Belleville Strawberry Run/Walk

back to results

Jun. 15, 2002

Belleville Strawberry Run/Walk
Belleville, MI


8K Run Results-Female

Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

OVERALL WINNER-FEMALE
01 Shannon Webster Dearborn F 20 32:55 2

19 and Under-Female
1 Lauren Kane Northville F 14 34:31 34
2 Abby Vonck Ypsilanti F 15 57:12 134
3 Shirl Leventhal Canton F 18 39:36 72
4 Abigail Shaw Canton F 18 41:47 85
5 Rachel Vonck Ypsilanti F 18 57:12 133
6 Stacy Cohenour Belleville F 19 36:01 46
7 Heather Whittington Canton F 19 37:46 56
8 Becky Crews Ypsilanti F 19 51:08 119
9 Stephine Dougherty Willis F 19 57:12 132
10 Kelly Burba Ypsilanti F 19 57:12 135

20-24 Female
1 Brandie Fitzsimmons Belleville F 21 35:15 40
2 Karry Lips Dearborn F 21 38:15 61
3 Melanie Dunkelman Ypsilanti F 22 44:37 99
4 Suzanne Boldiszan Belleville F 22 58:11 137
5 Chandra Olbrich Belleville F 24 39:01 68

Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

25-29 Female
1 Tish Van Den Bremer Livonia F 25 43:20 95
2 Cindy Baca Southgate F 26 41:04 78
3 Airess Stewart Belleville F 26 42:09 87
4 Jennifer Carpus Belleville F 27 42:16 89
5 Jun Chen Belleville F 27 54:20 129
6 Kattie Rafferty Belleville F 28 46:53 104
7 Jodi Forster Romulus F 29 47:26 107
8 Stephanie Bullock Canton F 29 48:44 112
9 Katie Puglessi South Lyon F 29 53:21 126

30-34 Female
1 Jennifer Spielman Whitmore Lake F 30 43:34 96
2 Stacy White Northville F 31 48:50 114
3 Wendy Drabek South Lyon F 31 53:20 125
4 Mary Testa Willis F 32 45:28 100
5 Melissa Duede Belleville F 33 52:20 122
6 Nicole Bergren Ann Arbor F 34 36:08 48
7 Eden Hernandez South Lyon F 34 53:20 124


35-39 Female
1 Theresa Pilgrim Royal Oak F 35 42:35 90
2 Robin LaPorte Belleville F 36 38:47 67
3 Lori Verbrugge Milford F 36 44:22 98
4 Jackie Simpson Ypsilanti F 38 41:25 81
5 Jeanine Bessette Ypsilanti F 39 52:48 123
Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

40-44 Female
1 Carol Richardson Whittaker F 40 52:00 121
2 Nancy Steele South Lyon F 41 56:41 131
3 Karen Dukatz Westland F 42 46:58 105
4 Karen Bates Taylor F 44 46:30 102

45-49 Female
1 Linda Stevenson Belleville F 45 42:13 88
2 Brenda Murphy Taylor F 46 41:12 79
3 Barbara Grant-Yopko Chelsea F 48 57:50 136
4 Peggy Schultz Canton F 49 54:00 128

50-54 Female
1 Donna Olson Bloomfield Hills F 52 35:47 44
2 Janis Brothers Romulus F 52 47:26 106

55-59 Female
1 Shirley Torrance Saline F 56 47:47 109
2 Karen Hill Grosse Ile F 56 50:59 118


8K Run Results-Male

Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

OVERALL WINNER-MALE
Justin Keyes Westland M 20 26:21 1

19 and Under-Male
1 Eric Fox Ypsilanti M 15 32:51 24
2 Dan Helmer Petersburg M 15 32:53 25
3 Ben Li Belleville M 15 27
4 Cory Klein Belleville M 17 29:45 8
5 Justin Williams Belleville M 18 30:23 9
6 Jason Householder Ypsilanti M 18 33:38 31
7 A. S. Dancho Belleville M 19 28:27 5
8 Mark Parent Westland M 19 32:33 21

20-24 Male
1 Kevin Durigon Westland M 20 35:08 38
2 Nick Scowley Belleville M 20 38:20 62
3 Mark Warner Belleville M 21 30:42 11
4 Loway Albassam Ann Arbor M 22 35:12 39
5 Steve Hartong Ypsilanti M 22 35:18 41
6 David Boldiszar Belleville M 23 59:00 138
7 Steve Trahey Romulus M 24 32:32 20
Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

25-29 Male
1 Aaron Price Ann Arbor M 25 26:58 3
2 Scott Roberts Livonia M 25 38:41 66
3 Stephen Lovett Royal Oak M 26 32:42 23
4 John Miller Wayne M 26 39:26 70
5 Doug Hammond Wayne M 26 40:01 73
6 Matt April Southfield M 26 42:50 94
7 Matthew West Ypsilanti M 27 31:00 14
8 Michael Demchinski Canton M 27 41:12 80
9 Thomas Landrum New Boston M 28 37:26 53
10 Scott Baker Ann Arbor M 29 4

30-34 Male
1 George Leposky Belleville M 30 41:26 82
2 Kevin Bushey Ann Arbor M 31 32:10 19
3 Scott Moullet Southgate M 31 41:04 77
4 Scott Ebeling Ann Arbor M 32 28:43 6
5 Michael Cook Ypsilanti M 32 32:41 22
6 Jeff Barrett Northville M 32 34:36 35
7 Chris Ollif Belleville M 32 42:01 86
8 Shawn Wehry Royal Oak M 33 30:32 10
9 Chris Beecher Ypsilanti M 33 38:10 60
10 Clark Massey Redford M 33 40:29 74

35-39 Male
1 Chris Etheridge Ypsilanti M 35 37:42 55
2 Joe Neill Belleville M 35 54:?? 127
3 Andy Winnie Belleville M 36 37:08 52
4 Eric Guenther Northville M 39 34:45 36
Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

40-44 Male
1 Ed Masta Wyandotte M 40 31:07 15
2 Steve Broda Northville M 40 46:26 101
3 Dave Verbrugge Milford M 41 30:47 12
4 Patrick Mog Canton M 42 33:37 30
5 Robert Yopko Chelsea M 42 34:17 32
6 David Hurst Ann Arbor M 42 39:19 69
7 Pete Gandolfo Belleville M 43 33:32 29
8 Jim Miller Ann Arbor M 43 36:10 49
9 Greg Everal Rockwood M 43 37:32 54
10 Steve Jakubik Belleville M 43 55:25 130
11 Kenneth Castle Ypsilanti M 44 34:19 33
12 Rusell Keyes Westland M 44 35:25 43
13 Christopher Steele South Lyon M 44 41:03 76

45-49 Male
1 Tony Wesley Dearborn Heights M 45 48:06 110
2 Dan Myers Ann Arbor M 45 51:10 120
3 Roger Luckhardt Westland M 46 31:40 18
4 Walter Sanders Detroit M 46 34:50 37
5 Vladimir Luppey Ann Arbor M 47 30:52 13
6 John Tarkowski Garden City M 49 29:41 7
7 Mark VanNetten South Lyon M 49 33:03 26
Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

50-54 Male
1 Dave Luckhardt Ypsilanti M 50 31:37 17
2 James O'Brien Bloomfield Hills M 50 33:05 28
3 Michael Glass Ypsilanti M 51 35:52 45
4 Michael Krystiniak Ann Arbor M 51 38:39 65
5 Robert Harrison South Lyon M 52 37:52 57
6 Bob Zokoe Belleville M 52 39:30 71
7 John April Dearborn M 52 42:49 93
8 Derry Loucks Potsdam, NY M 52 48:36 111
9 Ed King Whitmore Lake M 53 38:04 59
10 William Garrity Ann Arbor M 54 38:23 63
11 Sloan Wilkerson Belleville M 54 41:33 83

55-59 Male
1 Ken Rowe Southgate M 55 31:17 16
2 Gavin Williams Inkster M 55 35:19 42
3 Dan Dewey Orion M 55 36:13 50
4 Bob Votruba Redford M 55 36:45 51
5 Bill Hill Grosse Ile M 55 41:45 84
6 Fred Schultz Canton M 55 46:50 103
7 Robert Reynolds Dearborn M 55 49:57 116
8 James VanInwagen Ypsilanti M 56 38:37 64
9 Fernando Joaquin Taylor M 56 48:49 113
10 Freddy Standaert Detroit M 58 36:02 47
11 Steve Nehez Belleville M 58 38:03 58
12 Ray Joaquin Southgate M 58 42:47 92
13 Donald Ray Albertson Brooklyn M 59 48:57 115
14 Robert Lamb Novi M 59 1:08:03 140
Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall

60-64 Male
1 John Wehrly Madison Heights M 62 40:51 75
2 Patrick Powers Southfield M 63 50:44 117

65-69 Male
1 Ed Torrance Saline M 65 43:54 97
2 Ronald Gill Pleasant Lake M 65 47:29 108
3 Robert Prehn Saliine M 65 1:01:46 139
4 John MacDermid Belleville M 68 42:45 91




Two Mile Walk Results-Female

Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall
1 Kim MacMillan Belleville F 32 20:20 1
2 Ernestine Howse Detroit F 48 23:14 4
3 Georgia Wieser Dexter F 51 25:26 6
4 Karen Lips Dearborn F 43 25:58 8
5 Beth O'Sullivan Romulus F 31 26:31 10
6 Marcia Simon Belleville F 49 26:38 11
7 Ann Nehez Belleville F 57 27:57 12
8 Margaret Wolak Belleville F 28 28:26 13
9 Yvonne Slone Belleville F 48 28:55 14
10 Maria Todd New Boston F 48 28:55 15
11 Nancy Pokerwinski Belleville F 53 29:31 17
12 Sharon Pokerwinski Belleville F 53 29:33 18
13 Joanna Duchon Belleville F 31 29:44 19
14 Erica Rockwood Livonia F 31 29:59 21
15 Katherine Savatsky Dearborn F 46 30:34 22
16 Bernice Raymond Belleville F 71 30:35 23
17 Kathy Baldwin Ypsilanti F 49 30:44 24
18 Val Nickolas Belleville F 51 31:32 27
19 Monica VonGerichten Belleville F 47 31:45 28
20 Eleanor Grudzien Belleville F 53 31:45 29
21 Cindy King Belleville F 41 33:06 30
22 Joannie Payne Belleville F 40 33:08 31
23 Amy Massey Redford F 31 33:10 33
24 Janet Polidori Northville F 38 45:47 34


Two Mile Walk Results-Male

Place First Name Last Name City Sex Age Race Time Overall
1 Larry Patton Ann Arbor M 52 20:55 2
2 Luke Skywalker Canton M 48 21:48 3
3 Kenneth Bleeker Belleville M 52 25:14 5
4 Darryl Raymond Belleville M 74 25:27 7
5 Larry O'Sullivan Romulus M 38 26:31 9
6 Joe Savale Canton M 58 29:18 16
7 Roy Vette Westland M 39 29:58 20
8 Paul Smith Belleville M 52 30:44 25
9 Tom Byrd South Rockwood M 55 31:32 26
10 Robert Payne Belleville M 46 33:09 32

Belleville, MI