2018 Spring Snowman

back to results

May. 12, 2018

2018 Spring Snowman
Brighton, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


10K Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cristina Noble Brighton MI 43 3 40:32.3 40:32.3 6:32/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lori Leach-Davis Lapeer MI 54 5 46:25.2 46:25.2 7:29/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Gertley Novi MI 25 9 53:44.3 53:44.3 8:40/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Hickey Brighton MI 37 10 53:54.2 53:54.2 8:42/M
2 Emi Kraus New Hudson MI 38 13 58:00.0 58:00.0 9:21/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patricia Raines Wolverine Lake MI 47 8 53:44.1 53:44.1 8:40/M
2 Rose Walton South Lyon MI 40 12 56:47.1 56:47.1 9:10/M
3 Katie Schneider Highland MI 40 22 1:03:10.2 1:03:10.2 10:11/M
4 Anne Mohr Brighton MI 48 24 1:03:52.9 1:03:52.9 10:18/M
5 Shannon Blankenship Commerce Township MI 40 25 1:07:40.3 1:07:40.3 10:55/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charlene MacHnak Whitmore Lake MI 52 19 1:01:46.1 1:01:46.1 9:58/M
2 Jane Brooks South Lyon MI 57 20 1:02:15.2 1:02:15.2 10:02/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Rau Brighton MI 37 1 33:30.6 33:30.6 5:24/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rob Basydlo Highland MI 51 4 42:05.0 42:05.0 6:47/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elijah Sanchez Adrian MI 19 2 36:40.7 36:40.7 5:55/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Riley Brooks South Lyon MI 26 11 54:39.4 54:39.4 8:49/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Richard Kraus New Hudson MI 39 18 1:00:08.0 1:00:08.0 9:42/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Kushner Howell MI 45 14 58:02.1 58:02.1 9:22/M
2 Eric Menser Walled Lake MI 46 15 58:02.1 58:02.1 9:22/M
3 Kevin Johnson Hartland MI 46 16 59:34.8 59:34.8 9:36/M
4 Jason Schneider Highland MI 41 21 1:03:08.6 1:03:08.6 10:11/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Logghe Brighton MI 55 7 49:21.2 49:21.2 7:58/M
2 Ian McGregor Livonia MI 56 17 59:39.1 59:39.1 9:37/M
3 Scott Mohr Brighton MI 54 23 1:03:44.3 1:03:44.3 10:17/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Sherman Belleville MI 62 6 49:04.9 49:04.9 7:55/M



5K Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Boyle Brighton MI 31 3 19:13.7 19:13.7 6:12/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ellen Dekoker Highland MI 48 11 28:39.5 28:39.5 9:15/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cheyenne Allyn-White Kalamazoo MI 21 4 21:26.5 21:26.5 6:55/M
2 Danielle Kanclerz Ferndale MI 25 5 21:39.3 21:39.3 6:59/M
3 Sarah Struthers Northville MI 28 29 33:40.2 33:40.2 10:52/M
4 Alysse McKenna Novi MI 26 55 46:16.6 46:16.6 14:55/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Xiaofei Pu Ann Arbor MI 30 19 31:22.5 31:22.5 10:07/M
2 Krista Nadeau Downers Grove IL 32 24 33:07.2 33:07.2 10:41/M
3 Andrea Halpin Farmington MI 31 26 33:17.1 33:17.1 10:44/M
4 Alyssa Cercone Northville MI 30 28 33:39.8 33:39.8 10:51/M
5 Alex Mengel Howell MI 31 50 42:41.1 42:41.1 13:46/M
6 Carolyn Ahlquist 33 61 1:06:56.0 1:06:56.0 21:35/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amy Parlove Brighton MI 48 32 34:46.5 34:46.5 11:13/M
2 Sherry Bombardo Lapeer MI 47 36 36:45.9 36:45.9 11:51/M
3 Tami Rossman Howell MI 48 47 40:45.4 40:45.4 13:09/M
4 Theresa Agius Novi MI 41 57 46:47.4 46:47.4 15:05/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kim Kanclerz Ypsilanti MI 54 13 29:14.7 29:14.7 9:26/M
2 Lisa Tewel Brighton MI 55 16 30:24.9 30:24.9 9:48/M
3 Anne Lewis Novi MI 54 30 33:51.8 33:51.8 10:55/M
4 Michelle Sunny Howell MI 51 35 36:17.6 36:17.6 11:42/M
5 Brenda Wehrli Fenton MI 59 37 36:47.8 36:47.8 11:52/M
6 Amy Daybird Brighton MI 55 46 40:16.2 40:16.2 12:59/M
7 Joanie Janiga Pinckney MI 50 49 42:30.7 42:30.7 13:43/M
8 Paula Love Commerce Township MI 54 58 46:47.8 46:47.8 15:05/M
9 Terri Mezel Howell MI 53 62 1:07:00.1 1:07:00.1 21:37/M
10 Laura Evans South Lyon MI 54 63 1:07:02.3 1:07:02.3 21:37/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nancy Tena Ann Arbor MI 62 22 32:20.0 32:20.0 10:26/M
2 Marianne Osikowicz Livonial MI 62 27 33:20.6 33:20.6 10:45/M
3 Mary C Scott Howell MI 61 31 34:39.0 34:39.0 11:11/M
4 Charlene Odom New Hudson MI 61 51 43:34.0 43:34.0 14:03/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Melvin Saline MI 26 1 15:39.3 15:39.3 5:03/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Craig Theros Ann Arbor MI 58 6 22:47.2 22:47.2 7:21/M

Male 12 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jack Desantis Brighton MI 11 12 28:48.5 28:48.5 9:17/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Mezel Howell MI 16 41 37:58.2 37:58.2 12:15/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charles Murphy Brighton MI 27 14 29:46.9 29:46.9 9:36/M
2 Manikanta Danda West Bloomfield MI 25 15 29:47.3 29:47.3 9:36/M
3 Venkatesh Vaikuntaraman Farmington MI 23 25 33:13.8 33:13.8 10:43/M
4 Mike Micallef Fenton MI 29 38 37:29.7 37:29.7 12:05/M
5 Steve Florid Whitmore Lake MI 23 48 40:56.8 40:56.8 13:12/M
6 Colton Ross Brighton MI 26 53 44:47.7 44:47.7 14:27/M
7 Brandon Ross Brighton MI 24 54 44:55.4 44:55.4 14:29/M
8 Elliott McKenna Novi MI 27 56 46:16.7 46:16.7 14:55/M
9 Nick Evans South Lyon MI 26 59 54:11.9 54:11.9 17:29/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ian Boyle Brighton MI 31 2 16:10.3 16:10.3 5:13/M
2 Joel Nadeau Downers Grove IL 31 9 27:25.1 27:25.1 8:51/M
3 Jeff Osikowicz Royal Oak MI 34 10 28:10.2 28:10.2 9:05/M
4 Mark Robbins Ann Arbor MI 31 18 31:02.1 31:02.1 10:01/M
5 Patrick Mengel Howell MI 37 39 37:47.4 37:47.4 12:11/M
6 Raymond Smith Brighton MI 36 44 38:48.3 38:48.3 12:31/M
7 Anthony McKenna Whitmore Lake MI 30 52 43:35.0 43:35.0 14:04/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Desantis Brighton MI 47 17 30:52.8 30:52.8 9:57/M
2 John Campbell Rochester Hills MI 45 23 32:21.9 32:21.9 10:26/M
3 George Stephenson Novi MI 47 40 37:51.9 37:51.9 12:13/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Woodbeck Fenton MI 51 7 25:07.6 25:07.6 8:06/M
2 Ed Gomez Fenton MI 59 33 35:08.4 35:08.4 11:20/M
3 John Brooks South Lyon MI 59 34 35:51.4 35:51.4 11:34/M
4 Nathan Mezel Howell MI 50 42 38:04.3 38:04.3 12:17/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Ratke Howell MI 66 20 31:42.0 31:42.0 10:14/M
2 Michael Scott Howell MI 63 21 32:04.6 32:04.6 10:21/M
3 Rick Gall Brighton MI 64 43 38:13.4 38:13.4 12:20/M
4 Richard Palacios Ann Arbor MI 64 45 38:48.7 38:48.7 12:31/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Cryderman Milford MI 71 8 26:55.7 26:55.7 8:41/M
2 Sam Ahlquist Plymouth MI 75 60 1:06:54.6 1:06:54.6 21:35/M



5K Walk
Female 99 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gerry Vogel Bay City MI 60 1 33:28.7 33:28.7 10:48/M
2 Sunethra Thimmapuram Southfield MI 26 2 36:37.9 36:37.9 11:49/M
3 Erin Fitch Dundee MI 38 3 41:04.1 41:04.1 13:15/M
4 Lisa Breitner Dundee MI 40 4 41:04.2 41:04.2 13:15/M
5 Charlotte Ratke Howell MI 63 8 47:33.6 47:33.6 15:20/M
6 Nadah Mbroh Ypsilanti MI 12 9 48:25.6 48:25.6 15:37/M
7 Nannette Hall Canton MI 55 11 51:26.5 51:26.5 16:35/M
8 Christina Jarrell Howell MI 56 12 51:28.0 51:28.0 16:36/M
9 Dina Marzolino Southgate MI 58 13 55:31.6 55:31.6 17:55/M
10 Megan White Howell MI 41 14 1:01:30.1 1:01:30.1 19:50/M

Male 99 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Cui Novi MI 52 5 42:19.7 42:19.7 13:39/M
2 Ron Meng Plymouth MI 29 6 42:20.5 42:20.5 13:39/M
3 Jay Gross Brighton MI 79 7 47:07.5 47:07.5 15:12/M
4 Samuel Mbroh Ypsilanti MI 47 10 48:30.2 48:30.2 15:39/M

Brighton, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.