CheeseTown Challenge

back to results

Aug. 12, 2001

CheeseTown Challenge
Pinconning, MI
Results provided by Mitch Miller


Division Walk
Pl Name Age Hometown Pace Time

Female 0 to 4

1. Sarah Truetken 1 McKinney, TX 16:04 32:09.48

Female 5 to 9

1. Ashley Pickvet 9 Standish, MI 7:24 14:48.47
2. Emme Duranczyk 9 Pinconning, MI 8:09 16:19.97
3. Hailey Schumann 7 Pinconning, MI 8:39 17:19.93
4. Paige Bommarito 8 Okemos, MI 10:28 20:56.91
5. Jessica Eicher 9 Chugiak, AK 10:53 21:47.08
6. Rebecca Pickvet 9 Pinconning, MI 11:21 22:43.29
7. Jennifer Lentz 7 Standish, MI 12:22 24:44.19
8. Samantha Courier 9 Vanderbilt, MI 13:46 27:34.77
9. Hannah Truetken 7 McKinney, TX 15:50 31:42.08

Female 10 to 14

1. Lauren Lindaman 12 W. Des Moines, IA 6:12 12:25.21
2. Noelle Lentz 12 Standish, MI 7:15 14:31.60
3. Chelsey Short 13 Montrose, MI 8:20 16:41.97
4. Heather Botimer 14 Midland, MI 8:35 17:12.09
5. Katelyn Syring 10 Bay City, MI 9:13 18:28.59
6. Rachelle Rice 11 Pinconning, MI 9:15 18:30.14
7. Alison Heska 10 Kawkawlin, MI 9:17 18:35.98
8. Barbara Filipeck 11 Bently, MI 10:19 20:39.56
9. Amber Duranczyk 10 Pinconning, MI 10:19 20:39.84
10. Nicole Heska 13 Kawkawlin, MI 10:26 20:53.47
11. Felicia Lapan 10 Pinconning, MI 10:37 21:14.05
12. Nicole Konwinski 11 Pinconning, MI 11:28 22:58.94
13. Nicole Sanford 10 Pinconning, MI 12:02 24:05.77
14. Mary Filipeck 14 Bently, MI 12:31 25:04.44
15. Deanna Gibson 11 Gladwin, MI 13:47 27:35.60

Female 15 to 19

1. Sarah Felton 17 Auburn, MI 6:09 12:19.47
2. Mary Phillips 16 Bay City, MI 6:10 12:20.50
3. Katie Jezewski 17 Kawkawlin, MI 6:19 12:39.01
4. Jessica Ouillette 17 Auburn, MI 7:23 14:47.91
5. Karen Lucka 17 Standish, MI 7:33 15:08.40
6. Rebekah Walter 16 Sterling, MI 7:34 15:09.84
7. Megan Knochel 16 Pinconning, MI 7:51 15:44.29
8. Mandy Staszak 17 Pinconning, MI 12:43 25:27.11
9. Molly Pickvet 17 Pinconning, MI 14:38 29:17.60
10. Keri Ott 17 Pinconning, MI 14:58 29:58.11

Female 20 to 24

1. Renee Galloner 23 Pinconning, MI 6:09 12:18.66
2. Michell Jarvie 21 Fibre, MI 6:38 13:17.16
3. Kelsy Harper 21 Linwood, MI 7:33 15:07.89
4. Elizabeth Knochel 20 Pinconning, MI 8:49 17:39.67
5. Laura Belchak 22 Pinconning, MI 8:55 17:51.54
6. Shaye Cousineau 24 Pinconning, MI 10:09 20:20.33
7. Kristin Ott 23 Pinconning, MI 13:56 27:52.13
8. Amy Muzzarelli 24 Bay City, MI 14:05 28:11.39

Female 25 to 29

1. Julie Limbaugh 25 Grand Rapids, MI 10:50 21:40.79
2. Trina Finkbeiner 27 Pinconning, MI 11:33 23:06.50
3. Rebecca Besaw 27 Pontiac, MI 13:24 26:50.25
4. Nicole Bell 26 Hemlock, MI 16:08 32:17.64

Female 30 to 34

1. Michelle Gauthier 33 Burton, MI 11:32 23:05.49
2. Laura Dix 30 Burton, MI 12:46 25:33.65
3. Michelle Edwards 30 Grand Blanc, MI 13:03 26:06.25

Female 35 to 39

1. Cathy Delaney 37 Sterling, MI 7:00 14:02.20
2. Jo Darlington 35 Flint, MI 7:02 14:05.76
3. Mary Howard 35 Saginaw, MI 8:19 16:39.63
4. Julie Botimer 37 Midland, MI 8:45 17:31.90
5. Diane Konwinski 36 Pinconning, MI 9:22 18:44.17
6. Sharon Ehlers 36 Pinconning, MI 11:33 23:06.74
7. Patty Worden 35 Frankenmuth, MI 11:58 23:57.81
8. Karen Staszak 38 Pinconning, MI 12:31 25:04.08
9. Melinda Howard 37 Pinconning, MI 13:25 26:51.00
10. Brenda Linzner 36 Pinconning, MI 13:31 27:02.84
11. Cathy Lanagan 36 Saginaw, MI 13:31 27:03.56
12. Vicki Sanford 38 Pinconning, MI 13:43 27:26.68
13. Kimberly Castor 37 Goodrich, MI 15:22 30:44.82

Female 40 to 44

1. Marjorie Taylor 40 West Branch, MI 6:47 13:35.67
2. Sue Ferris 41 Saginaw, MI 7:29 14:58.76
3. Pat Calore 42 Okemos, MI 7:57 15:55.34
4. Judy Metz 40 Auburn, MI 9:36 19:13.44
5. Cinda Gibson 43 Grand Rapids, MI 9:50 19:42.30
6. Pam Gerard 44 Kawkawlin, MI 10:04 20:09.34
7. Suzette Devereaux 41 Pinconning, MI 13:24 26:49.48
8. Mary Warren 42 Pinconning, MI 14:41 29:22.96

Female 45 to 49

1. Gail Kantak 48 Midland, MI 6:28 12:56.93
2. Mary Cole 48 Marysville, MI 8:35 17:11.15
3. Karren Crawford 49 Clio, MI 11:13 22:28.15
4. Maria Monroe 46 Pinconning, MI 12:24 24:50.57
5. Maryjane Bowdish 47 Clio, MI 12:30 25:00.15
6. Chris Pickvet 45 Pinconning, MI 12:31 25:02.65
7. Deb Shumaker 45 Fairview, MI 13:05 26:11.00
8. Melinda Parker 46 Comins, MI 13:42 27:25.59
9. Janet Ott 48 Pinconning, MI 15:22 30:44.29
10. Margaret Jarvie 48 Fibre, MI 15:50 31:42.92
11. Sue White 46 Saginaw, MI 16:21 32:43.91

Female 50 to 54

1. Brenda Johnson 51 Pinconning, MI 10:06 20:13.86
2. Sue Ayers 54 Kawkawlin, MI 12:01 24:04.95
3. Janet Loeffler 51 Pinconning, MI 13:24 26:50.99
4. Renee Jasura 52 Pinconning, MI 13:43 27:27.72

Female 55 to 59

1. Sharon Wilson 57 Bay City, MI 10:09 20:19.35
2. Rita Tilley 55 Pinconning, MI 12:03 24:06.67
3. Jane Clark 57 Pinconning, MI 12:03 24:08.55
4. Barbara Schemanski 56 Pinconning, MI 15:01 30:03.86
5. Carolyn Nellett 55 Pinconning, MI 16:08 32:17.29

Female 60 to 64

1. Carol Syring 60 Bay City, MI 9:43 19:28.76
2. Carol Hartman 62 AuGres, MI 11:30 23:01.62
3. Carol Haselden 62 Pinconning, MI 12:01 24:02.87
4. Jo-Ann Berthiaume 60 Pinconning, MI 13:31 27:03.20

Female 65 to 69

1. Amy Gibson 66 Pinconning, MI 13:42 27:25.22
2. Gail Lentz 65 Standish, MI 14:05 28:11.06
3. Barb Pickvet 67 Pinconning, MI 14:37 29:15.01
4. Dotty Ingle 65 Pinconning, MI 15:22 30:44.53

Male 0 to 4

1. Ethan Bommarito 3 Okemos, MI 13:37 27:14.48
2. Lucas Truenken 4 McKinney, TX 16:04 32:09.80

Male 5 to 9

1. Wyatt Cleveland 7 Clio, MI 8:09 16:19.72
2. Casey Pashak 9 Pinconning, MI 8:48 17:36.78
3. DJ Lapan 9 Pinconning, MI 9:05 18:10.84
4. Donald Rice II 9 Pinconning, MI 9:33 19:08.76
5. Joseph Rash 9 Pinconning, MI 10:34 21:09.72
6. Chris Konwinski 9 Pinconning, MI 11:43 23:26.15
7. Colin Nadolney 6 Pinconning, MI 11:51 23:43.78
8. Kyle Sanford 7 Pinconning, MI 11:55 23:51.47

Male 10 to 14

1. Michael Bommarito II 14 Okemos, MI 6:07 12:15.58
2. Patrick Pickvet 13 Standish, MI 6:14 12:28.82
3. Mike Chomas 13 Bently, MI 6:15 12:31.97
4. Robert Schultz 11 Pinconning, MI 6:59 13:59.81
5. Aaron Pickvet 12 Standish, MI 7:03 14:07.22
6. William Mcpherson 12 Bently, MI 7:14 14:28.74
7. Michael Lentz 10 Standish, MI 7:18 14:37.64
8. Jon Boetefuer 11 Pinconning, MI 7:18 14:37.93
9. Donald Gifford 13 Flint, MI 7:28 14:56.98
10. John Lentz 13 Standish, MI 7:55 15:50.74
11. John Eicher 11 Chugiak, AK 8:17 16:35.83
12. Josh Botimer 12 Midland, MI 8:31 17:02.95
13. Tim Fenwick 13 Pinconning, MI 8:35 17:12.24
14. Willie Pickvet 12 Pinconning, MI 8:48 17:36.50
15. Stanley Krol 11 Pinconning, MI 9:37 19:14.03
16. Gregory Gifford 10 Flint, MI 9:37 19:14.83
17. Ryan Pickvet 11 Standish, MI 10:02 20:05.95
18. Scotty Staszak 12 Pinconning, MI 10:33 21:06.13
19. Aaron Reeves 13 Standish, MI 11:55 23:51.13
20. Mitchell Courier 11 Vanderbilt, MI 14:58 29:57.83
21. Trevor Castor 12 Goodrich, MI 15:26 30:53.64

Male 15 to 19

1. Jerrod Colvin 19 Roscommon, MI 4:44 09:29.54
2. Jeff Byrne 16 Bay City, MI 4:45 09:31.93
3. Ron Green 16 Kawkawlin, MI 4:54 09:49.31
4. Joseph Kaczynski 17 Auburn, MI 5:18 10:38.25
5. Jaron Erickson 18 Bay City, MI 5:30 11:01.04
6. Tommy Warren 15 Pinconning, MI 6:27 12:55.65
7. Kyle Schultz 15 Pinconning, MI 9:02 18:05.28

Male 20 to 24

1. Jim Wahl 20 Roscommon, MI 4:48 09:37.27
2. Brent Schubert 21 Kalamazoo, MI 8:55 17:51.79
3. Ry Muzzarelli 24 Bay City, MI 10:11 20:24.75

Male 25 to 29

1. Robert Fletcher 29 Pinconning, MI 6:39 13:19.05
2. Todd Szymczak 26 Rochester Hills, MI 16:07 32:16.58

Male 30 to 34

1. Joh n Strycker 34 Bay City, MI 4:41 09:23.77
2. Everett Centerwall III 34 Fenton, MI 6:33 13:07.63
3. Mark Szymczak 33 Mt Pleasant, MI 6:37 13:15.88
4. Marc Marter 34 Pinconning, MI 7:11 14:22.21
5. Tony Lynch 32 East Pointe, MI 8:33 17:08.84
6. Kevin Fetter 32 Bay City, MI 8:34 17:09.43

Male 35 to 39

1. Jeff Short 37 Montrose, MI 6:11 12:22.55
2. Mark Lentz 38 Standish, MI 6:18 12:38.71
3. Jon Felske 39 Pinconning, MI 7:26 14:53.51
4. Troy Clark 37 Pinconning, MI 7:51 15:43.14
5. John Truetken 36 McKinney, TX 8:20 16:40.88
6. Donald Rice 37 Pinconning, MI 9:15 18:30.42
7. Ken Linzner 36 Pinconning, MI 13:25 26:51.94
8. Martin Szymczak 38 Saginaw, MI 16:07 32:16.96

Male 40 to 44

1. Charles Hilyard 44 Omer, MI 5:34 11:09.19
2. Peter Buccos 44 Marysville, MI 6:13 12:27.39
3. David Beauchchamp 43 Bay City, MI 6:22 12:45.70
4. Dan Sahr 41 Reese, MI 6:32 13:06.64
5. Steve Umphrey 41 Saginaw, MI 6:45 13:30.85
6. Randy Fowler 41 Pinconning, MI 7:07 14:15.70
7. Steve Duranczyk 44 Pinconning, MI 8:09 16:20.35
8. Oakley Sirring 44 Midland, MI 8:46 17:32.85
9. Jerome Metz 44 Auburn, MI 9:01 18:02.74
10. Scott Staszak 40 Pinconning, MI 9:50 19:41.99
11. Mike Bommarito 44 Okemos, MI 13:41 27:22.34

Male 45 to 49

1. Alan Jarvie 47 Fibre, MI 5:02 10:05.94
2. Frank Johnson 49 Saginaw, MI 6:08 12:16.75
3. Jim Spiekerman 45 Reese, MI 7:55 15:51.44
4. Scott Pickvet 46 Pinconning, MI 14:09 28:20.01

Male 50 to 54

1. Jerry Kaczynski 54 Auburn, MI 7:27 14:54.06
2. Sef Huizar 54 Pinconning, MI 8:09 16:19.16
3. Jake Johnson 54 Pinconning, MI 8:54 17:49.84
4. Llewellyn Krol 51 Pinconning, MI 10:11 20:23.65
5. Michael Moore 50 Roseville, MI 11:45 23:31.44
6. Patrick Dyer 51 Midland, MI 12:21 24:43.01
7. James Byrne 54 Bay City, MI 13:03 26:06.58

Male 55 to 59

1. David Pichey 55 Flint, MI 6:24 12:49.55
2. Norm Fenwick 59 Pinconning, MI 9:05 18:11.83

Male 60 to 64

1. Howard Hannon 63 Saginaw, MI 11:28 22:57.57
2. Kyle Haselden 61 Pinconning, MI 11:51 23:43.45
3. Joseph Crossland 64 Hope, MI 12:43 25:27.37

Male 65 to 69

1. Larry Sroufe 69 Farwell, MI 10:33 21:06.39

Male 70 to 74

1. Richard Schultz 73 Pinconning, MI 12:03 24:07.14

Male 75 to 79

1. Leonard Rezler 76 Pinconning, MI 13:11 26:22.94

Male 80 to 84

1. Emil Flood 84 Pinconning, MI 14:41 29:22.46



Division Run

Pl Name Age Hometown Pace Time

Female 10 to 14

1. Nicole Maki 13 Flint, MI 8:33 42:46.10

Female 15 to 19

1. Jessica Hugo 19 Standish, MI 7:57 39:46.90

Female 25 to 29

1. Jennifer Meter 27 Midland, MI 8:11 40:57.75

Female 35 to 39

1. Gloria Maki 37 Flint, MI 7:48 39:03.24
2. Stacy Blury 37 Tawas City, MI 8:51 44:16.31
3. Kerstin Felske 36 Pinconning, MI 9:02 45:13.38
4. Gaylyn Close 38 Grand Blanc, MI 9:05 45:27.91
5. Vicki Willard 39 Auburn, MI 10:52 54:22.59
6. Malissa Dybowski 39 Waterford, MI 12:09 1:00:50.27

Female 40 to 44

1. Peri Raushi 41 Pinconning, MI 7:50 39:12.18
2. Susan Kleinhans 41 Midland, MI 8:06 40:34.89
3. Melissa Gifford 42 Flint, MI 9:05 45:28.53
4. Marie Muehlenbein 43 Northville, MI 9:52 49:24.41

Female 45 to 49

1. Mary Peacock 46 Oscoda, MI 7:47 38:59.24
2. Sandra Larson 49 Northville, MI 10:57 54:48.45

Female 50 to 54

1. Beth Mooney 50 Swartz Creek, MI 12:11 1:01:00.00

Male 10 to 14

1. Dustin Smith 13 Pinconning, MI 8:19 41:39.94
2. Joseph Maki 11 Flint, MI 8:31 42:40.43

Male 15 to 19

1. Kirk Williams 16 Auburn, MI 6:30 32:33.34
2. Roman Ledesma 16 Pinconning, MI 7:04 35:22.33
3. Michael Hugo 16 Standish, MI 7:41 38:28.41
4. Jason Rochelegu 16 Essexville, MI 7:51 39:19.23

Male 20 to 24

1. Enoch Green 20 Kawkawlin, MI 5:47 28:59.82
2. Doug McGaw 20 Freeland, MI 5:48 29:04.30
3. Rusty Edick 23 Gladwin, MI 6:37 33:06.19
4. Derek Dodge 23 Caro, MI 6:47 33:59.23
5. Jason Kain 20 Sebewaing, MI 7:22 36:53.20
6. Jason Penberthy 24 Pinconning, MI 7:31 37:39.10
7. Doug Bell 20 Standish, MI 7:38 38:13.04

Male 25 to 29

1. Tom Rozich 29 AuGres, MI 6:17 31:26.43
2. Mark Miller 29 Birch Run, MI 7:04 35:25.34
3. Adam Sanzone 27 Midland, MI 7:08 35:40.60

Male 30 to 34

1. Douglas Haiderer 33 Midland, MI 5:41 28:27.10
2. Brent Dix 31 Burton, MI 6:43 33:38.70
5. Richard White 31 Mt Pleasant, MI 6:58 34:50.76
6. Majed Sahouri 34 Saginaw, MI 7:30 37:32.33
7. Everett Centerwall III 34 Fenton, MI 8:35 42:56.47
8. William Veit 31 Kawkawlin, MI 9:00 45:03.15

Male 35 to 39

1. Steve Syring 35 Bay City, MI 5:40 28:23.33
2. Wayne Purtell 36 Bay City, MI 6:51 34:19.86
3. Terry Castor 36 Goodrich, MI 6:55 34:36.07
4. Richard Johnson 36 Sterling Heights, MI 7:36 38:01.18
5. Steve Maki 39 Flint, MI 8:14 41:13.34

Male 40 to 44

1. Ron Zywicki 40 Traverse City, MI 5:23 26:57.11
2. Larry Kanaby 40 Bad Axe, MI 5:58 29:54.93
3. Peter Buccos 44 Marysville, MI 7:42 38:34.90
4. Frank Leven 44 Lansing, MI 7:55 39:39.21
5. Gary Rocha 44 Sebewaing, MI 8:45 43:45.01
6. John Metevia 44 Midland, MI 8:45 43:49.83
7. Paul Elliott 40 Auburn, MI 8:46 43:52.37
8. Kevin Novess Sr. 42 Mt. Morris, MI 9:04 45:23.87
9. Steve Dyranczyk 44 Pinconning, MI 9:11 45:57.19
10. Jeff Wagaman 40 Westland, MI 10:18 51:35.57

Male 45 to 49

1. Ted Davenport 48 Bay City, MI 7:09 35:48.08
2. Chuck Vogel 46 Coleman, MI 7:19 36:39.04
3. Frank Johnson 49 Saginaw, MI 7:25 37:07.13
4. Dennis Meck 46 Cass City, MI 8:16 41:24.64
5. Paul Baxter 47 Saginaw, MI 8:41 43:30.09
6. Jeff Katz 46 Flint, MI 9:04 45:24.29

Male 50 to 54

1. Michael Manor 51 Clio, MI 6:21 31:48.86
2. Gary Scott 53 Midland, MI 6:23 31:57.11
3. Phillip Ouillette 54 Auburn, MI 6:51 34:20.12
4. Larry Damer 54 Apache Jct., AZ 9:07 45:37.95
5. Larry Salinas 51 Saginaw, MI 9:18 46:35.28

Male 55 to 59

1. Michael Knapp 59 Midland, MI 7:49 39:09.84
2. Tom Selby 57 Kingston, MI 9:01 45:10.33

Male 70 to 74

1. Robert Rogers 71 Tawas City, MI 10:18 51:34.64


Pinconning, MI
Results provided by Mitch Miller