2015 Resolution Run

back to results

Jan. 1, 2016

2015 Resolution Run
Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation



New Years' Resolution Run
Age Group Results
December 31, 2015
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5k Walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shelly Huber 56 6 35:43.3 11:29/M

Female masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Peggy Soth 71 8 36:35.4 11:46/M

Female 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Fultz Holly MI 19 9 37:10.2 11:57/M
2 Alana Fultz Holly MI 17 17 40:23.1 12:59/M
3 Hannah Hardimon Linden MI 19 44 45:57.2 14:46/M
4 Chloe Koskinen Birch Run MI 5 57 47:14.3 15:11/M
5 Lexie Dennis Swartz Creek MI 14 115 55:48.6 17:57/M
6 Elizabeth Huggler Otisville MI 11 127 56:14.6 18:05/M
7 Amy Callahan Rochester MI 17 136 58:41.7 18:52/M
8 Alexis Redman Ortonville MI 11 152 1:01:35.5 19:48/M
9 Sophia Redman Ortonville MI 3 159 1:05:01.4 20:54/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sylvan Edwards Walled Lake MI 23 51 46:48.8 15:03/M
2 Jacky Pavkovich Flushing MI 22 63 48:42.5 15:40/M
3 Melissa Anderson Saginaw MI 27 101 53:30.6 17:12/M
4 Nicole Burgess Oxford MI 29 103 54:15.7 17:27/M
5 Kathleen Lewis Otisville MI 25 113 55:36.1 17:53/M
6 Alex Soo 28 140 58:57.2 18:57/M
7 Devin O'Neil Midland MI 22 144 59:57.5 19:17/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Aprill Payionk Holly MI 33 20 40:33.5 13:02/M
2 Jessica Ortiz Ann Arbor MI 31 27 41:56.3 13:29/M
3 Laura Randle Fenton MI 34 34 43:29.8 13:59/M
4 Jessica Schuster 33 70 49:15.1 15:50/M
5 Jennifer Clark Grand Blanc MI 33 100 52:55.3 17:01/M
6 Shannon O'Neil Midland MI 33 116 55:50.9 17:57/M
7 Crystal Anderson Saginaw MI 31 130 57:07.7 18:22/M
8 Jennifer Tucker Corunna MI 33 137 58:50.8 18:55/M
9 Meagan Brown Burton MI 34 147 1:00:21.9 19:24/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Beth Curran Grand Ledge MI 36 30 42:31.9 13:40/M
2 Joleen Diehl Swartz Creek MI 39 36 44:32.1 14:19/M
3 Lisa Warren 36 48 46:41.3 15:01/M
4 Kambra Miller 36 69 49:14.2 15:50/M
5 Kimberly Brandimore Saginaw MI 38 71 49:29.7 15:55/M
6 Danielle Day La Mare Grand Blanc MI 38 80 49:52.5 16:02/M
7 Stacy Koskinen Birch Run MI 38 89 51:10.2 16:27/M
8 Chris Melski Birch Run MI 39 108 54:53.9 17:39/M
9 Julie Huggler Otisville MI 36 126 56:14.4 18:05/M
10 Leigh Coburn Holly MI 37 143 59:37.5 19:10/M
11 Kelly Redman Ortonville MI 36 160 1:05:12.4 20:58/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Spencer Holly MI 42 24 41:51.3 13:27/M
2 Laura Hughes Flint MI 40 31 42:58.0 13:49/M
3 Bermicia Parks Flint MI 44 46 46:20.5 14:54/M
4 Julie Reed Midland MI 43 73 49:33.2 15:56/M
5 Shannon Blasy Midland MI 43 74 49:33.6 15:56/M
6 Joann Allen Swartz Creek MI 41 77 49:46.9 16:00/M
7 Nicole Cassavoy 44 82 50:01.5 16:05/M
8 Rebecca Rosales-Guevara Saginaw MI 44 86 50:18.0 16:10/M
9 Jennifer Duggan Waterford MI 42 91 51:18.5 16:30/M
10 Amy Willingham Mount Morris MI 41 94 51:46.8 16:39/M
11 Alissa Dolliver Mount Morris MI 40 95 51:47.3 16:39/M
12 Christy Schulze Linden MI 41 97 52:11.9 16:47/M
13 Sheryl Czerwinski Lapeer MI 43 111 55:12.2 17:45/M
14 Robyn Williams Pontiac MI 42 132 58:12.1 18:43/M
15 Colleen King Waterford MI 41 134 58:12.3 18:43/M
16 Melissa Daunt 41 149 1:00:22.7 19:25/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Keller Flint MI 49 11 39:39.6 12:45/M
2 Pamela Stuart Detroit MI 47 22 41:21.3 13:18/M
3 Christine Jarvis Metamora MI 49 35 43:58.8 14:08/M
4 Deborah Riley Burton MI 45 37 44:36.6 14:20/M
5 Susan Danks Burton MI 48 40 45:26.4 14:37/M
6 Tracy Schmidt Fenton MI 45 41 45:43.0 14:42/M
7 Adrienne Hardimon Linden MI 48 43 45:57.1 14:46/M
8 Marie James Goodrich MI 48 45 46:00.7 14:47/M
9 Lisa James 45 58 47:18.6 15:13/M
10 Heather Dostie Fenton MI 46 92 51:18.7 16:30/M
11 Rachel Allen 47 98 52:37.9 16:55/M
12 Deanna Dennis Swartz Creek MI 48 114 55:48.2 17:57/M
13 Becky Smith Grand Blanc MI 48 118 55:52.7 17:58/M
14 Jaina Brooks Flint MI 48 119 55:54.4 17:58/M
15 Robin Gates Clarkston MI 45 133 58:12.3 18:43/M
16 Rebecca Colbert Holly MI 45 151 1:00:50.7 19:34/M
17 April Wheaton Lapeer MI 48 155 1:02:36.7 20:08/M
18 Donna Thorpe Flushing MI 45 156 1:02:38.7 20:08/M
19 Cathy Laube 45 157 1:02:39.9 20:09/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Lee Clio MI 53 25 41:53.0 13:28/M
2 Darla Pembroke Bay City MI 54 52 47:05.0 15:08/M
3 Nanette Hall 53 54 47:12.9 15:11/M
4 Chris Jarrell 54 55 47:13.3 15:11/M
5 Julianna Garcia 53 59 47:18.8 15:13/M
6 Candy Van Sickle 50 68 49:11.7 15:49/M
7 Abbie Gebhart 50 79 49:51.2 16:02/M
8 Stephahie Delgado Flint MI 54 139 58:52.8 18:56/M
9 Paula Jenkinson Burton MI 51 154 1:01:45.5 19:51/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Binns Linden MI 57 21 41:10.9 13:14/M
2 Beverlu Keely 59 23 41:41.1 13:24/M
3 Tammy Dudley 55 66 49:00.3 15:45/M
4 Sherry Straus Swartz Creek MI 55 123 55:57.3 17:59/M
5 Deanna Wilson Holly MI 57 129 56:34.2 18:11/M
6 Melody Callahan Rochester MI 55 135 58:41.1 18:52/M
7 Diane Pitts Burton MI 57 148 1:00:22.0 19:25/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Diane Jerichow 63 15 40:03.7 12:53/M
2 Kathy Lopez Bay City MI 63 60 48:19.3 15:32/M
3 Carol Arends 63 87 50:40.4 16:17/M
4 Karen Powers Grand Blanc MI 60 88 50:41.4 16:18/M
5 Kristine Church 62 121 55:55.8 17:59/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jill Jirikovic Davison MI 65 26 41:54.8 13:28/M
2 Margo Hebert Milford MI 67 39 45:21.3 14:35/M
3 Evelyn Lukes 66 120 55:54.7 17:58/M
4 Lynn Hampton 68 122 55:56.4 17:59/M
5 Marilyn O'Neil Midland MI 66 146 1:00:15.0 19:22/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kendra Metcalf 70 28 42:22.2 13:37/M
2 Rachel Argue 70 29 42:25.6 13:38/M
3 Karen Scanlon Brighton MI 74 93 51:35.5 16:35/M
4 Gayle Mertz Flint MI 70 161 1:06:48.6 21:29/M

Female 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Madonna Aubrey 76 76 49:43.3 15:59/M

Female 80 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Glenadine Culver 80 131 57:19.0 18:26/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick Huber 59 1 29:56.0 9:37/M

Male masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Johnny Olsey Clio MI 62 2 33:06.9 10:39/M

Male 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Trevor Keller Flint MI 15 12 39:39.8 12:45/M
2 Seth Edwards Walled Lake MI 17 47 46:41.0 15:01/M
3 Brock Horton Saginaw MI 11 72 49:30.0 15:55/M
4 Connor Cassavoy 11 83 50:01.8 16:05/M
5 Masen Koskinen Birch Run MI 8 90 51:15.2 16:29/M
6 Jake Melski Birch Run MI 8 109 54:55.0 17:39/M
7 Grant Melski Birch Run MI 8 110 54:56.4 17:40/M
8 Jonathan Huggler Otisville MI 9 125 56:12.5 18:04/M
9 Cory Clark Midland MI 15 158 1:03:09.8 20:18/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Evin Papuga White Lake MI 20 13 39:51.6 12:49/M
2 Zack Diehl White Lake MI 20 32 43:02.5 13:50/M
3 Gregor Regreterson 26 49 46:42.5 15:01/M
4 Patrick Jenkinson Otisville MI 24 112 55:36.0 17:53/M
5 Derrick Wolbert 27 142 58:58.8 18:58/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Craig Wilson Bay City MI 32 53 47:06.8 15:09/M
2 Brian Tucker Corunna MI 34 138 58:51.3 18:55/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ed Melski Birch Run MI 39 75 49:41.5 15:59/M
2 Scott Allen Swartz Creek MI 37 78 49:47.8 16:00/M
3 Sean O'Neil Midland MI 38 117 55:51.3 17:57/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Justin Davis Fenton MI 42 5 35:36.6 11:27/M
2 Sean Blasius North Branch MI 44 18 40:31.9 13:02/M
3 Scott Koskinen Birch Run MI 40 56 47:13.9 15:11/M
4 Dan Lair Grand Blanc MI 41 81 49:52.6 16:02/M
5 James A Guevara Saginaw MI 44 85 50:17.2 16:10/M
6 Stephan Schulze Linden MI 41 96 52:10.4 16:46/M
7 Dan Warren 42 128 56:24.9 18:08/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carmi Edwards Walled Lake MI 48 50 46:47.3 15:03/M
2 Tom Adams Flushing MI 46 64 48:44.3 15:40/M
3 Jon Colbert Holly MI 45 150 1:00:49.9 19:33/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Benjamin Swartz Creek MI 51 10 39:34.9 12:43/M
2 Tom Carr Lapeer MI 51 16 40:11.7 12:55/M
3 Jim Allen 50 33 43:08.8 13:52/M
4 Pete Gebhart Flint MI 53 84 50:08.8 16:07/M
5 Joe Gilmouz Grand Blanc MI 52 107 54:21.8 17:29/M
6 Ronald Jenkinson Burton MI 53 153 1:01:45.3 19:51/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paul Wright Burton MI 59 7 35:44.3 11:29/M
2 David Andrews 59 42 45:44.6 14:42/M
3 Gary Graton Oxnard CA 58 65 48:49.0 15:42/M
4 John Baca 55 67 49:11.6 15:49/M
5 David Collette Oxford MI 55 104 54:17.2 17:27/M
6 Charles Lawcock Grand Blanc MI 57 105 54:18.9 17:28/M
7 Paul Straus Swartz Creek MI 57 124 55:58.3 18:00/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Pieper 64 4 35:34.3 11:26/M
2 Philip Pitkin 64 61 48:23.7 15:33/M
3 John Wenzel Lapeer MI 61 62 48:25.2 15:34/M
4 Mike Nunham 60 99 52:54.1 17:01/M
5 William Knorr 60 102 54:04.5 17:23/M
6 Steve Williams Clarkston MI 61 106 54:20.8 17:28/M
7 Dennis O'Neil Midland MI 64 145 1:00:05.6 19:19/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Thurston 67 19 40:32.0 13:02/M
2 Gary Chrisholm Otisville MI 69 38 44:46.8 14:24/M
3 Dennis Wolbert 68 141 58:58.0 18:58/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Harris Howell MI 70 3 35:25.6 11:23/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Wesley Shumpert Flint MI 75 14 39:53.0 12:49/M

8K Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Dutcher Flint MI 23 12 31:25.9 6:19/M

Female masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Venezlano Fenton MI 51 15 31:28.7 6:19/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Emma Lane Fenton MI 17 23 33:00.1 6:38/M
2 Madelyn Harville Goodrich MI 17 126 44:40.6 8:58/M
3 Amanda Close Waterford MI 18 131 44:52.8 9:01/M
4 Bailey Curtis Flushing MI 16 177 47:44.5 9:35/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Rau Grand Blanc MI 24 122 44:36.6 8:57/M
2 Alissa Whitlock Winfield IL 24 141 45:16.5 9:05/M
3 Aimee Jackson Jackson Waterford MI 22 200 48:59.2 9:50/M
4 Julie Cole Davisburg MI 21 203 49:08.8 9:52/M
5 Danielle Deloney 24 240 52:16.9 10:30/M
6 Hannah Slupka Lapeer MI 20 243 52:43.6 10:35/M
7 Maureen Kerr North Royalton OH 23 279 56:28.9 11:20/M
8 Erin Jenkinson Burton MI 23 281 56:29.8 11:21/M
9 Samantha Palmer 24 347 1:05:52.8 13:14/M
10 Liz Palmer 24 348 1:05:53.6 13:14/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Youngs Spring Arbor MI 25 51 38:17.5 7:41/M
2 Whitney Weidmayer Owosso MI 25 87 42:34.4 8:33/M
3 Katrina Foss Brighton MI 26 132 44:54.6 9:01/M
4 Alyssa Jackson Waterford MI 25 158 46:16.1 9:17/M
5 Breanna Barnett Bay City MI 27 162 46:50.5 9:24/M
6 Rachel Desimpelare Columbiaville MI 25 195 48:42.4 9:47/M
7 Lauren Barella Fenton MI 26 226 51:50.2 10:24/M
8 Michelle Alexander Waterford MI 29 282 56:33.2 11:21/M
9 Stephanie Straus Swartz Creek MI 25 309 59:43.7 11:59/M
10 Kristin Kalakay Roseville MI 27 311 1:00:07.0 12:04/M
11 Gabriela Rosales East Lansing MI 25 323 1:01:04.9 12:16/M
12 Kate Ferguson Flint MI 26 327 1:02:00.5 12:27/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Aimee Chlebnik 31 40 37:04.5 7:27/M
2 Cassie Williams Caro MI 30 44 37:33.3 7:32/M
3 Chelsea Byrnes Oxford MI 30 80 42:04.1 8:27/M
4 Rebecca Knox Alexandria VA 33 137 45:11.2 9:04/M
5 Erin O'Mara 31 139 45:13.7 9:05/M
6 Erika Gunnell Saint Johns MI 34 152 45:59.4 9:14/M
7 Nica Nordross Lansing MI 33 171 47:20.2 9:30/M
8 Andrea Alvarez Clio MI 33 191 48:31.7 9:45/M
9 Heather McKinney White Lake MI 33 222 51:25.5 10:19/M
10 Jean Block Columbiaville MI 33 255 54:21.3 10:55/M
11 Bonnie Brown Ortonville MI 31 300 58:37.8 11:46/M
12 Jennifer O'Connor Oxford MI 34 319 1:00:19.7 12:07/M
13 Rachel Workman Davison MI 31 365 1:14:46.8 15:01/M
14 Katie Stefaniak Bay City MI 33 367 1:15:27.6 15:09/M
15 Jennifer Osborne Clio MI 33 368 1:16:48.5 15:25/M
16 Laura Gibson 31 370 1:17:34.5 15:35/M
17 Katherine Ellison Hemlock MI 34 371 1:17:36.2 15:35/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Lasceski Saginaw MI 37 33 36:10.0 7:16/M
2 Serenity Brain Walled Lake MI 39 64 39:54.6 8:01/M
3 Bonnie Handfield-Jones Cottam ON 38 107 43:53.7 8:49/M
4 Jenni Wolghast Swartz Creek MI 36 147 45:45.8 9:11/M
5 Jodi Arnst Grand Blanc MI 37 160 46:47.6 9:24/M
6 Christine Westendorf Freeland MI 37 161 46:49.7 9:24/M
7 Missy Bard Grand Blanc MI 36 166 46:53.2 9:25/M
8 Janet Tweddle Clarkston MI 35 172 47:20.4 9:30/M
9 Michelle Falardeau Clio MI 37 189 48:30.3 9:44/M
10 Kristy Crosby Grand Blanc MI 38 193 48:39.6 9:46/M
11 Julie Couzens Imlay City MI 37 206 49:20.8 9:54/M
12 Veronica Voakes Madison Heights MI 39 232 51:59.4 10:26/M
13 Jennifer Bluhm Flint MI 36 235 52:06.5 10:28/M
14 Brandy Wambold Lapeer MI 37 237 52:13.3 10:29/M
15 Nicole Allard Flushing MI 37 284 56:35.8 11:22/M
16 Amy Rygwelski Holly MI 36 288 57:06.9 11:28/M
17 Christy Aue Flushing MI 39 292 57:38.8 11:34/M
18 Katie Youmans-Elchler Flushing MI 39 336 1:05:14.0 13:06/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Fink Freeland MI 44 58 38:59.2 7:50/M
2 Allison Emmerling 44 91 42:47.0 8:35/M
3 Michelle Mein Clio MI 43 94 43:05.1 8:39/M
4 Jennifer Zielinski Essexville MI 43 100 43:34.1 8:45/M
5 Kelly Craine Davison MI 40 109 43:59.0 8:50/M
6 Juliette Thiel 43 117 44:22.0 8:55/M
7 Jamie Swett Metamora MI 43 149 45:48.8 9:12/M
8 Jennifer Brody Grand Blanc MI 41 150 45:51.3 9:12/M
9 Casey Clark Midland MI 41 159 46:16.7 9:17/M
10 Kristi Ulicki-Skrocki Saginaw MI 41 169 47:14.7 9:29/M
11 Charity Tomcala 41 194 48:40.9 9:46/M
12 Karen Allmen Holly MI 41 197 48:51.6 9:49/M
13 Heather McGivern Clarkston MI 42 198 48:56.2 9:50/M
14 Shelly Bowman Clifford MI 44 214 49:52.5 10:01/M
15 Katy Stearns Midland MI 44 216 50:01.7 10:03/M
16 Kimberly Kerns Flushing MI 41 223 51:27.2 10:20/M
17 Mary Ann Johnston Holly MI 43 228 51:52.3 10:25/M
18 Becky Smith Lennon MI 42 231 51:55.1 10:26/M
19 Francie Reno 40 242 52:41.4 10:35/M
20 Shiloh Levander 40 245 52:45.8 10:36/M
21 Dawn Milmine Clarkston MI 41 246 52:54.1 10:37/M
22 Lorelei Smith Flint MI 43 268 55:12.4 11:05/M
23 Amanda Bastuk Grand Blanc MI 41 276 55:57.8 11:14/M
24 Amy Kennedy Byron MI 42 295 57:53.7 11:37/M
25 Janell Jagger Swartz Creek MI 42 310 59:44.6 12:00/M
26 Serina Gondersen Fairhaven MA 40 325 1:01:25.5 12:20/M
27 Kelli Van Sickle 44 326 1:01:59.7 12:27/M
28 Christy White Flushing MI 43 328 1:02:49.1 12:37/M
29 Nicolette Fazio Grand Blanc MI 41 337 1:05:14.3 13:06/M
30 Michelle Crouch Flushing MI 44 338 1:05:15.2 13:06/M
31 Karen Green Garden City MI 40 355 1:07:07.2 13:29/M
32 Shannon Baker Burton MI 43 360 1:09:26.2 13:57/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kellie Redmond Bethesda MD 46 20 32:21.4 6:30/M
2 Radka Todorova Okemos MI 49 75 41:19.9 8:18/M
3 Christa Rozin Saginaw MI 49 77 41:48.7 8:24/M
4 Laura Meyer Oxford MI 45 81 42:05.6 8:27/M
5 Audrey Paupert Dryden MI 46 106 43:48.9 8:48/M
6 Jocelyn Brumwell Grand Blanc MI 48 108 43:54.7 8:49/M
7 Cindy Weisenberger Chesaning MI 48 113 44:17.2 8:54/M
8 Debra Bennethum Rochester MI 49 170 47:14.8 9:29/M
9 Susan Siragusa Rochester MI 48 180 47:49.3 9:36/M
10 Holly West Columbiaville MI 46 184 48:00.4 9:38/M
11 Patty Ostrander Vassar MI 48 185 48:00.8 9:38/M
12 Jennifer Tews 47 186 48:20.1 9:42/M
13 Kathy Edwards 47 224 51:39.9 10:22/M
14 Colleen Vogler Oxford MI 49 225 51:40.4 10:22/M
15 Lisa Sleight Vassar MI 45 236 52:07.6 10:28/M
16 Kristen Deloney 49 239 52:16.7 10:30/M
17 Lisa Williams Lapeer MI 46 244 52:43.6 10:35/M
18 Tamitha Taylor Flint MI 48 251 53:35.5 10:46/M
19 Michelle Woycik Lapeer MI 45 254 54:21.3 10:55/M
20 Missy Coulter Oxford MI 45 258 54:42.9 10:59/M
21 Kate Bailey Flushing MI 48 266 55:08.8 11:04/M
22 Mary Heron Grand Blanc MI 49 267 55:11.5 11:05/M
23 Lisa Mausolf Oxford MI 45 270 55:35.7 11:10/M
24 Sharon Koenig Oakland MI 49 271 55:36.5 11:10/M
25 Nancy Kerr Grand Blanc MI 49 280 56:29.0 11:21/M
26 Mary Monette Grand Blanc MI 46 285 56:38.9 11:22/M
27 Geraldine Petrik Lapeer MI 47 290 57:35.8 11:34/M
28 Annette Fechik 46 291 57:38.5 11:34/M
29 Amy Rosen Farmington MI 45 296 57:59.6 11:39/M
30 Janet McDuffey Lansing MI 47 297 58:09.2 11:41/M
31 Dawn Crump Auburn Hills MI 45 299 58:37.1 11:46/M
32 Carol McConkey Holly MI 49 314 1:00:14.4 12:06/M
33 Jacki Pedini Waterford MI 47 317 1:00:16.4 12:06/M
34 Susana Escamilla Lapeer MI 47 318 1:00:19.7 12:07/M
35 Kim Stockemer Davison MI 47 341 1:05:26.3 13:08/M
36 Suzette Andres 46 352 1:06:06.5 13:16/M
37 Lora Flint Flushing MI 49 353 1:06:11.0 13:17/M
38 Shannon Fry Davison MI 49 357 1:08:19.3 13:43/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen McGowan Fenton MI 51 36 36:26.1 7:19/M
2 Meg Gleason Rochester MI 50 57 38:51.2 7:48/M
3 Karen Downs Flint MI 54 86 42:31.1 8:32/M
4 Kathy Ferguson Oxford MI 50 88 42:37.1 8:33/M
5 Kimberly Dodge Bay City MI 51 95 43:08.6 8:40/M
6 Patricia Johnson Saginaw MI 54 98 43:13.6 8:41/M
7 Kathy Elsworth Grand Blanc MI 51 123 44:36.8 8:57/M
8 Brenda Bonomo 50 124 44:38.2 8:58/M
9 Robin Hoeffel 51 130 44:52.6 9:01/M
10 Kimberly Turner 50 138 45:13.6 9:05/M
11 Dianne Seymour Linden MI 52 163 46:52.2 9:25/M
12 Brenda Firestine Royal Oak MI 50 187 48:24.5 9:43/M
13 Sharon Cole Davisburg MI 53 202 49:07.3 9:52/M
14 Deborah Wilcox Flint MI 54 219 50:37.5 10:10/M
15 Debra Mason Dryden MI 53 220 51:17.4 10:18/M
16 Becky Benjamin Genesee MI 50 221 51:24.6 10:19/M
17 Jackie Fultz Holly MI 50 229 51:53.0 10:25/M
18 Joanne Gondert Troy MI 51 233 51:59.6 10:26/M
19 Bridget Edwards Flint MI 54 249 53:26.7 10:44/M
20 Rikilynn Layher Frankenmuth MI 50 250 53:34.2 10:45/M
21 Stacey Robosan Brighton MI 51 253 54:03.5 10:51/M
22 Kimberly Donnelly Oxford MI 53 256 54:27.3 10:56/M
23 Lanean Adams 50 263 54:58.2 11:02/M
24 Carole Muraske Linden MI 52 274 55:45.2 11:12/M
25 Denn Brown Linden MI 53 275 55:45.3 11:12/M
26 Stacey Webber Davison MI 50 277 56:02.0 11:15/M
27 Jacqueline Brown Washington MI 50 294 57:50.3 11:37/M
28 Carol Halligan Grand Blanc MI 52 302 59:05.6 11:52/M
29 Mary Delgado Davison MI 52 304 59:08.5 11:52/M
30 Dianna Frankfurth Waterford MI 51 312 1:00:10.9 12:05/M
31 Samantha Fackler Vassar MI 54 313 1:00:11.1 12:05/M
32 Lori Cool Flint MI 54 329 1:04:03.9 12:52/M
33 Theresa Lewis Otisville MI 50 339 1:05:22.0 13:08/M
34 Sue Crabill 52 343 1:05:32.6 13:10/M
35 Sherry Bowman 51 350 1:05:55.4 13:14/M
36 Mary Grunow Swartz Creek MI 53 354 1:07:06.8 13:28/M
37 Michelle Moore Lansing MI 51 359 1:09:25.7 13:56/M
38 Nickie Bateson Novi MI 52 361 1:10:43.4 14:12/M
39 Janet Simmer Lake Orion MI 51 362 1:12:49.1 14:37/M
40 Mary Miller Flint MI 53 369 1:17:05.9 15:29/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Susanne Kleff Okemos MI 55 50 38:17.1 7:41/M
2 Trudy Tabor Flint MI 57 97 43:13.2 8:41/M
3 Susie Lixey Oxford MI 57 103 43:42.3 8:47/M
4 Evann Graton Clio MI 58 121 44:27.4 8:56/M
5 Linda Koleda Metamora MI 58 155 46:04.7 9:15/M
6 Jill Moore 58 199 48:58.8 9:50/M
7 Connie Nunham 58 234 52:03.0 10:27/M
8 Sue Farrington 56 247 53:15.0 10:42/M
9 Patricia Ledwick 55 289 57:35.5 11:34/M
10 Elizabeth Cady 58 293 57:41.0 11:35/M
11 Christina Bacon Vassar MI 57 316 1:00:16.3 12:06/M
12 Suzanne Saxton Flint MI 55 331 1:04:37.0 12:59/M
13 Cindy Huff North Branch MI 57 334 1:05:02.1 13:04/M
14 Linda Skelton North Branch MI 58 335 1:05:02.3 13:04/M
15 Pam Nelson 56 340 1:05:25.8 13:08/M
16 Nancy Dodds 57 346 1:05:52.7 13:14/M
17 Ann Baca 55 358 1:08:47.6 13:49/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Martha Childs Troy MI 61 157 46:06.2 9:15/M
2 Dona Derossett Otisville MI 63 173 47:23.6 9:31/M
3 Susan Scharrer Clio MI 60 238 52:16.1 10:30/M
4 Ann Chlebnik 62 273 55:38.8 11:10/M
5 Colleen Richard Ortonville MI 64 307 59:36.4 11:58/M
6 Claudia Tuori Howell MI 63 315 1:00:15.6 12:06/M
7 Jo Royer Flint MI 64 342 1:05:26.7 13:08/M
8 Martha Hosmer-Arion 60 349 1:05:54.0 13:14/M
9 Lorietta Small Flint MI 61 356 1:07:27.1 13:33/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Janeen Dvorak Corunna MI 65 183 48:00.2 9:38/M
2 Pam Provost Sandusky MI 66 204 49:14.0 9:53/M
3 Deanna Gillespie 68 330 1:04:36.7 12:58/M
4 Velma Williams 67 344 1:05:40.9 13:11/M
5 Carol Fechik 68 375 1:18:47.7 15:49/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jane Frasier 70 305 59:32.2 11:57/M
2 Dagnija Schmidt 74 372 1:18:05.0 15:41/M

Female 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Detman 77 306 59:32.4 11:57/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bennett Pvudhomme Flint MI 26 1 27:08.1 5:27/M

Male masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Eric Greem Pontiac MI 47 7 29:45.5 5:58/M

Male 12 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Stuart Frankenmuth MI 10 207 49:22.5 9:55/M

Male 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steven Van Camp Swartz Creek MI 15 30 35:01.5 7:02/M
2 Carter Owens Fenton MI 14 43 37:32.6 7:32/M
3 Hayden Emmerling 14 59 39:02.7 7:50/M
4 Forrest Emmerling 14 78 41:52.6 8:24/M
5 Seth Suyama Attica MI 13 321 1:00:21.1 12:07/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Owen Smith Flint MI 19 2 28:32.9 5:44/M
2 Jeremiah Jean Sterling Heights MI 18 3 28:37.1 5:45/M
3 Zechariah Jean Sterling Heights MI 18 5 29:03.3 5:50/M
4 Kyle Schwieman Flushing MI 16 17 31:37.4 6:21/M
5 Jacob Peralta Fostoria MI 18 34 36:18.8 7:17/M
6 Steven Wedel Grand Blanc MI 17 52 38:36.2 7:45/M
7 Sean Firestine Royal Oak MI 17 146 45:34.2 9:09/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 James Emmanuel Nsien III Grand Blanc MI 24 32 35:59.2 7:14/M
2 Josh Short Burton MI 20 39 36:34.8 7:21/M
3 Joseph Kerr North Royalton OH 23 49 38:05.9 7:39/M
4 Brian Gebhart 21 89 42:44.1 8:35/M
5 Matthew Kiracofe Sterling Heights MI 22 272 55:37.0 11:10/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nick Lynch Bay City MI 25 6 29:22.0 5:54/M
2 Joey Orozco Saginaw MI 25 16 31:36.4 6:21/M
3 Matthew Piper Fenton MI 28 68 40:39.5 8:10/M
4 Chris Brigolin Lake Orion MI 26 90 42:46.6 8:35/M
5 Antonio Romano Lapeer MI 28 104 43:46.3 8:47/M
6 Aaron Whitlock Otisville MI 25 140 45:16.5 9:05/M
7 Corey Ross Owosso MI 25 196 48:44.7 9:47/M
8 Tom Correll Fenton MI 28 227 51:50.3 10:24/M
9 Christopher Jones Flint MI 28 298 58:24.0 11:44/M
10 Jason Jarrett Swartz Creek MI 26 308 59:43.1 11:59/M
11 Garrett Deloney 26 322 1:01:00.6 12:15/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Williams Caro MI 31 13 31:26.0 6:19/M
2 Rick Straughen Rochester MI 34 19 32:16.3 6:29/M
3 Ryan Miller Holly Springs NC 34 29 34:45.1 6:59/M
4 Brian Marcath Vassar MI 30 72 41:02.2 8:14/M
5 Ryan Francis Swartz Creek MI 30 125 44:38.6 8:58/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shane Logan Clarkston MI 37 4 28:40.0 5:45/M
2 Sizzle Szeszulski Midland MI 39 8 30:17.9 6:05/M
3 Jarrod Miller Flint MI 38 45 37:48.2 7:35/M
4 William Redman Ortonville MI 37 71 40:53.7 8:13/M
5 Matthew Bartman Flint MI 37 73 41:03.7 8:15/M
6 Chad Westendorf Auburn MI 39 79 41:54.8 8:25/M
7 Thomas Czinder 35 145 45:24.2 9:07/M
8 Scott Eickholt Flushing MI 38 164 46:52.8 9:25/M
9 Chris Roney Flushing MI 36 252 53:53.6 10:49/M
10 Jason Stefaniak Bay City MI 35 262 54:57.7 11:02/M
11 Brent Hughes Flint MI 35 264 55:02.4 11:03/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lee Bauer Saginaw MI 44 9 30:24.8 6:06/M
2 David Manges Flushing MI 44 11 30:56.4 6:13/M
3 Joe Lasceski Saginaw MI 41 18 31:53.2 6:24/M
4 Chris Gilstad Midland MI 42 42 37:16.1 7:29/M
5 Joe Mize Saginaw MI 42 60 39:12.2 7:52/M
6 Erich Thiel 43 61 39:18.8 7:53/M
7 Scott Lacey Cottam ON 44 63 39:42.6 7:58/M
8 Michael Skaggs Grand Blanc MI 44 69 40:40.8 8:10/M
9 Colin Consiglio Goodrich MI 44 99 43:18.7 8:42/M
10 Rob Bennett Flint MI 44 153 45:59.5 9:14/M
11 Lee Parks Flint MI 42 192 48:39.1 9:46/M
12 Erich Smith Lennon MI 44 230 51:54.7 10:25/M
13 David Lee Oxford MI 42 260 54:43.5 10:59/M
14 Nathan Reed Midland MI 42 283 56:34.6 11:22/M
15 Scott Edmonds Grand Blanc MI 42 287 56:57.5 11:26/M
16 Jason Klein Grand Blanc MI 40 345 1:05:41.7 13:11/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Harville Goodrich MI 46 10 30:51.4 6:12/M
2 Corey Baker Dimondale MI 46 37 36:29.2 7:20/M
3 John Krist 49 38 36:32.8 7:20/M
4 Michael Van Camp Swartz Creek MI 49 48 37:50.8 7:36/M
5 Rich Marr Davison MI 45 54 38:40.6 7:46/M
6 Steve Petrik Lapeer MI 49 56 38:46.6 7:47/M
7 John Miehm Swartz Creek MI 46 62 39:37.8 7:57/M
8 Olaf Schmidt Fenton MI 47 66 40:09.6 8:04/M
9 Gary Waters Saginaw MI 46 67 40:26.2 8:07/M
10 Douglas Brody Grand Blanc MI 45 82 42:11.1 8:28/M
11 Ken Campbell Caro MI 49 83 42:12.1 8:28/M
12 Ken Hecht Holly MI 46 84 42:21.3 8:30/M
13 Bernie Eng Saginaw MI 49 93 42:52.0 8:36/M
14 John Pendell Flint MI 48 102 43:37.4 8:46/M
15 Everett Centerwall III Flint MI 48 134 45:06.7 9:03/M
16 Mike O'Connor Waterford MI 45 135 45:07.2 9:04/M
17 Patrick Wooley Grand Blanc MI 49 144 45:22.1 9:07/M
18 James Emmerling 45 151 45:55.3 9:13/M
19 Bob Cotton Deford MI 47 154 46:01.7 9:14/M
20 Richard Koenig Oakland MI 48 181 47:49.5 9:36/M
21 Terry McGivern Clarkston MI 47 201 49:02.7 9:51/M
22 Paul Streby Flint MI 49 210 49:33.0 9:57/M
23 Dwayne Hawk North Branch MI 46 213 49:51.3 10:01/M
24 John Siragusa Rochester MI 48 248 53:25.2 10:44/M
25 Darren Klein Holly MI 48 269 55:12.8 11:05/M
26 Nathan Shue 48 278 56:25.2 11:20/M
27 David Brooks Lapeer MI 47 286 56:45.5 11:24/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paul Hufdemberge Redford MI 51 14 31:26.1 6:19/M
2 Don Saville Leonard MI 54 22 32:54.0 6:36/M
3 Tony Ketchmark Davison MI 53 25 33:03.9 6:38/M
4 Michael Stolnicki Auburn Hills MI 51 28 34:34.4 6:56/M
5 Bill Kahn Grand Blanc MI 53 31 35:09.4 7:03/M
6 Tim Seeley Davison MI 50 41 37:05.6 7:27/M
7 Thomas Griffin Clio MI 51 47 37:49.1 7:36/M
8 Wayne Haney Lapeer MI 51 53 38:37.2 7:45/M
9 Raymond Bonomo 51 55 38:43.6 7:46/M
10 Bryan Crump Auburn Hills MI 51 92 42:48.2 8:36/M
11 Kevin McClellan Lake Orion MI 54 101 43:34.7 8:45/M
12 Robert Vogt Grand Blanc MI 52 111 44:13.1 8:53/M
13 Tim Nyman Grand Blanc MI 53 112 44:13.3 8:53/M
14 Bryon Matthews Grand Blanc MI 51 114 44:17.5 8:54/M
15 Terry Redmond Bethesda MD 50 116 44:20.2 8:54/M
16 Anthony Ellis Flushing MI 51 143 45:22.0 9:07/M
17 Eric Dobrusin Bloomfield Hills MI 52 148 45:47.8 9:12/M
18 Kenneth Debois Mount Morris MI 50 156 46:05.1 9:15/M
19 Dwayne Firestine Royal Oak MI 50 188 48:25.0 9:43/M
20 Jeffrey Lewis Otisville MI 50 190 48:30.8 9:44/M
21 James Ortiz Brighton MI 51 208 49:28.6 9:56/M
22 George Baker Flushing MI 54 212 49:44.5 9:59/M
23 Michael Stuart Frankenmuth MI 54 217 50:10.3 10:04/M
24 Alan Wood 51 303 59:06.6 11:52/M
25 Mark Suyama Attica MI 52 320 1:00:20.1 12:07/M
26 Ted Valley Flint MI 53 351 1:06:02.4 13:16/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lennie Brousseau Byron MI 58 21 32:40.1 6:34/M
2 Dave Wolbert Flint MI 56 24 33:02.5 6:38/M
3 Dan Brcic Lennon MI 55 26 33:53.5 6:48/M
4 Terry Wittock Flushing MI 55 35 36:22.0 7:18/M
5 John Herbolsheimer Bay City MI 56 46 37:49.0 7:36/M
6 David Johnson Freeland MI 58 74 41:09.8 8:16/M
7 Larry Martin Flushing MI 58 110 44:08.0 8:52/M
8 Dan Tabor Flint MI 57 118 44:23.4 8:55/M
9 Joe Terranova 57 120 44:26.5 8:55/M
10 Tim Pendell Linden MI 55 127 44:42.9 8:59/M
11 Andrew Griffin 57 129 44:48.8 9:00/M
12 Wade Batey Flint MI 57 136 45:09.6 9:04/M
13 Mike Brouillet Otisville MI 57 142 45:18.0 9:06/M
14 Ken Arble Linden MI 59 165 46:53.0 9:25/M
15 William Slumka Saginaw MI 58 167 46:55.0 9:25/M
16 Thomas Delgado Flint MI 58 174 47:28.5 9:32/M
17 Matthew Koch Vassar MI 55 211 49:38.9 9:58/M
18 Doug Bateson Novi MI 55 218 50:12.9 10:05/M
19 Maurice Denson 56 363 1:12:58.1 14:39/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick Duhaime Holly MI 61 27 33:57.2 6:49/M
2 Tony Chevalier Memphis MI 63 70 40:51.5 8:12/M
3 Robin Pearce Milford MI 62 115 44:18.6 8:54/M
4 Frank Johnson 63 133 44:59.3 9:02/M
5 Edward Slumka Saginaw MI 62 168 46:55.4 9:25/M
6 Lonnie Rich Clio MI 62 175 47:38.0 9:34/M
7 Mike Esterline Vassar MI 61 182 47:58.4 9:38/M
8 Mark Dyek Bancroft MI 60 209 49:31.2 9:57/M
9 Vern Delbridge Linden MI 63 215 49:57.9 10:02/M
10 Dianne Thiel Harris Fenton MI 61 265 55:02.8 11:03/M
11 John Baron Fenton MI 64 301 59:02.9 11:51/M
12 Jeff Pixley Ypsilanti MI 63 366 1:15:26.6 15:09/M
13 John Tuori Howell MI 63 373 1:18:16.4 15:43/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mark Cryderman Milford MI 69 65 39:55.2 8:01/M
2 Charles Johnston Grand Blanc MI 66 76 41:43.9 8:23/M
3 Bill Sparling Smiths Creek MI 65 85 42:30.6 8:32/M
4 Michael Curtis 66 105 43:48.0 8:48/M
5 John Hebert Milford MI 69 176 47:38.6 9:34/M
6 Ronald Readman Fenton MI 66 205 49:19.5 9:54/M
7 Larry Derossett Otisville MI 65 259 54:43.2 10:59/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tom Wascha Burton MI 72 96 43:12.2 8:40/M
2 Jerry Mittman 71 179 47:48.8 9:36/M
3 James L Braunreiter Livonia MI 74 241 52:17.9 10:30/M
4 Leonard Blocl 73 257 54:30.0 10:57/M
5 Conrad Scharrer Clio MI 71 261 54:44.7 10:59/M
6 Gilbert Schmidt 73 324 1:01:15.3 12:18/M
7 John Hayes Williamston MI 71 332 1:04:57.6 13:03/M
8 Mark Sebald 73 374 1:18:29.7 15:46/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bill Keller 75 119 44:26.4 8:55/M
2 George Gawthrop 76 128 44:48.0 9:00/M
3 Richard Wallen Flushing MI 76 178 47:46.1 9:36/M
4 Waldo Bronson 75 364 1:12:58.4 14:39/M

Male 80 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Stanley Maksymick 80 333 1:05:01.4 13:03/M
2 Marvin Stevenson Rochester MI 81 376 1:19:52.6 16:02/M