2020 RUN THRU HELL

back to results

Aug. 8, 2020

2020 RUN THRU HELL
Hell, MI
Provided by Michigan Running Foundation



RUN THRU HELL 5 mile Run/Walk
Age Group Results
August 08, 2020
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erin Ralston 34 15 30:11.2 6:02/M

Female Master Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Suzanne Larsen Fenton MI 42 33 33:10.5 6:38/M

Female Grandmaster Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Venezano 55 39 34:51.8 6:58/M

Female Senior Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Clark Fraser MI 63 154 45:28.4 9:06/M

Female 14 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Seren Angus Chelsea MI 14 55 36:37.3 7:19/M
2 Emma Shankland Clinton MI 14 59 37:15.0 7:27/M
3 Autumn Hickcox Potterville MI 7 118 42:17.8 8:28/M
4 Edith Pendell 14 172 47:42.7 9:33/M
5 Faith Blackburn 14 265 58:27.8 11:42/M
6 Jana Hillegonds Tecumseh MI 14 277 1:00:21.4 12:04/M
7 Kayleigh Chiti South Lyon MI 14 338 1:15:24.7 15:05/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Madison Monaghan Walled Lake MI 17 87 39:40.8 7:56/M
2 Amyla Eberhart South Lyon MI 15 106 41:06.0 8:13/M
3 Kelsey Boldiszar Riverview MI 19 121 42:32.8 8:31/M
4 Hayley Lademann Morrice MI 18 139 44:30.1 8:54/M
5 Milla Mihajlovski Walled Lake MI 17 163 46:30.0 9:18/M
6 Lily Paschke Riverview MI 15 185 48:49.0 9:46/M
7 Sarah Wojtylko 15 192 49:39.0 9:56/M
8 Amber Lademann Morrice MI 16 250 56:17.9 11:16/M
9 Jackie Hagar White Lake MI 18 272 59:26.0 11:53/M
10 Isabell Smith Trenton MI 15 314 1:09:44.6 13:57/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kat Farkas Howell MI 24 56 36:37.9 7:20/M
2 Emily Skinner Greenville MI 20 261 58:07.8 11:38/M
3 Maya Ross Ann Arbor MI 22 315 1:09:45.0 13:57/M
4 Rose Brock Mason MI 23 369 1:37:56.9 19:35/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Wierenga Grand Ledge MI 25 21 31:24.9 6:17/M
2 Gabriella Ring Oak Park MI 27 30 32:49.2 6:34/M
3 Olivia De Bear Ann Arbor MI 27 36 33:48.5 6:46/M
4 Morgan Pilot Howell MI 27 65 37:34.5 7:31/M
5 Kayla Pike Brighton MI 28 82 39:17.8 7:52/M
6 Allison Grimm Waldron MI 28 146 44:42.6 8:57/M
7 Becky (caywood) Galvan Hillsdale MI 29 148 44:53.6 8:59/M
8 Leah Larkin Clawson MI 29 224 53:10.7 10:38/M
9 Shannon Vida Howell MI 27 238 54:16.4 10:51/M
10 Minta Dresselhouse South Lyon MI 25 242 54:43.6 10:57/M
11 Meg Travis Hastings MI 26 256 57:08.9 11:26/M
12 Elizabeth Sherzer Louisville KY 29 264 58:22.8 11:41/M
13 Brittany Lynch Walled Lake MI 26 269 59:19.2 11:52/M
14 Kyrstin Sheridan Troy MI 25 284 1:01:03.4 12:13/M
15 Lindsey Carbary Howell MI 28 293 1:02:50.8 12:34/M
16 Sam Chapman Berkley MI 27 297 1:03:47.3 12:45/M
17 Rachel Kalin Waterford MI 29 305 1:07:37.4 13:31/M
18 Emily Frankman Lansing MI 29 312 1:08:44.7 13:45/M
19 Lindsey Perkins Lansing MI 27 344 1:21:36.1 16:19/M
20 Caitlyn Latchaw 29 364 1:28:06.7 17:37/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlin O'Mara Northville MI 31 42 35:20.6 7:04/M
2 Kristen Matthews Howell MI 30 131 43:34.6 8:43/M
3 Kayla Counts Sterling Heights MI 30 141 44:32.3 8:54/M
4 Michele Siegel Wyoming MI 32 181 48:38.4 9:44/M
5 Carina Boettcher Ann Arbor MI 32 220 52:59.9 10:36/M
6 Miranda Dexter Mason MI 33 233 53:55.2 10:47/M
7 Karen Mroz Fenton MI 34 246 55:44.3 11:09/M
8 Amy Friedeberg Lansing MI 33 276 59:50.4 11:58/M
9 Laticia Toy 30 295 1:03:28.3 12:42/M
10 Sara Lynne Schultz Westland MI 31 372 1:40:20.2 20:04/M
11 Jennifer Blackburn 34 375 1:42:02.8 20:25/M
12 Kimiko Naito Redford MI 31 376 1:42:49.8 20:34/M
13 Sarah Brock Mason MI 30 377 1:49:37.2 21:55/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Delcorvo Howell MI 36 43 35:44.1 7:09/M
2 Christine Heckler Howell MI 39 45 35:45.9 7:09/M
3 Erin O'Mara Brighton MI 36 52 36:26.1 7:17/M
4 Andrea Hurst Whitmore Lake MI 39 115 41:57.3 8:23/M
5 Rebecca Scholten Clinton MI 35 119 42:18.9 8:28/M
6 Laura Popplestone Troy MI 35 135 44:23.1 8:53/M
7 Alida Lacaj Ann Arbor MI 36 225 53:13.4 10:39/M
8 Alexia Pierce 36 235 54:07.5 10:50/M
9 Kristin Courtade Rochester MI 36 245 55:43.8 11:09/M
10 Julia Farner Lansing MI 39 267 59:04.3 11:49/M
11 Kristin Barrios Blissfield MI 39 289 1:02:32.4 12:30/M
12 Kelly Little Ann Arbor MI 39 302 1:06:28.6 13:18/M
13 Robin Burke Pinckney MI 35 335 1:14:32.9 14:55/M
14 Michaela Burnham Ithaca MI 39 345 1:21:58.5 16:24/M
15 Jackie Lockwood Novi MI 35 362 1:27:49.8 17:34/M
16 Rachel Rice Pinckney MI 36 370 1:38:02.7 19:37/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Kapanowski Brownstown MI 41 38 34:28.1 6:54/M
2 Jen Gostlin Brighton MI 44 85 39:22.7 7:53/M
3 Cara Nygren Chelsea MI 43 88 39:48.7 7:58/M
4 Tonya Kulczyski Jackson MI 40 113 41:47.6 8:22/M
5 Carla Wardin Saint Johns MI 43 114 41:51.8 8:22/M
6 Megan Angus Chelsea MI 43 127 43:13.2 8:39/M
7 Lisa Taylor Wyandotte MI 42 157 45:42.5 9:09/M
8 Melissa Selke Grass Lake MI 43 164 46:31.9 9:18/M
9 Melissa Marowelli Saline MI 41 165 46:33.8 9:19/M
10 Rebecca Fox Northville MI 43 177 47:58.3 9:36/M
11 Nicole Wright 44 190 49:11.2 9:50/M
12 Jodie Lademann Morrice MI 42 194 50:02.4 10:00/M
13 Amy Moruzzi Tecumseh MI 43 196 50:07.5 10:02/M
14 Heidi Guy Chelsea MI 40 218 52:55.9 10:35/M
15 Missy Skaggs Fenton MI 41 226 53:13.8 10:39/M
16 Jasmine Simington-Oakley Dewitt MI 41 228 53:34.0 10:43/M
17 Suzanne Olsen Riverview MI 40 230 53:45.8 10:45/M
18 Heather Durian Mason MI 41 232 53:54.9 10:47/M
19 Kathleen Collins Livonia MI 42 241 54:34.6 10:55/M
20 Karla Dudasik Haslett MI 42 260 57:54.3 11:35/M
21 Erin Bowerman Grand Rapids MI 43 273 59:28.3 11:54/M
22 Rose Nieto Adrian MI 40 290 1:02:32.8 12:31/M
23 Samantha Szczepanski Tecumseh MI 44 296 1:03:29.2 12:42/M
24 Amanda Brown Hastings MI 40 332 1:13:34.7 14:43/M
25 Michelle Powell Willis MI 42 353 1:25:51.5 17:10/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Renfer Jackson MI 48 58 36:59.1 7:24/M
2 Carol House 46 76 38:29.4 7:42/M
3 Yuki Homma West Bloomfield MI 48 100 40:40.4 8:08/M
4 Angela Chea Dexter MI 49 110 41:42.9 8:21/M
5 Tracey Cohen 48 120 42:25.5 8:29/M
6 Angie Heuer 45 128 43:15.1 8:39/M
7 Nikki Horn Plymouth MI 49 144 44:37.3 8:55/M
8 Barbara Howe Jackson MI 48 149 44:58.0 9:00/M
9 Elaine Crego Durand MI 49 153 45:22.4 9:04/M
10 Dana Mannor Pinckney MI 45 166 46:37.9 9:20/M
11 Jeane Stebleton Mason MI 49 173 47:43.2 9:33/M
12 Danielle Bowles Clinton MI 46 180 48:35.0 9:43/M
13 Amy Gluck 48 201 50:32.9 10:07/M
14 Amy Roggenbuck Sandusky MI 46 236 54:07.8 10:50/M
15 Tammy Ross Ann Arbor MI 49 237 54:10.1 10:50/M
16 Theresa MacEk Livonia MI 49 239 54:19.4 10:52/M
17 Christy Lenaghan Canton MI 48 255 57:01.4 11:24/M
18 Laura Downing Davison MI 45 266 58:29.6 11:42/M
19 Dawn Hagar White Lake MI 46 271 59:25.6 11:53/M
20 Bev Dresselhouse Lakeland MI 49 303 1:07:22.4 13:28/M
21 Krista Meier Haslett MI 48 306 1:07:40.9 13:32/M
22 Karen Bump Owosso MI 45 308 1:08:01.0 13:36/M
23 Laura Maniccia South Lyon MI 49 313 1:09:33.8 13:55/M
24 Donna Bruckner Walled Lake MI 49 355 1:25:59.8 17:12/M
25 Cyndi Kizer Pittsford MI 48 358 1:27:11.9 17:26/M
26 Andrea Larson Ortonville MI 49 367 1:33:13.2 18:39/M
27 Christine Sullivan Ypsilanti MI 49 368 1:33:14.4 18:39/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Amy Mastermak 51 105 41:05.0 8:13/M
2 Beth Luttrell Southfield MI 51 136 44:24.0 8:53/M
3 Kimberly Hasley Gregory MI 50 145 44:38.6 8:56/M
4 Christine Kopel South Lyon MI 50 158 45:49.1 9:10/M
5 Ann Hasen Lansing MI 51 184 48:48.7 9:46/M
6 Kathy Close 51 188 49:01.5 9:48/M
7 Deanna Spencer 50 199 50:23.1 10:05/M
8 Laurie White Grand Blanc MI 54 221 53:00.0 10:36/M
9 Olivia Gorial Sterling Heights MI 52 223 53:10.1 10:38/M
10 Donna Mrozek Sandusky MI 52 234 54:05.3 10:49/M
11 Lisa Roelfs Commerce Township MI 53 244 55:34.3 11:07/M
12 Lisa Travis Hastings MI 52 257 57:09.0 11:26/M
13 Patricia Jansen Pinckney MI 51 316 1:10:17.7 14:04/M
14 Alysia Masters Blissfield MI 52 321 1:11:00.1 14:12/M
15 Denise Dashner 50 325 1:11:16.6 14:15/M
16 Denise Hedlund Grand Ledge MI 50 330 1:13:19.0 14:40/M
17 Beth Organ Farmington MI 54 337 1:14:58.9 15:00/M
18 Laura Herrin Dimondale MI 51 340 1:19:35.4 15:55/M
19 Elaine Carbary Howell MI 53 341 1:19:38.0 15:56/M
20 Lea Shipman Lansing MI 52 352 1:25:51.2 17:10/M
21 Katie Shirk Walled Lake MI 50 354 1:25:58.5 17:12/M
22 Jackie Kizer Pittsford MI 52 357 1:27:11.2 17:26/M
23 Christy Grimm Waldron MI 53 359 1:27:12.2 17:26/M
24 Sally Luke Davison MI 50 366 1:33:13.0 18:39/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tawn Beliger South Lyon MI 55 92 39:58.1 8:00/M
2 Robin Hoeffel Goodrich MI 56 202 51:13.0 10:15/M
3 Vicky Cory Gowen MI 59 203 51:16.7 10:15/M
4 Beth Ames Comstock Park MI 55 213 52:38.7 10:32/M
5 Deb Dykstra 56 249 56:16.8 11:15/M
6 Tammy Moorey Wixom MI 58 328 1:11:49.7 14:22/M
7 Mary Hecksel-Guilford Lansing MI 56 343 1:21:35.4 16:19/M
8 Jerri Pratt Mason MI 56 378 1:49:52.4 21:58/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lynette Heinlein Vassar MI 63 159 45:51.7 9:10/M
2 Teresa Martin Freeland MI 60 169 46:52.8 9:23/M
3 Sara Figueroa Fraser MI 60 183 48:45.9 9:45/M
4 Kristina Hilliard Grand Blanc MI 60 212 52:34.5 10:31/M
5 Christelle Ross Brighton MI 63 215 52:43.8 10:33/M
6 Charlene Odom New Hudson MI 63 243 54:52.9 10:59/M
7 Sue Bartkowiak Howell MI 60 274 59:32.7 11:55/M
8 Lynne Muth Royal Oak MI 61 283 1:01:01.4 12:12/M
9 Tina Persha Rochester Hills MI 63 292 1:02:43.3 12:33/M
10 Cindy Cook 60 363 1:28:06.6 17:37/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Stanfield Brighton MI 65 160 46:03.8 9:13/M
2 Ann Little Ann Arbor MI 66 174 47:45.9 9:33/M
3 Dona Derossett Otisville MI 68 197 50:13.6 10:03/M
4 Teresa Dubois Croswell MI 66 231 53:49.4 10:46/M
5 Suzanne Hutto 66 262 58:09.8 11:38/M
6 Nena Moskwa North Olmsted OH 65 285 1:01:25.2 12:17/M
7 Lynne Hunter Pinckneypinckney MI 66 319 1:10:49.0 14:10/M
8 Brenda Murphy 65 339 1:18:34.9 15:43/M
9 Wendy Fergason South Bend IN 69 360 1:27:20.7 17:28/M
10 Kathy Borucki 66 365 1:28:16.2 17:39/M
11 Colette Tabacchi Ann Arbor MI 65 373 1:41:04.3 20:13/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Pam Provost Sandusky MI 70 217 52:51.2 10:34/M
2 Maggy Zidar 70 281 1:00:52.9 12:11/M
3 Chris Ferris Lansing MI 71 326 1:11:19.9 14:16/M
4 Lois Berkowitz 71 336 1:14:48.9 14:58/M

Female 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mary Steinhauser Lasalle MI 75 288 1:02:26.1 12:29/M
2 Jane Frasier Grand Blanc MI 75 317 1:10:32.9 14:07/M
3 Joyce Dryer 75 327 1:11:20.2 14:16/M

Male Overall Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jude Parks Rockford MI 17 1 27:31.4 5:30/M

Male Master Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kreg Hatfield Flint MI 42 13 29:21.9 5:52/M

Male Grandmaster Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lawrence Sak Lake Orion MI 59 17 30:45.6 6:09/M

Male Senior Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Johnson Farmington Hills MI 61 46 35:47.3 7:09/M

Male 14 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kamari Rongeldt 11 31 32:54.1 6:35/M
2 Cole Wijniewsla 12 62 37:20.2 7:28/M
3 Rich Fanti Gibraltar MI 12 67 37:54.2 7:35/M
4 Misha McElrath Chelsea MI 14 97 40:18.1 8:04/M
5 Wyeth Angus Chelsea MI 11 123 42:39.4 8:32/M
6 Connor Zatkovich Chelsea MI 14 143 44:33.8 8:55/M
7 Justin Celmer Tecumseh MI 14 152 45:15.2 9:03/M
8 Landon Uher Plymouth MI 11 167 46:39.6 9:20/M
9 Cole Hillegonds Tecumseh MI 11 193 49:54.6 9:59/M
10 Tanner Ziobron Pinckney MI 10 207 52:01.3 10:24/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Kachnowski Wixom MI 18 2 27:37.4 5:31/M
2 Kyle Sweeney Rockford MI 16 3 27:52.0 5:34/M
3 Joseph Michalak Plymouth MI 17 5 28:18.2 5:40/M
4 Erik Reiben 16 6 28:26.2 5:41/M
5 Ethan Leitner Tecumseh MI 16 8 28:34.1 5:43/M
6 Bryce Soule Tecumseh MI 15 9 28:55.8 5:47/M
7 Alec Shaw Homer MI 17 11 29:04.1 5:49/M
8 Nathen Letson Adrian MI 18 12 29:19.5 5:52/M
9 Bryce Ronk Rockford MI 17 16 30:12.6 6:03/M
10 Caden Faupel 17 18 31:12.6 6:15/M
11 Alexander Meszaros Rockwood MI 15 19 31:16.1 6:15/M
12 Nicholas Spruce Chelsea MI 15 22 31:37.6 6:20/M
13 Levi Lange 17 24 32:15.6 6:27/M
14 Matt Devitto Adrian MI 17 26 32:35.4 6:31/M
15 Eric Neff Tecumseh MI 16 47 36:03.5 7:13/M
16 Ryan Monaghan Walled Lake MI 16 57 36:58.7 7:24/M
17 John Putnam Chelsea MI 16 71 38:20.3 7:40/M
18 Gabriel Burks 15 72 38:20.5 7:40/M
19 Mitchell Omalley Leslie MI 15 73 38:25.6 7:41/M
20 Tyler Dohm Saint Johns MI 15 74 38:25.6 7:41/M
21 Grant Nelson 15 81 39:04.3 7:49/M
22 Ethan Kapolka 15 89 39:52.6 7:59/M
23 Ethan Kopel South Lyon MI 18 137 44:26.0 8:53/M
24 Kory Lucero Walled Lake MI 17 168 46:43.7 9:21/M
25 Isaiah Jerue Hastings MI 19 170 47:03.7 9:25/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Davis Spencer 20 40 34:59.3 7:00/M
2 Tyler Smith Trenton MI 20 68 37:54.7 7:35/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dalton Atchison Fort Wayne IN 25 14 29:43.0 5:57/M
2 John Wierenga Grand Ledge MI 27 20 31:22.1 6:16/M
3 Kacper Wiszowaty Park Ridge IL 25 77 38:36.6 7:43/M
4 Mitchell Caywood Grand Rapids MI 26 109 41:39.5 8:20/M
5 Nick Galvan Hillsdale MI 29 112 41:46.7 8:21/M
6 Hilal Nahle 28 349 1:22:55.6 16:35/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David McComb Dewitt MI 32 10 29:00.9 5:48/M
2 Simon Nyi Toledo OH 31 27 32:42.0 6:32/M
3 Alex Toy 30 93 40:00.5 8:00/M
4 Robert Port Greenville MI 30 98 40:21.0 8:04/M
5 Trevor Friedeberg Lansing MI 34 122 42:35.2 8:31/M
6 John Carey Mason MI 32 156 45:35.7 9:07/M
7 Jason Green Waterford MI 31 304 1:07:36.5 13:31/M
8 Ryan Pierce 30 323 1:11:07.6 14:14/M
9 Jerry Friends Pinckney MI 34 334 1:14:32.6 14:55/M
10 Edwin Hojilla Redford MI 32 371 1:39:28.5 19:54/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jonathon Priebe Ann Arbor MI 38 4 28:17.6 5:40/M
2 Joseph Whitman Davison MI 37 7 28:30.4 5:42/M
3 Jeff Delezenne Manitou Beach MI 37 28 32:43.8 6:33/M
4 Johnathan Hester Clarkston MI 36 29 32:44.6 6:33/M
5 Brian Paulson Fenton MI 37 32 33:06.6 6:37/M
6 Alex Lucio Lansing MI 37 34 33:16.6 6:39/M
7 Michael McLaughlin Swartz Creek MI 39 79 38:56.8 7:47/M
8 Kacy Cooper Spring Arbor MI 37 95 40:12.6 8:03/M
9 Douglas Counts Sterling Heights MI 35 108 41:39.4 8:20/M
10 Matt McCowan Howell MI 36 171 47:10.3 9:26/M
11 Andrew Orians 35 275 59:48.7 11:58/M
12 Nicholas Brousseau Lansing MI 37 311 1:08:44.2 13:45/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dan Eberhart South Lyon MI 43 25 32:23.4 6:29/M
2 Christopher Douglas Grand Blanc MI 41 51 36:21.3 7:16/M
3 Thomas Huscio Jackson MI 40 53 36:28.2 7:18/M
4 Jon Schraft Glen Burnie MD 41 69 38:06.9 7:37/M
5 Russell Szymczak Fowlerville MI 42 70 38:07.8 7:38/M
6 Daniel Omans Southfield MI 40 75 38:27.4 7:41/M
7 Bart Marowelli Saline MI 42 99 40:34.0 8:07/M
8 Thomas Samataro 41 162 46:08.9 9:14/M
9 Jon Wheeler Lansing MI 43 347 1:22:16.3 16:27/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Sweeney Rockford MI 47 23 31:48.5 6:22/M
2 Jay Gromaski Ortonville MI 49 35 33:26.7 6:41/M
3 Russell Stratton Howell MI 48 83 39:18.6 7:52/M
4 Samuel Angus Chelsea MI 46 91 39:54.8 7:59/M
5 Matt Ronfeldt 48 94 40:09.2 8:02/M
6 Jon Weller Portland MI 46 103 40:53.9 8:11/M
7 Daniel Hickcox Potterville MI 46 117 42:17.3 8:27/M
8 Mike Kapolka 45 134 44:21.7 8:52/M
9 Anthony Taylor Wyandotte MI 45 147 44:43.8 8:57/M
10 Jeff Gostlin Brighton MI 46 198 50:15.3 10:03/M
11 Craig Organ Farmington MI 45 216 52:47.0 10:33/M
12 Michael Skaggs Fenton MI 49 227 53:14.2 10:39/M
13 William Kelley Commerce Township MI 49 251 56:28.8 11:18/M
14 Todd Tippens Dexter MI 45 252 56:35.9 11:19/M
15 Edward Sawicki Plymouth MI 47 258 57:51.6 11:34/M
16 David Lanier Canton MI 49 329 1:12:15.0 14:27/M
17 Michael Oakes Lansing MI 47 346 1:22:06.8 16:25/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Madrigal 11 Durand MI 51 37 33:52.3 6:46/M
2 John Fox Dexter MI 54 44 35:45.7 7:09/M
3 Bruce Ronk Rockford MI 51 49 36:18.2 7:16/M
4 Rich Benson Howell MI 51 60 37:17.0 7:27/M
5 Scott Paxton Brighton MI 50 66 37:49.0 7:34/M
6 Bruce Allen Grand Rapids MI 51 78 38:56.7 7:47/M
7 Jeffery Sanchez-Burks 50 84 39:22.6 7:53/M
8 Jim Oleksinski Rochester Hills MI 53 90 39:52.9 7:59/M
9 Gerry Hermann South Lyon MI 54 96 40:17.4 8:03/M
10 Rob Mahaz Canton MI 52 104 41:03.1 8:13/M
11 Pat Campbell 54 126 42:59.1 8:36/M
12 Patrick Foss Davisburg MI 53 140 44:30.7 8:54/M
13 Christopher Merrill Dansville MI 54 142 44:32.7 8:55/M
14 John Pendell 53 150 45:11.7 9:02/M
15 Glen Priestley South Lyon MI 51 155 45:35.5 9:07/M
16 Keith Lehman Taylor MI 51 187 48:54.5 9:47/M
17 Ted Stolber 51 191 49:12.5 9:51/M
18 Stan Masters Blissfield MI 54 195 50:04.9 10:01/M
19 Timothy Spencer 50 200 50:28.9 10:06/M
20 Fredd Ziobron Pinckney MI 50 208 52:13.3 10:27/M
21 Mike O'Connor 50 211 52:29.0 10:30/M
22 Brian Ames Comstock Park MI 53 214 52:38.8 10:32/M
23 Michael Selke Grass Lake MI 50 229 53:45.1 10:45/M
24 Robert Matthews Howell MI 51 298 1:04:42.5 12:57/M
25 Tom Hedlund Grand Ledge MI 52 331 1:13:19.9 14:40/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Craig Mulhinch Troy MI 58 41 35:13.1 7:03/M
2 David Weismantel 55 48 36:04.1 7:13/M
3 Brian Rice Grand Rapids MI 55 50 36:19.0 7:16/M
4 Robert Cook 58 54 36:36.4 7:19/M
5 Gerald Schimelfening Sterling Heights MI 58 63 37:22.8 7:29/M
6 David Mann Dearborn Heights MI 59 64 37:28.9 7:30/M
7 Ed Ellis Bloomfield Hills MI 55 116 42:09.3 8:26/M
8 Michael Allan Jackson MI 59 133 44:19.1 8:52/M
9 Jeff Meier Haslett MI 58 178 48:18.3 9:40/M
10 Brad Jacokes 59 186 48:53.6 9:47/M
11 David Pierce 56 205 51:21.2 10:16/M
12 Michael Dineen Lexington MI 59 219 52:59.0 10:36/M
13 Eric Stockall Okemos MI 59 222 53:01.0 10:36/M
14 Luther Latchaw 59 247 55:46.0 11:09/M
15 Jim Zittel Waterford MI 57 254 56:52.8 11:23/M
16 Mike Bartkowiak Howell MI 57 268 59:16.4 11:51/M
17 Sean Fitzgerald Clarkston MI 56 291 1:02:42.7 12:33/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Joe Lasher Smiths Creek MI 63 61 37:18.9 7:28/M
2 Ron G Buchanan Royal Oak MI 61 80 39:04.1 7:49/M
3 David Schultz Livonia MI 61 86 39:37.3 7:55/M
4 Mikel Smith Hamtramck MI 62 102 40:50.3 8:10/M
5 Richard Hilliard Grand Blanc MI 61 130 43:34.2 8:43/M
6 John Weber Fenton MI 63 132 44:17.9 8:52/M
7 Ted Bucy Pinckney MI 63 138 44:28.9 8:54/M
8 Bruce Berndt Farmington MI 61 161 46:05.7 9:13/M
9 Joe Terranova Lake Orion MI 61 175 47:51.5 9:34/M
10 Dave Bastien 60 179 48:33.8 9:43/M
11 Tom Delgado Flint MI 63 182 48:43.2 9:45/M
12 Tim Titus Kalamazoo MI 60 189 49:06.9 9:49/M
13 Larry Deford 61 206 51:31.7 10:18/M
14 Joe Burns 62 253 56:45.3 11:21/M
15 Michael Mervis Southfield MI 61 280 1:00:38.8 12:08/M
16 John Cox Fowlerville MI 64 282 1:00:58.1 12:12/M
17 Domingo Valadez 61 324 1:11:16.4 14:15/M
18 Bill Schmidt Maple Rapids MI 60 350 1:24:02.7 16:49/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Wallingford Bellevue OH 67 107 41:16.0 8:15/M
2 Darryl Stanbrough Oak Park MI 68 111 41:45.5 8:21/M
3 Steve Spalding Roseville MI 65 124 42:44.7 8:33/M
4 Jerry Baker 67 129 43:24.1 8:41/M
5 James Scholl Okemos MI 67 151 45:11.9 9:02/M
6 Riley McLincha 69 176 47:53.6 9:35/M
7 Loren Winn Pinckney MI 68 204 51:19.7 10:16/M
8 Jim Beale Royal Oak MI 68 209 52:22.1 10:28/M
9 Frank Johnson Saginaw MI 68 210 52:26.9 10:29/M
10 Bob Bastien Adrian MI 65 259 57:53.9 11:35/M
11 Bill Hansen 69 270 59:21.4 11:52/M
12 Gene Sawdon Croswell MI 67 279 1:00:38.2 12:08/M
13 Jon Hayos 65 287 1:02:11.6 12:26/M
14 Randy Fielder Kalamazoo MI 69 294 1:03:19.3 12:40/M
15 Larry Dudonis Lansing MI 67 299 1:05:32.9 13:07/M
16 Larry Derossett Otisville MI 69 301 1:06:00.2 13:12/M
17 William Moorey Wixom MI 67 322 1:11:05.7 14:13/M
18 John Widman Delta OH 67 356 1:26:53.9 17:23/M
19 Jerry Fergason South Bend IN 68 361 1:27:20.8 17:28/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jim Windsand Haslett MI 70 125 42:54.5 8:35/M
2 Thomas Claflin Brighton MI 72 248 56:08.1 11:14/M
3 Michael Cushnier Rochester MI 72 263 58:18.5 11:40/M
4 John Furchak Wyandotte MI 71 310 1:08:16.6 13:39/M
5 Stephen Welch 70 318 1:10:37.0 14:07/M
6 Dave Thurston 72 333 1:13:39.8 14:44/M
7 Robert Pruneau White Lake MI 71 374 1:41:04.4 20:13/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Don Owens Naples FL 76 101 40:48.8 8:10/M
2 Bill Keller Lansing MI 79 240 54:25.5 10:53/M
3 Jim Kruse Port Huron MI 76 278 1:00:35.8 12:07/M
4 Leonard Block Bay City MI 78 300 1:05:41.6 13:08/M
5 Robert Stocker Okemos MI 76 307 1:07:47.0 13:33/M
6 Norman Hart Davison MI 78 309 1:08:09.8 13:38/M
7 David Scarlin 78 320 1:10:58.8 14:12/M
8 Jerome Tomc 77 342 1:20:22.5 16:05/M
9 Tim Little Ann Arbor MI 76 348 1:22:29.9 16:30/M
10 Cyril Steinhauser La Salle MI 78 351 1:24:49.2 16:58/M

Male 80 to 89

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Wehrly Madison Heights MI 80 286 1:01:36.2 12:19/M

Hell, MI
Provided by Michigan Running Foundation