Run For Youth For Christ

back to results

Jul. 13, 2002

Run For Youth For Christ
Port Austin, MI


Division Run
Pl Name Age Hometown Bib Pace Time
Female 10 to 14
1. Jackie Rivard 14 Bad Axe, MI 2782 7:15 35:32.97
Female 20 to 24
1. Allison Nichol 20 Unknown, NA 2757 6:45 33:09.34
2. Heidi Crowley 20 Grosse Point Park, MI 2795 6:51 33:37.15
3. Aimee Tow 23 Sterling Heights, MI 2785 7:48 38:15.15
Female 35 to 39
1. Julie Kurkowski 35 Warner, MI 2779 7:15 35:33.84
2. Julie Fortier 39 Flushing, MI 2801 8:40 42:32.48
3. Heather Wark 35 Brown City, MI 2796 8:49 43:13.74
Female 40 to 44
1. Debbie Arnold 43 Sebewaing, MI 2805 9:07 44:45.69
Female 45 to 49
1. Kathy Luana 49 Unknown, NA 2756 12:36 1:01:47.56
Female 50 to 54
1. Mary Wildner 50 Unionville, MI 2803 10:48 52:56.94
Male 15 to 19
1. Andy Duemling 19 Minden City, MI 2759 5:26 26:40.05
2. Keith Longuski 17 Ubly, MI 2768 5:29 26:55.04
3. Jason Mantey 16 Unknown, NA 2770 6:16 30:43.21
4. Jeramie Mason 17 Croswell, MI 2800 6:16 30:44.74
5. Michael Hosler 15 Unknown, NA 2764 6:39 32:36.63
6. Bill Falcon 16 Unknown, NA 2762 6:44 33:04.35
7. Kevin Kreh 19 Kinde, MI 2776 7:02 34:28.39
8. Matt Lusher 16 Carsonville, MI 2799 8:22 41:04.65
Male 20 to 24
1. Kevin Pline 22 St. John's, MI 2784 5:24 26:28.91
2. Robert Mitchell 23 Bay City, MI 2783 5:38 27:38.31
3. Andy Hass 24 Ann Arbor, MI 2786 5:47 28:23.14
4. Ryan Towles 24 Plymouth, MI 2807 6:41 32:46.53
5. Josh Metzger 23 Mason, MI 2787 7:31 36:52.65
6. Mike Klosowski 21 Pigeon, MI 2767 9:01 44:15.36
Male 25 to 29
1. Jeff Schember 28 Reese, MI 2789 5:42 27:59.76
Male 30 to 34
1. Perry Edgell 32 Dearborn, MI 2791 6:52 33:40.79
2. Eric Thuemmel 31 Manistee, MI 2775 7:04 34:40.96
3. Paul Nucci 32 Ann Arbor, MI 2806 7:56 38:56.44
Male 35 to 39
1. Dale Ernst 39 Sandusky, MI 2760 6:22 31:13.04
2. Greg Witt 35 Royal Oak, MI 2778 7:13 35:26.14
3. Kerry Marshall 36 Unknown, NA 2771 8:31 41:46.84
4. Jeff Singer 39 Canton, MI 2788 8:51 43:22.18
5. Richard Johnson 37 Sterling Heights, MI 2765 9:15 45:21.13
Male 40 to 44
1. Larry Kanaby 40 Bad Axe, MI 2766 6:03 29:42.11
2. Rick Samson 44 Unknown, NA 2774 7:27 36:33.33
3. Michael Eschelbach 44 Unknown, NA 2761 8:31 41:47.90
4. Jim McGaw 40 Grosse Pointe Woods, MI 2781 8:42 42:41.76
Male 45 to 49
1. Larry Whittaker 49 Cass City, MI 2797 6:10 30:16.55
2. Dave Luana 47 Decker, MI 2769 6:55 33:54.24
3. Karl Wildner 45 Unionville, MI 2802 7:19 35:55.97
4. Gary Rocha 45 Sebewaing, MI 2773 7:39 37:30.36
5. Allen Hosler 46 Unknown, NA 2798 8:23 41:08.81
6. Lynn Arnold 48 Sebewaing, MI 2804 9:06 44:39.87
Male 50 to 54
1. John MacEachin 52 Ubly, MI 2793 6:53 33:45.17
2. Jim Conaton 52 Lake Orion, MI 2794 7:21 36:04.10
3. Ray Schultz 52 Millington, MI 2792 8:39 42:27.30
Male 55 to 59
1. David Blackburn 55 Deckerville, MI 2790 8:53 43:33.16
2. Tom Selby 58 Kingston, MI 2777 9:15 45:20.08
Male 70 to 74
1. Carl Yaroch 70 Port Austin, MI 2780 9:34 46:54.65




Division Run
Pl Name Age Hometown Bib Pace Time
Female 0 to 9
1. Kacy Shelter 8 Unknown, NA 1636 9:35 19:11.96
Female 10 to 19
1. Katie Kelly 17 Port Austin, MI 1671 5:45 11:30.98
2. Ann Kelly 19 Unknown, NA 1670 7:45 15:31.46
3. Tara Nieten 16 Unknown, NA 1633 7:54 15:48.40
4. Dana Smith 12 Port Hope, MI 1682 8:03 16:08.66
5. Melissa Jaster 15 Caro, MI 1666 8:24 16:49.93
6. Tawny Kanaby 11 Bad Axe, MI 1630 8:37 17:16.11
7. Katei Sweeney 18 Bad Axe, MI 1681 8:43 17:27.67
8. Elizabeth Eschelbach 16 Unknown, NA 1628 8:58 17:56.31
9. Rachel Sczepanski 10 Unknown, NA 1635 10:09 20:20.83
10. Andrea Piccinato 19 White Lake, MI 1675 10:13 20:28.67
11. Sarah Strycker 10 Bay City, MI 1668 10:48 21:38.84
Female 20 to 29
1. Jennifer Scott 20 Unknown, NA 1676 8:12 16:25.41
2. Emily Knoblock 20 Unknown, NA 1631 8:51 17:43.05
Female 30 to 39
1. Linda Marshall 36 Unknown, NA 1632 9:05 18:10.05
2. Michelle Whittaker 38 Cass City, MI 1673 10:01 20:02.72
3. Kelly Kanaby 37 Bad Axe, MI 1629 10:26 20:54.07
4. Pam Jaster 37 Caro, MI 1667 10:32 21:05.04
5. Sherry Smith 38 Port Hope, MI 1683 13:33 27:07.97
Female 40 to 49
1. Marie Weidman 47 Caseville, MI 1678 9:10 18:21.76
2. Margo Roth 48 Unknown, NA 1634 10:20 20:40.77
3. Roxane Osantowski 42 Sand Point, MI 1664 10:54 21:49.03
Female 50 to 59
1. Mary Ann Kelly 51 Port Austin, MI 1680 14:11 28:24.49
Male 0 to 9
1. Anthony Kappen 8 Marlette, MI 1661 8:33 17:06.78
2. Jacob Kennedy 8 Bad Axe, MI 1674 9:48 19:36.05
Male 10 to 19
1. Dan Lewis 15 Chelsea, MI 1663 5:24 10:49.48
2. Kyle Hosler 17 Unknown, NA 1672 5:44 11:28.16
3. Matt Kelly 17 Carsonville, MI 1685 6:00 12:02.96
4. BJ Neeb 19 Bad Axe, MI 1679 6:14 12:29.98
5. Terry Lasceski 19 Unknown, NA 1648 6:35 13:11.38
6. Gregg Tomsha 17 Unknown, NA 1658 7:00 14:01.14
7. Matthew Sczepanski 14 Unknown, NA 1654 7:03 14:08.21
8. Kyle Kennedy 13 Bad Axe, MI 1642 7:19 14:40.93
9. Tim Nichol 15 Unknown, NA 1649 7:22 14:45.37
10. Alan Tomsha 15 Unknown, NA 1657 7:35 15:11.49
11. Adam Kennedy 12 Bad Axe, MI 1643 7:43 15:26.14
12. Travis Jaster 10 Caro, MI 1665 8:09 16:19.18
13. Mark Abdon 16 Unknown, NA 1637 8:35 17:11.56
14. Teddy Sczepanski 16 Unknown, NA 1655 10:09 20:19.93
15. David Eschelbach 15 Unknown, NA 1640 14:30 29:01.37
Male 20 to 29
1. Gregg Nieten 20 Unknown, NA 1650 6:29 12:58.98
2. Dan Brenneman 25 Elkton, MI 1677 6:42 13:25.05
3. Rich Klosowski 29 Essexville, MI 1644 10:11 20:23.13
4. Rick Parrott 27 Cass City, MI 1684 11:03 22:06.93

Male 30 to 39
1. Joh n Strycker 35 Bay City, MI 1669 5:05 10:11.54
2. Brian Herek 30 Unknown, NA 1641 6:25 12:51.35
3. Mark Kappen 34 Marlette, MI 1662 8:33 17:08.39
Male 40 to 49
1. Bryan Noble 44 Unknown, NA 1651 6:48 13:37.26
2. Kent Shelter 46 Unknown, NA 1656 9:35 19:12.46
Male 50 to 59
1. Jared Lange 53 Brighton, MI 1647 8:16 16:34.14
2. Rich Knoblock 59 Unknown, NA 1645 8:50 17:42.34

Division Walk
Pl Name Age Hometown Bib Pace Time
Female 10 to 19
1. Katie Eisenstodt 11 Unknown, NA 1704 13:32 27:05.78
2. Nicole Radomski 10 Unknown, NA 1721 14:31 29:02.49
3. Megan Gamber 19 Unknown, NA 1705 15:26 30:54.78
4. Natalie Hampshire 18 Clinton Twp., MI 1747 15:27 30:55.97
5. Jennifer Kula 12 Port Austin, MI 1741 15:35 31:10.20
Female 20 to 29
1. Angie Brenneman 26 Unknown, NA 1702 10:49 21:39.85
2. Melissa Brama 21 Wayne, MI 1748 15:25 30:51.73
3. Melissa Murphy 20 Marshall, MI 1749 15:26 30:52.81
4. Alicia Garcia 20 Holt, MI 1750 15:27 30:55.31
5. Tracey Herek 29 Unknown, NA 1710 15:33 31:07.48
Female 30 to 39
1. Lisa Hagen 36 Port Austin, MI 1709 10:54 21:49.58
2. Bonnie Pepper 36 Unknown, NA 1720 13:06 26:13.04
3. Becky Kennedy 34 Unknown, NA 1714 14:33 29:07.96
4. Michelle Watson 33 Unknown, NA 1726 15:09 30:20.13
5. Karen Johnson 31 Unknown, NA 1712 16:06 32:13.76
Female 40 to 49
1. Debbie Topham 49 Mayville, MI 1739 9:11 18:23.94
2. Mary Singer 42 Canton, MI 1745 12:12 24:25.55
3. Janet Nichol 43 Unknown, NA 1716 12:58 25:57.20
4. Janna Mantey 43 Fairgrove, MI 1753 13:28 26:56.37
5. Rose Noble 41 Unknown, NA 1717 13:45 27:30.34
6. Deb Hubbard 43 Unknown, NA 1711 14:32 29:05.08
7. Marty Sczepanski 47 Unknown, NA 1723 14:43 29:26.17
8. Mary Gamber 48 Unknown, NA 1706 14:43 29:28.77
9. Kathi Weidman 45 Unknown, NA 1727 14:51 29:43.94
Female 50 to 59
1. Nancy Eisenstodt 50 Unknown, NA 1703 13:39 27:18.44
2. Pat Bolda 53 Port Austin, MI 1756 14:11 28:23.71
3. Sally Sampson 58 Unknown, NA 1722 14:48 29:38.25
4. Lana Schultz 53 Millington, MI 1746 15:16 30:34.26
5. Judy Binkley 56 Unknown, NA 1701 15:35 31:12.25
6. Barbara Van Hove 59 Unknown, NA 1725 15:52 31:46.94
Female 60 to 69
1. Blanche Singer 65 Unknown, NA 1724 14:22 28:46.48
2. Patricia Kellerman 68 Elkton, MI 1713 14:45 29:31.12
3. Sylvia Novak 65 Unknown, NA 1718 15:37 31:15.64
4. Jane Mayes 67 Unknown, NA 1715 15:56 31:54.89
5. Jan Guenther 60 Unknown, NA 1708 15:57 31:55.67
6. Marlene DeLura 69 Stonewood, MI 1757 22:31 45:03.89
Female 70 to 79
1. Betty Olson 71 Unknown, NA 1719 15:37 31:16.35
Female 80 to 89
1. Violet Gilbert 88 Unknown, NA 1707 22:33 45:07.73
Male 0 to 9
1. Jacob Singer 8 Canton, MI 1744 13:24 26:49.18
Male 10 to 19
1. Justin Straight 18 Bad Axe, MI 1758 7:18 14:37.57
2. Scott Bolda 17 Port Austin, MI 1755 11:02 22:05.47
3. Jeffery Eisenstodt 13 Unknown, NA 1728 11:41 23:24.24
Male 30 to 39
1. Steve Kennedy 36 Unknown, NA 1732 12:06 24:13.14
Male 40 to 49
1. Rod Craig 44 Bad Axe, MI 1742 7:27 14:54.78
2. Rob Hubbard 43 Unknown, NA 1731 10:50 21:40.94
3. Jim Mantey 43 Fairgrove, MI 1754 12:45 25:30.66
4. Terry Pepper 40 Unknown, NA 1734 13:08 26:17.40
5. Larry Goostrey 46 Gobles, MI 1743 13:30 27:00.05
Male 50 to 59
1. Tom Smith 53 Unknown, NA 1740 11:45 23:31.13
2. Leonard Graham 58 Unknown, NA 1729 13:46 27:32.23
3. Alex Graham 52 Unknown, NA 1730 15:09 30:20.75
Male 60 to 69
1. Joe Singer 68 Unknown, NA 1735 12:13 24:26.44
2. Donald Van Hove 62 Unknown, NA 1736 12:18 24:36.05
Male 70 to 79
1. Jim Olson 71 Unknown, NA 1733 15:34 31:09.16

Port Austin, MI