2019 Jingle All The Way 5K & 5 Mile

back to results

Dec. 7, 2019

2019 Jingle All The Way 5K & 5 Mile
Mount Pleasant, Michigan
Provided by Michigan Running Foundation


Jingle all the Way 5k Run/Walk
Age Group Results
December 07, 2019
Results by: Michigan Running Foundation

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Logan Snyder 15 1 17:58.3 5:48/M

Male 17 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Landon Mars 15 4 18:52.7 6:05/M
2 Kevin Zimmer 15 5 19:49.4 6:24/M
3 Jayden Warner 14 6 19:50.7 6:24/M
4 Henry Ranck 14 8 20:35.9 6:39/M
5 Isaiah Homan 10 13 22:33.4 7:17/M
6 Patrick Monahan 10 14 22:35.9 7:17/M
7 Micah Nickel 14 28 27:03.1 8:44/M
8 Calder Cornwell 12 34 27:42.5 8:56/M
9 Jordan Homan 13 45 28:22.7 9:09/M
10 Ezra Hart 10 72 31:52.1 10:17/M
11 Declan Gallagher 9 76 32:14.5 10:24/M
12 Kenny Vaillancourt 17 77 32:16.3 10:25/M
13 Ethan Schmidt 7 85 33:49.4 10:55/M
14 Mason Justis 6 122 44:15.1 14:16/M
15 Luke Schroeder 6 160 56:51.2 18:20/M

Male 18 to 30

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Loomis 18 7 20:10.1 6:30/M
2 Rick Bova 28 9 20:56.7 6:45/M
3 Spencer Lynch 26 16 25:10.9 8:07/M
4 Jacob Randolph 30 36 27:46.8 8:58/M
5 Kyle Fields 23 42 28:04.1 9:03/M
6 Jon Pasko 28 109 41:30.1 13:23/M
7 Grant Goodspeed 28 146 49:17.2 15:54/M

Male 31 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dan Barger 38 41 28:00.8 9:02/M
2 Corey Kruger 33 44 28:08.1 9:05/M
3 Jacob Kain 36 48 28:52.1 9:19/M
4 Ryan Kazmerski 31 55 30:02.1 9:41/M
5 Clayton Funnell 34 80 32:33.3 10:30/M
6 Ryan Lilly 33 82 33:23.6 10:46/M
7 Tyler Sonnichsen 36 89 34:29.4 11:08/M
8 Jason Wilmot 32 100 38:56.6 12:34/M
9 George Giddings 37 102 39:47.0 12:50/M
10 Riley Justis 34 124 44:20.9 14:18/M
11 Elaine Meister 38 152 50:14.0 16:12/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Kotman 46 2 18:15.7 5:53/M
2 Joe Crawford 44 3 18:41.4 6:02/M
3 Adam Ranck 41 15 22:53.5 7:23/M
4 Chris Nickel 46 22 26:03.0 8:24/M
5 Michael MacDonald 49 46 28:32.2 9:12/M
6 Travis Bussler 46 68 31:36.0 10:12/M
7 Pj Sapienza 44 73 31:57.4 10:19/M
8 Robert French 46 116 43:12.7 13:56/M
9 Scott Codere 40 140 48:30.2 15:39/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gene Schmidt 55 35 27:42.5 8:56/M
2 Allen Wittbrodt 56 88 34:03.2 10:59/M
3 Kenneth Vanblaricum 52 112 41:31.4 13:24/M
4 Art Delorenzo 56 126 44:54.9 14:29/M
5 Curt Utterback 56 133 46:54.3 15:08/M
6 Duane Wilcox 59 158 54:49.4 17:41/M

Male 60 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Ranck 67 27 26:46.3 8:38/M
2 Frank Johnson 67 49 28:52.5 9:19/M
3 Bruce Finney 62 104 40:46.0 13:09/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sara Bell 38 10 21:43.8 7:01/M

Female No Age Provided

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Blizzard 54 29:28.3 9:30/M

Female 17 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aurianna Pratt 14 11 21:53.4 7:04/M
2 Bella Reed 13 12 22:11.1 7:09/M
3 Ivy Frisch 12 18 25:26.3 8:12/M
4 Calyx Pratt 11 19 25:28.5 8:13/M
5 Addyson Thormeier 12 20 25:28.7 8:13/M
6 Evalynne Bell 11 21 25:40.1 8:17/M
7 Caroline Prewett 14 23 26:22.9 8:31/M
8 Seneca Cornwell 11 30 27:22.2 8:50/M
9 Sage Parsons 11 31 27:22.5 8:50/M
10 Leah Kotman 15 39 27:57.3 9:01/M
11 Megan Wilson 13 47 28:43.9 9:16/M
12 Elena Sharma 8 50 29:07.7 9:24/M
13 Hannah Kotman 14 60 31:01.3 10:00/M
14 Miriam Kepner 14 62 31:08.8 10:03/M
15 Emily Wilson 15 95 36:19.5 11:43/M
16 Abigail Wilson 15 115 43:03.3 13:53/M
17 Sophie Justis 8 121 44:09.2 14:15/M
18 Rachal Weber 16 130 46:07.5 14:53/M
19 Chloe Brown 16 149 50:09.4 16:11/M

Female 18 to 30

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Padilla 23 29 27:12.5 8:47/M
2 Alicia Govannicci 27 32 27:39.5 8:55/M
3 Hannah Fisher 24 33 27:40.6 8:56/M
4 Paige Schamber 23 37 27:52.1 8:59/M
5 Jenna Randolph 25 40 28:00.7 9:02/M
6 Rylee Davis 23 63 31:11.4 10:04/M
7 Renee Renauer 25 64 31:28.4 10:09/M
8 Emily Fay 21 66 31:28.7 10:09/M
9 Gillian Brown 20 67 31:28.7 10:09/M
10 Shianne Butler 23 71 31:48.7 10:16/M
11 Emily Shiner 26 78 32:18.0 10:25/M
12 Tracy Griffore 29 81 33:00.2 10:39/M
13 Amy Lilly 30 83 33:24.0 10:46/M
14 Kolbie Wojno 21 103 40:25.3 13:02/M
15 Isabella Staltari 21 106 40:49.6 13:10/M
16 Alyssa Feiler 20 110 41:30.8 13:23/M
17 Megan Conner 21 125 44:41.4 14:25/M
18 Keelyn Fogerty 21 128 45:48.5 14:47/M
19 Madie Goodspeed 27 144 49:16.3 15:54/M

Female 31 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristin Sharma 38 51 29:07.8 9:24/M
2 Brett Bigelow 38 52 29:08.6 9:24/M
3 Stacy Rabish 39 53 29:27.9 9:30/M
4 Caryn Schonert 31 56 30:11.7 9:44/M
5 Laura McNeill 37 58 30:40.6 9:54/M
6 Lauren Seery 31 69 31:36.1 10:12/M
7 Rachel Eaton 35 70 31:37.5 10:12/M
8 Rebecca Molter 32 75 32:05.4 10:21/M
9 Abby Duynslager 38 86 33:50.2 10:55/M
10 Heather Funnell 38 87 33:53.8 10:56/M
11 Erin Ulrich 34 94 35:55.3 11:35/M
12 Brittany Smith 33 96 36:42.6 11:51/M
13 Shannon Souden 33 98 37:29.1 12:06/M
14 Summer Dubois 31 101 39:09.4 12:38/M
15 Lizzy Durga 34 107 41:12.1 13:17/M
16 Laurel McLeod 33 111 41:31.3 13:24/M
17 Dorothy Jaquish 39 119 43:26.1 14:01/M
18 Jennifer Justis 36 123 44:20.4 14:18/M
19 Jennifer Drevon 34 138 48:24.3 15:37/M
20 Ellen Wehrman 36 139 48:26.7 15:38/M
21 Melissa Jones 35 142 49:06.6 15:51/M
22 Erin Ellison 33 148 50:04.9 16:09/M
23 Mandi Ritter 33 151 50:12.9 16:12/M
24 Jenna Winchel 32 157 54:48.8 17:41/M
25 Emilie Schroeder 33 159 56:49.5 18:20/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Schafer 43 17 25:20.4 8:10/M
2 Tracey Maxwell 48 26 26:45.5 8:38/M
3 Carolyn Kotman 45 38 27:57.0 9:01/M
4 Christel Mars 48 43 28:08.0 9:05/M
5 Rebecca Frank 44 57 30:16.5 9:46/M
6 Tanae Houston 47 74 31:57.7 10:19/M
7 Heather Parsons 46 79 32:27.6 10:28/M
8 Phyllis Scott 48 90 35:24.8 11:25/M
9 Karen Chapin 44 91 35:24.9 11:25/M
10 Kelly Kobane 45 99 38:21.9 12:23/M
11 Carrie Muller 41 108 41:26.1 13:22/M
12 Candice Case-French 42 117 43:13.9 13:57/M
13 Sara Weber 43 129 46:07.2 14:53/M
14 Tanja Dunn 48 136 47:28.4 15:19/M
15 Nicole Martin 47 137 47:29.8 15:19/M
16 Laurie Goodspeed 48 145 49:16.3 15:54/M
17 Sulynn Sommers 43 147 50:02.8 16:09/M
18 Jeri Brown 41 150 50:12.3 16:12/M
19 Jamie Stowe 44 161 56:57.7 18:23/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sandy Horton 54 59 30:43.8 9:55/M
2 Jody Spencer 51 61 31:06.0 10:02/M
3 Colleen Cady 53 65 31:28.4 10:09/M
4 Laura Wittbrodt 52 84 33:37.7 10:51/M
5 Barb Ward 50 92 35:25.2 11:26/M
6 Jeannine Havens 59 93 35:31.9 11:28/M
7 Shirley Hollenbeck 59 97 36:44.1 11:51/M
8 Catherine Hemmert 56 105 40:49.3 13:10/M
9 Chris Lawrence 53 113 41:32.7 13:24/M
10 Terresa Slocum 56 114 41:33.3 13:24/M
11 Margaret Delorenzo 55 120 43:48.7 14:08/M
12 Tracie Brewer 52 127 45:24.2 14:39/M
13 Kimm Fuller 54 132 46:49.5 15:06/M
14 Robyn Utterback 53 134 46:54.9 15:08/M
15 Tracy Wasmiller 54 135 47:10.7 15:13/M
16 Shelley Lobert 50 141 48:48.8 15:45/M
17 Tammy Sisson 54 143 49:09.1 15:51/M
18 Margie Sattler 59 153 50:22.9 16:15/M
19 Christine Narr 52 155 51:29.1 16:36/M
20 Cathy Cummings 56 156 51:30.4 16:37/M

Female 60 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ernestine Grimmer 64 24 26:36.0 8:35/M
2 Teresa Martin 60 25 26:39.1 8:36/M
3 Margaret Brady 66 118 43:15.2 13:57/M
4 Ginger Vanderkelen 77 131 46:09.5 14:53/M
5 Ann Losey 69 154 50:23.5 16:15/M




Jingle all the Way 5 Mile
Age Group Results
December 07, 2019
Results by: Michigan Running Foundation

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Zimmer 43 1 31:39.1 6:20/M

Male 17 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Monahan 13 6 36:16.7 7:15/M
2 Ryan Schmidt 15 40 46:24.1 9:17/M

Male 18 to 30

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Hansen 23 3 32:59.7 6:36/M
2 John Tupica 26 67 1:02:54.2 12:35/M

Male 31 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Schroeder 37 4 34:49.8 6:58/M
2 Mark May 32 11 38:20.1 7:40/M
3 Craig Gurnee 35 15 40:05.8 8:01/M
4 Matt Hewitt 35 26 42:05.7 8:25/M
5 Tim Johnson 35 29 43:00.0 8:36/M
6 Andrew Goike 31 33 43:53.3 8:47/M
7 Keith Palmer 36 35 44:30.8 8:54/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Thomason 41 12 38:25.2 7:41/M
2 Tom Hayes 47 16 40:09.5 8:02/M
3 Steve Chapman 44 20 40:44.0 8:09/M
4 Jonathan Myers 43 24 41:57.6 8:24/M
5 James Schmidt 44 27 42:33.5 8:31/M
6 Brent Currie 40 28 42:54.5 8:35/M
7 Chuck Spencer 48 30 43:32.6 8:43/M
8 James Thering 49 42 46:31.0 9:18/M
9 Phil "puma" Mata 48 51 48:59.3 9:48/M
10 Ron Neyer 49 57 53:20.3 10:40/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Glenn Mars 58 2 31:43.3 6:21/M
2 Gary Hauck 53 31 43:37.6 8:44/M
3 Sean Wylie 52 37 45:12.8 9:03/M
4 Karl Hauser 54 44 46:46.6 9:21/M
5 Terry Glover 54 54 51:43.0 10:21/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Humpert 48 5 35:21.8 7:04/M

Female 17 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katy Zimmer 13 14 39:45.6 7:57/M

Female 18 to 30

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Haley Maser 23 9 38:04.9 7:37/M
2 Kim Kaleto 30 17 40:11.2 8:02/M
3 Lauren Reynolds 18 18 40:11.6 8:02/M
4 Sarah Starrs 28 32 43:47.4 8:45/M
5 Kylin Sprague 19 36 44:31.6 8:54/M
6 Sarah Huls 21 46 47:51.8 9:34/M
7 Claire Kaisler 30 52 50:41.9 10:08/M
8 Danielle Rossman 30 53 51:14.4 10:15/M

Female 31 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Courtright 33 13 38:29.1 7:42/M
2 Nikki Taylor 38 23 41:51.9 8:22/M
3 Katherine Soave 31 38 45:40.6 9:08/M
4 Ann Altemus 31 41 46:27.4 9:17/M
5 Stefanie Smith 35 43 46:45.6 9:21/M
6 Bethanie Ambs 36 50 48:39.7 9:44/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Misti Haring 45 7 37:10.1 7:26/M
2 Nicole House 40 8 37:36.4 7:31/M
3 Krystal Gallagher 47 10 38:19.9 7:40/M
4 Erin Zimmer 43 21 41:20.8 8:16/M
5 Jodie Romzek 42 25 42:03.2 8:25/M
6 Sarah Miller 45 34 44:07.5 8:50/M
7 Emily Fussman 40 45 46:47.5 9:22/M
8 Julie Cunningham 48 47 47:57.0 9:35/M
9 Julie Thomason 41 55 52:26.6 10:29/M
10 Kara Reno 44 56 52:28.0 10:30/M
11 Chris Neyer 49 58 53:20.5 10:40/M
12 Heidi Mahon 42 59 54:58.4 11:00/M
13 Jessie Store 40 60 55:05.8 11:01/M
14 Lisa Flannery 44 61 55:12.7 11:03/M
15 Amanda Cornwell 41 62 55:31.1 11:06/M
16 Jennifer McNally 40 64 55:45.7 11:09/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Celine Richards 53 19 40:23.3 8:05/M
2 Kim Wagester 52 49 48:25.4 9:41/M
3 Karen Gostomski 51 65 56:01.3 11:12/M

Female 60 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Whitehead 61 22 41:26.6 8:17/M
2 Louann Fitzpatrick 61 39 46:20.5 9:16/M
3 Sue Guevara 65 48 48:16.6 9:39/M
4 Megan Goodwin 61 63 55:44.0 11:09/M
5 Mary Stuner 61 66 58:12.9 11:39/M

Mount Pleasant, Michigan
Provided by Michigan Running Foundation