2015 Charyl's Run2Bit 5K/10K/mile

back to results

Oct. 25, 2015

2015 Charyl's Run2Bit 5K/10K/mile
Brighton, MI
Provided by Press On Race Services/Dick Hoekstra


Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Rogers 906 12 6 23:24.7 7:33/M
2 Rachel Brown 879 12 13 30:24.3 9:48/M
3 Breanna Elder 882 11 17 32:40.0 10:32/M
Top
Female 9 and Under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ciera Geary 884 8 20 33:00.6 10:39/M
2 Lexi Geary 885 8 32 46:26.5 14:59/M
3 Sophie Atwell 853 9 36 47:10.6 15:13/M
4 Sarah Ogilvie 856 8 37 47:12.2 15:14/M
Top
Female 10 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marina Abner 876 14 22 33:39.0 10:51/M
2 Isabel King 895 11 23 34:36.6 11:10/M
3 Victoria Rogers 907 14 26 37:44.4 12:10/M
4 Lauren Newbery 904 13 34 46:29.5 15:00/M
5 Karina Floyd 854 13 41 53:09.9 17:09/M
6 Makya Phillips 905 12 42 53:25.1 17:14/M
Top
Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Devon Gale 918 18 30 42:04.5 13:34/M
Top
Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Teresa Moore 902 37 31 44:43.7 14:25/M
2 Rachel Geary 886 37 33 46:27.8 14:59/M
3 Raven Schroeder 910 32 39 47:29.7 15:19/M
Top
Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Gilbert 852 48 25 37:12.4 12:00/M
Top
Female 60 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Judy Yrjanainen 916 68 44 57:16.9 18:28/M
Top
Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 James Jordan 892 14 1 21:51.2 7:03/M
2 Michael Warner 855 12 2 22:09.8 7:09/M
3 Simon Hatcher 891 14 3 22:17.3 7:11/M
Top
Male 9 and Under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Dummitt 851 9 16 31:58.8 10:19/M
2 Merrick Abner 877 9 43 56:50.2 18:20/M
Top
Male 10 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Herb Warner 915 12 9 27:53.4 9:00/M
2 Aiden Gray 887 12 10 29:57.2 9:40/M
3 Michael Zagotta 917 13 11 30:02.9 9:41/M
4 Gabe Warner 914 11 12 30:22.9 9:48/M
5 Danny Kehn 894 12 14 30:58.2 9:59/M
6 Max McPherson 899 12 15 31:51.9 10:16/M
7 Evan Eikey 881 11 18 32:47.0 10:35/M
8 Raymond Hatcher 890 12 19 32:59.1 10:38/M
9 Gavin Nastwold 903 11 27 39:58.7 12:54/M
10 Ben Mincy 901 12 28 40:47.6 13:09/M
11 Calvin Palmerton 850 11 29 40:56.8 13:12/M
12 Ryan Schroeder 911 11 35 47:06.9 15:12/M
13 Mark Schroeder 909 13 40 50:02.1 16:08/M
Top
Male 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Schroeder 908 35 8 25:56.0 8:22/M
2 Josh King 858 39 24 34:37.7 11:10/M
3 Taylor Ogilvie 857 38 38 47:12.6 15:14/M
Top
Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Benson 878 46 4 22:26.3 7:14/M
2 Sean Freiberg 883 44 7 25:50.9 8:20/M
Top
Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hatcher 889 50 5 22:57.2 7:24/M
Top
Male 60 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerald St. Germain 919 71 21 33:04.3 10:40/M




Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Kehn 2678 47 4 55:25.6 8:56/M
2 Madison Buszka 2677 12 6 55:58.3 9:02/M
3 Tonya Gale 2687 44 7 56:48.0 9:10/M
Top
Female 10 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaylei Whitbeck 2685 13 11 1:10:35.1 11:23/M
Top
Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Atwell 2690 36 8 1:01:11.1 9:52/M
Top
Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathy Thorburn 2684 51 12 1:10:59.6 11:27/M
Top
Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Aidan Snell 2683 17 1 44:17.8 7:09/M
2 David St. Germain 2688 43 2 47:29.8 7:40/M
3 Cory Dubin 2689 16 3 50:57.1 8:13/M
Top
Male 10 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Lloyd 2681 12 9 1:03:10.5 10:11/M
2 Cameron Lee 2680 14 14 1:21:29.1 13:09/M
Top
Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Kehn 2679 47 5 55:26.2 8:56/M
2 Brent Gale 2686 45 10 1:06:31.2 10:44/M
Top
Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Monte 2682 50 13 1:16:23.2 12:19/M




Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryn Dublin 140 11 4 6:58.7 6:58/M
2 Georgia Krupansky 112 10 5 7:41.1 7:41/M
3 Chloe Gilbert 141 12 11 10:22.2 10:22/M
Top
Female 9 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gretchen Awender 136 8 16 11:40.4 11:40/M
2 Anna Pick 122 8 17 11:44.8 11:44/M
3 Annika Awender 137 6 18 11:46.1 11:46/M
4 Abby Pick 120 6 19 11:56.3 11:56/M
5 Violet Karfonta 144 4 25 15:02.2 15:02/M
6 Sophia Dumas 105 7 26 15:46.4 15:46/M
7 Irina McGaffey 115 7 41 26:29.0 26:29/M
8 Phaedra McGaffey 116 8 43 27:03.2 27:03/M
Top
Female 10 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Monte 118 12 31 18:32.7 18:32/M
Top
Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Daedra Surowiec 130 38 14 11:37.8 11:37/M
2 Jenelle Dumas 103 35 27 15:47.4 15:47/M
3 Katrina Kloc 111 31 34 20:38.8 20:38/M
4 Holly Simmerson 127 38 35 24:03.2 24:03/M
5 Jennifer Whiteman 133 33 36 24:03.5 24:03/M
6 Becky Wood 135 38 37 24:09.6 24:09/M
7 Stormy Voltz 132 31 39 24:43.3 24:43/M
8 Jackie Peters 119 38 40 26:23.4 26:23/M
Top
Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Pick 124 45 29 17:31.7 17:31/M
2 Tracy Chapo 146 43 38 24:42.7 24:42/M
3 Debra McGaffey 114 40 42 26:59.1 26:59/M
Top
Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joann Greenwald 110 53 28 17:30.5 17:30/M
2 Beth Monte 117 50 30 18:32.5 18:32/M
3 Lorraine Dumas 104 57 32 18:58.2 18:58/M
Top
Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 James Jordan 147 14 1 5:59.5 5:59/M
2 Michael Warner 145 12 2 6:10.5 6:10/M
3 Salvo Cucuru 142 17 3 6:20.1 6:20/M
Top
Male 9 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mathew Krupansky 113 9 6 7:53.2 7:53/M
2 Cameron Lloyd 138 8 8 8:00.7 8:00/M
3 Barrett Rogers 125 5 10 9:49.2 9:49/M
4 Hunter Greenwald 109 8 12 11:03.5 11:03/M
5 Luke Surowiec 131 5 15 11:38.5 11:38/M
6 Alex Pick 121 8 20 12:25.2 12:25/M
7 Colton Wilson-Kloc 134 7 22 13:22.2 13:22/M
8 Grant Karfonta 143 6 24 14:43.6 14:43/M
Top
Male 10 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Surowiec 128 10 9 8:02.7 8:02/M
2 Ford Rogers 126 10 13 11:23.4 11:23/M
3 Cooper Freiberg 108 10 23 14:22.4 14:22/M
Top
Male 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Surowiec 129 39 7 7:59.8 7:59/M
Top
Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Pick 123 47 21 12:33.1 12:33/M
Top
Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Dumas 102 58 33 18:59.3 18:59/M

Brighton, MI
Provided by Press On Race Services/Dick Hoekstra