2018 Kayla O'Mara Memorial Races 5k

back to results

Aug. 4, 2018

2018 Kayla O'Mara Memorial Races 5k
Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Kayla O'Mara Memorial Races 5k Races
Age Group Results

5k Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erin Webster Dearborn MI 32 20 17:53.7 5:45/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jean Keiser Holly MI 43 29 18:33.5 5:58/M

Female Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Braun Bloomfield Hills MI 56 96 24:04.8 7:44/M

Female Senior Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Clark Fraser MI 61 105 24:30.6 7:53/M

Female 12 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Giza Grand Blanc MI 12 94 23:56.0 7:42/M
2 Leah Corby Rochester MI 10 154 27:42.6 8:54/M
3 Alana Corby Rochester MI 12 163 28:19.9 9:06/M
4 Madelyn Behnke Linden MI 9 216 32:25.6 10:25/M
5 Michelle Powell Mount Morris MI 0 219 32:31.1 10:27/M
6 Shay Logan Clarkston MI 8 242 33:57.4 10:55/M
7 Olivia Behnke Linden MI 9 272 36:52.8 11:51/M
8 Laura Setzke Fenton MI 0 319 59:19.2 19:04/M

Female 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Clara Krupp Chesaning MI 13 60 21:03.4 6:46/M
2 Andrea Ruiz Davisburg MI 14 61 21:04.0 6:46/M
3 Lauryn Hoover Grand Blanc MI 15 66 21:23.2 6:53/M
4 Abby Locke Lake Orion MI 15 70 21:36.3 6:57/M
5 Georgia Berger Goodrich MI 15 74 22:03.2 7:05/M
6 Madelyn Buck Grand Blanc MI 14 144 27:14.0 8:45/M
7 Katie Rusinek Grand Blanc MI 15 175 29:02.7 9:20/M
8 Anna Kordyzon Grand Blanc MI 15 186 29:48.5 9:35/M
9 Erica Broecker Goodrich MI 14 224 32:48.6 10:33/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Rose Grand Blanc MI 17 31 18:50.5 6:03/M
2 Jillian Lange Goodrich MI 17 32 18:54.2 6:05/M
3 Courtney Krupp Chesaning MI 17 33 18:59.5 6:06/M
4 Olivia Ames Lake Orion MI 16 43 19:30.4 6:16/M
5 Casi Hudak Grand Blanc MI 18 97 24:08.1 7:46/M
6 Alexa Keiser Holly MI 16 113 25:17.3 8:08/M
7 Brianna Ray Jackson MI 16 149 27:19.4 8:47/M
8 Hope McCallum Ortonville MI 19 176 29:02.7 9:20/M
9 Keara O'Mara Oxford MI 18 210 32:00.1 10:17/M
10 Alexa Frania Prudenville MI 18 250 34:54.2 11:13/M
11 Alexis Large Goodrich MI 16 291 39:55.2 12:50/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alexis Cash Gaines MI 20 58 20:47.8 6:41/M
2 Lizzy Kippe Goodrich MI 21 91 23:46.5 7:39/M
3 Morgan Cinader Goodrich MI 23 117 25:30.0 8:12/M
4 Rebekah Whiting Goodrich MI 20 123 26:02.3 8:22/M
5 Sarah O'Mara Bloomfield Hills MI 20 126 26:14.4 8:26/M
6 Emily Tippen Goodrich MI 23 148 27:18.9 8:47/M
7 Kayla Parsell Clio MI 23 245 34:18.0 11:02/M
8 Megan Bilbee Vassar MI 24 252 35:10.0 11:18/M
9 Courtney Lee Flint MI 21 270 36:42.9 11:48/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlin O'Mara Linden MI 29 81 22:55.2 7:22/M
2 Angeline Diambro Fenton MI 25 107 24:41.2 7:56/M
3 Kayla Doan Ortonville MI 29 109 25:00.6 8:02/M
4 Emily Fischer Grand Rapids MI 29 130 26:27.7 8:30/M
5 Ashlee Eisinger Lapeer MI 27 135 26:42.5 8:35/M
6 Catherine Leix Madison Heights MI 29 160 28:06.3 9:02/M
7 Taryn Handyside Highland MI 26 172 28:49.9 9:16/M
8 Rebecca Loby Fenton MI 29 178 29:13.6 9:24/M
9 Kelsey Meyers Goodrich MI 28 179 29:14.4 9:24/M
10 Kelsey Krych Goodrich MI 29 180 29:14.5 9:24/M
11 Lauren Brockmann 25 192 30:07.6 9:41/M
12 Elizabeth Burtch Grand Blanc 29 215 32:22.6 10:24/M
13 Samantha Diegel Clinton Township MI 26 221 32:42.2 10:31/M
14 Nichole Longan Clarkston MI 29 230 33:02.6 10:37/M
15 Charlotte Brown Walled Lake MI 27 233 33:15.5 10:41/M
16 Danielle Desimone Goodrich MI 29 255 35:23.8 11:23/M
17 Erica Motsinger Burton MI 28 262 36:32.2 11:45/M
18 Elizabeth Crawford Grand Blanc MI 25 301 41:23.3 13:18/M
19 Jennifer Lunde Prudenville MI 29 305 45:11.2 14:32/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Biliderh Lake Orion MI 32 24 18:13.5 5:51/M
2 Jessica Cataldo Carbondale IL 31 35 19:07.9 6:09/M
3 Jenelle Keinath Marysville MI 31 92 23:54.7 7:41/M
4 Lora Kennie Birch Run MI 33 114 25:19.6 8:08/M
5 Meredith Dimick Clarkston MI 31 116 25:24.5 8:10/M
6 Sarah Abbey Goodrich MI 33 142 27:04.3 8:42/M
7 Heather Wyciechowski Grand Blanc MI 33 143 27:10.9 8:44/M
8 Susan Morey Flint MI 31 162 28:17.7 9:06/M
9 Amy Way St. Clair Shores MI 32 189 30:03.8 9:40/M
10 Rebecca Hitchcock Davison MI 30 190 30:06.6 9:41/M
11 Heidi Broecker Goodrich MI 34 203 31:17.0 10:04/M
12 Caitlin Thomas Brighton MI 32 227 32:52.6 10:34/M
13 Leah Arand Goodrich MI 33 236 33:21.1 10:43/M
14 Jessica Gilbert Davison MI 33 237 33:28.8 10:46/M
15 Brook Scott Goodrich MI 32 253 35:22.8 11:22/M
16 Ashley Herriman Goodrich MI 33 258 35:36.8 11:27/M
17 Melissa Mays Flushing MI 34 266 36:42.0 11:48/M
18 Kimberly Dombrowski Flint MI 33 273 36:57.2 11:53/M
19 Stephanie Palmer Goodrich MI 31 277 37:44.2 12:08/M
20 Leah Keil Flushing MI 33 295 40:27.7 13:00/M
21 Ashley Blaine Burton MI 33 308 48:39.2 15:39/M
22 Jennifer Eisinger Fenton MI 31 315 53:23.5 17:10/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lori Taylor Grand Blanc 37 73 21:47.3 7:00/M
2 Adriane Himmelspach Goodrich MI 39 87 23:34.9 7:35/M
3 Alison Greene Goodrich MI 35 205 31:29.3 10:07/M
4 Rhonda Bachman Davison MI 39 213 32:18.9 10:23/M
5 Megan Behnke Linden MI 37 217 32:27.1 10:26/M
6 Nicole Shick Flushing MI 35 223 32:47.9 10:32/M
7 Erica Meyers Clio MI 38 239 33:32.0 10:47/M
8 Amy Rygwelski Holly MI 38 241 33:49.0 10:52/M
9 Christine Robertson Goodrich MI 38 244 34:08.8 10:59/M
10 Lori Dougovito Grand Blanc 38 251 34:56.6 11:14/M
11 Whitney Stipes Grand Blanc MI 38 280 38:28.1 12:22/M
12 Angela Jamison Flushing MI 36 287 39:08.4 12:35/M
13 Robin Crosby Flint MI 35 296 40:30.5 13:01/M
14 Heather Shick Flushing MI 38 310 50:33.4 16:15/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Suzanne Larsen Fenton MI 40 36 19:11.6 6:10/M
2 Leah Foley Goodrich MI 41 53 20:14.9 6:30/M
3 Alysia Walsh Clarkston MI 44 68 21:33.4 6:56/M
4 Nichole Sontag Grand Blanc MI 40 100 24:25.5 7:51/M
5 Heidi Grimes South Lyon MI 44 102 24:25.7 7:51/M
6 Francie Reno Grand Blanc MI 43 152 27:40.8 8:54/M
7 Amy Corby Rochester MI 42 165 28:21.9 9:07/M
8 Cristine King Davison MI 40 181 29:33.9 9:30/M
9 Lynne Ray Spring Arbor MI 42 197 30:55.9 9:56/M
10 Holly Abbott Mount Morris MI 43 218 32:30.3 10:27/M
11 Stephanie Hoover Grand Blanc 44 246 34:30.7 11:06/M
12 Christine Aue Flushing MI 42 247 34:30.9 11:06/M
13 Tamara Felton Clio 44 259 35:58.0 11:34/M
14 Shelley Alexander Goodrich MI 43 283 38:56.5 12:31/M
15 Dawn Summerlee Grand Blanc MI 41 290 39:41.2 12:46/M
16 Sherry Weir Clio MI 44 294 40:12.2 12:56/M
17 Tarynn Large Goodrich MI 43 298 40:41.4 13:05/M
18 Stephanie Plair-Jarrett Grand Blanc MI 42 311 53:11.0 17:06/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kris Kotula Swartz Creek MI 47 82 23:01.1 7:24/M
2 Trina Jolley Goodrich MI 49 88 23:36.7 7:35/M
3 Kerri Prue Grand Blanc MI 49 99 24:17.9 7:48/M
4 Julie Kordyzon Grand Blanc MI 47 108 24:42.9 7:57/M
5 Shirley Kolakovich Clarkston MI 47 146 27:17.4 8:46/M
6 Bethany Cartier Ortonville MI 45 202 31:16.7 10:03/M
7 Lisa Ardanowski Grand Blanc MI 48 225 32:50.0 10:33/M
8 Sheryl Janca Owosso MI 48 231 33:03.8 10:38/M
9 Rene McMann Grand Blanc MI 49 234 33:15.6 10:41/M
10 Sophie Gravlin Holly MI 49 267 36:42.5 11:48/M
11 Melissa Romankeniz Burton MI 49 281 38:30.7 12:23/M
12 Betty Tucker Clio MI 49 285 39:00.5 12:32/M
13 Leane Stacy Swartz Creek MI 46 286 39:06.7 12:34/M
14 Kandi McAnnally Clarkston MI 46 314 53:12.4 17:06/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Robin Hoeffel Goodrich MI 54 129 26:21.9 8:28/M
2 Shelley Hanchett Flushing MI 51 141 26:56.0 8:40/M
3 Debra Bennethum Rochester MI 51 147 27:18.0 8:47/M
4 Kathy Elsworth Grand Blanc MI 54 169 28:38.5 9:12/M
5 Kelly Boonstra Lapeer MI 51 182 29:36.7 9:31/M
6 Cindy Keller Flint MI 52 184 29:42.8 9:33/M
7 Lanean Adams Flint MI 53 207 31:48.2 10:14/M
8 Tamitha Taylor Flint MI 51 226 32:52.3 10:34/M
9 Julia Rexin Grand Blanc 51 248 34:34.5 11:07/M
10 Beth Millerschin Grand Blanc MI 52 257 35:27.9 11:24/M
11 Lori Indish Millington MI 54 261 36:29.6 11:44/M
12 Cristine Mielokh Flint MI 51 271 36:44.2 11:49/M
13 Joan Taylor Goodrich MI 52 292 39:56.9 12:50/M
14 Nancy Harrington Holly 54 297 40:35.8 13:03/M
15 Donn Scarborough Goodrich MI 52 309 49:50.5 16:01/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Gail Geiger Davison MI 55 134 26:41.6 8:35/M
2 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 59 164 28:20.0 9:07/M
3 Trina Guttrich Davison MI 58 187 29:51.5 9:36/M
4 Sandra Carlson Fenton MI 57 204 31:23.1 10:05/M
5 Carol Halligan Davison MI 55 208 31:56.3 10:16/M
6 Julie Gallagher Grand Blanc MI 55 209 31:59.8 10:17/M
7 Dawn Swain Davison MI 55 211 32:06.7 10:19/M
8 Bridget Edwards Flint MI 56 222 32:47.1 10:32/M
9 Paula Paul Grand Blanc MI 58 229 32:57.3 10:36/M
10 Laurie Diambro Fenton MI 57 260 36:11.6 11:38/M
11 Debbie Potter Goodrich MI 57 263 36:35.3 11:46/M
12 Suzanne Saxton Flint MI 58 268 36:42.8 11:48/M
13 Karen Zoromski Davison MI 56 276 37:36.0 12:05/M
14 Arlene Peters Goodrich MI 58 284 39:00.3 12:32/M
15 Elizabeth Brooks Swartz Creek MI 57 304 43:29.3 13:59/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Evie Thomas Lapeer MI 62 171 28:41.0 9:13/M
2 Barb Darmafall Grand Blanc MI 62 195 30:36.1 9:50/M
3 Kimberly Hall Flushing MI 62 199 30:58.3 9:57/M
4 Marie Heath Clio MI 62 212 32:13.4 10:22/M
5 Suzanne Hutto Fenton MI 64 240 33:39.3 10:49/M
6 Elizabeth Cady Flint MI 60 279 38:17.6 12:19/M
7 Ellen Thompson Lewiston MI 61 313 53:11.0 17:06/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Victoria Salvador Flint MI 65 201 31:16.4 10:03/M
2 Marie Thompson Clio MI 68 206 31:38.1 10:10/M
3 Maggy Zidar Pontiac MI 68 228 32:54.1 10:35/M
4 Ann Chlebnik Goodrich MI 65 238 33:29.7 10:46/M
5 Kid Fedio Fenton MI 65 269 36:42.9 11:48/M
6 Lynne Shick Montrose MI 67 274 37:01.4 11:54/M
7 Barbara Foley South Lyon 68 288 39:38.8 12:45/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Deanna Gillespie Flint MI 71 243 34:01.6 10:56/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Corby Novi MI 36 1 15:02.8 4:50/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rod Corby Rochester MI 41 6 15:55.8 5:07/M

Male Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Scott Fiske Saint Clair Shores MI 54 27 18:20.2 5:54/M

Male Senior Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Frank Michael Grosse Pointe MI 61 63 21:08.7 6:48/M

Male 12 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Luke Francis Goodrich MI 12 30 18:46.6 6:02/M
2 Cooper Grzeskowiak Grand Blanc MI 12 44 19:46.8 6:21/M
3 Trent Logan Clarkston MI 10 124 26:08.5 8:24/M
4 Christopher Buck Grand Blanc MI 12 145 27:17.0 8:46/M
5 Aidan Carter Grand Blanc MI 11 157 27:54.5 8:58/M
6 Jacob Brandt Montrose MI 11 177 29:10.3 9:23/M
7 Carson Balow Grand Blanc MI 10 183 29:37.2 9:31/M
8 Stephen Iden Goodrich MI 12 249 34:35.8 11:07/M
9 Santino Jamison Flushing MI 11 275 37:26.8 12:02/M
10 Unknown Partic. 174 318 57:47.0 18:35/M

Male 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Drew Kohlmann Flushing MI 15 28 18:31.3 5:57/M
2 Gabe Trudeau Goodrich MI 15 41 19:21.3 6:13/M
3 Chase Hobson Montrose MI 13 42 19:23.5 6:14/M
4 Seth Coffin Montrose MI 15 49 20:10.6 6:29/M
5 Joe Francis Goodrich MI 15 50 20:10.9 6:29/M
6 Joseph Leduc Fenton MI 15 59 20:50.9 6:42/M
7 Grant Davis Davison MI 13 64 21:12.1 6:49/M
8 Drew Balow Grand Blanc MI 14 71 21:43.1 6:59/M
9 Conner Rhodes Goodrich MI 13 76 22:34.9 7:15/M
10 Ayden McCracken Goodrich MI 14 103 24:27.1 7:52/M
11 Daniel Sackrider Clio MI 14 122 25:51.0 8:19/M
12 Aidan Brake Gregory MI 14 128 26:18.1 8:27/M
13 Andrew Summerlee Grand Blanc MI 13 289 39:41.0 12:46/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Zakaria Drews Saginaw MI 19 4 15:35.7 5:01/M
2 Shawn Slater Clarkston MI 17 7 15:59.2 5:08/M
3 Dakota Hundley Corunna MI 18 9 16:14.4 5:13/M
4 Sam Deardorff Fenton MI 18 11 16:27.4 5:17/M
5 Mark Wood Goodrich MI 17 12 17:11.7 5:32/M
6 Peyton Hobson Montrose MI 17 13 17:20.0 5:34/M
7 Zach Duval Goodrich MI 17 15 17:25.7 5:36/M
8 Johnathan Buck Grand Blanc MI 16 17 17:30.9 5:38/M
9 Christian Collis Clarkston MI 16 18 17:48.1 5:43/M
10 Joe Wade Flushing MI 16 19 17:48.6 5:43/M
11 Victor Ruiz Davisburg MI 17 21 17:55.0 5:46/M
12 Carson Brock Clarkston MI 16 23 18:13.4 5:51/M
13 Jeremy Cavallo Davisburg MI 17 25 18:13.9 5:51/M
14 Drew Himmelspach Goodrich MI 16 26 18:15.3 5:52/M
15 Luke Giza Grand Blanc MI 16 45 19:52.8 6:23/M
16 Eric Vandefifer Montrose MI 18 54 20:17.9 6:31/M
17 Joshua Kaczmarek Montrose MI 18 55 20:27.3 6:35/M
18 David Sackrider Clio MI 17 72 21:43.6 6:59/M
19 Andrew Tippen Goodrich MI 18 156 27:52.6 8:58/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Walters Eastpointe MI 21 8 16:05.9 5:10/M
2 Matthew Leduc Fenton MI 23 10 16:23.5 5:16/M
3 Trevor Hall Linden MI 20 40 19:20.9 6:13/M
4 Kyle Jones Swartz Creek MI 20 79 22:42.2 7:18/M
5 Travis Meade Swartz Creek MI 20 137 26:45.8 8:36/M
6 Drew Chernauckas Port Austin MI 21 161 28:11.3 9:04/M
7 Aislinn Walker Flint MI 20 303 41:49.4 13:27/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Ralston Dearborn MI 29 3 15:25.5 4:57/M
2 Michael Grinols Rochester Hills MI 25 14 17:23.5 5:35/M
3 Kevin Smith Grand Blanc MI 25 48 20:07.4 6:28/M
4 Doug Dang Grand Rapids MI 28 56 20:36.6 6:37/M
5 Jake Parr Goodrich MI 29 90 23:44.2 7:38/M
6 Stephen Harlow Royal Oak MI 28 140 26:52.2 8:38/M
7 Nathanial Cwiklinski Burton MI 29 196 30:44.5 9:53/M
8 Ignacio Perez Oak Park MI 25 200 31:13.6 10:02/M
9 Jordan Guttrich Davison 25 232 33:15.2 10:41/M
10 Cameron Hill Hartland MI 29 293 39:59.2 12:51/M
11 Nick Weiss Burton MI 26 302 41:48.6 13:26/M
12 Daniel Eisinger Fenton MI 29 316 53:24.0 17:10/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Smith Linden MI 30 2 15:06.8 4:51/M
2 Kevin Cataldo Carbondale IL 30 5 15:44.3 5:04/M
3 Steven Rose Essexville MI 31 34 19:04.2 6:08/M
4 Dustin Voss Clarkston MI 33 46 19:55.6 6:24/M
5 Matthew Piper Fenton MI 30 111 25:12.3 8:06/M
6 Jeff O’mara Burt MI 32 112 25:15.0 8:07/M
7 Travis Herriman Goodrich MI 34 131 26:33.9 8:32/M
8 Mark Mayberry Farmington Hills MI 33 153 27:42.6 8:54/M
9 Jared Farner Ortonville MI 31 214 32:19.1 10:23/M
10 John Hawkins Goodrich MI 32 256 35:24.3 11:23/M
11 Brandon Dayton Flushing MI 31 317 53:42.4 17:16/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Justin Taylor Grand Blanc MI 35 84 23:06.2 7:26/M
2 Dan Armstrong Davison MI 39 89 23:39.5 7:36/M
3 Justin Gailitis Grand Blanc MI 38 155 27:52.2 8:58/M
4 Christopher Keller Grand Blanc MI 35 173 28:57.1 9:19/M
5 Chad Robertson Goodrich MI 39 265 36:41.8 11:48/M
6 Jay McDaniel Flint MI 36 282 38:36.4 12:25/M
7 Brian Shick Flushing MI 39 307 46:33.5 14:58/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shane Logan Clarkston MI 40 16 17:27.9 5:37/M
2 Matt Bartman Flint MI 40 37 19:13.2 6:11/M
3 Jarrod Miller Flint MI 41 52 20:14.2 6:30/M
4 Dan Himmelspach Goodrich MI 44 57 20:44.0 6:40/M
5 Jacolbi Jarrett Grand Blanc MI 43 78 22:37.8 7:16/M
6 Eric Lund Oxford MI 40 86 23:32.8 7:34/M
7 Mike Sontag Grand Blanc MI 41 119 25:39.3 8:15/M
8 Kevin Krawczyk Troy MI 44 138 26:47.7 8:37/M
9 Andrew Behnke Linden MI 41 264 36:40.0 11:47/M
10 Reyner Dimasuay Lapeer MI 44 278 38:13.4 12:17/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steve Menovcik Grand Ledge MI 49 22 18:06.0 5:49/M
2 Doug Miles Grand Blanc MI 45 62 21:04.3 6:46/M
3 Jason Brake Gregory MI 45 80 22:47.4 7:20/M
4 Chris Weissert Flushing MI 45 93 23:56.0 7:42/M
5 Chris Durant Goodrich MI 46 101 24:25.5 7:51/M
6 Dave Ripka Dexter MI 49 104 24:28.0 7:52/M
7 Michael Slater Clarkston MI 48 110 25:07.8 8:05/M
8 Mike Francis Goodrich MI 46 118 25:37.2 8:14/M
9 Scott Giza Grand Blanc MI 45 120 25:45.4 8:17/M
10 David Brandt Macomb MI 48 166 28:31.0 9:10/M
11 Chris Dicosola Grand Blanc MI 45 193 30:12.3 9:43/M
12 Dennis Shufelt Montrose MI 47 220 32:39.7 10:30/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Karl Zubal Hazel Park MI 52 51 20:13.5 6:30/M
2 Brad Kippe Goodrich MI 50 67 21:23.4 6:53/M
3 Chuck Hall Swartz Creek MI 51 75 22:09.4 7:07/M
4 Darren Berger Goodrich MI 52 77 22:37.8 7:16/M
5 Jeff Mitchell Rochester MI 52 83 23:04.9 7:25/M
6 Jim Oleksinski Rochester MI 51 85 23:16.0 7:29/M
7 Art Ibarra Oxford MI 52 98 24:13.4 7:47/M
8 Tim Brooks Linden MI 53 115 25:24.0 8:10/M
9 Fred Boonstra Lapeer MI 54 132 26:34.8 8:33/M
10 Carl Walsh Clarkston MI 54 136 26:44.7 8:36/M
11 Patrick Wooley Grand Blanc MI 52 158 27:54.5 8:58/M
12 Adam Baldridge Grand Blanc MI 53 167 28:35.6 9:11/M
13 Everett Centerwall III Flint MI 51 168 28:37.9 9:12/M
14 Kenny Debois Mount Morris MI 53 170 28:40.6 9:13/M
15 John Walker III Flint MI 52 185 29:43.2 9:33/M
16 Terry Castor Goodrich MI 53 194 30:21.1 9:46/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tony Ketchmark Davison MI 56 38 19:13.6 6:11/M
2 Lawrence Sak Lake Orion MI 57 39 19:17.8 6:12/M
3 Don Saville Leonard MI 57 47 19:59.7 6:26/M
4 Brian Smith Clarkston MI 55 65 21:13.6 6:49/M
5 Dan Skinner Linden MI 59 69 21:35.6 6:56/M
6 James Swain Davison MI 56 95 24:02.3 7:44/M
7 Rickie Woodring Swartz Creek MI 59 106 24:33.1 7:54/M
8 Mark Daniel Fenton MI 57 125 26:11.1 8:25/M
9 John Fischer Goodrich MI 56 127 26:15.9 8:26/M
10 Kenneth Zoromski Davison MI 58 133 26:34.8 8:33/M
11 William Guttrich Davison MI 56 139 26:50.5 8:38/M
12 Chuck Pendergrass Montrose MI 59 174 28:58.2 9:19/M
13 Bradley Berryman Washington MI 57 188 29:51.6 9:36/M
14 Leonard Brockmann Romeo MI 55 191 30:07.1 9:41/M
15 Ron Taylor Spring Arbor MI 56 198 30:56.9 9:57/M
16 Kirmit Pitts Flint MI 56 312 53:11.0 17:06/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Birkner Goodrich MI 61 121 25:46.1 8:17/M
2 Jon Thompson Lewiston MI 61 235 33:18.9 10:42/M
3 James Langley Burton MI 64 306 46:22.3 14:55/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Clinton Cunningham Grand Blanc MI 65 150 27:30.2 8:51/M
2 Dennis Desimone Goodrich MI 65 254 35:23.6 11:23/M
3 Stephen Welch Grand Blanc MI 68 299 40:48.6 13:07/M
4 Ray Lum Grand Blanc MI 67 300 41:23.3 13:18/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 George Hawkins Goodrich MI 70 151 27:34.7 8:52/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Norman Hart Davison MI 76 159 28:01.5 9:01/M

5k Walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lynette Heinlein Vassar MI 61 2 31:41.3 10:11/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Benjamin Swartz Creek MI 53 3 32:01.3 10:18/M

Female Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Topham Mayville MI 65 5 32:49.2 10:33/M

Female Senior Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dianne Jerichow Flushing MI 66 8 36:56.9 11:53/M

Female 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Duval Goodrich MI 17 33 44:28.8 14:18/M
2 Emma Middleton Goodrich MI 9 65 53:45.0 17:17/M
3 Gabii Boike Goodrich MI 7 66 54:25.1 17:30/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alexis Sullivan Flint MI 26 24 42:47.0 13:45/M
2 Jillian Ivy Burton MI 24 25 42:48.0 13:46/M
3 Megan Hill North Branch MI 29 47 49:16.4 15:50/M
4 Stephanie Tomczak Grand Blanc MI 26 54 51:12.6 16:28/M
5 Samantha French Millington MI 23 63 53:25.7 17:11/M
6 Hailee Hall Millington MI 23 67 54:35.1 17:33/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alexia Pierce Flint MI 34 14 38:36.5 12:25/M
2 Maribeth Boggs Grand Blanc MI 31 58 52:05.2 16:45/M
3 Jessica Daniel Goodrich MI 35 68 56:16.1 18:06/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Jones Swartz Creek MI 44 26 42:58.6 13:49/M
2 Heather Warner Fenton MI 41 40 47:11.8 15:10/M
3 Susan Hoppe Flint MI 43 44 48:07.9 15:28/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Heather Jarvela Lake Orion MI 48 39 47:11.1 15:10/M
2 Kelly Shufelt East Tawas MI 45 52 50:33.1 16:15/M
3 Anna O'Mara Oxford MI 46 61 53:10.3 17:06/M
4 Nicole Walker Flint MI 46 62 53:10.4 17:06/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Boven Grand Blanc MI 51 16 40:20.6 12:58/M
2 Sheila Smith Otisville MI 51 30 44:00.6 14:09/M
3 Carla Kippe Goodrich MI 51 31 44:21.9 14:16/M
4 Calista Collins North Branch MI 53 48 49:17.7 15:51/M
5 Amy Tomczak Grand Blanc MI 51 55 51:12.9 16:28/M
6 Wanita Hatt Clio MI 53 60 52:33.9 16:54/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nicki Kray Dryden MI 56 11 37:48.8 12:09/M
2 Katrina Johnson Mount Morris MI 59 13 38:34.9 12:24/M
3 Pamela Iden Goodrich MI 57 15 40:02.7 12:52/M
4 Tammy Dudley Grand Blanc MI 58 41 47:24.4 15:14/M
5 Marilyn Natchez West Bloomfield MI 57 51 50:16.8 16:10/M
6 Sheri Sprygada Flushing MI 56 53 51:09.4 16:27/M
7 Stacey Barns Goodrich MI 59 56 52:02.7 16:44/M
8 Deborah Anderson Swartz Creek MI 58 59 52:16.3 16:48/M
9 Sueanne Hill Hartland MI 57 70 58:24.4 18:47/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Marilyn Freeman Flushing MI 63 10 37:42.9 12:07/M
2 Christine Peek Flushing MI 62 28 43:20.2 13:56/M
3 Nancy Boyer Flint MI 60 29 43:28.1 13:59/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jillian Jirikovic Davison MI 67 21 41:20.8 13:17/M
2 Patricia Major Goodrich MI 65 35 44:58.0 14:28/M
3 Jacqueline Elam Flint MI 69 37 46:42.0 15:01/M
4 Tamara Rothermel Grand Blanc MI 65 46 48:44.7 15:40/M
5 Hattie Christian Grand Blanc MI 68 50 49:56.6 16:03/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Argue Flint MI 73 19 40:51.4 13:08/M
2 Aggie Sheerin Grand Blanc MI 74 43 47:53.7 15:24/M

Female 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Marjorie Johnson Goodrich MI 77 23 42:03.2 13:31/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mitch Holaly Grand Blanc MI 29 1 30:43.8 9:53/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mike McPherson Swartz Creek MI 56 4 32:24.9 10:25/M

Male Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Pierce Flint MI 54 6 33:36.3 10:48/M

Male Senior Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Dunkel Burton MI 62 7 35:21.3 11:22/M

Male 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Hunter Keefer Burton MI 18 32 44:27.9 14:18/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Gregory Boggs Grand Blanc MI 36 57 52:04.8 16:45/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Jones Swartz Creek MI 46 22 41:41.2 13:24/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ralph Dudley Grand Blanc MI 53 27 43:15.0 13:54/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kurt Schulte Grand Blanc MI 57 36 46:19.4 14:54/M
2 Jim Johnson Lake Orion MI 58 38 47:10.2 15:10/M
3 Jeffrey Hill Hartland MI 58 69 57:39.0 18:32/M
4 Jeff Setzke Fenton MI 55 71 59:20.0 19:05/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick Kray Dryden MI 62 12 37:57.0 12:12/M
2 Tony Diambro Fenton MI 62 20 41:20.1 13:17/M
3 Chris Iden Goodrich MI 62 42 47:27.0 15:15/M
4 Wayne Shick Montrose MI 63 64 53:42.8 17:16/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Salvador Flint MI 68 9 37:07.0 11:56/M
2 Randy St. Laurent Lapeer MI 67 34 44:46.6 14:24/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Thurston Fowler MI 70 17 40:21.5 12:58/M
2 Bob Chlebnik Goodrich MI 70 49 49:20.3 15:52/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ralph Stingel Flint MI 77 18 40:49.6 13:07/M
2 Gary Hoppe Flint MI 76 45 48:08.4 15:29/M

Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.