2018 BIG FOOT CHALLENGE

back to results

May. 28, 2018

2018 BIG FOOT CHALLENGE
Dansville, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Big Foot Challenge 8K Run
Age Group Results
May 28, 2018
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karen Conroy 55 14 49:16.7 9:51/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Clinton Lawhorne 46 1 31:35.7 6:19/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Monica Fox 59 17 51:11.4 10:14/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Seng 48 4 37:40.2 7:32/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Ryder 15 2 35:51.6 7:10/M
2 Myles Douglas 18 3 36:41.1 7:20/M
3 Gordon Chattaway 17 6 38:54.2 7:47/M
4 Brendon Ryder 18 7 41:43.2 8:21/M
5 Johnathan Stirl 19 8 43:46.2 8:45/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brad Chattaway 20 5 38:23.0 7:41/M
2 Nicholas Ryder 21 9 43:47.0 8:45/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Conrad 25 16 50:57.8 10:11/M
2 David Dilley 28 19 52:26.3 10:29/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Marihugh 30 18 51:44.9 10:21/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Heather Durian 39 21 53:41.2 10:44/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brent Cross 41 23 57:45.3 11:33/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristy Cross 46 24 57:46.3 11:33/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rc Ryder 50 10 44:07.8 8:49/M
2 Christopher Merrill 52 11 44:27.3 8:53/M
3 Christopher Lentz 50 12 47:08.2 9:26/M
4 Dan Laustein 51 13 47:08.2 9:26/M
5 Dutch Dockter 54 15 49:20.9 9:52/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bill Keller 77 20 53:10.1 10:38/M
2 Clare Risner 73 22 54:29.6 10:54/M
3 Roger Nelson 70 25 58:33.8 11:43/M




Big Foot Challenge 5k Run/Walk
Age Group Results
May 28, 2018
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Grice 18 11 26:14.4 8:28/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Spinner 35 1 18:50.2 6:05/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Feltz 65 18 28:27.8 9:11/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeffo Anderson 56 12 26:35.0 8:35/M

Male 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Minnis 9 26 30:23.1 9:48/M
2 Anderson Karkau 8 38 33:08.6 10:41/M
3 Rogan Hallock 7 40 33:14.1 10:43/M
4 Jonathan Spinner 7 68 43:36.8 14:04/M
5 Joshua Spinner 6 69 43:44.3 14:06/M

Female 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Carpenter 13 24 29:36.2 9:33/M
2 Reeghan Griffith 11 29 31:14.6 10:05/M
3 Makenna Griffith 14 48 35:57.9 11:36/M
4 Cara Grice 12 56 38:58.9 12:34/M
5 Haleigh Keith 11 59 40:04.7 12:55/M
6 Megan Zeitz 11 60 40:05.3 12:56/M
7 Myla Limbers 11 79 48:03.9 15:30/M
8 Alaina Broyles 11 81 48:27.1 15:38/M

Male 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Miguel Fajardo 14 4 21:59.1 7:05/M
2 Sam Hodgson 14 7 25:14.1 8:08/M
3 Joe Kadluboski 13 8 25:42.2 8:17/M
4 Joe West 14 9 25:43.9 8:18/M
5 Nate Stec 14 17 27:50.0 8:59/M
6 Gavin Hollon 14 19 28:40.5 9:15/M
7 Joshua Carpenter 11 39 33:09.0 10:42/M
8 Jacob Harns 13 41 33:36.8 10:50/M
9 Everett Dysinger 11 58 40:02.6 12:55/M
10 Bailey Lytle 11 86 51:11.9 16:31/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Esther Launstein 16 42 33:46.9 10:54/M
2 Anna Carpenter 17 65 42:04.5 13:34/M
3 Madison Sorenson 16 70 44:07.3 14:14/M
4 Makenzie Lytle 17 77 47:38.7 15:22/M
5 Megan Sorenson 16 93 56:14.9 18:08/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sam Aylward 16 2 21:24.5 6:54/M
2 Asa Rowntree 16 3 21:24.6 6:54/M
3 Elijah Harns 15 5 22:14.6 7:10/M
4 Michael Malthanel 17 6 24:41.1 7:58/M
5 Daniel Carpenter 15 16 27:39.9 8:55/M
6 William Bartlett 16 57 39:45.7 12:49/M
7 Tryston Depeel 17 76 47:36.4 15:21/M
8 Matthew Sorenson 16 96 57:56.1 18:41/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebekah Moon 24 34 31:45.6 10:15/M
2 Ellen Launstein 22 43 33:51.0 10:55/M
3 Kristen Bilyea 24 85 50:52.7 16:25/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Hoefling 24 10 25:52.0 8:21/M
2 Andrew Hodgson 20 23 29:32.1 9:32/M
3 Dakota Laurenty 20 28 31:00.4 10:00/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Bartlett 29 21 29:07.5 9:24/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Moon 25 35 31:48.4 10:15/M
2 Ethan Gurecki 25 36 31:48.5 10:15/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michella Arseneau 34 73 45:27.0 14:40/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Arseneau 34 72 44:40.3 14:25/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Megan Merrill 37 14 26:51.5 8:40/M
2 Lisa Decamp 36 32 31:32.3 10:10/M
3 Traci Tompsett 36 37 32:15.2 10:24/M
4 Andrea Griffith 39 47 35:20.8 11:24/M
5 Shelly Hunter 37 49 36:12.6 11:41/M
6 Sarah Stoots 37 50 36:51.4 11:53/M
7 Stacy Hallock 38 61 40:52.1 13:11/M
8 Crystal Earl 37 88 52:08.7 16:49/M
9 Chelsea Dysinger 35 92 56:08.9 18:06/M
10 Jamie Lytle 38 94 56:15.0 18:09/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Earl 39 22 29:19.7 9:27/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carrie Zeitz 40 51 37:30.8 12:06/M
2 Kris Wing 44 66 42:52.7 13:50/M
3 Jodi Limbers 40 80 48:04.9 15:30/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Art Hackert 40 15 27:02.2 8:43/M
2 Don Cuson 40 52 37:39.9 12:09/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Annette Karkau 49 33 31:37.7 10:12/M
2 Kelly Ryder 48 82 48:37.3 15:41/M
3 Evelyn Minnis 46 83 48:38.5 15:41/M
4 Katherine Broyles 49 84 48:54.7 15:46/M
5 Kimberly Wireman 48 89 53:59.6 17:25/M
6 Angie Sorenson 45 95 57:55.8 18:41/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Rowntree 45 20 29:01.8 9:22/M
2 John Lytle 48 78 47:41.7 15:23/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laura Launstein 50 44 33:51.3 10:55/M
2 Laura Moser 53 55 38:24.6 12:23/M
3 Pamela Harper 54 64 41:54.8 13:31/M
4 Marie Parsons 53 74 46:33.0 15:01/M
5 Angela Adkins 53 91 55:34.8 17:55/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donald Harper 54 13 26:43.0 8:37/M
2 Timothy Broyles 52 45 34:21.9 11:05/M
3 Tom Hensley 50 46 34:55.8 11:16/M
4 John Parsons 53 75 46:33.6 15:01/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eric Sorenson 55 97 57:57.2 18:42/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Diana Weber 62 90 54:18.7 17:31/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dave Rainone 62 67 43:19.0 13:58/M
2 Ken Sokol 60 71 44:37.4 14:24/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jean Bolley 66 25 29:59.0 9:40/M
2 Joann Depeel 68 54 38:19.3 12:22/M
3 Barb Ryan 65 63 41:24.6 13:21/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Larry McCaskey 69 30 31:17.3 10:05/M
2 Ronald Maki 65 53 37:40.6 12:09/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Thelen 73 27 30:29.4 9:50/M
2 Joyce Dryer 73 62 41:15.5 13:18/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vance Decamp 72 31 31:31.7 10:10/M
2 William Rude 84 87 51:14.1 16:32/M

Dansville, MI
Provided by Michigan Running Foundation