Sweetheart 5K/10K Relay/10K

back to results

Feb. 15, 2003

Sweetheart 5K/10K Relay/10K
Flushing, MI
Provided by Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER *************************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 1 Ryan Kelly Lansing 25 36:03 5:49
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 19 Carla Murphy Clio 28 43:06 6:57
******************* MALE MASTERS WINNER *************************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 7 John Tarkowski Garden City 50 39:18 6:20
******************* FEMALE MASTERS WINNER ***********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 52 Claire Dedow Clarkston 42 47:31 7:39
.MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 63 Greg Dedow Clarkston 13 49:30 7:58
.FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 105 Lauren Dedow Clarkston 14 58:32 9:26
.MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
.FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
.MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 2 Joseph Frost Hemlock 22 37:17 6:01
2 5 Adam Feinstein Metamora 21 38:50 6:16
3 9 Randy Lambertus Ann Arbor 23 40:16 6:29
4 14 Justin Russell Ann Arbor 22 41:45 6:44
5 31 Michael Ferryall Flint 22 44:53 7:14
.FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 73 Hong Weng Novi 20 52:26 8:27
2 84 Ashley Weaver Howell 24 54:17 8:45
3 89 Daniella Jimenez Fenton 24 54:53 8:51
.MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 4 Heath Jabs Owosso 29 38:35 6:13
2 25 Trevor Terry Ypsilanti 28 44:00 7:05
3 30 Jason Hubbard Shelby 29 44:51 7:14
4 83 Scott Weaver Howell 29 54:06 8:43
5 103 Ryan Conklin Lennon 28 57:36 9:17
.FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 77 Nicole Lamar Hamilton 26 53:05 8:33
2 87 Shirley Weiss Birch Run 27 54:25 8:46
3 123 Sheilah Hebert Midland 29 1:07:41 10:54
.MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 8 Allen Murphy Clio 34 40:02 6:27
2 11 Andrew Carlson Saginaw 30 40:57 6:36
3 12 Don Rose Jr Byron 34 41:24 6:40
4 17 Laurent Fournier Ann Arbor 30 42:29 6:51
5 36 Tom Thornton Lake Orion 32 45:26 7:19
6 37 Gregory Ward Lansing 33 45:37 7:21
7 47 Matthew Brostrom Grand Blanc 31 46:35 7:30
8 76 Ross Blauwkamp Hamilton 31 53:05 8:33
9 80 Charlie Wilson Saint Johns 33 53:16 8:35
10 86 Todd Katic Fenton 30 54:23 8:46
11 120 David Muth Lake Orion 30 1:04:28 10:23
.FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 23 Sharon Becker Ovid 32 43:27 7:00
2 41 Cheryl Halonen Howell 32 46:01 7:25
3 48 Lanette Finney Freeland 32 46:44 7:32
4 50 Jill Katic Fenton 31 47:06 7:35
5 60 Wendi Jabs Saint Johns 30 49:08 7:55
6 93 Lisa Mausolf Oxford 32 55:19 8:55
7 97 Suzanne Carr Okemos 31 56:45 9:09
8 115 Rita Lauer Fenton 34 1:00:19 9:43
.MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 3 John Strycker Bay City 36 37:17 6:01
2 6 John Niven Swartz Creek 39 39:00 6:17
3 15 Joel Van Slyke Fenton 38 41:54 6:45
4 18 Bob Niven Saginaw 39 42:30 6:51
5 21 Manny Tapia Oxford 36 43:18 6:59

6 24 Jeff Gleacher West Bloomfiel 38 43:47 7:03
7 29 David Kropp North Branch 37 44:46 7:13
8 39 Jim Zittel Southfield 39 45:46 7:23
9 45 Ron Zuwala Grand Blanc 38 46:26 7:29
10 46 David Cambridge Sterling Heigh 37 46:33 7:30
11 53 Todd Massa Hemlock 39 47:32 7:40
12 94 Jeff Short Williamston 38 55:32 8:57
.FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 28 Liz Hendershott Ortonville 37 44:43 7:12
2 66 Colleen Cady Brown Grand Blanc 36 50:02 8:04
3 71 Angie Whitener Fenton 36 52:00 8:23
4 107 Julie Bedford Fenton 37 58:53 9:29
5 125 Robin Vaughn Williamston 38 1:08:22 11:01
6 128 Patti Flint Midland 39 1:11:08 11:28
.MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 13 Mark Dedow Clarkston 44 41:42 6:43
2 34 David M Czapor Bloomfield Hil 44 45:09 7:17
3 57 Mike Froats Grand Blanc 44 47:46 7:42
4 62 Douglas Dove Laingsburg 44 49:27 7:58
5 68 Steve Miles Flushing 44 50:17 8:06
6 78 Andrew Griffin Flint 44 53:06 8:33
7 99 Damon Hardy Davison 40 57:03 9:11
8 101 Dan Hieber Haslett 43 57:21 9:14
9 104 Mike Kapraun Flint 43 57:55 9:20
10 119 Rollie Alfaro Lansing 42 1:04:23 10:22
11 130 Patrick Cross Milford 41 1:12:48 11:44
.FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 72 Sandy Logan Novi 40 52:10 8:24
2 82 Linnae Bellaver Brighton 42 53:47 8:40
3 92 Kellie Hicks Fowlerville 42 55:12 8:54
4 98 Jane Hattan Portland 43 56:49 9:09
5 112 Shelly Froats Grand Blanc 42 1:00:03 9:41
6 117 Alison Jerome Ithaca 41 1:01:18 9:53
7 126 Bethann Perkins Lansing 43 1:09:32 11:12
.MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 16 Gordon Gibson Flint 46 42:02 6:46
2 26 Jim De Brincat Grand Blanc 45 44:05 7:06
3 27 Larry Barnett Detroit 47 44:19 7:09
4 40 Michael P Stewart Flushing 45 45:55 7:24
5 51 Clayton Hubel Flint 47 47:19 7:37
6 65 David Roberts Romeo 48 49:38 8:00
7 91 David Penzien Attica 47 55:04 8:52
8 95 Joe Wixon Lansing 48 55:46 8:59
.FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 59 Terese Grondin Milford 49 49:06 7:55
2 90 Debbie Beason Flushing 47 54:54 8:51
3 96 Diane Himebaugh Dearborn Heigh 47 56:10 9:03
4 109 Dianne Newcomb Flint 45 59:14 9:33
5 121 Jan Mcglone Troy 46 1:04:39 10:25
.MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 32 Bob Kosen Shelby Twp 53 45:04 7:16
2 38 Thomas Davenport Bay City 50 45:43 7:22
3 44 Jeffrey Lounds Lansing 50 46:16 7:27
4 54 Jack Levely Royal Oak 52 47:35 7:40
5 58 Timothy Gordon Dewitt 51 48:15 7:46
6 64 Dave Canute Durand 54 49:35 7:59
7 67 William Garrity Ann Arbor 54 50:16 8:06
8 70 Roland G Kibler Ann Arbor 53 51:57 8:22
9 74 Al Fox Mayville 54 52:37 8:29
10 79 Robert Dyhouse Flushing 52 53:07 8:34
11 100 Gus Bachuwa Grand Blanc 52 57:14 9:13
12 108 Ted Wasilewski Fenton 51 59:05 9:31
.FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 55 Maggy Zidar Pontiac 53 47:40 7:41
2 61 Delma Bartelme Ann Arbor 53 49:18 7:57
3 75 Susan Fox Mayville 52 52:37 8:29
4 88 Lynne Feiertag East Lansing 51 54:33 8:47
5 102 Cindy Troshak Lansing 50 57:27 9:15
6 110 Christine Major-Talley Fenton 52 59:23 9:34
7 129 Susan Stuwe Williamston 52 1:12:37 11:42
.MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 20 Gary Scott Midland 55 43:07 6:57
2 33 Rick Warner Sterling Heigh 55 45:09 7:17
3 35 Jeff Morey Mason 55 45:23 7:19
4 42 Michael Smith Lapeer 55 46:10 7:26
5 56 Dan Dewey Oroin 56 47:44 7:42
6 81 Jerry Knoodle Davison 55 53:37 8:38
7 85 Tom Donaldson Davison 59 54:23 8:46
8 111 John Hart Grand Blanc 59 59:27 9:35
9 124 John Feiertag East Lansing 55 1:08:13 10:59
.FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 69 Ruth Thelen St Johns 58 50:53 8:12
2 122 Mary Steinhauser La Salle 58 1:05:59 10:38
.MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 10 James Carlton White Lake 60 40:49 6:35
2 22 George L Gawthrop Flushing 63 43:23 6:59
3 43 Norman Hart Davison 61 46:14 7:27
4 49 Lee Burch Clio 64 46:53 7:33
5 116 Cyril Steinhauser La Salle 61 1:01:06 9:51
6 118 Walter Wood Swartz Creek 60 1:02:20 10:02
.FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
.MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
.FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 106 Chris Swanson Macomb 67 58:38 9:27
2 127 Shirley Kussner Oxford 65 1:09:37 11:13
.MALE AGE GROUP: 70 - 90
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 113 Earl Hanson Flint 70 1:00:04 9:41
2 114 Harold Jones Davison 71 1:00:11 9:42



******************* MALE OVERALL WINNER *************************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 1 Marshall Milbrath Owosso 18 17:43 5:43
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 13 Cheryl Fairbrother Hartland 42 21:43 7:00
******************** MALE MASTERS WINNER ************************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 7 William A Hart Birch Run 54 20:19 6:33
******************** FEMALE MASTERS WINNER **********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 48 Janeen A Dvorak Corunna 52 24:47 7:59
MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 10 Trevor Barton Flushing 15 21:18 6:52
2 21 Kenny Wall Flushing 13 22:39 7:18
3 47 Thomas Schumacher Grand Blanc 14 24:44 7:58
4 74 Blake Ordiway Holly 9 27:01 8:42
5 119 Joshua Brooks Flushing 10 31:43 10:13
FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 24 Danette Disbrow Gaines 15 22:54 7:23
2 60 Nicole Napolitano Fenton 15 25:29 8:13
3 76 Nicole Maki Flint 15 27:15 8:47
4 83 Kayla Hilyard Omer 12 27:38 8:54
5 88 Sara Marshall Flint 12 27:56 9:00
6 95 Cassy Cleveland Clio 12 28:46 9:16
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 3 Mark Rundle Farmington Hil 17 18:27 5:57
2 22 Benjamin Hoff Livonia 17 22:45 7:20
3 41 Brent Hill Coleman 17 24:18 7:50
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 19 Bridgette Beeny Swartz Creek 17 22:32 7:16
2 80 Elyse Hyde Royal Oak 17 27:30 8:52
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 5 Jacob Schultz Frankenmuth 20 19:43 6:21
2 25 Peter Naegle Mount Morris 22 22:55 7:23
3 36 Dan Ruddy Montrose 24 23:53 7:42
4 56 Jair Kollasch Brighton 24 25:21 8:10
5 65 James Pellow Sr Flushing 24 25:40 8:16
6 71 Vic Vega Lake Orion 21 26:10 8:26
7 85 Craig Salter Montrose 22 27:49 8:58
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 14 Robin Redoutey Holly 20 21:45 7:00
2 53 Dana Skelton Lapeer 20 25:18 8:09
3 86 Karissa Reinbold Linwood 22 27:49 8:58
4 108 Megan Mcculloch Ann Arbor 23 30:15 9:45
5 128 Autumn Gillean Flushing 21 32:44 10:33
6 138 Laura Lauer Fenton 24 35:05 11:18
7 152 Roxanne Boice Metamora 21 45:22 14:37
8 156 Lyndsey Grondin Milford 23 51:32 16:36
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 2 Christofer Machniak Flint 27 17:47 5:44
2 18 Tom Pietrowsky Warren 26 22:17 7:11
3 28 Steve Dunn Flint 28 23:11 7:28
4 45 Brian Goodman Royal Oak 27 24:37 7:56
5 75 Brett Mersino Flushing 26 27:14 8:47
6 101 Chad Rogers Lake Orion 27 29:36 9:32
7 102 Martin Houser Grand Blanc 29 29:39 9:33
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 40 Jennifer Carpus Belleville 28 24:14 7:49
2 44 Christina Clark New Hudson 27 24:29 7:53
3 52 Kimberly Jenson Royal Oak 29 25:16 8:08
4 54 Krista Jenson Royal Oak 29 25:21 8:10
5 77 Emily Kelly Lansing 27 27:18 8:48
6 96 Kimberly Timm East Lansing 26 28:55 9:19
7 104 Jenna Houser Grand Blanc 28 29:53 9:38
8 113 Kristine Scharrer Royal Oak 26 30:53 9:57
9 114 Michelle Breault Novi 29 30:54 9:57
10 125 Amy Gallegos Howell 26 32:19 10:25
11 150 Heather Wells Flint 26 41:14 13:17
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 9 Duane Machesney Burton 34 21:09 6:49
2 31 Eric Peterson Flint 30 23:21 7:31
3 105 James Lawrence Troy 34 29:54 9:38
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 34 Heather Flaherty Webberville 34 23:49 7:41
2 64 Debbie Nawrocki Sterling Hts 33 25:39 8:16
3 130 Tina Langeloh Waterford 32 33:11 10:41
4 145 Sarah Denis Redford 30 37:47 12:10
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 4 Seamus O'connell Orvonville 38 19:26 6:16
2 6 Jeffrey Callard Fenton 39 20:09 6:30
3 20 John P Krist Ii Flushing 36 22:32 7:16
4 32 William Pressel Flushing 37 23:42 7:38
5 33 Tim Brooks Flushing 38 23:49 7:40
6 37 Patrick Finney Freeland 35 23:55 7:42
7 46 Bill Hardimon Linden 38 24:38 7:56
8 61 Todd Schmiedeknecht Goodrich 39 25:34 8:14
9 68 Anthony Ellis Flint 38 26:01 8:23
10 70 Michael Lemonds Prospect 38 26:07 8:25
11 103 Greg Baker New Baltimore 37 29:41 9:34
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 49 Diana Rosenstein Williamston 36 24:51 8:01
2 66 Gloria Maki Flint 39 25:47 8:19
3 81 Shari Keener Fenton 38 27:32 8:52
4 90 Melissa Jacobs Bay City 39 28:08 9:04
5 100 Catherine Giampetroni Nashota 38 29:21 9:27
6 106 Marilyn Shaski Montrose 39 30:02 9:40
7 117 Kelly Cleveland Clio 38 31:26 10:08
8 147 Debra Bennethum Rochester Hill 36 38:12 12:18
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 15 Thomas Lupina Clio 41 22:02 7:06
2 87 Kenneth Titus Flint 44 27:51 8:58
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 97 Pamela Marshall Flint 41 28:59 9:20
2 116 Pamela Kitchen Mt Morris 43 31:14 10:04
3 123 Carol Coburn Royal Oak 44 32:15 10:23
4 133 Mary Ellen Fortenberry Flushing 40 33:44 10:52
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 8 Leonard Brousseau Byron 46 20:31 6:37
2 12 Chuck Hilyard Omer 46 21:41 6:59
3 16 Ronald Kinney Lennon 47 22:04 7:06
4 26 Jim L Pougnet Flushing 46 23:05 7:26
5 35 David A Ruddy Montrose 47 23:52 7:41
6 38 John Metevia Midland 45 24:06 7:46
7 39 David Hill Coleman 47 24:12 7:48
8 43 Gary Sifferman Grand Blanc 46 24:25 7:52
9 55 Richard Skelton North Branch 45 25:21 8:10
10 63 Brian Wall Flushing 46 25:38 8:16
11 79 Dennis Keener Lake Orion 49 27:29 8:51
12 99 Kim Avery Swartz Creek 48 29:07 9:23
13 120 Brian Hold Flint 45 31:45 10:14
14 122 Greg Day Waterford 46 32:03 10:20
15 129 David Wilson Flint 49 33:09 10:41
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 58 Rita Powell Flushing 45 25:25 8:11
2 107 Ellen Stewart-Miller Flushing 46 30:06 9:42
3 127 Val Kump-Dutkowski Flushing 48 32:42 10:32
4 137 Denise Dvorak Traverse City 47 35:02 11:17
5 140 Suzanne Hutto Flushing 49 35:16 11:22
6 144 Valerie Perry Grand Blanc 47 37:44 12:09
7 146 Catherine Heckaman Lansing 46 37:57 12:13
8 149 Janis Ratza Flint 45 40:10 12:56
9 153 Tamala Roice Metamora 47 45:24 14:37
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 11 Bill Mckay Perry 51 21:38 6:58
2 27 Larry Mccaskey Lansing 53 23:09 7:28
3 29 Edward Borkowski Flushing 50 23:14 7:29
4 50 Tom Ryan Frankenmuth 54 24:57 8:02
5 57 Dave Pine Northville 53 25:24 8:11
6 59 Dave Thurston Fowler 54 25:27 8:12
7 62 Randall Beeny Swartz Creek 50 25:36 8:15
8 84 William Short Howell 54 27:40 8:55
9 142 Larry Salinas Saginaw 53 36:40 11:49
10 148 Glenn Shaw Belleville 53 40:01 12:54
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 72 Susan Marie Huggler Grand Blanc 54 26:29 8:32
2 78 Diane Fuller Columbiaville 52 27:18 8:48
3 92 Victoria Church Otter Lake 50 28:15 9:06
4 98 Sue Stefanski Brighton 54 29:00 9:21
5 109 Teresa Haase Clarkston 52 30:31 9:50
6 110 Camille Thomas Oxford 50 30:33 9:50
7 112 Mary Kupres Burton 50 30:44 9:54
8 134 Sharon Schultz Birmingham 52 33:48 10:53
9 151 Terri Labadie Milford 53 41:26 13:21
10 155 Shareen Worth Peck 52 48:44 15:42
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 17 Jerome Mittman Northville 58 22:05 7:07
2 23 Bob Brooks Lansing 59 22:49 7:21
3 67 John Bjelobrk Troy 55 25:54 8:21
4 69 Douglas Bradley Dearborn 59 26:05 8:24
5 82 Gary Terry Corunna 55 27:35 8:53
6 91 Thomas I Anders Swartz Creek 56 28:14 9:06
7 124 Anil Walambe West Bloomfiel 57 32:18 10:24
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 94 Shirley Torrance Saline 57 28:39 9:14
2 115 Cheryl Greenfield Sarnia 57 30:57 9:58
3 118 Nancy Porter Mt Pleasant 56 31:32 10:09
4 126 Mary Spleet Clio 56 32:35 10:30
5 132 Nancy Boyer Flushing 56 33:40 10:51
6 154 Trudy Krueger Flint 55 45:31 14:40
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 30 Silviano Fulgencio Fenton 61 23:15 7:30
2 42 Leonard J Block Bay City 60 24:23 7:51
3 93 Elliott Deyo Millington 64 28:37 9:13
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 51 Ellen S Nitz Milford 62 25:07 8:05
2 141 Rita Taylor Swartz Creek 63 36:32 11:46
3 143 Carol Fulgencio Fenton 64 37:15 12:00
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 89 Ed Torrance Saline 65 28:06 9:03
2 111 Jack Murphy Flushing 66 30:36 9:51
3 135 Melvyn Adelman Essexville 68 33:48 10:53
4 136 William R Rude Lansing 68 34:57 11:15
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 90
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 73 Glen A Larsen Grand Blanc 70 26:50 8:39
2 121 Harrison D Hensley Pinckney 70 32:03 10:19
3 131 Larry Sroufe Beaverton 71 33:38 10:50
4 139 Joe Thornburg Troy 86 35:16 11:21



******************* MALE OVERALL WINNER *************************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 1 David Pichey Flint 57 28:52 9:18
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 2 Debbie Topham Mayville 50 29:29 9:30
******************* MALE MASTERS WINNER *************************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 3 Robert Asplund Grand Blanc 51 30:43 9:54
******************* FEMALE MASTERS WINNER ***********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 4 Mary Franklin Pontiac 40 31:11 10:03
.MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 79 Sam Bedford Fenton 4 51:30 16:35
.FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 66 Autumn Hougen Durand 19 45:43 14:43
2 67 Olivia Bassett Grand Blanc 11 45:57 14:48
3 68 Alicia Kelbey Montrose 12 46:03 14:50
4 88 Pilar Hunt Grand Blanc 19 53:43 17:18
.MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 54 David Juillet Flint 29 42:15 13:36
2 89 Justin Hunt Grand Blanc 23 53:43 17:18
3 91 Adam Fleming Holly 23 53:49 17:20
.FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 27 Christa Clifford New Lothrop 29 37:47 12:10
2 38 Amy Daliege Grand Blanc 26 39:57 12:52
3 50 Michelle Brostrom Grand Blanc 25 41:08 13:15
4 71 Beth Ziemba Flushing 21 47:36 15:20
5 81 Andrea Bloomfield Davison 22 52:03 16:46
6 86 Amanda Nisbet Flushing 26 53:08 17:07
7 90 Laura Hunt Fenton 27 53:49 17:20
.MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 21 Dean Perigo Corunna 31 36:51 11:52
.FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 19 Valerie Jewell Gaines 31 36:08 11:38
2 39 Stephanie Potts Clio 31 40:01 12:53
3 55 Marsha Spillane Fenton 32 42:31 13:42
4 57 Jeannette Mcdonald Flint 32 43:36 14:03
5 77 Shawn Thomason Flint 33 50:37 16:18
.MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 42 Matthew Morgan Grand Blanc 39 40:09 12:56
.FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 9 Lori Lindquist Montrose 36 32:37 10:30
2 25 Donna Kowalski Battle Creek 39 37:44 12:09
3 34 Cheryl Bassett Grand Blanc 36 39:07 12:36
4 82 Julie A Perry Davison 38 52:03 16:46
.MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 14 Yves Nugent Washington 42 35:06 11:18
2 26 Jim Prose Fenton 44 37:44 12:09
.FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 41 Merry Jane Robertson Swartz Creek 40 40:06 12:55
2 58 Jeanette Wineland Swartz Creek 44 43:38 14:03
3 62 Joni Ward Swartz Creek 44 44:53 14:27
4 74 Mary Sargent Swartz Creek 43 48:21 15:34
5 80 Tamra Wilson Clio 40 51:43 16:39
6 94 Jill Witzman Flint 41 56:06 18:04
.MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 13 Lester O Brady Grand Blanc 49 34:41 11:10
2 22 Jim Garner Swartz Creek 48 36:52 11:53
3 75 Thomas A Tuuri Flushing 47 49:50 16:03
.FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 5 Lynette Heinlein Vassar 46 31:24 10:07
2 8 Gloria Foley Millington 47 32:34 10:29
3 12 Merri Ann Baker-Radcli Durand 49 34:38 11:09
4 30 Sandy Lawrence Swartz Creek 49 38:04 12:16
5 32 Janette Hart Birch Run 49 38:13 12:19
6 51 Nancy Vincent Perry 45 41:26 13:21
7 63 Marge Mclaughlin Flint 48 45:03 14:31
8 73 Jan Scholl Flushing 49 48:20 15:34
9 76 Shelley Myers Flushing 47 49:51 16:03
10 78 Debra Ziemba Flushing 45 50:38 16:18
.MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 43 Wesley Quertermous Grand Blanc 54 40:41 13:06
2 52 David Burcham Battle Creek 52 41:49 13:28
3 72 Ron Scholl Flushing 54 48:19 15:34
4 87 Steve Nisbet Flushing 52 53:10 17:07
5 92 Andrew Rheude Grand Blanc 52 55:27 17:51
.FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 10 Liz Schwedler Bay City 52 33:18 10:44
2 16 Janet Ellis Flushing 51 35:24 11:24
3 28 Carmen Glowney Grandblanc 53 37:52 12:12
4 37 Mary Withey Fenton 52 39:54 12:51
5 40 Christine Ryan Frankenmuth 53 40:02 12:54
6 47 Linda Levely Royal Oak 50 40:50 13:09
7 53 Nancy Conroy Waterford 51 42:01 13:32
8 59 Debbie Erwin Clio 50 43:39 14:04
9 64 Kathy Cupp Auburn Hills 53 45:34 14:41
10 69 Carol Kettlewell Hemlock 51 46:50 15:05
11 70 Karen Gordon Dewitt 51 47:17 15:14
12 84 Dinah Wells Burton 51 52:37 16:57
13 85 Vicki Lumley Howell 54 52:59 17:04
14 93 Christine Nisbet Flushing 52 56:06 18:04
.MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 7 Don Knight Flint 56 31:38 10:11
2 23 Danny Wineland Swartz Creek 55 37:32 12:05
3 44 Larry Greenfield Sarnia 59 40:44 13:07
.FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 17 Phyllis J Anders Swartz Creek 55 35:39 11:29
2 29 Monica Wood Swartz Creek 58 37:52 12:12
3 33 Jane Matthews Grand Blanc 57 39:01 12:34
4 48 Janice K Rockwood Flushing 57 40:52 13:10
5 56 Nancy Juillet Flint 58 42:52 13:48
6 65 Lynn Justusson Madison Height 55 45:35 14:41
7 83 Connie Weigand Goodrich 56 52:29 16:54
.MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 6 Harry Stoddard Whitmore Lake 60 31:32 10:10
2 11 Marshall Sanders Flint 62 33:40 10:51
3 20 Robert Giza Flushing 64 36:40 11:49
4 31 Douglas Warriner Jackson 62 38:12 12:18
5 45 James Barnett Burton 61 40:47 13:08
6 46 Don La Rochelle Burton 62 40:48 13:08
.FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 36 Cathy Epperson Grand Blanc 60 39:28 12:43
2 61 Madonna Aubrey Flushing 63 44:29 14:20
.MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 24 James Vanderpool Flushing 68 37:33 12:06
.FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 18 Joan Berman Ann Arbor 65 35:50 11:32
.MALE AGE GROUP: 70 - 90
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 15 Wally Mclaughlin Flint 70 35:23 11:24
2 35 Henry C Rudi Grand Blanc 74 39:19 12:40
3 60 Al Duch Swartz Creek 83 43:40 14:04
.FEMALE AGE GROUP: 70 - 90
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 49 Betty Dunlap Goodrich 71 40:56 13:11



----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS Under - 30
1. 460
18:42 21:28 = 40:10
PAT SARVER NEW BALTIMORE, AMY ABDELNOUR CHESTERFIELD

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 31 - 40
1. 405
16:28 21:18 = 37:46
Sean Beckwith Owosso, Rachel Gutierrez Fenton
2. 464
19:00 21:05 = 40:05
WILLIAM STANIGAR MACOMB, HEATHER DOUGHERTY CHESTERFIELD
3. 462
18:58 22:21 = 41:19
WILLIAM MILBURN NEW BALTIMORE, JUANITA ESPINOZA NEW BALTIMORE
4. 468
19:00 26:10 = 45:10
Eric Gutierrez Fenton, Becky McPherson Flushing
5. 423
21:57 25:17 = 47:14
CHRISTOPHER BAILEY SWARTZ CREEK, Anastasia Karabina Fenton

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 41 - 50
1. 466
21:02 33:01 = 54:03
HENRY ROLLINS LAKE ORION, MIA WALLACE LAKE ORION
2. 458
28:07 29:33 = 57:40
HENRY SHERMAN LAKE ORION, MARY SWANSON LAKE ORION


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 51 - 60
1. 472
17:11 20:14 = 37:25
Eric G Larsen Fenton, Suzanne Larsen Fenton
2. 456
18:40 19:21 = 38:01
RYAN DARNELL ROMULUS, CHERYL KLOTKOWSKI DEARBORN
3. 411
19:36 19:48 = 39:24
Adam Ankrum Grand Blanc, Laura Ankrum Grand Blanc
4. 447
20:06 20:43 = 40:49
Larry Bostwick Pinckney, LAURA HAYDEN ROCHESTER HILLS


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 61 - 70
1. 450
16:37 18:42 = 35:19
David R Peterson Farmington, KIM DEZAROV FARMINGTON
2. 452
17:51 20:37 = 38:28
ROMEO LOVE LIVONIA, JULIET LOVE LIVONIA
3. 439
17:35 21:12 = 38:47
Matthew Yacoub Farmington, Julia Winter Bloomfield
4. 477
16:56 29:48 = 46:44
Eric Stuber Howell, BROOKE STUBER HOWELL
5. 435
26:15 39:00 = 1:05:15
William Reich Owosso, Sophie-Catherin Reich Owosso

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 71 - 80
1. 446
20:05 21:21 = 41:26
DAVID NICKEL CARO, KRISTEN NICKEL CARO
2. 429
21:54 23:30 = 45:24
Dean Walker Owosso, Heather Kurrle Owosso
3. 417
22:46 27:29 = 50:15
Robert Hughes Flint, Brenda Hughes Flint
4. 437
27:08 27:20 = 54:28
Helios Leung Ann Arbor, Zhihong Su Ann Arbor

------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 81 - 90
1. 454
19:42 19:54 = 39:36
JEFF BARNETT ANN ARBOR, THERESA KOPACH ANN ARBOR
2. 480
18:21 22:54 = 41:15
Roger Lara Grand Blanc, Ruth Lara Grand Blanc
3. 419
20:16 24:27 = 44:43
Bob T Gazda Algonac, TINA GAZDA SAINT CLAIR
4. 441
26:38 29:24 = 56:02
Sara Martin Corunna, Tom Martin Flushing
5. 469
1:01:09 1:01:11 = 2:02:20
Donna Hippensteel Mount Morris, Tom K Flint Burton

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 91 - 100
1. 233
21:54 24:57 = 46:51
Kenneth Yelle Lapeer, Mary Hansen Fenton
2. 407
24:07 25:15 = 49:22
Tom Delaney Grand Blanc, Denise Schroeder Ann Arbor
3. 421
22:47 26:51 = 49:38
Randy Fielder Brooklyn, Sharon Rodriguez Adrian
4. 433
36:54 36:55 = 1:13:49
Sally Long East Lansing, Alan Fox East Lansing


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 101 - 110
1. 481
19:13 22:47 = 42:00
Kenneth Rowe Southgate, Donna Olson Bloomfield Hills
2. 473
20:48 23:55 = 44:43
David Cuevas Flushing, Elizabeth CUEVAS Flushing
3. 425
23:19 23:32 = 46:51
Kim Roulston Widsor, Bill Smith Novi
4. 409
22:53 24:35 = 47:28
Michelle Jo Dvorak Burton, Jerry Carter North Branch
5. 415
22:49 24:43 = 47:32
Joanie Rogucki Pinckney, Bill Hill Pinckney
6. 413
24:52 30:06 = 54:58
Conrad Mick Scharrer Clio, Susan Scharrer Clio
7. 443
24:09 32:50 = 56:59
Kim Fonger Flushing, Thomas Fonger Flushing


-----------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 111 - 120
1. 475
18:36 25:48 = 44:24
Doug Goodhue Highland, Cindy Goodhue Highland
2. 401
32:38 32:56 = 1:05:34
Jim Loria Swartz Creek, Nancy Rheude Grand Blanc


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 121 - 130
1. 427
21:03 23:56 = 44:59
Ann Forshee-Crane East Lansing, Jim Forshee Ann Arbor
2. 403
22:18 26:46 = 49:04
Richard Wallen Flushing, Jan Wallen Flushing
3. 431
28:28 31:08 = 59:36
Floyd Light Reese, Betsy Light Reese


----------------------------------------------------------------------------


AGE-GROUP RESULTS
SWEETHEART WALK TEAM RESULTS
SATURDAY, FEBRUARY 17, 2001
FLUSHING, MICHIGAN

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 101 - 110
1. 505
36:57 39:27 = 1:16:24
Karen Kaloydis Flushing, John Kaloydis Flushing


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 121 - 130
1. 503
33:43 38:34 = 1:12:17
Harold A Peterson Holly, Roberta Sweetman Fenton

Flushing, MI
Provided by Gault Race Management