2016 Black Bear Run

back to results

Jul. 4, 2016

2016 Black Bear Run
Engadine, Mi
Provided by Fairchild Sports Timing


Top
Female 15 to 18
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie Beaulieu Newberry MI 1612 17 2 1 52:33.7 52:33.7 7:00/M
Top
Female 19 to 29
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Courtney Knox Roanoke VA 1624 29 2 14 1:10:29.2 1:10:29.2 9:24/M
2 Lindsay Rich Perrysburg OH 1622 22 2 18 1:14:55.3 1:14:55.3 9:59/M
Top
Male 19 to 29
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Derusha Engadine MI 1623 27 2 5 57:48.0 57:48.0 7:42/M
2 Jacob Robinson Saint Johns MI 1631 25 2 9 1:04:13.6 1:04:13.6 8:34/M
3 Ronnie Rall Engadine MI 1633 21 2 13 1:09:47.2 1:09:47.2 9:18/M
Top
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nicole Gergen Ann Arbor MI 1635 31 2 12 1:09:44.2 1:09:44.2 9:18/M
Top
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Villapiano Boston MA 1634 35 2 3 55:53.5 55:53.5 7:27/M
2 Tim Nixon Manistique MI 1627 33 2 6 59:45.5 59:45.5 7:58/M
3 Dan Giles Manistique MI 1628 34 2 7 1:00:17.5 1:00:17.5 8:02/M
4 David Sexton Engadine MI 1626 32 2 8 1:02:09.0 1:02:09.0 8:17/M
5 David Slack Engadine MI 1617 32 2 20 1:16:19.6 1:16:19.6 10:11/M
Top
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wendy Snyder Moran MI 1618 40 2 4 57:20.6 57:20.6 7:39/M
2 Liz Burnis Caledonia MI 1614 46 2 24 1:18:05.6 1:18:05.6 10:25/M
Top
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Mazar Jackson MI 1625 48 2 2 54:53.7 54:53.7 7:19/M
2 Matt Lawrence Pittsburgh PA 1636 47 2 22 1:16:41.9 1:16:41.9 10:13/M
Top
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Horn Saint Ignace MI 1616 50 2 15 1:13:34.5 1:13:34.5 9:49/M
2 Jeanette Robinson Dewitt MI 1632 56 2 21 1:16:37.3 1:16:37.3 10:13/M
3 Patricia Austin Naubinway MI 1620 58 2 23 1:17:54.5 1:17:54.5 10:23/M
Top
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Robinson Dewitt MI 1630 56 2 10 1:04:13.8 1:04:13.8 8:34/M
2 Michael Hebner Flushing MI 1615 53 2 11 1:04:58.5 1:04:58.5 8:40/M
3 Mark Rich Perrysburg OH 1621 51 2 19 1:15:24.5 1:15:24.5 10:03/M
Top
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wayne Beyersdorf Freeland MI 1613 68 2 16 1:14:21.3 1:14:21.3 9:55/M
2 Jim Vernon Kingwood TX 1619 60 2 17 1:14:27.4 1:14:27.4 9:56/M



Top
Female 7 and Under
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Audrey Butkovich Appleton WI 333 7 1 84 58:18.1 58:18.1 15:33/M
Top
Male 7 and Under
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Braxton Butkovich Weidman MI 331 6 1 47 39:13.5 39:13.5 10:27/M
Top
Male 8 to 9
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryder Stam Howell MI 668 9 1 36 35:03.3 35:03.3 9:21/M
2 Eli Germain Engadine MI 700 9 1 77 53:57.0 53:57.0 14:23/M
3 Gordon Brown Vero Beach FL 360 8 1 91 1:15:55.0 1:15:55.0 20:15/M
Top
Female 10 to 11
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Leah French Mc Millan MI 680 11 1 37 35:08.6 35:08.6 9:22/M
2 Ava Costales Saint Clair Shores MI 345 11 1 70 48:22.1 48:22.1 12:54/M
Top
Male 10 to 11
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Logan Pflug Cassopolis MI 327 11 1 68 47:54.9 47:54.9 12:46/M
2 Luke Germain Engadine MI 703 11 1 72 50:03.1 50:03.1 13:21/M
3 Logan Delbridge Melbourne FL 344 10 1 73 50:16.8 50:16.8 13:24/M
Top
Female 12 to 14
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Abigail Germain Engadine MI 701 14 1 21 30:57.4 30:57.4 8:15/M
2 Katie Snider Engadine MI 693 13 1 53 41:42.2 41:42.2 11:07/M
3 Alyssa Feneley Bark River MI 695 12 1 71 49:27.5 49:27.5 13:11/M
4 Whitney Brown Vero Beach FL 361 12 1 75 51:54.7 51:54.7 13:50/M
Top
Male 12 to 14
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hunter Dennis Engadine MI 688 14 1 5 26:18.5 26:18.5 7:01/M
2 Jesse Fosdick Engadine MI 149 14 1 7 27:13.6 27:13.6 7:15/M
3 Hunter Sapp Curtis MI 127 14 1 8 27:22.5 27:22.5 7:18/M
4 Ephram Evans Engadine MI 312 13 1 15 29:44.0 29:44.0 7:56/M
5 Nicholas Huffman Monclova OH 321 14 1 34 34:47.8 34:47.8 9:17/M
6 Charlie Snyder Paradise MI 689 14 1 52 40:51.9 40:51.9 10:54/M
Top
Female 15 to 18
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lauren Sanford East Lansing MI 342 18 1 17 30:15.7 30:15.7 8:04/M
2 Hannah French Engadine MI 679 18 1 38 35:15.5 35:15.5 9:24/M
3 Elli Paulsen Rock MI 329 15 1 56 42:26.8 42:26.8 11:19/M
4 Anna Lisa Steinbrenner Bartlett IL 358 17 1 86 59:24.5 59:24.5 15:50/M
Top
Male 15 to 18
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Huffman Monclova OH 320 17 1 3 24:14.1 24:14.1 6:28/M
2 Charlie Fosdick Engadine MI 156 16 1 11 28:47.3 28:47.3 7:41/M
3 Hugh Bigelow Naubinway MI 338 15 1 13 29:10.0 29:10.0 7:47/M
4 Joe Snider Gould City MI 681 16 1 14 29:16.9 29:16.9 7:48/M
5 Jonathon Brown Engadine MI 112 16 1 22 31:31.4 31:31.4 8:24/M
6 Jarrett Dailey Engadine MI 682 15 1 25 32:44.3 32:44.3 8:44/M
Top
Female 19 to 29
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Desirae Derusha 710 27 1 24 31:57.6 31:57.6 8:31/M
2 Erica MacDonald Novi MI 351 20 1 32 34:21.5 34:21.5 9:10/M
3 Lorhel Stokes Naubinway MI 132 27 1 49 39:36.7 39:36.7 10:34/M
4 Lindsey Olesak Rock MI 328 21 1 55 42:26.6 42:26.6 11:19/M
5 Samantha Bennett Naubinway MI 109 19 1 64 45:47.4 45:47.4 12:13/M
6 Ashlyn Jackson West Roxbury MA 696 19 1 82 57:49.0 57:49.0 15:25/M
7 Samantha Bennett Wyoming MI 108 27 1 89 1:07:41.5 1:07:41.5 18:03/M
Top
Male 19 to 29
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charlie Clark Mount Pleasant MI 677 21 1 1 22:06.1 22:06.1 5:54/M
2 Brennan Sanford East Lansing MI 340 20 1 4 26:02.8 26:02.8 6:57/M
3 Yap Christian Northville MI 347 21 1 9 27:45.6 27:45.6 7:24/M
4 Cody Grice Dewitt MI 341 26 1 16 30:12.9 30:12.9 8:03/M
5 Nelson Schrader Northville MI 350 19 5 46 38:33.5 38:33.5 10:17/M
6 Nathan Stokes Naubinway MI 134 27 1 48 39:36.5 39:36.5 10:34/M
7 Joe Blanchard Marquette MI 706 21 1 50 39:59.2 39:59.2 10:40/M
8 Tyler Bennett Fort Wayne IN 100 22 5 63 45:47.0 45:47.0 12:13/M
9 Ricardo Gonzalez Baldwin MI 352 20 1 66 46:57.0 46:57.0 12:31/M
10 Charles Widmaier Brighton MI 349 20 1 74 51:01.0 51:01.0 13:36/M
11 Nathaniel Hammersmith Archbold OH 118 24 1 88 1:03:52.4 1:03:52.4 17:02/M
12 Michael Bennett Wyoming MI 106 26 1 90 1:07:43.0 1:07:43.0 18:03/M
Top
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tracy Stam Howell MI 667 37 1 29 34:13.7 34:13.7 9:07/M
2 Lindsay Barazsu Ann Arbor MI 314 32 1 30 34:14.2 34:14.2 9:08/M
3 Lynn Evans Engadine MI 313 36 1 44 38:11.8 38:11.8 10:11/M
4 Lindsay Gorham Cassopolis MI 326 36 1 51 40:22.7 40:22.7 10:46/M
5 Stacy Jackson West Roxbury MA 697 39 1 60 44:04.2 44:04.2 11:45/M
6 Joelle MacDonald-Snyder Mount Pleasant MI 671 39 1 62 45:23.0 45:23.0 12:06/M
7 Amber Feneley Bark River MI 694 36 1 80 55:19.9 55:19.9 14:45/M
8 Keri Euhardy New London WI 332 32 1 85 58:18.2 58:18.2 15:33/M
Top
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Miller Ann Arbor MI 315 36 1 6 26:44.1 26:44.1 7:08/M
2 Derrick Stam Howell MI 666 37 1 10 27:46.2 27:46.2 7:24/M
3 Eric Fischer Rockford MI 673 34 1 12 28:56.6 28:56.6 7:43/M
4 Brad Butkovich Appleton WI 334 35 1 40 36:11.8 36:11.8 9:39/M
5 Andrew Livermore Holland MI 335 35 1 41 36:13.9 36:13.9 9:39/M
Top
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diana Kennedy Sault Sainte Marie MI 355 44 1 26 32:54.0 32:54.0 8:46/M
2 Lisha Ramsdell Elmira MI 126 40 1 28 33:47.8 33:47.8 9:01/M
3 Deb Brandstrom St Ignace MI 111 47 1 39 35:27.9 35:27.9 9:27/M
4 Nicole Piasecki Arvada CO 685 40 1 65 46:04.2 46:04.2 12:17/M
5 Jenna Leveille Vassar MI 699 49 1 67 47:11.0 47:11.0 12:35/M
6 Cindy Lacey Arvada CO 686 48 1 69 48:18.1 48:18.1 12:53/M
7 Lisa Steinbrenner Bartlett IL 357 49 1 87 59:24.9 59:24.9 15:50/M
Top
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lee Kanitz Hessel MI 354 42 1 2 22:21.4 22:21.4 5:58/M
2 Bob Brandstrom St Ignace MI 110 48 1 19 30:34.0 30:34.0 8:09/M
3 Tom Fowler Fenton MI 316 48 1 23 31:44.5 31:44.5 8:28/M
4 Zeak Dewysg Engadine MI 708 46 5 43 37:02.4 37:02.4 9:53/M
5 Kevin Dennis Engadine MI 687 46 1 57 42:30.1 42:30.1 11:20/M
6 Chad Germain Engadine MI 702 44 5 59 43:45.1 43:45.1 11:40/M
7 Vince Leveille Vassar MI 698 49 1 61 45:04.7 45:04.7 12:01/M
8 William Johnson Middleville MI 1629 44 1 81 56:42.9 56:42.9 15:07/M
Top
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carol Sanford East Lansing MI 343 53 1 18 30:18.7 30:18.7 8:05/M
2 Ann Quinn Pleasant Ridge MI 222 52 1 31 34:18.5 34:18.5 9:09/M
3 Sandra Gomez Engadine MI 337 52 1 58 42:59.2 42:59.2 11:28/M
4 Mary Beth Dennis Engadine MI 114 55 1 78 54:19.8 54:19.8 14:29/M
Top
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ray Clark Mount Pleasant MI 678 56 1 20 30:38.0 30:38.0 8:10/M
2 Kurt Steinbrenner Bartlett IL 356 51 1 35 34:54.5 34:54.5 9:18/M
Top
Female 60 to 69
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sally Stansik Naubinway MI 684 60 1 33 34:34.5 34:34.5 9:13/M
2 Deb Kovar Engadine MI 119 61 1 76 53:09.5 53:09.5 14:10/M
3 Flora McEvers Engadine MI 704 64 1 79 54:28.8 54:28.8 14:31/M
Top
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Phil Dansdill Sault Sainte Marie MI 336 68 1 27 33:20.7 33:20.7 8:53/M
2 Mike Kerridge Naubinway MI 175 63 1 42 36:33.4 36:33.4 9:45/M
3 Jim Beck Engadine MI 101 68 1 45 38:15.0 38:15.0 10:12/M
4 Mike Meier Naubinway MI 670 63 1 54 41:49.7 41:49.7 11:09/M
Top
Female 70 and Over
Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Janet Waldron East Lansing MI 669 70 1 83 57:59.0 57:59.0 15:28/M
2 Sue Bergacker Engadine MI 359 78 1 92 1:15:56.9 1:15:56.9 20:15/M




6k Walk
Top
Female 8 to 9
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hannah Kukulski East Lansing MI 675 9 5 53:48.0 53:48.0 14:21/M
Top
Female 12 to 14
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Trinity Sapp Curtis MI 81 12 7 53:55.1 53:55.1 14:23/M
2 Kamden Becher Ann Arbor MI 44 14 21 1:02:33.9 1:02:33.9 16:41/M
Top
Female 15 to 18
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kaylee Gelinas Engadine MI 191 18 15 56:56.6 56:56.6 15:11/M
2 Kallahan Becher Ann Arbor MI 42 17 22 1:02:34.7 1:02:34.7 16:41/M
Top
Female 19 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heather Moore St Ignace MI 78 25 18 59:43.0 59:43.0 15:55/M
2 Emily Hammersmith Archbold OH 62 24 28 1:03:50.7 1:03:50.7 17:01/M
3 Katie Huffman Peachtree City GA 322 24 37 1:11:14.7 1:11:14.7 19:00/M
Top
Male 19 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Craig Huffman Roanoke VA 317 27 8 55:00.2 55:00.2 14:40/M
2 Ricky Altmiller Nixa MO 319 28 9 55:00.7 55:00.7 14:40/M
Top
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly Fischer Rockford MI 672 33 4 53:23.9 53:23.9 14:14/M
2 Jennifer Butkovich Weidman MI 330 38 17 59:33.9 59:33.9 15:53/M
3 Andrea Walsh Nashville TN 325 37 25 1:03:20.7 1:03:20.7 16:53/M
4 Tabitha Gorham Battle Creek MI 324 36 26 1:03:22.7 1:03:22.7 16:54/M
5 Jamie Huber New Bavaria OH 63 31 27 1:03:50.2 1:03:50.2 17:01/M
6 Amanda Huber Ann Arbor MI 77 34 29 1:03:52.0 1:03:52.0 17:02/M
Top
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chritin Kukulski East Lansing MI 674 40 6 53:48.3 53:48.3 14:21/M
2 Lori Gelinas Engadine MI 186 48 14 56:56.0 56:56.0 15:11/M
3 Melissa Nelson Wells MI 691 48 36 1:08:00.8 1:08:00.8 18:08/M
Top
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Nelson Wells MI 692 46 35 1:08:00.7 1:08:00.7 18:08/M
Top
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Butkovich Engadine MI 58 51 1 46:24.1 46:24.1 12:22/M
2 Donna Zarb Milford MI 98 57 2 46:37.8 46:37.8 12:26/M
3 Diane Albright Naubinway MI 26 50 11 55:15.4 55:15.4 14:44/M
4 Debra Bennett Naubinway MI 49 51 20 1:01:53.0 1:01:53.0 16:30/M
5 Jomay Bomber Naubinway MI 50 54 30 1:03:55.7 1:03:55.7 17:03/M
6 Lisa Schader Northville MI 348 50 31 1:04:36.2 1:04:36.2 17:14/M
7 Jeanne Altwiller Columbus IN 318 56 38 1:11:17.8 1:11:17.8 19:01/M
Top
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elmer Albright Naubinway MI 31 51 10 55:15.1 55:15.1 14:44/M
2 Sean Bennett Naubinway MI 48 50 19 1:01:52.7 1:01:52.7 16:30/M
3 Steve Schrader Northville MI 353 50 40 1:15:37.8 1:15:37.8 20:10/M
Top
Female 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lillian Witt Middletown OH 346 67 3 51:27.6 51:27.6 13:43/M
2 Nancy Stesney Naubinway MI 185 60 12 55:40.0 55:40.0 14:51/M
3 Mari Blanchard 707 62 23 1:02:43.2 1:02:43.2 16:43/M
4 Patricia Vallier Vicksburg MI 690 60 32 1:04:40.3 1:04:40.3 17:15/M
5 Nina Oneil Gould City MI 79 65 33 1:05:12.1 1:05:12.1 17:23/M
6 Mona Huffman Peachtree City GA 323 60 39 1:11:18.3 1:11:18.3 19:01/M
Top
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe E Blanchard Gould MI 705 69 24 1:02:44.3 1:02:44.3 16:44/M
2 Ronald Oneil Gould City MI 80 65 34 1:05:13.3 1:05:13.3 17:23/M
Top
Female 70 and Over
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carolee Sanford Naubinway MI 339 71 16 57:39.5 57:39.5 15:22/M
Top
Male 70 and Over
Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Douglas Goodrich Lansing MI 676 72 13 56:48.0 56:48.0 15:09/M

Engadine, Mi
Provided by Fairchild Sports Timing