2018 Outrun Hunger

back to results

Nov. 10, 2018

2018 Outrun Hunger
Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Outrun Hunger 5k Run/Walk
Age Group Results
November 06, 2018
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erin Webster 32 21 20:10.4 6:30/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Max Whittredge 19 1 16:42.2 5:23/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Denisa Costescu 42 25 22:12.2 7:10/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ovidiu Olteana 48 14 19:08.8 6:10/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Deren 59 32 23:29.1 7:33/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vincent Jesudowich 51 20 20:05.6 6:28/M

Female 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amelia Hamblin 9 62 27:01.7 8:41/M
2 Claudia Burnett 9 106 33:05.8 10:40/M
3 Cora Ball 9 113 33:41.2 10:52/M
4 Sabina Burnett 6 115 34:28.3 11:04/M

Male 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lucas Ratliff 4 166 56:49.7 18:16/M

Female 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Thomas 13 22 21:36.2 6:57/M
2 Lola Thomas 13 23 21:40.1 6:59/M
3 Paige Anderson 13 33 23:46.7 7:40/M
4 Livia Burnett 11 34 23:50.6 7:41/M
5 Isabelle Krause 12 45 25:11.9 8:07/M
6 Elise Curry 11 65 27:13.7 8:46/M
7 Daphne Ball 11 68 27:33.5 8:53/M
8 Chloe Cotter 13 83 30:11.2 9:41/M
9 Brooklyn Zeleny 11 84 30:23.0 9:47/M
10 Savannah Hamama 10 150 48:08.2 15:31/M

Male 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lance Mosher 11 39 24:32.0 7:53/M
2 Simon Griement 14 40 24:39.8 7:56/M
3 Filip Steciak 12 44 25:09.2 8:06/M
4 Levi Gray 12 55 26:26.0 8:31/M
5 Andrew Mercier 12 57 26:37.5 8:35/M
6 Zachary Doran 11 67 27:24.8 8:47/M
7 Lukas Hayes 13 76 28:40.2 9:12/M
8 Eshton Kreiger 13 95 31:43.2 10:13/M
9 Jack Austad 10 112 33:38.2 10:46/M
10 Matt Hrobski 10 159 51:22.5 16:29/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Potter 15 30 23:10.6 7:28/M
2 Sia Hayes 16 42 24:58.7 8:02/M
3 Ashley Gibbs 15 98 32:15.5 10:19/M
4 Aubrey Gibbs 15 99 32:15.7 10:19/M
5 Hannah Pheeney 15 111 33:35.9 10:45/M
6 Mariane Abdallah 19 153 49:10.0 15:45/M
7 Grace Mosher 15 157 50:46.9 16:18/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Stout 18 2 16:53.2 5:27/M
2 Timothy Nelson 18 4 17:20.7 5:35/M
3 Chad Piatt 18 5 17:44.7 5:43/M
4 Justin Detgen 19 6 18:00.7 5:48/M
5 Trenton Smith 19 8 18:06.9 5:50/M
6 James Colon 19 9 18:20.0 5:55/M
7 Caleb Kriesch 19 10 18:24.0 5:56/M
8 Gary Richardson 18 12 18:36.1 6:00/M
9 Brandon Hall 17 15 19:10.2 6:11/M
10 Mitchel Horn 16 18 19:59.9 6:27/M
11 Austin Jones 19 19 20:05.1 6:29/M
12 Will Cathcart 19 38 24:27.4 7:53/M
13 Justin Detgen 19 155 49:43.5 16:02/M
14 Andrew Collier 19 172 58:03.6 18:38/M
15 Christian Houlihan 18 173 1:03:12.1 20:11/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer McKenna 23 26 22:29.0 7:13/M
2 Hana Jaquays 21 110 33:32.2 10:45/M
3 Justine Leo 24 145 45:40.5 14:39/M
4 Courtney Ratliff 22 167 57:38.1 18:24/M
5 Alfie Ormsbee 20 171 58:03.1 18:37/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deion Feldpausch 21 3 17:07.8 5:31/M
2 Dylan Hamilton 21 7 18:03.2 5:49/M
3 Jacob Fletcher 20 11 18:28.6 5:57/M
4 Sebastian Behme 20 16 19:33.4 6:18/M
5 Ryan Wirgan 20 17 19:48.0 6:23/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Davis 27 72 27:44.9 8:54/M
2 Kala Mapes 28 90 31:01.8 9:56/M
3 Farah Nisan 29 92 31:09.2 10:02/M
4 Lara Roth 29 117 34:48.2 11:04/M
5 Tiffany Etterman 27 147 46:11.2 14:37/M
6 Katie Martin 28 149 46:19.0 14:38/M
7 Paxton Killewald 26 177 1:13:30.0 21:13/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Lupinski 28 60 26:47.9 8:29/M
2 Jake Silas 27 104 32:44.4 10:26/M
3 Corey Davis 28 105 32:54.3 10:34/M
4 Chris Manning 28 108 33:30.1 10:36/M
5 Mahera Abdullah 25 152 49:09.5 15:44/M
6 Ben Sowles 27 176 1:13:30.0 21:14/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Pulis 32 29 22:56.2 7:23/M
2 Sarah Vano 34 73 28:08.1 9:03/M
3 Catherine Ervin 30 78 28:59.6 9:15/M
4 Christine Marcoux 34 139 42:55.4 13:46/M
5 Lauren Delana 30 148 46:16.6 14:38/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hunor Custak 30 13 18:56.4 6:06/M
2 Eric Stocker 33 56 26:33.7 8:33/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Mullin 36 36 24:13.7 7:48/M
2 Susan Jablonski 39 47 25:18.3 8:06/M
3 Elizabeth Vachon 37 63 27:05.0 8:41/M
4 Kristy Mallory 38 85 30:28.6 9:43/M
5 Kristina Suchyta 37 88 30:52.3 9:55/M
6 Rebecca Jones 39 101 32:20.3 10:22/M
7 Andrea McKelvey 39 103 32:26.7 10:24/M
8 Alyson Lobert 36 126 36:25.6 8:25/M
9 Michelle Arnold 36 130 36:42.7 11:47/M
10 Sylwia Steciak 38 138 42:09.3 13:33/M
11 Nora Hamama 35 151 48:14.2 15:33/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Czinder 38 41 24:43.2 7:57/M
2 Andrew Walsh 37 43 25:02.1 8:04/M
3 Chester Simpson 35 46 25:14.1 7:54/M
4 Philipp Kluck 38 53 26:18.3 8:20/M
5 Jacob Lozier 39 102 32:26.3 10:24/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Christenson 41 58 26:38.4 8:34/M
2 Laura Doran 42 59 26:42.5 8:33/M
3 Scooter Applegate 44 61 27:01.1 8:42/M
4 Kathleen Burnett 43 116 34:29.8 11:05/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Burnett 41 27 22:46.4 7:20/M
2 Brett Meyer 42 37 24:23.7 7:50/M
3 Matt Berg 40 48 25:34.0 8:13/M
4 Cory Mosher 41 49 25:47.5 8:18/M
5 Nelson Hamblin 40 69 27:33.7 8:51/M
6 Dave Campbell 42 91 31:05.0 9:57/M
7 Thomas Bissett 43 107 33:22.8 10:43/M
8 Andy Parrow 43 135 38:34.5 12:20/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Horn 47 52 25:58.6 8:22/M
2 Elizabeth Hayes 45 100 32:19.2 10:22/M
3 Iveta Tobiczyk 45 114 33:55.1 10:54/M
4 Stephanie Inglis Dubin 45 121 35:43.8 11:28/M
5 Noelle Cotter 48 124 36:05.5 11:36/M
6 Lisa Day 46 127 36:27.5 11:42/M
7 Christine Bromm 46 137 41:49.7 13:23/M
8 Sherri Gee 46 144 43:52.4 14:04/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Greg Hall 49 28 22:50.0 7:21/M
2 David Hayes 49 77 28:47.0 9:14/M
3 Steve Tobiczyk 49 79 29:17.6 9:25/M
4 Karl Krause 48 87 30:45.5 9:51/M
5 Mike O'Connor 48 96 31:59.7 10:14/M
6 Daniel Austad 46 109 33:31.9 10:45/M
7 Matthew Cotter 47 125 36:05.6 11:36/M
8 Chris Gee 46 143 43:51.2 14:04/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen O'Connor 53 71 27:41.9 8:54/M
2 Martha Rumschlag 51 86 30:42.4 9:45/M
3 Sara Hazen 51 118 34:48.2 11:07/M
4 Karen Kogelschatz 54 119 34:52.3 11:14/M
5 Susan Light 54 122 35:44.0 11:28/M
6 Margie Vlisides 50 132 36:59.6 11:51/M
7 Dina Sowers 50 133 37:56.4 12:06/M
8 Theresa Pooley 53 134 38:07.7 12:10/M
9 Heather Glover 52 140 43:23.5 13:58/M
10 Dawn Robb 54 141 43:25.7 13:59/M
11 Hannah Griement 50 160 51:56.4 16:39/M
12 Michele Miller 51 161 51:56.5 16:39/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Greg Janicki 54 24 21:50.6 7:02/M
2 Rusty Robinson 50 35 23:53.1 7:40/M
3 Todd Taliaferro 50 50 25:57.9 8:21/M
4 Paul Urecte 51 64 27:08.3 8:40/M
5 Dan Woodbeck 52 66 27:22.2 8:47/M
6 Gerhard Griement 51 70 27:37.3 8:50/M
7 Erik Kreiger 51 146 46:04.7 14:46/M
8 Dave Pahl 53 158 51:21.9 16:29/M
9 Randy Ratliff 54 168 57:38.5 18:24/M
10 Patrick Houlihan 53 174 1:03:16.2 20:12/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Selva 58 74 28:27.2 9:07/M
2 Barbara Cleveland 56 80 29:27.8 9:28/M
3 Sarah Shiu 55 123 35:46.2 11:28/M
4 Kathy Passino 56 136 39:52.7 12:43/M
5 Marge Levinson 57 164 53:50.0 17:15/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tim Babinski 55 31 23:11.1 7:28/M
2 Dan Beard 59 54 26:22.3 8:27/M
3 Herbert Cleveland 55 82 29:51.6 9:36/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jane Sanders 62 75 28:38.0 9:10/M
2 Sue Filauro 60 81 29:35.4 9:29/M
3 Janise Mapes 60 89 31:01.4 9:56/M
4 Rebecca Flook 60 128 36:27.9 11:40/M
5 Kathy Billington 62 142 43:32.3 13:57/M
6 Kathryn Gross 63 154 49:36.3 15:53/M
7 Michele White 64 165 53:52.4 17:15/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Claudia Tuori 66 120 35:35.9 11:23/M
2 Nancy Nordlie 65 131 36:56.9 11:49/M
3 Andee Mosher 67 169 57:52.8 18:31/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mr Kim Mosier 66 94 31:30.2 10:07/M
2 David Baker 65 97 32:09.3 10:18/M
3 Michael Thomas 69 129 36:40.4 11:44/M
4 John Tuori 66 156 50:18.8 16:08/M
5 Dan Mosher 68 162 52:48.1 16:51/M
6 Joe Hutson 67 175 1:13:30.0 21:13/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Cryderman 72 51 25:58.2 8:22/M
2 Bob Drapal 73 93 31:17.4 10:01/M

Female 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Phyllis Pheeney 76 170 57:53.3 18:29/M

Male 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Walter Pheeney 75 163 52:50.3 16:54/M




Outrun Hunger 1 Mile Run
Overall Finish List
November 06, 2018
Results by: Michigan Running Foundation

1 Mile Run
Place Name Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Alisia Olleanu 993 12 1:F Female 1 Mile 8:53.9
2 Keating Holland 995 9 1:M Male 1 Mile 9:00.6
3 Caroline Christenson 973 11 2:F Female 1 Mile 10:57.9
4 Kristen Hillier 981 9 3:F Female 1 Mile 12:54.3
5 Jackson Campbell 994 8 2:M Male 1 Mile 13:17.9
6 Olivia Bednarz 213 13 4:F Female 1 Mile 14:06.0
7 Marty Bednarz 212 47 3:M Male 1 Mile 14:26.9
8 Nolan Gray 1210 8 4:M Male 1 Mile 14:39.1
9 Amelia Day 974 12 5:F Female 1 Mile 15:52.4
10 Nicholas Hamblin 980 6 5:M Male 1 Mile 16:02.2
11 Angela Hamblin 979 40 6:F Female 1 Mile 16:07.9
12 Evan Jenkins 195 44 6:M Male 1 Mile 16:20.2
13 Alyssa Nagy 984 7 7:F Female 1 Mile 16:43.1
14 Charlie Day 975 10 7:M Male 1 Mile 17:28.4
15 James Hillier 998 12 8:M Male 1 Mile 18:06.7
16 Henry Parrow 988 6 9:M Male 1 Mile 22:19.1
17 Hanna Parrow 986 40 8:F Female 1 Mile 22:19.5
18 Helen Parrow 987 8 9:F Female 1 Mile 22:21.1
19 Owen Bradley 997 4 10:M Male 1 Mile 22:44.7
20 Levy Silko 990 5 11:M Male 1 Mile 26:15.7
21 Ginger Houghton 983 36 10:F Female 1 Mile 26:16.3
22 Asher Silko 991 6 12:M Male 1 Mile 26:17.7
23 Sandy Houghton 982 64 11:F Female 1 Mile 26:19.0
24 Luann Pate 989 63 12:F Female 1 Mile 26:43.9
25 Melissa Gellmeies 1209 56 13:F Female 1 Mile 26:44.5
26 Roz Standriff 992 52 14:F Female 1 Mile 26:47.2
27 William Bauer 996 87 13:M Male 1 Mile 27:29.6
28 Elijah Gorial 977 4 14:M Male 1 Mile 27:52.1
29 Remy Gorial 978 2 15:F Female 1 Mile 29:41.4

Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation