BARC St. Pat's Race

back to results

Mar. 16, 2003

BARC St. Pat's Race
Bay City, MI
Provided by Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 1 Ortego Pedro Saginaw 22 16:17 5:15
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 29 Sara Moore Unionville 34 19:40 6:20
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 8 Larry Kanaby Bad Axe 41 18:13 5:52
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 101 Kelly Richardson Auburn 41 22:35 7:17
******************* MALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 36 Jon Biggs Adrian 50 19:54 6:25
******************* FEMALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 124 Gail Kantak Midland 50 23:11 7:28
MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 113 Nate Bremer Munger 9 22:49 7:21
2 193 Blake Ordiway Holly 9 24:50 8:00
3 284 Matthew Deford Bay City 10 26:48 8:38
4 298 Collin Richard Bay City 8 26:59 8:42
5 350 Mason Van Sumeren Essexville 8 27:42 8:56
6 380 Andrew Marcet Munger 10 28:14 9:06
7 388 Korey Reinhardt Bay City 10 28:19 9:07
8 394 Joseph Johnson Saginaw 10 28:24 9:09
9 419 Alex Willett Essexville 9 28:49 9:17
10 422 Karl Weber Essexville 8 28:49 9:17
11 437 Brett Leppek Kawkawlin 9 28:59 9:20
12 439 Jordan Knipp Bay City 10 28:59 9:20
13 470 Dan Bird Bay City 10 29:31 9:30
14 483 Garrett Satkowiak Bay City 9 29:57 9:39
15 485 Michael Mix Munger 9 29:58 9:39
16 508 Talor Vantol Essexville 10 30:39 9:53
17 514 Braxton Mccarthy Bay City 8 30:49 9:56
18 515 Anthony Lincoln Bay City 10 30:49 9:56
19 518 Jacob Klopf Bay City 9 30:55 9:58
20 527 Austin Woods Bay City 9 31:13 10:03
21 534 Brandon Webber Hope 7 31:27 10:08
22 537 Alex Dardas Auburn 10 31:30 10:09
23 560 Kevin Gannon Farmington Hills 10 32:10 10:22
24 564 Lee Kohlhoff Saginaw 10 32:15 10:23
25 642 Collin Wilber Bay City 8 35:19 11:23
26 650 Damian Divo Bay City 9 36:03 11:37
27 656 Jacob Powers Bay City 8 36:16 11:41
28 679 Alex Chorba Essexville 8 38:24 12:22
29 680 Daniel Foley Bay City 10 38:24 12:22
30 681 Nicholas Murphy Bay City 7 38:27 12:23
31 685 Matthew Portner Bay City 7 38:35 12:26
32 695 Austin Jones Essexville 8 39:43 12:47
33 698 Brent Avery Bay City 8 39:43 12:48
34 720 Chase Knipp Bay City 7 43:17 13:56
35 721 David Kerr Bay City 9 43:26 13:59
36 731 John Shaver Bay City 8 45:21 14:36
37 733 Trenton Chesney Bay City 8 45:29 14:39
38 741 David Bird Bay City 8 47:25 15:16
39 742 Alyn Metevia Bay City 6 47:30 15:18
40 743 Brian Bedell Bay City 8 47:51 15:25
41 747 Tyler Fick Bay City 8 49:48 16:02
42 750 Nicholas Fica Bay City 10 52:24 16:53
FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 296 Laurel Rapson Bay City 10 26:58 8:41
2 516 Carly Chorba Essexville 10 30:54 9:57
3 526 Julia Abramson Bay City 9 31:13 10:03
4 620 Kelsey Schisler Bay City 9 34:32 11:07
5 664 Allison Powers Bay City 9 36:39 11:48
6 669 Whitley Henry Bay City 10 36:51 11:52
7 670 Sabrina Coburn Bay City 8 37:04 11:56
8 688 Kelsey Kerr Bay City 9 38:50 12:30
9 690 Kelly Pietrzak Bay City 6 39:03 12:35
10 700 April Lukowski Bay City 10 39:52 12:51
11 701 Hannah Foley Bay City 8 39:53 12:51
12 707 Alexis Wisniewski Essexville 9 40:52 13:10
13 710 Carolanne Rase Bay City 9 41:25 13:20
14 715 Elizabeth Portner Bay City 8 41:50 13:28
15 716 Valerie Spyhalski Bay City 10 42:20 13:38
16 727 Lindsey Martin Bay City 9 44:59 14:29
17 728 Molly Mayes Bay City 6 45:01 14:30
18 729 Adrianna Mysliwski Bay City 9 45:13 14:34
19 730 Ellie Potts Bay City 9 45:19 14:36
20 744 Katie Leonard Bay City 9 48:21 15:34
MALE AGE GROUP: 11 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 16 Bob Palmer Vassar 14 19:03 6:08
2 25 Jordan Gaibrith Freeland 14 19:31 6:17
3 35 Emanuel Ortega Saginaw 14 19:53 6:25
4 41 Eric Johnson Freeland 14 20:16 6:32
5 46 Josh Courtright Blanchard 13 20:40 6:39
6 49 David Ash Williamston 14 20:43 6:41
7 55 Nathan Goodman Williamston 14 20:49 6:42
8 58 Travis Galbraith Freeland 14 20:54 6:44
9 73 Matthew Bartolowits Richville 14 21:36 6:58
10 83 Kevin Lodewyk Bay City 12 22:01 7:06
11 102 Jordan Dean Midland 12 22:36 7:17
12 117 Joseph Webb Hubbard Lake 13 22:52 7:22
13 118 Shane O'shea Bay City 11 22:54 7:23
14 128 Thomas Johnson Freeland 13 23:17 7:30
15 159 Anthony Phillips Midland 12 24:02 7:44
16 164 Ryan Galbraith Freeland 11 24:09 7:47
17 187 Ben Gwizdala Dewitt 14 24:46 7:59
18 197 Daniel O'shea Bay City 13 24:55 8:02
19 207 Drew Vogl Bay City 12 25:06 8:05
20 231 Ryan Johnson Freeland 11 25:36 8:15
21 250 Anthony Sampson Lansing 12 26:01 8:23
22 266 Jason Stafford Midland 11 26:27 8:31
23 349 Justin Hartley Essexville 14 27:40 8:55
24 390 Steven Tacey, Jr. Essexville 12 28:20 9:08
25 397 Matt Berg Auburn 13 28:28 9:10
26 423 Tyler Divo Bay City 11 28:49 9:17
27 425 Jordan Divo Bay City 12 28:50 9:17
28 436 Mike Lemke Kawkawlin 12 28:59 9:20
29 451 Connor Rodriguez Saginaw 11 29:09 9:23
30 452 Ashton Baker Bay City 11 29:11 9:24
31 467 Michael Kalmar Clio 13 29:28 9:30
32 471 Chris Hewitt Bay City 12 29:34 9:32
33 472 Sean Lemke Kawkawlin 14 29:36 9:32
34 484 Darren Williams Essexville 12 29:58 9:39
35 491 Dominic De Carlo Kawkawlin 14 30:09 9:43
36 510 Steven Marcet Munger 13 30:40 9:53
37 544 Jamie Janes Decker 14 31:41 10:12
38 547 Max Dardas Auburn 14 31:44 10:13
39 549 Anthony Willard Freeland 14 31:50 10:15
40 550 Bradlee Spyhalski Bay City 12 31:51 10:16
41 570 Nelson Warner Freeland 12 32:26 10:27
42 612 Kody Sayen Bay City 13 34:22 11:04
43 624 Aaron Walmsley Bay City 13 34:33 11:08
44 627 Tyler Lemke Kawkawlin 11 34:36 11:09
45 651 Jacob Schisler Bay City 12 36:05 11:37
46 711 Colin Hilligas Hartland 14 41:29 13:22
47 735 William Guimond Saginaw 12 46:39 15:01
FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 30 Stephanie Wright Midland 13 19:43 6:21
2 86 Jackie Reder Bay City 14 22:03 7:06
3 230 Jamie Hendershott Ortonville 12 25:35 8:15
4 246 Dana Smith Port Hope 13 25:52 8:20
5 295 Alexandra Timm Bay City 11 26:58 8:41
6 335 Jade Brown Bay City 14 27:30 8:52
7 338 Jennifer Marter Bay City 14 27:32 8:52
8 408 Carolyn Wilson Saginaw 14 28:36 9:13
9 486 Morgan Izykowski Bay City 12 29:59 9:39
10 529 Caitlin Johnson Saginaw 14 31:18 10:05
11 541 Christy Hilyard Omer 14 31:34 10:10
12 557 Elizabeth Mitchell Bay City 11 32:00 10:19
13 563 Meagan Chartier Bay City 12 32:15 10:23
14 565 Bobbie Richardson Auburn 14 32:16 10:24
15 574 Katie Feher Montrose 14 32:34 10:30
16 582 Shari Carolan Saginaw 12 32:57 10:37
17 585 Megan Alisoglu Saginaw 13 32:59 10:38
18 591 Melissa Gokey Bay City 12 33:17 10:43
19 598 Marybeth Rase Bay City 13 33:30 10:48
20 599 Danielle Avery Bay City 13 33:31 10:48
21 645 Amber Hauk Laingsburg 14 35:38 11:29
22 665 Brittany Haun Lansing 12 36:46 11:51
23 683 Jocelyn Duperon Saginaw 14 38:32 12:25
24 689 Haleigh Sayen Bay City 12 38:51 12:31
25 691 Samantha Guimond Saginaw 14 39:05 12:35
26 693 Tara Parker Saginaw 13 39:32 12:44
27 717 Victoria Janowicz Bay City 11 42:21 13:38
28 719 Meghan Mix Munger 11 42:29 13:41
29 737 Meagan Dardas Bay City 14 47:21 15:15
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 4 Daniel Lewis Chelsea 15 17:03 5:30
2 5 Joseph Kaczynski Auburn 18 17:07 5:31
3 7 Zachary Gallagher Essexville 15 17:50 5:45
4 10 Matthew Jezierski Essexville 16 18:27 5:57
5 11 Shawn Kelly Bay City 17 18:33 5:59
6 12 Patrick Grosskopf Owosso 15 18:36 6:00
7 14 Steven Gannon Farmington Hills 15 18:58 6:07
8 15 Ben Gallagher Essexville 17 18:59 6:07
9 20 Justin Gregory Essexville 16 19:20 6:14
10 24 Darby Davila Bay City 15 19:26 6:16
11 27 Eric Marter Bay City 17 19:38 6:20
12 28 Steven Rose Essexville 15 19:39 6:20
13 38 Nicholas Faccio Sterling 15 20:07 6:29
14 51 Patrick Craves Kalamazoo 15 20:45 6:41
15 53 Patrick Dore Bay City 15 20:48 6:42
16 57 Joseph Keech Bay City 19 20:54 6:44
17 60 Jonathan Arnold Sebewaing 19 20:58 6:45
18 61 Daniel Tippman Bay City 17 21:01 6:46
19 66 Zane Stewart Bay City 16 21:20 6:53
20 68 Adam Militello Essexville 16 21:23 6:53
21 72 Marcus Witzke Bay City 19 21:32 6:56
22 78 Travis Tamez Essexville 15 21:52 7:03
23 79 Mark Phillips Bay City 15 21:55 7:04
24 84 Tim Hanson Bay City 17 22:02 7:06
25 87 Brian Geiger Unionville 17 22:04 7:07
26 88 Matthew Mccarty Bay City 18 22:06 7:07
27 91 Andre Rodriguez Saginaw 18 22:10 7:08
28 92 Matt Waciag Bay City 19 22:16 7:10
29 97 Andrew Comtois Bay City 17 22:32 7:16
30 110 Irving Ronk East Lansing 16 22:45 7:20
31 123 Joshua Duperon Saginaw 19 23:07 7:27
32 126 Ted Lind Bay City 17 23:16 7:30
33 130 Adam Jankowiak Bay City 17 23:21 7:32
34 135 Daniel Murawski Bay City 17 23:32 7:35
35 160 Jeffery Frasle Saginaw 18 24:03 7:45
36 162 John Westphal Saginaw 15 24:06 7:46
37 174 Scott Masters Bay City 15 24:26 7:52
38 182 Ric Bolander Bay City 18 24:38 7:56
39 194 Ryan O'shea Bay City 15 24:51 8:00
40 204 Kelly Quinn Bay City 18 25:01 8:04
41 211 Michael Escamilla Bay City 15 25:10 8:07
42 276 David Bosco Bay City 19 26:43 8:37
43 278 Mark Suchy Bay City 15 26:44 8:37
44 306 Nathan Braendle Bay City 17 27:09 8:45
45 329 Jason Frasle Saginaw 18 27:27 8:51
46 347 Matt Quast Essexville 15 27:38 8:54
47 354 Jared Stam Saint Charles 17 27:46 8:57
48 383 Matthew Hafford Bay City 17 28:16 9:06
49 445 Patrick Holubik Kawkawlin 16 29:01 9:21
50 512 Nicholas Meier Hemlock 17 30:47 9:55
51 583 Mike Knoblock Bad Axe 18 32:57 10:37
52 592 Luke De Carlo Kawkawlin 15 33:18 10:44
53 636 Nathan Kohn Auburn 19 34:57 11:15
54 677 Cameron Kochany Bay City 18 38:10 12:17
55 736 Jared Babcock Midland 15 46:55 15:07
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 45 Mary Phillips Bay City 17 20:33 6:37
2 74 Kimberly La Bean Pinconning 17 21:39 6:59
3 99 Stephanie Duperon Saginaw 17 22:34 7:16
4 104 Amanda Mitchell Auburn 15 22:39 7:18
5 109 Erin Patterson Essexville 19 22:45 7:20
6 127 Jessica Lumbreras Saginaw 15 23:16 7:30
7 145 Megan Donaldson Bay City 15 23:48 7:40
8 150 Kristen Kemmer Bay City 15 23:54 7:42
9 170 Molly Millar Bay City 18 24:19 7:50
10 178 Leslie Demers Bay City 15 24:35 7:55
11 183 Rita Ellison Hemlock 18 24:40 7:57
12 198 Cassie Webb Hubbard Lake 16 24:56 8:02
13 232 Theresa Miller Midland 18 25:36 8:15
14 277 Jennifer Briggs Freeland 19 26:44 8:37
15 279 Ashley Christie Bay City 19 26:45 8:37
16 287 Alice Neer Ellsworth 15 26:50 8:39
17 291 Catie Millar Bay City 15 26:53 8:40
18 345 Courtney Musser Bay City 19 27:38 8:54
19 348 Heather Bauer Bay City 17 27:40 8:55
20 357 Cari Chapin Midland 19 27:49 8:58
21 389 Tricia Meyer Bay City 15 28:19 9:07
22 391 Tammi Fasbender Saginaw 16 28:21 9:08
23 427 Dorian Hartman Midland 15 28:51 9:18
24 495 Siara Lucynski Standish 15 30:17 9:45
25 551 Chelsea Haun Lansing 16 31:53 10:16
26 561 Melissa Mitchell Bay City 16 32:10 10:22
27 562 Theresa Glowicki Midland 15 32:14 10:23
28 584 Meghan Seibert Bay City 18 32:58 10:37
29 601 Amber Hoppe Bay City 17 33:42 10:51
30 637 Heather Adamets Auburn 17 34:57 11:15
31 671 Melissa Tomkinson Auburn 16 37:10 11:58
32 672 Natacha Vasconcellos Bay City 17 37:13 11:59
33 709 Rachel Mikkelson Caro 15 41:24 13:20
34 740 Courtney Kutzenga Bay City 15 47:23 15:16
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 3 Jerrod Colvin Bay City 21 16:53 5:27
2 6 Kevin York Bay City 21 17:13 5:33
3 26 Greg Talaga Saline 20 19:32 6:18
4 54 Matt Reed Bay City 20 20:49 6:42
5 59 Kyle Bohl Zeeland 22 20:55 6:45
6 63 Keith Bukowski Bay City 20 21:10 6:49
7 76 Nicholas Meyer Linwood 24 21:48 7:01
8 93 Charles Arnold Mount Pleasant 22 22:18 7:11
9 121 Dan Curtis Cass City 23 22:55 7:23
10 149 Jaret O Rice Bay City 24 23:53 7:42
11 155 Ryan Sullivan Midland 23 23:59 7:44
12 161 Ryan Mynsberge Wyoming 22 24:06 7:46
13 171 Bill Besson Essexville 22 24:19 7:50
14 181 Brett Lynch Grand Rapids 24 24:38 7:56
15 314 Mike Klosowski Pigeon 22 27:18 8:48
16 344 Joseph Kacprzyk Muskegon 20 27:38 8:54
17 356 Ben Davenport Lansing 24 27:47 8:57
18 371 Andrew Meier Hemlock 24 28:02 9:02
19 435 Brad Herek Bay City 20 28:57 9:20
20 488 Derrick Stam Saginaw 23 29:59 9:40
21 739 Landon Lovelace Bay City 24 47:22 15:15
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 65 Danielle Risner Albion 24 21:18 6:52
2 82 Katie Gallagher Essexville 21 21:58 7:05
3 163 Rachel Daily Essexville 21 24:07 7:46
4 221 Christina Wesche Ann Arbor 21 25:28 8:12
5 225 Anne Gruber Bay City 20 25:33 8:14
6 228 Lindsey Mack Saline 23 25:35 8:14
7 248 Rachel Bomberger Ypsilanti 22 25:54 8:21
8 307 Elizabeth Ribby Holt 21 27:09 8:45
9 308 Tonia Van Every Spring Arbor 21 27:09 8:45
10 311 Ashley-Ann Mynsberge Bay City 21 27:11 8:45
11 316 Kerri Bergwal Tawas City 24 27:18 8:48
12 322 Christy Huggard Midland 24 27:20 8:48
13 334 Kristen Kazmierski Essexville 20 27:29 8:51
14 337 Deana Strieter Essexville 22 27:32 8:52
15 382 Darcy Musser Bay City 22 28:16 9:06
16 392 Kristy Harger Saginaw 24 28:21 9:08
17 410 Hilary Greve Bay City 24 28:37 9:13
18 434 Debbie Carman Lansing 24 28:57 9:20
19 438 Kendra Huiskens Bay City 23 28:59 9:20
20 446 Jaime Partridge Lakeport 24 29:02 9:21
21 487 Tracy Brinkman Saginaw 24 29:59 9:40
22 489 Kim Chambers Bay City 23 29:59 9:40
23 511 Sarah Burns Saginaw 23 30:44 9:54
24 545 Sarah Ulman Essexville 24 31:41 10:13
25 568 Emily Knoblock Bad Axe 20 32:23 10:26
26 581 Shannon Sequin Bay City 20 32:51 10:35
27 606 Julie Lasceski Saginaw 23 33:56 10:56
28 609 Megan Mcculloch Ann Arbor 23 34:11 11:01
29 633 Danielle Hardy Bay City 23 34:54 11:15
30 644 Carrie Van Cise Bay City 23 35:36 11:28
31 653 Lizabeth Horn Bay City 23 36:07 11:38
32 666 Lisa Davis Essexville 22 36:46 11:51
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 9 Brent Betzold Bay City 27 18:19 5:54
2 32 Benjamin Washabaugh Bay City 28 19:49 6:23
3 33 Jason La Fave Sanford 28 19:51 6:24
4 34 Jon Southwell Saginaw 28 19:51 6:24
5 39 Brian Malinguy Lansing 28 20:12 6:31
6 62 Chris Davis Essexville 25 21:01 6:46
7 94 Jason Hatton Essexville 28 22:21 7:12
8 129 Matt Ludwig Bay City 29 23:18 7:30
9 173 Dustin Sutton Midland 28 24:25 7:52
10 190 Steve Volk Bay City 25 24:48 8:00
11 191 Andrew Bender Okemos 27 24:49 8:00
12 196 Keith Groya Essexville 29 24:54 8:01
13 208 Dan Daily Essexville 27 25:07 8:05
14 219 Philip Swiercz Hudsonville 26 25:27 8:12
15 233 Steve Reder Auburn 25 25:37 8:15
16 234 Mark Huggard Midland 25 25:37 8:15
17 236 Thomas Grossman Bay City 29 25:40 8:16
18 268 Scott Slates Midland 29 26:28 8:32
19 280 Elijah Neview Bay City 29 26:45 8:37
20 305 Brian Boillat Cass City 29 27:08 8:45
21 321 John Bender Bay City 26 27:20 8:48
22 326 Patrick Reagh Bay City 27 27:22 8:49
23 342 Keith Wetters Bay City 26 27:36 8:53
24 355 Udhav Doctor Essexville 26 27:46 8:57
25 358 Brian Cavanaugh Bay City 28 27:50 8:58
26 370 Andrew Booth Mount Pleasant 27 28:02 9:02
27 385 Joel Rodriguez Bellefontaine 25 28:18 9:07
28 409 Matt Lee Temperance 27 28:36 9:13
29 421 Robert Gerren Bay City 27 28:49 9:17
30 433 Doug Maillette Bay City 26 28:57 9:19
31 450 Chad Schwall Essexville 29 29:07 9:23
32 494 Craig Nelson Freeland 27 30:12 9:44
33 509 Brandon Boknart Saginaw 28 30:39 9:53
34 517 Lucas Nagtzaam Grand Rapids 25 30:55 9:57
35 522 Benjamin Denay Bay City 25 31:08 10:02
36 525 Michael Newsham Bay City 29 31:12 10:03
37 531 Terry Gehrman Bay City 29 31:22 10:06
38 643 Martin Lewandowski Saginaw 29 35:32 11:27
39 654 Brian Hampshire Bay City 25 36:08 11:38
40 662 Matt Thick Lapeer 27 36:35 11:47
41 674 Greg Kricher Saginaw 28 37:45 12:09
42 678 Chris Holm Saginaw 28 38:23 12:22
43 746 Ron Jennings Bay City 25 49:47 16:02
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 157 Laura Coggins Linwood 27 24:00 7:44
2 247 Deb Deja Bay City 28 25:52 8:20
3 253 Amy Slates Midland 29 26:11 8:26
4 283 Lisa Maillette Bay City 27 26:46 8:37
5 292 Jennifer Sirt Madison Heights 25 26:55 8:40
6 365 Penny Miller-Nelson Freeland 28 27:58 9:01
7 375 April Stuart Midland 26 28:07 9:03
8 404 Emily Jacobsen Ann Arbor 27 28:34 9:12
9 458 Amy Shaw-Denay Bay City 25 29:16 9:26
10 461 Brenda Doss Dexter 28 29:22 9:28
11 462 Kristy Holmes Gregory 28 29:22 9:28
12 552 Mindy Doty Midland 29 31:54 10:17
13 602 Jessica Cheshire Bay City 25 33:52 10:55
14 607 Jena Kemmer Midland 26 33:58 10:57
15 618 Annette Sutorik Bay City 28 34:29 11:06
16 621 Amanda Plant Mount Pleasant 26 34:32 11:08
17 623 Jennifer Shaver Bay City 25 34:33 11:08
18 668 Wendy Tuttle Flushing 28 36:48 11:51
19 696 Sarah Wesolek Bay City 29 39:43 12:47
20 697 Jennifer Peterson Bay City 28 39:43 12:48
21 713 Jessica Reder Auburn 26 41:32 13:23
22 732 Amy Vanderpol Auburn 27 45:21 14:36
23 738 Stephanie Kuhn Bay City 29 47:22 15:15
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 17 Jim Neumann Munger 33 19:08 6:10
2 23 James Jones Reese 33 19:24 6:15
3 40 Blane Winslow East Lansing 34 20:15 6:31
4 67 Tom Johnson Bay City 31 21:21 6:53
5 69 Gary Kozerski Midland 33 21:28 6:55
6 80 Matthew Mennare Lansing 30 21:57 7:04
7 85 Edward Yaworski Essexville 32 22:02 7:06
8 98 George Escamilla Bay City 34 22:32 7:16
9 125 Brad Reinke Bay City 32 23:14 7:29
10 132 Patrick Morse West Branch 33 23:24 7:32
11 139 David Milka Saginaw 34 23:35 7:36
12 146 Tony Bacigalupo Bay City 34 23:48 7:40
13 172 Wayne Kless Jr Livonia 30 24:21 7:51
14 184 Mark Murphy Bay City 32 24:43 7:58
15 212 Mike Daily Essexville 33 25:11 8:07
16 215 Mike Rohde Auburn 31 25:18 8:09
17 235 Christoph Ibanez Xville 31 25:39 8:16
18 237 Benjamin Scott Essexville 32 25:41 8:16
19 239 Steven Ball Newport 34 25:43 8:17
20 240 Todd Markel Brighton 30 25:44 8:17
21 243 Jeff Johnson Bay City 32 25:48 8:19
22 269 Christoph Paytas Saginaw 30 26:31 8:33
23 313 Bubba Young Bay City 30 27:12 8:46
24 325 Todd Shorkey Bay City 32 27:21 8:49
25 327 Brian Muschong Temperance 33 27:22 8:49
26 331 Chris Tomczak Bay City 31 27:28 8:51
27 336 Jeffrey Davis Ypsilanti 32 27:31 8:52
28 353 Douglas G Hunt Bay City 30 27:44 8:56
29 359 Brian Weihl Reese 31 27:52 8:59
30 414 Jassen Smyczynski Norwalk 30 28:42 9:15
31 424 David Mcgovern Frankenmuth 33 28:49 9:17
32 442 Jeffrey Guy Bay City 33 29:00 9:21
33 473 Lawrence Longway Essexville 31 29:37 9:33
34 482 Terry Sutorik Bay City 33 29:55 9:38
35 523 Michael Lynch Munger 34 31:08 10:02
36 530 Bill Ross Byron Center 31 31:19 10:05
37 536 Robb Webber Ortonville 34 31:30 10:09
38 558 Eric Joslin Standish 32 32:03 10:20
39 587 Paul Penfold Caseville 30 33:04 10:39
40 593 Marc Blake Bay City 32 33:18 10:44
41 605 Andrew Gacki Bay City 30 33:53 10:55
42 608 Daryl Mix Munger 33 34:00 10:57
43 616 Martin Crowe Erlanger 30 34:27 11:06
44 629 Rich Klosowski Essexville 30 34:42 11:11
45 676 Ken Kochany Bay City 30 38:09 12:17
46 699 Bill Wesolek Bay City 32 39:43 12:48
47 723 Steve Schabel Essexville 31 43:43 14:05
48 724 Mike Vanderpol Auburn 30 44:16 14:15
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 37 Kari Mcculloch Bay City 34 19:55 6:25
2 116 Julie Mortimore Rockford 31 22:51 7:22
3 134 Breanna Noah Bay City 32 23:31 7:35
4 138 Margo Dean Auburn 31 23:34 7:36
5 185 Kelly Raillean Houston 31 24:43 7:58
6 241 Jennifer Zwetzig Essexville 30 25:44 8:18
7 300 Julie Jordan Saginaw 32 27:05 8:44
8 361 Rebecca Young Bay City 30 27:55 9:00
9 368 Kathy Dardas Bay City 33 28:00 9:01
10 420 Tamara Quirin Frankenmuth 33 28:49 9:17
11 443 Diana Humpert Frankenmuth 32 29:01 9:21
12 444 Joanne Mahnke Frankenmuth 32 29:01 9:21
13 447 Amy Ferrer Bay City 30 29:05 9:22
14 456 Amy Mapes Auburn 32 29:16 9:26
15 465 Jennifer Stasser Lake 31 29:26 9:29
16 466 Kimberly Muschong Temperance 31 29:26 9:29
17 502 Jennifer Barnes Bay City 31 30:32 9:50
18 503 Michelle Connelly Essexville 31 30:32 9:50
19 505 Letty Maurer Saginaw 31 30:37 9:52
20 513 Julie Bash Bay City 31 30:47 9:55
21 520 Jenny Stark Bay City 32 31:07 10:01
22 533 Laurie Krueger Canton 32 31:23 10:07
23 535 Anita Webber Ortonville 33 31:29 10:09
24 548 Michele Rodriguez Caro 31 31:48 10:15
25 554 Ashley Shankool Essexville 33 31:54 10:17
26 559 Tammy Volmering Essexville 30 32:04 10:20
27 580 Monica Ibanez Xville 30 32:50 10:35
28 589 Jill Bartlett Standish 31 33:15 10:43
29 604 Kathy Daily Essexville 33 33:53 10:55
30 625 Kristin Ayotte Bay City 32 34:35 11:08
31 630 Heidi Auman Frankenmuth 34 34:43 11:11
32 649 Angie Mejia Essexville 30 36:02 11:36
33 655 Jacklyn Smith Saginaw 33 36:09 11:39
34 657 Jodie Schisler Bay City 32 36:22 11:43
35 659 Jennifer Fowler West Branch 30 36:28 11:45
36 687 Kristina Parker Saginaw 30 38:42 12:28
37 714 Deborah Portner Bay City 34 41:50 13:28
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 2 John Stryker Bay City 36 16:29 5:19
2 13 Dale Ernst Sandusky 39 18:52 6:05
3 42 Ron Strachan Bay City 38 20:18 6:32
4 48 Brian Stafford Indianapolis 37 20:41 6:40
5 50 Everett Menchaca Midland 39 20:43 6:41
6 52 David Slivinnsi Freeland 36 20:47 6:42
7 77 Arne Larsen Saginaw 37 21:50 7:02
8 95 James Schmitt Frankenmuth 38 22:28 7:14
9 100 Majed Sahouri Saginaw 36 22:34 7:16
10 131 Glen Chipman Flint 35 23:22 7:32
11 142 Jeff Kelly Bay City 35 23:41 7:38
12 147 Brian Nickless Freeland 35 23:52 7:41
13 148 Ted Bomba Shepherd 35 23:52 7:41
14 151 Kevin Gibbon Freeland 35 23:55 7:42
15 152 Andrew Bone Midland 38 23:56 7:43
16 189 Sean Mcvey Bad Axe 37 24:48 7:59
17 213 Adam Jenuwine Flower Mound 39 25:13 8:07
18 214 Rich Johnson Sterling Hts 38 25:17 8:09
19 222 Patrick Finney Freeland 35 25:30 8:13
20 249 Wayne Shafer Davison 36 25:56 8:21
21 254 James Schmitz Breckenridge 37 26:12 8:27
22 255 James Mangutz Mio 38 26:17 8:28
23 257 Greg Butch Bay City 37 26:18 8:29
24 275 Glenn Lutz Bay City 35 26:43 8:36
25 282 Pat Conlee Saginaw 35 26:46 8:37
26 310 David Belknap Saginaw 36 27:11 8:45
27 315 Richard Yaworski Auburn 37 27:18 8:48
28 319 Patrick Goretski Bay City 35 27:20 8:48
29 330 Thomas Woods Midland 39 27:28 8:51
30 351 Bob Lutz Au Gres 35 27:43 8:56
31 386 Robert A Chambers Holly 36 28:19 9:07
32 400 Robert Murray Mount Pleasant 36 28:29 9:10
33 402 Joel Strasz Bay City 35 28:33 9:12
34 412 Scott Schisler Bay City 35 28:39 9:14
35 415 Stan Quirin Frankenmuth 35 28:44 9:15
36 477 James Gall Midland 38 29:45 9:35
37 546 Gary Dardas Bay City 39 31:44 10:13
38 726 Marty Bedell Bay City 38 44:58 14:29
39 751 Pete Vondette Saginaw 36 53:55 17:22
40 752 John Vondette Saginaw 38 59:22 19:07
41 753 Mark Gendregske Saginaw 35 1:03:29 20:27
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 43 Jill Gregg Cadillac 37 20:30 6:36
2 64 Kristen Nickel Caro 37 21:13 6:50
3 71 Ashley Dubois Midland 36 21:31 6:56
4 188 Carrie Skrabut Bay City 38 24:47 7:59
5 201 Rebecca Scharffe Chicago 35 24:57 8:02
6 216 Wendy Digirolama Midland 36 25:19 8:09
7 260 Jill Rechsteiner Essexville 35 26:20 8:29
8 265 Ann Gasta Bay City 38 26:26 8:31
9 297 Karen La Bean Bay City 37 26:59 8:42
10 323 Melissa Jacobs Bay City 39 27:20 8:49
11 332 Michelle Hebert Essexville 36 27:28 8:51
12 362 Jenean Coughlin Saginaw 38 27:56 9:00
13 369 Patricia Ingle Bay City 36 28:01 9:02
14 387 Michelle Konoziola Bay City 36 28:19 9:07
15 418 Kelly Divo Bay City 37 28:48 9:17
16 455 Darcy Goss Bay City 39 29:15 9:25
17 457 Julie Dunckel Royal Oak 38 29:16 9:26
18 476 Diane Dalzell Essexville 38 29:43 9:34
19 507 Linda Hauck Birch Run 35 30:38 9:52
20 521 Tina Light Bay City 37 31:08 10:02
21 532 Jody Rosebrugh West Branch 36 31:23 10:07
22 538 Kathy Boyer Birch Run 39 31:30 10:09
23 553 Janet Dominowski Midland 36 31:54 10:17
24 555 Gretchen Shafer Davison 36 31:57 10:18
25 594 Sara Malott Brighton 36 33:19 10:44
26 611 Lisa Haun Ray 35 34:18 11:03
27 628 Mary Hewitt Flint 35 34:41 11:10
28 640 Janine Thomas Saginaw 38 35:07 11:19
29 748 Amy Bodrie Bay City 35 51:02 16:26
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 19 Todd Phillips Midland 43 19:16 6:13
2 21 David Nickel Caro 40 19:23 6:15
3 22 Jeff Senkowski Auburn 44 19:24 6:15
4 47 John Weiss Saginaw 43 20:41 6:40
5 56 Jeffrey Eschbach Midland 40 20:53 6:44
6 70 Raymond Zolinski Hemlock 40 21:29 6:55
7 90 Brian Johnson Freeland 41 22:07 7:08
8 96 Joseph Kazmierski Essexville 41 22:30 7:15
9 103 James Marter Bay City 41 22:39 7:18
10 108 Bernie Dean Midland 41 22:44 7:19
11 111 Rich Baskins Saginaw 40 22:46 7:20
12 120 John Hoffman Birch Run 41 22:54 7:23
13 133 Stephen Maksymiuk Midland 41 23:27 7:33
14 153 Charles Miller Essexville 44 23:56 7:43
15 167 James Brownlee Saginaw 40 24:16 7:49
16 177 Kenneth Mika Traverse City 40 24:32 7:54
17 179 Robert Szczepanik Bay City 43 24:36 7:56
18 206 Patrick O'connor Saginaw 42 25:05 8:05
19 217 Michael Dewyse Bay City 40 25:19 8:09
20 238 Scott Golombisky Midland 43 25:41 8:17
21 242 Steven Umphrey Saginaw 43 25:47 8:18
22 245 Ray Rodriguez Caro 44 25:51 8:20
23 256 Doug Wiescinski Commerce Twp 43 26:18 8:28
24 263 Dave Berger Hemlock 41 26:25 8:31
25 286 Howard Miller Bay City 41 26:48 8:38
26 294 Daniel Sahr Reese 42 26:57 8:41
27 341 Martin Larsen Bay City 44 27:33 8:52
28 346 Doug Wilson Saginaw 44 27:38 8:54
29 366 Derrick Smith Bay City 44 27:59 9:01
30 372 Stephen Blackwell Pinconning 44 28:03 9:02
31 411 Pat Cosgrove Gaylord 43 28:38 9:13
32 430 Carmen Berlin Bridgeport 41 28:53 9:18
33 449 Brian Stieve Bay City 44 29:06 9:23
34 453 Scott Baker Bay City 40 29:12 9:24
35 464 Mike Mishic Midland 43 29:25 9:28
36 468 Steve Rousse Bay City 43 29:29 9:30
37 501 David Burl Bay City 40 30:31 9:50
38 539 Allen Engelhardt Bay City 41 31:31 10:09
39 586 Roy Alisoglu Saginaw 43 32:59 10:38
40 595 Jeffery La Bean Bay City 40 33:27 10:47
41 646 Alan Kaczynski Bay City 44 35:52 11:33
42 708 David Wisniewski Essexville 40 40:53 13:10
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 143 Steph Braendle Bay City 43 23:46 7:39
2 192 Brenda Clark Essexville 40 24:49 8:00
3 262 Michelle Siniff Bay City 40 26:25 8:30
4 271 Julie Sparks Rochester Hills 40 26:39 8:35
5 293 Sarah Webb Hubbard Lake 41 26:56 8:40
6 309 Jolyn Stanley Stanley 42 27:10 8:45
7 318 Cathy Kuch Saginaw 40 27:19 8:48
8 407 Sherry Brandel Saginaw 42 28:36 9:13
9 426 Mary Hitchcock Bay City 40 28:50 9:17
10 440 Debbie Arnold Sebewaing 43 28:59 9:20
11 478 Joann Izykowski Bay City 40 29:46 9:35
12 498 Cynthia Drouse Beaverton 40 30:27 9:48
13 542 Stacie Miller Essexville 44 31:37 10:11
14 578 Kendra Deering-Penny Midland 40 32:42 10:32
15 579 Ebita Stewart Saginaw 42 32:44 10:33
16 596 Catherine Wolfgram Saginaw 41 33:29 10:47
17 622 Camilla Medel-Mayer Saginaw 44 34:33 11:08
18 647 Monica Kaczynski Bay City 41 35:52 11:33
19 648 Connie Kudrow Bay City 40 35:52 11:33
20 663 Karen Shaver Bay City 41 36:36 11:47
21 682 Tammy Kerr Bay City 40 38:31 12:24
22 686 Barbara Duperon Saginaw 44 38:42 12:28
23 706 Dolores Porte Sanford 42 40:34 13:04
24 725 Roxann Nichols Bay City 44 44:37 14:22
25 745 Beth Chorba Essexville 42 48:22 15:35
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 18 Cipriano Fierros Caro 46 19:14 6:12
2 31 Mark Bondarenko Saginaw 46 19:44 6:22
3 75 Keith Richardson Auburn 46 21:42 7:00
4 81 David Luana Decker 48 21:57 7:04
5 106 Russ Fall Vassar 47 22:42 7:19
6 112 Jeffrey Seward Bay City 46 22:48 7:21
7 114 Stephen Pudvay Midland 46 22:50 7:21
8 115 David Rodriguez Saginaw 46 22:50 7:22
9 119 Fred Zingg Saginaw 46 22:54 7:23
10 122 Norm Quintel Breckenridge 47 23:02 7:25
11 136 Billy (skinner) Wiescinski Kalamazoo 46 23:32 7:35
12 137 Tom Bagley Midland 45 23:32 7:35
13 141 Chris Goulet Bay City 47 23:37 7:37
14 154 David Bremer Munger 48 23:59 7:44
15 156 Gary Tamez Essexville 47 24:00 7:44
16 158 Mike O'shea Bay City 46 24:01 7:44
17 165 Ray Daily Frankenmuth 48 24:11 7:47
18 168 Dennis Soto Bay City 45 24:17 7:50
19 175 Brian Pickelman Saginaw 45 24:32 7:54
20 176 Gene Pickelman Freeland 47 24:32 7:54
21 200 Mitch Goodell Bay City 45 24:57 8:02
22 205 John Drzewicki Bay City 49 25:02 8:04
23 210 Kenneth Whiteside Bay City 47 25:08 8:06
24 218 Peter Chorba Essexville 47 25:26 8:12
25 220 Roy Tuttle Essexville 49 25:28 8:12
26 224 Ted Murawski Bay City 48 25:32 8:13
27 226 Mike Gwisdala Standish 49 25:33 8:14
28 227 Bruce Kemmer Bay City 45 25:35 8:14
29 229 Frank Stanislovaitis Gladwin 48 25:35 8:15
30 259 Carl Borchardt Essexville 48 26:20 8:29
31 264 Robert Zuzula Bay City 48 26:26 8:31
32 273 Steven Duperon Saginaw 49 26:41 8:36
33 281 Daniel Mashike Vassar 45 26:45 8:37
34 290 Kim Coonan Bay City 49 26:53 8:40
35 301 Timothy Kelly Bay City 46 27:05 8:44
36 303 Jim Spiekerman Reese 46 27:06 8:44
37 352 Dave Willard Freeland 45 27:44 8:56
38 367 Michael Gannon Farmington Hills 47 27:59 9:01
39 378 Jim Gallagher Bay City 47 28:12 9:05
40 381 Bruce Faccio Sterling 46 28:15 9:06
41 393 Ted Sayen Lansing 45 28:23 9:08
42 401 Patrick Oishen Bay City 45 28:30 9:11
43 403 Jack Seibert Bay City 49 28:33 9:12
44 416 David Adkins Midland 45 28:47 9:16
45 432 Lawrence Rapson Bay City 45 28:55 9:19
46 454 Rob Hawkins Essexville 45 29:13 9:25
47 459 Jeff Charbonneau Bay City 46 29:17 9:26
48 474 Barry Wiescinski Bay City 47 29:38 9:33
49 475 David Wesche Ann Arbor 49 29:38 9:33
50 490 Jerry De Carlo Kawkawlin 47 30:09 9:43
51 492 Russ Willett Essexville 45 30:10 9:43
52 500 Mitch Miller Bay City 46 30:31 9:50
53 540 Leonard Kostka Bay City 48 31:33 10:10
54 576 Bob Nelson Bay City 49 32:39 10:31
55 597 Lon Wackerle Sanford 47 33:30 10:47
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 144 Kathleen Faccio Sterling 47 23:47 7:40
2 186 Joanne Richardson Caro 45 24:45 7:58
3 258 Janet Sawyer Linden 49 26:19 8:29
4 274 Barb Cole Essexville 45 26:41 8:36
5 328 Leisa Crane Essexville 49 27:25 8:50
6 398 Lori Cramer Frankenmuth 46 28:28 9:10
7 406 Jane Lodewyk Bay City 45 28:34 9:12
8 428 Michele Weslock Bridgeport 46 28:52 9:18
9 479 Diane Wahl Saint Helen 47 29:46 9:35
10 480 Gertie Meier Hemlock 45 29:52 9:37
11 556 Barbara Miller Midland 48 31:59 10:18
12 569 Merry Mikkelson Caro 48 32:23 10:26
13 572 Helen Berg Auburn 49 32:30 10:28
14 603 Irene Scott Essexville 48 33:52 10:55
15 638 Joan Douglas Saginaw 45 35:03 11:17
16 652 La Donnah Teague Saginaw 47 36:07 11:38
17 673 Terri Hilligas Bay City 47 37:15 12:00
18 718 Jane Spyhalski Bay City 46 42:26 13:40
19 722 Marcia Reinhardt Bay City 47 43:35 14:02
20 734 Linda Pietrzak Bay City 46 46:00 14:49
21 749 Denise Keberlein Frankenmuth 49 51:59 16:44
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 44 Michael Manor Clio 53 20:31 6:37
2 89 Robert Harris Saginaw 54 22:06 7:07
3 107 Robert J Courtright Blanchard 51 22:42 7:19
4 166 Phil Roels Midland 52 24:13 7:48
5 195 Jerry Habedank Bay City 54 24:54 8:01
6 199 Randy Tomlinson Mayville 50 24:56 8:02
7 203 Bob Anguiano Saint Louis 50 24:58 8:03
8 223 Dave Thurston Fowler 54 25:30 8:13
9 270 Douglas P Adams Farmington Hills 50 26:35 8:34
10 288 Kenneth Peterson Freeland 53 26:52 8:39
11 302 Robert Kazmierski Essexville 50 27:05 8:44
12 304 Daniel Rogalny Essexville 52 27:08 8:44
13 312 Robert Van Deventer Saginaw 50 27:11 8:46
14 317 Mike Bergwall Tawas City 51 27:19 8:48
15 324 Thomas Winchell Saginaw 53 27:21 8:49
16 333 Pat Curtis Caro 50 27:29 8:51
17 339 Tim Johnson Saginaw 51 27:32 8:52
18 360 Ritch Cushway Bay City 50 27:55 9:00
19 364 David Conner Essexville 50 27:57 9:00
20 373 Randall Wheatley Saginaw 53 28:05 9:03
21 395 Roger Russell Adrian 52 28:24 9:09
22 396 Earl Jacobs Bay City 51 28:27 9:10
23 405 Rick Houghtaling Reese 50 28:34 9:12
24 417 Ken Skutt Saginaw 54 28:47 9:16
25 431 Robert Herek Bay City 54 28:54 9:19
26 441 David Huiskens Bay City 54 29:00 9:20
27 463 David Chapin Midland 51 29:24 9:28
28 469 Jim Doyle Sanford 50 29:29 9:30
29 481 Nick Buda Bay City 54 29:55 9:38
30 499 Larry Salinas Saginaw 53 30:29 9:49
31 528 Michael Rivard Kawkawlin 53 31:17 10:05
32 575 Frank Feher Montrose 51 32:34 10:30
33 588 Russ Wittkopp Bay City 51 33:11 10:41
34 610 Dennis Mcculloch Waterford 53 34:12 11:01
35 615 David Easterbrook Troy 51 34:27 11:06
36 617 Jordan Rivers Frankenmuth 54 34:28 11:06
37 634 Douglas Wheatley Beaverton 52 34:56 11:15
38 639 Lawrence Sims Saginaw 54 35:06 11:18
39 661 Phillip Thick Lapeer 54 36:35 11:47
40 675 Ken Kochany Bay City 54 38:08 12:17
41 712 Michael Hilligas Bay City 50 41:31 13:22
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 252 Martha Rogalny Essexville 53 26:06 8:24
2 285 Sally Hagerman Berkley 50 26:48 8:38
3 493 Kim Wasik Caro 51 30:11 9:43
4 496 Stepahnie Robertson Essexville 54 30:21 9:47
5 497 Rose Rivard Kawkawlin 52 30:22 9:47
6 504 Debra Schaefer Essexville 50 30:32 9:50
7 524 Linda Buda Bay City 50 31:12 10:03
8 573 Kathy Feher Montrose 51 32:34 10:30
9 658 Sandra Mckinney Bay City 53 36:24 11:43
10 667 Kathy Luana Decker 50 36:48 11:51
11 694 Vikki Mitchell Midland 52 39:37 12:45
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 105 John Geiger Saginaw 55 22:41 7:19
2 140 Gregory Rankin Bay City 57 23:35 7:36
3 169 Robert Madison Saginaw 59 24:18 7:50
4 209 Ron Przygocki Bay City 55 25:07 8:06
5 261 Jerry Kaczynski Auburn 56 26:23 8:30
6 267 Sam Smith Gaylord 58 26:27 8:31
7 272 Marion Gorney, Jr. Bay City 55 26:39 8:35
8 299 Harley Mikkelson Caro 56 27:03 8:43
9 320 Walter Hechlik Bay City 58 27:20 8:48
10 343 Jeri Stiles Fenton 57 27:36 8:54
11 374 Bruce Filipich Bay City 58 28:06 9:03
12 376 M David Sutton Sanford 56 28:08 9:04
13 429 Daniel Abbe Bay City 56 28:53 9:18
14 448 Thomas Sampson Lansing 58 29:06 9:22
15 460 Thomas Wiescinski Bay City 56 29:20 9:27
16 543 Michael Morris Bay City 55 31:38 10:12
17 567 Dan Filsinger Bay City 57 32:21 10:25
18 577 Mitch Mitchell Midland 59 32:40 10:31
19 635 Timothy Wichlinski Beaverton 55 34:56 11:15
20 660 David Fasbender Saginaw 58 36:29 11:45
21 703 Charles Schisler Bay City 59 40:08 12:56
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 413 Pat O'leary-Davis Bay City 56 28:40 9:14
2 641 Ginny Short Montrose 58 35:11 11:20
3 692 Sharon Wilson Bay City 58 39:05 12:35
4 702 Sharon Schisler Bay City 55 40:07 12:55
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 202 Tom Rushford Bay City 64 24:58 8:03
2 244 Ray Bartels Saginaw, 62 25:48 8:19
3 289 Gene Cole Flushing 62 26:52 8:39
4 340 Richard Genson Flushing 60 27:32 8:52
5 363 Harlon Mcmillian Bay City 60 27:57 9:00
6 377 Chuck Cusick Bay City 62 28:12 9:05
7 379 Bob Skinner Bay City 63 28:13 9:05
8 506 M Richard Knoblock Bad Axe 60 30:38 9:52
9 519 Duane Anderson Bay City 64 31:03 10:00
10 600 Lloyd Pender Saginaw 60 33:37 10:50
11 614 Roger Almond Linwood 60 34:27 11:06
12 619 Doug Link Pigeon 62 34:29 11:06
13 626 George Ayotte Bay City 60 34:35 11:08
14 632 Thomas Gacki Bay City 64 34:50 11:13
15 684 James Mangutz Saginaw 64 38:34 12:25
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 384 Rebecca Wieland Midland 60 28:18 9:07
2 631 Kaye Katt Essexville 64 34:49 11:13
3 704 Peggy Smutek Luzerne 60 40:11 12:57
4 705 Linda Barnes Mio 63 40:12 12:57
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 251 Ed Hartley Essexville 66 26:05 8:24
2 566 Melvyn Adelman Essexville 68 32:19 10:25
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 180 Art Ketelhut Prudenville 71 24:37 7:56
2 399 Carl Yaroch Port Austin 70 28:29 9:10
3 571 Harrison D Hensley Pinckney 70 32:26 10:27
4 590 Brian Bresemann Essexville 75 33:16 10:43
5 613 Larry Sroyfe Beaverton 71 34:23 11:05



************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 1 Rod Craig Bad Axe 44 23:13 7:29
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 3 Debbie Topham Mayville 50 28:34 9:12
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 2 David Pichey Flint 57 27:03 8:43
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 4 Lynette Heinlein Vassar 46 30:28 9:49
************ MALE GRAND MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 10 Marshall Sanders Flint 62 33:22 10:45
************ FEMALE GRAND MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 8 Liz Schwedler Bay City 52 32:24 10:26
MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 23 Derrick Smith, Ii Bay City 14 36:42 11:49
2 27 Bradley Hages ESSEXVILLE 8 36:51 11:52
3 42 Patrick Laskowski BAY CITY 14 38:42 12:28
4 135 Seth Freed BAY CITY 6 43:49 14:07
5 143 Mitchell Taylor BAY CITY 9 44:06 14:12
6 168 Zachary Chevalier ESSEXVILLE 13 45:06 14:32
7 183 Jared Charbonneau BAY CITY 11 45:17 14:35
8 194 Ben Martin BAY CITY 8 46:02 14:50
9 196 Drew Martin BAY CITY 11 46:02 14:50
10 270 Shane Marsh BAY CITY 8 49:28 15:56
11 273 Zac Schisler BAY CITY 11 49:34 15:58
12 293 Jeff Raymaker KAWKAWLIN 12 50:31 16:16
13 339 Kyle Chartier BAY CITY 8 52:23 16:52
14 343 David Freed BAY CITY 8 52:40 16:58
FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 75 Alicia Kelbey MONTROSE 12 40:53 13:10
2 83 Gina Glowicki Midland 13 41:19 13:18
3 98 Olivia Cushway Bay City 12 42:13 13:36
4 104 Emily Schwedler Oscoda 14 42:44 13:46
5 106 Sarah Schwedler Midland 12 42:47 13:47
6 117 Brandi Monville BAY CITY 04 43:05 13:53
7 310 Allison Marsh BAY CITY 10 51:12 16:29
8 330 Jeannette Cushway Bay City 10 52:11 16:48
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 24 Zach Bauer Auburn 15 36:42 11:49
2 392 Joseph Westphal SAGINAW 16 59:26 19:08
3 393 Nathan Patton SAGINAW 17 59:26 19:09
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 122 Ciara Rangel Bay City 17 43:12 13:55
2 140 Sarah Rees ESSEXVILLE 18 44:01 14:11
3 156 Megan Kroll Sanford 19 44:48 14:26
4 157 Carolyn Schwedler Oscoda 17 44:49 14:26
5 197 Ashley Kaidan Bay City 15 46:03 14:50
6 220 Amanda Hawkins ESSEXVILLE 16 46:46 15:04
7 290 Janet Raymaker KAWKAWLIN 15 50:18 16:12
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 188 Nicole Conto ESSEXVILLE 24 45:33 14:40
2 233 Ernesto Salinas BAY CITY 23 47:07 15:11
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 73 Theresa Klebba Lansing 20 40:47 13:08
2 93 Amy Guziak BAY CITY 22 42:03 13:33
3 105 Sarah Suchy BAY CITY 21 42:45 13:46
4 142 Jennifer Plarske BAY CITY 24 44:04 14:11
5 202 Allison Yaklin PLYMOUTH 24 46:15 14:54
6 235 Angela Rodriguez BAY CITY 23 47:09 15:11
7 302 Kathleen Kroll KALAMAZOO 24 50:56 16:24
8 319 Laurie Rich SAGINAW 22 51:41 16:39
9 361 Stephanie Mihacsi ESSEXVILLE 21 53:53 17:21
10 371 Amy Thompson VASSAR 22 55:02 17:43
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 166 Craig Laskey Bay City 29 45:05 14:31
2 201 Mark Stachowiak Midland 29 46:15 14:54
3 358 Charles Aguilar SAGINAW 26 53:51 17:21
4 386 Brian Orvosh MIDLAND 25 56:39 18:15
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 13 Heather Reinke SAINT CHARLES 27 34:45 11:12
2 36 Leslie Sturm FREELAND 29 38:01 12:15
3 59 Kelly Dwan Bay City 27 39:57 12:52
4 91 Julie O'lone Cass City 28 42:02 13:32
5 92 Rachel Ball NEWPORT 25 42:02 13:32
6 154 Ami Reisig ESSEXVILLE 29 44:34 14:21
7 170 Lori Washabaugh Bay City 29 45:07 14:32
8 171 Stephanie Nietzke BAY CITY 27 45:07 14:32
9 203 Sharon Vennix EAST LANSING 25 46:16 14:54
10 225 Rebecca Majchrzak BAY CITY 28 46:56 15:07
11 227 Melissa Condon Bay City 25 46:59 15:08
12 228 Melissa Wagner Bay City 29 47:00 15:08
13 229 Jennifer Woody Bay City 29 47:00 15:08
14 248 Lori Pett BAY CITY 29 47:29 15:18
15 249 Kristin Kless LIVONIA 28 47:30 15:18
16 255 Kristie Lenon KAWKAWLIN 25 48:00 15:28
17 296 Kelli Schmitz Wheeler 25 50:41 16:20
18 300 Bethany Kozielski Essexville 29 50:50 16:22
19 316 Laura Miller AUBURN 26 51:17 16:31
20 322 Marcy Doozan BRECKENRIDGE 26 51:51 16:42
21 347 Laura Matthews BAY CITY 28 52:53 17:02
22 354 Christine Taylor BAY CITY 28 53:36 17:16
23 375 Stephanie Stopka MIDLAND 27 55:07 17:45
24 385 Teresa Sanchez BAY CITY 25 56:38 18:14
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 70 Tim Maurer Saginaw 33 40:38 13:05
2 123 Kevin Fetter Bay City 34 43:13 13:55
3 224 Terry Bouchard ESSEXVILLE 32 46:54 15:06
4 272 Todd Schisler Bay City 32 49:34 15:58
5 340 Edwin Janz Bay City 34 52:23 16:52
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 20 Diane Faustin SAGINAW 34 36:20 11:42
2 21 Kathy Harris SAGINAW 33 36:39 11:48
3 25 Missy Curtis Saginaw 30 36:43 11:50
4 46 Kaye King Bay City 34 38:51 12:31
5 49 Doreen Anzalone Grand Blanc 34 38:59 12:34
6 58 Jill Jeczmionka ESSEXVILLE 32 39:57 12:52
7 62 Amee Hughes FREELAND 30 40:16 12:58
8 80 Jeannette Mcdonald Flint 32 41:13 13:17
9 99 Melissa Spannagel BAY CITY 32 42:19 13:38
10 131 Tammy De Wyse BAY CITY 34 43:23 13:58
11 133 Barbara Potts BAY CITY 32 43:41 14:04
12 146 Carrie O'toole SAGINAW 34 44:16 14:16
13 147 Jennifer La Fave SANFORD 31 44:20 14:17
14 213 Lynn Le Vasseur AUBURN 31 46:29 14:58
15 215 Annmarie Petrosky AUBURN 34 46:33 15:00
16 236 Laura Maples Bay City 33 47:15 15:13
17 238 Mindy Neuhardt Burkley 32 47:16 15:13
18 239 Vikki Halstead Bay City 31 47:16 15:13
19 250 Denise Kayner Essexville 34 47:31 15:18
20 251 Kelly Kayner Bay City 30 47:31 15:18
21 274 Kate Schisler Bay City 32 49:37 15:59
22 275 Kristyn Green Bay City 31 49:41 16:00
23 282 Sharri Cook BAY CITY 34 49:48 16:02
24 294 Melinda Hescott Merrill 30 50:41 16:19
25 297 Laura Ronk WEST BRANCH 32 50:46 16:21
26 301 Cheryl Van Engen KALAMAZOO 33 50:56 16:24
27 344 Laurie Freed Bay City 34 52:41 16:58
28 353 Lisa Freed Linwood 32 53:36 17:16
29 359 Roland Aguilar SAGINAW 30 53:51 17:21
30 363 Jennifer Williams BAY CITY 32 54:03 17:24
31 372 Betsy Joles BAY CITY 30 55:03 17:44
32 374 Jennifer Dauer MIDLAND 31 55:07 17:45
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 33 Thomas Harris SAGINAW 39 37:32 12:05
2 120 Jeffrey Menz Sanford 38 43:10 13:54
3 172 Paul Masson BAY CITY 37 45:08 14:32
4 242 Mike Cornejo BAY CITY 37 47:20 15:15
5 243 Steve Henderson KAWKAWLIN 36 47:21 15:15
6 284 Donald Brulla Flint 38 50:04 16:07
7 304 Charlie Case FLINT 35 51:03 16:27
8 314 Dale Sneller Bay City 38 51:16 16:31
9 323 Jeffery Dean BRECKENRIDGE 36 51:51 16:42
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 5 Susan Mora Fassett Fenton 39 31:40 10:12
2 7 Lori Lindquist MONTROSE 37 32:04 10:20
3 29 Lori Mcneal Bay City 38 37:04 11:56
4 53 Danise Mcanelly Saginaw 35 39:23 12:41
5 76 Sandra Cline CANTON 36 40:55 13:11
6 81 Sue Doud Richville 35 41:14 13:17
7 90 Sherry Smith PORT HOPE 38 41:56 13:30
8 96 Amy Nuerminger Saginaw 37 42:12 13:36
9 97 Kristin Chevalier ESSEXVILLE 39 42:12 13:36
10 119 Diane Menz Sanford 38 43:09 13:54
11 121 Cathy Rex Bay City 39 43:12 13:55
12 144 Jane Jolly ROYAL OAK 36 44:06 14:12
13 153 Tammy Urbanski SAGINAW 38 44:34 14:21
14 159 Jennifer Connors BAY CITY 36 44:54 14:28
15 173 Lizabeth Bauer BAY CITY 35 45:08 14:32
16 174 Jill Ostrander BAY CITY 38 45:08 14:32
17 216 Christine Dils Saginaw 35 46:38 15:01
18 221 Kathleen Koerber Kalamazoo 38 46:51 15:05
19 246 Sheri Henderson KAWKAWLIN 36 47:27 15:17
20 259 Lisa Fry BAY CITY 37 48:17 15:33
21 262 Cheryl A Schultz BAY CITY 38 48:29 15:37
22 265 Darlene Lorence FLINT 38 49:02 15:48
23 277 Kayeleen Jacobs MUNGER 36 49:45 16:01
24 278 Holly Van Guilder SAGINAW 38 49:45 16:01
25 291 Cathy Lanagan Saginaw 38 50:24 16:14
26 292 Dawn Hill Saginaw 39 50:26 16:15
27 306 Heidi Appold BAY CITY 36 51:05 16:27
28 309 Kris Ordiway Racine 35 51:11 16:29
29 311 Debbie Marsh BAY CITY 39 51:12 16:30
30 313 Shannon Henderson Grand Rapids 35 51:14 16:30
31 320 Clare Light Bay City 36 51:44 16:40
32 328 Colleen Fica BAY CITY 35 52:09 16:48
33 351 Monica Martin ESSEXVILLE 37 53:33 17:15
34 352 Beth Gunther BAY CITY 39 53:34 17:15
35 373 Jennifer Hagen Vassar 36 55:07 17:45
36 383 Irene Jenuwine FLOWER MOUND 38 56:37 18:14
37 389 Leslie Beckman Fenton 39 58:45 18:55
38 394 Lori Peterson Midland 35 1:04:14 20:41
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 30 Charles Schwedler Midland 43 37:07 11:57
2 69 David Littell Saginaw 42 40:35 13:04
3 74 Jerry Page BAY CITY 43 40:50 13:09
4 130 Tim Kemple Bay City 44 43:22 13:58
5 180 Timothy Lynch BAY CITY 44 45:15 14:35
6 200 Gary Graham Midland 44 46:13 14:53
7 222 Kenneth Sly KALAMAZOO 40 46:51 15:06
8 240 John Schwedler Bay City 41 47:19 15:15
9 271 Wayne Marsh BAY CITY 40 49:28 15:56
10 341 Brian Chartier BAY CITY 40 52:23 16:52
11 342 Stephen Mitchell BAY CITY 43 52:28 16:54
12 377 Dale Engelhardt LAPEER 41 55:50 17:59
13 381 Robert Kelly Bay City 42 56:36 18:14
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 14 Jeanette Wineland Swartz Creek 44 35:01 11:17
2 35 Debra Le Vasseur Kawkawlin 44 37:44 12:09
3 57 Claudia La Framboise Auburn 43 39:56 12:52
4 64 Sharon Neetz Bay City 40 40:25 13:01
5 68 Amy O'mara ESSEXVILLE 42 40:32 13:03
6 79 Julie Decker Bay City 41 41:13 13:17
7 88 Janet Goss SAGINAW 40 41:53 13:29
8 100 Lupe Reyezsmith BAY CITY 42 42:27 13:40
9 115 Patty Roznowski BAY CITY 40 43:04 13:52
10 132 Monica Anthony BAY CITY 43 43:33 14:02
11 136 Linda Orange SAGINAW 40 43:51 14:08
12 137 Deborah Arnoldy SAGINAW 40 43:52 14:08
13 149 Connie Madziar Essexville 43 44:24 14:18
14 165 Connie Wiescinski Bay City 41 45:04 14:31
15 175 Pamela Lynch Bay City 42 45:11 14:33
16 185 Tammy Graham Midland 43 45:18 14:35
17 189 Amy Coonan BAY CITY 43 45:33 14:40
18 234 Annett Rodriguez Bay City 43 47:09 15:11
19 264 Peggy Zeilinger Bay City 44 49:01 15:47
20 324 Christine Musser Kawkawlin 42 51:52 16:42
21 325 Jean Wenger SAGINAW 41 51:52 16:42
22 326 Valerie Bitzer Unionville 43 52:09 16:48
23 329 Jana Barry Bay City 40 52:10 16:48
24 334 Claudia Anderson FRANKENMUTH 44 52:12 16:49
25 349 Theresa Vouaux Bay City 44 53:22 17:11
26 369 Janet Burns Bay City 43 54:52 17:40
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 6 Lester O Brady (o'brady) Grand Blanc 49 31:46 10:14
2 31 Scott Titus BAY CITY 46 37:17 12:01
3 134 Tim Ostrander Bay City 46 43:48 14:07
4 152 Gilberto Rodriguez Bay City 45 44:29 14:20
5 179 Roger Lynch BAY CITY 48 45:15 14:34
6 193 Matt Kelly Bay City 48 45:59 14:49
7 218 Francisco Alvarez BAY CITY 47 46:42 15:03
8 241 George Schwedler Oscoda 48 47:20 15:15
9 315 John Maynard ESSEXVILLE 48 51:16 16:31
10 321 Kevin Light Bay City 47 51:45 16:40
11 382 Mark Burns North Muskegon 46 56:37 18:14
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 9 Gayann Roos Flint 48 33:20 10:44
2 18 Pamela Gerard Kawkawlin 46 35:58 11:35
3 47 Denise Francis Freeland 47 38:57 12:33
4 72 Robbin Hart Bay City 47 40:44 13:07
5 89 Tina Paballs BAY CITY 46 41:53 13:29
6 95 Deborah Doherty Saginaw 46 42:10 13:35
7 107 Nina Suchy BAY CITY 45 42:50 13:48
8 127 Sheila Smith Parkersburg 45 43:18 13:57
9 145 Cheryl A Schultz BAY CITY 47 44:09 14:13
10 148 Cheryl Murawski ESSEXVILLE 48 44:24 14:18
11 150 Julie Bowker Essexville 46 44:24 14:18
12 160 Sharon Maxwell BAY CITY 48 44:54 14:28
13 169 Roberta Sutter BAY CITY 48 45:06 14:32
14 184 Cheryl Mcmann Saginaw 45 45:17 14:35
15 187 Patti Wilson Saginaw 46 45:26 14:38
16 199 Lori Charbonneau Bay City 46 46:13 14:53
17 206 Patricia Hopp Bay City 49 46:17 14:54
18 209 Linda Anguiano Saint Louis 48 46:24 14:57
19 223 Karol Hages Essexville 48 46:52 15:06
20 231 Mary Pearsall ESSEXVILLE 49 47:05 15:10
21 244 Cindy Biggs Adrian 48 47:23 15:16
22 247 Karen Bruitt HOLT 49 47:28 15:17
23 256 Eileen Kreiner Ann Arbor 47 48:09 15:30
24 260 Jacki Niezurawski BAY CITY 49 48:17 15:33
25 263 Vicci Kelley Saginaw 48 48:42 15:41
26 269 Debra Dyer Bay City 49 49:17 15:52
27 288 Wendy Lynch Bay City 47 50:15 16:11
28 289 Michele Raymaker KAWKAWLIN 48 50:17 16:12
29 298 Jami Kelly Bay City 46 50:47 16:21
30 303 Cindy Schwedler Oscoda 45 50:58 16:25
31 312 Scarlett Smith Flint 46 51:14 16:30
32 335 Lois Cushway Bay City 45 52:13 16:49
33 350 Beatrice Carmona BAY CITY 45 53:32 17:15
34 357 Kaare Linda North Muskegon 46 53:51 17:20
35 362 Kathy Barcia BAY CITY 45 54:02 17:24
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 22 Chuck Groya Bay City 53 36:41 11:49
2 28 Michael Davis Hemlock 52 37:02 11:56
3 37 William Thompson HARRISVILLE 51 38:10 12:18
4 45 John Van Ochten Bay City 54 38:47 12:30
5 52 Wayne Hilger Saginaw 54 39:17 12:39
6 54 Kenneth Nelson MIDLAND 53 39:24 12:42
7 65 Alan Wasik Caro 53 40:25 13:01
8 66 Brian Schultz BAY CITY 51 40:27 13:02
9 67 Daniel Dobberstein Saginaw 53 40:27 13:02
10 87 Gary Galovics Bay City 54 41:53 13:29
11 102 James Leggett BAY CITY 51 42:27 13:41
12 125 John Allen Essexville 51 43:15 13:56
13 155 Patrick Dyer Midland 53 44:45 14:25
14 176 Gary Lindner BAY CITY 50 45:12 14:33
15 177 Allan Lynch BAY CITY 50 45:13 14:34
16 232 Shelley Patterson Essexville 50 47:06 15:10
17 261 Arthur Guimond Saginaw 51 48:19 15:34
18 267 Wayne De Weese Saginaw 51 49:11 15:50
19 317 Sandi Musser Bay City 54 51:39 16:38
20 318 Terry Musser Bay City 54 51:39 16:38
21 336 Bill Pagel Saginaw 53 52:15 16:50
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 15 Debbie Erwin Clio 50 35:12 11:20
2 16 Janet Ellis Flushing 51 35:20 11:23
3 17 Janet Kolhagen Saginaw 51 35:22 11:24
4 43 Kristina Van Ochten Bay City 53 38:45 12:29
5 56 Donna Kaloz Swartz Creek 50 39:54 12:51
6 63 Mimi Larkin SAINT CHARLES 54 40:16 12:58
7 78 Billie Thompson HARRISVILLE 51 41:04 13:14
8 82 Cherry Timm BAY CITY 53 41:15 13:17
9 84 Patricia Hechlik Bay City 51 41:31 13:22
10 94 Joann Dobbertstein Saginaw 51 42:09 13:35
11 101 Linda Hicks Kawkawlin 53 42:27 13:40
12 118 Linda Llamas-Rangel Bay City 51 43:07 13:53
13 124 Lorna Allen Essexville 50 43:15 13:56
14 139 Sue Lindner BAY CITY 50 44:00 14:10
15 167 Pam (flo-Bee) Katch St. Charles 52 45:05 14:31
16 181 Susan Hilger Saginaw 53 45:16 14:35
17 198 Joan Rich Saginaw 50 46:05 14:51
18 205 Beverly Yaklin Essexville 53 46:16 14:54
19 207 Mari Garnsey Essexville 52 46:17 14:54
20 208 June Pentrich BRECKENRIDGE 51 46:24 14:57
21 210 Laurie Chapin MIDLAND 50 46:27 14:57
22 212 Linda Lanning Midland 52 46:27 14:58
23 219 Jan Skillman Saginaw 52 46:43 15:03
24 245 Chris Russell Adrian 51 47:23 15:16
25 252 Katherine Fitzgibbon Midland 51 47:38 15:20
26 253 Debra Sanderson Harrison 54 47:39 15:21
27 258 Lois Walraven Essexville 52 48:10 15:31
28 276 Patty Macdonald Bay City 50 49:41 16:00
29 283 Martha Peterson FREELAND 53 49:58 16:06
30 287 Maureen Groya Bay City 54 50:15 16:11
31 299 Nancy Borucki Saginaw 54 50:49 16:22
32 331 Pat Anderson Essexville 54 52:11 16:48
33 337 Mary Pruss Orion 52 52:19 16:51
34 348 Kathy Pruden Essexville 52 52:57 17:03
35 356 Carol Huiskens BAY CITY 54 53:44 17:18
36 365 Patricia Majchrzak BAY CITY 54 54:22 17:31
37 370 Debbie Gerwin SAGINAW 53 55:02 17:43
38 384 Denise Fulkersin BAY CITY 51 56:38 18:14
39 395 Trudy Butler Midland 52 1:04:15 20:41
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 12 Danny Wineland Swartz Creek 55 34:41 11:10
2 26 James Hughes Bay City 55 36:45 11:50
3 32 James Watson Bay City 57 37:32 12:05
4 41 John Hicks KAWKAWLIN 57 38:38 12:27
5 48 Kenneth Eshelman AUBURN 57 38:57 12:33
6 71 Gary Kuerbitz Essexville 56 40:41 13:06
7 103 Richard Gromaski Pinconning 58 42:32 13:42
8 109 James Kometh Bay City 57 42:53 13:49
9 111 Larry Dinsmore Frankenmuth 58 42:57 13:50
10 112 Patrick Jacobs Essexville 59 42:57 13:50
11 129 John Gustin Saginaw 59 43:22 13:58
12 141 Jerry Langenburg SAGINAW 58 44:02 14:11
13 151 Bernard Swiercz Bay City 56 44:27 14:19
14 186 David Cable SAGINAW 55 45:23 14:37
15 217 Ric Greve Bay City 59 46:40 15:02
16 279 Michael Macdonald BAY CITY 58 49:47 16:02
17 307 Stephen Pruss Orion 55 51:08 16:28
18 308 Dennis Barber Saginaw 56 51:08 16:28
19 333 Neil Deitlin PRESQUE ISLE 59 52:12 16:49
20 391 Thomas Nalazek Essexville 55 59:07 19:02
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 38 Marilyn Vandriessche Essexville 55 38:10 12:18
2 44 Diane Scharffe Essexville 57 38:46 12:29
3 50 Jane Matthews Grand Blanc 57 39:09 12:37
4 55 Judy Sheldon Greenbush 55 39:25 12:42
5 113 Barb Watson Bay City 55 43:00 13:51
6 114 Rita Kometh BAY CITY 55 43:00 13:51
7 128 Maxine Ruterbusch Bay City 57 43:21 13:58
8 162 Mary Cole Flushing 58 44:56 14:28
9 163 Maureen Kozumplik Saginaw 59 44:57 14:29
10 178 Lois Morris Bay City 56 45:13 14:34
11 204 Diane Vennix BAY CITY 55 46:16 14:54
12 211 Pamela Goodman Midland 55 46:27 14:58
13 226 Elizabeth Almond Midland 58 46:58 15:08
14 230 Barbara Nowaczyk MUNGER 58 47:01 15:09
15 257 Margaret Lennon Freeland 59 48:09 15:30
16 280 Kathy Macdonald BAY CITY 55 49:47 16:02
17 285 Donna Jacobs Essexville 57 50:14 16:11
18 286 Joan Boulton Midland 59 50:14 16:11
19 332 Bonnie Darby Bay City 58 52:11 16:49
20 338 Janet Barber Saginaw 55 52:20 16:51
21 345 Donna Mann Essexville 56 52:45 16:59
22 360 Elizabeth Carter Flushing 57 53:52 17:21
23 366 Margaret Petrosky AUBURN 59 54:26 17:32
24 379 Phyllis Hartman KAWKAWLIN 57 56:25 18:10
25 380 Beth Flynn ALMONT 56 56:25 18:10
26 388 Marilyn Kayner Bay City 57 58:12 18:45
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 11 Doug Fisher Flushing 60 34:36 11:09
2 19 Jim Loria Swartz Creek 63 36:13 11:40
3 39 Jeffery Ribby Holt 60 38:13 12:19
4 51 Raymond Russell Vassar 64 39:14 12:38
5 60 Don La Rochelle Burton 62 40:07 12:55
6 77 Adam Gucfa Metamora 62 41:00 13:12
7 126 Lanny Janes Decker 61 43:16 13:56
8 161 Kurt Larson BAY CITY 61 44:55 14:28
9 182 Donald Brink Saginaw 60 45:16 14:35
10 192 Bobby Carter Flushing 61 45:58 14:48
11 254 Richard Sermon BAY CITY 64 47:44 15:22
12 268 Michael Dyer Bay City 60 49:16 15:52
13 295 Lawrence Schmitz Breckenridge 61 50:41 16:20
14 327 Joel Darby BAY CITY 61 52:09 16:48
15 396 Bill Sleight CARO 61 1:07:22 21:42
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 34 Patricia Setlak Standish 62 37:42 12:09
2 85 Margaret Skinner BAY CITY 62 41:42 13:26
3 86 Carla Lee Traverse City 63 41:42 13:26
4 191 Mary Kochany Bay City 60 45:57 14:48
5 214 Janice Le Vasseur AUBURN 62 46:30 14:58
6 237 Carol Maples Bay City 63 47:15 15:13
7 281 Agatha Pokriefka BAY CITY 62 49:47 16:02
8 346 Catherine Russell Vassar, 63 52:52 17:01
9 355 Judith Anderson Bay City 60 53:44 17:18
10 387 Audrey Packard Bay City 62 56:40 18:15
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 110 Al Garcia Essexville 69 42:54 13:49
2 138 Jim Packard Bay City 65 43:56 14:09
3 158 Charlie Mark Bay City 67 44:53 14:27
4 266 Robert Neumann Essexville 68 49:10 15:50
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 116 Florence Reynolds Kawkawlin 68 43:05 13:53
2 364 Josie Hernandez ESSEXVILLE 69 54:03 17:25
3 367 Shirley Gray AUBURN 67 54:26 17:32
4 376 Andria Maier SAGINAW 67 55:50 17:59
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 40 Norward Rivette Saginaw 70 38:20 12:21
2 190 Thomas Schmitz Breckenridge 71 45:45 14:44
3 305 Richard Case BAY CITY 72 51:04 16:27
4 368 Norbert Forbes Saginaw 78 54:43 17:37
5 378 Gerald Hovis SAGINAW 70 55:50 17:59
6 390 John Senkowski ESSEXVILLE 76 59:06 19:02
7 397 George Sleight CARO 71 1:07:23 21:42
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 61 Betty Dunlap Goodrich 71 40:09 12:56
2 108 Jeannine Schmitz Essexville 70 42:52 13:48
3 164 Stella Klebba Sebewaing 79 45:01 14:30



************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 1 Steve Czymbor Hemlock 18 25:17 5:06
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 42 Tammy Kareus MIDLAND 33 33:41 6:47
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 5 Ken Stebbins Midland 44 28:07 5:40
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 99 Mary Neer Ellsworth 43 37:07 7:28
************ MALE GRAND MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 24 Tim Flues Munger 54 31:02 6:15
************ FEMALE GRAND MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 178 Nancy Brissette Essexville 52 41:07 8:17
MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 114 Chris Lutz Linwood 14 37:53 7:38
FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 197 Lisa Stanley STANLEY 13 41:52 8:26
2 204 Kayla Hilyard Omer 12 42:07 8:29
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 2 Joseph Frost HEMLOCK 18 27:18 5:30
2 3 Jerome Recker KIMBALL TOWNSHIP 19 27:29 5:32
3 8 Brandon Johnson OWOSSO 18 29:09 5:52
4 13 Nathan Mester Beaverton 16 29:19 5:54
5 15 Rob Slate Hemlock 19 29:36 5:58
6 17 Josh Dugan FREELAND 16 29:53 6:01
7 30 Andreas Vent-Schmidt FREELAND 17 31:49 6:25
8 49 Chris Walters MIDLAND 15 34:29 6:57
9 54 Jeff Byrne Bay City 17 34:51 7:01
10 168 Mike Spreeman SAGINAW 15 40:34 8:10
11 300 Ben Garno Burt 18 52:36 10:35
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 55 Katie Prast Bay City 17 34:52 7:01
2 115 Heather Courtright Blanchard 17 37:55 7:38
3 119 Shawna O'shea Bay City 15 38:05 7:40
4 157 Jessica Strasel HEMLOCK 18 39:44 8:00
5 188 Lindsey Skrocki Bay City 16 41:19 8:19
6 226 Katie Jezewski Kawkawlin 18 43:39 8:47
7 227 Sally Shinkel BAY CITY 17 43:40 8:47
8 228 Sarah Wright Bay City 17 43:40 8:47
9 242 Ashley Miller Essexville 16 44:37 8:59
10 256 Lara Sutton BIG RAPIDS 19 45:23 9:08
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 6 Doug Mcgaw Freeland 22 28:21 5:43
2 7 Michael Zalar Midland 24 28:46 5:48
3 11 Keith Shackley BAY CITY 23 29:16 5:54
4 28 Jacob Schultz FRANKENMUTH 20 31:23 6:19
5 96 Jason Kain Sebewaing 22 37:03 7:27
6 113 Evan Cicinelli SAGINAW 23 37:48 7:37
7 201 Brad English Midland 23 42:00 8:27
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 46 Kelly Bachula AUBURN 24 34:01 6:51
2 51 Tricia Brethauer SAGINAW 21 34:31 6:57
3 82 Amorena Newman Grand Rapids 21 36:22 7:19
4 111 Erin Famous Midland 23 37:38 7:35
5 125 Katie Bringer EAST LANSING 24 38:18 7:43
6 130 Kacey Neyer Mount Pleasant 21 38:35 7:46
7 163 Ashlee Dean Saginaw 21 39:59 8:03
8 290 Amanda Smith SAGINAW 22 49:41 10:00
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 10 Jeffrey Schember Unionville 28 29:12 5:53
2 20 Mike Wojciakowski Grand Rapids 27 30:32 6:09
3 29 Christopher Szeszulski MIDLAND 26 31:44 6:23
4 45 Michael Bassage BEAVERTON 29 34:00 6:51
5 65 Matthew Weglewski Saginaw 25 35:25 7:08
6 78 Scott Rybak Grand Rapids 25 36:15 7:18
7 79 Dan Gardner PITTSBURGH 29 36:18 7:19
8 92 Jason Holman BAY CITY 29 36:49 7:25
9 98 Kevin Stachowiak Haslett 27 37:03 7:28
10 102 Steve Short Saginaw 26 37:18 7:31
11 138 Todd Prior Bay City 29 39:09 7:53
12 148 Brian Coullard SAGINAW 26 39:30 7:57
13 175 Ken Hunter Saginaw 29 41:03 8:16
14 186 Bill Thompson BAY CITY 29 41:18 8:19
15 193 Matt Le Vasseur MIDLAND 27 41:42 8:24
16 196 Curtis Smith SAGINAW 26 41:48 8:25
17 198 Brooks Black KAWKAWLIN 29 41:53 8:26
18 220 Jeremy Hasse Grand Rapids 26 42:56 8:39
19 237 Jason Laverty NORTHVILLE 28 44:21 8:56
20 289 Christopher Horne Flint 27 49:20 9:56
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 50 Ashley Reagh Bay City 29 34:30 6:57
2 105 Jennifer Van Meter Midland 28 37:29 7:33
3 170 Annmarie Borucki Saginaw 27 40:55 8:14
4 218 Ann Berg Maryville 29 42:53 8:38
5 223 Susie Davenport LANSING 27 43:10 8:41
6 225 Sherry Elford Midland 26 43:36 8:47
7 229 Kendra Gallagher Midland 27 43:44 8:48
8 233 Carrie Hasse Grand Rapids 28 44:12 8:54
9 268 Rebecca Luana CASS CITY 25 46:30 9:22
10 277 Tricia Miner Midland 25 47:20 9:32
11 286 Rachel Anderson FLINT 27 48:27 9:45
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 9 Greg S Thomas Clio 34 29:10 5:52
2 14 Mike Nesbitt Bay City 32 29:27 5:56
3 22 Steve Hicks Galesburg 34 30:58 6:14
4 25 Andrew Carlson Saginaw 30 31:07 6:16
5 35 John Rogers Saginaw 32 32:49 6:37
6 39 Jay Gromaski Goodrich 32 33:31 6:45
7 62 Michael Monville BAY CITY 34 35:21 7:07
8 83 Matt Beyersdorf Coleman 32 36:28 7:20
9 86 Alan Nichols BAY CITY 31 36:35 7:22
10 91 Eric Norman Saginaw 33 36:48 7:25
11 94 Andrew Stuart MIDLAND 31 36:57 7:26
12 97 Dustin Jones Midland 33 37:03 7:28
13 104 Max Holman BAY CITY 33 37:24 7:32
14 106 Eric Stasser Lake 34 37:31 7:33
15 136 Jamie Stopka Midland 30 38:49 7:49
16 142 Gary Connelly Jr Essexville 34 39:20 7:55
17 146 Tony Banaszak Bay City 33 39:25 7:56
18 147 Kevin Dean BRECKENRIDGE 33 39:28 7:57
19 154 Toby Bridges MIDLAND 34 39:40 7:59
20 177 William Veit KAWKAWLIN 33 41:06 8:17
21 215 Robert Bash BAY CITY 33 42:43 8:36
22 219 Scott Miller FREELAND 33 42:56 8:39
23 292 James Chappel KAWKAWLIN 30 49:46 10:01
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 66 Suzanne Billette Auburn 33 35:25 7:08
2 74 Georgina Winslow MIDLAND 32 35:57 7:14
3 75 Lynn Grant SAGINAW 32 36:01 7:15
4 95 Lanette Finney Freeland 32 36:57 7:26
5 131 Ashley Lijewski BAY CITY 33 38:40 7:47
6 141 Kristen Sanmiguel MIDLAND 32 39:19 7:55
7 160 Lynn Bartos MIDLAND 33 39:49 8:01
8 195 Kristi Jeske BAY CITY 32 41:43 8:24
9 243 Debra Miller inaw 30 44:38 8:59
10 266 Angie Nostrant CARO 30 46:29 9:21
11 282 Dena Brondstetter PINCONNING 32 47:52 9:38
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 4 Doug Haiderr Midland 35 27:43 5:35
2 12 John Niven Swartz Creek 39 29:18 5:54
3 16 Steve Syring Bay City 37 29:39 5:58
4 18 Randy Gravel MIDLAND 37 30:02 6:03
5 21 Chris Kok Midland 37 30:37 6:10
6 26 John Billette Auburn 35 31:11 6:17
7 32 Scott Moore Midland 39 32:01 6:27
8 34 Bob Niven Saginaw 39 32:07 6:28
9 38 Mark Siebert Midland 35 33:31 6:45
10 52 James Davison Freeland 35 34:44 7:00
11 53 Rolando Vizcarra Burton 39 34:47 7:00
12 56 Ronny O'connor BEAVERTON 39 34:58 7:03
13 60 David Kiefer Birmingham 36 35:06 7:04
14 61 Todd Massa HEMLOCK 39 35:19 7:07
15 72 Lawrence Gillman BAY CITY 35 35:49 7:13
16 73 Andrew Busch Lansing 35 35:51 7:13
17 85 Thomas Badour GRAND RAPIDS 35 36:34 7:22
18 101 Daniel Verral MIDLAND 35 37:16 7:30
19 108 Joseph Rivet BAY CITY 37 37:33 7:34
20 120 Clayton Wuckert SAGINAW 36 38:06 7:40
21 144 Peterson Adam MIDLAND 35 39:22 7:56
22 176 Scott Holman BAY CITY 36 41:06 8:17
23 185 Michael Kay MIDLAND 38 41:15 8:18
24 187 Gene Bowerman ROCHESTER 38 41:19 8:19
25 241 Terry Schmidt Essexville 39 44:27 8:57
26 252 Duane Engelhardt Lapeer 37 45:08 9:05
27 254 Randy Schroyer Saginaw 39 45:13 9:06
28 257 Doug Adams SAGINAW 38 45:49 9:13
29 276 Mark Pierce MIDLAND 37 47:20 9:32
30 297 Everett Centerwall Iii Fenton 35 51:26 10:21
31 303 Leslie Smith Saginaw 39 57:48 11:38
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 67 Liz Hendershott Ortonville 37 35:33 7:10
2 69 Jill Bowerman SAGINAW 39 35:45 7:12
3 100 Donna Remer Saginaw 39 37:11 7:29
4 139 Kristen Fabiano Mount Pleasant 35 39:14 7:54
5 151 Dawn Zimmer FRANKENMUTH 38 39:36 7:58
6 189 Tracy Beadlescomb ALMA 37 41:31 8:21
7 245 Michele Hannah SANFORD 39 44:49 9:01
8 251 Rebecca Watz Bay City 36 45:04 9:04
9 298 Kathleen Pillars Bay City 37 51:31 10:22
10 304 Marina Martinez-Kratz CHELSEA 38 58:20 11:44
11 305 Debra Divo Bay City 37 58:58 11:52
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 19 Andy Hines MIDLAND 40 30:18 6:06
2 31 Eric Joffre MIDLAND 40 32:00 6:27
3 40 Dennis Summerfield Saginaw 44 33:36 6:46
4 48 Michael Mazor Midland 41 34:16 6:54
5 64 Paul Charbonneau Saginaw 44 35:24 7:08
6 76 Jon Webb Hubbard Lake 42 36:03 7:16
7 77 Dean Lockwood BAY CITY 43 36:03 7:16
8 84 Alan Izykowski Bay City 40 36:28 7:21
9 87 Scott Menapace REESE 40 36:35 7:22
10 121 Patrick Brown SAGINAW 44 38:12 7:41
11 123 Gerald Skrocki Bay City 40 38:15 7:42
12 127 Bruce Mannikko Bay City 40 38:23 7:44
13 132 Joel Justin Midland 42 38:41 7:47
14 135 Michael Hanisko Bay City 41 38:49 7:49
15 137 Douglas Doud Richville 41 38:58 7:51
16 159 Rocky Mavis BAY CITY 41 39:47 8:01
17 161 Dennis O'dell ESSEXVILLE 42 39:52 8:02
18 166 Jeff Talaga MIDLAND 40 40:12 8:06
19 181 Tim Tompkins Rhodes 43 41:09 8:17
20 182 Dennis Woods SAGINAW 42 41:10 8:17
21 191 Rob Webb Midland 43 41:34 8:22
22 206 David Faller Saginaw 44 42:16 8:31
23 207 Kevin Leinberger BAY CITY 44 42:17 8:31
24 255 Judy Thomas BAY CITY 43 45:18 9:07
25 261 Mike Kelly Bay City 40 46:18 9:19
26 270 Ralph Trepkowski Essexville 43 46:37 9:23
27 275 William Roesner Linwood 40 47:10 9:30
28 279 Bob Thomas BAY CITY 43 47:35 9:35
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 109 Marit Schultz Birch Run 42 37:37 7:34
2 117 Georgette Mcintyre MIDLAND 41 37:57 7:38
3 118 Cindy Adams Bay City 42 37:58 7:39
4 155 Shirlee Finch ALMA 42 39:42 8:00
5 169 Barbara Lipiek MIDLAND 41 40:42 8:12
6 173 Kelly Luce STERLING 40 40:59 8:15
7 180 Ellie Reichenbach ESSEXVILLE 41 41:08 8:17
8 202 Loretta Siniff BAY CITY 40 42:03 8:28
9 210 Lisa Somalski ESSEXVILLE 44 42:36 8:35
10 214 Terry Martin FREELAND 43 42:41 8:36
11 230 Connie Richards Bay City 43 44:04 8:52
12 244 Carol Miller MIDLAND 41 44:49 9:01
13 246 Denise Robbins MIDLAND 41 44:50 9:02
14 250 Vicki Willard Auburn 40 45:04 9:04
15 281 Judy Macdonald MIDLAND 44 47:43 9:36
16 283 Patricia Krogman SAGINAW 43 48:01 9:40
17 291 Marcia Roesner Linwood 42 49:45 10:01
18 295 Donlea Dommer Midland 42 50:08 10:05
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 23 Scott Withrow Midland 45 31:01 6:15
2 33 Gordon Gibson Flint 46 32:03 6:27
3 36 Eric Baghdikian Midland 46 32:54 6:37
4 44 Greg Glowicki Midland 47 33:55 6:50
5 59 Michael Swank Bay City 48 35:06 7:04
6 71 Timothy Esch SEBEWAING 46 35:47 7:12
7 81 Fred Mills Roscommon 48 36:21 7:19
8 88 Jerry Zietz Frankenmuth 47 36:37 7:22
9 89 Mark Suchy BAY CITY 45 36:43 7:24
10 103 Russ Wiesen Bay City 48 37:22 7:31
11 112 Dave Case Saginaw 45 37:42 7:35
12 116 Jerry Witzke Bay City 46 37:56 7:38
13 129 Dan Beamish Bay City 48 38:28 7:45
14 145 Andrew Kaloz Swartz Creek 48 39:23 7:56
15 156 Mark Lunau Brighton 47 39:42 8:00
16 162 John Metevia Midland 46 39:56 8:02
17 167 Paul Gorney Saginaw 47 40:32 8:10
18 172 Ted Kietzman Midland 47 40:57 8:15
19 179 Chuck Hilyard Omer 46 41:08 8:17
20 183 Jim Bonnell Saginaw 47 41:12 8:18
21 184 Ronald Skrocki Bay City 47 41:13 8:18
22 208 Allan Bond Bay City 46 42:19 8:31
23 209 Kenneth Powell Midland 47 42:33 8:34
24 213 William Lutz Linwood 47 42:38 8:35
25 221 Bo Miller MIDLAND 46 43:04 8:40
26 235 Thomas Gerulski Bay City 48 44:15 8:54
27 240 Timothy Schmidt Bay City 48 44:27 8:57
28 273 Chuck Vogel Coleman 48 47:04 9:29
29 284 Leon Wozniak BAY CITY 48 48:04 9:41
30 299 Raymond Brashaw Jr Bay City 48 51:43 10:25
31 302 Michael Iannacchione Bay City 45 56:25 11:21
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 150 Janet Courtright Blanchard 45 39:36 7:58
2 190 Mary Peacock Oscoda 47 41:31 8:22
3 199 Kathi Walters Midland 47 41:55 8:26
4 200 Jan May Rockford 47 41:57 8:27
5 260 Carla Bowker BAY CITY 45 46:14 9:18
6 263 Vicki Pett Saginaw 48 46:25 9:21
7 301 Janice Stafford Midland 49 54:50 11:02
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 37 Ed Dean Saginaw 52 33:00 6:39
2 43 Joseph Seifert Grayling 51 33:51 6:49
3 47 Vince Scott Essexville 52 34:11 6:53
4 58 Thomas Davenport BAY CITY 50 35:04 7:04
5 63 Steve Kelley Saginaw 52 35:22 7:07
6 68 Douglas Martin Midland 53 35:34 7:10
7 93 Vern Hartman Midland 51 36:54 7:26
8 107 Barney Thomas Ann Arbor 51 37:33 7:34
9 110 Richard Stevenson Freeland 53 37:37 7:35
10 122 Terry Riedinger Midland 54 38:13 7:42
11 126 Daryl K Young Jr Bay City 51 38:20 7:43
12 133 Frank C Johnson Saginaw 50 38:42 7:48
13 140 Marvin Miller MIDLAND 52 39:14 7:54
14 152 Bill Mcmurphy Bay City 50 39:40 7:59
15 153 Steven Lipiek MIDLAND 50 39:40 7:59
16 174 Gregory Borgerson Essexville 52 41:00 8:15
17 192 Robert Hafford Bay City 54 41:40 8:23
18 203 Ronald Hynds Midland 52 42:03 8:28
19 205 Frank Allen Jobe Fenton 54 42:13 8:30
20 211 Patricia Daly FREELAND 52 42:37 8:35
21 216 Lester Milks Hemlock 51 42:52 8:38
22 222 Michael Meier Hemlock 50 43:05 8:40
23 234 James Strasel HEMLOCK 50 44:12 8:54
24 238 David Suchyta BAY CITY 52 44:22 8:56
25 249 Mark Hartman Grayling 53 45:01 9:04
26 253 Larry Timm BAY CITY 53 45:13 9:06
27 258 Craig C Douglas Saginaw 51 45:50 9:14
28 262 Barney Butler Midland 52 46:22 9:20
29 264 Bruce Sherbeck Bay City 54 46:28 9:21
30 265 Ronnie Mcgaw Saginaw 54 46:29 9:21
31 267 Millie Williams SAGINAW 52 46:30 9:22
32 271 Pat Macdonald Bay City 53 46:38 9:23
33 280 Frank Janca Iii BAY CITY 50 47:40 9:36
34 287 Larry Knapp Southfield 54 48:44 9:49
35 294 Gregory Marciniak BAY CITY 52 50:07 10:05
36 296 Dennis Witbrodt Midland 50 50:23 10:09
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 212 Patricia Daly FREELAND 51 42:37 8:35
2 269 Linda M Flues Munger 53 46:35 9:23
3 293 Jane Miller Bay City 51 50:05 10:05
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 27 Gary Scott Midland 55 31:15 6:18
2 41 Harvey Gross CHESANING 56 33:36 6:46
3 57 Richard Kendall Freeland 56 35:00 7:03
4 80 Philip Ouillette Auburn 56 36:20 7:19
5 90 David A Rau Gagetown 56 36:47 7:24
6 124 Wayne Beyersdorf Freeland 55 38:15 7:42
7 143 Eric Hough Midland 57 39:21 7:55
8 149 Gerald Rohn Freeland 57 39:36 7:58
9 164 Thomas Jolton MIDLAND 56 40:05 8:04
10 165 Frank Hoese SEBEWAING 55 40:06 8:04
11 171 Fred Van Ochten Bay City 56 40:56 8:14
12 217 Robert Genigeski Saginaw 55 42:53 8:38
13 231 Gale Crandell Harrison 55 44:07 8:53
14 232 Jim Hornak Mount Pleasant 59 44:10 8:53
15 239 Charlie Rasmer Bay City 55 44:25 8:56
16 247 Jim Murphy Saginaw 55 44:51 9:02
17 248 Tom Selby KINGSTON 59 44:54 9:02
18 272 Rich Parr Mount Pleasant 59 47:03 9:28
19 274 Ivan Paladi DEFORD 58 47:08 9:29
20 285 Bill Vandenbelt Essexville 59 48:20 9:44
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 259 Marge Novak Lansing 57 46:11 9:18
2 309 Rebecca Blackburn BAY CITY 56 1:07:11 13:31
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 70 Bill Agresta Hemlock 63 35:46 7:12
2 128 Jerry Bruce Freeland 61 38:25 7:44
3 158 Leonard J Block Bay City 60 39:46 8:00
4 194 John Uhlmann Beaverton 60 41:43 8:24
5 224 0 Jensen Midland 62 43:30 8:45
6 236 Jack Crowell Bay City 64 44:20 8:56
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 308 Kathy Doud ESSEXVILLE 61 1:06:56 13:28
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 134 Ralph Palmer Midland 69 38:46 7:48
2 288 Gary Lee TRAVERSE CITY 65 48:56 9:51
3 306 Gerald Greer Sanford 68 59:12 11:55
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 278 Robert Casadonte Midland 73 47:22 9:32
2 307 Arthur Smith Midland 73 1:02:36 12:36

Bay City, MI
Provided by Gault Race Management