2019 MHSAA LP XC Regional 17-2 hosted by Algonac

back to results

Oct. 26, 2019

2019 MHSAA LP XC Regional 17-2 hosted by Algonac
Goodells, Michigan
Provided by MHSAA


MHSAA LP Region 17-2 @ Algonac - 10/26/2019 8:31:57 PM
Algonac, Algonac, MI

Varsity Boys 5000 Meter Run
=========================================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------------------------------
1 Bryson Denuyl Marysville 16:07.70 1
2 Jack Pennewell St. Clair 16:21.90 2
3 Matthew McClelland Yale 16:27.00 3
4 Noah Verlinde Armada 16:28.10 4
5 Hunter Richards Yale 16:36.80 5
6 Joshua Cundy Macomb Lutheran North 16:38.50 6
7 Conner Uppleger Marine City 16:40.40 7
8 Alec Albrecht Armada 16:47.20 8
9 Lukas Kriesch Yale 16:49.10 9
10 Ethan McCombs Croswell-Lexington 16:52.30 10
11 Connor MacKenzie Armada 16:53.90 11
12 Brady Robinson Lamphere 16:54.50 12
13 Luke Kecskes Yale 16:56.80 13
14 Andrew Parr St. Clair 16:59.40 14
15 James Elling Croswell-Lexington 17:14.50 15
16 Cam Land St. Clair 17:15.50 16
17 Raymond Hill St. Clair 17:18.80 17
18 Nolan Kudera Yale 17:19.30 18
19 Collin Holzberger Croswell-Lexington 17:21.80 19
20 Lucas Danko St. Clair 17:23.90 20
21 Joshua Mantey Armada 17:25.20 21
22 Brendan Zisler Yale 17:26.30 22
23 Sam Vitale St. Clair 17:27.90 23
24 Jacob Turner St. Clair 17:31.10 24
25 Brock Denuyl Marysville 17:53.80 25
26 Lucas Chase Marysville 17:54.60 26
27 Noah Starkey Macomb Lutheran North 17:55.30 27
28 Matt Maliskey Marine City 17:57.00 28
29 Matthew Westbrook Croswell-Lexington 17:57.90 29
30 Colton Smith Yale 18:06.40 30
31 Ronald Mutchler Lamphere 18:06.80 31
32 Breydon Andrez Imlay City 18:09.90 32
33 Riley Andrews Armada 18:11.50 33
34 Mason Wildie Imlay City 18:17.20 34
35 Kyle Negin Marysville 18:23.20 35
36 Dean Aune Imlay City 18:25.70 36
37 Austin Lyon Marysville 18:27.80 37
38 Teddy Wiley Marysville 18:35.80 38
39 Chris Rupard Macomb Lutheran North 18:40.70 39
40 Elliott Henderson Marine City 18:41.70 40
41 Spencer Kielman Armada 18:43.50 41
42 Tyler Pries Imlay City 18:43.80 42
43 Devlin Taube Marine City 18:44.20 43
44 Mathew Stadnika Macomb Lutheran North 18:51.20 44
45 Ian Blackstock Marine City 18:51.60 45
46 Mitchell Monahan Macomb Lutheran North 19:02.70 46
47 Maxwell Hosmer Lamphere 19:03.40 47
48 Joshua Ross Lamphere 19:04.40 48
49 Jacob Richmond Marysville 19:06.00 49
50 Steven Butler Almont 19:07.50 50
51 Colin Heeke Imlay City 19:08.80 51
52 Collin Parkin Imlay City 19:09.50 52
53 Andrew Perpignon Croswell-Lexington 19:10.50 53
54 Austin Amlotte Almont 19:12.30 54
55 Zavier Logan Imlay City 19:15.50 55
56 David Torrez Croswell-Lexington 19:18.50 56
57 Lucas Webster Almont 19:30.10 57
58 Caleb Hardies Macomb Lutheran North 19:36.20 58
59 Aidan Cuthbertson Imlay City 19:38.30
60 Jack Zagaiski Armada 19:40.00 59
61 Tyler Arnold Marine City 19:47.40 60
62 Antonio Valerio Macomb Lutheran North 19:58.30 61
63 Scott McAvoy Imlay City 20:09.90
64 Trenton Livingston Croswell-Lexington 20:22.70 62
65 Nick Guzinski Lamphere 20:25.30 63
66 Bly Hammons Hazel Park 20:46.40
67 Nathan Devlaminck Marine City 21:01.50 64
68 Tommy Shiner Almont 21:13.90 65
69 Dominic Pirrone Almont 21:22.20 66
70 Lucas Leid Almont 21:39.60 67
71 Collin Brandt Imlay City 21:57.60
72 Thomas Dyer Almont 22:16.60 68
73 Nicholas Bates Lamphere 22:19.60 69
74 Gabriel Ohngren Center Line 31:55.50



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=========================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=========================================================================================
1 Yale 48 3 5 9 13 18 22 30
3 Matthew McClelland 16:27.00
5 Hunter Richards 16:36.80
9 Lukas Kriesch 16:49.10
13 Luke Kecskes 16:56.80
18 Nolan Kudera 17:19.30
22 Brendan Zisler 17:26.30 *
30 Colton Smith 18:06.40 *
Total Time: 1:24:09 Average: 16:49.80 1-5 Split: 53
2 St. Clair 69 2 14 16 17 20 23 24
2 Jack Pennewell 16:21.90
14 Andrew Parr 16:59.40
16 Cam Land 17:15.50
17 Raymond Hill 17:18.80
20 Lucas Danko 17:23.90
23 Sam Vitale 17:27.90 *
24 Jacob Turner 17:31.10 *
Total Time: 1:25:20 Average: 17:03.90 1-5 Split: 1:02
3 Armada 77 4 8 11 21 33 41 59
4 Noah Verlinde 16:28.10
8 Alec Albrecht 16:47.20
11 Connor MacKenzie 16:53.90
21 Joshua Mantey 17:25.20
33 Riley Andrews 18:11.50
41 Spencer Kielman 18:43.50 *
59 Jack Zagaiski 19:40.00 *
Total Time: 1:25:46 Average: 17:09.18 1-5 Split: 1:44
4 Marysville 124 1 25 26 35 37 38 49
1 Bryson Denuyl 16:07.70
25 Brock Denuyl 17:53.80
26 Lucas Chase 17:54.60
35 Kyle Negin 18:23.20
37 Austin Lyon 18:27.80
38 Teddy Wiley 18:35.80 *
49 Jacob Richmond 19:06.00 *
Total Time: 1:28:48 Average: 17:45.42 1-5 Split: 2:21
5 Croswell-Lexington 126 10 15 19 29 53 56 62
10 Ethan McCombs 16:52.30
15 James Elling 17:14.50
19 Collin Holzberger 17:21.80
29 Matthew Westbrook 17:57.90
53 Andrew Perpignon 19:10.50
56 David Torrez 19:18.50 *
62 Trenton Livingston 20:22.70 *
Total Time: 1:28:37 Average: 17:43.40 1-5 Split: 2:19
6 Macomb Lutheran North 162 6 27 39 44 46 58 61
6 Joshua Cundy 16:38.50
27 Noah Starkey 17:55.30
39 Chris Rupard 18:40.70
44 Mathew Stadnika 18:51.20
46 Mitchell Monahan 19:02.70
58 Caleb Hardies 19:36.20 *
61 Antonio Valerio 19:58.30 *
Total Time: 1:31:09 Average: 18:13.68 1-5 Split: 2:25
7 Marine City 163 7 28 40 43 45 60 64
7 Conner Uppleger 16:40.40
28 Matt Maliskey 17:57.00
40 Elliott Henderson 18:41.70
43 Devlin Taube 18:44.20
45 Ian Blackstock 18:51.60
60 Tyler Arnold 19:47.40 *
64 Nathan Devlaminck 21:01.50 *
Total Time: 1:30:55 Average: 18:10.98 1-5 Split: 2:12
8 Imlay City 195 32 34 36 42 51 52 55
32 Breydon Andrez 18:09.90
34 Mason Wildie 18:17.20
36 Dean Aune 18:25.70
42 Tyler Pries 18:43.80
51 Colin Heeke 19:08.80
52 Collin Parkin 19:09.50 *
55 Zavier Logan 19:15.50 *
Total Time: 1:32:46 Average: 18:33.08 1-5 Split: 59
9 Lamphere 201 12 31 47 48 63 69 -
12 Brady Robinson 16:54.50
31 Ronald Mutchler 18:06.80
47 Maxwell Hosmer 19:03.40
48 Joshua Ross 19:04.40
63 Nick Guzinski 20:25.30
69 Nicholas Bates 22:19.60 *
Total Time: 1:33:35 Average: 18:42.88 1-5 Split: 3:31
10 Almont 292 50 54 57 65 66 67 68
50 Steven Butler 19:07.50
54 Austin Amlotte 19:12.30
57 Lucas Webster 19:30.10
65 Tommy Shiner 21:13.90
66 Dominic Pirrone 21:22.20
67 Lucas Leid 21:39.60 *
68 Thomas Dyer 22:16.60 *
Total Time: 1:40:26 Average: 20:05.20 1-5 Split: 2:15


Varsity Girls 5000 Meter Run
=========================================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------------------------------
1 Grace Zdankiewicz Warren Regina 18:45.00 1
2 Amanda Wood Macomb Lutheran North 19:19.30 2
3 Lily Connelly Croswell-Lexington 19:28.60 3
4 Allison Starkey Macomb Lutheran North 19:30.30 4
5 Kate Robinson Lamphere 19:33.90
6 Jessica Denver Imlay City 19:37.20 5
7 Ava Pergitone St. Clair 19:38.10 6
8 Makenzie Wassmus Marysville 19:48.90 7
9 Rebecca Shaffer Lamphere 19:49.80
10 Jessica Jarski Warren Regina 19:51.50 8
11 Sabrina Kroll Warren Regina 19:52.00 9
12 Kennedy Hollerbach St. Clair 19:55.20 10
13 Katelynn Jalosky St. Clair 19:57.90 11
14 Hannah Fisher Marysville 19:59.60 12
15 Reese Powers Marysville 20:12.80 13
16 Erin Manns Croswell-Lexington 20:15.40 14
17 Elizabeth Sliman Imlay City 20:20.50 15
18 Mckinzie Winget Imlay City 20:21.10 16
19 Sage Kellerman Croswell-Lexington 20:34.00 17
20 Anne May Macomb Lutheran North 20:35.40 18
21 Grace Audisho Warren Regina 20:54.50 19
22 Rachel Dusett Yale 20:55.50 20
23 Samantha Brown Warren Regina 20:56.70 21
24 Alaina Carroll Armada 21:01.40 22
25 Peyton Tobola Macomb Lutheran North 21:02.80 23
26 Alyssa Pollauf Marine City 21:04.70 24
27 Annaliese Lamontagne St. Clair 21:11.10 25
28 Avary Witt Yale 21:22.10 26
29 Taliah Wickett Chandler Park 21:36.40 27
30 Natalie Yankee Croswell-Lexington 21:38.40 28
31 Dylann Fair Marysville 21:39.80 29
32 Katelyn Westmiller Marysville 21:48.90 30
33 Mary Kaminski Imlay City 21:51.60 31
34 Allison Tomczak Marysville 21:53.90 32
35 Katrina Kline Almont 21:54.00 33
36 Makenna Morse Marine City 21:56.30 34
37 Hailey Tesluck Yale 22:03.10 35
38 Linda Smyth Marysville 22:04.20 36
39 Amber Heilig Yale 22:09.10 37
40 Vicki McTaggart Imlay City 22:10.60 38
41 Aubrey Connelly Croswell-Lexington 22:12.30 39
42 Madelynn Tolan Yale 22:26.60 40
43 Jade Kellerman Croswell-Lexington 22:27.10 41
44 Julia Klinkman Armada 22:28.70 42
45 Caroline Kopp Armada 22:32.20 43
46 Ella Jenkins Warren Regina 22:33.50 44
47 Corinna Parker Croswell-Lexington 22:36.50 45
48 Maya Hielscher Macomb Lutheran North 22:40.70 46
49 Gina Collins Marine City 22:46.10 47
50 Madelyn Fowler Yale 22:46.40 48
51 Kersten Golan Marine City 22:56.50 49
52 Emily Kwierant Almont 23:00.80 50
53 Rachel Guiles Macomb Lutheran North 23:05.90 51
54 Sydney Wofford Yale 23:08.20 52
55 Skyela Gehrke-Forbes Macomb Lutheran North 23:08.40 53
56 Molly Kline Almont 23:08.50 54
57 Heather Fitchett Almont 23:15.10 55
58 Annabelle Koras St. Clair 23:18.90 56
59 Natalie Douglas Imlay City 23:22.30 57
60 Madison Feys Armada 23:25.90 58
61 Kaylee Kaminski Imlay City 23:37.20 59
62 Ainsley Colman Marine City 23:38.10 60
63 Mckenzie Witt Warren Regina 23:49.80 61
64 Mackenzie Labuhn Marine City 23:53.90 62
65 Alyssa Serra Almont 23:58.90 63
66 Kennedy Street Marine City 23:58.91 64
67 Adriana Annoni Armada 24:11.90 65
68 Julia Edgington St. Clair 24:16.50 66
69 Natalie Miller Imlay City 24:20.00
70 Kelly Gartley Imlay City 24:53.60
71 Jenna Card St. Clair 25:16.70 67
72 Sa'Nyah Wilkes Chandler Park 25:26.50 68
73 Lola Grayson Chandler Park 25:28.90 69
74 Audrey Walker Armada 25:29.00 70
75 Bella Marsh Center Line 25:32.50
76 India Respress Chandler Park 25:45.70 71
77 Elizabeth Bennett Almont 26:04.30 72
78 Isabella Zosel Center Line 26:30.90
79 Armani Boozer Chandler Park 26:42.00 73
80 Mackenzie Meerschaert Armada 26:46.50 74
81 Semie Brar Chandler Park 27:12.10 75
82 Lahollie Charleston Chandler Park 27:15.90 76
83 Jacy Hammonds Hazel Park 27:28.60
84 Peyton Rienas Almont 29:08.00 77
85 Noora Abdulrahman Hazel Park 30:55.00



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=========================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=========================================================================================
1 Warren Regina 58 1 8 9 19 21 44 61
1 Grace Zdankiewicz 18:45.00
8 Jessica Jarski 19:51.50
9 Sabrina Kroll 19:52.00
19 Grace Audisho 20:54.50
21 Samantha Brown 20:56.70
44 Ella Jenkins 22:33.50 *
61 Mckenzie Witt 23:49.80 *
Total Time: 1:40:20 Average: 20:03.94 1-5 Split: 2:12
2 Marysville 91 7 12 13 29 30 32 36
7 Makenzie Wassmus 19:48.90
12 Hannah Fisher 19:59.60
13 Reese Powers 20:12.80
29 Dylann Fair 21:39.80
30 Katelyn Westmiller 21:48.90
32 Allison Tomczak 21:53.90 *
36 Linda Smyth 22:04.20 *
Total Time: 1:43:30 Average: 20:42.00 1-5 Split: 2:00
3 Macomb Lutheran North 93 2 4 18 23 46 51 53
2 Amanda Wood 19:19.30
4 Allison Starkey 19:30.30
18 Anne May 20:35.40
23 Peyton Tobola 21:02.80
46 Maya Hielscher 22:40.70
51 Rachel Guiles 23:05.90 *
53 Skyela Gehrke-Forbes 23:08.40 *
Total Time: 1:43:09 Average: 20:37.70 1-5 Split: 3:22
4 Croswell-Lexington 101 3 14 17 28 39 41 45
3 Lily Connelly 19:28.60
14 Erin Manns 20:15.40
17 Sage Kellerman 20:34.00
28 Natalie Yankee 21:38.40
39 Aubrey Connelly 22:12.30
41 Jade Kellerman 22:27.10 *
45 Corinna Parker 22:36.50 *
Total Time: 1:44:09 Average: 20:49.74 1-5 Split: 2:44
5 Imlay City 105 5 15 16 31 38 57 59
5 Jessica Denver 19:37.20
15 Elizabeth Sliman 20:20.50
16 Mckinzie Winget 20:21.10
31 Mary Kaminski 21:51.60
38 Vicki McTaggart 22:10.60
57 Natalie Douglas 23:22.30 *
59 Kaylee Kaminski 23:37.20 *
Total Time: 1:44:21 Average: 20:52.20 1-5 Split: 2:34
6 St. Clair 108 6 10 11 25 56 66 67
6 Ava Pergitone 19:38.10
10 Kennedy Hollerbach 19:55.20
11 Katelynn Jalosky 19:57.90
25 Annaliese Lamontagne 21:11.10
56 Annabelle Koras 23:18.90
66 Julia Edgington 24:16.50 *
67 Jenna Card 25:16.70 *
Total Time: 1:44:02 Average: 20:48.24 1-5 Split: 3:41
7 Yale 158 20 26 35 37 40 48 52
20 Rachel Dusett 20:55.50
26 Avary Witt 21:22.10
35 Hailey Tesluck 22:03.10
37 Amber Heilig 22:09.10
40 Madelynn Tolan 22:26.60
48 Madelyn Fowler 22:46.40 *
52 Sydney Wofford 23:08.20 *
Total Time: 1:48:57 Average: 21:47.28 1-5 Split: 1:32
8 Marine City 214 24 34 47 49 60 62 64
24 Alyssa Pollauf 21:04.70
34 Makenna Morse 21:56.30
47 Gina Collins 22:46.10
49 Kersten Golan 22:56.50
60 Ainsley Colman 23:38.10
62 Mackenzie Labuhn 23:53.90 *
64 Kennedy Street 23:58.91 *
Total Time: 1:52:22 Average: 22:28.34 1-5 Split: 2:34
9 Armada 230 22 42 43 58 65 70 74
22 Alaina Carroll 21:01.40
42 Julia Klinkman 22:28.70
43 Caroline Kopp 22:32.20
58 Madison Feys 23:25.90
65 Adriana Annoni 24:11.90
70 Audrey Walker 25:29.00 *
74 Mackenzie Meerschaert 26:46.50 *
Total Time: 1:53:41 Average: 22:44.02 1-5 Split: 3:11
10 Almont 255 33 50 54 55 63 72 77
33 Katrina Kline 21:54.00
50 Emily Kwierant 23:00.80
54 Molly Kline 23:08.50
55 Heather Fitchett 23:15.10
63 Alyssa Serra 23:58.90
72 Elizabeth Bennett 26:04.30 *
77 Peyton Rienas 29:08.00 *
Total Time: 1:55:18 Average: 23:03.46 1-5 Split: 2:05
11 Chandler Park 308 27 68 69 71 73 75 76
27 Taliah Wickett 21:36.40
68 Sa'Nyah Wilkes 25:26.50
69 Lola Grayson 25:28.90
71 India Respress 25:45.70
73 Armani Boozer 26:42.00
75 Semie Brar 27:12.10 *
76 Lahollie Charleston 27:15.90 *
Total Time: 2:05:00 Average: 24:59.90 1-5 Split: 5:06