Spring Gallup

back to results

Mar. 22, 2003

Spring Gallup
Ann Arbor, MI
Provided by Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 1 Andy Hass Ann Arbor 24 17:07 5:31

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 13 Gianna Lete Ann Arbor 33 20:23 6:34

MALE AGE GROUP: 1 - 16
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 34 Clint Goodrich Ludington 16 22:55 7:23
2 48 Jumanne Lee Ann Arbor 12 23:42 7:38
3 71 Dylan Shearer Milan 9 25:20 8:10
4 72 Charles Smith Milan 13 25:20 8:10
5 204 Benjamin Brinkerhoff Ann Arbor 7 40:46 13:08
6 209 Travis Albright Commerce 11 43:35 14:02

FEMALE AGE GROUP: 1 - 16
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 207 Amelia Brinkerhoff Ann Arbor 7 41:47 13:28

MALE AGE GROUP: 17 - 25
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 7 Scott Kiff Ann Arbor 24 19:03 6:08
2 10 Justin Williams Ann Arbor 19 19:45 6:22
3 12 Harhoor Tokhie Ann Arbor 19 20:05 6:28
4 16 Chad Clevenger Ida 25 20:51 6:43
5 22 Brandon Mckinney Ann Arbor 23 21:33 6:56
6 26 Stephen Verb Grosse Pointe Sho 25 22:01 7:06
7 27 Scott Holle Ann Arbor 20 22:17 7:11
8 57 Omar Faridi Ann Arbor 22 24:22 7:51
9 83 Patrick Kongsilp Ithaca 23 25:59 8:22
10 87 Michael Morse Ann Arbor 24 26:10 8:26
11 139 Rafael Portitto Ann Arbor 25 29:54 9:38

FEMALE AGE GROUP: 17 - 25
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 17 Jacqueline Thompson Saline 21 20:55 6:44
2 23 Rachel Throolin Ann Arbor 22 21:34 6:57
3 24 Brandie Fitzimmons Ann Arbor 22 21:37 6:58
4 44 Hedi Ernst Ann Arbor 19 23:23 7:32
5 60 Anne Vallone Ann Arbor 20 24:33 7:54
6 69 Meghan Tandy Gregory 19 25:10 8:06
7 84 Rachel Rose Ann Arbor 20 26:04 8:24
8 92 Kaye Andrea Ann Arbor 23 26:47 8:38
9 94 Christina Ortega Dearborn Heights 24 27:03 8:43
10 95 Monica Hunt Oak Park 24 27:05 8:43
11 100 Jennifer Chang Ann Arbor 24 27:24 8:50
12 112 Nicole Giannosa Mt. Clemens 20 28:06 9:03
13 115 Jennifer Bader Pewamo 24 28:24 9:09
14 118 Melinda Schneider Pewamo 23 28:30 9:11
15 144 Bethany Godfrey Ann Arbor 23 30:18 9:46
16 147 Juhee Im Ann Arbor 25 30:21 9:47
17 170 Christine Kapusky Ann Arbor 24 32:54 10:36
18 174 Kelly Yeager Canton 23 33:15 10:43
19 175 Laura Root Ann Arbor 25 33:22 10:45
20 176 Mylynn Sy Warren 23 33:36 10:49
21 179 Ann Aguero Sterling Heights 22 34:15 11:02
22 203 Nicole Paczas Warren 24 40:45 13:07
23 206 Yvonne Stammler Canton 23 40:54 13:11

MALE AGE GROUP: 26 - 34
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 3 Matt West Ypsilanti 28 17:46 5:44
2 4 Timothy Mielock Northville 31 18:07 5:50
3 14 Carl Chamberlain Ann Arbor 31 20:26 6:35
4 21 Timothy Johnson Lansing 27 21:27 6:55
5 25 Daniel Reeves Ann Arbor 27 21:52 7:03
6 32 Tom Sweeney Ann Arbor 27 22:45 7:20
7 37 Ben Mcclain Belleville 28 22:57 7:24
8 40 Ata Ciechanowski Ypsilanti 32 23:13 7:29
9 51 William Reed Ann Arbor 33 23:47 7:40
10 55 Kenneth Chomistek Ann Arbor 26 24:11 7:48
11 66 Howard Larky Ann Arbor 28 25:00 8:03
12 70 Richard Carlson Warren 29 25:17 8:09
13 74 Erik Hanby Rochester Hills 33 25:22 8:10
14 79 Michael Kryvicky Bloomfield Hills 31 25:47 8:18
15 85 John Gallagher Ann Arbor 33 26:08 8:25
16 102 Brian Jonca Redford 27 27:33 8:52
17 107 Andrew Sadler Ann Arbor 28 27:46 8:57
18 116 Al Puglessi South Lyon 31 28:25 9:09
19 123 Kevin Trapp Ypsilanti 30 28:54 9:19
20 129 Scott Alexander Ypsilanti 34 29:39 9:33
21 131 Kelly Taylor Ann Arbor 31 29:44 9:35
22 142 Trey Goodrich South Lyon 34 30:14 9:44
23 154 Jb Krupp Ann Arbor 29 30:48 9:55
24 167 Lee Hollander Ann Arbor 34 32:00 10:19
25 173 Eric Stanley Ferndale 28 33:08 10:40
26 191 Jim Brown Dearborn 30 37:31 12:05
27 240 Christopher Marroni Saline 29 56:02 18:03

FEMALE AGE GROUP: 26 - 34
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 33 Carla Lessard Ypsilanti 26 22:52 7:22
2 50 Holly Zajac Ann Arbor 26 23:42 7:38
3 52 Karoline Mortensen Ann Arbor 27 23:48 7:40
4 63 Poonam Jha Ypsilanti 29 24:50 8:00
5 81 Marup Johnson Ypsilanti 29 25:52 8:20
6 88 Sally Hilger Ann Arbor 34 26:23 8:30
7 90 Deanna Ward Ann Arbor 29 26:34 8:34
8 96 Jill O'neill Petoskey 34 27:06 8:44
9 98 Caroline Schreiber Ann Arbor 29 27:14 8:46
10 104 Laura Mouro Ann Arbor 26 27:43 8:56
11 108 Kara Slater Novi 27 27:56 9:00
12 110 Teresa Hyun Ann Arbor 27 27:58 9:00
13 124 Cara Worden Ann Arbor 29 28:58 9:20
14 132 Abigail Jwekes Ann Arbor 29 29:49 9:36
15 137 Linda Reau Milan 32 29:53 9:38
16 138 Paula Song Ann Arbor 28 29:54 9:38
17 140 Jennifer Amsterlaw Ann Arbor 26 29:56 9:39
18 141 Sara Chakel Ann Arbor 26 30:09 9:43
19 146 Melinda Uerling Livonia 33 30:19 9:46
20 151 Nicole Mcnamara Plymouth 26 30:40 9:53
21 153 Keri Vanbecelaere Ann Arbor 28 30:47 9:55
22 156 Stephanie Kadel-Taras Ann Arbor 34 30:54 9:57
23 157 Dena Howell Romulus 32 31:02 10:00
24 158 Wendy Kohlmann Ann Arbor 28 31:08 10:02
25 159 Laura Rozek Ann Arbor 31 31:09 10:02
26 160 Jenny Prynter Ann Arbor 27 31:10 10:02
27 171 Amy Brinkman Wixom 33 33:07 10:40
28 178 Felicia Weber Milan 33 33:57 10:56
29 181 Sharon Mitchell South Lyon 30 35:15 11:21
30 192 Melanie Brown Dearborn 30 37:32 12:05
31 195 Melanie Aldrige Westland 29 38:18 12:20
32 199 Sara Jakubiec Taylor 31 38:31 12:25

MALE AGE GROUP: 35 - 42
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 6 Brad Armstrong Northville 40 18:56 6:06
2 9 Mike Whitworth Brooklyn 42 19:40 6:20
3 19 Russ Billau Milan 41 21:13 6:50
4 28 Michael Gregory New Boston 35 22:28 7:14
5 29 Guillermo Flores Ann Arbor 40 22:35 7:17
6 36 Jeff Klink Chelsea 39 22:56 7:23
7 53 Richard Greenleaf Milan 40 24:05 7:46
8 58 Steve Bardsley Ypsilanti 39 24:25 7:52
9 62 Jim Murad Canton 36 24:46 7:59
10 64 Darryl Christensen Ann Arbor 41 24:57 8:02
11 65 Peter Henke Ypsilanti 37 24:58 8:03
12 73 Paul Smith Milan 39 25:22 8:10
13 77 Walt Ortmann Saline 42 25:37 8:15
14 78 Duane Newton Ann Arbor 36 25:41 8:16
15 97 Charles O'neill Petoskey 38 27:06 8:44
16 111 Jeff Krueger Canton 36 28:01 9:02
17 122 Michael Casey Saline 37 28:53 9:18
18 127 David Abney Ann Arbor 36 29:09 9:23
19 143 Paul Johnson Ann Arbor 35 30:15 9:45
20 148 Tim Sullivan Chelsea 37 30:25 9:48
21 152 James Mcallister Ann Arbor 42 30:46 9:55
22 166 Ron Hopp Ann Arbor 42 31:56 10:17
23 185 Jerry Cutsinger Gregory 41 36:06 11:38
24 201 Mike Obert Brighton 38 38:55 12:32
25 208 William Brinkerhoff Ann Arbor 37 41:48 13:28

FEMALE AGE GROUP: 35 - 42
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 30 Simone Kleinschmidt Ann Arbor 39 22:43 7:19
2 76 Jill Ortmann Saline 40 25:37 8:15
3 80 Alice Morrison Dexter 37 25:49 8:19
4 113 Carmen Green-Lee Ann Arbor 38 28:09 9:04
5 114 Shelly Kepcznski Rochester Hills 40 28:19 9:07
6 121 Chantal Follett Ann Arbor 36 28:43 9:15
7 145 Gail Hieber Whitmore Lake 40 30:18 9:46
8 149 Marie Whisenant Ann Arbor 40 30:33 9:50
9 150 Renee Obert Brighton 37 30:36 9:51
10 161 Charlene Plagens Ann Arbor 37 31:13 10:03
11 168 Maureen Moore Madison Heights 42 32:16 10:24
12 172 Laurie Graner Ann Arbor 35 33:08 10:40
13 196 Nena Kecman Ann Arbor 40 38:24 12:22
14 205 Kathy Sample Ann Arbor 42 40:52 13:10
15 211 Sheila Deskins Ann Arbor 41 44:24 14:18
16 213 Kim Klink Chelsea 37 45:46 14:44

MALE AGE GROUP: 43 - 50
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 2 Robert Trame Woodhaven 49 17:44 5:43
2 5 John Tarkowski Garden City 50 18:44 6:02
3 8 Alan Caldwell Ann Arbor 45 19:33 6:18
4 15 Zeph Putnam Fuquay-Varina 49 20:31 6:37
5 18 Jonwaine Collins Ann Arbor 44 20:56 6:45
6 20 Scott Grudzien South Lyon 44 21:16 6:51
7 35 John Reutter Ypsilant 49 22:55 7:23
8 39 Tom Kirvan Saline 49 23:12 7:28
9 47 Richard Mccarter Whitmore Lake 45 23:38 7:37
10 68 Peter Creutz Saline 49 25:09 8:06
11 91 Donald Anderson Ann Arbor 44 26:41 8:36
12 93 Steven Cortese Pittsfield Twp 49 26:47 8:38
13 103 Kwangsun (k.c.) Choi Ann Arbor 44 27:41 8:55
14 106 Richard Mayernick Whitmore Lake 45 27:46 8:57
15 117 Michael Thompson Saline 43 28:30 9:11
16 136 Ed Pezalla ; 45 29:53 9:37
17 190 Thomas Wakefield Ann Arbor 49 37:12 11:59
18 210 Michael Albright Commerce 43 43:36 14:02

FEMALE AGE GROUP: 43 - 50
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 43 Anna Meyendorff Ann Arbor 44 23:21 7:31
2 46 Marty Betts Ann Arbor 48 23:36 7:36
3 61 Susan Jones Saline 49 24:38 7:56
4 67 Jenny Pruiit / 49 25:02 8:04
5 75 Gail Little Ann Arbor 45 25:30 8:13
6 89 Judi Breeding Ann Arbor 48 26:33 8:33
7 101 Jeanie Dodge Ann Arbor 43 27:27 8:51
8 125 Diane Waterhouse Ann Arbor 45 28:58 9:20
9 126 Jaynee Handelsman Ann Arbor 48 29:02 9:21
10 130 Anne Kirvan Saline 46 29:43 9:34
11 162 Robin Henke Livonia 49 31:17 10:05
12 163 Camille Thomas Oxford 50 31:24 10:07
13 164 Margaret Lincoln Ann Arbor 49 31:33 10:10
14 180 Rita Perry Ann Arbor 50 34:28 11:06
15 197 Anne Subotic Ann Arbor 46 38:24 12:22
16 202 Trina Shipp White Lake 45 40:18 12:59

MALE AGE GROUP: 51 - 59
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 11 David Crary Ann Arbor 51 19:48 6:23
2 38 Clifford Nix Ann Arbor 56 23:04 7:26
3 45 Mike Glass Ann Arbor 51 23:33 7:35
4 49 Ramakrishnan Krishnan Ann Arbor 56 23:42 7:38
5 54 Ernest Ku Ann Arbor 53 24:06 7:46
6 56 Bob Cranson Ann Arbor 53 24:20 7:50
7 82 Mark Decamp Ann Arbor 56 25:55 8:21
8 99 Dave Blough Dexter 56 27:19 8:48
9 109 Richard Campeau Northville 56 27:56 9:00
10 128 Owen Jansson Ann Arbor 58 29:32 9:31
11 133 Geoffrey Voght Ypsilant 57 29:51 9:37
12 135 Steve Leggett Farmington Hills 58 29:52 9:37
13 155 Wally Tatara Dexter 54 30:53 9:57

FEMALE AGE GROUP: 51 - 59
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 31 Carolin Dick Ann Arbor 55 22:44 7:19
2 59 Kathleen Gina Ann Arbor 53 24:28 7:53
3 86 Elkee Dozauer Ann Arbor 52 26:09 8:26
4 120 Sue Stickel Ypsilanti 52 28:40 9:14
5 177 Catherine Campeau Northville 55 33:39 10:50
6 184 Linda Taylog Livonia 53 35:57 11:35
7 186 Nelda Walch Ypsilanti 54 36:18 11:42
8 187 Yvonne Rhoads Fowlerville 52 36:31 11:46
9 188 Judi Leggett Farmington Hills 58 36:32 11:46

MALE AGE GROUP: 60 - 89
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 41 Dan Gamble Ann Arbor 60 23:13 7:29
2 42 David Schupbach Jackson 62 23:18 7:30
3 105 Rudolph Dozauer Ann Arbor 65 27:45 8:56
4 119 Wolfgang Dozauer Ann Arbor 69 28:36 9:13
5 134 Patrick Beal 48104 63 29:51 9:37
6 165 Richard Waldecker Canton Twp. 60 31:49 10:15
7 182 Bob Littky Farmington Hills 68 35:21 11:23
8 189 Patrick Powers Southfield 64 36:34 11:47

FEMALE AGE GROUP: 60 - 89
Place O'All Name Town Time Pace
===== ===== ======================= ================= == ======= =====
1 169 Eleanor Shaw Ann Arbor 66 32:32 10:29
2 193 Ellen Cutsinger Commerce Twp. 61 37:45 12:10



************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Mark Comstock 1314 Ann Arbor 50 33:30 10:47

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Mary Franklin 1362 Pontiac 40 30:31 9:50

MALE AGE GROUP: 1 - 16
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 16
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Nina De Jonghe 1353 Saline 11 52:47 17:00

MALE AGE GROUP: 17 - 35
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Chris Koester 1322 Brownstown 30 43:21 13:58
2 Kyle Ncnamara 1333 Plymouth 26 47:23 15:16

FEMALE AGE GROUP: 17 - 35
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Megan Donegan 1350 Ypsilanti 30 40:53 13:10
2 Heather Koester 1323 Brownstown 26 43:26 13:59
3 Heather Cataldo 1313 Ypsilanti 30 43:57 14:09
4 Anya Sadler 1338 Ann Arbor 35 46:48 15:04
5 Magdalena Ponurska 1336 . 30 47:23 15:16
6 Christina Mccullough 1329 Ann Arbor 23 47:27 15:17
7 Michelle Macdonald 1326 Ypsilanti 29 48:19 15:34
8 Kendra Bigsby 1312 Ann Arbor 25 50:41 16:19
9 Jennifer Abney 1302 Ann Arbor 35 50:42 16:20
10 Cassandra Roupe 1337 Wayne 24 50:54 16:24
11 Mellissa Larkin 1324 Ann Arbor 29 51:00 16:25
12 Eliza Marroni 1327 Saline 28 51:03 16:26
13 Nicole Campbell 1361 Dearborn 27 55:38 17:55
14 Kelley Cote 1356 Farmington 33 58:43 18:55

MALE AGE GROUP: 36 - 49
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Johannes Arnold 1355 Plymouth 36 58:43 18:55

FEMALE AGE GROUP: 36 - 49
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Traci Young 1348 Chelsea 38 40:44 13:07
2 Jean Lenard 1357 Dearborn Heights 42 40:58 13:12
3 Gloria Voght 1349 Ypsilant 49 44:14 14:15
4 Nancy Howard 1319 Chelsea 37 44:57 14:29
5 Mary Cortese 1354 Pittsfield Twp 49 45:14 14:34
6 Karen Walter 1346 Ypsilanti 41 47:01 15:09
7 Wendy Wallace 1345 Ann Arbor 36 48:20 15:34
8 Catherine Pellam 1335 Belleville 42 50:55 16:24

MALE AGE GROUP: 50 - 89
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Larry R. Baker 1310 Ann Arbor 59 33:45 10:52
2 Brian Oatley 1359 Ann Arbor 52 43:45 14:05
3 Ed Mollema 1330 Pinckney 63 45:10 14:33

FEMALE AGE GROUP: 50 - 89
Place Name No. Town Ag Time Pace
===== ======================= ===== ================= == ======= =====
1 Walda Tichy 1342 White Lake 62 33:05 10:40
2 Joanne Alber 1304 Ann Arbor 66 41:34 13:23
3 Paula Steinker 1340 Bowling Green 53 45:14 14:34
4 Linda Siglin 1339 Ann Arbor 58 46:48 15:04
5 Elise Howard 1358 Ann Arbor 53 48:23 15:35
6 Barbara Trojan 1352 Ann Arbor 70 52:52 17:02
7 Darlene Beal 1360 48104 63 57:18 18:27

Ann Arbor, MI
Provided by Gault Race Management