MICHIGAN HIGH SCHOOL TRACK & FIELD STATE FINALS

back to results

Jun. 3, 2001

MICHIGAN HIGH SCHOOL TRACK & FIELD STATE FINALS


TEAM SCORING
- Saginaw Heritage 46; Detroit Cass Tech 41; West Bloomfield 32.25;
Kalamazoo Central 29; Novi 29; Rockford 27; Ann Arbor Huron 26;
Detroit Mumford 24; Lake Orion 22.25; Portage Northern 20; Flint
Central 17; Port Huron Northern 17; Muskegon Mona Shores 17; Detroit
Henry Ford 16; Hudsonville 13.50; Saline 13; Sterling Heights
Stevenson 13; Plymouth Canton 13; Pinckney 12; Lansing Sexton
12; Traverse City West 10; Grand Ledge 10; Wyandotte Roosevelt
10; Grand Blanc 9; Warren deLaSalle 9; Southfield Lathrup 8.25;
Grand Rapids Creston 8; Detroit Catholic Central 8; Grand Haven
8; Berkley 8; Midland 8; Flint Carman-Ainsworth 7.25; Birmingham
Brother Rice 7; East Kentwood 7; Troy 6; Holly 6; Flint Northern
6; Grand Rapids Union 6; Howell 5; Saginaw 5; Pontiac Northern
5; New Baltimore Anchor Bay 5; Northville 5; Ann Arbor Pioneer
4; Jackson 4; Detroit Mackenzie 4; Highland Milford 4; Bay City
Central 3; Saginaw Arthur Hill 3; Cadillac 3; Grandville 3; Sterling
Heights 3; Ferndale 2.50; North Farmington 2.50; Traverse City
Central 2.25; Clarkston 2; Livonia Churchill 2; Livonia Stevenson
2; Macomb L'Anse Creuse North 2; Bay City Western 2; Rochester
Adams 1.25; Holt 1; Garden City 1; Kalamazoo Loy Norrix 1; Rochester
1; Macomb Dakota 1; Brownstown-Woodhaven 1.

DISCUS -- 1.
Joey Sarantos, Portage Northern, 197-11 (New MHSAA All-Class and
L.P. Division 1 Final Meet Record - Old All-Class Record, 196-5,
Brett Organek, Grandville, 1992 - Old L.P. Division 1 Record,
178-5, Jack Gitler, Berkley, 2000) 2. Robert Black, Sterling Heights
Stevenson, 161-6; 3. Scott Thomas, Troy, 159-9; 4. Zane Barnes,
Traverse City West, 158-10; 5. Rob Nicklesen, Flint Carman-Ainsworth,
157-3; 6. Eric Vanderhorst, Grandville, 153-0; 7. Blake Livingston,
West Bloomfield, 151-10; 8. Ahmed Mahr, Grand Rapids Union, 150-7.

SHOT PUT -- 1.
Joey Sarantos, Portage Northern, 61-7.50; 2. Jack Gitler, Berkley,
56-6; 3. Nick Maddens, Warren deLaSalle, 55-6; 4. Robert Black,
Sterling Heights Stevenson, 54-11; 5. David Stallworth, Jackson,
54-6.75; 6. Matt Jennings, Cadillac, 52-11.25; 7. Rob Nicklesen,
Flint Carman-Ainsworth, 52-10.50; 8. Malachi Wafford, Kalamazoo
Loy Norrix, 52-8.50.

HIGH JUMP --
1. Michael Weishuhn, Pinckney, 6-8; 2. (tie) Adam Kring, Port
Huron Northern, 6-6; Robert Ellerman, Saginaw Heritage, 6-6; 4.
Jordan Chapman, Plymouth Canton, 6-4; 5. (tie) Charles Downey,
West Bloomfield, 6-1; Brian Mitchell, Southfield Lathrup, 6-1;
Chris Radu, Traverse City Central, 6-1; Keith Kelley, Rochester
Adams, 6-1; Brad Miller, Lake Orion, 6-1; Charles Carroll, Ferndale,
6-1; Stane's Bufford, Ferndale, 6-1; Kevin Brown, Flint Carman-Ainsworth,
6-1.

POLE VAULT --
1. Andy Marzka, Port Huron Northern, 14-6 (New MHSAA L.P. Division
1 Final Meet Record - Old Record, 14-0, Erik Mirandett, East Kentwood,
2000); 2. Jordan Chapman, Plymouth Canton, 14-3; 3. Scott Pocan,
Lansing Sexton, 14-3; 4. Adam Dickinson, Howell, 13-6; 5. Bryan
Lancaster, Ann Arbor Huron, 13-6; 6. (tie) Brian Beach, Hudsonville,
13-6; Dan Perach, North Farmington, 13-6; 8. Shannon Simon, Garden
City, 13-6.

LONG JUMP --
1. Greg Jennings, Kalamazoo Central, 21-9; 2. R'hen Wright, Saginaw
Heritage, 21-7; 3. Jeff Allen, Birmingham Brother Rice, 21-5;
4. Patrick Robinson, Saginaw, 21-5; 5. Gabe Sanders, Ann Arbor
Pioneer, 21-3; 6. David Davis, Saginaw Arthur Hill, 21-1.50; 7.
Felix Fielder, Detroit Cass Tech, 21-1; 8. Vincent Mayfield, East
Kentwood, 20-11.50.

3,200-METER RELAY
-- 1. Grand Ledge, 7:47.52 (Brendan Robinson, Aaron Fedewa, Andy
Thorson, Bobby Sherman - New MHSAA L.P. Division 1 Final Meet
Record - Old Record, 7:47.81, Saline, 2000); 2. Novi, 7:47.85;
3. Rockford, 7:51.55; 4. Muskegon Mona Shores, 7:51.65; 5. Highland
Milford, 7:57.40; 6. Saline, 7:57.85; 7. Livonia Churchill, 7:58.72;
8. Traverse City Central, 7:58.95.

110-METER HURDLES
-- 1. Michael Smith, Flint Central, 14.28 (New MHSAA L.P. Division
1 Final Meet Record - Old Record, 14.34, Mike Smith, Flint Central,
2000); 2. Lorenzo Mallette, Detroit Cass Tech, 14.52; 3. Nick
Stout, Lake Orion, 14.64; 4. Charles Downey, West Bloomfield,
14.67; 5. Jeff Jenkins, Ann Arbor Huron, 14.75; 6. Jewel Pearson,
Bay City Central, 14.98; 7. Vincent Mayfield, East Kentwood, 15.03;
8. Kenneth Ferguson, Detroit Mumford, 16.00.

100-METER DASH
-- 1. Kyle Brown, West Bloomfield, 10.86; 2. Carl Tabb, Ann Arbor
Huron, 11.03; 3. Johnie Drake, Detroit Cass Tech, 11.09; 4. Lawrence
Clossum, New Baltimore Anchor Bay, 11.11; 5. Darius Johnson, Kalamazoo
Central, 11.12; 6. Astin Martin, Grand Rapids Creston, 11.22;
7. Chris Baranek, Bay City Western, 11.32.

800-METER RELAY
-- 1. Detroit Cass Tech, 1:27.50 (Lorenzo Mallette, Pierre Vinson,
Lance Gailliard, Johnie Drake); 2. Kalamazoo Central, 1:28.50;
3. Saginaw Heritage, 1:28.75; 4. Pontiac Northern, 1:29.20; 5.
Southfield Lathrup, 1:29.26; 6. Detroit Mumford, 1:29.78; 7. Grand
Rapids Creston, 1:30.23; 8. Flint Central, 1:30.36.

1,600-METER RUN
-- 1. Jon Wojcik, Wyandotte Roosevelt, 4:13.40; 2. Brain Smith,
Rockford, 4:13.53; 3. Tim Moore, Novi, 4:14.20; 4. Sean Moore,
Saline, 4:15.18; 5. Rondell Ruff, Detroit Henry Ford, 4:17.05;
6. Eric Walle, Novi, 4:19.52; 7. Ryan Lowry, Detroit Catholic
Central, 4:21.03; 8. Jake Hammerle, Brownstown-Woodhaven, 4:21.83.

400-METER RELAY --
1. Detroit Cass Tech, 42.86 (Felix Fielder, Lorenzo Mallette,
Robert Height, Pierre Vinson); 2. Midland, 42.90; 3. West Bloomfield,
43.04; 4. Kalamazoo Central, 43.09; 5. Saginaw Heritage, 43.17;
6. Grand Rapids Creston, 43.24; 7. Pinckney, 43.33; 8. Rochester,
43.99.

400-METER DASH --
1. Soji Jibowu, Saginaw Heritage, 48.28 (New MHSAA L.P. Division
1 Final Meet Record - Old Record, 48.60, Derold Sligh, Saginaw
Heritage, 2000); 2. Chris LeClair, Grand Haven, 49.43; 3. Darius
Luke, Holly, 49.59; 4. Brandon Langston, Northville, 49.62; 5.
Gilbert Howard, Detroit Mackenzie, 49.91; 6. Steve Wezner, Sterling
Heights, 49.92; 7. Adam Gebus, Clarkston, 49.93; 8. Roy Shavers,
Flint Central, 49.99.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Kenneth Ferguson, Detroit Mumford, 38.32; 2.
Nick Stout, Lake Orion, 38.92; 3. Brian Beach, Hudsonville, 39.30;
4. Christopher Stowe, Traverse City West, 39.32; 5. Vincent Mayfield,
East Kentwood, 39.68; 6. Edmund Graham, Flint Central, 39.78;
7. Michael Smith, Flint Central, 39.79; 8. Brian Elliott, Birmingham
Brother Rice, 40.20.

800-METER RUN
-- 1. Eric Caruthers, Muskegon Mona Shores, 1:53.92; 2. Rondell
Ruff, Detroit Henry Ford, 1:54.48; 3. Courtland Keteyian, Lake
Orion, 1:55.01; 4. Christopher Catton, Grand Blanc, 1:55.84; 5.
Chris Toloff, Novi, 1:56.81; 6. Chris Haag, Warren deLaSalle,
1:57.11; 7. David Novara, Livonia Stevenson, 1:57.12; 8. Bradley
Schick, Macomb Dakota, 1:57.62.

200-METER DASH
-- 1. Carl Tabb, Ann Arbor Huron, 21.79; 2. Kyle Brown, West Bloomfield,
21.82; 3. Matthew Trannon, Flint Northern, 22.39; 4. Willie Spencer,
Grand Rapids Union, 22.51; 5. Johnie Drake, Detroit Cass Tech,
22.64; 6. Grant Franson, Saginaw Heritage, 22.66; 7. Darius Johnson,
Kalamazoo Central, 22.88; 8. Lance Gailliard, Detroit Cass Tech,
22.92.

3,200-METER RUN
-- 1. Dathan Ritzenhein, Rockford, 8:43.32 (New MHSAA All-Class
& L.P. Division 1 Final Meet Record - Old All-Class Record,
8:59.2, Brian Grosso, Walled Lake Western, 1989; Old Division
1 Record, 9:00.63, Dathan Ritzenhein, Rockford, 2000); 2. Tim
Moore, Novi, 9:10.78; 3. Matt Daly, Detroit Catholic Central,
9:17.72; 4. Sean Moore, Saline, 9:21.00; 5. Jason Schoener, Grand
Blanc, 9:23.00; 6. Brain Smith, Rockford, 9:29.00; 7. Justin Zanotti,
Macomb L'Anse Creuse North, 9:29.80; 8. Adam Frezza, Lake Orion,
9:30.30.

1,600-METER RELAY
-- 1. Detroit Mumford, 3:20.70 (Kenneth Ferguson, Jimmie Jones,
Hoisea Jones, Dokoven Lynch); 2. Saginaw Heritage, 3:20.75; 3.
Lansing Sexton, 3:22.49; 4. Hudsonville, 3:23.09; 5. Detroit Henry
Ford, 3:24.34; 6. Southfield Lathrup, 3:24.88; 7. Muskegon Mona
Shores, 3:25.02; 8. Holt, 3:25.29.





TEAM SCORING
- Farmington Hills Harrison 34; Stevensville Lakeshore 31.50;
Haslett 29; East Lansing 29; Ypsilanti 29; Caledonia 26.50; Three
Rivers 20; Orchard Lake St. Mary's 19; Lansing Waverly 18; Ypsilanti
Lincoln 18; Auburn Hills Avondale 17; Richland Gull Lake 17; Chelsea
16; Grand Rapids South Christian 16; Muskegon Orchard View 14;
St. Joseph 14; Alma 14; Petoskey 14; Essexville-Garber 14; Fruitport
13; Dearborn Divine Child 13; Ludington 13; Kalkaska 12; Fowlerville
10; Comstock 10; Grand Rapids Christian 8; Greenville 8; Coldwater
8; Fremont 8; Vicksburg 8; Benton Harbor 8; Plainwell 8; Corunna
7; Detroit Renaissance 6; Romulus 6; Dearborn Heights Crestwood
6; Spring Lake 6; Standish-Sterling 6; Carleton Airport 6; Coopersville
6; Bloomfield Hills Lahser 6; Battle Creek Harper Creek 6; Holland
Christian 6; Battle Creek Lakeview 5.50; Cedar Springs 5; Ionia
5; Warren Lincoln 5; Warren Woods-Tower 5; Big Rapids 5; Sturgis
5; Hastings 4; Dexter 4; Delton Kellogg 4; St. Clair 4; Ortonville-Brandon
3; Warren Fitzgerald 3; Bay City John Glenn 3; Chesaning 2.50;
Trenton 2; Paw Paw 2; St. Clair Shores Lakeview 2; Tecumseh 2;
Coloma 1; Birmingham Seaholm 1; Gladwin 1; DeWitt 1; Otisville-Lakeville
1; Linden 1; Sparta 1.

DISCUS -- 1.
Joe Hover, Stevensville Lakeshore, 180-7 (New MHSAA L.P. Division
2 Final Meet Record - Old Record, 169-5, Auburn Hills Avondale,
2000); 2. Caleb Anthony, Ludington, 175-8; 3. Joe Tripodi, Chelsea,
172-9; 4. Josh Vartanian, Standish-Sterling, 170-4; 5. Josh Piper,
Muskegon Orchard View, 166-1; 6. Trevor Schultz, Battle Creek
Harper Creek, 162-10; 7. Patrick Yuchasz, Warren Lincoln, 158-10;
8. Matt Pinter, Big Rapids, 158-4.

SHOT PUT -- 1.
Joe Tripodi, Chelsea, 55-11.50 (New MHSAA L.P. Division 2 Final
Meet Record - Old Record, 55-4.25, Aaron Tagert, Coldwater, 2000);
2. Aaron Tagert, Coldwater, 54-9.25; 3. Mike Simon, Coopersville,
53-11.75; 4. Caleb Anthony, Ludington, 52-10; 5. Matt Meyer, Petoskey,
52-4.75; 6. Matt Lentz, Ortonville-Brandon, 51-10.75; 7. Derrick
Dimon, Kalkaska, 51-9.50; 8. Josh Vartanian, Standish-Sterling,
50-1.75.

HIGH JUMP --
1. Josh Brown, Kalkaska, 6-9 (New MHSAA L.P. Division 2 Final
Meet Record - Old Record, 6-8, Nate Hinkle, Grayling, 2000); 2.
Ryan Tibble, Greenville, 6-8; 3. Doug Jousma, Caledonia, 6-6;
4. Brian Sherwood, Fowlerville, 6-6; 5. Andy Bahm, Dexter, 6-4;
6. (tie) Paul Tithof, Chesaning, 6-1.01; Ryan Fox, Stevensville
Lakeshore, 6-1.01; 8. (tie) Matt Born, Caledonia, 6-1; Stanley
Rosenburg, Battle Creek Lakeview, 6-1.

POLE VAULT --
1. Mark Langlois, Fruitport, 15-0 (New MHSAA L.P. Division 2 Final
Meet Record - Old Record, 14-9, Nicholas Schaibly, Haslett, 2000);
2. Joe Bos, Plainwell, 14-2; 3. Jason Koning, Grand Rapids South
Christian, 14-2; 4. David Ludders, Sturgis, 13-10; 5. Casey Hoffman,
Three Rivers, 13-6; 6. Mike Lippert, Stevensville Lakeshore, 13-6;
7. Shannon Ryan, Paw Paw, 13-6; 8. Paul
Mendryga, Otisville-Lakeville, 13-0.

LONG JUMP --
1. Michael Bailey, Lansing Waverly, 22-0.50; 2. Kirk Manchip,
Fremont, 21-9.50; 3. Louis Rideout, East Lansing, 21-7; 4. Zack
Douglass, Fowlerville, 21-4; 5. Jason Goggins, Hastings, 21-4;
6. Jim Skodak, Corunna, 21-3.25; 7. Ken Calus, St. Clair Shores
Lakeview, 21-1; 8. La Cole White, Coloma, 20-5.

3,200-METER RELAY
-- 1. Petoskey, 7:59.60 (Adam Rensel, Nick Touran, Donovan Irish,
Travis Biziorek - New MHSAA L.P. Division 2 Final Meet Record
- Old Record, 8:00.03, Romulus, 2000); 2. St. Joseph, 8:01.45;
3. Auburn Hills Avondale, 8:02.50; 4. Dearborn Divine Child, 8:06.64;
5. East Lansing, 8:07.44; 6. Haslett, 8:09.88; 7. Ionia, 8:10.78;
8. Richland Gull Lake, 8:11.68.

110-METER HURDLES
-- 1. Zack Tocco, Comstock, 14.80; 2. Andy Lynch, Grand Rapids
Christian, 14.97; 3. Jordan Leclair, Spring Lake, 15.14; 4. Reuben
Sportel, Grand Rapids South Christian, 15.17; 5. Bryan Jackson,
Alma, 15.37; 6. Shannon Schwartz, Warren Lincoln, 15.44; 7. Jamie
Carlson, East Lansing, 15.51.

100-METER DASH
-- 1. Daymond Hamler, Orchard Lake St. Mary's, 10.85; 2. Antwan
Henderson, Stevensville Lakeshore, 10.88; 3. Sean Heard, Ypsilanti,
10.95; 4. Antoine Bagwell, East Lansing, 11.15; 5. Anthony Sherrell,
Orchard Lake St. Mary's, 11.18; 6. Quincy Roberts, Benton Harbor,
11.29; 7. De'Andre Nixon, Ypsilanti, 11.35; 8. Marcus Woods, Farmington
Hills Harrison, 11.39.

800-METER RELAY
-- 1. Ypsilanti, 1:30.01 (De'Andre Nixon, Jason Bird, Mike Gleason,
Sean Heard); 2. Three Rivers, 1:30.07; 3. Romulus, 1:30.30; 4.
Benton Harbor, 1:30.42; 5. East Lansing, 1:30.51; 6. Carleton
Airport, 1:31.01; 7. Tecumseh, 1:31.04; 8. Orchard Lake St. Mary's,
1:31.09.

1,600-METER RUN
-- 1. Tim Ross, Caledonia, 4:13.47 (New MHSAA L.P. Division 2
Final Meet Record - Old Record, 4:15.89, Justin Blakely, Big Rapids,
2000); 2. Kurtis Marlowe, Richland Gull Lake, 4:16.17; 3. Billy
Ramos, Essexville-Garber, 4:23.81; 4. Mike Walls, Warren Woods-Tower,
4:23.88; 5. Kyle Williams, Delton Kellogg, 4:26.22; 6. Adam Hoogewind,
Fruitport, 4:27.95; 7. John Cook, St. Clair, 4:27.98; 8. Tyler
Zwagerman, Holland Christian, 4:29.29.

400-METER RELAY
-- 1. Farmington Hills Harrison, 42.66 (New MHSAA L.P. Division
2 Final Meet record - Old Record, 43.28, Detroit Renaissance,
2000 -- Agim Shabaj, Charles Pickett, Chris Roberson, Marcus Woods);
2. East Lansing, 42.93; 3. Lansing Waverly, 43.00; 4. Ypsilanti,
43.13; 5. Corunna, 43.47; 6. Battle Creek Harper Creek, 43.50;
7. Stevensville Lakeshore, 43.70; 8. Auburn Hills Avondale, 43.77.

400-METER DASH
-- 1. Nelson DeFord, Haslett, 49.10 (New MHSAA L.P. Division 2
Final Meet Record - Old record, 49.16, Elton Anderson, Detroit
Renaissance, 2000); 2. Terrill Mayberry, Farmington Hills Harrison,
49.40; 3. Stanley Roberson, Ypsilanti Lincoln, 49.67; 4. Justin
Dupey, Cedar Springs, 49.77; 5. Matthew Williams, Detroit Renaissance,
50.87; 6. Nic Losiewski, Vicksburg, 50.89; 7. Kevin McConnell,
Auburn Hills Avondale, 51.16; 8. J.T. Sleight, Battle Creek Lakeview,
51.17.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Bryan Jackson, Alma, 37.84 (New MHSAA L.P. Division
2 Final Meet Record - Old Record, 38.28, Jau Nichols, Whitehall,
2000); 2. Kyle Shaw, Three Rivers, 39.21; 3. Mike Mikulec, Dearborn
Heights Crestwood, 39.32; 4. Reuben Sportel, Grand Rapids South
Christian, 39.39; 5. Damen Rosenburg, Battle Creek Lakeview, 39.81;
6. Russell Gajos, Warren Fitzgerald, 40.11; 7. Shamir Lyles, Bloomfield
Hills Lahser, 40.16; 8. Ryan Norman, Linden, 40.46.

800-METER RUN
-- 1. Jay Brown, Muskegon Orchard View, 1:54.26 (New MHSAA L.P.
Division 2 Final Meet Record - Old Record, 1:54.80, Justin Blakely,
Big Rapids, 2000); 2. Billy Ramos, Essexville-Garber, 1:55.86;
3. Dave Machemer, Stevensville Lakeshore, 1:56.20; 4. Josh Waddell,
Vicksburg, 1:56.26; 5. Mike Viel, Big Rapids, 1:58.23; 6. Joe
Prast, Bay City John Glenn, 1:58.47; 7. Patrick Roberts, Trenton,
1:58.571; 8. Michael Barton, Birmingham Seaholm, 1:58.63.

200-METER DASH
-- 1. Nelson DeFord, Haslett, 22.29 (New MHSAA L.P. Division 2
Final Meet Record - Old Record, 22.44, Elton Anderson, Detroit
Renaissance, 2000); 2. Stanley Roberson, Ypsilanti Lincoln, 22.52;
3. Sean Heard, Ypsilanti, 22.55; 4. Agim Shabaj, Farmington Hills
Harrison, 22.62; 5. Anthony Sherrell, Orchard Lake St. Mary's,
22.85; 6. Mike Gee, Auburn Hills Avondale, 23.05; 7. Michael Bailey,
Lansing Waverly, 23.12; 8. Justin Adamec, Gladwin, 26.32.

3,200-METER RUN
-- 1. Tim Ross, Caledonia, 9:10.58 (New MHSAA L.P. Division 2
Final Meet Record - Old Record, 9:16.72, Kurtis Marlowe, Richland
Gull Lake, 2000); 2. Kurtis Marlowe, Richland Gull Lake, 9:17.85;
3. Adam Ludwig, St. Joseph, 9:30.06; 4. Brian Maat, Holland Christian,
9:33.30; 5. Andrew Bauer, Bloomfield Hills Lahser, 9:35.30; 6.
Bill Peterman, Ionia, 9:39.27; 7. John Cook, St. Clair, 9:45.94;
8. A.J. McConnell, Sparta, 9:46.88.

1,600-METER RELAY --
1. Farmington Hills Harris, 3:23.61 (Fermon Tate, Brian Coats,
Terrill Mayberry, Agim Shabaj); 2. Dearborn Divine Child, 3:25.21;
3. Haslett, 3:25.29; 4. Auburn Hills Avondale, 3:25.89; 5. Ypsilanti
Lincoln, 3:26.28; 6. Carleton Airport, 3:27.28; 7. Detroit Renaissance,
3:28.83; 8. DeWitt, 3:29.23.



TEAM SCORING -
Williamston 55; Benzie Central 27; Saginaw Swan Valley 26; Clare
26; Detroit Communication Media Arts 25; Stockbridge 25; Olivet
25; Albion 24; Battle Creek Pennfield 20; Kingsley 20; Suttons
Bay 18; Livonia Clarenceville 18; Tawas 17; East Jordan 17; Leslie
16; Bangor 16; Detroit Crockett 15; Schoolcraft 14; McBain 14;
Hemlock 14; Quincy 13; Riverview Gabriel Richard 13; Berrien Springs
11; Dundee 10; Vermontville-Maple Valley 10; Durand 10; Bad Axe
10; Erie-Mason 8.50; Napoleon 8; Monroe St. Mary Catholic Central
8; Grant 7; Reese 6; Grand Rapids West Catholic 6; Saginaw Valley
Lutheran 6; Adrian Lenawee Christian/Adrian Madison 6; Jackson
Lumen Christi 6; Yale 6; Hillsdale 5; Sandusky 5; Goodrich 5;
Hamilton 5; Clawson 5; Dearborn Heights Annapolis 4.50; Hopkins
4; Birch Run 4; Manistee 4; Frankenmuth 4; St. Louis 3; Detroit
Country Day 3; Madison Heights Bishop Foley 3; Macomb Lutheran
North 3; Ravenna 3; Muskegon Oakridge 3; Saginaw Buena Vista 2;
Detroit St. Martin dePorres 2; Milan 2; Saginaw Nouvel 2; Niles
Brandywine 2; Brooklyn Columbia Central 2; Laingsburg 1.50; Three
Oaks-River Valley 1.50; Flint Beecher 1; Sanford-Meridian 1; Breckenridge
1; Mayville 1; Union City 1; Unionville Sebewaing 1; Parchment
1; Lansing Catholic Central 1.

DISCUS -- 1.
Ian Morrison, Riverview Gabriel Richard, 163-8; 2. Derek Strittmatter,
Quincy, 156-6; 3. Eric Voisin, Suttons Bay, 152-4; 4. Ken Slough,
East Jordan, 151-0; 5. Dan Reppuhn, Birch Run, 148-11; 6. Dan
Bazuin, McBain, 147-9; 7. Jimmy Stines, Milan, 146-7; 8. Adam
Holler, Mayville, 145-10.

SHOT PUT -- 1.
Phil Teeple, Durand, 52-4.75; 2. Joe Brooks, Kingsley, 51-10.50;
3. Dan Bazuin, McBain, 51-2.75; 4. Derek Strittmatter, Quincy,
51-0.50; 5. Aaron Dortch, Hopkins, 50-11.75; 6. Ian Morrison,
Riverview Gabriel Richard, 50-5.50; 7. John Pittman, Detroit St.
Martin dePorres, 50-5; 8. Marcus Eubanks, Flint Beecher, 50-4.75.

HIGH JUMP --
1. Mario Guerrero, Saginaw Swan Valley, 6-5; 2. (tie) Collins
Strickland, Benzie Central, 6-2; George Kirby, Olivet, 6-2; 4.
Mark Delcamp, Hillsdale, 6-2; 5. Shawn Bussell, Erie-Mason, 6-2;
6. Ryan Dixon, Saginaw Swan Valley, 6-2; 7. (tie) Davis Williams,
Laingsburg, 6-2; Wrenn. Cathey, Three Oaks-River Valley, 6-2.

POLE VAULT --
1. Brad Gebauer, Bad Axe, 15-9 (New MHSAA L.P. Division 3 Final
Meet Record - Old Record, 14-6, Brad Gebauer, Bad Axe, 2000);
2. Mike Wiginton, Napoleon, 13-7; 3. Robert Perrin, Yale, 13-3;
4. (tie) Anthony McDonald, Dearborn Heights Annapolis, 13-3; Darin
Meisner, Erie-Mason, 13-3; 6. Joseph Hasler, Tawas, 13-3; 7. Greg
Patterson, Ravenna, 13-3; 8. Jeff Menn, Ravenna, 13-3.

LONG JUMP --
1. Jason Stewart, Suttons Bay, 21-8; 2. Mario Guerrero, Saginaw
Swan Valley, 21-7.75; 3. Dan Fugate, Dundee, 21-3.25; 4. Chad
Morris, Reese, 21-2.75; 5. Andrew Leis, Clare, 21-2.75; 6. Terry
Peugh, Hamilton, 21-2; 7. Matt Haney, Niles Brandywine, 21-0.75;
8. Keegan Farrell, Jackson Lumen Christi, 21-0.50.

3,200-METER RELAY
-- 1. Williamston, 7:58.48 (Mike Salisbury, Fill Marlatt, Jason
Stover, Pat Maynard); 2. Clare, 8:01.91; 3. Hemlock, 8:03.11;
4. Monroe St. Mary Catholic, 8:05.02; 5. Benzie Central, 8:05.72;
6. Hudson, 8:09.92; 7. Stockbridge, 8:10.82; 8. East Jordan, 8:10.86.

110-METER HURDLES
-- 1. Benard Gleton, Detroit Crockett, 14.76 (New MHSAA L.P. Division
3 Final Meet Record - Old Record, 14.96, Adam Lyon, Mesick, 2000);
2. T.J. Waldofsky, Leslie, 14.89; 3. Rick Doty, Kingsley, 15.26;
4. Tim Pebbles, Goodrich, 15.29; 5. Aaron Supianoski, Manistee,
15.33; 6. Mario Guerrero, Saginaw Swan Valley, 15.46; 7. Ben Troost,
Hamilton, 15.47; 8. Josh Rennert, Reese, 15.53.

100-METER DASH
-- 1. Tim Shaw, Livonia Clarenceville, 11.03 (New MHSAA L.P. Division
3 Final Meet Record - Old Record, 11.04, Vic Ornelas, Beaverton,
2000); 2. Andrew Montague, Olivet, 11.13; 3. Sam Cezil, Berrien
Springs, 11.16; 4. Ross Robinson, Detroit Communication Media
Arts, 11.26; 5. Troy Sloan, Vermontville-Maple Valley, 11.37;
6. Trevor Baize, Clawson, 11.40; 7. Derek Bergey, St. Louis, 11.46;
8. Shane Smith, Grant, 11.83.

800-METER RELAY --
1. Stockbridge, 1:31.82 (Gerald Gendernalik, Ray Partin, Eric
Bradbury, Matt Kunzelm; 2. Detroit Communication Media Arts, 1:32.03;
3. Schoolcraft, 1:32.13; 4. Bangor, 1:32.15; 5. Albion, 1:32.47;
6. Williamston, 1:33.00; 7. Saginaw Nouvel, 1:33.07; 8. Parchment,
1:33.11.

1,600-METER RUN
-- 1. Aaron Nasers, Battle Creek Pennfield, 4:17.40; 2. Pat Maynard,
Williamston, 4:18.30; 3. Tarn Leach, East Jordan, 4:19.57; 4.
Warren Krueger, Stockbridge, 4:21.90; 5. Jason Stover, Williamston,
4:25.05; 6. Tom Clifford, Grand Rapids West Catholic, 4:26.14;
7. Chris Schiemann, Saginaw Valley Lutheran, 4:30.88; 8. Mike
Sachau, Lansing Catholic Central, 4:32.82.

400-METER RELAY
-- 1. Albion, 44.44 (Daniel Clark, Kevin Davis, Andre Smith, Jermaine
Moore); 2. Williamston, 44.67; 3. Adrian Lenawee Christian, 44.88;
4. Vermontville-Maple Valley, 45.13; 5. Frankenmuth, 45.14; 6.
Detroit Country Day, 45.17; 7. Saginaw Buena Vista, 45.22; 8.
Tawas, 45.34.

400-METER DASH
-- 1. Jeffrey Stoll, Tawas, 49.43; 2. Dante Bartholomew, Detroit
Communication Media Arts, 49.99; 3. Kai Johansson, Benzie Central,
50.13; 4. Brandon Mitchell, Bangor, 50.16; 5. Josh Rodgers, Clare,
50.39; 6. David Huck, Muskegon Oakridge, 51.16; 7. Bernard Brantley,
Brooklyn Columbia Central, 51.56; 8. Shaun Eisengruber, Unionville-Sebewaing,
51.73.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Kevin Davis, Albion, 39.08 (New MHSAA L.P. Division
3 Final Meet Record - Old Record, 39.65, Kevin Davis, Albion,
2000); 2. T.J. Waldofsky, Leslie, 39.58; 3. Rick Doty, Kingsley,
39.59; 4. Benard Gleton, Detroit Crockett, 39.89; 5. Dan Fugate,
Dundee, 40.09; 6. Joe LeFevre, Macomb Lutheran North, 40.38; 7.
Mario Guerrero, Saginaw Swan Valley, 40.58; 8. Rafe Ward, Breckenridge,
40.65.

800-METER RUN
-- 1. Aaron Nasers, Battle Creek Pennfield, 1:55.35; 2. Andy Goodenough,
Hemlock, 1:55.75; 3. Aaron Warner, Clare, 1:57.19; 4. Kyle Eisenga,
McBain, 1:57.59; 5. Mike Salisbury, Williamston, 1:58.19; 6. Tom
Clifford, Grand Rapids West Catholic, 1:58.26; 7. Fill Marlatt,
Williamston, 1:58.29; 8. Terry Fisk, Union City, 1:58.86.

200-METER DASH
-- 1. Andrew Montague, Olivet, 22.51; 2. Tim Shaw, Livonia Clarenceville,
22.57; 3. Brandon Mitchell, Bangor, 22.61; 4. Sam Cezil, Berrien
Springs, 22.75; 5. Ross Robinson, Detroit Communication Media
Arts, 22.80; 6. Jeffrey Stoll, Tawas, 22.91; 7. Greg Schwartz,
Clawson, 23.18; 8. Troy Sloan, Vermontville-Maple Valley, 24.08.

3,200-METER RUN
-- 1. Pat Maynard, Williamston, 9:25.59; 2. Warren Krueger, Stockbridge,
9:27.76; 3. Jason Stover, Williamston, 9:33.50; 4. Tarn Leach,
East Jordan, 9:35.17; 5. Chris Schiemann, Saginaw Valley Lutheran,
9:37.77; 6. Steve Mance, Madison Heights Bishop Foley, 9:38.31;
7. Jacob Grice, Sandusky, 9:41.11; 8. Jeff Luehm, St. Louis, 9:41.91.

1,600-METER RELAY
-- 1. Benzie Central, 3:26.27 (Jordan Dennis, Ian Hunsinger, Kai
Johansson, Brad Giglio); 2. Schoolcraft, 3:27.01; 3. Grant, 3:28.21;
4. Jackson Lumen Christi, 3:28.38; 5. Clare, 3:28.57; 6. Monroe
St. Mary Catholi, 3:29.52; 7. Suttons Bay, 3:29.74; 8. Sanford-Meridian,
3:29.78.



TEAM SCORING - Lutheran
Westland 60; Detroit Benedictine 42; Redford Bishop Borgess 41;
Ubly 29; Grass Lake 28; Camden-Frontier 28; Harper Woods Bishop
Gallagher 26; Jonesville 25; Bath 23; Maple City-Glen Lake 20;
Reading 16; Mancelona 15; Bellevue 15; Onaway 15; Concord 14;
Fulton-Middleton 14; Brown City 13.50; Covert 13.50; Baldwin 13;
Lawton 12; Mendon 12; Fowler 11; Bellaire 10; Mesick 10; Athens
10; Sand Creek 9; Lincoln-Alcona 9; Grosse Pointe Woods Univ.
Liggett 8; Carsonville-Port Sanilac 8; New Buffalo 8, Gaylord
St. Mary 8, Eau Claire 7, Ann Arbor Greenhills 7, Cassopolis 6,
Dryden 6, Flint Hamady 5.5, North Muskegon 5, Mio 5, Springport
5, McBain Northern Michigan Christian 5, White Pigeon 5, Webberville
4.5, Harbor Springs 4, Dansville 4, Caseville 4, St. Joseph Lake
Michigan Catholic 3, Posen 3, Wyandotte Mt. Carmel 3, Center Line
St. Clement 2, Muskegon Western Michigan Christian 2, Rochester
Hills Lutheran Northwest 2, Onekama 2, Martin 2, Traverse City
St. Francis 1, Centerville 1, Potterville 1, Litchfield 1, Britton-Macon
1.

DISCUS -- 1.
David Johnson, Covert, 165-0 (New MHSAA L.P. Division 4 Final
Meet Record - Old Record, 160-7, Kyle Brink, Akron-Fairgrove,
2000); 2. Nate Meckes, Lutheran Westland, 152-0; 3. Josh Meckes,
Lutheran Westland, 144-0; 4. Jeff Jaskowski, Ubly, 143-8; 5. James
Loubert, Harbor Springs, 142-5; 6. Greg Oliver, Webberville, 139-3;
7. Kirk Long, North Muskegon, 138-8; 8. Blake Brosamer, Britton
Macon, 138-0.

SHOT PUT -- 1.
Nate Meckes, Lutheran Westland, 54-9; 2. Dilyn Gerber, Camden-Frontier,
52-9.50; 3. Josh Meckes, Lutheran Westland, 50-1.50; 4. Jeff Jaskowski,
Ubly, 49-2; 5. Scott Shimel, Mendon, 48-3.50; 6. Matthew Sobek,
Posen, 48-1; 7. Devon Mckenzie, Center Line St. Clement, 48-0.50;
8. Carlton Davis, Mio, 47-7.

HIGH JUMP --
1. Joe Baysdell, Brown City, 6-9 (New MHSAA L.P. Division 4 Final
Meet Record - Old Record, 6-2, Jeff Johnson, Onekama, 2000); 2.
Braylon Edwards, Harper Woods Bishop Gallagher, 6-8; 3. Tyler
Skea, Maple City-Glen Lake, 6-6; 4. Nate Koetje, McBain Northern
Michigan Christian, 6-5; 5. (tie) Cordell Madden, Covert, 6-5;
Jerrod Orme, Flint Hamady, 6-5; 7. Jeff Johnson, Onekema, 6-4;
8. Alex Henckel, Athens, 6-2.

POLE VAULT --
1. Ben Walker, Bellaire, 12-7; 2. Kyle Ray, Mendon, 12-3; 3. Eric
Turowski, Dryden, 12-3; 4. Jeff Littlefield, White Pigeon, 12-3;
5. Dan Koller, Lawton, 12-3; 6. Dan Suppnick, Bath, 11-9; 7. (tie)
Jake Brannan, Webberville, 11-9; Ben Petitpren, Brown City, 11-9.

LONG JUMP --
1. Jesse Magda, Reading, 20-8.75; 2. Kenny Coleman, Baldwin, 20-8.50;
3. Josh Meckes, Lutheran Westland, 20-7; 4. Milton Henry, Eau
Claire, 20-6; 5. Tyler Herrin, Caseville, 20-4.25; 6. Jose Kiocannon,
Redford Bishop Borgess, 20-2.75; 7. Olajuwon Pinson, Eau Claire,
20-0.75; 8. Nathan Fitton, Potterville, 19-5.50.

3,200-METER RELAY --
1. Ubly, 8:06.90 (Keith Longuski, Eric Dekoski, Andy Duemling,
Kyle Walsh); 2. Fowler, 8:12.15; 3. Jonesville, 8:17.27; 4. Grass
Lake, 8:19.74; 5. Fulton-Middleton, 8:20.84; 6. St. Joseph Lake
Michigan Catholic, 8:21.03; 7. Gaylord St. Mary, 8:25.50; 8. Centreville,
8:29.20.

110-METER HURDLES
-- 1. Nick Ogle, Camden-Frontier, 15.17; 2. Josh Lewis, Concord,
15.36; 3. Kris D'angelo, Cassopolis, 15.443; 4. Lance Hart, Lincoln-Alcona,
15.448; 5. Greg Pontoni, Athens, 15.46; 6. David Blossom, Reading,
15.92; 7. Corey Newell, Reading, 15.99; 8. Greg Berman, Traverse
City St. Francis, 16.20.

100-METER DASH
-- 1. Darryl Anglin, Redford Bishop Borgess, 10.94 (New MHSAA
L.P. Division 4 Final Meet Record - Old Record, 11.05 Travontii
Moontgomery, St. Joseph Lake Michigan Cahtolic, 2000); 2. Braylon
Edwards, Harper Woods Bishop Gallagher, 11.23; 3. Thomas Hoffmeyer,
Onaway, 11.30; 4. Mike Clark, Lutheran Westland, 11.31; 5. Gari
Levy, Detroit Benedictine, 11.35; 6. Kenny Coleman, Baldwin, 11.45;
7. Delano Harry, Detroit Benedictine, 11.46; 8. Christopher Gruse,
Wyandotte Mt. Carmel, 11.49.

800-METER RELAY
-- 1. Redford Bishop Borgess , 1:29.69 (Jose Kiocannon, Jason
Smith, DeJuan Kea, Darryl Anglin - New MHSAA L.P. Division 4 Final
Meet Record - Old Record, 1:30.00, Redford Bishop Borgess, 2000);
2. Detroit Benedictine, 1:30.53; 3. Lutheran Westland, 1:32.57;
4. Grass Lake, 1:32.68; 5. Onaway, 1:33.65; 6. Bellevue, 1:34.02;
7. Gaylord St. Mary, 1:35.25; 8. Sand Creek, 1:35.37.

1,600-METER RUN --
1. Will Boylan-Pett, Bath, 4:21.12 (New MHSAA L.P. Division 4
Final Meet Record - Old Record, 4:23.16, Will Boylan-Pett, Bath,
2000); 2. Jason Jacques, Jonesville, 4:25.26; 3. Justin Kibbey,
Maple City-Glen Lake, 4:28.36; 4. Christian Weder, Ann Arbor Greenhills,
4:28.87; 5. Ben Tarbutton, Gaylord St. Mary, 4:33.87; 6. Bryce
Slavik, Fulton-Middleton, 4:34.16; 7. Joe Sternemann, Rochester
Hills Lutheran Northwest, 4:34.46; 8. Mike McGuire, Martin, 4:34.54.

400-METER RELAY
-- 1. Redford Bishop Borgess , 43.69 (Jose Kiocannon, Jason Smith,
DeJuan Kea, Darryl Anglin - New MHSAA L.P. Division 4 Final Meet
Record - Old Record, 44.00, St. Joseph Lake Michigan Catholic,
2000); 2. Sand Creek, 44.76; 3. Lutheran Westland, 44.84; 4. Onaway,
45.33; 5. Dansville, 45.37; 6. North Muskegon, 45.60; 7. Baldwin,
45.61; 8. Bellevue, 45.75.

400-METER DASH --
1. Simon Smith, Mancelona, 50.01; 2. Jesse Prince, Mesick, 50.02;
3. Randy Place, Bellevue, 50.56; 4. Curtis Wood, Springport, 51.46;
5. Matt Sidebottom, Mio, 51.57; 6. Marvin Reed, Detroit Benedictine,
51.70; 7. Jason Orme, Flint Hamady, 51.76; 8. Mark Ziegler, Litchfield,
51.98.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Nick Ogle, Camden-Frontier, 39.30 (New MHSAA
L.P. Division 4 Final Meet Record - Old Record, 39.85, Marcello
Johnson, Burton Bentley, 2000); 2. Mark Kelly, Carsonville-Port
Sanilac, 40.46; 3. Josh Lewis, Concord, 40.91; 4. Greg Pontoni,
Athens, 41.15; 5. Bryan Budreau, Lincoln-Alcona, 41.39; 6. Rob
Greer, Lutheran Westland, 41.48; 7. Mark Fisher, Muskegon, 41.52;
8. Jesse Magda, Reading, 41.53.

800-METER RUN
-- 1. Kris. Kane, Grass Lake, 1:57.60; 2. Daniel Orozco, Lawton,
1:59.52; 3. Mark Oliver, Jonesville, 2:00.20; 4. Brad Bohlinger,
Grosse Pointe Woods Univ. Liggett, 2:00.59; 5. Matt Kibbey, Maple
City-Glen Lake, 2:01.09; 6. Kyle Walsh, Ubly, 2:01.52; 7. Veshawn
Miller, Detroit Benedictine, 2:01.86; 8. Bryce Slavik, Fulton-Middleton,
2:04.04.

200-METER DASH
-- 1. Braylon Edwards, Harper Woods Bishop Gallagher, 22.61 (New
MHSAA L.P. Division 4 Final Meet Record - Old Record, 22.71, Kelvin
Singleton, Centreville, 2000); 2. Darryl Anglin, Redford Bishop
Borgess, 22.62; 3. Delano Harry, Detroit Benedictine, 23.03; 4.
Simon Smith, Mancelona, 23.04; 5. Gari Levy, Detroit Benedictine,
23.23; 6. Daniel Mckinney, Detroit Benedictine, 23.29; 7. Christopher
Gruse, Wyandotte Mt. Carmel, 23.46; 8. Steven McGuire, Martin,
23.79.

3,200-METER RUN
-- 1. Will Boylan-Pett, Bath, 9:31.50 (New MHSAA L.P. Division
4 Final Meet Record - Old Record, 9;39.65, Andy Duemling, Ubly,
2000); 2. Mike Putzke, New Buffalo, 9:34.63; 3. Andy Duemling,
Ubly, 9:41.75; 4. Jason Jacques, Jonesville, 9:53.58; 5. Justin
Kibbey, Maple City-Glen Lake, 9:55.43; 6. Eric Thelen, Fowler,
9:56.58; 7. Christian Weder, Ann Arbor Greenhills, 9:57.11; 8.
Greg Martus, Brown City, 10:01.37.

1,600-METER RELAY --
1. Detroit Benedictine, 3:28.24 (Tony Lawrence, Marvin Reed, Veshawn
Miller, Daniel McKinney); 2. Grass Lake, 3:31.50; 3. Fulton-Middleton,
3:33.40; 4. Bellevue, 3:34.21; 5. Lutheran Westland, 3:34.50;
6. Grosse Pointe Woods Uni, 3:34.60; 7. Mesick, 3:34.72; 8. Brown
City, 3:35.35



TEAM SCORING -
Ann Arbor Pioneer 81; Rockford 80; Detroit Cass Tech 67; Rochester
Adams 37; Southfield 36; East Kentwood 22.50; Holt 20; Detroit
Mumford 19; Ann Arbor Huron 19; Romeo 16; Detroit Northwestern
14; Jenison 13; Cadillac 12; Midland 11; Bay City Western 10.50;
Brownstown-Woodhaven 10; Port Huron Northern 10; Roseville 10;
Lake Orion 10; White Lake Lakeland 9; Grandville 8; Saginaw Arthur
Hill 8; Garden City 8; Traverse City West 8; Temperance-Bedford
8; Jackson 7; Grand Haven 6; Pinckney 6; Warren Mott 6; Hudsonville
5.50; Highland Milford 5; Farmington Hills Mercy 5; Macomb L'Anse
Creuse North 5; Troy 5; Grand Ledge 5; Novi 4.50; Lansing Sexton
4; Dearborn Edsel Ford 4; Fraser 4; Lansing Everett 4; Sterling
Heights Stevenson 4; Westland John Glenn 4; Saline 3; Livonia
Churchill 3; Muskegon 3; Rochester 3; South Lyon 3; Brighton 2.75;
Okemos 2; Grand Rapids Ottawa Hills 2; Walled Lake Central 2;
Battle Creek Central 2; Flint Carman-Ainsworth 1.75; Detroit King
1; Harper Woods Regina 1; Troy Athens 1; Traverse City Central
0.75; Birmingham Marian 0.75.

DISCUS -- 1.
Tara Kennedy, Brownstown-Woodhaven, 134-7 (New MHSAA L.P. Division
1 Final Meet Record - Old Record, 132-6, Shanna Dubose, Adrian,
2000); 2. Danielle Pureifory, Ann Arbor Huron, 130-11; 3. Breanna
Eveland, East Kentwood, 128-11; 4. Ashley Pfenninger, Bay City
Western, 127-3; 5. Breann Smith, Ann Arbor Pioneer, 125-11; 6.
Anna Baker, Saline, 125-3; 7. Jamie Barbour, Dearborn Edsel Ford,
119-10; 8. Amy Bicknell, Rochester, 118-9.

SHOT PUT -- 1.
Melissa Ballard, Holt, 40-6; 2. Breann Smith, Ann Arbor Pioneer,
39-9; 3. Ronya Bell, Warren Mott, 39-8.25; 4. Melissa Mohrbach,
Temperance-Bedford, 39-7.25; 5. Jessica Parsons, Lansing Everett,
39-6.50; 6. Kathleen Rang, Romeo, 39-6.25; 7. Jamie Barbour, Dearborn
Edsel Ford, 39-5.25; 8. Kamitra Carroll, Flint Carman-Ainsworth,
38-10.75.

HIGH JUMP --
1. Vanessa Maher, Roseville, 5-4; 2. Danielle Linenger, Romeo,
5-3; 3. (tie) Lori Parm, Hudsonville, 5-1; Heather Jahr, Bay City
Western, 5-1; 5. Tara Hefter, Fraser, 5-1; 6. Sara Spratt, Macomb
L'Anse Creuse North, 5-1; 7. (tie) Emily Lindquist, Brighton,
5-1; Allison Bzdok, Birmingham Marian, 5-1; Amber Prince, Flint
Carman-Ainsworth, 5-1; Kaylee Mcgraheam, Traverse City Central,
5-1.

POLE VAULT --
1. Melissa Ullenbruch, Port Huron Northern, 11-6 (New MHSAA L.P.
Division 1 Final Meet Record - Old Record, 10-7, Missy Smith,
Grand Rapids Christian, 2000); 2. Kim Wise, Garden City, 11-3;
3. Breanna Eveland, East Kentwood, 11-0; 4. (tie) Michelle Fryling,
East Kentwood, 10-3; Michelle Rzepka, Novi, 10-3; 6. Jillian Snyder,
Temperance-Bedford, 10-3; 7. Sarah Chrzanowski, Walled Lake Central,
10-3; 8. Colleen Dupuis, Grand Ledge, 10-3.

LONG JUMP --
1. Marquita Howard, Ann Arbor Huron, 17-10.25 (New MHSAA L.P.
Division 1 Final Meet Record - Old Record, 17-6.5, Joanna Grandas,
Dearborn Edsel Ford, 2000); 2. Taylor Washington, Southfield,
17-0.50; 3. Kieara Jackson, Grandville, 16-10; 4. Joann Rushdan,
Saginaw Arthur Hill, 16-8.50; 5. Kendra Erskine, Grand Ledge,
16-7.50; 6. Pam Treppa, Rochester Adams, 16-7; 7. Janee Belville,
Grand Rapids Ottawa Hills, 16-6.50; 8. Jessica Williams, Detroit
King, 16-2.

3,200-METER RELAY
-- 1. Rockford, 9:16.82 (Kalin Toedebusch, Linsey Blaisdell, Aimee
Keenan, Brittney Ogden); 2. Rochester Adams, 9:17.80; 3. Ann Arbor
Pioneer, 9:30.22; 4. Troy, 9:31.33; 5. Cadillac, 9:35.09; 6. Traverse
City West, 9:36.33; 7. Okemos, 9:40.94; 8. Rochester, 9:41.27.

100-METER HURDLES
-- 1. Candice Davis, Ann Arbor Pioneer, 14.15 (New MHSAA L.P.
Division 1 Final Meet Record - Old Record, 14.24, Lindsay Bond,
Southfield, 2000); 2. Lindsay Bond, Southfield, 14.27; 3. Ariss
Seals, Detroit Cass Tech, 14.93; 4. Kate Maxwell, White Lake Lakeland,
15.17; 5. Latasha Chandler, Westland John Glenn, 15.19; 6. Lela
Nelson, Detroit Mumford, 15.34; 7. Mary Nagy, Rockford, 16.00;
8. Lia Grillo, Harper Woods Regina, 16.10.

100-METER DASH
-- 1. Karla Marshall, Detroit Cass Tech, 12.25; 2. Crystal Lee,
Detroit Cass Tech, 12.54; 3. Alicia Hooper, Jackson, 12.55; 4.
Kiana Stringfield, Midland, 12.88; 5. Taylor Washington, Southfield,
12.95; 6. Katrice Walton, Detroit Cass Tech, 12.96; 7. Joann Rushdan,
Saginaw Arthur Hill, 13.03; 8. Sukeena Blair, Macomb L'Anse Creuse
North, 13.09.

800 METER RELAY --
1. Detroit Cass Tech, 1:40.77 (Karla Marshall, Katrice Walton,
Ariss Seals, Crystal Lee); 2. Ann Arbor Pioneer, 1:41.85; 3. Southfield,
1:43.75; 4. Rockford, 1:43.94; 5. Detroit Mumford, 1:43.97; 6.
Detroit Northwestern, 1:44.00; 7. Pinckney, 1:44.62; 8. Jackson,
1:45.14.

1,600-METER RUN --
1. Linsey Blaisdell, Rockford, 4:58.43; 2. Katie Boyles, Rochester
Adams, 4:58.99; 3. Nicole Bohnsack, Rockford, 4:59.68; 4. Teresa
Bongiovanni, Romeo, 4:59.97; 5. Kelly Robinson, Holt, 5:01.00;
6. Kalin Toedebusch, Rockford, 5:02.70; 7. Kelsey Toedebusch,
Rockford, 5:06.26; 8. Theresa Martin, Troy Athens, 5:09.00.

400-METER RELAY --
1. Detroit Cass Tech, 48.37 (Crystal Lee, Ariss Seals, Karla Marshall,
Crystal Higginbotham -- New MHSAA L.P. Division 1 Final Meet Record
- Old Record, 48.40, Ann Arbor Pioneer, 2000); 2. Ann Arbor Pioneer,
48.89; 3. Detroit Mumford, 49.48; 4. Jenison, 49.99; 5. Pinckney,
50.12; 6. Muskegon, 50.13; 7. Rockford, 50.22; 8. Midland, 50.60.

400-METER DASH
-- 1. Amber Walker, Detroit Northwestern, 56.98; 2. Ashley Thomas,
Jenison, 57.03; 3. Amy Kleist, Grand Haven, 57.08; 4. Alexandria
Marshall, Farmington Hills Mercy, 57.41; 5. Andrea Mosher, Ann
Arbor Pioneer, 57.65; 6. Nicole Daggy, Holt, 58.66; 7. Becky Horn,
Battle Creek Central, 58.73; 8. Shortorah Amos, Saginaw Arthur
Hill, 58.74.

300-METER LOW HURDLES
-- 1. Lindsay Bond, Southfield, 43.79; 2. Venice Jones, Ann Arbor
Pioneer, 45.12; 3. Candice Davis, Ann Arbor Pioneer, 45.53; 4.
Aja Hunter, Ann Arbor Pioneer, 45.64; 5. Kate Maxwell, White Lake
Lakeland, 45.90; 6. Kiersten Isgrigg, South Lyon, 45.94; 7. Ariss
Seals, Detroit Cass Tech, 46.20; 8. Keri Kirk, Ann Arbor Huron,
46.24.

800-METER RUN
-- 1. Ashley Patten, Lake Orion, 2:11.72 (New MHSAA L.P. Division
1 Final Meet Record - Old Record, 2:11.95, Ashley Patten, Lake
Orion, 2000) ; 2. Aimee Keenan, Rockford, 2:12.22; 3. Kristie
Powers, Rockford, 2:13.60; 4. Shannon Stanley, Rochester Adams,
2:13.69; 5. Katie Erdman, Cadillac, 2:16.62; 6. Michelle Phillips,
Livonia Churchill, 2:17.02; 7. Linsey Blaisdell, Rockford, 2:17.08;
8. Rachel Eyler, Ann Arbor Pioneer, 2:18.17.

200-METER DASH
-- 1. Crystal Lee, Detroit Cass Tech, 25.34; 2. Katrice Walton,
Detroit Cass Tech, 25.60; 3. Lela Nelson, Detroit Mumford, 25.75;
4. Kiana Stringfield, Midland, 25.94; 5. Shayna Sangster, Lansing
Sexton, 26.18; 6. Cheryl Green, Ann Arbor Pioneer, 26.45; 7. Kieara
Jackson, Grandville, 26.63; 8. Sukeena Blair, Macomb L'Anse Creuse
North, 26.80.

3,200-METER RUN
-- 1. Katie Boyles, Rochester Adams, 10:42.06 (New MHSAA L.P.
Division 1 Final Meet Record - Old Record, 10:55.71, Emily Blakeslee,
Rockford, 2000); 2. Kalin Toedebusch, Rockford, 10:53.20; 3. Nicole
Bohnsack, Rockford, 11:02.10; 4. Chelsea Loomis, Traverse City
West, 11:05.00; 5. Michelle Kinkela, Sterling Heights Stevenson,
11:08.00; 6. Kelly Robinson, Holt, 11:09.70; 7. Linsey Blaisdell,
Rockford, 11:17.50; 8. Elizabeth Hoefing, Rochester, 11:22.30.

1,600-METER RELAY
-- 1. Ann Arbor Pioneer, 3:55.82 (Andrea Mosher, Aja Hunter, Jennifer
Harrold, Christine Kutschinski); 2. Rockford, 3:57.13; 3. East
Kentwood, 4:02.53; 4. Highland Milford, 4:03.67; 5. Cadillac,
4:05.07; 6. Rochester Adams, 4:05.22; 7. Brighton, 4:05.59; 8.
Detroit Northwestern, 4:05.95



TEAM SCORING -
Detroit Renaissance 53; Battle Creek Lakeview 49.50; West Brach
Ogemaw Heights 44; Mattawan 32; Flint Powers Catholic 29; Grand
Rapids Christian 26; Coloma 24; Chelsea 20; Flint Southwestern
Academy 20; Ypsilanti 20; Wyoming Rogers 18; Dearborn Divine Child
18; Ludington 17; Romulus 15; Ortonville-Brandon 13; Muskegon
Orchard View 13; Ypsilanti Willow Run 12; Hudsonville Unity Christian
12; Middleville Thornapple Kellogg 12; Sturgis 11; Grosse Ile
11; Monroe Jefferson 11; Coopersville 11; Livonia Ladywood 10;
Plainwell 9.50; Grand Rapids South Christian 9; Alma 9; Ypsilanti
Lincoln 9; Grand Rapids Catholic Central 8; Fenton 8; Grand Rapids
Northview 8; Benton Harbor 8; Parma Western 8; Allen Park 8; Lake
Odessa Lakewood 7; Birmingham Seaholm 6; Cheboygan 6; Lowell 6;
Mt. Pleasant 5; Mason 5; Greenville 4; Pinconning 4; Otisville-Lakeville
4; South Haven 3.50; Fowlerville 3.50; East Grand Rapids 3; Caledonia
2; Grand Rapids Kenowa Hills 2; Paw Paw 2; Linden 2; Stanton Central
Montcalm 2; Byron Center 2; Otsego 1; Marine City 1; Hastings
1; Warren Woods Tower 1; Big Rapids 1; Lansing Waverly 1; Corunna
1.

DISCUS -- 1.
Kari Taylor, Chelsea, 140-3 (New MHSAA L.P. Division 2 Final Meet
Record - Old Record, 133-5, Morgan Acre, Otisville-Lakeville,
2000); 2. Ashley Swainston, Muskegon Orchard View, 136-3; 3. Jan
Benton, Cheboygan, 131-11; 4. Sarah Horsly, Muskegon Orchard View,
125-5; 5. Morgan Acre, Otisville-lakeville, 122-1; 6. Kelly Shelton,
Grand Rapids Catholic Central, 119-4; 7. Tiffani Broussard, Coloma,
117-0; 8. Laura Ketchum, Otsego, 116-7.

POLE VAULT --
1. Stephanie Teeple, Sturgis, 11-4; 2. Ashley Carroll, Flint Powers
Catholic, 11-0; 3. Val Gorter, Grand Rapids South Christian, 10-8;
4. Missy Smith, Grand Rapids Christian, 10-8; 5. Katie Hanover,
Mattawan, 10-0; 6. Kathy-Jo Koster, Grand Rapids Christian, 10-0;
7. Angie Maxey, Caledonia, 10-0; 8. Emily Franks, Sturgis, 9-6.

SHOT PUT -- 1.
Kari Taylor, Chelsea, 41-5.75 (New MHSAA L.P. Division 2 Final
Meet Record - Old Record, 40-11.75, Natasha Neal, Wyoming Park,
2000); 2. Emily Sharp, Fenton, 39-0.25; 3. Erin Wicker, Birmingham
Seaholm, 38-9; 4. Kelly Shelton, Grand Rapids Catholic Central,
38-6.75; 5. Carol Bontekoe, Greenville, 37-3.50; 6. Lisa Nanninga,
Grand Rapids Christian, 37-2.50; 7. Andrea Bielang, Paw Paw, 36-5.25;
8. Jenny Gross, Corunna, 35-10.50.

HIGH JUMP --
1. Sara Jane Baker, Mattawan, 5-9 (New MHSAA L.P. Division 2 Final
Meet Record - Old Record, 5-7, Sara Jane Baker, Mattawan, 2000);
2. Emily Mattila, Grand Rapids Northview, 5-5; 3. Kristi Ford,
Lowell, 5-4; 4. (tie) Katie Simmons, Plainwell, 5-2; Sara Seamans,
South Haven, 5-2; Ashley Henry, Fowlerville, 5-2; Renee Brown,
Battle Creek Lakeview, 5-2; 8. Katie Noteboom, Hastings, 5-2.

LONG JUMP -- 1.
Alexis Noel, Livonia Ladywood, 17-10 (New MHSAA L.P. Division
2 Final Meet Record - Old Record, 17-8-.75, Janae Bridges, Ypsilanti,
2000); 2. Ashley Carroll, Flint Powers Catholic, 17-6.25; 3. Rhianna
Stalter, Lake Odessa Lakewood, 17-4; 4. Janae Bridges, Ypsilanti,
16-10.50; 5. Annie Diener, Pinconning, 16-9.50; 6. Tessa Holman,
Coopersville, 16-8.25; 7. Beth Dejonge, Hudsonville Unity Christian,
16-6.50; 8. Holly Soldenski, Warren Woods Tower, 16-5.50.

3,200-METER RELAY -- 1.
Dearborn Divine Child, 9:32.12 (Kristine Umlauf, Dominique Lewis,
Elizabeth Webster, Erin Webster); 2. Ludington, 9:38.20; 3. Middleville
Thornapple , 9:38.23; 4. Mt. Pleasant, 9:40.97; 5. Battle Creek
Lakeview, 9:42.64; 6. Grosse Ile, 9:42.90; 7. East Grand Rapids,
9:43.94; 8. Grand Rapids Christian , 9:48.71.

100-METER HURDLES -- 1.
Audrey Graham, Battle Creek Lakeview, 14.74; 2. Ashley Carroll,
Flint Powers Catholic, 15.20; 3. Katie McKay, Hudsonville Unity
Christian, 15.54; 4. Stephanie Allers, Coopersville, 15.56; 5.
Meghan Moore, Alma, 15.57; 6. Lisa Winkle, Grand Rapids South
Christian, 15.59; 7. Lauren Simpson, Linden, 15.61; 8. Sarah Wittingen,
East Grand Rapids, 15.74.

100-METER DASH --
1. LaTosha Jollet, Detroit Renaissance, 12.30 (New MHSAA L.P.
Division 2 Final Meet Record - Old Record, 12.34, LaTosha Jollet,
Detroit Renaissance, 2000); 2. Teneishia Price, Coloma, 12.43;
3. Shauntia Lucas, Benton Harbor, 12.50; 4. Erin Anderson, Detroit
Renaissance, 12.60; 5. Patrice Beasley, Romulus, 12.66; 6. Audrey
Graham, Battle Creek Lakeview, 12.73; 7. Latoya Brown, Ypsilanti
Willow Run, 12.76; 8. Kylie Kayga, Ortonville-Brandon, 12.90.

800-METER RELAY --
1. Detroit Renaissance, 1:40.60 (Chasity Armstrong, Erin Anderson,
Jennifer Lawson, LaTosha Jollet); 2. Flint Southwestern Academy,
1:45.20; 3. Wyoming Rogers, 1:45.87; 4. Ypsilanti, 1:46.05; 5.
Ortonville-Brandon, 1:46.80; 6. Alma, 1:46.81; 7. Dearborn Divine
Child, 1:46.90; 8. Ypsilanti Lincoln, 1:47.30.

1,600-METER RUN --
1. Jessica Kraft, West Brach Ogemaw Heights, 4:57.65; 2. Melissa
Nasers, Battle Creek Lakeview, 5:06.46; 3. Abigail Nelkie, West
Brach Ogemaw Heights, 5:09.29; 4. Heidi Johnson, Ludington, 5:10.46;
5. Elizabeth Webster, Dearborn Divine Child, 5:10.49; 6. Melissa
Quisenberry, Middleville Thornapple Kellogg, 5:13.53; 7. Sharon
Blanch, Grand Rapids Kenowa Hills, 5:16.67; 8. Michelle Diverio,
Battle Creek Lakeview, 5:17.17.

400-METER RELAY --
1. Ypsilanti, 49.64 (Denise Smith, Jennifer Frierson, Megan Hall,
Janae Bridges); 2. Ortonville-Brandon, 49.84; 3. Ypsilanti Willow
Run, 50.01; 4. Ypsilanti Lincoln, 50.18; 5. Flint Southwestern
Academy, 50.46; 6. Grand Rapids Christian, 50.74; 7. Dearborn
Divine Child, 50.98; 8. Lansing Waverly, 50.99.

400-METER DASH --
1. Sara Jane Baker, Mattawan, 56.66; 2. Teneishia Price, Coloma,
58.30; 3. Patrice Beasley, Romulus, 59.33; 4. Andrea Stuparek,
Mason, 59.86; 5. Kimberly Wierenga, Wyoming Rogers, 59.93; 6.
Jennifer Horn, Ypsilanti Lincoln, 59.96; 7. Elisabeth Oosterhouse,
Byron Center, 1:00.40; 8. Andrea Koch, Lake Odessa Lakewood, 1:00.47.

300-METER LOW HURDLES -- 1. Audrey Graham, Battle Creek Lakeview, 44.88; 2.
Rachel Breton, Parma Western, 45.82; 3. Katie Simmons, Plainwell,
45.88; 4. Ashley Carroll, Flint Powers Catholic, 45.92; 5. Tracy
Onyskin, Ypsilanti Willow Run, 46.69; 6. Abbie Soodsma, Hudsonville
Unity Christian, 46.75; 7. Meghan Moore, Alma, 47.08; 8. Tessa
Holman, Coopersville, 47.22.

800-METER RUN -- 1.
Jessica Kraft, West Brach Ogemaw Heights, 2:13.69 (New MHSAA L.P
Division 2 Final Meet Record - Old record, 2:13.93, Jennifer Price,
Battle Creek Lakeview, 2000); 2. Katy Jackson, Grosse Ile, 2:16.72;
3. Camille Medema, Grand Rapids Christian, 2:17.43; 4. Jackie
Gaydos, Allen Park, 2:18.43; 5. Melissa Nasers, Battle Creek Lakeview,
2:18.70; 6. Christy Valanty, Allen Park, 2:19.43; 7. Sarah Clery-Kroneck,
Stanton Central Montcalm, 2:20.59; 8. Andrea Karl, Marine City,
2:20.96.

200-METER DASH --
1. LaTosha Jollet, Detroit Renaissance, 25.04 (New MHSAA L.P.
Division 2 Finals Record - Old Record, 25.11, Jennifer Lawson,
Detroit Renaissance, 2000); 2. Erin Anderson, Detroit Renaissance,
25.64; 3. Teneishia Price, Coloma, 25.84; 4. Patrice Beasley,
Romulus, 26.21; 5. Sara Jane Baker, Mattawan, 26.24; 6. Ashley
Cunningham, Flint Southwestern Academy, 26.51; 7. Shauntia Lucas,
Benton Harbor, 26.71.

3,200-METER RUN
-- 1. Abigail Nelkie, West Brach Ogemaw Heights, 10:47.44; 2.
Jessica Kraft, West Brach Ogemaw Heights, 10:57.15; 3. Anne Venier,
Monroe Jefferson, 11:00.36; 4. Carrie Smeltzer, Monroe Jefferson,
11:12.03; 5. Heidi Johnson, Ludington, 11:20.69; 6. Melissa Quisenberry,
Middleville Thornapple Kellogg, 11:26.46; 7. Mimi Speyer, Grand
Rapids Christian, 11:32.10; 8. Callie Adamson, Big Rapids, 11:32.99.

1,600-METER RELAY
-- 1. Detroit Renaissance, 3:59.30 (Camille Nelson, Erin Anderson,
Ashley Bright, Chasity Armstrong); 2. Wyoming Rogers, 4:00.20;
3. Battle Creek Lakeview, 4:02.33; 4. Flint Southwestern Academy,
4:02.94; 5. Mattawan, 4:04.17; 6. Grand Rapids Christian, 4:04.27;
7. Coopersville, 4:04.70; 8. Hudsonville Unity Christian, 4:05.68.



TEAM SCORING -
Cass City 39; Laingsburg 30; Edwardsburg 28; Mason County Central
28; Yale 27; Grandville Calvin Christian 24; Williamston 24; Breckenridge
24; Kalamazoo Christian 22; Wyoming Kelloggsville 20; Albion 18;
Benzie Central 18; Hamilton 18; Shepherd 17; Saginaw Swan Valley
16; Detroit St. Martin dePorres 16; Saginaw Michigan Lutheran
Seminary 16; Howard City Tri County 16; Kalamazoo Hackett 15;
Tawas 14; Olivet 14; Sanford-Meridian 14; Hillsdale 14; Constantine
12; Rogers City 10; Lansing Catholic Central 10; Parchment 10;
Flat Rock 9; Hanover-Horton 9; Vassar 8; Harbor Beach 8; Stockbridge
6.50; Portland 6; Frankenmuth 6; Monroe St. Mary Catholic Central
6; Vermontville-Maple Valley 5; St. Louis 5; Hemlock 5; Blissfield
5; Hartford 5; Kingsley 5; Pigeon-Laker 5; Shelby 4.50; Suttons
Bay 4; Michigan Center 4; Ravenna 4; Clare 4; Perry 4; Muskegon
Heights 4; Hudson 3; Imlay City 3; Erie-Mason 3; Harrison 3; Macomb
Lutheran North 2; Millington 2; Boyne City 2; Freeland 2; Clinton
1; Quincy 1; Bad Axe 1; Detroit Country Day 1; Brooklyn Columbia
Central 1; Saranac 1; Manistee 0.50; Union City 0.50.

DISCUS -- 1.
Becky Breisch, Edwardsburg, 158-3 (New MHSAA All-Class & L.P.
Division 3 Final Meet Record - Old Records, 156-11, Becky Breisch,
Edwardsburg, 2000); 2. Elizabeth Linn, Harbor Beach, 121-10; 3.
Jamie Wells, Olivet, 121-0; 4. Atesha Olds, Kingsley, 118-3; 5.
Kona Kenny, Shepherd, 115-0; 6. Sarah Klug, Hartford, 114-10;
7. Brandi Granger, Constantine, 112-9; 8. Amanda Parker, Quincy,
109-8.

SHOT PUT -- 1.
Becky Breisch, Edwardsburg, 46-9.75 (New MHSAA All-Class &
L.P. Division 3 Final Meet Record - Old Records, 46-4.75, Becky
Breisch, Edwardsburg, 2000); 2. Mary Raney, Vassar, 40-3.75; 3.
Danielle Reinbold, Frankenmuth, 38-10; 4. Kristal Patterson, Hanover-Horton,
38-9.25; 5. Jamie Wells, Olivet, 38-5.25; 6. Jessica Daugherty,
Grandville Calvin Christian, 37-10.75; 7. Sarah Klug, Hartford,
36-8.25; 8. Claudia Beck, Saranac, 36-6.25.

HIGH JUMP --
1. Rachel Munniksma, Hamilton, 5-3; 2. Lauren Colyn, Kalamazoo
Christian, 5-3; 3. Hillary Wheeler, Howard City Tri County, 5-2;
4. Brieann Treloar, Vermontville-Maple Valley, 5-2; 5. Dianna
Kintz, Michigan Center, 5-2; 6. Crystal Waltemyer, Harrison, 5-2;
7. (tie) Kim Wilburn, Detroit Country Day, 5-0; Lisa Jansen, Clinton,
5-0; Erica Ruba, Mason County Central, 5-0.

POLE VAULT --
1. Michele Vanderhyde, Howard City Tri County, 10-9 (New MHSAA
L.P. Division 3 Final Meet Record - Old Record, 9-11, Michele
Vanderhyde, Howard City Tri County, 2000); 2. Becky Warner, Edwardsburg,
10-9; 3. Michelle Martin, Kalamazoo Hackett, 10-1; 4. (tie) Allison
Price, Stockbridge, 9-9; Jennifer Johnson, Shelby, 9-9; 6. Ashley
Swarthout, Hemlock, 9-9; 7. Nikki Peck, Boyne City, 9-9; 8. Rachel
Duthler, Grandville Calvin Christian, 9-3.

LONG JUMP --
1. Jenna Gaines, Breckenridge, 17-0.50; 2. Kelly Zwier, Kalamazoo
Christian, 16-7; 3. Lauren Colyn, Kalamazoo Christian, 16-6.50;
4. Jena Wroblewski, Pigeon Laker, 16-5.75; 5. Cathi Velzen, Grandville
Calvin Christian, 16-3; 6. Jana Zoet, Hamilton, 16-1.25; 7. Meghan
Smallwood, Hemlock, 15-10.50; 8. Jillian Ferris, Bad Axe, 15-5.75.

3,200-METER RELAY
-- 1. Mason County Central, 9:31.71 (Crystal Flutur, Jaime Anderson,
Jenny Irwin, Leanna Wolf); 2. Lansing Catholic Central, 9:42.39;
3. Cass City, 9:46.96; 4. Williamston, 9:51.56; 5. Hanover-Horton,
9:53.36; 6. Monroe St. Mary Catholic Central, 9:56.27; 7. Hillsdale,
9:56.53; 8. Suttons Bay, 9:56.80.

100-METER HURDLES
-- 1. Leah Dixon, Saginaw Swan Valley, 15.23 (New MHSAA L.P. Division
3 Final Meet Record - Old Record, 15.40, Leah Dixon, Saginaw Swan
Valley, 2000); 2. Cathi Velzen, Grandville Calvin Christian, 15.33;
3. Beth Vinckier, Yale, 15.50; 4. Courtney Kersten, Yale, 15.51;
5. Leslie Combs, Williamston, 15.96; 6. Kristi Herrington, St.
Louis, 16.03; 7. Lindsey Egan, Macomb Lutheran North, 16.20; 8.
Erin McComb, Brooklyn Columbia Central, 16.26.

100-METER DASH
-- 1. Julie Johnson, Laingsburg, 12.45 (New MHSAA L.P. Division
3 Final Meet Record - Old Record, 12.74, Jennifer Delameter, Blanchard-Montabella,
2000); 2. Jenna Gaines, Breckenridge, 12.58; 3. Jamie Fluegge,
Cass City, 12.59; 4. Danielle Miller, Flat Rock, 12.68; 5. Brandi
Martin, Muskegon Heights, 12.85; 6. Michelle Kolnitys, Tawas,
12.95; 7. Katie Hoard, Millington, 13.05; 8. Sarah Tarsney, Benzie
Central, 13.12.

800-METER RELAY
-- 1. Cass City, 1:47.37 (Holli Cooper, Jamie Fluegge, Sara Homakie,
Amanda Sullins); 2. Sanford-Meridian, 1:47.38; 3. Williamston,
1:47.77; 4. Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 1:48.61; 5. Ravenna,
1:48.78; 6. Constantine, 1:49.43; 7. Saginaw Swan Valley, 1:49.64;
8. Hamilton, 1:49.69.

1,600-METER RUN
-- 1. Nicole Bush, Wyoming Kelloggsville, 5:01.27 (New MHSAA L.P.
Division 3 Final Meet Record - Old Record, 5:05.63, Rachel Kirvan,
Lansing Catholic Central, 2000); 2. Caryn Waterson, Benzie Central,
5:04.54; 3. Lauren Fairbanks, Rogers City, 5:10.61; 4. Emily Glancy,
Tawas, 5:12.25; 5. Arianne Field, Kalamazoo Hackett, 5:12.75;
6. Kiel Porter, Milan, 5:13.22; 7. Jenny Irwin, Mason County Central,
5:13.28; 8. Rachel Kirvan, Lansing Catholic Central, 5:15.02.

400-METER RELAY --
1. Shepherd, 51.53 (Jessica Quakenbush, Ashley Neuhaus, Anna Tschetter,
Katie Porter); 2. Albion, 52.03; 3. Constantine, 52.06; 4. Blissfield,
52.12; 5. Williamston, 52.26; 6. Suttons Bay, 52.28; 7. Stockbridge,
52.56; 8. Hamilton, 52.62.

400-METER DASH --
1. Julie Johnson, Laingsburg, 57.04 (New MHSAA L.P. Division 3
Final Meet Record - Old Record, 57.41, Amber Berrien, Yale, 2000);
2. Marquita McGowan, Detroit St. Martin dePorres, 58.88; 3. Charlotte
Lawson, Sanford-Meridian, 59.44; 4. Sara Homakie, Cass City, 1:00.31;
5. Gretchen Rocco, Olivet, 1:00.88; 6. Ashley Jager, Imlay City,
1:01.34; 7. Kristina Willis, Perry, 1:01.41; 8. Trisha Klingenberg,
Hamilton, 1:01.68.

300-METER LOW HURDLES
-- 1. Pam Hoyt, Parchment, 46.07; 2. Cathi Velzen, Grandville
Calvin Christian, 46.08; 3. Beth Vinckier, Yale, 46.34; 4. Lisa
Mueller, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 46.35; 5. Leah Dixon,
Saginaw Swan Valley, 46.51; 6. Jen Hurst, Erie-Mason, 46.71; 7.
Kristi Herrington, St. Louis, 47.51; 8 (tie). Caroline Chard,
Union City, 47.91; Lindsay Lange, Manistee, 47.91.

800-METER RUN
-- 1. Tracy Egnatuk, Albion, 2:14.66 (New MHSAA L.P. Division
3 Final Meet Record - Old Record, 2:16.03, Tracy Egnatuk, Albion,
2000); 2. Caryn Waterson, Benzie Central, 2:15.36; 3. Sarah Stornant,
Portland, 2:19.80; 4. Leanna Wolf, Mason County Central, 2:20.37;
5. Lauren Fairbanks, Rogers City, 2:21.27; 6. Holli Cooper, Cass
City, 2:21.87; 7. Alissa Hall, Monroe St. Mary Catholic Central,
2:22.50; 8. Jenny Irwin, Mason County Central, 2:22.70.

200-METER DASH
-- 1. Julie Johnson, Laingsburg, 25.47; 2. Marquita McGowan, Detroit
St. Martin dePorres, 25.84; 3. Jenna Gaines, Breckenridge, 26.40;
4. Jamie Fluegge, Cass City, 26.84; 5. Danielle Miller, Flat Rock,
26.87; 6. Emily Cole, Hudson, 27.04; 7. Kristina Willis, Perry,
27.51; 8. Nicole Spears, Constantine, 27.91.

3,200-METER RUN
-- 1. Nicole Bush, Wyoming Kelloggsville, 11:10.62 (New MHSAA
L.P. Division 3 Final Meet Record - Old Record, 11:16.45, Jessica
Campbell, Hillsdale, 2000); 2. Jennifer Pann, Hillsdale, 11:19.10;
3. Emily Glancy, Tawas, 11:20.11; 4. Kate Rice, Williamston, 11:38.85;
5. Jessie Rodgers, Clare, 11:38.99; 6. Rachel White, Hillsdale,
11:41.02; 7. Nicole Suitor, Freeland, 11:45.26; 8. Trisha Harm,
Monroe St. Mary Catholic Central, 11:47.53.

1,600-METER RELAY
-- 1. Yale, 4:05.74 (Taryne Kavanagh, Courtney Kersten, Beth Vinckier,
Heather Rejc); 2. Mason County Central, 4:06.90; 3. Saginaw Michigan
Luther, 4:09.37; 4. Kalamazoo Hackett, 4:09.66; 5. Cass City,
4:10.27; 6. Shepherd, 4:10.65; 7. Hamilton, 4:11.40; 8. Benzie
Central, 4:13.65.



TEAM SCORING -- Reading
74; Burton Atherton 33; Bath 32; Pewamo-Westphalia 31; Potterville
27; Bellaire 26; New Lothrop 25; Detroit Benedictine 22; Lutheran
Westland 21; Portland St. Patrick 21; Southfield Christian 21;
Harper Woods Bishop Gallagher 20; Lincoln-Alcona 18; Maple City-Glen
Lake 17; Concord 15; Kinde-North Huron 15; Ubly 15; Onekema 14;
Marcellus 13; Mesick 13; Ann Arbor Greenhills 12; Beal City 11.50;
Coleman 11; Lawton 11, Pittsford 11; Hale 10; Buckley 9; Traverse
City St. Francis 8; Fulton-Middleton 8, Centreville 7, Manton
6, Posen 6, St. Joseph Lake Michigan Catholic 6, Webberville 6,
North Muskegon 5, Morrice 5, Morenci 4, Peck 4, Fowler 4, Manistee
Catholic Central 4, Litchfield 4, White Pigeon 4, Central Lake
3, Climax-Scotts 3, Lawrence 3, Indian River-Inland Lakes 2, Marion
2, Bellevue 2, Merrill 2, Burton Bentley 1.50, Grass Lake 1, Brethren
1, Colon 1, Harper Woods Lutheran East 1.

DISCUS -- 1. Jeaniae Lawton, Harper Woods Bishop Gallagher,
137-6 (New MHSAA L.P. Division 4 Final Meet Record - Old Record,
130-6, Jeaniae Lawton, Harper Woods Bishop Gallagher, 2000); 2.
Leslie Peters, Ubly, 113-8; 3. Desiree Wesolek, Webberville, 112-6;
4. Monica Shripka, New Lothrop, 111-1; 5. Rachel Hooey, Litchfield,
105-10; 6. Emily Schlitz, Potterville, 104-8; 7. Michelle Lodge,
Peck, 104-6; 8. Katie McPhee, Potterville, 104-6.

SHOT PUT -- 1.
Jeaniae Lawton, Harper Woods Bishop Gallagher, 39-10; 2. Megan
McPhee, Potterville, 38-3; 3. Mary Brown, St. Joseph Lake Michigan
Catholic, 38-0.50; 4. Katie McPhee, Potterville, 36-11; 5. Noelle
Wiler, Reading, 36-4.50; 6. Carrie Metz, Lawrence, 35-8.50; 7.
Michelle Lodge, Peck, 34-8; 8. Leslie Peters, Ubly, 34-6.

HIGH JUMP --
1. Jenny Kulchar, Burton Atherton, 5-7 (Ties MHSAA L.P. Division
4 Final Meet Record first set by Jenny Kulchar, Burton Atherton,
2000); 2. Karen Abramczyk, Lutheran Westland, 5-4; 3. (tie) Kali
Briggs, Vandercook Lake, 5-2; Liz Shimek, Maple City-Glen Lake,
5-2; Natasha Dennisuk, Hale, 5-2; 6. Erin Bailey, Climax-Scotts,
5-2; 7. Sarah Dart, Morrice, 5-2; 8. Elizabeth Rude, Concord,
5-2.

POLE VAULT - 1. Jamie Foote, Bath, 10-0; 2. Katie Wiley,
Reading, 10-0; 3. Kati Smith, Lawton, 10-0 (New MHSAA L.P. Division
4 Final Meet Record - Old Record, 9-6, Jamie Foote, Bath, 2000);
4. Wendi Fink, Reading, 9-0; 5. Amber Lanning, White Pigeon, 9-0;
6. Misty Click, Vandercook Lake, 8-6; 7. Kristyn Marie Mustard,
Marion, 8-0; 8. Angie Matthews, Lutheran Westland, 8-0.

LONG JUMP --
1. Amanda Katzner, Coleman, 15-9.50; 2. Amanda Weber, Portland
St Patrick, 15-8; 3. Sarah Ingersoll, Marcellus, 15-7.75; 4. Alicia
Shellenbarger, Hale, 15-4.50; 5. Elly Johnson, Bellaire, 15-2;
6. Sarah Dart, Morrice, 15-2; 7. Melissa Rude, Concord, 15-0.25;
8. Jessica Baty, Manton, 14-7.25.

3,200-METER RELAY
-- 1. Bath, 9:54.93 (Carrie Badgley, Meliissa Boone, Leah Tarrant,
Katie Forsyth); 2. Pittsford, 10:00.21; 3. Fulton-Middleton, 10:00.86;
4. Burton Atherton, 10:01.53; 5. Morenci, 10:08.04; 6. Lutheran
Westland, 10:08.97; 7. Ann Arbor Greenhills, 10:14.62; 8. Reading,
10:15.79.

100-METER HURDLES --
1. Erica Bechtal, Beal City, 16.31; 2. Jennifer Wendling, New
Lothrop, 16.35; 3. Staci Prange, Ubly, 16.53; 4. Angie Harris,
Potterville, 16.67; 5. Bethanie Yaklin, New Lothrop, 16.80; 6.
Jaime Kline, Centreville, 16.90; 7. Natalie Smith, Merrill, 17.07;
8. Melissa Rude, Concord, 17.80.

100-METER DASH
-- 1. Angela Sherman, Southfield Christian, 13.12; 2. Stacy Dellar,
Lincoln-Alcona, 13.194; 3. Rebekah Diffin, Posen, 13.21; 4. Amanda
Weber, Portland St Patrick, 13.21; 5. Rebbeca Feldpausch, Fowler,
13.42; 6. Adrienne Potter, Concord, 13.44; 7. Ashley Smith, Indian
River-Inland Lakes, 13.44; 8. Zoe Batzer, Brethren, 13.44.

800-METER RELAY --
1. Reading, 1:47.66 (Summer Stewart, Erica Young, Jessica Mundy,
Emily Trott); 2. Detroit Benedictine, 1:47.74; 3. Pewamo-Westphalia,
1:48.36; 4. Southfield Christian, 1:49.77; 5. Marcellus, 1:51.43;
6. Maple City-Glen Lake, 1:51.74; 7. Lawton, 1:51.91; 8. Mesick,
1:52.01.

1,600-METER RUN
-- 1. Katie Forsyth, Bath, 5:13.47 (New MHSAA L.P. Division 4
Final Meet Record - Old Record, 5:14.52, Katie Forsyth, Bath,
2000); 2. Sabrina Mitchell, Onekema, 5:13.65; 3. Sarah Hinkley,
Reading, 5:18.72; 4. Katie Kelly, Kinde-North Huron, 5:20.79;
5. Holly Pifer, Buckley, 5:22.25; 6. Jennifer Leichtman, Ann Arbor
Greenhills, 5:24.96; 7. Kasi Slone, Bellevue, 5:28.92; 8. Kelli
Zoellner, Harper Woods Lutheran East, 5:29.16.

400-METER RELAY
-- 1. Detroit Benedictine, 51.78 (Dessaray Cranford, Crystal Young,
Alex Thomas, Cynthia Jordan); 2. Reading, 52.31; 3. Maple City-Glen
Lake, 52.50; 4. Pewamo-Westphalia, 52.56; 5. Concord, 52.69; 6.
Vandercook Lake, 53.02; 7. (tie) Burton Bentley, 53.32; Beal City,
53.32.

400-METER DASH --
1. Amanda Lyon, Mesick, 59.61; 2. Heather Thelen, Pewamo-Westphalia,
59.65; 3. Emily Trott, Reading, 1:00.84; 4. Jessica Mundy, Reading,
1:01.07; 5. Adrienne Potter, Concord, 1:01.31; 6. Lauren Fewins,
Traverse City St. Francis, 1:01.51; 7. Katie Lawson, Lawton, 1:02.25;
8. Johnna Daniels, Ann Arbor Greenhills, 1:02.53.

300-METER LOW HURDLES
-- 1. Elly Johnson, Bellaire, 45.89; 2. Jennifer Wendling, New
Lothrop, 47.48; 3. Porsha Ellis, Southfield Christian, 47.97;
4. Angie Harris, Potterville, 48.10; 5. Kelly Morris, Centreville,
48.66; 6. Pam Demerle, Traverse City St. Francis, 48.81; 7. Angela
Price, Fulton-Middleton, 48.95; 8. Amanda Katzinger, Coleman,
49.04.

800-METER RUN
-- 1. Jenny Kulchar, Burton Atherton, 2:18.92; 2. Libby Conkle,
Bellaire, 2:23.72; 3. Sabrina Mitchell, Onekema, 2:24.54; 4. Holly
Pifer, Buckley, 2:25.26; 5. Ashley Bradford, Manistee Catholic
Central, 2:25.70; 6. Amy Drenth, Central Lake, 2:25.77; 7. Katie
Forsyth, Bath, 2:26.22; 8. Melodee Stover, Pittsford, 2:26.42.

200-METER DASH
-- 1. Stacy Dellar, Lincoln-Alcona, 26.52; 2. Amanda Weber, Portland
St Patrick, 26.78; 3. Vanessa Thelen, Pewamo-Westphalia, 26.90;
4. Melba Melton, North Muskegon, 27.25; 5. Crystal Young, Detroit
Benedictine, 27.67; 6. Summer Stewart, Reading, 27.76; 7. Amanda
Lyon, Mesick, 27.89; 8. Robin Glaspie, Grass Lake, 28.04.

3,200-METER RUN
-- 1. Katie Kelly, Kinde-North Huron, 11:33.78; 2. Sarah Hinkley,
Reading, 11:37.43; 3. Jennifer Leichtman, Ann Arbor Greenhills,
11:49.12; 4. Leelanee Sterrett, Manton, 11:54.74; 5. Tess Kuehne,
Lutheran Westland, 11:56.09; 6. Chase Edwards, Maple City-Glen
Lake, 11:59.75; 7. Rachel Masserant, Traverse City St. Francis,
12:00.18; 8. Laycie Skinner, Colon, 12:03.56.

1,600-METER RELAY
-- 1. Reading, 4:08.17 (Jessica Mundy, Summer Stewart, Erica Young,
Emily Trott - New MHSAA L.P. Division 4 Final Meet Record - Old
Record, 4:09.17, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 2000); 2.
Burton Atherton, 4:11.77; 3. Pewamo-Westphalia, 4:13.90; 4. Lutheran
Westland, 4:16.80; 5. Bellaire, 4:17.23; 6. Marcellus, 4:18.54;
7. Pittsford, 4:18.83; 8. Lawton, 4:19.05



TEAM SCORING
- Sault Ste Marie 55; Calumet 42.50; Escanaba 41; Marquette 37;
Gladstone 27.50; Negaunee 25; Kingsford 16; Menominee 11; West
Iron County 10; Gwinn 5; Houghton 2.

DISCUS -- 1.
Jereld Sawyer, Sault Ste Marie, 158-0; 2. Jeremy Myers, Sault
Ste Marie, 149-10; 3. Chris Wakeman, Sault Ste Marie, 134-5; 4.
Craig Leclaire, Gladstone, 129-9; 5. Aaron Helminen, Calumet,
127-0.

HIGH JUMP --
1. Joe Shoup, Escanaba, 6-3; 2. Timothy Thomas, Gwinn, 6-2; 3.
Mike Pirlot, Kingsford, 6-2; 4. Andy Harvey, Escanaba, 6-0; 5.
Louie Koskey, Negaunee, 6-0.

LONG JUMP --
1. Adam Konrad, Gladstone, 20-1.75; 2. Justin Weber, Negaunee,
19-8; 3. Ricky Mendoza, Calumet, 19-3.75; 4. Griffin Saving, West
Iron County, 19-1; 5. Bryan Richardson, Kingsford, 18-7.

POLE VAULT --
1. Dan Maloney, Escanaba, 12-6; 2T. Mike Glinn, Calumet, 12-0;
T. Brian Bizeau, Gladstone, 12-0; 4. Jim Brooks, Houghton, 11-6;
5. Brent Alfredson, Menominee, 11-6.

SHOT PUT -- 1.
Brad Sutter, Gladstone, 50-8; 2. Chris Wakeman, Sault Ste Marie,
49-4; 3. Mitch Aho, Negaunee, 48-3.75; 4. Vern Hixon, Gladstone,
45-7.50; 5. Michael Hutchens, Gwinn, 42-9.

3200 METER RELAY
-- 1. Marquette, 8:02.40 (Jamison Cihak, Stuart Kramer, Alex Gualdoni,
Joe Graci) (NEW MEET RECORD!); 2. Sault Ste Marie, 8:24.50; 3.
Gladstone, 8:31.87; 4. Menominee, 8:41.90; 5. Kingsford, 8:50.68.

110M HURDLES
-- 1. Matt Wise, Calumet, 14:75.00; 2. Justin Weber, Negaunee,
15:28.00; 3. Steve Davis, Gladstone, 15:93.00; 4. Chris Peterson,
Marquette, 16:18.00; 5. Mike Sheski, Escanaba, 16:34.00.

100 METER DASH
-- 1. Ben Andrews, Escanaba, 11.25; 2. Matt Helminen, Calumet,
11.31; 3. Ed Dwyer, Escanaba, 11.40; 4. Shinsuke Tsuchiya, Marquette,
11.56; 5. Eric Bausano, Calumet, 11.62.

800 METER RELAY
-- 1. Calumet, 1:32.65 (Matt Wise, Eric Bausano, Matt Helminen,
Chris Plowe); 2. Negaunee, 1:33.53; 3. Escanaba, 1:34.21; 4. Menominee,
1:35.06; 5. Marquette, 1:35.40.

1600 METER RUN
-- 1. Clifton Lindsey, Sault Ste Marie, 4:27.50; 2. Jamison Cihak,
Marquette, 4:33.12; 3. Griffin Saving, West Iron County, 4:40.09;
4. Anthony Abramson, Sault Ste Marie, 4:44.00; 5. Joe Graci, Marquette,
4:44.87.

400 METER RELAY --
1. Escanaba, 45:00.00 (Nick Mullin, Jay Wiles, Ed Dwyer, Ben Andrews);
2. Menominee, 45:25.00; 3. Kingsford, 46:00.00; 4. Calumet, 46:46.40;
5. Marquette, 46:59.00.

400 METER DASH --
1. Aaron Faulkner, Negaunee, 51.25; 2. Pete Tuccini, Marquette,
51.28; 3. Jay Wiles, Escanaba, 51.46; 4. Josh Anderson, Sault
Ste Marie, 52.78; 5. Chris Plowe, Calumet, 52.93.

300M INTERM. HURDLES
-- 1. Matt Wise, Calumet, 40.50 (NEW MEET RECORD!); 2. James Shannon,
Sault Ste Marie, 41.46; 3. Chris Mcdonald, Kingsford, 42.43; 4.
Steve Davis, Gladstone, 43.25; 5. Mike Morrison, Escanaba, 43.65.

800 METER RUN
-- 1. Clifton Lindsey, Sault Ste Marie, 2:02.09; 2. Griffin Saving,
West Iron County, 2:03.81; 3. Josh Anderson, Sault Ste Marie,
2:04.31; 4. Evan Milton, Marquette, 2:04.78; 5. Daniel Brown,
Sault Ste Marie, 2:05.40.

200 METER DASH
-- 1. Matt Wise, Calumet, 22.42; 2. Ben Andrews, Escanaba, 22.78;
3. Justin Weber, Negaunee, 23.15; 4. Matt Helminen, Calumet, 23.40;
5. Shinsuke Tsuchiya, Marquette, 23.53.

3200 METER RUN
-- 1. Jamison Cihak, Marquette, 9:59.92; 2. Clifton Lindsey, Sault
Ste Marie, 10:09.00; 3. Joe Graci, Marquette, 10:17.09; 4. Rylan
Amour, Kingsford, 10:21.50; 5. Andy Brozonowski, West Iron County,
10:29.62.

1600 METER RELAY
-- 1. Sault Ste Marie, 3:33.03 (Daniel Brown, Josh Anderson, John
Anderson, James Shannon); 2. Marquette, 3:34.40; 3. Kingsford,
3:35.65; 4. Menominee, 3:36.12; 5. Calumet, 3:37.34.



TEAM SCORING -
Newberry 69; Munising 40; Ironwood 30; Norway 24.50; Iron Mountain
24; St. Ignace 21; Manistique 19; Ishpeming 16.50; Stephenson
10; Rudyard 9; Westwood 6; Hancock 3.

DISCUS -- 1.
Andrew Downey, Newberry, 154-1; 2. Craig Davis, Ironwood, 136-6;
3. Bob Lehto, Newberry, 134-6; 4. Chris Stark, Newberry, 132-9;
5. Jake Rankinen, Westwood, 117-6.

HIGH JUMP --
1. Rick St Amour, Munising, 6-3; 2. Brandon Stamper, Newberry,
6-2; 3T. Jeremy Nelson, Ishpeming, 6-0; T. Tony Mendina, Norway,
6-0; 5. Jim Clement, St. Ignace, 6-0.

LONG JUMP --
1. Brad Zimmerman, Norway, 19-11.50; 2. Chad Beauchamp, Norway,
19-6.75; 3. Cody Kangas, Hancock, 19-6.50; 4. Jim Miller, Newberry,
18-11.50; 5. Steve Macdonald, St. Ignace, 18-1.75.

POLE VAULT --
1. Sam Winkler, Stephenson, 12-6; 2. Troy Sayles, St. Ignace,
12-0; 3. Pete Lewinski, Ironwood, 11-6; 4. Trinity Lukasik,
Stephenson, 11-0; 5. Ryan Newlin, Stephenson, 10-6.

SHOT PUT -- 1.
Jake Holcomb, Newberry, 50-11; 2. Jeff Jenerau, Manistique, 46-3;
3. Jaris Goings, Munising, 46-2.50; 4. Bill Harrison, Norway,
45-3; 5. Jim Bourdlaiz, Newberry, 45-0.50.

3200 METER RELAY
-- 1. Ironwood, 8:28.90 (Josh Hakamaa, Evan Marvin, Jesse Daniels,
Drew Douglass); 2. Manistique, 8:29.00; 3. St. Ignace, 8:29.46;
4. Munising, 8:36.46; 5. Ishpeming, 8:50.65.

110M HURDLES
-- 1. Jim Clement, St. Ignace, 15.65; 2. Jay Jakeway, Ironwood,
15.81; 3. Brandon Stamper, Newberry, 15.90; 4. Rick Bowerman,
Munising, 16.21; 5. Nate Lesperance, Stephenson, 16.22.

100 METER DASH
-- 1. Brett Spigarelli, Iron Mountain, 11:61.00; 2. Nathan Templeton,
Rudyard, 11:62.00; 3. Jim Miller, Newberry, 11:65.00; 4. Brent
Hawkinson, Norway, 11:75.00; 5. Michael Sobolewski, Ironwood,
12:00.00.

800 METER RELAY
-- 1. Newberry, 1:34.28 (Tony Bergman, Dan Hiltunen, Matt Mcnamara,
Eric Rocker); 2. Ishpeming, 1:34.78; 3. Iron Mountain, 1:35.96;
4. Norway, 1:36.87; 5. Munising, 1:38.50.

1600 METER RUN
-- 1. Matt Mcnamara, Newberry, 4:37.68; 2. Mike Momont, Iron Mountain,
4:39.31; 3. Matt Anderson, Munising, 4:40.40; 4. Jesse Daniels,
Ironwood, 4:41.34; 5. Dave Harvey, Munising, 4:46.34.

400 METER RELAY
-- 1. Ishpeming, 45.96 (Adam Jandron, Chad Kurian, Jeremy Nelson,
Jordan Austin); 2. Iron Mountain, 46.65; 3. Rudyard, 46.81; 4.
Newberry, 47.06; 5. Munising, 47.21.

400 METER DASH
-- 1. Eric Rocker, Newberry, 51.43; 2. Darren Smith, Manistique,
52.68; 3. Tyler Pletcher, Ironwood, 53.37; 4. Paul Sabotta, Iron
Mountain, 54.03; 5. Jim Miller, Newberry, 54.09.

300M INTERM. HURDLES --
1. Jim Clement, St. Ignace, 41.81; 2. Jay Jakeway, Ironwood, 42.28;
3. Rick Bowerman, Munising, 42.90; 4. Justin Allen, Norway, 43.40;
5. Dustin Lucarelli, Westwood, 43.59.

800 METER RUN
-- 1. Matt Mcnamara, Newberry, 2:03.90; 2. Jake Rankinen, Westwood,
2:04.59; 3. Brian Barton, Manistique, 2:05.53; 4. Drew Douglass,
Ironwood, 2:06.68; 5. Daryl Solo, Munising, 2:07.93.

200 METER DASH
-- 1. Eric Rocker, Newberry, 23.43; 2. Blair Tweedale, Munising,
23.50; 3. Brent Hawkinson, Norway, 23.65; 4. Jordan Austin, Ishpeming,
23.96; 5. Michael Sobolewski, Ironwood, 24.46.

3200 METER RUN
-- 1. Dave Harvey, Munising, 10:03.12; 2. Matt Anderson, Munising,
10:11.84; 3. Mike Momont, Iron Mountain, 10:18.15; 4. Brent Malaski,
Rudyard, 10:21.43; 5. Ryan Kruger, Ishpeming, 10:23.78.

1600 METER RELAY --
1. Newberry, 3:32.87 (Jim Miller, Matt Mcnamara, Eric Rocker,
Dan Hiltunen); 2. Manistique, 3:37.77; 3. Munising, 3:37.78; 4.
Iron Mountain, 3:40.18; 5. Norway, 3:42.09.



TEAM SCORING
- Rapid River 58; Wakefield 38; Bark River 32; Pickford 29; Rock
Mid-Peninsula 27; Cedarville 17.50; Engadine 16; Crystal Falls-Forest
Park 12.50; North Dickinson 7; Carney-Nadeau 6.50; L'anse 5; Brimley
4; Chassell 4; Superior Central 4; Ontonagon 4; Baraga 3.50; Bessemer
1; Ewen-Trout Creek 1; Detour 1; Painesdale-Jeffers 1.

DISCUS -- 1.
Eric Wilbee, Rapid River, 145-8; 2. Jake Bricco, Rapid River,
143-2; 3. Richard Poma, Rapid River, 130-9; 4. Chris Winkler,
Brimley, 125-10; 5. Derek Makela, L'anse, 122-3.

HIGH JUMP --
1. Brock Bower, Bark River, 6-4; 2. Chris Schultz, Ontonagon,
6-0; 3. Doug Wallis, Pickford, 6-0; 4T. Jeremy Wittler, Crystal
Falls-forest Park, 5-8; T. Gary Merkling, Carney-Nadeau, 5-8.

LONG JUMP --
1. Brock Bower, Bark River, 19-7.50; 2. Jon Bovin, Rapid River,
19-5.75; 3. Jeremy Wittler, Crystal Falls-Forest Park, 19-4; 4.
Nick Mellen, Carney-Nadeau, 19-1; 5. Cory Williams, Rock Mid-Peninsula,
18-11.50.

POLE VAULT --
1. Paul Linn, Wakefield, 11-6; 2. Jay Eric Lassila, Chassell,
11-6; 3. Cory Jandro, Rapid River, 11-0; 4. Brad Jenkins, North
Dickinson, 11-0; 5. Jordan Wilcoxen, Engadine, 11-0.

SHOT PUT -- 1.
Eric Wilbee, Rapid River, 47-3.75; 2. Jake Bricco, Rapid River,
46-8.50; 3. Jon Laessig, Wakefield, 45-7; 4. Chris Winkler,
Brimley, 44-1; 5. Jarred Hanna, Pickford, 43-6.50.

3200 METER RELAY
-- 1. Wakefield, 8:33.53 (Josh Lamaide, Mark Piotrowski, Paul
Suomi, Ryan Holm); 2. Cedarville, 8:38.21; 3. Rock Mid-Peninsula,
8:47.84; 4. Crystal Falls-Forest Park, 8:49.84; 5. Rapid River,
9:00.90.

110M HURDLES
-- 1. Jerry Ruether, Rapid River, 15.90; 2. Brock Bower, Bark
River, 16.12; 3. Erik Kemppainen, L'anse, 16.31; 4. Tim Riley,
Superior Central, 16.71; 5. Nathan Abrams, Ewen-Trout Creek, 16.93.

100 METER DASH
-- 1. Travis Bellefeuille, Bark River, 11.12; 2. Dustin Esslin,
Pickford, 11.59; 3. Nick Albright, Engadine, 11.60; 4. Andrew
Lane, Superior Central, 11.68; 5. Dan Larrabee, Rapid River, 11.84.

800 METER RELAY
-- 1. Rock Mid-Peninsula, 1:35.03 (Cory Williams, Jake Gobert,
Luke Maulding, Steve Koski); 2. Rapid River, 1:35.59; 3. Pickford,
1:38.50; 4. Baraga, 1:38.84; 5. Bessemer, 1:39.59.

1600 METER RUN
-- 1. Ryan Holm, Wakefield, 4:36.25; 2. Nick Schaedig, Cedarville,
4:37.37; 3. Brad Hunter, Pickford, 4:47.34; 4. Erich Ziegler,
Crystal Falls-Forest Park, 4:47.93; 5. Dan Miller, Rapid River,
4:51.46.

400 METER RELAY
-- 1. Bark River, 46.90 (Jamie Kleikamp, Brock Bower, Brendan
Pirlot, Travis Bellefe; 2. Rapid River, 47.06; 3. North Dickinson,
47.25; 4. Pickford, 47.71; 5. Cedarville, 48.12.

400 METER DASH
-- 1. Nick Albright, Engadine, 53.00; 2. Terry Eskofski, Rapid
River, 53.15; 3. Steve Koski, Rock Mid-Peninsula, 53.68; 4. Luke
Maulding, Rock Mid-Peninsula, 54.34; 5T. Tom Stark, Baraga, 54.65;
T. Anthony Wilson, Cedarville, 54.65.

300M INTERM. HURDLES
-- 1. Jordan Wilcoxen, Engadine, 42.96; 2. Joe Nyberg, Pickford,
43.12; 3. Garren Beauchamp, Rock Mid-Peninsula, 43.71; 4. John
Wyle, North Dickinson, 44.31; 5. Erik Kemppainen, L'anse, 44.62.

800 METER RUN
-- 1. Ryan Holm, Wakefield, 2:04.78; 2. Nick Schaedig, Cedarville,
2:05.56; 3. Jon Laessig, Wakefield, 2:08.46; 4. Erich Ziegler,
Crystal Falls-Forest Park, 2:09.03; 5. Luke Maulding, Rock Mid-Peninsula,
2:09.18.

200 METER DASH
-- 1. Dustin Esslin, Pickford, 23.62; 2. Travis Bellefeuille,
Bark River, 23.65; 3. Terry Eskofski, Rapid River, 23.75; 4. Steve
Koski, Rock Mid-Peninsula, 24.31; 5. Mike Owens, Baraga, 24.37.

3200 METER RUN
-- 1. Ryan Holm, Wakefield, 10:10.06; 2. Nick Schaedig, Cedarville,
10:16.68; 3. Brent Jurmu, Carney-Nadeau, 10:33.96; 4. Joss Martin,
Crystal Falls-Forest Park, 10:39.18; 5. Sam Kilpela, Painesdale-Jeffers,
10:43.68.

1600 METER RELAY
-- 1. Rock Mid-Peninsula, 3:39.34 (Luke Maulding, Chris Sicotte,
Jake Gobert, Steve Koski); 2. Rapid River, 3:43.21; 3. Pickford,
3:44.50; 4. Wakefield, 3:45.62; 5. Detour, 3:49.37.



TEAM SCORING
- Sault Ste Marie 62; Marquette 52.50; Gladstone 47; Menominee
30; Escanaba 28.50; Negaunee 16; Houghton 12; Calumet 8.50; Kingsford
7; Gwinn 5; West Iron County 3.50.

DISCUS -- 1.
Kimberly Kimmes, Marquette, 109-7; 2. Jobeth Williams, Negaunee,
100-9; 3. Kate Hall, Gladstone, 94-5.50; 4. Bridget Dougherty,
Sault Ste Marie, 93-6.50; 5. Emily Guimond, Sault Ste Marie, 86-6.50.

HIGH JUMP --
1. Sarah Duesing, Sault Ste Marie, 5-8; 2. Trisha Barney, Gwinn,
5-0; 3T. Gwen Storm, Calumet, 4-8; T. Lindsey Carrier, Marquette,
4-8; 5T. Taylor Mayo, West Iron County, 4-6; T. Tara Penegor,
Escanaba, 4-6.

LONG JUMP --
1. Sarah Duesing, Sault Ste Marie, 16-3.75; 2. Jamie Lyberg, Gladstone,
15-5.50; 3. Jamie Gross, Escanaba, 15-0; 4. Rebecca
Hillier, Marquette, 14-7.50; 5. Melinda Vandamme, Gwinn, 14-3.75.

POLE VAULT --
1. Kristen Pearson, Escanaba, 10-1 (New UP Division 1 Record);
2. Jen Storm, Calumet, 9-0; 3. Clara Hardie, Marquette, 8-0; 4.
Katelyn Kobasic, Gladstone, 8-0; 5. Emily Browning, Sault Ste
Marie, 8-0.

SHOT PUT -- 1.
Jobeth Williams, Negaunee, 37-1.50; 2. Kimberly Kimmes, Marquette,
36-8.50; 3. Kelly Demboski, West Iron County, 34-3; 4. Cindy Belenger,
Escanaba, 32-4; 5. Jill Recla, Kingsford, 30-10.

3200 METER RELAY
-- 1. Sault Ste Marie, 9:55.81 (Tara Dougherty, Mary Miller, Chelsea
Bryan, Natalie Cahill); 2. Marquette, 10:07.15; 3.
Houghton, 10:09.65; 4. Menominee, 10:12.21; 5. Gladstone, 10:25.96.

110M HURDLES
-- 1. Sarah Ducheny, Gladstone, 15:43.00; 2. Sarah Duesing, Sault
Ste Marie, 15:46.00; 3. Kristen Press, Sault Ste Marie, 16:50.00;
4. Amanda Holtz, Marquette, 17:31.00; 5. Kaitlyn Wood, Houghton,
17:37.00.

100 METER DASH
-- 1. Tiffany Petr, Gladstone, 12.93; 2. Danielle Stonge, Marquette,
12.95; 3. Kristen Pearson, Escanaba, 13.31; 4. Kelly Hicks, Kingsford,
13.50; 5. Erin Mueller, Negaunee, 13.65.

800 METER RELAY --
1. Marquette, 1:51.06 (Kelsey Mckinney, Amanda Holtz, Emily Knuskern,
Danielle Sto; 2. Menominee, 1:51.43; 3. Negaunee, 1:51.50; 4.
Escanaba, 1:52.53; 5. Gladstone, 1:52.84.

1600 METER RUN
-- 1. Mandi Long, Menominee, 5:20.87; 2. Natalie Cahill, Sault
Ste Marie, 5:26.03; 3. Annalise Conaway, Escanaba, 5:34.09; 4.
Mary Miller, Sault Ste Marie, 5:44.40; 5. Timi Barron, Houghton,
5:45.84.

400 METER RELAY
-- 1. Escanaba, 52:59.00 (Marilyn Dwyer, Jamie Groos, Gina Pearson,
Kristen Pearson); 2. Menominee, 53:11.00; 3. Marquette, 53:15.00;
4. Negaunee, 53:21.00; 5. Sault Ste Marie, 53:78.00.

400 METER DASH
-- 1. Tiffany Petr, Gladstone, 1:02.18; 2. Jamie Lyberg, Gladstone,
1:03.21; 3. Jennifer Crawford, Sault Ste Marie, 1:03.62; 4. Emily
Knuskern, Marquette, 1:03.84; 5. Kate Abbott, Houghton, 1:05.59.

300M LOW HURD
-- 1. Sarah Duesing, Sault Ste Marie, 47.53; 2. Kaitlyn Wood,
Houghton, 48.53; 3. Kristen Press, Sault Ste Marie, 48.87; 4.
Mallory Nelson, Gladstone, 49.21; 5. Amanda Holtz, Marquette,
50.40.

800 METER RUN
-- 1. Mandi Long, Menominee, 2:21.25; 2. Natalie Cahill, Sault
Ste Marie, 2:27.00; 3. Jessica Kalafut, Menominee, 2:29.21; 4.
Christina Griffen, Marquette, 2:34.40; 5. Mary Sturos, Calumet,
2:35.34.

200 METER DASH
-- 1. Tiffany Petr, Gladstone, 26.87; 2. Danielle Stonge, Marquette,
27.15; 3. Jaime Fornetti, Kingsford, 27.50; 4. Kelsey
Mckinney, Marquette, 27.90; 5. Jill Ahrndt, Menominee, 28.18.

3200 METER RUN
-- 1. Natalie Cahill, Sault Ste Marie, 11:38.12; 2. Mandi Long,
Menominee, 11:52.65; 3. Annalise Conaway, Escanaba, 11:57.43;
4. Emily Anderson, Marquette, 12:02.40; 5. Kaye Helminen, Calumet,
13:07.87.

1600 METER RELAY
-- 1. Gladstone, 4:14.59 (Jesse Orhanen, Kari Brodeen, Jamie Lyberg,
Tiffany Petr); 2. Sault Ste Marie, 4:17.09; 3. Marquette, 4:17.18;
4. Houghton, 4:22.96; 5. Kingsford, 4:30.37.




TEAM SCORING -
Ironwood 62; St. Ignace 56; Westwood 48; Ishpeming 26; Hancock
18; Norway 18; Iron Mountain 17; Manistique 15; Stephenson 8;
Munising 4.

DISCUS -- 1.
Andrea Smith, Ironwood, 115-5; 2. Heidi Anderson, Stephenson,
101-0.50; 3. Jamie Sarvello, Ishpeming, 98-11.50; 4. Laura Gagala,
Iron Mountain, 97-9.50; 5. Micaela Kelso, St. Ignace, 97-7.

HIGH JUMP --
1. Kristen Ruppe, Ironwood, 5-0; 2. Brittany Fila, Norway, 4-9;
3. Cathy Waisanen, Hancock, 4-8; 4. Lynsey Walsh, Munising, 4-6;
5. Stephanie Mishica, Hancock, 4-6.

LONG JUMP --
1. Cacey Mcgrath, Ironwood, 14-7.75; 2. Kristen Ruppe, Ironwood,
14-5.75; 3. Abbie Wilder, Ishpeming, 14-0; 4. Jennie Axtell, Stephenson,
13-10.75; 5. Sara Sleik, Norway, 13-10.50.

POLE VAULT --
1. Kate Ruegg, St. Ignace, 9-0 (NEW MEET RECORD!); 2. Melissa
Besola, Ishpeming, 8-0; 3. Brooke Tait, Ironwood, 8-0; 4. Noelle
Cotey, Munising, 8-0; 5. Robin Balduc, Ironwood, 7-6.

SHOT PUT -- 1.
Andrea Smith, Ironwood, 38-4 (NEW MEET RECORD!); 2. Danielle Thibeault,
Westwood, 36-11.25; 3. Micaela Kelso, St. Ignace, 35-5.75; 4.
Kelly Pavlovich, Ironwood, 35-2; 5. Melanie Barker, Manistique,
32-11.50.

3200 METER RELAY
-- 1. Westwood, 10:02.65 (Hannah Vissering, Crystal Vivian, Ann
Perry, Amber Smith); 2. Hancock, 10:14.03; 3. Ironwood, 10:24.28;
4. St. Ignace, 10:28.50; 5. Manistique, 10:43.18.

110M HURDLES --
1. Brittany Fila, Norway, 16:40.00; 2. Cacey Mcgrath, Ironwood,
16:75.00; 3. Ginger Polich, Ironwood, 16:81.00; 4. Teresa Binger,
St. Ignace, 17:34.00; 5. Annette Pietila, Hancock, 17:71.00.

100 METER DASH
-- 1. Eryn Mercer, St. Ignace, 12:87.00; 2. Karolyn Getzen, St.
Ignace, 12:93.00; 3. Jamee Roose, Ishpeming, 12:96.00; 4. Tara
Bjorne, Manistique, 13:28.00; 5. Susan Tousignant, Ishpeming,
13:40.00.

800 METER RELAY
-- 1. St. Ignace, 1:48.81 (Kate Ruegg, Karolyn Getzen, Marielle
Calcaterra, Eryn Merce; 2. Westwood, 1:51.34; 3. Ishpeming, 1:52.43;
4. Iron Mountain, 1:52.84; 5. Ironwood, 1:54.81.

1600 METER RUN
-- 1. Amber Smith, Westwood, 5:12.03; 2. Krista Clement, St. Ignace,
5:21.50; 3. Lisa Weber, Manistique, 5:33.18; 4. Hannah Vissering,
Westwood, 5:36.84; 5. Ann Perry, Westwood, 5:42.37.

400 METER RELAY
-- 1. Ishpeming, 53.31 (Melissa Besola, Jade Jacobson, Susan Tousignant,
Jamee Roos; 2. Ironwood, 54.68; 3. Manistique, 55.03; 4. Stephenson,
55.37; 5. Iron Mountain, 55.62.

400 METER DASH
-- 1. Kristen Pedo, Iron Mountain, 1:00.84; 2. Ashley Verran,
Hancock, 1:01.15; 3. Jessica Koski, Westwood, 1:01.50; 4. Marielle
Calcaterra, St. Ignace, 1:02.68; 5. Hilary Lucarelli, Westwood,
1:03.03.

300M LOW HURD
-- 1. Cacey Mcgrath, Ironwood, 47.53; 2. Brittany Fila, Norway,
47.87; 3. Kate Hosking, Iron Mountain, 49.56; 4. Stephanie Mishica,
Hancock, 50.43; 5. Teresa Binger, St. Ignace, 52.65.

800 METER RUN
-- 1. Amber Smith, Westwood, 2:22.28; 2. Ginger Polich, Ironwood,
2:24.31; 3. Krista Clement, St. Ignace, 2:24.53; 4. Kate
Hagenbuch, Hancock, 2:32.21; 5. Lisa Weber, Manistique, 2:34.31.

200 METER DASH
-- 1. Eryn Mercer, St. Ignace, 26.62; 2. Kate Ruegg, St. Ignace,
27.25; 3. Jamee Roose, Ishpeming, 27.34; 4. Jessica Koski, Westwood,
27.46; 5. Kristen Pedo, Iron Mountain, 27.50.

3200 METER RUN
-- 1. Amber Smith, Westwood, 11:34.12; 2. Lisa Weber, Manistique,
11:57.21; 3. Hannah Vissering, Westwood, 11:57.28; 4. Teresa Morstad,
Norway, 12:49.81; 5. Sarah Pelto, Hancock, 12:57.06.

1600 METER RELAY --
1. St. Ignace, 4:14.90 (Karolyn Getzen, Mari Calcaterra, Krista
Clement, Eryn Merce; 2. Westwood, 4:15.25; 3. Ironwood, 4:17.40;
4. Iron Mountain, 4:22.71; 5. Norway, 4:26.34.



TEAM SCORING -
Pickford 64; Rapid River 59; Bessemer 27; Rock Mid-Peninsula 19;
Republic Michigamme 14; Big Bay de Noc 13; Cedarville 12; Lake
Linden-Hubbell 12; Ontonagon 9; Painesdale-Jeffers 7; North Central
6; Brimley 6; Wakefield 6; Engadine 5; Superior Central 4; North
Dickinson 3; L'anse 3; Crystal Falls-Forest Park 2; Ewen-Trout
Creek 1.

DISCUS -- 1.
Ashley Bishop, Pickford, 114-3; 2. Shannon Boyer, Rapid River,
102-4.50; 3. Emily Brown, Bessemer, 98-11; 4. Sandy Campbell,
Pickford, 95-5.50; 5. Becky Genschow, L'anse, 95-5.

HIGH JUMP --
1. Megan Grondine, North Central, 4-10; 2T. Qynn Scott, Ontonagon,
4-8; T. Dana Case, Brimley, 4-8; T. Monique Mcintyre, Brimley,
4-8; 5. Nicole Wyers, Ontonagon, 4-8.

LONG JUMP --
1. Stephanie Boyer, Rapid River, 15-2.75; 2. Tiffany Adams, Engadine,
14-8; 3. Jen Lamuth, Lake Linden-Hubbell, 14-2.75; 4. Jamie Lucas,
Big Bay de Noc, 14-0.25; 5. Kacie Taylor, Superior Central, 13-10.

POLE VAULT --
1. Lindsay Anonich, Wakefield, 8-6 (New UP Division 3 Record);
2. Jen Lamuth, Lake Linden-Hubbell, 8-0; 3. Julie Hurban, Pickford,
8-0; 4T. Lindsay Thome, Big Bay de Noc, 7-6; T. Nicole Coleman,
Crystal Falls-Forest Park, 7-6; T. Anne Ziegler, Crystal Falls-Forest
Park, 7-6.

SHOT PUT -- 1.
Ashley Bishop, Pickford, 39-8 (New UP Division 3 Record); 2. Emily
Brown, Bessemer, 33-5; 3. Kim Bushie, Bessemer, 31-6.75; 4. Tazia
Ballor, L'anse, 31-2; 5. Shannon Boyer, Rapid River, 30-6.

3200 METER RELAY
-- 1. Pickford, 10:35.00 (Rosanna Chapman, Tiffany Campbell, Courtney
Brown, Rachel M; 2. Republic Michigamme, 10:43.71; 3. Rapid River,
10:46.78; 4. Rock Mid-Peninsula, 10:53.90; 5. Cedarville, 10:55.78.

110M HURDLES
-- 1. Ashley Wery, Rock Mid-Peninsula, 17.00; 2. Karin Roberts,
Bessemer, 17.06; 3. Maria Domitrovich, Ontonagon, 17.12; 4. Leanne
Sedar, Lake Linden-Hubbell, 17.46; 5. Melissa Hall, Rapid River,
17.75.

100 METER DASH --
1. Molly Bacon, Rapid River, 12.96; 2. Yvonne Keith, Pickford,
13.34; 3. Becky Barron, Rapid River, 13.42; 4. Natasha Chopp,
Painesdale-Jeffers, 13.43; 5. Tiffany Adams, Engadine, 13.46.

800 METER RELAY --
1. Pickford, 1:52.56 (Kara Waybrant, Rachel Morrison, Gabrielle
Morrison, Yvonne; 2. Rapid River, 1:55.28; 3. Bessemer, 1:57.06;
4. North Dickinson, 1:57.62; 5. Lake Linden-Hubbell, 1:58.56.

1600 METER RUN --
1. Meredith Cochran, Cedarville, 5:47.71; 2. Andrea Kandoll, Republic
Michigamme, 5:58.00; 3. Holly Johnson,
Painesdale-Jeffers, 5:59.75; 4. Rosanna Chapman, Pickford, 6:00.81;
5. Michele Dupuis, Lake Linden-Hubbell, 6:02.03.

400 METER RELAY
-- 1. Big Bay de Noc, 53.93 (Jamie Lucas, Kristi Thill, Lindsay
Thome, Amber Tatrow); 2. Rapid River, 54.46; 3. Pickford, 55.09;
4. Ontonagon, 55.68; 5. North Dickinson, 56.03.

400 METER DASH
-- 1. Molly Bacon, Rapid River, 1:01.37; 2. Stephanie Boyer, Rapid
River, 1:02.18; 3. Gabrielle Morrison, Pickford, 1:03.50; 4. Leslie
Haapoja, Bessemer, 1:04.46; 5. Liz Bravatto, Bessemer, 1:05.12.

300M LOW HURD
-- 1. Ashley Wery, Rock Mid-Peninsula, 50.62; 2. Amber Tatrow,
Big Bay de Noc, 50.68; 3. Karin Roberts, Bessemer, 51.43; 4. Ashley
Fountain, Pickford, 52.75; 5. Corrie Reil, Bessemer, 53.15.

800 METER RUN
-- 1. Rachel Morrison, Pickford, 2:31.96; 2. Laura Schaedig, Cedarville,
2:36.65; 3. Shalyn Beauchamp, Rock Mid-Peninsula, 2:37.03; 4.
Andrea Kandoll, Republic Michigamme, 2:39.00; 5. Sam Voight, Ewen-Trout
Creek, 2:39.50.

200 METER DASH -- 1.
Stephanie Boyer, Rapid River, 26.96; 2. Molly Bacon, Rapid River,
27.09; 3. Yvonne Keith, Pickford, 27.90; 4. Natasha Chopp, Painesdale-Jeffers,
28.15; 5. Becky Barron, Rapid River, 28.21.

3200 METER RUN --
1. Courtney Brown, Pickford, 13:06.15; 2. Andrea Kandoll, Republic
Michigamme, 13:08.00; 3. Hannah Wojcik, Superior Central, 13:16.59;
4. Rosanna Chapman, Pickford, 13:22.09; 5. Michele Dupuis, Lake
Linden-Hubbell, 13:32.43.

1600 METER RELAY
-- 1. Rapid River, 4:23.78 (Christa Leduc, Shannon Boyer, Melissa
Hall, Molly Bacon); 2. Pickford, 4:25.40; 3. Bessemer, 4:29.06;
4. Rock Mid-Peninsula, 4:34.40; 5. Cedarville, 4:36.53.