Davison Festival of Flags Road Race

back to results

Jun. 22, 2002

Davison Festival of Flags Road Race
Davison, MI
Results Provided by Race Services Company


MALE OVERALL WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 RYAN COLE 20 SANFORD 15:32 5:00

FEMALE OVERALL WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 LAURA ROLF 15 ROCHESTER 19:23 6:15

MALE MASTERS WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 TODD KELLY 41 TROY 17:23 5:36

FEMALE MASTERS WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 DONNA OLSON 52 BLOOMFIELD HILLS 22:09 7:08


MALE AGE GROUP: 1-10
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 DAVID MADRIGAL III 10 DURAND 22:22 7:12
2 ROGER WILDMO 10 DURAND 22:44 7:20
3 BEN HARDY 8 GRAND BLANC 29:01 9:21
4 JEFF HOLT 10 DAVISON 29:31 9:31
5 BEN WEBBER 10 DAVISON 31:11 10:03


MALE AGE GROUP: 11-12
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 MATTHEW ROLF 11 ROCHESTER 19:34 6:18
2 GREG DEDOW 12 CLARKSTON 23:43 7:39
3 BRANDON JACOBS 12 SWARTZ CREEK 29:32 9:31
4 SAM WEBBER 12 DAVISON 32:59 10:37


FEMALE AGE GROUP: 11-12
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 ALLISON BAIRD 12 DAVISON 28:41 9:14
2 NATHALIE IDEN 12 DAVISON 33:58 10:56


MALE AGE GROUP: 13-14
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 JOEL ZUEHLKE 14 DAVISON 20:06 6:29
2 CHRISTOPHER SHEPARD 13 CLARKSTON 32:04 10:20


FEMALE AGE GROUP: 13-14
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 DEBRA KAPRAUN 13 FLINT 23:14 7:29
2 LAUREN DEDOW 13 CLARKSTON 26:53 8:40
3 ANNA HOLT 13 DAVISON 27:52 8:59


MALE AGE GROUP: 15-19
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 NATHAN EDWARDS 16 WARREN 18:13 5:52
2 JARREN PIERSON 19 DAVISON 18:28 5:57
3 JOE WHITMAN 19 DAVISON 18:28 5:57
4 JESSE PEPPER 17 LESLIE 19:50 6:24
5 JAMES SLY 15 FLINT 20:44 6:41
6 MATTHEW MARTIN 15 LAKE ORION 21:13 6:50


FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 MICHELLE JOHNSON 15 LAPEER 23:37 7:37
2 NICOLE STRATTON 19 DAVISON 27:48 8:57


MALE AGE GROUP: 20-24
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 JESSE PARKER JR 21 CHINA TWP 16:01 5:10
2 DAVID KRALL 21 MIDLAND 17:50 5:45
3 AARON POTTS 22 ANN ARBOR 19:20 6:14
4 MARK KINNEY 22 LENNON 21:10 6:49
5 CHRIS COVETZ 22 ORTONVILLE 23:03 7:26
6 CURT MORGAN 20 DAVISON 29:20 9:27


FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 SUE LABADIE 24 FENTON 20:07 6:29
2 JULIE CLARK 24 FLINT 23:35 7:36
3 DEBI SHERMAN 23 CLARKSTON 24:41 7:57
4 SHARON VENNIX 24 OKEMOS 24:57 8:02
5 LISA LOOMIS 22 ANN ARBOR 26:37 8:35
6 HOLLY MORGAN 21 DAVISON 29:21 9:27


MALE AGE GROUP: 25-29
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 CHRISTOPHER MACHNIAK 27 FLINT 18:29 5:57
2 RICH DUFFY 29 DAVISON 21:24 6:54
3 TOM PIETROWSKY 25 WARREN 21:36 6:58
4 CHAD BURKE 28 LAPEER 22:09 7:08
5 JOSHUA HEAVNER 25 FENTON 23:12 7:29
6 DAVID DANKO 29 BIRMINGHAM 23:29 7:34
7 WILLIAM FIELDS 29 BURTON 26:34 8:34
8 MIKE TUCKER 29 DAVISON 27:32 8:52
9 JASEN ANTHONY 28 SWARTZ CREEK 28:29 9:11


FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 BETH SHEDD 29 FLINT 20:59 6:46
2 TIMIANNE WALRATH 28 FENTON 22:15 7:10
3 AMIE ZINN 28 BURTON 29:59 9:40
4 MELODY STRANG 27 FENTON 30:31 9:50
5 AMY SHUMAN 28 JACKSON 34:57 11:15
6 HEATHER WELLS 25 FLINT 38:43 12:28
7 TRACY MILLER 26 FLUSHING 46:20 14:55


MALE AGE GROUP: 30-34
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 KIRK WALRATH 32 FENTON 15:45 5:05
2 BEN GREINKE 33 FARMINGTON HILLS 16:57 5:28
3 ERIC LARSEN 31 DAVISON 17:06 5:31
4 DAVID MADRIGAL II 33 DURAND 18:23 5:56


FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 DAWN LEMONDS 33 DAVISON 22:04 7:07
2 AMY REDMAN 32 OXFORD 25:31 8:13
3 FAITH OSTYN 33 FLINT 26:24 8:30
4 TERRI GROVES 33 BURTON 28:18 9:07
5 AMY WEBBER 34 DAVISON 29:21 9:27
6 LORI ANTHONY 34 SWARTZ CREEK 32:51 10:35
7 JILL DELGADO 33 DAVISON 38:47 12:29


MALE AGE GROUP: 35-39
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 KARL ZUBAL 36 BERKLEY 17:00 5:29
2 GARY GREIB 36 LAKE ORION 17:38 5:41
3 JD PEPPER 39 LESLIE 17:42 5:42
4 JEFFREY CALLARD 38 FENTON 20:07 6:29
5 MARK DONNELLY 35 DEXTER 20:24 6:34
6 TIM DYKE 37 ALMONT 20:36 6:38
7 TERRY CASTOR 37 GOODRICH 20:55 6:44
8 TONY DAPRAI 38 GRAND BLANC 21:50 7:02
9 JOHN DANKO 36 MARYSVILLE 22:00 7:05
10 GERALD BOCK 39 FLINT 22:11 7:09
11 MICHAEL LEMONDS 37 DAVISON 24:00 7:44
12 TIM HOLT 38 DAVISON 24:08 7:47
13 KENT ELLIOTT 39 DAVISON 24:44 7:58
14 KIRK TIMMONS 37 DAVISON 25:21 8:10


FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 KELLY ROBERTS 39 LINDEN 22:48 7:21
2 MARY HERNANDEZ 35 OXFORD 27:14 8:46
3 MARYMARGARE GIDCUMB 37 DAVISON 28:46 9:16
4 CHERE PEPPER 38 LESLIE 30:09 9:43
5 LAURA BURMEISTER 36 ORTONVILLE 30:25 9:48
6 PATRICIA JOHNSON 35 DAVISON 36:33 11:46


MALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 ROGER LARA 43 GRAND BLANC 17:53 5:46
2 THOMAS PIAZZA 43 18:14 5:53
3 KEVIN DANIELS 44 CLARKSTON 19:40 6:20
4 MARK DEDOW 44 CLARKSTON 19:59 6:26
5 RICK WOODRING 42 GRAND BLANC 20:56 6:45
6 STEVEN HACKETT 41 FLINT 23:11 7:28
7 JIM GALVAS 44 FLINT 24:05 7:46
8 ALAN WILSON 40 CLIO 24:28 7:53
9 MICHAEL KAPRAUN 42 FLINT 24:34 7:55
10 RANDY BURMEISTER 42 ORTONVILLE 24:45 7:58
11 LARRY TURNAGE 43 DAVISON 25:32 8:14
12 ANDREW GRIFFIN 43 FLINT 25:42 8:17
13 TERRY HILTON 44 DAVISON 25:49 8:19
14 MATT SORDYL 41 FLUSHING 26:07 8:25
15 DAVID MARTIN 41 DAVISON 28:59 9:20
16 TIM HOERNER 44 CLARKSTON 29:28 9:30


FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 RUTH LARA 41 GRAND BLANC 22:28 7:14
2 CLAIRE DEDOW 41 CLARKSTON 22:39 7:18
3 WANDA BAIRD 43 DAVISON 23:07 7:27
4 SUSAN IMIG 44 LAPEER 26:24 8:30
5 PAM POLIDAN 42 DAVISON 27:15 8:47
6 SANDRA BETHELL 44 GRAND LEDGE 29:33 9:31
7 GINA LAAJALA 40 FENTON 32:11 10:22
8 VALERIE WEAVER 44 CLARKSTON 32:17 10:24
9 KIM ANDERSON 44 DAVISON 33:55 10:55
10 LINDA YELLE 43 LAPEER 34:03 10:58
11 ELOISE JARRETT 43 FLINT 34:51 11:14
12 DEBORAH KRAUSE 42 DAVISON 38:21 12:21


MALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 THOMAS RASDALE 48 DEWITT 19:12 6:11
2 JIM ROLF 46 ROCHESTER 19:35 6:19
3 HENRY WITKOP 47 TRAVERSE CITY 20:31 6:37
4 CLAYTON HUBEL 47 FLINT 20:47 6:42
5 ROGER ROUSSE 47 21:22 6:53
6 LARRY LAWRENCE 48 BURTON 21:44 7:00
7 KENNETH YELLE 49 LAPEER 22:02 7:06
8 DOUGLAS HUBER 45 FLINT 22:21 7:12
9 RICK SCHULTZ 46 GOODRICH 22:37 7:17
10 TOM DELANEY 47 GRAND BLANC 25:11 8:07
11 LARRY ELSON 47 ROYAL OAK 27:34 8:53
12 ROBERT BOHRINGER 46 FLINT 27:36 8:54
13 BILL BRAHAM 49 BURTON 27:49 8:58
14 TONY WESLEY 45 DEARBORN HEIGHTS 28:56 9:19


FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 PEGGY SEARIGHT 45 FLINT 22:49 7:21
2 KIM FONGER 46 FLINT 24:39 7:57
3 DEBBIE BEASON 47 FLUSHING 25:09 8:06
4 DENISE SCHROEDER 46 ANN ARBOR 26:39 8:35
5 SUE SCHARRER 47 CLIO 30:26 9:48
6 SANDRA MORSE 48 FLUSHING 32:03 10:19
7 MARTHA PRESTON 49 DAVISON 38:48 12:30
8 ELIZABETH DYHOUSE 45 FLUSHING 39:24 12:41


MALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 MICHAEL MCDOWELL 53 SWARTZ CREEK 19:02 6:08
2 MICHAEL MANOR 52 CLIO 20:03 6:28
3 MICHAEL SMITH 54 LAPEER 21:47 7:01
4 TOM LEGALLEY 52 DAVISON 21:52 7:03
5 JIM CONATON 52 LAKE ORION 21:58 7:05
6 GEORGE GRAY 53 FLUSHING 22:48 7:21
7 ROBERT DYHOUSE 51 FLUSHING 24:39 7:57
8 MICHAEL CURTIS 53 SWARTZ CREEK 24:54 8:01
9 MIKE HARDY 53 GRAND BLANC 29:01 9:21
10 DAVID BAIRD 51 DAVISON 29:18 9:26


FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 MAGGY ZIDAR 52 PONTIAC 22:51 7:22
2 JACKIE SUBLETT 53 FLUSHING 27:02 8:43
3 CINDY GOODALL 51 FLINT 27:03 8:43
4 ANN CRUMBY 53 FLINT 28:48 9:17
5 KRISTEN LEPALM 50 DAVISON 29:02 9:21
6 MARIE THOMPSON 52 CLIO 29:49 9:36
7 CAMILLE THOMAS 50 OXFORD 29:53 9:38
8 DEBRA LAMPSON 50 FLINT 41:01 13:13


MALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 ED STRANG 55 DAVISON 23:32 7:35
2 JERRY KNOODLE 55 DAVISON 24:50 8:00
3 WALTER WOOD 59 SWARTZ CREEK 29:17 9:26
4 CONRAD SCHARRER 58 CLIO 30:27 9:49


FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 MARILYN BROWN 59 DAVISON 27:12 8:46
2 DOROTHY MORSE 55 LAPEER 39:35 12:45


MALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 NORMAN HART 60 DAVISON 21:30 6:56
2 RICHARD WALLEN 62 FLUSHING 21:31 6:56


FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 LINDA NELSON 60 ORTONVILLE 28:42 9:15
2 SHIRLEY KUSSNER 64 OXFORD 35:56 11:34


MALE AGE GROUP: 65-69
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 JIM MATHERLEY 66 BURTON 22:20 7:12
2 MARVIN STEVENSON 67 ROCHESTER HILLS 27:55 9:00
3 EARL HANSON 69 FLINT 29:17 9:26
4 HARRISON HENSLEY 69 PINCKNEY 32:28 10:27
5 WILLIAM H WILSON 66 FLINT 32:58 10:37

MALE AGE GROUP: 70-99
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 BILL HAYES 72 DAVISON 27:42 8:55
2 BILL KELLEY 75 METAMORA 31:03 10:00
3 JOE THORNBURG 85 TROY 34:13 11:01
4 EDWARD MCLAUGHLIN 72 DAVISON 40:57 13:11

HEAVYWEIGHT
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 DAVID WESTOVER 41 CLIO 21:27 6:55
2 STEPHEN DEAN 40 DURAND 25:32 8:14
3 JIM SPIEKERMAN 45 REESE 25:47 8:18
4 MATT STIMAC 30 DAVISON 30:40 9:53
5 TOM SHEPARD 35 CLARKSTON 31:51 10:16
6 DWAYNE GIDCUMB 40 DAVISON 33:50 10:54



MALE OVERALL WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 JEFF SANDERS 36 FLINT 29:14 9:25

FEMALE OVERALL WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 DIANNE NEWCOMB 47 FLINT 33:20 10:44


MALE AGE GROUP: 1-19
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 TYLER CLIFFORD 10 NEW LOTHRUP 35:35 11:28


FEMALE AGE GROUP: 1-19
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 OLIVIA BASSETT 10 GRAND BLANC 44:51 14:27
2 JOHANNA HUBELL 17 FLINT 47:22 15:15


FEMALE AGE GROUP: 20-29
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 CHRISTA CLIFFORD 29 NEW LOTHRUP 35:39 11:29
2 DAWN FIELDS 27 BURTON 42:26 13:40
3 AMY DALIEGE 26 GRAND BLANC 43:49 14:07
4 CHRISTINA BURKE 27 LAPEER 47:39 15:21
5 JODIE DANKO 26 BIRMINGHAM 47:39 15:21
6 AMY MONVILLE 27 DAVISON 48:38 15:40
7 CHRISTINE DAUP 22 BURTON 50:58 16:25
8 MELISSA GRABLICK 21 GRAND BLANC 51:00 16:25


FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 JENNIFER DALAL 31 LAPEER 38:37 12:26
2 KIM CASTLES 33 FLINT 48:38 15:40


FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 CHERYL BASSETT 36 GRAND BLANC 39:15 12:38
2 CINDY CASTOR 36 GOODRICH 42:05 13:33
3 GLENDA HUNT 37 DAVISON 1:00:56 19:37


MALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 MICHAEL DAVIS 44 FLINT 34:50 11:13
2 JOHN MARTIN 40 BURTON 50:58 16:25


FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 CATHY ROBERTS 42 GAINES 37:24 12:03
2 LORI HILTON 44 DAVISON 40:25 13:01
3 KIMBERLY HUDSON 43 DAVISON 47:00 15:08
4 DEBORAH ZEMBO 42 GRAND BLANC 47:04 15:09
5 LYN TERWILLIGER 42 FLINT 48:39 15:40
6 CINDY BUCK 43 LAPEER 1:00:56 19:37


MALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 LESTER BRADY 49 GRAND BLANC 32:57 10:37
2 HAROLD KIRSCH 49 LAPEER 39:13 12:38


FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 SANDY LAWRENCE 48 SWARTZ CREEK 37:41 12:08
2 ANN VENTURA 49 FENTON 40:01 12:53
3 PAM HEAVNER 46 FENTON 41:42 13:26


MALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 ROBERT ASPLUND 50 GRAND BLANC 29:37 9:32
2 DAVID STIERLEY 50 GRAND LEDGE 30:23 9:47
3 TOM BELFORD 53 FLINT 32:57 10:37
4 ROBERT BAKER 53 BURTON 37:34 12:06


FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 LINDA TITSWORTH 50 DAVISON 37:35 12:06
2 CHERYL WARD 50 DAVISON 40:33 13:04
3 MONICA BARDEN 52 OTISVILLE 46:59 15:08
4 PAULA BUECHE 50 FLUSHING 47:14 15:13
5 PAT HUBEL 50 FLINT 47:22 15:15
6 NANCY JARVIS 50 LAPEER 48:38 15:40


MALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 DOUG FISHER 59 FLUSHING 36:52 11:52


FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 SONDRA FOLEY 55 FLUSHING 35:45 11:31
2 MONICA WOOD 57 SWARTZ CREEK 36:33 11:46
3 JANE MATTHEWS 57 GRAND BLANC 39:17 12:39
4 CATHY EPPERSON 59 GRAND BLANC 40:49 13:09
5 ARDITH GRIFFIN 57 LAPEER 47:07 15:10
6 CONNIE WEIGAND 55 GOODRICH 53:50 17:20


MALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 TOM PHIPPS 63 FLINT 34:57 11:15
2 HAROLD PETERSON 60 HOLLY 35:20 11:23


FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 ROBERTA SWEETMAN 60 FENTON 40:49 13:09



MALE AGE GROUP: 65-69
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 WILLARD BADOUR 67 DAVISON 44:49 14:26


FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 MARION CALLIS 66 DAVISON 39:01 12:34


MALE AGE GROUP: 70-99
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 HENRY RUDI 73 GRAND BLANC 37:38 12:07
2 SPENCER MYERS 73 GRAND BLANC 38:50 12:30
3 AL DUCH 83 SWARTZ CREEK 41:38 13:25

Davison, MI
Results Provided by Race Services Company