MACKINAC ISLAND LILAC FESTIVAL

back to results

Jun. 8, 2002

MACKINAC ISLAND LILAC FESTIVAL
Mackinac Island, MI
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 1 Mike Holik Grass Lake 32 33:15 5:22
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 28 Amy Wolfgang Saline 34 41:11 6:38

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 17 Michael Tiberg TRAVERSE CITY 48 38:45 6:15

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 65 Linda Fleeger-Borck Grand Rapids 53 45:55 7:24

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 45 Troy Hassell Clio 14 43:51 7:04
2 47 Chip Swayne Clarkston 14 44:04 7:06
3 73 Elliot Rudert WHITE CLOUD 14 46:30 7:29
4 128 Andrew Jensen OKEMOS 13 51:47 8:21
5 133 Crispin Merkel Sault Ste. Marie 14 52:15 8:25
6 259 Thomas Wiseman Nashville 13 1:00:21 9:43
7 281 Matthew Belanger Grand Blanc 11 1:02:02 10:00
8 335 Johnathan Belanger Grand Blanc 9 1:13:01 11:46

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 205 Courtney Krause Buckley 12 57:17 9:14
2 297 Katherine Wiseman Nashville 9 1:05:36 10:34
3 298 Hannah Rable OKEMOS 11 1:06:01 10:38
4 321 Madeline Wiseman Nashville 12 1:10:04 11:17
5 329 Brenna Lasky OKEMOS 12 1:11:17 11:29
6 330 Sarah Jones OKEMOS 11 1:11:17 11:29

MALE AGE GROUP: 15 - 16
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 5 Aaron Smuda 16 36:13 5:50
2 159 Jonathan Lash Zeeland 15 54:21 8:45

FEMALE AGE GROUP: 15 - 16
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 289 Leanne Niska Mt Iron 15 1:04:57 10:28

MALE AGE GROUP: 17 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 8 Justin Karsten Rogers City 19 36:37 5:54
2 13 Zach Wooledge Okemos 17 38:26 6:12
3 14 Tim Ciarkowski Rogers City 18 38:29 6:12
4 18 Luke Fowler Saint Ignace 17 38:55 6:16
5 56 David Hunter MacOmb 19 44:45 7:13
6 201 Darrel Yearling COLDWATER 19 56:54 9:10

FEMALE AGE GROUP: 17 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 38 Kelly Waldo Lake Orion 19 42:44 6:53
2 54 Penelope Rose Holland 18 44:32 7:11
3 59 Robin Redoutey Holly 19 44:57 7:15
4 62 Elise Elzinga LAMBERTVILLE 19 45:25 7:19
5 83 Kim Sinclair CHEBOYGAN 19 47:18 7:37
6 96 Vallory Babyar Bangor 19 48:51 7:52
7 158 Jessica Oniga Shelby Twp 19 54:20 8:45
8 197 Victoria Sheridan Saginaw 19 56:27 9:06
9 203 Breanna Anderson Bettendorf 18 57:10 9:13
10 295 Kim Monteith Livonia 19 1:05:31 10:33

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 2 Jeff Thuss GRAND BEND 21 34:10 5:30
2 3 Jerry Drennan SAULT S MARIE 23 35:56 5:48
3 9 David Partyka Rogers City 20 37:16 6:00
4 12 Will Baker HARBOR SPRINGS 20 37:54 6:06
5 22 Michael Kenney Boyne City 23 39:30 6:22
6 57 Erin Oxley CHEBOYGAN 20 44:50 7:14
7 85 J P Reinhard ANN ARBOR 23 47:22 7:38
8 130 Joseph Harrity Farmington Hills 23 51:56 8:22
9 162 Kevin Morgan LIVONIA 21 54:37 8:48
10 236 Mark Knapp Flint 23 59:08 9:32
11 296 Ryan Karwick Brighton 20 1:05:31 10:33

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 63 Jennifer Bunce Kalamazoo 22 45:27 7:19
2 64 Kristina Crossley Grand Rapids 24 45:42 7:22
3 77 Rebecca Hall East Lansing 20 46:49 7:33
4 84 Leslie Dumler Haslett 23 47:21 7:38
5 91 Sarah Hiple Northville 23 48:15 7:47
6 163 Melissa Monroe METAMORA 20 54:37 8:48
7 164 Lindsay St Louis SAULT S MARIE 22 54:39 8:48
8 166 Kim Reynolds Plymouth 23 54:43 8:49
9 220 Lisa Simon FOWLER 22 58:14 9:23
10 243 Carey Bogle HIGHLAND 23 59:26 9:34
11 244 Amber Parsons WHITE LAKE 24 59:26 9:34
12 285 Rita Niska 23 1:04:03 10:19
13 312 Tiffany Romelhardt Dexter 22 1:09:00 11:07

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 11 Haans Mulder Holland 27 37:47 6:05
2 31 Jesse Sweeney Lansing 27 42:05 6:47
3 48 Rob Pairolero HASLETT 25 44:10 7:07
4 55 Jason Hultberg Royal Oak 25 44:39 7:12
5 58 James Holman Kalamazoo 29 44:53 7:14
6 72 Jayson Weatherington Waterford 27 46:25 7:29
7 75 Doug Mccune Chelsea 26 46:39 7:31
8 97 Trevor Terry Ypsilanti 27 48:51 7:52
9 111 Kyle Maninger Lansing 25 50:12 8:05
10 112 Robert X Pattison Mount Morris 26 50:13 8:06
11 131 Douglas Coon Sterling Heights 26 52:06 8:24
12 313 Brian Dorchak Royal Oak 29 1:09:02 11:07

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 43 Carrie Carlson Wyoming 27 43:47 7:03
2 44 Sara Boudouris Ann Arbor 27 43:50 7:04
3 88 Ai Terakado 29 47:44 7:42
4 89 Monique Beausoleil Berkley 27 47:51 7:43
5 93 Jenny Peters BOYNE CITY 28 48:21 7:47
6 122 Ann Marie Holmes Belleville 28 51:26 8:17
7 145 Elizabeth Freed Lansing 25 53:19 8:35
8 161 Jennifer Romstad Bay City 26 54:35 8:48
9 169 Lindsey Butler COLUMBUS 25 55:12 8:54
10 178 Jennifer Carpus BELLEVILLE 27 55:32 8:57
11 180 Kari Kesler HOLLAND 26 55:35 8:57
12 193 Jennifer Fettig-Doorla Hartland 27 56:13 9:03
13 210 Kiersten Coon Sterling Heights 26 57:33 9:16
14 228 Anita Mulder Holland 26 58:50 9:29
15 239 Tracey Gordon Lansing 28 59:10 9:32
16 251 Michelle Knauff Lansing 26 59:53 9:39
17 252 Tamar Clifford Columbus 27 59:59 9:40
18 254 Marya Colpaert Grand Rapids 27 1:00:04 9:41
19 264 Melissa Sprowl Schaumburg 26 1:00:32 9:45
20 265 Melodie Lantagne Kalamazoo 28 1:00:38 9:46
21 267 Debra Miller Midland 29 1:00:45 9:47
22 286 Leona Pokornowski Dassel 26 1:04:07 10:20
23 306 Jen Tinsley Lansing 25 1:08:24 11:01
24 314 Amy Martin Royal Oak 26 1:09:03 11:07
25 333 Kelly Humphrey 25 1:12:36 11:42
26 334 Elena Wollborg Troy 25 1:12:47 11:43
27 341 Mandi Martini Sterling Heights 26 1:15:37 12:11
28 351 Karen Grainger Williamston 26 1:22:46 13:20
29 353 Nikki Peek FLINT 27 1:22:54 13:21
30 357 Cherylee Parker Waterford 27 1:27:45 14:08
31 358 Julia Irwin Weidman 26 1:27:47 14:08

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 4 Marvin Nieman Saline 32 36:10 5:50
2 7 D J Baars Sault S Marie 33 36:30 5:53
3 10 Jack Deegan HARBOR SPRINGS 32 37:24 6:02
4 19 Paul Marek Traverse City 33 38:58 6:17
5 24 Kevin Backus SALINE 31 40:10 6:28
6 27 Vince Fochman TRAVERSE CITY 32 41:02 6:37
7 30 Paul Owen GAYLORD 33 41:19 6:40
8 49 Bart Huthwaite Rochester Hills 34 44:11 7:07
9 69 Mark Giles Kentwood 33 46:10 7:26
10 92 Josh Glass BOYNE CITY 31 48:21 7:47
11 129 William Webber Linwood 30 51:54 8:22
12 173 Paul Pollatz Mount Pleasant 31 55:21 8:55
13 175 Dean Hirdler KEY WEST 33 55:24 8:56
14 189 Mike Snyder Midland 34 56:07 9:02
15 200 William Hutto Lansing 30 56:50 9:09
16 234 Greg Martin Ypsilanti 31 59:05 9:31
17 249 Mark Heinz Berkley 33 59:44 9:37
18 260 Michael Papoulias Jackson 34 1:00:23 9:44
19 263 Jeff Gottlieb Schaumburg 30 1:00:32 9:45
20 325 Charlie Wollborg Troy 32 1:10:18 11:19
21 331 Eric Matchko Harrison Twp 32 1:11:43 11:33

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 41 Jeanne Macpherson Harbor Springs 34 43:30 7:01
2 61 Tina Wilder Petoskey 34 45:16 7:18
3 74 Tracey S Cohen Clarkston 30 46:33 7:30
4 98 Tricia Yates Maryville 30 48:52 7:52
5 104 Kristen Fabiano Mount Pleasant 34 49:22 7:57
6 135 Jennifer Rossi SALINE 31 52:30 8:28
7 150 Charity Mcvicker Harbor Springs 32 53:42 8:39
8 156 Linda Sarkon Howell 31 54:12 8:44
9 172 Lisa Chiang Westland 34 55:17 8:54
10 174 Kristy Pollatz Mount Pleasant 31 55:22 8:55
11 176 Jill O'neill PETOSKEY 33 55:28 8:56
12 213 Lynne Swayne Clarkston 33 57:38 9:17
13 225 Elizabeth Allen Clarkston 33 58:40 9:27
14 232 Susan Toczylowski Rochester 32 59:04 9:31
15 233 Kelly Martin Ypsilanti 30 59:05 9:31
16 258 Natalie Mcgraw-Papouli Jackson 34 1:00:19 9:43
17 271 Heather Toutant Harper Woods 31 1:01:07 9:51
18 288 Alicia Yokom Cheboygan 33 1:04:52 10:27
19 304 Tammy Mcfarlane Gladstone 32 1:07:46 10:55
20 318 Shelley Storer Midland 30 1:09:31 11:12
21 324 Mary Terry Bancroft 33 1:10:11 11:18
22 328 Jenifer Pfaff Birmingham 34 1:10:55 11:25
23 337 Michelle Woolman Alpena 30 1:13:15 11:48
24 343 Jodi Prieur Cheboygan 34 1:16:28 12:19

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 16 Daniel A Schroeder Grand Rapids 36 38:43 6:14
2 35 R.d. Musser Iii MacKinac Island 38 42:21 6:49
3 39 Peter Ludwig Birmingham 38 42:55 6:55
4 53 James Cherry Fremont 39 44:31 7:10
5 60 Andrew Cleary 36 45:05 7:16
6 80 Brian Feeley Rochester 39 46:57 7:34
7 81 Michael Hebner Fenton 39 47:05 7:35
8 87 Steven Kurylowicz Ada 37 47:44 7:42
9 100 Timothy Ewing 36 48:59 7:54
10 102 Arthur Armour MacKinac Island 38 49:05 7:55
11 103 James Perialas Roscommon 35 49:19 7:57
12 108 Phil Pascucci Wayland 37 49:47 8:01
13 149 Don Chiodo MOUNT PLEASANT 36 53:41 8:39
14 177 Tom Swayne Clarkston 35 55:29 8:56
15 204 Kevin Krause Buckley 37 57:17 9:14
16 231 Eric Toczylowski Rochester 35 59:03 9:31
17 242 John Weber Webberville 36 59:26 9:34
18 359 Joey Storer Midland 38 1:30:27 14:34

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 127 Rhonda Brown Northville 37 51:44 8:20
2 134 Carolyn Stoddard Canton 35 52:25 8:27
3 136 Gayle Harbaugh Boyne City 37 52:31 8:28
4 139 Amy Beattie Clarkston 38 52:43 8:30
5 179 Debbie Esposito Harbor Springs 38 55:33 8:57
6 182 Susan Matthews Basalt 39 55:37 8:58
7 183 Susan L Fitzpatrick Sault St Marie 37 55:39 8:58
8 209 Jillanne Fricano Grand Haven 36 57:33 9:16
9 215 Michelle Potter Charlevoix 36 57:44 9:18
10 237 Rita Gerring South Bordman 38 59:09 9:32
11 240 Kathleen Pillars BAY CITY 36 59:15 9:33
12 250 April Lash Lash Zeeland 37 59:47 9:38
13 268 Michele Detman Flint 36 1:00:55 9:49
14 280 Sherry Kula-Gay Lake Ann 35 1:02:01 9:59
15 299 Dana Allen DEARBORN 36 1:06:16 10:41
16 303 Dawn Mullen Redford 36 1:07:34 10:53
17 316 Lynn Stanley 37 1:09:16 11:09
18 332 Amy Rochette Westland 36 1:11:49 11:34

19 336 Nancy Brouwer Swartz Creek 38 1:13:01 11:46

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 20 Mike Van Antwerp BEULAH 44 39:16 6:20
2 23 Brian Sparks Novi 41 40:03 6:27
3 33 Patrick Mcnamara Gaylord 44 42:09 6:48
4 34 Kenneth Allen DEARBORN 40 42:15 6:49
5 36 David Shahbazi Marquette 40 42:27 6:50
6 42 Daniel Orr Montrose 44 43:40 7:02
7 51 Steve Block BARRINGTON 40 44:14 7:08
8 66 Robert Oelkers Northville 44 45:58 7:24
9 71 Patrick Chimner Cheboygan 41 46:11 7:27
10 76 Dan Aja Traverse City 43 46:45 7:32
11 79 Tom Beattie Clarkston 40 46:57 7:34
12 99 Steven Ball Zeeland 41 48:57 7:53
13 114 Paul Pentecost Royal Oak 41 50:27 8:08
14 120 Neal Hoxsie Clarkston 43 51:19 8:16
15 195 Matt Sordyl Flint 41 56:20 9:05
16 202 Terry Anderson Bettendorf 43 57:10 9:13
17 216 Steve Kanaar Grand Haven 44 57:45 9:18
18 218 Mark Tamlyn Cheboygan 43 58:05 9:22
19 222 Matthew Gougeon Holland 40 58:17 9:23
20 273 Gary Newville Virginia Beach 40 1:01:09 9:51
21 338 Sam Crawford Mt Morris 43 1:13:24 11:49

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 118 Janet Howard Ypsilanti 40 51:10 8:15
2 121 Julie Karwick Brighton 43 51:22 8:16
3 132 Marcella Pulte MacKinac Island 40 52:11 8:24
4 142 Jody Tobias Clarkston 43 53:12 8:34
5 144 Christi Dupre MacKinac Islnd 41 53:18 8:35
6 155 Tara Gillette St Joseph 43 54:09 8:43
7 168 Valerie Lukasik Riverview 41 55:10 8:53
8 188 Carol Moros Rochester 41 56:01 9:01
9 199 Kayln Stokes Cheboygan 43 56:41 9:08
10 262 Bobbie Badgley Clarkston 43 1:00:30 9:45
11 272 Lauri Cherry Fremont 40 1:01:07 9:51
12 284 Joanne Slider Brighton 40 1:02:39 10:06
13 290 Scott Selley Linden 42 1:04:58 10:28
14 291 Karen Selley Linden 42 1:04:58 10:28
15 293 Deb Kanaar Grand Haven 40 1:05:01 10:28
16 317 Lisa Trebtoske Swartz Creek 40 1:09:18 11:10
17 320 Kim Anderson Bettendorf 41 1:09:48 11:15
18 327 Christina Belanger Grand Blanc 40 1:10:45 11:24
19 340 Amy Fairbanks Lansing 40 1:15:33 12:10
20 344 Shelly Morrish CHEBOYGAN 44 1:16:29 12:19

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 21 James E Engel Wakefield 47 39:26 6:21
2 26 Ken Ames Gaylord 45 40:37 6:33
3 32 Joe Jozefiak Swartz Creek 46 42:07 6:47
4 37 John Gibson INDIANAPOLIS 49 42:41 6:53
5 40 Charles Winke Toledo 47 43:16 6:58
6 46 Ron Koyl Lapeer 46 43:55 7:05
7 52 Clayton Hubel Flint 47 44:22 7:09
8 70 Bill Hooker HASLETT 48 46:10 7:26
9 95 R.j. Mullenix Battle Creek 49 48:38 7:50
10 115 Irv Karwick Brighton 45 50:48 8:11
11 116 Robert Ball Grand Rapids 47 50:53 8:12
12 119 Jon Esper Riverview 49 51:17 8:16
13 123 Harry Yee Rochester Hills 45 51:33 8:18
14 138 Robert L Badgley Clarkston 47 52:32 8:28
15 147 Lance Di Caire 48 53:33 8:38
16 152 Jeffrey Rogers Midland 46 53:53 8:41
17 157 Martin Parrott Spring Lake 45 54:15 8:44
18 160 Kirt D Gillette St Joseph 45 54:23 8:46
19 181 Scott Dolginow 46 55:37 8:58
20 241 Keith Dutcher 48 59:17 9:33
21 266 Maurice Harvey Pontiac 46 1:00:42 9:47
22 277 Kevin Hickey Silver Spring 49 1:01:50 9:58
23 310 Jeffrey Smith Fremont 47 1:08:58 11:07

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 153 Janice Anderzhon Farragut 48 53:59 8:42
2 154 Karen Slack Battle Creek 48 54:08 8:43
3 185 Cynthia Merkel Sault Ste. Marie 45 55:46 8:59
4 190 Janine Chittenden Grand Haven 46 56:08 9:03
5 196 Marilyn Kaucheck Rochester 49 56:20 9:05
6 208 April Stuck Prudenville 47 57:32 9:16
7 229 Janet Sawyer Fenton 48 58:56 9:30
8 307 Jennifer Jensen OKEMOS 45 1:08:51 11:05
9 322 Elizabeth Wiseman Nashville 45 1:10:05 11:17
10 339 Linda Dutcher 46 1:13:44 11:53

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 25 Tom Harbaugh Boyne City 53 40:36 6:33
2 101 Steve Johnson Leslie 53 49:05 7:55
3 117 Steve Kreft Grand Ledge 52 50:55 8:12
4 211 Randy Stuck Prudenville 51 57:33 9:16
5 219 Gary Azbell Clarkston 54 58:11 9:22
6 224 Mark Larch St. Clair 50 58:30 9:25
7 275 Peter Forgacs Britton 50 1:01:39 9:56
8 278 William Short Howell 53 1:01:52 9:58
9 354 Rodney Hillary Grand Rapids 50 1:23:44 13:29

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 191 Christine Azbell Clarkston 52 56:11 9:03
2 221 Concetta Brown Rochester 54 58:15 9:23
3 245 Cindy Sack Kalamazoo 53 59:27 9:35
4 255 Terry Lasky Okemos 51 1:00:06 9:41
5 274 Marleen Glasser Saline 50 1:01:28 9:54
6 292 Eileen Martini Sterling Heights 52 1:05:00 10:28
7 301 Diane S Jerichow Flushing 50 1:07:18 10:50
8 302 Judy Lemon Galesburg 53 1:07:25 10:52
9 309 Shirley Smith Fremont 52 1:08:58 11:07
10 311 Kristin Romelhardt Dexter 50 1:08:59 11:07
11 315 Suzette Wilkins Indian River 52 1:09:15 11:09
12 345 Jean Larch St. Clair 51 1:17:09 12:26
13 346 Mary Phillips Clarkston 54 1:17:12 12:26
14 352 Jackie Peek Flint 50 1:22:53 13:21
15 355 Veronica Miller Merritt 54 1:26:30 13:56
16 356 Carole Gutteridge Grand Blanc 51 1:27:35 14:06

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 29 Jim Blakeley Menominee 55 41:13 6:38
2 50 Richard Kendall Freeland 55 44:13 7:07
3 78 Don W Harp Greenville 55 46:52 7:33
4 90 Donald Speer, Jr. Alpena 55 48:04 7:45
5 105 Harry Garrison Flushing 56 49:23 7:57
6 125 Steve Elzinga LAMBERTVILLE 55 51:42 8:20
7 146 Raymond Vandenberg Gaylord 58 53:26 8:37
8 148 Peter Marabell MacKinac Isl 58 53:37 8:38
9 151 Jeri Stiles Fenton 56 53:48 8:40
10 246 Terry Fitzpatrick Indian River 56 59:28 9:35
11 253 Richard Godfrey E. Grand Rapids 57 1:00:02 9:40

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 113 Laurie Keller Charlevoix 55 50:16 8:06
2 192 Patricia Koller UTICA 55 56:11 9:03
3 212 Addie Schneiderhan Grand Blanc 58 57:36 9:17
4 223 Laima Stede Bloomfield Hills 59 58:26 9:25
5 261 Carol Hillary Grand Rapids 59 1:00:23 9:44
6 287 Lorinda Tait Lansing 55 1:04:40 10:25
7 300 Dorothy L French Clio 57 1:07:07 10:49
8 305 Wanda Merrell Flushing 57 1:07:52 10:56
9 319 La Vaun Tumminello Lansing 57 1:09:39 11:13
10 342 Eleanore Sobiechowski Riverview 55 1:15:39 12:11
11 347 Madeleine Drew Northville 58 1:19:03 12:44
12 350 Mary Kenney ANN ARBOR 55 1:22:11 13:14

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 68 Paul Shepard Eastport 64 46:06 7:26
2 106 Leonard J Block Bay City 60 49:38 8:00
3 126 Gene Cole Flushing 61 51:43 8:20
4 184 Elliott Deyo Millington 63 55:45 8:59
5 257 Doug Elser Saline 60 1:00:19 9:43
6 348 James P Musson Clio 61 1:19:19 12:46

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 110 Carol Bender Middleville 62 50:02 8:04
2 165 Ellen S Nitz Milford 61 54:41 8:49
3 171 Cathy Detman Flint 63 55:15 8:54
4 206 Francine Bangs Portage 61 57:26 9:15

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 67 Bob Bender Middleville 65 46:00 7:25
2 94 Norman Hefke Marquette 66 48:34 7:50
3 107 Jim Elzinga Conway 66 49:45 8:01

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 194 Dick Graves Traverse City 73 56:15 9:04
2 326 Edmond Devine Ann Arbor 85 1:10:32 11:22

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oal Name Town Time Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= ======= =====
1 15 Cory Kesler HOLLAND 26 38:42 38:42 6:14
2 82 Glen Chipman FLINT 35 47:14 47:14 7:37
3 207 Ernest Richmond INDIAN RIVER 57 57:27 48:38 7:50
4 140 Richard Mayernik Whitmore Lake 44 52:47 49:38 8:00
5 187 Ron Berry Boyne City 44 55:59 52:38 8:29
6 248 Terry Wright Linden 49 59:32 53:53 8:41
7 226 Michael Hedman Ledyard 38 58:44 57:39 9:17
8 227 Dave Merk 32 58:50 58:50 9:29
9 323 John Van Volkinburg Ann Arbor 55 1:10:07 1:00:25 9:44
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oal Name Town Time Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= ======= =====
1 6 Eric Swager GRASS LAKE 37 36:18 35:52 5:47
2 86 Jeff Hines Menominee 41 47:37 45:46 7:22
3 124 David Borck Grand Rapids 51 51:39 46:00 7:25
4 137 David Mertz Prudenville 50 52:31 47:10 7:36
5 109 Greg Benjamin Harbor Springs 37 49:49 49:14 7:56
6 198 Phillip Scramlin Climax 49 56:29 51:07 8:14
7 141 Jason Richmond LIVONIA 29 53:00 53:00 8:32
8 167 Mark Makela 40 55:01 53:15 8:35
9 270 Charles Lasky OKEMOS 50 1:00:57 54:44 8:49
10 238 Michael R Slack Comstock Park 44 59:10 55:37 8:58
11 214 Michael Viglione Rochester 37 57:44 57:04 9:12
12 276 Mark Lash Zeeland 38 1:01:50 1:00:41 9:47
13 282 Bob Perialas DEWITT 34 1:02:15 1:02:15 10:02
14 283 Bill Jennings LANSING 34 1:02:15 1:02:15 10:02
HEAVYWEIGHT 220&over POUNDS
Place Oal Name Town Time Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= ======= =====
1 170 Jack Butler White Lake 53 55:12 48:22 7:48
2 143 Jim Sheckler Kent City 47 53:14 48:56 7:53
3 247 David Car Brighton 54 59:31 51:43 8:20
4 235 Richard Wood Sault Ste Marie 47 59:07 54:21 8:45
5 230 Mark Gulow TRAVERSE CITY 46 59:00 54:39 8:48
6 279 Larry Salinas SAGINAW 52 1:01:56 54:43 8:49
7 217 Derrick Hassell Clio 43 57:57 54:53 8:51
8 186 Chad Doorlag Hartland 28 55:54 55:54 9:00
9 294 Gary Terry Corunna 54 1:05:09 56:37 9:07
10 308 Wade Schaefer Essexville 59 1:08:55 57:17 9:14
11 256 Mark De Lisle HARBOR SPRINGS 41 1:00:13 57:52 9:19
12 269 Steve Underwood SOMERVILLE 42 1:00:56 58:08 9:22
13 349 Chris Fernandez Burton 28 1:22:09 1:22:09 13:14



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 1 Jeffrey Sanders Flint 36 1:02:22 10:03
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 4 Kathryn Gurin Lapeer 47 1:05:34 10:34
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 2 Robert Asplund Grand Blanc 50 1:02:32 10:04
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 6 Barbara Cheney Flint 54 1:09:28 11:11
MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 33 Brian Kemp Jackson 17 1:23:30 13:27
2 44 Evan Annis Howell 11 1:25:39 13:48
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 51 Katie Gutteridge Grand Blanc 18 1:26:27 13:55
2 75 Eva Knoch Grand Blanc 17 1:33:46 15:06
MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 151 Jeffrey Reinhart Holly 20 2:25:10 23:23
2 153 Joseph Reinhart Holly 22 2:25:22 23:25
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 9 Jane Ruhstorfer Grand Blanc 29 1:10:57 11:26
2 26 Julie Limbaugh Grand Rapids 26 1:21:10 13:04
3 46 Emily Fink Onondaga 20 1:25:40 13:48
4 54 Meghan Nowakowski Alpena 22 1:27:56 14:10
5 64 Lisa Claypool Flushing 29 1:31:58 14:49
6 65 Ciara Barclay Flushing 21 1:31:58 14:49
7 67 Kelley Young Ravenna 27 1:32:31 14:54
8 80 Sue Charboneau Cheboygan 28 1:35:20 15:21
9 106 Tiffany Kern Reese 23 1:40:55 16:15
10 116 Shelley Mcfarren Fruitport 27 1:45:42 17:01
11 117 Cari Romig HOLLAND 24 1:45:43 17:02
12 132 Elizabeth Molina HASLETT 24 1:54:23 18:25
13 136 Catie Forgacs Britton 21 1:57:46 18:58
14 149 Jamie Stutzman Lachine 26 2:23:26 23:06
15 152 Kelly Minore Clio 24 2:25:20 23:24
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 34 Christy Cannis Cheboygan 33 1:23:41 13:29
2 48 Diana Thompson Burton 33 1:26:02 13:51
3 55 Jennifer Spomer Alpena 30 1:27:56 14:10
4 68 Lorie Morse Grand Rapids 32 1:32:32 14:54
5 70 Jennifer Stallings Flushing 30 1:32:36 14:55
6 79 Jana Schaefer Cheboygan 33 1:35:20 15:21
7 91 Mary Patay MacKinac Island 32 1:36:36 15:34
8 107 Jamie Drury Marquette 31 1:41:06 16:17
9 122 Alicia Brokoff Grand Rapids 32 1:48:18 17:26
10 126 Denise Wentland Harper Woods 34 1:50:03 17:43
11 127 Cyndie Maddigan Harper Woods 34 1:50:04 17:43
12 139 Christina Bachman Mount Morris 31 1:59:59 19:19
13 143 Kristen Mccullen Westland 34 2:04:19 20:01
14 145 Ginger Arnold MIDLAND 30 2:13:15 21:27
15 146 Kathy Snyder Midland 32 2:13:16 21:28
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 28 Kristina Peterson Alpena 35 1:21:51 13:11
2 30 Jeanine Stark Burton 35 1:22:16 13:15
3 35 Marlene Alexander Cheboygan 39 1:23:41 13:29
4 36 Dawn Bieber Troy 35 1:24:23 13:35
5 37 Leanne Cason Cedarville 35 1:24:23 13:35
6 47 Susan Alarie Flint 37 1:25:41 13:48
7 96 Andrea Erratt Levering 36 1:37:16 15:40
8 115 Joy Henneberger Harper Woods 35 1:45:05 16:55
9 121 Janet Ellwein Grand Rapids 35 1:48:16 17:26
10 144 Debbie Mcmullen Sylvan Lake 35 2:04:24 20:02
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 25 David Littell Saginaw 41 1:21:06 13:04
2 86 Roberto Rastelli Ann Arbor 41 1:35:48 15:26
3 102 Jeff Holman TRAVERSE CITY 44 1:39:02 15:57
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 8 Jeanette Wineland Swartz Creek 43 1:10:47 11:24
2 15 Loanna Ammerman Swartz Creek 40 1:15:41 12:11
3 24 Debra Ferguson Moran 43 1:20:33 12:58
4 49 Lois Kitson LAKELAND 41 1:26:03 13:51
5 76 Marcia Cupery Friesland 43 1:34:55 15:17
6 77 Lori Stevenson Marshall 40 1:35:00 15:18
7 85 Alisa Foster Ann Arbor 40 1:35:48 15:26
8 90 Lisa Dziobak 40 1:36:36 15:33
9 94 Tina Waites Clio 44 1:37:11 15:39
10 95 Vicky Young Birch Run 42 1:37:11 15:39
11 103 Ann Holman TRAVERSE CITY 40 1:39:03 15:57
12 109 Judy Bozynski Columbiaville 43 1:42:19 16:29
13 118 Jan Winke Toledo 44 1:46:11 17:06
14 124 Anne Chase Flint 44 1:48:51 17:32
15 128 Dorene Rotar Morrisonville 44 1:52:56 18:11
16 129 Darlene Marquardt Deforest 44 1:52:57 18:11
17 141 Bonnie Prado Burton 40 2:00:12 19:21
18 142 Donna Tanghe Eastpointe 41 2:00:55 19:28
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 5 John Thomas Linden 46 1:05:36 10:34
2 10 Ed Hale MACKINAC ISLAND 45 1:11:14 11:29
3 17 Rio Annis Howell 45 1:16:02 12:15
4 78 Michael Slack Battle Creek 49 1:35:01 15:18
5 87 Mark Waites Clio 46 1:36:14 15:30
6 89 Bryan Woycehoski Clio 49 1:36:32 15:33
7 110 Mike Bozynski Columbiaville 46 1:42:20 16:29
8 113 Frank Hyrman Swartz Creek 48 1:44:13 16:47
9 134 Randy Mikula Farmington Hills 49 1:55:28 18:36
10 148 Michael Reinhart Holly 47 2:23:24 23:05
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 11 Karen Badgerow Cheboygan 49 1:12:38 11:42
2 18 Sandra Kaye Anderson Clio 47 1:17:50 12:32
3 19 Frances Mueller Fenton 49 1:18:21 12:37
4 22 Sandy Lawrence Swartz Creek 48 1:19:11 12:45
5 39 Mary A Rasmusson Millington 45 1:24:26 13:36
6 61 Linda Grogan Saint Ignace 47 1:29:52 14:28
7 62 Carol Miller Moran 49 1:29:52 14:28
8 63 Rosemary Campbell Grand Rapids 49 1:30:06 14:31
9 71 Linda Belford Flint 48 1:32:38 14:55
10 88 Kathy Woycehoski Clio 47 1:36:31 15:33
11 92 Alice Cahill Silver Spring 48 1:36:38 15:34
12 97 Jane Chambers Cheboygan 46 1:37:16 15:40
13 98 Mary Brown Cheboygan 47 1:37:17 15:40
14 111 Denise A Sordyl Grand Rapids 48 1:42:28 16:30
15 112 Denise Ball Grand Rapids 47 1:42:28 16:30
16 114 Cathy Hyrman Swartz Creek 46 1:44:15 16:47
17 120 Stacy Fischer NORTHVILLE 49 1:47:20 17:17
18 123 Donna Bedard Flushing 49 1:48:51 17:32
19 135 Susan White Saginaw 46 1:56:18 18:44
20 137 Debbie Forgacs Britton 47 1:57:58 19:00
21 140 Pamela Glasco Birch Run 46 2:00:07 19:21
22 147 Janice Reinhart Holly 47 2:23:23 23:05
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 3 Rick Sack Parchment 53 1:03:29 10:14
2 7 Tom Belford Jr Flint 53 1:09:42 11:14
3 13 Danny Wineland Swartz Creek 54 1:14:38 12:01
4 32 Mike Timm Hamilton 50 1:23:18 13:25
5 45 Thomas Alarie Flint 50 1:25:39 13:48
6 99 Wes Scholten Alto 52 1:37:43 15:44
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 23 Sandra Sorini Ann Arbor 53 1:19:21 12:47
2 31 Janet La Forest Flushing 52 1:22:23 13:16
3 40 Sally Timm Hamilton 51 1:24:27 13:36
4 43 Grace Mccauley Lapeer 51 1:25:30 13:46
5 69 Chris Ransom Holland 50 1:32:36 14:55
6 74 Bethany Purdy Holly 50 1:33:46 15:06
7 93 Linda Fink Onondaga 51 1:36:57 15:37
8 100 Deb Scholten Alto 51 1:37:43 15:44
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 12 Doug Fisher Flushing 59 1:12:56 11:45
2 14 William Gardner Fenton 58 1:15:17 12:08
3 20 Jim Paris Boyne City 58 1:18:22 12:37
4 38 John Ardelean Durand 58 1:24:26 13:36
5 59 James Keller Charlevoix 55 1:28:17 14:13
6 72 Ray Vantil LAKE CITY 57 1:33:03 14:59
7 82 Dale Johnson Ravenna 57 1:35:46 15:25
8 131 Jim Davis Saginaw 56 1:54:13 18:24
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 27 Kathleen Gage Farmington Hills 58 1:21:28 13:07
2 52 Bonnie Ardelean Durand 59 1:26:31 13:56
3 53 Theresa Carlson Holland 57 1:27:02 14:01
4 56 Jane Speer Alpena 55 1:28:15 14:13
5 73 Bonnie Kot Wyoming 58 1:33:46 15:06
6 81 Mary Cole Flushing 57 1:35:37 15:24
7 84 Caroline Johnson Ravenna 56 1:35:46 15:25
8 108 Shirlee Dschwem Schwem Jackson 59 1:41:10 16:17
9 119 Judy White Petersburg 56 1:46:11 17:06
10 125 Pat Mullen Plymouth 59 1:48:52 17:32
11 130 Beth Davis Saginaw 56 1:54:13 18:24
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 41 Larry Maynard Marshall 62 1:24:55 13:41
2 50 George Polen Durand 63 1:26:18 13:54
3 66 Thomas Levitt West Bloomfield 61 1:32:04 14:50
4 104 Howard Young Grand Blanc 64 1:39:31 16:02
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 42 Carol Dickinson Davison 61 1:25:23 13:45
2 83 Jill Fortenbacher Muskegon 64 1:35:46 15:25
3 101 Shirley Polen Durand 62 1:38:11 15:49
4 105 Bonita Young Grand Blanc 63 1:39:36 16:02
5 138 Jane Winston MacKinac Island 62 1:59:47 19:17
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace

===== === ====================== ================= == ======= =====
1 29 Jerry Elliott Grand Blanc 65 1:21:51 13:11
2 60 Marvin Pardee Concord 66 1:28:56 14:19
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 21 Gayla A Heilbronn Flushing 65 1:18:47 12:41
MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 16 Mick Mccarty Fenton 71 1:15:50 12:13
2 58 John Kromer Mullet Lake 77 1:28:17 14:13
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 57 Carol Kromer Mullet Lake 73 1:28:16 14:13
2 133 Marge Sweeney SAINT IGNACE 75 1:54:25 18:25