PLYMOUTH YMCA FATHER'S DAY RUN

back to results

Jun. 16, 2002

PLYMOUTH YMCA FATHER'S DAY RUN
PLYMOUTH, MI
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1 Dan Krawiel Canton 20 35:25 5:42
2 22 Ryan Gall LIVONIA 18 35:36 5:44
3 28 Jay Steele PLYMOUTH 30 35:57 5:48

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2093 Nicole Schramski Canton 23 42:49 6:54
2 46 Rachel Gutierrez Fenton 15 45:01 7:15
3 2003 Heidi Drallos Garden City 39 45:26 7:19


MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2107 Mike Kattula Chelsea 18 36:14 5:50
2 45 Eric Gutierrez Fenton 16 38:12 6:09

FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 19 - 23
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2095 Jason Smeltzer Monroe 20 36:25 5:52
2 2069 Brian Galvin Plymouth 23 51:31 8:18
3 2052 Michael Roberson Plymouth 22 52:38 8:29

FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2050 Molly Noonan Canton 22 55:20 8:55
2 2077 Nicole Robert Canton 23 1:03:26 10:13
3 2073 Julie Bozyk Northville 20 1:21:28 13:07

MALE AGE GROUP: 24 - 30
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 24 Ian Bedford LIVONIA 29 37:32 6:03
2 42 Craig Dolecki Redford 28 40:48 6:34
3 2118 Nicholas Lloyd ROYAL OAK 28 42:51 6:54
4 39 Kristofer Forsyth CANTON 26 44:43 7:12
5 2111 Edward Harris0n LIVONIA 30 49:57 8:03
6 32 Christopher Parsell TROY 26 56:10 9:03
7 2078 Brian Robert Canton 25 56:22 9:05
8 2016 George Scott West Bloomfield 26 1:06:00 10:38

FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2117 Kelly Holmes Canton 27 48:29 7:49
2 2113 Tabetha Catt SOUTH LYON 25 49:57 8:03
3 2065 Rebecca Grace Birmingham 30 50:09 8:05
4 30 Lindsay Parsell TROY 24 53:01 8:32
5 27 Abby Turpyn Stafford 24 53:12 8:34
6 15 Christie Soter Northville 25 1:10:57 11:26

MALE AGE GROUP: 31 - 36
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2051 Anthony Pratt Birmingham 35 41:34 6:42
2 3 Todd Armstrong Plymouth 35 41:48 6:44
3 25 Roman Krzyzanowski Plymouth 31 41:59 6:46
4 4 Scott Kriscovich Bloomfield 35 42:51 6:54
5 2083 Jason Stanley ANN ARBOR 32 43:07 6:57
6 12 Bryan Deasley Plymouth 33 43:52 7:04
7 2096 Brian Starr WEST BLOOMFIELD 34 44:59 7:15
8 2125 Alan Larson Plymouth 36 45:17 7:18
9 1772 Glen Hall PLYMOUTH 35 46:55 7:34
10 2031 Jim Mcgue Plymouth 31 48:25 7:48
11 2046 Brent Merlington Plymouth 34 49:12 7:56
12 2106 Pete A Kattula Plymouth 34 49:50 8:02
13 2123 Scott Swartzinski PLYMOUTH 31 52:48 8:30
14 2080 Doug Edelbrock PETERSBURG 33 53:36 8:38

FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2130 Karla Smith HILLSDALE 35 47:09 7:36
2 2089 Carolyn Stoddard Ypsilanti 35 50:47 8:11
3 2082 Katherine Mueting LIVONIA 35 53:23 8:36
4 2002 Annmarie Rosochacki Plymouth 34 53:27 8:37
5 2006 Angela Milad Plymouth 35 59:15 9:33
6 2085 Abigail Briggs Plymouth 35 59:45 9:38
7 2060 Martha Young Grosse Pointe 36 1:02:13 10:01
8 19 Rita Laver Fenton 33 1:02:30 10:04
9 2019 Michele Brave Plymouth 36 1:06:11 10:40

MALE AGE GROUP: 37 - 42
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2090 Rick Armes Livonia 42 36:45 5:55
2 44 Larry Gutierrez Fenton 41 38:14 6:10
3 29 Jim Bedford Plymouth 41 38:36 6:13
4 2097 David Cohen WEST BLOOMFIELD 38 39:13 6:19
5 2062 Todd Jones Rochester 38 39:28 6:22
6 18 Kirk Carlson Plymouth 38 41:13 6:39
7 2038 David Buzzard Plymouth 39 43:00 6:56
8 21 Steven Cooke Canton 37 43:15 6:58
9 9 Todd Doenitz Plymouth 41 43:25 7:00
10 2122 Tim Gallagher NORTHVILLE 37 44:16 7:08
11 2101 David Colavincenzo Plymouth 39 44:41 7:12
12 2126 Jim Elliott Plymouth 42 44:50 7:13
13 2115 David Schilke Livonia 41 45:48 7:23
14 2028 Tom Robbins Canton 42 45:55 7:24
15 13 Al Johnson Plymouth 41 48:28 7:49
16 2068 Alan Deal Plymouth 42 48:57 7:53
17 11 Pat Patterson Plymouth 39 49:11 7:55
18 2114 Chris S Bartnicki Brighton 38 49:58 8:03
19 23 Mark Grimes ROCHESTER HILLS 40 51:15 8:15
20 2010 Mark Switala Plymouth 40 51:37 8:19
21 2108 Andrew Rubenstein Farmington Hills 37 51:56 8:22
22 34 John Byrne Dearborn 42 52:01 8:23
23 2064 Mark Moran Oxford 38 53:09 8:34
24 2061 Gregory Meisser Novi 39 53:32 8:37
25 2009 Steven Pakulski CAnton 40 53:46 8:40
26 2032 Gregory Ryan Plymouth 42 55:03 8:52
27 2124 Peter Kotila Ann Arbor 38 55:12 8:54
28 2127 Curtis Bartz Belleville 37 57:12 9:13
29 2057 Stephen Vidler Livonia 40 59:45 9:38

FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2036 Julia Buzzard Plymouth 37 49:07 7:55
2 2071 Anne Russell Canton 39 53:44 8:39
3 2054 Lisa Rudgers Ann Arbor 39 54:45 8:49
4 2092 Linda Larin Ann Arbor 42 55:01 8:52
5 10 Karin Patterson Plymouth 37 56:27 9:06
6 2072 Susie Hadjinian Canton 40 59:52 9:39
7 2128 Kathryn Bartz DEARBORN 39 1:00:11 9:42
8 2063 Linda Moran Oxford 39 1:03:29 10:14
9 2013 Rose Fricke Plymouth 40 1:03:37 10:15
10 2037 Nancy Crockett Canton 39 1:06:10 10:39
11 2055 Shirley Smith Plymouth 40 1:06:51 10:46
12 2048 Ann Nelke Plymouth 42 1:06:51 10:46
13 2105 Beth Trapp FARMINGTON HILLS 38 1:20:05 12:54

MALE AGE GROUP: 43 - 49
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 5 Kurt Schneider Harper Wds. 43 37:04 5:58
2 41 Timothy Emmett ROYAL OAK 46 37:15 6:00
3 2070 John Tarkowski Garden City 49 37:41 6:04
4 2005 Mike Mcsween Plymouth 45 38:23 6:11
5 2025 Thomas Gerou Canton 44 38:34 6:13
6 43 Craig North Ann Arbor 46 38:58 6:17
7 2079 Tom Robert Canton 44 41:40 6:43
8 33 James Scholl Williamston 48 42:21 6:49
9 2116 Daniel Macglashing Novi 45 44:27 7:10
10 2109 Dean Kokkales Ann Arbor 43 45:20 7:18
11 2119 Dave Prange Plymouth 44 46:11 7:27
12 20 Kevin Galvin Plymouth 49 46:40 7:31
13 17 Gary Smith Livonia 43 46:40 7:31
14 2042 Doug Cannell W Bloomfield 44 47:09 7:36
15 2099 Tom Storch Plymouth 49 47:42 7:41
16 2026 Robert Knox Livonia 43 47:51 7:43
17 2112 Gary Hanafee Detroit 46 47:55 7:43
18 2094 Joseph Smeltzer Monroe 43 47:56 7:43
19 2034 Lee Huey Canton 46 49:15 7:56
20 2047 Murray Miller Westland 48 50:08 8:05
21 2066 Luke Contos Plymouth 43 50:10 8:05
22 2011 Steven Niss Troy 44 50:16 8:06
23 36 Bradford Emons Plymouth 47 50:26 8:07
24 2040 Timothy Anderson Canton 45 51:02 8:13
25 8 Mark Clinton Plymouth 43 51:38 8:19
26 2035 Marc Keshishian Farmington Hills 49 52:03 8:23
27 2041 Hugh Broder Birmingham 47 52:26 8:27
28 2004 Stan Simek St. Clair Shores 44 54:14 8:44
29 2067 Michael Demsky Plymouth 47 54:33 8:47
30 2049 Len Niehoff Ann Arbor 44 54:45 8:49
31 2088 Jim Alberty Novi 49 55:08 8:53

FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2058 Lisa Weyer Canton 46 55:18 8:55
2 2012 Brenda Hibler Inkster 46 56:04 9:02
3 2027 Michele Knox Livonia 43 1:08:12 10:59
4 2056 Patricia Soter Plymouth 49 1:11:04 11:27

MALE AGE GROUP: 50 - 55
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2131 Kenneth Rowe Southgate 55 39:57 6:26
2 2018 Dominic Vella Livonia 55 45:04 7:16
3 2007 Cornell Osier Canton 52 46:12 7:27
4 2033 Dennis Keshishian Plymouth 53 47:38 7:40
5 2102 Mark Couzens Auburn Hills 53 48:10 7:46
6 35 Dan Dewey 55 49:13 7:56
7 2043 John Hebert Bloomfield Hills 55 49:39 8:00
8 16 Jim Soter Plymouth 51 50:17 8:06
9 2029 Jerry Norquist Canton 54 50:20 8:07
10 2008 Jerry Chwalek Livonia 52 50:22 8:07
11 26 Mark Delbrugge LINCOLN PARK 51 50:50 8:11
12 2039 Michael Albus Plymouth 55 51:11 8:15
13 2110 Stan Frinak Oak Park 53 52:37 8:29
14 2087 Tim Williams Novi 51 52:53 8:31
15 2103 Jim Betz Novi 52 53:48 8:40
16 2021 Richard Porte Dearborn 50 54:05 8:43
17 2015 Larry Niss West Bloomfield 50 54:18 8:45
18 2053 Peter Roberson Plymouth 52 54:20 8:45
19 2120 Howard Bosworth HUNTINGTON WOODS 51 56:11 9:03
20 2044 Nabi Lahooti Dearborn 53 58:44 9:28
21 2100 Jeremy Salinger SOUTHFIELD 51 58:57 9:30
22 2059 Thomas Wieske Westland 50 1:07:26 10:52
23 2074 Mike Bozyk Northville 55 1:21:28 13:07

FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 6 Donna Olson Bloomfield Hills 52 47:13 7:36
2 40 Maggy Zidar Pontiac 52 48:28 7:49
3 2084 Merry Joseph Plymouth 54 59:37 9:36
4 38 Wendy Paton-Beaupre 50 1:10:14 11:19

MALE AGE GROUP: 56 - 60
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2030 James Carlton White Lake 59 39:32 6:22
2 2075 Robert Laverty Ann Arbor 57 46:16 7:27
3 2091 Gerald Spiewak St Clair Shores 60 47:21 7:38
4 2104 Philip Hartley Northville 56 48:24 7:48
5 2086 Walt Adamczak ST CLAIR SHORE 58 50:59 8:13
6 2017 Anthony Dalimonte Plymouth 58 53:26 8:37
7 2098 Ray Joaquin Southgate 58 58:50 9:29


MALE AGE GROUP: 61 - 65
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2121 Pete Polidori FRANKLIN 64 41:09 6:38
2 2 George Douglas Wayne 64 1:07:02 10:48


MALE AGE GROUP: 66 - 70
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2020 Erwin Rubenstein Southfield 68 1:15:18 12:08

MALE AGE GROUP: 71 - 99
Place No. Name Town Ag 10k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2129 John Sotir Detroit 71 39:31 6:22
2 37 John Paton Plymouth 75 1:10:14 11:19



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1710 Mike Holin GRASS LAKE 32 15:32 5:00
2 1747 Adam Wheeler Plymouth 25 15:38 5:02
3 1750 Mark Hoffman LA SALLE 24 15:51 5:07

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1745 Rebekah Smeltzer Monroe 12 19:36 6:19
2 1703 Sarqa Bourdouris ANN ARBOR 27 19:53 6:25
3 1507 Elizabeth Hoefing Rochester 16 20:10 6:30

MALE AGE GROUP: 1 - 7
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1774 Zachary Gaule Grand Rapids 7 27:38 8:54
2 1776 Kyle Gaule Canton 7 27:38 8:54

FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 8 - 11
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1684 Zack Tripp Canton 11 24:38 7:56
2 1721 Derrick Popp SOUTH LYON 10 32:19 10:25
3 1767 Victor Urban Plymouth 10 34:31 11:07

FEMALE AGE GROUP: 8 - 11
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 12 - 14
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1569 Andy Poskie Plymouth 12 19:41 6:20
2 1719 Rick Manza NOVI 13 21:15 6:51
3 1718 Jeff Mousesian CANTON 14 22:57 7:24
4 1768 Vincent Urban Plymouth 12 25:24 8:11
5 1550 Ben Vaughn Plymouth 12 26:06 8:24
6 1655 Matt Carlson Plymouth 12 27:19 8:48
7 1563 Justin Kane Northville 12 33:19 10:44

FEMALE AGE GROUP: 12 - 14
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1562 Lauren Kane Northville 14 20:50 6:43
2 1762 Kayla Duke Linden 13 22:37 7:17
3 1522 Rebecca Mccormack Canton 13 22:55 7:23
4 1593 Lauren Medley Canton 14 23:43 7:39
5 1528 Kat Harrison Canton 14 26:39 8:35
6 1587 Lisa Clinton Plymouth 13 29:22 9:28
7 1685 Chelsea Roberts Westland 13 29:37 9:32
8 1722 Leanna Popp SOUTH LYON 12 30:50 9:56
9 1557 Vanessa Dekovich Livonia 13 37:00 11:55

MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 22 Ryan Gall LIVONIA 18 16:55 5:27
2 14 Justin Hajduk Canton 16 17:23 5:36
3 45 Eric Gutierrez Fenton 16 18:33 5:59
4 1715 Nick Battista Canton 15 21:36 6:58
5 1714 John Battista Iii Canton 17 23:30 7:34
6 1757 Ben Dzialo Plymouth 16 23:59 7:44
7 1668 Craig Whipple Canton 17 24:08 7:47
8 1664 Brian Crandall Plymouth 15 24:11 7:47
9 1672 Jason Priebe Plymouth 18 24:49 8:00
10 1731 Daniel York CANTON 18 26:05 8:24
11 1558 Jack Dekovich Livonia 16 44:31 14:20

FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 46 Rachel Gutierrez Fenton 15 21:38 6:58
2 1521 Sarah Mccormack Canton 15 21:59 7:05
3 1608 Stephanie Hajduk Canton 16 23:56 7:43
4 1678 Meghan Galvin Plymouth 16 24:16 7:49
5 1743 Rebecca Brock CANTON 15 26:38 8:35

MALE AGE GROUP: 19 - 23
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1 Dan Krawiel Canton 20 16:40 5:22
2 1695 Adam Lorenz PLYMOUTH 22 17:59 5:48
3 1581 Matt Smith Livonia 21 26:13 8:27
4 1580 Chris Smith Livonia 22 26:14 8:27
5 1518 Greg Mitchell Plymouth 22 28:50 9:17

FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1744 Carlyn Smeltzer Monroe 19 20:55 6:44
2 1706 Lauren Yagiela Northville 19 21:20 6:52
3 1649 Amanda Noworyta Novi 19 23:58 7:43
4 1652 Meg O'karma Canton 21 24:51 8:00
5 1653 Melissa O'karma Canton 20 30:09 9:43
6 1611 Kelly Holbel Canton 20 32:06 10:20
7 1566 Laura Lauer Canton 22 38:23 12:22
8 1515 Kathy Jost Plymouth 22 43:06 13:53
9 1591 Erin Medley Canton 21 55:20 17:49

MALE AGE GROUP: 24 - 30
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1749 Matt Hoffman LA SALLE 24 16:12 5:13
2 28 Jay Steele PLYMOUTH 30 17:34 5:40
3 24 Ian Bedford LIVONIA 29 17:37 5:41
4 42 Craig Dolecki Redford 28 18:43 6:02
5 39 Kristofer Forsyth CANTON 26 21:13 6:50
6 32 Christopher Parsell TROY 26 25:29 8:13
7 1740 Jonathan Clarke Grosse Pte Woods 27 26:36 8:34
8 1585 Scott Sichmeller Canton 28 27:23 8:49
9 1657 Benjamin Mckinney Shelby Township 25 32:11 10:22
10 1540 Doug Jost Farmington Hills 25 43:06 13:53

FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 30 Lindsay Parsell TROY 24 24:20 7:51
2 1736 Karin Nelson Plymouth 30 24:48 7:59
3 27 Abby Turpyn Stafford 24 24:50 8:00
4 1705 Heather Yagiela Northville 24 25:24 8:11
5 1573 Jennifer Brant Plymouth 30 25:46 8:18
6 1660 Genevieve Cook Westland 30 25:47 8:18
7 1658 Joanna Mckinney Shelby Township 25 26:20 8:29
8 1707 Mish Sugerik BELLEVILLE 25 26:27 8:31
9 1764 Amuy Kerman PLYMOUTH 29 28:10 9:04
10 1621 Becky Schad Plymouth 28 28:39 9:14
11 1758 Beth Mckissick NOVI 29 28:41 9:14
12 1667 Christy Priebe Plymouth 25 29:20 9:27
13 1751 Beth Hatsois PLYMOUTH 30 29:32 9:31
14 1609 Kellie Hebert Chelsea 25 31:16 10:04
15 1604 Karen Ervin Plymouth 27 32:45 10:33
16 1527 Jenni Myers Plymouth 28 32:51 10:35
17 15 Christie Soter Northville 25 32:55 10:36
18 1568 Elizabeth Carhuapoma Northville 29 38:23 12:22
19 1555 Charmaine Flynn Dearborn . 27 41:04 13:14
20 1666 Kathleen Mcauliffe Canton 30 45:40 14:43

MALE AGE GROUP: 31 - 36
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1708 Marvin Nieman DEXTER 32 16:50 5:26
2 31 Jay Michaelson NORTHVILLE 33 18:51 6:05
3 25 Roman Krzyzanowski Plymouth 31 19:12 6:11
4 1753 Jim Oleksinski GROSS PT FRMS 35 19:38 6:20
5 4 Scott Kriscovich Bloomfield 35 19:52 6:24
6 12 Bryan Deasley Plymouth 33 20:17 6:32
7 3 Todd Armstrong Plymouth 35 20:23 6:34
8 1772 Glen Hall PLYMOUTH 35 20:56 6:45
9 1614 Charles Kingston Wixom 32 21:39 6:59
10 1766 Steven Valli Livonia 36 21:59 7:05
11 1626 Dave Wegryn Ann Arbor 35 22:19 7:11
12 1602 Lane Dinges Oxford 32 22:30 7:15
13 1726 Rick Kelly WESTLAND 32 22:35 7:17
14 1755 David Fedewa Plymouth 33 23:13 7:29
15 1733 Mike Blood BRIGHTON 33 23:14 7:29
16 1598 Wyatt Hazlett Plymouth 32 23:39 7:37
17 7 Rodger Vojcek Plymouth 35 23:58 7:43
18 1741 Wayne Graves Royal Oak 35 25:33 8:14
19 1622 Christopher Shaw Canton 33 26:46 8:37
20 1606 Mark Fontana Plymouth 32 27:39 8:54
21 1559 Paul Giacobbi Livonia 34 27:59 9:01
22 1572 Jason Brant Plymouth 31 28:44 9:15
23 1619 Phil Richards Auburn Hills 35 29:19 9:27
24 1752 Mike Hatsios 32 29:32 9:31
25 1644 Kevin Moran Plymouth 35 29:38 9:33
26 1511 Tom Patterson Plymouth 36 29:45 9:35
27 1632 Paul Apap Bloomfield Hills 36 29:55 9:38
28 1709 Robert Jablonski Plymouth 34 30:00 9:40

FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1594 Lisa Deasley Plymouth 34 22:52 7:22
2 1620 Jodi Sandvik Walled Lake 32 23:10 7:28
3 1512 Jennie Patterson Plymouth 36 24:57 8:02
4 1677 Adriana Mitchell Canton 32 25:51 8:20
5 1530 Jaci Hibler Inkster 36 26:30 8:32
6 1625 Suzi Weaver Utica 34 28:35 9:12
7 1730 Barbara Wehs PLYMOUTH 36 28:36 9:13
8 19 Rita Laver Fenton 33 28:45 9:16
9 1773 Kari Harrison LIVONIA 34 29:24 9:28
10 1605 Diane Fontana Plymouth 36 30:45 9:54
11 1618 Sue Patterson Plymouth 32 31:07 10:01
12 1624 Melinda Uerling Livonia 33 31:39 10:12
13 1541 Chris Gallagher Livonia 34 32:42 10:32
14 1765 Jennifer Greening PLYMOUTH 34 32:43 10:32
15 1641 Kim Moran Plymouth 32 34:05 10:59
16 1682 Johanna Crowder Canton 33 38:23 12:22
17 1582 Rochelle Kaplan W. Bloomfield 32 41:03 13:13

MALE AGE GROUP: 37 - 42
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1754 Klaus Lkoeffler NORTHVILLE 37 16:57 5:28
2 29 Jim Bedford Plymouth 41 17:35 5:40
3 44 Larry Gutierrez Fenton 41 18:38 6:00
4 1734 John Larin Ann Arbor 42 19:33 6:18
5 1717 John Battista Jr Canton 40 19:37 6:19
6 9 Todd Doenitz Plymouth 41 20:48 6:42
7 21 Steven Cooke Canton 37 20:48 6:42
8 1724 Brian Madison Plymouth 37 20:51 6:43
9 1725 Brian Wierciocm Plymouth 38 22:42 7:19
10 13 Al Johnson Plymouth 41 22:56 7:23
11 11 Pat Patterson Plymouth 39 23:19 7:31
12 1617 Steven Palermo Metamora 39 23:39 7:37
13 1534 Michael Stephen Plymouth 42 23:48 7:40
14 1554 Bart Gregoroff Plymouth 39 23:51 7:41
15 1509 Mark Milad Plymouth 37 23:57 7:43
16 1538 Rob Buti Plymouth 38 23:57 7:43
17 1567 Tim Prince S. Lyon 37 24:13 7:48
18 1688 Mike Gallagher 38 24:18 7:50
19 1533 Jim Michaels Plymouth 41 25:23 8:11
20 1769 Keith Urban Plymouth 37 25:23 8:11
21 34 John Byrne Dearborn 42 25:53 8:20
22 1549 Carson Vaughn Plymouth 37 26:05 8:24
23 23 Mark Grimes ROCHESTER HILLS 40 26:23 8:30
24 1732 John Natin CANTON 39 26:40 8:35
25 1529 Scott Harrison Canton 41 26:51 8:39
26 1615 Richard May Plymouth 42 26:55 8:40
27 18 Kirk Carlson Plymouth 38 27:18 8:48
28 1777 Mike Gaule Canton 42 27:38 8:54
29 1544 William Brave Plymouth 41 28:10 9:04
30 1525 Michael Kerwin Plymouth 38 28:13 9:05
31 1561 Rick Kane Northville 41 28:20 9:08
32 1759 Jeff Mckissick NOVI 38 29:39 9:33
33 1698 Phil Brown CANTON 42 30:26 9:48
34 1596 Ray Stukel Plymouth 41 32:09 10:22

FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1696 Theresa Kopach Ann Arbor 40 20:46 6:41
2 1699 Cheryl Fairbrother HARTLAND 41 22:25 7:14
3 1524 Mary Kerwin Plymouth 37 23:40 7:37
4 1571 Athena Troher Plymouth 42 24:15 7:49
5 2081 Alice Ahearn Plymouth 39 24:30 7:54
6 1742 Kathy Vitale Canton 41 24:41 7:57
7 1656 Elizabeth Carlson Plymouth 38 24:58 8:03
8 1713 Lynda Baltista CANTON 38 25:17 8:09
9 1586 Peggy Gerou Plymouth 41 25:59 8:22
10 10 Karin Patterson Plymouth 37 27:24 8:50
11 1690 Diane Robertson Plymouth 37 28:16 9:06
12 1546 Valerie Simmons Plymouth 39 28:26 9:09
13 1631 Patricia Adkins Plymouth 41 29:48 9:36
14 1505 Linda Hoefing Rochester 39 30:44 9:54
15 1679 Melissa Amin 37 30:46 9:55
16 1675 Amy Hilliard Canton 37 31:32 10:10
17 1676 Maureen Visser Canton 40 31:33 10:10
18 1661 Jean Walsh Plymouth 41 33:00 10:38
19 1532 Kallie Michaels Plymouth 39 33:35 10:49
20 1603 Barbara Ellis South Rockwood 37 34:20 11:03
21 1616 Terri Mezel Howell 37 35:07 11:19
22 1670 Mary Anne Napolitano Plymouth 39 36:10 11:39
23 302 Gretchen Langer Canton 38 48:05 15:29

MALE AGE GROUP: 43 - 49
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 5 Kurt Schneider Harper Wds. 43 17:36 5:40
2 43 Craig North Ann Arbor 46 18:25 5:56
3 41 Timothy Emmett ROYAL OAK 46 18:41 6:01
4 1519 Michael Mccormack Canton 46 19:41 6:21
5 1760 Gary Duke Linden 44 19:52 6:24
6 1674 Steve Bauslaugh Canton 46 19:56 6:25
7 33 James Scholl Williamston 48 20:45 6:41
8 1693 Bill Wilson Livonia 47 21:06 6:48
9 20 Kevin Galvin Plymouth 49 21:52 7:03
10 17 Gary Smith Livonia 43 21:52 7:03
11 1523 Will Chiole Dearborn Hts. 43 21:59 7:05
12 1629 Mike Zomermaand Canton 43 22:47 7:21
13 1536 Fred Ulisse Chelsea 46 22:49 7:21
14 36 Bradford Emons Plymouth 47 23:35 7:36
15 1775 Terry Gaule Grand Rapids 46 23:53 7:42
16 1627 Alan Whitehead Novi 49 24:13 7:48
17 1504 Mark Hoefing Rochester 43 24:16 7:49
18 1517 Steve Mitchell Plymouth 49 24:22 7:51
19 1738 Dave Wright Plymouth 44 24:48 8:00
20 1564 Ed Rosenquist Plymouth 44 26:19 8:29
21 1683 Craig Tripp Canton 43 26:24 8:30
22 1633 Joe Bruce Rochester Hills 46 26:28 8:32
23 1607 Chris Hajduk Canton 43 26:30 8:32
24 1634 Peter Creutz Saline 48 26:32 8:33
25 1691 Steve Lewis Livonia 48 27:14 8:47
26 1662 Paul Crandall Plymouth 46 27:21 8:49
27 1610 Don Holbel Canton 45 28:08 9:04
28 8 Mark Clinton Plymouth 43 29:30 9:30
29 1697 Tim Tingstad Plymouth 47 29:37 9:33
30 1630 David Adkins Plymouth 43 29:48 9:36
31 1579 Fred Smith Livonia 45 31:21 10:06
32 1638 Douglas Palmer Belleville 45 48:39 15:40

FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1520 Rachel Mccormack Canton 43 22:14 7:10
2 1728 Carol Poenisch Northville 48 23:33 7:35
3 1727 Kathy Maliszewsici ROYAL OAK 49 24:29 7:53
4 1635 Rosemary Creutz Saline 43 26:32 8:33
5 1583 Audrey Redmenn Plymouth 48 28:40 9:14
6 1588 Carol Clinton Plymouth 43 29:30 9:30
7 1570 Sharon Mink Westland 48 29:36 9:32
8 1623 Wendy Simrod Wixom 47 29:40 9:34
9 1711 Barbara Smith PLYMOUTH 47 30:30 9:50
10 1542 Gail Schmitt Canton 46 30:33 9:51
11 1648 Traci Sincock Plymouth 44 35:35 11:28

MALE AGE GROUP: 50 - 55
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1650 Duane Noworyta Novi 51 19:29 6:17
2 1636 Mark Cryderman Northville 55 19:33 6:18
3 1628 Dale Yagiela Northville 53 19:34 6:18
4 1704 Lauri Mendenhall Ann Arbor 54 20:00 6:27
5 1729 Gavin Williams Detroit 55 22:08 7:08
6 35 Dan Dewey 55 23:01 7:25
7 1560 Marc Stobbe Plymouth 50 23:17 7:30
8 26 Mark Delbrugge LINCOLN PARK 51 23:26 7:33
9 1784 Robert Dzialo Plymouth 50 23:59 7:44
10 16 Jim Soter Plymouth 51 24:08 7:47
11 1771 Dan Parker LIVONIA 51 24:12 7:48
12 1513 Jerry Vorva Plymouth 50 24:18 7:50
13 1576 Tom Budd Livonia 50 24:33 7:55
14 1552 Mike Riley Plymouth 55 24:47 7:59
15 1612 Fred Jackson Ann Arbor 54 24:58 8:03
16 1671 Richard Whipple Canton 55 25:31 8:13
17 1746 John Clingerman West Bloomfield 53 27:10 8:45
18 1748 Rob Rudnick Farmington Hills 50 28:30 9:11
19 1501 John Stewart Plymouth 53 30:26 9:48
20 1770 Dale Jurvison LIVONIA 52 31:04 10:00
21 1723 Chuck Smith Bryan 50 31:05 10:01
22 1510 James Biglow Westland 54 32:21 10:25
23 1526 Terry Wasalaski Plymouth 53 32:52 10:35
24 1640 Roy Chapman Plymouth 55 35:31 11:27
25 1681 Ray Roberts Westland 53 38:46 12:29
26 1514 Randy Jost Plymouth 53 43:06 13:53
27 1556 Aldo Dekovich Livonia 52 44:32 14:21
28 1589 David Medley Canton 54 45:41 14:43

FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 6 Donna Olson Bloomfield Hills 52 22:04 7:07
2 40 Maggy Zidar Pontiac 52 22:50 7:22
3 38 Wendy Paton-Beaupre 50 28:10 9:04
4 1712 Mary Ann Edwards Highland 53 29:08 9:23
5 1735 Diane Hladon FARMINGTON HILLS 50 30:26 9:48
6 1654 Anne O'karma Canton 51 30:53 9:57
7 1720 Pamela Manza NOVI 50 31:03 10:00
8 1680 Anne Lafond Plymouth 53 32:47 10:34
9 1639 Nancy Chapman Plymouth 54 36:57 11:54
10 1590 Jeannel Medley Canton 51 55:19 17:49

MALE AGE GROUP: 56 - 60
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1516 Donald Bain Plymouth 58 22:31 7:15
2 1503 Jerry Mittman Northville 57 22:43 7:19
3 1763 David Scarlin Redford 60 22:49 7:21
4 1737 Bill Anderson WESTLAND 57 24:01 7:44
5 1651 Daniel O'karma Canton 56 24:05 7:46
6 1716 Hubbs Grimm Farmington Hills 56 24:45 7:58
7 1756 Fernando Joaquin Taylor 56 29:47 9:36
8 1584 David Pugh Plymouth 58 30:54 9:57
9 1539 Sam Ahlquist Plymouth 59 35:08 11:19
10 1665 John Mcauliffe Canton 57 47:09 15:11

FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1702 Shirley Torrance SALINE 56 28:53 9:18
2 1551 Rose Mccurry Plymouth 56 29:49 9:36
3 1553 Lorraine Niss W. Bloomfield 56 36:51 11:52

MALE AGE GROUP: 61 - 65
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1643 Larry Moran Plymouth 65 24:57 8:02
2 1739 Robert L Clarke Grosse Pte Woods 61 26:35 8:34
3 1701 Ed Torrance SALINE 65 27:08 8:44
4 1574 Dennis Bila Plymouth 61 27:48 8:57
5 1531 John Hibler Inkster 61 29:11 9:24
6 1694 Ron Gill Pleasant Lake 65 29:56 9:39
7 2 George Douglas Wayne 64 31:44 10:13
8 2045 John Lockwood Plymouth 64 34:39 11:10

MALE AGE GROUP: 66 - 70
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1508 Harrison Hensley PICKNEY 69 30:58 9:58
2 1502 Bob Littky Farmington Hills 67 32:44 10:33


MALE AGE GROUP: 71 - 99
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 37 John Paton Plymouth 75 30:38 9:52
2 1761 John Sotir Redford 71 33:58 10:56



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1028 Harry Stoddard Whitmore Lake 60 28:45 9:16
2 1025 Harold Peterson HOLLY 61 29:14 9:25
3 1535 Jim Mccown Troy 52 33:48 10:53


******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1018 Sue Smith Livonia 42 31:06 10:01
2 1024 Janet Ellis Flushing 51 33:42 10:51
3 1027 Jane Matthews FENTON 57 37:37 12:07


FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 321 1023 Jennifer Bozyk Northville 22 47:56 15:26


MALE AGE GROUP: 24 - 30
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 330 1036 Angie Hatsios Plymouth 30 50:41 16:19

MALE AGE GROUP: 31 - 36
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 320 1014 David Follin Chelsea 35 47:26 15:17


FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 290 1011 Serafina Lewan Plymouth 34 38:43 12:28
2 294 1037 Andrea Hogan 35 38:50 12:30
3 296 1029 Monique Dixon Plymouth 36 39:10 12:37


MALE AGE GROUP: 37 - 42
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 291 1010 Douglas Lewan Plymouth 38 38:44 12:28


FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 295 1030 Yvette Dixon Plymouth 39 38:51 12:31
2 314 1038 Valerie Simmons Plymouth 39 46:14 14:54


MALE AGE GROUP: 43 - 49
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 288 1008 Joe Golonka Westland 49 38:40 12:27


FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 289 1007 Patricia Linna Westland 47 38:41 12:28
2 312 1041 Carol Bevard Wayne 47 46:04 14:50
3 324 1006 Pat Boyle Dearborn 47 49:59 16:06
4 325 1034 Marguerite Reed DETROIT 46 50:00 16:06

FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 292 1031 Julie Salfer WABASSA 53 38:45 12:29
2 299 1002 Terry Mittman Northville 52 40:52 13:10
3 300 1039 Carol Parker LIVONIA 51 40:55 13:11
4 317 1022 Peggy Bozyk Northville 53 47:16 15:13
5 318 1017 Patricia Noworyta Novi 51 47:16 15:13
6 319 1016 Margo Hebert Bloomfield Hills 54 47:26 15:17
7 326 1033 Kathleen Higgins GROSSE ILE 53 50:00 16:06
8 327 1019 Janie Cryderman Northville 53 50:24 16:14

FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 303 1040 Cecile Keshishian Plymouth 56 42:46 13:47
2 328 1003 Linda Scherdt Plymouth 58 50:34 16:17

MALE AGE GROUP: 66 - 70
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 313 1035 John Hatsios PLYMOUTH 70 46:05 14:50


FEMALE AGE GROUP: 66 - 70
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 298 1026 Betty Dunlap GOODRICH 70 40:48 13:09
2 329 1009 Dorothy Brooks Ann Arbor 68 50:35 16:17

FEMALE AGE GROUP: 71 - 99
Place O'All No. Name Town Ag 5k Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 307 1015 Edythe Fuller Westland 77 43:52 14:08



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 533 Eric Mink Livonia 18 4:47 4:47
2 22 Ryan Gall LIVONIA 18 4:51 4:51
3 14 Justin Hajduk Canton 16 4:54 4:54

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 46 Rachel Gutierrez Fenton 15 6:11 6:11
2 513 Adrienne Bortell Plymouth 12 6:20 6:20
3 6 Donna Olson Bloomfield Hills 52 6:49 6:49

.MALE AGE GROUP: 1 - 7
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 577 Michael Carlson Plymouth 7 9:38 9:38
2 554 Brian Patterson Plymouth 7 9:54 9:54
3 509 Davis Vorva Plymouth 7 12:21 12:21

.FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 596 Victoria Tripp Canton 7 7:22 7:22
2 549 Courtney Doenitz Plymouth 7 8:45 8:45
3 504 Noelle Milad Plymouth 6 9:01 9:01
4 503 Marina Milad Plymouth 7 10:05 10:05
5 522 Madeline Michaels Plymouth 6 11:16 11:16
6 510 Madison Vorva Plymouth 7 12:22 12:22

.MALE AGE GROUP: 8 - 11
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 547 Kyle Clinton Plymouth 11 6:25 6:25
2 532 Kyle Bricker Canton 11 6:45 6:45
3 603 Alex Dixon Plymouth 10 6:45 6:45
4 597 Tyson Layman Plymouth 11 6:54 6:54
5 518 Stephen Mazurek Commerce Twp. 10 7:05 7:05
6 502 Andrew Milad Plymouth 9 7:19 7:19
7 567 Nathan Hajduk Canton 9 7:22 7:22
8 535 Zachary Vojcek Plymouth 9 7:25 7:25
9 568 Ryan May Plymouth 10 7:30 7:30
10 561 Warren Buzzard Plymouth 9 7:39 7:39
11 581 John Deal Plymouth 8 8:03 8:03
12 545 Paul Ryan Plymouth 9 8:07 8:07
13 580 Tyler Deal Plymouth 10 8:22 8:22
14 550 Andrew Doenitz Plymouth 11 8:26 8:26
15 542 Eric Poisson Hartland 8 8:30 8:30
16 548 Mitch Clinton Plymouth 8 8:37 8:37
17 604 Joe Dixon Plymouth 8 8:39 8:39
18 605 Joe Stephan Plymouth 8 8:52 8:52
19 584 Chris Contos Plymouth 8 8:55 8:55
20 514 Ryan Harrison Canton 10 9:00 9:00
21 540 Miles Gerou Plymouth 9 9:02 9:02
22 521 Harrison Michaels Plymouth 9 9:04 9:04
23 553 Tom Patterson Plymouth 9 9:11 9:11
24 606 Nick Armes Livonia 11 9:12 9:12
25 526 Paul Ulisse Chelsea 10 12:12 12:12
26 593 Patrick Stukez 9 15:04 15:04
27 508 Shane Vorva Plymouth 9 15:46 15:46

.FEMALE AGE GROUP: 8 - 11
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 576 Maggie Carlson Plymouth 10 7:25 7:25
2 590 Emily Hall Plymouth 10 7:25 7:25
3 583 Emily Crandall Plymouth 10 8:09 8:09
4 528 Kari Schmitt Canton 9 8:33 8:33
5 527 Sara Schmitt Canton 9 8:39 8:39
6 562 Jessie Hazlett Plymouth 9 8:44 8:44
7 543 Melissa Poisson Hartland 11 8:51 8:51
8 591 Abigail Hall Plymouth 8 9:10 9:10
9 534 Jayne Barackman Northville 8 10:16 10:16
10 588 Elizabeth Shambarger Plymouth 8 10:54 10:54
11 556 Alison Huey Canton 10 11:15 11:15
12 558 Rachel Keshishian Farmington Hills 8 13:17 13:17
13 517 Grace Mazurek Commerce Twp. 9 13:28 13:28

.MALE AGE GROUP: 12 - 14
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 575 Matt Carlson Plymouth 12 6:12 6:12
2 598 Trey Layman Plymouth 12 7:21 7:21
3 555 Justin Huey Canton 13 7:29 7:29
4 599 Baxter Layman Plymouth 14 7:31 7:31
5 546 Maxwell Ryan Plymouth 12 8:00 8:00
6 587 Evan Shambarger Plymouth 12 8:49 8:49

.FEMALE AGE GROUP: 12 - 14
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 579 Morgan Benson Plymouth 13 7:33 7:33
2 529 Allison Schmitt Canton 12 7:42 7:42
3 551 Amy Doenitz Plymouth 13 7:47 7:47
4 601 Lauren Ahearn Plymouth 12 8:13 8:13
5 566 Kristen Hajduk Canton 13 8:15 8:15
6 595 Kristie Russell Canton 12 8:19 8:19
7 559 Allison Keshishian Farmington Hills 13 8:44 8:44
8 594 Suzanne Russell Canton 12 8:45 8:45
9 520 Jesscia Hibler Inkster 12 8:48 8:48
10 571 Carlie Stowe Plymouth 13 11:13 11:13

.MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 45 Eric Gutierrez Fenton 16 5:00 5:00
2 592 Brett Russell Canton 15 6:22 6:22
3 608 Mark Kersten CANTON 18 7:15 7:15
4 607 David Kersten PLYMOUTH 15 8:31 8:31

.FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 552 Halle Doenitz Plymouth 15 7:46 7:46
2 530 Kristen Schmitt Canton 15 8:27 8:27
3 560 Kathleen Keshishian Farmington Hills 16 8:50 8:50
4 537 Alexa Smith Plymouth 18 10:49 10:49

.MALE AGE GROUP: 19 - 23
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1 Dan Krawiel Canton 20 4:55 4:55

.FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 516 Rebecca Bain Plymouth 23 6:54 6:54

.MALE AGE GROUP: 24 - 30
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 28 Jay Steele PLYMOUTH 30 5:01 5:01
2 24 Ian Bedford LIVONIA 29 5:04 5:04
3 42 Craig Dolecki Redford 28 5:49 5:49
4 39 Kristofer Forsyth CANTON 26 6:25 6:25
5 32 Christopher Parsell TROY 26 7:16 7:16
6 609 Danny Kersten PLYMOUTH 25 7:31 7:31

.FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 30 Lindsay Parsell TROY 24 7:06 7:06
2 27 Abby Turpyn Stafford 24 7:26 7:26
3 15 Christie Soter Northville 25 9:20 9:20
4 570 Mary Elizabeth Rossow Northville 24 10:42 10:42

.MALE AGE GROUP: 31 - 36
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 25 Roman Krzyzanowski Plymouth 31 5:09 5:09
2 31 Jay Michaelson NORTHVILLE 33 5:31 5:31
3 12 Bryan Deasley Plymouth 33 5:41 5:41
4 4 Scott Kriscovich Bloomfield 35 5:53 5:53
5 3 Todd Armstrong Plymouth 35 6:02 6:02
6 7 Rodger Vojcek Plymouth 35 7:33 7:33
7 1032 Patrick Hatfield CANTON 31 15:37 15:37

.FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 19 Rita Laver Fenton 33 8:34 8:34
2 1530 Jaci Hibler Inkster 36 8:43 8:43
3 2006 Angela Milad Plymouth 35 10:03 10:03

.MALE AGE GROUP: 37 - 42
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 29 Jim Bedford Plymouth 41 5:06 5:06
2 44 Larry Gutierrez Fenton 41 5:23 5:23
3 9 Todd Doenitz Plymouth 41 5:46 5:46
4 21 Steven Cooke Canton 37 6:03 6:03
5 600 Lance Layman Plymouth 42 6:27 6:27
6 578 Paul Benson Plymouth 42 6:48 6:48
7 569 Patrick Olson Plymouth 41 7:11 7:11
8 18 Kirk Carlson Plymouth 38 7:25 7:25
9 589 Brian Hall Plymouth 41 7:25 7:25
10 13 Al Johnson Plymouth 41 7:36 7:36
11 585 Frank Shambarger Plymouth 38 7:41 7:41
12 34 John Byrne Dearborn 42 8:09 8:09
13 1509 Mark Milad Plymouth 37 9:01 9:01
14 1533 Jim Michaels Plymouth 41 9:08 9:08
15 11 Pat Patterson Plymouth 39 9:59 9:59
16 505 Larry Langer Canton 37 10:58 10:58
17 572 Keith Stowe Plymouth 39 11:12 11:12

.FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 531 Lynn Bricker Canton 42 7:37 7:37
2 10 Karin Patterson Plymouth 37 9:12 9:12
3 602 Jimmy Ahearn Canton 39 9:33 9:33
4 574 Elizabeth Carlson Plymouth 38 9:39 9:39
5 564 Lindsey Johnson Plymouth 41 10:00 10:00
6 544 Theresa Poisson Hartland 40 10:24 10:24
7 586 Heather Shambarger Plymouth 37 11:51 11:51
8 563 Debbie Johnson Plymouth 41 12:43 12:43
9 565 Kristen Johnson Plymouth 41 12:43 12:43
10 525 Julie Ulisse Chelsea 42 13:13 13:13

.MALE AGE GROUP: 43 - 49
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 43 Craig North Ann Arbor 46 5:02 5:02
2 5 Kurt Schneider Harper Wds. 43 5:05 5:05
3 610 Dave Murphy Plymouth 43 5:26 5:26
4 17 Gary Smith Livonia 43 6:12 6:12
5 33 James Scholl Williamston 48 6:20 6:20
6 41 Timothy Emmett ROYAL OAK 46 6:28 6:28
7 20 Kevin Galvin Plymouth 49 7:02 7:02
8 519 Steve Mazurek Commerce Twp. 45 7:07 7:07
9 36 Bradford Emons Plymouth 47 7:20 7:20
10 512 Paul Bortell Plymouth 47 7:40 7:40
11 8 Mark Clinton Plymouth 43 8:37 8:37
12 2066 Luke Contos Plymouth 43 8:53 8:53
13 539 Mike Gerou Plymouth 47 10:32 10:32
14 538 Ryan Smith Plymouth 49 10:47 10:47
15 536 Kevin Smith Plymouth 49 10:47 10:47

.FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 1727 Kathy Maliszewsici ROYAL OAK 49 7:22 7:22
2 507 Joni Vorva Plymouth 45 12:22 12:22
3 1001 Beth Stewart Plymouth 45 16:51 16:51

.MALE AGE GROUP: 50 - 55
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 26 Mark Delbrugge LINCOLN PARK 51 6:44 6:44
2 35 Dan Dewey 55 7:24 7:24
3 16 Jim Soter Plymouth 51 7:28 7:28
4 506 Jerry Vorva Plymouth 50 15:47 15:47

.FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 40 Maggy Zidar Pontiac 52 6:58 6:58
2 38 Wendy Paton-Beaupre 50 7:42 7:42

.MALE AGE GROUP: 61 - 65
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 2 George Douglas Wayne 64 9:56 9:56

.MALE AGE GROUP: 71 - 99
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 37 John Paton Plymouth 75 9:18 9:18
2 582 Lou Silvasi Plymouth 76 12:33 12:33



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 320 Chad Russell Canton 7 10:08 10:08
2 318 Justin Blomberg Plymouth 37 11:06 11:06
3 313 Drew Hazlett Plymouth 7 13:06 13:06

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 301 Mandy Mcsween Plymouth 7 10:31 10:31
2 319 Jane Blomberg Plymouth 45 11:55 11:55
3 307 Kim Barackman Northville 39 13:58 13:58

MALE AGE GROUP: 1 - 7
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 175 323 Kylie Enright Canton 4 17:13 17:13

FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 174 324 Coryelle Enright Canton 6 17:13 17:13

MALE AGE GROUP: 8 - 11
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 160 317 Shawn May Plymouth 8 14:36 14:36

MALE AGE GROUP: 37 - 42
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 163 321 Jason Russell Canton 41 15:21 15:21
2 173 322 John Enright Canton 37 17:12 17:12

FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 158 304 Kaye Mazurek Commerce Twp 37 14:30 14:30
2 159 316 Linda May Plymouth 40 14:36 14:36
3 162 312 Julie Hazlett Plymouth 38 15:08 15:08
4 172 325 Kimberlee Enright Canton 41 17:12 17:12
5 176 310 Jane Gerou Plymouth 41 18:05 18:05

FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 170 311 Sue Szelestey Farminghton Hills 48 16:31 16:31

FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 165 306 Moni Vojcek Plymouth 55 15:33 15:33

FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 164 329 Judy Hatcher Plymouth 58 15:32 15:32

FEMALE AGE GROUP: 61 - 65
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 177 309 Anne Bowers Canton 61 18:08 18:08

MALE AGE GROUP: 71 - 89
Place O'All No. Name Town Ag One Pace
===== ===== ===== ========================== ================= == ======= =====
1 167 303 Marty Tingstad Northville 71 15:44 15:44




Name Ag S One 5k 10k Total
============================= == = ======== ======== ======== ========
Dan Krawiel 20 M 00:04:55 00:16:40 00:35:25 57:00
Ryan Gall 18 M 00:04:51 00:16:55 00:35:36 57:22
Jay Steele 30 M 00:05:01 00:17:34 00:35:57 58:32
Ian Bedford 29 M 00:05:04 00:17:37 00:37:32 1:00:13
Eric Gutierrez 16 M 00:05:00 00:18:33 00:38:12 1:01:45
Craig Dolecki 28 M 00:05:49 00:18:43 00:40:48 1:05:20
Roman Krzyzanowski 31 M 00:05:09 00:19:12 00:41:59 1:06:20
Todd Armstrong 35 M 00:06:02 00:20:23 00:41:48 1:08:13
Scott Kriscovich 35 M 00:05:53 00:19:52 00:42:51 1:08:36
Bryan Deasley 33 M 00:05:41 00:20:17 00:43:52 1:09:50
Steven Cooke 37 M 00:06:03 00:20:48 00:43:15 1:10:06
Kristofer Forsyth 26 M 00:06:25 00:21:13 00:44:43 1:12:21
Kirk Carlson 38 M 00:07:25 00:27:18 00:41:13 1:15:56
Pat Patterson 39 M 00:09:59 00:23:19 00:49:11 1:22:29
Christopher Parsell 26 M 00:07:16 00:25:29 00:56:10 1:28:55

FEMALE OPEN TRIPLE RESULTS FOR PLYMOUTH FAMILY YMCA 22ND ANNUAL RUN
Name Ag S One 5k 10k Total
============================= == = ======== ======== ======== ========
Rachel Gutierrez 15 F 00:06:11 00:21:38 00:45:01 1:12:50
Lindsay Parsell 24 F 00:07:06 00:24:20 00:53:01 1:24:27
Abby Turpyn 24 F 00:07:26 00:24:50 00:53:12 1:25:28
Karin Patterson 37 F 00:09:12 00:27:24 00:56:27 1:33:03
Rita Laver 33 F 00:08:34 00:28:45 01:02:30 1:39:49
Christie Soter 25 F 00:09:20 00:32:55 01:10:57 1:53:12

MALE MASTERS TRIPLE RESULTS FOR PLYMOUTH FAMILY YMCA 22ND ANNUAL RUN
Name Ag S One 5k 10k Total
============================= == = ======== ======== ======== ========
Kurt Schneider 43 M 00:05:05 00:17:36 00:37:04 59:45
Jim Bedford 41 M 00:05:06 00:17:35 00:38:36 1:01:17
Larry Gutierrez 41 M 00:05:23 00:18:38 00:38:14 1:02:15
Timothy Emmett 46 M 00:06:28 00:18:41 00:37:15 1:02:24
Craig North 46 M 00:05:02 00:18:25 00:38:58 1:02:25
James Scholl 48 M 00:06:20 00:20:45 00:42:21 1:09:26
Todd Doenitz 41 M 00:05:46 00:20:48 00:43:25 1:09:59
Gary Smith 43 M 00:06:12 00:21:52 00:46:40 1:14:44
Kevin Galvin 49 M 00:07:02 00:21:52 00:46:40 1:15:34
Al Johnson 41 M 00:07:36 00:22:56 00:48:28 1:19:00
Dan Dewey 55 M 00:07:24 00:23:01 00:49:13 1:19:38
Mark Delbrugge 51 M 00:06:44 00:23:26 00:50:50 1:21:00
Bradford Emons 47 M 00:07:20 00:23:35 00:50:26 1:21:21
Jim Soter 51 M 00:07:28 00:24:08 00:50:17 1:21:53
John Byrne 42 M 00:08:09 00:25:53 00:52:01 1:26:03
Mark Clinton 43 M 00:08:37 00:29:30 00:51:38 1:29:45
George Douglas 64 M 00:09:56 00:31:44 01:07:02 1:48:42
John Paton 75 M 00:09:18 00:30:38 01:10:14 1:50:10

FEMALE MASTERS TRIPLE RESULTS FOR PLYMOUTH FAMILY YMCA 22ND ANNUAL RUN
Name Ag S One 5k 10k Total
============================= == = ======== ======== ======== ========
Donna Olson 52 F 00:06:49 00:22:04 00:47:13 1:16:06
Maggy Zidar 52 F 00:06:58 00:22:50 00:48:28 1:18:16
Wendy Paton-Beaupre 50 F 00:07:42 00:28:10 01:10:14 1:46:06

PLYMOUTH, MI
Provided By Gault Race Management