2019 Outrun Hunger

back to results

Nov. 9, 2019

2019 Outrun Hunger
Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Outrun Hunger 5k Run/Walk
Age Group Results

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Clark Ruiz 24 1 15:56.4 5:09/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erin Ralston 33 6 19:01.5 6:08/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vincent Jesudowich 52 8 19:16.4 6:13/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Denisa Costesau 43 14 21:16.8 6:52/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Sprague 51 16 21:54.2 7:02/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Deren 60 20 22:19.4 7:11/M

Male 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Maxwell Krause 7 148 35:08.2 11:09/M
2 Emmett Culbert 1 196 48:42.8 15:27/M

Female 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Shalhoub 9 163 38:43.0 12:24/M

Male 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Nazak 14 12 20:17.8 6:32/M
2 Andrew Mercier 13 13 21:05.3 6:48/M
3 Shane Rachner 12 29 23:30.4 7:35/M
4 Drew Almquist 12 93 29:11.5 9:23/M
5 Jake Sorvari 11 106 30:17.4 9:44/M
6 Andrew Jones 12 110 30:52.2 9:55/M
7 Charlie Day 11 147 34:50.2 11:04/M

Female 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Madelyn Gordon 13 24 22:58.4 7:24/M
2 Isabelle Krause 13 25 23:00.3 7:25/M
3 Julia Pedersen 14 44 25:16.8 8:07/M
4 Elise Curry 12 48 25:26.5 8:09/M
5 Ava Epley 13 56 25:50.3 8:20/M
6 Amelia Hamblin 10 57 25:54.4 8:20/M
7 Reece Nemeth 14 72 27:04.9 8:43/M
8 Alisia Olteanu 13 82 28:33.4 9:10/M
9 Julianna Raines 14 94 29:12.1 9:21/M
10 Carly Rachner 10 117 31:37.3 10:12/M
11 Chloe Cotter 14 178 41:23.6 13:11/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mitchel Horn 17 4 17:50.9 5:45/M
2 Brandon Hall 18 5 18:23.9 5:56/M
3 Jonathan Pawl 15 19 22:03.2 7:05/M
4 Jeremy Shutters 16 22 22:30.9 7:13/M
5 Cameron Cason 18 37 24:45.7 7:58/M
6 Cory Hitchcock 19 38 24:47.5 7:54/M
7 Kyle Flowers 18 46 25:17.9 8:07/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Krause 15 71 27:04.6 8:43/M
2 Sydnie Comacho 19 107 30:33.7 9:46/M
3 Jessica Caltrider 19 137 33:56.3 10:48/M
4 Kaylee Curtis 19 144 34:43.6 11:06/M
5 Aubrey Gibbs 16 154 36:08.3 11:34/M
6 Ashley Gibbs 16 166 38:58.4 12:29/M
7 Ava Cotter 16 177 41:21.5 13:09/M
8 Hannah Pheeney 16 185 42:34.1 13:44/M
9 Eliza Jefferson- Swint 16 192 46:16.6 14:44/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Max Benoit 24 2 16:05.5 5:11/M
2 Cody Hitchcock 21 55 25:48.3 8:14/M
3 Will Grakul 23 83 28:35.8 9:11/M
4 Kyle Knight 23 84 28:36.2 9:11/M
5 Kevin Villeda 20 135 33:43.9 10:44/M
6 Cory Nelligan 21 145 34:44.3 11:07/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kara Mezak 24 105 30:09.1 9:41/M
2 Eleanor Cleveland 22 152 35:27.3 11:17/M
3 Kelsey Pearl 24 173 40:19.5 12:53/M
4 Logan Ballad 20 191 45:59.9 14:44/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Cusmano 26 3 16:11.2 5:13/M
2 Conor Kennedy 26 10 19:54.4 6:24/M
3 James Otoole 28 11 19:55.1 6:25/M
4 Graham Keto 28 35 24:31.1 7:54/M
5 Pramod Patnam 29 50 25:30.0 8:07/M
6 Jacob Noell 28 65 26:41.1 8:34/M
7 Robert Bice 28 68 26:50.6 8:36/M
8 Ben Sowles 28 219 1:01:09.9 19:31/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Clarissa Delamielleure 26 54 25:41.1 8:14/M
2 Katie Kennedy 26 122 32:17.4 10:22/M
3 Zishu Liu 27 126 32:56.1 10:32/M
4 Jenny Xia 29 218 1:01:08.7 19:31/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roy Setsuda 34 7 19:15.7 6:13/M
2 Antonio Johnson 30 15 21:34.3 6:57/M
3 Nick Wilson 33 78 28:04.0 8:57/M
4 Adam Kostanecki 34 91 29:08.1 9:15/M
5 Andrew Alvarez 30 161 38:01.3 12:04/M
6 Daniel Smith 32 188 44:08.7 14:03/M
7 Tyler Smith 33 217 1:01:07.0 19:29/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Blindert 33 9 19:20.5 6:14/M
2 Rachel Pulis 33 17 21:58.3 7:04/M
3 Louise Taylor 31 36 24:31.3 7:54/M
4 Catherine Ervin 31 69 26:55.9 8:35/M
5 Robin Kostanecki 33 90 29:07.4 9:15/M
6 Rosalyn Milburn 31 97 29:35.1 9:32/M
7 Lauren Lapka 30 109 30:43.4 9:53/M
8 Tiffany Bildson 33 139 34:03.1 10:56/M
9 Ashlee Carnahan 32 141 34:09.6 10:56/M
10 Kristin Smith 31 189 44:09.1 14:04/M
11 Rose Goll 32 193 48:08.4 15:20/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Czinder 39 28 23:20.3 7:29/M
2 Chris Larson 35 33 24:11.3 7:46/M
3 Brian Billings 35 45 25:17.1 8:09/M
4 Justin Prescott 39 62 26:25.4 8:30/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Vachon 38 63 26:32.7 8:31/M
2 Kristina Suchyta 38 73 27:22.8 8:43/M
3 Sarah Vano 35 74 27:24.7 8:49/M
4 Alyson Lobert 37 75 27:38.6 8:48/M
5 Mallie Wilson 37 92 29:10.2 9:18/M
6 Kristy Mallory 39 99 29:41.7 9:29/M
7 Jennifer Mullin 37 103 30:04.7 9:35/M
8 Kelly Brittingham 39 129 33:07.8 10:33/M
9 Jessica Bastien 35 134 33:37.7 10:47/M
10 Nicole Bush 36 157 36:45.8 11:43/M
11 Debbie Reamer 37 183 41:55.9 13:21/M
12 Tara Culbert 36 195 48:42.5 15:27/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Siko 44 30 23:43.8 7:33/M
2 Matt Berg 41 41 24:57.0 7:58/M
3 David Manick 43 42 25:04.0 8:04/M
4 Dave Campbell 43 101 29:52.6 9:27/M
5 Thomas Bissett 44 133 33:27.1 10:40/M
6 James Nazak 42 146 34:49.2 11:11/M
7 Alex Shalhoub 43 164 38:43.2 12:24/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Rapp 43 27 23:16.3 7:27/M
2 Farra Rust 42 52 25:37.2 8:14/M
3 Linda Christenson 42 53 25:39.7 8:14/M
4 Laura Doran 43 66 26:41.8 8:31/M
5 Janelle Campbell 41 85 28:37.0 9:03/M
6 Jodie Gordon 41 116 31:34.2 10:05/M
7 Ginette Brendel 43 123 32:21.1 10:24/M
8 Shawn Jones 42 128 33:07.1 10:33/M
9 Heidi Abro 42 168 39:29.1 12:38/M
10 Vani Palaniappan 40 199 49:39.9 15:55/M
11 Dannelle Leon 43 202 50:37.6 16:14/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian O'Keefe 45 21 22:24.2 7:09/M
2 Jonathan Curry 45 49 25:27.4 8:09/M
3 Matthew Malone 48 76 27:47.9 8:54/M
4 Matthew Ureste 49 112 30:53.0 9:50/M
5 Mike Hiltz 49 143 34:37.9 11:01/M
6 Karl Krause 49 150 35:11.6 11:11/M
7 Mike O'Connor 49 155 36:14.5 11:37/M
8 Matthew Cotter 48 179 41:25.2 13:12/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristin Kachnowski 48 26 23:14.8 7:29/M
2 Nikki Horn 48 47 25:20.2 8:09/M
3 Laura Meek 49 64 26:34.5 8:33/M
4 Patricia Raines 49 95 29:13.3 9:21/M
5 Nancy Krause 48 120 32:07.7 10:20/M
6 Janet Sneckenberger 47 130 33:08.1 10:33/M
7 Shawna Broida 49 140 34:09.0 10:56/M
8 Noelle Cotter 49 142 34:24.8 10:55/M
9 Lisa Day 47 151 35:20.5 11:14/M
10 Laurie Malone 49 153 36:05.6 11:35/M
11 Donna Bruckner 48 165 38:57.5 12:29/M
12 Jody Paris 49 184 41:55.9 13:21/M
13 Irene Christy 48 212 1:00:34.6 19:23/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Greg Hall 50 18 22:03.2 7:05/M
2 Rusty Robinson 51 32 24:00.6 7:40/M
3 Phil Milbrandt 52 34 24:21.0 7:50/M
4 Chris Bussa 54 43 25:06.8 8:03/M
5 Curt Chowanic 53 51 25:32.8 8:10/M
6 Kevin Meek 50 59 26:11.7 8:25/M
7 Paul Ureste 52 61 26:22.2 8:26/M
8 Jon Nemeth 51 121 32:15.4 10:21/M
9 John Edwards 50 160 37:18.2 11:58/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michele Ureste 51 98 29:35.4 9:28/M
2 Lorie Toutant 50 111 30:52.6 9:55/M
3 Karen Milatz 51 138 34:00.8 10:54/M
4 Leah Bowling 53 158 36:52.7 11:51/M
5 Sara Hazen 52 162 38:33.6 12:19/M
6 Caitlin Cashin 53 167 39:29.1 12:38/M
7 Barb Edwards 52 169 39:34.1 12:35/M
8 Heather Glover 53 171 40:07.6 12:53/M
9 Lisa Hall 50 174 40:20.8 12:52/M
10 Martha Rumschlag 52 176 41:04.6 13:03/M
11 Julia Runyon 53 205 52:16.7 16:43/M
12 Alexandria Rachko 52 210 58:44.3 18:50/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Babinski 56 23 22:41.2 7:19/M
2 Mark Pedersen 58 40 24:53.9 8:00/M
3 Eric Moore 59 60 26:18.7 8:26/M
4 Ned Hafen 59 77 28:00.9 9:01/M
5 Herbert Cleveland 56 102 30:03.4 9:39/M
6 Thomas Brice 56 118 31:42.1 10:07/M
7 Dennis Moore 56 125 32:54.5 10:27/M
8 Matthew Delaney 57 156 36:44.7 11:40/M
9 Randy Ratliff 55 187 43:41.4 13:55/M
10 Mike Weir 57 201 49:41.9 15:50/M
11 Tom Avery 57 211 59:03.0 18:48/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kim Crawford 55 86 28:40.0 9:07/M
2 Barbara Cleveland 57 88 29:02.1 9:19/M
3 Anita Gruber 56 113 31:07.0 9:57/M
4 Laurie Worthington 57 119 31:57.7 10:17/M
5 Rene Stark 55 127 33:01.1 10:35/M
6 Eve Milligan 58 136 33:55.7 10:49/M
7 Dawn Robb 55 172 40:07.8 12:53/M
8 Noreen Madison 57 186 42:43.5 13:37/M
9 Kathleen Goll 59 194 48:10.3 15:21/M
10 Carol Parker 59 198 49:39.8 15:54/M
11 Sushma Bhandari 59 200 49:40.9 15:55/M
12 Debbie Butler 59 213 1:01:02.2 19:33/M
13 Carol Beggs 58 214 1:01:04.6 19:33/M
14 Jeanmarie Weir 59 216 1:01:06.1 19:30/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vijay George 60 39 24:51.1 7:59/M
2 Ray Jeffery 60 58 26:07.2 8:25/M
3 Dan Beard 60 70 26:59.4 8:39/M
4 David Reid 62 96 29:15.5 9:19/M
5 Tom Longanbach 60 104 30:04.8 9:33/M
6 Earl Madison 62 124 32:54.1 10:26/M
7 Chris Werner 63 197 49:26.8 15:46/M
8 Gerald Delaney 62 206 54:04.1 17:13/M
9 Dan Parker 61 209 58:40.7 18:48/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jane Sanders 63 67 26:49.0 8:38/M
2 Wanda Gunderson 61 80 28:20.2 9:05/M
3 Charlene Trevino 62 81 28:23.2 9:08/M
4 Glen Milligan 61 159 37:04.6 11:49/M
5 Suzanne Schulte 60 170 40:01.3 12:42/M
6 Carol Werner 61 181 41:33.2 13:13/M
7 Therese Menko 63 182 41:46.6 13:14/M
8 Kathryn Gross 64 203 50:42.5 16:12/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Baker 66 79 28:17.3 9:01/M
2 Kirt Stalker 66 87 28:43.4 9:09/M
3 Mark Van Netten 67 89 29:02.7 9:16/M
4 Jim Oswald 65 100 29:42.8 9:30/M
5 James Deren 65 114 31:18.4 10:02/M
6 Alan Witucki 65 115 31:31.4 10:05/M
7 Mr Kim Mosier 67 131 33:13.6 10:36/M
8 Tim Delaney 68 207 54:04.9 17:15/M
9 Joe Hutson 68 220 1:01:12.8 19:30/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laurie Campbell 66 180 41:32.2 13:20/M
2 Lesley Stickley 65 215 1:01:04.8 19:33/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bob Drapal 74 108 30:35.1 9:46/M
2 Chuck Stewart 70 149 35:10.0 11:13/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ana Lawrence 70 175 40:35.1 12:51/M
2 Brenda Shevchik 70 204 52:00.0 16:33/M

Male 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Lawrence 75 132 33:15.9 10:30/M
2 Walter Pheeney 76 190 45:59.3 14:36/M
3 Richard Vreeland 77 208 57:11.4 18:13/M

Male 80 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Bover 88 31 23:56.2 7:27/M



Outrun Hunger 1 Mile Run
Overall Finish List

1 Mile Run
Place Name Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Nikolai Sawasky 979 12 1:M Male 1 Mile 8:15.8
2 Levi Gray 981 13 2:M Male 1 Mile 8:24.3
3 Andy O'Keefe 982 14 3:M Male 1 Mile 9:38.6
4 Cooper O'Keefe 983 10 4:M Male 1 Mile 9:56.4
5 Lewis Carlson 968 7 5:M Male 1 Mile 10:07.7
6 Serenity Brain 980 43 1:F Female 1 Mile 10:31.2
7 Jackson Campbell 967 9 6:M Male 1 Mile 14:02.5
8 Bradley Rossow 973 7 7:M Male 1 Mile 15:55.2
9 Logan Rossow 974 5 8:M Male 1 Mile 16:16.6
10 Stephanie Rossow 168 38 2:F Female 1 Mile 16:21.3
11 Susie Mell 977 39 3:F Female 1 Mile 17:22.0
12 Charlotte Mell 978 4 4:F Female 1 Mile 17:22.0
13 Emily Eswita 984 6 5:F Female 1 Mile 18:56.8
14 Amelia Day 970 13 6:F Female 1 Mile 19:34.0
15 David Rossow 972 42 9:M Male 1 Mile 19:59.9
16 Brooklyn Rossow 975 4 7:F Female 1 Mile 20:01.5
17 Brandy Carlson 969 40 8:F Female 1 Mile 20:32.6
18 Kara Nicolosi 137 31 9:F Female 1 Mile 20:39.8
19 Jennifer Hitchcock 971 53 10:F Female 1 Mile 21:52.7
20 Owen Bradley 964 5 10:M Male 1 Mile 21:57.4
21 Matt Bradley 965 45 11:M Male 1 Mile 21:58.5

Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation