STONY CREEK METORPARK DISTANCE RUN

back to results

Aug. 10, 2001

STONY CREEK METORPARK DISTANCE RUN
Shelby Twp., MI


It was a hot and humid night - almost to hot to run but approximately
125 participants braved the 95 degree heat to participate in the 30th
Annual Stony Creek Distance Run. The course was mostly on Cross Country
trails and included a 1 Mile Fun Run, a 2.5 Mile Distance and a 5 Mile
Distance.

Overall winners in the 5 Mile event

Nate Jalbert 29:10 Harrison Township
Sandra Haras 34:51 Chesterfield

Overall winners in the 2.5 Mile event

David Pattie 16:00 Centerville
Ryanne Dee 18:51 New Baltimore

TOP 3 FINISHERS IN EACH AGE GROUP

1MILE FUN RUN

MALE 13 & UNDER
1. Danny Dekker 6:50 Shelby Twp.
2. Colin Wilden 8:14 Rochester
3. Conner Wilden 8:15 Rochester
4. William A. Schmidt 10:18 Rochester

FEMALE 13 & UNDER

1. Caitlyn Foyt 7:23 Shelby Twp.
2. Kristin Byrne 7:29 Rochester
3. Emily Dekker 8:48 Shelby Twp
4. Courtney Foyt 10:43 Shelby Twp.
5. Carina Wilden 12.08 Rochester
6 Cameron Schmitt 13.19 Rochester

2.5 MILE RUN

MALE 17 & Under

1. Chris Vagasky 16:15 Macomb
2. Matt essenmacher 17:28
3. Kevin Kwaitkowski 17:59 Grosse Pointe
4. Brandon Hrynyk 20:35 Utica
5. Jeff Chaney 21:03 Shelby Twp.
6. Justen Hrynyk 21:07 Utica
7. Kevin Ansell 21:53 Shelby Twp.
8. Dave Donoughe 22:13
9. Matt Coddington 22.14 Sterling Heights
10. Joey Selleke 23.04 Minden

FEMALE 14 - 17

1. Kelly Donoughe 22:16 Rochester Hills




MALE 18 - 29

1. David Pattie 16:00 Centervillef
2. Nathan Fox 17:31 Clinton Twp.
3. Jeff Lee 18:00 Troy
4. T.J. Schnieder 19:30 Rochester
5. Jeff Prill 21:00 Utica
6. David Hickey 22:12 Macomb Twp.
7. Daryl Smith 24:45 Utica
8. Jeff Faircloth 37:39 Clinton Twp.

FEMALE 18 - 29

1. Ryanne Dee 18:51 New Baltimore
2. Rebecca Cote 18:55 Jeddo
3. Kendra Summer 19:32 Clinton Twp.
4. Michele Sokolowski 20.03 Shelby Twp.
5. Stephanie Colonna 20:24 Hamtramack
6. Kristy Wieckowski 24:04 Shelby Twp.
7. Patricia Mcalister 27:40 Chesterfield
8. Amy Faircloth 37:38 Clinton Twp.

MALE 30 - 39

1. Erik Koch 18:22 Macomb
2. Mike Oakes 18:39 Shelby Twp.
3. Tom Rassman 18:41 Waterford
4. Michael Loyd 21:02 Rochester Hills
5. Sam Auramov 22:05 Armada
6. Thomas Miscavich 27:58 Rochester Hills
7. Michael Dagosta 23:33 Shelby
8. Mike Viglione 24:42 Rochester
9. Erick Stiner 27:58 Rochester Hills

FEMALE 30 - 39

1. Debbi Nawrocki 21:09 Sterling
2. Saundra Stiner 22:53 Rochester Hills
3. Susan Toczylowski 24:40 Rochester Hills
4. Debbi Nawrocki 21:09 Sterling Hgts.
5. Sallndra Stiner 22:53 Rochester
6. Susan Toczylowski 24:40 Rochester

MALE 40 - 49

1. Mike Vandenboom 19:11 Macomb
2. Joseph Schneider 19:54 Rochester
3. Bob Ansell 21:25 Shelby Twp.
4. Gene Meredith 22:28 Shelby Twp.
5. Leo Hagar 26:06 Washington Twp.

FEMALE 40 - 49

1. Janice Meredith 26:22 Shelby Twp.
2. Mary Falls 27:32 Rochester Hills

MALE 50 & OVER

1. Currell Pattie 19:36 Shelby Twp.
2. Douglas Johansen 30:40 Bloomfield Hills

FEMALE 50 & OVER

No Entrants

5 MILE RUN

MALE 14 - 17

1. Dabid Schwartz 32:26 Romeo
2. Alex Kleist 34:23 Washington


FEMALE 14 - 17

No Entrants

MALE 18 - 29

1. Nate Jalbert 29:10 Harrison Twp.
2. Bill Jack 29:49 Shelby Twp.
3. David DeSteiges 30:03 Rochester Hills
4. Dennis Holt 34:38 Macomb Twp.
5. Nick Powell 36:28 Madison Heights
6. Shawn Lovelace 38:15 Ortonville
7. Joe Butts 39:44 Macomb
8. Rob Lykins 42:50 Shelby Twp.
9. Paul Quintal 43:33 Shelby Twp.
10. Eric Ginass 44:10 Rochester

FEMALE 18 - 29

1. Heidi Crowley 35:12 Grosse Pointe
2. Kristin Martin 44:52 Washington
3. Tamura Larelace 46:15 Ortonville

MALE 30 - 39

1. Silas Cox 34:36 Rochester Hills
2. Graham Henckel 35:10 Clarkston
3. Kevin Sherwood 36:50 Royal Oak
4. Marcos Colonna 36:56 Hamtramick
5. John Van Nalkenburg 37:13 Romeo
6. Jay R. Gromaski 38:05 Goodrich
7. Howard Cool 39:41 Sterling Hgt.
8. Jim Highens 39:58 Tyler
9. Gary Hopp 40:58 Rochester
10. Alberto Rodriguez 43:09 Rochester Hills
11. Paul Falzarand 44:45
12. Tom Champers 42:50 Rochester
13. Sam Pillsbury 49:02 Rocherster
14: Dave Hennessey 52:10 Macomb

FEMALE 30 - 39

1. Michelle Sebaly 38:46 Macomb
2. Heather Abell 42:57 Shelby Twp.
3. Deborah Poronto 48:02 Macomb
4. Chou Corbin Washington

MALE 40 - 49

1. John Wilk 36:34 Sterling Hgts.
2. Keith Morelano 36:47 Rochester
3. Mike Danoughe 37:03 Rochester
4. Rich Gies 38:22 Gross Point
5. Chip Stager 39:41 Richmond
6. Rick Kutchins 39:50 Royal Oak
7. Mike Nopoletano 42:15 Shelby
8. J.R. Falls 42:16 Rochester
9. Mike Martin 49:09 Washington

FEMALE 40 - 49

1. Sandra Haras 34:51 Chesterfield
2. Nancy Smith 36:58 Ray Township
3. Denise Kutchins 44:56 Ray Twp.
4. Jane Otto 47.24 Mt. Clemens
5. Ann Jacob 51:14 Mt. Clemens

MALE 50 & OVER

1. Henry Osier 36:52 Attica
2. Clarence Bury 39:42 Washington
3. Marvin Stevensonf 43:44 Rochester Hills
4. James Nardi 44:11 Rochester
5. Marvin Stevenson 43:44 Rochester
6. Ben Vitale 47:54 Shelby

FEMALE 50 & OVER

1. Bonnie Sumner 47:01 Sterling Heights