MICHIGAN HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION CROSS COUNTRY REGIONALS

back to results

Oct. 28, 2001

MICHIGAN HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION CROSS COUNTRY REGIONALS
Provided by MHSAA


BOYS
PORTAGE NORTHERN - Net Points: 51 1
Division: 1
97 Tyson Warner M High School 3 0:16:00
91 Chris Beach M High School 8 0:16:23
93 Ryan Cooper M High School 9 0:16:27
95 Kyle Mena M High School 15 0:16:38
94 Chase Howland M High School 16 0:16:38
92 David Carvey M High School 29 0:17:15
96 Kevin Olson M High School 36 0:17:31

GRAND LEDGE - Net Points: 55 2
Division: 1
21 Andrew Thorson M High School 1 0:15:47
19 Jarred Spalsbury M High School 10 0:16:28
15 James Anai M High School 13 0:16:37
20 Jonathan Szostak M High School 14 0:16:37
18 Robert Sherman M High School 17 0:16:43
16 David Hairston M High School 21 0:16:52
17 Rich Kettles M High School 25 0:17:08

GRANDVILLE - Net Points: 120 3
Division: 1
35 Jeff Weber M High School 5 0:16:09
31 Adam Kovac M High School 22 0:16:55
29 Luke Chrusciel M High School 30 0:17:15
33 Corey Steimel M High School 31 0:17:20
34 Ryan Thome M High School 32 0:17:22
32 Tim Lewis M High School 41 0:17:39
30 Seth Weener M High School 53 0:17:52

JACKSON - Net Points: 120 4
Division: 1
46 Tim Marshall M High School 4 0:16:08
45 Nick Manville M High School 19 0:16:50
48 Eric Woolworth M High School 20 0:16:51
47 Zac Robertson M High School 34 0:17:23
44 Richard Byler M High School 43 0:17:41
43 Unknown Runner M Exception Didn't Finish

HOLT - Net Points: 121 5
Division: 1
36 Derek Dell M High School 12 0:16:36
39 Michael McClure M High School 18 0:16:47
42 Michael Stowe M High School 23 0:17:02
38 Thomas Jones M High School 33 0:17:23
41 Chad Rogers M High School 35 0:17:28
40 Alexander Mishler M High School 59 0:18:00
37 Michael Fobbe M High School 63 0:18:12

OKEMOS - Net Points: 159 6
Division: 1
79 Dana Irrer M High School 2 0:15:59
77 Marco Bianchi M High School 26 0:17:10
80 Ryan Thompson M High School 42 0:17:39
78 Jeff Branta M High School 44 0:17:42
83 John Lanzetta M High School 45 0:17:45
81 Marcus Tranberg M High School 46 0:17:45
82 Benjamin Walker M High School 49 0:17:51

FOREST HILLS CENTRAL - Net Points: 167 7
Division: 1
24 Nicholas Liversedge M High School 7 0:16:18
22 Robert Brouwer M High School 24 0:17:07
28 Justin Spliedt M High School 38 0:17:33
23 Matthew Dull M High School 47 0:17:48
27 Kyle Scott M High School 51 0:17:51
25 Andrew Neumann M High School 64 0:18:16
26 Brandon Emperor M High School 66 0:18:18

KALAMAZOO CENTRAL - Net Points: 203 8
Division: 1
49 Zachary Blough-Orr M High School 27 0:17:14
53 Jake Laurent M High School 37 0:17:32
52 Stanton Hughes M High School 39 0:17:34
55 Mlen-Too Wesley M High School 48 0:17:50
50 Jeremy Fretz M High School 52 0:17:51
51 Owen Grau M High School 72 0:18:56
54 Ben Myers M High School 73 0:18:58

EAST KENTWOOD - Net Points: 208 9
Division: 1
11 Kevin Coch M High School 11 0:16:35
14 Andrew Kula M High School 28 0:17:15
10 Ryan Boysen M High School 55 0:17:58
9 Eric Ashack M High School 56 0:17:59
13 Phil Guajardo M High School 58 0:18:00
12 Dillan Manion M High School 70 0:18:50
8 Alex Albrecht M High School 80 0:19:42

PORTAGE CENTRAL - Net Points: 247 10
Division: 1
85 Andy Pitchford M High School 6 0:16:11
88 Andrew Stastny M High School 54 0:17:54
89 Eric Tundevold M High School 60 0:18:04
86 Travis Schau M High School 62 0:18:09
84 Jeff Phillips M High School 65 0:18:17
87 Paul Selden M High School 67 0:18:25
90 Kyle Winterrowd M High School 69 0:18:44

KALAMAZOO LOY NORRIX - Net Points: 334 11
Division: 1
61 Brendan Weaver M High School 40 0:17:38
57 Connor Hagen M High School 68 0:18:34
62 Jeremy Wyatt M High School 71 0:18:53
58 Justin Lindsay M High School 77 0:19:33
56 Kevin Escobar M High School 78 0:19:36
59 Eric Pitcher M High School 82 0:20:15
60 Jeff Stephens M High School 87 0:21:06

LANSING EASTERN - Net Points: 337 12
Division: 1
68 James Munk M High School 50 0:17:51
67 Matt McGraw M High School 57 0:17:59
63 Geoff Brigham M High School 61 0:18:07
65 Andrew Dowd M High School 84 0:20:38
64 Samuel Christian M High School 85 0:20:41
66 Benjamin Guins M High School 88 0:21:21
69 Unknown M High School 92 0:22:24

LANSING EVERETT - Net Points: 402 13
Division: 1
74 StLorenzo Spann III M High School 75 0:19:00
73 Dinh Ngo M High School 76 0:19:00
71 Clifford Coelho M High School 79 0:19:41
70 Gregory Bosgraaf M High School 83 0:20:32
72 Chris Krawczyk M High School 89 0:21:25
75 Charles Terry M High School 90 0:22:01
76 David Allen M High School 91 0:22:19

BATTLE CREEK CENTRAL - Net Points: 428 14
Division: 1
5 Greg Farnum M High School 74 0:18:59
6 Jennings Jones M High School 81 0:19:58
4 Shaun Cooke M High School 86 0:20:54
7 Kevin Rothchild M High School 93 0:25:37
1 Chris Burdett M High School 94 0:25:38
2 Brendon Chaney M High School Didn't Finish
3 Jeremyah Chatman M High School Didn't Finish

GIRLS
Age Group Finish Time

KALAMAZOO LOY NORRIX - Net Points: 62 1
Division: 1
59 Elisa Zemlick F High School 1 0:18:01
58 Jessie Stewart F High School 2 0:18:39
54 Anne Hoekstra F High School 5 0:19:13
53 Jennifer Davenport F High School 23 0:20:28
55 Sarah Lozeau F High School 31 0:20:51
56 Kaitlin McGahey F High School 32 0:20:52
57 Ali MacFArlane F High School 61 0:22:16

GRAND LEDGE - Net Points: 70 2
Division: 1
22 Erica Nichols F High School 3 0:19:04
20 Amy Marsh F High School 6 0:19:24
24 Rebecca Thelen F High School 7 0:19:24
23 Jessi Stephan F High School 24 0:20:29
21 Jenna McLean F High School 30 0:20:50
18 Stephanie Brabant F High School 39 0:21:06
19 Jaime Spatrisano F High School 65 0:22:35

PORTAGE CENTRAL - Net Points: 96 3
Division: 1
81 Meredith Alexander F High School 10 0:19:32
83 Mackenzie Martin F High School 14 0:19:51
84 Megan Olson F High School 20 0:20:24
85 Elizabeth Otto F High School 25 0:20:38
82 Erin Kelly F High School 27 0:20:47
86 Kara Purcell F High School 36 0:21:01
87 Patty Timmons F High School 47 0:21:19

FOREST HILLS CENTRAL - Net Points: 129 4
Division: 1
28 Rebecca Flanders F High School 16 0:20:02
26 Jamie Casterton F High School 18 0:20:15
27 Kristen Donaldson F High School 22 0:20:27
29 Amy Fry F High School 29 0:20:50
30 Lisa Henderson F High School 44 0:21:12
31 Valerie Kazmer F High School 52 0:21:32
25 Rachel Blowers F High School 54 0:21:52

OKEMOS - Net Points: 138 5
Division: 1
78 Annette Mullaney F High School 12 0:19:38
79 Erin Serkaian F High School 19 0:20:20
80 Kristen Ziara F High School 28 0:20:48
74 Kara Butler F High School 38 0:21:04
75 Bree Chandler F High School 41 0:21:10
77 Lindsay Harkema F High School 49 0:21:28
76 Hilary Lyman F High School 51 0:21:32

GRANDVILLE - Net Points: 157 6
Division: 1
32 Kelsey Bristol F High School 4 0:19:13
34 Katie Kovac F High School 33 0:20:52
37 Stephanie Sparks F High School 37 0:21:02
36 Michelle Power F High School 40 0:21:08
33 Katie Greenland F High School 43 0:21:11
38 Ashley Timmer F High School 46 0:21:18
35 Sara Otto F High School 58 0:22:06

EAST KENTWOOD - Net Points: 158 7
Division: 1
14 Erin Kelly F High School 9 0:19:31
16 Ellen Murphy F High School 15 0:19:58
15 Elizabeth Lamb F High School 21 0:20:26
17 Allison Ulrich F High School 50 0:21:30
13 Maryssa Dishinger F High School 63 0:22:27
11 Stephanie Berry F High School 64 0:22:28
12 Lindsay Millis F High School 70 0:22:47

HOLT - Net Points: 175 8
Division: 1
40 Katherine Brewer F High School 13 0:19:39
39 Sarah Appold F High School 26 0:20:41
44 Sarah Haubert F High School 35 0:21:00
43 Rachel Fessenden F High School 42 0:21:10
41 Tara Dell F High School 59 0:22:07
45 Joanna Killips F High School 62 0:22:17
42 Leigha Dennis F High School 72 0:23:07

PORTAGE NORTHERN - Net Points: 201 9
Division: 1
91 Chelsea Thompson F High School 8 0:19:30
94 Shannon Wood F High School 34 0:21:00
88 Laura Dare F High School 48 0:21:23
90 Adrienne Hook F High School 55 0:22:03
89 Jackie Green F High School 56 0:22:03
93 Sara Aardema F High School 66 0:22:41
92 Andrea Wenstrup F High School Didn't Finish

JACKSON - Net Points: 251 10
Division: 1
3 Beth ann Lannen F High School 11 0:19:34
1 Jessica Cauthon F High School 45 0:21:16
6 Erin Truman F High School 60 0:22:12
7 Marie Woolworth F High School 67 0:22:41
2 Eva Maria Kampelmann F High School 68 0:22:42
4 Sarah Smith F High School 69 0:22:43
5 Unknown Runner F Exception Didn't Finish

LANSING EASTERN - Net Points: 274 11
Division: 1
66 Leslie Tableman F High School 17 0:20:14
63 Jeanette Kelly F High School 53 0:21:48
65 Angela Perry F High School 57 0:22:05
64 Laura Murthum F High School 73 0:23:26
61 Elisabeth Imgrand F High School 74 0:24:06
60 Molly Christian F High School 77 0:25:05
62 Anne Kelly F High School 79 0:28:17

LANSING EVERETT - Net Points: 380 12
Division: 1
73 Amanda Tarasevic F High School 71 0:22:59
68 Jayana Gross F High School 75 0:24:29
72 Nicole Sanchez F High School 76 0:24:55
69 Bianca Logan F High School 78 0:26:37
67 Trica Downs F High School 80 0:29:14
71 Unknown Runner F Exception Didn't Finish
70 Unknown Runner F Exception Didn't Finish

BATTLE CREEK CENTRAL did not qualify for awards


KALAMAZOO CENTRAL did not qualify for awards





BOYS
SCORES
1. Traverse City West 44 8. Swartz Creek 224
2. Grand Blanc 52 9. Flushing 257
3. Traverse City Central 57 10. Auburn-Bay City Western 275
4. Flint Carman-Ainsworth 146 11. Davison 283
5. Saginaw-Heritage 161 12. Alpena 290
6. Midland 204 13. Owosso 296
7. Midland-HH Dow 215 14. Bay City-Central 368


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Chris Catton (11) Grand Blanc 16:08.1 1
2. Jason Schoener (12) Grand Blanc 16:15.7 2
3. Chris Scott (10) Traverse City West 16:17.1 3
4. Andrew Manning (11) Traverse City Central 16:19.1 4
5. Tim Kenny (10) Traverse City West 16:22.3 5
6. Cam Ross (11) Traverse City Central 16:30.8 6
7. Alex Wood (11) Traverse City West 16:37.9 7
8. David St. Louis (12) Owosso 16:40.8 8
9. Joel Conn (12) Grand Blanc 16:45.5 9
10. Tim Dubovsky (12) Flint Carman-Ainsworth 16:46.9 10
11. Dan Johnson (12) Traverse City West 16:50.1 11
12. Mick Tiffany (12) Traverse City Central 16:55.5 12
13. Anthony McManus (11) Traverse City Central 16:58.1 13
14. Eric Huffman (11) Swartz Creek 17:00.6 14
15. Jeff Brooks (10) Flushing 17:05.4 15
16. Lindsay LaLonde (11) Saginaw-Heritage 17:08.7 16
17. Adam Hostetler (11) Grand Blanc 17:12.6 17
18. John Hall (09) Traverse City West 17:17.3 18
19. Mike Callahan (10) Flint Carman-Ainsworth 17:18.9 19
20. Skylar Gauss (12) Traverse City West 17:20.7 P
21. Jim Kreft (12) Traverse City West 17:21.2 P
22. Harrison Beeby (09) Traverse City Central 17:22.6 22
23. Grant Griffen (10) Grand Blanc 17:25.4 23
24. Nathan Chouinard (12) Traverse City Central 17:26.0 P
25. Armon Mahajerin (12) Saginaw-Heritage 17:26.8 25
26. Mark Jones (09) Saginaw-Heritage 17:27.7 26
27. Shaun Chadwick (12) Flint Carman-Ainsworth 17:29.3 27
28. Daniel Charron (12) Davison 17:31.6 28
29. Jesse Mortensen (10) Midland-HH Dow 17:35.9 29
30. Evan Bergman (12) Midland 17:37.3 30
31. Matt Crimm (11) Flint Carman-Ainsworth 17:44.0 31
32. George Culver (12) Midland-HH Dow 17:45.7 32
33. Jason Trzcinski (11) Midland 17:51.0 33
34. Jon Steinhoff (11) Grand Blanc 17:51.4 P
35. Jon Look (12) Swartz Creek 17:52.2 35
36. John Rolecki (10) Grand Blanc 17:52.7 P
37. Justin Westbrook (11) Owosso 17:52.9 37
38. Ron Green (11) Auburn-Bay City Western 17:53.2 38
39. Tyler Green (11) Saginaw-Heritage 17:55.7 39
40. Mario Cornejo (11) Bay City-Central 17:56.5 40
41. Marc Witzke (12) Auburn-Bay City Western 18:00.0 41
42. Caleb Huggler (10) Alpena 18:00.4 42
43. Neal Betts (12) Davison 18:00.6 43
44. Kyle Hill (10) Midland-HH Dow 18:01.4 44
45. Joe Kaczynski (11) Auburn-Bay City Western 18:01.9 45
46. Kristopher Nagel (10) Midland 18:02.2 46
47. Aaron Eash (12) Midland 18:02.9 47
48. Josh Bujalski (10) Midland 18:03.1 48
49. Luke Hays (12) Flushing 18:03.5 49
50. Ryan Harper Traverse City Central 18:05.6 P
51. Ryan Bedford (09) Midland 18:07.0 P
52. John Boerger (12) Flushing 18:09.8 52
53. Darren Donakowski (12) Alpena 18:12.1 53
54. Thaddeus Arnold (10) Midland-HH Dow 18:16.3 54
55. Ross Thormeier (09) Saginaw-Heritage 18:16.7 55
56. Daniel Deleeuw (11) Midland-HH Dow 18:18.7 56
57. Ryan Green (11) Swartz Creek 18:19.7 57
58. Travis Hansen (12) Swartz Creek 18:23.6 58
59. Chris Achey (12) Flint Carman-Ainsworth 18:24.7 59
60. Ryan Jory (11) Swartz Creek 18:26.3 60
61. James DuCap (12) Davison 18:29.1 61
62. Stephen Richard Midland 18:37.0 P
63. Jared Greenleaf (09) Bay City-Central 18:41.5 63
64. Zane Dorr (11) Alpena 18:42.3 64
65. Chris O'Connor (11) Alpena 18:42.9 65
66. Tony Schultz (11) Alpena 18:43.6 66
67. Joshua Frantz (09) Alpena 18:47.2 P
68. Andrew Silva (12) Saginaw-Heritage 18:47.6 P
69. Kevin Blaesser (11) Saginaw-Heritage 18:47.9 P
70. Brian Bills (10) Flushing 18:49.3 70
71. Chris Schunter Flushing 18:50.0 71
72. Duane Ward (12) Flint Central 18:51.0 -
73. Eric Marter (10) Auburn-Bay City Western 18:54.0 72
74. Ben Sheppard (10) Swartz Creek 18:59.9 P
75. Jason Hatch (12) Flint Carman-Ainsworth 19:04.0 P
76. David Ketchmark (09) Davison 19:05.7 75
77. Jason Whitman (09) Davison 19:08.2 76
78. Tyler Youngquist (10) Midland-HH Dow 19:09.4 P
79. Robert Tesler (11) Flint Central 19:10.1 -
80. James Shobert (09) Flint Carman-Ainsworth 19:13.0 P
81. Shawn Kelly (10) Auburn-Bay City Western 19:29.3 79
82. Tyler Merkel (10) Owosso 19:33.5 80
83. Aaron Clark (11) Auburn-Bay City Western 19:40.2 P
84. Kyle Pero (11) Bay City-Central 19:41.5 82
85. Joe Donakowski Alpena 19:52.1 P
86. Luke Petherbridge (10) Flushing 19:52.6 P
87. Sam Shimek (11) Owosso 19:58.6 85
88. Brandon Johnson (12) Owosso 20:04.1 86
89. Nick Luckenbill Owosso 20:10.2 P
90. Justin Eiseler Owosso 20:12.2 P
91. Luke Pawlaczyk (09) Bay City-Central 20:21.1 89
92. Eric Strong (10) Swartz Creek 20:23.6 P
93. Eric Hugo (12) Auburn-Bay City Western 20:24.6 P
94. Kyle Simon (09) Davison 20:31.5 P
95. Trent Middleton (12) Davison 20:40.3 P
96. Zachary Sharrow (09) Bay City-Central 22:00.6 94
97. Chad Reder (11) Bay City-Central 22:00.9 P
98. Geoff Grandcean Midland-HH Dow 22:19.1 P
99. Steve Bills Flushing 22:37.0 P
100. Sean Everett Bay City-Central 23:26.2 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Traverse City West Chris Scott (10) 3 16:17 3
Tim Kenny (10) 5 16:22 5
Alex Wood (11) 7 16:37 7
Dan Johnson (12) 11 16:50 11
John Hall (09) 18 17:17 18
Skylar Gauss (12) 20 17:20
Jim Kreft (12) 21 17:21

Traverse City West ** TEAM TOTAL ** 1:23:23 44

2. Grand Blanc Chris Catton (11) 1 16:08 1
Jason Schoener (12) 2 16:15 2
Joel Conn (12) 9 16:45 9
Adam Hostetler (11) 17 17:12 17
Grant Griffen (10) 23 17:25 23
Jon Steinhoff (11) 34 17:51
John Rolecki (10) 36 17:52

Grand Blanc ** TEAM TOTAL ** 1:23:45 52

3. Traverse City Central Andrew Manning (11) 4 16:19 4
Cam Ross (11) 6 16:30 6
Mick Tiffany (12) 12 16:55 12
Anthony McManus (11) 13 16:58 13
Harrison Beeby (09) 22 17:22 22
Nathan Chouinard (12) 24 17:26
Ryan Harper 50 18:05

Traverse City Central ** TEAM TOTAL ** 1:24:04 57

4. Flint Carman-Ainsworth Tim Dubovsky (12) 10 16:46 10
Mike Callahan (10) 19 17:18 19
Shaun Chadwick (12) 27 17:29 27
Matt Crimm (11) 31 17:44 31
Chris Achey (12) 59 18:24 59
Jason Hatch (12) 75 19:04
James Shobert (09) 80 19:13

Flint Carman-Ainsworth ** TEAM TOTAL ** 1:27:41 146

5. Saginaw-Heritage Lindsay LaLonde (11) 16 17:08 16
Armon Mahajerin (12) 25 17:26 25
Mark Jones (09) 26 17:27 26
Tyler Green (11) 39 17:55 39
Ross Thormeier (09) 55 18:16 55
Andrew Silva (12) 68 18:47
Kevin Blaesser (11) 69 18:47

Saginaw-Heritage ** TEAM TOTAL ** 1:28:12 161

6. Midland Evan Bergman (12) 30 17:37 30
Jason Trzcinski (11) 33 17:51 33
Kristopher Nagel (10) 46 18:02 46
Aaron Eash (12) 47 18:02 47
Josh Bujalski (10) 48 18:03 48
Ryan Bedford (09) 51 18:07
Stephen Richard 62 18:37

Midland ** TEAM TOTAL ** 1:29:35 204

7. Midland-HH Dow Jesse Mortensen (10) 29 17:35 29
George Culver (12) 32 17:45 32
Kyle Hill (10) 44 18:01 44
Thaddeus Arnold (10) 54 18:16 54
Daniel Deleeuw (11) 56 18:18 56
Tyler Youngquist (10) 78 19:09
Geoff Grandcean 98 22:19

Midland-HH Dow ** TEAM TOTAL ** 1:29:55 215

8. Swartz Creek Eric Huffman (11) 14 17:00 14
Jon Look (12) 35 17:52 35
Ryan Green (11) 57 18:19 57
Travis Hansen (12) 58 18:23 58
Ryan Jory (11) 60 18:26 60
Ben Sheppard (10) 74 18:59
Eric Strong (10) 92 20:23

Swartz Creek ** TEAM TOTAL ** 1:30:00 224

9. Flushing Jeff Brooks (10) 15 17:05 15
Luke Hays (12) 49 18:03 49
John Boerger (12) 52 18:09 52
Brian Bills (10) 70 18:49 70
Chris Schunter 71 18:50 71
Luke Petherbridge (10) 86 19:52
Steve Bills 99 22:37

Flushing ** TEAM TOTAL ** 1:30:56 257

10. Auburn-Bay City Western Ron Green (11) 38 17:53 38
Marc Witzke (12) 41 18:00 41
Joe Kaczynski (11) 45 18:01 45
Eric Marter (10) 73 18:54 72
Shawn Kelly (10) 81 19:29 79
Aaron Clark (11) 83 19:40
Eric Hugo (12) 93 20:24

Auburn-Bay City Western ** TEAM TOTAL ** 1:32:17 275

11. Davison Daniel Charron (12) 28 17:31 28
Neal Betts (12) 43 18:00 43
James DuCap (12) 61 18:29 61
David Ketchmark (09) 76 19:05 75
Jason Whitman (09) 77 19:08 76
Kyle Simon (09) 94 20:31
Trent Middleton (12) 95 20:40

Davison ** TEAM TOTAL ** 1:32:13 283

12. Alpena Caleb Huggler (10) 42 18:00 42
Darren Donakowski (12) 53 18:12 53
Zane Dorr (11) 64 18:42 64
Chris O'Connor (11) 65 18:42 65
Tony Schultz (11) 66 18:43 66
Joshua Frantz (09) 67 18:47
Joe Donakowski 85 19:52

Alpena ** TEAM TOTAL ** 1:32:19 290

13. Owosso David St. Louis (12) 8 16:40 8
Justin Westbrook (11) 37 17:52 37
Tyler Merkel (10) 82 19:33 80
Sam Shimek (11) 87 19:58 85
Brandon Johnson (12) 88 20:04 86
Nick Luckenbill 89 20:10
Justin Eiseler 90 20:12

Owosso ** TEAM TOTAL ** 1:34:07 296

14. Bay City-Central Mario Cornejo (11) 40 17:56 40
Jared Greenleaf (09) 63 18:41 63
Kyle Pero (11) 84 19:41 82
Luke Pawlaczyk (09) 91 20:21 89
Zachary Sharrow (09) 96 22:00 94
Chad Reder (11) 97 22:00
Sean Everett 100 23:26

Bay City-Central ** TEAM TOTAL ** 1:38:39 368

Flint Central Duane Ward (12) 72 18:51
Robert Tesler (11) 79 19:10

Flint Central ** TEAM TOTAL ** 38:01

GIRLS
SCORES
1. Traverse City West 42 8. Grand Blanc 204
2. Traverse City Central 66 9. Midland 206
3. Midland-HH Dow 123 10. Auburn-Bay City Western 230
4. Swartz Creek 132 11. Saginaw-Heritage 281
5. Davison 145 12. Owosso 314
6. Flushing 176 13. Bay City-Central 405
7. Alpena 192


WOMEN'S Varsity 5K

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Brittany Ballard Midland 63 19:41.7 1
2. Emily Goddard Davison 24 19:54.3 2
3. Brittany Gregory Traverse City West 104 19:56.4 3
4. Jana Favela Traverse City West 103 19:57.6 4
5. Megan Lewis Traverse City Central 101 20:08.4 5
6. Lisa Christensen Alpena 1 20:14.2 6
7. Natalie Dall'Olmo Traverse City West 102 20:14.5 7
8. Emily Bruen Traverse City Central 95 20:22.0 8
9. Laura Anderson Owosso 70 20:28.8 9
10. Tara Hansen Swartz Creek 90 20:29.2 10
11. Lisa Senakiewich Davison 28 20:32.7 11
12. Bridgette Beeny Swartz Creek 88 20:34.2 12
13. Erika Korndorfer Traverse City West 106 20:37.3 13
14. Elise Lewis Traverse City Central 100 20:38.5 14
15. Michaela Harris Traverse City West 105 20:42.5 15
16. Charity Park Traverse City West 107 20:48.3 P
17. Madison Bangert Midland-HH Dow 56 20:50.9 17
18. Stephanie Schiel Midland 68 20:55.4 18
19. Carrie Lewis Traverse City Central 96 21:00.5 19
20. Meagan Drelles Traverse City Central 98 21:02.4 20
21. Megan O'Laughlin Midland-HH Dow 59 21:03.3 21
22. Katie Lamp Alpena 5 21:06.2 22
23. Britta Trepp Traverse City West 108 21:06.6 P
24. Jennifer Herard Midland-HH Dow 58 21:07.4 24
25. Amy Glover Flushing 46 21:09.8 25
26. Michelle Wittbrodt Grand Blanc 55 21:10.4 26
27. Kelli Kaiser Alpena 3 21:16.1 27
28. Alicia Glover Flushing 45 21:24.9 28
29. Julia Coulter Traverse City Central 97 21:25.4 P
30. Alicia Garcia Saginaw-Arthur Hill 85 21:26.1 -
31. Sarah Olson Midland-HH Dow 60 21:26.3 30
32. Mallory Root Midland-HH Dow 61 21:27.3 31
33. Mary Phillips Auburn-Bay City Western 19 21:30.3 32
34. Lindsey Wickham Swartz Creek 94 21:32.7 33
35. Faith Hyrman Swartz Creek 91 21:33.4 34
36. Emily Hughes Traverse City Central 99 21:35.3 P
37. Eliza Jones Saginaw-Heritage 81 21:42.5 36
38. Kelly Edwards Grand Blanc 51 21:44.0 37
39. Heather Balash Auburn-Bay City Western 15 21:44.8 38
40. Stephanie Christensen Flushing 42 21:47.4 39
41. Maria Herstein Flushing 48 21:48.1 40
42. Michelle Johnson Davison 25 21:49.0 41
43. Samantha Duberg Grand Blanc 50 21:51.4 42
44. Samantha Wiens Swartz Creek 93 21:52.1 43
45. Lauren Hendry Flushing 47 21:52.4 44
46. Melanie Schultz Davison 27 21:58.7 45
47. Lindsay Baker Davison 22 22:06.0 46
48. Kasey Pozniak Grand Blanc 53 22:07.8 47
49. Kelsie Fons Flushing 43 22:11.5 P
50. Sarah Wright Auburn-Bay City Western 21 22:11.8 49
51. Crystal Rogers Davison 26 22:13.2 P
52. Danette Disbrow Swartz Creek 89 22:14.5 P
53. Emily Tritten Grand Blanc 54 22:20.8 52
54. Sarah Felton Auburn-Bay City Western 17 22:21.1 53
55. Michelle Noble Saginaw-Heritage 82 22:26.6 54
56. Gina Heinzelmann Saginaw-Heritage 80 22:31.0 55
57. Jennifer Singleton Midland-HH Dow 62 22:32.8 P
58. Alison Gingrich Davison 23 22:34.4 P
59. Katie Jezewski Auburn-Bay City Western 18 22:36.1 58
60. Lauren Kroll Alpena 4 22:39.1 59
61. Kaylyn Gaul Midland 64 22:46.2 60
62. Kelly Schmiedeknecht Swartz Creek 92 22:48.7 P
63. Andrea Towlerton Midland 69 22:55.6 62
64. Kellyn Grantham Saginaw-Heritage 79 23:02.4 63
65. Stacy Pozniak Grand Blanc 52 23:04.5 P
66. Kimberly Foley Midland 65 23:05.9 65
67. Brenda Chadwick Grand Blanc 49 23:07.6 P
68. Miranda Rodriguez Saginaw-Arthur Hill 87 23:18.9 -
69. Nikkia Sprague Owosso 75 23:32.4 67
70. Lindsay Pennock Midland 67 23:37.1 P
71. Colleen Gorton Midland-HH Dow 57 23:42.5 P
72. Megan Donaldson Auburn-Bay City Western 16 23:54.4 P
73. Margaret Schroeder Owosso 73 23:57.4 71
74. Stephanie Turnbull Flint Carman-Ainsworth 32 23:58.2 -
75. Sarah Bauer Midland 66 24:03.5 P
76. Brandi Brechtelsbauer Saginaw-Heritage 77 24:07.7 73
77. Marchelle Fuller Flushing 44 24:08.8 P
78. Jodi Wood Saginaw-Heritage 83 24:09.0 P
79. Alexa Stover Flint Carman-Ainsworth 31 24:19.1 -
80. Danielle Mulders Bay City-Central 10 24:26.3 76
81. Stephanie Duperon Saginaw-Heritage 78 24:31.9 P
82. Sara Townsend Alpena 6 24:42.3 78
83. Shawna O'Shea Bay City-Central 12 25:25.2 79
84. Sonia Williams Flint Carman-Ainsworth 33 25:43.1 -
85. Cassie Webb Alpena 7 26:06.9 P
86. Soo-jin Seelye Owosso 74 26:12.6 81
87. Kristi Reinherdt Bay City-Central 13 26:27.5 82
88. Heather Bauer Bay City-Central 8 26:36.9 83
89. Hope Schmidt Auburn-Bay City Western 20 26:49.3 P
90. Kelyn Fogelsonger Bay City-Central 9 26:53.0 85
91. Kelly Bruckman Owosso 71 28:19.5 86
92. Allison Schultz Bay City-Central 14 29:28.2 P



TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Traverse City West Brittany Gregory 3 19:56 3
Jana Favela 4 19:57 4
Natalie Dall'Olmo 7 20:14 7
Erika Korndorfer 13 20:37 13
Michaela Harris 15 20:42 15
Charity Park 16 20:48
Britta Trepp 23 21:06

** TEAM TOTAL ** 1:41:26 42

2. Traverse City Central Megan Lewis 5 20:08 5
Emily Bruen 8 20:22 8
Elise Lewis 14 20:38 14
Carrie Lewis 19 21:00 19
Meagan Drelles 20 21:02 20
Julia Coulter 29 21:25
Emily Hughes 36 21:35

** TEAM TOTAL ** 1:43:10 66

3. Midland-HH Dow Madison Bangert 17 20:50 17
Megan O'Laughlin 21 21:03 21
Jennifer Herard 24 21:07 24
Sarah Olson 31 21:26 30
Mallory Root 32 21:27 31
Jennifer Singleton 57 22:32
Colleen Gorton 71 23:42

** TEAM TOTAL ** 1:45:53 123

4. Swartz Creek Tara Hansen 10 20:29 10
Bridgette Beeny 12 20:34 12
Lindsey Wickham 34 21:32 33
Faith Hyrman 35 21:33 34
Samantha Wiens 44 21:52 43
Danette Disbrow 52 22:14
Kelly Schmiedeknecht 62 22:48

** TEAM TOTAL ** 1:46:00 132

5. Davison Emily Goddard 2 19:54 2
Lisa Senakiewich 11 20:32 11
Michelle Johnson 42 21:49 41
Melanie Schultz 46 21:58 45
Lindsay Baker 47 22:06 46
Crystal Rogers 51 22:13
Alison Gingrich 58 22:34

** TEAM TOTAL ** 1:46:19 145

6. Flushing Amy Glover 25 21:09 25
Alicia Glover 28 21:24 28
Stephanie Christensen 40 21:47 39
Maria Herstein 41 21:48 40
Lauren Hendry 45 21:52 44
Kelsie Fons 49 22:11
Marchelle Fuller 77 24:08

** TEAM TOTAL ** 1:48:00 176

7. Alpena Lisa Christensen 6 20:14 6
Katie Lamp 22 21:06 22
Kelli Kaiser 27 21:16 27
Lauren Kroll 60 22:39 59
Sara Townsend 82 24:42 78
Cassie Webb 85 26:06

** TEAM TOTAL ** 1:49:57 192

8. Grand Blanc Michelle Wittbrodt 26 21:10 26
Kelly Edwards 38 21:44 37
Samantha Duberg 43 21:51 42
Kasey Pozniak 48 22:07 47
Emily Tritten 53 22:20 52
Stacy Pozniak 65 23:04
Brenda Chadwick 67 23:07

** TEAM TOTAL ** 1:49:12 204

9. Midland Brittany Ballard 1 19:41 1
Stephanie Schiel 18 20:55 18
Kaylyn Gaul 61 22:46 60
Andrea Towlerton 63 22:55 62
Kimberly Foley 66 23:05 65
Lindsay Pennock 70 23:37
Sarah Bauer 75 24:03

** TEAM TOTAL ** 1:49:22 206

10. Auburn-Bay City Western Mary Phillips 33 21:30 32
Heather Balash 39 21:44 38
Sarah Wright 50 22:11 49
Sarah Felton 54 22:21 53
Katie Jezewski 59 22:36 58
Megan Donaldson 72 23:54
Hope Schmidt 89 26:49

** TEAM TOTAL ** 1:50:22 230

11. Saginaw-Heritage Eliza Jones 37 21:42 36
Michelle Noble 55 22:26 54
Gina Heinzelmann 56 22:31 55
Kellyn Grantham 64 23:02 63
Brandi Brechtelsbauer 76 24:07 73
Jodi Wood 78 24:09
Stephanie Duperon 81 24:31

** TEAM TOTAL ** 1:53:48 281

12. Owosso Laura Anderson 9 20:28 9
Nikkia Sprague 69 23:32 67
Margaret Schroeder 73 23:57 71
Soo-jin Seelye 86 26:12 81
Kelly Bruckman 91 28:19 86

** TEAM TOTAL ** 2:02:28 314

13. Bay City-Central Danielle Mulders 80 24:26 76
Shawna O'Shea 83 25:25 79
Kristi Reinherdt 87 26:27 82
Heather Bauer 88 26:36 83
Kelyn Fogelsonger 90 26:53 85
Allison Schultz 92 29:28

** TEAM TOTAL ** 2:09:47 405

14. Saginaw-Arthur Hill Alicia Garcia 30 21:26
Miranda Rodriguez 68 23:18

** TEAM TOTAL ** 44:44

15. Flint Carman-Ainsworth Stephanie Turnbull 74 23:58
Alexa Stover 79 24:19
Sonia Williams 84 25:43

** TEAM TOTAL ** 1:14:00




BOYS
Team Scores
1 Detroit Catholic Central 1 3 5 14 15 17 19 38
2 Plymouth Canton 6 7 13 20 22 23 33 68
3 Livonia Churchill 4 8 10 25 29 35 39 76
4 Plymouth Salem 2 11 12 27 30 31 32 82
5 Livonia Stevenson 9 16 18 21 24 34 38 88
6 Garden City 26 28 42 43 57 59 196
7 Livonia Franklin 37 41 45 48 50 52 53 221
8 Westland John Glenn 36 44 46 47 55 56 64 227
NS Wayne Memorial 40 49 NTS
NS Southfield Lathrup 51 58 60 61 NTS
NS Southfield 54 62 63 NTS

Adjusted Scores
1 Detroit Catholic Central 1 3 5 14 15 17 19 38
2 Plymouth Canton 6 7 13 20 22 23 33 68
3 Livonia Churchill 4 8 10 25 29 35 39 76
4 Plymouth Salem 2 11 12 27 30 31 32 82
5 Livonia Stevenson 9 16 18 21 24 34 38 88
6 Garden City 26 28 41 42 53 54 190
7 Livonia Franklin 37 40 44 47 48 49 50 216
8 Westland John Glenn 36 43 45 46 51 52 55 221

Runners List
1 1 David Lucas 10 Detroit Catholic Central 16:54.1
2 2 Justin Hajduk 11 Plymouth Salem 17:01.9
3 3 John Krawiec 12 Detroit Catholic Central 17:06.1
4 4 William Chapman 12 Livonia Churchill 17:13.7
5 5 Kyle Jekot 12 Detroit Catholic Central 17:23.0
6 6 Stephen Debien 12 Plymouth Canton 17:34.6
7 7 Patrick Pruitt 12 Plymouth Canton 17:37.6
8 8 Ryan Gall 12 Livonia Churchill 17:42.0
9 9 Matt Gillespie 11 Livonia Stevenson 17:42.3
10 10 Logan Schultz 12 Livonia Churchill 17:42.4
11 11 James Leddy 11 Plymouth Salem 17:45.8
12 12 Christopher Vraniak 11 Plymouth Salem 17:50.3
13 13 Aaron Lanning 11 Plymouth Canton 17:56.4
14 14 Brian Doot 11 Detroit Catholic Central 17:59.2
15 15 Jon Marshall 12 Detroit Catholic Central 18:04.5
16 16 Chris Furlong 12 Livonia Stevenson 18:06.0
17 17 Bryan Seymour 12 Detroit Catholic Central 18:06.2
18 18 Doug Novak 11 Livonia Stevenson 18:15.5
19 19 Matt Esper 12 Detroit Catholic Central 18:28.6
20 20 Casey Maloney 12 Plymouth Canton 18:29.9
21 21 Dan Gruszka 12 Livonia Stevenson 18:34.5
22 22 Brandon McClellan 12 Plymouth Canton 18:39.4
23 23 Matthew Rymond 10 Plymouth Canton 18:41.3
24 24 Sean O'Halloran 11 Livonia Stevenson 18:41.6
25 25 Mandeep Sanghe 12 Livonia Churchill 18:50.2
26 26 Richard Russell 11 Garden City 18:56.0
27 27 Michael Horgan 11 Plymouth Salem 18:58.4
28 28 Eric Loader 12 Garden City 18:58.7
29 29 Kevin Kane 11 Livonia Churchill 19:04.9
30 30 Erik Ness 11 Plymouth Salem 19:15.2
31 31 Adam Warner 10 Plymouth Salem 19:16.1
32 32 Randy Bearden 11 Plymouth Salem 19:19.9
33 33 Jon Western 11 Plymouth Canton 19:21.5
34 34 Pat Case 12 Livonia Stevenson 19:21.8
35 35 Justin Breuick 11 Livonia Churchill 19:31.6
36 36 Kameron Sleep 12 Westland John Glenn 20:09.5
37 37 John Krcatovich 12 Livonia Franklin 20:18.7
38 38 Steve Cady 12 Livonia Stevenson 20:29.5
39 39 Jean Harris 12 Livonia Churchill 20:38.4
40 Steve Mills 10 Wayne Memorial 20:50.2
41 40 Jason Lobdell 10 Livonia Franklin 20:54.5
42 41 Justin Miskovitch 12 Garden City 21:09.8
43 42 Jacob Davis 11 Garden City 21:17.5
44 43 Rashod Williams 12 Westland John Glenn 21:31.4
45 44 Robby Mills 11 Livonia Franklin 21:32.4
45 45 Chad Barrett 10 Westland John Glenn 21:57.4
47 46 Steve Jacobs 11 Westland John Glenn 22:24.7
48 47 Mike Elem 12 Livonia Franklin 22:25.0
49 Steve Baxendale 12 Wayne Memorial 22:25.2
50 48 Jeff Nichol 12 Livonia Franklin 22:30.4
51 Ryan Brown 11 Southfield Lathrup 22:48.7
52 49 Keith Schoepke 12 Livonia Franklin 22:51.9
53 50 Adam Lark 10 Livonia Franklin 23:01.3
54 Roger Peerson 10 Southfield 23:05.0
55 51 Josh Marshbanks 9 Westland John Glenn 23:08.9
56 52 Corey Snyder 9 Westland John Glenn 23:09.7
57 53 Chris Preston 10 Garden City 23:10.5
58 Ross Young 12 Southfield Lathrup 23:37.0
59 54 Kei Yu 12 Garden City 24:29.8
60 Marcus Harrison 11 Southfield Lathrup 24:32.1
61 Alonzo Simmons 12 Southfield Lathrup 24:40.3
62 Marcus Anderson 10 Southfield 25:05.2
63 Michael Green 10 Southfield 26:12.1
64 55 Mike Weck 10 Westland John Glenn 26:27.0


The Top 3 Teams

1 Detroit Catholic Central 38 Coach Anthony Magni

1 David Lucas 10 16:54.1
3 John Krawiec 12 17:06.1
5 Kyle Jekot 12 17:23.0
14 Brian Doot 11 17:59.2
15 Jon Marshall 12 18:04.5
17 Bryan Seymour 12 18:06.2
19 Matt Esper 12 18:28.6

2 Plymouth Canton 68 Coach Bill Boyd

6 Stephen Debien 12 17:34.6
7 Patrick Pruitt 12 17:37.6
13 Aaron Lanning 11 17:56.4
20 Casey Maloney 12 18:29.9
22 Brandon McClellan 12 18:39.4
23 Matthew Rymond 10 18:41.3
33 Jon Western 11 19:21.5

3 Livonia Churchill 76 Coach John McGreevy

4 William Chapman 12 17:13.7
8 Ryan Gall 12 17:42.0
10 Logan Schultz 12 17:42.4
25 Mandeep Sanghe 12 18:50.2
29 Kevin Kane 11 19:04.9
35 Justin Breuick 11 19:31.6
39 Jean Harris 12 20:38.4


Individual Qualifiers
# Pl Name Class School I Time Coach
1 2 Justin Hajduk 11 Plymouth Salem I 17:01.9 Geoff Baker
2 9 Matt Gillespie 11 Livonia Stevenson I 17:42.3 John Gores
3 11 James Leddy 11 Plymouth Salem I 17:45.8 Geoff Baker
4 12 Christopher Vraniak 11 Plymouth Salem I 17:50.3 Geoff Baker

GIRLS
Team Scores
1 Livonia Stevenson 1 3 4 8 10 13 17 26
2 Livonia Churchill 2 5 7 9 11 14 16 34
3 Plymouth Canton 6 19 23 27 29 30 32 104
4 Plymouth Salem 18 20 21 22 26 33 35 107
5 Livonia Franklin 24 34 38 39 40 41 48 175
6 Westland John Glenn 37 42 49 50 51 55 229
7 Redford Union 36 43 47 52 53 231
NS Garden City 12 28 31 46 NTS
NS Wayne Memorial 15 25 44 45 NTS
NS Southfield Lathrup 54 NTS
NS Detroit Cody 56 58 NTS
NS Southfield 57 NTS

Adjusted Scores
1 Livonia Stevenson 1 3 4 8 10 12 15 26
2 Livonia Churchill 2 5 7 9 11 13 14 34
3 Plymouth Canton 6 17 21 24 25 26 27 93
4 Plymouth Salem 16 18 19 20 23 28 30 96
5 Livonia Franklin 22 29 33 34 35 36 40 153
6 Westland John Glenn 32 37 41 42 43 46 195
7 Redford Union 31 38 39 44 45 197

Runners List
1 1 Lisa Montgomery 10 Livonia Stevenson 20:51.5
2 2 Susan Duncan 12 Livonia Churchill 21:19.4
3 3 Sara Pilon 11 Livonia Stevenson 21:22.2
4 4 Danielle Lewis 12 Livonia Stevenson 21:23.2
5 5 Nicole Renaud 10 Livonia Churchill 21:37.0
6 6 Sarah McCormack 11 Plymouth Canton 21:38.5
7 7 Michelle Phillips 11 Livonia Churchill 21:38.9
8 8 Melissa Osquist 12 Livonia Stevenson 21:42.3
9 9 Sarah Westrick 11 Livonia Churchill 21:56.4
10 10 Linda Montgomery 11 Livonia Stevenson 21:58.0
11 11 Nicole Schmidt 9 Livonia Churchill 21:58.3
12 Joelle Davis 11 Garden City 21:59.3
13 12 Kristyn Green 11 Livonia Stevenson 22:04.7
14 13 Lindsay Gould 12 Livonia Churchill 22:13.2
15 Julia Roberts 9 Wayne Memorial 22:17.2
16 14 Rachel Wodyka 11 Livonia Churchill 22:22.2
17 15 Marissa Montgomery 12 Livonia Stevenson 22:33.0
18 16 Kim Wood 12 Plymouth Salem 22:36.7
19 17 Mary Maloney 11 Plymouth Canton 22:37.8
20 18 Lauren Kane 9 Plymouth Salem 22:38.1
21 19 Stephanie Hajduk 11 Plymouth Salem 22:46.1
22 20 Halle Burton 10 Plymouth Salem 22:49.7
23 21 Rachel Lindman 12 Plymouth Canton 23:01.0
24 22 Kirstian Tyler 10 Livonia Franklin 23:05.6
25 Kim Daniels 11 Wayne Memorial 23:09.8
26 23 Monica Przebienda 9 Plymouth Salem 23:19.2
27 24 Tonda Shimbo 11 Plymouth Canton 23:43.7
28 Kristen Niemi 11 Garden City 24:14.2
29 25 Carrie Oleskowicz 10 Plymouth Canton 24:18.3
30 26 Sarah Stobbe 10 Plymouth Canton 24:19.9
31 Jessica Frendo 11 Garden City 24:23.4
32 27 Allison Schmitz 10 Plymouth Canton 24:24.6
33 28 Liisa Keski-Hynnila 11 Plymouth Salem 24:36.3
34 29 Kristen Laichalk 12 Livonia Franklin 24:47.4
35 30 Jill Grey 12 Plymouth Salem 25:09.8
36 31 Maria Dadourian 9 Redford Union 25:17.0
37 32 Kristen Humphrey 11 Westland John Glenn 25:53.6
38 33 Katie Wint 11 Livonia Franklin 26:07.6
39 34 Pam Nagalski 11 Livonia Franklin 26:18.1
40 35 Erica Johnson 11 Livonia Franklin 26:32.5
41 36 Jackie Naperola 11 Livonia Franklin 26:41.9
42 37 Julia Stulock 10 Westland John Glenn 26:45.5
43 38 Dominque Powells 11 Redford Union 26:58.7
44 Angolina Johnson 9 Wayne Memorial 27:18.2
45 Kristen Tetters 11 Wayne Memorial 27:18.8
46 Stephanie Kilyanek 9 Garden City 27:23.4
47 39 Alene Davis 11 Redford Union 27:32.6
48 40 Nikki Larsson 11 Livonia Franklin 27:36.0
49 41 Sheryl Jacobs 9 Westland John Glenn 27:44.0
50 42 Melissa Widrig 11 Westland John Glenn 27:44.7
51 43 Stephanie Gagnon 9 Westland John Glenn 27:58.5
52 44 Kristi Lewis 10 Redford Union 28:27.8
53 45 Stephanie Cetnar 10 Redford Union 28:32.4
54 Johanna Larsson 11 Southfield Lathrup 28:47.5
55 46 Jennifer Murch 10 Westland John Glenn 28:56.6
56 Diana Philliganes 11 Detroit Cody 31:25.6
57 Katreal Mitchell 9 Southfield 31:55.7
58 Dominique Blair 11 Detroit Cody 33:41.3



The Top 3 Teams

1 Livonia Stevenson 26 Coach Paul Holmberg

1 Lisa Montgomery 10 20:51.5
3 Sara Pilon 11 21:22.2
4 Danielle Lewis 12 21:23.2
8 Melissa Osquist 12 21:42.3
10 Linda Montgomery 11 21:58.0
13 Kristyn Green 11 22:04.7
17 Marissa Montgomery 12 22:33.0

2 Livonia Churchill 34 Coach Sue Tatigian

2 Susan Duncan 12 21:19.4
5 Nicole Renaud 10 21:37.0
7 Michelle Phillips 11 21:38.9
9 Sarah Westrick 11 21:56.4
11 Nicole Schmidt 9 21:58.3
14 Lindsay Gould 12 22:13.2
16 Rachel Wodyka 11 22:22.2

3 Plymouth Canton 93 Coach John Venning

6 Sarah McCormack 11 21:38.5
19 Mary Maloney 11 22:37.8
23 Rachel Lindman 12 23:01.0
27 Tonda Shimbo 11 23:43.7
29 Carrie Oleskowicz 10 24:18.3
30 Sarah Stobbe 10 24:19.9
32 Allison Schmitz 10 24:24.6


Individual Qualifiers
# Pl Name Class School I Time Coach
1 12 Joelle Davis 11 Garden City I 21:59.3 Rob Phillips
2 15 Julia Roberts 9 Wayne Memorial I 22:17.2 Robert Lynn




BOYS
/ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø
* SCORES *
* 1. Temperance-Bedford 48 8. Adrian 202 *
* 2. Saline 63 9. Belleville 232 *
* 3. Ann Arbor Pioneer 94 10. Dearborn 245 *
* 4. Ann Arbor Huron 172 11. Brownstown Woodhaven 264 *
* 5. Wyandotte Roosevelt 175 12. Dearborn Edsel Ford 302 *
* 6. Dearborn Fordson 189 13. Southgate Anderson 317 *
* 7. Monroe 193 14. Lincoln Park 325 *
¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Dustin Voss (10) Saline 16:20 1
2. Jake Hammerle (12) Brownstown Woodhaven 16:29 2
3. Corey Nowitzke (12) Monroe 16:32 3
4. James Naughton (12) Ann Arbor Pioneer 16:42 4
5. Matt Johnson (12) Temperance-Bedford 17:05 5
6. Alex Fritz (11) Temperance-Bedford 17:07 6
7. Erickson James (10) Belleville 17:08 7
8. Adam Koepfer (10) Temperance-Bedford 17:08 8
9. Neil Atzinger (10) Saline 17:12 9
10. Zach Ryan (11) Saline 17:12 10
11. Chad Anastasoff (11) Temperance-Bedford 17:13 11
12. Stephan Wunderlich (12) Ann Arbor Huron 17:14 12
13. Brandon Worlock (11) Adrian 17:16 13
14. Jeff Hubbard (09) Ann Arbor Pioneer 17:22 14
15. Kassem Hammoud (10) Dearborn Fordson 17:23 15
16. Andy Ferenc (12) Wyandotte Roosevelt 17:23 16
17. Andy Harvey (12) Ann Arbor Pioneer 17:26 17
18. Steve Ball (12) Temperance-Bedford 17:32 18
19. Dan Pinter (10) Saline 17:35 19
20. David Ulch (12) Lincoln Park 17:35 20
21. Chris Rowe (10) Southgate Anderson 17:37 21
22. John Malosh (11) Monroe 17:42 22
23. Nabil Daoud (12) Ann Arbor Huron 17:43 23
24. Dorian Stockel (12) Saline 17:45 24
25. Justin Williams (12) Belleville 17:46 25
26. Landon Medley (12) Saline 17:47 P
27. Abdullah Saleh (10) Dearborn Fordson 17:50 27
28. Adam Aljahmi (11) Dearborn Fordson 17:51 28
29. Mike Roth (12) Ann Arbor Pioneer 17:52 29
30. Takashi Gould (09) Ann Arbor Pioneer 17:54 30
31. Nick Thibeault (11) Wyandotte Roosevelt 17:54 31
32. Brandon Flynn (10) Monroe 17:56 32
33. Paul Hanna (12) Temperance-Bedford 17:57 P
34. Carlin Danz (12) Wyandotte Roosevelt 17:59 34
35. Jon Maurus (11) Dearborn Edsel Ford 18:02 35
36. John Pinage (12) Wyandotte Roosevelt 18:03 36
37. Joe Anderson (12) Ann Arbor Pioneer 18:04 P
38. Matthew Hamet (10) Dearborn 18:07 38
39. Mike Baltzell (12) Adrian 18:08 39
40. Frank Tinney (10) Ann Arbor Huron 18:12 40
41. Jon Kleinow (11) Adrian 18:15 41
42. Shaun Gajich (12) Lincoln Park 18:15 42
43. Mark Chase (12) Dearborn 18:20 43
44. Soren Berg (11) Ann Arbor Pioneer 18:21 P
45. Christopher Pappas (12) Dearborn 18:22 45
46. Adam Daoud (09) Ann Arbor Huron 18:23 46
47. Nate Kane (10) Adrian 18:25 47
48. Ryan Weaver (12) Saline 18:25 P
49. Hadi Harp (09) Dearborn Fordson 18:31 49
50. Noah Lopez (11) Dearborn Edsel Ford 18:33 50
51. Evan Wimberly (11) Ann Arbor Huron 18:34 51
52. Trevor Horn (12) Brownstown Woodhaven 18:37 52
53. John Avvisati (12) Dearborn 18:41 53
54. Jason Huntley (10) Monroe 18:43 54
55. Austin Riker (09) Ann Arbor Huron 18:43 P
56. Joey Grandas (10) Dearborn Edsel Ford 18:44 56
57. Joe Frasier (10) Taylor Kennedy 18:48 -
58. Atul Gupta (11) Ann Arbor Huron 18:48 P
59. Ryan Naimola (12) Wyandotte Roosevelt 18:49 58
60. Cory Klein (11) Belleville 18:49 59
61. Francis Reno (11) Temperance-Bedford 18:50 P
62. Dan Alexander (12) Southgate Anderson 18:51 61
63. Robert Morse (11) Adrian 18:52 62
64. Mike Smith (11) Southgate Anderson 18:53 63
65. Andy Johnson (11) Adrian 18:55 P
66. Albert Dancho (12) Belleville 18:58 65
67. Adam Tobkin (12) Dearborn 18:59 66
68. Philip Bucska (11) Brownstown Woodhaven 18:59 67
69. Michael Saad (10) Dearborn 18:59 P
70. Chris Cavazos (11) Brownstown Woodhaven 19:03 69
71. Mohamad Abdulaziz (11) Dearborn Fordson 19:03 70
72. Izeddine Elgarmi (10) Dearborn Fordson 19:05 P
73. Paul Goulet (12) Dearborn 19:07 P
74. Mike Riggle (12) Wyandotte Roosevelt 19:09 P
75. Joe Satterfield (10) Brownstown Woodhaven 19:14 74
76. Brad Berry (10) Wyandotte Roosevelt 19:30 P
77. Wai Li (10) Belleville 19:39 76
78. Tim Phelps (12) Dearborn Edsel Ford 19:46 77
79. Jacob Lindsay (11) Adrian 19:51 P
80. Eric Duchene (12) Brownstown Woodhaven 20:08 P
81. Brandon Ursing (12) Southgate Anderson 20:11 80
82. Devon Pitz (11) Taylor Kennedy 20:14 -
83. Ivan Josh (10) Belleville 20:24 P
84. Kenneth Wassus (09) Monroe 20:25 82
85. Ahmed Altimimi (10) Dearborn Fordson 20:33 P
86. Brad Hoff (10) Taylor Kennedy 20:36 -
87. Ahmed Abubaker (12) Dearborn Edsel Ford 20:53 84
88. Robert Mayer (10) Lincoln Park 20:55 85
89. Nate Stirgus (12) Belleville 21:07 P
90. Chris Koehler (12) Dearborn Edsel Ford 21:09 P
91. Greg Paschke (10) Lincoln Park 21:09 88
92. Brian Beverly (12) Brownstown Woodhaven 21:26 P
93. Eric Green (11) Taylor Truman 21:41 -
94. Brandon Allen (10) Lincoln Park 21:46 90
95. Michael Gutierrez (11) Taylor Truman 22:06 -
96. Dylan Long (09) Monroe 22:12 P
97. Walter Bies (11) Southgate Anderson 22:12 92
98. Scott Jung (11) Southgate Anderson 22:15 P
99. Tim Marzec (12) Southgate Anderson 22:15 P
100. Brian Core (09) Dearborn Edsel Ford 23:07 P
101. Mark Stevens (10) Taylor Truman 23:07 -
102. Richard Miller (11) Taylor Truman 23:08 -
103. Victor Seborowski (10) Lincoln Park 23:27 P
104. Daniel Baumeister (09) Lincoln Park 24:15 P
105. Robert Cain (11) Taylor Kennedy NF -
106. Richard Cwik (11) Taylor Kennedy NF -
107. Steve Gatecliff (12) Taylor Kennedy NF -
108. Tom Wheeler (12) Taylor Kennedy NF -
109. Joshua Hamilton (11) Taylor Truman NF -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Temperance-Bedford Matt Johnson (12) 5 00 05 5
Alex Fritz (11) 6 00 06 6
Adam Koepfer (10) 8 00 08 8
Chad Anastasoff (11) 11 00 11 11
Steve Ball (12) 18 00 18 18
Paul Hanna (12) 33 00 33
Francis Reno (11) 61 01:01

Temperance-Bedford ** TEAM TOTAL ** 00:48 48

2. Saline Dustin Voss (10) 1 00 01 1
Neil Atzinger (10) 9 00 09 9
Zach Ryan (11) 10 00 10 10
Dan Pinter (10) 19 00 19 19
Dorian Stockel (12) 24 00 24 24
Landon Medley (12) 26 00 26
Ryan Weaver (12) 48 00 48

Saline ** TEAM TOTAL ** 01:03 63

3. Ann Arbor Pioneer James Naughton (12) 4 00 04 4
Jeff Hubbard (09) 14 00 14 14
Andy Harvey (12) 17 00 17 17
Mike Roth (12) 29 00 29 29
Takashi Gould (09) 30 00 30 30
Joe Anderson (12) 37 00 37
Soren Berg (11) 44 00 44

Ann Arbor Pioneer ** TEAM TOTAL ** 01:34 94

4. Ann Arbor Huron Stephan Wunderlich (12) 12 00 12 12
Nabil Daoud (12) 23 00 23 23
Frank Tinney (10) 40 00 40 40
Adam Daoud (09) 46 00 46 46
Evan Wimberly (11) 51 00 51 51
Austin Riker (09) 55 00 55
Atul Gupta (11) 58 00 58

Ann Arbor Huron ** TEAM TOTAL ** 02:52 172

5. Wyandotte Roosevelt Andy Ferenc (12) 16 00 16 16
Nick Thibeault (11) 31 00 31 31
Carlin Danz (12) 34 00 34 34
John Pinage (12) 36 00 36 36
Ryan Naimola (12) 59 00 59 58
Mike Riggle (12) 74 01:14
Brad Berry (10) 76 01:16

Wyandotte Roosevelt ** TEAM TOTAL ** 02:56 175

6. Dearborn Fordson Kassem Hammoud (10) 15 00 15 15
Abdullah Saleh (10) 27 00 27 27
Adam Aljahmi (11) 28 00 28 28
Hadi Harp (09) 49 00 49 49
Mohamad Abdulaziz (11) 71 01:11 70
Izeddine Elgarmi (10) 72 01:12
Ahmed Altimimi (10) 85 01:25

Dearborn Fordson ** TEAM TOTAL ** 03:10 189

7. Monroe Corey Nowitzke (12) 3 00 03 3
John Malosh (11) 22 00 22 22
Brandon Flynn (10) 32 00 32 32
Jason Huntley (10) 54 00 54 54
Kenneth Wassus (09) 84 01:24 82
Dylan Long (09) 96 01:36

Monroe ** TEAM TOTAL ** 03:15 193

8. Adrian Brandon Worlock (11) 13 00 13 13
Mike Baltzell (12) 39 00 39 39
Jon Kleinow (11) 41 00 41 41
Nate Kane (10) 47 00 47 47
Robert Morse (11) 63 01:03 62
Andy Johnson (11) 65 01:05
Jacob Lindsay (11) 79 01:19

Adrian ** TEAM TOTAL ** 03:23 202

9. Belleville Erickson James (10) 7 00 07 7
Justin Williams (12) 25 00 25 25
Cory Klein (11) 60 01:00 59
Albert Dancho (12) 66 01:06 65
Wai Li (10) 77 01:17 76
Ivan Josh (10) 83 01:23
Nate Stirgus (12) 89 01:29

Belleville ** TEAM TOTAL ** 03:55 232

10. Dearborn Matthew Hamet (10) 38 00 38 38
Mark Chase (12) 43 00 43 43
Christopher Pappas (12) 45 00 45 45
John Avvisati (12) 53 00 53 53
Adam Tobkin (12) 67 01:07 66
Michael Saad (10) 69 01:09
Paul Goulet (12) 73 01:13

Dearborn ** TEAM TOTAL ** 04:06 245

11. Brownstown Woodhaven Jake Hammerle (12) 2 00 02 2
Trevor Horn (12) 52 00 52 52
Philip Bucska (11) 68 01:08 67
Chris Cavazos (11) 70 01:10 69
Joe Satterfield (10) 75 01:15 74
Eric Duchene (12) 80 01:20
Brian Beverly (12) 92 01:32

Brownstown Woodhaven ** TEAM TOTAL ** 04:27 264

12. Dearborn Edsel Ford Jon Maurus (11) 35 00 35 35
Noah Lopez (11) 50 00 50 50
Joey Grandas (10) 56 00 56 56
Tim Phelps (12) 78 01:18 77
Ahmed Abubaker (12) 87 01:27 84
Chris Koehler (12) 90 01:30
Brian Core (09) 100 01:40

Dearborn Edsel Ford ** TEAM TOTAL ** 05:06 302

13. Southgate Anderson Chris Rowe (10) 21 00 21 21
Dan Alexander (12) 62 01:02 61
Mike Smith (11) 64 01:04 63
Brandon Ursing (12) 81 01:21 80
Walter Bies (11) 97 01:37 92
Scott Jung (11) 98 01:38
Tim Marzec (12) 99 01:39

Southgate Anderson ** TEAM TOTAL ** 05:25 317

14. Lincoln Park David Ulch (12) 20 00 20 20
Shaun Gajich (12) 42 00 42 42
Robert Mayer (10) 88 01:28 85
Greg Paschke (10) 91 01:31 88
Brandon Allen (10) 94 01:34 90
Victor Seborowski (10) 103 01:43
Daniel Baumeister (09) 104 01:44

Lincoln Park ** TEAM TOTAL ** 05:35 325

15. Taylor Kennedy Joe Frasier (10) 57 00 57
Devon Pitz (11) 82 01:22
Brad Hoff (10) 86 01:26
Robert Cain (11) 105 00 00
Richard Cwik (11) 106 00 00
Steve Gatecliff (12) 107 00 00
Tom Wheeler (12) 108 00 00

Taylor Kennedy ** TEAM TOTAL ** 03:45

16. Taylor Truman Eric Green (11) 93 01:33
Michael Gutierrez (11) 95 01:35
Mark Stevens (10) 101 01:41
Richard Miller (11) 102 01:42
Joshua Hamilton (11) 109 00 00

Taylor Truman ** TEAM TOTAL ** 06:31

GIRLS
/ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø
* SCORES *
* 1. Ann Arbor Pioneer 36 7. Adrian 178 *
* 2. Saline 37 8. Wyandotte Roosevelt 200 *
* 3. Ann Arbor Huron 108 9. Dearborn 207 *
* 4. Belleville 144 10. Monroe 273 *
* 5. Dearborn Edsel Ford 159 11. Brownstown Woodhaven 331 *
* 6. Temperance-Bedford 175 12. Dearborn Fordson 351 *
¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Amy Baker (12) Ann Arbor Huron 19:57.7 1
2. Briana Wade (12) Ann Arbor Pioneer 20:10.3 2
3. Meghan Moore (10) Saline 20:11.2 3
4. Carrie Hadler (12) Ann Arbor Pioneer 20:11.5 4
5. Danielle Chase (12) Saline 20:26.6 5
6. Carrie Kraeger (10) Saline 20:28.8 6
7. Katie Nicholson (09) Temperance-Bedford 20:29.3 7
8. Rachel Eyler (12) Ann Arbor Pioneer 20:32.1 8
9. Alexandra Cassar (11) Ann Arbor Pioneer 20:37.9 9
10. Bontje Zangerling (12) Belleville 20:38.5 10
11. Claire Meunier (09) Saline 20:45.4 11
12. Jessica Chase (10) Saline 20:47.4 12
13. Clarissa Codrington (12) Ann Arbor Pioneer 20:49.0 13
14. Andrea Gruber (11) Ann Arbor Pioneer 20:53.3 P
15. Laura Brosius (12) Saline 20:58.8 P
16. Danielle Antonuk (10) Ann Arbor Pioneer 21:01.4 P
17. Kristina Hartman (10) Saline 21:22.6 P
18. Lauren Uhrman (12) Temperance-Bedford 21:30.4 18
19. Alexis Bates (11) Ann Arbor Huron 21:31.5 19
20. Sandy Koehler (10) Dearborn Edsel Ford 21:33.6 20
21. Amber Laskowsky (12) Adrian 21:44.3 21
22. Danielle Ursing (11) Southgate Anderson 21:44.6 -
23. Jennifer Kucera (11) Ann Arbor Huron 21:47.9 22
24. Brianna Ursing (11) Southgate Anderson 21:59.1 -
25. Carrie Carpenter (09) Belleville 21:59.8 23
26. Ashley Hoffman (10) Dearborn 22:05.8 24
27. Karla Wojcik (11) Wyandotte Roosevelt 22:09.4 25
28. Maureen Warfield (12) Adrian 22:12.1 26
29. Kristy Canty (12) Dearborn Edsel Ford 22:13.8 27
30. Samantha Brangham (10) Temperance-Bedford 22:17.7 28
31. Amanda Schalk (12) Belleville 22:22.3 29
32. Margaret Kroll (11) Dearborn Edsel Ford 22:30.2 30
33. Kelly Rosbury (10) Southgate Anderson 22:36.4 -
34. Emily Masters (12) Dearborn 22:42.9 31
35. Rebecca Hayes (11) Ann Arbor Huron 22:48.3 32
36. Heather Thiede (11) Wyandotte Roosevelt 22:50.2 33
37. Rachel Christensen (09) Ann Arbor Huron 22:51.2 34
38. Amanda Kirkland (12) Belleville 22:57.8 35
39. Amanda Dushane (11) Monroe 22:58.3 36
40. Ann-Germaine Kreger (10) Wyandotte Roosevelt 22:59.6 37
41. Britta Wunderlich (10) Ann Arbor Huron 22:60.2 P
42. Jillian Miller (12) Dearborn Edsel Ford 23:02.4 39
43. Leah Tai (11) Ann Arbor Huron 23:03.6 P
44. Angela Hudson (12) Adrian 23:04.8 41
45. Chelsey Cebulski (09) Adrian 23:13.1 42
46. Nenetzin Espinoza (10) Dearborn Edsel Ford 23:22.7 43
47. Robyn Benson (09) Monroe 23:26.8 44
48. Krystle Gardner (11) Dearborn Edsel Ford 23:28.8 P
49. Jessica Sipperly (10) Dearborn 23:33.6 46
50. Kate McCormick (12) Belleville 23:36.1 47
51. Sarah Meszaros (11) Adrian 23:37.6 48
52. Melissa Szalay (10) Dearborn 23:42.5 49
53. Stephanie Wolf (09) Brownstown Woodhaven 23:43.7 50
54. Candice Thiede (11) Wyandotte Roosevelt 23:44.5 51
55. Lacie Slebodnik (09) Brownstown Woodhaven 23:45.9 52
56. Amy Beaudrie (12) Belleville 23:46.3 P
57. Dona Bondy (12) Wyandotte Roosevelt 23:46.5 54
58. Emily Niedzwiecki (09) Adrian 23:49.7 P
59. Kristin Snare (10) Temperance-Bedford 23:60.4 56
60. Alexandria Meisner (11) Dearborn 24:09.0 57
61. Megan Peters (09) Wyandotte Roosevelt 24:14.2 P
62. Samia Srour (10) Dearborn Fordson 24:27.0 59
63. Angie Anderson (11) Belleville 24:29.2 P
64. Lauren Campbell (10) Monroe 24:30.4 61
65. Emily Johnson (09) Adrian 24:34.7 P
66. Katie Swor (09) Dearborn 24:37.8 P
67. Sarah Gayde (09) Monroe 24:44.2 64
68. Hajir Wutwut (10) Dearborn Fordson 24:51.4 65
69. Christine Miazgowicz (11) Temperance-Bedford 24:58.6 66
70. Adrienne Young (09) Dearborn 24:60.2 P
71. Stephanie Malosh (11) Monroe 25:08.2 68
72. Natalie Leonhard (12) Temperance-Bedford 25:29.1 P
73. Jenna Stelzer (11) Temperance-Bedford 25:35.1 P
74. Leila Bazzi (12) Dearborn Edsel Ford 25:44.5 P
75. Kelly Winterhalter (09) Brownstown Woodhaven 25:49.4 72
76. Jennifer Bruck (11) Monroe 25:59.0 P
77. Smar Khan (09) Dearborn Fordson 26:19.9 74
78. Allison Williams (10) Monroe 26:47.0 P
79. Chelsea Heavner (12) Southgate Anderson 26:57.7 -
80. Hanan Dakhlalah (10) Dearborn Fordson 26:58.7 76
81. Shamalia Khan (11) Dearborn Fordson 27:38.3 77
82. Simart Singh (09) Brownstown Woodhaven 28:13.2 78
83. Katherine Barber (12) Lincoln Park 29:02.2 -
84. Holly Winterhalter (11) Brownstown Woodhaven 29:15.7 79
85. Zahraa Zalzalah (09) Dearborn Fordson 30:06.2 P
86. Christy Lawrence (09) Brownstown Woodhaven 30:21.2 P
87. Courtney Tigney (09) Brownstown Woodhaven 30:25.5 P
88. Bushra Khan (11) Dearborn Fordson 31:08.3 P
89. Olivia Sanchez (11) Lincoln Park 32:53.4 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Ann Arbor Pioneer Briana Wade (12) 2 20:10 2
Carrie Hadler (12) 4 20:11 4
Rachel Eyler (12) 8 20:32 8
Alexandra Cassar (11) 9 20:37 9
Clarissa Codrington (12) 13 20:49 13
Andrea Gruber (11) 14 20:53
Danielle Antonuk (10) 16 21:01

Ann Arbor Pioneer ** TEAM TOTAL ** 1:42:19 36

2. Saline Meghan Moore (10) 3 20:11 3
Danielle Chase (12) 5 20:26 5
Carrie Kraeger (10) 6 20:28 6
Claire Meunier (09) 11 20:45 11
Jessica Chase (10) 12 20:47 12
Laura Brosius (12) 15 20:58
Kristina Hartman (10) 17 21:22

Saline ** TEAM TOTAL ** 1:42:37 37

3. Ann Arbor Huron Amy Baker (12) 1 19:57 1
Alexis Bates (11) 19 21:31 19
Jennifer Kucera (11) 23 21:47 22
Rebecca Hayes (11) 35 22:48 32
Rachel Christensen (09) 37 22:51 34
Britta Wunderlich (10) 41 22:60
Leah Tai (11) 43 23:03

Ann Arbor Huron ** TEAM TOTAL ** 1:48:54 108

4. Belleville Bontje Zangerling (12) 10 20:38 10
Carrie Carpenter (09) 25 21:59 23
Amanda Schalk (12) 31 22:22 29
Amanda Kirkland (12) 38 22:57 35
Kate McCormick (12) 50 23:36 47
Amy Beaudrie (12) 56 23:46
Angie Anderson (11) 63 24:29

Belleville ** TEAM TOTAL ** 1:51:32 144

5. Dearborn Edsel Ford Sandy Koehler (10) 20 21:33 20
Kristy Canty (12) 29 22:13 27
Margaret Kroll (11) 32 22:30 30
Jillian Miller (12) 42 23:02 39
Nenetzin Espinoza (10) 46 23:22 43
Krystle Gardner (11) 48 23:28
Leila Bazzi (12) 74 25:44

Dearborn Edsel Ford ** TEAM TOTAL ** 1:52:40 159

6. Temperance-Bedford Katie Nicholson (09) 7 20:29 7
Lauren Uhrman (12) 18 21:30 18
Samantha Brangham (10) 30 22:17 28
Kristin Snare (10) 59 23:60 56
Christine Miazgowicz (11 69 24:58 66
Natalie Leonhard (12) 72 25:29
Jenna Stelzer (11) 73 25:35

Temperance-Bedford ** TEAM TOTAL ** 1:53:14 175

7. Adrian Amber Laskowsky (12) 21 21:44 21
Maureen Warfield (12) 28 22:12 26
Angela Hudson (12) 44 23:04 41
Chelsey Cebulski (09) 45 23:13 42
Sarah Meszaros (11) 51 23:37 48
Emily Niedzwiecki (09) 58 23:49
Emily Johnson (09) 65 24:34

Adrian ** TEAM TOTAL ** 1:53:50 178

8. Wyandotte Roosevelt Karla Wojcik (11) 27 22:09 25
Heather Thiede (11) 36 22:50 33
Ann-Germaine Kreger (10) 40 22:59 37
Candice Thiede (11) 54 23:44 51
Dona Bondy (12) 57 23:46 54
Megan Peters (09) 61 24:14

Wyandotte Roosevelt ** TEAM TOTAL ** 1:55:28 200

9. Dearborn Ashley Hoffman (10) 26 22:05 24
Emily Masters (12) 34 22:42 31
Jessica Sipperly (10) 49 23:33 46
Melissa Szalay (10) 52 23:42 49
Alexandria Meisner (11) 60 24:09 57
Katie Swor (09) 66 24:37
Adrienne Young (09) 70 24:60

Dearborn ** TEAM TOTAL ** 1:56:11 207

10. Monroe Amanda Dushane (11) 39 22:58 36
Robyn Benson (09) 47 23:26 44
Lauren Campbell (10) 64 24:30 61
Sarah Gayde (09) 67 24:44 64
Stephanie Malosh (11) 71 25:08 68
Jennifer Bruck (11) 76 25:59
Allison Williams (10) 78 26:47

Monroe ** TEAM TOTAL ** 2:00:46 273

11. Brownstown Woodhaven Stephanie Wolf (09) 53 23:43 50
Lacie Slebodnik (09) 55 23:45 52
Kelly Winterhalter (09) 75 25:49 72
Simart Singh (09) 82 28:13 78
Holly Winterhalter (11) 84 29:15 79
Christy Lawrence (09) 86 30:21
Courtney Tigney (09) 87 30:25

Brownstown Woodhaven ** TEAM TOTAL ** 2:10:45 331

12. Dearborn Fordson Samia Srour (10) 62 24:27 59
Hajir Wutwut (10) 68 24:51 65
Smar Khan (09) 77 26:19 74
Hanan Dakhlalah (10) 80 26:58 76
Shamalia Khan (11) 81 27:38 77
Zahraa Zalzalah (09) 85 30:06
Bushra Khan (11) 88 31:08

Dearborn Fordson ** TEAM TOTAL ** 2:10:13 351

Lincoln Park Katherine Barber (12) 83 29:02
Olivia Sanchez (11) 89 32:53

Lincoln Park ** TEAM TOTAL ** 1:01:55

Southgate Anderson Danielle Ursing (11) 22 21:44
Brianna Ursing (11) 24 21:59
Kelly Rosbury (10) 33 22:36
Chelsea Heavner (12) 79 26:57

Southgate Anderson ** TEAM TOTAL ** 1:33:16




BOYS
Team Scores
1 Birmingham Brother Rice 1 4 6 12 15 24 36 38
2 Troy 2 7 8 14 18 20 22 49
3 Troy-Athens 3 11 30 35 41 46 70 120
4 Warren deLaSalle 13 17 29 34 39 45 53 132
5 North Farmington 10 16 31 44 64 67 73 165
6 Berkley 5 25 43 58 63 66 78 194
7 Farmington 19 23 47 49 59 61 71 197
8 Warren Mott 9 28 42 54 68 76 83 201
9 West Bloomfield 21 40 52 69 72 75 77 254
10 Detroit Mumford 27 55 56 57 60 255
11 Warren Cousino 37 38 50 81 88 89 93 293
12 Royal Oak Kimball 32 51 62 74 84 86 87 303
13 Detroit Cooley 26 79 82 91 92 368
14 Hazel Park 33 80 85 90 95 97 98 381
NS Detroit Mackenzie 48 65 94 96 NTS

Adjusted Scores
1 Birmingham Brother Rice 1 4 6 12 15 24 36 38
2 Troy 2 7 8 14 18 20 22 49
3 Troy-Athens 3 11 30 35 41 46 68 120
4 Warren deLaSalle 13 17 29 34 39 45 52 132
5 North Farmington 10 16 31 44 63 65 71 164
6 Berkley 5 25 43 57 62 64 76 192
7 Farmington 19 23 47 48 58 60 69 195
8 Warren Mott 9 28 42 53 66 74 81 198
9 West Bloomfield 21 40 51 67 70 73 75 249
10 Detroit Mumford 27 54 55 56 59 251
11 Warren Cousino 37 38 49 79 86 87 91 289
12 Royal Oak Kimball 32 50 61 72 82 84 85 297
13 Detroit Cooley 26 77 80 89 90 362
14 Hazel Park 33 78 83 88 92 93 94 374


Runners List
1 1 Dan Murray 12 Birmingham Brother Rice 16:55.1
2 2 Nick Gillett 12 Troy 17:19.2
3 3 Phil DeCoook 12 Troy-Athens 17:32.2
4 4 Ryan Gregory 10 Birmingham Brother Rice 17:49.9
5 5 Daniel Smith 12 Berkley 17:52.4
6 6 John Black 9 Birmingham Brother Rice 17:56.5
7 7 Andrew Stewart 11 Troy 17:58.0
8 8 Jeff Drews 11 Troy 17:59.0
9 9 Bruce LaFrance 10 Warren Mott 18:00.9
10 10 Ben Gannon 11 North Farmington 18:02.4
11 11 Chris Hammer 10 Troy-Athens 18:03.8
12 12 Jason Hannawa 10 Birmingham Brother Rice 18:04.5
13 13 Christopher Haag 11 Warren deLaSalle 18:07.1
14 14 Andrew Gillett 12 Troy 18:07.9
15 15 Alex White 12 Birmingham Brother Rice 18:10.4
16 16 Jeff Mataya 11 North Farmington 18:16.1
17 17 Kevin Smith 11 Warren deLaSalle 18:20.9
18 18 Michael Carroll 12 Troy 18:28.3
19 19 Ryan Kiblawi 11 Farmington 18:37.9
20 20 Nikhil Kawlra 11 Troy 18:41.1
21 21 Aaron Metler 12 West Bloomfield 18:50.6
22 22 Jonathan Paklain 11 Troy 18:53.9
23 23 Christian Tobe 12 Farmington 18:55.1
24 24 Sam Klemet 11 Birmingham Brother Rice 18:58.4
25 25 Andrew Dillon 11 Berkley 18:59.0
26 26 Raphael Harper 12 Detroit Cooley 19:01.7
27 27 Daniel Rounds 12 Detroit Mumford 19:12.6
28 28 Shane Knoll 9 Warren Mott 19:13.8
29 29 Andrew Arendoski 10 Warren deLaSalle 19:14.2
30 30 Alvin Moore 9 Troy-Athens 19:17.1
31 31 Dan Carlson 11 North Farmington 19:21.0
32 32 Ryan Danescu 11 Royal Oak Kimball 19:22.3
33 33 Eric Koppman 11 Hazel Park 19:23.9
34 34 Paul Gardella 12 Warren deLaSalle 19:24.3
35 35 Scott Brunning 10 Troy-Athens 19:24.5
36 36 Mike Bair 10 Birmingham Brother Rice 19:25.0
37 37 William Prather 12 Warren Cousino 19:25.8
38 38 Brian Wendling 11 Warren Cousino 19:26.2
39 39 Thomas Appleton 11 Warren deLaSalle 19:26.4
40 40 Zachary Foster 11 West Bloomfield 19:26.9
41 41 Erik Meerschaert 11 Troy-Athens 19:28.6
42 42 Timothy Edwards 10 Warren Mott 19:31.3
43 43 Richard Salchow 12 Berkley 19:34.4
44 44 Eugene Furman 11 North Farmington 19:36.9
45 45 Ryan Haas 12 Warren deLaSalle 19:37.3
46 46 Daniel Safronoff 12 Troy-Athens 19:39.6
47 47 Lance Dawson 10 Farmington 19:43.2
48 Leslie Evans 9 Detroit Mackenzie 19:43.4
49 48 Thomas Peszek 12 Farmington 19:43.9
50 49 Brandon Wencenciak 11 Warren Cousino 19:45.4
51 50 Joe Valente 11 Royal Oak Kimball 19:46.4
52 51 Neeaz Mahmud 11 West Bloomfield 19:47.7
53 52 Karol Grzesiak 9 Warren deLaSalle 19:48.5
54 53 John Rejc 12 Warren Mott 19:52.6
55 54 Hoises Jones 12 Detroit Mumford 19:53.8
56 55 Benjamin Tucker 12 Detroit Mumford 19:56.6
57 56 Isaia Marshall 11 Detroit Mumford 19:58.5
58 57 Eric Edros 12 Berkley 20:01.0
59 58 Don Deflorio 9 Farmington 20:02.2
60 59 Jimmie Jones 11 Detroit Mumford 20:02.8
61 60 Thomas Eason 12 Farmington 20:04.6
62 61 James Gallagher 12 Royal Oak Kimball 20:09.1
63 62 Jonathan Walters 12 Berkley 20:12.4
64 63 David Mayseless 11 North Farmington 20:15.6
65 Adidias Quinn 10 Detroit Mackenzie 20:21.8
66 64 Corey Zambrano 11 Berkley 20:22.2
67 65 James Ligdis 9 North Farmington 20:23.0
68 66 Timothy Pare' 11 Warren Mott 20:23.6
69 67 Andrew Yahkind 11 West Bloomfield 20:29.1
70 68 Matt Griffen 12 Troy-Athens 20:30.2
71 69 Patrick Whinnery 9 Farmington 20:34.2
72 70 Kirk Bartlett 11 West Bloomfield 20:35.5
73 71 Oren Brandvain 9 North Farmington 20:40.0
74 72 Steve Kantarian 10 Royal Oak Kimball 20:45.8
75 73 Daniel Fong 11 West Bloomfield 20:56.9
76 74 John Zalewski 11 Warren Mott 20:57.3
77 75 Mark Shevin 10 West Bloomfield 20:57.9
78 76 Cary Matthews-Pennanen 11 Berkley 21:13.4
79 77 Adrain Lyles 11 Detroit Cooley 21:18.8
80 78 Timmothy Kocik 10 Hazel Park 21:21.6
81 79 Kevin Kirk 12 Warren Cousino 21:36.8
82 80 Stephan Brooks 10 Detroit Cooley 21:37.2
83 81 Brandon McCarron 11 Warren Mott 21:40.2
84 82 Brian Meisel 10 Royal Oak Kimball 21:40.4
85 83 Dave Royer 9 Hazel Park 21:40.6
85 84 George Doman 11 Royal Oak Kimball 21:53.7
86 85 Tom Kant 12 Royal Oak Kimball 22:25.0
87 86 Drew McElroy 11 Warren Cousino 23:50.9
88 87 Matthew Sutton 10 Warren Cousino 23:57.4
89 88 Logan Smith 11 Hazel Park 24:04.8
90 89 Torrence Walker 12 Detroit Cooley 24:09.8
91 90 Ralston Brickerson 11 Detroit Cooley 24:53.4
92 91 Vince Buscemi 9 Warren Cousino 24:55.1
93 Christopher Gandy 12 Detroit Mackenzie 25:51.9
94 92 Brandon Young 9 Hazel Park 26:08.5
96 Randy Hall 10 Detroit Mackenzie 26:26.4
97 93 George Fuson 9 Hazel Park NoTime
98 94 Brandon Smith 11 Hazel Park NoTime

State Team Qualifiers
Individual Qualifiers


The Top 3 Teams
1 Birmingham Brother Rice 38 Coach Bob Stark

1 Dan Murray 12 16:55.1
4 Ryan Gregory 10 17:49.9
6 John Black 9 17:56.5
12 Jason Hannawa 10 18:04.5
15 Alex White 12 18:10.4
24 Sam Klemet 11 18:58.4
36 Mike Bair 10 19:25.0

2 Troy 49 Coach Kevin Spencer

2 Nick Gillett 12 17:58.0
7 Andrew Stewart 11 17:19.2
8 Jeff Drews 11 17:59.0
14 Andrew Gillett 12 18:07.9
18 Michael Carroll 12 18:28.3
20 Nikhil Kawlra 11 18:41.1
22 Jonathan Paklain 11 18:53.9

3 Troy-Athens 120 Coach Mike Stallsmith

3 Phil DeCoook 12 17:32.2
11 Chris Hammer 10 18:03.8
30 Alvin Moore 9 19:17.1
35 Scott Brunning 10 19:24.5
41 Erik Meerschaert 11 19:28.6
46 Daniel Safronoff 12 19:39.6
70 Matt Griffen 12 20:30.2



Individual Qualifiers

# Pl Name Class School I Time Coach
1 5 Daniel Smith 12 Berkley I 17:52.4 Paul Yowchuang
2 9 Bruce LaFrance 10 Warren Mott I 18:00.9 Michael Schulte
3 10 Ben Gannon 11 North Farmington I 18:02.4 Paul Welch
4 13 Christopher Haag 11 Warren deLaSalle I 18:07.1 Bob Blunk

GIRLS
Team Scores
1 Troy 5 6 7 8 18 19 22 44
2 North Farmington 3 14 16 23 27 40 46 83
3 Farmington 9 12 17 26 33 38 53 97
4 Farmington Hills Mercy 11 13 15 28 39 51 54 106
5 Warren Cousino 1 10 24 34 43 50 67 112
6 Troy-Athens 20 29 30 32 35 37 48 146
7 Berkley 21 31 36 42 49 56 58 179
8 Warren Mott 2 41 57 65 66 70 71 231
9 West Bloomfield 25 45 47 72 74 263
10 Royal Oak Kimball 52 60 68 69 73 76 80 322
11 Detroit Mackenzie 44 63 64 79 84 334
12 Detroit Mumford 55 59 75 82 83 354
13 Detroit Cooley 61 62 77 78 81 359
NS Hazel Park 4 NTS

Adjusted Scores
1 Troy 4 5 6 7 17 18 21 39
2 North Farmington 3 13 15 22 26 39 45 79
3 Farmington 8 11 16 25 32 37 52 92
4 Farmington Hills Mercy 10 12 14 27 38 50 53 101
5 Warren Cousino 1 9 23 33 42 49 66 108
6 Troy-Athens 19 28 29 31 34 36 47 141
7 Berkley 20 30 35 41 48 55 57 174
8 Warren Mott 2 40 56 64 65 69 70 227
9 West Bloomfield 24 44 46 71 73 258
10 Royal Oak Kimball 51 59 67 68 72 75 79 317
11 Detroit Mackenzie 43 62 63 78 83 329
12 Detroit Mumford 54 58 74 81 82 349
13 Detroit Cooley 60 61 76 77 80 354

Runners List
1 1 Kristen Hoffman 12 Warren Cousino 21:15.8
2 2 Chandra Robinson 11 Warren Mott 21:59.4
3 3 Moundros Nicole 12 North Farmington 22:01.7
4 Rachael Green 12 Hazel Park 22:05.7
5 4 Beth Hill 9 Troy 22:08.3
6 5 Audrey Osinski 10 Troy 22:15.9
7 6 Katie Beyer 10 Troy 22:16.1
8 7 Mary Ann Marsack 12 Troy 22:16.3
9 8 Claire Czaplicki 11 Farmington 22:26.7
10 9 Ann Marie Keisic 11 Warren Cousino 22:28.9
11 10 Amanda Nagy 9 Farmington Hills Mercy 22:32.7
12 11 Rachel Button 10 Farmington 22:32.9
13 12 Shannon La Fave 9 Farmington Hills Mercy 22:34.9
14 13 Kelly Kuo 12 North Farmington 22:40.7
15 14 Valerie Burnisky 12 Farmington Hills Mercy 22:42.0
16 15 Katherine Milan 10 North Farmington 22:47.2
17 16 Kristen Balla 12 Farmington 22:49.1
18 17 Elaine Brady 12 Troy 22:51.2
19 18 Andrea Feczko 11 Troy 22:54.2
20 19 Mary Gabriels 11 Troy-Athens 22:54.8
21 20 Talia Selitsky 11 Berkley 22:55.0
22 21 Jessica Fairless 11 Troy 23:03.2
23 22 Susan Barrows 11 North Farmington 23:07.2
24 23 Alexandria Sullivan 9 Warren Cousino 23:10.6
25 24 Christina Goll 11 West Bloomfield 23:11.6
26 25 Megan Annarino 12 Farmington 23:19.2
27 26 Amy Miller 11 North Farmington 23:22.8
28 27 Elizabeth Williams 9 Farmington Hills Mercy 23:25.1
29 28 Laurie Roiser 11 Troy-Athens 23:26.0
30 29 Amy Cathcart 10 Troy-Athens 23:27.5
31 30 Chelsea Smith 9 Berkley 23:27.9
32 31 Stephanie Servin 10 Troy-Athens 23:28.2
33 32 Kiblawi Ava 9 Farmington 23:36.0
34 33 Gayle Mazurkiewicz 12 Warren Cousino 23:36.2
35 34 Annie Wilson 12 Troy-Athens 23:38.5
36 35 Karlie Weltman 12 Berkley 23:42.5
37 36 Brittany Malover 11 Troy-Athens 24:03.7
38 37 Shanna Barkume 12 Farmington 24:09.0
39 38 Bridget Hunt 9 Farmington Hills Mercy 24:23.1
40 39 Kristen Stamboulian 12 North Farmington 24:30.0
41 40 Sandy Ma 11 Warren Mott 24:36.6
42 41 Stephanie Wagner 12 Berkley 24:40.3
43 42 Kimberly Keefe 11 Warren Cousino 24:41.6
44 43 Cora Hawkins 11 Detroit Mackenzie 24:46.5
45 44 Sarah Mullkoff 9 West Bloomfield 24:48.2
46 45 Anne Lieberman 12 North Farmington 24:48.8
47 46 Katie Pfau 9 West Bloomfield 24:54.0
48 47 Katie Roeder 11 Troy-Athens 25:04.4
49 48 Michelle Smith 9 Berkley 25:06.2
50 49 Jaime Hannan 10 Warren Cousino 25:11.1
51 50 Courtney Meyer 12 Farmington Hills Mercy 25:14.6
52 51 Megan Canty 10 Royal Oak Kimball 25:25.5
53 52 Jenny Hall 10 Farmington 25:25.7
54 53 Margaret Layman 11 Farmington Hills Mercy 25:31.9
55 54 Angela Hayes 11 Detroit Mumford 25:36.2
56 55 Megan Russell 12 Berkley 25:43.3
57 56 Beth Perry 10 Warren Mott 25:43.7
58 57 Jann Tomaro 11 Berkley 25:44.6
59 58 Relmar Duffy 11 Detroit Mumford 25:52.8
60 59 Merry Gavin 12 Royal Oak Kimball 25:59.1
61 60 Alana Stitt 11 Detroit Cooley 26:18.3
62 61 LaRhonda Carter 11 Detroit Cooley 26:19.2
63 62 Geneva Dates 10 Detroit Mackenzie 26:31.9
64 63 Leah Burt 10 Detroit Mackenzie 26:33.2
65 64 Mandy Ma 11 Warren Mott 26:40.6
66 65 Anndrea Hubbard 11 Warren Mott 26:43.0
67 66 Laura Domish 10 Warren Cousino 26:45.0
68 67 Mary Marasco 11 Royal Oak Kimball 27:01.0
69 68 Jennifer Holcomb 11 Royal Oak Kimball 27:05.3
70 69 Qiwen Yu 9 Warren Mott 27:06.7
71 70 Suzanne Bautista 9 Warren Mott 27:07.8
72 71 Manda Lai 12 West Bloomfield 27:18.7
73 72 Jessica Sczempek 12 Royal Oak Kimball 27:34.1
74 73 Amanda Brady 11 West Bloomfield 27:38.9
75 74 Kimleeta Davis 11 Detroit Mumford 28:12.4
76 75 Emily Renkert 11 Royal Oak Kimball 28:26.3
77 76 Britinie Smoot 10 Detroit Cooley 28:38.4
78 77 Alicia Hilson 12 Detroit Cooley 28:39.4
79 78 Reachel Brown 10 Detroit Mackenzie 29:42.2
80 79 Jessica Morton 12 Royal Oak Kimball 30:22.9
81 80 Marylena Rouse 10 Detroit Cooley 30:36.8
82 81 Courtney Crosby 9 Detroit Mumford 30:41.1
83 82 Paula Tabb 11 Detroit Mumford 34:05.9
84 83 Chelona Bates 10 Detroit Mackenzie 35:04.5

The Top 3 Teams

1 Troy 39 Coach Kevin Spencer

5 Beth Hill 9 22:08.3
6 Audrey Osinski 10 22:15.9
7 Katie Beyer 10 22:16.1
8 Mary Ann Marsack 12 22:16.3
18 Elaine Brady 12 22:51.2
19 Andrea Feczko 11 22:54.2
22 Jessica Fairless 11 23:03.2

2 North Farmington 79 Coach Bill Pinnell

3 Moundros Nicole 12 22:01.7
14 Kelly Kuo 12 22:40.7
16 Katherine Milan 10 22:47.2
23 Susan Barrows 11 23:07.2
27 Amy Miller 11 23:22.8
40 Kristen Stamboulian 12 24:30.0
46 Anne Lieberman 12 24:48.8

3 Farmington 92 Coach Anne Baydnee

9 Claire Czaplicki 11 22:26.7
12 Rachel Button 10 22:32.9
17 Kristen Balla 12 22:49.1
26 Megan Annarino 12 23:19.2
33 Kiblawi Ava 9 23:36.0
38 Shanna Barkume 12 24:09.0
53 Jenny Hall 10 25:25.7


Individual Qualifiers

# Pl Name Class School I Time Coach
1 1 Kristen Hoffman 12 Warren Cousino I 21:15.8 Edmond Carleton
2 2 Chandra Robinson 11 Warren Mott I 21:59.4 Mark Urquhart
3 4 Rachael Green 12 Hazel Park I 22:05.7 Bill Boldt
4 10 Ann Marie Keisic 11 Warren Cousino I 22:28.9 Edmond Carleton
5 11 Amanda Nagy 9 Farmington Hills Mercy I 22:32.7 Gary Servais
6 13 Shannon La Fave 9 Farmington Hills Mercy I 22:34.9 Gary Servais
7 15 Valerie Burnisky 12 Farmington Hills Mercy I 22:42.0 Gary Servais



BOYS
(Team Results) --
Detroit U-D Jesuit 47
Sterling Heights 55
Grosse Pointe South 85
Grosse Pointe North 105
Roseville 131
Ford II 159
Fraser 160
Sterling Heights Stevenson 188.

(Individuals) --
1. Patrick Dantzer, Grosse Pointe South, 16:03.0
2. Jeff Draggich, Sterling Heights, 16:08.0
3. Greg Haapala, Detroit U-D Jesuit, 16:22.0
4. Matthew Reed, Fraser, 16:24.0
5. Daniel Zinser, Roseville, 16:37.0
6. Mike Schuchardt, Detroit U-D Jesuit, 16:44.0
7. Jim Hagemann, Detroit U-D Jesuit, 16:46.0
8. Jason Arini, Sterling Heights, 16:56.0
9. Chris Tibaudo, Grosse Pointe North, 17:05.0
10. Steve Cullen, Fraser, 17:07.0
11. Aaron Cury, Detroit U-D Jesuit, 17:08.0
12. Chris Lieblang, Sterling Heights, 17:09.0
13. Chris Webster, Ford II, 17:10.0
14. Dave Secord, Grosse Pointe North, 17:11.0
15. Jimmy Partridge, Sterling Heights, 17:15.0
16. Andrew Visger, Grosse Pointe South, 17:16.0
17. Robert Hanrahan, Grosse Pointe South, 17:43.0
18. Dominic Fano, Sterling Heights, 17:47.0
19. Jacob Schultz, Ford II, 17:48.0
20. Tom Szczesny, Detroit U-D Jesuit, 17:50.0
21. Robert Porter, Grosse Pointe South, 17:52.0
22. Andy Kapordelis, Grosse Pointe North, 17:54.0
23. Steve Heuer, Sterling Heights Stevenson, 17:55.0
24. Duane Casbar, Sterling Heights, 18:01.0
25. Matt Lutch, Roseville, 18:06.0
26. Jon Maten, Detroit U-D Jesuit, 18:09.0
27. Dave, Detroit U-D Jesuit, 18:10.0
28. Larry Ripari, Roseville, 18:12.6
29. Roland Vandenbroecke, Grosse Pointe North, 18:17.0
30. Mike Liang, Grosse Pointe South, 18:18.0
31. Jeff Hohlfeldt, Grosse Pointe North, 18:19.0
32. Greg Blackburn, Grosse Pointe North, 18:20.0
33. Dave Watson, Grosse Pointe North, 18:21.0
34. Dan Fulmer, Sterling Heights, 18:22.0
35. Alex Mackenzie, Grosse Pointe South, 18:24.0
36. Jeff LaFave, Roseville, 18:37.0
37. Bob Thomason, Roseville, 18:39.0
38. Pat McCaw, Sterling Heights Stevenson, 18:40.0
39. Dan Taormina, Sterling Heights Stevenson, 18:42.0
40. Andy DeCoster, Ford II, 18:44.0
41. Jim Rupe, Sterling Heights Stevenson, 18:54.0
42. Kevin Backman, Grosse Pointe South, 18:56.0
43. Tim Kosky, Ford II, 19:02.0
44. Mike Papastamatis, Ford II, 19:03.0
45. Mike Knight, Roseville, 19:04.0
46. Jeff Cyprus, Fraser, 19:06.0
47. Kenneth Barns, Sterling Heights Stevenson, 19:08.0
48. Brian, Fraser, 19:12.0
49. Mike Colonna, Ford II, 19:26.0
50. Kory Weishaupt, East Detroit, 19:29.0.
51. Ryan Klei, Sterling Heights Stevenson, 19:33.0
52. Dave, Ford II, 19:34.0
53. Kevin, Fraser, 20:23.0
54. Chris McGee, Fraser, 20:45.0
55. Thomas Lyijnen, Sterling Heights Stevenson, 21:02.0
56. Ramone Favors, Detroit Osborn, 21:19.0
57. Mike Reed, Fraser, 21:24.0
58. Jermaine Finkley, Detroit Osborn, 24:20.0
59. Roger Ferguson, Detroit Osborn, 24:25.0
60. Charles Mills, Detroit Osborn, 24:30.0
61. Darrius Cornay, Detroit Denby, NF
62. Joshia James, Detroit Denby, NF
63. Kayon Johnson, Detroit Denby, NF
64. Rashawn Lee, Detroit Denby, NF
65. Jamar Morris, Detroit Denby, NF
66. Ricky Raines, Detroit Denby, NF
67. Dante Sewell, Detroit Denby, NF
68. Derrick, Detroit Finney, NF
69. Anthony Bates, Detroit Finney, NF
70. Winford Byrd, Detroit Finney, NF
71. George Garfield, Detroit Finney, NF
72. Fred Jackson, Detroit Finney, NF
73. Jonathon Kelly, Detroit Finney, NF
74. Desmond McDaniel, Detroit Finney, NF
75. Anthony Askew, Detroit Martin Luther King, NF
76. Johnny Hudson, Detroit Martin Luther King, NF
77. Mark Johnson, Detroit Martin Luther King, NF
78. Charles Jones, Detroit Martin Luther King, NF
79. Calvin McDaniel, Detroit Martin Luther King, NF
80. Dejuan Miller, Detroit Martin Luther King, NF
81. Brandon Scarber, Detroit Martin Luther King, NF
82. Paul Aloebue, Detroit Northwestern, NF
83. Jeffrey Hambrick, Detroit Northwestern, NF
84. Andre Lloyd, Detroit Northwestern, NF
85. Michael Long, Detroit Northwestern, NF
86. Gary Price, Detroit Northwestern, NF
87. Jeremy Quinton, Detroit Northwestern, NF
88. Leroy Revels, Detroit Northwestern, NF
89. Darryl Havior, Detroit Osborn, NF
90. Darrin Johnson, Detroit Osborn, NF
91. Christopher Turner, Detroit Osborn, NF
92. Laron Dorsey, Detroit Pershing, NF
93. Curtis Ramsey, Detroit Pershing, NF
94. William Ross, Detroit Pershing, NF
95. Derek Dougan, East Detroit, NF
96. Robbie Fulgenzi, East Detroit, NF
97. Joey Rebar, East Detroit, NF
98. Mike Wilmoth, East Detroit, NF
99. Mike Feys, Roseville, NF.

GIRLS
(Team Results) --
Sterling Heights Stevenson 17
Grosse Pointe South 57
Grosse Pointe North 84
Sterling Heights 89
Harper Woods Regina 143
Ford II 163
Detroit Pershing 209.

(Individuals) --
1. Katie Danyko, Sterling Heights Stevenson, 18:32.0
2. Nicole Blake, Sterling Heights Stevenson, 18:47.0
3. Renee, Sterling Heights Stevenson, 19:12.0
4. Amanda Voydanoff, Sterling Heights Stevenson, 19:19.0
5. Laura Fisher, Grosse Pointe North, 19:32.0
6. Kelly Craze, Sterling Heights, 19:33.0
7. Mollie Harms, Sterling Heights Stevenson, 19:56.0
8. Mary Gibson, Grosse Pointe South, 19:58.0
9. Stephanie Proos, Sterling Heights Stevenson, 20:01.0
10. Heather Whiteley, Grosse Pointe South, 20:03.0
11. Kelly Szymborski, Grosse Pointe North, 20:04.0
12. Megan Zaranek, Grosse Pointe South, 20:05.0
13. Hilary Zaranek, Grosse Pointe South, 20:13.0
14. Laureen Sullivan, Grosse Pointe South, 20:49.0
15. Nicole Zonca, Ford II, 21:02.0
16. Stephanie Huber, Sterling Heights, 21:06.0
17. Liz Petit, Grosse Pointe South, 21:09.0
18. Lauri Eisen, Harper Woods Regina, 21:10.0
19. Maureen, Grosse Pointe South, 21:16.0
20. Sharlene Orlowsky, Sterling Heights, 21:22.0
21. Laura Secord, Grosse Pointe North, 21:49.0
22. Emily Rix, Roseville, 21:54.0
23. Lauren Leto, Grosse Pointe North, 21:55.0
24. Lauren Moy, Sterling Heights, 22:02.0
25. Kelly, Sterling Heights, 22:07.0
26. Patricia Winterfield, Grosse Pointe North, 22:16.0
27. Kathryn Veryser, Grosse Pointe North, 22:19.0
28. Laura Claus, Fraser, 22:27.0
29. Catherine Vaughn, Harper Woods Regina, 22:29.0
30. Nicole Jandron, Sterling Heights Stevenson, 22:30.0
31. Kahalla Hampton, Detroit Martin Luther King, 22:41.0
32. Yonika Jackson, Detroit Martin Luther King, 22:46.0
33. Katie Eisen, Harper Woods Regina, 23:01.0
34. Amber Masters, East Detroit, 23:05.0
35. Heather O'Boyle, Grosse Pointe North, 23:11.0
36. Kristen Kolp, Fraser, 23:15.0
37. Amanda, Ford II, 23:19.0
38. Rebecca Burke, Ford II, 23:25.0
39. Michelle Marquis, Fraser, 23:27.0
40. Natalie Rieberas, Sterling Heights, 23:30.0
41. Alecia Kulka, Harper Woods Regina, 23:35.0
42. Andrea Paradise, Harper Woods Regina, 23:38.0
43. Micaela Mayer, Roseville, 23:48.0
44. Sara Demars, Harper Woods Regina, 23:49.0
45. Karon Walter, Harper Woods Regina, 24:09.0
46. Lindsey Craze, Sterling Heights, 24:21.0
47. Laveta Kendrix, Detroit Pershing, 24:57.0
48. Bobbie Watson, Detroit Pershing, 25:06.0
49. Heather, Ford II, 25:09.0
50. Krystyn Wypyck, Fraser, 25:20.0.
51. Kristen Adams, Detroit Martin Luther King, 25:22.0
52. Racquel Redrick, Detroit Pershing, 25:25.0
53. Crystal Grundy, Detroit Pershing, 25:34.0
54. Lisa Kosal, Ford II, 25:43.0
55. Denisha Sanders, Detroit Pershing, 26:03.0
56. Arica Henderson, Detroit Martin Luther King, 26:30.0
57. Kristen Anderlite, Ford II, 26:39.0
58. Dominique Bounds, Detroit Denby, NF
59. Jenaie Edwards, Detroit Denby, NF
60. Cedrina Harris, Detroit Denby, NF
61. Mallory Humes, Detroit Denby, NF
62. Tamyra Jackson, Detroit Denby, NF
63. Patricia Massey, Detroit Denby, NF
64. Pilar Gaines, Detroit Martin Luther King, NF
65. Shanntae Tyler, Detroit Martin Luther King, NF
66. Fadwa Yaldoo, Detroit Martin Luther King, NF
67. Heather, Detroit Northwestern, NF
68. Tiletha Bradford, Detroit Northwestern, NF
69. Earlanna Goldsmith, Detroit Northwestern, NF
70. Marie Hood, Detroit Northwestern, NF
71. Marqell Jackson, Detroit Northwestern, NF
72. Brittany Motley, Detroit Northwestern, NF
73. Tamika Young, Detroit Northwestern, NF
74. Shakyra Baker, Detroit Osborn, NF
75. Vanessa Bassett, Detroit Osborn, NF
76. Sharonda Crane, Detroit Osborn, NF
77. Beverly Graves, Detroit Osborn, NF
78. Ashley Henderson, Detroit Osborn, NF
79. LaToya Jamison, Detroit Osborn, NF
80. Natasha McCree, Detroit Osborn, NF
81. Stephanie Bahoura, Detroit Pershing, NF
82. Maria Crawford, Detroit Pershing, NF
83. Regina Nock, East Detroit, NF
84. Brandi Rosenbrock, East Detroit, NF
85. Ashlee Canty, Fraser, NF
86. Jill Pietron, Fraser, NF
87. Tricia Kerchkof, Roseville, NF
88. Nyna Zatkoff, Roseville, NF
89. Sara Holdwick, Ford II, NF.




BOYS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Grosse Ile 59 7. Riverview 205 ³
³ 2. Carleton Airport 83 8. Allen Park 224 ³
³ 3. Monroe Jefferson 85 9. Redford Thurston 224 ³
³ 4. Dearborn Heights Crestwood 87 10. Romulus 280 ³
³ 5. Trenton 99 11. Milan 297 ³
³ 6. Dearborn Divine Child 105 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

MEN'S 5K

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Scott Kallgren (12) Trenton 104 16:45.1 1
2. Jacob Baron (12) Monroe Jefferson 69 17:01.9 2
3. Jon Hodge (11) Grosse Ile 56 17:10.0 3
4. Christopher Naida (12) Dearborn Divine Child 21 17:18.3 4
5. Chris VanWashenova (12) Monroe Jefferson 72 17:27.7 5
6. Derek Meiring (12) Carleton Airport 12 17:34.4 6
7. Thomas Delucia (11) Trenton 103 17:38.9 7
8. Harley Rohloff (11) Grosse Ile 59 17:40.6 8
9. Adam Gluski (11) Grosse Ile 54 17:44.4 9
10. Aaron Anderson (11) Monroe Jefferson 68 17:50.0 10
11. Ross Mason (11) Carleton Airport 11 18:00.5 11
12. David Mincel (10) Dearborn Divine Child 19 18:02.5 12
13. Chris Pipitone (12) Dearborn Heights Crestwood 45 18:03.5 13
14. Brett Soltys (11) Redford Thurston 80 18:04.1 14
15. Jon Hans (10) Dearborn Heights Crestwood 41 18:08.4 15
16. Grant Gluski (11) Grosse Ile 55 18:10.0 16
17. Ray Rollet (10) Carleton Airport 13 18:14.2 17
18. Kyle Matthews (12) Dearborn Heights Crestwood 43 18:18.1 18
19. Eric Dailing (10) Trenton 102 18:20.8 19
20. Gabe McKinsey (11) Dearborn Heights Crestwood 44 18:30.6 20
21. Justin Willis (10) Dearborn Heights Crestwood 47 18:31.0 21
22. Calvin Cross (11) River Rouge 83 18:32.3 -
23. John Davis (11) Riverview 88 18:32.8 22
24. Adam Shields (10) Grosse Ile 60 18:33.2 23
25. Robb Windham (12) Carleton Airport 9 18:42.5 24
26. Scott Uhlik (11) Carleton Airport 14 18:43.3 25
27. Russell Venier (12) Monroe Jefferson 73 18:55.6 26
28. Ed Hermann (12) Dearborn Divine Child 16 18:58.1 27
29. Neil Matthews (11) Riverview 91 18:58.4 28
30. Eugene Yoscovits (09) Trenton 108 18:59.7 29
31. Dorian Bryant (11) River Rouge 82 19:08.6 -
32. Thomas Ludwick (10) Dearborn Divine Child 18 19:08.9 30
33. Chris Lewicki (10) Dearborn Heights Crestwood 42 19:09.4 P
34. Erik Livingston (09) Dearborn Divine Child 17 19:11.3 32
35. Jeremiah Yeager (10) Romulus 101 19:17.7 33
36. Nick Hollister (12) Carleton Airport 8 19:18.5 P
37. Ajit Sandhu (12) Dearborn Heights Crestwood 46 19:21.7 P
38. Tom Stoll (11) Allen Park 7 19:26.4 36
39. Pat Butterfield (12) Dearborn Divine Child 15 19:28.4 P
40. Aaron Swanson (12) Dearborn Divine Child 20 19:28.9 P
41. Brian Moineau (12) Riverview 92 19:32.0 39
42. Mike Sharkey (12) Allen Park 6 19:37.1 40
43. Josh Plucinski (10) Redford Thurston 79 19:38.6 41
44. Nathan Willis (10) Monroe Jefferson 74 19:39.3 42
45. Andrew Whaley (12) Trenton 107 19:40.9 43
46. Mike LaDuke (10) Carleton Airport 10 19:41.8 P
47. Steve Skinner (11) Trenton 106 19:44.8 P
48. Andy Lowery (09) Allen Park 3 19:52.1 46
49. Nikhil Huprikar (12) Allen Park 2 20:12.0 47
50. Ian Brown (12) Redford Thurston 75 20:15.8 48
51. Dave Kalisz (10) Riverview 90 20:24.1 49
52. Robby Isley (10) Milan 63 20:31.3 50
53. John Pandoff (12) Grosse Ile 57 20:35.3 P
54. Dan Ludwick (10) Monroe Jefferson 71 20:36.3 P
55. Richard Davis (10) Romulus 99 20:41.1 53
56. Adrian Simmons (10) Romulus 100 20:42.3 54
57. John Mark Isaac Madison (Allen Park 4 20:46.2 55
58. Chris Kurowicki (09) Milan 65 20:51.5 56
59. James Petras (12) Grosse Ile 58 21:01.7 P
60. Joshua Weld-Wallis (09) Detroit Renaissance 32 21:03.6 -
61. Ryan Proudlock (09) Gibraltar Carlson 53 21:04.0 -
62. Jon Munday (12) Gibraltar Carlson 51 21:05.1 -
63. Jon Holton (10) Monroe Jefferson 70 21:11.4 P
64. Patrick Brown (09) Redford Thurston 76 21:13.8 59
65. Eric Cole (10) Milan 61 21:17.5 60
66. David Botu (10) Allen Park 1 21:18.4 P
67. Craig Yuhas (09) Redford Thurston 81 21:35.6 62
68. Nick Ravizza (09) Allen Park 5 21:37.5 P
69. Tim Muliett (11) Redford Thurston 78 22:05.4 P
70. Tim Gorno (09) Gibraltar Carlson 49 22:11.7 -
71. Carl Jenkins (11) Milan 64 22:21.8 65
72. Drew Cummings (10) Milan 62 22:33.6 66
73. Rahul Maheshewari (11) Riverview 94 22:43.0 67
74. Ron Duvall (09) Romulus 95 23:06.7 68
75. Lamar Tidwell (11) Riverview 93 23:26.5 P
76. Jeff Wagner (10) Milan 67 23:32.0 P
77. J. Wesley Barrett (09) Detroit Renaissance 27 23:34.4 -
78. Kevin Proudlock (09) Gibraltar Carlson 52 23:45.2 -
79. DeJuan Hartsfield (12) Redford Thurston 77 26:17.1 P
80. Ron Coleman (10) Romulus 97 28:23.3 72
81. Ron Buckley (11) Romulus 96 28:23.4 P
82. Jason Terry-Robinson (09River Rouge 87 29:55.7 -

10/27/01 MEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2

L.P. DIV. 2 REG. 12 AT ELIZABETH PARK, TRENTON 10/27/01

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Grosse Ile Jon Hodge (11) 3 17:10 3
Harley Rohloff (11) 8 17:40 8
Adam Gluski (11) 9 17:44 9
Grant Gluski (11) 16 18:10 16
Adam Shields (10) 24 18:33 23
John Pandoff (12) 53 20:35
James Petras (12) 59 21:01

** TEAM TOTAL ** 1:29:17 59

2. Carleton Airport Derek Meiring (12) 6 17:34 6
Ross Mason (11) 11 18:00 11
Ray Rollet (10) 17 18:14 17
Robb Windham (12) 25 18:42 24
Scott Uhlik (11) 26 18:43 25
Nick Hollister (12) 36 19:18
Mike LaDuke (10) 46 19:41

** TEAM TOTAL ** 1:31:13 83

3. Monroe Jefferson Jacob Baron (12) 2 17:01 2
Chris VanWashenova (12) 5 17:27 5
Aaron Anderson (11) 10 17:50 10
Russell Venier (12) 27 18:55 26
Nathan Willis (10) 44 19:39 42
Dan Ludwick (10) 54 20:36
Jon Holton (10) 63 21:11

** TEAM TOTAL ** 1:30:52 85

4. Dearborn Heights Crestwood Chris Pipitone (12) 13 18:03 13
Jon Hans (10) 15 18:08 15
Kyle Matthews (12) 18 18:18 18
Gabe McKinsey (11) 20 18:30 20
Justin Willis (10) 21 18:31 21
Chris Lewicki (10) 33 19:09
Ajit Sandhu (12) 37 19:21

** TEAM TOTAL ** 1:31:30 87

5. Trenton Scott Kallgren (12) 1 16:45 1
Thomas Delucia (11) 7 17:38 7
Eric Dailing (10) 19 18:20 19
Eugene Yoscovits (09) 30 18:59 29
Andrew Whaley (12) 45 19:40 43
Steve Skinner (11) 47 19:44

** TEAM TOTAL ** 1:31:22 99

6. Dearborn Divine Child Christopher Naida (12) 4 17:18 4
David Mincel (10) 12 18:02 12
Ed Hermann (12) 28 18:58 27
Thomas Ludwick (10) 32 19:08 30
Erik Livingston (09) 34 19:11 32
Pat Butterfield (12) 39 19:28
Aaron Swanson (12) 40 19:28

** TEAM TOTAL ** 1:32:37 105

7. Riverview John Davis (11) 23 18:32 22
Neil Matthews (11) 29 18:58 28
Brian Moineau (12) 41 19:32 39
Dave Kalisz (10) 51 20:24 49
Rahul Maheshewari (11) 73 22:43 67
Lamar Tidwell (11) 75 23:26

** TEAM TOTAL ** 1:40:09 205

8. Allen Park Tom Stoll (11) 38 19:26 36
Mike Sharkey (12) 42 19:37 40
Andy Lowery (09) 48 19:52 46
Nikhil Huprikar (12) 49 20:12 47
John Mark Isaac Madison 57 20:46 55
David Botu (10) 66 21:18
Nick Ravizza (09) 68 21:37

** TEAM TOTAL ** 1:39:53 224

9. Redford Thurston Brett Soltys (11) 14 18:04 14
Josh Plucinski (10) 43 19:38 41
Ian Brown (12) 50 20:15 48
Patrick Brown (09) 64 21:13 59
Craig Yuhas (09) 67 21:35 62
Tim Muliett (11) 69 22:05
DeJuan Hartsfield (12) 79 26:17

** TEAM TOTAL ** 1:40:45 224

10. Romulus Jeremiah Yeager (10) 35 19:17 33
Richard Davis (10) 55 20:41 53
Adrian Simmons (10) 56 20:42 54
Ron Duvall (09) 74 23:06 68
Ron Coleman (10) 80 28:23 72
Ron Buckley (11) 81 28:23

** TEAM TOTAL ** 1:52:09 280

11. Milan Robby Isley (10) 52 20:31 50
Chris Kurowicki (09) 58 20:51 56
Eric Cole (10) 65 21:17 60
Carl Jenkins (11) 71 22:21 65
Drew Cummings (10) 72 22:33 66
Jeff Wagner (10) 76 23:32

** TEAM TOTAL ** 1:47:33 297

12. Gibraltar Carlson Ryan Proudlock (09) 61 21:04
Jon Munday (12) 62 21:05
Tim Gorno (09) 70 22:11
Kevin Proudlock (09) 78 23:45

** TEAM TOTAL ** 1:28:05

13. River Rouge Calvin Cross (11) 22 18:32
Dorian Bryant (11) 31 19:08
Jason Terry-Robinson (0 82 29:55

** TEAM TOTAL ** 1:07:35

14. Detroit Renaissance Joshua Weld-Wallis (09) 60 21:03
J. Wesley Barrett (09) 77 23:34

** TEAM TOTAL ** 44:37

GIRLS


ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Trenton 57 6. Monroe Jefferson 120 ³
³ 2. Dearborn Divine Child 72 7. Carleton Airport 179 ³
³ 3. Grosse Ile 90 8. Allen Park 199 ³
³ 4. Milan 98 9. Redford Thurston 228 ³
³ 5. Detroit Renaissance 116 10. Dearborn Heights Crestwood 261 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

WOMEN'S 5K

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Elizabeth Webster (12) Dearborn Divine Child 20 19:49.1 1
2. Katy Jackson (12) Grosse Ile 45 19:56.9 2
3. Kelly Sampson (09) Detroit Renaissance 26 20:02.9 3
4. Kelli Gilliand (10) Trenton 75 20:11.3 4
5. Stephanie Kandas (11) Trenton 79 20:24.2 5
6. Kiel Porter (10) Milan 54 20:32.5 6
7. Erin Webster (11) Dearborn Divine Child 21 20:51.3 7
8. Stacey Kandas (12) Trenton 78 21:19.4 8
9. Emily Rollet (10) Carleton Airport 13 21:26.4 9
10. Julia Carp (12) Grosse Ile 43 21:33.1 10
11. Katie Okonowski (09) Dearborn Divine Child 18 21:37.4 11
12. Ashley Leslie (10) Monroe Jefferson 60 21:38.1 12
13. Courtney Quick (10) Grosse Ile 46 21:43.4 13
14. Tiffany Whyte (12) Detroit Renaissance 28 21:48.8 14
15. Kelly Loy (11) Milan 51 21:51.4 15
16. Calie Thompson (09) Trenton 81 21:57.0 16
17. Rebecca Seres (11) Monroe Jefferson 62 21:57.4 17
18. Chelsea Frasier (11) Allen Park 1 22:05.7 18
19. Megan Paselk (10) Milan 53 22:06.6 19
20. Kristina Frost (11) Monroe Jefferson 56 22:09.8 20
21. Cathy Rybka (12) Redford Thurston 66 22:13.4 21
22. Megan Serpa (12) Milan 55 22:17.4 22
23. Becky Jackson (12) Grosse Ile 44 22:24.8 23
24. Danielle Tarachowski (12)Trenton 80 22:28.4 24
25. Amber Hay (09) Detroit Renaissance 24 22:39.4 25
26. Rachel Sherzer (12) Dearborn Divine Child 19 22:48.9 26
27. Lori Bologna (09) Dearborn Divine Child 15 22:50.1 27
28. Joye Kallgren (09) Trenton 77 22:51.1 P
29. Kate Muliett (12) Redford Thurston 64 22:51.7 29
30. Rachel Cassar (10) Dearborn Divine Child 17 23:00.0 P
31. Alicia Walker (12) Detroit Renaissance 27 23:03.5 31
32. Annie Eby (10) Carleton Airport 8 23:04.8 32
33. Jackie Gaydos (11) Allen Park 2 23:10.0 33
34. Carrie Mather (10) Monroe Jefferson 61 23:13.2 34
35. Kristin Ciarelli (12) Dearborn Divine Child 16 23:15.1 P
36. Cassie Miller (10) Milan 52 23:16.6 36
37. Marjorie Haliburda (09) Monroe Jefferson 57 23:17.2 37
38. Kimberly Eby (11) Carleton Airport 9 23:19.4 38
39. Lorin Barr (11) Dearborn Heights Crestwood 35 23:20.4 39
40. Ashley Diaz (11) Dearborn Heights Crestwood 36 23:20.7 40
41. Stephanie Hall (12) Trenton 76 23:23.2 P
42. Erica Tieppo (09) Grosse Ile 47 23:27.4 42
43. Sharlonda Nunn (09) Detroit Renaissance 25 23:30.2 43
44. Caroline Barnard (09) Grosse Ile 42 23:33.6 P
45. Nicole Bredernitz (11) Milan 49 23:40.9 P
46. Danielle Martinez (10) Allen Park 5 23:42.0 46
47. Theresa Shields (09) Grosse Ile 48 23:46.0 P
48. Jamie Vandongen (11) Allen Park 4 23:48.1 48
49. Alex Hollister (09) Carleton Airport 10 24:08.1 49
50. Ebonie Bradley (11) Detroit Renaissance 22 24:09.2 P
51. Marisa Otter (12) Carleton Airport 12 24:09.5 51
52. Amy-Jo Hollister (10) Carleton Airport 11 24:10.4 P
53. Jennifer Coleman (10) Milan 50 24:15.6 P
54. Jennifer Solski (10) Allen Park 6 24:34.2 54
55. Andrea Trzeciak (10) Allen Park 7 24:38.2 P
56. Rachel Goodwin (12) Dearborn Heights Crestwood 38 25:07.9 56
57. Natalie Wasio (09) Redford Thurston 69 25:27.6 57
58. Becky Evans (10) Monroe Jefferson 58 25:42.4 P
59. Brande Branch (10) River Rouge 70 26:08.6 -
60. Lesia Wasio (12) Redford Thurston 68 26:13.6 59
61. Yvonne Yu (11) Dearborn Heights Crestwood 40 26:16.6 60
62. Mica Crayton (09) Detroit Renaissance 23 26:17.4 P
63. Leah Diehl (11) Redford Thurston 63 26:28.2 62
64. Laurie Stenzel (10) Redford Thurston 67 26:28.9 P
65. Laura Jackson (09) Allen Park 3 26:33.2 P
66. Mohini Prasad (12) Redford Thurston 65 27:09.1 P
67. Catherine Zarovy (10) Dearborn Heights Crestwood 41 27:14.3 66
68. Judith Vazquez (09) Dearborn Heights Crestwood 39 31:01.8 P
69. Shavonda Franklin (09) Detroit Chadsey 82 31:54.8 -
70. Jacara Olgeby (12) Detroit Chadsey 84 32:17.6 -
71. Brandice Ratliff (10) River Rouge 73 32:39.9 -
72. Amy Dickey (11) Dearborn Heights Crestwood 37 33:16.9 P
73. Carmen Florence (10) River Rouge 72 34:56.6 -
74. Martha Mejia (09) Detroit Southwestern 33 35:27.7 -
75. Madalina Ion (10) Detroit Chadsey 83 36:06.4 -

10/27/01 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2

L.P. DIV. 2 REG. 12 AT ELIZABETH PARK, TRENTON 10/27/01

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Trenton Kelli Gilliand (10) 4 20:11 4
Stephanie Kandas (11) 5 20:24 5
Stacey Kandas (12) 8 21:19 8
Calie Thompson (09) 16 21:57 16
Danielle Tarachowski (12 24 22:28 24
Joye Kallgren (09) 28 22:51
Stephanie Hall (12) 41 23:23

** TEAM TOTAL ** 1:46:19 57

2. Dearborn Divine Child Elizabeth Webster (12) 1 19:49 1
Erin Webster (11) 7 20:51 7
Katie Okonowski (09) 11 21:37 11
Rachel Sherzer (12) 26 22:48 26
Lori Bologna (09) 27 22:50 27
Rachel Cassar (10) 30 23:00
Kristin Ciarelli (12) 35 23:15

** TEAM TOTAL ** 1:47:55 72

3. Grosse Ile Katy Jackson (12) 2 19:56 2
Julia Carp (12) 10 21:33 10
Courtney Quick (10) 13 21:43 13
Becky Jackson (12) 23 22:24 23
Erica Tieppo (09) 42 23:27 42
Caroline Barnard (09) 44 23:33
Theresa Shields (09) 47 23:46

** TEAM TOTAL ** 1:49:03 90

4. Milan Kiel Porter (10) 6 20:32 6
Kelly Loy (11) 15 21:51 15
Megan Paselk (10) 19 22:06 19
Megan Serpa (12) 22 22:17 22
Cassie Miller (10) 36 23:16 36
Nicole Bredernitz (11) 45 23:40
Jennifer Coleman (10) 53 24:15

** TEAM TOTAL ** 1:50:02 98

5. Detroit Renaissance Kelly Sampson (09) 3 20:02 3
Tiffany Whyte (12) 14 21:48 14
Amber Hay (09) 25 22:39 25
Alicia Walker (12) 31 23:03 31
Sharlonda Nunn (09) 43 23:30 43
Ebonie Bradley (11) 50 24:09
Mica Crayton (09) 62 26:17

** TEAM TOTAL ** 1:51:02 116

6. Monroe Jefferson Ashley Leslie (10) 12 21:38 12
Rebecca Seres (11) 17 21:57 17
Kristina Frost (11) 20 22:09 20
Carrie Mather (10) 34 23:13 34
Marjorie Haliburda (09) 37 23:17 37
Becky Evans (10) 58 25:42

** TEAM TOTAL ** 1:52:14 120

7. Carleton Airport Emily Rollet (10) 9 21:26 9
Annie Eby (10) 32 23:04 32
Kimberly Eby (11) 38 23:19 38
Alex Hollister (09) 49 24:08 49
Marisa Otter (12) 51 24:09 51
Amy-Jo Hollister (10) 52 24:10

** TEAM TOTAL ** 1:56:06 179

8. Allen Park Chelsea Frasier (11) 18 22:05 18
Jackie Gaydos (11) 33 23:10 33
Danielle Martinez (10) 46 23:42 46
Jamie Vandongen (11) 48 23:48 48
Jennifer Solski (10) 54 24:34 54
Andrea Trzeciak (10) 55 24:38
Laura Jackson (09) 65 26:33

** TEAM TOTAL ** 1:57:19 199

9. Redford Thurston Cathy Rybka (12) 21 22:13 21
Kate Muliett (12) 29 22:51 29
Natalie Wasio (09) 57 25:27 57
Lesia Wasio (12) 60 26:13 59
Leah Diehl (11) 63 26:28 62
Laurie Stenzel (10) 64 26:28
Mohini Prasad (12) 66 27:09

** TEAM TOTAL ** 2:03:12 228

10. Dearborn Heights Crestwood Lorin Barr (11) 39 23:20 39
Ashley Diaz (11) 40 23:20 40
Rachel Goodwin (12) 56 25:07 56
Yvonne Yu (11) 61 26:16 60
Catherine Zarovy (10) 67 27:14 66
Judith Vazquez (09) 68 31:01
Amy Dickey (11) 72 33:16

** TEAM TOTAL ** 2:05:17 261

Detroit Southwestern Martha Mejia (09) 74 35:27

** TEAM TOTAL ** 35:27

River Rouge Brande Branch (10) 59 26:08
Brandice Ratliff (10) 71 32:39
Carmen Florence (10) 73 34:56

** TEAM TOTAL ** 1:33:43

Detroit Chadsey Shavonda Franklin (09) 69 31:54
Jacara Olgeby (12) 70 32:17
Madalina Ion (10) 75 36:06

** TEAM TOTAL ** 1:40:17





BOYS
SCORES
1. Fremont 49 10. Fruitport 267
2. Ionia 99 11. Otsego 279
3. Sparta 111 12. Muskegon Orchard View 287
4. Whitehall 150 13. Grand Rapids Northview 290
5. Cedar Springs 175 14. Alma 299
6. St. Johns 188 15. Belding 344
7. Coopersville 258 16. Greenville 369
8. Remus Chippewa Hills 259 17. Ludington 416
9. Grand Rapids Kenowa Hills 263

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. James Jones (12) Fremont 16:35.0 1
2. Timothy Kelsh (11) Remus Chippewa Hills 16:37.0 2
3. AJ McConnell (10) Sparta 16:38.0 3
4. Mike Fuller (12) Ionia 16:52.0 4
5. Justin Kessler (12) Ionia 16:52.1 5
6. Riley Klingel (09) Fremont 16:58.0 6
7. Derek Scott (11) Grand Rapids Northview 17:04.0 7
8. Jared Kelsh (10) Remus Chippewa Hills 17:05.0 8
9. Joe Skripka (11) Sparta 17:06.0 9
10. Adam Painter (10) Alma 17:09.0 10
11. Nathen Straathof (10) Fremont 17:10.0 11
12. Adam Hoogewind (12) Fruitport 17:18.0 12
13. Brian Wilk (11) Fremont 17:19.0 13
14. Josh Ulberg (12) Cedar Springs 17:25.0 14
15. Scott Freeman (11) Muskegon Orchard View 17:27.0 15
16. Ben Alexander (10) Grand Rapids Kenowa Hills 17:32.0 16
17. Konstantin Bachor (12) Whitehall 17:36.0 17
18. Charles Luchies (12) Fremont 17:41.0 18
19. Nate Peck (11) Coopersville 17:46.0 19
20. Nate VanDuinen (12) Muskegon Orchard View 17:47.0 20
21. Brian Keilen (11) St. Johns 17:49.0 21
22. Mike Snowden (12) Sparta 17:52.0 22
23. Andrew Hall (11) Fremont 17:56.0 P
24. Brad Colley (12) Ionia 18:00.0 24
25. Joseph Ferrentino (12) Whitehall 18:02.0 25
26. Kyle Smith (12) Whitehall 18:03.0 26
27. Joe Francisco (12) Ionia 18:03.1 27
28. Zachary Bolton (11) Belding 18:04.0 28
29. Dan Cramer (09) Cedar Springs 18:05.0 29
30. Ryan Keillor (10) Whitehall 18:10.0 30
31. Blaine Cooper-Surma (09) Ludington 18:10.1 31
32. Adam Klingel (10) Fremont 18:11.0 P
33. Joe MacDonald (12) St. Johns 18:11.1 33
34. Ryan Faber (12) Coopersville 18:17.0 34
35. Scott Sedgely (09) Muskegon Orchard View 18:18.0 35
36. Zach Kurek (09) Sparta 18:20.0 36
37. Mike Bigney (10) Cedar Springs 18:21.0 37
38. Justin Fisher-Short (12) Otsego 18:23.0 38
39. Rob Kuhtz (12) Ionia 18:23.1 39
40. Matt Harrell (11) Belding 18:24.0 40
41. Tony Shelton (11) Sparta 18:26.0 41
42. Dan DeRivera (12) Sparta 18:29.0 P
43. Gabe Harris (12) St. Johns 18:30.0 43
44. Kyle Norwood (12) Cedar Springs 18:31.0 44
45. Chris Broughan (11) St. Johns 18:32.0 45
46. Josh Kay (12) St. Johns 18:33.0 46
47. Mike Schmitt (12) Grand Rapids Kenowa Hills 18:35.0 47
48. Chris Nobach (11) St. Johns 18:35.1 P
49. Nick Ruimveld (12) Otsego 18:36.0 49
50. Ryan Donaghy (10) Greenville 18:37.0 50
51. David Cramer (12) Cedar Springs 18:38.0 51
52. Stuart Campbell (11) Whitehall 18:39.0 52
53. Mike Toman (09) Grand Rapids Northview 18:41.0 53
54. Mike Haskell (11) Sparta 18:44.0 P
55. Matt Matthews (12) Otsego 18:44.1 55
56. Dave Hanes (12) Cedar Springs 18:46.0 P
57. Chad Diefenbacher (10) Fruitport 18:48.0 57
58. Jeff Smith (11) Coopersville 18:54.0 58
59. Brian Zwart (11) Fruitport 18:54.1 59
60. Andrew Westhof (10) Fruitport 18:55.0 60
61. Jon Roobol (11) Grand Rapids Kenowa Hills 19:01.0 61
62. Andrew Kingscott (11) Alma 19:03.0 62
63. Steve DeWinter (10) Grand Rapids Kenowa Hills 19:03.1 63
64. Christopher Wieczorek (09) Ionia 19:03.9 P
65. Thomas Faussett (11) Greenville 19:08.0 65
66. Steve Quarry (10) Otsego 19:10.0 66
67. Felix Neubauer (12) Ionia 19:11.0 P
68. Matthew Alexander (11) Alma 19:12.0 68
69. Josh Wager (11) Alma 19:13.0 69
70. Matt Raterink (12) Coopersville 19:22.0 70
71. Ben Wales (09) Otsego 19:23.0 71
72. Nate Basel (10) Grand Rapids Northview 19:25.0 72
73. Mike Belrose (12) Whitehall 19:26.0 P
74. Daniel McGee (11) Grand Rapids Northview 19:28.0 74
75. Jacob Knott (11) Remus Chippewa Hills 19:29.0 75
76. Martin Boluyt (09) Grand Rapids Kenowa Hills 19:33.0 76
77. Tom Courtade (11) Coopersville 19:40.0 77
78. David Slentz (11) Greenville 19:41.0 78
79. Benjamin Freedman (11) Fruitport 19:44.0 79
80. Kyle May (10) Cedar Springs 19:44.1 P
81. David Baylis (12) Belding 19:45.0 81
82. Thomas McNeilly (11) Remus Chippewa Hills 19:46.1 82
83. Mike Gudith (12) Otsego 19:47.0 P
84. Ben VanGessel (11) Grand Rapids Northview 19:47.1 84
85. Thomas Maxim (12) Greenville 19:51.0 85
86. Andy Schafer (09) St. Johns 19:53.0 P
87. Josh Emmons (09) Belding 19:58.0 87
88. Jarod DeVoogd (11) Fruitport 19:58.1 P
89. Derrick Hofman (10) Ludington 19:59.0 89
90. Jacob Hudecz (11) Alma 20:00.0 90
91. Matthew Pelak (09) Greenville 20:03.0 91
92. Ryan Maxon (09) Remus Chippewa Hills 20:05.4 92
93. Ben Ogle (09) Alma 20:07.0 P
94. Eric Boersma (09) Coopersville 20:07.1 P
95. Jordan Blacktop (11) Ludington 20:08.0 95
96. David Kostreva (09) Ludington 20:12.0 96
97. Corey Williams (09) Remus Chippewa Hills 20:15.0 P
98. Preston Herren (12) Alma 20:18.0 P
99. Joe Maddix (12) Coopersville 20:20.0 P
100. Jeremy Welter (12) Whitehall 20:23.0 P
101. Michael Kauppila (10) Fruitport 20:29.0 P
102. Jeff Sweeney (10) Grand Rapids Kenowa Hills 20:31.0 P
103. Danny Sherrif (10) Muskegon Orchard View 20:44.0 103
104. Matt Danley (10) Grand Rapids Northview 21:10.0 P
105. Joey Heyse (12) Ludington 21:14.0 105
106. Brent DeBack (11) Grand Rapids Northview 21:18.0 P
107. Brandon Smith Otsego 21:26.0 P
108. William Olson (10) Belding 21:36.0 108
109. Darin Johnson (10) Ludington 22:06.0 P
110. Kirk Torgerson (09) Remus Chippewa Hills 22:07.0 P
111. Leonard Adams (12) Belding 22:16.0 P
112. Jeff Crawford (10) Ludington 22:24.0 P
113. Bryon Campbell (12) Greenville 23:15.0 P
114. Shawn Grossenbacher (10) Muskegon Orchard View 23:21.0 114
115. Timothy Feehan (12) Belding 33:17.0 P


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Fremont James Jones (12) 1 16:35 1
Riley Klingel (09) 6 16:58 6
Nathen Straathof (10) 11 17:10 11
Brian Wilk (11) 13 17:19 13
Charles Luchies (12) 18 17:41 18
Andrew Hall (11) 23 17:56
Adam Klingel (10) 32 18:11


Fremont ** TEAM TOTAL ** 1:25:43 49


2. Ionia Mike Fuller (12) 4 16:52 4
Justin Kessler (12) 5 16:52 5
Brad Colley (12) 24 18:00 24
Joe Francisco (12) 27 18:03 27
Rob Kuhtz (12) 39 18:23 39
Christopher Wieczorek (0 64 19:03
Felix Neubauer (12) 67 19:11


Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:28:10 99


3. Sparta AJ McConnell (10) 3 16:38 3
Joe Skripka (11) 9 17:06 9
Mike Snowden (12) 22 17:52 22
Zach Kurek (09) 36 18:20 36
Tony Shelton (11) 41 18:26 41
Dan DeRivera (12) 42 18:29
Mike Haskell (11) 54 18:44


Sparta ** TEAM TOTAL ** 1:28:22 111


4. Whitehall Konstantin Bachor (12) 17 17:36 17
Joseph Ferrentino (12) 25 18:02 25
Kyle Smith (12) 26 18:03 26
Ryan Keillor (10) 30 18:10 30
Stuart Campbell (11) 52 18:39 52
Mike Belrose (12) 73 19:26
Jeremy Welter (12) 100 20:23


Whitehall ** TEAM TOTAL ** 1:30:30 150


5. Cedar Springs Josh Ulberg (12) 14 17:25 14
Dan Cramer (09) 29 18:05 29
Mike Bigney (10) 37 18:21 37
Kyle Norwood (12) 44 18:31 44
David Cramer (12) 51 18:38 51
Dave Hanes (12) 56 18:46
Kyle May (10) 80 19:44


Cedar Springs ** TEAM TOTAL ** 1:31:00 175


6. St. Johns Brian Keilen (11) 21 17:49 21
Joe MacDonald (12) 33 18:11 33
Gabe Harris (12) 43 18:30 43
Chris Broughan (11) 45 18:32 45
Josh Kay (12) 46 18:33 46
Chris Nobach (11) 48 18:35
Andy Schafer (09) 86 19:53


St. Johns ** TEAM TOTAL ** 1:31:35 188


7. Coopersville Nate Peck (11) 19 17:46 19
Ryan Faber (12) 34 18:17 34
Jeff Smith (11) 58 18:54 58
Matt Raterink (12) 70 19:22 70
Tom Courtade (11) 77 19:40 77
Eric Boersma (09) 94 20:07
Joe Maddix (12) 99 20:20


Coopersville ** TEAM TOTAL ** 1:33:59 258


8. Remus Chippewa Hills Timothy Kelsh (11) 2 16:37 2
Jared Kelsh (10) 8 17:05 8
Jacob Knott (11) 75 19:29 75
Thomas McNeilly (11) 82 19:46 82
Ryan Maxon (09) 92 20:05 92
Corey Williams (09) 97 20:15
Kirk Torgerson (09) 110 22:07


Remus Chippewa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:33:02 259


9. Grand Rapids Kenowa Hills Ben Alexander (10) 16 17:32 16
Mike Schmitt (12) 47 18:35 47
Jon Roobol (11) 61 19:01 61
Steve DeWinter (10) 63 19:03 63
Martin Boluyt (09) 76 19:33 76
Jeff Sweeney (10) 102 20:31


Grand Rapids Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:33:44 263


10. Fruitport Adam Hoogewind (12) 12 17:18 12
Chad Diefenbacher (10) 57 18:48 57
Brian Zwart (11) 59 18:54 59
Andrew Westhof (10) 60 18:55 60
Benjamin Freedman (11) 79 19:44 79
Jarod DeVoogd (11) 88 19:58
Michael Kauppila (10) 101 20:29


Fruitport ** TEAM TOTAL ** 1:33:39 267


11. Otsego Justin Fisher-Short (12) 38 18:23 38
Nick Ruimveld (12) 49 18:36 49
Matt Matthews (12) 55 18:44 55
Steve Quarry (10) 66 19:10 66
Ben Wales (09) 71 19:23 71
Mike Gudith (12) 83 19:47
Brandon Smith 107 21:26


Otsego ** TEAM TOTAL ** 1:34:16 279


12. Muskegon Orchard View Scott Freeman (11) 15 17:27 15
Nate VanDuinen (12) 20 17:47 20
Scott Sedgely (09) 35 18:18 35
Danny Sherrif (10) 103 20:44 103
Shawn Grossenbacher (10)114 23:21 114


Muskegon Orchard View ** TEAM TOTAL ** 1:37:37 287


13. Grand Rapids Northview Derek Scott (11) 7 17:04 7
Mike Toman (09) 53 18:41 53
Nate Basel (10) 72 19:25 72
Daniel McGee (11) 74 19:28 74
Ben VanGessel (11) 84 19:47 84
Matt Danley (10) 104 21:10
Brent DeBack (11) 106 21:18


Grand Rapids Northview ** TEAM TOTAL ** 1:34:25 290


14. Alma Adam Painter (10) 10 17:09 10
Andrew Kingscott (11) 62 19:03 62
Matthew Alexander (11) 68 19:12 68
Josh Wager (11) 69 19:13 69
Jacob Hudecz (11) 90 20:00 90
Ben Ogle (09) 93 20:07
Preston Herren (12) 98 20:18


Alma ** TEAM TOTAL ** 1:34:37 299


15. Belding Zachary Bolton (11) 28 18:04 28
Matt Harrell (11) 40 18:24 40
David Baylis (12) 81 19:45 81
Josh Emmons (09) 87 19:58 87
William Olson (10) 108 21:36 108
Leonard Adams (12) 111 22:16
Timothy Feehan (12) 115 33:17


Belding ** TEAM TOTAL ** 1:37:47 344


16. Greenville Ryan Donaghy (10) 50 18:37 50
Thomas Faussett (11) 65 19:08 65
David Slentz (11) 78 19:41 78
Thomas Maxim (12) 85 19:51 85
Matthew Pelak (09) 91 20:03 91
Bryon Campbell (12) 113 23:15


Greenville ** TEAM TOTAL ** 1:37:20 369


17. Ludington Blaine Cooper-Surma (09) 31 18:10 31
Derrick Hofman (10) 89 19:59 89
Jordan Blacktop (11) 95 20:08 95
David Kostreva (09) 96 20:12 96
Joey Heyse (12) 105 21:14 105
Darin Johnson (10) 109 22:06
Jeff Crawford (10) 112 22:24


Ludington ** TEAM TOTAL ** 1:39:43 416

GIRLS
SCORES
1. Ludington 54 9. Cedar Springs 232
2. Fruitport 100 10. Fremont 258
3. Whitehall 115 11. Otsego 267
4. St. Johns 122 12. Remus Chippewa Hills 270
5. Sparta 136 13. Belding 337
6. Greenville 206 14. Grand Rapids Northview 339
7. Coopersville 207 15. Grand Rapids Kenowa Hills 340
8. Ionia 220

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Heidi Johnson (12) Ludington 19:24.0 1
2. Sara Lunning (12) Ludington 20:08.0 2
3. Elise Rouwhorst (09) Fruitport 20:11.0 3
4. Elizabeth Carpenter (10) Whitehall 20:17.0 4
5. Kelly Carter (11) Sparta 20:18.0 5
6. Maddie Mohre (10) St. Johns 20:37.0 6
7. Lindsey Olson (11) Cedar Springs 20:39.0 7
8. Alicia Dillon (11) Fruitport 20:41.0 8
9. Nicollette Merritt (11) Greenville 20:41.9 9
10. Kristen Hansen (11) Greenville 20:42.0 10
11. Mallory Edmonds (10) Coopersville 20:42.8 11
12. Ali Trench (09) Ludington 20:43.0 12
13. Kristy Brown (11) St. Johns 20:44.0 13
14. Katie Houston (12) Fremont 20:44.9 14
15. Stacey Hoffman (11) St. Johns 20:45.0 15
16. Elizabeth Bekius (10) Fruitport 20:46.0 16
17. Casey Sutton (11) Remus Chippewa Hills 20:55.0 17
18. Sharon Blanch (12) Grand Rapids Kenowa Hills 21:00.0 18
19. Forey Erickson (09) Ludington 21:01.0 19
20. Amanda Kistler (12) Ludington 21:04.0 20
21. Elise Herren (09) Alma 21:15.0 -
22. Naomi Corsi (11) Whitehall 21:19.0 21
23. Betsy McDonald (11) Otsego 21:22.0 22
24. Casey Lott (09) Ionia 21:24.0 23
25. Sarah Haughn (11) Whitehall 21:28.0 24
26. Jessie Sheen (11) Otsego 21:32.0 25
27. Adair Lindsay (12) Fremont 21:36.0 26
28. Nora Rose Cooper-Surma (12) Ludington 21:39.0 P
29. Nicole Corsi (11) Whitehall 21:45.0 28
30. Caitlin Hoseth (10) Sparta 21:46.0 29
31. Amber Peeples (09) Ionia 21:48.0 30
32. Sara Young (10) Sparta 21:52.0 31
33. Katelyn Fynewever (10) Coopersville 21:53.0 32
34. Heather Sellers (10) Remus Chippewa Hills 21:53.7 33
35. Shannah Swanson (10) Fruitport 21:54.0 34
36. Sara Rodgers (10) Sparta 21:59.0 35
37. Carrie Debski (10) Sparta 22:04.0 36
38. Renee Niemie (12) Coopersville 22:14.0 37
39. Sonnet Carpenter (12) Whitehall 22:17.0 38
40. Kendra Mason (09) Fruitport 22:18.0 39
41. Sara Nemecek (11) Sparta 22:19.0 P
42. Erica Mahler (11) Muskegon Orchard View 22:21.0 -
43. Leslie Schafer (12) St. Johns 22:21.8 41
44. Jennifer Reed (11) Ionia 22:22.0 42
45. Gabrielle Olson (12) Cedar Springs 22:23.0 43
46. Bekah Hill (11) Grand Rapids Northview 22:29.0 44
47. Araceli Martinez (10) Ionia 22:31.0 45
48. Leigh C Feuerstein (12) Belding 22:34.0 46
49. Rachel Blink (11) St. Johns 22:39.0 47
50. Ashley Havener (10) Otsego 22:43.0 48
51. Krista Aslakson (10) Fremont 22:44.0 49
52. Amanda Kaley (10) Whitehall 22:45.0 P
53. Kristen Thomsen (11) Greenville 22:47.0 51
54. Rebekah Laman (10) Ludington 22:51.0 P
55. Rachel Weeks (09) Belding 22:52.0 53
56. Bethany Westhof (10) Fruitport 22:57.0 P
57. Tiffany Ohman (10) Cedar Springs 23:04.0 55
58. Ashley Greenup (10) Sparta 23:09.0 P
59. Katie Perea (11) Cedar Springs 23:09.1 57
60. Emily Kring (12) Whitehall 23:25.0 P
61. Shawntae Pearce (09) Greenville 23:26.0 59
62. Jessica Havens (09) Remus Chippewa Hills 23:27.0 60
63. Katie Beagle (11) St. Johns 23:28.0 P
64. Beth Yeiter (10) Grand Rapids Northview 23:34.0 62
65. Sarah Bigelow (09) Coopersville 23:37.0 63
66. Katie Smoes (11) Coopersville 23:39.0 64
67. Amanda Swan (12) Belding 23:45.0 65
68. Brynn Laug (12) Coopersville 23:50.0 P
69. Kelly Therrian (11) St. Johns 23:55.0 P
70. Samantha Maat (11) Grand Rapids Kenowa Hills 23:56.0 68
71. Stacie McCarthy (11) Grand Rapids Northview 23:59.0 69
72. Amanda Cole (11) Cedar Springs 24:02.0 70
73. Lauren VanAntwerpen (12) Coopersville 24:04.0 P
74. Alyssa Johnson (10) Fruitport 24:08.0 P
75. Emily Hautamaki (10) Grand Rapids Northview 24:11.0 73
76. Kali Schmidt (10) Remus Chippewa Hills 24:26.0 74
77. Ashley Silvis (09) Grand Rapids Kenowa Hills 24:32.0 75
78. Jennifer Pyne (12) Cedar Springs 24:35.0 P
79. Jenna Anderson (11) Greenville 24:37.0 77
80. Melissa Thomsen (09) Greenville 24:44.0 P
81. Jessica McDonald (11) Otsego 24:50.0 79
82. Ashley Gross (09) Ionia 24:54.0 80
83. Casey Austin (12) Belding 24:57.0 81
84. Crystal Hughes (11) Fremont 24:58.0 82
85. Nikki Edly (11) Cedar Springs 25:11.0 P
86. Ashley Cairns (11) Greenville 25:13.0 P
87. Jennifer Clark (09) Grand Rapids Kenowa Hills 25:14.0 85
88. Erin Hazen (10) Remus Chippewa Hills 25:23.0 86
89. Kami Packard (09) Fremont 25:29.0 87
90. Ashley Mahler (09) Muskegon Orchard View 25:34.0 -
91. Amanda Lange (09) Remus Chippewa Hills 25:35.0 P
92. Danielle Knott (09) Remus Chippewa Hills 25:47.0 P
93. Heather Cusack (09) Ionia 26:01.0 P
94. Jenny Lunger (10) Grand Rapids Northview 26:04.0 91
95. Bethany Crandall (10) Belding 26:15.0 92
96. Kristina Hogan (11) Alma 26:45.0 -
97. Amy Hathaway (09) Otsego 27:03.0 93
98. Krystal Boluyt (11) Grand Rapids Kenowa Hills 27:07.0 94
99. Whitney Reed (10) Otsego 27:36.0 P
100. Roxanne Franco (12) Alma 27:38.0 -
101. Annette Henery (11) Fremont 27:50.0 P
102. Megan Gibson (11) Alma 30:13.0 -
103. Kristina Weidenfeller (09) Grand Rapids Kenowa Hills 30:16.0 P


TEAM NAME FIN RESULTS PTS


1. Ludington Heidi Johnson (12) 1 19:24 1
Sara Lunning (12) 2 20:08 2
Ali Trench (09) 12 20:43 12
Forey Erickson (09) 19 21:01 19
Amanda Kistler (12) 20 21:04 20
Nora Rose Cooper-Surma ( 28 21:39
Rebekah Laman (10) 54 22:51


Ludington ** TEAM TOTAL ** 1:42:20 54


2. Fruitport Elise Rouwhorst (09) 3 20:11 3
Alicia Dillon (11) 8 20:41 8
Elizabeth Bekius (10) 16 20:46 16
Shannah Swanson (10) 35 21:54 34
Kendra Mason (09) 40 22:18 39
Bethany Westhof (10) 56 22:57
Alyssa Johnson (10) 74 24:08


Fruitport ** TEAM TOTAL ** 1:45:50 100


3. Whitehall Elizabeth Carpenter (10) 4 20:17 4
Naomi Corsi (11) 22 21:19 21
Sarah Haughn (11) 25 21:28 24
Nicole Corsi (11) 29 21:45 28
Sonnet Carpenter (12) 39 22:17 38
Amanda Kaley (10) 52 22:45
Emily Kring (12) 60 23:25


Whitehall ** TEAM TOTAL ** 1:47:06 115


4. St. Johns Maddie Mohre (10) 6 20:37 6
Kristy Brown (11) 13 20:44 13
Stacey Hoffman (11) 15 20:45 15
Leslie Schafer (12) 43 22:21 41
Rachel Blink (11) 49 22:39 47
Katie Beagle (11) 63 23:28
Kelly Therrian (11) 69 23:55


St. Johns ** TEAM TOTAL ** 1:47:06 122


5. Sparta Kelly Carter (11) 5 20:18 5
Caitlin Hoseth (10) 30 21:46 29
Sara Young (10) 32 21:52 31
Sara Rodgers (10) 36 21:59 35
Carrie Debski (10) 37 22:04 36
Sara Nemecek (11) 41 22:19
Ashley Greenup (10) 58 23:09


Sparta ** TEAM TOTAL ** 1:47:59 136


6. Greenville Nicollette Merritt (11) 9 20:41 9
Kristen Hansen (11) 10 20:42 10
Kristen Thomsen (11) 53 22:47 51
Shawntae Pearce (09) 61 23:26 59
Jenna Anderson (11) 79 24:37 77
Melissa Thomsen (09) 80 24:44
Ashley Cairns (11) 86 25:13


Greenville ** TEAM TOTAL ** 1:52:13 206


7. Coopersville Mallory Edmonds (10) 11 20:42 11
Katelyn Fynewever (10) 33 21:53 32
Renee Niemie (12) 38 22:14 37
Sarah Bigelow (09) 65 23:37 63
Katie Smoes (11) 66 23:39 64
Brynn Laug (12) 68 23:50
Lauren VanAntwerpen (12) 73 24:04


Coopersville ** TEAM TOTAL ** 1:52:05 207


8. Ionia Casey Lott (09) 24 21:24 23
Amber Peeples (09) 31 21:48 30
Jennifer Reed (11) 44 22:22 42
Araceli Martinez (10) 47 22:31 45
Ashley Gross (09) 82 24:54 80
Heather Cusack (09) 93 26:01


Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:52:59 220


9. Cedar Springs Lindsey Olson (11) 7 20:39 7
Gabrielle Olson (12) 45 22:23 43
Tiffany Ohman (10) 57 23:04 55
Katie Perea (11) 59 23:09 57
Amanda Cole (11) 72 24:02 70
Jennifer Pyne (12) 78 24:35
Nikki Edly (11) 85 25:11


Cedar Springs ** TEAM TOTAL ** 1:53:17 232


10. Fremont Katie Houston (12) 14 20:44 14
Adair Lindsay (12) 27 21:36 26
Krista Aslakson (10) 51 22:44 49
Crystal Hughes (11) 84 24:58 82
Kami Packard (09) 89 25:29 87
Annette Henery (11) 101 27:50


Fremont ** TEAM TOTAL ** 1:55:31 258


11. Otsego Betsy McDonald (11) 23 21:22 22
Jessie Sheen (11) 26 21:32 25
Ashley Havener (10) 50 22:43 48
Jessica McDonald (11) 81 24:50 79
Amy Hathaway (09) 97 27:03 93
Whitney Reed (10) 99 27:36


Otsego ** TEAM TOTAL ** 1:57:30 267


12. Remus Chippewa Hills Casey Sutton (11) 17 20:55 17
Heather Sellers (10) 34 21:53 33
Jessica Havens (09) 62 23:27 60
Kali Schmidt (10) 76 24:26 74
Erin Hazen (10) 88 25:23 86
Amanda Lange (09) 91 25:35
Danielle Knott (09) 92 25:47


Remus Chippewa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:56:04 270


13. Belding Leigh C Feuerstein (12) 48 22:34 46
Rachel Weeks (09) 55 22:52 53
Amanda Swan (12) 67 23:45 65
Casey Austin (12) 83 24:57 81
Bethany Crandall (10) 95 26:15 92


Belding ** TEAM TOTAL ** 2:00:23 337


14. Grand Rapids Northview Bekah Hill (11) 46 22:29 44
Beth Yeiter (10) 64 23:34 62
Stacie McCarthy (11) 71 23:59 69
Emily Hautamaki (10) 75 24:11 73
Jenny Lunger (10) 94 26:04 91


Grand Rapids Northview ** TEAM TOTAL ** 2:00:17 339


15. Grand Rapids Kenowa Hills Sharon Blanch (12) 18 21:00 18
Samantha Maat (11) 70 23:56 68
Ashley Silvis (09) 77 24:32 75
Jennifer Clark (09) 87 25:14 85
Krystal Boluyt (11) 98 27:07 94
Kristina Weidenfeller (0103 30:16


Grand Rapids Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 2:01:49 340


16. Alma Elise Herren (09) 21 21:15
Kristina Hogan (11) 96 26:45
Roxanne Franco (12) 100 27:38
Megan Gibson (11) 102 30:13


Alma ** TEAM TOTAL ** 1:45:51


17. Muskegon Orchard View Erica Mahler (11) 42 22:21
Ashley Mahler (09) 90 25:34


Muskegon Orchard View ** TEAM TOTAL ** 47:55



BOYS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. FLINT POWERS HS 31 9. CROSWELL-LEXINGTON HS 285 ³
³ 2. CORUNNA HS 88 10. OTISVILLE-LAKEVILLE HS 296 ³
³ 3. OXFORD HS 91 11. CHESANING HS 326 ³
³ 4. FENTON HS 97 12. LAPEER WEST HS 337 ³
³ 5. KEARSLEY HS 142 13. NORTH BRANCH HS 362 ³
³ 6. PONTIAC NOTRE DAME HS 158 14. BRIDGEPORT HS 365 ³
³ 7. MARYSVILLE HS 188 15. ORTINVILLE-BRANDON HS 368 ³
³ 8. LINDEN HS 229 16. LAPEER EAST HS 385 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Luke Walker (09) FLINT POWERS HS 16:38.2 1
2. Jesse Gould (11) FLINT POWERS HS 16:38.3 2
3. Josh Hubbard (12) LINDEN HS 16:55.0 3
4. Donald Richmond (10) OXFORD HS 16:56.0 4
5. Sean Beckwith (10) CORUNNA HS 16:58.0 5
6. Curtis Christensen (10) KEARSLEY HS 17:08.0 6
7. Kyle Pennell (12) FLINT POWERS HS 17:11.0 7
8. Matt Cuttitta (12) FLINT POWERS HS 17:13.0 8
9. Mike Walker2 (10) FENTON HS 17:14.0 9
10. Brian Murphy (10) CORUNNA HS 17:17.0 10
11. Chris Fecek (11) PONTIAC NOTRE DAME HS 17:18.0 11
12. Ian Faber (12) CORUNNA HS 17:27.0 12
13. Maher Farah (11) FLINT POWERS HS 17:29.0 13
14. Jonathon Zmikly (12) OXFORD HS 17:38.0 14
15. Tommy Wielichowski (11) FENTON HS 17:40.0 15
16. Frank Gilbert (12) CORUNNA HS 17:42.0 16
17. Scott Hosie (12) FENTON HS 17:43.0 17
18. Matt Willing (09) FLINT POWERS HS 17:43.0 P
19. Nick McCubbin (12) FENTON HS 17:50.0 19
20. Derek Szecsodi (10) MT MORRIS HS 17:53.0 -
21. Kyle Bladow (11) MARYSVILLE HS 17:58.0 20
22. Erik Carr (12) KEARSLEY HS 18:02.0 21
23. Nolan Walter (10) OXFORD HS 18:05.0 22
24. Kenneth White (10) OXFORD HS 18:11.1 23
25. Joe Foley (09) FLINT POWERS HS 18:11.1 P
26. Lorenzo Carrillo (12) BRIDGEPORT HS 18:12.0 25
27. Paul Snyder (12) MARYSVILLE HS 18:15.0 26
28. Jordan Muxlow (12) LAPEER WEST HS 18:16.0 27
29. Dominic McLaughlin (12) OXFORD HS 18:26.0 28
30. Steve Derico (09) PONTIAC NOTRE DAME HS 18:29.0 29
31. Jeff Harris (09) CROSWELL-LEXINGTON HS 18:30.0 30
32. Paul Wezner (12) PONTIAC NOTRE DAME HS 18:31.0 31
33. Kevin Brown (10) OXFORD HS 18:32.0 P
34. John Adams (12) PONTIAC NOTRE DAME HS 18:33.0 33
35. Eddie Yaklin (10) CHESANING HS 18:34.0 34
36. Mark Aikman (10) KEARSLEY HS 18:39.0 35
37. Andrew Boggs (10) MARYSVILLE HS 18:40.0 36
38. Jon Staisil (12) FENTON HS 18:44.4 37
39. Nick Adkins (10) LINDEN HS 18:44.6 38
40. Ryan Navarre (12) KEARSLEY HS 18:45.0 39
41. John Baran (10) FENTON HS 18:48.5 P
42. Justin Guttierrez (10) KEARSLEY HS 18:48.9 41
43. James Jarman (10) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 18:51.1 42
44. Matthew Earley (11) MARYSVILLE HS 18:51.7 43
45. Brian Rossman (10) ORTINVILLE-BRANDON HS 18:52.0 44
46. Nathan Harvey (12) CORUNNA HS 18:55.0 45
47. John Stien (11) OXFORD HS 18:58.0 P
48. David Wade (11) CROSWELL-LEXINGTON HS 19:03.0 47
49. Brandon Kreiner (09) NORTH BRANCH HS 19:13.0 48
50. Jon Noll (11) LAPEER WEST HS 19:17.0 49
51. Mike Peterson (10) CHESANING HS 19:19.0 50
52. George Lastrocco (12) CORUNNA HS 19:20.0 P
53. Ben Hebekeuser (12) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 19:22.0 52
54. Adam Gross (11) MT MORRIS HS 19:22.4 -
55. Matthew Puskar (12) LAPEER EAST HS 19:23.0 53
56. Bob Findlan (11) PONTIAC NOTRE DAME HS 19:26.0 54
57. Charles Kimmery (10) NORTH BRANCH HS 19:27.0 55
58. Kevin Hooker (11) ORTINVILLE-BRANDON HS 19:29.0 56
59. Joshua Missitti (11) KEARSLEY HS 19:30.0 P
60. Dan Clark (12) LINDEN HS 19:32.0 58
61. Greg McDowell (11) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 19:34.0 59
62. Matt Bostwick (10) CORUNNA HS 19:35.0 P
63. Aaron Leonard (10) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 19:36.0 61
64. Kellen Duke (10) LINDEN HS 19:36.3 62
65. Jon Makhlouf (11) MARYSVILLE HS 19:38.0 63
66. James Sly (09) KEARSLEY HS 19:42.1 P
67. Bobby Wixson (10) CROSWELL-LEXINGTON HS 19:42.8 65
68. Derek Haddix (11) CROSWELL-LEXINGTON HS 19:43.2 66
69. Jeffery McGregor (11) BRIDGEPORT HS 19:43.6 67
70. Eric Gutierrez (11) LINDEN HS 19:45.0 68
71. Brandon Butler (10) NORTH BRANCH HS 19:49.0 69
72. Michael Cadry (10) LINDEN HS 19:56.0 P
73. Brad Murphree (11) PONTIAC NOTRE DAME HS 19:58.3 P
74. Corey Peyerk (12) MARYSVILLE HS 19:58.7 P
75. Matt Brown (10) CHESANING HS 20:01.0 73
76. Steve Kurecka (10) CHESANING HS 20:03.0 74
77. Robert Avers (12) MARYSVILLE HS 20:04.0 P
78. Chad Buklowski (11) BRIDGEPORT HS 20:07.0 76
79. Jesse Nemoth (12) CROSWELL-LEXINGTON HS 20:09.0 77
80. Kevin Tunison (10) LAPEER EAST HS 20:26.0 78
81. Justin Chrzanowski (09) LAPEER WEST HS 20:30.0 79
82. Joshua Coe (12) LINDEN HS 20:31.0 P
83. Steven Tunison (10) LAPEER EAST HS 20:34.0 81
84. Rick Secord (10) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 20:35.0 82
85. Eric Smith (10) FENTON HS 20:39.0 P
86. Marcus Lewis (11) FLINT SW ACADEMY HS 20:52.0 -
87. Nicholas Nicholas (11) LAPEER EAST HS 20:55.0 84
88. John Jackowski (11) LAPEER WEST HS 20:57.0 85
89. Scott Anderson (12) PONTIAC NOTRE DAME HS 20:58.0 P
90. Chris Holton2 (09) ORTINVILLE-BRANDON HS 21:02.0 87
91. Matt Tinsey (11) ORTINVILLE-BRANDON HS 21:22.0 88
92. Josh Elliott (10) MT MORRIS HS 21:29.0 -
93. Daniel Ongena (10) LAPEER EAST HS 21:35.0 89
94. Keith Gerlach (10) LAPEER EAST HS 21:38.0 P
95. Curt Rogers (09) NORTH BRANCH HS 21:43.0 91
96. Brandon Anuszkiewicz (10) CROSWELL-LEXINGTON HS 21:45.0 P
97. Tim Oliver (10) ORTINVILLE-BRANDON HS 21:47.0 93
98. Andy Ende (10) ORTINVILLE-BRANDON HS 22:06.0 P
99. Bryan Yaklin (12) CHESANING HS 22:25.0 95
100. Carlos Carrillo (09) BRIDGEPORT HS 22:26.0 96
101. Brian Athmer (09) LAPEER WEST HS 22:36.0 97
102. James Owensby (11) FLINT SW ACADEMY HS 22:37.0 -
103. Alex Solley (11) ORTINVILLE-BRANDON HS 22:42.0 P
104. Chase Pratt (12) NORTH BRANCH HS 22:51.0 99
105. Benjamin Marcola (10) LAPEER WEST HS 23:27.0 P
106. Steve Banks (11) FLINT SW ACADEMY HS 24:22.0 -
107. Joseph Vance (11) BRIDGEPORT HS 24:23.0 101
108. Joe Catenacci (11) CROSWELL-LEXINGTON HS 24:23.8 P
109. Tony Olson (10) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 24:37.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. FLINT POWERS HS Luke Walker (09) 1 16:38 1
Jesse Gould (11) 2 16:38 2
Kyle Pennell (12) 7 17:11 7
Matt Cuttitta (12) 8 17:13 8
Maher Farah (11) 13 17:29 13
Matt Willing (09) 18 17:43
Joe Foley (09) 25 18:11

FLINT POWERS HS ** TEAM TOTAL ** 1:25:09 31

2. CORUNNA HS Sean Beckwith (10) 5 16:58 5
Brian Murphy (10) 10 17:17 10
Ian Faber (12) 12 17:27 12
Frank Gilbert (12) 16 17:42 16
Nathan Harvey (12) 46 18:55 45
George Lastrocco (12) 52 19:20
Matt Bostwick (10) 62 19:35

CORUNNA HS ** TEAM TOTAL ** 1:28:19 88

3. OXFORD HS Donald Richmond (10) 4 16:56 4
Jonathon Zmikly (12) 14 17:38 14
Nolan Walter (10) 23 18:05 22
Kenneth White (10) 24 18:11 23
Dominic McLaughlin (12) 29 18:26 28
Kevin Brown (10) 33 18:32
John Stien (11) 47 18:58

OXFORD HS ** TEAM TOTAL ** 1:29:16 91

4. FENTON HS Mike Walker2 (10) 9 17:14 9
Tommy Wielichowski (11) 15 17:40 15
Scott Hosie (12) 17 17:43 17
Nick McCubbin (12) 19 17:50 19
Jon Staisil (12) 38 18:44 37
John Baran (10) 41 18:48
Eric Smith (10) 85 20:39

FENTON HS ** TEAM TOTAL ** 1:29:11 97

5. KEARSLEY HS Curtis Christensen (10) 6 17:08 6
Erik Carr (12) 22 18:02 21
Mark Aikman (10) 36 18:39 35
Ryan Navarre (12) 40 18:45 39
Justin Guttierrez (10) 42 18:48 41
Joshua Missitti (11) 59 19:30
James Sly (09) 66 19:42

KEARSLEY HS ** TEAM TOTAL ** 1:31:22 142

6. PONTIAC NOTRE DAME HS Chris Fecek (11) 11 17:18 11
Steve Derico (09) 30 18:29 29
Paul Wezner (12) 32 18:31 31
John Adams (12) 34 18:33 33
Bob Findlan (11) 56 19:26 54
Brad Murphree (11) 73 19:58
Scott Anderson (12) 89 20:58

PONTIAC NOTRE DAME HS ** TEAM TOTAL ** 1:32:17 158

7. MARYSVILLE HS Kyle Bladow (11) 21 17:58 20
Paul Snyder (12) 27 18:15 26
Andrew Boggs (10) 37 18:40 36
Matthew Earley (11) 44 18:51 43
Jon Makhlouf (11) 65 19:38 63
Corey Peyerk (12) 74 19:58
Robert Avers (12) 77 20:04

MARYSVILLE HS ** TEAM TOTAL ** 1:33:22 188

8. LINDEN HS Josh Hubbard (12) 3 16:55 3
Nick Adkins (10) 39 18:44 38
Dan Clark (12) 60 19:32 58
Kellen Duke (10) 64 19:36 62
Eric Gutierrez (11) 70 19:45 68
Michael Cadry (10) 72 19:56
Joshua Coe (12) 82 20:31

LINDEN HS ** TEAM TOTAL ** 1:34:32 229

9. CROSWELL-LEXINGTON HS Jeff Harris (09) 31 18:30 30
David Wade (11) 48 19:03 47
Bobby Wixson (10) 67 19:42 65
Derek Haddix (11) 68 19:43 66
Jesse Nemoth (12) 79 20:09 77
Brandon Anuszkiewicz (10 96 21:45
Joe Catenacci (11) 108 24:23

CROSWELL-LEXINGTON HS ** TEAM TOTAL ** 1:37:07 285

10. OTISVILLE-LAKEVILLE HS James Jarman (10) 43 18:51 42
Ben Hebekeuser (12) 53 19:22 52
Greg McDowell (11) 61 19:34 59
Aaron Leonard (10) 63 19:36 61
Rick Secord (10) 84 20:35 82
Tony Olson (10) 109 24:37

OTISVILLE-LAKEVILLE HS ** TEAM TOTAL ** 1:37:58 296

11. CHESANING HS Eddie Yaklin (10) 35 18:34 34
Mike Peterson (10) 51 19:19 50
Matt Brown (10) 75 20:01 73
Steve Kurecka (10) 76 20:03 74
Bryan Yaklin (12) 99 22:25 95

CHESANING HS ** TEAM TOTAL ** 1:40:22 326

12. LAPEER WEST HS Jordan Muxlow (12) 28 18:16 27
Jon Noll (11) 50 19:17 49
Justin Chrzanowski (09) 81 20:30 79
John Jackowski (11) 88 20:57 85
Brian Athmer (09) 101 22:36 97
Benjamin Marcola (10) 105 23:27

LAPEER WEST HS ** TEAM TOTAL ** 1:41:36 337

13. NORTH BRANCH HS Brandon Kreiner (09) 49 19:13 48
Charles Kimmery (10) 57 19:27 55
Brandon Butler (10) 71 19:49 69
Curt Rogers (09) 95 21:43 91
Chase Pratt (12) 104 22:51 99

NORTH BRANCH HS ** TEAM TOTAL ** 1:43:03 362

14. BRIDGEPORT HS Lorenzo Carrillo (12) 26 18:12 25
Jeffery McGregor (11) 69 19:43 67
Chad Buklowski (11) 78 20:07 76
Carlos Carrillo (09) 100 22:26 96
Joseph Vance (11) 107 24:23 101

BRIDGEPORT HS ** TEAM TOTAL ** 1:44:51 365

15. ORTINVILLE-BRANDON HS Brian Rossman (10) 45 18:52 44
Kevin Hooker (11) 58 19:29 56
Chris Holton2 (09) 90 21:02 87
Matt Tinsey (11) 91 21:22 88
Tim Oliver (10) 97 21:47 93
Andy Ende (10) 98 22:06
Alex Solley (11) 103 22:42

ORTINVILLE-BRANDON HS ** TEAM TOTAL ** 1:42:32 368

16. LAPEER EAST HS Matthew Puskar (12) 55 19:23 53
Kevin Tunison (10) 80 20:26 78
Steven Tunison (10) 83 20:34 81
Nicholas Nicholas (11) 87 20:55 84
Daniel Ongena (10) 93 21:35 89
Keith Gerlach (10) 94 21:38

LAPEER EAST HS ** TEAM TOTAL ** 1:42:53 385

17. MT MORRIS HS Derek Szecsodi (10) 20 17:53
Adam Gross (11) 54 19:22
Josh Elliott (10) 92 21:29

MT MORRIS HS ** TEAM TOTAL ** 58:44

18. FLINT SW ACADEMY HS Marcus Lewis (11) 86 20:52
James Owensby (11) 102 22:37
Steve Banks (11) 106 24:22

FLINT SW ACADEMY HS ** TEAM TOTAL ** 1:07:51

GIRLS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. FLINT POWERS HS 27 7. MARYSVILLE HS 189 ³
³ 2. KEARSLEY HS 112 8. PONTIAC NOTRE DAME HS 191 ³
³ 3. CORUNNA HS 118 9. LAPEER EAST HS 214 ³
³ 4. CROSWELL-LEXINGTON HS 139 10. ORTINVILLE-BRANDON HS 232 ³
³ 5. OXFORD HS 152 11. LINDEN HS 248 ³
³ 6. FENTON HS 162 12. BRIDGEPORT HS 287 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Katie Smith (11) FLINT POWERS HS 20:12.0 1
2. Rachel Gutierrez (10) LINDEN HS 20:22.0 2
3. Carolyn Thoma (12) FLINT POWERS HS 20:42.0 3
4. Katie Bendall (12) CORUNNA HS 20:50.5 4
5. Krista Rose (11) FLINT POWERS HS 20:54.0 5
6. Therese Geyer (11) PONTIAC NOTRE DAME HS 20:59.0 6
7. Jennifer Ludington (11) CROSWELL-LEXINGTON HS 20:59.7 7
8. Jennifer Thoma (10) FLINT POWERS HS 21:05.0 8
9. Nikki Sarrazin (12) CORUNNA HS 21:08.2 9
10. Regina Ortega (11) FLINT POWERS HS 21:12.0 10
11. Kristen Hooker (09) KEARSLEY HS 21:35.0 11
12. Danielle Elwood (11) LAPEER WEST HS 21:41.0 -
13. Karla Palmer (09) FENTON HS 21:51.0 12
14. Amy Roach (09) MT MORRIS HS 21:53.0 -
15. Ashley Solley (12) ORTINVILLE-BRANDON HS 21:59.0 13
16. Erin Grzegorzweski (11) FLINT POWERS HS 22:03.0 P
17. Kelly Higgins (10) CORUNNA HS 22:05.0 15
18. Stephanie O'Hara (10) FLINT POWERS HS 22:08.0 P
19. Stefanie Winzeler (11) MARYSVILLE HS 22:19.0 17
20. Tory Albertson (12) OXFORD HS 22:25.0 18
21. Sarah Walls (10) KEARSLEY HS 22:32.0 19
22. Lindsey DeLorma (12) KEARSLEY HS 22:34.0 20
23. Keristen LaBelle (12) LAPEER WEST HS 22:45.0 -
24. Sarah Lucas (09) OXFORD HS 22:47.0 21
25. Sarah Nicholas (09) LAPEER EAST HS 22:49.3 22
26. Elizabeth Banachowski (11) OXFORD HS 22:49.8 23
27. Sara Naegele (12) BRIDGEPORT HS 22:53.0 24
28. Mickey Grosskopf (09) CORUNNA HS 22:54.0 25
29. Erin Walsh (12) FENTON HS 22:55.0 26
30. Jessica Markel (12) MARYSVILLE HS 22:56.0 27
31. Katie Beltz (12) LAPEER EAST HS 22:58.0 28
32. Sarah Junga (10) CROSWELL-LEXINGTON HS 23:00.0 29
33. Becky Richardson (11) KEARSLEY HS 23:08.0 30
34. Jacqueline Back (09) ORTINVILLE-BRANDON HS 23:14.0 31
35. Sarah Anderson (10) KEARSLEY HS 23:14.3 32
36. Natalie Lis (09) CROSWELL-LEXINGTON HS 23:15.0 33
37. Natalie Barnes (09) CROSWELL-LEXINGTON HS 23:25.0 34
38. Nina Pintoski (12) KEARSLEY HS 23:28.0 P
39. Julie Malcom (10) CHESANING HS 23:32.0 -
40. Andrea Bombard (12) CROSWELL-LEXINGTON HS 23:34.0 36
41. Mia Klaran (10) PONTIAC NOTRE DAME HS 23:34.5 37
42. Amy Parcels (12) KEARSLEY HS 23:49.0 P
43. Andrea Frear (10) FENTON HS 23:50.0 39
44. Larissa Thorin (09) FENTON HS 23:51.0 40
45. Caitlin Moffitt (12) LAPEER WEST HS 23:52.0 -
46. Sarah Ohlsson (09) PONTIAC NOTRE DAME HS 23:53.0 41
47. Tifanie VanSach (10) MARYSVILLE HS 23:56.0 42
48. Jessica DeClute (10) LAPEER EAST HS 24:00.0 43
49. Shannon Walter (09) OXFORD HS 24:01.0 44
50. Amy Crawford (09) FENTON HS 24:03.0 45
51. Rachael Koyl (12) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 24:17.0 -
52. Lauren Cribb (09) OXFORD HS 24:23.0 46
53. Cindy Hunt (11) CROSWELL-LEXINGTON HS 24:31.0 P
54. Erin Burgeson (10) LAPEER EAST HS 24:35.0 48
55. Heather Brushharbor (12) LINDEN HS 24:39.0 49
56. Allison O'Conner (11) CROSWELL-LEXINGTON HS 24:42.0 P
57. Jenny Pavlov (10) MARYSVILLE HS 24:43.0 51
58. Valarie Brochu (11) MARYSVILLE HS 24:46.0 52
59. Cassie Moye (10) PONTIAC NOTRE DAME HS 24:48.0 53
60. Clare McFawn (10) PONTIAC NOTRE DAME HS 24:49.0 54
61. Elizabeth McIntosh (11) BRIDGEPORT HS 24:52.0 55
62. Kelly Buckner (10) BRIDGEPORT HS 24:54.4 56
63. Melissa Runstrom (12) ORTINVILLE-BRANDON HS 24:54.7 57
64. Lane Amaan (12) FENTON HS 25:01.0 P
65. Kendra Saunders (12) ORTINVILLE-BRANDON HS 25:06.0 59
66. Pam Brusharbor (10) LINDEN HS 25:10.0 60
67. Laura Mungioli (11) PONTIAC NOTRE DAME HS 25:14.0 P
68. Melody Contes (11) MT MORRIS HS 25:15.0 -
69. Caitlin Couture (11) FENTON HS 25:16.0 P
70. Maria Jahnke (09) OXFORD HS 25:23.0 P
71. Amber Dryden (09) OTISVILLE-LAKEVILLE HS 25:25.0 -
72. Allison O'Connor (11) OXFORD HS 25:27.0 P
73. Charda Chaney (11) FLINT SW ACADEMY HS 25:30.0 -
74. Jessica Ball (10) CORUNNA HS 25:39.0 65
75. Lisa Keeley (12) MARYSVILLE HS 26:05.0 P
76. Beth Kuderko (11) LINDEN HS 26:09.0 67
77. Janay Young (09) FLINT SW ACADEMY HS 26:11.0 -
78. Andrea Zmudczynski (12) LAPEER WEST HS 26:17.0 -
79. Karin Lewand (09) PONTIAC NOTRE DAME HS 26:24.0 P
80. Erin Carr (11) MARYSVILLE HS 26:36.0 P
81. Jasmine Manche (11) LINDEN HS 26:55.0 70
82. Michelle Hudson (12) LINDEN HS 27:29.0 P
83. Kelly Quisenberry (10) ORTINVILLE-BRANDON HS 27:39.0 72
84. Jamie Elliott (12) MT MORRIS HS 28:18.0 -
85. Ann Goss (12) LAPEER EAST HS 28:57.0 73
86. Katrina Saunders (12) ORTINVILLE-BRANDON HS 29:23.0 P
87. Emily Wesolek (12) BRIDGEPORT HS 29:55.0 75
88. Nicole Beyer (10) LINDEN HS 30:49.0 P
89. Stephanie Heilig (10) BRIDGEPORT HS 30:59.0 77
90. Lindsey Clark (12) CORUNNA HS 31:33.0 P
91. Katrina Haselbeck (10) BRIDGEPORT HS 31:41.0 P
92. Ashley Forcier (12) ORTINVILLE-BRANDON HS 34:21.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. FLINT POWERS HS Katie Smith (11) 1 20:12 1
Carolyn Thoma (12) 3 20:42 3
Krista Rose (11) 5 20:54 5
Jennifer Thoma (10) 8 21:05 8
Regina Ortega (11) 10 21:12 10
Erin Grzegorzweski (11) 16 22:03
Stephanie O'Hara (10) 18 22:08

FLINT POWERS HS ** TEAM TOTAL ** 1:44:05 27

2. KEARSLEY HS Kristen Hooker (09) 11 21:35 11
Sarah Walls (10) 21 22:32 19
Lindsey DeLorma (12) 22 22:34 20
Becky Richardson (11) 33 23:08 30
Sarah Anderson (10) 35 23:14 32
Nina Pintoski (12) 38 23:28
Amy Parcels (12) 42 23:49

KEARSLEY HS ** TEAM TOTAL ** 1:53:03 112

3. CORUNNA HS Katie Bendall (12) 4 20:50 4
Nikki Sarrazin (12) 9 21:08 9
Kelly Higgins (10) 17 22:05 15
Mickey Grosskopf (09) 28 22:54 25
Jessica Ball (10) 74 25:39 65
Lindsey Clark (12) 90 31:33

CORUNNA HS ** TEAM TOTAL ** 1:52:36 118

4. CROSWELL-LEXINGTON HS Jennifer Ludington (11) 7 20:59 7
Sarah Junga (10) 32 23:00 29
Natalie Lis (09) 36 23:15 33
Natalie Barnes (09) 37 23:25 34
Andrea Bombard (12) 40 23:34 36
Cindy Hunt (11) 53 24:31
Allison O'Conner (11) 56 24:42

CROSWELL-LEXINGTON HS ** TEAM TOTAL ** 1:54:13 139

5. OXFORD HS Tory Albertson (12) 20 22:25 18
Sarah Lucas (09) 24 22:47 21
Elizabeth Banachowski (1 26 22:49 23
Shannon Walter (09) 49 24:01 44
Lauren Cribb (09) 52 24:23 46
Maria Jahnke (09) 70 25:23
Allison O'Connor (11) 72 25:27

OXFORD HS ** TEAM TOTAL ** 1:56:25 152

6. FENTON HS Karla Palmer (09) 13 21:51 12
Erin Walsh (12) 29 22:55 26
Andrea Frear (10) 43 23:50 39
Larissa Thorin (09) 44 23:51 40
Amy Crawford (09) 50 24:03 45
Lane Amaan (12) 64 25:01
Caitlin Couture (11) 69 25:16

FENTON HS ** TEAM TOTAL ** 1:56:30 162

7. MARYSVILLE HS Stefanie Winzeler (11) 19 22:19 17
Jessica Markel (12) 30 22:56 27
Tifanie VanSach (10) 47 23:56 42
Jenny Pavlov (10) 57 24:43 51
Valarie Brochu (11) 58 24:46 52
Lisa Keeley (12) 75 26:05
Erin Carr (11) 80 26:36

MARYSVILLE HS ** TEAM TOTAL ** 1:58:40 189

8. PONTIAC NOTRE DAME HS Therese Geyer (11) 6 20:59 6
Mia Klaran (10) 41 23:34 37
Sarah Ohlsson (09) 46 23:53 41
Cassie Moye (10) 59 24:48 53
Clare McFawn (10) 60 24:49 54
Laura Mungioli (11) 67 25:14
Karin Lewand (09) 79 26:24

PONTIAC NOTRE DAME HS ** TEAM TOTAL ** 1:58:03 191

9. LAPEER EAST HS Sarah Nicholas (09) 25 22:49 22
Katie Beltz (12) 31 22:58 28
Jessica DeClute (10) 48 24:00 43
Erin Burgeson (10) 54 24:35 48
Ann Goss (12) 85 28:57 73

LAPEER EAST HS ** TEAM TOTAL ** 2:03:19 214

10. ORTINVILLE-BRANDON HS Ashley Solley (12) 15 21:59 13
Jacqueline Back (09) 34 23:14 31
Melissa Runstrom (12) 63 24:54 57
Kendra Saunders (12) 65 25:06 59
Kelly Quisenberry (10) 83 27:39 72
Katrina Saunders (12) 86 29:23
Ashley Forcier (12) 92 34:21

ORTINVILLE-BRANDON HS ** TEAM TOTAL ** 2:02:52 232

11. LINDEN HS Rachel Gutierrez (10) 2 20:22 2
Heather Brushharbor (12) 55 24:39 49
Pam Brusharbor (10) 66 25:10 60
Beth Kuderko (11) 76 26:09 67
Jasmine Manche (11) 81 26:55 70
Michelle Hudson (12) 82 27:29
Nicole Beyer (10) 88 30:49

LINDEN HS ** TEAM TOTAL ** 2:03:15 248

12. BRIDGEPORT HS Sara Naegele (12) 27 22:53 24
Elizabeth McIntosh (11) 61 24:52 55
Kelly Buckner (10) 62 24:54 56
Emily Wesolek (12) 87 29:55 75
Stephanie Heilig (10) 89 30:59 77
Katrina Haselbeck (10) 91 31:41

BRIDGEPORT HS ** TEAM TOTAL ** 2:13:33 287

13. MT MORRIS HS Amy Roach (09) 14 21:53
Melody Contes (11) 68 25:15
Jamie Elliott (12) 84 28:18

MT MORRIS HS ** TEAM TOTAL ** 1:15:26

LAPEER WEST HS Danielle Elwood (11) 12 21:41
Keristen LaBelle (12) 23 22:45
Caitlin Moffitt (12) 45 23:52
Andrea Zmudczynski (12) 78 26:17

LAPEER WEST HS ** TEAM TOTAL ** 1:34:35

OTISVILLE-LAKEVILLE HS Rachael Koyl (12) 51 24:17
Amber Dryden (09) 71 25:25

OTISVILLE-LAKEVILLE HS ** TEAM TOTAL ** 49:42

CHESANING HS Julie Malcom (10) 39 23:32

CHESANING HS ** TEAM TOTAL ** 23:32

FLINT SW ACADEMY HS Charda Chaney (11) 73 25:30
Janay Young (09) 77 26:11

FLINT SW ACADEMY HS ** TEAM TOTAL ** 51:41




BOYS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Big Rapids 20 6. Clio 147 ³
³ 2. Petoskey 79 7. West Branch Ogemaw Heights 169 ³
³ 3. Cadillac 103 8. Cheboygan 242 ³
³ 4. Mt. Pleasant 106 9. Bay City John Glenn 242 ³
³ 5. Gaylord 121 10. Pinconning 286 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

MEN'S 5K RUN

RECORDS

MEET RECORD Joe O'Connor - Ogemaw Heights 1993 16:09.0

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Tim O'Hara (12) Big Rapids 10 16:21.4 1
2. Lance Betts (12) Big Rapids 7 16:24.6 2
3. Jeff Byrne (11) Bay City John Glenn 3 16:39.5 3
4. Corey Reinke (12) Big Rapids 11 16:40.5 4
5. Aaron Cromar (12) Mt. Pleasant 43 16:44.4 5
6. Sam Shewan (11) Big Rapids 12 16:49.3 6
7. Nate VandeMark (12) Big Rapids 13 16:58.7 7
8. Nick Lewis (10) Gaylord 37 17:00.4 8
9. Sean Derby (12) Cadillac 15 17:09.8 9
10. Chris Olds (10) Gaylord 39 17:15.7 10
11. Nick Touran (12) Petoskey 60 17:21.4 11
12. Emory Nelkie (10) West Branch Ogemaw Heights 54 17:23.3 12
13. Cody Chupp (11) Big Rapids 8 17:30.7 P
14. Craig Bigger (12) Cadillac 14 17:33.6 14
15. Donovan Irish (12) Petoskey 57 17:38.9 15
16. Jack VanTreese (10) Petoskey 61 17:39.2 16
17. Robert Tabbert (12) Clio 32 17:50.6 17
18. Matt Wilson (10) Petoskey 62 17:51.7 18
19. Nate Galvin (12) Reed City 69 17:55.3 -
20. Adam Rensel (12) Petoskey 58 18:00.9 19
21. Kevin Moore (10) West Branch Ogemaw Heights 53 18:10.0 20
22. J.L. Ball (11) Mt. Pleasant 42 18:13.3 21
23. Ryan Keimer (10) Clio 30 18:16.9 22
24. Alan Lintemuth (12) Mt. Pleasant 45 18:20.3 23
25. Mike Richards (12) Mt. Pleasant 47 18:21.2 24
26. Sean Smith (10) Cadillac 19 18:22.4 25
27. Bryan Williams (12) Gaylord 40 18:23.5 26
28. Kyle Williams (09) Cadillac 20 18:25.9 27
29. Max Richard Melstrom (11)Cadillac 16 18:26.7 28
30. Nathan Ward (11) Clio 33 18:27.5 29
31. Chris Kirwin (12) Big Rapids 9 18:28.5 P
32. Brent Keeler (11) Clio 29 18:31.4 31
33. Mike Rensel (12) Petoskey 59 18:34.0 P
34. Kevin Keepper (11) Mt. Pleasant 44 18:36.6 33
35. Ernesto DeLaRosa (10) Petoskey 56 18:39.0 P
36. Cody Roderick (10) Cadillac 17 18:39.3 P
37. Brady Richards (10) Mt. Pleasant 46 18:42.0 P
38. Joe Timlin (12) Mt. Pleasant 48 18:43.1 P
39. Travis Kooi (09) Gaylord 36 18:49.2 38
40. Kevin Hoxie (12) Gaylord 35 18:52.6 39
41. Erin Evans (12) Cheboygan 24 18:54.3 40
42. Ty Thiel (12) Reed City 71 19:03.9 -
43. Eric LaCross (11) Cheboygan 25 19:11.7 41
44. Jamie Kieffer (10) West Branch Ogemaw Heights 51 19:12.4 42
45. Jeff Schappa (10) Cadillac 18 19:21.9 P
46. Javas Marshall (09) Gaylord 38 19:37.8 P
47. Bryan Reynolds (11) Cheboygan 27 19:38.0 45
48. Andrew Bruder (11) West Branch Ogemaw Heights 49 19:56.5 46
49. Jeff Kerr (12) Pinconning 63 20:00.4 47
50. Graham Reay (09) Clio 28 20:08.0 48
51. Joe Miller (12) West Branch Ogemaw Heights 52 20:10.8 49
52. Kevin Coulson (09) West Branch Ogemaw Heights 50 20:12.4 P
53. Pete Young (12) Gaylord 41 20:15.3 P
54. Roman Ledesma (11) Pinconning 64 20:22.3 52
55. Tyler Sonntag (11) Bay City John Glenn 6 20:26.9 53
56. Joshua Lawrence (10) Clio 31 20:35.3 P
57. Jason Tiernan (09) West Branch Ogemaw Heights 55 20:36.2 P
58. Nate Engstrom (10) Cheboygan 23 20:36.6 56
59. Max Burger (09) Bay City John Glenn 1 20:37.1 57
60. Andrew Rabe (12) Pinconning 65 21:03.6 58
61. Matt Howard (09) Clio 34 21:19.3 P
62. Chris Burmeister (12) Cheboygan 22 21:50.2 60
63. Nick Blaskowski (10) Cheboygan 21 22:09.2 P
64. Brian Murphy (09) Cheboygan 26 22:52.8 P
65. Adam Stratton (10) Pinconning 66 23:09.4 63
66. Lane Moore (11) Bay City John Glenn 4 26:34.2 64
67. Matt Burke (09) Bay City John Glenn 2 26:40.9 65
68. James VanOchten (10) Pinconning 67 26:49.4 66

10/27/01 MEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2

L.P. DIV. 2 BOYS REG. 15 AT OGEMAW HEIGHTS 10/27/01

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Big Rapids Tim O'Hara (12) 1 16:21 1
Lance Betts (12) 2 16:24 2
Corey Reinke (12) 4 16:40 4
Sam Shewan (11) 6 16:49 6
Nate VandeMark (12) 7 16:58 7
Cody Chupp (11) 13 17:30
Chris Kirwin (12) 31 18:28

** TEAM TOTAL ** 1:23:12 20

2. Petoskey Nick Touran (12) 11 17:21 11
Donovan Irish (12) 15 17:38 15
Jack VanTreese (10) 16 17:39 16
Matt Wilson (10) 18 17:51 18
Adam Rensel (12) 20 18:00 19
Mike Rensel (12) 33 18:34
Ernesto DeLaRosa (10) 35 18:39

** TEAM TOTAL ** 1:28:29 79

3. Cadillac Sean Derby (12) 9 17:09 9
Craig Bigger (12) 14 17:33 14
Sean Smith (10) 26 18:22 25
Kyle Williams (09) 28 18:25 27
Max Richard Melstrom (11 29 18:26 28
Cody Roderick (10) 36 18:39
Jeff Schappa (10) 45 19:21

** TEAM TOTAL ** 1:29:55 103

4. Mt. Pleasant Aaron Cromar (12) 5 16:44 5
J.L. Ball (11) 22 18:13 21
Alan Lintemuth (12) 24 18:20 23
Mike Richards (12) 25 18:21 24
Kevin Keepper (11) 34 18:36 33
Brady Richards (10) 37 18:42
Joe Timlin (12) 38 18:43

** TEAM TOTAL ** 1:30:14 106

5. Gaylord Nick Lewis (10) 8 17:00 8
Chris Olds (10) 10 17:15 10
Bryan Williams (12) 27 18:23 26
Travis Kooi (09) 39 18:49 38
Kevin Hoxie (12) 40 18:52 39
Javas Marshall (09) 46 19:37
Pete Young (12) 53 20:15

** TEAM TOTAL ** 1:30:19 121

6. Clio Robert Tabbert (12) 17 17:50 17
Ryan Keimer (10) 23 18:16 22
Nathan Ward (11) 30 18:27 29
Brent Keeler (11) 32 18:31 31
Graham Reay (09) 50 20:08 48
Joshua Lawrence (10) 56 20:35
Matt Howard (09) 61 21:19

** TEAM TOTAL ** 1:33:12 147

7. West Branch Ogemaw Heights Emory Nelkie (10) 12 17:23 12
Kevin Moore (10) 21 18:10 20
Jamie Kieffer (10) 44 19:12 42
Andrew Bruder (11) 48 19:56 46
Joe Miller (12) 51 20:10 49
Kevin Coulson (09) 52 20:12
Jason Tiernan (09) 57 20:36

** TEAM TOTAL ** 1:34:51 169

8. Cheboygan Erin Evans (12) 41 18:54 40
Eric LaCross (11) 43 19:11 41
Bryan Reynolds (11) 47 19:38 45
Nate Engstrom (10) 58 20:36 56
Chris Burmeister (12) 62 21:50 60
Nick Blaskowski (10) 63 22:09
Brian Murphy (09) 64 22:52

** TEAM TOTAL ** 1:40:09 242

9. Bay City John Glenn Jeff Byrne (11) 3 16:39 3
Tyler Sonntag (11) 55 20:26 53
Max Burger (09) 59 20:37 57
Lane Moore (11) 66 26:34 64
Matt Burke (09) 67 26:40 65

** TEAM TOTAL ** 1:50:56 242

10. Pinconning Jeff Kerr (12) 49 20:00 47
Roman Ledesma (11) 54 20:22 52
Andrew Rabe (12) 60 21:03 58
Adam Stratton (10) 65 23:09 63
James VanOchten (10) 68 26:49 66

** TEAM TOTAL ** 1:51:23 286

11. Reed City Nate Galvin (12) 19 17:55
Ty Thiel (12) 42 19:03

** TEAM TOTAL ** 36:58

GIRLS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Mt. Pleasant 57 6. West Branch Ogemaw Heights 135 ³
³ 2. Petoskey 61 7. Cheboygan 149 ³
³ 3. Gaylord 68 8. Clio 186 ³
³ 4. Big Rapids 103 9. Pinconning 252 ³
³ 5. Cadillac 128 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

WOMEN'S 5K RUN

RECORDS

MEET RECORD Abigail Nelkie - Ogemaw Heights 2000 18:35.0

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Katie Prast (11) Bay City John Glenn 5 19:39.8 -
2. Sarah Jaquith (11) Petoskey 58 19:56.7 1
3. Kathryn Harriger (09) Gaylord 38 20:07.1 2
4. Jill Gerber (12) Reed City 69 20:16.8 -
5. Sarah Grossman (10) Mt. Pleasant 44 20:27.9 3
6. Katie Erdman (12) Cadillac 16 20:31.4 4
7. Julia Viel (11) Big Rapids 13 20:41.3 5
8. Kelly Iknayan (12) Gaylord 39 20:42.8 6
9. Jacqueline Harper (11) Gaylord 37 20:44.2 7
10. Amanda Rudert (09) Mt. Pleasant 45 20:44.6 8
11. Jenny Graham (12) Mt. Pleasant 43 20:56.1 9
12. Sarah Beck (11) Petoskey 55 20:59.9 10
13. Megan Hinkley (12) West Branch Ogemaw Heights 48 21:00.8 11
14. Marlie Johnson (10) Petoskey 59 21:01.3 12
15. Catherine Adamson (11) Big Rapids 7 21:01.9 13
16. Kim Sinclair (12) Cheboygan 24 21:28.0 14
17. Ashley Tryban (09) Cheboygan 26 21:28.2 15
18. Lindsey Skrocki (10) Bay City John Glenn 6 21:33.3 -
19. Shae Smith (09) West Branch Ogemaw Heights 52 21:39.7 16
20. Amy Hotchkiss (12) Petoskey 57 21:39.9 17
21. Laura Alsager (12) Mt. Pleasant 41 21:41.5 18
22. Liz Torgersen (12) Mt. Pleasant 47 21:41.9 19
23. Bridgette Conklin (11) Big Rapids 9 21:42.9 20
24. Tricia Sarki (09) Petoskey 61 21:44.4 21
25. Sarah Vultaggio (12) Gaylord 40 21:46.0 22
26. Cara Colasacco (12) Cadillac 14 22:04.8 23
27. Jenny Chartier (12) Clio 27 22:07.8 24
28. Charlotte Gamble (12) Mt. Pleasant 42 22:12.0 P
29. Eva Melstrom (10) Cadillac 18 22:12.5 26
30. Christina Lang (10) West Branch Ogemaw Heights 49 22:14.9 27
31. Stephanie Robiadek (12) Cheboygan 23 22:18.9 28
32. Annika Enciso (12) Petoskey 56 22:19.2 P
33. Katie Tinkham (12) Big Rapids 12 22:20.7 30
34. Nicole Graham (12) Gaylord 36 22:22.3 31
35. Jade Seelye (10) Reed City 72 22:26.6 -
36. Katie Ondrusek (12) Petoskey 60 22:37.5 P
37. Ashley Dean (11) Cadillac 15 22:39.1 33
38. Kim LaBean (11) Pinconning 65 22:42.4 34
39. Lauren Strpko (10) Big Rapids 11 22:45.5 35
40. Sarah White (12) Clio 33 22:45.8 36
41. Bonnie Goddard (09) Clio 29 22:46.0 37
42. Jenny Schmidt (10) Mt. Pleasant 46 22:47.5 P
43. Courtney Graham (10) Gaylord 35 22:52.2 P
44. Margie Utter (11) West Branch Ogemaw Heights 54 23:09.2 40
45. Kim Rosebrugh (10) West Branch Ogemaw Heights 50 23:13.0 41
46. Andrea Miller (12) Cadillac 19 23:18.4 42
47. Katie Smith (12) Clio 31 23:28.0 43
48. Emily Pavlich (10) Cheboygan 22 23:30.4 44
49. Leah Ruddy (12) West Branch Ogemaw Heights 51 23:41.2 P
50. Ulli Hain (10) Reed City 70 23:42.0 -
51. Amber Dotson (11) Clio 28 23:44.7 46
52. Rebecca Turkovics (12) Clio 32 23:49.3 P
53. Kristen Callaghan (12) Bay City John Glenn 1 23:54.1 -
54. Hnin Aung (10) Cheboygan 20 23:56.2 48
55. Lynne Jefts (10) Big Rapids 10 24:14.9 P
56. Leah Damiano (09) Cheboygan 21 24:26.5 P
57. Danielle Munsch (12) Pinconning 66 24:41.5 51
58. Molly Switalski (09) Cheboygan 25 24:43.8 P
59. Tabatha Tabayoyong (11) West Branch Ogemaw Heights 53 25:08.2 P
60. Kristyna Cervenkova (12) Pinconning 63 25:23.5 54
61. Rennae Goller (11) Clio 30 25:39.6 P
62. Ashly Rulason (11) Pinconning 67 25:45.6 56
63. Cassie Mix (10) Reed City 71 25:52.0 -
64. Stacy Billingsley (11) Pinconning 62 26:50.6 57
65. Meaghan Clark (09) Pinconning 64 27:25.8 P
66. Julie Bean (12) Big Rapids 8 27:39.9 P

10/27/01 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2

L.P. DIV. 2 GIRLS REG. 15 AT OGEMAW HEIGHTS 10/27/01

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Mt. Pleasant Sarah Grossman (10) 5 20:27 3
Amanda Rudert (09) 10 20:44 8
Jenny Graham (12) 11 20:56 9
Laura Alsager (12) 21 21:41 18
Liz Torgersen (12) 22 21:41 19
Charlotte Gamble (12) 28 22:12
Jenny Schmidt (10) 42 22:47

** TEAM TOTAL ** 1:45:29 57

2. Petoskey Sarah Jaquith (11) 2 19:56 1
Sarah Beck (11) 12 20:59 10
Marlie Johnson (10) 14 21:01 12
Amy Hotchkiss (12) 20 21:39 17
Tricia Sarki (09) 24 21:44 21
Annika Enciso (12) 32 22:19
Katie Ondrusek (12) 36 22:37

** TEAM TOTAL ** 1:45:19 61

3. Gaylord Kathryn Harriger (09) 3 20:07 2
Kelly Iknayan (12) 8 20:42 6
Jacqueline Harper (11) 9 20:44 7
Sarah Vultaggio (12) 25 21:46 22
Nicole Graham (12) 34 22:22 31
Courtney Graham (10) 43 22:52

** TEAM TOTAL ** 1:45:41 68

4. Big Rapids Julia Viel (11) 7 20:41 5
Catherine Adamson (11) 15 21:01 13
Bridgette Conklin (11) 23 21:42 20
Katie Tinkham (12) 33 22:20 30
Lauren Strpko (10) 39 22:45 35
Lynne Jefts (10) 55 24:14
Julie Bean (12) 66 27:39

** TEAM TOTAL ** 1:48:29 103

5. Cadillac Katie Erdman (12) 6 20:31 4
Cara Colasacco (12) 26 22:04 23
Eva Melstrom (10) 29 22:12 26
Ashley Dean (11) 37 22:39 33
Andrea Miller (12) 46 23:18 42

** TEAM TOTAL ** 1:50:44 128

6. West Branch Ogemaw Heights Megan Hinkley (12) 13 21:00 11
Shae Smith (09) 19 21:39 16
Christina Lang (10) 30 22:14 27
Margie Utter (11) 44 23:09 40
Kim Rosebrugh (10) 45 23:13 41
Leah Ruddy (12) 49 23:41
Tabatha Tabayoyong (11) 59 25:08

** TEAM TOTAL ** 1:51:15 135

7. Cheboygan Kim Sinclair (12) 16 21:28 14
Ashley Tryban (09) 17 21:28 15
Stephanie Robiadek (12) 31 22:18 28
Emily Pavlich (10) 48 23:30 44
Hnin Aung (10) 54 23:56 48
Leah Damiano (09) 56 24:26
Molly Switalski (09) 58 24:43

** TEAM TOTAL ** 1:52:40 149

8. Clio Jenny Chartier (12) 27 22:07 24
Sarah White (12) 40 22:45 36
Bonnie Goddard (09) 41 22:46 37
Katie Smith (12) 47 23:28 43
Amber Dotson (11) 51 23:44 46
Rebecca Turkovics (12) 52 23:49
Rennae Goller (11) 61 25:39

** TEAM TOTAL ** 1:54:50 186

9. Pinconning Kim LaBean (11) 38 22:42 34
Danielle Munsch (12) 57 24:41 51
Kristyna Cervenkova (12) 60 25:23 54
Ashly Rulason (11) 62 25:45 56
Stacy Billingsley (11) 64 26:50 57
Meaghan Clark (09) 65 27:25

** TEAM TOTAL ** 2:05:21 252

10. Bay City John Glenn Katie Prast (11) 1 19:39
Lindsey Skrocki (10) 18 21:33
Kristen Callaghan (12) 53 23:54

** TEAM TOTAL ** 1:05:06

11. Reed City Jill Gerber (12) 4 20:16
Jade Seelye (10) 35 22:26
Ulli Hain (10) 50 23:42
Cassie Mix (10) 63 25:52

** TEAM TOTAL ** 1:32:16




BOYS
St. Clair 46
Bloomfield Hills Lahser 48
Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 87
Birmingham Seaholm 124
Birmingham Groves 147
Bloomfield Hills Andover 158
Warren Fitzgerald 200
Center Line 222
Auburn Hills Avondale 231
Algonac 237
Warren Woods Tower 269
Clintondale 332.

1. Andrew Bauer, Bloomfield Hills Lahser, 15:44.0
2. Lawrence, St. Clair, 16:20.0
3. Ben Salvette, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 16:34.0
4. Jesse Arnold, St. Clair, 16:47.0
5. Bruce Kaczmarek, Bloomfield Hills Lahser, 16:51.0
6. Mike Frisch, Auburn Hills Avondale, 16:53.0
7. Steve Miller, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 16:54.0
8. Jason Neiman, St. Clair, 16:55.0
9. Paul Mines, Birmingham Groves, 16:56.0
10. Mark Ellis, St. Clair, 17:02.0
11. Paul Deimling, Bloomfield Hills Lahser, 17:11.0
12. Michael Barton, Birmingham Seaholm, 17:18.0
13. Oussama Founas, Bloomfield Hills Andover, 17:21.0
14. Sam Hyde, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 17:22.0
15. Jonathon Howlett, Bloomfield Hills Lahser, 17:23.0
16. Benjamin Raphelson, Bloomfield Hills Lahser, 17:26.0
17. Mike Saigh, Algonac, 17:28.0
18. Tom Ruffley, Birmingham Seaholm, 17:30.0
19. Daniel Lafave, Birmingham Seaholm, 17:32.0
20. Matt Rose, Bloomfield Hills Lahser, 17:33.0
21. Scott Arledge, Center Line, 17:42.0
22. William Ellis, St. Clair, 17:43.0
23. Dan Naceif, Warren Woods Tower, 17:51.0
24. John Bosek, Warren Fitzgerald, 17:54.0
25. John Stewart, Birmingham Groves, 17:55.0
26. Charles McClure, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 17:57.0
27. Jeff, St. Clair, 17:58.0
28. Josh Hirschland, Bloomfield Hills Andover, 17:59.0
29. Joseph Person, Birmingham Seaholm, 18:02.0
30. Matthew Osher, Birmingham Groves, 18:13.0
31. Michael Salciccioli, Birmingham Groves, 18:17.0
32. Adam Hashimoto, Center Line, 18:18.0
33. Dave Elliott, Algonac, 18:21.0
34. Nick Garofolo, Auburn Hills Avondale, 18:26.0
35. Brandon Christy, Bloomfield Hills Andover, 18:27.0
36. Andrew Kennedy, Bloomfield Hills Lahser, 18:31.0
37. Jordan Nousain, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 18:35.0
38. Matt Neiman, St. Clair, 18:37.0
39. Geoff Crowther, Bloomfield Hills Andover, 18:38.0
40. Bryan Nyugen, Warren Fitzgerald, 18:39.0
41. John Davis, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 18:48.0
42. Matt Cothron, Center Line, 18:51.0
43. Jason Pesick, Bloomfield Hills Andover, 18:58.0
44. Jacob Amey, Warren Fitzgerald, 18:59.0
45. Waldo Kostiuk, Warren Fitzgerald, 19:09.0
46. Aaron Rodman, Birmingham Seaholm, 19:12.0
47. David Makwana, Warren Fitzgerald, 19:13.0
48. Nick Patrick, Warren Woods Tower, 19:14.0
49. Jack Treppa, Algonac, 19:18.0
50. Tony Martines, Warren Fitzgerald, 19:22.0.
51. Chris Bruton, Clintondale, 19:25.0
52. Daniel Albanese, Birmingham Groves, 19:26.0
53. William Cetnarowski, Clintondale, 19:27.0
54. George Marshall, Warren Fitzgerald, 19:28.0
55. Jan Berkel, Birmingham Seaholm, 19:29.0
56. Waleed Brinjinki, Bloomfield Hills Andover, 19:30.0
57. Kevin Capili, Bloomfield Hills Andover, 19:35.0
58. Jon Tanury, Auburn Hills Avondale, 19:40.0
59. Adam Schloff, Birmingham Seaholm, 19:42.0
60. Aaron Steppe, Auburn Hills Avondale, 19:46.0
61. Mike Apel, Warren Woods Tower, 19:48.0
62. Randy LaPraire, Center Line, 19:56.0
63. Greg Goodman, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 19:58.0
64. Mike Kasper, Marine City, 20:01.0
65. Matthew Dobbins, Birmingham Groves, 20:14.0
66. Dan Powell, Center Line, 20:15.0
67. Paul Gottschalk, Center Line, 20:17.0
68. Adam Tabor, Algonac, 20:18.0
69. Matt Zalewa, Warren Woods Tower, 20:35.0
70. Eric White, Warren Woods Tower, 20:48.0
71. Jessie Sims, Clintondale, 21:11.0
72. Tim Burton, Algonac, 21:16.0
73. Pat Mack, Center Line, 21:21.0
74. William Behler, Auburn Hills Avondale, 21:29.0
75. Sean Bollin, Algonac, 21:38.0
76. Eric Nielsen, Auburn Hills Avondale, 22:03.0
77. Matt Megge, Warren Woods Tower, 22:09.0
78. John Morelli, Warren Woods Tower, 22:11.0
79. Shawn Rabine, Clintondale, 22:30.0
80. Nick Zambroski, Algonac, 22:32.0
81. Travis, Clintondale, 22:39.0
82. Bryan Thomas, Marine City, 23:23.0
83. Brandon Kakos, Birmingham Groves, NF
84. Ryan O'Hara, Marine City, NF
85. Matt Salisbury, Marine City, NF
86. Scott, Warren Woods Tower, NF
87. Bert Sehling, Warren Woods Tower, NF.

GIRLS
Birmingham Marian 66
Birmingham Seaholm 69
Bloomfield Hills Andover 93
Birmingham Groves 117
St. Clair 129
Bloomfield Hills Lahser 211
Marine City 220
Livonia Ladywood 221
Auburn Hills Avondale 221
Algonac 253
Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 276
Warren Fitzgerald 284
Center Line 288.


1. Rebecca Walter, Birmingham Groves, 18:33.0
2. Taylor Bones, Bloomfield Hills Lahser, 19:42.0
3. Andrea Karl, Marine City, 19:49.0
4. Jennifer Waters, Birmingham Marian, 19:50.0
5. Diana Verdugo, Birmingham Marian, 20:05.0
6. Lindsay Mosher, Birmingham Seaholm, 20:20.0
7. Colleen Duff, Birmingham Marian, 20:21.0
8. Allison Smith, Birmingham Groves, 20:30.0
9. Emily Weingarten, Bloomfield Hills Andover, 20:31.0
10. Valerie McDermott, Birmingham Seaholm, 20:34.0
11. Jennifer Koeppen, St. Clair, 20:35.0
12. Mallory O'Neil, Birmingham Groves, 20:38.0
13. Sherice LeTarte, St. Clair, 20:42.0
14. Shaina Dobbs, Algonac, 20:47.0
15. Blair Nosan, Bloomfield Hills Andover, 20:51.0
16. Nicola Mehta, Birmingham Seaholm, 21:05.0
17. Karen Kramer, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 21:09.0
18. Lauren Sherrard, Birmingham Seaholm, 21:12.0
19. Claire, Birmingham Seaholm, 21:15.0
20. Danielle Davis, Birmingham Marian, 21:16.0
21. Lauren Sofen, Bloomfield Hills Andover, 21:24.0
22. Dana Salmon, Center Line, 21:26.0
23. Laura Campbell, Bloomfield Hills Andover, 21:31.0
24. Amee Loftis, St. Clair, 21:32.0
25. Sahar Moin, Bloomfield Hills Andover, 21:34.0
26. Katie Kramer, Birmingham Seaholm, 21:37.0
27. Courtney Johnson, Bloomfield Hills Lahser, 21:38.0
28. Stephanie Dunsieth, Auburn Hills Avondale, 21:40.0
29. Amy Santoro, Birmingham Seaholm, 21:41.0
30. Natalie Krol, Birmingham Marian, 21:46.0
31. Meagan McGrath, Livonia Ladywood, 21:47.0
32. Farina Freigang, St. Clair, 21:49.0
33. Betty Hang, Warren Fitzgerald, 21:55.0
34. Kathryn McDonnell, Birmingham Marian, 22:05.0
35. Jessica Proszek, Auburn Hills Avondale, 22:10.0
36. Laurel Wamsley, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 22:14.0
37. Jessica Meldrum, Marine City, 22:18.0
38. Shaili Rajput, Bloomfield Hills Andover, 22:19.0
39. Beth Conklin, Livonia Ladywood, 22:27.0
40. Faith Kejbou, Warren Fitzgerald, 22:28.0
41. Emily Baughman, Birmingham Groves, 22:29.0
42. Courtney, Bloomfield Hills Andover, 22:30.0
43. Anna Battle, Bloomfield Hills Lahser, 22:31.0
44. Andrea Gottardo, Center Line, 22:32.0
45. Angela Myers, Algonac, 22:33.0
46. Rachel Bullock, Auburn Hills Avondale, 22:34.0
47. Diana Dealca, Warren Fitzgerald, 22:38.0
48. Ashley Bauer, Livonia Ladywood, 22:40.0
49. Lindsay Parker, St. Clair, 22:43.0
50. Sarah McGuire, St. Clair, 22:45.0.
51. Brittany O'Keefe, Livonia Ladywood, 22:51.0
52. Stacey Schroeder, Livonia Ladywood, 22:52.0
53. Meghan Palmer, Auburn Hills Avondale, 22:55.0
54. Alicia Taylor, Livonia Ladywood, 22:56.0
55. Bridget White, Birmingham Groves, 22:57.0
56. DeAnna Schmidt, Livonia Ladywood, 22:58.0
57. Liz Goulette, Marine City, 22:59.0
58. Alaina Korpal, Marine City, 23:00.0
59. Jessica Sauter, Auburn Hills Avondale, 23:02.0
60. Emily Krantz, St. Clair, 23:03.0
61. Tiffini Miller, Auburn Hills Avondale, 23:19.0
62. Dana Danielson, Algonac, 23:24.0
63. Amanda Gougeon, Algonac, 23:25.0
64. Holly Cothron, Center Line, 23:29.0
65. Suzanne DuBois, Marine City, 23:30.0
66. Stephanie Frye, Birmingham Groves, 23:42.0
67. Gwen, Auburn Hills Avondale, 23:47.0
68. Rebecca Blackburn, Bloomfield Hills Lahser, 23:56.0
69. Audrey Mocan, Algonac, 23:57.0
70. Laura Mecsey, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 23:59.0
71. Kelly McCune, Clintondale, 24:02.0
72. Rebecca VonOeyen, Bloomfield Hills Lahser, 24:04.0
73. Jodi Liu, Bloomfield Hills Lahser, 24:11.0
74. Kara Neaton, Birmingham Marian, 24:15.0
75. Rachel Klein, Bloomfield Hills Lahser, 24:36.0
76. Jamie Sullwood, Warren Woods Tower, 24:44.0
77. Alexandra Pochert, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 24:47.0
78. Katie Wood, Center Line, 24:49.0
79. Megan Burge, Algonac, 24:55.0
80. Lauren Moeller, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 25:03.0
81. Aurelia, Algonac, 25:18.0
82. Melissa Thornton, Warren Fitzgerald, 25:28.0
83. Rebecca Buchholz, Marine City, 25:42.0
84. Robyn Kaip, Center Line, 25:43.0
85. Joyce Vanderweide, Birmingham Groves, 25:44.0
86. Andrea Dias, Clintondale, 25:55.0
87. Stephanie Bauer, Warren Woods Tower, 26:10.0
88. Erin Alford, Warren Fitzgerald, 26:17.0
89. Amanda Vintevoghel, Marine City, 26:40.0
90. Beth Bezaire, Warren Woods Tower, 26:49.0
91. Emily Schott, Clintondale, 27:05.0
92. Jamie Grieshaber, Warren Fitzgerald, 27:37.0
93. Ilyse Magy, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 27:40.0
94. Nikki Conger, Center Line, 27:44.0
95. Sara Grieshaber, Warren Fitzgerald, 27:50.0
96. Brittany McGilton, Center Line, 28:00.0
97. Elizabeth Miller, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, NF
98. Paris Moody, Clintondale, NF
99. Ashley Ladach, Warren Woods Tower, NF
100. Gale Sullwold, Warren Woods Tower, NF.
101. Ashley Sylvester, Warren Woods Tower, NF.




BOYS
/ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø
* SCORES *
* 1. Madison Heights Lamphere 35 6. St. Clair Shores-Lakeview 194 *
* 2. Harper Woods Notre Dame 59 7. Royal Oak Dondero 201 *
* 3. Orchard Lake St. Mary 67 8. Oak Park 207 *
* 4. Famington Hills Harrison 79 9. Ypsilanti 215 *
* 5. Ypsilanti Lincoln 152 10. St. Clair Shores Lake Shore 219 *
¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. John Czoykowski (12) Harper Woods Notre Dame 17:23.1 1
2. Brendan Godvin (10) Orchard Lake St. Mary 17:31.4 2
3. Brian Coats (11) Famington Hills Harrison 17:39.9 3
4. Tim Black (12) Madison Heights Lamphere 18:03.2 4
5. Nathan Fujioka (12) Madison Heights Lamphere 18:07.3 5
6. Kevin LaBeau (12) Madison Heights Lamphere 18:16.1 6
7. Dustin Mier (12) Madison Heights Lamphere 18:19.5 7
8. Steve Gaffigan (11) St. Clair Shores Lake Shore 18:21.6 8
9. Frederick Stadelbauer (12) Harper Woods Notre Dame 18:23.9 9
10. Matt Wiersma (12) Orchard Lake St. Mary 18:24.5 10
11. Greg Ardisana (12) Famington Hills Harrison 18:27.9 11
12. Jeffrey Haines (12) Harper Woods Notre Dame 18:28.0 12
13. Jeffrey Fujioka (12) Madison Heights Lamphere 18:30.6 13
14. Keith Walter (11) Harper Woods Notre Dame 18:32.3 14
15. Josh King (12) Ypsilanti Lincoln 18:32.7 15
16. Patrick Hamill (10) Orchard Lake St. Mary 18:33.6 16
17. Jon Keller (12) Famington Hills Harrison 18:46.7 17
18. Dan Coats (12) Famington Hills Harrison 18:51.0 18
19. Ryan Gibson (12) Orchard Lake St. Mary 18:55.8 19
20. Steven Halat (12) Orchard Lake St. Mary 19:11.0 20
21. Nick Battista (09) Orchard Lake St. Mary 19:22.5 P
22. Nick Buss (12) Ypsilanti Lincoln 19:24.5 22
23. Joe Hawkinson (09) Harper Woods Notre Dame 19:25.2 23
24. Andrew Herman (11) St. Clair Shores-Lakeview 19:32.7 24
25. Andrew Sneed (10) Ypsilanti 19:34.2 25
26. Jason Pinter (12) Ypsilanti Lincoln 19:40.3 26
27. Peter Adamo (12) Orchard Lake St. Mary 19:42.7 P
28. Robert Lesage (10) St. Clair Shores-Lakeview 19:45.5 28
29. Matt Klaver (12) Royal Oak Dondero 19:47.1 29
30. Matt Drew (11) Famington Hills Harrison 19:47.3 30
31. Brian Sanders (11) Oak Park 19:51.6 31
32. Michael Barber (12) Oak Park 19:52.8 32
33. Ian Kangas (11) Royal Oak Dondero 19:57.3 33
34. Justin Miller (11) Ypsilanti 20:02.5 34
35. William Petterson (10) Madison Heights Lamphere 20:15.6 P
36. Christopher Gentz (10) St. Clair Shores-Lakeview 20:17.2 36
37. Steve Sargol (12) Famington Hills Harrison 20:17.6 P
38. Tom Brandon (11) Madison Heights Lamphere 20:23.6 P
39. Dejuan Moss (12) Oak Park 20:24.5 39
40. Eric Fox (09) Ypsilanti Lincoln 20:37.5 40
41. Scott Caddy (11) Royal Oak Dondero 20:37.8 41
42. Dan Bateman (11) St. Clair Shores Lake Shore 20:41.9 42
43. Tom Amoroso (12) St. Clair Shores Lake Shore 20:42.2 43
44. Nick Israel (11) Famington Hills Harrison 20:42.9 P
45. Greg Boyer (12) Royal Oak Dondero 20:49.0 45
46. Joseph McCain (10) St. Clair Shores-Lakeview 20:50.2 46
47. Shaun Gentry (11) Oak Park 20:52.0 47
48. Peter Redente (10) Ypsilanti 20:52.8 48
49. Steve Harwood (10) Ypsilanti Lincoln 20:58.6 49
50. Kevin Belen (11) Harper Woods Notre Dame 21:17.1 P
51. Joe Eouvaldi (09) Harper Woods Notre Dame 21:19.6 P
52. Jerry Goodsing (12) Ypsilanti 21:22.4 52
53. Sean Meisel (09) Royal Oak Dondero 21:24.9 53
54. Cody Willaims (11) Ypsilanti Lincoln 21:25.3 P
55. Charles Hendricks (09) Ypsilanti Lincoln 21:25.5 P
56. Brandon Wills (12) Ypsilanti 21:40.4 56
57. Ian Gable (11) Ypsilanti 21:55.7 P
58. Michael Gasser (10) St. Clair Shores South Lake 22:01.2 -
59. Wynn Sarden (10) Oak Park 22:04.0 58
60. Alexander Moschina (12) St. Clair Shores South Lake 22:09.8 -
61. Chris Walker (09) Royal Oak Dondero 22:11.6 P
62. Deshon Robinson (11) Detroit Northern 22:16.6 -
63. Mark Griffor (12) St. Clair Shores-Lakeview 22:18.6 60
64. Josh Hueber (12) Royal Oak Dondero 22:24.1 P
65. Greg Jamieson (10) St. Clair Shores Lake Shore 22:26.4 62
66. Nicholas Gimson (10) Ypsilanti 22:26.8 P
67. Dan Kmetz (10) St. Clair Shores Lake Shore 22:27.3 64
68. Daquan Perry (12) Detroit Northern 22:50.6 -
69. August Fondren (11) Detroit Northern 23:31.9 -
70. Brian Jackson (11) Oak Park 24:12.2 P
71. Lamont Bush (11) Detroit Northern 24:51.4 -

72. Darryle Cross (11) Detroit Kettering NF -
73. Marvin Frazier (12) Detroit Kettering NF -
74. Brian Mahone (10) Detroit Kettering NF -
75. Joseph Manning (10) Detroit Kettering NF -
76. Christopher Patterson (09) Detroit Kettering NF -
77. Lloyd Rooks (09) Detroit Kettering NF -
78. Marvin Williams (12) Detroit Kettering NF -
79. Dejuan Kennedy (12) Detroit Northern NF -
80. Courtney Putnam (09) Detroit Northern NF -
81. Duan TaylorDonaldson (11) Detroit Northern NF -
82. Jonathan Bell (12) Detroit Southeastern NF -
83. Brandon Crittenden (11) Detroit Southeastern NF -
84. Antonio Higginbotham (10) Detroit Southeastern NF -
85. Brandon Jenkins (11) Detroit Southeastern NF -
86. Adrian Lowry (11) Detroit Southeastern NF -
87. Rashaun Marshall (10) Detroit Southeastern NF -
88. Dwayne Scott (12) Detroit Southeastern NF -
89. Mustafa Choudhury (12) Hamtramck NF -
90. Tazul Choudhury (10) Hamtramck NF -
91. Nobel Chowdhury (11) Hamtramck NF -
92. Ashraful Hague (10) Hamtramck NF -
93. Syed Mesbahuddin (12) Hamtramck NF -
94. Robert Gaddy (09) Oak Park NF -
95. Chris Brandt (12) St. Clair Shores Lake Shore NF -
96. Fred Vore (12) St. Clair Shores Lake Shore NF -
97. Jason Blackburn (12) St. Clair Shores-Lakeview NF -
98. Ryan DiStefano (12) St. Clair Shores-Lakeview NF -
99. Stephen Crutchfield (11) St. Clair Shores South Lake NF -
100. Charles Munoz (11) St. Clair Shores South Lake NF -
101. Nathan Wrubel (11) St. Clair Shores South Lake NF -
102. Chris Goins (12) Ypsilanti Willow Run NF -
103. Tavarus Palmer (12) Ypsilanti Willow Run NF -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Madison Heights Lamphere Tim Black (12) 4 18:03 4
Nathan Fujioka (12) 5 18:07 5
Kevin LaBeau (12) 6 18:16 6
Dustin Mier (12) 7 18:19 7
Jeffrey Fujioka (12) 13 18:30 13
William Petterson (10) 35 20:15
Tom Brandon (11) 38 20:23

Madison Heights Lamphere ** TEAM TOTAL ** 1:31:15 35

2. Harper Woods Notre Dame John Czoykowski (12) 1 17:23 1
Frederick Stadelbauer (1 9 18:23 9
Jeffrey Haines (12) 12 18:28 12
Keith Walter (11) 14 18:32 14
Joe Hawkinson (09) 23 19:25 23
Kevin Belen (11) 50 21:17
Joe Eouvaldi (09) 51 21:19

Harper Woods Notre Dame ** TEAM TOTAL ** 1:32:11 59

3. Orchard Lake St. Mary Brendan Godvin (10) 2 17:31 2
Matt Wiersma (12) 10 18:24 10
Patrick Hamill (10) 16 18:33 16
Ryan Gibson (12) 19 18:55 19
Steven Halat (12) 20 19:11 20
Nick Battista (09) 21 19:22
Peter Adamo (12) 27 19:42

Orchard Lake St. Mary ** TEAM TOTAL ** 1:32:34 67

4. Famington Hills Harrison Brian Coats (11) 3 17:39 3
Greg Ardisana (12) 11 18:27 11
Jon Keller (12) 17 18:46 17
Dan Coats (12) 18 18:51 18
Matt Drew (11) 30 19:47 30
Steve Sargol (12) 37 20:17
Nick Israel (11) 44 20:42

Famington Hills Harrison ** TEAM TOTAL ** 1:33:30 79

5. Ypsilanti Lincoln Josh King (12) 15 18:32 15
Nick Buss (12) 22 19:24 22
Jason Pinter (12) 26 19:40 26
Eric Fox (09) 40 20:37 40
Steve Harwood (10) 49 20:58 49
Cody Willaims (11) 54 21:25
Charles Hendricks (09) 55 21:25

Ypsilanti Lincoln ** TEAM TOTAL ** 1:39:11 152

6. St. Clair Shores-Lakeview Andrew Herman (11) 24 19:32 24
Robert Lesage (10) 28 19:45 28
Christopher Gentz (10) 36 20:17 36
Joseph McCain (10) 46 20:50 46
Mark Griffor (12) 63 22:18 60
Jason Blackburn (12) 97 00 00
Ryan DiStefano (12) 98 00 00

St. Clair Shores-Lakeview ** TEAM TOTAL ** 1:42:42 194

7. Royal Oak Dondero Matt Klaver (12) 29 19:47 29
Ian Kangas (11) 33 19:57 33
Scott Caddy (11) 41 20:37 41
Greg Boyer (12) 45 20:49 45
Sean Meisel (09) 53 21:24 53
Chris Walker (09) 61 22:11
Josh Hueber (12) 64 22:24

Royal Oak Dondero ** TEAM TOTAL ** 1:42:34 201

8. Oak Park Brian Sanders (11) 31 19:51 31
Michael Barber (12) 32 19:52 32
Dejuan Moss (12) 39 20:24 39
Shaun Gentry (11) 47 20:52 47
Wynn Sarden (10) 59 22:04 58
Brian Jackson (11) 70 24:12
Robert Gaddy (09) 94 00 00

Oak Park ** TEAM TOTAL ** 1:43:03 207

9. Ypsilanti Andrew Sneed (10) 25 19:34 25
Justin Miller (11) 34 20:02 34
Peter Redente (10) 48 20:52 48
Jerry Goodsing (12) 52 21:22 52
Brandon Wills (12) 56 21:40 56
Ian Gable (11) 57 21:55
Nicholas Gimson (10) 66 22:26

Ypsilanti ** TEAM TOTAL ** 1:43:30 215

10. St. Clair Shores Lake Shore Steve Gaffigan (11) 8 18:21 8
Dan Bateman (11) 42 20:41 42
Tom Amoroso (12) 43 20:42 43
Greg Jamieson (10) 65 22:26 62
Dan Kmetz (10) 67 22:27 64
Chris Brandt (12) 95 00 00
Fred Vore (12) 96 00 00

St. Clair Shores Lake Shore ** TEAM TOTAL ** 1:44:37 219

Hamtramck Mustafa Choudhury (12) 89 00 00
Tazul Choudhury (10) 90 00 00
Nobel Chowdhury (11) 91 00 00
Ashraful Hague (10) 92 00 00
Syed Mesbahuddin (12) 93 00 00

Hamtramck ** TEAM TOTAL ** 00:00

Detroit Kettering Darryle Cross (11) 72 00 00
Marvin Frazier (12) 73 00 00
Brian Mahone (10) 74 00 00
Joseph Manning (10) 75 00 00
Christopher Patterson (0 76 00 00
Lloyd Rooks (09) 77 00 00
Marvin Williams (12) 78 00 00

Detroit Kettering ** TEAM TOTAL ** 00:00

St. Clair Shores South Lake Michael Gasser (10) 58 22:01
Alexander Moschina (12) 60 22:09
Stephen Crutchfield (11) 99 00 00
Charles Munoz (11) 100 00 00
Nathan Wrubel (11) 101 00 00

St. Clair Shores South Lake ** TEAM TOTAL ** 44:10

Ypsilanti Willow Run Chris Goins (12) 102 00 00
Tavarus Palmer (12) 103 00 00

Ypsilanti Willow Run ** TEAM TOTAL ** 00:00

Detroit Northern Deshon Robinson (11) 62 22:16
Daquan Perry (12) 68 22:50
August Fondren (11) 69 23:31
Lamont Bush (11) 71 24:51
Dejuan Kennedy (12) 79 00 00
Courtney Putnam (09) 80 00 00
Duan TaylorDonaldson (11 81 00 00

Detroit Northern ** TEAM TOTAL ** 1:33:28

Detroit Southeastern Jonathan Bell (12) 82 00 00
Brandon Crittenden (11) 83 00 00
Antonio Higginbotham (10 84 00 00
Brandon Jenkins (11) 85 00 00
Adrian Lowry (11) 86 00 00
Rashaun Marshall (10) 87 00 00
Dwayne Scott (12) 88 00 00

Detroit Southeastern ** TEAM TOTAL ** 00:00

GIRLS
/ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø
* SCORES *
* 1. Madison Heights Lamphere 71 4. Famington Hills Harrison 79 *
* 2. St. Clair Shores-Lakeview 76 5. Royal Oak Dondero 82 *
* 3. Ypsilanti 77 6. Ypsilanti Lincoln 114 *
¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Christine Metry (12) Famington Hills Harrison 01.0 1
2. Katie Murphy (10) Madison Heights Lamphere 02.0 2
3. April Wenceslao (10) Madison Heights Lamphere 03.0 3
4. Anna Delcamp (09) Ypsilanti 04.0 4
5. Karen Burnett (12) Madison Heights Lamphere 05.0 5
6. Kristen Machiniak (10) St. Clair Shores-Lakeview 06.0 6
7. Shannon Bailey (09) Famington Hills Harrison 07.0 7
8. Megan Sulinski (12) Royal Oak Dondero 08.0 8
9. Kathleena Almquist (11) Ferndale 09.0 -
10. Tammy Lawson (11) Ypsilanti Lincoln 10.0 9
11. Ashley McElmurry (12) Famington Hills Harrison 11.0 10
12. Melissa Winarski (12) St. Clair Shores-Lakeview 12.0 11
13. Stephanie Roy (09) Royal Oak Dondero 13.0 12
14. Amy Alter (09) St. Clair Shores Lake Shore 14.0 -
15. Jenny Edginton (12) Royal Oak Dondero 15.0 13
16. Katherine Green (11) Ypsilanti 16.0 14
17. Kerry Stafford (09) St. Clair Shores-Lakeview 17.0 15
18. Liesle Travis (10) St. Clair Shores-Lakeview 18.0 16
19. Kauri Wellings (09) Ypsilanti Lincoln 19.0 17
20. Carley Cebelak (10) Ypsilanti 20.0 18
21. Kelly Williams (11) Ypsilanti Lincoln 21.0 19
22. Jennifer Nichols (12) Ypsilanti 22.0 20
23. Crystal Cloke (12) Ypsilanti 23.0 21
24. Clara Fletcher (12) Famington Hills Harrison 24.0 22
25. Kristina Weins (12) Ypsilanti 25.0 P
26. Andrea Champagne (12) Royal Oak Dondero 26.0 24
27. Anne Petrimoulx (12) Royal Oak Dondero 27.0 25
28. Jayna Estopellan (12) Royal Oak Dondero 28.0 P
29. Emily Darragh (11) Ypsilanti 29.0 P
30. Molly Teschendorf (12) St. Clair Shores-Lakeview 30.0 28
31. Colleen Naughton (10) Royal Oak Dondero 31.0 P
32. Nichole Dover (10) Madison Heights Lamphere 32.0 30
33. Nikki Phillips (12) Madison Heights Lamphere 33.0 31
34. Danielle Conti (10) St. Clair Shores-Lakeview 34.0 P
35. Lindsay Prikopa (09) St. Clair Shores-Lakeview 35.0 P
36. Sarah Winkle Ypsilanti Lincoln 36.0 34
37. Kristina Zielinski (12) Ypsilanti Lincoln 37.0 35
38. Lisa Dotson (12) Madison Heights Lamphere 38.0 P
39. Marian Altenbernt (11) Ypsilanti Lincoln 39.0 P
40. Ingvild Sorensen (12) Ypsilanti Lincoln 40.0 P
41. Tarin Dew (11) Famington Hills Harrison 41.0 39
42. Laurie McLaughlin (12) St. Clair Shores South Lake 42.0 -
43. Kelly Caincross (10) Ypsilanti Willow Run 43.0 -
44. Rebecca Evans (12) Ferndale 44.0 -
45. Becky Roth (11) Famington Hills Harrison 45.0 P
46. Christine Nazareth (11) Madison Heights Lamphere 46.0 P
47. Shaquita Brown (12) Detroit Southeastern NF -
48. Sharita Brown (12) Detroit Southeastern NF -
49. Ashley Glen (12) Detroit Southeastern NF -
50. Kelli Gordy (11) Detroit Southeastern NF -
51. Iris Nash (12) Detroit Southeastern NF -
52. Natalie Ball (10) St. Clair Shores Lake Shore NF -
53. Maria Reetz St. Clair Shores South Lake NF -
54. Shataia Oates (10) Ypsilanti Willow Run NF -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Madison Heights Lamphere Katie Murphy (10) 2 00 02 2
April Wenceslao (10) 3 00 03 3
Karen Burnett (12) 5 00 05 5
Nichole Dover (10) 32 00 32 30
Nikki Phillips (12) 33 00 33 31
Lisa Dotson (12) 38 00 38
Christine Nazareth (11) 46 00 46

Madison Heights Lamphere ** TEAM TOTAL ** 01:15 71

2. St. Clair Shores-Lakeview Kristen Machiniak (10) 6 00 06 6
Melissa Winarski (12) 12 00 12 11
Kerry Stafford (09) 17 00 17 15
Liesle Travis (10) 18 00 18 16
Molly Teschendorf (12) 30 00 30 28
Danielle Conti (10) 34 00 34
Lindsay Prikopa (09) 35 00 35

St. Clair Shores-Lakeview ** TEAM TOTAL ** 01:23 76

3. Ypsilanti Anna Delcamp (09) 4 00 04 4
Katherine Green (11) 16 00 16 14
Carley Cebelak (10) 20 00 20 18
Jennifer Nichols (12) 22 00 22 20
Crystal Cloke (12) 23 00 23 21
Kristina Weins (12) 25 00 25
Emily Darragh (11) 29 00 29

Ypsilanti ** TEAM TOTAL ** 01:25 77

4. Famington Hills Harrison Christine Metry (12) 1 00 01 1
Shannon Bailey (09) 7 00 07 7
Ashley McElmurry (12) 11 00 11 10
Clara Fletcher (12) 24 00 24 22
Tarin Dew (11) 41 00 41 39
Becky Roth (11) 45 00 45

Famington Hills Harrison ** TEAM TOTAL ** 01:24 79

5. Royal Oak Dondero Megan Sulinski (12) 8 00 08 8
Stephanie Roy (09) 13 00 13 12
Jenny Edginton (12) 15 00 15 13
Andrea Champagne (12) 26 00 26 24
Anne Petrimoulx (12) 27 00 27 25
Jayna Estopellan (12) 28 00 28
Colleen Naughton (10) 31 00 31

Royal Oak Dondero ** TEAM TOTAL ** 01:29 82

6. Ypsilanti Lincoln Tammy Lawson (11) 10 00 10 9
Kauri Wellings (09) 19 00 19 17
Kelly Williams (11) 21 00 21 19
Sarah Winkle 36 00 36 34
Kristina Zielinski (12) 37 00 37 35
Marian Altenbernt (11) 39 00 39
Ingvild Sorensen (12) 40 00 40

Ypsilanti Lincoln ** TEAM TOTAL ** 02:03 114

St. Clair Shores Lake Shore Amy Alter (09) 14 00 14
Natalie Ball (10) 52 00 00

St. Clair Shores Lake Shore ** TEAM TOTAL ** 00:14

Detroit Southeastern Shaquita Brown (12) 47 00 00
Sharita Brown (12) 48 00 00
Ashley Glen (12) 49 00 00
Kelli Gordy (11) 50 00 00
Iris Nash (12) 51 00 00

Detroit Southeastern ** TEAM TOTAL ** 00:00

St. Clair Shores South Lake Laurie McLaughlin (12) 42 00 42
Maria Reetz 53 00 00

St. Clair Shores South Lake ** TEAM TOTAL ** 00:42

Ypsilanti Willow Run Kelly Caincross (10) 43 00 43
Shataia Oates (10) 54 00 00

Ypsilanti Willow Run ** TEAM TOTAL ** 00:43

Ferndale Kathleena Almquist (11) 9 00 09
Rebecca Evans (12) 44 00 44

Ferndale ** TEAM TOTAL ** 00:53




BOYS



SCORES
1. Williamston 49 9. St. Louis 201
2. Hemlock 55 10. Carson City-Crystal 239
3. Ovid-Elsie 104 11. Ithaca 247
4. Hesperia 152 12. Grant 307
5. Shepherd 158 13. Birch Run 385
6. Laingsburg 178 14. Shelby 398
7. Lansing Catholic Central 193 15. Lakeview 453
8. Kent City 196 16. St. Charles 462


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Steven Czymbor (11) Hemlock 15:58.0 1
2. David Bills (10) Williamston 16:08.2 2
3. Nicholas Puchacz (11) Hemlock 16:15.1 3
4. Fil Marlatt (11) Williamston 16:30.2 4
5. Adam Smith (9 ) Ovid-Elsie 16:41.9 5
6. Paul Lange (9 ) Laingsburg 16:45.9 6
7. Mike Sachau (12) Lansing Catholic Central 16:53.1 7
8. Gilbert Sweet (11) Hesperia 16:55.1 8
9. Benjamin Pankow (11) Williamston 17:00.8 9
10. Adam Soule (10) Carson City-Crystal 17:01.6 10
11. Jay Puffpaff (12) Ithaca 17:02.1 11
12. Philip Blaxton (12) Shepherd 17:03.5 12
13. Anthony Colavecchi (12) Ovid-Elsie 17:06.6 13
14. Mike Delaney (10) Williamston 17:07.0 14
15. Andy Kent (12) Kent City 17:07.8 15
16. Rob Slate (12) Hemlock 17:08.1 16
17. Craig Madaleno (11) Hemlock 17:09.0 17
18. Joseph Frost (11) Hemlock 17:15.8 18
19. Joseph Heine (11) St. Louis 17:19.9 19
20. Erik Schultink (11) Williamston 17:20.4 20
21. Joe Cantwell (12) Carson City-Crystal 17:23.0 21
22. Ryan Boyer (12) Shepherd 17:24.1 22
23. Casey Smith (11) Ovid-Elsie 17:26.8 23
24. Sam Gatesy Williamston 17:29.6 P
25. Jeremy Doody (12) Laingsburg 17:30.2 25
26. David Friedlein (12) Lansing Catholic Central 17:31.8 26
27. Andrew Smith (9 ) Williamston 17:39.5 P
28. Jon Shields (11) Hesperia 17:39.8 28
29. Aaron Scott (12) Ovid-Elsie 17:41.4 29
30. Andrew Henne (11) Hemlock 17:43.0 P
31. Jon Schaffer (11) Hesperia 17:44.3 31
32. Derrick Vargo (12) Grant 17:45.0 32
33. Chris Kent (10) Kent City 17:46.1 33
34. Evan Beach (12) Ovid-Elsie 17:47.2 34
35. Tony Gepford (9 ) Shepherd 17:47.4 35
36. Elliot Slate (11) Hesperia 17:50.0 36
37. George Drown (12) Hemlock 17:50.7 P
38. Norbert Seleski (10) St. Louis 17:52.6 38
39. Gary Grove (11) Laingsburg 17:53.0 39
40. Eddie Cervantes (9 ) Ithaca 17:55.8 40
41. Bryce Ploegstra (9 ) Kent City 18:08.3 41
42. Ryan Hackett (10) Shepherd 18:09.3 42
43. Joe Bates (12) Laingsburg 18:09.8 43
44. Andrew Diza (9 ) St. Louis 18:12.5 44
45. James Austin (10) Kent City 18:14.3 45
46. Benjamin Bailey (11) St. Louis 18:17.6 46
47. Chase Stevens (12) Shepherd 18:18.9 47
48. Thomas Lombard (10) Ithaca 18:19.9 48
49. Drew Rynberg (11) Hesperia 18:23.7 49
50. Tim Brown (10) Carson City-Crystal 18:26.6 50
51. Brent Leyser (12) Lansing Catholic Central 18:28.5 51
52. Jordan Harrison (12) Grant 18:29.2 52
53. Ryan Clinton (11) Lansing Catholic Central 18:30.5 53
54. Matthew Gutierrez (9 ) St. Louis 18:31.4 54
55. Mike Schirmer (12) Hesperia 18:34.1 P
56. Tim Strother (9 ) Lansing Catholic Central 18:36.3 56
57. Cham Clayton (11) Shepherd 18:36.9 P
58. Rob Atwood (10) Grant 18:37.8 58
59. Adam Wilson (12) St. Louis 18:38.9 P
60. Gary Rajah (10) Lakeview 18:39.6 60
61. Mike Stump (10) Lansing Catholic Central 18:51.7 P
62. Matt Nixon (12) Kent City 18:52.9 62
63. Ben Garno (11) Birch Run 18:53.8 63
64. Justin Willard (11) Ovid-Elsie 18:54.1 P
65. Mark McEwan (9 ) Laingsburg 18:54.4 65
66. Bryan Dean (10) Hesperia 18:57.0 P
67. Gary Walstad Shelby 19:14.0 67
68. Jared Salinas (12) Birch Run 19:16.0 68
69. Patrick Stanglewicz (10) St. Louis 19:16.3 P
70. Randy Odem (9 ) Ithaca 19:18.9 70
71. David Drake (9 ) Laingsburg 19:21.7 P
72. Ted Lindman Lansing Catholic Central 19:23.4 P
73. Tiphiant Robert (12) Carson City-Crystal 19:26.0 73
74. Fred Gorton (10) Shelby 19:31.3 74
75. Ben Leatherman (11) Shepherd 19:37.3 P
76. Craig Merchant Birch Run 19:38.1 76
77. Shane Smith (12) Grant 19:42.9 77
78. Carl Huntoon (12) Ithaca 19:49.3 78
79. Marty Slominski (9 ) St. Charles 19:55.5 79
80. Justin Shupe (10) Kent City 19:58.8 P
81. Josh Lee Laingsburg 20:03.3 P
82. Paul Andrusiak (11) St. Charles 20:13.5 82
83. Jim Fulger (10) Birch Run 20:18.0 83
84. Nate Herrygers (11) Shelby 20:22.9 84
85. Aaron Dorr Carson City-Crystal 20:27.4 85
86. Adam Felt (10) Shelby 20:31.3 86
87. Corey Mead Shelby 20:35.2 87
88. Jonathon Meeuwenberg (10) Grant 20:37.7 88
89. Dan Winter (9 ) Lakeview 20:48.7 89
90. Joe Angelini (12) Grant 20:57.9 P
91. Chris Rapes (9 ) Shelby 21:03.4 P
92. Eddie Hoekenga (11) Shelby 21:05.9 P
93. Seth Edgar (11) Kent City 21:25.5 P
94. Nate Webster (11) Ithaca 21:30.0 P
95. Patrick Ewing (10) Birch Run 21:32.6 95
96. Corey Schulz (10) Grant 21:32.9 P
97. Kurt Baney (10) Lakeview 21:40.6 97
98. Steve Wright (11) Birch Run 21:45.4 P
99. Paul Garcia (11) St. Charles 21:46.3 99
100. Scott Breiding (9 ) St. Charles 21:55.3 100
101. Matt Morrish (10) Birch Run 23:00.9 P
102. Jeremy Staley (10) Montrose 23:05.9 -
103. David Gardner (11) St. Charles 23:24.3 102
104. Jimy Francis (11) Lakeview 23:49.2 103
105. Dustin Miller (11) Lakeview 23:58.2 104

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Williamston David Bills (10) 2 16:08 2
Fil Marlatt (11) 4 16:30 4
Benjamin Pankow (11) 9 17:00 9
Mike Delaney (10) 14 17:07 14
Erik Schultink (11) 20 17:20 20
Sam Gatesy 24 17:29
Andrew Smith (9 ) 27 17:39

Williamston ** TEAM TOTAL ** 1:24:05 49

2. Hemlock Steven Czymbor (11) 1 15:58 1
Nicholas Puchacz (11) 3 16:15 3
Rob Slate (12) 16 17:08 16
Craig Madaleno (11) 17 17:09 17
Joseph Frost (11) 18 17:15 18
Andrew Henne (11) 30 17:43
George Drown (12) 37 17:50

Hemlock ** TEAM TOTAL ** 1:23:45 55

3. Ovid-Elsie Adam Smith (9 ) 5 16:41 5
Anthony Colavecchi (12) 13 17:06 13
Casey Smith (11) 23 17:26 23
Aaron Scott (12) 29 17:41 29
Evan Beach (12) 34 17:47 34
Justin Willard (11) 64 18:54

Ovid-Elsie ** TEAM TOTAL ** 1:26:41 104

4. Hesperia Gilbert Sweet (11) 8 16:55 8
Jon Shields (11) 28 17:39 28
Jon Schaffer (11) 31 17:44 31
Elliot Slate (11) 36 17:50 36
Drew Rynberg (11) 49 18:23 49
Mike Schirmer (12) 55 18:34
Bryan Dean (10) 66 18:57

Hesperia ** TEAM TOTAL ** 1:28:31 152

5. Shepherd Philip Blaxton (12) 12 17:03 12
Ryan Boyer (12) 22 17:24 22
Tony Gepford (9 ) 35 17:47 35
Ryan Hackett (10) 42 18:09 42
Chase Stevens (12) 47 18:18 47
Cham Clayton (11) 57 18:36
Ben Leatherman (11) 75 19:37

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:28:41 158

6. Laingsburg Paul Lange (9 ) 6 16:45 6
Jeremy Doody (12) 25 17:30 25
Gary Grove (11) 39 17:53 39
Joe Bates (12) 43 18:09 43
Mark McEwan (9 ) 65 18:54 65
David Drake (9 ) 71 19:21
Josh Lee 81 20:03

Laingsburg ** TEAM TOTAL ** 1:29:11 178

7. Lansing Catholic Central Mike Sachau (12) 7 16:53 7
David Friedlein (12) 26 17:31 26
Brent Leyser (12) 51 18:28 51
Ryan Clinton (11) 53 18:30 53
Tim Strother (9 ) 56 18:36 56
Mike Stump (10) 61 18:51
Ted Lindman 72 19:23

Lansing Catholic Central ** TEAM TOTAL ** 1:29:58 193

8. Kent City Andy Kent (12) 15 17:07 15
Chris Kent (10) 33 17:46 33
Bryce Ploegstra (9 ) 41 18:08 41
James Austin (10) 45 18:14 45
Matt Nixon (12) 62 18:52 62
Justin Shupe (10) 80 19:58
Seth Edgar (11) 93 21:25

Kent City ** TEAM TOTAL ** 1:30:07 196

9. St. Louis Joseph Heine (11) 19 17:19 19
Norbert Seleski (10) 38 17:52 38
Andrew Diza (9 ) 44 18:12 44
Benjamin Bailey (11) 46 18:17 46
Matthew Gutierrez (9 ) 54 18:31 54
Adam Wilson (12) 59 18:38
Patrick Stanglewicz (10) 69 19:16

St. Louis ** TEAM TOTAL ** 1:30:11 201

10. Carson City-Crystal Adam Soule (10) 10 17:01 10
Joe Cantwell (12) 21 17:23 21
Tim Brown (10) 50 18:26 50
Tiphiant Robert (12) 73 19:26 73
Aaron Dorr 85 20:27 85

Carson City-Crystal ** TEAM TOTAL ** 1:32:43 239

11. Ithaca Jay Puffpaff (12) 11 17:02 11
Eddie Cervantes (9 ) 40 17:55 40
Thomas Lombard (10) 48 18:19 48
Randy Odem (9 ) 70 19:18 70
Carl Huntoon (12) 78 19:49 78
Nate Webster (11) 94 21:30

Ithaca ** TEAM TOTAL ** 1:32:23 247

12. Grant Derrick Vargo (12) 32 17:45 32
Jordan Harrison (12) 52 18:29 52
Rob Atwood (10) 58 18:37 58
Shane Smith (12) 77 19:42 77
Jonathon Meeuwenberg (10 88 20:37 88
Joe Angelini (12) 90 20:57
Corey Schulz (10) 96 21:32

Grant ** TEAM TOTAL ** 1:35:10 307

13. Birch Run Ben Garno (11) 63 18:53 63
Jared Salinas (12) 68 19:16 68
Craig Merchant 76 19:38 76
Jim Fulger (10) 83 20:18 83
Patrick Ewing (10) 95 21:32 95
Steve Wright (11) 98 21:45
Matt Morrish (10) 101 23:00

Birch Run ** TEAM TOTAL ** 1:39:37 385

14. Shelby Gary Walstad 67 19:14 67
Fred Gorton (10) 74 19:31 74
Nate Herrygers (11) 84 20:22 84
Adam Felt (10) 86 20:31 86
Corey Mead 87 20:35 87
Chris Rapes (9 ) 91 21:03
Eddie Hoekenga (11) 92 21:05

Shelby ** TEAM TOTAL ** 1:40:13 398

15. Lakeview Gary Rajah (10) 60 18:39 60
Dan Winter (9 ) 89 20:48 89
Kurt Baney (10) 97 21:40 97
Jimy Francis (11) 104 23:49 103
Dustin Miller (11) 105 23:58 104

Lakeview ** TEAM TOTAL ** 1:48:54 453

16. St. Charles Marty Slominski (9 ) 79 19:55 79
Paul Andrusiak (11) 82 20:13 82
Paul Garcia (11) 99 21:46 99
Scott Breiding (9 ) 100 21:55 100
David Gardner (11) 103 23:24 102

St. Charles ** TEAM TOTAL ** 1:47:13 462

17. Montrose Jeremy Staley (10) 102 23:05

Montrose ** TEAM TOTAL ** 23:05

GIRLS
SCORES
1. Williamston 51 7. Shelby 177
2. Laingsburg 62 8. St. Louis 181
3. Lansing Catholic Central 97 9. Grant 219
4. Shepherd 113 10. Lakeview 221
5. Kent City 114 11. Hesperia 227
6. Hemlock 175


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Katherine Rice (10) Williamston 19:38.7 1
2. Alise Nilsson (9 ) Williamston 19:39.2 2
3. Shannon Stanglewicz (12) St. Louis 19:57.1 3
4. Jennifer Nilsson (9 ) Williamston 20:06.4 4
5. Jenny Bates (12) Hemlock 20:09.4 5
6. Kara Kunik (9 ) Shepherd 20:14.0 6
7. Amanda Strouse (10) Lansing Catholic Central 20:14.3 7
8. Kayte Lange (12) Laingsburg 20:24.9 8
9. Julie Johnson (11) Laingsburg 20:37.3 9
10. Michelle Cassidy (11) Laingsburg 20:48.2 10
11. Suzanne Poprawa (12) Lansing Catholic Central 20:50.6 11
12. Heather Minkel (9 ) Lakeview 20:52.5 12
13. Allison Wallace (9 ) Shepherd 20:57.4 13
14. Rachael Manne (12) Kent City 20:58.5 14
15. Christina Martin (11) Hesperia 21:05.2 15
16. Ellen Chenoweth (10) Lansing Catholic Central 21:11.2 16
17. Katie Brown (9 ) Laingsburg 21:13.6 17
18. Kelly Carbary (9 ) Laingsburg 21:18.7 18
19. Eliza Nyblad (9 ) Kent City 21:20.9 19
20. Nora Maynard (9 ) Williamston 21:21.2 20
21. Annah Nyblad (10) Kent City 21:26.2 21
22. Sarah Gembarowski (12) Hemlock 21:28.6 22
23. Emily Manne (9 ) Kent City 21:29.7 23
24. Danielle Bailey (9 ) Williamston 21:33.2 24
25. Jaqueline Kettler (10) Birch Run 21:40.5 -
26. Meghann Wolting (10) Shelby 21:41.8 25
27. Jade Campbell (11) Shepherd 21:48.7 26
28. Anna Tschetter (10) Shepherd 21:50.3 27
29. Evelyn Braun (9 ) Ovid-Elsie 21:55.4 -
30. Jenna Kuehnlein (11) St. Louis 21:55.8 28
31. Tonya Martinez (9 ) Shelby 22:00.5 29
32. Darcey Leyrer (9 ) Lansing Catholic Central 22:02.8 30
33. Emily Kitchen (12) Shelby 22:05.8 31
34. Rachelle Youngman (10) Lakeview 22:14.4 32
35. Carla Slominski (12) St. Charles 22:15.0 -
36. Jennifer Ruiz (10) Lansing Catholic Central 22:21.1 33
37. Mallory Liebrock (11) Hemlock 22:22.7 34
38. Jenny Brott (10) Grant 22:24.4 35
39. Tonya Fahlen (10) Grant 22:26.3 36
40. Alisha Barber (11) Kent City 22:39.5 37
41. Carly Wallis (9 ) Hesperia 22:44.5 38
42. Heather Porter (9 ) St. Louis 22:45.5 39
43. Samantha Fugate (9 ) Laingsburg 22:46.3 P
44. Chanda Maas (10) Shepherd 22:48.3 41
45. Danielle Spivey (10) Lakeview 22:53.2 42
46. Amy Beyer (10) Shelby 23:05.9 43
47. Kelly Dowd (12) Montrose 23:07.4 -
48. Carrie Ringer (10) Kent City 23:10.2 P
49. Michelle Young (9 ) Williamston 23:17.4 P
50. Diana Cousineau (11) Grant 23:24.8 46
51. Emily Bradley (12) Shepherd 23:29.6 P
52. April Lukas (11) Ovid-Elsie 23:31.4 -
53. Candy DeYoung (11) Grant 23:38.2 48
54. Katie Folkema (10) Shelby 23:42.7 49
55. Megan Gillis (10) Shepherd 23:46.6 P
56. Brittany Anguiano (9 ) St. Louis 23:50.8 51
57. Lauren Massa (9 ) Hemlock 23:51.4 52
58. Pam Wolting (10) Shelby 23:58.3 P
59. Holly Jorgensen (11) Grant 24:14.1 54
60. Erin Lehman (9 ) Shelby 24:16.3 P
61. Leslie Sandin (10) Lansing Catholic Central 24:17.8 P
62. Jessia Skrzela (9 ) Montrose 24:18.8 -
63. Sasha Wenberg (11) Hesperia 24:28.1 57
64. Stacey Dean (9 ) Hesperia 24:30.9 58
65. Rebekah Driza (11) Hesperia 24:32.1 59
66. Lorraine Routheaux (12) St. Louis 24:33.5 60
67. Brieanne Temberg (12) Hesperia 24:43.0 P
68. Amanda Ingle (11) Hemlock 24:45.5 62
69. Autumn Doody Laingsburg 24:59.6 P
70. Amanda Maile Kent City 25:01.4 P
71. Ashley Ball (9 ) Hesperia 25:02.4 P
72. Katie Johnson (11) Montrose 25:20.3 -
73. Sonya Hammond (11) Williamston 25:32.0 P
74. Melissa Inman (12) Lakeview 25:49.4 67
75. Emily Gerlach (12) Lakeview 25:50.0 68
76. Kelly Hannon (12) Lansing Catholic Central 26:04.6 P
77. Emily Miller (12) Birch Run 26:08.9 -
78. Jackie Main (11) Lakeview 26:09.5 P
79. Jessica Devereaux (12) Ovid-Elsie 26:37.3 -
80. Cassigy Volek (12) Birch Run 26:45.8 -
81. Bobbie Jo Wetherbee (11) Hemlock 26:49.3 P
82. Anne McGeathy (12) Hemlock 26:56.6 P
83. Stephanie Lyle (10) Ovid-Elsie 27:32.0 -
84. Amber Paulsen (12) Lakeview 28:38.9 P
85. Katie Andrusiak (9 ) St. Charles 28:47.1 -
86. Desiree Waters (10) Montrose 29:19.5 -
87. Allison Zabetian (11) St. Louis 29:48.6 P
88. Tammy Maher (11) Birch Run 31:48.8 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Williamston Katherine Rice (10) 1 19:38 1
Alise Nilsson (9 ) 2 19:39 2
Jennifer Nilsson (9 ) 4 20:06 4
Nora Maynard (9 ) 20 21:21 20
Danielle Bailey (9 ) 24 21:33 24
Michelle Young (9 ) 49 23:17
Sonya Hammond (11) 73 25:32

Williamston ** TEAM TOTAL ** 1:42:17 51

2. Laingsburg Kayte Lange (12) 8 20:24 8
Julie Johnson (11) 9 20:37 9
Michelle Cassidy (11) 10 20:48 10
Katie Brown (9 ) 17 21:13 17
Kelly Carbary (9 ) 18 21:18 18
Samantha Fugate (9 ) 43 22:46
Autumn Doody 69 24:59

Laingsburg ** TEAM TOTAL ** 1:44:20 62

3. Lansing Catholic Central Amanda Strouse (10) 7 20:14 7
Suzanne Poprawa (12) 11 20:50 11
Ellen Chenoweth (10) 16 21:11 16
Darcey Leyrer (9 ) 32 22:02 30
Jennifer Ruiz (10) 36 22:21 33
Leslie Sandin (10) 61 24:17
Kelly Hannon (12) 76 26:04

Lansing Catholic Central ** TEAM TOTAL ** 1:46:38 97

4. Shepherd Kara Kunik (9 ) 6 20:14 6
Allison Wallace (9 ) 13 20:57 13
Jade Campbell (11) 27 21:48 26
Anna Tschetter (10) 28 21:50 27
Chanda Maas (10) 44 22:48 41
Emily Bradley (12) 51 23:29
Megan Gillis (10) 55 23:46

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:47:37 113

5. Kent City Rachael Manne (12) 14 20:58 14
Eliza Nyblad (9 ) 19 21:20 19
Annah Nyblad (10) 21 21:26 21
Emily Manne (9 ) 23 21:29 23
Alisha Barber (11) 40 22:39 37
Carrie Ringer (10) 48 23:10
Amanda Maile 70 25:01

Kent City ** TEAM TOTAL ** 1:47:52 114

6. Hemlock Jenny Bates (12) 5 20:09 5
Sarah Gembarowski (12) 22 21:28 22
Mallory Liebrock (11) 37 22:22 34
Lauren Massa (9 ) 57 23:51 52
Amanda Ingle (11) 68 24:45 62
Bobbie Jo Wetherbee (11) 81 26:49
Anne McGeathy (12) 82 26:56

Hemlock ** TEAM TOTAL ** 1:52:35 175

7. Shelby Meghann Wolting (10) 26 21:41 25
Tonya Martinez (9 ) 31 22:00 29
Emily Kitchen (12) 33 22:05 31
Amy Beyer (10) 46 23:05 43
Katie Folkema (10) 54 23:42 49
Pam Wolting (10) 58 23:58
Erin Lehman (9 ) 60 24:16

Shelby ** TEAM TOTAL ** 1:52:33 177

8. St. Louis Shannon Stanglewicz (12) 3 19:57 3
Jenna Kuehnlein (11) 30 21:55 28
Heather Porter (9 ) 42 22:45 39
Brittany Anguiano (9 ) 56 23:50 51
Lorraine Routheaux (12) 66 24:33 60
Allison Zabetian (11) 87 29:48

St. Louis ** TEAM TOTAL ** 1:53:00 181

9. Grant Jenny Brott (10) 38 22:24 35
Tonya Fahlen (10) 39 22:26 36
Diana Cousineau (11) 50 23:24 46
Candy DeYoung (11) 53 23:38 48
Holly Jorgensen (11) 59 24:14 54

Grant ** TEAM TOTAL ** 1:56:06 219

10. Lakeview Heather Minkel (9 ) 12 20:52 12
Rachelle Youngman (10) 34 22:14 32
Danielle Spivey (10) 45 22:53 42
Melissa Inman (12) 74 25:49 67
Emily Gerlach (12) 75 25:50 68
Jackie Main (11) 78 26:09
Amber Paulsen (12) 84 28:38

Lakeview ** TEAM TOTAL ** 1:57:38 221

11. Hesperia Christina Martin (11) 15 21:05 15
Carly Wallis (9 ) 41 22:44 38
Sasha Wenberg (11) 63 24:28 57
Stacey Dean (9 ) 64 24:30 58
Rebekah Driza (11) 65 24:32 59
Brieanne Temberg (12) 67 24:43
Ashley Ball (9 ) 71 25:02

Hesperia ** TEAM TOTAL ** 1:57:19 227

12. Ovid-Elsie Evelyn Braun (9 ) 29 21:55
April Lukas (11) 52 23:31
Jessica Devereaux (12) 79 26:37
Stephanie Lyle (10) 83 27:32

Ovid-Elsie ** TEAM TOTAL ** 1:39:35

13. Birch Run Jaqueline Kettler (10) 25 21:40
Emily Miller (12) 77 26:08
Cassigy Volek (12) 80 26:45
Tammy Maher (11) 88 31:48

Birch Run ** TEAM TOTAL ** 1:46:21

St. Charles Carla Slominski (12) 35 22:15
Katie Andrusiak (9 ) 85 28:47

St. Charles ** TEAM TOTAL ** 51:02

Montrose Kelly Dowd (12) 47 23:07
Jessia Skrzela (9 ) 62 24:18
Katie Johnson (11) 72 25:20
Desiree Waters (10) 86 29:19

Montrose ** TEAM TOTAL ** 1:42:04




BOYS
SCORES
1. Perry 84 7. Detroit-Crockett Technical 146
2. Goodrich 87 8. Durand 199
3. Lake Fenton 90 9. Madison Heights-Bishop Foley 207
4. Detroit Country Day 92 10. Detroit-Communication Media Arts 219
5. Clawson 138 11. Richmond 261
6. Macomb-Lutheran North 139


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Nick Oertel (12) Goodrich 16:36.9 1
2. Steve Mance (12) Madison Heights-Bishop Foley 16:41.2 2
3. Chandler Cole (12) Perry 17:01.5 3
4. Joe Zick (11) Durand 17:02.0 4
5. Michael Tucker (12) Perry 17:06.5 5
6. Jon Keehn (12) Goodrich 17:28.9 6
7. Thomas Ruddy (12) Lake Fenton 17:29.2 7
8. Samuel Anderson (09) Detroit-Crockett Technical 17:42.6 8
9. Sharat Reddy (12) Detroit Country Day 17:55.8 9
10. Geoff Misek (11) Goodrich 17:56.4 10
11. Bryan Arendell (11) Macomb-Lutheran North 17:56.9 11
12. David Weatherly (12) Macomb-Lutheran North 18:00.3 12
13. Tom McClelland (09) Macomb-Lutheran North 18:00.8 13
14. Keith Menton (10) Detroit Country Day 18:01.2 14
15. Paul Baize (11) Clawson 18:04.5 15
16. Brandon Bradford (10) Detroit Country Day 18:16.6 16
17. Derek Vowell (11) Lake Fenton 18:18.3 17
18. Brian Kettler (12) Lake Fenton 18:20.8 18
19. Kendal Strachan (11) Perry 18:21.6 19
20. Matthew Seipke (12) Clawson 18:23.1 20
21. Spencer Hayes (10) Clawson 18:25.8 21
22. Kyle Chillik (10) Lake Fenton 18:26.2 22
23. Darren Schachinger (10) Clawson 18:27.1 23
24. Brian Potocki (10) Perry 18:28.2 24
25. Robert Wilson (12) Detroit Country Day 18:30.7 25
26. Jarrod Bailey (10) Lake Fenton 18:42.5 26
27. Lee Ganske (12) Lake Fenton 18:44.0 P
28. John Larson Detroit Country Day 18:53.4 28
29. Duane P Robinson (10) Detroit-Communication Media Arts 18:57.1 29
30. Paul Kulesh (11) Goodrich 19:02.5 30
31. Nathaniel Mullen (10) Detroit-Crockett Technical 19:04.7 31
32. Jason Mirjah (11) Detroit Country Day 19:06.8 P
33. Brett Strickland (12) Perry 19:09.2 33
34. Jamel McIntyre (09) Detroit-Crockett Technical 19:10.8 34
35. Andolini Ray (09) Detroit-Crockett Technical 19:11.9 35
36. Parker Turczyn (12) Madison Heights-Bishop Foley 19:13.6 36
37. Joe Mikan (09) Durand 19:14.5 37
38. Anthony Evans (09) Detroit-Crockett Technical 19:17.4 38
39. Brandon Potter (11) Perry 19:20.8 P
40. Chris Speirs (12) Goodrich 19:21.4 40
41. Brandon.. Johnson (11) Detroit-Communication Media Arts 19:22.7 41
42. James Harper (09) Detroit-Communication Media Arts 19:28.6 42
43. Keith Bosscher (12) Richmond 19:38.8 43
44. Steve Decker (09) Richmond 19:42.0 44
45. Aseem Khatri (12) Detroit Country Day 19:48.5 P
46. Ben Duane (12) Madison Heights-Bishop Foley 19:48.7 46
47. Chris Adamec (10) Goodrich 19:50.8 P
48. Mike Kressbach (12) Macomb-Lutheran North 19:52.5 48
49. Joe Orr (11) Durand 19:56.5 49
50. Andre Brown (09) Detroit-Crockett Technical 19:59.9 P
51. Andy Nichols (09) Richmond 20:07.6 51
52. Steve Zusack (12) Durand 20:17.9 52
53. Steven Pierce (10) Detroit-Communication Media Arts 20:21.4 53
54. Byron Dandridge (10) Detroit-Communication Media Arts 20:23.0 54
55. Scott Schaible (11) Almont 20:25.2 -
56. Ryan Kotenko (10) Macomb-Lutheran North 20:27.6 55
57. Rick Bastien (11) Richmond 20:29.5 56
58. Anthoney Lovell (12) Durand 20:33.8 57
59. Greg Naismith (09) Madison Heights-Bishop Foley 20:57.2 58
60. Timothy Clark (10) Clawson 21:02.1 59
61. Mike Svarc (10) Durand 21:09.0 P
62. Javaris Reed Detroit-Communication Media Arts 21:15.9 P
63. Jonathan Petrosky (11) Almont 21:23.3 -
64. Jake Custer (10) Goodrich 21:34.8 P
65. Al Fortress Durand 22:07.9 P
66. Robert Anderson (09) Macomb-Lutheran North 22:16.5 P
67. Matt Haggerty (09) Madison Heights-Bishop Foley 22:29.3 65
68. Anthony Ivone (09) Madison Heights-Bishop Foley 22:37.9 P
69. Tim Spruytte (11) Richmond 22:56.2 67
70. Adam Wicker Perry 23:09.9 P
71. Mike Wamser (09) Macomb-Lutheran North 23:34.8 P
72. Kyle Goarcke (09) Clawson 23:58.4 P
73. Ben Waite (12) Almont 25:36.7 -
74. Robert Giles (09) Detroit-Crockett Technical 25:49.4 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Perry Chandler Cole (12) 3 17:01 3
Michael Tucker (12) 5 17:06 5
Kendal Strachan (11) 19 18:21 19
Brian Potocki (10) 24 18:28 24
Brett Strickland (12) 33 19:09 33
Brandon Potter (11) 39 19:20
Adam Wicker 70 23:09

Perry ** TEAM TOTAL ** 1:30:05 84

2. Goodrich Nick Oertel (12) 1 16:36 1
Jon Keehn (12) 6 17:28 6
Geoff Misek (11) 10 17:56 10
Paul Kulesh (11) 30 19:02 30
Chris Speirs (12) 40 19:21 40
Chris Adamec (10) 47 19:50
Jake Custer (10) 64 21:34

Goodrich ** TEAM TOTAL ** 1:30:23 87

3. Lake Fenton Thomas Ruddy (12) 7 17:29 7
Derek Vowell (11) 17 18:18 17
Brian Kettler (12) 18 18:20 18
Kyle Chillik (10) 22 18:26 22
Jarrod Bailey (10) 26 18:42 26
Lee Ganske (12) 27 18:44

Lake Fenton ** TEAM TOTAL ** 1:31:15 90

4. Detroit Country Day Sharat Reddy (12) 9 17:55 9
Keith Menton (10) 14 18:01 14
Brandon Bradford (10) 16 18:16 16
Robert Wilson (12) 25 18:30 25
John Larson 28 18:53 28
Jason Mirjah (11) 32 19:06
Aseem Khatri (12) 45 19:48

Detroit Country Day ** TEAM TOTAL ** 1:31:35 92

5. Clawson Paul Baize (11) 15 18:04 15
Matthew Seipke (12) 20 18:23 20
Spencer Hayes (10) 21 18:25 21
Darren Schachinger (10) 23 18:27 23
Timothy Clark (10) 60 21:02 59
Kyle Goarcke (09) 72 23:58

Clawson ** TEAM TOTAL ** 1:34:21 138

6. Macomb-Lutheran North Bryan Arendell (11) 11 17:56 11
David Weatherly (12) 12 18:00 12
Tom McClelland (09) 13 18:00 13
Mike Kressbach (12) 48 19:52 48
Ryan Kotenko (10) 56 20:27 55
Robert Anderson (09) 66 22:16
Mike Wamser (09) 71 23:34

Macomb-Lutheran North ** TEAM TOTAL ** 1:34:15 139

7. Detroit-Crockett Technical Samuel Anderson (09) 8 17:42 8
Nathaniel Mullen (10) 31 19:04 31
Jamel McIntyre (09) 34 19:10 34
Andolini Ray (09) 35 19:11 35
Anthony Evans (09) 38 19:17 38
Andre Brown (09) 50 19:59
Robert Giles (09) 74 25:49

Detroit-Crockett Technical ** TEAM TOTAL ** 1:34:24 146

8. Durand Joe Zick (11) 4 17:02 4
Joe Mikan (09) 37 19:14 37
Joe Orr (11) 49 19:56 49
Steve Zusack (12) 52 20:17 52
Anthoney Lovell (12) 58 20:33 57
Mike Svarc (10) 61 21:09
Al Fortress 65 22:07

Durand ** TEAM TOTAL ** 1:37:02 199

9. Madison Heights-Bishop Foley Steve Mance (12) 2 16:41 2
Parker Turczyn (12) 36 19:13 36
Ben Duane (12) 46 19:48 46
Greg Naismith (09) 59 20:57 58
Matt Haggerty (09) 67 22:29 65
Anthony Ivone (09) 68 22:37

Madison Heights-Bishop Foley ** TEAM TOTAL ** 1:39:08 207

10. Detroit-Communication Media Arts Duane P Robinson (10) 29 18:57 29
Brandon.. Johnson (11) 41 19:22 41
James Harper (09) 42 19:28 42
Steven Pierce (10) 53 20:21 53
Byron Dandridge (10) 54 20:23 54
Javaris Reed 62 21:15

Detroit-Communication Media Arts ** TEAM TOTAL ** 1:38:31 219

11. Richmond Keith Bosscher (12) 43 19:38 43
Steve Decker (09) 44 19:42 44
Andy Nichols (09) 51 20:07 51
Rick Bastien (11) 57 20:29 56
Tim Spruytte (11) 69 22:56 67

Richmond ** TEAM TOTAL ** 1:42:52 261

Almont Scott Schaible (11) 55 20:25
Jonathan Petrosky (11) 63 21:23
Ben Waite (12) 73 25:36

Almont ** TEAM TOTAL ** 1:07:24

GIRLS
SCORES
1. Goodrich 59 5. Lake Fenton 99
2. Perry 73 6. Richmond 122
3. Detroit Country Day 82 7. Madison Heights-Bishop Foley 137
4. Clawson 93 8. Almont 204


INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Megan Young (09) Detroit Country Day 20 19:09.1 1
2. Krishawna Parker (12) Detroit-Crockett Technical 28 19:16.4 -
3. Kristen Poulos (11) Goodrich 38 20:08.0 2
4. Jesse Lord-Wilder (10) Perry 64 20:17.8 3
5. Erin O'mara (12) Goodrich 37 20:21.0 4
6. Jenna Heitchue (11) Richmond 71 20:43.9 5
7. Samantha Lanning (11) Perry 63 21:11.3 6
8. Barbie Balasko (10) Lake Fenton 41 21:17.6 7
9. Leslie Schachinger (09) Clawson 10 21:23.3 8
10. Rachel Vento (09) Clawson 12 21:32.4 9
11. Aimee Chlebnik (12) Goodrich 34 22:10.4 10
12. Sara Connelly (11) Detroit Country Day 15 22:19.2 11
13. Nichole Gibson (12) Lake Fenton 43 22:38.8 12
14. Lynn Williams (11) Lake Fenton 47 22:43.1 13
15. Kristie Cole (11) Goodrich 35 22:48.5 14
16. Kristin Dillard (09) Madison Heights-Bishop Foley 56 22:48.7 15
17. Jackie Brickel (11) Richmond 70 23:14.3 16
18. Rosalie Vento (11) Clawson 13 23:19.0 17
19. Rachael Woods (11) Perry 68 23:21.5 18
20. Emily Chapman (11) Durand 30 23:24.6 -
21. Megan Mahoney (09) Madison Heights-Bishop Foley 58 23:36.7 19
22. Kim Hoeltzel (10) Clawson 9 23:39.4 20
23. Jennifer Jacobson (11) Detroit Country Day 17 23:39.6 21
24. Ashley Peabody (09) Perry 66 23:51.0 22
25. Rose Mikan (12) Durand 32 23:52.7 -
26. Alex Dugan (09) Detroit Country Day 16 23:53.5 23
27. Jill Gordon Perry 67 23:55.3 24
28. Jennifer Johnston (11) Richmond 72 23:58.5 25
29. Kate Levy (12) Detroit Country Day 18 24:03.1 26
30. Diamond Moore (11) Detroit Country Day 19 24:03.3 P
31. Katie Wilson (09) Madison Heights-Bishop Foley 61 24:12.9 28
32. Amanda Tyner (12) Goodrich 40 24:19.5 29
33. Nicole Soule (11) Almont 7 24:25.7 30
34. Jacqui Mieksztyn (10) Richmond 73 24:28.6 31
35. Kristen Springer (10) Lake Fenton 46 24:33.8 32
36. Stephanie Schorsch (11) Almont 6 24:39.0 33
37. Katie Baker (12) Madison Heights-Bishop Foley 55 24:43.6 34
38. Gillian Cady (11) Lake Fenton 42 24:49.5 35
39. Victoria McClellan (11) Detroit-Communication Media Arts 22 24:52.2 -
40. Jennifer Pantalone (11) Perry 65 24:53.1 P
41. Kristina Phillips (09) Lake Fenton 45 24:54.3 P
42. Alexandria Bushong (10) Perry 62 24:57.4 P
43. Kimberly Turner (11) Detroit-Communication Media Arts 26 24:59.5 -
44. Kimberly Hummel (10) Macomb-Lutheran North 49 25:07.5 -
45. Danuta Sobieraj (12) Clawson 11 25:15.0 39
46. Sara Palazzolo (10) Macomb-Lutheran North 52 25:18.0 -
47. Denica Brooks Goodrich 39 25:30.2 P
48. Lauren Taraski (09) Madison Heights-Bishop Foley 60 25:39.7 41
49. Claire Bacon (12) Detroit Country Day 14 25:52.1 P
50. Audri Orr (09) Detroit-Communication Media Arts 24 26:08.1 -
51. Marisa Llombart (11) Macomb-Lutheran North 51 26:25.0 -
52. Neysa May (11) Durand 31 26:36.2 -
53. Danielle Bojanzyk (10) Almont 1 26:49.0 43
54. Megan Hill (12) Goodrich 36 26:51.6 P
55. Heather Munoz (10) Richmond 74 26:54.5 45
56. Audrey Dawson (10) Clawson 8 26:56.4 P
57. Melissa Lamb (09) Lake Fenton 44 27:15.3 P
58. Heather Hiltz (10) Almont 3 27:19.2 48
59. Megan Aman Madison Heights-Bishop Foley 57 28:18.2 P
60. Ana Ziembo (10) Durand 33 28:45.6 -
61. Samantha Jimenez (12) Almont 4 28:56.8 50
62. Aylin Kyte Almont 2 29:17.6 P
63. Maria Baker (11) Richmond 69 30:18.2 P
64. Holly Lahaie (10) Almont 5 30:46.9 P

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Goodrich Kristen Poulos (11) 3 20:08 2
Erin O'mara (12) 5 20:21 4
Aimee Chlebnik (12) 11 22:10 10
Kristie Cole (11) 15 22:48 14
Amanda Tyner (12) 32 24:19 29
Denica Brooks 47 25:30
Megan Hill (12) 54 26:51

** TEAM TOTAL ** 1:49:46 59

2. Perry Jesse Lord-Wilder (10) 4 20:17 3
Samantha Lanning (11) 7 21:11 6
Rachael Woods (11) 19 23:21 18
Ashley Peabody (09) 24 23:51 22
Jill Gordon 27 23:55 24
Jennifer Pantalone (11) 40 24:53
Alexandria Bushong (10) 42 24:57

** TEAM TOTAL ** 1:52:35 73

3. Detroit Country Day Megan Young (09) 1 19:09 1
Sara Connelly (11) 12 22:19 11
Jennifer Jacobson (11) 23 23:39 21
Alex Dugan (09) 26 23:53 23
Kate Levy (12) 29 24:03 26
Diamond Moore (11) 30 24:03
Claire Bacon (12) 49 25:52

** TEAM TOTAL ** 1:53:03 82

4. Clawson Leslie Schachinger (09) 9 21:23 8
Rachel Vento (09) 10 21:32 9
Rosalie Vento (11) 18 23:19 17
Kim Hoeltzel (10) 22 23:39 20
Danuta Sobieraj (12) 45 25:15 39
Audrey Dawson (10) 56 26:56

** TEAM TOTAL ** 1:55:08 93

5. Lake Fenton Barbie Balasko (10) 8 21:17 7
Nichole Gibson (12) 13 22:38 12
Lynn Williams (11) 14 22:43 13
Kristen Springer (10) 35 24:33 32
Gillian Cady (11) 38 24:49 35
Kristina Phillips (09) 41 24:54
Melissa Lamb (09) 57 27:15

** TEAM TOTAL ** 1:56:00 99

6. Richmond Jenna Heitchue (11) 6 20:43 5
Jackie Brickel (11) 17 23:14 16
Jennifer Johnston (11) 28 23:58 25
Jacqui Mieksztyn (10) 34 24:28 31
Heather Munoz (10) 55 26:54 45
Maria Baker (11) 63 30:18

** TEAM TOTAL ** 1:59:17 122

7. Madison Heights-Bishop Foley Kristin Dillard (09) 16 22:48 15
Megan Mahoney (09) 21 23:36 19
Katie Wilson (09) 31 24:12 28
Katie Baker (12) 37 24:43 34
Lauren Taraski (09) 48 25:39 41
Megan Aman 59 28:18

** TEAM TOTAL ** 2:00:58 137

8. Almont Nicole Soule (11) 33 24:25 30
Stephanie Schorsch (11) 36 24:39 33
Danielle Bojanzyk (10) 53 26:49 43
Heather Hiltz (10) 58 27:19 48
Samantha Jimenez (12) 61 28:56 50
Aylin Kyte 62 29:17
Holly Lahaie (10) 64 30:46

** TEAM TOTAL ** 2:12:08 204

9. Detroit-Crockett Technical Krishawna Parker (12) 2 19:16

** TEAM TOTAL ** 19:16

10. Macomb-Lutheran North Kimberly Hummel (10) 44 25:07
Sara Palazzolo (10) 46 25:18
Marisa Llombart (11) 51 26:25

** TEAM TOTAL ** 1:16:50

11. Durand Emily Chapman (11) 20 23:24
Rose Mikan (12) 25 23:52
Neysa May (11) 52 26:36
Ana Ziembo (10) 60 28:45

** TEAM TOTAL ** 1:42:37

12. Detroit-Communication Media Arts Victoria McClellan (11) 39 24:52
Kimberly Turner (11) 43 24:59
Audri Orr (09) 50 26:08

** TEAM TOTAL ** 1:15:59




BOYS
SCORES
1. Grand Rapids-Baptist 105 9. Grandville Calvin Christian 222
2. Grand Rapids West Catholic 112 10. Newaygo 235
3. Spring Lake 116 11. Montague 244
4. Allendale 117 12. Muskegon Oakridge 302
5. Wyoming Kelloggsville 137 13. Stanton-Central Montcalm 314
6. Howard City Tri County 149 14. Comstock Park 377
7. Hopkins 175 15. Ravenna 423
8. White Cloud 179


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Dan Campbell (12) Grand Rapids-Baptist 16:24.1 1
2. Ben Watson (12) Allendale 16:42.3 2
3. Alan Mathis (11) Wyoming Kelloggsville 16:51.8 3
4. Scott Fick (11) Montague 16:52.6 4
5. James Reichardt (11) Spring Lake 16:55.3 5
6. Rick Utrup (11) Newaygo 16:58.2 6
7. Kirk Williams (11) Hopkins 16:58.6 7
8. Steve Harpold (11) Grand Rapids West Catholic 16:59.8 8
9. Richard Stein (12) Hopkins 17:00.3 9
10. Mitch Zost (9 ) Allendale 17:14.6 10
11. Kirk VandePanne (11) Howard City Tri County 17:15.2 11
12. Dean Smith (12) White Cloud 17:16.0 12
13. Ryan Ringle (11) Hopkins 17:18.5 13
14. Nick Osborn (10) Muskegon Oakridge 17:20.9 14
15. Brad Croasdale (12) Howard City Tri County 17:22.6 15
16. Neil Canfield (12) Grand Rapids West Catholic 17:25.3 16
17. Patrick Buist (11) Allendale 17:30.6 17
18. Steven Nash (10) Spring Lake 17:50.6 18
19. Ed DeVries (9 ) Grand Rapids West Catholic 17:51.3 19
20. Josh Modert (12) Grand Rapids-Baptist 17:51.6 20
21. Dan Ten Brink (11) Grandville Calvin Christian 17:56.4 21
22. Dave Bielski (10) Montague 17:56.8 22
23. Justin Clegg (10) Grandville Calvin Christian 17:57.3 23
24. Ronnie Popma (11) Wyoming Kelloggsville 17:58.5 24
25. David Ouwinga (11) Grand Rapids-Baptist 17:59.0 25
26. Chris Sommerfeldt (11) Spring Lake 17:59.5 26
27. Allen Fisher (10) Howard City Tri County 18:00.1 27
28. Jacob Griffin Spring Lake 18:04.2 28
29. Mike Baumeister (12) Grand Rapids-Baptist 18:05.4 29
30. Mike Cameron (12) Grand Rapids-Baptist 18:07.2 30
31. Clint Vandermolen (9 ) Allendale 18:07.8 31
32. Jake Shavalier (12) White Cloud 18:10.4 32
33. Andy Kline (12) Grand Rapids West Catholic 18:11.5 33
34. Dan Hadley (12) Newaygo 18:11.8 34
35. Gordy Lubbers (10) Wyoming Kelloggsville 18:12.4 35
36. Dave Schuelke (10) Grand Rapids West Catholic 18:12.6 36
37. Skyler VandeVelde (11) Wyoming Kelloggsville 18:13.9 37
38. Jeff Rabine (12) Wyoming Kelloggsville 18:15.1 38
39. Mike Marshall (12) Spring Lake 18:15.3 39
40. Darek Smith (10) White Cloud 18:17.5 40
41. Wes Muller (9 ) Grand Rapids-Baptist 18:20.4 P
42. Beau Jensen (9 ) Montague 18:22.9 42
43. Jordan Clegg (11) Grandville Calvin Christian 18:23.2 43
44. Timothy Nielsen (10) Stanton-Central Montcalm 18:23.4 44
45. Nick Andres (10) Howard City Tri County 18:24.3 45
46. Brad Elenbaas (11) Hamilton 18:25.6 -
47. Jeff Schrier Wyoming Kelloggsville 18:26.5 P
48. Robert Cronk (10) White Cloud 18:26.8 47
49. Matt Eaton (11) White Cloud 18:27.2 48
50. Andy Schmidt (11) Grand Rapids West Catholic 18:28.0 P
51. Josh Swarts (11) Muskegon Oakridge 18:29.8 50
52. Nathaniel Ducat (11) Howard City Tri County 18:30.3 51
53. Chris Thai (10) Wyoming Kelloggsville 18:31.3 P
54. Jason Doering (12) Spring Lake 18:34.1 P
55. Kevin Duff (12) Spring Lake 18:35.5 P
56. Brad Zoodsma (11) Grandville Calvin Christian 18:39.1 55
57. Adam Brace (11) Howard City Tri County 18:39.8 P
58. Nate Dodger Allendale 18:48.2 57
59. Erich Tanis (10) Grand Rapids West Catholic 18:49.3 P
60. Shawn Moore (11) Hamilton 18:54.0 -
61. Kevin Riemersma (9 ) Hamilton 19:00.0 -
62. Anthony Flowers (11) Comstock Park 19:00.6 59
63. Aaron Ringle (9 ) Hopkins 19:03.8 60
64. Paul Henderson (12) Newaygo 19:11.3 61
65. Todd Marquardt (11) Newaygo 19:15.3 62
66. Erik Trygstad (11) Stanton-Central Montcalm 19:19.2 63
67. Derrick Cook (11) Muskegon Oakridge 19:20.9 64
68. Ryan McCarthy (11) Comstock Park 19:26.9 65
69. Michael Clery-Kroneck (9 ) Stanton-Central Montcalm 19:29.5 66
70. Dustin Mol (12) Allendale 19:43.1 P
71. Thomas Warschefsky (12) Stanton-Central Montcalm 19:44.9 68
72. Chad Gerencer (10) Muskegon Catholic Central 19:51.4 -
73. Rob Klingeman (9 ) Allendale 19:55.4 P
74. Joe VanLaan (11) Grand Rapids-Baptist 19:59.7 P
75. Michael Thompson (11) Muskegon Heights 20:03.9 -
76. Dominique Smith (9 ) Muskegon Heights 20:04.2 -
77. Josh Moulton White Cloud 20:13.6 P
78. Mike Ford (9 ) Newaygo 20:18.2 72
79. Gabriel Vasquez (11) Stanton-Central Montcalm 20:27.0 73
80. Nathan Badge (11) Stanton-Central Montcalm 20:27.5 P
81. Deric Schaub (11) Ravenna 20:35.4 75
82. Apencer Gould (11) Howard City Tri County 20:37.0 P
83. Brandon Franck (11) Ravenna 20:39.6 77
84. Justin Flowers (9 ) Comstock Park 20:57.7 78
85. Jeff Powles White Cloud 21:10.1 P
86. Jonathan Spontel (9 ) Grandville Calvin Christian 21:11.1 80
87. David Rice (11) Muskegon Catholic Central 21:13.0 -
88. Jack Bice Comstock Park 21:20.4 81
89. Anthony Hittle (1O) Ravenna 21:31.1 82
90. Matthew Vogt (9 ) Newaygo 21:32.7 P
91. Mike Kiehnau (11) Muskegon Oakridge 21:34.7 84
92. Brian James (10) Montague 21:39.6 85
93. Lance Darrow (9 ) Hopkins 21:41.0 86
94. Tim Keeley (10) Hopkins 22:07.4 P
95. Paul Schemper (10) Grandville Calvin Christian 22:18.5 P
96. Jeremiah Parks (10) Stanton-Central Montcalm 22:27.5 P
97. David Torres (10) Muskegon Oakridge 22:42.3 90
98. Dion Stumpo (9 ) Montague 23:01.8 91
99. James Martin (9 ) Muskegon Heights 23:05.2 -
100. Kyle Patterson (10) Ravenna 23:06.8 92
101. Steffen Hughey (10) Muskegon Oakridge 23:50.4 P
102. Andy Toland (12) Comstock Park 24:26.3 94
103. James Card Hopkins 24:50.1 P
104. Mario Garcia (09) Muskegon Oakridge 25:17.5 P
105. Tim Badgeron Ravenna 25:39.3 97

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Grand Rapids-Baptist Dan Campbell (12) 1 16:24 1
Josh Modert (12) 20 17:51 20
David Ouwinga (11) 25 17:59 25
Mike Baumeister (12) 29 18:05 29
Mike Cameron (12) 30 18:07 30
Wes Muller (9 ) 41 18:20
Joe VanLaan (11) 74 19:59

Grand Rapids-Baptist ** TEAM TOTAL ** 1:28:26 105

2. Grand Rapids West Catholic Steve Harpold (11) 8 16:59 8
Neil Canfield (12) 16 17:25 16
Ed DeVries (9 ) 19 17:51 19
Andy Kline (12) 33 18:11 33
Dave Schuelke (10) 36 18:12 36
Andy Schmidt (11) 50 18:28
Erich Tanis (10) 59 18:49

Grand Rapids West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:28:38 112

3. Spring Lake James Reichardt (11) 5 16:55 5
Steven Nash (10) 18 17:50 18
Chris Sommerfeldt (11) 26 17:59 26
Jacob Griffin 28 18:04 28
Mike Marshall (12) 39 18:15 39
Jason Doering (12) 54 18:34
Kevin Duff (12) 55 18:35

Spring Lake ** TEAM TOTAL ** 1:29:03 116

4. Allendale Ben Watson (12) 2 16:42 2
Mitch Zost (9 ) 10 17:14 10
Patrick Buist (11) 17 17:30 17
Clint Vandermolen (9 ) 31 18:07 31
Nate Dodger 58 18:48 57
Dustin Mol (12) 70 19:43
Rob Klingeman (9 ) 73 19:55

Allendale ** TEAM TOTAL ** 1:28:21 117

5. Wyoming Kelloggsville Alan Mathis (11) 3 16:51 3
Ronnie Popma (11) 24 17:58 24
Gordy Lubbers (10) 35 18:12 35
Skyler VandeVelde (11) 37 18:13 37
Jeff Rabine (12) 38 18:15 38
Jeff Schrier 47 18:26
Chris Thai (10) 53 18:31

Wyoming Kelloggsville ** TEAM TOTAL ** 1:29:29 137

6. Howard City Tri County Kirk VandePanne (11) 11 17:15 11
Brad Croasdale (12) 15 17:22 15
Allen Fisher (10) 27 18:00 27
Nick Andres (10) 45 18:24 45
Nathaniel Ducat (11) 52 18:30 51
Adam Brace (11) 57 18:39
Apencer Gould (11) 82 20:37

Howard City Tri County ** TEAM TOTAL ** 1:29:31 149

7. Hopkins Kirk Williams (11) 7 16:58 7
Richard Stein (12) 9 17:00 9
Ryan Ringle (11) 13 17:18 13
Aaron Ringle (9 ) 63 19:03 60
Lance Darrow (9 ) 93 21:41 86
Tim Keeley (10) 94 22:07
James Card 103 24:50

Hopkins ** TEAM TOTAL ** 1:32:00 175

8. White Cloud Dean Smith (12) 12 17:16 12
Jake Shavalier (12) 32 18:10 32
Darek Smith (10) 40 18:17 40
Robert Cronk (10) 48 18:26 47
Matt Eaton (11) 49 18:27 48
Josh Moulton 77 20:13
Jeff Powles 85 21:10

White Cloud ** TEAM TOTAL ** 1:30:36 179

9. Grandville Calvin Christian Dan Ten Brink (11) 21 17:56 21
Justin Clegg (10) 23 17:57 23
Jordan Clegg (11) 43 18:23 43
Brad Zoodsma (11) 56 18:39 55
Jonathan Spontel (9 ) 86 21:11 80
Paul Schemper (10) 95 22:18

Grandville Calvin Christian ** TEAM TOTAL ** 1:34:06 222

10. Newaygo Rick Utrup (11) 6 16:58 6
Dan Hadley (12) 34 18:11 34
Paul Henderson (12) 64 19:11 61
Todd Marquardt (11) 65 19:15 62
Mike Ford (9 ) 78 20:18 72
Matthew Vogt (9 ) 90 21:32

Newaygo ** TEAM TOTAL ** 1:33:53 235

11. Montague Scott Fick (11) 4 16:52 4
Dave Bielski (10) 22 17:56 22
Beau Jensen (9 ) 42 18:22 42
Brian James (10) 92 21:39 85
Dion Stumpo (9 ) 98 23:01 91

Montague ** TEAM TOTAL ** 1:37:50 244

12. Muskegon Oakridge Nick Osborn (10) 14 17:20 14
Josh Swarts (11) 51 18:29 50
Derrick Cook (11) 67 19:20 64
Mike Kiehnau (11) 91 21:34 84
David Torres (10) 97 22:42 90
Steffen Hughey (10) 101 23:50
Mario Garcia (09) 104 25:17

Muskegon Oakridge ** TEAM TOTAL ** 1:39:25 302

13. Stanton-Central Montcalm Timothy Nielsen (10) 44 18:23 44
Erik Trygstad (11) 66 19:19 63
Michael Clery-Kroneck (9 69 19:29 66
Thomas Warschefsky (12) 71 19:44 68
Gabriel Vasquez (11) 79 20:27 73
Nathan Badge (11) 80 20:27
Jeremiah Parks (10) 96 22:27

Stanton-Central Montcalm ** TEAM TOTAL ** 1:37:22 314

14. Comstock Park Anthony Flowers (11) 62 19:00 59
Ryan McCarthy (11) 68 19:26 65
Justin Flowers (9 ) 84 20:57 78
Jack Bice 88 21:20 81
Andy Toland (12) 102 24:26 94

Comstock Park ** TEAM TOTAL ** 1:45:09 377

15. Ravenna Deric Schaub (11) 81 20:35 75
Brandon Franck (11) 83 20:39 77
Anthony Hittle (1O) 89 21:31 82
Kyle Patterson (10) 100 23:06 92
Tim Badgeron 105 25:39 97

Ravenna ** TEAM TOTAL ** 1:51:30 423

16. Hamilton Brad Elenbaas (11) 46 18:25
Shawn Moore (11) 60 18:54
Kevin Riemersma (9 ) 61 19:00

Hamilton ** TEAM TOTAL ** 56:19

17. Muskegon Catholic Central Chad Gerencer (10) 72 19:51
David Rice (11) 87 21:13

Muskegon Catholic Central ** TEAM TOTAL ** 41:04

18. Muskegon Heights Michael Thompson (11) 75 20:03
Dominique Smith (9 ) 76 20:04
James Martin (9 ) 99 23:05

Muskegon Heights ** TEAM TOTAL ** 1:03:12

GIRLS
SCORES
1. Spring Lake 42 8. Grand Rapids-Baptist 176
2. Stanton-Central Montcalm 84 9. Ravenna 198
3. Wyoming Kelloggsville 96 10. Hamilton 207
4. White Cloud 138 11. Hopkins 266
5. Grand Rapids West Catholic 151 12. Howard City Tri County 269
6. Allendale 162 13. Muskegon Oakridge 370
7. Grandville Calvin Christian 175


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Nicole Bush (10) Wyoming Kelloggsville 18:22.7 1
2. Jaime Watson (9 ) Allendale 18:48.4 2
3. Charity Mead (11) Stanton-Central Montcalm 20:08.5 3
4. Rachel Jeltema (9 ) Spring Lake 20:11.7 4
5. Jill Overacker (10) Spring Lake 20:21.5 5
6. Danielle Kosheba (12) Ravenna 20:24.7 6
7. Aarika Woodard (12) Spring Lake 20:28.2 7
8. Jeana Rokos (12) Spring Lake 20:46.3 8
9. Amy VanderSloot (10) White Cloud 20:46.7 9
10. Lacy Shavalier (10) White Cloud 20:49.1 10
11. Sarah Clery-Kroneck (11) Stanton-Central Montcalm 20:49.5 11
12. Victoria Burns (9 ) Stanton-Central Montcalm 20:49.9 12
13. Nicole St. Clair (10) Hamilton 20:50.7 13
14. Sarah Sak (12) Grand Rapids West Catholic 20:51.7 14
15. Erin Tomlinson (11) Wyoming Kelloggsville 20:52.0 15
16. Erica VanRhee (11) Allendale 20:53.2 16
17. Amy Tomlinson (12) Wyoming Kelloggsville 20:58.9 17
18. Jodie Mohrhardt (12) Spring Lake 21:06.3 18
19. Anna Hoekstra (11) Grandville Calvin Christian 21:08.1 19
20. Kathleen Callert (12) Grand Rapids West Catholic 21:36.9 20
21. Leah Gentry (1O) Grand Rapids-Baptist 21:38.0 21
22. Ashley Newman (10) Comstock Park 21:39.7 -
23. Rachel Cusack (11) Grand Rapids-Baptist 21:40.8 22
24. Ricki Oldenkamp (9 ) Newaygo 21:42.9 -
25. Lauren Stelma (9 ) Grand Rapids-Baptist 21:47.5 23
26. Julie Jackson (9 ) Spring Lake 21:52.9 P
27. Lisa Wier (11) Ravenna 21:55.5 25
28. Kristy Herron (12) Stanton-Central Montcalm 22:06.1 26
29. Mollee Gierz (11) Wyoming Kelloggsville 22:07.2 27
30. Kate Simon (11) Comstock Park 22:09.2 -
31. Gina Mele (11) Hopkins 22:10.6 28
32. Jackie Dragt (12) Howard City Tri County 22:16.2 29
33. Melissa Kinsey (10) Allendale 22:16.8 30
34. Venus Mathews (12) White Cloud 22:23.0 31
35. Justine Muilenburg (10) Stanton-Central Montcalm 22:23.4 32
36. Andrea Oosting (11) Grandville Calvin Christian 22:26.1 33
37. Jamie Wells (11) Muskegon Heights 22:31.3 -
38. Lindsey Passenger (10) Grand Rapids West Catholic 22:34.5 34
39. Deanne Kaiser (12) White Cloud 22:36.0 35
40. Laura Gierz (9 ) Wyoming Kelloggsville 22:54.1 36
41. Chelsea Griffioen (10) Grandville Calvin Christian 22:54.7 37
42. Amy Vereecke (10) Grand Rapids West Catholic 23:04.5 38
43. Heidi Koops (10) Hamilton 23:04.7 39
44. Maria Burns (10) Stanton-Central Montcalm 23:07.5 P
45. Hillary Fifield (11) Howard City Tri County 23:09.1 41
46. Kelli Scharphorn (10) Grandville Calvin Christian 23:13.3 42
47. Jessie Badgerow (11) Ravenna 23:22.3 43
48. Rachel Duthler (11) Grandville Calvin Christian 23:26.0 44
49. Kim Palasek (10) Grand Rapids West Catholic 23:26.7 45
50. Jennifer Kozak (11) Howard City Tri County 23:27.7 46
51. Sharon Khousakoun (12) Hamilton 23:29.5 47
52. Teresa Woodrum (11) Ravenna 23:30.1 48
53. Andrea Byl (11) Grand Rapids-Baptist 23:32.4 49
54. Jill Witner (10) Muskegon Catholic Central 23:33.0 -
55. Tracy Hafler (11) Hamilton 23:37.4 50
56. Molly Jones Grand Rapids West Catholic 23:38.3 P
57. Desiree Hendricks (11) Allendale 23:39.3 52
58. Jana Clark (10) White Cloud 23:42.8 53
59. Jackie Markoski (9 ) Hopkins 23:43.1 54
60. Karensa Bauman (9 ) Hopkins 23:46.6 55
61. Amanda Eager (11) Stanton-Central Montcalm 23:47.0 P
62. Jessica Gutowski (9 ) Grand Rapids West Catholic 23:49.6 P
63. Marie Riemersma (11) Hamilton 24:04.4 58
64. Stacy Moore (12) Hamilton 24:11.3 P
65. Amber VanBoxel (10) White Cloud 24:32.8 P
66. Karly McLeod (11) Comstock Park 24:35.9 -
67. Erin Birchard (12) Grand Rapids-Baptist 24:39.4 61
68. Kellianne Underhill (10) Allendale 24:40.4 62
69. Jessi DenBesten (11) Hamilton 24:42.2 P
70. Jacie Holshoe (11) Hopkins 24:45.0 64
71. Jennifer Green (11) Hopkins 24:46.6 65
72. Liz Boland (12) Hopkins 24:47.9 P
73. Kerin Meengs (12) Grandville Calvin Christian 24:49.2 P
74. Kara Christensen (9 ) Montague 24:52.2 -
75. Maria Aguilar (12) Wyoming Kelloggsville 25:00.0 P
76. Danielle Lacy (11) Muskegon Oakridge 25:17.1 69
77. Elaina Aguilar (9 ) Wyoming Kelloggsville 25:17.6 P
78. Jamie Johnson (11) Muskegon Oakridge 25:20.5 71
79. Amy Fahner (10) Howard City Tri County 25:20.9 72
80. Crystal Willson White Cloud 25:33.8 P
81. Amanda Cresta (11) Muskegon Oakridge 25:39.6 74
82. Ashley Peterman Hopkins 26:21.8 P
83. Erica Merritt (11) Newaygo 26:46.2 -
84. Brandy Witner (12) Muskegon Catholic Central 26:49.8 -
85. Jolene Hittle (12) Ravenna 27:20.7 76
86. Amber Klein (9 ) Muskegon Oakridge 27:23.8 77
87. Julie Morissen Grand Rapids-Baptist 27:25.6 P
88. Lyndsey Gibson (9 ) Muskegon Oakridge 27:35.4 79
89. Sarah Majersky (11) Muskegon Oakridge 27:36.2 P
90. Cassie Pease (10) Howard City Tri County 27:47.9 81
91. Danita Cook (9 ) Muskegon Oakridge 28:03.6 P
92. Michelle Port (11) Ravenna 28:05.4 P
93. Krista Punter (11) Ravenna 30:13.1 P
94. Dannelle Patterson (12) Comstock Park 31:20.0 -
95. Sarah Taylor (10) Howard City Tri County 32:00.7 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Spring Lake Rachel Jeltema (9 ) 4 20:11 4
Jill Overacker (10) 5 20:21 5
Aarika Woodard (12) 7 20:28 7
Jeana Rokos (12) 8 20:46 8
Jodie Mohrhardt (12) 18 21:06 18
Julie Jackson (9 ) 26 21:52

Spring Lake ** TEAM TOTAL ** 1:42:52 42

2. Stanton-Central Montcalm Charity Mead (11) 3 20:08 3
Sarah Clery-Kroneck (11) 11 20:49 11
Victoria Burns (9 ) 12 20:49 12
Kristy Herron (12) 28 22:06 26
Justine Muilenburg (10) 35 22:23 32
Maria Burns (10) 44 23:07
Amanda Eager (11) 61 23:47

Stanton-Central Montcalm ** TEAM TOTAL ** 1:46:15 84

3. Wyoming Kelloggsville Nicole Bush (10) 1 18:22 1
Erin Tomlinson (11) 15 20:52 15
Amy Tomlinson (12) 17 20:58 17
Mollee Gierz (11) 29 22:07 27
Laura Gierz (9 ) 40 22:54 36
Maria Aguilar (12) 75 25:00
Elaina Aguilar (9 ) 77 25:17

Wyoming Kelloggsville ** TEAM TOTAL ** 1:45:13 96

4. White Cloud Amy VanderSloot (10) 9 20:46 9
Lacy Shavalier (10) 10 20:49 10
Venus Mathews (12) 34 22:23 31
Deanne Kaiser (12) 39 22:36 35
Jana Clark (10) 58 23:42 53
Amber VanBoxel (10) 65 24:32
Crystal Willson 80 25:33

White Cloud ** TEAM TOTAL ** 1:50:16 138

5. Grand Rapids West Catholic Sarah Sak (12) 14 20:51 14
Kathleen Callert (12) 20 21:36 20
Lindsey Passenger (10) 38 22:34 34
Amy Vereecke (10) 42 23:04 38
Kim Palasek (10) 49 23:26 45
Molly Jones 56 23:38
Jessica Gutowski (9 ) 62 23:49

Grand Rapids West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:51:31 151

6. Allendale Jaime Watson (9 ) 2 18:48 2
Erica VanRhee (11) 16 20:53 16
Melissa Kinsey (10) 33 22:16 30
Desiree Hendricks (11) 57 23:39 52
Kellianne Underhill (10) 68 24:40 62

Allendale ** TEAM TOTAL ** 1:50:16 162

7. Grandville Calvin Christian Anna Hoekstra (11) 19 21:08 19
Andrea Oosting (11) 36 22:26 33
Chelsea Griffioen (10) 41 22:54 37
Kelli Scharphorn (10) 46 23:13 42
Rachel Duthler (11) 48 23:26 44
Kerin Meengs (12) 73 24:49

Grandville Calvin Christian ** TEAM TOTAL ** 1:53:07 175

8. Grand Rapids-Baptist Leah Gentry (1O) 21 21:38 21
Rachel Cusack (11) 23 21:40 22
Lauren Stelma (9 ) 25 21:47 23
Andrea Byl (11) 53 23:32 49
Erin Birchard (12) 67 24:39 61
Julie Morissen 87 27:25

Grand Rapids-Baptist ** TEAM TOTAL ** 1:53:16 176

9. Ravenna Danielle Kosheba (12) 6 20:24 6
Lisa Wier (11) 27 21:55 25
Jessie Badgerow (11) 47 23:22 43
Teresa Woodrum (11) 52 23:30 48
Jolene Hittle (12) 85 27:20 76
Michelle Port (11) 92 28:05
Krista Punter (11) 93 30:13

Ravenna ** TEAM TOTAL ** 1:56:31 198

10. Hamilton Nicole St. Clair (10) 13 20:50 13
Heidi Koops (10) 43 23:04 39
Sharon Khousakoun (12) 51 23:29 47
Tracy Hafler (11) 55 23:37 50
Marie Riemersma (11) 63 24:04 58
Stacy Moore (12) 64 24:11
Jessi DenBesten (11) 69 24:42

Hamilton ** TEAM TOTAL ** 1:55:04 207

11. Hopkins Gina Mele (11) 31 22:10 28
Jackie Markoski (9 ) 59 23:43 54
Karensa Bauman (9 ) 60 23:46 55
Jacie Holshoe (11) 70 24:45 64
Jennifer Green (11) 71 24:46 65
Liz Boland (12) 72 24:47
Ashley Peterman 82 26:21

Hopkins ** TEAM TOTAL ** 1:59:10 266

12. Howard City Tri County Jackie Dragt (12) 32 22:16 29
Hillary Fifield (11) 45 23:09 41
Jennifer Kozak (11) 50 23:27 46
Amy Fahner (10) 79 25:20 72
Cassie Pease (10) 90 27:47 81
Sarah Taylor (10) 95 32:00

Howard City Tri County ** TEAM TOTAL ** 2:01:59 269

13. Muskegon Oakridge Danielle Lacy (11) 76 25:17 69
Jamie Johnson (11) 78 25:20 71
Amanda Cresta (11) 81 25:39 74
Amber Klein (9 ) 86 27:23 77
Lyndsey Gibson (9 ) 88 27:35 79
Sarah Majersky (11) 89 27:36
Danita Cook (9 ) 91 28:03

Muskegon Oakridge ** TEAM TOTAL ** 2:11:14 370

14. Newaygo Ricki Oldenkamp (9 ) 24 21:42
Erica Merritt (11) 83 26:46

Newaygo ** TEAM TOTAL ** 48:28

15. Montague Kara Christensen (9 ) 74 24:52

Montague ** TEAM TOTAL ** 24:52

16. Muskegon Catholic Central Jill Witner (10) 54 23:33
Brandy Witner (12) 84 26:49

Muskegon Catholic Central ** TEAM TOTAL ** 50:22

17. Muskegon Heights Jamie Wells (11) 37 22:31

Muskegon Heights ** TEAM TOTAL ** 22:31

18. Comstock Park Ashley Newman (10) 22 21:39
Kate Simon (11) 30 22:09
Karly McLeod (11) 66 24:35
Dannelle Patterson (12) 94 31:20

Comstock Park ** TEAM TOTAL ** 1:39:43




BOYS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Stockbridge 62 8. Leslie 219 ³
³ 2. Jackson- Lumen Christi 76 9. Brooklyn-Columbia Central 250 ³
³ 3. Hillsdale 91 10. Portland HS 259 ³
³ 4. Napoleon 109 11. Albion 262 ³
³ 5. Hudson 134 12. Addison 294 ³
³ 6. Hanover-Horton 141 13. Michigan Center 394 ³
³ 7. East Jackson 196 14. Union City 394 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ


INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Brandon Grybas Stockbridge 92 16:12.0 1
2. Scott Douglas Jackson- Lumen Christi 51 16:47.0 2
3. Greg Schmit Leslie 63 16:50.0 3
4. Matt Bartlebaugh Napoleon 71 16:56.0 4
5. Jacob DuBois East Jackson 24 16:57.0 5
6. Richard White Hillsdale 42 16:58.0 6
7. Jacob Dolson Jackson- Lumen Christi 50 17:00.0 7
8. Nick Bailey Portland HS 85 17:06.0 8
9. Jeremy Hill Hillsdale 39 17:10.0 9
10. Josh Perrin Hillsdale 40 17:10.0 10
11. Kyle Thompson Stockbridge 98 17:22.0 11
12. Stephen Guerra Hudson 47 17:29.0 12
13. William Sbach Brooklyn-Columbia Central 20 17:31.0 13
14. Lucas Snider Stockbridge 97 17:32.0 14
15. Justin Grow Hanover-Horton 31 17:36.0 15
16. Kyle Shropshire Stockbridge 96 17:40.0 16
17. Ben Ruthruff Olivet 83 17:44.0 -
18. Matt Ferris-Smith Addison 5 17:44.0 17
19. Tom Jurasek Jackson- Lumen Christi 54 17:45.0 18
20. Greg Dutton Napoleon 72 17:49.0 19
21. Joe Lower Stockbridge 95 17:51.0 20
22. Josh Cockram Hillsdale 36 17:55.0 21
23. Josh Moulton Napoleon 73 17:56.0 22
24. Derek Woodruff East Jackson 28 17:57.0 23
25. Jacob Miller Jackson- Lumen Christi 55 18:00.0 24
26. David Glandon Jackson- Lumen Christi 52 18:02.0 25
27. Ben Bloom Hudson 45 18:08.0 26
28. Matt Hobe Hanover-Horton 32 18:11.0 27
29. Kurt Olson Hanover-Horton 34 18:12.0 28
30. Robert Deo Hudson 46 18:13.0 29
31. Robert Kuhn Hudson 49 18:18.0 30
32. Patrick Smith Napoleon 75 18:19.0 31
33. Alex Lovachis Stockbridge 93 18:21.0 P
34. Mike Upham Napoleon 77 18:22.0 33
35. Andrew Richards Napoleon 74 18:26.0 P
36. Todd Cantine Hanover-Horton 29 18:26.0 35
37. Matt Rimer Hanover-Horton 35 18:28.0 36
38. Brian Jones Hudson 48 18:29.0 37
39. Robert Connel Albion 8 18:29.0 38
40. Ryan Miller Jackson- Lumen Christi 56 18:30.0 P
41. Steven Krajniak Leslie 60 18:32.0 40
42. Andrew Apling Hudson 43 18:35.0 P
43. Nick Spiess Napoleon 76 18:36.0 P
44. Brian Massey Portland HS 90 18:37.0 43
45. Daniel Sharrer East Jackson 26 18:55.0 44
46. Jon Gertig Hillsdale 38 18:58.0 45
47. Matt Murphy Hanover-Horton 33 18:59.0 P
48. Chad Johnson Jackson- Lumen Christi 53 18:59.0 P
49. Darren Webb East Jackson 27 19:05.0 48
50. David Steinmetz Albion 13 19:07.0 49
51. Josh Hemker Union City 101 19:08.0 50
52. Daniel Thelen Portland HS 91 19:08.0 51
53. Jesse Pepper Leslie 61 19:13.0 52
54. Andrew Austin Hudson 44 19:18.0 P
55. Roy Day Brooklyn-Columbia Central 16 19:23.0 54
56. J.D. Peagler Albion 14 19:23.0 55
57. Lex Anderson Brooklyn-Columbia Central 15 19:24.0 56
58. Jonathon Starkey Albion 12 19:24.0 57
59. Nick Cozart Hillsdale 37 19:29.0 P
60. Shane Hill Leslie 58 19:29.0 59
61. Sean Gustwiller Brooklyn-Columbia Central 17 19:30.0 60
62. Brian Roys Addison 6 19:31.0 61
63. Michael Raker Hillsdale 41 19:32.0 P
64. Reggie Craig Albion 9 19:36.0 63
65. Sean Rhinard Albion 11 19:38.0 P
66. Zach Bradley Leslie 57 19:47.0 65
67. Steven Hill Albion 10 19:54.0 P
68. Adam Hegedus Brooklyn-Columbia Central 18 20:02.0 67
69. Kyle Owen Michigan Center 68 20:11.0 68
70. Casey Miller Hanover-Horton 30 20:14.0 P
71. Patrick Durfey Addison 3 20:32.0 70
72. Zach Weaver Brooklyn-Columbia Central 21 20:44.0 P
73. Dustin Jones Vermontville-Maple Valley 65 20:48.0 -
74. Kevin Smith Addison 7 20:54.0 72
75. Chad Rodriguez Leslie 62 21:04.0 P
76. Derek Smith Olivet 84 21:10.0 -
77. Jacob Bowman Addison 1 21:10.0 74
78. Matt Kirby Olivet 81 21:14.0 -
79. Jeremy Kenneth Michigan Center 66 21:16.0 75
80. Ryan Bilby East Jackson 22 21:22.0 76
81. Coe Humphrey Leslie 59 21:29.0 P
82. Daniel Lathers Portland HS 89 22:00.0 78
83. Joel Bradley Portland HS 86 22:11.0 79
84. Cory Showerman Michigan Center 70 22:11.0 80
85. Adam Dumas Portland HS 87 22:12.0 P
86. Jason Linnabary Michigan Center 67 22:49.0 82
87. Andrew Yockey Union City 104 23:21.0 83
88. Tim Cattell Addison 2 24:23.0 P
89. Dustin Ferris Union City 99 24:35.0 85
90. Phil Goodrich Union City 100 24:43.0 86
91. Andrew Gaber Vermontville-Maple Valley 64 24:58.0 -
92. Sam Fanning Addison 4 25:29.0 P
93. Jeremiah Martin Olivet 82 25:31.0 -
94. Cory Lindsay East Jackson 23 25:57.0 P
95. Ryan Shissler Michigan Center 69 26:12.0 89
96. Jacob Boley Union City 102 28:51.0 90
97. Joe Rosynek Brooklyn-Columbia Central 19 NF -
98. David Glinsky East Jackson 25 NF -
99. Cory Bapst Olivet 78 NF -
100. Joey Frentress Olivet 79 NF -
101. Justin Hendryx Olivet 80 NF -
102. Bryan Fuller Portland HS 88 NF -
103. Nick Lovachis Stockbridge 94 NF -
104. Raven Scott Union City 103 NF -
105. Andrew Martin Union City 105 NF -


TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Stockbridge Brandon Grybas 1 16:12 1
Kyle Thompson 11 17:22 11
Lucas Snider 14 17:32 14
Kyle Shropshire 16 17:40 16
Joe Lower 21 17:51 20
Alex Lovachis 33 18:21
Nick Lovachis 103 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:26:37 62

2. Jackson- Lumen Christi Scott Douglas 2 16:47 2
Jacob Dolson 7 17:00 7
Tom Jurasek 19 17:45 18
Jacob Miller 25 18:00 24
David Glandon 26 18:02 25
Ryan Miller 40 18:30
Chad Johnson 48 18:59

** TEAM TOTAL ** 1:27:34 76

3. Hillsdale Richard White 6 16:58 6
Jeremy Hill 9 17:10 9
Josh Perrin 10 17:10 10
Josh Cockram 22 17:55 21
Jon Gertig 46 18:58 45
Nick Cozart 59 19:29
Michael Raker 63 19:32

** TEAM TOTAL ** 1:28:11 91

4. Napoleon Matt Bartlebaugh 4 16:56 4
Greg Dutton 20 17:49 19
Josh Moulton 23 17:56 22
Patrick Smith 32 18:19 31
Mike Upham 34 18:22 33
Andrew Richards 35 18:26
Nick Spiess 43 18:36

** TEAM TOTAL ** 1:29:22 109

5. Hudson Stephen Guerra 12 17:29 12
Ben Bloom 27 18:08 26
Robert Deo 30 18:13 29
Robert Kuhn 31 18:18 30
Brian Jones 38 18:29 37
Andrew Apling 42 18:35
Andrew Austin 54 19:18

** TEAM TOTAL ** 1:30:37 134

6. Hanover-Horton Justin Grow 15 17:36 15
Matt Hobe 28 18:11 27
Kurt Olson 29 18:12 28
Todd Cantine 36 18:26 35
Matt Rimer 37 18:28 36
Matt Murphy 47 18:59
Casey Miller 70 20:14

** TEAM TOTAL ** 1:30:53 141

7. East Jackson Jacob DuBois 5 16:57 5
Derek Woodruff 24 17:57 23
Daniel Sharrer 45 18:55 44
Darren Webb 49 19:05 48
Ryan Bilby 80 21:22 76
Cory Lindsay 94 25:57
David Glinsky 98 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:34:16 196

8. Leslie Greg Schmit 3 16:50 3
Steven Krajniak 41 18:32 40
Jesse Pepper 53 19:13 52
Shane Hill 60 19:29 59
Zach Bradley 66 19:47 65
Chad Rodriguez 75 21:04
Coe Humphrey 81 21:29

** TEAM TOTAL ** 1:33:51 219

9. Brooklyn-Columbia Central William Sbach 13 17:31 13
Roy Day 55 19:23 54
Lex Anderson 57 19:24 56
Sean Gustwiller 61 19:30 60
Adam Hegedus 68 20:02 67
Zach Weaver 72 20:44
Joe Rosynek 97 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:35:50 250

10. Portland HS Nick Bailey 8 17:06 8
Brian Massey 44 18:37 43
Daniel Thelen 52 19:08 51
Daniel Lathers 82 22:00 78
Joel Bradley 83 22:11 79
Adam Dumas 85 22:12
Bryan Fuller 102 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:39:02 259

11. Albion Robert Connel 39 18:29 38
David Steinmetz 50 19:07 49
J.D. Peagler 56 19:23 55
Jonathon Starkey 58 19:24 57
Reggie Craig 64 19:36 63
Sean Rhinard 65 19:38
Steven Hill 67 19:54

** TEAM TOTAL ** 1:35:59 262

12. Addison Matt Ferris-Smith 18 17:44 17
Brian Roys 62 19:31 61
Patrick Durfey 71 20:32 70
Kevin Smith 74 20:54 72
Jacob Bowman 77 21:10 74
Tim Cattell 88 24:23
Sam Fanning 92 25:29

** TEAM TOTAL ** 1:39:51 294

13. Michigan Center Kyle Owen 69 20:11 68
Jeremy Kenneth 79 21:16 75
Cory Showerman 84 22:11 80
Jason Linnabary 86 22:49 82
Ryan Shissler 95 26:12 89

** TEAM TOTAL ** 1:52:39 394

14. Union City Josh Hemker 51 19:08 50
Andrew Yockey 87 23:21 83
Dustin Ferris 89 24:35 85
Phil Goodrich 90 24:43 86
Jacob Boley 96 28:51 90
Raven Scott 104 00 00
Andrew Martin 105 00 00

** TEAM TOTAL ** 2:00:38 394

15. Olivet Ben Ruthruff 17 17:44
Derek Smith 76 21:10
Matt Kirby 78 21:14
Jeremiah Martin 93 25:31
Cory Bapst 99 00 00
Joey Frentress 100 00 00
Justin Hendryx 101 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:25:39

16. Vermontville-Maple Valley Dustin Jones 73 20:48
Andrew Gaber 91 24:58

** TEAM TOTAL ** 45:46

GIRLS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Hanover-Horton 57 7. East Jackson 219 ³
³ 2. Hillsdale 68 8. Napoleon 255 ³
³ 3. Albion 69 9. Addison 271 ³
³ 4. Jackson- Lumen Christi 70 10. Vermontville-Maple Valley 275 ³
³ 5. Portland HS 100 11. Hudson 275 ³
³ 6. Stockbridge 179 12. Leslie 277 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Lesley Jurasek Albion 8 18:51.6 1
2. Christine Alcenius Hanover-Horton 27 18:52.5 2
3. Laura Rainey Hanover-Horton 32 20:05.0 3
4. Rachel White Hillsdale 39 20:06.6 4
5. Katrina Meyers Portland HS 87 20:16.7 5
6. Simone Schelle Jackson- Lumen Christi 52 20:24.1 6
7. Meghan Soltis Albion 12 20:25.5 7
8. Jennifer Phelan Hanover-Horton 31 20:38.1 8
9. Sarah Jackson Hillsdale 35 20:46.6 9
10. Breta Kennedy Jackson- Lumen Christi 50 20:56.2 10
11. Cassie Wilkins East Jackson 24 20:56.7 11
12. Elizabeth Hite Brooklyn-Columbia Central 16 21:04.0 -
13. Laura McLellan Stockbridge 97 21:04.2 12
14. Elizabeth Adkins Hanover-Horton 26 21:08.0 13
15. Dee Ann Hassenzahl Hillsdale 34 21:09.0 14
16. Anita Karl Jackson- Lumen Christi 49 21:17.7 15
17. Jessie Olds Jackson- Lumen Christi 51 21:18.2 16
18. Erin Holdren Portland HS 86 21:19.5 17
19. Tieneke VanLonkhuyzen Albion 13 21:22.9 18
20. Emily Wilson Albion 14 21:26.1 19
21. Daryl McElmurry Hillsdale 37 21:36.3 20
22. Erin Batt Hillsdale 33 21:40.7 21
23. Jennifer Holden Portland HS 85 21:43.2 22
24. Kim Farhat Jackson- Lumen Christi 48 21:49.9 23
25. Audra Masternak Albion 9 21:51.8 24
26. Ann Cavender Michigan Center 69 21:54.6 -
27. Ashley Burch Addison 2 22:04.4 25
28. Kristen Veresh Portland HS 91 22:07.0 26
29. Emily Woolsey Jackson- Lumen Christi 53 22:17.0 P
30. Kayleigh Thompson Brooklyn-Columbia Central 18 22:19.7 -
31. Andrea Lytle Hillsdale 36 22:21.8 P
32. Muriel Wieland Vermontville-Maple Valley 66 22:22.0 29
33. Amy Stevens Portland HS 90 22:22.4 30
34. Amy Netherton Hanover-Horton 29 22:22.7 31
35. Jacqueline Upshur Stockbridge 98 22:27.7 32
36. Hope Parks Hanover-Horton 30 22:32.2 P
37. Erica Stephenson Portland HS 89 22:36.1 P
38. Jessica McMillen Vermontville-Maple Valley 62 22:36.5 35
39. Mary Schwab Portland HS 88 22:40.7 P
40. Carrie Douglas East Jackson 19 22:46.3 37
41. Maria Clary Jackson- Lumen Christi 47 22:50.6 P
42. Jenny Gasieski Stockbridge 93 22:53.6 39
43. Amanda Bevier Hanover-Horton 28 22:55.0 P
44. Kristin Roan Hudson 45 23:04.2 41
45. Ashley Kennedy Brooklyn-Columbia Central 17 23:09.9 -
46. Maris Anderson Brooklyn-Columbia Central 15 23:17.5 -
47. Amanda Gibson Napoleon 75 23:26.9 42
48. Ashley Smith Leslie 57 23:29.4 43
49. Katie Ludwig East Jackson 23 23:34.5 44
50. Danielle Barr Stockbridge 92 23:43.3 45
51. Christy Knox Hudson 43 23:47.9 46
52. Bobbie Preston Leslie 56 23:49.9 47
53. Alayna DeNato Napoleon 74 23:53.2 48
54. Nicole VanGorder Napoleon 79 23:58.3 49
55. Jessica Putnam Addison 6 24:04.1 50
56. Hope Deighton Michigan Center 70 24:07.9 -
57. Jessica Green Stockbridge 95 24:15.4 51
58. Rebecca Snyder Albion 11 24:18.7 P
59. Jenna Philo Leslie 55 24:21.8 53
60. Brandy Norton Albion 10 24:25.4 P
61. Sarah Robidoux Addison 7 24:53.9 55
62. Megan Mickels Napoleon 77 24:58.4 56
63. Marlena Klimkiewicz Stockbridge 96 25:09.9 P
64. Nicole Roney Hudson 46 25:10.7 58
65. Melissa Nisse Vermontville-Maple Valley 63 25:24.7 59
66. Heather Nugent Napoleon 78 25:33.5 60
67. Danielle Camp Hudson 41 25:39.5 61
68. Darcy Bereznoff Napoleon 73 25:40.8 P
69. Kelly Miller East Jackson 22 25:41.9 63
70. Cortney May East Jackson 21 25:43.9 64
71. Megan Green Napoleon 76 25:53.2 P
72. Nikki Fairbotham Leslie 54 25:55.8 66
73. Kristen Gasieski Stockbridge 94 26:00.1 P
74. Jessica Tippin Leslie 58 26:04.2 68
75. Heather Potts Michigan Center 72 26:12.6 -
76. Lindsay Borton Hudson 40 26:38.7 69
77. Ashley McGranahan Addison 4 26:46.7 70
78. Ruth Bradstreet Addison 1 26:49.9 71
79. Melissa Hartman Hudson 42 26:57.6 P
80. Debbie Evans Olivet 80 27:09.7 -
81. Krystle Dunham Michigan Center 71 27:20.3 -
82. Vanessa Waters Union City 105 27:41.1 -
83. Jennie Hill East Jackson 20 27:57.8 P
84. Kari Emerick Vermontville-Maple Valley 60 28:02.9 74
85. Wendy Cattell Addison 3 28:08.9 P
86. Laurel Parkhurst Addison 5 28:15.9 P
87. Katie Geiger Union City 101 28:17.1 -
88. Carrie Wright East Jackson 25 28:39.7 P
89. Michelle Silsbee Vermontville-Maple Valley 64 29:20.9 78
90. Nicole Roberts Hillsdale 38 NF -
91. Jill Knox Hudson 44 NF -
92. Lisa Vroman Leslie 59 NF -
93. Jana Gethe Vermontville-Maple Valley 61 NF -
94. Camille Wieland Vermontville-Maple Valley 65 NF -
95. Wisper Babineau Michigan Center 67 NF -
96. Caitlin Bailey Michigan Center 68 NF -
97. Ashley Fisk Olivet 81 NF -
98. Sarah Hamilton Olivet 82 NF -
99. Misty Morey Olivet 83 NF -
100. Kristin Starr Olivet 84 NF -
101. Hanna Burdick Union City 99 NF -
102. Lindsey Cord Union City 100 NF -
103. Catherine Martin Union City 102 NF -
104. Cahterine Proctor Union City 103 NF -
105. Nina Smith Union City 104 NF -


TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Hanover-Horton Christine Alcenius 2 18:52 2
Laura Rainey 3 20:05 3
Jennifer Phelan 8 20:38 8
Elizabeth Adkins 14 21:08 13
Amy Netherton 34 22:22 31
Hope Parks 36 22:32
Amanda Bevier 43 22:55

** TEAM TOTAL ** 1:43:05 57

2. Hillsdale Rachel White 4 20:06 4
Sarah Jackson 9 20:46 9
Dee Ann Hassenzahl 15 21:09 14
Daryl McElmurry 21 21:36 20
Erin Batt 22 21:40 21
Andrea Lytle 31 22:21
Nicole Roberts 90 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:45:17 68

3. Albion Lesley Jurasek 1 18:51 1
Meghan Soltis 7 20:25 7
Tieneke VanLonkhuyzen 19 21:22 18
Emily Wilson 20 21:26 19
Audra Masternak 25 21:51 24
Rebecca Snyder 58 24:18
Brandy Norton 60 24:25

** TEAM TOTAL ** 1:43:55 69

4. Jackson- Lumen Christi Simone Schelle 6 20:24 6
Breta Kennedy 10 20:56 10
Anita Karl 16 21:17 15
Jessie Olds 17 21:18 16
Kim Farhat 24 21:49 23
Emily Woolsey 29 22:17
Maria Clary 41 22:50

** TEAM TOTAL ** 1:45:44 70

5. Portland HS Katrina Meyers 5 20:16 5
Erin Holdren 18 21:19 17
Jennifer Holden 23 21:43 22
Kristen Veresh 28 22:07 26
Amy Stevens 33 22:22 30
Erica Stephenson 37 22:36
Mary Schwab 39 22:40

** TEAM TOTAL ** 1:47:47 100

6. Stockbridge Laura McLellan 13 21:04 12
Jacqueline Upshur 35 22:27 32
Jenny Gasieski 42 22:53 39
Danielle Barr 50 23:43 45
Jessica Green 57 24:15 51
Marlena Klimkiewicz 63 25:09
Kristen Gasieski 73 26:00

** TEAM TOTAL ** 1:54:22 179

7. East Jackson Cassie Wilkins 11 20:56 11
Carrie Douglas 40 22:46 37
Katie Ludwig 49 23:34 44
Kelly Miller 69 25:41 63
Cortney May 70 25:43 64
Jennie Hill 83 27:57
Carrie Wright 88 28:39

** TEAM TOTAL ** 1:58:40 219

8. Napoleon Amanda Gibson 47 23:26 42
Alayna DeNato 53 23:53 48
Nicole VanGorder 54 23:58 49
Megan Mickels 62 24:58 56
Heather Nugent 66 25:33 60
Darcy Bereznoff 68 25:40
Megan Green 71 25:53

** TEAM TOTAL ** 2:01:48 255

9. Addison Ashley Burch 27 22:04 25
Jessica Putnam 55 24:04 50
Sarah Robidoux 61 24:53 55
Ashley McGranahan 77 26:46 70
Ruth Bradstreet 78 26:49 71
Wendy Cattell 85 28:08
Laurel Parkhurst 86 28:15

** TEAM TOTAL ** 2:04:36 271

10. Vermontville-Maple Valley Muriel Wieland 32 22:22 29
Jessica McMillen 38 22:36 35
Melissa Nisse 65 25:24 59
Kari Emerick 84 28:02 74
Michelle Silsbee 89 29:20 78
Jana Gethe 93 00 00
Camille Wieland 94 00 00

** TEAM TOTAL ** 2:07:44 275

11. Hudson Kristin Roan 44 23:04 41
Christy Knox 51 23:47 46
Nicole Roney 64 25:10 58
Danielle Camp 67 25:39 61
Lindsay Borton 76 26:38 69
Melissa Hartman 79 26:57
Jill Knox 91 00 00

** TEAM TOTAL ** 2:04:18 275

12. Leslie Ashley Smith 48 23:29 43
Bobbie Preston 52 23:49 47
Jenna Philo 59 24:21 53
Nikki Fairbotham 72 25:55 66
Jessica Tippin 74 26:04 68
Lisa Vroman 92 00 00

** TEAM TOTAL ** 2:03:38 277

13. Olivet Debbie Evans 80 27:09
Ashley Fisk 97 00 00
Sarah Hamilton 98 00 00
Misty Morey 99 00 00
Kristin Starr 100 00 00

** TEAM TOTAL ** 27:09

14. Michigan Center Ann Cavender 26 21:54
Hope Deighton 56 24:07
Heather Potts 75 26:12
Krystle Dunham 81 27:20
Wisper Babineau 95 00 00
Caitlin Bailey 96 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:39:33

15. Brooklyn-Columbia Central Elizabeth Hite 12 21:04
Kayleigh Thompson 30 22:19
Ashley Kennedy 45 23:09
Maris Anderson 46 23:17

** TEAM TOTAL ** 1:29:49

16. Union City Vanessa Waters 82 27:41
Katie Geiger 87 28:17
Hanna Burdick 101 00 00
Lindsey Cord 102 00 00
Catherine Martin 103 00 00
Cahterine Proctor 104 00 00
Nina Smith 105 00 00

** TEAM TOTAL ** 55:58




BOYS
MEN'S 5K RUN (Team Results) --
IDA 70
ONSTED 73
GABRIEL RICHARD 94
DUNDEE 97
ERIE MASON 115
ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL 127
DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS 163
BLISSFIELD 191
CLINTON 220
FLAT ROCK 241.

MEN'S 5K RUN (Individuals) --
1. Josh Murbach, ERIE MASON, 17:09.2
2. Cole Monaghan, IDA, 17:13.2
3. David Schofield, DUNDEE, 17:13.7
4. Bob Gardner, ONSTED, 17:45.2
5. Corey Kanitz, DUNDEE, 17:52.7
6. Nathan Banek, IDA, 17:55.3
7. DAVE BRENT, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 17:59.9
8. HASSAN MOUGRAGI, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, 18:05.4
9. DAVE ABALOS, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 18:06.3
10. JOEY SMRCKA, NEW BOSTON, 18:07.3
11. ADAM SPRINGSTEAD, GABRIEL RICHARD, 18:08.7
12. TOM SUNDERLAND, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 18:09.4
13. KYLE WIEMAN, GABRIEL RICHARD, 18:12.6
14. Josh Roe, DUNDEE, 18:20.1
15. Mike Kerchner, ONSTED, 18:23.0
16. BEN PETERS, GABRIEL RICHARD, 18:26.9
17. Nick Ambs, ONSTED, 18:33.6
18. Travis Nash, ONSTED, 18:34.2
19. Wade Wines, IDA, 18:35.0
20. TIMOTHY LAWSON, FLAT ROCK, 18:37.2
21. ROBERT BROTZ, GABRIEL RICHARD, 18:38.1
22. Mark Winkelman, IDA, 18:45.7
23. Joel Barricklow, ONSTED, 18:55.6
24. Daniel Helmer, IDA, 18:58.8
25. Adam Ries, BLISSFIELD, 19:05.1
26. John Winters, ERIE MASON, 19:12.1
27. Chris Bailey, CLINTON, 19:17.1
28. Leon Shields, ERIE MASON, 19:19.1
29. James Rehdopf, IDA, 19:33.9
30. Jacob Cousino, ERIE MASON, 19:34.7
31. Caleb Douge, BLISSFIELD, 19:40.7
32. Corwin Koppelman, BLISSFIELD, 19:47.1
33. CHAD WINES, IDA, 19:50.7
34. CHRIS KASPER, ERIE MASON, 19:51.5
35. PAT CARLSON, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, 19:54.3
36. ANDREW WRIGHT, DUNDEE, 19:55.2
37. Tom Tylutki, CLINTON, 19:58.3
38. STEVEN SOMBATI, GABRIEL RICHARD, 20:01..5
39. John Cousino, ERIE MASON, 20:08.7
40. PAUL MCLALIN, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, 20:20.9
41. KYLE STACY, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, 20:22.9
42. TREY LIES, NEW BOSTON, 20:30.0
43. Craig Ringbloom, DUNDEE, 20:37.2
44. KYLE NASH, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, 20:43.0
45. TONY PAGANO, FLAT ROCK, 20:50.9
46. JESSE POPE, DEARBORN HEIGHTS, 20:51.8
47. BRADFORD BR0WN, DEARBORN HEIGHTS, 20:55.6
48. MIKE THOMPSON, GABRIEL RICHARD, 20:56.3
49. DANNY KIMMEL, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, 20:57.0
50. Ryan Iwanicki, CLINTON, 20:57.9.
51. MARCUS MULLINS, GABRIEL RICHARD, 20:58.5
52. KEVIN CLOCK, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 21:05.2
53. MICHAEL PETERSON, MELVINDALE, 21:07.3
54. Bryan Crist, DUNDEE, 21:08.5
55. Craig McMichael, ONSTED, 21:16.5
56. Chris Betz, BLISSFIELD, 21:20.6
57. JIM O'DONNELL, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 21:29.8
58. Ryan Foster, CLINTON, 21:30.5
59. SIMON NG, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, 21:32.9
60. Clair Koppelman, BLISSFIELD, 21:36.6
61. TIM 0'DONNELL, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 21:40.2
62. LAFE BURNETTE, NEW BOSTON, 21:50..3
63. SCOTT WASILEWSKI, FLAT ROCK, 21:58.3
64. Dwayne Breeding, DUNDEE, 22:02.9
65. Dan Clampit, CLINTON, 22:10.8
66. TONY WALKER, FLAT ROCK, 22:14..8
67. KEVIN CAMPBELL, DEARBORN HEIGHTS, 22:15.5
68. MATT MALETICH, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 22:33.2
69. THOMAS RICHMOND, FLAT ROCK, 22:55.2
70. Joel Dickerson, BLISSFIELD, 23:25.0
71. RYAN STAHL, MELVINDALE, 23:28.5
72. JEFF BURKE, NEW BOSTON, 24:06.0
73. Jay Kealy, CLINTON, 24:27.8
74. Don Cline, CLINTON, 26:11.4
75. KYLE DICKENSON, FLAT ROCK, 26:40.1
76. AARON HAYNES, FLAT ROCK, 26:41.0
77. Michael Scobie, BLISSFIELD, NF
78. Derek Diskey, ERIE MASON, NF
79. ZACK KING, NEW BOSTON, NF
80. ERIC MENDRYSA, NEW BOSTON, NF
81. KEVIN SMRCKA, NEW BOSTON, NF
82. CHRISTOPHER NEWSTEAD, MELVINDALE, NF
83. CARLOS SERRANO, MELVINDALE, NF
84. MARK FLEMING, DEARBORN HEIGHTS, NF
85. ANDRE HARRIS, DEARBORN HEIGHTS, NF
86. NATHAN HOOD, DEARBORN HEIGHTS, NF
87. TRON THOMPSON, DEARBORN HEIGHTS, NF
88. Brian Johnson, ONSTED, NF.

GIRLS
WOMEN'S 5K RUN (Team Results) --
BLISSFIELD 27
IDA 67
ERIE MASON 75
ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL 103
ONSTED 110
GABRIEL RICHARD 142
CLINTON 204.

WOMEN'S 5K RUN (Individuals) --
1. Lindsey Forche, BLISSFIELD, 20:02.8
2. Natoshia Bauer, ONSTED, 20:46.6
3. Casey Smith, BLISSFIELD, 21:07.1
4. Jamie Morrin, ERIE MASON, 21:12.8
5. SARAH SCHMIDT, NEW BOSTON, 21:29.3
6. Tracy Marine, BLISSFIELD, 21:32.4
7. MARY BELLINO, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 21:33.0
8. Tonya Edmunds, BLISSFIELD, 21:39.9
9. Danielle Smith, IDA, 21:43.7
10. Leah Birkey, IDA, 21:44.6
11. Grace Stotz, IDA, 21:50.5
12. Julia Dickerson, BLISSFIELD, 21:55.5
13. COURTNEY CAMERON, GABRIEL RICHARD, 22:01.4
14. Britaney Beckey, BLISSFIELD, 22:04.8
15. Anne Hale, ONSTED, 22:12.9
16. Erica Andrzejewski, ERIE MASON, 22:40.5
17. Chelsea Cousino, ERIE MASON, 23:13.7
18. MARY FOSTER, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 23:17.9
19. Emily Wells, DUNDEE, 23:20.1
20. Michelle Opfermann, IDA, 23:26.0
21. Kristie Cousino, ERIE MASON, 23:33.0
22. NATALIE RANCHUK, GABRIEL RICHARD, 23:38..7
23. Lindsay VanVorce, ERIE MASON, 23:39.8
24. Tonya Keyes, IDA, 23:46.5
25. EMILY MORRIS, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 23:54.6
26. Jenna Iott, ONSTED, 23:55.4
27. KIM SHELDON, BLISSFIELD, 23:58.0
28. Stacie Flowtow, IDA, 24:03.3
29. Amanda Ormsby, CLINTON, 24:12.9
30. STEPHANIE ZARB, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 24:22.1
31. HILARY MILLER, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 24:27.3
32. Andrea Nagel, ERIE MASON, 24:34.2
33. Calla Cummerow, ERIE MASON, 24:37.3
34. Tracy Waters, ONSTED, 24:52.0
35. ANGELA SANNO, GABRIEL RICHARD, 25:05.3
36. KATIE BANAS, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 25:11.9
37. Kristi Banker, IDA, 25:17.4
38. AMY BYRON, ST. MARY'S CATHOLIC CENTRAL, 25:22.8
39. KATIE COOPER, GABRIEL RICHARD, 25:35.3
40. Heidi Schmidt, ONSTED, 25:41.5
41. Kristin Przybylski, CLINTON, 25:52.3
42. AMBER KITTLE, GABRIEL RICHARD, 25:59.4
43. AMANDA OCHMANEK, GABRIEL RICHARD, 26:00.7
44. Ashley Hoffman, ONSTED, 26:03.1
45. Heather Padley, ONSTED, 26:11.0
46. PAIGE GOGA, MELVINDALE, 26:42.9
47. ASHLEY MULLINS, GABRIEL RICHARD, 26:48.5
48. Natalie Sartin, CLINTON, 27:07.3
49. SANDRA KAMINSKI, MELVINDALE, 27:37.6
50. Jennifer Posa, CLINTON, 27:58.7.
51. WHITNEY WILSON-RENFROE, DEARBORN HEIGHTS, 29:37.8
52. Amber Finkbeiner, CLINTON, 31:43.9
53. JODI BENNETT, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, NF
54. SUSAN LAFOLLETTE, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, NF
55. ALICIA LOTTON, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, NF
56. LIZ TRENT, DEARBORN HEIGHTS ANNAPOLIS, NF
57. LESLIE HALL, MELVINDALE, NF
58. JULIA KAMINSKI, MELVINDALE, NF
59. KELLY LEE, MELVINDALE, NF
60. ANGELA RAPP, MELVINDALE, NF
61. Melissa Lucas, CLINTON, NF
62. Stacie Rhoades, CLINTON, NF
63. DANIELLE ALVERSON, DEARBORN HEIGHTS, NF
64. JANESA HEATH, DEARBORN HEIGHTS, NF
65. MARJORIE JACKSON, DEARBORN HEIGHTS, NF
66. CIERRA JONES, DEARBORN HEIGHTS, NF
67. SHATISHA LAMPKINS, DEARBORN HEIGHTS, NF
68. Krystal Kettinger, DUNDEE, NF
69. Cassie Rank, DUNDEE, NF
70. Ashley Suiter, DUNDEE, NF.




BOYS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Tawas City 57 8. Saginaw Michigan Lutheran Seminary 216 ³
³ 2. Morley Stanwood 83 9. Clare 217 ³
³ 3. Essexville Garber 127 10. Midland Bullock Creek 218 ³
³ 4. Beaverton 133 11. Freeland 244 ³
³ 5. Sanford-Meridian 137 12. Saginaw Nouvel Catholic Central 300 ³
³ 6. Saginaw Valley Lutheran 140 13. Saginaw Swan Valley 345 ³
³ 7. Gladwin 182 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Garrett Seaver (11) Freeland 17:09.0 1
2. Ryan Perlberg (09) Saginaw Valley Lutheran 17:13.0 2
3. Matthew Lixey (12) Tawas City 17:19.0 3
4. Leonard Weddel (11) Tawas City 17:19.5 4
5. Ryan Malosh (12) Gladwin 17:25.0 5
6. Ben Gallagher (10) Essexville Garber 17:26.0 6
7. James Rodenberg (12) Tawas City 17:27.0 7
8. Rob Sgro (10) Morley Stanwood 17:28.0 8
9. Kyle McKendree (11) Essexville Garber 17:29.0 9
10. Scott Allen (11) Saginaw Nouvel Catholic Central 17:29.5 10
11. Aaron Hughes (11) Clare 17:32.0 11
12. Mike Kruskamp (12) Clare 17:34.0 12
13. Dick Howe (11) Morley Stanwood 17:36.0 13
14. Paul Phillips (11) Midland Bullock Creek 17:38.0 14
15. Chris Earls (10) Beaverton 17:42.0 15
16. Jonathan Glancy (09) Tawas City 17:42.5 16
17. Chris Niemann (12) Morley Stanwood 17:48.0 17
18. Nathan Mester (09) Beaverton 18:03.0 18
19. Craig Bosman (12) Sanford-Meridian 18:06.0 19
20. Jason Swartzmiller (11) Sanford-Meridian 18:06.5 20
21. Brian Carr (09) Morley Stanwood 18:11.0 21
22. Mike Berthume (11) Beaverton 18:12.0 22
23. Marshall Milbrath (11) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 18:15.0 23
24. Doug Westgate (09) Morley Stanwood 18:19.0 24
25. David Adams (11) Saginaw Valley Lutheran 18:20.0 25
26. Matt Cole (12) Beaverton 18:21.0 26
27. Michael Clark (12) Tawas City 18:22.0 27
28. Russ Mapes (12) Sanford-Meridian 18:28.0 28
29. Kirk Williams (11) Saginaw Valley Lutheran 18:29.0 29
30. Michael Gates (09) Sanford-Meridian 18:30.0 30
31. Matt Jezierski (09) Essexville Garber 18:31.0 31
32. Michael Philpot (10) Tawas City 18:33.0 P
33. Brandon Benchley (11) Gladwin 18:34.0 33
34. Matthew Doozan (09) Carrollton 18:38.0 -
35. Martin Trojanek (11) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 18:39.0 34
36. Nathaniel Ehlers (11) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 18:40.0 35
37. Brian Herbolsheimer (11) Saginaw Valley Lutheran 18:42.0 36
38. Ross Keyes (11) Essexville Garber 18:47.0 37
39. Adam St. Charles (12) Freeland 18:48.0 38
40. William Davee (10) Clare 18:49.0 39
41. Dan Ferency (09) Sanford-Meridian 18:52.0 40
42. Dane Zirwes (12) Sanford-Meridian 18:53.0 P
43. Ken Cifuentes (12) Midland Bullock Creek 18:53.5 42
44. Clayton Allison (10) Morley Stanwood 18:54.0 P
45. Steve Courville (10) Essexville Garber 18:56.0 44
46. Benjamin VanWagoner (09) Tawas City 18:59.0 P
47. Nathan Mann (10) Gladwin 19:02.0 46
48. Ryan Masteller (11) Gladwin 19:05.0 47
49. Mike Haiderer (09) Saginaw Valley Lutheran 19:05.5 48
50. Ryan Savard (09) Sanford-Meridian 19:06.0 P
51. Eric Hartnagle (12) Midland Bullock Creek 19:12.0 50
52. Sam James (09) Gladwin 19:12.5 51
53. Matt Abbotts (11) Beaverton 19:20.0 52
54. Brad Wells (09) Midland Bullock Creek 19:26.0 53
55. Chris Johnson (10) Saginaw Nouvel Catholic Central 19:36.0 54
56. Adam Kinne (11) Beaverton 19:37.0 P
57. Brian Jefts (10) Morley Stanwood 19:47.0 P
58. Matthew DeBeau (12) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 19:48.0 57
59. Cody Primeau (12) Gladwin 19:48.5 P
60. Casey Quinlan (12) Midland Bullock Creek 19:55.0 59
61. Kiel Darling (09) Saginaw Swan Valley 19:57.0 60
62. Daniel Cronin (10) Freeland 20:03.0 61
63. Mike Henry (11) Harrison 20:03.2 -
64. Brent Krohn (11) Essexville Garber 20:03.5 P
65. Steve Rose (09) Essexville Garber 20:11.0 P
66. Jeff Frasle (12) Carrollton 20:12.0 -
67. Jeremy Hoover (12) Midland Bullock Creek 20:20.0 P
68. Justin Fruchey (09) Beaverton 20:25.0 P
69. Alan Murphy (10) Saginaw Swan Valley 20:33.0 66
70. Jason Frasle (12) Carrollton 20:36.0 -
71. Scott Salesky (11) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 20:38.0 67
72. Andrew Eldridge (10) Saginaw Valley Lutheran 20:41.0 P
73. Josh Arciniega (10) Saginaw Swan Valley 20:50.0 69
74. Dave Huegel (10) Freeland 20:50.5 70
75. Ryan Greenman (11) Gladwin 21:00.0 P
76. Bart Wright (09) Saginaw Swan Valley 21:06.0 72
77. David Tessin (11) Saginaw Valley Lutheran 21:06.5 P
78. David Nieman (11) Harrison 21:12.0 -
79. Jerred Horonzy (11) Freeland 21:23.0 74
80. Josh Robinson (10) Clare 21:26.0 75
81. Eric McDonald (11) Saginaw Nouvel Catholic Central 21:27.0 76
82. Brian Bejcek (10) Midland Bullock Creek 21:27.5 P
83. Eric Dore (12) Standish Sterling 21:29.0 -
84. Adam Thon (09) Saginaw Swan Valley 21:30.0 78
85. Chris Olvera (11) Saginaw Nouvel Catholic Central 21:35.0 79
86. Troy Kilgus (12) Standish Sterling 22:03.0 -
87. Rob Marotta (11) Clare 23:00.0 80
88. Peter Shuell (10) Saginaw Nouvel Catholic Central 23:12.0 81
89. Jacob Albrecht (09) Harrison 23:17.0 -
90. Chris Tack (12) Saginaw Nouvel Catholic Central 23:38.0 P
91. Michael Weindorf (09) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 23:43.0 P
92. Bill McDonald (09) Saginaw Nouvel Catholic Central 24:23.0 P
93. Jean Emry (09) Harrison 24:30.0 -
94. Matt Bucher (09) Saginaw Swan Valley 24:44.0 P
95. Aaron Romain (09) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 25:25.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Tawas City Matthew Lixey (12) 3 17:19 3
Leonard Weddel (11) 4 17:19 4
James Rodenberg (12) 7 17:27 7
Jonathan Glancy (09) 16 17:42 16
Michael Clark (12) 27 18:22 27
Michael Philpot (10) 32 18:33
Benjamin VanWagoner (09) 46 18:59

Tawas City ** TEAM TOTAL ** 1:28:09 57

2. Morley Stanwood Rob Sgro (10) 8 17:28 8
Dick Howe (11) 13 17:36 13
Chris Niemann (12) 17 17:48 17
Brian Carr (09) 21 18:11 21
Doug Westgate (09) 24 18:19 24
Clayton Allison (10) 44 18:54
Brian Jefts (10) 57 19:47

Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 1:29:22 83

3. Essexville Garber Ben Gallagher (10) 6 17:26 6
Kyle McKendree (11) 9 17:29 9
Matt Jezierski (09) 31 18:31 31
Ross Keyes (11) 38 18:47 37
Steve Courville (10) 45 18:56 44
Brent Krohn (11) 64 20:03
Steve Rose (09) 65 20:11

Essexville Garber ** TEAM TOTAL ** 1:31:09 127

4. Beaverton Chris Earls (10) 15 17:42 15
Nathan Mester (09) 18 18:03 18
Mike Berthume (11) 22 18:12 22
Matt Cole (12) 26 18:21 26
Matt Abbotts (11) 53 19:20 52
Adam Kinne (11) 56 19:37
Justin Fruchey (09) 68 20:25

Beaverton ** TEAM TOTAL ** 1:31:38 133

5. Sanford-Meridian Craig Bosman (12) 19 18:06 19
Jason Swartzmiller (11) 20 18:06 20
Russ Mapes (12) 28 18:28 28
Michael Gates (09) 30 18:30 30
Dan Ferency (09) 41 18:52 40
Dane Zirwes (12) 42 18:53
Ryan Savard (09) 50 19:06

Sanford-Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:32:02 137

6. Saginaw Valley Lutheran Ryan Perlberg (09) 2 17:13 2
David Adams (11) 25 18:20 25
Kirk Williams (11) 29 18:29 29
Brian Herbolsheimer (11) 37 18:42 36
Mike Haiderer (09) 49 19:05 48
Andrew Eldridge (10) 72 20:41
David Tessin (11) 77 21:06

Saginaw Valley Lutheran ** TEAM TOTAL ** 1:31:49 140

7. Gladwin Ryan Malosh (12) 5 17:25 5
Brandon Benchley (11) 33 18:34 33
Nathan Mann (10) 47 19:02 46
Ryan Masteller (11) 48 19:05 47
Sam James (09) 52 19:12 51
Cody Primeau (12) 59 19:48
Ryan Greenman (11) 75 21:00

Gladwin ** TEAM TOTAL ** 1:33:18 182

8. Saginaw Michigan Lutheran Seminary Marshall Milbrath (11) 23 18:15 23
Martin Trojanek (11) 35 18:39 34
Nathaniel Ehlers (11) 36 18:40 35
Matthew DeBeau (12) 58 19:48 57
Scott Salesky (11) 71 20:38 67
Michael Weindorf (09) 91 23:43
Aaron Romain (09) 95 25:25

Saginaw Michigan Lutheran Seminary ** TEAM TOTAL ** 1:36:00 216

9. Clare Aaron Hughes (11) 11 17:32 11
Mike Kruskamp (12) 12 17:34 12
William Davee (10) 40 18:49 39
Josh Robinson (10) 80 21:26 75
Rob Marotta (11) 87 23:00 80

Clare ** TEAM TOTAL ** 1:38:21 217

10. Midland Bullock Creek Paul Phillips (11) 14 17:38 14
Ken Cifuentes (12) 43 18:53 42
Eric Hartnagle (12) 51 19:12 50
Brad Wells (09) 54 19:26 53
Casey Quinlan (12) 60 19:55 59
Jeremy Hoover (12) 67 20:20
Brian Bejcek (10) 82 21:27

Midland Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 1:35:04 218

11. Freeland Garrett Seaver (11) 1 17:09 1
Adam St. Charles (12) 39 18:48 38
Daniel Cronin (10) 62 20:03 61
Dave Huegel (10) 74 20:50 70
Jerred Horonzy (11) 79 21:23 74

Freeland ** TEAM TOTAL ** 1:38:13 244

12. Saginaw Nouvel Catholic Central Scott Allen (11) 10 17:29 10
Chris Johnson (10) 55 19:36 54
Eric McDonald (11) 81 21:27 76
Chris Olvera (11) 85 21:35 79
Peter Shuell (10) 88 23:12 81
Chris Tack (12) 90 23:38
Bill McDonald (09) 92 24:23

Saginaw Nouvel Catholic Central ** TEAM TOTAL ** 1:43:19 300

13. Saginaw Swan Valley Kiel Darling (09) 61 19:57 60
Alan Murphy (10) 69 20:33 66
Josh Arciniega (10) 73 20:50 69
Bart Wright (09) 76 21:06 72
Adam Thon (09) 84 21:30 78
Matt Bucher (09) 94 24:44

Saginaw Swan Valley ** TEAM TOTAL ** 1:43:56 345

14. Standish Sterling Eric Dore (12) 83 21:29
Troy Kilgus (12) 86 22:03

Standish Sterling ** TEAM TOTAL ** 43:32

15. Carrollton Matthew Doozan (09) 34 18:38
Jeff Frasle (12) 66 20:12
Jason Frasle (12) 70 20:36

Carrollton ** TEAM TOTAL ** 59:26

16. Harrison Mike Henry (11) 63 20:03
David Nieman (11) 78 21:12
Jacob Albrecht (09) 89 23:17
Jean Emry (09) 93 24:30

Harrison ** TEAM TOTAL ** 1:29:02

GIRLS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Essexville Garber 85 8. Freeland 218 ³
³ 2. Tawas City 87 9. Sanford-Meridian 230 ³
³ 3. Standish Sterling 120 10. Beaverton 244 ³
³ 4. Morley Stanwood 127 11. Midland Bullock Creek 248 ³
³ 5. Clare 129 12. Saginaw Swan Valley 276 ³
³ 6. Gladwin 141 13. Harrison 370 ³
³ 7. Saginaw Nouvel Catholic Central 164 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Jessie Rodgers (10) Clare 19:39.0 1
2. Emilie Erler (12) Tawas City 19:57.0 2
3. Danielle Wise (10) Morley Stanwood 20:14.0 3
4. Mikinzie Stuart (09) Saginaw Nouvel Catholic Central 20:23.0 4
5. Rachel House (10) Clare 20:25.0 5
6. Myra Markey (12) Freeland 20:32.0 6
7. Courtney Kotewa (10) Essexville Garber 20:43.0 7
8. Alison Nesbitt (09) Essexville Garber 20:56.0 8
9. Ashton Strohkirch (10) Gladwin 20:57.0 9
10. Stephanie Humpula (12) Tawas City 20:59.0 10
11. Kallee Wreggelsworth (11) Saginaw Swan Valley 21:09.0 11
12. Ashley Rodgers (11) Clare 21:17.0 12
13. Laura Stanley (09) Standish Sterling 21:19.0 13
14. Leticia Carvalho-Pinto (10) Morley Stanwood 21:27.0 14
15. Katilyn Murtha (12) Tawas City 21:31.0 15
16. Caitlin Shrestha (09) Essexville Garber 21:34.0 16
17. Curry Breedlove (12) Sanford-Meridian 21:37.0 17
18. Amy Schoenborn (10) Standish Sterling 21:50.0 18
19. Rachel Strelecki (12) Standish Sterling 22:01.0 19
20. Nicole Szpiech (12) Morley Stanwood 22:03.0 20
21. Amber Peck (10) Beaverton 22:06.0 21
22. Lisa Guenther (12) Midland Bullock Creek 22:06.5 22
23. Heidi Whitfield (09) Gladwin 22:07.0 23
24. Emily Morgan (09) Essexville Garber 22:11.0 24
25. Alicia Chapin (12) Midland Bullock Creek 22:11.5 25
26. Kasey Bucher (11) Saginaw Swan Valley 22:12.0 26
27. Amie Bennett (11) Standish Sterling 22:13.0 27
28. Katie Hill (11) Tawas City 22:14.0 28
29. Danielle Martin (11) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 22:15.0 -
30. Kayla Ritchie (11) Gladwin 22:22.0 29
31. Annette Christensen (12) Essexville Garber 22:23.0 30
32. Jennifer Tuttle (10) Essexville Garber 22:24.0 P
33. Deanna Babcock (12) Tawas City 22:27.0 32
34. Michaelene Novak (10) Gladwin 22:32.0 33
35. Kristen LeClair (12) Tawas City 22:35.0 P
36. Elizabeth Dzwonek (12) Morley Stanwood 22:38.0 35
37. Kelly Jones (11) Saginaw Nouvel Catholic Central 22:42.0 36
38. Melissa Cann (10) Beaverton 22:42.5 37
39. Chelsea Lewis (10) Saginaw Nouvel Catholic Central 22:45.0 38
40. Kayla Ahrens (09) Essexville Garber 22:47.0 P
41. Tanna Sargent (10) Beaverton 22:48.0 40
42. Andrea Wedding (12) Saginaw Nouvel Catholic Central 22:50.0 41
43. Sarah Stimpson (10) Freeland 22:57.0 42
44. Christina Dziuban (09) Standish Sterling 22:57.5 43
45. Angie Weiskirch (11) Midland Bullock Creek 23:02.0 44
46. Megan Flack (12) Saginaw Nouvel Catholic Central 23:02.5 45
47. Nicole Durham (12) Standish Sterling 23:06.0 P
48. Heather Ritchie (09) Gladwin 23:13.0 47
49. Lara Sutton (12) Sanford-Meridian 23:15.0 48
50. Jenelle Keinath (09) Saginaw Valley Lutheran 23:20.0 -
51. Laura Jamie (10) Saginaw Nouvel Catholic Central 23:25.0 P
52. Shanna Little (09) Gladwin 23:26.0 P
53. Elizabeth Lane (12) Freeland 23:28.0 51
54. Lisa Younk (12) Sanford-Meridian 23:29.0 52
55. Corey O'Day (09) Clare 23:44.0 53
56. Kimberly Guldenzoph (10) Saginaw Nouvel Catholic Central 23:45.0 P
57. Jennifer Tramper (11) Morley Stanwood 23:47.0 55
58. Rachel Schomaker (12) Sanford-Meridian 23:49.0 56
59. April Webb (12) Carrollton 23:50.0 -
60. Elayna Dush (10) Sanford-Meridian 23:51.0 57
61. Annie Austin (10) Clare 23:55.0 58
62. Kelly Delaney (12) Freeland 23:59.0 59
63. Kristie Petzold (11) Saginaw Valley Lutheran 24:01.0 -
64. Kimberly Chernich (11) Freeland 24:03.0 60
65. Kris Teall (10) Clare 24:03.5 P
66. Kelly Buxman (09) Freeland 24:04.0 P
67. Stacy Thomas (10) Clare 24:04.5 P
68. Lynnette Doherty (12) Gladwin 24:05.0 P
69. Jessica Sharp (12) Harrison 24:06.0 65
70. Christin Rose (10) Saginaw Valley Lutheran 24:11.0 -
71. Jessica McShane (10) Tawas City 24:23.0 P
72. Annette Pretzer (10) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 24:37.0 -
73. Jenna Davies (10) Freeland 24:40.0 P
74. Karen Lucka (12) Standish Sterling 24:42.0 P
75. Jessie Gunderman (12) Sanford-Meridian 24:47.0 P
76. Tricia Kilraxis (09) Sanford-Meridian 25:09.0 P
77. Sandy Bender (10) Morley Stanwood 25:23.0 P
78. Anna Horneber (10) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 25:30.0 -
79. Trista Hays (12) Beaverton 25:33.0 72
80. Amy Petrongelli (11) Harrison 25:51.0 73
81. Katie Wooley (12) Beaverton 26:04.0 74
82. Monica Hoekwater (09) Midland Bullock Creek 26:12.0 75
83. Kim Olsen (11) Harrison 26:22.0 76
84. Deidra Albrecht (11) Harrison 27:22.0 77
85. Emily Hollis (10) Saginaw Swan Valley 27:29.0 78
86. Jessica Tanner (10) Harrison 27:32.0 79
87. Johanna Hubel (11) Saginaw Valley Lutheran 28:01.0 -
88. Shawna Reece (09) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 28:08.0 -
89. Crystal Smith (10) Saginaw Swan Valley 28:37.0 80
90. Kara Munger (11) Saginaw Swan Valley 29:22.0 81
91. Amanda Ciaravino (09) Midland Bullock Creek 33:40.0 82
92. Veronica Yens (11) Saginaw Swan Valley 33:47.0 P
93. Shoni Lyon-Brown (10) Saginaw Swan Valley 36:26.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Essexville Garber Courtney Kotewa (10) 7 20:43 7
Alison Nesbitt (09) 8 20:56 8
Caitlin Shrestha (09) 16 21:34 16
Emily Morgan (09) 24 22:11 24
Annette Christensen (12) 31 22:23 30
Jennifer Tuttle (10) 32 22:24
Kayla Ahrens (09) 40 22:47

Essexville Garber ** TEAM TOTAL ** 1:47:47 85

2. Tawas City Emilie Erler (12) 2 19:57 2
Stephanie Humpula (12) 10 20:59 10
Katilyn Murtha (12) 15 21:31 15
Katie Hill (11) 28 22:14 28
Deanna Babcock (12) 33 22:27 32
Kristen LeClair (12) 35 22:35
Jessica McShane (10) 71 24:23

Tawas City ** TEAM TOTAL ** 1:47:08 87

3. Standish Sterling Laura Stanley (09) 13 21:19 13
Amy Schoenborn (10) 18 21:50 18
Rachel Strelecki (12) 19 22:01 19
Amie Bennett (11) 27 22:13 27
Christina Dziuban (09) 44 22:57 43
Nicole Durham (12) 47 23:06
Karen Lucka (12) 74 24:42

Standish Sterling ** TEAM TOTAL ** 1:50:20 120

4. Morley Stanwood Danielle Wise (10) 3 20:14 3
Leticia Carvalho-Pinto 14 21:27 14
Nicole Szpiech (12) 20 22:03 20
Elizabeth Dzwonek (12) 36 22:38 35
Jennifer Tramper (11) 57 23:47 55
Sandy Bender (10) 77 25:23

Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 1:50:09 127

5. Clare Jessie Rodgers (10) 1 19:39 1
Rachel House (10) 5 20:25 5
Ashley Rodgers (11) 12 21:17 12
Corey O'Day (09) 55 23:44 53
Annie Austin (10) 61 23:55 58
Kris Teall (10) 65 24:03
Stacy Thomas (10) 67 24:04

Clare ** TEAM TOTAL ** 1:49:00 129

6. Gladwin Ashton Strohkirch (10) 9 20:57 9
Heidi Whitfield (09) 23 22:07 23
Kayla Ritchie (11) 30 22:22 29
Michaelene Novak (10) 34 22:32 33
Heather Ritchie (09) 48 23:13 47
Shanna Little (09) 52 23:26
Lynnette Doherty (12) 68 24:05

Gladwin ** TEAM TOTAL ** 1:51:11 141

7. Saginaw Nouvel Catholic Central Mikinzie Stuart (09) 4 20:23 4
Kelly Jones (11) 37 22:42 36
Chelsea Lewis (10) 39 22:45 38
Andrea Wedding (12) 42 22:50 41
Megan Flack (12) 46 23:02 45
Laura Jamie (10) 51 23:25
Kimberly Guldenzoph (10) 56 23:45

Saginaw Nouvel Catholic Central ** TEAM TOTAL ** 1:51:42 164

8. Freeland Myra Markey (12) 6 20:32 6
Sarah Stimpson (10) 43 22:57 42
Elizabeth Lane (12) 53 23:28 51
Kelly Delaney (12) 62 23:59 59
Kimberly Chernich (11) 64 24:03 60
Kelly Buxman (09) 66 24:04
Jenna Davies (10) 73 24:40

Freeland ** TEAM TOTAL ** 1:54:59 218

9. Sanford-Meridian Curry Breedlove (12) 17 21:37 17
Lara Sutton (12) 49 23:15 48
Lisa Younk (12) 54 23:29 52
Rachel Schomaker (12) 58 23:49 56
Elayna Dush (10) 60 23:51 57
Jessie Gunderman (12) 75 24:47
Tricia Kilraxis (09) 76 25:09

Sanford-Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:56:01 230

10. Beaverton Amber Peck (10) 21 22:06 21
Melissa Cann (10) 38 22:42 37
Tanna Sargent (10) 41 22:48 40
Trista Hays (12) 79 25:33 72
Katie Wooley (12) 81 26:04 74

Beaverton ** TEAM TOTAL ** 1:59:13 244

11. Midland Bullock Creek Lisa Guenther (12) 22 22:06 22
Alicia Chapin (12) 25 22:11 25
Angie Weiskirch (11) 45 23:02 44
Monica Hoekwater (09) 82 26:12 75
Amanda Ciaravino (09) 91 33:40 82

Midland Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 2:07:11 248

12. Saginaw Swan Valley Kallee Wreggelsworth (11 11 21:09 11
Kasey Bucher (11) 26 22:12 26
Emily Hollis (10) 85 27:29 78
Crystal Smith (10) 89 28:37 80
Kara Munger (11) 90 29:22 81
Veronica Yens (11) 92 33:47
Shoni Lyon-Brown (10) 93 36:26

Saginaw Swan Valley ** TEAM TOTAL ** 2:08:49 276

13. Harrison Jessica Sharp (12) 69 24:06 65
Amy Petrongelli (11) 80 25:51 73
Kim Olsen (11) 83 26:22 76
Deidra Albrecht (11) 84 27:22 77
Jessica Tanner (10) 86 27:32 79

Harrison ** TEAM TOTAL ** 2:11:13 370

14. Saginaw Michigan Lutheran Seminary Danielle Martin (11) 29 22:15
Annette Pretzer (10) 72 24:37
Anna Horneber (10) 78 25:30
Shawna Reece (09) 88 28:08

Saginaw Michigan Lutheran Seminary ** TEAM TOTAL ** 1:40:30

15. Saginaw Valley Lutheran Jenelle Keinath (09) 50 23:20
Kristie Petzold (11) 63 24:01
Christin Rose (10) 70 24:11
Johanna Hubel (11) 87 28:01

Saginaw Valley Lutheran ** TEAM TOTAL ** 1:39:33

16. Carrollton April Webb (12) 59 23:50

Carrollton ** TEAM TOTAL ** 23:50




BOYS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES
³
³ 1. Bear Lake 42 6. Kingsley
162 ³
³ 2. Buckley 61 7. Manton
190 ³
³ 3. McBain 89 8. Traverse City St.
Francis 205 ³
³ 4. Maple City- Glen Lake 106 9. Evart
220 ³
³ 5. Mason County Eastern 118 10. Marion
223 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM
NUM RESULTS PTS
1. Kyle Eisenga (12) McBain
16:45.0 1
2. Dan Richmond (11) Bear Lake
16:55.5 2
3. Matt Kibby (11) Maple City- Glen Lake
17:03.9 3
4. Adam Werts (12) Bear Lake
17:08.0 4
5. Karl Joseph (12) Bear Lake
17:20.5 5
6. Corilss Gulembo (11) Mason County Eastern
17:29.9 6
7. Nate Brimmer (11) Buckley
17:46.5 7
8. Sean Frentner (10) Kingsley
17:55.6 8
9. Josh Edingfield (09) Buckley
18:04.6 9
10. Lee Dalke (11) Bear Lake
18:16.5 10
11. Takis Pifer (09) Buckley
18:21.2 11
12. Adam Habegger (11) Maple City- Glen Lake
18:26.6 12
13. Derrick Nederhood (10) McBain
18:32.5 13
14. Shawn Beerens (11) McBain
18:35.9 14
15. Justin Spaleny (11) Buckley
18:39.1 15
16. Dan Griffen Traverse City St. Francis
18:39.7 16
17. Jeremiah Stephenson (11) Marion
18:54.3 17
18. Scott Mills Maple City- Glen Lake
18:54.4 18
19. Paul Carpenter (12) Buckley
18:59.5 19
20. Robert Fisher Walkerville
19:04.2 -
21. Zane Brotherton Manton
19:10.3 20
22. Luke Allen (09) Bear Lake
19:19.4 21
23. Josh Hagen Kingsley
19:19.8 22
24. Steve Rinehart (10) Bear Lake
19:21.1 P
25. Clay Salisbury (10) McBain
19:28.5 24
26. Jesse Villa Maple City- Glen Lake
19:31.0 25
27. Jeremiah Gauthier Mason County Eastern
19:34.2 26
28. Scott Martin Mason County Eastern
19:35.0 27
29. Sean Peters Mason County Eastern
19:37.1 28
30. Ryan Sullivan Traverse City St. Francis
19:38.3 29
31. Ryan Hartzell (12) Buckley
19:40.5 P
32. Ben Knizacky Mason County Eastern
19:49.1 31
33. Ryan Newson Manton
19:51.5 32
34. Tyler Barto (12) Bear Lake
19:54.0 P
35. Regan Peters (09) Evart
19:55.9 34
36. Nick Parks (11) Buckley
20:01.5 P
37. Taylor Millen (11) Evart
20:06.1 36
38. Mark Noordhoek (09) McBain
20:09.5 37
39. Andrew Fyan Kingsley
20:10.1 38
40. Andrew Sawin Manton
20:11.5 39
41. Lance Pylman (9 ) Evart
20:13.7 40
42. Zach Reed (9 ) Marion
20:15.5 41
43. Al Zenner Kingsley
20:21.5 42
44. Eric Christmann Mason County Eastern
20:26.7 P
45. Rodney Kushmal Mesick
20:37.5 -
46. Casey Nichols Manton
20:42.7 44
47. Jeff Miller Fife Lake-Forest Area
20:44.7 -
48. Bob Smith (10) McBain
20:45.9 P
49. Erlan Usubuckunov (12) Marion
20:50.1 46
50. Jake Fiebing Traverse City St. Francis
20:51.9 47
51. Josh Scott Maple City- Glen Lake
21:02.0 48
52. Nate Zientek Mason County Eastern
21:12.9 P
53. Trevor Smith Maple City- Glen Lake
21:16.7 P
54. Tom King Maple City- Glen Lake
21:34.3 P
55. James Knuckles Kingsley
21:39.4 52
56. Jonothan Morgan Traverse City St. Francis
21:41.5 53
57. Andrew Hyde (11) Evart
21:42.8 54
58. Leroy Zagata Manton
21:45.0 55
59. David Elliot (09) Evart
21:50.3 56
60. Justin Rives Marion
21:51.3 57
61. Casey Gable (11) Evart
21:52.2 P
62. Ryan Miller (12) Evart
22:52.1 P
63. Ryan Roberts (11) Baldwin
22:55.9 -
64. Nick Newman Traverse City St. Francis
22:57.1 60
65. Zachery Nisbet Mesick
23:08.8 -
66. David Sanders (11) Baldwin
23:20.9 -
67. Thomas Failing Walkerville
23:51.1 -
68. Troy Stovall (11) Baldwin
24:09.1 -
69. Brandon Bott Traverse City St. Francis
24:12.7 P
70. Charles Burton Mesick
25:22.1 -
71. Jon Gulik Marion
26:16.9 62

TEAM RESULTS

TEAM NAME
FIN RESULTS PTS

1. Bear Lake Dan Richmond (11)
2 16:55 2
Adam Werts (12)
4 17:08 4
Karl Joseph (12)
5 17:20 5
Lee Dalke (11)
10 18:16 10
Luke Allen (09)
22 19:19 21
Steve Rinehart (10)
24 19:21
Tyler Barto (12)
34 19:54

** TEAM TOTAL **
1:28:58 42

2. Buckley Nate Brimmer (11)
7 17:46 7
Josh Edingfield (09)
9 18:04 9
Takis Pifer (09)
11 18:21 11
Justin Spaleny (11)
15 18:39 15
Paul Carpenter (12)
19 18:59 19
Ryan Hartzell (12)
31 19:40
Nick Parks (11)
36 20:01

** TEAM TOTAL **
1:31:49 61

3. McBain Kyle Eisenga (12)
1 16:45 1
Derrick Nederhood (10)
13 18:32 13
Shawn Beerens (11)
14 18:35 14
Clay Salisbury (10)
25 19:28 24
Mark Noordhoek (09)
38 20:09 37
Bob Smith (10)
48 20:45

** TEAM TOTAL **
1:33:29 89

4. Maple City- Glen Lake Matt Kibby (11)
3 17:03 3
Adam Habegger (11)
12 18:26 12
Scott Mills
18 18:54 18
Jesse Villa
26 19:31 25
Josh Scott
51 21:02 48
Trevor Smith
53 21:16
Tom King
54 21:34

** TEAM TOTAL **
1:34:56 106

5. Mason County Eastern Corilss Gulembo (11)
6 17:29 6
Jeremiah Gauthier
27 19:34 26
Scott Martin
28 19:35 27
Sean Peters
29 19:37 28
Ben Knizacky
32 19:49 31
Eric Christmann
44 20:26
Nate Zientek
52 21:12

** TEAM TOTAL **
1:36:04 118

6. Kingsley Sean Frentner (10)
8 17:55 8
Josh Hagen
23 19:19 22
Andrew Fyan
39 20:10 38
Al Zenner
43 20:21 42
James Knuckles
55 21:39 52

** TEAM TOTAL **
1:39:24 162

7. Manton Zane Brotherton
21 19:10 20
Ryan Newson
33 19:51 32
Andrew Sawin
40 20:11 39
Casey Nichols
46 20:42 44
Leroy Zagata
58 21:45 55

** TEAM TOTAL **
1:41:39 190

8. Traverse City St. Francis Dan Griffen
16 18:39 16
Ryan Sullivan
30 19:38 29
Jake Fiebing
50 20:51 47
Jonothan Morgan
56 21:41 53
Nick Newman
64 22:57 60
Brandon Bott
69 24:12

** TEAM TOTAL **
1:43:46 205

9. Evart Regan Peters (09)
35 19:55 34
Taylor Millen (11)
37 20:06 36
Lance Pylman (9 )
41 20:13 40
Andrew Hyde (11)
57 21:42 54
David Elliot (09)
59 21:50 56
Casey Gable (11)
61 21:52
Ryan Miller (12)
62 22:52

** TEAM TOTAL **
1:43:46 220

10. Marion Jeremiah Stephenson (11)
17 18:54 17
Zach Reed (9 )
42 20:15 41
Erlan Usubuckunov (12)
49 20:50 46
Justin Rives
60 21:51 57
Jon Gulik
71 26:16 62

** TEAM TOTAL **
1:48:06 223

11. Fife Lake-Forest Area Jeff Miller
47 20:44

** TEAM TOTAL **
20:44

12. Mesick Rodney Kushmal
45 20:37
Zachery Nisbet
65 23:08
Charles Burton
70 25:22

** TEAM TOTAL **
1:09:07

Baldwin Ryan Roberts (11)
63 22:55
David Sanders (11)
66 23:20
Troy Stovall (11)
68 24:09

** TEAM TOTAL **
1:10:24

Walkerville Robert Fisher
20 19:04
Thomas Failing
67 23:51

** TEAM TOTAL **
42:55

GIRLS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES
³
³ 1. Maple City- Glen Lake 35 5. Buckley
119 ³
³ 2. Traverse City St. Francis 57 6. Manton
131 ³
³ 3. Bear Lake 96 7. McBain
150 ³
³ 4. Kingsley 118 8. Evart
178 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM
NUM RESULTS PTS
1. Cassidy Edwards Maple City- Glen Lake
19:19.4 1
2. Holly Pifer Buckley
19:26.7 2
3. Sabrina Mitchell Bear Lake
19:46.0 3
4. Leelannee Sterrett Manton
19:55.6 4
5. Chase Edwards Maple City- Glen Lake
20:00.0 5
6. Wendy Kirwin Walkerville
20:44.2 -
7. Adele Wiejaczka Maple City- Glen Lake
20:49.9 6
8. Missy Bretz (12) Evart
20:56.5 7
9. Rachel Masserant Traverse City St. Francis
20:57.9 8
10. Heather Downing (11) Marion
21:10.7 -
11. Angela Ceseres Traverse City St. Francis
21:17.5 9
12. Megan Keim Maple City- Glen Lake
21:18.4 10
13. Kelly Biedron Traverse City St. Francis
21:22.3 11
14. Sara Bair Kingsley
21:31.6 12
15. Cierra Dinsmore Mesick
21:42.4 -
16. Janet VanZoeren Maple City- Glen Lake
21:54.8 13
17. Robin Moder Traverse City St. Francis
22:05.7 14
18. Christine Andres Traverse City St. Francis
22:08.8 15
19. Samantha Mitchell Bear Lake
22:11.7 16
20. Jessica Ellens McBain
22:13.3 17
21. Robyn Schmidt Maple City- Glen Lake
22:22.4 P
22. Julie Bussiere Kingsley
22:26.8 19
23. Liz Huron Maple City- Glen Lake
22:46.5 P
24. Kally Malik Buckley
22:50.9 21
25. Rebecca Bowman Bear Lake
22:57.7 22
26. Toni Hency Kingsley
23:04.9 23
27. Ashley Zupin Bear Lake
23:08.7 24
28. Allison Smart Manton
23:23.2 25
29. Kendra Bostick Manton
23:28.8 26
30. Cheyenne Landers Buckley
23:35.1 27
31. Katie Stanley Buckley
23:38.6 28
32. Kelly Rasho Kingsley
23:44.9 29
33. Sarah Shoup Mason County Eastern
23:56.5 -
34. Jessica McGinnis McBain
24:01.3 30
35. Emily Brown Bear Lake
24:02.8 31
36. Nicole Hodges (10) Evart
24:04.8 32
37. Megan Vivian McBain
24:06.3 33
38. Stephanie Tossey McBain
24:06.9 34
39. Rachel Shoup Mason County Eastern
24:07.7 -
40. Melanie Sebasta Kingsley
24:29.7 35
41. Sarah Williams Pentwater
24:32.6 -
42. Julie Noordhoek McBain
24:35.6 36
43. Jamie Dupont Manton
24:37.4 37
44. Ashley Kroes McBain
24:40.7 P
45. Tonya Mansfield Manton
24:42.2 39
46. Rebecca Elder (10) Evart
25:20.0 40
47. Lauren Yoemans Mesick
25:28.9 -
48. Amanda Cochrane Mesick
25:29.4 -
49. Heather Strouse Fife Lake-Forest Area
25:50.1 -
50. Nicole Martin Buckley
25:52.3 41
51. Elise Ocelnik Bear Lake
25:56.3 P
52. Erin Dendrinos Traverse City St. Francis
25:56.9 P
53. Allyssa Bostick Manton
26:09.2 P
54. Kaylie Mathieu Bear Lake
26:53.8 P
55. Lisa Tiles Mason County Eastern
27:05.3 -
56. Leeta Door McBain
27:27.3 P
57. Jessica Miela Fife Lake-Forest Area
27:37.4 -
58. Heather Brenner (12) Marion
27:57.3 -
59. Stephanie Langdon Walkerville
28:09.7 -
60. Hanako Kawamura Mason County Eastern
28:32.5 -
61. Lauren Britten Traverse City St. Francis
28:37.9 P
62. AnneMarie Brade Mesick
29:37.6 -
63. Heather Nice Buckley
30:21.3 P
64. Mia Roberts (12) Evart
33:27.9 49
65. Anna Kim (12) Evart
34:53.4 50

TEAM RESULTS

TEAM NAME
FIN RESULTS PTS

1. Maple City- Glen Lake Cassidy Edwards
1 19:19 1
Chase Edwards
5 20:00 5
Adele Wiejaczka
7 20:49 6
Megan Keim
12 21:18 10
Janet VanZoeren
16 21:54 13
Robyn Schmidt
21 22:22
Liz Huron
23 22:46

** TEAM TOTAL **
1:43:20 35

2. Traverse City St. Francis Rachel Masserant
9 20:57 8
Angela Ceseres
11 21:17 9
Kelly Biedron
13 21:22 11
Robin Moder
17 22:05 14
Christine Andres
18 22:08 15
Erin Dendrinos
52 25:56
Lauren Britten
61 28:37

** TEAM TOTAL **
1:47:49 57

3. Bear Lake Sabrina Mitchell
3 19:46 3
Samantha Mitchell
19 22:11 16
Rebecca Bowman
25 22:57 22
Ashley Zupin
27 23:08 24
Emily Brown
35 24:02 31
Elise Ocelnik
51 25:56
Kaylie Mathieu
54 26:53

** TEAM TOTAL **
1:52:04 96

4. Kingsley Sara Bair
14 21:31 12
Julie Bussiere
22 22:26 19
Toni Hency
26 23:04 23
Kelly Rasho
32 23:44 29
Melanie Sebasta
40 24:29 35

** TEAM TOTAL **
1:55:14 118

5. Buckley Holly Pifer
2 19:26 2
Kally Malik
24 22:50 21
Cheyenne Landers
30 23:35 27
Katie Stanley
31 23:38 28
Nicole Martin
50 25:52 41
Heather Nice
63 30:21

** TEAM TOTAL **
1:55:21 119

6. Manton Leelannee Sterrett
4 19:55 4
Allison Smart
28 23:23 25
Kendra Bostick
29 23:28 26
Jamie Dupont
43 24:37 37
Tonya Mansfield
45 24:42 39
Allyssa Bostick
53 26:09

** TEAM TOTAL **
1:56:05 131

7. McBain Jessica Ellens
20 22:13 17
Jessica McGinnis
34 24:01 30
Megan Vivian
37 24:06 33
Stephanie Tossey
38 24:06 34
Julie Noordhoek
42 24:35 36
Ashley Kroes
44 24:40
Leeta Door
56 27:27

** TEAM TOTAL **
1:59:01 150

8. Evart Missy Bretz (12)
8 20:56 7
Nicole Hodges (10)
36 24:04 32
Rebecca Elder (10)
46 25:20 40
Mia Roberts (12)
64 33:27 49
Anna Kim (12)
65 34:53 50

** TEAM TOTAL **
2:18:40 178

9. Mason County Eastern Sarah Shoup
33 23:56
Rachel Shoup
39 24:07
Lisa Tiles
55 27:05
Hanako Kawamura
60 28:32

** TEAM TOTAL **
1:43:40

Fife Lake-Forest Area Heather Strouse
49 25:50
Jessica Miela
57 27:37

** TEAM TOTAL **
53:27

Mesick Cierra Dinsmore
15 21:42
Lauren Yoemans
47 25:28
Amanda Cochrane
48 25:29
AnneMarie Brade
62 29:37

** TEAM TOTAL **
1:42:16

Pentwater Sarah Williams
41 24:32

** TEAM TOTAL **
24:32

Marion Heather Downing (11)
10 21:10
Heather Brenner (12)
58 27:57

** TEAM TOTAL **
49:07

Walkerville Wendy Kirwin
6 20:44
Stephanie Langdon
59 28:09

** TEAM TOTAL **



BOYS
Top Fifteen Individuals

1. Frank Therrian (12) Holton 17:17.8

2. Lance Jones (11) Saranac 17:30.4

3. Chad Zitzelsberger (12) Sacred Heart 17:38.3

4. Phil Westover (11) Saranac 18:32.9

5. Mark Reihl (11) Beal City 18:40.5

6. Justin Crosswhite (10) Coleman 18:45.7

7. Taylor Holt (10) Tri-Unity 18:59.8

8. Scott Anthony (12) Holton 19:10.1

9. Joe Naverre (11) Sacred Heart 19:25.1

10. Troy Zitzelsberger (9) Sacred Heart 19:26.3

11. Tim Woodbury (9) Beal City 19:27.5

12. Adam Wigfield (11) Saranac 19:29.4

13. Tim Locker (12) Saugatuck 19:30.1

14. Dan Kuiper (12) Covenant Christian 19:31.8

15. Mike Bauman (10) Saugatuck 19:35.8



Top Three Teams (Men)
1. Saranac 61

2. Sacred Heart 64

3. Saugatuck 80

GIRLS
Top Fifteen Individuals

1. Emily Sias (11) Sacred Heart 21:53.9

2. Liz Burdick (12) Sacred Heart 22:00.1

3. Heather Doerr (11) Sacred Heart 22:12.0

4. Caitlin Los (11) Saugatuck 22:22.9

5. Melissa Moore (10) Saugatuck 22:27.7

6. Heather Courtright (10) Sacred Heart 22:28.6

7. Kaela Spruyt-Daniels (8) North Hills 22:42.6

8. Heather Kamps (12) North Muskegon 23:40.9

9. Ashley Tloczunski (12) North Muskegon 23:47.7

10. Eileen Brunner (9) Sacred Heart 23:52.4

11. Jessie Kleino (9) Saugatuck 23:56.7

12. Heidi Kalsbeek (11) Covenant Christian 24:07.6

13. Erin Messelink (11) Tri-Unity 24:10.9

14. Ashley Alwood (11) Sacred Heart 24:16.5

15. Alissa Novoselick (10) North Muskegon 24:28.3



Top Three Teams (Women)
1. Sacred Heart 21

2. Saugatuck 48

3. North Muskegon 74




BOYS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Jonesville 30 5. Petersburg-Summerfield 110 ³
³ 2. Reading 97 6. Athens 111 ³
³ 3. Morenci 104 7. Sand Creek 123 ³
³ 4. Litchfield 109 8. Pittsford 185 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Doug Prough Jonesville 30 17:41.3 1
2. Jeremy Keith Concord 19 17:47.4 -
3. Shelby Nousain Concord 20 17:48.9 -
4. Jason Rising Jonesville 31 17:53.2 2
5. Paul Oliver Jonesville 29 17:57.7 3
6. Caleb Erway Morenci 41 18:01.4 4
7. Andrew Scott Litchfield 38 18:01.6 5
8. Ryan Dryer Reading 60 18:02.3 6
9. Chris Davis Jonesville 27 18:05.3 7
10. Jordan Valasek Petersburg-Summerfield 57 18:16.6 8
11. Benjamin Smith Athens 12 18:17.7 9
12. Tim Lothamer Adrian Madison 6 18:22.1 -
13. Eli Zilke Sand Creek 70 18:25.0 10
14. Steve Messerschmidt Sand Creek 68 18:25.3 11
15. Josh Seeget Adrian Lenawee Christian 2 18:37.3 -
16. Thomas Wymer Litchfield 39 18:40.5 12
17. Matthew Jambor Petersburg-Summerfield 54 18:44.7 13
18. keith Muirhead Morenci 46 18:45.5 14
19. Stephen Chase Athens 9 18:46.7 15
20. Jeremy Garcia Reading 61 18:51.1 16
21. Sesar Vladmir Jonesville 32 18:53.5 17
22. Joseph Kupa Petersburg-Summerfield 55 18:56.9 18
23. Jason Davis Sand Creek 67 19:04.0 19
24. Jacob Converse Litchfield 36 19:19.1 20
25. Brad Inks Pittsford 49 19:28.8 21
26. Christopher VanAken Reading 65 19:31.9 22
27. Roger Hartsell Jonesville 28 19:33.2 P
28. John Balbo Camden-Frontier 14 19:40.9 -
29. Josh Hamilton Homer 25 19:52.4 -
30. Jeremy Hyde Reading 62 19:56.3 24
31. Eric Momyer Morenci 45 19:57.9 25
32. Barry Cole Athens 10 20:06.5 26
33. David Campbell Morenci 40 20:13.2 27
34. Timothy Stemaly Athens 13 20:15.2 28
35. Matthew Lynd Reading 63 20:17.3 29
36. Adam Chard Homer 23 20:22.8 -
37. Lonnie Riddle Reading 64 20:29.6 P
38. Matthew Belair Petersburg-Summerfield 52 20:34.1 31
39. Jonas DeBacker Pittsford 48 20:43.1 32
40. William McIntosh Athens 11 20:44.1 33
41. Daniel Mock Morenci 44 20:52.3 34
42. Mark Campbell Tekonsha 71 20:56.0 -
43. Darryl Kline Tekonsha 72 20:59.4 -
44. Marty Cline Litchfield 35 21:04.4 35
45. Sam Holcomb Homer 26 21:07.1 -
46. Rick Elder Homer 24 21:19.5 -
47. Raymond Byrd Reading 59 21:25.4 P
48. Charles Sigler Camden-Frontier 16 21:26.5 -
49. Austin Blonde Litchfield 34 21:31.2 37
50. Matthew Chase Athens 8 21:34.3 P
51. Josh Ayers Sand Creek 66 21:39.8 39
52. Shane Walden Adrian Lenawee Christian 3 21:41.5 -
53. Ryan Hass Petersburg-Summerfield 53 21:43.2 40
54. Michael Shaffer Pittsford 51 22:00.8 41
55. Dale Frankhauser Morenci 42 22:07.8 P
56. Jacob Drake Adrian Madison 4 22:15.0 -
57. Ryan Sandtveit Concord 21 22:28.7 -
58. Joshua Smith Camden-Frontier 17 22:40.7 -
59. Mark Griewahn Adrian Madison 5 22:43.9 -
60. Nic Maylone Pittsford 50 22:48.4 43
61. Derek Whitehead Sand Creek 69 23:00.3 44
62. Joshua Keifer Morenci 43 23:03.6 P
63. Andrew Blonde Litchfield 33 23:06.4 P
64. Allen Granger Litchfield 37 24:27.1 P
65. Steve Cark Pittsford 47 24:59.7 48
66. Adam Ford Adrian Lenawee Christian 1 25:03.1 -
67. Brian Bunker Athens 7 27:27.0 P
68. Seth Earl Camden-Frontier 15 NF -
69. Nathan Frazer Concord 18 NF -
70. Andrew Yambor Concord 22 NF -
71. Adam Smith Petersburg-Summerfield 56 NF -
72. Nicholas Whitaker Petersburg-Summerfield 58 NF -

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Jonesville Doug Prough 1 17:41 1
Jason Rising 4 17:53 2
Paul Oliver 5 17:57 3
Chris Davis 9 18:05 7
Sesar Vladmir 21 18:53 17
Roger Hartsell 27 19:33

** TEAM TOTAL ** 1:30:29 30

2. Reading Ryan Dryer 8 18:02 6
Jeremy Garcia 20 18:51 16
Christopher VanAken 26 19:31 22
Jeremy Hyde 30 19:56 24
Matthew Lynd 35 20:17 29
Lonnie Riddle 37 20:29
Raymond Byrd 47 21:25

** TEAM TOTAL ** 1:36:37 97

3. Morenci Caleb Erway 6 18:01 4
keith Muirhead 18 18:45 14
Eric Momyer 31 19:57 25
David Campbell 33 20:13 27
Daniel Mock 41 20:52 34
Dale Frankhauser 55 22:07
Joshua Keifer 62 23:03

** TEAM TOTAL ** 1:37:48 104

4. Litchfield Andrew Scott 7 18:01 5
Thomas Wymer 16 18:40 12
Jacob Converse 24 19:19 20
Marty Cline 44 21:04 35
Austin Blonde 49 21:31 37
Andrew Blonde 63 23:06
Allen Granger 64 24:27

** TEAM TOTAL ** 1:38:35 109

5. Petersburg-Summerfield Jordan Valasek 10 18:16 8
Matthew Jambor 17 18:44 13
Joseph Kupa 22 18:56 18
Matthew Belair 38 20:34 31
Ryan Hass 53 21:43 40
Adam Smith 71 00 00
Nicholas Whitaker 72 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:38:13 110

6. Athens Benjamin Smith 11 18:17 9
Stephen Chase 19 18:46 15
Barry Cole 32 20:06 26
Timothy Stemaly 34 20:15 28
William McIntosh 40 20:44 33
Matthew Chase 50 21:34
Brian Bunker 67 27:27

** TEAM TOTAL ** 1:38:08 111

7. Sand Creek Eli Zilke 13 18:25 10
Steve Messerschmidt 14 18:25 11
Jason Davis 23 19:04 19
Josh Ayers 51 21:39 39
Derek Whitehead 61 23:00 44

** TEAM TOTAL ** 1:40:33 123

8. Pittsford Brad Inks 25 19:28 21
Jonas DeBacker 39 20:43 32
Michael Shaffer 54 22:00 41
Nic Maylone 60 22:48 43
Steve Cark 65 24:59 48

** TEAM TOTAL ** 1:49:58 185

9. Camden-Frontier John Balbo 28 19:40
Charles Sigler 48 21:26
Joshua Smith 58 22:40
Seth Earl 68 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:03:46

10. Concord Jeremy Keith 2 17:47
Shelby Nousain 3 17:48
Ryan Sandtveit 57 22:28
Nathan Frazer 69 00 00
Andrew Yambor 70 00 00

** TEAM TOTAL ** 58:03

11. Homer Josh Hamilton 29 19:52
Adam Chard 36 20:22
Sam Holcomb 45 21:07
Rick Elder 46 21:19

** TEAM TOTAL ** 1:22:40

12. Adrian Madison Tim Lothamer 12 18:22
Jacob Drake 56 22:15
Mark Griewahn 59 22:43

** TEAM TOTAL ** 1:03:20

13. Adrian Lenawee Christian Josh Seeget 15 18:37
Shane Walden 52 21:41
Adam Ford 66 25:03

** TEAM TOTAL ** 1:05:21

14. Tekonsha Mark Campbell 42 20:56
Darryl Kline 43 20:59

** TEAM TOTAL ** 41:55

GIRLS
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Concord 37 5. Sand Creek 130 ³
³ 2. Pittsford 62 6. Homer 142 ³
³ 3. Litchfield 83 7. Adrian Lenawee Christian 155 ³
³ 4. Morenci 107 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Camille Doan Concord 15 19:56.8 1
2. Dawn Essenmacher Pittsford 46 20:05.5 2
3. Becky Smith Sand Creek 64 20:18.0 3
4. Kaitlin Harvey Tekonsha 67 20:20.9 -
5. Melodee Stover Pittsford 50 20:48.4 4
6. Stephanie Burnham Reading 53 21:00.0 -
7. Nicole Chamberlain Litchfield 30 21:04.2 5
8. Lisa Booth Homer 23 21:16.1 6
9. Lauren Stacks Concord 21 21:23.7 7
10. Kristy Snell Concord 19 21:31.2 8
11. Megan Hotchkin Concord 16 21:39.4 9
12. Krista Williams Adrian Lenawee Christian 7 21:46.6 10
13. Leonie Vanderhoff Morenci 42 21:54.2 11
14. Jennifer Sheridan Concord 18 22:03.5 12
15. Britany Cross Pittsford 45 22:15.8 13
16. Anna Barrington Jonesville 27 22:29.5 -
17. Alexandra Kramer Concord 17 22:36.0 P
18. Megan Sorenson Concord 20 22:37.7 P
19. Beth Cline Litchfield 31 22:43.4 16
20. Rosanna Green Morenci 37 23:05.4 17
21. Julie Clawson Pittsford 44 23:05.8 18
22. Jennifer Duarte Adrian Madison 9 23:10.2 -
23. Sarah Converse Litchfield 35 23:29.1 19
24. Kristina Wyn Athens 14 23:32.7 -
25. Kayse Onweller Morenci 39 23:35.6 20
26. Megan Coler Litchfield 32 23:47.1 21
27. Jessica Gilbert Litchfield 33 23:48.0 22
28. Jamie Titus Athens 13 23:48.5 -
29. Sarah Cole Sand Creek 60 23:51.3 23
30. Maureen Brady Jonesville 29 23:52.6 -
31. Tara Pennington Adrian Lenawee Christian 2 23:56.6 24
32. Sarah Barrington Jonesville 28 23:57.3 -
33. Laura Frantz Pittsford 47 23:58.7 25
34. Shannon Bastien Pittsford 49 24:04.9 P
35. Erin Booth Homer 22 24:06.5 27
36. Kiera Seggie Morenci 41 24:09.5 28
37. Angie Wilson Litchfield 36 24:16.0 P
38. Whitney Omo Litchfield 34 24:16.2 P
39. Amanda Wheeler Morenci 43 24:25.7 31
40. Katelyn Cameron Adrian Madison 8 24:28.8 -
41. Jessica Cooper Sand Creek 61 24:30.7 32
42. Kaity Crist Homer 24 24:33.4 33
43. Cora Blain Sand Creek 59 24:45.6 34
44. Barbara Nehm Reading 57 24:55.5 -
45. Emily Tilton Adrian Lenawee Christian 5 25:01.2 35
46. Katie Warner Homer 26 25:14.5 36
47. Rachel Moran Reading 56 25:21.1 -
48. Sarah Hoadley Morenci 38 25:30.7 P
49. Ashley Craig Petersburg-Summerfield 51 25:40.1 -
50. Adrienne Ayers Sand Creek 58 25:47.7 38
51. Jillian Palms Sand Creek 62 25:55.7 P
52. Aleks Nazar Homer 25 25:56.9 40
53. Mattie-Rose Pennington Sand Creek 63 25:58.0 P
54. Sarah Sala Adrian Lenawee Christian 3 26:11.6 42
55. Rebecca Maylone Pittsford 48 27:13.4 P
56. Alison Fowler Reading 54 27:24.4 -
57. Afton Tenniswood Adrian Lenawee Christian 4 28:35.8 44
58. Abigail VanValkenburg Adrian Lenawee Christian 6 28:44.4 P
59. Maggie Davis Athens 10 28:47.7 -
60. Cassandra Leaf Athens 11 29:32.0 -
61. Heather Robertson Morenci 40 29:46.4 P
62. Kelli Ives Adrian Lenawee Christian 1 31:37.2 P
63. Emily Stuart Athens 12 NF -
64. Jessica Sieler Petersburg-Summerfield 52 NF -
65. Carrie Litzenberg Reading 55 NF -
66. Kathleen Ciotta Tekonsha 65 NF -
67. Constance Duckham Tekonsha 66 NF -

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Concord Camille Doan 1 19:56 1
Lauren Stacks 9 21:23 7
Kristy Snell 10 21:31 8
Megan Hotchkin 11 21:39 9
Jennifer Sheridan 14 22:03 12
Alexandra Kramer 17 22:36
Megan Sorenson 18 22:37

** TEAM TOTAL ** 1:46:32 37

2. Pittsford Dawn Essenmacher 2 20:05 2
Melodee Stover 5 20:48 4
Britany Cross 15 22:15 13
Julie Clawson 21 23:05 18
Laura Frantz 33 23:58 25
Shannon Bastien 34 24:04
Rebecca Maylone 55 27:13

** TEAM TOTAL ** 1:50:11 62

3. Litchfield Nicole Chamberlain 7 21:04 5
Beth Cline 19 22:43 16
Sarah Converse 23 23:29 19
Megan Coler 26 23:47 21
Jessica Gilbert 27 23:48 22
Angie Wilson 37 24:16
Whitney Omo 38 24:16

** TEAM TOTAL ** 1:54:51 83

4. Morenci Leonie Vanderhoff 13 21:54 11
Rosanna Green 20 23:05 17
Kayse Onweller 25 23:35 20
Kiera Seggie 36 24:09 28
Amanda Wheeler 39 24:25 31
Sarah Hoadley 48 25:30
Heather Robertson 61 29:46

** TEAM TOTAL ** 1:57:08 107

5. Sand Creek Becky Smith 3 20:18 3
Sarah Cole 29 23:51 23
Jessica Cooper 41 24:30 32
Cora Blain 43 24:45 34
Adrienne Ayers 50 25:47 38
Jillian Palms 51 25:55
Mattie-Rose Pennington 53 25:58

** TEAM TOTAL ** 1:59:11 130

6. Homer Lisa Booth 8 21:16 6
Erin Booth 35 24:06 27
Kaity Crist 42 24:33 33
Katie Warner 46 25:14 36
Aleks Nazar 52 25:56 40

** TEAM TOTAL ** 2:01:05 142

7. Adrian Lenawee Christian Krista Williams 12 21:46 10
Tara Pennington 31 23:56 24
Emily Tilton 45 25:01 35
Sarah Sala 54 26:11 42
Afton Tenniswood 57 28:35 44
Abigail VanValkenburg 58 28:44
Kelli Ives 62 31:37

** TEAM TOTAL ** 2:05:29 155

Adrian Madison Jennifer Duarte 22 23:10
Katelyn Cameron 40 24:28

** TEAM TOTAL ** 47:38

Athens Kristina Wyn 24 23:32
Jamie Titus 28 23:48
Maggie Davis 59 28:47
Cassandra Leaf 60 29:32
Emily Stuart 63 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:45:39

Petersburg-Summerfield Ashley Craig 49 25:40
Jessica Sieler 64 00 00

** TEAM TOTAL ** 25:40

Reading Stephanie Burnham 6 21:00
Barbara Nehm 44 24:55
Rachel Moran 47 25:21
Alison Fowler 56 27:24
Carrie Litzenberg 65 00 00

** TEAM TOTAL ** 1:38:40

Jonesville Anna Barrington 16 22:29
Maureen Brady 30 23:52
Sarah Barrington 32 23:57

** TEAM TOTAL ** 1:10:18

Tekonsha Kaitlin Harvey 4 20:20
Kathleen Ciotta 66 00 00
Constance Duckham 67 00 00

** TEAM TOTAL ** 20:20



BOYS
MEN'S 5K RUN (Team Results) -- Ann Arbor Greenhills 47; Allen Park Cabrini
58;
Southfield Christian 79; Ann Arbor Richard 117; Lutheran Westland 122;
Wyandotte
Mt Carmel 159; Plymouth Christian 163; Whitmore Lake 169; Manchester 239;
Royal
Oak Shrine 285; Lutheran Northwest 311.

MEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. Christian Weder, Ann Arbor Greenhills,
16:56.0;
2. Rodger Rowley, Allen Park Cabrini, 17:49.0; 3. Tim Farrell, Ann Arbor
Richard,
17:53.0; 4. Andrew Kuper, Ann Arbor Greenhills, 18:06.0; 5. Luke Hutchins,
Southfield
Christian, 18:10.0; 6. John DeBusscher, Ann Arbor Greenhills, 18:21.0; 7.
Seth Gustafson,
Southfield Christian, 18:25.0; 8. James Verner, Southfield Christian,
18:25.1; 9. Chris
McCabe, Allen Park Cabrini, 18:32.0; 10. Matt Hughes, Ann Arbor Richard,
18:33.0;
11. Mark Varney, Plymouth Christian, 18:38.0; 12. Chris Kononowech, Allen
Park Cabrini,
18:45.0; 13. Aaron O'Connor, Allen Park Cabrini, 18:49.0; 14. Eric
Matchette, Lutheran
Westland, 18:49.1; 15. Joshua Huff, Whitmore Lake, 19:01.0; 16. Daniel
Schulte, Manchester,
19:15.0; 17. Christopher Hamp, Ann Arbor Greenhills, 19:16.0; 18. Daniel
Unger, Lutheran
Westland, 19:23.0; 19. Spencer Amdur, Ann Arbor Greenhills, 19:26.0; 20.
William Rhoden,
Ann Arbor Greenhills, 19:29.0; 21. Nicholas Zink, Lutheran Westland,
19:30.0; 22. Joe
O'Connor, Allen Park Cabrini, 19:32.0; 23. Patrick Ford, Ann Arbor
Greenhills, 19:34.0;
24. Nick Spigiel, Wyandotte Mt Carmel, 19:51.0; 25. Nick Willette, Ann Arbor
Richard,
19:51.1; 26. Joseph Wienclaw, Wyandotte Mt Carmel, 19:52.0; 27. Benjamin
Baloga, Plymouth
Christian, 19:56.0; 28. Doug Goodman, Southfield Christian, 20:00.0; 29.
Mark Burkhart,
Plymouth Christian, 20:01.0; 30. Mark Eisenman, Lutheran Westland, 20:03.0;
31. Chris
Llorence, Southfield Christian, 20:09.0; 32. Jonathon Vibbart, Whitmore
Lake, 20:12.0;
33. Michael Diroff, Allen Park Cabrini, 20:16.0; 34. Nathaniel Dreyer, Ann
Arbor Richard,
20:26.0; 35. Benjamin Bloomfield, Wyandotte Mt Carmel, 20:27.0; 36. John
Wienclaw,
Wyandotte Mt Carmel, 20:30.0; 37. James Donnelly, Whitmore Lake, 20:33.0;
38. Albert
Bloomfield, Wyandotte Mt Carmel, 20:38.0; 39. Robert Greer, Lutheran
Westland, 20:51.0;
40. Jack Berdan, Southfield Christian, 20:56.0; 41. Kyle Olson, Whitmore
Lake, 21:01.0;
42. Joshua Matthews, Lutheran Westland, 21:06.2; 43. Lucas Lungo,
Manchester, 21:09.0;
44. Nathan Hinkley, Whitmore Lake, 21:12.0; 45. Ricardo Alfonso, Ann Arbor
Richard,
21:17.0; 46. Matthew Worley, Plymouth Christian, 21:19.0; 47. Aaron Kwolek,
Manchester,
21:43.0; 48. Steve Mikunda, Whitmore Lake, 21:47.0; 49. Jim Perlberg, Ann
Arbor Richard,
21:53.0; 50. Reagan Rose, Plymouth Christian, 21:56.0. 51. Greg Mischle,
Royal Oak
Shrine, 21:56.1; 52. Kevin McCabe, Allen Park Cabrini, 22:00.0; 53. Jason
King, Plymouth
Christian, 22:07.0; 54. Doug Marko, Ann Arbor Richard, 22:10.0; 55. John
Osmialowski,
Royal Oak Shrine, 22:14.0; 56. Richard Spackey, Romulus Summit Academy,
22:42.0; 57.
Tim Hurley, Royal Oak Shrine, 22:45.0; 58. Andrew Bowmaster, Lutheran
Northwest, 22:46.0;
59. Trevor Collins, Lutheran Northwest, 22:59.0; 60. Jared Moore, Whitmore
Lake, 23:03.0;
61. Brian Holychuk, Plymouth Christian, 23:19.0; 62. Mike Holland, Royal Oak
Shrine, 23:23.0;
63. Lawrence Marsh, Royal Oak Shrine, 23:26.0; 64. Timothy Stetter, Lutheran
Northwest,
23:31.0; 65. William Cole, Manchester, 23:32.0; 66. John Patchett,
Southfield Christian,
23:40.0; 67. Anson McManus, Lutheran Northwest, 25:06.0; 68. Jonathan
Hesson, Lutheran
Northwest, 25:12.0; 69. Scott Halasy, Wyandotte Mt Carmel, 25:17.0; 70.
Brian Smith,
Ecorse High School, 27:39.0; 71. Colin Moore, Manchester, 27:41.0; 72. Eric
Chambers,
Dearborn Academy of Bus. & Tech, 28:14.0.

GIRLS
WOMEN'S 5K RUN (Team Results) -- Ann Arbor Greenhills 28; Lutheran Westland
83;
Whitmore Lake 99; Southfield Christian 107; Lutheran Northwest 110; Ann
Arbor
Richard 151; Manchester 152; Allen Park Cabrini 171.

WOMEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. Laura Rolf, Lutheran Northwest, 19:47.0;
2. Jennifer
Leichtman, Ann Arbor Greenhills, 20:07.0; 3. Angela Matthews, Lutheran
Westland, 20:31.0;
4. Amy Buckler, Allen Park Cabrini, 20:35.0; 5. Sarah Couyoumjian, Ann Arbor
Greenhills,
20:45.0; 6. Emma Czarnecki, Royal Oak Shrine, 20:56.0; 7. Katie Olson, Ann
Arbor Greenhills,
21:04.0; 8. Rebecca Sameroff, Ann Arbor Greenhills, 21:08.0; 9. Laurie
Baumann, Ann Arbor
Greenhills, 21:11.0; 10. Theresa Kuehne, Lutheran Westland, 21:12.0; 11.
Carleigh Verner,
Southfield Christian, 21:23.0; 12. Rachel Flores, Whitmore Lake, 21:24.0;
13. Lindsay Looker,
Lutheran Northwest, 21:26.0; 14. Kate Rensi, Southfield Christian, 21:33.0;
15. Vanessa
VonBroda, Manchester, 21:47.0; 16. Cara Braun, Lutheran Westland, 22:00.0;
17. Sarah Reese,
Whitmore Lake, 22:19.0; 18. Jennifer Hartley, Whitmore Lake, 22:22.0; 19.
Meghan Hartley,
Whitmore Lake, 22:25.0; 20. Katie Henkel, Southfield Christian, 22:48.0; 21.
Marianna Kerppola,
Ann Arbor Greenhills, 22:48.1; 22. Alexa Wahr, Ann Arbor Greenhills,
22:50.0; 23. Emily Wagner,
Ann Arbor Richard, 23:10.0; 24. Natalie Weidmayer, Manchester, 23:26.0; 25.
Katrina Weirauch,
Lutheran Northwest, 23:27.0; 26. Allison Wilkes, Allen Park Cabrini,
23:29.0; 27. Annie Wiley,
Manchester, 23:31.0; 28. Ruth Pranschke, Lutheran Westland, 23:34.0; 29.
Marie VanZandt, Ann
Arbor Richard, 23:44.0; 30. Michelle Minor, Lutheran Westland, 23:59.0; 31.
Megan Finn,
Southfield Christian, 24:10.0; 32. Rachel Thelen, Ann Arbor Richard,
24:16.0; 33. Christine
Zbytowski, Lutheran Northwest, 24:19.0; 34. Christina MacKenzie, Lutheran
Westland, 24:21.0;
35. Meg Benedetto, Ann Arbor Richard, 24:24.0; 36. Taron Burris, Southfield
Christian, 24:43.0;
37. Catherine Scholand, Ann Arbor Richard, 24:52.0; 38. Monica Riley,
Whitmore Lake, 24:58.0;
39. Kate Darnell, Ann Arbor Richard, 24:59.0; 40. Katie Cavaliere,
Southfield Christian,
25:08.0; 41. Kathryn Burkhart, Whitmore Lake, 25:10.0; 42. Amanda Peitsch,
Lutheran Northwest,
25:31.0; 43. Megan Guastella, Whitmore Lake, 25:39.0; 44. Katie Benedetto,
Ann Arbor Richard,
26:28.0; 45. Chelsea Render, Manchester, 26:32.0; 46. Sarah Henderson,
Manchester, 26:34.0;
47. Katy Koroleski, Allen Park Cabrini, 27:10.0; 48. Beth Meray, Allen Park
Cabrini, 27:49.0;
49. Martha Rojek, Plymouth Christian, 27:52.0; 50. Megan Sebold, Lutheran
Westland, 28:07.0.
51. Lisbeth Niffeler, Royal Oak Shrine, 28:31.0; 52. Allison Simms, Allen
Park Cabrini,
29:05.0; 53. Jessie Revill, Manchester, 30:20.0; 54. Leah Fagan, Lutheran
Northwest,
32:15.0; 55. Cassandra Holdsclaw, Inkster, 37:01.0; 56. Jessica Jones,
Inkster, 39:12.0;
57. Tiffany Collins, Inkster, 44:02.0.




BOYS
MEN'S 5K RUN (Team Results) -- Detroit Benedictine 38; Holy Redeemer 54;
University Liggett School 62; Oakland Christian 80; Charles Rogers Academy
132;
Harper Woods Lutheran East 178; Centerline St Clement 194.

MEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. Vershawn Miller, Detroit Benedictine,
17:45.0;
2. Justin Joyner, Oakland Christian, 18:14.0; 3. Michael Peterson, Oakland
Christian,
18:21.0; 4. Bradley Bohlinger, University Liggett School, 18:33.0; 5. John
Kornegay,
Detroit Benedictine, 18:36.0; 6. Marvin Reed, Detroit Benedictine, 18:51.0;
7. Byron
Hauck, University Liggett School, 18:58.0; 8. Roberto Benitez, Holy
Redeemer, 19:03.0;
9. Ruben Romero, Holy Redeemer, 19:14.0; 10. Tony Rutland, Detroit St Martin
DePorres,
19:19.0; 11. Michael Stempien, Holy Redeemer, 19:24.0; 12. David Romero,
Holy Redeemer,
19:34.0; 13. Chris Givhan, Detroit Benedictine, 19:42.0; 14. Ben Szymanski,
University
Liggett School, 19:44.0; 15. Edward Turner, Detroit Benedictine, 19:49.0;
16. James
McGuiness, University Liggett School, 19:52.0; 17. Heriberto Mendez, Holy
Redeemer,
19:53.0; 18. Andre King, Detroit Benedictine, 19:57.0; 19. Lamar Cleveland,
Charles
Rogers Academy, 20:19.0; 20. Brandon Brown, Detroit Benedictine, 20:25.0;
21. Matt
Machemer, Harper Woods Lutheran East, 20:36.0; 22. Joseph Glorso, Holy
Redeemer,
20:41.0; 23. Gregory Spencer, Detroit St Martin DePorres, 20:45.0; 24.
Matthew Similuk,
Oakland Christian, 20:58.0; 25. Jeff Dunn, University Liggett School,
21:03.0; 26.
Tyrone Hogains, Charles Rogers Academy, 21:10.0; 27. Chris Biddle, Sterling
Heights
Bethesda Christian, 21:16.0; 28. Robert Swiderski, University Liggett
School, 21:20.0;
29. Joel Jacobson, Oakland Christian, 21:35.0; 30. Joshua Nelson, Oakland
Christian,
21:36.0; 31. Patrick Heraty, Holy Redeemer, 21:38.0; 32. Jason Watkins,
Charles Rogers
Academy, 22:07.0; 33. Jalon Perryman, Charles Rogers Academy, 22:07.1; 34.
Lorenzo Shine,
Charles Rogers Academy, 22:08.0; 35. Marcus Ewell, Charles Rogers Academy,
22:11.0; 36.
David Micallef, Centerline St Clement, 22:29.0; 37. Michael Willison,
Oakland Christian,
22:41.0; 38. Paul Tosch, Harper Woods Lutheran East, 22:57.0; 39. Nathan
Mills, Oakland
Christian, 23:11.0; 40. Matthew Thornton, Detroit St Martin DePorres,
23:14.0; 41. Chris
Baugh, Detroit St Martin DePorres, 23:34.0; 42. Nicholas Karnick, Centerline
St Clement,
23:57.0; 43. Chris Jurczak, Harper Woods Lutheran East, 24:22.0; 44. Samuel
Lamb, Centerline
St Clement, 24:55.0; 45. Stewart Ford, University Liggett School, 25:12.0;
46. Brian
Kensicki, Centerline St Clement, 26:05.0; 47. Steve Vaught, Harper Woods
Lutheran East,
26:20.0; 48. Matt McCuen, Harper Woods Lutheran East, 27:09.0; 49. Patrick
Allen, Centerline
St Clement, 27:23.0.

GIRLS
WOMEN'S 5K RUN (Team Results) -- Oakland Christian 32; Harper Woods Lutheran
East 45;
University Liggett School 50.

WOMEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. Kelli Zoellner, Harper Woods Lutheran
East, 20:44.0;
2. Anjani Mahabir, Harper Woods Lutheran East, 22:21.0; 3. Stephanie
Trotter, Oakland
Christian, 23:01.0; 4. Elisabeth Nelson, Oakland Christian, 23:09.0; 5.
Lizzie Neilson,
University Liggett School, 23:23.0; 6. Rebecca Southern, Oakland Christian,
23:28.0;
7. Stephanie McIlroy, University Liggett School, 23:48.0; 8. Maria Valgoi,
University
Liggett School, 24:01.0; 9. Margaret Majewski, Oakland Christian, 24:45.0;
10. Kimberly
Priestap, Oakland Christian, 24:55.0; 11. Johanna Fenton, Holy Redeemer,
25:05.0;
12. Alexis Bohlinger, University Liggett School, 25:40.0; 13. Alicia
Scharer, Oakland
Christian, 25:44.0; 14. Krysten Tesch, Centerline St Clement, 25:48.0; 15.
Jessica Hanyok,
Harper Woods Lutheran East, 25:56.0; 16. Shanel Bryant, Harper Woods
Lutheran East, 26:46.0;
17. Katie Pidsosny, Harper Woods Lutheran East, 27:14.0; 18. Gabriela
Hughes, Holy Redeemer,
27:38.0; 19. Jennifer Willison, Oakland Christian, 28:14.0; 20. Karen Witte,
Harper Woods
Lutheran East, 30:26.0; 21. Katrina Kostrzeba, Centerline St Clement,
30:29.0; 22. Montana
Schultz, Harper Woods Lutheran East, 30:40.0; 23. Karen Michael, University
Liggett School,
41:05.4.