2021 Akron Quad Meet

back to results

Jan. 15, 2021

2021 Akron Quad Meet
AKRON, Ohio
Provided by University of Akron



University of Akron Quad - 1/15/2021
Timing/Results by www.FinishTiming.com
Stile Field House, University of Akron
Results

Event 12 Men 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Bollam-Godbott, Andre SR Akron 4:08.06 4:12.93 9
2 Gualter, Toby SO Eastern Mich 4:10.50 4:14.48 7
3 Ondash, Jacob SR Akron 4:13.74 4:15.00 6
4 Flannery, Thomas SR Buffalo 4:17.00 4:15.45 5
5 Vennemann, Linus FR Eastern Mich 4:12.50 4:20.03 4
6 Payne, Andy SO Eastern Mich 4:11.00 x4:20.38
7 Double, Trey SO Kent State 4:24.90 4:26.45 3
8 Greco, Louis JR Buffalo 4:23.00 4:27.33 2
9 Prack, Justin SR Kent State 4:19.46 4:27.97 1
10 Abdulaziz, Muaad FR Eastern Mich 4:22.00 x4:29.69
11 Allen, Joshua SR Kent State 4:18.81 x4:30.47

Event 11 Women 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Swanson, Karlie SR Eastern Mich 4:52.64 5:04.91 9
2 Leto, Sophia FR Akron 5:18.58 7
3 Seifert, Lexi JR Eastern Mich 5:07.93 5:31.90 6
4 Frombach, Jules SO Akron 5:34.63 5
5 Zraik, Nina FR Kent State 5:39.87 4
6 Wolford, Bella FR Kent State 5:47.43 3
-- Distelrath, Madison SR Eastern Mich 5:10.00 DNF

Event 4 Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lander, Dante JR Eastern Mich 8.33 8.13 9
2 Wylie, Payne JR Eastern Mich 8.13 8.23 7
3 Shields, Alex FR Kent State 8.02 8.25 6
4 Findlay, Devonte SR Eastern Mich 7.89 x8.52
5 Hochbein, Brandon SR Akron 8.54 8.60 5
6 Artrip, Robert SO Akron 9.58 4
-- Mally, Jacob SR Kent State 8.18 DQ

Event 3 Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wade, Alysse JR Eastern Mich 8.43 8.76 9
2 Gazaway, Angel JR Eastern Mich 8.62 8.96 7
3 Cavanaugh, Brenna JR Eastern Mich 8.66 x9.05
4 Iverson, Morgan JR Eastern Mich 8.95 x9.24
5 Benussi, Scilla FR Buffalo 9.10 9.42 6
6 Foster, Sara JR Akron 9.00 9.43 5
7 Wende, Christina JR Buffalo 8.83 9.62 4

Event 8 Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Brown, Zarik SO Akron 46.86 47.23 1 9
2 Barron, Trent SO Eastern Mich 49.20 50.54 1 7
3 Wolanin, David JR Buffalo 49.64 50.73 1 6
4 Cooks, Quintin SO Kent State 49.75 50.74 2 5
5 Wahl, Andrew SR Akron 49.65 51.04 2 4
6 Evans, Marquis SR Akron 49.80 x51.47 2
7 Alwood, Nate FR Eastern Mich 49.54 51.77 1 3
8 Grey, Micah FR Kent State 51.10 52.25 2 2

Event 7 Women 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Edwards, Mair JR Eastern Mich 55.84 57.21 9
2 Bass, Janay FR Akron 57.20 58.26 7
3 Cernej-Garcia, Tiffany JR Eastern Mich 55.69 58.44 6
4 Harmon, Sage FR Akron 1:01.51 5

Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Willis, Amir JR Akron 6.80 6.73 1 9
2 Simpson, Kaleb FR Eastern Mich 6.92 6.76 1 7
3 Miles, Roland JR Eastern Mich 6.80 6.79 1 6
4 Hinds, Terry JR Eastern Mich 6.95 x6.95 2
5 Briley, Malcom JR Akron 6.87 6.96 1 5
6 Richardson, Owen SR Eastern Mich 6.88 x7.00 1
7 Weaver, Jack FR Akron 7.01 x7.14 2
8 Martin, Kyle SO Eastern Mich 7.01 x7.23 2
9 Kimball, Patrick SR Akron 7.10 x7.38 2
10 Perison, Matt JR Akron 7.59 x7.72 2

Event 1 Women 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Davis, Alyson SO Eastern Mich 7.50 7.53 9
2 Pokuaah, Jacqueline JR Akron 7.68 7.60 7
3 Clarke, Amya JR Akron 7.53 7.67 6
4 Wade, Alysse JR Eastern Mich 7.85 7.75 5
5 Singletary, Travasia JR Buffalo 7.89 7.88 4
6 Faa, Priscilla SR Buffalo 7.78 7.90 3
7 Gibson, Keypathwa SR Eastern Mich 7.76 x7.91
8 Roemer, Kassandra JR Akron 7.79 x7.99

Event 10 Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lucuis, Blake SO Akron 1:52.37 1:53.97 9
2 Huffman, Oliver SR Akron 1:55.54 1:55.39 7
3 Brandal, Ronald SO Eastern Mich 1:54.85 1:55.82 6
4 Hazlitt, Patrick SR Buffalo 1:54.00 1:55.87 5
5 Ingram, Joe JR Eastern Mich 1:54.85 1:56.63 4
6 Nowak, Christopher SR Buffalo 1:54.00 1:57.63 3
7 Prack, Justin SR Kent State 1:55.88 1:58.29 2
8 Mirabell, Jacob FR Kent State 1:58.00 1:59.84 1
9 Allen, Joshua SR Kent State 1:57.55 x2:05.39

Event 9 Women 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Keurentjes, Kyra JR Akron 2:11.34 2:14.03 1 9
2 Gurko, Lizzy JR Akron 2:13.55 2:15.08 1 7
3 Recker, Leah SR Akron 2:13.68 x2:16.48 1
4 Wheeler, Chevonne JR Eastern Mich 2:18.18 2:16.74 1 6
5 Swanson, Karlie SR Eastern Mich 2:17.00 2:17.40 1 5
6 Heimlich, Makenna SO Akron 2:11.27 x2:17.96 1
7 Long, Hannah SR Akron x2:20.43 2
8 Scarton, Lindsey SR Akron 2:15.52 x2:21.44 1
9 Leto, Sophia FR Akron x2:22.61 2
10 Heimlich, Maddie FR Akron x2:27.58 2
11 Short, Arianna JR Eastern Mich 2:19.14 x2:27.99 2
12 Bush, Lindsay SO Eastern Mich 2:19.00 x2:31.59 2
13 Seifert, Lexi JR Eastern Mich 2:20.05 x2:33.37 2

Event 6 Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Willis, Amir JR Akron 21.25 21.38 1 9
2 Miles, Roland JR Eastern Mich 22.06 22.29 1 7
3 Grey, Frankie SO Eastern Mich 21.70 22.62 1 6
4 Kerner, Elijah SO Buffalo 22.65 22.67 2 5
5 Wylie, Payne JR Eastern Mich 22.20 x23.00 1
6 Hochbein, Brandon SR Akron 23.17 23.01 2 4
7 Weaver, Jack FR Akron 22.30 x23.15 1
8 Martin, Kyle SO Eastern Mich 22.36 x23.31 1
9 Kimball, Patrick SR Akron 22.50 x23.59 2
10 Perison, Matt JR Akron 23.70 x24.00 2

Event 5 Women 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Pokuaah, Jacqueline JR Akron 25.11 25.05 9
2 Davis, Alyson SO Eastern Mich 24.90 25.27 7
3 Gibson, Keypathwa SR Eastern Mich 25.20 25.61 6
4 Clarke, Amya JR Akron 24.60 25.65 5

Event 14 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cardamone, Benjamin SR Buffalo 8:30.00 8:21.08 9
2 Gualter, Toby SO Eastern Mich 8:15.00 8:21.94 7
3 Payne, Andy SO Eastern Mich 8:15.00 8:23.00 6
4 Hilbert, Liam SR Buffalo 8:30.00 8:28.77 5
5 Puskar, Cal JR Buffalo 8:30.00 x8:29.37
6 Loforte, Scott JR Buffalo 8:30.00 x8:29.59
7 Buzby, Ryan JR Buffalo 8:45.00 x8:36.42
8 Cook, Ian SR Eastern Mich 8:50.00 x8:45.01
9 O'Brien, Sean FR Buffalo 8:43.00 x8:46.40
10 Farley, Joe FR Kent State 8:52.99 4
11 Kincell, Ashby FR Eastern Mich 8:50.00 x8:56.82
12 Michael, Sam SR Kent State 8:59.58 8:57.51 3
13 Stober, Kyle SO Akron 8:55.10 8:57.56 2
14 Bartlett, Joeseph FR Akron 9:32.81 1
-- Stamper, Alex JR Kent State 8:38.27 DNF
-- Vennemann, Linus FR Eastern Mich 8:15.00 DNF
-- Abdulaziz, Muaad FR Eastern Mich 8:50.00 DNF
-- Johnson, Drew JR Kent State 8:28.00 DNF

Event 13 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Gurko, Lizzy JR Akron 9:59.00 10:32.75 9
2 Dunlap, Maddie SR Kent State 10:05.68 10:34.37 7
3 Lisle, Leah JR Kent State 10:21.56 10:46.25 6
4 St. Bernard, Kaitlyn JR Eastern Mich 10:15.00 10:55.59 5
5 Yoder, Paige SR Kent State 10:43.49 x11:08.10
6 Hyme, Samantha SR Kent State 10:40.00 x11:11.65
7 Frombach, Jules SO Akron 11:40.32 4

Event 16 Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Akron 'A' 3:07.89 3:16.96 9
1) Briley, Malcom JR 2) Willis, Amir JR
3) Wahl, Andrew SR 4) Brown, Zarik SO
2 Kent State 'A' 3:14.69 3:19.92 7
1) Sommer, Kyle SO 2) Solomon, Jonathan SO
3) Dwyer, Justin SO 4) Parker, Zavien SR
3 Eastern Michigan 'A' 3:13.00 3:23.09 6
1) Grey, Frankie SO 2) Richardson, Owen SR
3) Sadler, Richie JR 4) Barron, Trent SO
4 Akron 'C' 3:22.00 x3:27.81
1) Huffman, Oliver SR 2) Ondash, Jacob SR
3) Bollam-Godbott, Andre SR 4) Lucuis, Blake SO
5 Buffalo 'A' 3:23.00 3:29.34 5
1) Nowak, Christopher SR 2) Hazlitt, Patrick SR
3) Flannery, Thomas SR 4) Kerner, Elijah SO
6 Akron 'B' 3:16.20 x3:33.67
1) Williamson, Jameel FR 2) Evans, Marquis SR
3) Weaver, Jack FR 4) Perison, Matt JR

Event 15 Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Eastern Michigan 'A' 3:47.86 3:56.04 9
1) Edwards, Mair JR 2) Cernej-Garcia, Tiffany JR
3) Iverson, Morgan JR 4) Wheeler, Chevonne JR
2 Akron 'C' 3:55.00 3:57.92 7
3 Akron 'A' 3:45.49 x4:07.02
1) Bass, Janay FR 2) Foster, Sara JR
3) Keurentjes, Kyra JR 4) Harmon, Sage FR
4 Kent State 'A' 3:56.68 4:10.29 6
1) Verbancic, Alexandria FR 2) Claxton, Aminah FR
3) Grimm, Aimee FR 4) Hawkins, Gabrielle FR

Event 18 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Andu, Nuh JR Akron 2.17m 2.12m 6-11.50 9
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.08 2.12 2.15
P P P P P O O O O XXX
2 Burke, Brandon JR Buffalo 2.20m J2.12m 6-11.50 7
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.08 2.12 2.15
P P P P P O O O XO XXX
3 Schoeneman, Gavin FR Kent State 2.03m 2.05m 6-08.75 5.50
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.08
P P P P O O XXO XXX
3 Williams, Nakia SR Buffalo 2.09m 2.05m 6-08.75 5.50
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.08
P P P O O O XXO XXX
5 Lester, Skyler SR Eastern Mich 2.06m 2.00m 6-06.75 3.50
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
P P P O O O XXX
5 McElligott, Jack SO Kent State 2.01m 2.00m 6-06.75 3.50
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
P P P O O O XXX
7 Kamara, Ousman FR Eastern Mich 2.05m 1.95m 6-04.75 2
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P O XO XXX
8 Mally, Jacob SR Kent State 2.01m x1.90m 6-02.75
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
P P P O XXX
9 Zerkowski, Aiden SO Buffalo 1.94m xJ1.90m 6-02.75
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
O O O XXO XXX
10 Wolford, Michael SO Buffalo 1.80m x1.80m 5-10.75
1.75 1.80 1.85
O O XXX
10 Martin, Sebastian SO Akron 1.91m 1.80m 5-10.75 1
1.75 1.80 1.85
P O XXX

Event 17 Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Johnson, Quintella SR Eastern Mich 1.74m 1.68m 5-06.00 9
1.45 1.50 1.54 1.58 1.64 1.68 1.73
P P P O O XXO X
2 Hjelmar, Samantha SR Buffalo 1.65m 1.64m 5-04.50 7
1.45 1.50 1.54 1.58 1.64 1.68
P P P O O XXX
3 Thomas, Desiree SR Kent State 1.70m 1.58m 5-02.25 6
1.45 1.50 1.54 1.58 1.64
P P O O XXX
4 Ward, Nina JR Eastern Mich 1.61m J1.58m 5-02.25 5
1.45 1.50 1.54 1.58 1.64
P P XO O XXX
5 Zahner, Carlyn JR Akron 1.62m J1.58m 5-02.25 4
1.45 1.50 1.54 1.58 1.64
O O O XXO XXX
6 Benussi, Scilla FR Buffalo 1.76m 1.54m 5-00.50 3
1.45 1.50 1.54 1.58
O O O XXX
7 Logar, Sydney FR Kent State 1.60m 1.50m 4-11.00 2
1.45 1.50 1.54
P XXO XXX
-- McCormick, Tianna JR Kent State 1.65m NH
1.45 1.50 1.54 1.58
P P P XXX
-- Gregory, Elise FR Eastern Mich 1.53m NH
1.45
XXX

Event 20 Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Garretson, Hunter FR Akron 5.18m 5.20m 17-00.75 9
4.30 4.45 4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20 5.30
P P P XO O O O XO XXX
2 Martin, Sebastian SO Akron 4.92m 4.90m 16-00.75 7
4.30 4.45 4.60 4.75 4.90 5.00
P P O O XXO XXX
3 Artrip, Robert SO Akron 4.58m x4.75m 15-07.00
4.30 4.45 4.60 4.75 4.90
P O O XXO XXX
4 Hochbein, Brandon SR Akron 4.53m x4.60m 15-01.00
4.30 4.45 4.60 4.75
P O O XXX
5 Sommers, Jacob FR Kent State 4.60m 4.45m 14-07.25 6
4.30 4.45 4.60
XXO O XXX
-- Van Der Watt, Lukas SR Kent State 5.00m NH
4.30 4.45 4.60 4.75
P P P XXX
-- Kovalchick, Raymond JR Akron 4.58m NH
4.30
XXX

Event 19 Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Helminiak, Abby SR Akron 4.21m 3.97m 13-00.25 9
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.77 3.87 3.97 4.10
P P P P P O O O XXX
2 Simmons, Graysen SR Eastern Mich 3.82m 3.77m 12-04.50 7
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.77 3.87
P P O O XO O XXX
3 Bow, Nicole FR Eastern Mich 3.70m 3.67m 12-00.50 6
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.77
P P O XO XO XXX
4 Ice, Samantha SR Kent State 3.67m 3.52m 11-06.50 4.50
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67
P P XO XXO XXX
4 McDaniel, Gabrielle FR Akron 3.52m 11-06.50 4.50
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67
O O XXO O XXX
4 Lane, Maura SO Eastern Mich 3.65m x3.52m 11-06.50
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67
P O O XXO XXX
-- Drayer, Abigail FR Akron NH
3.07
XXX

Event 22 Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Novakovic, Dimitrije SO Akron 7.42m 7.16m 23-06.00 9
7.16m FOUL PASS PASS PASS PASS
2 Mayfield, Christian FR Akron 6.87m 22-06.50 7
6.61m 6.75m 6.87m 6.65m PASS PASS
3 Shields, Alex FR Kent State 7.20m 6.82m 22-04.50 6
6.64m 6.55m 6.74m 6.70m FOUL 6.82m
4 Hairston, Del'Mario SO Kent State 7.43m 6.79m 22-03.50 5
FOUL 6.75m 6.63m 6.18m 6.44m 6.79m
5 Harper, Avalonn SO Akron 6.99m x6.62m 21-08.75
6.62m PASS FOUL 6.22m 6.06m 6.17m
6 Sadler, Richie JR Eastern Mich 7.14m 6.47m 21-02.75 4
FOUL 6.42m 6.47m 6.39m PASS PASS
7 Williams, Nakia SR Buffalo 6.70m 6.40m 21-00.00 3
6.40m FOUL FOUL PASS PASS PASS
8 Wolford, Michael SO Buffalo 6.30m 5.44m 17-10.25 2
5.44m PASS PASS PASS PASS PASS
-- Sakai, Haruki SO Akron 7.16m FOUL
FOUL FOUL FOUL

Event 21 Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Pokuaah, Jacqueline JR Akron 6.20m 6.06m 19-10.75 9
5.67m 5.70m FOUL 5.68m 5.84m 6.06m
2 Choi, Sarena SR Kent State 5.64m 5.66m 18-07.00 7
5.66m 5.39m 5.54m FOUL FOUL 5.31m
3 Wende, Christina JR Buffalo 5.70m 5.53m 18-01.75 6
FOUL 5.53m FOUL 5.22m FOUL 5.49m
4 Ward, Nina JR Eastern Mich 5.96m 5.48m 17-11.75 5
5.31m 5.35m 5.27m 5.48m 5.48m 5.11m
5 Spinella, Samantha SR Buffalo 5.90m 5.46m 17-11.00 4
5.46m 5.45m 5.40m 5.35m FOUL 5.41m
6 Cavanaugh, Brenna JR Eastern Mich 5.57m 5.32m 17-05.50 3
5.32m 5.11m FOUL 4.93m
7 Roemer, Kassandra JR Akron 5.93m 5.26m 17-03.25 2
5.19m FOUL 5.26m
8 St. Louis, Alisha SR Eastern Mich 5.51m x5.25m 17-02.75
4.96m FOUL 5.25m
9 Benussi, Scilla FR Buffalo 5.95m x5.22m 17-01.50
5.20m 5.22m 5.14m
10 Woods, Antonia SO Eastern Mich 5.55m x5.17m 16-11.50
FOUL 5.17m FOUL
11 Singleton, Jayda SO Kent State 5.24m 5.14m 16-10.50 1
FOUL FOUL 5.14m
12 Wheeler, Chevonne JR Eastern Mich 5.07m x4.96m 16-03.25
FOUL 4.96m 4.96m
13 Foster, Sara JR Akron 5.41m x4.91m 16-01.50
4.91m 4.89m 4.87m
14 Lakin, Nya SO Eastern Mich 5.12m x4.87m 15-11.75
4.87m 4.65m 4.64m
15 Iverson, Morgan JR Eastern Mich 5.09m x4.55m 14-11.25
4.44m 4.55m 3.70m

Event 24 Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Novakovic, Dimitrije SO Akron 15.48m 14.15m 46-05.25 9
FOUL FOUL FOUL FOUL 14.15m PASS
2 Mayfield, Christian FR Akron 13.82m 45-04.25 7
13.22m 13.43m 13.82m 13.62m FOUL 13.75m
-- Sadler, Richie JR Eastern Mich 15.32m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL

Event 23 Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 St. Louis, Alisha SR Eastern Mich 12.23m 11.51m 37-09.25 9
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL 11.51m
-- Lakin, Nya SO Eastern Mich 11.47m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL

Event 26 Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Enekwechi, Chukwusom SR Eastern Mich 18.66m 17.03m 55-10.50 9
FOUL 17.03m 16.58m 16.78m 16.87m FOUL
2 Surdej, Jonathan SO Buffalo 16.70m 16.55m 54-03.75 7
15.94m 16.26m 16.19m 15.99m 16.55m 16.54m
3 Ibrahim, Omar SO Eastern Mich 15.52m 14.82m 48-07.50 6
14.57m 14.58m 14.76m 14.16m 14.82m 13.72m
4 Hedrick, Davis SO Akron 15.77m 14.62m 47-11.75 5
14.62m 13.81m 13.98m FOUL FOUL 13.81m
5 Przybocki, Mark SO Buffalo 14.73m 14.39m 47-02.50 4
13.88m 14.31m 14.39m 13.34m FOUL 14.25m
6 Hutcherson, Jacob JR Akron 14.75m 14.10m 46-03.25 3
14.10m 13.29m 13.87m FOUL FOUL 13.16m
7 Stephenson, Newlyn SR Eastern Mich 14.67m x13.88m 45-06.50
13.88m 13.58m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Artrip, Robert SO Akron x12.08m 39-07.75
12.08m 11.55m 12.08m 11.66m 11.60m 10.98m
9 Bryant, Taige SR Eastern Mich 11.29m x12.01m 39-05.00
11.93m 12.01m FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Hochbein, Brandon SR Akron 11.40m x11.73m 38-06.00
11.73m FOUL FOUL

Event 25 Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Tennant, Grace SR Kent State 16.04m 15.94m 52-03.75 9
FOUL 15.73m 15.84m 15.94m 15.16m FOUL
2 McCreedy, Molly SO Buffalo 15.24m 14.77m 48-05.50 7
14.77m FOUL FOUL 14.43m FOUL FOUL
3 Clarke, Kadian SR Eastern Mich 13.91m 14.59m 47-10.50 6
14.59m 13.27m 13.09m 13.80m FOUL FOUL
4 Donner, Rachel JR Buffalo 13.38m 12.82m 42-00.75 5
12.73m 12.82m 12.46m FOUL FOUL FOUL
5 Cadwell, Miranda SO Eastern Mich 13.24m 12.60m 41-04.25 4
11.98m 11.76m FOUL 12.00m 12.25m 12.60m
6 Grzelak, Weronika SR Akron 11.83m 10.92m 35-10.00 3
10.91m 10.71m 10.66m 10.92m 10.59m 10.63m
7 Foster, Sara JR Akron 9.97m 9.57m 31-04.75 2
9.38m 8.88m 9.50m 7.91m 8.13m 9.57m

Event 28 Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Stephenson, Newlyn SR Eastern Mich 19.16m 22.28m 73-01.25 9
20.39m 20.04m 20.46m 21.81m 20.34m 22.28m
2 Wickey, Jake SR Kent State 20.73m 21.09m 69-02.50 7
20.62m 21.09m 20.66m 20.62m 20.42m FOUL
3 Bedoui, Khalil SO Eastern Mich 21.05m 19.93m 65-04.75 6
19.79m 19.93m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Bryant, Taige SR Eastern Mich 21.29m x19.10m 62-08.00
FOUL 19.10m 18.92m FOUL FOUL FOUL
5 Wilson, Milton JR Akron 18.23m 18.78m 61-07.50 5
17.77m 18.78m 17.86m 18.12m 18.32m 18.21m
6 Gross, William SO Akron 18.09m 18.52m 60-09.25 4
18.52m FOUL 17.72m 17.36m 18.39m FOUL
7 Nickens, Caleb JR Buffalo 16.77m 18.46m 60-06.75 3
18.46m FOUL 17.46m FOUL 16.76m FOUL
8 Wray, Samuel SR Buffalo 19.23m 17.43m 57-02.25 2
16.85m FOUL 16.35m 17.35m 17.18m 17.43m
9 Ibrahim, Omar SO Eastern Mich 17.50m x17.00m 55-09.25
FOUL 16.79m 16.96m FOUL FOUL 17.00m
10 Dean, Cole SO Kent State 14.79m 15.59m 51-01.75 1
15.56m 15.59m FOUL
11 Hutcherson, Jacob JR Akron 17.04m x15.31m 50-02.75
FOUL FOUL 15.31m
12 Neal-Jackson, Jabari SO Akron 16.30m x14.42m 47-03.75
14.42m FOUL FOUL

Event 27 Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Clarke, Kadian SR Eastern Mich 19.37m 18.33m 60-01.75 9
16.89m FOUL FOUL 17.00m 18.06m 18.33m
2 Floyd, Ariel JR Eastern Mich 16.67m 17.51m 57-05.50 7
16.36m 17.00m FOUL FOUL FOUL 17.51m
3 Luther, Grace SO Kent State 17.05m 16.93m 55-06.50 6
16.18m 16.93m FOUL FOUL 16.57m 16.77m
4 Luthman, Savanah SR Eastern Mich 16.48m x16.01m 52-06.50
15.92m FOUL FOUL 15.50m FOUL 16.01m
5 Wright, Briana SO Kent State 15.52m 15.90m 52-02.00 5
14.83m 15.52m 15.42m 15.90m FOUL 14.77m
6 Hoyte, Asia JR Buffalo 17.92m 15.87m 52-01.00 4
FOUL 14.88m 14.99m FOUL 15.87m FOUL
7 Cadwell, Miranda SO Eastern Mich x14.70m 48-02.75
14.56m 14.70m FOUL 14.36m 13.58m FOUL
8 Donner, Rachel JR Buffalo 14.49m 13.08m 42-11.00 3
FOUL 13.08m 13.04m FOUL FOUL FOUL

Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
1) Eastern Michigan 168 2) Akron 125.50
3) Kent State 66.50 4) Buffalo 56

Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
1) Akron 167 2) Eastern Michigan 131.50
3) Buffalo 78.50 4) Kent State 68