2018 MHSAA LP XC Region 27-3

back to results

Oct. 27, 2018

2018 MHSAA LP XC Region 27-3
Willow Metropark, New Boston, MI
Provided by A2 Race Management


MHSAA LP Regional 27-3 at AA Huron - 10/27/2018 10:58:00 AM
Chestnut Grove @ Willow Metropark, New Boston, MI

Varsity Boys 5000 Meter Run
===============================================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------
1 Colin Kane 12 Dundee 15:25.8 1
2 Zach White 12 Dundee 16:40.2 2
3 Max Kull 12 Ida 16:45.2 3
4 Vincent Vermeulen 12 AA Greenhills 16:57.0 4
5 Hunter Assenmacher 11 Ida 16:58.1 5
6 Bryce Groves 12 Dundee 17:09.6 6
7 Kevin LaMont 12 Whitmore Lake 17:09.8 7
8 Jacob Ansel 9 Erie Mason 17:10.7 8
9 Dylan Ortiz 10 AP Cabrini 17:15.8 9
10 Carter Rose 12 Erie Mason 17:22.9 10
11 Clay Rinna 11 Whitmore Lake 17:31.3 11
12 Gabe Nelson 9 Clinton 17:32.5 12
13 Jake Zell 12 AA Greenhills 17:33.3 13
14 Alex Allman 11 AA Greenhills 17:35.8 14
15 Alan Atkinsmith 11 AA Greenhills 17:36.1 15
16 Nicholas Hess 12 Ida 17:42.1 16
17 Joe Wilson 12 Monroe St. Mary CC 17:46.0 17
18 Jerry Yanak 11 Erie Mason 17:47.0 18
19 Andrew Angold-Stephens 12 AA Greenhills 17:54.3 19
20 Brock Booth 10 Ida 17:57.7 20
21 Matt Schwennesen 12 Whitmore Lake 17:59.3 21
22 Justin Nieman 12 Dundee 18:06.2 22
23 Evan Marshall 12 Dundee 18:09.4 23
24 Cole Cousino 9 Dundee 18:09.7 24
25 Nate Chavez 10 Clinton 18:12.3 25
26 Cory Yenor 12 Erie Mason 18:15.1 26
27 Andrew Wickenheiser 10 Monroe St. Mary CC 18:16.3 27
28 Johnny Ellsworth 11 AA Greenhills 18:16.5 28
29 Eric Briggs 10 Clinton 18:18.6 29
30 Jude Campbell 11 Blissfield 18:19.7 30
31 Owen Schassberger 11 Ida 18:21.3 31
32 Todd King 10 Clinton 18:21.8 32
33 Brendan Cousino 11 Dundee 18:36.7 33
34 Nicholas Koh 12 AA Greenhills 18:38.5 34
35 Cole Rinna 9 Whitmore Lake 18:41.4 35
36 Carson Rose 10 Erie Mason 18:43.8 36
37 Liam Riley 10 Manchester 18:47.9 37
38 Christian Fischer 10 Blissfield 18:48.6 38
39 Devin Mackenzie 10 Manchester 18:54.6 39
40 Matthew Urbanczyk 9 Clinton 18:56.1 40
41 Tyler Webb 10 Ida 18:57.1 41
42 Ethan Cuschieri 9 Erie Mason 18:57.5 42
43 Mitchell Russelburg 12 AP Cabrini 18:58.9 43
44 Adam Holten 11 Riv Gabriel Richard 19:01.6 44
45 Spencer Balcerzak 10 Erie Mason 19:06.3 45
46 Conner Rutan 12 Ida 19:12.8 46
47 Bailey Adams 11 Whitmore Lake 19:15.1 47
48 Micah Eby 12 Monroe St. Mary CC 19:16.4 48
49 Alex Kelly 12 Adrian Madison 19:19.8 49
50 Austin Carrell 11 Ypsi Arbor Prep 19:22.0 50
51 Colin Mackenzie 10 Monroe St. Mary CC 19:23.4 51
52 Jacob Gosen 12 Riv Gabriel Richard 19:25.3 52
53 Joshua Tynan 12 Riv Gabriel Richard 19:26.5 53
54 Bobby Romberger 10 Manchester 19:29.8 54
55 Anthony Lindsey 9 Ypsi Arbor Prep 19:41.5 55
56 Nick Loewengruber 10 Riv Gabriel Richard 19:42.3 56
57 Jack Palmer 9 Monroe St. Mary CC 19:44.9 57
58 Tanner Luce 12 Adrian Madison 19:51.5 58
59 Seth Beerens 9 Manchester 19:55.7 59
60 Nethanel Leupold 10 Adrian Madison 19:57.1 60
61 Dillin Kowalewski 12 Whitmore Lake 19:59.7 61
62 Tommy Burt 10 Clinton 20:08.8 62
63 Heston Fanson 9 Whitmore Lake 20:13.4 63
64 Peter Laskaris 9 Riv Gabriel Richard 20:14.6 64
65 Nnamdi Nwanakwere 10 Taylor Prep 20:16.4 65
66 Aiden Grego 10 Monroe St. Mary CC 20:17.4 66
67 Chase Flint 11 Manchester 20:29.1 67
68 Preston Mackenzie 9 Manchester 20:34.1 68
69 Carson Horning 12 Canton Prep 20:36.6
70 Benjamin Miller 9 Blissfield 20:40.3 69
71 John Borowicz 9 Riv Gabriel Richard 20:41.5 70
72 Cormick Eggen 9 Canton Prep 20:47.7
73 William Cothron 10 Canton Prep 20:49.0
74 Brandon Beach 12 Clinton 20:49.5 71
75 Gregory Pomponio 10 AP Cabrini 20:54.1 72
76 Isaiah Hendrick 11 Monroe St. Mary CC 20:57.7 73
77 Parker Heggie 9 Riv Gabriel Richard 21:01.8 74
78 Nolan Andrews 9 Blissfield 21:23.9 75
79 Aidan McKinney 10 Ypsi Arbor Prep 21:52.8 76
80 Clay Winchell 11 Blissfield 21:59.2 77
81 Anthony Contreras 12 Adrian Madison 22:02.3 78
82 Adam Berthiaume 11 AP Cabrini 22:05.9 79
83 Aaron Barney 11 Det Community 22:18.3
84 Miles West 11 Manchester 22:29.0 80
85 Braeden Newsome 12 Adrian Madison 22:30.8 81
86 Herman Brown 12 Det Community 22:46.6
87 Cameron Bassett 9 Ypsi Arbor Prep 22:48.9 82
88 Brendan Fix 10 AP Cabrini 23:31.8 83
89 Justin Garrett 11 Dearborn Advanced Tech 23:55.0
90 Javon Wilson 10 Ypsi Arbor Prep 24:07.2 84
91 Parker Tyree 10 Taylor Prep 24:07.5 85
92 Luca Rogers 10 Taylor Prep 24:08.4 86
93 Luke Osman 9 AP Cabrini 24:23.4 87
94 David Hart 9 Ypsi Arbor Prep 24:47.3 88
95 Diallo Carr 11 Det Community 24:51.1
96 Christian Campitelle 9 AP Cabrini 25:07.3 89
97 Lance Witt 11 Taylor Prep 28:21.3 90
98 Eric Hicks 12 Taylor Prep 33:11.3 91



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
===============================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===============================================================================================
1 Dundee 54 1 2 6 22 23 24 33
1 Colin Kane 15:25.71
2 Zach White 16:40.11
6 Bryce Groves 17:09.56
22 Justin Nieman 18:06.20
23 Evan Marshall 18:09.40
24 Cole Cousino 18:09.63 *
33 Brendan Cousino 18:36.65 *
Total Time: 1:25:31 Average: 17:06.20 1-5 Split: 2:44
2 AA Greenhills 65 4 13 14 15 19 28 34
4 Vincent Vermeulen 16:56.98
13 Jake Zell 17:33.30
14 Alex Allman 17:35.80
15 Alan Atkinsmith 17:36.10
19 Andrew Angold-Stephens 17:54.30
28 Johnny Ellsworth 18:16.50 *
34 Nicholas Koh 18:38.42 *
Total Time: 1:27:37 Average: 17:31.30 1-5 Split: 58
3 Ida 75 3 5 16 20 31 41 46
3 Max Kull 16:45.16
5 Hunter Assenmacher 16:58.03
16 Nicholas Hess 17:42.05
20 Brock Booth 17:57.68
31 Owen Schassberger 18:21.25
41 Tyler Webb 18:57.04 *
46 Conner Rutan 19:12.75 *
Total Time: 1:27:45 Average: 17:32.84 1-5 Split: 1:37
4 Erie Mason 98 8 10 18 26 36 42 45
8 Jacob Ansel 17:10.70
10 Carter Rose 17:22.82
18 Jerry Yanak 17:47.00
26 Cory Yenor 18:15.10
36 Carson Rose 18:43.74
42 Ethan Cuschieri 18:57.45 *
45 Spencer Balcerzak 19:06.23 *
Total Time: 1:29:20 Average: 17:51.88 1-5 Split: 1:34
5 Whitmore Lake 121 7 11 21 35 47 61 63
7 Kevin LaMont 17:09.80
11 Clay Rinna 17:31.30
21 Matt Schwennesen 17:59.23
35 Cole Rinna 18:41.40
47 Bailey Adams 19:15.04
61 Dillin Kowalewski 19:59.66 *
63 Heston Fanson 20:13.40 *
Total Time: 1:30:37 Average: 18:07.36 1-5 Split: 2:06
6 Clinton 138 12 25 29 32 40 62 71
12 Gabe Nelson 17:32.45
25 Nate Chavez 18:12.23
29 Eric Briggs 18:18.57
32 Todd King 18:21.78
40 Matthew Urbanczyk 18:56.09
62 Tommy Burt 20:08.80 *
71 Brandon Beach 20:49.44 *
Total Time: 1:31:22 Average: 18:16.23 1-5 Split: 1:24
7 Monroe St. Mary CC 200 17 27 48 51 57 66 73
17 Joe Wilson 17:45.91
27 Andrew Wickenheiser 18:16.26
48 Micah Eby 19:16.38
51 Colin Mackenzie 19:23.34
57 Jack Palmer 19:44.89
66 Aiden Grego 20:17.37 *
73 Isaiah Hendrick 20:57.67 *
Total Time: 1:34:27 Average: 18:53.36 1-5 Split: 1:59
8 Manchester 256 37 39 54 59 67 68 80
37 Liam Riley 18:47.88
39 Devin Mackenzie 18:54.54
54 Bobby Romberger 19:29.74
59 Seth Beerens 19:55.65
67 Chase Flint 20:29.10
68 Preston Mackenzie 20:34.10 *
80 Miles West 22:28.92 *
Total Time: 1:37:37 Average: 19:31.39 1-5 Split: 1:42
9 Riv Gabriel Richard 269 44 52 53 56 64 70 74
44 Adam Holten 19:01.54
52 Jacob Gosen 19:25.28
53 Joshua Tynan 19:26.49
56 Nick Loewengruber 19:42.25
64 Peter Laskaris 20:14.54
70 John Borowicz 20:41.46 *
74 Parker Heggie 21:01.77 *
Total Time: 1:37:51 Average: 19:34.02 1-5 Split: 1:13
10 AP Cabrini 286 9 43 72 79 83 87 89
9 Dylan Ortiz 17:15.78
43 Mitchell Russelburg 18:58.82
72 Gregory Pomponio 20:54.08
79 Adam Berthiaume 22:05.83
83 Brendan Fix 23:31.71
87 Luke Osman 24:23.40 *
89 Christian Campitelle 25:07.27 *
Total Time: 1:42:47 Average: 20:33.25 1-5 Split: 6:16
11 Blissfield 289 30 38 69 75 77 - -
30 Jude Campbell 18:19.61
38 Christian Fischer 18:48.60
69 Benjamin Miller 20:40.30
75 Nolan Andrews 21:23.87
77 Clay Winchell 21:59.12
Total Time: 1:41:12 Average: 20:14.30 1-5 Split: 3:40
12 Adrian Madison 326 49 58 60 78 81 - -
49 Alex Kelly 19:19.71
58 Tanner Luce 19:51.49
60 Nethanel Leupold 19:57.01
78 Anthony Contreras 22:02.30
81 Braeden Newsome 22:30.78
Total Time: 1:43:42 Average: 20:44.26 1-5 Split: 3:12
13 Ypsi Arbor Prep 347 50 55 76 82 84 88 -
50 Austin Carrell 19:21.91
55 Anthony Lindsey 19:41.45
76 Aidan McKinney 21:52.80
82 Cameron Bassett 22:48.82
84 Javon Wilson 24:07.20
88 David Hart 24:47.28 *
Total Time: 1:47:53 Average: 21:34.44 1-5 Split: 4:46
14 Taylor Prep 417 65 85 86 90 91 - -
65 Nnamdi Nwanakwere 20:16.35
85 Parker Tyree 24:07.48
86 Luca Rogers 24:08.34
90 Lance Witt 28:21.28
91 Eric Hicks 33:11.29
Total Time: 2:10:05 Average: 26:00.95 1-5 Split: 12:55



MHSAA LP Regional 27-3 at AA Huron - 10/27/2018 10:58:00 AM
Chestnut Grove @ Willow Metropark, New Boston, MI

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Mary Bradshaw 11 Manchester 19:44.4 1
2 Jocelyn Boote 12 Manchester 20:21.3 2
3 Alissa King 10 Clinton 20:28.1 3
4 Lily Heath 9 AP Cabrini 20:43.5 4
5 Jordan Craven 12 Whitmore Lake 20:44.0 5
6 Peyton Starner 12 Monroe St. Mary CC 20:49.8 6
7 Anne Wong 12 Adrian Madison 20:51.1 7
8 Mikayla Trumbla 12 AP Cabrini 20:52.6 8
9 Elizabeth O'Hotzke 12 Manchester 20:58.4 9
10 Elizabeth Hanoian 12 Riv Gabriel Richard 21:04.9
11 Jolie Grieser 11 Ida 21:14.1 10
12 Ania Ghazzawi 9 AP Cabrini 21:15.7 11
13 Lily Green 11 Riv Gabriel Richard 21:16.4
14 Kayla Muir 12 Ida 21:17.4 12
15 Madison Vore 12 Monroe St. Mary CC 21:19.4 13
16 Kristin Clark 12 Dundee 21:22.3 14
17 Angel Ghazzawi 9 AP Cabrini 21:37.2 15
18 Sydney Keller 10 AA Greenhills 21:38.2 16
19 Harley Hughson 10 Dundee 21:43.3 17
20 Sydney Peck 10 Dundee 21:46.3 18
21 Makayla Fletcher 11 Clinton 21:48.8 19
22 Madison Hess 10 Ida 21:54.6 20
23 Maya Behrend 12 AA Greenhills 22:01.3 21
24 Anisha Fujii 11 AA Greenhills 22:06.3 22
25 Claire Schassberger 10 Ida 22:06.6 23
26 Kaelan Parry 12 Dundee 22:12.6 24
27 Madisyn McDonald 9 Adrian Madison 22:13.3 25
28 Katie Suarez 12 AA Greenhills 22:15.0 26
29 Mya Harmer 10 Ida 22:22.7 27
30 Alina Bardwell 12 AA Greenhills 22:31.9 28
31 Adrienne Fruit 11 Dundee 22:42.6 29
32 Fiona Brown 11 Blissfield 22:47.9 30
33 Elizabeth Milner 11 Blissfield 22:54.5 31
34 Monica Behrend 9 AA Greenhills 22:55.6 32
35 Megan Weidmayer 11 Blissfield 22:59.5 33
36 Sonya Zacharek 9 AA Greenhills 23:04.1 34
37 Willow Biggs 12 Monroe St. Mary CC 23:05.8 35
38 Alana Maffesoli 10 AP Cabrini 23:08.0 36
39 Erin O'Neil 12 AP Cabrini 23:12.6 37
40 Lydia Makula 9 Blissfield 23:17.8 38
41 Sonia Garcia 9 Erie Mason 23:21.2
42 Emma Mandelka 9 Ida 23:21.9 39
43 Haley Froberg 9 Dundee 23:22.5 40
44 Maggie Lustig 11 Whitmore Lake 23:25.0 41
45 Emma Hampel 11 Clinton 23:25.4 42
46 Sarah Weidmayer 12 Blissfield 23:26.2 43
47 McKenzie Lambert 11 Ida 23:31.6 44
48 Kara Stutzman 10 Blissfield 23:33.9 45
49 Brook Fetter 10 Adrian Madison 23:36.1 46
50 Meghan Carr 10 AP Cabrini 23:38.7 47
51 Ashlynn Reed 11 Blissfield 23:39.6 48
52 Maddie Shafer 9 Monroe St. Mary CC 23:44.4 49
53 Cassandra Stoner 12 Dundee 23:47.0 50
54 Chelsea Scheffler 12 Clinton 23:50.2 51
55 Rylee Phillips 11 Whitmore Lake 23:57.8 52
56 Zoe Burciaga 9 Adrian Madison 23:59.4 53
57 Bri McNatt 12 Clinton 24:04.3 54
58 Emma Linger 10 Adrian Madison 24:19.3 55
59 Rebecca Bishop 10 Manchester 24:27.5 56
60 Paige Bourland 12 Manchester 24:37.2 57
61 Gillian Draft 10 Riv Gabriel Richard 24:40.1
62 Samantha Teresky 12 Manchester 24:42.6 58
63 Mia Hayes 10 Clinton 24:43.4 59
64 Avian Jiminez 11 Ypsi Arbor Prep 24:49.9
65 Jamie Meadows 9 Whitmore Lake 24:51.9 60
66 Ashley Moss 10 Erie Mason 25:47.6
67 Julia Mohr 9 Adrian Madison 26:18.2 61
68 Ashley Bouse 10 Clinton 26:22.6 62
69 Hannah Smith 11 Whitmore Lake 26:23.9 63
70 Jaida Graves 11 Erie Mason 26:27.5
71 Areion Walker-Benford 11 Dearborn Advanced Te 26:51.7
72 Rachel Moore 11 Monroe St. Mary CC 27:08.1 64
73 Jessica Lacy 12 Manchester 27:20.3 65
74 Raegan Carrell 10 Ypsi Arbor Prep 27:26.6
75 Abbie Kurtz 10 Whitmore Lake 27:45.4 66
76 Emma Snyder 9 Riv Gabriel Richard 29:00.9
77 Kalise Gerst 9 Ypsi Arbor Prep 29:52.7
78 Emma MacLeod 12 Ypsi Arbor Prep 30:10.4
79 Nikiya Cordell 12 Det College Prep at 36:10.9
80 Suparna Hande 10 Canton Prep 43:16.9



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 AP Cabrini 74 4 8 11 15 36 37 47
Total Time: 1:47:37 Average: 21:31.36 1-5 Split: 2:25
2 Ida 92 10 12 20 23 27 39 44
Total Time: 1:48:56 Average: 21:47.04 1-5 Split: 1:09
3 Dundee 102 14 17 18 24 29 40 50
Total Time: 1:49:47 Average: 21:57.38 1-5 Split: 1:21
4 AA Greenhills 113 16 21 22 26 28 32 34
Total Time: 1:50:33 Average: 22:06.51 1-5 Split: 54
5 Manchester 125 1 2 9 56 57 58 65
Total Time: 1:50:09 Average: 22:01.73 1-5 Split: 4:53
6 Monroe St. Mary CC 167 6 13 35 49 64 - -
Total Time: 1:56:08 Average: 23:13.46 1-5 Split: 6:19
7 Clinton 169 3 19 42 51 54 59 62
Total Time: 1:53:37 Average: 22:43.31 1-5 Split: 3:37
8 Blissfield 175 30 31 33 38 43 45 48
Total Time: 1:55:26 Average: 23:05.16 1-5 Split: 39
9 Adrian Madison 186 7 25 46 53 55 61 -
Total Time: 1:55:00 Average: 22:59.81 1-5 Split: 3:29
10 Whitmore Lake 221 5 41 52 60 63 66 -
Total Time: 1:59:23 Average: 23:52.47 1-5 Split: 5:40