NEWBERRY ELKS INVITE

back to results

Apr. 27, 2002

NEWBERRY ELKS INVITE
Newberry, MI


TEAM SCORING - Cheboygan 120; Newberry 100; Munising 83; Manistique 78; St. Ignace 56; Rudyard 52; Rogers City 31.

3200 METER RELAY -- 1. Manistique, 9:02.2; 2. Munising, 9:03.5; 3. St. Ignace, 9:08.7; 4. Newberry, 9:13.0; 5. Cheboygan, 9:18.9; 6. Rudyard, 9:31.0.

110M HURDLES -- 1. Tony Cook, Munising, 16.0; 2. Steve Whitman, Newberry, 17.9; 3. Jeremy Chambers, Cheboygan, 17.9; 4. Justin Beckman, Manistique, 19.3; 5. Dustin Matchinski, Manistique, 19.5; 6. Mike Dellamoretta, St. Ignace, 20.5.

100 METER DASH -- 1. Nathan Templeton, Rudyard, 11.5; 2. Mike Barrette, Cheboygan, 11.8; 3. Ryan Coon, Cheboygan, 12.1; 4. Alan Weber, Manistique, 12.3; 5. Korey Hanson, Newberry, 12.3; 6. Marc Caputo, St. Ignace, 12.4.

800 METER RELAY -- 1. Manistique, 1:39.4; 2. Cheboygan, 1:39.7; 3. St. Ignace, 1:39.9; 4. Newberry, 1:40.2; 5. Munising, 1:42.1; 6. Rudyard, 1:43.0.

1600 METER RUN -- 1. Brent Malaski, Rudyard, 4:47.8; 2. Tim Ciarkowski, Rogers City, 4:49.1; 3. Aaron Smuda, Rogers City, 4:53.4; 4. Matt Anderson, Munising, 4:54.0; 5. Will Springsteen, St. Ignace, 4:59.7; 6. David Jourden, Manistique, 5:09.6.

400 METER RELAY -- 1. Rudyard, 49.0; 2. Cheboygan, 49.7; 3. Newberry, 50.8.

400 METER DASH -- 1. Mike Barrette, Cheboygan, 53.5; 2. Dan Hiltunen, Newberry, 54.0; 3. Ken Koepke, Manistique, 54.5; 4. Rick St. Amour, Munising, 55.7; 5. Justin Beckman, Manistique, 56.7; 6. Peter Fleck, Munising, 57.1.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Tony Cook, Munising, 43.3; 2. Jeremy Chambers, Cheboygan, 43.4; 3. Steve Whitman, Newberry, 45.3; 4. Kari Trost, Cheboygan, 45.4; 5. Adam Beckman, Manistique, 47.1; 6. Adam Brown, Newberry, 47.2.

800 METER RUN -- 1. Nick Adams, St. Ignace, 2:10.4; 2. Nathan Moulton, Newberry, 2:12.5; 3. Tim Ciarkowski, Rogers City, 2:14.2; 4. Steve Richey, Manistique, 2:15.1; 5. Brian Reynolds, Cheboygan, 2:16.4; 6. Nathan Reynolds, Cheboygan, 2:16.5.

200 METER DASH -- 1. Dan Hiltunen, Newberry, 24.3; 2. Mike Barrette, Cheboygan, 24.5; 3. Matt Stempki, St. Ignace, 25.1; 4-T. Korey Hanson, Newberry, 25.3; 4-T. John Burmeister, Cheboygan, 25.3; 6. Aaron Misner, St. Ignace, 25.4.

3200 METER RUN -- 1. Brent Malaski, Rudyard, 10:27.9; 2. Aaron Smuda, Rogers City, 10:51.7; 3. Matt Anderson, Munising, 10:52.3; 4. Will Springsteen, St. Ignace, 10:58.7; 5. Tim Ciarkowski, Rogers City, 11:15.5; 6. Mike Jago, Newberry, 11:23.4.

1600 METER RELAY -- 1. Cheboygan, 3:42.9; 2. Manistique, 3:42.9; 3. Newberry, 3:45.6; 4. St. Ignace, 3:45.7; 5. Munising, 3:50.6; 6. Rogers City, 3:50.6.

DISCUS -- 1. Adam Eno, Cheboygan, 143-10; 2. Jim Bourdlais, Newberry, 143-8; 3. Andy Bruce, Manistique, 140-6; 4. Adam Sova, Cheboygan, 139-7; 5. Nick Roberts, St. Ignace, 135-2; 6. Bill Bourdlais, Newberry, 133-0.

SHOT PUT -- 1. Jim Bourdlais, Newberry, 48-6.50; 2. Dan Ryan, Munising, 47-0; 3. Adam Sova, Cheboygan, 43-9; 4. Bill Bourdlais, Newberry, 42-10; 5. Andy Bruce, Manistique, 42-9; 6. Adam Eno, Cheboygan, 41-8.

HIGH JUMP -- 1. Rick St. Amour, Munising, 5-10; 2. Tony Cook, Munising, 5-10; 3. Lee Denman, Munising, 5-8; 4. Steve Richey, Manistique, 5-8; 5. Eric Hamill, Manistique, 5-6; 6. Jonah Staffan, Cheboygan, 5-4.

LONG JUMP -- 1. Nathan Templeton, Rudyard, 17-4.50; 2. Mike White, Cheboygan, 17-1; 3. Eric Lacrosse, Cheboygan, 16-9.50; 4. Rick St. Amour, Munising, 16-6; 5. Eric Hamill, Manistique, 16-4.50; 6. Tim Swanson, Manistique, 16-3.50.

POLE VAULT -- 1. Troy Sayles, St. Ignace, 12-0; 2. George Wood, Manistique, 11-6; 3. Adam Brown, Newberry, 11-0; 4. Kyle Stewart, Newberry, 10-0; 5-T. Aaron Gutchess, St. Ignace, 9-6; 5-T. John Ross Closs, St. Ignace, 9-6.




TEAM SCORING - Cheboygan 221; Manistique 81; St. Ignace 74; Newberry 66; Munising 40; Rudyard 32; Rogers City 12.

3200 METER RELAY -- 1. Cheboygan, 11:13.60; 2. Newberry, 11:28.20; 3. Manistique, 11:30.30; 4. Rudyard, 11:49.10; 5. St. Ignace, 11:50.70.

100M HURDLES -- 1. Ann Labadie, Newberry, 17.90; 2. Chelsea Ingersoll, Cheboygan, 18.00; 3. Rachel Grantner, Cheboygan, 18.80; 4. Stephanie Norris, Newberry, 19.50; 5. Erin Evashevski, St. Ignace, 19.80; 6. Sample Mallory, Manistique, 20.20.

100 METER DASH -- 1. Jenni Dombrowski, Cheboygan, 13.49; 2. Tara Bjorne, Manistique, 13.60; 3. Marielle Calcaterra, St. Ignace, 14.00; 4. Kelli Herman, Cheboygan, 14.30; 5. Emily Ross, Rudyard, 14.50; 6. Jessica Facuette, Munising, 15.20.

800 METER RELAY -- 1. St. Ignace, 1:58.10; 2. Cheboygan, 1:59.20; 3. Newberry, 2:02.70; 4. Manistique, 2:08.30; 5. Rudyard, 2:09.70; 6. Rogers City, 2:09.90.

1600 METER RUN -- 1. Amanda Seaberg, Munising, 5:56.30; 2. Ashley Tryban, Cheboygan, 5:58.30; 3. Charlotte Folkersma, Rudyard, 6:15.70; 4. Meagan Davis, Munising, 6:15.90; 5. Amanda Rayley, Rogers City, 6:16.20; 6. Julie Demers, Manistique, 6:19.70.

400 METER RELAY -- 1. Manistique, 57.00; 2. St. Ignace, 57.79; 3. Cheboygan, 57.80; 4. Newberry, 59.70; 5. Rogers City, 1:00.30; 6. Rudyard, 1:01.90.

400 METER DASH -- 1. Jenni Dombrowski, Cheboygan, 1:04.00; 2. Krista Clement, St. Ignace, 1:04.50; 3. Sarah Waiderski, Cheboygan, 1:06.00; 4. Kim Sinclair, Cheboygan, 1:07.50; 5. Carlie Levi, St. Ignace, 1:08.10; 6. Rachel Ronquist, Newberry, 1:09.10.

300M LOW HURD -- 1. Kelli Herman, Cheboygan, 51.50; 2. Chelsea Ingersoll, Cheboygan, 52.50; 3. Ann Labadie, Newberry, 53.20; 4. Erin Evashevski, St. Ignace, 56.70; 5. Sample Mallory, Manistique, 56.90; 6. Mary Couling, Rudyard, 59.20.

800 METER RUN -- 1. Krista Clement, St. Ignace, 2:35.90; 2. Amanda Seaberg, Munising, 2:39.70; 3. Stephanie Robiadek, Cheboygan, 2:44.30; 4. Carlie Levi, St. Ignace, 2:47.50; 5. Amanda Quick, Newberry, 2:48.00; 6. Charlotte Folkersma, Rudyard, 2:48.50.

200 METER DASH -- 1. Jenni Dombrowski, Cheboygan, 28.07; 2. Tara Bjorne, Manistique, 28.49; 3. Shawn Wnuk, Manistique, 29.23; 4. Rachel Ronquist, Newberry, 30.11; 5. Shelly Brown, Newberry, 30.14; 6. Liz Stempki, St. Ignace, 30.23.

3200 METER RUN -- 1. Ashley Tryban, Cheboygan, 13:08.60; 2. Julie Demers, Manistique, 13:28.80; 3. Amanda Rayley, Rogers City, 13:35.80; 4. Shayla Postma, Rudyard, 13:48.60; 5. Kerri Bush, Newberry, 13:51.30; 6. Nikki Bontekoe, Manistique, 13:54.40.

1600 METER RELAY -- 1. Cheboygan, 4:29.50; 2. St. Ignace, 4:29.80; 3. Newberry, 4:41.30; 4. Munising, 4:50.20; 5. Manistique, 4:56.70; 6. Rudyard, 5:28.40.

DISCUS -- 1. Jan Benton, Cheboygan, 129-5; 2. Diana Wertz, Rudyard, 112-6; 3. Amy Hall, Cheboygan, 103-3; 4. Jammi Luttman, Cheboygan, 99-7; 5. Emily Ross, Rudyard, 86-7; 6. Lindsey Hollingshead, Newberry, 83-8.

SHOT PUT -- 1. Jan Benton, Cheboygan, 35-4.50; 2. Melanie Barker, Manistique, 32-3; 3. Lynsey Walsh, Munising, 30-7; 4. Amy Hall, Cheboygan, 29-8.50; 5. Laura Hoholik, Manistique, 29-2; 6. Jennifer Kok, Manistique, 29-0.

HIGH JUMP -- 1. Jenni Dombrowski, Cheboygan, 5-1; 2. Stephanie Robiadek, Cheboygan, 5-0; 3. Lynsey Walsh, Munising, 4-10.10; 4. Michele Nelson, Manistique, 4-10; 5. Kelsey Miller, Newberry, 4-8; 6. Kristyn Blackmer, Rogers City, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Kelli Herman, Cheboygan, 14-4.50; 2. Tara Bjorne, Manistique, 13-9.50; 3. Cassie Miller, Newberry, 13-7; 4. Adria West, St. Ignace, 13-4; 5. Katie Porter, Cheboygan, 13-3; 6. Amanda Seaberg, Munising, 12-6.25.

POLE VAULT -- 1. Ashley Tryban, Cheboygan, 8-0.01; 2. Katie Porter, Cheboygan, 8-0; 3T. Laura Peterson, St. Ignace, 7-6; T. Missy Blaskowski, Cheboygan, 7-6; 5. Dori White, Newberry, 7-0; 6. Alissa Prater, Manistique, 6-6.