Kiwanis Lapeer Race

back to results

Aug. 19, 2001

Kiwanis Lapeer Race
Lapeer, MI
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Kelly Todd 17:14 5:33

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Ashley Patten Clarkston 20:22 6:34
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Al Hurett Lapeer 55 22:02 7:06
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Lucille Gates Capac 52 25:36 8:15

MALE AGE GROUP: 1 - 12

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Dan A. Cox Lapeer 27:52 8:59
2 Alexander Hart Lapeer 28:00 9:01

FEMALE AGE GROUP: 1 - 12

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Debbie England Metamora 34:19 11:03
2 Emily England Metamora 35:47 11:32

MALE AGE GROUP: 13 - 15

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Joseph A Cox Lapeer 21:51 7:02
2 Tommy Saelens Lapeer 25:03 8:04

FEMALE AGE GROUP: 13 - 15

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Erika Bobier Lapeer 24:16 7:49
2 Sarah Nicholas Metamora 25:16 8:08
3 Amy Brunett Sterling Hts 26:46 8:37
4 Chaunie Saelens Lapeer 27:50 8:58

MALE AGE GROUP: 16 - 19

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jonathon Noll Metamora 18:13 5:52
2 Jordan Muxlow Lapeer 19:20 6:14
3 Charles Kimmery North Branch 20:05 6:28
4 Adam June Lapeer 20:16 6:32
5 Brian Heeke Silverwood 24:14 7:48
6 Rick Irwin Lapeer 26:14 8:27
7 Joel Martus North Branch 30:39 9:52
8 Tom Whites North Branch 34:03 10:58

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Michelle Brown Lapeer 24:14 7:49
2 Breanne Hulett Lapeer 25:00 8:03
3 Emily Kellermann Lapeer 28:01 9:02
4 Erin Jones Columbiaville 28:02 9:02
5 Amanda Turgeon Lapeer 28:02 9:02
6 Margaret Heeke Silverwood 30:36 9:51

MALE AGE GROUP: 20 - 24

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Kyle Korpalski Lapeer 17:33 5:39
2 Timothy Kimball Flint 20:47 6:42
3 Mark C. Preville Lapeer 23:02 7:25
4 Benjamin Best Lapeer 28:53 9:18

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====

MALE AGE GROUP: 25 - 29

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Tina Brown Lapeer 42:44 13:46

MALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Daniel Venz Lapeer 20:51 6:43
2 David Newmann Grand Blanc 24:49 8:00
3 Michael Abdelhak Lapeer 30:11 9:43

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Carman Turkelson Lapeer 22:34 7:16
2 Debbie Nawrocki Sterling Hts 23:54 7:42
3 Deb Conn Lapeer 28:06 9:03
4 Katie Keilitz Lapeer 31:19 10:05
5 Bonnie Abdelhak Lapeer 33:59 10:57
6 Mary Smith Lapeer 33:59 10:57
7 Jennifer Dalal Lapeer 42:44 13:46

MALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Seamus O'connell Ortonville 17:43 5:43
2 Michael Cox Lapeer 21:43 7:00
3 Todd Baggett Grand Blanc 22:41 7:18
4 Steve P Johnson Marlette 23:13 7:29
5 Todd Finley Dryden 23:15 7:30
6 Dave Smith Saint Clair 23:52 7:41
7 Rick Mckibben Southfield 24:07 7:46
8 Bradley Hart Lapeer 28:01 9:01

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Laura Cox Lapeer 25:18 8:09

MALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Mark Reynolds Lapeer 22:34 7:16

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jill Sutton Lapeer 26:24 8:30
2 Sally Haggadone Lapeer 26:41 8:36
3 Jan Bechtel Lapeer 26:57 8:41
4 Miriam England Metamora 35:48 11:32

MALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Henry Northrup North Branch 23:29 7:34
2 Bill Folde Lapeer 26:04 8:24
3 Marshall Baeckeroot Lapeer 51:29 16:35

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Victoria Church Otter Lake 25:46 8:18
2 Mary Cole Marysville 30:04 9:41
3 Marcia Elvin Metamora 32:09 10:21

MALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Jim Conaton Lake Orion 22:11 7:09
2 Rick Owen Lapeer 22:27 7:14
3 Mark Moore Lapeer 25:43 8:17
4 Larry Derossett Otisville 29:30 9:30

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====

MALE AGE GROUP: 55 - 59

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Michael Lysing Lapeer 26:48 8:38

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Judy Skene Metamora 27:49 8:58
2 Claudia Upleger Imlay City 28:09 9:04




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Karl Zubal Hazel Park 36:43 5:55

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= ======= =====
1 Liz Hendershott Ortonville 44:27 7:10

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Joe Lasher Kimball Township 44 36:56 5:57

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Pamela Iden Davison 40 44:39 7:12

MALE AGE GROUP: 1 - 12

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 77 David M. Newport Lapeer 39:49 6:25
2 161 James Newport Lapeer 1:24:43 13:39

MALE AGE GROUP: 20 - 24

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 107 John Mccreedy Lapeer 46:32 7:30
2 131 Eric Maresh Oxford 50:30 8:08

MALE AGE GROUP: 25 - 29

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 93 Jason Fortune Davison 43:47 7:03

MALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 80 Rob Basydlo Highland 41:20 6:40
2 136 Jon Hurford Oxford 52:37 8:29
3 142 Kevin Poniatowski Ft Walton Beach 53:37 8:38

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 160 Susan L. Newport Millington 1:24:42 13:39

MALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 94 Tony Maresh Lapeer 43:55 7:05
2 126 Joseph Wenzlick Lapeer 49:19 7:57
3 130 Rolando Vizcarra Burton 50:07 8:05
4 138 Jeromoe Peariso Sterling Hts 53:19 8:35

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 116 Lori Davis Lapeer 47:58 7:44
2 145 Shirley Harris Lapeer 54:35 8:48

MALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 88 Mark Fosdick Davison 43:14 6:58
2 102 Mark S. Lee Warren 44:56 7:14
3 105 Peter Buccos Marysville 45:58 7:24
4 110 Keith Hieber Lapeer 47:00 7:34
5 112 Ray Turczyn Lapeer 47:13 7:36
6 118 Grant Flewwelling Lapeer 48:28 7:49
7 146 Jim Galvas Flint 54:36 8:48

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 111 Sheri Greener Lapeer 47:02 7:35
2 148 Carla Chandler Lapeer 54:48 8:50
3 152 Colleen Davlin Attica 1:00:33 9:45

MALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 96 Dale Wheeler Holly 44:14 7:08
2 97 Larry Lawrence Burton 44:20 7:09
3 109 Kent Spencer Dryden 46:47 7:32
4 141 Richard Mooi Lapeer 53:31 8:37

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 119 Lynn Carrithers Metamora 48:30 7:49
2 147 Dona Derossett Otisville 54:39 8:48
3 157 Shelley Gilbert Swartz Creek 1:07:05 10:48
4 159 Ramona Donan Davison 1:15:38 12:11

MALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 95 Charles Londo Lapeer 44:07 7:07
2 103 Henry Osier Attica 45:03 7:15
3 104 Michael Smith Lapeer 45:05 7:16
4 106 Mark Couzens Auburn Hills 46:10 7:26
5 113 Bruce Lawrence Metamora 47:16 7:37
6 115 Nicholas Hamp Davison 47:51 7:43
7 125 Ablen Bates Lapeer 49:12 7:56
8 132 Robert Dice Lapeer 50:35 8:09

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 114 Maggy Zidar 47:47 7:42
2 124 Diane Fuller Columbiaville 49:05 7:54

MALE AGE GROUP: 55 - 59

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 81 David Rau Lapeer 41:43 6:43
2 101 Norman Hart Davison 44:48 7:13
3 137 Don Bach Lapeer 53:02 8:33
4 151 Roger La Valla Metamora 59:00 9:30


MALE AGE GROUP: 60 - 89

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 90 Richard Wallen Flushing 43:28 7:00
2 127 Norbert Maresh Lapeer 49:20 7:57
3 129 George Skene Metamora 50:07 8:04
4 154 Robert Woolley Lapeer 1:02:01 9:59

FEMALE AGE GROUP: 60 - 89

PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ====================== ================= ======= =====
1 149 Jan Wallen Flushing 55:26 8:56
2 158 Barbara F. Scheer Mayville 1:15:38 12:11
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= ======= =====
1 Philip Beebee 99 48:35 48:35 7:50
2 Jeffery Randall Caro 37 51:57 51:57 8:22
3 Andrew Roberts Lapeer 26 53:29 53:29 8:37
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= ======= =====
1 Steve Korber Macomb 29 43:37 43:37 7:02
2 Rick Leedy Pinckney 38 52:23 52:23 8:26
3 Jed Winters Saint Clair 42 58:16 58:16 9:23
HEAVYWEIGHT 220&Over POUNDS
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= ======= =====
1 Stephen Dean Durand 39 48:15 48:15 7:47
2 Mark W. Mattingly Grand Blanc 38 48:38 48:38 7:50
3 John C. Morse Attica 45 1:00:34 1:00:34 9:45
4 Harry G Wright Owosso 52 1:03:17 1:03:17 10:12
5 Ronald Brown Flint 54 1:04:35 1:04:35 10:24



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jeff Sanders Flint 36 29:35 9:32
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Debbie Topham Mayville 48 30:57 9:58
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************

PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mick Mccarty Fenton 70 34:07 10:59
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************

PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Laura Gentry Linden 51 34:41 11:10
MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Aaron Pender Lapeer 22 47:21 15:15
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jessica Pender Lapeer 21 47:22 15:15
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Harold Kirsch Lapeer 48 41:23 13:20
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ernestine Howse Detroit 47 37:25 12:03
2 Rose Hines Grand Blanc 46 38:52 12:31
3 Bernadette Talaski Lapeer 48 41:02 13:13
4 Stephen Kellermann Lapeer 48 41:56 13:30
5 Mary Margaret Kropp Lapeer 48 52:23 16:52
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Richard Talaski Lapeer 54 41:03 13:13
2 Arnold Kropp Lapeer 52 52:23 16:52
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Barbara Timm Davison 54 37:40 12:08
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Richard Sager Lapeer 55 43:18 13:57
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jane Matthews Grand Blanc 56 38:55 12:32
2 Alice Robb Goodrich 57 52:06 16:47
MALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Marshall Sanders Flint 60 34:37 11:09
2 Vern Carmean Lapeer 64 42:25 13:40
3 Louis A Adams North Branch 67 45:12 14:34
FEMALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sue M Wright Lapeer 63 41:40 13:25
2 Donna Carmean Lapeer 63 48:24 15:35

Lapeer, MI
Provided By Gault Race Management