Mackinac Island Great Turtle Run

back to results

Oct. 27, 2001

Mackinac Island Great Turtle Run
MACKINAC ISLAND, MI
Provided By Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Neil Smith Kalamazoo 30:33 5:22

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Anna Pontoni Sporing Lake 44:40 7:51

************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 John Tarantino Utica 37:13 6:32

************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Ellen S Nitz Milford 47:34 8:21
MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Clifton Lindsey Sault S Marie 31:36 5:33
2 John Harvey Sault Ste. Marie 46:47 8:13
3 Crispin Merkel Sault Ste. Marie 47:05 8:16
4 Woodrow Merkel Sault Ste. Marie 50:05 8:48
5 Michael Kapraun Flint 50:24 8:51
6 Chad Rall Engadine 50:39 8:54
7 Clayton Carroll Holland 52:13 9:10
8 Daniel Duzenbury Mt. Pleasant 58:28 10:16
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Altbeth Rall Engadine 51:46 9:05
2 Jaclyn Von Linsowe Metamora 1:15:48 13:18
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jerry Drennan Sault S Marie 32:53 5:47
2 Eric Krepps Sault S Marie 36:14 6:22
3 Dallas Bishop Cadillac 36:36 6:26
4 Dan Ruddy Montrose 43:31 7:38
5 Jason Kain Sebewaing 47:06 8:16
6 Mark Rankin Bay City 48:57 8:36
7 Jonathon Ruddy Montrose 52:08 9:09
8 Douglas Cockroft Albion 53:36 9:25
9 Francis Kern Clarkston 1:00:33 10:38
10 Chris Jackson Ypsilanti 1:29:37 15:44
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Anna Banka Fort Gratiot 47:40 8:22
2 Whitni Bartle Muncie 48:15 8:28
3 Kristie Barazsu Albion 52:16 9:11
4 Shannon Mckenny Albion 52:18 9:11
5 Sabrina Bishop Cadillac 54:13 9:31
6 Joy Drzyzga Gaylord 55:42 9:47
7 Lisa Strnad Mt. Pleasant 1:00:36 10:38
8 Misty Jesse Waterford 1:02:55 11:03
9 Sarah Zavicar Ann Arbor 1:03:07 11:05
10 Cristina Kapustij Sterling Heights 1:03:57 11:13
11 Hilary Berry Ann Arbor 1:04:43 11:22
12 Jessie Kruer Ada 1:05:00 11:25
13 Traci Luckhardt Ypsilanti 1:29:39 15:44
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Todd Quigley Clarksville 45:10 7:56
2 Thomas Schultz Charlevoix 45:59 8:04
3 Dan Jentes Muncie 47:06 8:16
4 John Hogan Gladstone 51:36 9:04
5 John Spomer Muskegon 57:15 10:03
6 Daniel Miller Kentwood 1:06:46 11:43
7 Troy Bartz Spring Lake 1:07:49 11:54
8 Jason Waltz Waterford 1:09:02 12:07
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jennifer Grant Sault Ste Marie 46:07 8:06
2 Joellen Bax Prairie Village 53:35 9:25
3 Gina Hogan Gladstone 53:54 9:28
4 Jennifer Michelin Saint Ignace 54:33 9:35
5 Maija Pareizs Royal Oak 56:05 9:51
6 Tatiana Durantez Mackinac Island 1:02:53 11:02
7 Kelly Seaman Hartland 1:08:44 12:04
8 Kelly Lipscomb Grand Rapids 1:08:59 12:07
9 Kara Waltz Waterford 1:09:05 12:08
10 Laura Hammond Ann Arbor 1:19:51 14:01
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Eric Ramsey Kalamazoo 38:20 6:44
2 Gary Ong Bloomington 47:04 8:16
3 Dan Kreft East Lansing 47:46 8:23
4 Mike Dewaard Holland 48:02 8:26
5 Kevin Pike Indian River 50:16 8:49
6 Erik Hanby Rochester Hills 50:38 8:53
7 Paul Pollatz Mount Pleasant 51:17 9:00
8 Jeffrey Rowley Birch Run 51:33 9:03
9 Eric Keiser Sterling Heights 52:25 9:12
10 Paul Behm Milford 52:43 9:15
11 Jason Swafford Waterford 53:45 9:26
12 Matthew Yanik Grand Rapids 54:38 9:35
13 Keenan Malinich Shelby Twp 54:44 9:37
14 Ron Teed Marietta 54:59 9:39
15 Bruce Rochefort Dearborn 55:23 9:43
16 James Wojciechowski Dewitt 57:31 10:06
17 Martin Spees Flint 1:00:28 10:37
18 Kurt Hammond Ann Arbor 1:05:23 11:29
19 Sean Henrichs Harbor Springs 1:24:22 14:49
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Erica Robinson Kalamazoo 46:11 8:07
2 Elizabeth Baker Davison 48:12 8:28
3 Trina-Iris Haarris Grand Rapids 49:03 8:37
4 Kristy Pollatz Mount Pleasant 51:21 9:01
5 Siobhan Reigle Boyne City 53:08 9:20
6 Jessica Swafford Waterford 53:38 9:25
7 Amy Handley Gaylord 54:28 9:34
8 Sarah Engelman Clinton Twp 54:36 9:35
9 Mary Beth Minarik Traverse City 56:39 9:57
10 Maria Vaughn Highland 57:41 10:08
11 Josie Guerra Mecosta 59:06 10:23
12 Michelle Moore Mt. Pleasant 1:00:37 10:39
13 Shannon Bowman Lake Orion 1:01:03 10:43
14 Sherry Kula-Gay Lake Ann 1:02:05 10:54
15 Jennifer Pfaff Birmingham 1:02:20 10:56
16 Patricia Johnson Fenton 1:02:57 11:03
17 Mary Patay Mackinac Island 1:03:25 11:08
18 Toni Miller Scottsdale 1:04:25 11:19
19 Sandy King Flushing 1:05:03 11:25
20 Michelle Kokowicz Waterford 1:09:04 12:07
21 Christy Tiberg Milford 1:18:33 13:47
22 Wendy Reynolds Clio 1:20:13 14:05
23 Kathryn Manley Burton 1:20:14 14:05
24 Michele Meyers Roscommon 1:22:47 14:32
25 Angela Fraser Saint Ignace 2:03:14 21:38
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Tomas Kosmak Grandville 32:56 5:47
2 Steve Broda Northville 38:57 6:50
3 David Nickel Caro 39:14 6:53
4 Peter Handley Gaylord 42:37 7:29
5 Dean Schultz Hemlock 44:45 7:51
6 Robert Benjamin Harbor Springs 48:37 8:32
7 Martin Payne Spring Lake 49:40 8:43
8 Doug Barnes Rochester Hills 50:51 8:56
9 Kevin Start Redford 51:09 8:59
10 David Bax Prairie Village 53:34 9:24
11 Stephen Taratuta Dewitt 54:49 9:37
12 Rod Kurzawa Marquette 55:11 9:41
13 David Jerovsek Grand Haven 56:22 9:54
14 Paul Browne Brighton 1:08:42 12:04
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Patricia Dellies Roseville 48:30 8:31
2 Kerstin Felske Pinconning 50:30 8:52
3 Maria Neville St. Joseph 51:39 9:04
4 Tania Kurzawa Marquette 51:39 9:04
5 Laura Carter White Lake 51:40 9:04
6 Cheryl Mc Vey Greenville 54:51 9:38
7 Jody Taratuta Dewitt 54:54 9:38
8 Nancy Jacob Gaylord 55:19 9:43
9 Theresa Schmidt Gaylord 56:21 9:53
10 Lisa Banas Laingsburgh 56:38 9:57
11 Kim Smith Gaylord 59:16 10:24
12 Jennifer Champagne Lansing 1:01:14 10:45
13 Jacqueline Brown Madison Hts 1:03:20 11:07
14 Mary Ellen Fortenberry Flushing 1:07:25 11:50
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Peter Buccos Marysville 40:39 7:08
2 Lee Boughner Grand Rapids 40:47 7:10
3 Alan Bengry Evart 42:27 7:27
4 Michael Shomin Charlevoix 42:29 7:28
5 Michael Miller Grandville 42:36 7:29
6 Charles Hewitt Bay City 44:51 7:53
7 Jon Felske Pinconning 46:30 8:10
8 Dennis Rosinski Petoskey 46:52 8:14
9 Ron Berry Boyne City 46:59 8:15
10 Gary Rocha Sebewaing 47:22 8:19
11 Andy Cronin Flushing 47:55 8:25
12 Rhonda Carrick Muskegon 48:20 8:29
13 Andrew Thomas Sterling Hts 48:56 8:36
14 John Metevia Midland 49:03 8:37
15 Steve James Jackson 49:24 8:40
16 Ralph Trepkowski Essexville 56:38 9:57
17 C. Daniel Meyers Ann Arbor 59:57 10:32
18 Steve Davidson Wayne 1:04:16 11:17
19 Edward Mandell Mount Clemens 1:28:19 15:30
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Kasey Cronin Flushing 48:16 8:28
2 Lori Thomson Ann Arbor 48:35 8:32
3 Marcela Pulte Mackinac Island 49:42 8:44
4 Dr. Donna Defilippo Saint Ignace 50:58 8:57
5 Bobbi Moore Grand Rapids 51:28 9:02
6 Cynthia Merkel Sault Ste. Marie 52:54 9:17
7 Lise Perdue Sudbury 54:37 9:35
8 Denise Ryan Flint 55:32 9:45
9 Bonnie Sisco Lake 55:45 9:47
10 Terri Conrad Kingsley 55:50 9:48
11 Renee Edel Clinton Twp 56:44 9:58
12 Kathryn Reisen Gross Pt Frms 58:40 10:18
13 Janenne Howell Canton 1:00:42 10:39
14 Tina Mcpherson Flushing 1:01:55 10:52
15 Kathie Briceland Clarkston 1:03:05 11:04
16 Kim Pastorino Flushing 1:07:20 11:49
17 Cindy Lilly-Cullen Taylor 1:08:57 12:06
18 Terese M Adams Linden 1:09:28 12:12
19 Roxanne Thomas Sterling Heights 1:09:30 12:12
20 Sandy Jones Perry 1:17:36 13:37
21 Terri Duzenbury Mecosta 1:17:40 13:38
22 Marie Longo Spring Lake 1:23:15 14:37
23 Dian Von Linsowe Metamora 1:29:01 15:37
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Maurice Hicks Allegan 39:33 6:57
2 Phil Clark Troy 40:46 7:10
3 Rick Fockler Mount Pleasant 42:17 7:26
4 Eric Noyes Clinton Twp 42:30 7:28
5 Chuck Winke Toledo 42:44 7:30
6 Steven Smith Mount Pleasant 43:01 7:33
7 David Ruddy Montrose 43:30 7:38
8 Clayton Hubel Flint 43:32 7:39
9 Rick Trame Temperance 44:02 7:44
10 Bob Holtzmann Marquette 44:51 7:53
11 Alberto Kennedy Lansing 45:41 8:01
12 Alan Grigg Oak Park 51:16 9:00
13 John Greener Lapeer 52:27 9:13
14 Kevin Kozma White Cloud 53:48 9:27
15 Kenneth Tiller Birch Run 54:23 9:33
16 Eric Rudert White Cloud 56:16 9:53
17 Kevin Light Bay City 57:24 10:05
18 Charles Burrows Grand Rapids 1:00:47 10:40
19 Mark Fortenberry Flushing 1:02:20 10:56
20 Raymond Cullen Taylor 1:02:54 11:03
21 Jim Kincaid Dublin 1:06:58 11:45
22 Brian Miller White Cloud 1:08:35 12:02
23 Mark Kaumitz Essexville 2:22:11 24:57
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Cheryl Schaefer Watervliet 47:48 8:24
2 Eileen Forestell Sault Ste. Marie 48:09 8:27
3 Mona Kennedy Lansing 48:15 8:28
4 Sue Pickens Rosebush 49:40 8:43
5 Kathy Ter Beek Alto 50:56 8:56
6 Marg Meincke Sault St Marie,on 51:27 9:02
7 Diane Ruddy Clio 52:09 9:09
8 Peggy Ferrill Traverse City 54:01 9:29
9 Kimberly Jaunese Mt Pleasant 54:38 9:36
10 Susan Holtzmann Marquette 55:30 9:45
11 Mary Cole Marysville 56:46 9:58
12 Mary Vandyk Zeeland 56:49 9:58
13 Sandra Morse Flint 58:38 10:18
14 Sandy Korenstra New Paris 59:14 10:24
15 Leesa Martin Dublin 1:00:16 10:35
16 Rhonda Ureche Swartz Creek 1:00:42 10:39
17 Deborah Tomasik Lowel 1:01:18 10:46
18 Betty Davis Muskegon 1:02:22 10:57
19 Debra Frick Grand Blanc 1:04:52 11:23
20 Pamla Smid Grass Lake 1:05:14 11:27
21 Tamara Kosters Caro 1:08:02 11:56
22 Kathy Trimai Sterling Hts 1:16:11 13:22
23 Patricia Nelson Lansing 1:17:35 13:37
24 Rosalie Cox Attica 1:28:18 15:30
25 Barbara Slovinsky East Lansing 1:37:08 17:03
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 James R Jaunese Mt Pleasant 39:23 6:55
2 Dan Hill Traverse City 42:37 7:29
3 Randy Fielder Brooklyn 42:40 7:29
4 Steve Johnson Leslie 45:44 8:02
5 John Bartle Fishers 47:10 8:17
6 Frank Sweeney Mount Pleasant 47:30 8:20
7 Don Pavlik Saint Louis 48:24 8:30
8 Dennis Madalinski Grand Ledge 48:57 8:36
9 Phil Dansdill Sault S Marie 50:32 8:52
10 Randy Worden Lansing 50:45 8:55
11 Larry Salinas Saginaw 52:15 9:10
12 Greg Smith St. Joseph 52:57 9:18
13 Michael Bradley Rochester Hills 53:00 9:18
14 Gary Scanlon Brighton 53:15 9:21
15 David Howard Traverse City 54:25 9:33
16 Elroy Kosters Caro 55:28 9:44
17 Randy Stuck Prudenville 55:55 9:49
18 Duane Bacon Concord 57:01 10:01
19 Dan Rawson Saginaw 57:09 10:02
20 Chuck Eckenstahler Michigan City 1:00:32 10:38
21 Mark Larch St.clair 1:11:13 12:30
22 Ronald Jenovai Farmington Hills 1:19:44 14:00
23 Joe Trimai Sterling Hts 2:40:28 28:10
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Laurie Keller Charlevoix 47:57 8:25
2 Kristine Cuprys Perrysburg 50:12 8:49
3 Nancy Van Nest Kent City 52:59 9:18
4 Mary Jo Voelpel Metamora 53:56 9:28
5 Margaret Ingalls Muskegon 59:27 10:26
6 Linda Shomin Charlevoix 59:31 10:27
7 Vanessa Ferguson Auckland 1:01:23 10:47
8 Judy Lemon Galesburg 1:02:28 10:58
9 Julia Sheele St Clair 1:03:55 11:13
10 Jjean Larch St. Clair 1:09:24 12:11
11 Mary Phillips Clarkston 1:11:15 12:30
12 Linda Madalinski Grand Ledge 1:11:16 12:31
13 Diane Bradley Rochester Hills 1:14:38 13:06
14 Kathleen Jenovai Farmington Hills 1:19:45 14:00
15 Barbara Ekin Royal Oak 1:20:47 14:11
16 Jacqueline J Short Howell 1:20:47 14:11
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Francis Hoogterp Grand Rapids 39:36 6:57
2 Tim Van Nest Kent City 41:33 7:18
3 Peter Kadrovach Traverse City 42:54 7:32
4 Leonard J Block Bay City 45:14 7:57
5 Roger Kilponen Grand Blanc 47:36 8:22
6 Harry Garrison Flushing 48:57 8:36
7 Al Salmi Rapid River 1:04:24 11:18
8 Clarence Worst Grand Rapids 1:24:29 14:50
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Marilyn Tarantino Utica 53:08 9:20
2 Donna House Downers Grove 57:53 10:10
3 Joyce Tuchel Appleton 58:19 10:14
4 Marilynn Briggs Lansing 1:00:59 10:42
5 Wanda Merrell Flushing 1:09:30 12:12
6 Karen Scanlon Brighton 1:13:55 12:58
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Elliott Deyo Millington 51:22 9:01
2 John Ostman Escanaba 53:30 9:24
3 John Christopher Moline 55:19 9:43
4 John Stadler Monroe 55:46 9:48
5 William Goshorn Petoskey 56:30 9:55
6 James Behrndt Battle Creek 1:10:23 12:21
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Judith Gekeler Morley 56:26 9:54
2 Patricia L Fizell Flint 1:03:51 11:13
3 Patricia Bushey Royal Oak 1:24:51 14:54
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Ed Hardy Traverse City 45:17 7:57
2 Marvin Stevenson Rochester Hills 47:06 8:16
3 Glen A Larsen Grand Blanc 49:10 8:38
4 Jack Pate Traverse City 56:57 10:00
5 Bill Teubel Moline 57:12 10:03
6 Donald Hartz Flint 59:39 10:28
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Annette Hardy Traverse City 1:02:10 10:55
2 Marie Miller Flushing 1:06:54 11:45
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Bob Esford Petoskey 1:09:30 12:12
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Elaine Siegrist Appleton 58:33 10:17
2 Mabel Velge Rock Island 1:19:29 13:57




************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 William Gardner Fenton 59:10 10:23
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Merri Ann Baker-Radcli Durand 1:01:47 10:51
MALE AGE GROUP: 01 - 89
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Don Knight Flint 59:39 10:28
2 Tom Belford Jr Flint 1:03:41 11:11
3 Danny Wineland Swartz Creek 1:04:59 11:24
4 Doug Fisher Flushing 1:08:36 12:02
5 Roger Herpst Allegan 1:11:16 12:31
6 Jerry Elliott Grand Blanc 1:11:27 12:33
7 Jim Paris Boyne City 1:13:43 12:56
8 George Sheele St Clair 1:13:48 12:57
9 Sam Reisen Gross Pt Frms 1:14:00 12:59
10 Michael Uskiewicz Escanaba 1:14:57 13:09
11 Daniel Sanders White Lake 1:16:19 13:24
12 James Keller Charlevoix 1:18:34 13:47
13 Larry Maynard Marshall 1:19:33 13:58
14 Ron Robb Ada 1:19:35 13:58
15 Mark Loichinger Richland 1:20:17 14:05
16 Patrick Curry Hemlock 1:21:52 14:22
17 Daniel W Gekeler Morley 1:22:41 14:31
18 John Bishop Cadillac 1:22:47 14:32
19 Brian Mortimore Rockford 1:23:19 14:37
20 Jeremy Delor Hartland 1:24:35 14:51
21 Lindsey Carter White Lake 1:24:42 14:52
22 Gene Beyer Erie 1:24:52 14:54
23 Frank Hyrman Swartz Creek 1:26:38 15:12
24 Tom Appel Traverse City 1:29:06 15:38
25 Barry Damzyn Saginaw 1:29:09 15:39
26 Samuel Mikesell Fenton 1:29:26 15:42
27 Mark Crossley Pellston 1:29:55 15:47
28 Deo K Freeman Midland 1:31:13 16:01
29 Mike Bozynski Columbiaville 1:31:45 16:06
30 David Warner Farmington 1:31:47 16:07
31 Allen Chester Bath 1:32:45 16:17
32 Steven Delor Hartland 1:34:44 16:38
33 John Krystan Westland 1:36:30 16:56
34 Michael Sienkiewicz Commerce Twp 1:44:04 18:16
35 Lawrence Voelpel Metamora 1:49:44 19:15
36 Terry Lee Metamora 1:49:45 19:16
37 Randy Mikula Farmington Hills 2:02:23 21:29
38 Jarod Mikula Farmington Hills 2:02:31 21:30
FEMALE AGE GROUP: 01 - 89
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Gayann Roos Flint 1:03:38 11:10
2 Lisa Zahn Suttons Bay 1:05:23 11:29
3 Jeanette Wineland Swartz Creek 1:06:46 11:43
4 Terri Carroll Holland 1:09:22 12:11
5 Tami Melisek Sault Ste Marie 1:10:27 12:22
6 Gilda Hill Traverse City 1:10:28 12:22
7 Suzanne Richardson Sault Ste Marie 1:11:11 12:30
8 Janette Hart Birch Run 1:11:43 12:35
9 Brandy Burns Escanaba 1:12:57 12:48
10 Christine Ryan Frankenmuth 1:13:13 12:51
11 Frances Mueller Fenton 1:13:43 12:56
12 Sharon Wegmeyer Gaylord 1:13:54 12:58
13 Judie Swank Brooklyn 1:14:38 13:06
14 Terrie Trame Temperance 1:14:44 13:07
15 Betsy Steudle South Haven 1:15:09 13:12
16 Wendy Malish Mt. Pleasant 1:15:57 13:20
17 Lisa Shipp Zeeland 1:15:59 13:20
18 Deb Miller White Cloud 1:16:15 13:23
19 Jane Kennedy Holland 1:16:23 13:25
20 Holly Schultz Hemlock 1:16:26 13:25
21 Mary Sabias Saginaw 1:16:57 13:30
22 Judy Krueger Saginaw 1:16:58 13:31
23 Maureen Iacovino Sault Ste Marie 1:18:38 13:48
24 Linda Belford Flint 1:18:54 13:51
25 Jan Mcandrews Best Howell 1:18:58 13:52
26 Mary Ann Badour Saginaw 1:19:09 13:54
27 Bethany Wattteny Lapeer 1:19:10 13:54
28 Linda Strasz Caro 1:19:34 13:58
29 Diana Rossbrown Cheboygan 1:20:02 14:03
30 Marjorie Padisak Flushing 1:20:46 14:11
31 Deborah Rough Flint 1:20:47 14:11
32 Wilma Hartz Flint 1:21:44 14:21
33 June Herpst Allegan 1:22:18 14:27
34 Alice Wallberg Davison 1:22:20 14:27
35 Susan Pinsoneault Roscommon 1:22:35 14:30
36 Lois Bishop Cadillac 1:22:54 14:33
37 Kathy Bower Davison 1:22:57 14:34
38 Clare Light Bay City 1:23:01 14:34
39 Katie Grygier Columbiaville 1:23:01 14:34
40 Kathy La Gasse Columbiaville 1:23:03 14:35
41 Julie Mortimore Rockford 1:23:22 14:38
42 Dora Jones Harrison Twp 1:23:24 14:38
43 Vicki Webster Northville 1:23:46 14:42
44 Amanda Webster Northville 1:23:50 14:43
45 Ann Stolz Davison 1:24:33 14:50
46 Margaret B Rough Flint 1:24:41 14:52
47 Angela Irwin Saginaw 1:24:42 14:52
48 Janet Carlton Walcott 1:24:52 14:54
49 Debbie Bacon Concord 1:25:34 15:01
50 Dawn Brewbaker Atlanta 1:25:45 15:03
51 Tracey Freeman Midland 1:25:47 15:03
52 Mary Priestley Flint 1:25:50 15:04
53 Angie West Fenton 1:26:07 15:07
54 April Scrimger Lapeer 1:26:07 15:07
55 Cathy D Hyrman Swartz Creek 1:26:40 15:13
56 Lisa Murphy Swartz Creek 1:26:45 15:14
57 Veronica Marsich Flint 1:26:47 15:14
58 Jan Winke Toledo 1:27:15 15:19
59 Sheila Everest Marshall 1:28:10 15:28
60 Margo Hebert Bloomfield Hills 1:28:12 15:29
61 Ann Rogers Traverse City 1:29:04 15:38
62 Deborah Seymour Saginaw 1:29:12 15:39
63 Sandra Howard Traverse City 1:29:22 15:41
64 Karen Mcclatachey Traverse City 1:29:24 15:41
65 Judith Harvey Harbor Springs 1:29:56 15:47
66 Linda Fink Onondaga 1:30:04 15:48
67 Elizabeth Williams Bolingbrook 1:30:22 15:52
68 Dixie Chester Bath 1:30:57 15:58
69 Yvonne Skiera Traverse City 1:31:12 16:00
70 Pamela Wistrand Fenton 1:31:19 16:02
71 Judy Bozynski Columbiaville 1:31:49 16:07
72 Kassandra Melton Saginaw 1:31:56 16:08
73 Debra Fahey Lapeer 1:32:03 16:09
74 Laurie Hasenburg Freeland 1:32:23 16:13
75 Mary Lou Baudoux Saginaw 1:32:25 16:13
76 Shirley Ford Negaunee 1:34:36 16:36
77 Nancy Taddeucci Bellaire 1:34:40 16:37
78 Bonnie A Delor Hartland 1:34:40 16:37
79 Nancy Magnusson Germfask 1:34:42 16:37
80 Kathleen Fay East Lansing 1:36:11 16:53
81 Bernadette Krystan Westland 1:36:28 16:56
82 Valerie Jakubowski Metamora 1:36:29 16:56
83 Natalie Albrecht Mason 1:37:38 17:08
84 Carrie Schafer St. Johns 1:37:39 17:08
85 Tammy Miller Saginaw 1:39:25 17:27
86 Linda Sienkiewicz Commerce Twp 1:44:01 18:15
87 Therese Empie Newaygo 1:45:55 18:35
88 Patricia Empie Newaygo 1:45:56 18:35
89 Elaine Lee Metamora 1:49:43 19:15




************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Thomas Preiss Whitmore Lake 1:14:54 5:44

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Kristen Nickel Caro 1:36:37 7:23

************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Kevin Deyo Traverse City 1:22:30 6:18

************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Nancy Smith Washington 1:39:13 7:35
MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Chris Sensing Hastings 2:07:30 9:44
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Erin Oxley Cheboygan 1:42:33 7:50
2 Tabitha Richardson Mt. Pleasant 1:47:01 8:11
3 Laura Jakubowski Metamora 1:59:15 9:07
4 Kim Bourquin West Bloomfield 2:06:10 9:38
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Kevin Kean East Lansing 1:16:45 5:52
2 Keith Szymkiw Midland 1:17:57 5:58
3 Grant Lofdahl Holland 1:18:05 5:58
4 Alex Clark Troy 1:21:46 6:15
5 Sean Smith Madison 1:35:49 7:19
6 Joshua Metzger Lake City 1:54:27 8:45
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jamie Harpootlian Southfield 1:45:36 8:04
2 Casey Graham Kingsley 1:49:08 8:20
3 Carissa Schneider Big Rapids 1:51:40 8:32
4 Elizabeth Strasser Whitehall 1:51:40 8:32
5 Kelly Kingsbury Dearborn 1:54:28 8:45
6 Dawn Sikarskie Big Rapids 1:54:30 8:45
7 Ayna Johansen Royal Oak 1:55:50 8:51
8 Courtney Brinkerhoff Ann Arbor 1:58:42 9:04
9 Kristie Di Laura Grand Rapids 2:02:53 9:23
10 Barbara Schwartz Ann Arbor 2:03:45 9:27
11 Kristi Jirikovic Davison 2:16:43 10:27
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Nathan Walker Grand Rapids 1:27:06 6:39
2 Mike Mcfellin Frankenmuth 1:27:43 6:42
3 Mika Jylha Sault Ste Marie 1:29:16 6:49
4 Laud Ryan Saline 1:31:07 6:58
5 Christopher Machniak Flint 1:32:58 7:06
6 Mark Walls Novi 1:35:53 7:20
7 Pat Erway Williamsburg 1:38:24 7:31
8 Michael Gelmi Holland 1:44:25 7:59
9 Scott Kelly Gladstone 1:44:43 8:00
10 Jon Steiner Ann Arbor 1:47:55 8:15
11 Jeffrey Watters Royal Oak 1:59:33 9:08
12 Tony Di Laura Grand Rapids 2:02:52 9:23
13 Jason Kramer Northville 2:11:04 10:01
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jessica Kelly Gladstone 1:44:42 8:00
2 Kristen Huthwaite Rochester Hills 1:52:06 8:34
3 Leslie Ann Teed Marietta 1:53:03 8:38
4 Jennifer Steiner Ann Arbor 1:55:00 8:47
5 Deb Weiss-Gelmi Holland 1:55:48 8:51
6 Mara Zimmerman Ann Arbor 1:56:13 8:53
7 Andrea Lamprecht Farmington Hills 1:56:44 8:55
8 Jennifer Ward Farmington Hills 1:58:50 9:05
9 Jill Katic Fenton 1:59:32 9:08
10 Monica Ferkowicz Troy 2:01:07 9:15
11 Amy Stewart Dimondale 2:03:44 9:27
12 Holly Dougherty Holland 2:24:15 11:01
13 Alexis Keiser Sterling Heights 2:35:27 11:52
14 Jeni Quigley Clarksville 2:43:20 12:29
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Bradley Miller Dearborn 1:27:47 6:42
2 Steve Hicks Galesburg 1:27:53 6:43
3 Bart Huthwaite, Jr. Rochester Hills 1:32:46 7:05
4 Kevin Fite Belleville 1:35:41 7:19
5 Paul Marek Traverse City 1:39:31 7:36
6 Chuck Brenner Battle Creek 1:39:41 7:37
7 Richard Ellis Mackinac Island 1:40:04 7:39
8 Vince Fochtman Jr Traverse City 1:42:01 7:48
9 Ray Boucher Sault Ste. Marie 1:44:55 8:01
10 Mike Dolen Chicago 1:52:05 8:34
11 Richard White Mount Pleasant 1:53:23 8:40
12 Brendan Clancy Naubinway 1:53:36 8:41
13 James Pantelleria Bridgman 1:59:02 9:06
14 Thomas Kennedy Holland 2:01:48 9:18
15 Michael Dutcher Swartz Creek 2:06:52 9:42
16 Greg Peek Pontiac 2:17:20 10:29
17 Michael Sciturro Clinton Township 2:17:22 10:30
18 Davey Taylor Sault Ste Marie 2:17:44 10:31
19 Joe Wyse Archbold 2:23:56 11:00
20 David Hass Southfield 2:53:31 13:15
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Sara Williams Augusta 1:37:58 7:29
2 Kate Ponsetto Flint 1:45:54 8:06
3 Jeanne Macpherson Harbor Springs 1:46:13 8:07
4 Kristine Alpers Traverse City 1:55:45 8:51
5 Ann Jackman Farmington Hills 1:56:45 8:55
6 Susan Williams Rochester Hills 1:59:54 9:10
7 Cheryl Palazzi Sault Ste. Marie 2:00:20 9:12
8 Marjori Cantwell Allegan 2:02:24 9:21
9 Leslie Lowell Rochester 2:03:56 9:28
10 Jennifer Curry Hemlock 2:05:40 9:36
11 Nicol Orr Dewitt 2:15:54 10:23
12 Kelly Madigan Ontonagon 2:23:38 10:58
13 Mary Mackrain Grosse Pointe Far 2:23:42 10:59
14 Tonya Brasseur Flint 2:26:24 11:11
15 Jennifer M Davis Davison 2:26:39 11:12
16 Urvana Tracey Mackinac Island 2:37:41 12:03
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 John Irwin Saginaw 1:20:55 6:11
2 Peter Bolen Wyandotte 1:23:21 6:22
3 Dan Schroeder Grand Rapids 1:26:35 6:37
4 James O'donnell Rockford 1:31:48 7:01
5 Ben Waggoner Maumee 1:32:17 7:03
6 Jeff Vanden Berge Ada 1:33:26 7:08
7 Matthew Cromie Kalamazoo 1:36:39 7:23
8 Robert Musser Iii Mackinac Island 1:37:46 7:28
9 Greg Smyth Sault Ste Marie 1:38:25 7:31
10 John Santana Sault St Mar,ont 1:38:28 7:31
11 Daniel Smith Gaylord 1:40:40 7:42
12 Trevor Shamas Komoka 1:42:58 7:52
13 Patrick Tulte Mackinac Island 1:45:16 8:03
14 Jim Vosmik Cheboygan 1:50:43 8:28
15 Michael Pousak Rochester Hills 1:58:04 9:01
16 George Carson Attica 1:59:36 9:08
17 Paul Beachnau Gaylord 2:00:39 9:13
18 Lou Hamblin Belleville 2:00:53 9:14
19 Robert Mc Vey Greenville 2:03:14 9:25
20 William Rowe Berkley 2:04:06 9:29
21 Anthony Ellis Flint 2:33:07 11:42
22 Frank Manley Burton 2:43:17 12:28
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Amy Lee Baker Suttons Bay 1:41:05 7:43
2 Michelle Fite Belleville 1:49:08 8:20
3 Janet Polidori Northville 1:54:12 8:44
4 Terry Gignac Sault Ste. Marie 1:54:32 8:45
5 Kristiana Way Charlevoix 1:54:43 8:46
6 Laura Derusha Traverse City 1:55:50 8:51
7 Gayle Harbaugh Boyne City 1:56:25 8:54
8 Kathleen Vonk Belleville 2:00:53 9:14
9 Karen Barban Sault Ste. Marie 2:03:03 9:24
10 Jennifer Sarlo Sault Ste Marie 2:04:47 9:32
11 Charity Mcvicker Harbor Springs 2:05:03 9:33
12 Renee Dalgleish Fenton 2:05:17 9:34
13 Patsy Phegley Fenton 2:05:39 9:36
14 Lori Fasi Traverse City 2:09:18 9:53
15 Patty Boucher Sault Ste. Marie 2:17:01 10:28
16 Janet Ralston Saint Joseph 2:17:25 10:30
17 Cheryl Low Sault Ste. Marie 2:17:31 10:30
18 Jennifer Mealey Sault Ste Marie 2:17:45 10:31
19 Dawn Sloboda Valparaiso 2:23:07 10:56
20 Vicki Willard Auburn 2:32:28 11:39
21 Shari Ellis Flint 2:33:11 11:42
22 Jeannie Krahn Grosse Pointe 2:33:30 11:43
23 Debra Sutherland Grosse Pointe Par 2:33:31 11:44
24 Julie Haddow Okemos 2:39:56 12:13
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Michael Webster Northville 1:24:44 6:29
2 Frank Schnekenburger Sault Ste Marie 1:27:45 6:42
3 Tony Thompson Grand Haven 1:35:59 7:20
4 Mark Zaporski Walled Lake 1:37:32 7:27
5 Russell Cicchelli Livonia 1:37:44 7:28
6 John Taylor Bay City 1:39:00 7:34
7 Dan Wisneski Walker 1:40:19 7:40
8 James Pearl Battle Creek 1:41:12 7:44
9 Dean Bott Buckley 1:41:27 7:45
10 Larry Patch Sterling Hts 1:44:32 7:59
11 Roger Samuel Fenton 1:44:50 8:01
12 Daniel Orr Montrose 1:47:53 8:15
13 Paul Moerland West Olive 1:54:11 8:43
14 Carl Malish Mt. Pleasant 1:54:20 8:44
15 Steven Wheelock Williamsburg 1:54:54 8:47
16 Conrad Vorwerck Bay City 1:55:14 8:48
17 Ron Starks Stevensville 1:57:08 8:57
18 James Burkel Rochester Hills 2:01:22 9:16
19 Tim Dockry Mackinac Island 2:04:47 9:32
20 Paul Banas Laingsburg 2:07:30 9:44
21 Randy Jackson Grand Blanc 2:08:02 9:47
22 Randy Wellman Belmont 2:08:58 9:51
23 Philip Sloboda Valparaiso 2:12:38 10:08
24 Martin Schmidt Archbold 2:15:53 10:23
25 James Palmer Rochester Hills 2:16:03 10:24
26 Patrick Reed Grand Ledge 2:29:56 11:27
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Renee Jackson Holalnd 1:43:05 7:53
2 Nancy Drach Leasburg 1:43:55 7:56
3 Kelly Richardson Auburn 1:47:55 8:15
4 Robin Burkel Rochester Hills 1:48:22 8:17
5 Kathy Cook-Dowd Cedar 1:50:54 8:28
6 Kathy Moerland West Olive 1:54:11 8:43
7 Trish Duley Gaylord 1:54:28 8:45
8 Sheri Greener Lapeer 1:54:34 8:45
9 Lisa Somalski Bay City 1:57:08 8:57
10 Lisa Reed Grand Ledge 1:59:43 9:09
11 Brenda Kwong Hing Toronto 2:03:28 9:26
12 Pam Babcock Clarkston 2:03:41 9:27
13 Susan Eberhart Okemos 2:03:43 9:27
14 Sharon Thon Mason 2:03:45 9:27
15 Susan Barnes Rochester Hills 2:03:55 9:28
16 Janet Leone Belmont 2:05:51 9:37
17 Mimi Gendreau Clinton Twp 2:06:09 9:38
18 Rebecca Cooper Traverse City 2:06:27 9:40
19 Lynn Mattern Traverse City 2:06:28 9:40
20 Patti Pjesky Saint Joseph 2:07:05 9:42
21 Robin Jackson Grand Blanc 2:08:01 9:47
22 Tonyia Bourquin West Bloomfield 2:14:35 10:17
23 Pam Shaffer Midland 2:19:53 10:41
24 Suzanne Brasseur Burton 2:26:16 11:10
25 Victoria Santana Sault Ste Marie 2:29:52 11:27
26 Julia Kim-Hiltunen Quincy 2:30:00 11:27
27 Kim Palmer Rochester Hills 2:30:59 11:32
28 Jacki Miller Lansing 2:31:39 11:35
29 Linda Mckee Cary 2:36:14 11:56
30 Mary Grohs Traverse City 2:39:57 12:13
31 Linda Schultz Lapeer 2:40:02 12:13
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Dave Drach Leasburg 1:23:30 6:23
2 Ken Ames Gaylord 1:26:57 6:39
3 Stephen M Moelter Bay City 1:30:35 6:55
4 Roger Luckhardt Westland 1:32:55 7:06
5 Michael Sobak Harrison Twp 1:33:17 7:08
6 Bruce Ter Beek Alto 1:34:13 7:12
7 Mark Stormzand Cheboygan 1:35:16 7:17
8 Tom Piippo Rudyard 1:42:54 7:52
9 Dan Chepeska New Hudson 1:43:56 7:57
10 Chuck Vogel Coleman 1:44:35 7:59
11 Rich Fasi Traverse City 1:44:57 8:01
12 Kenneth Yelle Lapeer 1:45:34 8:04
13 Jeff R Carroll Holland 1:48:18 8:17
14 Robert Demember Plymouth 1:49:33 8:22
15 David Best Howell 1:50:22 8:26
16 Jack Klarr Northville 1:50:31 8:27
17 Dave Atkins Charlevoix 1:51:12 8:30
18 Kenneth Herman Cheboygan 1:51:35 8:32
19 Keith Richardson Auburn 1:54:03 8:43
20 Terry Smid Grass Lake 1:54:20 8:44
21 Stephen Lindell Corunna 1:54:48 8:46
22 Bill Vandyk Zeeland 1:56:40 8:55
23 David Roberts Romeo 1:57:34 8:59
24 Kurt Lake Lansing 1:57:49 9:00
25 William Mcnamara Newberry 1:58:01 9:01
26 Robert Bauer Redford 1:58:04 9:01
27 Mike Pardington Lapeer 2:01:57 9:19
28 Joe Longo Spring Lake 2:03:17 9:25
29 Irvin Champlin Charlotte 2:03:38 9:27
30 Dean Frick Grand Blanc 2:03:54 9:28
31 David Mertz Prudenville 2:08:08 9:47
32 Kenneth Bush Portland 2:16:51 10:27
33 Paul Baxter Saginaw 2:18:39 10:35
34 Thomas Truesdale Grand Rapids 2:23:39 10:58
35 Robert Whitefoot Davisburg 2:39:26 12:11
36 Joe Wright Flushing 3:14:23 14:51
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Mary Schmeling Marquette 1:44:35 7:59
2 Jane Kowieski Interlochen 1:45:58 8:06
3 Jane Sanders White Lake 1:47:15 8:12
4 Anne Siegrist Appleton 1:49:23 8:21
5 Debi Cain-Juantila Marquette 1:52:56 8:38
6 Carmen Howard Lake Ann 1:56:14 8:53
7 Raija Gordon Sault Ste. Marie 1:56:30 8:54
8 Susan Rook Holt 1:59:38 9:08
9 Valerie La Reau Hollen Lansing 2:01:06 9:15
10 Cindy Carter Appleton 2:04:20 9:30
11 Jody Lindell Corunna 2:04:55 9:33
12 Mary Ann Behm Traverse City 2:06:28 9:40
13 Coleen Rocker Traverse City 2:07:25 9:44
14 Debbie Beason Flushing 2:09:31 9:54
15 Wynne Lane Battle Creel 2:11:35 10:03
16 Linnell Goodrich Richland 2:11:36 10:03
17 Beth Harvey Flushing 2:13:13 10:11
18 Debbie Dulaney Flushing 2:13:13 10:11
19 Victoria Church Otter Lake 2:17:53 10:32
20 Sheryl De Fouw Kalamazoo 2:18:53 10:37
21 Debbie Northrup Rochester Hills 2:19:56 10:41
22 Christine Truesdale Grand Rapids 2:23:38 10:58
23 Laurie L Doyle Flushing 3:14:16 14:50
24 Sherrie Wright Flushing 3:14:30 14:51
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Tom Hagadore Kalamazoo 1:26:58 6:39
2 Tom Harbaugh Boyne City 1:29:03 6:48
3 Jim Blakeley Menominee 1:29:59 6:53
4 David Luckhardt Ypsilanti 1:30:39 6:56
5 Bill Hart Birch Run 1:36:20 7:22
6 Vincent Perdue Sudbury 1:39:11 7:35
7 Ed Schmidt Nunica 1:41:09 7:44
8 John Ekin Royal Oak 1:41:11 7:44
9 Bill Fuchs Kimball Township 1:49:44 8:23
10 Jim Dudley Livonia 1:50:07 8:25
11 Rip Maclay Milwaukee 1:51:27 8:31
12 Perry Moore Grand Rapids 1:52:19 8:35
13 Timothy Krava Farmington 1:52:50 8:37
14 Tom Ryan Frankenmuth 1:55:17 8:48
15 Don Rice Owosso 1:56:13 8:53
16 John Aron Westlake 1:57:08 8:57
17 Robert Myers Westlake 1:57:20 8:58
18 Gale Crandell Harrison 1:59:28 9:08
19 Bruce Sage Birmingham 1:59:31 9:08
20 Sid Everest Marshall 2:03:18 9:25
21 Daniel Fountain Negaunee 2:05:39 9:36
22 Paul Magnusson Germfask 2:06:36 9:40
23 Steve Kreft Grand Ledge 2:07:24 9:44
24 Larry De Fouw Kalamazoo 2:09:58 9:56
25 Robert Pruneau White Lake 2:12:14 10:06
26 William Short Howell 2:19:22 10:39
27 Gary Shaffer Midland 2:33:19 11:43
28 David Rowe Flushing 2:36:15 11:56
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Donna Baker Kalamazoo 1:50:15 8:25
2 Diane Fuller Columbiaville 1:54:01 8:43
3 Syndee Borst Saint Ignace 1:58:58 9:05
4 Sylvia Etter St Joseph 1:59:01 9:06
5 Susan Miller Kalamazoo 2:00:37 9:13
6 Gretchen Myers Westlake 2:31:32 11:35
7 Lynne Aron Westlake 2:31:33 11:35
8 Eileen Martini Sterling Heights 2:35:24 11:52
9 Kristin Romelhurst Dexter 2:39:41 12:12
10 Sharon Loichinger Richland 2:43:40 12:30
11 Michaela Kioski Grass Lake 2:46:27 12:43
12 Harriet Kang Hartsdale 2:56:44 13:30
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Ron Poirier Lively 1:27:16 6:40
2 Jim Kruse Port Huron 1:37:08 7:25
3 Jim Ingalls Muskegon 1:42:45 7:51
4 Larry Grow Traverse City 1:43:22 7:54
5 James Troknya Perrysburg 1:45:25 8:03
6 Gerald Spiewak St. Clair Shores 1:48:32 8:18
7 John Hebert Bloomfield Hills 1:48:46 8:19
8 Allen Smith Kalamazoo 1:55:15 8:48
9 Carl Lutzka Gobles 1:59:45 9:09
10 Tom Jackson East Lansing 2:02:17 9:21
11 Raymond Vandenberg Gaylord 2:09:13 9:52
12 Anil Walambe West Bloomfield 2:37:36 12:02
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Shirley A Larsen Grand Blanc 2:07:02 9:42
2 Kathy Neal Kalamazoo 2:15:04 10:19
3 Nancy Albrecht Traverse City 2:23:18 10:57
4 Dorothy L French Flushing 2:30:23 11:29
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jere Lansinger Bloomfield Hills 1:53:15 8:39
2 Ron Steiner Pentwater 2:18:36 10:35
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Liz Lancaster Hastings 2:03:19 9:25
2 Francine Bangs Portage 2:06:41 9:41
3 Sally Goshorn Petoskey 2:08:18 9:48
4 Mary L De Mattia Novi 2:30:23 11:29
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jim Elzinga Conway 1:49:24 8:22
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME LAST NAME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Chris Swanson Macomb 2:02:45 9:23

MACKINAC ISLAND, MI
Provided By Gault Race Management