Portage Invitational

back to results

Oct. 6, 2001

Portage Invitational
Portage, MI


Boys

1. Portage Northern 101 14. Kalamazoo Central 396
2. Bedford 104 15. Jackson 416
3. Traverse City West 141 16. East Kentwood 458
4. Muskegon MonaShores 155 17. Woodhaven 474
5. Rockford 175 18. Pinckney 482
6. Saline 190 19. Portage Central 487
7. Traverse City Central 198 20. Forest Hills Northern 489
8. Ann Arbor Pioneer 210 21. Grand Haven 520
9. Holt 286 22. Holland 530
10. Grandville 308 23. Owosso 594
11. Muskegon Reeths-Puffer 347 24. Hudsonville 603
12. University of Detroit Jesuit 363 25. Loy Norrix 681
13. Forest Hills Central 367 26. Battle Creek Central 838


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Lance Vanderberg (12) Muskegon MonaShores 15:42.1 1
2. Jake Hammerle Woodhaven 15:50.4 2
3. Tyson Warner (12) Portage Northern 15:58.2 3
4. Dustin Voss (10) Saline 16:02.3 4
5. matt johnson (12) Bedford 16:11.0 5
6. James Naughton (SR) Ann Arbor Pioneer 16:13.9 6
7. adam koepfer (10) Bedford 16:14.9 7
8. Chris Scott (10) Traverse City West 16:15.5 8
9. Andrew Manning (11) Traverse City Central 16:17.5 9
10. Ryan Cooper (10) Portage Northern 16:23.4 10
11. Andy Pitchford (12) Portage Central 16:25.4 11
12. Alex Wood (11) Traverse City West 16:25.9 12
13. Jeff Weber (12) Grandville 16:27.2 13
14. Nick Liversedge (12) Forest Hills Central 16:28.8 14
15. Kevin Coch (11) East Kentwood 16:30.2 15
16. Dennis Hughes (4 ) Muskegon Reeths-Puffer 16:30.8 16
17. Cam Ross (11) Traverse City Central 16:31.4 17
18. Tim Marshall (11) Jackson 16:31.9 18
19. chad anastasoff (11) Bedford 16:32.5 19
20. Dan.. Johnson (12) Traverse City West 16:37.6 20
21. Tim Kaijala (10) Muskegon MonaShores 16:38.0 21
22. Ryan Weaver (12) Saline 16:40.1 22
23. Jim Hagemann (12) University of Detroit Jesuit 16:41.0 23
24. Kyle Mena (10) Portage Northern 16:41.4 24
25. David St. Louis Owosso 16:42.5 25
26. B.J. Meyers (3 ) Rockford 16:43.7 26
27. David Morgan (11) Forest Hills Northern 16:44.8 27
28. Derek Dell (12) Holt 16:45.7 28
29. paul hanna (12) Bedford 16:46.7 29
30. Matt Wish (13) Rockford 16:47.2 30
31. Chris Beach (11) Portage Northern 16:49.1 31
32. Russell Christie (10) Sarnia 1 16:49.6 -
33. Charlie Russell (12) Pinckney 16:51.1 32
34. Howland Chase (12) Portage Northern 16:52.1 33
35. Neil Atzinger (10) Saline 16:52.5 34
36. Bobby Brouwer (11) Forest Hills Central 16:53.3 35
37. Clark Richter (2 ) Rockford 16:54.4 36
38. Anthony McManus (11) Traverse City Central 16:56.6 37
39. Ryan McCarl (10) Muskegon MonaShores 16:57.7 38
40. Soren Berg (JR) Ann Arbor Pioneer 16:58.4 39
41. Eric Graf (10) Rockford 16:59.4 40
42. Mike McClure (12) Holt 17:01.1 41
43. Skylar Gauss (12) Traverse City West 17:01.6 42
44. Geoff Guthrie (13) Rockford 17:02.1 43
45. steve ball (12) Bedford 17:04.5 44
46. Kevin Dorn (3 ) Rockford 17:04.9 P
47. Levi Frasier (12) Muskegon MonaShores 17:05.3 46
48. Matt Immink (11) Holland 17:06.8 47
49. Dan Boozer (3 ) Rockford 17:10.3 P
50. Mark Halls (11) Sarnia 1 17:15.3 -
51. Chris d'Esterre (12) Sarnia 2 17:17.2 -
52. James Kutches (11) Muskegon MonaShores 17:17.8 49
53. alex fritz (11) Bedford 17:18.1 P
54. Takashi Gould (FR) Ann Arbor Pioneer 17:18.5 51
55. Nathan Chouinard (12) Traverse City Central 17:18.8 52
56. Mike Schuchardt (12) University of Detroit Jesuit 17:19.3 53
57. Zachary Blough-Orr (10) Kalamazoo Central 17:19.8 54
58. Adam Kovac (12) Grandville 17:20.3 55
59. Joe Anderson (SR) Ann Arbor Pioneer 17:20.9 56
60. Eric Woolworth (11) Jackson 17:22.3 57
61. Jeff Hubbard (SO) Ann Arbor Pioneer 17:22.7 58
62. Jim Kreft (12) Traverse City West 17:23.8 59
63. Joe Gagnon (11) Grand Haven 17:24.5 60
64. Mike Mott (10) Sarnia 2 17:25.2 -
65. Luke Chrusciel (10) Grandville 17:25.6 61
66. David Walline (11) Saline 17:26.2 62
67. John Hall (9 ) Traverse City West 17:26.7 P
68. David Carvey (12) Portage Northern 17:27.2 P
69. Mike Stowe (11) Holt 17:27.9 65
70. Brad Miedema (11) Hudsonville 17:28.5 66
71. Kevin Olson (10) Portage Northern 17:28.9 P
72. Landon Medley (12) Saline 17:30.0 68
73. Aaron Coury (12) University of Detroit Jesuit 17:30.6 69
74. Ryan Clark (11) Saline 17:31.8 P
75. Jake Laurent (10) Kalamazoo Central 17:32.2 71
76. Curtis Begley (9 ) Saline 17:32.9 P
77. Tom Jones (11) Holt 17:38.9 73
78. Mike Racine (11) Traverse City West 17:39.8 P
79. david snare (10) Bedford 17:40.2 P
80. Andy Hughes (1 ) Muskegon Reeths-Puffer 17:41.3 76
81. Ryan O'Hagan (12) Sarnia 2 17:41.8 -
82. Brandon Johnson` Owosso 17:43.8 77
83. Mlen-Too Wesley (11) Kalamazoo Central 17:45.1 78
84. Chad Rogers (10) Holt 17:46.6 79
85. Corey Steimel (11) Grandville 17:47.2 80
86. Nick Manville (12) Jackson 17:47.8 81
87. Rick Proctor (13) Muskegon Reeths-Puffer 17:48.4 82
88. Mick Tiffany (12) Traverse City Central 17:50.3 83
89. Chris Cavazos Woodhaven 17:51.9 84
90. Stanton Hughes (12) Kalamazoo Central 17:54.7 85
91. Chris Panici (14) Muskegon Reeths-Puffer 17:56.0 86
92. Collin Yonker (4 ) Muskegon Reeths-Puffer 17:58.3 87
93. Mike Roth (SR) Ann Arbor Pioneer 17:59.6 P
94. Mike Fobbe (11) Holt 17:59.9 P
95. Chris Jordan (11) University of Detroit Jesuit 18:00.0 90
96. Nick Heslip (12) Forest Hills Central 18:00.2 91
97. Brian Jensen (12) Pinckney 18:00.7 92
98. Benjamin Tolman (10) Grand Haven 18:01.2 93
99. Brendan Weaver Loy Norrix 18:02.1 94
100. Andrew Kula (11) East Kentwood 18:02.6 95
101. Andrew Stastney (12) Portage Central 18:03.0 96
102. John Weller (10) Hudsonville 18:03.8 97
103. Ryan Boysen (12) East Kentwood 18:05.0 98
104. Ryan Thome (11) Grandville 18:05.7 99
105. Jeff Gerlach (11) Pinckney 18:07.4 100
106. Evan Reimer (12) Holland 18:10.2 101
107. Alex Mishler (10) Holt 18:16.8 P
108. Ryan Faasse (9 ) Forest Hills Northern 18:20.0 103
109. Adam Ziegenfelder (12) Traverse City Central 18:20.1 P
110. Jon Vanderberg (11) Muskegon MonaShores 18:20.2 P
111. David Soukup (11) Holland 18:20.3 106
112. Kyle Smith. (11) Forest Hills Northern 18:20.4 107
113. Jeremy Fretz (11) Kalamazoo Central 18:20.5 108
114. Andy Neumann (11) Forest Hills Central 18:21.1 109
115. Morten Stensones-Forna (FR) Ann Arbor Pioneer 18:21.2 P
116. Ryan Thompson (12) Grand Haven 18:21.3 111
117. Alex St. Pierre (10) Sarnia 2 18:21.4 -
118. Mike Zulaaf (2 ) Muskegon Reeths-Puffer 18:22.2 P
119. Trevor Horn Woodhaven 18:22.8 113
120. Dan Stout (12) Muskegon MonaShores 18:23.7 P
121. Jeff Phillips (12) Portage Central 18:25.6 115
122. Zane Blakey (9 ) Grand Haven 18:26.5 116
123. Tim Lewis (12) Grandville 18:31.3 P
124. Justin Spliedt (10) Forest Hills Central 18:32.7 118
125. Eric Ashack (12) East Kentwood 18:33.6 119
126. Brian Nix (10) Forest Hills Northern 18:34.1 120
127. Ben Werley (9 ) Holland 18:36.1 121
128. Phil Bucska Woodhaven 18:39.4 122
129. Richard Blyer (9 ) Jackson 18:40.4 123
130. Jay Rau (11) Pinckney 18:42.0 124
131. Matt Grandy (11) Grandville 18:45.6 P
132. Travis Russell (12) Forest Hills Central 18:46.6 P
133. Paul Selden (11) Portage Central 18:47.4 127
134. Tom Szczesny (10) University of Detroit Jesuit 18:48.6 128
135. Barry Mahn (12) Traverse City Central 18:50.1 P
136. Mike Thomas (12) Forest Hills Central 18:51.7 P
137. Ryan Letherby (11) East Kentwood 18:53.2 131
138. Jason Raehl (11) Forest Hills Northern 18:53.8 132
139. Jeremy Wyatt Loy Norrix 18:54.2 133
140. Jason Muir (10) Pinckney 18:54.9 134
141. Conner Hagen Loy Norrix 19:01.6 135
142. Bobby Dompierre (10) Forest Hills Northern 19:02.8 P
143. Zachary Robertson (11) Jackson 19:09.7 137
144. Travis Schau (11) Portage Central 19:11.8 138
145. Jon Maten (10) University of Detroit Jesuit 19:13.1 P
146. Dave North (12) Grand Haven 19:15.1 140
147. Bryan Wick (11) Pinckney 19:18.5 P
148. Josh Saxbee (12) Hudsonville 19:29.5 142
149. Eric Tundevold (12) Portage Central 19:29.6 P
150. Chris Knoll (11) Grand Haven 19:29.7 P
151. Kyle Winterrowd (9 ) Portage Central 19:29.8 P
152. Alex Albrecht (11) East Kentwood 19:29.9 P
153. Cody Crossman (10) Hudsonville 19:30.0 147
154. Ben Myers (12) Kalamazoo Central 19:30.1 P
155. Alex Leithauser (10) Forest Hills Northern 19:30.2 P
156. Phil Gresock (11) University of Detroit Jesuit 19:30.3 P
157. Grant Koster (12) Hudsonville 19:30.4 151
158. Eric Feldt (12) Pinckney 19:30.5 P
159. Eric Duchene Woodhaven 19:30.6 153
160. Greg Farnum (9 ) Battle Creek Central 19:30.7 154
161. Alex Roehling (10) Holland 19:30.8 155
162. Tyler Merkel Owosso 19:33.0 156
163. Paul Ogburn (11) Hudsonville 19:36.0 P
164. Kevin Escobar Loy Norrix 19:38.7 158
165. Nathan Barker (11) Hudsonville 19:40.4 P
166. Justin Arminiak Woodhaven 19:42.3 P
167. Justin Lindsey Loy Norrix 19:45.7 161
168. Logan Thiem (10) Holland 19:56.9 P
169. Matt Petterson (12) Holland 20:03.6 P
170. Eric Pitcher Loy Norrix 20:07.8 P
171. Brian Beverly Woodhaven 20:39.7 P
172. Jennings Jones (11) Battle Creek Central 20:41.7 166
173. Nick Luchenbill (SR) Owosso 20:53.4 167
174. Jeff Stevens Loy Norrix 21:03.9 P
175. Justin Eisler (FR) Owosso 21:21.9 169
176. Tom Stacey Owosso 21:30.3 P
177. Shaun Cooke (10) Battle Creek Central 21:43.0 171
178. Tyler Mohlman Owosso 21:51.5 P
179. Anton Williams (10) Battle Creek Central 23:43.6 173
180. Kevin Rothchild (10) Battle Creek Central 25:00.5 174
181. Chris Burdett (11) Battle Creek Central 25:08.6 P
182. Brendon Chaney (10) Battle Creek Central 25:41.4 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Portage Northern Tyson Warner (12) 3 15:58 3
Ryan Cooper (10) 10 16:23 10
Kyle Mena (10) 24 16:41 24
Chris Beach (11) 31 16:49 31
Howland Chase (12) 34 16:52 33
David Carvey (12) 68 17:27
Kevin Olson (10) 71 17:28

Portage Northern ** TEAM TOTAL ** 1:22:43 101

2. Bedford matt johnson (12) 5 16:11 5
adam koepfer (10) 7 16:14 7
chad anastasoff (11) 19 16:32 19
paul hanna (12) 29 16:46 29
steve ball (12) 45 17:04 44
alex fritz (11) 53 17:18
david snare (10) 79 17:40

Bedford ** TEAM TOTAL ** 1:22:47 104

3. Traverse City West Chris Scott (10) 8 16:15 8
Alex Wood (11) 12 16:25 12
Dan.. Johnson (12) 20 16:37 20
Skylar Gauss (12) 43 17:01 42
Jim Kreft (12) 62 17:23 59
John Hall (9 ) 67 17:26
Mike Racine (11) 78 17:39

Traverse City West ** TEAM TOTAL ** 1:23:41 141

4. Muskegon MonaShores Lance Vanderberg (12) 1 15:42 1
Tim Kaijala (10) 21 16:38 21
Ryan McCarl (10) 39 16:57 38
Levi Frasier (12) 47 17:05 46
James Kutches (11) 52 17:17 49
Jon Vanderberg (11) 110 18:20
Dan Stout (12) 120 18:23

Muskegon MonaShores ** TEAM TOTAL ** 1:23:39 155

5. Rockford B.J. Meyers (3 ) 26 16:43 26
Matt Wish (13) 30 16:47 30
Clark Richter (2 ) 37 16:54 36
Eric Graf (10) 41 16:59 40
Geoff Guthrie (13) 44 17:02 43
Kevin Dorn (3 ) 46 17:04
Dan Boozer (3 ) 49 17:10

Rockford ** TEAM TOTAL ** 1:24:25 175

6. Saline Dustin Voss (10) 4 16:02 4
Ryan Weaver (12) 22 16:40 22
Neil Atzinger (10) 35 16:52 34
David Walline (11) 66 17:26 62
Landon Medley (12) 72 17:30 68
Ryan Clark (11) 74 17:31
Curtis Begley (9 ) 76 17:32

Saline ** TEAM TOTAL ** 1:24:30 190

7. Traverse City Central Andrew Manning (11) 9 16:17 9
Cam Ross (11) 17 16:31 17
Anthony McManus (11) 38 16:56 37
Nathan Chouinard (12) 55 17:18 52
Mick Tiffany (12) 88 17:50 83
Adam Ziegenfelder (12) 109 18:20
Barry Mahn (12) 135 18:50

Traverse City Central ** TEAM TOTAL ** 1:24:52 198

8. Ann Arbor Pioneer James Naughton (SR) 6 16:13 6
Soren Berg (JR) 40 16:58 39
Takashi Gould (FR) 54 17:18 51
Joe Anderson (SR) 59 17:20 56
Jeff Hubbard (SO) 61 17:22 58
Mike Roth (SR) 93 17:59
Morten Stensones-Forna (115 18:21

Ann Arbor Pioneer ** TEAM TOTAL ** 1:25:11 210

9. Holt Derek Dell (12) 28 16:45 28
Mike McClure (12) 42 17:01 41
Mike Stowe (11) 69 17:27 65
Tom Jones (11) 77 17:38 73
Chad Rogers (10) 84 17:46 79
Mike Fobbe (11) 94 17:59
Alex Mishler (10) 107 18:16

Holt ** TEAM TOTAL ** 1:26:37 286

10. Grandville Jeff Weber (12) 13 16:27 13
Adam Kovac (12) 58 17:20 55
Luke Chrusciel (10) 65 17:25 61
Corey Steimel (11) 85 17:47 80
Ryan Thome (11) 104 18:05 99
Tim Lewis (12) 123 18:31
Matt Grandy (11) 131 18:45

Grandville ** TEAM TOTAL ** 1:27:04 308

11. Muskegon Reeths-Puffer Dennis Hughes (4 ) 16 16:30 16
Andy Hughes (1 ) 80 17:41 76
Rick Proctor (13) 87 17:48 82
Chris Panici (14) 91 17:56 86
Collin Yonker (4 ) 92 17:58 87
Mike Zulaaf (2 ) 118 18:22

Muskegon Reeths-Puffer ** TEAM TOTAL ** 1:27:53 347

12. University of Detroit Jesuit Jim Hagemann (12) 23 16:41 23
Mike Schuchardt (12) 56 17:19 53
Aaron Coury (12) 73 17:30 69
Chris Jordan (11) 95 18:00 90
Tom Szczesny (10) 134 18:48 128
Jon Maten (10) 145 19:13
Phil Gresock (11) 156 19:30

University of Detroit Jesuit ** TEAM TOTAL ** 1:28:18 363

13. Forest Hills Central Nick Liversedge (12) 14 16:28 14
Bobby Brouwer (11) 36 16:53 35
Nick Heslip (12) 96 18:00 91
Andy Neumann (11) 114 18:21 109
Justin Spliedt (10) 124 18:32 118
Travis Russell (12) 132 18:46
Mike Thomas (12) 136 18:51

Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:28:14 367

14. Kalamazoo Central Zachary Blough-Orr (10) 57 17:19 54
Jake Laurent (10) 75 17:32 71
Mlen-Too Wesley (11) 83 17:45 78
Stanton Hughes (12) 90 17:54 85
Jeremy Fretz (11) 113 18:20 108
Ben Myers (12) 154 19:30

Kalamazoo Central ** TEAM TOTAL ** 1:28:50 396

15. Jackson Tim Marshall (11) 18 16:31 18
Eric Woolworth (11) 60 17:22 57
Nick Manville (12) 86 17:47 81
Richard Blyer (9 ) 129 18:40 123
Zachary Robertson (11) 143 19:09 137

Jackson ** TEAM TOTAL ** 1:29:29 416

16. East Kentwood Kevin Coch (11) 15 16:30 15
Andrew Kula (11) 100 18:02 95
Ryan Boysen (12) 103 18:05 98
Eric Ashack (12) 125 18:33 119
Ryan Letherby (11) 137 18:53 131
Alex Albrecht (11) 152 19:29

East Kentwood ** TEAM TOTAL ** 1:30:03 458

17. Woodhaven Jake Hammerle 2 15:50 2
Chris Cavazos 89 17:51 84
Trevor Horn 119 18:22 113
Phil Bucska 128 18:39 122
Eric Duchene 159 19:30 153
Justin Arminiak 166 19:42
Brian Beverly 171 20:39

Woodhaven ** TEAM TOTAL ** 1:30:12 474

18. Pinckney Charlie Russell (12) 33 16:51 32
Brian Jensen (12) 97 18:00 92
Jeff Gerlach (11) 105 18:07 100
Jay Rau (11) 130 18:42 124
Jason Muir (10) 140 18:54 134
Bryan Wick (11) 147 19:18
Eric Feldt (12) 158 19:30

Pinckney ** TEAM TOTAL ** 1:30:34 482

19. Portage Central Andy Pitchford (12) 11 16:25 11
Andrew Stastney (12) 101 18:03 96
Jeff Phillips (12) 121 18:25 115
Paul Selden (11) 133 18:47 127
Travis Schau (11) 144 19:11 138
Eric Tundevold (12) 149 19:29
Kyle Winterrowd (9 ) 151 19:29

Portage Central ** TEAM TOTAL ** 1:30:51 487

20. Forest Hills Northern David Morgan (11) 27 16:44 27
Ryan Faasse (9 ) 108 18:20 103
Kyle Smith. (11) 112 18:20 107
Brian Nix (10) 126 18:34 120
Jason Raehl (11) 138 18:53 132
Bobby Dompierre (10) 142 19:02
Alex Leithauser (10) 155 19:30

Forest Hills Northern ** TEAM TOTAL ** 1:30:51 489

21. Grand Haven Joe Gagnon (11) 63 17:24 60
Benjamin Tolman (10) 98 18:01 93
Ryan Thompson (12) 116 18:21 111
Zane Blakey (9 ) 122 18:26 116
Dave North (12) 146 19:15 140
Chris Knoll (11) 150 19:29

Grand Haven ** TEAM TOTAL ** 1:31:27 520

22. Holland Matt Immink (11) 48 17:06 47
Evan Reimer (12) 106 18:10 101
David Soukup (11) 111 18:20 106
Ben Werley (9 ) 127 18:36 121
Alex Roehling (10) 161 19:30 155
Logan Thiem (10) 168 19:56
Matt Petterson (12) 169 20:03

Holland ** TEAM TOTAL ** 1:31:42 530

23. Owosso David St. Louis 25 16:42 25
Brandon Johnson` 82 17:43 77
Tyler Merkel 162 19:33 156
Nick Luchenbill (SR) 173 20:53 167
Justin Eisler (FR) 175 21:21 169
Tom Stacey 176 21:30
Tyler Mohlman 178 21:51

Owosso ** TEAM TOTAL ** 1:36:12 594

24. Hudsonville Brad Miedema (11) 70 17:28 66
John Weller (10) 102 18:03 97
Josh Saxbee (12) 148 19:29 142
Cody Crossman (10) 153 19:30 147
Grant Koster (12) 157 19:30 151
Paul Ogburn (11) 163 19:36
Nathan Barker (11) 165 19:40

Hudsonville ** TEAM TOTAL ** 1:34:00 603

25. Loy Norrix Brendan Weaver 99 18:02 94
Jeremy Wyatt 139 18:54 133
Conner Hagen 141 19:01 135
Kevin Escobar 164 19:38 158
Justin Lindsey 167 19:45 161
Eric Pitcher 170 20:07
Jeff Stevens 174 21:03

Loy Norrix ** TEAM TOTAL ** 1:35:20 681

26. Battle Creek Central Greg Farnum (9 ) 160 19:30 154
Jennings Jones (11) 172 20:41 166
Shaun Cooke (10) 177 21:43 171
Anton Williams (10) 179 23:43 173
Kevin Rothchild (10) 180 25:00 174
Chris Burdett (11) 181 25:08
Brendon Chaney (10) 182 25:41

Battle Creek Central ** TEAM TOTAL ** 1:50:37 838

Sarnia 1 Russell Christie (10) 32 16:49
Mark Halls (11) 50 17:15

Sarnia 1 ** TEAM TOTAL ** 34:04

Sarnia 2 Chris d'Esterre (12) 51 17:17
Mike Mott (10) 64 17:25
Ryan O'Hagan (12) 81 17:41
Alex St. Pierre (10) 117 18:21

Sarnia 2 ** TEAM TOTAL ** 1:10:44

Girls



1. Rockford 33 11. Portage Central 277
2. Saline 112 12. Portage Northern 302
3. Loy Norrix 129 13. Holt 326
4. Brighton 134 14. Jackson 421
5. Grand Ledge 159 15. East Kentwood 429
6. Traverse City West 182 16. Kalamazoo Central 456
7. Forest Hills Northern 226 17. Muskegon Reeths-Puffer 490
8. Grand Haven 227 18. Hudsonville 500
9. Forest Hills Central 271 19. Holland 518
10. Grandville 273 20. Muskegon MonaShores 527




FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Nicole Bohnsack (10) Rockford 17:33.9 1
2. Amy Kohlmeier (12) Sarnia 3 17:49.3 -
3. Elisa Zemlick (10) Loy Norrix 18:09.7 2
4. Jessica Crate (11) Sarnia 2 18:30.3 -
5. Jesse Stewart (12) Loy Norrix 18:49.0 3
6. Alyson Kohlmeier (10) Sarnia 3 18:49.5 -
7. Kelsey Todebusch (11) Rockford 18:55.9 4
8. Kristy Powers (10) Rockford 19:11.5 5
9. Lindsey Stebbins (10) Rockford 19:11.9 6
10. Erica Nichols (12) Grand Ledge 19:19.0 7
11. Danielle Chase (12) Saline 19:24.9 8
12. Annie Hoekstra (10) Loy Norrix 19:28.4 9
13. Rebecca Thelen (10) Grand Ledge 19:30.6 10
14. Beth Lannen (11) Jackson 19:34.9 11
15. Jentry Soule (12) Grand Haven 19:36.9 12
16. Nicole Chambers (11) Forest Hills Northern 19:38.4 13
17. Meghan Moore (10) Saline 19:41.6 14
18. Amy Marsh (11) Grand Ledge 19:43.3 15
19. Kelsey Bristol (9 ) Grandville 19:46.1 16
20. Laura Nelson (12) Rockford 19:49.4 17
21. Michelle Harrold (10) Rockford 19:52.3 P
22. Brittnie Ogden (12) Rockford 19:54.6 P
23. Andrea Brouwer (12) Sarnia 1 19:55.1 -
24. Kate Brewer (9 ) Holt 19:55.6 20
25. Rachel Bumann (11) Brighton 19:59.3 21
26. Chelsea Thompson (9 ) Portage Northern 19:59.9 22
27. Jessica Chase (10) Saline 20:02.2 23
28. Meredith Alexander (10) Portage Central 20:05.6 24
29. Brittany Gregory (12) Traverse City West 20:07.8 25
30. Emily Monti (12) Brighton 20:08.5 26
31. Natalie Dall'Olmo (10) Traverse City West 20:09.1 27
32. Courtney Head (11) Brighton 20:10.3 28
33. Jessica Pero (12) Brighton 20:10.7 29
34. Jennifer Moore (11) Brighton 20:12.7 30
35. Amanda Kinneer (11) Brighton 20:13.2 P
36. Katie Buckham (11) Kalamazoo Central 20:13.7 32
37. Jamie Colunga (10) Saline 20:16.8 33
38. Laura Brosius (12) Saline 20:18.6 34
39. Kristi Godlewski (12) Grand Haven 20:19.3 35
40. Kara Goodrich (9 ) Portage Northern 20:26.0 36
41. Amy Blum (12) Saline 20:27.6 P
42. Claire Percival (9 ) Sarnia 3 20:28.0 -
43. Katie Ciosek (9 ) Forest Hills Northern 20:28.7 38
44. Micheala Harris (9 ) Traverse City West 20:29.8 39
45. Jenna Favela (12) Traverse City West 20:30.9 40
46. Ellen Murphy (11) East Kentwood 20:31.4 41
47. Claire Meunier (9 ) Saline 20:36.3 P
48. Becca Flanders (10) Forest Hills Central 20:41.7 43
49. Amy Fry (11) Forest Hills Central 20:45.6 44
50. Danielle Underwood (9 ) Forest Hills Northern 20:46.6 45
51. Mackenzie Martin (12) Portage Central 20:47.3 46
52. Denay Kippley (11) Holland 20:47.7 47
53. Jamie Casterton (9 ) Forest Hills Central 20:48.2 48
54. Danielle Olds (11) Grand Haven 20:48.7 49
55. Kristen Donaldson (10) Forest Hills Central 20:52.3 50
56. Charity Park (9 ) Traverse City West 20:53.3 51
57. Anna Finkelstein (4 ) Muskegon Reeths-Puffer 20:55.1 52
58. Sarah Lozeau Loy Norrix 20:55.8 53
59. Meredith Neely (11) Grand Haven 20:57.4 54
60. Ania Wroblewski (11) Sarnia 3 20:59.0 -
61. Patty Timmons (12) Portage Central 20:59.8 55
62. Rachel Walcott (12) Hudsonville 21:01.4 56
63. Jenna McLean (11) Grand Ledge 21:02.2 57
64. Britta Trepp (11) Traverse City West 21:03.0 P
65. Elizabeth Lamb (12) East Kentwood 21:03.7 59
66. Erika Korndorfer (10) Traverse City West 21:06.7 P
67. Michelle Power (10) Grandville 21:07.5 61
68. Jenny Davenport Loy Norrix 21:08.5 62
69. Ashley Timmer (11) Grandville 21:08.8 63
70. Allison Zaskowski (9 ) Forest Hills Northern 21:09.4 64
71. Katie Greenland (10) Grandville 21:09.9 65
72. Amanda Mason (11) Forest Hills Northern 21:10.8 66
73. Rachel Fessenden (9 ) Holt 21:11.4 67
74. Stephanie Sparks (10) Grandville 21:11.9 68
75. Andrea Wenstrup (11) Portage Northern 21:13.1 69
76. Kaitlin Bass (11) Sarnia 1 21:13.5 -
77. Jessi Stephan (11) Grand Ledge 21:14.0 70
78. Megan Olson (11) Portage Central 21:16.5 71
79. Lizzie Stewart Loy Norrix 21:17.9 P
80. Sarah Appold (11) Holt 21:19.9 73
81. Elisa VerMerris (11) Forest Hills Northern 21:21.2 P
82. Danielle Hockstra (9 ) Forest Hills Northern 21:21.8 P
83. Sarah Haubert (10) Holt 21:23.4 76
84. Mary Koscielniak (10) Grand Haven 21:24.5 77
85. Jennifer Skodack (11) Muskegon MonaShores 21:25.1 78
86. Kate McCahey Loy Norrix 21:27.7 P
87. Rachel Eavey (9 ) Grand Ledge 21:28.5 P
88. Kara Purcell (10) Portage Central 21:32.2 81
89. Merissa Kovach (9 ) Kalamazoo Central 21:32.8 82
90. Jessica Cauthon (11) Jackson 21:33.8 83
91. Laura Dare (10) Portage Northern 21:34.5 84
92. Katie Kovac (10) Grandville 21:35.0 P
93. Val Kazmer (10) Forest Hills Central 21:35.6 86
94. Lisa Henderson (9 ) Forest Hills Central 21:43.7 P
95. Ashley Watterson (12) Brighton 21:47.7 P
96. Jackie Swinehart (11) Grand Haven 21:48.9 P
97. Tara Dell (9 ) Holt 21:49.4 90
98. Shannon Wood (11) Portage Northern 21:50.1 91
99. Stephanie Brabant (11) Grand Ledge 21:50.9 P
100. Stephanie Berry (10) East Kentwood 21:52.4 93
101. Rachel Blowers (12) Forest Hills Central 21:52.9 P
102. Bridget Hanson (12) Grand Haven 21:58.3 P
103. Sara Otto (11) Grandville 21:59.8 P
104. Erin Kelly (12) Portage Central 22:00.5 P
105. Pam Friday (11) Muskegon MonaShores 22:01.2 98
106. Erin Truman (11) Jackson 22:01.9 99
107. Jen Hillman (11) Sarnia 2 22:04.3 -
108. Stephanie Frey (11) Kalamazoo Central 22:08.8 100
109. Allison Weller (12) Hudsonville 22:10.3 101
110. Adrenne Hook (12) Portage Northern 22:16.4 P
111. Joanna Killips (10) Holt 22:17.8 P
112. Jamie Hewitt (1 ) Muskegon Reeths-Puffer 22:20.1 104
113. Amanda Stoerman (3 ) Muskegon Reeths-Puffer 22:20.7 105
114. Jennifer Thaxton (11) Holland 22:27.6 106
115. Jackie Green (10) Portage Northern 22:30.1 P
116. Tara Stuive (10) Hudsonville 22:30.7 108
117. Keara Cromie (12) Muskegon MonaShores 22:36.4 109
118. Marie Woolworth (9 ) Jackson 22:36.8 110
119. Stefanie Wind (12) Hudsonville 22:48.5 111
120. Ashley Neinas (3 ) Muskegon Reeths-Puffer 22:56.3 112
121. Katie Wilbur (9 ) Muskegon MonaShores 22:56.9 113
122. Leigha Dennis (12) Holt 22:59.0 P
123. Kelsey Kimm (9 ) Kalamazoo Central 23:05.4 115
124. Allison Ulrich (9 ) East Kentwood 23:09.9 116
125. Sara Cilla (4 ) Muskegon Reeths-Puffer 23:13.6 117
126. Elise Truman (9 ) Jackson 23:17.1 118
127. Jill VanderPloeg (11) Holland 23:24.6 119
128. Maryssa Dishinger (10) East Kentwood 23:25.0 120
129. Michele Tremml (9 ) Holland 23:25.7 121
130. Chau Nguyen (10) East Kentwood 23:28.3 P
131. Kate Mussman (13) Muskegon Reeths-Puffer 23:43.8 P
132. Sara Olcheske (11) Hudsonville 23:46.1 124
133. Michelle Vanderzel (12) Holland 23:55.7 125
134. Nikkia Sprague (SO) Owosso 24:16.0 -
135. Elizabeth Dean (12) Hudsonville 24:18.8 P
136. Melissa Brenes (12) Kalamazoo Central 24:29.7 127
137. Tara Renkes (12) Hudsonville 24:55.1 P
138. Caitlin Kettler (9 ) Muskegon MonaShores 25:16.7 129
139. Kimberly Bellware (12) Kalamazoo Central 26:03.5 P
140. Jessie Nieusma (11) Muskegon MonaShores 26:16.5 P
141. Justine Campos (11) Holland 26:22.4 P
142. Lacie Juergen (11) Holland 26:42.8 P
143. Chelsea Cunliffe (12) Kalamazoo Central 26:51.1 P


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Rockford Nicole Bohnsack (10) 1 17:33 1
Kelsey Todebusch (11) 7 18:55 4
Kristy Powers (10) 8 19:11 5
Lindsey Stebbins (10) 9 19:11 6
Laura Nelson (12) 20 19:49 17
Michelle Harrold (10) 21 19:52
Brittnie Ogden (12) 22 19:54


Rockford ** TEAM TOTAL ** 1:34:39 33


2. Saline Danielle Chase (12) 11 19:24 8
Meghan Moore (10) 17 19:41 14
Jessica Chase (10) 27 20:02 23
Jamie Colunga (10) 37 20:16 33
Laura Brosius (12) 38 20:18 34
Amy Blum (12) 41 20:27
Claire Meunier (9 ) 47 20:36


Saline ** TEAM TOTAL ** 1:39:41 112


3. Loy Norrix Elisa Zemlick (10) 3 18:09 2
Jesse Stewart (12) 5 18:49 3
Annie Hoekstra (10) 12 19:28 9
Sarah Lozeau 58 20:55 53
Jenny Davenport 68 21:08 62
Lizzie Stewart 79 21:17
Kate McCahey 86 21:27


Loy Norrix ** TEAM TOTAL ** 1:38:29 129


4. Brighton Rachel Bumann (11) 25 19:59 21
Emily Monti (12) 30 20:08 26
Courtney Head (11) 32 20:10 28
Jessica Pero (12) 33 20:10 29
Jennifer Moore (11) 34 20:12 30
Amanda Kinneer (11) 35 20:13
Ashley Watterson (12) 95 21:47


Brighton ** TEAM TOTAL ** 1:40:39 134


5. Grand Ledge Erica Nichols (12) 10 19:19 7
Rebecca Thelen (10) 13 19:30 10
Amy Marsh (11) 18 19:43 15
Jenna McLean (11) 63 21:02 57
Jessi Stephan (11) 77 21:14 70
Rachel Eavey (9 ) 87 21:28
Stephanie Brabant (11) 99 21:50


Grand Ledge ** TEAM TOTAL ** 1:40:48 159


6. Traverse City West Brittany Gregory (12) 29 20:07 25
Natalie Dall'Olmo (10) 31 20:09 27
Micheala Harris (9 ) 44 20:29 39
Jenna Favela (12) 45 20:30 40
Charity Park (9 ) 56 20:53 51
Britta Trepp (11) 64 21:03
Erika Korndorfer (10) 66 21:06


Traverse City West ** TEAM TOTAL ** 1:42:08 182


7. Forest Hills Northern Nicole Chambers (11) 16 19:38 13
Katie Ciosek (9 ) 43 20:28 38
Danielle Underwood (9 ) 50 20:46 45
Allison Zaskowski (9 ) 70 21:09 64
Amanda Mason (11) 72 21:10 66
Elisa VerMerris (11) 81 21:21
Danielle Hockstra (9 ) 82 21:21


Forest Hills Northern ** TEAM TOTAL ** 1:43:11 226


8. Grand Haven Jentry Soule (12) 15 19:36 12
Kristi Godlewski (12) 39 20:19 35
Danielle Olds (11) 54 20:48 49
Meredith Neely (11) 59 20:57 54
Mary Koscielniak (10) 84 21:24 77
Jackie Swinehart (11) 96 21:48
Bridget Hanson (12) 102 21:58


Grand Haven ** TEAM TOTAL ** 1:43:04 227


9. Forest Hills Central Becca Flanders (10) 48 20:41 43
Amy Fry (11) 49 20:45 44
Jamie Casterton (9 ) 53 20:48 48
Kristen Donaldson (10) 55 20:52 50
Val Kazmer (10) 93 21:35 86
Lisa Henderson (9 ) 94 21:43
Rachel Blowers (12) 101 21:52


Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:44:41 271


10. Grandville Kelsey Bristol (9 ) 19 19:46 16
Michelle Power (10) 67 21:07 61
Ashley Timmer (11) 69 21:08 63
Katie Greenland (10) 71 21:09 65
Stephanie Sparks (10) 74 21:11 68
Katie Kovac (10) 92 21:35
Sara Otto (11) 103 21:59


Grandville ** TEAM TOTAL ** 1:44:21 273


11. Portage Central Meredith Alexander (10) 28 20:05 24
Mackenzie Martin (12) 51 20:47 46
Patty Timmons (12) 61 20:59 55
Megan Olson (11) 78 21:16 71
Kara Purcell (10) 88 21:32 81
Erin Kelly (12) 104 22:00


Portage Central ** TEAM TOTAL ** 1:44:39 277


12. Portage Northern Chelsea Thompson (9 ) 26 19:59 22
Kara Goodrich (9 ) 40 20:26 36
Andrea Wenstrup (11) 75 21:13 69
Laura Dare (10) 91 21:34 84
Shannon Wood (11) 98 21:50 91
Adrenne Hook (12) 110 22:16
Jackie Green (10) 115 22:30


Portage Northern ** TEAM TOTAL ** 1:45:02 302


13. Holt Kate Brewer (9 ) 24 19:55 20
Rachel Fessenden (9 ) 73 21:11 67
Sarah Appold (11) 80 21:19 73
Sarah Haubert (10) 83 21:23 76
Tara Dell (9 ) 97 21:49 90
Joanna Killips (10) 111 22:17
Leigha Dennis (12) 122 22:59


Holt ** TEAM TOTAL ** 1:45:37 326


14. Jackson Beth Lannen (11) 14 19:34 11
Jessica Cauthon (11) 90 21:33 83
Erin Truman (11) 106 22:01 99
Marie Woolworth (9 ) 118 22:36 110
Elise Truman (9 ) 126 23:17 118


Jackson ** TEAM TOTAL ** 1:49:01 421


15. East Kentwood Ellen Murphy (11) 46 20:31 41
Elizabeth Lamb (12) 65 21:03 59
Stephanie Berry (10) 100 21:52 93
Allison Ulrich (9 ) 124 23:09 116
Maryssa Dishinger (10) 128 23:25 120
Chau Nguyen (10) 130 23:28


East Kentwood ** TEAM TOTAL ** 1:50:00 429


16. Kalamazoo Central Katie Buckham (11) 36 20:13 32
Merissa Kovach (9 ) 89 21:32 82
Stephanie Frey (11) 108 22:08 100
Kelsey Kimm (9 ) 123 23:05 115
Melissa Brenes (12) 136 24:29 127
Kimberly Bellware (12) 139 26:03
Chelsea Cunliffe (12) 143 26:51


Kalamazoo Central ** TEAM TOTAL ** 1:51:27 456


17. Muskegon Reeths-Puffer Anna Finkelstein (4 ) 57 20:55 52
Jamie Hewitt (1 ) 112 22:20 104
Amanda Stoerman (3 ) 113 22:20 105
Ashley Neinas (3 ) 120 22:56 112
Sara Cilla (4 ) 125 23:13 117
Kate Mussman (13) 131 23:43


Muskegon Reeths-Puffer ** TEAM TOTAL ** 1:51:44 490


18. Hudsonville Rachel Walcott (12) 62 21:01 56
Allison Weller (12) 109 22:10 101
Tara Stuive (10) 116 22:30 108
Stefanie Wind (12) 119 22:48 111
Sara Olcheske (11) 132 23:46 124
Elizabeth Dean (12) 135 24:18
Tara Renkes (12) 137 24:55


Hudsonville ** TEAM TOTAL ** 1:52:15 500


19. Holland Denay Kippley (11) 52 20:47 47
Jennifer Thaxton (11) 114 22:27 106
Jill VanderPloeg (11) 127 23:24 119
Michele Tremml (9 ) 129 23:25 121
Michelle Vanderzel (12) 133 23:55 125
Justine Campos (11) 141 26:22
Lacie Juergen (11) 142 26:42


Holland ** TEAM TOTAL ** 1:53:58 518


20. Muskegon MonaShores Jennifer Skodack (11) 85 21:25 78
Pam Friday (11) 105 22:01 98
Keara Cromie (12) 117 22:36 109
Katie Wilbur (9 ) 121 22:56 113
Caitlin Kettler (9 ) 138 25:16 129
Jessie Nieusma (11) 140 26:16


Muskegon MonaShores ** TEAM TOTAL ** 1:54:14 527


Owosso Nikkia Sprague (SO) 134 24:16


Owosso ** TEAM TOTAL ** 24:16


Sarnia 1 Andrea Brouwer (12) 23 19:55
Kaitlin Bass (11) 76 21:13


Sarnia 1 ** TEAM TOTAL ** 41:08


Sarnia 2 Jessica Crate (11) 4 18:30
Jen Hillman (11) 107 22:04


Sarnia 2 ** TEAM TOTAL ** 40:34


Sarnia 3 Amy Kohlmeier (12) 2 17:49
Alyson Kohlmeier (10) 6 18:49
Claire Percival (9 ) 42 20:28
Ania Wroblewski (11) 60 20:59


Sarnia 3 ** TEAM TOTAL ** 1:18:05




Boys

1. Big Rapids 61 15. Three Rivers 375
2. St. Clair 85 16. Mattawan 441
3. Fremont 119 17. St. Joseph 478
4. Gull Lake 170 18. Niles 491
5. Lakeshore 181 19. Vicksburg 508
6. Caledonia 223 20. Hastings 529
7. Ionia 228 21. Coldwater 532
8. Eaton Rapids 230 22. Otsego 549
9. Sturgis 265 23. Kenowa Hills 570
10. Whitehall 273 24. Allen Park 622
11. Wayland 284 25. Jackson Northwest 671
12. Tecumseh 333 26. BC Lakeview 706
13. Middleville 373 27. Plainwell 773
14. South Haven 375




FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Tim Ross (12) Caledonia 15:14.3 1
2. Adam Ludwig (12) St. Joseph 15:57.9 2
3. Jeff Riggleman (12) Tecumseh 16:07.6 3
4. Jack DaSilva (11) Tecumseh 16:13.2 4
5. Lance Betts (12) Big Rapids 16:16.0 5
6. Tim O'hara (12) Big Rapids 16:23.8 6
7. Jim Pancoast (11) Lakeshore 16:31.2 7
8. Corey Reinke (12) Big Rapids 16:31.8 8
9. James Jones (12) Fremont 16:34.1 9
10. McElroy Lawrence (11) St. Clair 16:35.8 10
11. Robby Young (11) Wayland 16:37.5 11
12. Arnold Jesse (12) St. Clair 16:41.7 12
13. Kevin Mills (11) Sturgis 16:44.8 13
14. Mike Fuller (12) Ionia 16:46.0 14
15. Alex Schmidtendorff (11) Three Rivers 16:46.5 15
16. Neiman Jason (12) St. Clair 16:46.9 16
17. Nate Straathof (10) Fremont 16:47.4 17
18. Justin Kessler (12) Ionia 16:47.8 18
19. Neiman Matthew (12) St. Clair 16:48.1 19
20. Sam Shewan (11) Big Rapids 16:50.7 20
21. Riley Klingel (9 ) Fremont 16:54.8 21
22. Nate Vandemark (12) Big Rapids 16:55.8 22
23. Ryan Magley (12) Lakeshore 16:58.8 23
24. Jake Williams (11) Eaton Rapids 17:00.9 24
25. Josh Cole (12) Wayland 17:01.9 25
26. Tim Brog (11) Middleville 17:02.0 26
27. Ben Piercy (11) Gull Lake 17:04.5 27
28. Ellis Mark (10) St. Clair 17:05.2 28
29. Justin Henderson (11) Eaton Rapids 17:07.6 29
30. Konstantin Bachor (12) Whitehall 17:08.2 30
31. Tim Nance (09) Gull Lake 17:09.7 31
32. Chuck Luchies (12) Fremont 17:12.2 32
33. Ellis William (10) St. Clair 17:13.0 P
34. Josh Williams (11) Eaton Rapids 17:16.1 34
35. Drew Stuart (12) Lakeshore 17:16.8 35
36. Cyle Tompkins (11) Gull Lake 17:18.1 36
37. Dave Thalmann (09) Gull Lake 17:18.8 37
38. Cody Chupp (11) Big Rapids 17:19.6 P
39. Justin Barts (12) Gull Lake 17:20.4 39
40. Josh Debruyn (12) Comstock 17:21.3 -
41. Brian Wilk (11) Fremont 17:26.0 40
42. Patrick Hall (9 ) Sturgis 17:37.2 41
43. Joe Francisco (12) Ionia 17:38.8 42
44. Blake Boehm (12) Lakeshore 17:39.5 43
45. Pat Spitzley (11) Caledonia 17:40.1 44
46. Josh Bilsborrow (12) Coldwater 17:40.5 45
47. Standfest Jeffrey (9 ) St. Clair 17:40.9 P
48. Joe Ferrentino (12) Whitehall 17:41.4 47
49. Dana Wilson (10) Gull Lake 17:42.6 P
50. Jeremy Welter (12) Whitehall 17:45.0 49
51. Benjamin Alexander (10) Kenowa Hills 17:45.9 50
52. Joel DeBlaay (12) Caledonia 17:46.2 51
53. Jason Schuyler (12) Gull Lake 17:49.0 P
54. Joel Gibbons Hastings 17:50.6 53
55. Justin Seigo (11) Eaton Rapids 17:52.3 54
56. Drew Bell (12) Comstock 17:52.7 -
57. David Taylor (11) Sturgis 17:53.6 55
58. Aaron Flower (9 ) South Haven 17:54.0 56
59. Jeremy Shephard (12) Mattawan 17:55.7 57
60. Paul Reiley (11) Vicksburg 17:56.3 58
61. Andrew Hall (11) Fremont 17:56.8 P
62. Seth Hill-kennedy (11) Big Rapids 17:57.0 P
63. Josh Taylor (11) Niles 17:57.4 61
64. Ryan Keillor (10) Whitehall 17:58.3 62
65. Jeff DeBlaay (12) Caledonia 17:58.9 63
66. Jon Hekman (11) Caledonia 18:00.7 64
67. Mike Whitney (10) South Haven 18:01.9 65
68. Josh Singleton (12) Sturgis 18:03.2 66
69. Alex Middleton (12) Three Rivers 18:04.3 67
70. Michael Sharkey (12) Allen Park 18:04.7 68
71. Mike Stortz (12) Middleville 18:05.8 69
72. Paul Durkee (12) BC Lakeview 18:06.2 70
73. Jason Zylstra (12) Wayland 18:06.8 71
74. Nick Ruimveld (12) Otsego 18:09.6 72
75. Tom Bowman (12) Lakeshore 18:10.6 73
76. Brad Colley (12) Ionia 18:11.4 74
77. Chris Rounds Hastings 18:13.2 75
78. Skyler Waaso (9 ) South Haven 18:13.7 76
79. Chris Harkness (10) Middleville 18:14.3 77
80. Tom Sanders (11) St. Joseph 18:16.1 78
81. Chris Baker (10) Mattawan 18:18.8 79
82. Robby Kuhtz (12) Ionia 18:19.7 80
83. Brett Borsvold (12) Tecumseh 18:20.5 81
84. Adam Schmidtendorff (12) Three Rivers 18:21.7 82
85. Anthony Rollins (12) South Haven 18:22.7 83
86. Danny Kannegieter (09) Vicksburg 18:23.3 84
87. Kyle Smith (12) Whitehall 18:24.0 85
88. Randy Kooiker (09) Wayland 18:25.2 86
89. Adam Klingel (10) Fremont 18:25.9 P
90. Pat Jansens (12) Middleville 18:29.1 88
91. Josh Rhodes (11) Eaton Rapids 18:30.1 89
92. Tim Murray (9 ) Sturgis 18:30.5 90
93. Paul Harcourt (10) Wayland 18:30.8 91
94. Ryan Castonia (9 ) Whitehall 18:31.1 P
95. Jason Heivilin (11) Three Rivers 18:32.2 93
96. Mike Severn (10) Coldwater 18:32.6 94
97. Josh Pemberton (12) South Haven 18:32.9 95
98. Aaron Shattuck (12) Ionia 18:34.7 P
99. Patrick Linihan (11) Vicksburg 18:35.7 97
100. Adam Jeffery (10) Mattawan 18:37.2 98
101. Zach Smith (10) Mattawan 18:38.0 99
102. Evan Blackwood (12) Jackson Northwest 18:39.6 100
103. Matt Matthews (12) Otsego 18:40.4 101
104. Don Chandler (10) Tecumseh 18:41.1 102
105. Stu Campbell (11) Whitehall 18:44.6 P
106. Ian Dodd (12) Niles 18:46.4 104
107. Dan Moore (12) Niles 18:46.9 105
108. Jeff Sweeney (10) Kenowa Hills 18:47.7 106
109. Chris Winkel (11) Wayland 18:48.2 P
110. Chris Lincoln (12) Mattawan 18:48.8 108
111. Brandon Combs (10) Coldwater 18:49.1 109
112. Austin Neilson (9 ) Niles 18:49.4 110
113. Jason Todd (11) Niles 18:50.8 111
114. Kory Chesser (09) Vicksburg 18:51.4 112
115. Alex Robinson (10) Middleville 18:54.5 113
116. Max Burch (10) St. Joseph 18:55.3 114
117. Justin Fisher-Short (9 ) Otsego 18:56.6 115
118. Chris Wieczorek (9 ) Ionia 18:57.1 P
119. Ben Newcomer (9 ) Lakeshore 18:57.7 P
120. Jason Briney (12) Three Rivers 18:59.4 118
121. Austen Thelen (12) Jackson Northwest 19:00.5 119
122. Greg Hawver (11) Coldwater 19:01.0 120
123. Chris Forrester (10) Lakeshore 19:03.6 P
124. Nikhil Huprikar (12) Allen Park 19:04.5 122
125. Andrew Lowry (9 ) Allen Park 19:05.0 123
126. Ben Wales (9 ) Otsego 19:06.4 124
127. Andrew Gissal (9 ) Mattawan 19:06.9 P
128. Martin Boluyt (9 ) Kenowa Hills 19:07.3 126
129. Josh Gower (9 ) Plainwell 19:07.6 127
130. George Nelson (10) Niles 19:08.0 P
131. Nathan Vemich (10) Plainwell 19:09.5 129
132. Alex Paran (10) Mattawan 19:15.7 P
133. Brad Wentworth Hastings 19:16.2 131
134. Miles Warren Hastings 19:16.6 132
135. Ben Meek (9 ) Sturgis 19:18.6 P
136. Jack Lewis (10) Eaton Rapids 19:19.5 P
137. Ryan Mauchmar (11) Wayland 19:22.8 P
138. Kevin Theisen (12) St. Joseph 19:30.8 136
139. Steve Quarry (10) Otsego 19:32.2 137
140. Jeremy Miller Hastings 19:33.0 138
141. Kevin Skinkle (9 ) Jackson Northwest 19:33.8 139
142. Patrick O'Connor (11) Caledonia 19:34.7 P
143. Steven DeWinter (10) Kenowa Hills 19:38.8 141
144. Steve Kuhlman (9 ) BC Lakeview 19:41.2 142
145. Andrew Kisela (10) Tecumseh 19:41.7 143
146. Nick Tomson (11) Middleville 19:42.1 P
147. Lonnie Bush (10) Tecumseh 19:42.5 P
148. Jared Aleman (9 ) South Haven 19:42.9 P
149. Robert Beckmann (11) Kenowa Hills 19:43.3 147
150. Sam Preston (9 ) Dowagiac 19:43.7 -
151. Doug Rau (11) St. Joseph 19:44.5 148
152. Charles Nelson (10) Niles 19:47.2 P
153. Adam Gomez (12) Eaton Rapids 19:48.4 P
154. Joe Wescott (10) Dowagiac 19:49.2 -
155. Charles T. Stoll (12) Allen Park 19:53.5 151
156. Keith Kroening (10) St. Joseph 19:56.8 P
157. Scott Wasielewski (12) Jackson Northwest 19:59.8 153
158. Ryan Geysbeek (9 ) Kenowa Hills 20:05.0 P
159. Brian Rutledge (9 ) BC Lakeview 20:08.2 155
160. Chad Newby (12) Otsego 20:08.8 P
161. Derek Smittendorf (09) Vicksburg 20:09.6 157
162. John Mark Isaac Madison (10) Allen Park 20:14.3 158
163. Nathan Margoni (12) St. Joseph 20:16.5 P
164. Chhay Tep (12) Jackson Northwest 20:17.2 160
165. Alex Barrus (9 ) Sturgis 20:18.0 P
166. Matt Kilmartin (10) Caledonia 20:19.0 P
167. Minas Smitchger (12) Vicksburg 20:19.8 P
168. Mike Oleksiak (11) Coldwater 20:33.4 164
169. Scott Keith (11) Plainwell 20:36.0 165
170. Mike Gudith (12) Otsego 20:42.7 P
171. Bobby Frantz (12) BC Lakeview 20:44.1 167
172. Josh Newhouse (10) Three Rivers 20:44.8 P
173. Jonathon Drumm (12) Allen Park 20:52.3 P
174. Ted Nimz (12) Vicksburg 20:59.1 P
175. Nick Sinclair Hastings 21:02.2 P
176. James Goff (9 ) BC Lakeview 21:27.1 172
177. Nicholas Ravizza (9 ) Allen Park 21:29.8 P
178. Kellen Parr (12) Coldwater 21:30.6 P
179. Russ McGregor (11) Plainwell 21:32.3 175
180. Jon Kay (11) Three Rivers 21:44.4 P
181. John Sundling (12) Plainwell 22:06.7 177
182. Phillip Toutant (12) BC Lakeview 22:09.2 P
183. Jeff Lace (11) Dowagiac 22:21.2 -
184. Brian Van Husan (12) Dowagiac 22:39.6 -
185. Adam Wilson (10) Tecumseh 22:54.2 P
186. Jan Boehme (12) Comstock 23:20.5 -
187. Kyle Terpstra (9 ) Kenowa Hills 23:45.1 P
188. Brad Swieter (12) Plainwell 24:18.8 P
189. Jason Smith (10) Plainwell 24:37.5 P
190. Dustin Stersic (10) Comstock 25:25.2 -
191. Kevin Carouthers (10) Benton Harbor 25:56.7 -
192. William Sims (9 ) Benton Harbor 26:00.5 -
193. Jeremiah Branson (12) South Haven 26:30.2 P
194. Jeremy Smith Hastings 27:20.2 P
195. Bobby Konkright (10) BC Lakeview 28:35.0 P
196. Julius Gill (12) Benton Harbor 32:51.5 -


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Big Rapids Lance Betts (12) 5 16:16 5
Tim O'hara (12) 6 16:23 6
Corey Reinke (12) 8 16:31 8
Sam Shewan (11) 20 16:50 20
Nate Vandemark (12) 22 16:55 22
Cody Chupp (11) 38 17:19
Seth Hill-kennedy (11) 62 17:57


Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:22:55 61


2. St. Clair McElroy Lawrence (11) 10 16:35 10
Arnold Jesse (12) 12 16:41 12
Neiman Jason (12) 16 16:46 16
Neiman Matthew (12) 19 16:48 19
Ellis Mark (10) 28 17:05 28
Ellis William (10) 33 17:13
Standfest Jeffrey (9 ) 47 17:40


St. Clair ** TEAM TOTAL ** 1:23:55 85


3. Fremont James Jones (12) 9 16:34 9
Nate Straathof (10) 17 16:47 17
Riley Klingel (9 ) 21 16:54 21
Chuck Luchies (12) 32 17:12 32
Brian Wilk (11) 41 17:26 40
Andrew Hall (11) 61 17:56
Adam Klingel (10) 89 18:25


Fremont ** TEAM TOTAL ** 1:24:53 119


4. Gull Lake Ben Piercy (11) 27 17:04 27
Tim Nance (09) 31 17:09 31
Cyle Tompkins (11) 36 17:18 36
Dave Thalmann (09) 37 17:18 37
Justin Barts (12) 39 17:20 39
Dana Wilson (10) 49 17:42
Jason Schuyler (12) 53 17:49


Gull Lake ** TEAM TOTAL ** 1:26:09 170


5. Lakeshore Jim Pancoast (11) 7 16:31 7
Ryan Magley (12) 23 16:58 23
Drew Stuart (12) 35 17:16 35
Blake Boehm (12) 44 17:39 43
Tom Bowman (12) 75 18:10 73
Ben Newcomer (9 ) 119 18:57
Chris Forrester (10) 123 19:03


Lakeshore ** TEAM TOTAL ** 1:26:34 181


6. Caledonia Tim Ross (12) 1 15:14 1
Pat Spitzley (11) 45 17:40 44
Joel DeBlaay (12) 52 17:46 51
Jeff DeBlaay (12) 65 17:58 63
Jon Hekman (11) 66 18:00 64
Patrick O'Connor (11) 142 19:34
Matt Kilmartin (10) 166 20:19


Caledonia ** TEAM TOTAL ** 1:26:38 223


7. Ionia Mike Fuller (12) 14 16:46 14
Justin Kessler (12) 18 16:47 18
Joe Francisco (12) 43 17:38 42
Brad Colley (12) 76 18:11 74
Robby Kuhtz (12) 82 18:19 80
Aaron Shattuck (12) 98 18:34
Chris Wieczorek (9 ) 118 18:57


Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:27:41 228


8. Eaton Rapids Jake Williams (11) 24 17:00 24
Justin Henderson (11) 29 17:07 29
Josh Williams (11) 34 17:16 34
Justin Seigo (11) 55 17:52 54
Josh Rhodes (11) 91 18:30 89
Jack Lewis (10) 136 19:19
Adam Gomez (12) 153 19:48


Eaton Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:27:45 230


9. Sturgis Kevin Mills (11) 13 16:44 13
Patrick Hall (9 ) 42 17:37 41
David Taylor (11) 57 17:53 55
Josh Singleton (12) 68 18:03 66
Tim Murray (9 ) 92 18:30 90
Ben Meek (9 ) 135 19:18
Alex Barrus (9 ) 165 20:18


Sturgis ** TEAM TOTAL ** 1:28:47 265


10. Whitehall Konstantin Bachor (12) 30 17:08 30
Joe Ferrentino (12) 48 17:41 47
Jeremy Welter (12) 50 17:45 49
Ryan Keillor (10) 64 17:58 62
Kyle Smith (12) 87 18:24 85
Ryan Castonia (9 ) 94 18:31
Stu Campbell (11) 105 18:44


Whitehall ** TEAM TOTAL ** 1:28:56 273


11. Wayland Robby Young (11) 11 16:37 11
Josh Cole (12) 25 17:01 25
Jason Zylstra (12) 73 18:06 71
Randy Kooiker (09) 88 18:25 86
Paul Harcourt (10) 93 18:30 91
Chris Winkel (11) 109 18:48
Ryan Mauchmar (11) 137 19:22


Wayland ** TEAM TOTAL ** 1:28:39 284


12. Tecumseh Jeff Riggleman (12) 3 16:07 3
Jack DaSilva (11) 4 16:13 4
Brett Borsvold (12) 83 18:20 81
Don Chandler (10) 104 18:41 102
Andrew Kisela (10) 145 19:41 143
Lonnie Bush (10) 147 19:42
Adam Wilson (10) 185 22:54


Tecumseh ** TEAM TOTAL ** 1:29:02 333


13. Middleville Tim Brog (11) 26 17:02 26
Mike Stortz (12) 71 18:05 69
Chris Harkness (10) 79 18:14 77
Pat Jansens (12) 90 18:29 88
Alex Robinson (10) 115 18:54 113
Nick Tomson (11) 146 19:42


Middleville ** TEAM TOTAL ** 1:30:44 373


14. South Haven Aaron Flower (9 ) 58 17:54 56
Mike Whitney (10) 67 18:01 65
Skyler Waaso (9 ) 78 18:13 76
Anthony Rollins (12) 85 18:22 83
Josh Pemberton (12) 97 18:32 95
Jared Aleman (9 ) 148 19:42
Jeremiah Branson (12) 193 26:30


South Haven ** TEAM TOTAL ** 1:31:02 375


15. Three Rivers Alex Schmidtendorff (11 15 16:46 15
Alex Middleton (12) 69 18:04 67
Adam Schmidtendorff (12 84 18:21 82
Jason Heivilin (11) 95 18:32 93
Jason Briney (12) 120 18:59 118
Josh Newhouse (10) 172 20:44
Jon Kay (11) 180 21:44


Three Rivers ** TEAM TOTAL ** 1:30:42 375


16. Mattawan Jeremy Shephard (12) 59 17:55 57
Chris Baker (10) 81 18:18 79
Adam Jeffery (10) 100 18:37 98
Zach Smith (10) 101 18:38 99
Chris Lincoln (12) 110 18:48 108
Andrew Gissal (9 ) 127 19:06
Alex Paran (10) 132 19:15


Mattawan ** TEAM TOTAL ** 1:32:16 441


17. St. Joseph Adam Ludwig (12) 2 15:57 2
Tom Sanders (11) 80 18:16 78
Max Burch (10) 116 18:55 114
Kevin Theisen (12) 138 19:30 136
Doug Rau (11) 151 19:44 148
Keith Kroening (10) 156 19:56
Nathan Margoni (12) 163 20:16


St. Joseph ** TEAM TOTAL ** 1:32:22 478


18. Niles Josh Taylor (11) 63 17:57 61
Ian Dodd (12) 106 18:46 104
Dan Moore (12) 107 18:46 105
Austin Neilson (9 ) 112 18:49 110
Jason Todd (11) 113 18:50 111
George Nelson (10) 130 19:08
Charles Nelson (10) 152 19:47


Niles ** TEAM TOTAL ** 1:33:08 491


19. Vicksburg Paul Reiley (11) 60 17:56 58
Danny Kannegieter (09) 86 18:23 84
Patrick Linihan (11) 99 18:35 97
Kory Chesser (09) 114 18:51 112
Derek Smittendorf (09) 161 20:09 157
Minas Smitchger (12) 167 20:19
Ted Nimz (12) 174 20:59


Vicksburg ** TEAM TOTAL ** 1:33:54 508


20. Hastings Joel Gibbons 54 17:50 53
Chris Rounds 77 18:13 75
Brad Wentworth 133 19:16 131
Miles Warren 134 19:16 132
Jeremy Miller 140 19:33 138
Nick Sinclair 175 21:02
Jeremy Smith 194 27:20


Hastings ** TEAM TOTAL ** 1:34:08 529


21. Coldwater Josh Bilsborrow (12) 46 17:40 45
Mike Severn (10) 96 18:32 94
Brandon Combs (10) 111 18:49 109
Greg Hawver (11) 122 19:01 120
Mike Oleksiak (11) 168 20:33 164
Kellen Parr (12) 178 21:30


Coldwater ** TEAM TOTAL ** 1:34:35 532


22. Otsego Nick Ruimveld (12) 74 18:09 72
Matt Matthews (12) 103 18:40 101
Justin Fisher-Short (9 )117 18:56 115
Ben Wales (9 ) 126 19:06 124
Steve Quarry (10) 139 19:32 137
Chad Newby (12) 160 20:08
Mike Gudith (12) 170 20:42


Otsego ** TEAM TOTAL ** 1:34:23 549


23. Kenowa Hills Benjamin Alexander (10) 51 17:45 50
Jeff Sweeney (10) 108 18:47 106
Martin Boluyt (9 ) 128 19:07 126
Steven DeWinter (10) 143 19:38 141
Robert Beckmann (11) 149 19:43 147
Ryan Geysbeek (9 ) 158 20:05
Kyle Terpstra (9 ) 187 23:45


Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:35:00 570


24. Allen Park Michael Sharkey (12) 70 18:04 68
Nikhil Huprikar (12) 124 19:04 122
Andrew Lowry (9 ) 125 19:05 123
Charles T. Stoll (12) 155 19:53 151
John Mark Isaac Madison 162 20:14 158
Jonathon Drumm (12) 173 20:52
Nicholas Ravizza (9 ) 177 21:29


Allen Park ** TEAM TOTAL ** 1:36:20 622


25. Jackson Northwest Evan Blackwood (12) 102 18:39 100
Austen Thelen (12) 121 19:00 119
Kevin Skinkle (9 ) 141 19:33 139
Scott Wasielewski (12) 157 19:59 153
Chhay Tep (12) 164 20:17 160


Jackson Northwest ** TEAM TOTAL ** 1:37:28 671


26. BC Lakeview Paul Durkee (12) 72 18:06 70
Steve Kuhlman (9 ) 144 19:41 142
Brian Rutledge (9 ) 159 20:08 155
Bobby Frantz (12) 171 20:44 167
James Goff (9 ) 176 21:27 172
Phillip Toutant (12) 182 22:09
Bobby Konkright (10) 195 28:35


BC Lakeview ** TEAM TOTAL ** 1:40:06 706


27. Plainwell Josh Gower (9 ) 129 19:07 127
Nathan Vemich (10) 131 19:09 129
Scott Keith (11) 169 20:36 165
Russ McGregor (11) 179 21:32 175
John Sundling (12) 181 22:06 177
Brad Swieter (12) 188 24:18
Jason Smith (10) 189 24:37


Plainwell ** TEAM TOTAL ** 1:42:30 773


Dowagiac Sam Preston (9 ) 150 19:43
Joe Wescott (10) 154 19:49
Jeff Lace (11) 183 22:21
Brian Van Husan (12) 184 22:39


Dowagiac ** TEAM TOTAL ** 1:24:32


Benton Harbor Kevin Carouthers (10) 191 25:56
William Sims (9 ) 192 26:00
Julius Gill (12) 196 32:51


Benton Harbor ** TEAM TOTAL ** 1:24:47


Comstock Josh Debruyn (12) 40 17:21
Drew Bell (12) 56 17:52
Jan Boehme (12) 186 23:20
Dustin Stersic (10) 190 25:25


Comstock ** TEAM TOTAL ** 1:23:58

Girls

1. Middleville 65 14. St. Joseph 368
2. Lakeshore 127 15. Coldwater 405
3. Gull Lake 155 16. Ionia 412
4. Milan 173 17. Tecumseh 413
5. BC Lakeview 181 18. Jackson Northwest 431
6. Eaton Rapids 187 19. Otsego 450
7. Caledonia 192 20. Mattawan 485
8. Whitehall 295 21. Three Rivers 509
9. Plainwell 307 22. Dowagiac 516
10. Big Rapids 322 23. Fremont 527
11. Allen Park 325 24. Hastings 549
12. Sturgis 328 25. Niles 731
13. St. Clair 343




FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Jill LeBlanc (12) Gull Lake 19:00.3 1
2. Carrie Davis (11) Eaton Rapids 19:23.4 2
3. Melissa Quisenberry (12) Middleville 19:27.8 3
4. Tricia Miedema (10) Caledonia 19:34.7 4
5. Michelle Diverio (10) BC Lakeview 19:40.1 5
6. Libby Carpenter (10) Whitehall 19:51.5 6
7. Jessica Stortz (10) Middleville 19:57.8 7
8. Tiffany Ego (11) Lakeshore 20:00.3 8
9. Kiel Porter (10) Milan 20:01.9 9
10. Cortney Middleton (11) Lakeshore 20:05.0 10
11. Jaclyn Gaydos (11) Allen Park 20:06.3 11
12. Natalie Hoag (9 ) Middleville 20:09.2 12
13. Jocelyn Frey (09) St. Joseph 20:09.7 13
14. Colleen O'Shea (11) St. Joseph 20:11.0 14
15. Kaleigh Page (9 ) Middleville 20:17.9 15
16. Kelly Loy (11) Milan 20:19.1 16
17. Sarah Moore (9 ) Coldwater 20:21.9 17
18. Amber Meyers (10) Jackson Northwest 20:22.0 18
19. Katie Snyder (12) Sturgis 20:25.2 19
20. Alyson Howe (11) Plainwell 20:25.9 20
21. Becca Busfield (11) Caledonia 20:30.4 21
22. Dale Burnham (10) Plainwell 20:33.1 22
23. Catie Adamson (11) Big Rapids 20:35.2 23
24. Julia Viel (11) Big Rapids 20:36.5 24
25. Megan Serpa (12) Milan 20:37.7 25
26. Monica Hamlett (10) Gull Lake 20:38.4 26
27. Jessica Lohmeier (12) Eaton Rapids 20:39.0 27
28. Elise Nyland (11) Middleville 20:44.3 28
29. Katie Houston (12) Fremont 20:45.8 29
30. Teresa Cramer (11) Lakeshore 20:47.7 30
31. Katie Ryan (11) Caledonia 20:48.1 31
32. Diane Hamilton (09) BC Lakeview 20:48.6 32
33. Jenea Bossley (12) Lakeshore 20:52.0 33
34. Tracy Sanderson (12) Sturgis 20:53.7 34
35. Jennifer Hamilton (09) BC Lakeview 20:55.4 35
36. Liz Johnk (10) Eaton Rapids 20:56.8 36
37. Chris Dood (12) Middleville 20:59.4 P
38. Chelsea Frasier (11) Allen Park 21:02.9 38
39. Clarissa Krajewski (10) BC Lakeview 21:03.4 39
40. Jessie Sheen (11) Otsego 21:04.6 40
41. Katie Tobias (11) Gull Lake 21:08.0 41
42. Gina Terhune (12) Gull Lake 21:08.6 42
43. Betsy McDonald (11) Otsego 21:09.1 43
44. Adair Lindsay (12) Fremont 21:09.6 44
45. Chelsea Hickok (10) Gull Lake 21:14.7 45
46. Adrienne Packer (12) Lakeshore 21:15.1 46
47. Emily Prettyman (11) Tecumseh 21:15.5 47
48. Katie Lowden (11) Jackson Northwest 21:16.0 48
49. LeTarte Sherice (10) St. Clair 21:17.9 49
50. Sarah Hawkins (9 ) Middleville 21:20.0 P
51. Amber Peeples (9 ) Ionia 21:20.5 51
52. Koeppen Jennifer (11) St. Clair 21:21.1 52
53. Kristen Babbitt (10) Eaton Rapids 21:22.1 53
54. Amelia Baker King (11) Mattawan 21:23.0 54
55. Stephanie Anderson (12) Comstock 21:24.7 -
56. Sarah Haughn (11) Whitehall 21:30.3 55
57. Ana Garcia (10) Sturgis 21:32.3 56
58. Erin Czerney (10) Gull Lake 21:33.5 P
59. Casey Lott (9 ) Ionia 21:34.1 58
60. Amanda Nowak (9 ) Tecumseh 21:34.6 59
61. Naomi Corsi (11) Whitehall 21:35.1 60
62. Megan Paselk (10) Milan 21:39.1 61
63. Cassie Miller (10) Milan 21:39.7 62
64. Nikki Muuse (10) Caledonia 21:41.1 63
65. Emily Oppenlander (11) Coldwater 21:43.4 64
66. Parker Lindsay (11) St. Clair 21:44.4 65
67. Bridgette Conklin (11) Big Rapids 21:46.5 66
68. Shelby Downing (10) Tecumseh 21:47.6 67
69. Ashley Burnham (12) Plainwell 21:48.8 68
70. Jesse Monroe (11) Eaton Rapids 21:49.3 69
71. Claire Marlatt (11) BC Lakeview 21:49.9 70
72. Jennifer Reed (11) Ionia 21:50.4 71
73. Mayra Cardenas (12) Coldwater 21:50.9 72
74. Megan Jacques (12) Caledonia 21:52.2 73
75. Jennifer Negley (12) Lakeshore 21:58.2 P
76. Ashley Havener (10) Otsego 21:59.5 75
77. Sarah Clevenger Hastings 22:00.2 76
78. Melissa Loyd (11) Allen Park 22:01.9 77
79. Amanda Kaley (10) Whitehall 22:02.3 78
80. Kristina Pirrone (11) Wayland 22:05.4 -
81. Lisa Meints (9 ) Three Rivers 22:08.6 79
82. Angela Saxton (12) Dowagiac 22:11.3 80
83. Chelsea Lange (09) Eaton Rapids 22:11.9 P
84. Darcy Butts (12) Dowagiac 22:12.5 82
85. Miranda Loga (12) BC Lakeview 22:13.6 P
86. Loftis Amee (10) St. Clair 22:14.8 84
87. Allysa Robison (10) Three Rivers 22:17.6 85
88. Kristina McCleve (11) Caledonia 22:18.2 P
89. Rachel Fechik (9 ) Mattawan 22:19.2 87
90. Katie Tinkham (12) Big Rapids 22:19.7 88
91. Lindsay Nyberg (11) BC Lakeview 22:21.7 P
92. Emily Brewer (10) Wayland 22:22.6 -
93. Rachel Newton Hastings 22:25.4 90
94. Araceli Martinez (10) Ionia 22:25.9 91
95. Ashley Knaak (10) St. Joseph 22:26.4 92
96. Krantz Emily (11) St. Clair 22:26.8 93
97. Britt Sheets (11) Plainwell 22:27.7 94
98. Rachel Kaluzny (11) Mattawan 22:28.0 95
99. Sonnet Carpenter (12) Whitehall 22:31.9 96
100. Amanda Van Husan (9 ) Dowagiac 22:32.3 97
101. Melinda Mills (10) Lakeshore 22:32.9 P
102. Laura Jackson (9 ) Allen Park 22:33.2 99
103. Danielle Martinez (10) Allen Park 22:35.4 100
104. Aimee Vanderstraaten (10) Vicksburg 22:48.4 -
105. Emily Kring (12) Whitehall 22:50.3 P
106. Amy Killingbeck (11) Jackson Northwest 22:56.6 102
107. Kristin Bevins (9 ) Plainwell 22:59.6 103
108. Jennifer Solski (10) Allen Park 23:01.9 P
109. Madison Clark (9 ) Sturgis 23:03.1 105
110. Clarissa Villwock (9 ) Three Rivers 23:07.5 106
111. Jennifer Coleman (10) Milan 23:11.3 P
112. McGuire Sarah (12) St. Clair 23:12.4 P
113. Sara Krips (10) Caledonia 23:15.2 P
114. Jessi Stralkowski (11) Eaton Rapids 23:17.2 P
115. Mandi Becktel Hastings 23:18.5 111
116. Brynn Murphy (9 ) Plainwell 23:20.7 P
117. Meg Law (11) Milan 23:21.4 P
118. Katie Whitfield (11) Comstock 23:23.2 -
119. Lindsay Reed (12) Vicksburg 23:25.3 -
120. Nancy Boyd (10) Sturgis 23:26.5 114
121. Serena Baker (11) Mattawan 23:30.7 115
122. Lindy Stevens (9 ) Coldwater 23:32.3 116
123. Brianne Velot Plainwell 23:36.0 P
124. Sara Grammes (10) Tecumseh 23:36.7 118
125. Jennifer Curtis (9 ) Three Rivers 23:39.9 119
126. Jackie Bingaman (10) Three Rivers 23:40.7 120
127. Lynne Jefts (10) Big Rapids 23:45.6 121
128. Niki Clark (11) Tecumseh 23:46.2 122
129. Laura Linderman (11) Jackson Northwest 23:46.7 123
130. Laura Searfoss (12) St. Joseph 23:47.7 124
131. Christine McAllister (10) St. Joseph 23:48.8 125
132. McDonell Erin (12) St. Clair 23:50.2 P
133. Elizabeth Blosh (11) St. Joseph 23:50.8 P
134. Alysse Cuthbert (10) Dowagiac 23:52.1 128
135. Kelly Garland (10) Dowagiac 24:01.9 129
136. Jessica Evans (12) Niles 24:02.3 130
137. Jessica McDonald (11) Otsego 24:04.0 131
138. Liz Ervin (11) Whitehall 24:04.5 P
139. Catherine Fish Hastings 24:05.0 133
140. Kelly Bohnet (11) Mattawan 24:11.1 134
141. Crystal Hughes (11) Fremont 24:18.9 135
142. Rachel Somerlott (12) Coldwater 24:25.8 136
143. Elizabeth Filstrup (11) St. Joseph 24:27.2 P
144. Jessica Zomoparelli (12) Allen Park 24:27.7 P
145. Stephanie Buck Hastings 24:29.7 139
146. Amanda Leitch (10) Jackson Northwest 24:32.0 140
147. Ashley Gross (9 ) Ionia 24:38.7 141
148. Tiffany Bennett (10) Jackson Northwest 24:39.6 P
149. Katie Homrich (10) Wayland 24:45.6 -
150. Kara Boden (10) Tecumseh 24:54.8 P
151. Jill Tomczak (10) Three Rivers 24:56.0 P
152. Michelle Malinowski (11) Niles 24:59.8 145
153. Katie Haggerty (10) Wayland 25:03.1 -
154. Brianna Clemens (12) Sturgis 25:03.9 P
155. Jenni Miller (11) Jackson Northwest 25:08.4 P
156. Amanda Hurless Hastings 25:10.7 P
157. Heather Cusack (9 ) Ionia 25:15.2 P
158. Elle Glueckert (10) Niles 25:24.9 150
159. Allison O'Leary (10) Tecumseh 25:29.4 P
160. Melanie Wuthnow (12) Niles 25:32.5 152
161. Julie DeBoer (10) Vicksburg 25:35.4 -
162. Emily Mills (11) Coldwater 25:42.7 P
163. Amanda Koenigshof (10) Niles 26:10.0 154
164. Jennifer Key (10) Dowagiac 26:27.2 P
165. Melissa Wuthnow (10) Niles 26:38.6 P
166. Courtney Rowe-bultinck (11) Coldwater 26:46.2 P
167. Julie Bean (12) Big Rapids 26:47.2 P
168. Kami Packard (9 ) Fremont 27:07.0 159
169. Annette Henery (11) Fremont 29:00.9 160
170. Whitney Reed (10) Otsego 29:17.9 161
171. Melanie Lane (10) Three Rivers 30:50.2 P
172. Brianne Smith (11) Niles 31:08.1 P
173. Stacey Buck Hastings 31:25.6 P
174. Jessica Brugh (10) Comstock 32:04.9 -
175. Sherri Beebe (12) Vicksburg 35:00.0 -


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Middleville Melissa Quisenberry (12) 3 19:27 3
Jessica Stortz (10) 7 19:57 7
Natalie Hoag (9 ) 12 20:09 12
Kaleigh Page (9 ) 15 20:17 15
Elise Nyland (11) 28 20:44 28
Chris Dood (12) 37 20:59
Sarah Hawkins (9 ) 50 21:20


Middleville ** TEAM TOTAL ** 1:40:34 65


2. Lakeshore Tiffany Ego (11) 8 20:00 8
Cortney Middleton (11) 10 20:05 10
Teresa Cramer (11) 30 20:47 30
Jenea Bossley (12) 33 20:52 33
Adrienne Packer (12) 46 21:15 46
Jennifer Negley (12) 75 21:58
Melinda Mills (10) 101 22:32


Lakeshore ** TEAM TOTAL ** 1:42:59 127


3. Gull Lake Jill LeBlanc (12) 1 19:00 1
Monica Hamlett (10) 26 20:38 26
Katie Tobias (11) 41 21:08 41
Gina Terhune (12) 42 21:08 42
Chelsea Hickok (10) 45 21:14 45
Erin Czerney (10) 58 21:33


Gull Lake ** TEAM TOTAL ** 1:43:08 155


4. Milan Kiel Porter (10) 9 20:01 9
Kelly Loy (11) 16 20:19 16
Megan Serpa (12) 25 20:37 25
Megan Paselk (10) 62 21:39 61
Cassie Miller (10) 63 21:39 62
Jennifer Coleman (10) 111 23:11
Meg Law (11) 117 23:21


Milan ** TEAM TOTAL ** 1:44:15 173


5. BC Lakeview Michelle Diverio (10) 5 19:40 5
Diane Hamilton (09) 32 20:48 32
Jennifer Hamilton (09) 35 20:55 35
Clarissa Krajewski (10) 39 21:03 39
Claire Marlatt (11) 71 21:49 70
Miranda Loga (12) 85 22:13
Lindsay Nyberg (11) 91 22:21


BC Lakeview ** TEAM TOTAL ** 1:44:15 181


6. Eaton Rapids Carrie Davis (11) 2 19:23 2
Jessica Lohmeier (12) 27 20:39 27
Liz Johnk (10) 36 20:56 36
Kristen Babbitt (10) 53 21:22 53
Jesse Monroe (11) 70 21:49 69
Chelsea Lange (09) 83 22:11
Jessi Stralkowski (11) 114 23:17


Eaton Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:44:09 187


7. Caledonia Tricia Miedema (10) 4 19:34 4
Becca Busfield (11) 21 20:30 21
Katie Ryan (11) 31 20:48 31
Nikki Muuse (10) 64 21:41 63
Megan Jacques (12) 74 21:52 73
Kristina McCleve (11) 88 22:18
Sara Krips (10) 113 23:15


Caledonia ** TEAM TOTAL ** 1:44:25 192


8. Whitehall Libby Carpenter (10) 6 19:51 6
Sarah Haughn (11) 56 21:30 55
Naomi Corsi (11) 61 21:35 60
Amanda Kaley (10) 79 22:02 78
Sonnet Carpenter (12) 99 22:31 96
Emily Kring (12) 105 22:50
Liz Ervin (11) 138 24:04


Whitehall ** TEAM TOTAL ** 1:47:29 295


9. Plainwell Alyson Howe (11) 20 20:25 20
Dale Burnham (10) 22 20:33 22
Ashley Burnham (12) 69 21:48 68
Britt Sheets (11) 97 22:27 94
Kristin Bevins (9 ) 107 22:59 103
Brynn Murphy (9 ) 116 23:20
Brianne Velot 123 23:36


Plainwell ** TEAM TOTAL ** 1:48:12 307


10. Big Rapids Catie Adamson (11) 23 20:35 23
Julia Viel (11) 24 20:36 24
Bridgette Conklin (11) 67 21:46 66
Katie Tinkham (12) 90 22:19 88
Lynne Jefts (10) 127 23:45 121
Julie Bean (12) 167 26:47


Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:49:01 322


11. Allen Park Jaclyn Gaydos (11) 11 20:06 11
Chelsea Frasier (11) 38 21:02 38
Melissa Loyd (11) 78 22:01 77
Laura Jackson (9 ) 102 22:33 99
Danielle Martinez (10) 103 22:35 100
Jennifer Solski (10) 108 23:01
Jessica Zomoparelli (12)144 24:27


Allen Park ** TEAM TOTAL ** 1:48:17 325


12. Sturgis Katie Snyder (12) 19 20:25 19
Tracy Sanderson (12) 34 20:53 34
Ana Garcia (10) 57 21:32 56
Madison Clark (9 ) 109 23:03 105
Nancy Boyd (10) 120 23:26 114
Brianna Clemens (12) 154 25:03


Sturgis ** TEAM TOTAL ** 1:49:19 328


13. St. Clair LeTarte Sherice (10) 49 21:17 49
Koeppen Jennifer (11) 52 21:21 52
Parker Lindsay (11) 66 21:44 65
Loftis Amee (10) 86 22:14 84
Krantz Emily (11) 96 22:26 93
McGuire Sarah (12) 112 23:12
McDonell Erin (12) 132 23:50


St. Clair ** TEAM TOTAL ** 1:49:02 343


14. St. Joseph Jocelyn Frey (09) 13 20:09 13
Colleen O'Shea (11) 14 20:11 14
Ashley Knaak (10) 95 22:26 92
Laura Searfoss (12) 130 23:47 124
Christine McAllister (10131 23:48 125
Elizabeth Blosh (11) 133 23:50
Elizabeth Filstrup (11) 143 24:27


St. Joseph ** TEAM TOTAL ** 1:50:21 368


15. Coldwater Sarah Moore (9 ) 17 20:21 17
Emily Oppenlander (11) 65 21:43 64
Mayra Cardenas (12) 73 21:50 72
Lindy Stevens (9 ) 122 23:32 116
Rachel Somerlott (12) 142 24:25 136
Emily Mills (11) 162 25:42
Courtney Rowe-bultinck (166 26:46


Coldwater ** TEAM TOTAL ** 1:51:51 405


16. Ionia Amber Peeples (9 ) 51 21:20 51
Casey Lott (9 ) 59 21:34 58
Jennifer Reed (11) 72 21:50 71
Araceli Martinez (10) 94 22:25 91
Ashley Gross (9 ) 147 24:38 141
Heather Cusack (9 ) 157 25:15


Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:51:47 412


17. Tecumseh Emily Prettyman (11) 47 21:15 47
Amanda Nowak (9 ) 60 21:34 59
Shelby Downing (10) 68 21:47 67
Sara Grammes (10) 124 23:36 118
Niki Clark (11) 128 23:46 122
Kara Boden (10) 150 24:54
Allison O'Leary (10) 159 25:29


Tecumseh ** TEAM TOTAL ** 1:51:58 413


18. Jackson Northwest Amber Meyers (10) 18 20:22 18
Katie Lowden (11) 48 21:16 48
Amy Killingbeck (11) 106 22:56 102
Laura Linderman (11) 129 23:46 123
Amanda Leitch (10) 146 24:32 140
Tiffany Bennett (10) 148 24:39
Jenni Miller (11) 155 25:08


Jackson Northwest ** TEAM TOTAL ** 1:52:52 431


19. Otsego Jessie Sheen (11) 40 21:04 40
Betsy McDonald (11) 43 21:09 43
Ashley Havener (10) 76 21:59 75
Jessica McDonald (11) 137 24:04 131
Whitney Reed (10) 170 29:17 161


Otsego ** TEAM TOTAL ** 1:57:33 450


20. Mattawan Amelia Baker King (11) 54 21:23 54
Rachel Fechik (9 ) 89 22:19 87
Rachel Kaluzny (11) 98 22:28 95
Serena Baker (11) 121 23:30 115
Kelly Bohnet (11) 140 24:11 134


Mattawan ** TEAM TOTAL ** 1:53:51 485


21. Three Rivers Lisa Meints (9 ) 81 22:08 79
Allysa Robison (10) 87 22:17 85
Clarissa Villwock (9 ) 110 23:07 106
Jennifer Curtis (9 ) 125 23:39 119
Jackie Bingaman (10) 126 23:40 120
Jill Tomczak (10) 151 24:56
Melanie Lane (10) 171 30:50


Three Rivers ** TEAM TOTAL ** 1:54:51 509


22. Dowagiac Angela Saxton (12) 82 22:11 80
Darcy Butts (12) 84 22:12 82
Amanda Van Husan (9 ) 100 22:32 97
Alysse Cuthbert (10) 134 23:52 128
Kelly Garland (10) 135 24:01 129
Jennifer Key (10) 164 26:27


Dowagiac ** TEAM TOTAL ** 1:54:48 516


23. Fremont Katie Houston (12) 29 20:45 29
Adair Lindsay (12) 44 21:09 44
Crystal Hughes (11) 141 24:18 135
Kami Packard (9 ) 168 27:07 159
Annette Henery (11) 169 29:00 160


Fremont ** TEAM TOTAL ** 2:02:19 527


24. Hastings Sarah Clevenger 77 22:00 76
Rachel Newton 93 22:25 90
Mandi Becktel 115 23:18 111
Catherine Fish 139 24:05 133
Stephanie Buck 145 24:29 139
Amanda Hurless 156 25:10
Stacey Buck 173 31:25


Hastings ** TEAM TOTAL ** 1:56:17 549


25. Niles Jessica Evans (12) 136 24:02 130
Michelle Malinowski (11)152 24:59 145
Elle Glueckert (10) 158 25:24 150
Melanie Wuthnow (12) 160 25:32 152
Amanda Koenigshof (10) 163 26:10 154
Melissa Wuthnow (10) 165 26:38
Brianne Smith (11) 172 31:08


Niles ** TEAM TOTAL ** 2:06:07 731


Comstock Stephanie Anderson (12) 55 21:24
Katie Whitfield (11) 118 23:23
Jessica Brugh (10) 174 32:04


Comstock ** TEAM TOTAL ** 1:16:51


Vicksburg Aimee Vanderstraaten (1104 22:48
Lindsay Reed (12) 119 23:25
Julie DeBoer (10) 161 25:35
Sherri Beebe (12) 175 35:00


Vicksburg ** TEAM TOTAL ** 1:46:48


Wayland Kristina Pirrone (11) 80 22:05
Emily Brewer (10) 92 22:22
Katie Homrich (10) 149 24:45
Katie Haggerty (10) 153 25:03


Wayland ** TEAM TOTAL ** 1:34:15




Boys
1. Jackson Lumen Christi 82 11. Kelloggsville 265
2. Stockbridge 95 12. GR Baptist 294
3. Napoleon 156 13. Schoolcraft 304
4. Elk Rapids 190 14. Perry 337
5. Spring Lake 192 15. Edwardsburg 375
6. Hesperia 199 16. Albion 385
7. Allendale 213 17. Grant 406
8. Hillsdale 231 18. Detroit Crockett 413
9. Laingsburg 240 19. Detroit CMA 504
10. Delton 255




FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Brandon Grybas (12) Stockbridge 16:14.2 1
2. Dan Campbell (12) GR Baptist 16:34.9 2
3. Scott Douglas (12) Jackson Lumen Christi 16:42.4 3
4. Jacob Dolson (12) Jackson Lumen Christi 16:42.9 4
5. Andrew Richards (12) Napoleon 16:47.4 5
6. Paul Lange (9 ) Laingsburg 16:57.7 6
7. Kyle Williams (12) Delton 16:58.2 7
8. Mitch Zost (9 ) Allendale 17:01.6 8
9. Ben. Watson (12) Allendale 17:02.5 9
10. Alan Mathis (11) Kelloggsville 17:05.5 10
11. Jake Gunn (11) Edwardsburg 17:06.2 11
12. Kevin Duff (12) Spring Lake 17:06.7 12
13. R.p. White (9 ) Hillsdale 17:07.3 13
14. Ben Hammer (11) Elk Rapids 17:08.6 14
15. James Reichardt (11) Spring Lake 17:09.8 15
16. Rick Utrup (11) Newaygo 17:10.4 -
17. Kyle Thompson (12) Stockbridge 17:13.3 16
18. Gil Sweet (11) Hesperia 17:13.7 17
19. Doug Marsh (11) Elk Rapids 17:14.9 18
20. Scott Fick (11) Montague 17:20.1 -
21. Matt Bartlebaugh (12) Napoleon 17:20.6 19
22. Kyle Shropshire (9 ) Stockbridge 17:21.2 20
23. Tom Jurasek (10) Jackson Lumen Christi 17:23.8 21
24. Jeremy Hill (12) Hillsdale 17:24.3 22
25. Mike Tucker (12) Perry 17:24.8 23
26. Chad Johnson (11) Jackson Lumen Christi 17:26.2 24
27. Chris Robertz (11) Elk Rapids 17:27.1 25
28. Jordan Harrison (12) Grant 17:30.3 26
29. Lucas Snider (9 ) Stockbridge 17:30.7 27
30. Billy Roberts (12) Delton 17:36.7 28
31. Josh Perrin (10) Hillsdale 17:37.4 29
32. Jacob Miller (10) Jackson Lumen Christi 17:38.1 30
33. Sam Topping (11) Stockbridge 17:46.0 31
34. David Glandon (11) Jackson Lumen Christi 17:47.8 P
35. Patrick Buist (11) Allendale 17:51.3 33
36. Elliot Slate (11) Hesperia 17:52.1 34
37. Patrick Smith (10) Napoleon 17:52.6 35
38. Joe Lower (10) Stockbridge 17:53.2 P
39. Chandler Cole (12) Perry 17:55.7 37
40. Ben Holsinger (12) Elk Rapids 17:56.4 38
41. Samuel Anderson (9 ) Detroit Crockett 17:57.0 39
42. Jeremy Doody (12) Laingsburg 18:01.1 40
43. Nick Lovachis (10) Stockbridge 18:01.6 P
44. Ben Sonday (12) Schoolcraft 18:02.2 42
45. Steven Nash (10) Spring Lake 18:03.2 43
46. Craig Shuttleworth (12) Edwardsburg 18:04.5 44
47. Jon Shields (11) Hesperia 18:05.2 45
48. Evan Williams (10) Delton 18:06.3 46
49. Jon Schaffer (11) Hesperia 18:07.5 47
50. Mike Upham (12) Napoleon 18:08.0 48
51. Derek Schilling (12) Napoleon 18:09.5 49
52. Mike Baumeister (12) GR Baptist 18:10.8 50
53. Nick Darga (12) Suttons Bay 18:11.9 -
54. Zachary Miller (10) Jackson Lumen Christi 18:12.5 P
55. Derrick Vargo (12) Grant 18:13.1 52
56. Josh Douglas (10) Schoolcraft 18:15.8 53
57. Chris Sommerfeldt (11) Spring Lake 18:16.5 54
58. Easterbrook Kirk (10) Laingsburg 18:17.1 55
59. Drew Rynberg (11) Hesperia 18:17.6 56
60. Ronnie Popma (11) Kelloggsville 18:18.2 57
61. Matt Hawkins (12) Schoolcraft 18:21.5 58
62. Greg Dutton (12) Napoleon 18:22.3 P
63. Nick Spiess (12) Napoleon 18:24.4 P
64. David Ouwinga (11) GR Baptist 18:25.0 61
65. Dave Bielski (10) Montague 18:26.4 -
66. Skyler VandeVelde (11) Kelloggsville 18:27.2 62
67. Jon Gertig (12) Hillsdale 18:28.1 63
68. Robert Connell (11) Albion 18:29.6 64
69. Gary Grove (11) Laingsburg 18:30.7 65
70. Reggie Craig (9 ) Albion 18:31.1 66
71. Gordy Lubbers (10) Kelloggsville 18:31.7 67
72. Jason Doering (12) Spring Lake 18:32.6 68
73. Jeff Rabine (12) Kelloggsville 18:33.2 69
74. Tyler Sanborn (11) Suttons Bay 18:33.8 -
75. Anthony Evans (9 ) Detroit Crockett 18:35.0 70
76. Mike Marshall (12) Spring Lake 18:35.8 P
77. Michael Schirmer (12) Hesperia 18:36.4 P
78. Jeff Schrier (12) Kelloggsville 18:37.3 P
79. Joe Bates (12) Laingsburg 18:37.8 74
80. Kevin Douglass (10) Schoolcraft 18:38.7 75
81. Steve Yurk (11) Schoolcraft 18:39.4 76
82. Clint VanderMolen (9 ) Allendale 18:40.7 77
83. Neil Washington (9 ) Albion 18:42.3 78
84. Wes Muller (9 ) GR Baptist 18:46.7 79
85. Jamel McIntyre (9 ) Detroit Crockett 18:48.9 80
86. Dan Hadley (12) Newaygo 18:50.3 -
87. Daron Walker (11) Detroit CMA 18:53.1 81
88. Brian Potocki (10) Perry 18:53.9 82
89. David Steinmetz (11) Albion 18:55.3 83
90. Matt Danneffel (11) Delton 18:56.1 84
91. Chris Thai (10) Kelloggsville 18:56.8 P
92. Rob Klingeman (9 ) Allendale 18:57.7 86
93. Kendal Strachan (11) Perry 18:58.1 87
94. Chris Werme (11) Schoolcraft 18:58.5 P
95. Billy Swano (10) Spring Lake 18:59.0 P
96. Jon Erikson (10) Delton 18:59.7 90
97. Kevin Anderson (11) Schoolcraft 19:00.7 P
98. Rob Atwood (10) Grant 19:01.2 92
99. Mark McEwan (9 ) Laingsburg 19:05.0 P
100. JB Starkey (12) Albion 19:11.3 94
101. Brent Gilley (09) Elk Rapids 19:12.3 95
102. Steven Hill (12) Albion 19:13.5 P
103. Todd Marquardt (11) Newaygo 19:14.6 -
104. Nathaniel Mullen (10) Detroit Crockett 19:18.1 97
105. James Harper (9 ) Detroit CMA 19:20.9 98
106. Duane Robinson (10) Detroit CMA 19:21.8 99
107. Ron Gale (12) Delton 19:25.2 P
108. Brock Holtsclaw (12) Edwardsburg 19:28.6 101
109. Joe VanLaan (11) GR Baptist 19:29.0 102
110. Daivd Drake (10) Laingsburg 19:29.4 P
111. Nick Cozart (10) Hillsdale 19:30.1 104
112. Dustin Mol (12) Allendale 19:32.1 P
113. Sean Rhinard (11) Albion 19:33.1 P
114. Nathan Kesler (12) Edwardsburg 19:34.6 107
115. Brandon Potter (11) Perry 19:35.0 108
116. Bryan Dean (10) Hesperia 19:39.3 P
117. Steve Branon (9 ) GR Baptist 19:51.3 P
118. Brandon Johnson (11) Detroit CMA 19:53.1 111
119. Matt Heinisch (11) Edwardsburg 19:55.2 112
120. Mike Raker (10) Hillsdale 20:01.2 P
121. Joe Angelini (12) Grant 20:02.9 114
122. Steven Pierce (10) Detroit CMA 20:03.9 115
123. Dan Wood (10) Montague 20:07.5 -
124. Donovan Gaddy (11) Detroit CMA 20:09.0 P
125. Nate McGee (12) Allendale 20:11.3 P
126. Jason Dodge (10) Edwardsburg 20:13.5 P
127. John Breslin (10) Edwardsburg 20:19.5 P
128. Brett Strickland (12) Perry 20:21.4 P
129. Mike Ford (9 ) Newaygo 20:23.1 -
130. Brian Birchard (10) GR Baptist 20:27.9 P
131. Shane Smith (12) Grant 20:32.4 122
132. Tony Mitchell (12) Elk Rapids 20:33.3 P
133. Byron Dandridge (10) Detroit CMA 20:37.2 P
134. Jon Meeuwenberg (10) Grant 20:38.7 P
135. Jad Freeland (12) Delton 20:55.6 P
136. Andolini Ray (9 ) Detroit Crockett 21:16.7 127
137. Andre Brown (9 ) Detroit Crockett 21:32.8 P
138. Chad Hayward (12) Perry 24:29.9 P
139. Robert Giles (9 ) Detroit Crockett 24:59.3 P
140. Dion Stumpo (9 ) Montague 59:59.0 -


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Jackson Lumen Christi Scott Douglas (12) 3 16:42 3
Jacob Dolson (12) 4 16:42 4
Tom Jurasek (10) 23 17:23 21
Chad Johnson (11) 26 17:26 24
Jacob Miller (10) 32 17:38 30
David Glandon (11) 34 17:47
Zachary Miller (10) 54 18:12


Jackson Lumen Christi ** TEAM TOTAL ** 1:25:51 82


2. Stockbridge Brandon Grybas (12) 1 16:14 1
Kyle Thompson (12) 17 17:13 16
Kyle Shropshire (9 ) 22 17:21 20
Lucas Snider (9 ) 29 17:30 27
Sam Topping (11) 33 17:46 31
Joe Lower (10) 38 17:53
Nick Lovachis (10) 43 18:01


Stockbridge ** TEAM TOTAL ** 1:26:04 95


3. Napoleon Andrew Richards (12) 5 16:47 5
Matt Bartlebaugh (12) 21 17:20 19
Patrick Smith (10) 37 17:52 35
Mike Upham (12) 50 18:08 48
Derek Schilling (12) 51 18:09 49
Greg Dutton (12) 62 18:22
Nick Spiess (12) 63 18:24


Napoleon ** TEAM TOTAL ** 1:28:16 156


4. Elk Rapids Ben Hammer (11) 14 17:08 14
Doug Marsh (11) 19 17:14 18
Chris Robertz (11) 27 17:27 25
Ben Holsinger (12) 40 17:56 38
Brent Gilley (09) 101 19:12 95
Tony Mitchell (12) 132 20:33


Elk Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:28:57 190


5. Spring Lake Kevin Duff (12) 12 17:06 12
James Reichardt (11) 15 17:09 15
Steven Nash (10) 45 18:03 43
Chris Sommerfeldt (11) 57 18:16 54
Jason Doering (12) 72 18:32 68
Mike Marshall (12) 76 18:35
Billy Swano (10) 95 18:59


Spring Lake ** TEAM TOTAL ** 1:29:06 192


6. Hesperia Gil Sweet (11) 18 17:13 17
Elliot Slate (11) 36 17:52 34
Jon Shields (11) 47 18:05 45
Jon Schaffer (11) 49 18:07 47
Drew Rynberg (11) 59 18:17 56
Michael Schirmer (12) 77 18:36
Bryan Dean (10) 116 19:39


Hesperia ** TEAM TOTAL ** 1:29:34 199


7. Allendale Mitch Zost (9 ) 8 17:01 8
Ben. Watson (12) 9 17:02 9
Patrick Buist (11) 35 17:51 33
Clint VanderMolen (9 ) 82 18:40 77
Rob Klingeman (9 ) 92 18:57 86
Dustin Mol (12) 112 19:32
Nate McGee (12) 125 20:11


Allendale ** TEAM TOTAL ** 1:29:31 213


8. Hillsdale R.p. White (9 ) 13 17:07 13
Jeremy Hill (12) 24 17:24 22
Josh Perrin (10) 31 17:37 29
Jon Gertig (12) 67 18:28 63
Nick Cozart (10) 111 19:30 104
Mike Raker (10) 120 20:01


Hillsdale ** TEAM TOTAL ** 1:30:06 231


9. Laingsburg Paul Lange (9 ) 6 16:57 6
Jeremy Doody (12) 42 18:01 40
Easterbrook Kirk (10) 58 18:17 55
Gary Grove (11) 69 18:30 65
Joe Bates (12) 79 18:37 74
Mark McEwan (9 ) 99 19:05
Daivd Drake (10) 110 19:29


Laingsburg ** TEAM TOTAL ** 1:30:22 240


10. Delton Kyle Williams (12) 7 16:58 7
Billy Roberts (12) 30 17:36 28
Evan Williams (10) 48 18:06 46
Matt Danneffel (11) 90 18:56 84
Jon Erikson (10) 96 18:59 90
Ron Gale (12) 107 19:25
Jad Freeland (12) 135 20:55


Delton ** TEAM TOTAL ** 1:30:35 255


11. Kelloggsville Alan Mathis (11) 10 17:05 10
Ronnie Popma (11) 60 18:18 57
Skyler VandeVelde (11) 66 18:27 62
Gordy Lubbers (10) 71 18:31 67
Jeff Rabine (12) 73 18:33 69
Jeff Schrier (12) 78 18:37
Chris Thai (10) 91 18:56


Kelloggsville ** TEAM TOTAL ** 1:30:54 265


12. GR Baptist Dan Campbell (12) 2 16:34 2
Mike Baumeister (12) 52 18:10 50
David Ouwinga (11) 64 18:25 61
Wes Muller (9 ) 84 18:46 79
Joe VanLaan (11) 109 19:29 102
Steve Branon (9 ) 117 19:51
Brian Birchard (10) 130 20:27


GR Baptist ** TEAM TOTAL ** 1:31:24 294


13. Schoolcraft Ben Sonday (12) 44 18:02 42
Josh Douglas (10) 56 18:15 53
Matt Hawkins (12) 61 18:21 58
Kevin Douglass (10) 80 18:38 75
Steve Yurk (11) 81 18:39 76
Chris Werme (11) 94 18:58
Kevin Anderson (11) 97 19:00


Schoolcraft ** TEAM TOTAL ** 1:31:55 304


14. Perry Mike Tucker (12) 25 17:24 23
Chandler Cole (12) 39 17:55 37
Brian Potocki (10) 88 18:53 82
Kendal Strachan (11) 93 18:58 87
Brandon Potter (11) 115 19:35 108
Brett Strickland (12) 128 20:21
Chad Hayward (12) 138 24:29


Perry ** TEAM TOTAL ** 1:32:45 337


15. Edwardsburg Jake Gunn (11) 11 17:06 11
Craig Shuttleworth (12) 46 18:04 44
Brock Holtsclaw (12) 108 19:28 101
Nathan Kesler (12) 114 19:34 107
Matt Heinisch (11) 119 19:55 112
Jason Dodge (10) 126 20:13
John Breslin (10) 127 20:19


Edwardsburg ** TEAM TOTAL ** 1:34:07 375


16. Albion Robert Connell (11) 68 18:29 64
Reggie Craig (9 ) 70 18:31 66
Neil Washington (9 ) 83 18:42 78
David Steinmetz (11) 89 18:55 83
JB Starkey (12) 100 19:11 94
Steven Hill (12) 102 19:13
Sean Rhinard (11) 113 19:33


Albion ** TEAM TOTAL ** 1:33:48 385


17. Grant Jordan Harrison (12) 28 17:30 26
Derrick Vargo (12) 55 18:13 52
Rob Atwood (10) 98 19:01 92
Joe Angelini (12) 121 20:02 114
Shane Smith (12) 131 20:32 122
Jon Meeuwenberg (10) 134 20:38


Grant ** TEAM TOTAL ** 1:35:18 406


18. Detroit Crockett Samuel Anderson (9 ) 41 17:57 39
Anthony Evans (9 ) 75 18:35 70
Jamel McIntyre (9 ) 85 18:48 80
Nathaniel Mullen (10) 104 19:18 97
Andolini Ray (9 ) 136 21:16 127
Andre Brown (9 ) 137 21:32
Robert Giles (9 ) 139 24:59


Detroit Crockett ** TEAM TOTAL ** 1:35:54 413


19. Detroit CMA Daron Walker (11) 87 18:53 81
James Harper (9 ) 105 19:20 98
Duane Robinson (10) 106 19:21 99
Brandon Johnson (11) 118 19:53 111
Steven Pierce (10) 122 20:03 115
Donovan Gaddy (11) 124 20:09
Byron Dandridge (10) 133 20:37


Detroit CMA ** TEAM TOTAL ** 1:37:30 504


Montague Scott Fick (11) 20 17:20
Dave Bielski (10) 65 18:26
Dan Wood (10) 123 20:07
Dion Stumpo (9 ) 140 59:59


Montague ** TEAM TOTAL ** 1:55:52


Newaygo Rick Utrup (11) 16 17:10
Dan Hadley (12) 86 18:50
Todd Marquardt (11) 103 19:14
Mike Ford (9 ) 129 20:23


Newaygo ** TEAM TOTAL ** 1:15:37


Suttons Bay Nick Darga (12) 53 18:11
Tyler Sanborn (11) 74 18:33


Suttons Bay ** TEAM TOTAL ** 36:44

Girls

1. Spring Lake 73 9. Delton 191
2. Albion 90 10. Stockbridge 195
3. Jackson Lumen Christi 116 11. Perry 249
4. Laingsburg 126 12. Edwardsburg 291
5. Suttons Bay 166 13. Napoleon 363
6. Hillsdale 166 14. Hesperia 375
7. Elk Rapids 173 15. Schoolcraft 406
8. Kelloggsville 180




FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Nicole Bush (10) Kelloggsville 18:29.1 1
2. Lesley Jurasek (12) Albion 19:10.8 2
3. Jaime Watson (9 ) Allendale 19:31.0 -
4. Krishawna Parker (12) Detroit Crockett 19:47.3 -
5. Simone Scheele (10) Jackson Lumen Christi 20:09.0 3
6. Laura McLellan (11) Stockbridge 20:16.0 4
7. Rachel White (10) Hillsdale 20:19.9 5
8. Ricki Oldenkamp (9 ) Newaygo 20:24.7 -
9. Jesse Lord-Wilder (10) Perry 20:26.5 6
10. Kayte Lange (12) Laingsburg 20:32.1 7
11. Julie Johnson (11) Laingsburg 20:34.6 8
12. Jeana Rokos (12) Spring Lake 20:35.6 9
13. Meghan Soltis (10) Albion 20:37.6 10
14. Tieneke VanLonkhuysen (12) Albion 20:38.0 11
15. Monique Hoyle (11) Delton 20:38.6 12
16. Jill Overacker (10) Spring Lake 20:42.6 13
17. Katie Johncock (9 ) Delton 20:49.5 14
18. Aarika Woodard (12) Spring Lake 20:53.5 15
19. Breta Kennedy (10) Jackson Lumen Christi 20:55.2 16
20. Molly Nyboer (9 ) Spring Lake 20:55.8 17
21. Greta Bell (11) Suttons Bay 20:56.5 18
22. Jodie Mohrhardt (12) Spring Lake 20:58.6 19
23. Kelcie Douglas (09) Suttons Bay 21:00.0 20
24. Jacqueline Upshur (12) Stockbridge 21:04.2 21
25. Samantha Lanning (11) Perry 21:05.7 22
26. Natalie Hickman (09) Elk Rapids 21:09.6 23
27. Rachel Jeltema (9 ) Spring Lake 21:10.4 P
28. Deeann Hassenzahl (10) Hillsdale 21:13.9 25
29. Anita Karl (9 ) Jackson Lumen Christi 21:19.9 26
30. Michelle Cassidy (11) Laingsburg 21:21.7 27
31. Rebecca Dawson (12) Elk Rapids 21:23.9 28
32. Audra Masternak (10) Albion 21:25.4 29
33. Daryl Mcelmurry (10) Hillsdale 21:27.6 30
34. Erica VanRhee (11) Allendale 21:31.2 -
35. Teresa Dawson (10) Elk Rapids 21:34.7 31
36. Jessie Olds (9 ) Jackson Lumen Christi 21:36.3 32
37. Kely Carbary (9 ) Laingsburg 21:39.4 33
38. Erin Tomlinson (11) Kelloggsville 21:41.1 34
39. Shannon Feil (12) Edwardsburg 21:43.4 35
40. Ashley McAllister (09) Suttons Bay 21:43.9 36
41. Nicole Feil (12) Edwardsburg 21:44.5 37
42. Emily Wilson (10) Albion 21:45.6 38
43. Kim Farhat (12) Jackson Lumen Christi 21:46.6 39
44. Amy Tomlinson (12) Kelloggsville 21:48.4 40
45. Emily Woolsey (10) Jackson Lumen Christi 21:55.9 P
46. Shannon Muldowney (10) Suttons Bay 21:58.1 42
47. Becky Gritter (12) Elk Rapids 22:01.4 43
48. Danielle Barr (11) Stockbridge 22:02.1 44
49. Lauren Cooper (11) Delton 22:02.6 45
50. Julie Jackson (9 ) Spring Lake 22:06.4 P
51. Andrea Lytle (10) Hillsdale 22:17.7 47
52. Sarah Bassett (09) Elk Rapids 22:18.3 48
53. Laura Gierz (9 ) Kelloggsville 22:19.2 49
54. Laura Kraemer (10) Suttons Bay 22:26.1 50
55. Samantha Fugate (9 ) Laingsburg 22:31.3 51
56. Emily Douglas (11) Suttons Bay 22:36.0 P
57. Jordan Parker (11) Suttons Bay 22:37.7 P
58. Cristina Martin (11) Hesperia 22:45.0 54
59. Cailley Frank-Lehrer (11) Elk Rapids 22:45.8 P
60. Mollee Gierz (11) Kelloggsville 22:47.2 56
61. Melissa Kinsey (10) Allendale 22:48.8 -
62. Katie Deveneau (09) Elk Rapids 22:49.5 P
63. Johanna Lundgren (12) Delton 22:55.0 58
64. Lauren Stelma (9 ) GR Baptist 22:58.2 -
65. Erin Batt (9 ) Hillsdale 23:00.9 59
66. Kathleen Wood (12) Edwardsburg 23:03.8 60
67. Jenny Gasieski (11) Stockbridge 23:09.5 61
68. Tasha Tamminga (12) Delton 23:14.9 62
69. Katie Brown (9 ) Laingsburg 23:19.1 P
70. Megan Green (11) Napoleon 23:27.3 64
71. Jessica Green (9 ) Stockbridge 23:32.8 65
72. Carly Wallis (9 ) Hesperia 23:36.9 66
73. Amanda Gibson (9 ) Napoleon 23:41.2 67
74. Andrea Byl (11) GR Baptist 23:46.4 -
75. Rachael Woods (11) Perry 23:50.8 68
76. Tiffany Scott (12) Schoolcraft 23:53.3 69
77. Sarah Platz (9 ) Edwardsburg 23:53.7 70
78. Shauna Paradine (10) Schoolcraft 24:02.9 71
79. Alisha Bilder (12) Jackson Lumen Christi 24:11.7 P
80. Ashley Peabody (9 ) Perry 24:18.3 73
81. Darcy Bereznoff (10) Napoleon 24:32.1 74
82. Ashley Hyatt (9 ) Napoleon 24:37.6 75
83. Holly Jorgensen (11) Grant 24:39.6 -
84. Candy DeYoung (11) Grant 24:41.5 -
85. Rebecca Snyder (9 ) Albion 24:41.9 P
86. Victoria McClellan (11) Detroit CMA 25:07.8 -
87. Kellianne Underhill (10) Allendale 25:08.5 -
88. Brandee Norton (12) Albion 25:09.3 P
89. Stefani Strange (10) Laingsburg 25:20.3 P
90. Rebecca Sonday (9 ) Schoolcraft 25:24.8 79
91. Jennifer Pantalone (11) Perry 25:26.1 80
92. Rebekah Driza (11) Hesperia 25:29.1 81
93. Alexandria Bushong (10) Perry 25:29.5 P
94. Megan Mickels (10) Napoleon 25:30.1 83
95. Erin Birchard (12) GR Baptist 25:32.0 -
96. Brieanne Temberg (12) Hesperia 25:40.4 84
97. Marlena Klimkiewicz (9 ) Stockbridge 25:44.2 P
98. Elaina Aguilar (9 ) Kelloggsville 25:49.4 P
99. Maria Aguilar (12) Kelloggsville 25:51.3 P
100. Nicole VanGorder (11) Napoleon 25:51.9 P
101. Sasha Spaulding (9 ) Edwardsburg 25:55.0 89
102. Ashley Ball (9 ) Hesperia 25:55.5 90
103. Dean Stacey (9 ) Hesperia 25:59.0 P
104. Nicole Roberts (10) Hillsdale 26:14.7 P
105. Brittany Crofoot (12) Schoolcraft 26:15.6 93
106. Laura Sanders (9 ) Schoolcraft 26:16.6 94
107. Jennifer Gordon (12) Perry 26:29.1 P
108. Deanna Nelson (11) Montague 26:41.8 -
109. Heather Nugent (10) Napoleon 26:44.0 P
110. Audri Orr (9 ) Detroit CMA 26:57.5 -
111. Shiela Keller (11) Grant 27:04.1 -
112. Jenny DeGoede (9 ) Delton 27:40.9 P
113. Sarah Spruit (9 ) Schoolcraft 27:59.6 P
114. Amanda Cox (11) Schoolcraft 28:01.4 P
115. Kim Turner (11) Detroit CMA 28:12.0 -
116. Danell Dougan (12) Hesperia 28:38.7 P
117. Ashley McQueen (10) Detroit CMA 33:53.9 -


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Spring Lake Jeana Rokos (12) 12 20:35 9
Jill Overacker (10) 16 20:42 13
Aarika Woodard (12) 18 20:53 15
Molly Nyboer (9 ) 20 20:55 17
Jodie Mohrhardt (12) 22 20:58 19
Rachel Jeltema (9 ) 27 21:10
Julie Jackson (9 ) 50 22:06


Spring Lake ** TEAM TOTAL ** 1:44:03 73


2. Albion Lesley Jurasek (12) 2 19:10 2
Meghan Soltis (10) 13 20:37 10
Tieneke VanLonkhuysen (1 14 20:38 11
Audra Masternak (10) 32 21:25 29
Emily Wilson (10) 42 21:45 38
Rebecca Snyder (9 ) 85 24:41
Brandee Norton (12) 88 25:09


Albion ** TEAM TOTAL ** 1:43:35 90


3. Jackson Lumen Christi Simone Scheele (10) 5 20:09 3
Breta Kennedy (10) 19 20:55 16
Anita Karl (9 ) 29 21:19 26
Jessie Olds (9 ) 36 21:36 32
Kim Farhat (12) 43 21:46 39
Emily Woolsey (10) 45 21:55
Alisha Bilder (12) 79 24:11


Jackson Lumen Christi ** TEAM TOTAL ** 1:45:45 116


4. Laingsburg Kayte Lange (12) 10 20:32 7
Julie Johnson (11) 11 20:34 8
Michelle Cassidy (11) 30 21:21 27
Kely Carbary (9 ) 37 21:39 33
Samantha Fugate (9 ) 55 22:31 51
Katie Brown (9 ) 69 23:19
Stefani Strange (10) 89 25:20


Laingsburg ** TEAM TOTAL ** 1:46:37 126


5. Suttons Bay Greta Bell (11) 21 20:56 18
Kelcie Douglas (09) 23 21:00 20
Ashley McAllister (09) 40 21:43 36
Shannon Muldowney (10) 46 21:58 42
Laura Kraemer (10) 54 22:26 50
Emily Douglas (11) 56 22:36
Jordan Parker (11) 57 22:37


Suttons Bay ** TEAM TOTAL ** 1:48:03 166


6. Hillsdale Rachel White (10) 7 20:19 5
Deeann Hassenzahl (10) 28 21:13 25
Daryl Mcelmurry (10) 33 21:27 30
Andrea Lytle (10) 51 22:17 47
Erin Batt (9 ) 65 23:00 59
Nicole Roberts (10) 104 26:14


Hillsdale ** TEAM TOTAL ** 1:48:16 166


7. Elk Rapids Natalie Hickman (09) 26 21:09 23
Rebecca Dawson (12) 31 21:23 28
Teresa Dawson (10) 35 21:34 31
Becky Gritter (12) 47 22:01 43
Sarah Bassett (09) 52 22:18 48
Cailley Frank-Lehrer (11 59 22:45
Katie Deveneau (09) 62 22:49


Elk Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:48:25 173


8. Kelloggsville Nicole Bush (10) 1 18:29 1
Erin Tomlinson (11) 38 21:41 34
Amy Tomlinson (12) 44 21:48 40
Laura Gierz (9 ) 53 22:19 49
Mollee Gierz (11) 60 22:47 56
Elaina Aguilar (9 ) 98 25:49
Maria Aguilar (12) 99 25:51


Kelloggsville ** TEAM TOTAL ** 1:47:04 180


9. Delton Monique Hoyle (11) 15 20:38 12
Katie Johncock (9 ) 17 20:49 14
Lauren Cooper (11) 49 22:02 45
Johanna Lundgren (12) 63 22:55 58
Tasha Tamminga (12) 68 23:14 62
Jenny DeGoede (9 ) 112 27:40


Delton ** TEAM TOTAL ** 1:49:38 191


10. Stockbridge Laura McLellan (11) 6 20:16 4
Jacqueline Upshur (12) 24 21:04 21
Danielle Barr (11) 48 22:02 44
Jenny Gasieski (11) 67 23:09 61
Jessica Green (9 ) 71 23:32 65
Marlena Klimkiewicz (9 ) 97 25:44


Stockbridge ** TEAM TOTAL ** 1:50:03 195


11. Perry Jesse Lord-Wilder (10) 9 20:26 6
Samantha Lanning (11) 25 21:05 22
Rachael Woods (11) 75 23:50 68
Ashley Peabody (9 ) 80 24:18 73
Jennifer Pantalone (11) 91 25:26 80
Alexandria Bushong (10) 93 25:29
Jennifer Gordon (12) 107 26:29


Perry ** TEAM TOTAL ** 1:55:05 249


12. Edwardsburg Shannon Feil (12) 39 21:43 35
Nicole Feil (12) 41 21:44 37
Kathleen Wood (12) 66 23:03 60
Sarah Platz (9 ) 77 23:53 70
Sasha Spaulding (9 ) 101 25:55 89


Edwardsburg ** TEAM TOTAL ** 1:56:18 291


13. Napoleon Megan Green (11) 70 23:27 64
Amanda Gibson (9 ) 73 23:41 67
Darcy Bereznoff (10) 81 24:32 74
Ashley Hyatt (9 ) 82 24:37 75
Megan Mickels (10) 94 25:30 83
Nicole VanGorder (11) 100 25:51
Heather Nugent (10) 109 26:44


Napoleon ** TEAM TOTAL ** 2:01:47 363


14. Hesperia Cristina Martin (11) 58 22:45 54
Carly Wallis (9 ) 72 23:36 66
Rebekah Driza (11) 92 25:29 81
Brieanne Temberg (12) 96 25:40 84
Ashley Ball (9 ) 102 25:55 90
Dean Stacey (9 ) 103 25:59
Danell Dougan (12) 116 28:38


Hesperia ** TEAM TOTAL ** 2:03:25 375


15. Schoolcraft Tiffany Scott (12) 76 23:53 69
Shauna Paradine (10) 78 24:02 71
Rebecca Sonday (9 ) 90 25:24 79
Brittany Crofoot (12) 105 26:15 93
Laura Sanders (9 ) 106 26:16 94
Sarah Spruit (9 ) 113 27:59
Amanda Cox (11) 114 28:01


Schoolcraft ** TEAM TOTAL ** 2:05:50 406


Detroit CMA Victoria McClellan (11) 86 25:07
Audri Orr (9 ) 110 26:57
Kim Turner (11) 115 28:12
Ashley McQueen (10) 117 33:53


Detroit CMA ** TEAM TOTAL ** 1:54:09


Detroit Crockett Krishawna Parker (12) 4 19:47


Detroit Crockett ** TEAM TOTAL ** 19:47


Allendale Jaime Watson (9 ) 3 19:31
Erica VanRhee (11) 34 21:31
Melissa Kinsey (10) 61 22:48
Kellianne Underhill (10) 87 25:08


Allendale ** TEAM TOTAL ** 1:28:58


GR Baptist Lauren Stelma (9 ) 64 22:58
Andrea Byl (11) 74 23:46
Erin Birchard (12) 95 25:32


GR Baptist ** TEAM TOTAL ** 1:12:16


Grant Holly Jorgensen (11) 83 24:39
Candy DeYoung (11) 84 24:41
Shiela Keller (11) 111 27:04


Grant ** TEAM TOTAL ** 1:16:24


Montague Deanna Nelson (11) 108 26:41


Montague ** TEAM TOTAL ** 26:41


Newaygo Ricki Oldenkamp (9 ) 8 20:24


Newaygo ** TEAM TOTAL ** 20:24




Boys

1. Vandercook Lake 62 6. Ubly 143
2. Ann Arbor Greenhills 76 7. Whitmore Lake 150
3. Central Lake 82 8. Holton 161
4. Rogers City 118 9. Cassopolis 197
5. Glen Lake 130




FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Christian Weder (12) Ann Arbor Greenhills 16:13.6 1
2. Frank Therrian Holton 16:14.1 2
3. Keith Longuski (12) Ubly 16:24.1 3
4. Matt Kibbey (11) Glen Lake 16:32.9 4
5. Stephan Shay (10) Central Lake 16:39.6 5
6. Adam Sprangel (10) Vandercook Lake 17:00.8 6
7. Andrew Kuper (10) Ann Arbor Greenhills 17:34.0 7
8. Randall Wilcox (10) Vandercook Lake 17:36.6 8
9. Elliott Shay (11) Central Lake 17:40.0 9
10. SHELBY NOUSAIN (11) Concord 17:45.7 -
11. Tim Ciarkowski (12) Rogers City 17:47.6 10
12. Todd Crouch (11) Grass Lake 17:48.2 -
13. Dustin Kipper (10) Ubly 17:51.0 11
14. Jordy Kuhl (12) Vandercook Lake 18:08.0 12
15. JEREMY KEITH (10) Concord 18:12.9 -
16. Aaron Smuda (10) Rogers City 18:16.2 13
17. John DeBusscher (11) Ann Arbor Greenhills 18:17.2 14
18. Jared Moore (11) Whitmore Lake 18:23.3 15
19. Tyler Pierce (12) Vandercook Lake 18:27.0 16
20. Adam Habegger (11) Glen Lake 18:32.2 17
21. Bryon Ries (12) Central Lake 18:33.5 18
22. Scott Anthony Holton 18:34.8 19
23. Korey Kuhl (11) Vandercook Lake 18:35.6 20
24. Andy Keller (12) Rogers City 18:38.8 21
25. Mike Boni (9 ) Central Lake 18:44.7 22
26. Andrew Weiss (11) Cassopolis 18:52.6 23
27. Aaron Smalley (10) Ubly 18:55.3 24
28. Kiff Hamp (10) Ann Arbor Greenhills 18:58.3 25
29. Jon Vibbart (10) Whitmore Lake 19:10.8 26
30. Scott Mills (11) Glen Lake 19:14.0 27
31. James Lewis (12) Central Lake 19:26.6 28
32. Will Rhoden (9 ) Ann Arbor Greenhills 19:27.3 29
33. Jim Donnelly (11) Whitmore Lake 19:28.7 30
34. Pat Ford (12) Ann Arbor Greenhills 19:38.3 P
35. Corey Dorris (9 ) Ann Arbor Greenhills 19:48.5 P
36. Robert Foltz (10) Cassopolis 19:49.2 33
37. Jesse Villa (12) Glen Lake 19:54.1 34
38. Nick Brooks (12) Grass Lake 19:55.3 -
39. Chris Vogelheim (12) Rogers City 19:56.4 35
40. Kyle Olson (10) Whitmore Lake 19:57.0 36
41. Nathan Anderson (12) Onaway 20:00.9 -
42. Jordan McDowell (9 ) Central Lake 20:03.3 P
43. Brandon Abbott (12) Central Lake 20:14.7 P
44. Richard Kortman (9 ) Rogers City 20:16.0 39
45. Mike Vanderbosch (11) Cassopolis 20:24.1 40
46. Wayne Vermilya (12) Onaway 20:43.8 -
47. David Richardson (11) Vandercook Lake 20:45.5 P
48. Matt Gundrum (11) Vandercook Lake 20:50.3 P
49. Steve Mikunda (11) Whitmore Lake 20:52.3 43
50. Danni Russell Holton 21:05.9 44
51. Tim Kowalski (9 ) Onaway 21:09.8 -
52. Derek Steffen Holton 21:10.4 45
53. Jim Lijewski (10) Rogers City 21:12.0 P
54. Stacey Turpin (11) Cassopolis 21:16.0 47
55. Josh Scott (12) Glen Lake 21:32.5 48
56. Jordan Perfetto (9 ) Whitmore Lake 21:33.6 P
57. Trevor Smith (11) Glen Lake 21:57.4 P
58. Brian Moore Holton 21:59.6 51
59. RYAN SANDTVEIT (10) Concord 22:04.9 -
60. Tony Skuse (10) Onaway 22:18.1 -
61. Kevin Smalley (11) Ubly 22:32.7 52
62. Matt Persuki (9 ) Ubly 22:44.1 53
63. Warren Baker (10) Countryside 23:27.3 -
64. Brandon. Smith (09) Cassopolis 23:49.5 54
65. Austin Hammond (11) Grass Lake 23:57.0 -
66. Travis Kowalewsky (10) Rogers City 24:08.8 P
67. Darin McKnight (09) Cassopolis 24:38.1 P
68. George McManus (10) Countryside 24:40.0 -
69. Cory Kubacki (9 ) Ubly 25:24.1 P
70. Ben Visger Holton 26:54.6 P
71. David House (11) Glen Lake 28:02.3 P


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Vandercook Lake Adam Sprangel (10) 6 17:00 6
Randall Wilcox (10) 8 17:36 8
Jordy Kuhl (12) 14 18:08 12
Tyler Pierce (12) 19 18:27 16
Korey Kuhl (11) 23 18:35 20
David Richardson (11) 47 20:45
Matt Gundrum (11) 48 20:50


Vandercook Lake ** TEAM TOTAL ** 1:29:46 62


2. Ann Arbor Greenhills Christian Weder (12) 1 16:13 1
Andrew Kuper (10) 7 17:34 7
John DeBusscher (11) 17 18:17 14
Kiff Hamp (10) 28 18:58 25
Will Rhoden (9 ) 32 19:27 29
Pat Ford (12) 34 19:38
Corey Dorris (9 ) 35 19:48


Ann Arbor Greenhills ** TEAM TOTAL ** 1:30:29 76


3. Central Lake Stephan Shay (10) 5 16:39 5
Elliott Shay (11) 9 17:40 9
Bryon Ries (12) 21 18:33 18
Mike Boni (9 ) 25 18:44 22
James Lewis (12) 31 19:26 28
Jordan McDowell (9 ) 42 20:03
Brandon Abbott (12) 43 20:14


Central Lake ** TEAM TOTAL ** 1:31:02 82


4. Rogers City Tim Ciarkowski (12) 11 17:47 10
Aaron Smuda (10) 16 18:16 13
Andy Keller (12) 24 18:38 21
Chris Vogelheim (12) 39 19:56 35
Richard Kortman (9 ) 44 20:16 39
Jim Lijewski (10) 53 21:12
Travis Kowalewsky (10) 66 24:08


Rogers City ** TEAM TOTAL ** 1:34:53 118


5. Glen Lake Matt Kibbey (11) 4 16:32 4
Adam Habegger (11) 20 18:32 17
Scott Mills (11) 30 19:14 27
Jesse Villa (12) 37 19:54 34
Josh Scott (12) 55 21:32 48
Trevor Smith (11) 57 21:57
David House (11) 71 28:02


Glen Lake ** TEAM TOTAL ** 1:35:44 130


6. Ubly Keith Longuski (12) 3 16:24 3
Dustin Kipper (10) 13 17:51 11
Aaron Smalley (10) 27 18:55 24
Kevin Smalley (11) 61 22:32 52
Matt Persuki (9 ) 62 22:44 53
Cory Kubacki (9 ) 69 25:24


Ubly ** TEAM TOTAL ** 1:38:26 143


7. Whitmore Lake Jared Moore (11) 18 18:23 15
Jon Vibbart (10) 29 19:10 26
Jim Donnelly (11) 33 19:28 30
Kyle Olson (10) 40 19:57 36
Steve Mikunda (11) 49 20:52 43
Jordan Perfetto (9 ) 56 21:33


Whitmore Lake ** TEAM TOTAL ** 1:37:50 150


8. Holton Frank Therrian 2 16:14 2
Scott Anthony 22 18:34 19
Danni Russell 50 21:05 44
Derek Steffen 52 21:10 45
Brian Moore 58 21:59 51
Ben Visger 70 26:54


Holton ** TEAM TOTAL ** 1:39:02 161


9. Cassopolis Andrew Weiss (11) 26 18:52 23
Robert Foltz (10) 36 19:49 33
Mike Vanderbosch (11) 45 20:24 40
Stacey Turpin (11) 54 21:16 47
Brandon. Smith (09) 64 23:49 54
Darin McKnight (09) 67 24:38


Cassopolis ** TEAM TOTAL ** 1:44:10 197


Grass Lake Todd Crouch (11) 12 17:48
Nick Brooks (12) 38 19:55
Austin Hammond (11) 65 23:57


Grass Lake ** TEAM TOTAL ** 1:01:40


Onaway Nathan Anderson (12) 41 20:00
Wayne Vermilya (12) 46 20:43
Tim Kowalski (9 ) 51 21:09
Tony Skuse (10) 60 22:18


Onaway ** TEAM TOTAL ** 1:24:10


Countryside Warren Baker (10) 63 23:27
George McManus (10) 68 24:40


Countryside ** TEAM TOTAL ** 48:07


Concord SHELBY NOUSAIN (11) 10 17:45
JEREMY KEITH (10) 15 18:12
RYAN SANDTVEIT (10) 59 22:04


Concord ** TEAM TOTAL ** 58:01

Girls

1. Ann Arbor Greenhills 43 5. Rogers City 107
2. Glen Lake 53 6. Whitmore Lake 116
3. Concord 67 7. Grass Lake 191
4. Ubly 102 8. Onaway 235




FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Katie Kelly (11) North Huron 19:04.6 -
2. Jennifer Leichtman (12) Ann Arbor Greenhills 19:34.9 1
3. Cassidy Edwards (9 ) Glen Lake 19:39.7 2
4. Lauren Fairbanks (11) Rogers City 19:48.6 3
5. Chase Edwards (11) Glen Lake 19:51.2 4
6. CAMILLE DOAN (11) Concord 20:01.8 5
7. Kelli Zoellner (11) Harper Woods Lutheran East 20:30.0 -
8. Ginny Clark (12) Glen Lake 20:47.2 6
9. Sarah Couyoumjian (11) Ann Arbor Greenhills 20:48.9 7
10. Katie Olson (10) Ann Arbor Greenhills 20:52.8 8
11. MEGAN HOTCHKIN (10) Concord 20:58.5 9
12. Jackie Rivard (9 ) Ubly 20:59.4 10
13. Jackie Puvalowski (12) Ubly 20:59.8 11
14. LAUREN STACKS (10) Concord 21:04.4 12
15. Becca Sameroff (11) Ann Arbor Greenhills 21:09.0 13
16. Laurie Baumann (11) Ann Arbor Greenhills 21:10.7 14
17. KRISTY SNELL (12) Concord 21:33.7 15
18. Sarah Reese (12) Whitmore Lake 21:44.7 16
19. Michelle St. Amour (12) Rogers City 21:45.4 17
20. Rachel Flores (12) Whitmore Lake 21:46.3 18
21. Robyn Schmidt (12) Glen Lake 21:48.8 19
22. Angie Asam (11) Rogers City 21:54.8 20
23. Laura Puvalowski (10) Ubly 21:55.7 21
24. Janet VanZoeren (12) Glen Lake 21:58.0 22
25. Jen Hartley (10) Whitmore Lake 21:58.6 23
26. Meghan Hartley (12) Whitmore Lake 22:01.1 24
27. Sarah Morris (10) Grass Lake 22:07.8 25
28. Trista Rink (12) Vandercook Lake 22:25.4 -
29. ALLY KRAMER (9 ) Concord 22:31.2 26
30. MEGAN SORENSON (10) Concord 22:47.2 P
31. Mandy Jurges (10) Ubly 22:51.2 28
32. JENNY SHERIDAN (11) Concord 23:03.5 P
33. Marianna Kerppola (11) Ann Arbor Greenhills 23:08.6 P
34. Sarah Smuda (12) Rogers City 23:16.3 31
35. Jenna Zulauf (11) Ubly 23:26.0 32
36. Danielle Crequer (11) Ubly 23:53.1 P
37. Kelsey Smalley (12) Ubly 23:58.0 P
38. Gina Pionk (9 ) Ubly 23:59.2 -
39. Monica Riley (9 ) Whitmore Lake 23:59.8 35
40. Ashley Vogelheim (10) Rogers City 24:04.9 36
41. Katy Young (11) Countryside 24:09.9 -
42. Katie Krueger (10) Rogers City 24:44.4 P
43. Megan Guastella (9 ) Whitmore Lake 24:52.4 P
44. Sarah Lyon (12) Onaway 25:00.5 39
45. Charlotte Andaloro (11) Grass Lake 25:01.8 40
46. Amy Gillispie (11) Grass Lake 25:25.7 41
47. Liz Schuiling (11) Grass Lake 25:30.6 42
48. Nichole Brown Grass Lake 25:34.8 43
49. Chelsea Burg (9 ) Onaway 25:38.1 44
50. Katie Burkhart (10) Whitmore Lake 25:43.6 P
51. Casey Spaulding (10) Vandercook Lake 26:09.6 -
52. Lisa Lau (11) Grass Lake 26:21.8 P
53. Christina Cody (10) Ann Arbor Greenhills 26:25.1 P
54. Carlie Liedtke (10) Rogers City 26:46.1 P
55. Trisha Koslowski (10) Cassopolis 27:00.8 -
56. Leslie Bennett (12) Cassopolis 27:11.3 -
57. Tanja Affolter (12) Onaway 27:49.1 49
58. Jena Talerico (11) Grass Lake 29:06.8 P
59. Laurel Reisender (11) Vandercook Lake 29:38.3 -
60. Jessica Havel (10) Onaway 29:39.8 51
61. Erin Sedgman (12) Vandercook Lake 29:53.1 -
62. Wendy Gaudette (12) Onaway 30:28.9 52


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Ann Arbor Greenhills Jennifer Leichtman (12) 2 19:34 1
Sarah Couyoumjian (11) 9 20:48 7
Katie Olson (10) 10 20:52 8
Becca Sameroff (11) 15 21:09 13
Laurie Baumann (11) 16 21:10 14
Marianna Kerppola (11) 33 23:08
Christina Cody (10) 53 26:25


Ann Arbor Greenhills ** TEAM TOTAL ** 1:43:33 43


2. Glen Lake Cassidy Edwards (9 ) 3 19:39 2
Chase Edwards (11) 5 19:51 4
Ginny Clark (12) 8 20:47 6
Robyn Schmidt (12) 21 21:48 19
Janet VanZoeren (12) 24 21:58 22


Glen Lake ** TEAM TOTAL ** 1:44:03 53


3. Concord CAMILLE DOAN (11) 6 20:01 5
MEGAN HOTCHKIN (10) 11 20:58 9
LAUREN STACKS (10) 14 21:04 12
KRISTY SNELL (12) 17 21:33 15
ALLY KRAMER (9 ) 29 22:31 26
MEGAN SORENSON (10) 30 22:47
JENNY SHERIDAN (11) 32 23:03


Concord ** TEAM TOTAL ** 1:46:07 67


4. Ubly Jackie Rivard (9 ) 12 20:59 10
Jackie Puvalowski (12) 13 20:59 11
Laura Puvalowski (10) 23 21:55 21
Mandy Jurges (10) 31 22:51 28
Jenna Zulauf (11) 35 23:26 32
Danielle Crequer (11) 36 23:53
Kelsey Smalley (12) 37 23:58


Ubly ** TEAM TOTAL ** 1:50:10 102


5. Rogers City Lauren Fairbanks (11) 4 19:48 3
Michelle St. Amour (12) 19 21:45 17
Angie Asam (11) 22 21:54 20
Sarah Smuda (12) 34 23:16 31
Ashley Vogelheim (10) 40 24:04 36
Katie Krueger (10) 42 24:44
Carlie Liedtke (10) 54 26:46


Rogers City ** TEAM TOTAL ** 1:50:47 107


6. Whitmore Lake Sarah Reese (12) 18 21:44 16
Rachel Flores (12) 20 21:46 18
Jen Hartley (10) 25 21:58 23
Meghan Hartley (12) 26 22:01 24
Monica Riley (9 ) 39 23:59 35
Megan Guastella (9 ) 43 24:52
Katie Burkhart (10) 50 25:43


Whitmore Lake ** TEAM TOTAL ** 1:51:28 116


7. Grass Lake Sarah Morris (10) 27 22:07 25
Charlotte Andaloro (11) 45 25:01 40
Amy Gillispie (11) 46 25:25 41
Liz Schuiling (11) 47 25:30 42
Nichole Brown 48 25:34 43
Lisa Lau (11) 52 26:21
Jena Talerico (11) 58 29:06


Grass Lake ** TEAM TOTAL ** 2:03:37 191


8. Onaway Sarah Lyon (12) 44 25:00 39
Chelsea Burg (9 ) 49 25:38 44
Tanja Affolter (12) 57 27:49 49
Jessica Havel (10) 60 29:39 51
Wendy Gaudette (12) 62 30:28 52


Onaway ** TEAM TOTAL ** 2:18:34 235


Harper Woods Lutheran East Kelli Zoellner (11) 7 20:30


Harper Woods Lutheran East ** TEAM TOTAL ** 20:30


North Huron Katie Kelly (11) 1 19:04


North Huron ** TEAM TOTAL ** 19:04


Cassopolis Trisha Koslowski (10) 55 27:00
Leslie Bennett (12) 56 27:11


Cassopolis ** TEAM TOTAL ** 54:11


Countryside Katy Young (11) 41 24:09


Countryside ** TEAM TOTAL ** 24:09


Vandercook Lake Trista Rink (12) 28 22:25
Casey Spaulding (10) 51 26:09
Laurel Reisender (11) 59 29:38
Erin Sedgman (12) 61 29:53


Vandercook Lake ** TEAM TOTAL ** 1:48:05