WAYNE COUNTY INVITE

back to results

Oct. 2, 2001

WAYNE COUNTY INVITE
BELLE ISLE, MI


ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Stephen Washington Summit Academy 8:03.3 -
2. Justin Docherty Summit Academy 8:17.7 -
3. Justin Robinson Detroit Blazers 8:21.1 -
4. Nicholas Tripp Blazers (3 and under) 8:28.8 -
5. Jermine Tripp Blazers (3 and under) 8:44.4 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Blazers (3 and under) Nicholas Tripp 4 08:28
Jermine Tripp 5 08:44

Blazers (3 and under) ** TEAM TOTAL ** 17:12

Detroit Blazers Justin Robinson 3 08:21

Detroit Blazers ** TEAM TOTAL ** 08:21

Summit Academy Stephen Washington 1 08:03
Justin Docherty 2 08:17

Summit Academy ** TEAM TOTAL ** 16:20

10/04/01 Men's XCountry Meet Results PAGE 16

WAYNE COUNTY INVITE AT BELLE ISLE 10/04/01

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

MEN'S 5K

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Cabrini 48 4. Holy Redeemer 96 ³
³ 2. Trenton 68 5. University Liggett 99 ³
³ 3. Benedictine 71 6. Garden City 101 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Vershawn Miller Benedictine 17:16.6 1
2. Rodger Rowley Cabrini 17:21.1 2
3. Eric Loader Garden City 17:33.3 3
4. Rich Russell Garden City 17:37.7 4
5. Thomas DeLucia Trenton 17:45.5 5
6. Eric Dailing Trenton 17:50.0 6
7. Aaron O'Connor Cabrini 17:59.9 7
8. Bradley Bohlinger University Liggett 18:04.4 8
9. Chris McCabe Cabrini 18:19.9 9
10. Paco Romero (11) Holy Redeemer 18:27.7 10
11. Roberto Benitez (12) Holy Redeemer 18:35.5 11
12. Eugene Yoscovits Trenton 18:41.1 12
13. John Kornegay Benedictine 18:45.5 13
14. Chris Kononowech Cabrini 18:48.8 14
15. Byron Hauck University Liggett 18:50.0 15
16. Joseph O'Connor Cabrini 18:56.6 16
17. Stephen Mason Benedictine 19:02.2 17
18. David Romero (9 ) Holy Redeemer 19:04.4 18
19. Edward Turner Benedictine 19:07.7 19
20. Matt Machemer Lutheran East 19:13.3 -
21. Benjamin Szymanski University Liggett 19:27.7 20
22. Marvin Reed Benedictine 19:33.3 21
23. Steven Skinner Trenton 19:34.4 22
24. Aandrew Whaley Trenton 19:36.6 23
25. James McGuiness University Liggett 19:40.0 24
26. Chris Givhan Benedictine 19:41.1 P
27. Keven McCabe Cabrini 19:42.2 P
28. Justin Miskovitch Garden City 20:06.6 27
29. Mike Stempiaen Holy Redeemer 20:08.0 28
30. Eddie Mendez (10) Holy Redeemer 20:14.4 29
31. Jacob Davis Garden City 20:24.4 30
32. Mart McCourt Trenton 20:24.5 P
33. Robert Swiderski University Liggett 20:33.3 32
34. Joey Glorso (11) Holy Redeemer 20:39.9 P
35. Mike Petersen Melvindale 20:42.2 -
36. Paul Fishwick Trenton 20:45.5 P
37. Mike Diroff Cabrini 20:47.7 P
38. Trevor Hanly University Liggett 20:51.1 P
39. Chris Preston Garden City 21:10.0 37
40. Brandon Brown Benedictine 21:16.6 P
41. Jeff Dunn University Liggett 21:21.1 P
42. Roger Yu Garden City 21:58.8 P
43. David Rojas (10) Holy Redeemer 22:04.4 P
44. Ryan Stahl Melvindale 22:21.1 -
45. Reggie Smith Inkster 22:59.9 -
46. Chris Jurczak Lutheran East 23:44.4 -
47. Nick Crosato Garden City 25:03.3 P
48. Steve Vaught Lutheran East 25:54.4 -
49. Matt McCuen Lutheran East 31:32.2 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Cabrini Rodger Rowley 2 17:21 2
Aaron O'Connor 7 17:59 7
Chris McCabe 9 18:19 9
Chris Kononowech 14 18:48 14
Joseph O'Connor 16 18:56 16
Keven McCabe 27 19:42
Mike Diroff 37 20:47

Cabrini ** TEAM TOTAL ** 1:31:23 48

2. Trenton Thomas DeLucia 5 17:45 5
Eric Dailing 6 17:50 6
Eugene Yoscovits 12 18:41 12
Steven Skinner 23 19:34 22
Aandrew Whaley 24 19:36 23
Mart McCourt 32 20:24
Paul Fishwick 36 20:45

Trenton ** TEAM TOTAL ** 1:33:26 68

3. Benedictine Vershawn Miller 1 17:16 1
John Kornegay 13 18:45 13
Stephen Mason 17 19:02 17
Edward Turner 19 19:07 19
Marvin Reed 22 19:33 21
Chris Givhan 26 19:41
Brandon Brown 40 21:16

Benedictine ** TEAM TOTAL ** 1:33:43 71

4. Holy Redeemer Paco Romero (11) 10 18:27 10
Roberto Benitez (12) 11 18:35 11
David Romero (9 ) 18 19:04 18
Mike Stempiaen 29 20:08 28
Eddie Mendez (10) 30 20:14 29
Joey Glorso (11) 34 20:39
David Rojas (10) 43 22:04

Holy Redeemer ** TEAM TOTAL ** 1:36:28 96

5. University Liggett Bradley Bohlinger 8 18:04 8
Byron Hauck 15 18:50 15
Benjamin Szymanski 21 19:27 20
James McGuiness 25 19:40 24
Robert Swiderski 33 20:33 32
Trevor Hanly 38 20:51
Jeff Dunn 41 21:21

University Liggett ** TEAM TOTAL ** 1:36:34 99

6. Garden City Eric Loader 3 17:33 3
Rich Russell 4 17:37 4
Justin Miskovitch 28 20:06 27
Jacob Davis 31 20:24 30
Chris Preston 39 21:10 37
Roger Yu 42 21:58
Nick Crosato 47 25:03

Garden City ** TEAM TOTAL ** 1:36:50 101

Lutheran East Matt Machemer 20 19:13
Chris Jurczak 46 23:44
Steve Vaught 48 25:54
Matt McCuen 49 31:32

Lutheran East ** TEAM TOTAL ** 1:40:23

Melvindale Mike Petersen 35 20:42
Ryan Stahl 44 22:21

Melvindale ** TEAM TOTAL ** 43:03

Inkster Reggie Smith 45 22:59

Inkster ** TEAM TOTAL ** 22:59

10/04/01 Men's XCountry Meet Results PAGE 17

WAYNE COUNTY INVITE AT BELLE ISLE 10/04/01

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

MEN'S 5k open

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. University Liggett 15 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Jesus Moreno (11) Holy Redeemer 20:33.3 -
2. Ricky Spackey Summit Academy 21:28.8 -
3. Larry Barnett (46) UNATTACHED 21:30.0 -
4. Kevin Mizz Holy Redeemer 21:32.2 -
5. Stewart Ford University Liggett 21:50.0 1
6. John Buckler Cabrini 21:55.5 -
7. Frank Franklin Benedictine 22:09.9 -
8. John Herbst University Liggett 22:26.6 2
9. Shawn Beavers Benedictine 22:35.5 -
10. Tony Kurdunowicz Trenton 22:39.9 -
11. Ali Abdallah University Liggett 23:21.1 3
12. Joseph Harris University Liggett 23:26.6 4
13. Jeff Dillon UNATTACHED 23:49.9 -
14. Dustin Stanley University Liggett 23:53.3 5
15. Gary Hanafee UNATTACHED 23:57.7 -
16. Henry Agee Benedictine 24:24.4 -
17. Justin Williams Benedictine 24:51.1 -
18. Earl Tarjeft Trenton 24:56.6 -
19. Derek Banks Summit Academy 26:41.1 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. University Liggett Stewart Ford 5 21:50 1
John Herbst 8 22:26 2
Ali Abdallah 11 23:21 3
Joseph Harris 12 23:26 4
Dustin Stanley 14 23:53 5

University Liggett ** TEAM TOTAL ** 1:54:56 15

2. Trenton Tony Kurdunowicz 10 22:39
Earl Tarjeft 18 24:56

Trenton ** TEAM TOTAL ** 47:35

3. Benedictine Frank Franklin 7 22:09
Shawn Beavers 9 22:35
Henry Agee 16 24:24
Justin Williams 17 24:51

Benedictine ** TEAM TOTAL ** 1:33:59

4. Holy Redeemer Jesus Moreno (11) 1 20:33
Kevin Mizz 4 21:32

Holy Redeemer ** TEAM TOTAL ** 42:05

5. Cabrini John Buckler 6 21:55

Cabrini ** TEAM TOTAL ** 21:55

Summit Academy Ricky Spackey 2 21:28
Derek Banks 19 26:41

Summit Academy ** TEAM TOTAL ** 48:09




ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Lindsey Barrett UNATTACHED 9:16.6 -
2. Navica Colonna UNATTACHED 10:48.8 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

10/04/01 Women's XCountry Meet Results PAGE 13

WAYNE COUNTY INVITE AT BELLE ISLE 10/04/01

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

WOMEN'S 5K

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Trenton 25 4. Garden City 89 ³
³ 2. Ladywood 58 5. University Liggett 116 ³
³ 3. Lutheran East 86 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Kelli Zoellner Lutheran East 19:49.9 1
2. Stacey Kandas Trenton 20:43.3 2
3. Joelle Davis Garden City 21:00.0 3
4. Stephanie Kandas Trenton 21:03.3 4
5. Kelli Gilliand Trenton 21:27.7 5
6. Danielle Tarachowski Trenton 21:28.8 6
7. Amy Buckler Cabrini 21:29.9 -
8. Meghan McGrath Ladywood 22:05.5 7
9. Calie Thompson Trenton 22:17.7 8
10. Anjani Mahabir Lutheran East 22:20.0 9
11. Lea Anderson Ladywood 22:21.1 10
12. Ashley Bauer Ladywood 22:23.3 11
13. Stephanie Hall Trenton 22:28.8 P
14. Joye Kallgren Trenton 22:29.9 P
15. Brittany O'Keefe Ladywood 22:40.0 14
16. Jessie Frendo Garden City 22:42.2 15
17. Alicia Taylor Ladywood 23:01.1 16
18. Alison Wilkes Cabrini 23:04.4 -
19. Beth Conklin Ladywood 23:14.4 P
20. Stephanie McIlory University Liggett 23:26.6 18
21. Brittany Scarlett Ladywood 23:28.8 P
22. Elizabeth Neilson University Liggett 23:45.5 20
23. Stephanie Kilyanek Garden City 24:38.8 21
24. Liz Masiarak Garden City 25:17.7 22
25. Alexis Bohlinger University Liggett 25:45.5 23
26. Shanel Bryant Lutheran East 25:53.3 24
27. Katy Koroleski Cabrini 26:13.3 -
28. Jessica Hanyok Lutheran East 26:52.2 25
29. Paige Goga Melvindale 27:03.3 -
30. Beth Meray Cabrini 27:18.8 -
31. Sandy Kaminski Melvindale 27:23.3 -
32. Yoo-Jin Lee University Liggett 27:29.9 26
33. Katie Ridsosny Lutheran East 27:35.5 27
34. Emily Fairchild Garden City 27:55.5 28
35. Karen Michael University Liggett 29:14.4 29
36. Montana Schultz Lutheran East 29:49.9 P
37. Kelly Lee Melvindale 30:00.0 -
38. Karen Witte Lutheran East 31:34.4 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Trenton Stacey Kandas 2 20:43 2
Stephanie Kandas 4 21:03 4
Kelli Gilliand 5 21:27 5
Danielle Tarachowski 6 21:28 6
Calie Thompson 9 22:17 8
Stephanie Hall 13 22:28
Joye Kallgren 14 22:29

Trenton ** TEAM TOTAL ** 1:46:58 25

2. Ladywood Meghan McGrath 8 22:05 7
Lea Anderson 11 22:21 10
Ashley Bauer 12 22:23 11
Brittany O'Keefe 15 22:40 14
Alicia Taylor 17 23:01 16
Beth Conklin 19 23:14
Brittany Scarlett 21 23:28

Ladywood ** TEAM TOTAL ** 1:52:30 58

3. Lutheran East Kelli Zoellner 1 19:49 1
Anjani Mahabir 10 22:20 9
Shanel Bryant 26 25:53 24
Jessica Hanyok 28 26:52 25
Katie Ridsosny 33 27:35 27
Montana Schultz 36 29:49
Karen Witte 38 31:34

Lutheran East ** TEAM TOTAL ** 2:02:29 86

4. Garden City Joelle Davis 3 21:00 3
Jessie Frendo 16 22:42 15
Stephanie Kilyanek 23 24:38 21
Liz Masiarak 24 25:17 22
Emily Fairchild 34 27:55 28

Garden City ** TEAM TOTAL ** 2:01:32 89

5. University Liggett Stephanie McIlory 20 23:26 18
Elizabeth Neilson 22 23:45 20
Alexis Bohlinger 25 25:45 23
Yoo-Jin Lee 32 27:29 26
Karen Michael 35 29:14 29

University Liggett ** TEAM TOTAL ** 2:09:39 116

Melvindale Paige Goga 29 27:03
Sandy Kaminski 31 27:23
Kelly Lee 37 30:00

Melvindale ** TEAM TOTAL ** 1:24:26

Cabrini Amy Buckler 7 21:29
Alison Wilkes 18 23:04
Katy Koroleski 27 26:13
Beth Meray 30 27:18

Cabrini ** TEAM TOTAL ** 1:38:04

10/04/01 Women's XCountry Meet Results PAGE 14

WAYNE COUNTY INVITE AT BELLE ISLE 10/04/01

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

WOMEN'S 5k open

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Ladywood 15 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Alicia Honeycutt Trenton 22:50.0 -
2. Deanna Schmidt Ladywood 22:52.2 1
3. Judy Shepard Trenton 23:13.3 -
4. Lauren Dennisuk Trenton 23:21.1 -
5. Kristin Guina Ladywood 23:59.9 2
6. Erin Hulett Ladywood 24:11.1 3
7. Andrea Doud Ladywood 24:12.2 4
8. Lauren O'Conner Ladywood 24:14.4 5
9. Lisa Koterba Ladywood 24:21.1 P
10. Aimee Campbell Ladywood 24:22.2 P
11. Rachel McHenry Ladywood 24:39.9 -
12. Veronica Martin Trenton 24:40.0 -
13. Karen Boore Ladywood 25:40.0 -
14. Natalie O'Keefe Ladywood 26:49.9 -
15. Mindy Mitchell Ladywood 28:41.1 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Ladywood Deanna Schmidt 2 22:52 1
Kristin Guina 5 23:59 2
Erin Hulett 6 24:11 3
Andrea Doud 7 24:12 4
Lauren O'Conner 8 24:14 5
Lisa Koterba 9 24:21
Aimee Campbell 10 24:22

Ladywood ** TEAM TOTAL ** 1:59:28 15

2. Trenton Alicia Honeycutt 1 22:50
Judy Shepard 3 23:13
Lauren Dennisuk 4 23:21
Veronica Martin 12 24:40

Trenton ** TEAM TOTAL ** 1:34:04