2019 MHSAA LP XC Regional 35-4 Deckerville @ Wagener County Park

back to results

Oct. 26, 2019

2019 MHSAA LP XC Regional 35-4 Deckerville @ Wagener County Park
Deckerville, Michigan
Provided by MHSAA


Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Riley Ford 12 Marlette 19:02.15 1
2 Sophia Sanford 9 Deckerville 20:28.82 2
3 Paige Anderson 10 Harbor Beach 20:32.18 3
4 Makara Kramer 11 Harbor Beach 20:33.00 4
5 Haley Rowbotham 11 Mayville 20:45.45 5
6 Abigail Sanford 11 Deckerville 20:49.69 6
7 Autumn Wakefield 9 Saginaw Michigan Lut 20:55.86 7
8 Libby Ondrajka 11 Owendale-Gagetown 20:58.36 8
9 Myra Marr 12 Breckenridge 21:00.57 9
10 Ella Kage 11 Dryden 21:01.28 10
11 Ellie Bender 10 North Huron 21:04.84
12 Abigail Guza 9 Ubly 21:06.53 11
13 Madelyn Haldane 10 Owendale-Gagetown 21:07.88 12
14 Karis Roszczewski 10 Kimball Landmark 21:16.86
15 Teagan Norman 12 Dryden 21:27.94 13
16 Maze Gusa 9 Ubly 21:32.59 14
17 Allison Haldane 9 Owendale-Gagetown 21:36.88 15
18 Taylor Sempf 12 Peck 21:49.53
19 Elizabeth Snow 12 Breckenridge 22:05.17 16
20 Kaylee Wagester 12 Deckerville 22:09.05 17
21 Celina Walker 12 Saginaw Michigan Lut 22:09.50 18
22 Lauren Green 9 Unionville-Sebewaing 22:24.22 19
23 Hannah Emerick 12 Harbor Beach 22:31.16 20
24 Emma Albertson 11 Marlette 22:33.77 21
25 Shelby Messing 11 Ubly 22:38.89 22
26 Kayla Klee 11 Harbor Beach 22:39.22 23
27 Julie Becker 9 Breckenridge 22:49.57 24
28 Mackenzie Mayle 12 Breckenridge 22:50.30 25
29 Maddie Miller 9 Saginaw Michigan Lut 22:50.71 26
30 Leah Trigger 9 Deckerville 22:58.39 27
31 Kylie DeVlaminck 12 Dryden 23:06.44 28
32 Olivia Tomlinson 9 Unionville-Sebewaing 23:11.26 29
33 Karsyn Gruehn 8 Owendale-Gagetown 23:12.69 30
34 Clara Gross 10 Saginaw Nouvel 23:16.61
35 Henriette Mueller 11 Saginaw Michigan Lut 23:17.22 31
36 Marissa Crase 12 Marlette 23:17.63 32
37 Abigail Gonzales 11 Mayville 23:18.01 33
38 Kiera Goward 11 Breckenridge 23:18.65 34
39 Stephanie Cahoon 11 Carsonville-Port San 23:19.24
40 Madison Martin 10 Saginaw Michigan Lut 23:19.88 35
41 Katriana Curtoys 11 Owendale-Gagetown 23:23.84 36
42 Elizabeth Rogers 10 New Life Christian A 23:39.99
43 Olivia Peter 9 Unionville-Sebewaing 23:43.80 37
44 Maria Ryan 12 Dryden 23:48.67 38
45 Alexiss Guigar 10 Ubly 23:50.26 39
46 Patsy McLarty 11 Peck 23:52.22
47 Isabella Mammel 11 Unionville-Sebewaing 23:55.89 40
48 Luisa Hoffman 11 Saginaw Michigan Lut 24:01.24 41
49 Jamy Sheridan 11 Carsonville-Port San 24:04.12
50 Haley Slusher 11 Mayville 24:05.33 42
51 Carley Haldane 12 Owendale-Gagetown 24:07.52 43
52 Alexia Vogel 12 Ubly 24:12.22 44
53 Rachel McCaughna 9 Saginaw Michigan Lut 24:23.13 45
54 Hailey Eremia 11 Unionville-Sebewaing 24:24.27 46
55 Caitlynn Oswald 12 Breckenridge 24:27.50 47
56 Calista Goward 9 Breckenridge 24:29.66 48
57 Tessa Emerick 10 Harbor Beach 24:31.99 49
58 Emma Beaver 12 Deckerville 24:34.58 50
59 Dakota Dahlke 9 Kingston 24:35.76
60 Andrea Grifka 12 Ubly 24:46.59 51
61 Jenna Stull 11 Peck 24:57.71
62 Amber Haldane 9 Owendale-Gagetown 25:24.66 52
63 Ainhoa Salas 11 Carsonville-Port San 25:25.22
64 Emma Case 9 North Huron 25:34.23
65 Brooklyn Walker 10 Kingston 25:42.62
66 Liliana Grigg 11 Carsonville-Port San 25:55.33
67 Grace Middleton 12 Mayville 26:10.19 53
68 Olivia Storm 11 Marlette 26:13.67 54
69 Emily Martinez 10 Marlette 27:03.85 55
70 Abby Meyer 9 Marlette 27:07.75 56
71 Erin Stevens 9 Merrill 27:11.98
72 Lola Flynn 11 Mayville 27:15.83 57
73 Danielle Tschirhart 12 Ubly 27:26.61 58
74 Allison Lapp 11 Deckerville 28:02.96 59
75 Maddie Layer 11 Harbor Beach 29:29.32 60
76 Madyson McDonald 11 Mayville 29:48.43 61
77 Shelby Knoblock 12 North Huron 30:03.71
78 Jessica Dally 11 Saginaw Nouvel 30:15.18
79 Lohr Smith 12 Kingston 31:59.29
80 Sarah Newton 10 Merrill 32:37.81
81 Teagan O'Bryan 11 Dryden 37:52.09 62



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Harbor Beach 99 3 4 20 23 49 60 -
3 Paige Anderson 20:32.18
4 Makara Kramer 20:33.00
20 Hannah Emerick 22:31.16
23 Kayla Klee 22:39.22
49 Tessa Emerick 24:31.99
60 Maddie Layer 29:29.32 *
Total Time: 1:50:48 Average: 22:09.51 1-5 Split: 4:00
2 Owendale-Gagetown 101 8 12 15 30 36 43 52
8 Libby Ondrajka 20:58.36
12 Madelyn Haldane 21:07.88
15 Allison Haldane 21:36.88
30 Karsyn Gruehn 23:12.69
36 Katriana Curtoys 23:23.84
43 Carley Haldane 24:07.52 *
52 Amber Haldane 25:24.66 *
Total Time: 1:50:20 Average: 22:03.93 1-5 Split: 2:26
3 Deckerville 102 2 6 17 27 50 59 -
2 Sophia Sanford 20:28.82
6 Abigail Sanford 20:49.69
17 Kaylee Wagester 22:09.05
27 Leah Trigger 22:58.39
50 Emma Beaver 24:34.58
59 Allison Lapp 28:02.96 *
Total Time: 1:51:01 Average: 22:12.11 1-5 Split: 4:06
4 Breckenridge 108 9 16 24 25 34 47 48
9 Myra Marr 21:00.57
16 Elizabeth Snow 22:05.17
24 Julie Becker 22:49.57
25 Mackenzie Mayle 22:50.30
34 Kiera Goward 23:18.65
47 Caitlynn Oswald 24:27.50 *
48 Calista Goward 24:29.66 *
Total Time: 1:52:05 Average: 22:24.86 1-5 Split: 2:19
5 Saginaw Michigan Lut 117 7 18 26 31 35 41 45
7 Autumn Wakefield 20:55.86
18 Celina Walker 22:09.50
26 Maddie Miller 22:50.71
31 Henriette Mueller 23:17.22
35 Madison Martin 23:19.88
41 Luisa Hoffman 24:01.24 *
45 Rachel McCaughna 24:23.13 *
Total Time: 1:52:34 Average: 22:30.64 1-5 Split: 2:25
6 Ubly 130 11 14 22 39 44 51 58
11 Abigail Guza 21:06.53
14 Maze Gusa 21:32.59
22 Shelby Messing 22:38.89
39 Alexiss Guigar 23:50.26
44 Alexia Vogel 24:12.22
51 Andrea Grifka 24:46.59 *
58 Danielle Tschirhart 27:26.61 *
Total Time: 1:53:21 Average: 22:40.10 1-5 Split: 3:06
7 Dryden 151 10 13 28 38 62 - -
10 Ella Kage 21:01.28
13 Teagan Norman 21:27.94
28 Kylie DeVlaminck 23:06.44
38 Maria Ryan 23:48.67
62 Teagan O'Bryan 37:52.09
Total Time: 2:07:17 Average: 25:27.29 1-5 Split: 16:51
8 Marlette 163 1 21 32 54 55 56 -
1 Riley Ford 19:02.15
21 Emma Albertson 22:33.77
32 Marissa Crase 23:17.63
54 Olivia Storm 26:13.67
55 Emily Martinez 27:03.85
56 Abby Meyer 27:07.75 *
Total Time: 1:58:12 Average: 23:38.22 1-5 Split: 8:02
9 Unionville-Sebewaing 171 19 29 37 40 46 - -
19 Lauren Green 22:24.22
29 Olivia Tomlinson 23:11.26
37 Olivia Peter 23:43.80
40 Isabella Mammel 23:55.89
46 Hailey Eremia 24:24.27
Total Time: 1:57:40 Average: 23:31.89 1-5 Split: 2:01
10 Mayville 190 5 33 42 53 57 61 -
5 Haley Rowbotham 20:45.45
33 Abigail Gonzales 23:18.01
42 Haley Slusher 24:05.33
53 Grace Middleton 26:10.19
57 Lola Flynn 27:15.83
61 Madyson McDonald 29:48.43 *
Total Time: 2:01:35 Average: 24:18.97 1-5 Split: 6:31


Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Mason Sumner 10 Breckenridge 15:45.77 1
2 Wyatt Emmons 11 Mayville 16:34.87 2
3 Colttion Vine 11 Breckenridge 16:42.14 3
4 Trent Carter 10 Breckenridge 16:51.39 4
5 Ashton Gillis 12 Breckenridge 16:57.42 5
6 Colton Chovanec 12 Breckenridge 16:58.55 6
7 Ethan Handley 12 Carsonville-Port San 17:04.57
8 Bryce Langmaid 11 Unionville-Sebewaing 17:05.25 7
9 Sam Korthals 11 Saginaw Michigan Lut 17:14.65 8
10 Trevor Barker 11 Deckerville 17:18.62 9
11 Brett Dumaw 11 Deckerville 17:19.36 10
12 Ty Pavlichek 10 Unionville-Sebewaing 17:22.08 11
13 Jacob Vanhove 10 Unionville-Sebewaing 17:25.40 12
14 Ronny Hudson 12 Dryden 17:30.11 13
15 Matthew Halifax 11 Harbor Beach 17:31.22 14
16 David Khoury 12 Unionville-Sebewaing 17:41.80 15
17 Bentley Alderson 11 Unionville-Sebewaing 17:42.60 16
18 Colton Crampton 11 Mayville 17:51.91 17
19 De'Andre Morris 12 North Huron 18:02.52
20 Chase Simkiss 11 Deckerville 18:07.66 18
21 Ethan Sabins 12 Ubly 18:08.99
22 Reed Hall 11 Dryden 18:13.33 19
23 Morgan Green 11 Kingston 18:21.09 20
24 Jonathon Markley 12 Breckenridge 18:21.59 21
25 Ethan Green 9 Kingston 18:21.97 22
26 Dustin Peter 11 Kingston 18:26.50 23
27 Joseph Tunney 10 Saginaw Nouvel 18:26.93 24
28 Travis Katz 11 Mayville 18:29.10 25
29 Daniel Buth 12 Saginaw Michigan Lut 18:30.13 26
30 Hunter Childers 12 Carsonville-Port San 18:34.19
31 Benjamin Moeller 10 Deckerville 18:36.41 27
32 Weston Wise 12 Breckenridge 18:37.08 28
33 Aaron Wilcox 11 Deckerville 18:40.58 29
34 Cameron Rowbotham 9 Mayville 18:41.22 30
35 Jacob Livingston 12 Dryden 18:41.98 31
36 Charlie Moro 10 Mayville 18:48.42 32
37 Cameron Hock 12 Merrill 18:49.81
38 Tyler Park 11 Deckerville 18:57.61 33
39 Ethan Liken 10 Unionville-Sebewaing 18:58.47 34
40 Josiah Keller 11 New Life Christian A 19:06.44
41 Javier Valencia-Sanch 12 Deckerville 19:08.80 35
42 Tyler Aleksink 11 Unionville-Sebewaing 19:11.96 36
43 Ben Keller 9 New Life Christian A 19:12.94
44 Greg Goodfellow 12 Mayville 19:13.41 37
45 Ethan Poirier 10 Carsonville-Port San 19:15.04
46 Aiden Brown 10 Kimball Landmark 19:27.48
47 Joshua Nelson 10 New Life Christian A 19:30.84
48 Isaiah Learman 10 Harbor Beach 19:35.22 38
49 Parker McKeage 12 Mayville 19:35.64 39
50 Seanluke Bender 10 Harbor Beach 19:40.96 40
51 Dylan McRae 10 Saginaw Nouvel 19:42.92 41
52 Ethan Harrington 9 Kingston 19:44.13 42
53 John Richards 10 Saginaw Michigan Lut 19:48.77 43
54 Jacob Alexander 9 Saginaw Nouvel 19:51.54 44
55 Remington Ruedisueli 11 Peck 19:56.66
56 Nicholas Ehlman 11 Saginaw Nouvel 19:58.42 45
57 Trayton Wenzlaff 11 Kingston 20:05.49 46
58 Marco Saenz 11 Kingston 20:06.91 47
59 Caleb Pinkerton 10 Saginaw Nouvel 20:10.24 48
60 Elijah Stiefel 12 Saginaw Michigan Lut 20:14.85 49
61 Grant Geiger 12 Ubly 20:29.84
62 Owen Marlow 9 Merrill 20:37.76
63 Thomas Kolleth 9 Saginaw Nouvel 20:38.42 50
64 Ethan Knuth 10 Dryden 20:51.40 51
65 Silas Schultz 9 Saginaw Michigan Lut 21:04.48 52
66 Paul Huebener 12 Saginaw Michigan Lut 21:06.06 53
67 Sam Roggenbuck 9 Harbor Beach 21:13.32 54
68 Caleb Nevison 12 Kimball Landmark 21:18.71
69 Luke Bulgrien 10 Harbor Beach 21:19.33 55
70 Max Iseler 11 North Huron 21:24.42
71 Douglas Brown 10 Merrill 21:31.15
72 Grant Watson 11 Saginaw Michigan Lut 21:54.20 56
73 Theron Harris 10 Ubly 22:03.63
74 Blake VanHorn 12 Marlette 22:59.23
75 Luke Kemp 10 Kimball Landmark 23:02.14
76 Jackson Spencer 9 Dryden 23:58.55 57
77 Colton McRae 11 Saginaw Nouvel 25:20.10 58
78 Dakota McCombs 9 Marlette 25:45.53
79 Zev Bales 9 Merrill 28:04.93
80 Daniel Alcorn 12 New Life Christian A 31:19.58



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Breckenridge 19 1 3 4 5 6 21 28
1 Mason Sumner 15:45.77
3 Colttion Vine 16:42.14
4 Trent Carter 16:51.39
5 Ashton Gillis 16:57.42
6 Colton Chovanec 16:58.55
21 Jonathon Markley 18:21.59 *
28 Weston Wise 18:37.08 *
Total Time: 1:23:16 Average: 16:39.06 1-5 Split: 1:13
2 Unionville-Sebewaing 61 7 11 12 15 16 34 36
7 Bryce Langmaid 17:05.25
11 Ty Pavlichek 17:22.08
12 Jacob Vanhove 17:25.40
15 David Khoury 17:41.80
16 Bentley Alderson 17:42.60
34 Ethan Liken 18:58.47 *
36 Tyler Aleksink 19:11.96 *
Total Time: 1:27:18 Average: 17:27.43 1-5 Split: 38
3 Deckerville 93 9 10 18 27 29 33 35
9 Trevor Barker 17:18.62
10 Brett Dumaw 17:19.36
18 Chase Simkiss 18:07.66
27 Benjamin Moeller 18:36.41
29 Aaron Wilcox 18:40.58
33 Tyler Park 18:57.61 *
35 Javier Valencia-Sanchez 19:08.80 *
Total Time: 1:30:03 Average: 18:00.53 1-5 Split: 1:22
4 Mayville 106 2 17 25 30 32 37 39
2 Wyatt Emmons 16:34.87
17 Colton Crampton 17:51.91
25 Travis Katz 18:29.10
30 Cameron Rowbotham 18:41.22
32 Charlie Moro 18:48.42
37 Greg Goodfellow 19:13.41 *
39 Parker McKeage 19:35.64 *
Total Time: 1:30:26 Average: 18:05.11 1-5 Split: 2:14
5 Kingston 153 20 22 23 42 46 47 -
20 Morgan Green 18:21.09
22 Ethan Green 18:21.97
23 Dustin Peter 18:26.50
42 Ethan Harrington 19:44.13
46 Trayton Wenzlaff 20:05.49
47 Marco Saenz 20:06.91 *
Total Time: 1:35:00 Average: 18:59.84 1-5 Split: 1:45
6 Dryden 171 13 19 31 51 57 - -
13 Ronny Hudson 17:30.11
19 Reed Hall 18:13.33
31 Jacob Livingston 18:41.98
51 Ethan Knuth 20:51.40
57 Jackson Spencer 23:58.55
Total Time: 1:39:16 Average: 19:51.08 1-5 Split: 6:29
7 Saginaw Michigan Lut 178 8 26 43 49 52 53 56
8 Sam Korthals 17:14.65
26 Daniel Buth 18:30.13
43 John Richards 19:48.77
49 Elijah Stiefel 20:14.85
52 Silas Schultz 21:04.48
53 Paul Huebener 21:06.06 *
56 Grant Watson 21:54.20 *
Total Time: 1:36:53 Average: 19:22.58 1-5 Split: 3:50
8 Harbor Beach 201 14 38 40 54 55 - -
14 Matthew Halifax 17:31.22
38 Isaiah Learman 19:35.22
40 Seanluke Bender 19:40.96
54 Sam Roggenbuck 21:13.32
55 Luke Bulgrien 21:19.33
Total Time: 1:39:21 Average: 19:52.01 1-5 Split: 3:49
9 Saginaw Nouvel 202 24 41 44 45 48 50 58
24 Joseph Tunney 18:26.93
41 Dylan McRae 19:42.92
44 Jacob Alexander 19:51.54
45 Nicholas Ehlman 19:58.42
48 Caleb Pinkerton 20:10.24
50 Thomas Kolleth 20:38.42 *
58 Colton McRae 25:20.10 *
Total Time: 1:38:11 Average: 19:38.01 1-5 Split: 1:44