Oracle U.S. Open

back to results

Jun. 8, 2002

Oracle U.S. Open
Palo Alto, CA
Results Provided by USATF


Men Javelin Throw
================================================================================
Name Year Team Finals Points
================================================================================
1 Ty Sevin U S A 74.86m 245-07
73.97m 72.12m 73.08m 74.86m 72.79m 74.20m
2 Chris Clever U S A 74.81m 245-05
72.59m 70.53m FOUL 74.81m FOUL 67.16m
3 Esko Mikkola Finland 72.25m 237-00
FOUL 72.25m FOUL 70.05m 70.32m 69.11m
4 Joe Berro U S A 64.09m 210-03
61.95m FOUL 62.72m FOUL FOUL 64.09m

Women Pole Vault VISA
================================================================================
Name Year Team Finals Points
================================================================================
1 Stacy Dragila U S A 4.32m 14-02.00
3.87 4.07 4.22 4.32 4.42
PPP PPP XO XO XXX
2 Becky Holliday U S A 4.07m 13-04.25
3.87 4.07 4.22
XXO O XXX
3 Kathleen Donoghue U S A 3.87m 12-08.25
3.87 4.07
XO XXX
-- Shannon Pierson U S A NH
3.87
XXX
-- Leila Ben-Youssef Unattached NH
3.87
XXX

Men Triple Jump
=====================================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Tim Rusan U S A 17.17m 2.5 56-04.00
16.14m(0.9) FOUL(3.7) 17.17m(2.5) 15.40m(3.9) PASS(NWI) FOUL(1.5)
2 Levar Anderson U S A 16.69m 1.2 54-09.25
16.52m(2.1) 16.40m(0.9) 16.69m(1.2) 16.34m(-0.7) FOUL(-1.1) FOUL(1.4)
3 Jerome Romain FRA 16.48m 1.6 54-01.00
16.37m(2.5) 16.17m(-2.3) 16.20m(0.8) 16.48m(1.6) 16.17m(1.3) FOUL(1.5)
4 Kenta Bell U S A 16.39m 1.1 53-09.25
16.39m(1.1) 15.51m(-1.9) 16.36m(2.1) 16.20m(0.7) FOUL(4.1) 15.42m(0.5)
5 Lejuan Simon U S A 16.35m 2.1 53-07.75
16.28m(2.7) 16.35m(2.1) FOUL(-3.0) 16.33m(1.4) 15.92m(4.0) 15.52m(2.4)
6 Andrew Owusu Ghana 16.21m 4.3 53-02.25
16.01m(1.5) 13.60m(0.9) 16.17m(-0.9) 16.11m(2.7) 16.15m(-1.5) 16.21m(4.3)
7 Von Ware U S A 15.87m 2.5 52-01.00
15.78m(3.6) 15.63m(3.4) 15.87m(2.5) 15.75m(-2.1) FOUL(-0.9) FOUL(-2.6)
8 Brian Wellman Bermuda 15.58m 3.8 51-01.50
FOUL(1.8) 15.58m(3.8) 15.54m(0.6) FOUL(-1.4) PASS(NWI) FOUL(-1.3)

Women 100 Meter Hurdles
===========================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
===========================================================================
1 Gail Devers U S A 12.81 -0.7
2 Donica Merriman U S A 12.88 -0.7
3 Jenny Adams U S A 12.99 -0.7
4 Lacena Golding-Clarke Jamaica 13.19 -0.7
5 Miesha McKelvy U S A 13.20 -0.7
6 Vonetta Dixon Jamaica 13.21 -0.7
7 Dionne Rose-Henley Jamaica 13.33 -0.7
8 Damu Cherry U S A 13.34 -0.7

Women 400 Meter Dash
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Jearl Miles Clark U S A 50.45
2 Michelle Collins U S A 50.87
3 Sandie Richards Jamaica 50.98
4 Kaltouma Nadjina Chad 51.07
5 Christine Amertil Bahamas 51.45
6 LaTasha Colander-Richrd U S A 51.66
7 Monique Hennagan U S A 51.70
8 Suziann Reid U S A 52.21
9 Catherine Scott Jamaica 52.24

Men 100 Meter Dash Oracle
===========================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
===========================================================================
1 Kim Collins St. Kitts 10.18 3.0
2 Marcus Brunson U S A 10.21 3.0
3 Aziz Zakari Ghana 10.26 3.0
4 Ricardo Williams Jamaica 10.37 3.0
5 Dwight Phillips U S A 10.40 3.0
6 Mickey Grimes U S A 10.42 3.0
7 Gerald Williams U S A 10.43 3.0
8 Tim Harden U S A 10.51 3.0

Men 800 Meter Run Verizon
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Derrick Peterson U S A 1:47.18
2 Otukile Lekote Botswana 1:47.42
3 Zach Whitmarsh CAN 1:47.79
4 Jess Strutzel U S A 1:48.44
5 Jeff Delong U S A 1:49.23
6 Trinity Gray U S A 1:49.75
7 Simon Kimata Kenya 1:49.86
8 Bryan Woodward U S A 1:54.65
-- David Kiptoo Kenya DNF

Men 400 Meter Dash Sobe Sport
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Felix Sanchez Dominican R. 45.24
2 Alleyne Francique Grenada 45.36
3 Michael Blackwood Jamaica 45.54
4 Leonard Byrd U S A 45.69
5 Derrick Brew U S A 46.23
6 Danny McFarlane Jamaica 46.54
7 Davian Clarke Jamaica 46.97
8 Hamdan Al-Bishi Saudi Arabia 52.84
-- Alvin Harrison U S A DV

Women High Jump
================================================================================
Name Year Team Finals Points
================================================================================
1 Tisha Waller U S A 1.93m 6-04.00
1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96
O PPP O PPP O O XXX
2 Nicole Forrester CAN 1.90m 6-02.75
1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP O O PPP XXO XXX
3 Amy Acuff U S A 1.90m 6-02.75
1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
XO O XO PPP XXO XXX
4 Gwen Wentland U S A 1.84m 6-00.50
1.78 1.81 1.84 1.87 1.90
O PPP O PPP XXX
5 Carrie Long U S A 1.78m 5-10.00
1.78 1.81
XO XXX
5 Wanita May CAN 1.78m 5-10.00
1.78 1.81
XO XXX

Women Discus Throw
================================================================================
Name Year Team Finals Points
================================================================================
1 Suzy Powell U S A 64.39m 211-03
61.18m FOUL 60.88m 61.68m FOUL 64.39m
2 Aretha Hill U S A 63.21m 207-04
63.21m FOUL 62.32m 62.10m 61.73m 56.62m
3 Seilala Sua U S A 62.05m 203-07
FOUL 60.41m 57.89m 62.05m FOUL 59.18m
4 Kristin Kuehl U S A 61.15m 200-07
60.83m 57.22m FOUL 56.48m 59.50m 61.15m
5 Roberta Collins U S A 55.49m 182-01
51.82m 55.49m FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Summer Peirson U S A 55.03m 180-06
55.03m 54.34m FOUL FOUL FOUL 51.26m

Women 1500 Meter Run Oracle
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Regina Jacobs U S A 4:11.35
2 Nichole Teter U S A 4:11.70
3 Sarah Schwald U S A 4:12.75
4 Diane Cummins CAN 4:13.48
5 Mardrea Hyman Jamaica 4:13.49
6 Lena Nilsson Sweden 4:14.22
7 Lyudmila Vasilyeva Russia 4:15.13
8 Priscilla Hein U S A 4:15.24
9 Collette Liss U S A 4:18.07
10 Janet Trujillo U S A 4:18.65
11 Lauren Fleshman U S A 4:18.75
12 Mari Chandler U S A 4:24.69
-- Maurica Carlucci U S A DNF

Women 100 Meter Dash Verizon
===========================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
===========================================================================
1 Marion Jones U S A 11.20 -2.7
2 Veronica Campbell Jamaica 11.31 -2.7
3 Tayna Lawrence Jamaica 11.33 -2.7
4 Beverly McDonald Jamaica 11.54 -2.7
5 Debbie Ferguson Bahamas 11.60 -2.7
6 Tara Perry CAN 11.78 -2.7
7 Candace Young U S A 11.86 -2.7
8 Keisha Givens U S A 12.29 -2.7

Men Shot Put Oracle
================================================================================
Name Year Team Finals Points
================================================================================
1 John Godina U S A 21.38m 70-01.75
FOUL 21.38m 21.27m 21.15m 20.99m 20.67m
2 Kevin Toth U S A 21.11m 69-03.25
FOUL 21.11m FOUL 20.60m FOUL 20.55m
3 Brad Snyder CAN 20.18m 66-02.50
19.91m FOUL FOUL 20.18m 19.87m FOUL
4 John Davis U S A 18.89m 61-11.75
18.10m 18.82m 18.68m 18.82m FOUL 18.89m
- Marcus Clevelle U S A DV

Men 1 Mile Run Nike
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 William Chirchir Kenya 3:55.40
2 Seneca Lassiter U S A 3:58.59
3 Jonathon Riley U S A 3:59.69
4 Bolota Asmeron U S A 3:59.86
5 David Lelei Kenya 4:00.12
6 Grant Robison U S A 4:03.15
7 Jason Lunn U S A 4:05.03
-- Gabriel Jennings U S A DNF
-- Leonard Mucheru Kenya DNF

Men 5000 Meter Run
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Luke Kipkosgei Kenya 13:17.46
2 Abraham Chebii Kenya 13:22.88
3 Dan Browne U S A 13:34.72
4 Abdi Abdirahman U S A 13:36.63
5 Matt Lane U S A 13:37.71
6 Brad Hauser U S A 13:40.47
7 Nick Rogers U S A 13:41.38
8 Chris Graff U S A 13:42.18
-- Daniel Gachara Kenya DNF
-- Sean Kaley CAN DNF
-- Martin Keino Kenya DNF

Men Long Jump
=====================================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Miguel Pate U S A 8.28m NWI 27-02.00
7.91m(-0.0) FOUL(NWI) 8.28m(-0.0) 7.92m(-0.0) FOUL(NWI) PASS(NWI)
2 Tyrone Ward U S A 7.47m NWI 24-06.25
7.23m(-0.0) 7.41m(-0.0) 7.47m(-0.0) 7.34m(-0.0) FOUL(NWI) 7.37m(-0.0)
3 Milton Little U S A 7.41m NWI 24-03.75
7.36m(-0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 7.41m(-0.0) 7.35m(-0.0) 7.35m(-0.0)

Men Pole Vault
================================================================================
Name Year Team Finals Points
================================================================================
1 Tim Mack U S A 5.55m 18-02.50
5.45 5.55 5.65 5.75
XXO XO PPP XXX
2 Piotr Buciarski Denmark 5.45m 17-10.50
5.45 5.55
O XXX
2 Scott Slover U S A 5.45m 17-10.50
5.45 5.55
O XXX
-- Toby Stevenson U S A NH
5.45 5.55
PPP XXX
-- Bryan McLaughlin U S A NH
5.45
XXX
-- Russ Buller U S A NH
5.45 5.55
PPP XXX

Men High Jump
================================================================================
Name Year Team Finals Points
================================================================================
1 Matt Hemingway U S A 2.25m 7-04.50
2.15 2.20 2.25 2.28 2.31
PPP O O PPP XXX
2 Charles Austin U S A 2.15m 7-00.50
2.15 2.20 2.25
O PPP XXX
2 Nathan Leeper U S A 2.15m 7-00.50
2.15 2.20
O XXX
2 James Nieto U S A 2.15m 7-00.50
2.15 2.20
O XXX
5 Shane Lavy U S A 2.15m 7-00.50
2.15 2.20
XXO XXX
-- Kwaku Boateng CAN NH
2.15 2.20
PPP XXX
Olympic Development Events

Men 3000 Meter Steeplechase O.D.
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Robert Gary Adidas 8:26.05
2 Mark Croghan Adidas 8:35.23
3 Ray Hughes Nike 8:36.30
4 Tony Cosey Adidas 8:36.85
5 Sandu Rebenciuc US Army 8:38.20
6 Dave Cullum Farm Team 8:40.98
7 Carl Blackhurst Unattached 8:47.31
8 Tom Chorny Nike 8:48.63
9 Jesse Thomas Unattached 8:51.66
10 Mike DiGennaro Unattached 9:01.35
11 Chris Coffee Golden Bear 9:23.98
12 Thomas Beekum Track West 9:26.85
-- Jason Gibbons Farm Team DNF

Women 1500 Meter Run O.D.
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Elissa Reidy Farm Team 4:20.84
2 Emily Enstice Georgetown 4:22.14
3 Nicole Hunt Unattached 4:22.75
4 Jill Laurendeau Georgetown 4:23.43
5 Marie Davis Farm Team 4:23.79
6 Rebecca Moore Unattached 4:24.59
7 Maggie Chan-Roper Nike 4:25.51
8 Mary Cobb Farm Team 4:25.52
9 Ashley Couper Farm Team 4:25.96
10 Treniere Clement Georgetown 4:26.27
11 Lisa Nye Unattached 4:27.19
12 Sally Hauser Farm Team 4:27.94
13 Jenny Crain Unattached 4:30.13
14 Carrie Messner Asics 4:30.15
15 Carmen Martinez Track West 4:37.02
16 Carrie Morales Unattached 4:37.54
17 Melissa Correa Track West 4:38.67
18 Bara Skaladottin Track West 4:39.04
19 Malindi Elmore CAN 4:39.05
-- Ashley Wysong Unattached DNF
-- Laura Turner Unattached DNF

Men 1500 Meter Run O.D.
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Jeremy Huffman Farm Team 3:44.23
2 Chris Greer Farm Team 3:44.89
3 Ryan Hayden Unattached 3:44.95
4 Drew Griffin Farm Team 3:45.51
5 Parker Pruett Farm Team 3:46.25
6 Adrian Blincoe Unattached 3:46.69
7 Nick MacFalls Farm Team 3:47.20
8 Scott Anderson Unattached 3:48.27
9 Jason Long Asics 3:48.62
10 Ben Aragon Unattached 3:48.63
11 Jim Sorenson Farm Team 3:49.03
12 Justin Romaniuk Unattached 3:49.54
13 Evan Fox Unattached 3:50.80
14 Gary Hamer Saucony 3:52.42
15 Rigo Rossi Track West 3:53.00
16 Christian Hesch Unattached 3:54.77
17 Ryan Hall Unattached 3:56.46
18 David Vidal Unattached 3:56.92
-- Rob Mitchell Farm Team DNF
-- Isidro Pimentel Farm Team DNF

Women 800 Meter Run O.D.
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Chantee Earl Farm Team 2:04.12
2 Sasha Spencer Nike 2:05.46
3 Heather Hennigar Unattached 2:07.48
4 Marian Burnett Guyana 2:08.16
5 Eri Macdonald Unattached 2:09.91
6 Sarah Hamilton Farm Team 2:12.75
-- Jennifer Peck Farm Team DNF
-- Maurica Carlucci Unattached DNF

Men 800 Meter Run O.D.
======================================================================
Name Year Team Finals Points
======================================================================
1 Charlie Gruber Kansas 1:48.86
2 Hunter Spencer Unattached 1:49.23
3 Matthew Byington Unattached 1:50.17
4 Ryan Chaney Unattached 1:50.91
5 D.J. Ozan Unattached 1:53.85
6 Wayne Patton Track West 1:55.78
7 Kevin Ullman Track West 2:02.90
-- Evan McLeod Farm Team DNF

Men 5000 Meter Run O.D.
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Nelson Laux Adidas 14:02.79
2 Rubin McRae Western Stat 14:12.31
3 Karl Savage Farm Team 14:17.86
4 Chris Emme Unattached 14:18.85
5 Ben Cooke Asics 14:20.93
6 Scott Nagelkerke Western Stat 14:26.50
7 James Nielsen Unattached 14:28.99
8 Danny Martinez Track West 14:40.55
9 Neil Davis Unattached 14:45.26
10 Seton McAndrews Unattached 14:50.41
11 Chris Siemers Western Stat 15:01.63
-- Brendan Rodgers Farm Team DNF
-- Peter Gilmore Farm Team DNF
-- Jason Shine U S A DNF
-- Darren Holman Farm Team DNF
-- Eric Savoth Farm Team DNF