2015 Allegan Tiger Shark Invitational

back to results

Oct. 10, 2015

2015 Allegan Tiger Shark Invitational
Allegan, MI
Provided by Michiana Timing


TIGERS-ORANGE-BIG

Varsity Boys I 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Shawn Bell 12 Sturgis 16:02.51 1
2 Daniel Steele 12 Sturgis 16:05.97 2
3 Mark Freyhof 12 Hamilton 16:11.05 3
4 Lewis Tate 11 Paw Paw 16:17.37 4
5 Will Finch 10 Otsego A 16:30.45 5
6 Alex Comerford 9 Otsego A 16:34.05 6
7 Jacob Starr 12 Otsego A 16:42.33 7
8 Tyler Menhart 11 GR Northview 17:03.97 8
9 Matt Field 12 Hamilton 17:07.77 9
10 Tyler Leroy 12 Plainwell 17:10.09 10
11 Caleb Topp 11 Hamilton 17:15.69 11
12 Nate Passorelli 11 Allegan 17:19.98 12
13 Chris Thome 12 Sparta 17:20.63 13
14 Wyatt Owsiany 9 Paw Paw 17:21.83 14
15 Andrew Thome 12 Sparta 17:27.81 15
16 Eric Judd 11 Lowell 17:31.63 16
17 Joe Kapustka 12 GR Northview 17:35.36 17
18 Martin Calvillo 12 Sturgis 17:48.85 18
19 Tommee Smith 9 Sparta 17:54.51 19
20 Brendan Edgington 11 Plainwell 17:55.28 20
21 Jack Widman 11 Plainwell 18:06.95 21
22 Joe McClelland 12 Allegan 18:13.80 22
23 Judson Walsh 10 GR Northview 18:32.14 23
24 Michael McCauley 10 Paw Paw 18:32.80 24
25 Dontae Havinga-Hamilt 10 Allegan 18:43.47 25
26 Kenny Stump 10 Lowell 19:17.78 26
27 Caleb Sobie 11 Lowell 20:02.67 27



Varsity Boys I 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3
=================================================================
1 Otsego A 18 5 6 7
Total Time: 49:47 Average: 16:35.61 1-3 Split: 12
2 Sturgis 21 1 2 18
Total Time: 49:58 Average: 16:39.11 1-3 Split: 1:47
3 Hamilton 23 3 9 11
Total Time: 50:35 Average: 16:51.51 1-3 Split: 1:05
4 Paw Paw 42 4 14 24
Total Time: 52:12 Average: 17:24.00 1-3 Split: 2:16
5 Sparta 47 13 15 19
Total Time: 52:43 Average: 17:34.32 1-3 Split: 34
6 GR Northview 48 8 17 23
Total Time: 53:12 Average: 17:43.83 1-3 Split: 1:29
7 Plainwell 51 10 20 21
Total Time: 53:13 Average: 17:44.11 1-3 Split: 57
8 Allegan 59 12 22 25
Total Time: 54:18 Average: 18:05.75 1-3 Split: 1:24
9 Lowell 69 16 26 27
Total Time: 56:53 Average: 18:57.36 1-3 Split: 2:32




SHARKS-BLACK-SMALL

Varsity Boys I 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Brantley VanOverloop 12 Grand Rapids Covenan 16:24.85 1
2 James Harrell 12 Niles Brandywine 16:45.56 --
3 Aaron Langerak 12 Grand Rapids Covenan 16:46.90 2
4 Seth Bleyenberg 11 Grand Rapids Covenan 16:59.49 3
5 Travon Blakely 11 Comstock 17:34.83 4
6 Austin Salome 12 Comstock 17:51.03 5
7 James Stacks 12 Gobles 17:54.90 --
8 Casey Nolan 11 Comstock 18:25.71 6
9 Nick Veldt 12 Bloomingdale 18:41.55 7
10 Austin Bertuca 12 Bloomingdale 18:59.56 8
11 Jacob Hammond 9 Bloomingdale 19:43.06 9
12 Joshua Youngs 12 Niles Brandywine 19:46.02 --
13 Aaron McMaster 11 Holland Calvary Chri 19:49.52 --
14 Trenton Litchfield 9 Gobles 20:55.19 --
15 James Webb 10 Jackson Preparatory 22:10.30 10
16 Daniel Spilter 9 Jackson Preparatory 23:08.88 11
17 Hassan Ahmad 11 Jackson Preparatory 24:53.53 12



Varsity Boys I 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3
=================================================================
1 Grand Rapids Covenan 6 1 2 3
Total Time: 50:12 Average: 16:43.75 1-3 Split: 35
2 Comstock 15 4 5 6
Total Time: 53:52 Average: 17:57.19 1-3 Split: 51
3 Bloomingdale 24 7 8 9
Total Time: 57:25 Average: 19:08.06 1-3 Split: 1:02
4 Jackson Preparatory 33 10 11 12
Total Time: 1:10:13 Average: 23:24.24 1-3 Split: 2:44





Varsity Boys II 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Sammy Moran 11 Otsego A 16:58.43 1
2 Luke Koopman 10 Hamilton 17:45.99 2
3 Trenton Peters 11 Hamilton 17:47.94 3
4 Kyle Cater 11 Lowell 17:56.88 4
5 Jake Bundy 10 Sturgis 17:58.67 5
6 Chase Cushman 11 Plainwell 17:59.41 6
7 Eli Fournier 10 GR Northview 18:00.63 7
8 Cam Brylowski 12 Otsego A 18:04.43 8
9 Isaiah Johnson 10 Sparta 18:05.48 9
10 Cayden O'Brien 11 Hamilton 18:06.79 10
11 Brendan Sprowls 11 Sturgis 18:14.91 11
12 Elliott Klingenberg 11 Hamilton 18:19.24 12
13 John Galbraith 11 Sparta 18:22.24 13
14 Braden Kilpatrick 11 Sparta 18:26.60 14
15 Jacob Hopson 9 Plainwell 18:31.52 15
16 Erik Christafferson 12 Sparta 18:35.76 16
17 Jacob Goodrich 11 Otsego A 18:39.02 17
18 Thomas Loftus 10 Allegan 18:42.11 18
19 Luke Larson 11 GR Northview 19:00.95 19
20 Ryan Stearns 12 Paw Paw 19:10.39 20
21 Blade Porterfield 12 Allegan 19:22.92 21
22 Haram Gil 9 GR Northview 19:23.65 22
23 Steven Orrostieta 12 Sturgis 19:30.86 23
24 Ethan Klaiss 9 GR Northview 19:33.92 24
25 Eli Gentz 9 Paw Paw 19:36.46 25
26 Adam Smith 9 Allegan 19:47.80 26
27 Kaven Withrow 9 Allegan 19:51.39 27
28 Danniel Hopson 9 Plainwell 19:53.90 28
29 Blake Wilson 10 Paw Paw 19:59.26 29
30 Andrew Baker 9 Sturgis 20:09.89 30
31 Andrew Hopson 12 Plainwell 20:10.27 31
32 Hunter Shreve 10 Paw Paw 20:20.15 32
33 Conner Meyers 10 Lowell 20:35.75 33
34 Chase Miller 11 Lowell 20:53.88 34
35 Alex Brandt 10 Lowell 21:15.34 35



Varsity Boys II 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 (4)
=================================================================
1 Hamilton 15 2 3 10 12
Total Time: 53:41 Average: 17:53.58 1-3 Split: 21
2 Otsego A 26 1 8 17 -
Total Time: 53:42 Average: 17:53.96 1-3 Split: 1:41
3 Sparta 36 9 13 14 16
Total Time: 54:55 Average: 18:18.11 1-3 Split: 22
4 Sturgis 39 5 11 23 30
Total Time: 55:45 Average: 18:34.82 1-3 Split: 1:33
5 GR Northview 48 7 19 22 24
Total Time: 56:26 Average: 18:48.41 1-3 Split: 1:24
6 Plainwell 49 6 15 28 31
Total Time: 56:25 Average: 18:48.28 1-3 Split: 1:55
7 Allegan 65 18 21 26 27
Total Time: 57:53 Average: 19:17.61 1-3 Split: 1:06
8 Lowell 71 4 33 34 35
Total Time: 59:27 Average: 19:48.84 1-3 Split: 2:57
9 Paw Paw 74 20 25 29 32
Total Time: 58:47 Average: 19:35.37 1-3 Split: 49



Varsity Boys II 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Brice VanOverloop 10 Grand Rapids Covenan 17:24.07 1
2 Mike Altena 10 Grand Rapids Covenan 17:24.91 2
3 Phil Dommisse 11 Grand Rapids Covenan 18:06.45 3
4 Mubark Hasan 11 Comstock 18:24.54 4
5 Travis Lubbers 9 Grand Rapids Covenan 18:37.51 5
6 Rush Rodwan 12 Comstock 19:08.47 6
7 Tanner Phares 12 Comstock 20:17.50 7
8 Zach Disbrow 9 Bloomingdale 20:26.87 8
9 Garret Green 11 Comstock 20:48.50 9
10 Tim Douglas 9 Bloomingdale 21:59.99 10
11 Albert Rawson 10 Bloomingdale 24:28.50 11



Varsity Boys II 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 (4)
=================================================================
1 Grand Rapids Covenan 6 1 2 3 5
Total Time: 52:56 Average: 17:38.48 1-3 Split: 43
2 Comstock 17 4 6 7 9
Total Time: 57:51 Average: 19:16.84 1-3 Split: 1:53
3 Bloomingdale 29 8 10 11 -
Total Time: 1:06:56 Average: 22:18.46 1-3 Split: 4:02





Varsity Girls II 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Gracie VerHage 10 Otsego A 19:35.08 1
2 Sydney Kubiak 9 Otsego A 19:47.53 2
3 Madison Secord 12 Otsego A 20:04.86 3
4 Katie Theis 11 Otsego A 20:31.89 4
5 Jennica Schaffer 11 Hamilton 20:55.80 5
6 Delaney Bush 12 Otsego B 20:58.92 6
7 Brenna Stratton 10 Otsego B 21:12.72 7
8 Melinda Overbeek 12 Hamilton 21:29.89 8
9 Katrina Droski 10 Lowell 21:43.44 9
10 Eryn Dendel 10 Otsego B 21:49.32 10
11 Sarah Hackman 11 Sturgis 21:57.03 11
12 Haley Denton 9 GR Northview 22:01.69 12
13 Vanessa Hubert 11 Sparta 22:02.04 13
14 Cassie Herman 10 Sturgis 22:02.43 14
15 Dawn Kondor 10 Lowell 22:02.96 15
16 Kristen Brylowski 9 Otsego B 22:03.47 16
17 Sarah Monterusso 12 Sparta 22:20.00 17
18 Carley Andrews 12 Sparta 22:20.61 18
19 Jenna Murdock 9 Sparta 22:21.60 19
20 Emma Robertson 12 Sturgis 22:32.63 20
21 Mekare Elliott 12 Lowell 22:34.21 21
22 Isabelle Luke 11 GR Northview 23:04.40 22
23 Megan Khodl 12 Lowell 23:14.21 23
24 Grace Pate 10 Hamilton 23:21.67 24
25 Emy Reyes 12 Sturgis 23:43.01 25
26 Carolyn Kunst 10 GR Northview 23:43.97 26
27 Ashley Helmer 11 GR Northview 24:09.95 27
28 Rebecca Ruimveld 10 Plainwell 24:20.71 28
29 Brooke Sousley 12 Allegan 24:21.75 29
30 Sydney James 10 Plainwell 24:22.77 30
31 Jasmine Schierbeek 9 Allegan 24:23.14 31
32 Olivia Alward 11 Plainwell 24:45.49 32
33 Emma Sabin 10 Plainwell 24:50.76 33
34 Rachel Pokornowski 11 Allegan 25:56.69 34
35 Katie Simon 11 Paw Paw 26:30.68 35
36 Hailey Emmons 10 Paw Paw 26:47.52 36
37 Alexis Wallin 11 Paw Paw 27:02.54 37



Varsity Girls II 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 (4)
=================================================================
1 Otsego A 6 1 2 3 4
Total Time: 59:28 Average: 19:49.16 1-3 Split: 30
2 Otsego B 23 6 7 10 16
Total Time: 1:04:01 Average: 21:20.32 1-3 Split: 51
3 Hamilton 37 5 8 24 -
Total Time: 1:05:48 Average: 21:55.79 1-3 Split: 2:26
4 Lowell 45 9 15 21 23
Total Time: 1:06:21 Average: 22:06.87 1-3 Split: 51
5 Sturgis 45 11 14 20 25
Total Time: 1:06:33 Average: 22:10.70 1-3 Split: 36
6 Sparta 48 13 17 18 19
Total Time: 1:06:43 Average: 22:14.22 1-3 Split: 19
7 GR Northview 60 12 22 26 27
Total Time: 1:08:51 Average: 22:56.69 1-3 Split: 1:43
8 Plainwell 90 28 30 32 33
Total Time: 1:13:29 Average: 24:29.66 1-3 Split: 25
9 Allegan 94 29 31 34 -
Total Time: 1:14:42 Average: 24:53.86 1-3 Split: 1:35
10 Paw Paw 108 35 36 37 -
Total Time: 1:20:21 Average: 26:46.92 1-3 Split: 32




Varsity Girls II 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Leah Kuiper 11 Grand Rapids Covenan 21:40.46 1
2 Amber Bos 9 Grand Rapids Covenan 21:47.03 2
3 Lydia Kamps 12 Grand Rapids Covenan 21:58.04 3
4 Melanie Hanko 10 Grand Rapids Covenan 22:40.40 4
5 Danni Goodwin 9 Gobles 22:53.42 5
6 Emily Lopez 9 Gobles 23:03.35 6
7 Juelianina Zimmerman 10 Niles Brandywine 24:16.90 --
8 Kat Cooper 11 Gobles 25:25.96 7
9 Nareai McPherson 9 Comstock 26:04.64 --
10 Katie Rooney 10 Comstock 29:31.38 --
11 Lexi Pastor 9 Bloomingdale 30:30.45 --



Varsity Girls II 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 (4)
=================================================================
1 Grand Rapids Covenan 6 1 2 3 4
Total Time: 1:05:26 Average: 21:48.51 1-3 Split: 18
2 Gobles 18 5 6 7 -
Total Time: 1:11:23 Average: 23:47.58 1-3 Split: 2:33





Open Mixed 5000 Meter Run
===================================================================
Name S Yr Team Time Pts
-------------------------------------------------------------------
1 Brian Kalsbeek M Unattached 19:02.21 --
2 Kevin Patmore M Unattached 20:37.36 --
3 Jared Kraker M Unattached 21:15.45 --
4 Serafin Llerema M Unattached 21:58.89 --
5 Bryan Denman F Unattached 21:59.33 --
6 Noah Bertrm M Unattached 22:05.64 --
7 Maggie Wilkinson F Unattached 22:53.36 --
8 Justin Looyenga M Unattached 23:09.77 --
9 Jack Thom M Unattached 23:23.24 --
10 vince Benincasa M Unattached 25:07.69 --
11 Corbin Fleischmann M 6 MS_Thornapple Kellog 25:59.01 --
12 Greg VanHoven M Unattached 27:59.38 --
13 Matthew Smith M 6 MS_Thornapple Kellog 28:32.52 --
14 Tom Bertram M Unattached 29:26.89 --
15 Katie McNabnay F Unattached 30:28.47 --
16 Andrea Ortell F Unattached 30:51.05 --



JV Girls 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Erin Wooten 12 Sparta 21:30.18 1
2 Kyla Dixon 11 Lowell 22:07.49 2
3 Jenna Hoover 9 Sparta 22:13.40 3
4 Haley Nieuwkoop 9 Lowell 22:24.12 4
5 Shyla Tomsa 9 Hamilton 22:49.78 --
6 Kara Minderhoud 12 Grand Rapids Covenan 23:02.42 5
7 Veronica Powers 11 Otsego A 23:02.73 6
8 Marlie Fowler 9 Lowell 23:11.68 7
9 Ava Sousa 10 Sparta 23:14.49 8
10 Kelly Lubbers 9 Grand Rapids Covenan 23:17.97 9
11 Nicole Beckmann 9 GR Northview 23:22.27 10
12 Abby Kuiper 12 Grand Rapids Covenan 23:22.76 11
13 Jade Mergen-Henry 10 Plainwell 23:24.01 12
14 Morgan Thomas 9 Otsego A 23:35.53 13
15 Julia Robinson 9 Otsego A 23:39.41 14
16 Haley Engles 12 Lowell 23:43.53 15
17 Courtney Spronk 9 Grand Rapids Covenan 23:49.15 16
18 Grace Buchanan 11 Sparta 23:50.86 17
19 Valeria Garcia Luna 12 Sturgis 23:55.91 18
20 Megan Lowell 12 GR Northview 24:02.40 19
21 Natalie Cochrill 9 GR Northview 24:07.23 20
22 Madelyn Monsma 9 Grand Rapids Covenan 24:14.73 21
23 Hanna Tolle 12 Hamilton 24:23.87 --
24 Madison Palethorpe 10 Sparta 24:27.82 22
25 Sarah Kalsbeek 9 Grand Rapids Covenan 24:28.25 23
26 Kenna Sieber 9 Plainwell 24:38.70 24
27 Layla Huizinga 10 GR Northview 24:43.97 25
28 Courtney Moelker 9 Grand Rapids Covenan 24:46.14 26
29 Katheryn Irwin 12 Plainwell 24:53.13 27
30 Becca Leroy 12 Plainwell 24:56.46 28
31 Shelby Pitchure 12 GR Northview 24:57.66 29
32 Marissa Folkert 9 Holland Calvary Chri 24:59.49 --
33 Jasmyn Johnston 10 Plainwell 25:00.01 30
34 Katia Wiles 12 GR Northview 25:02.89 31
35 Cate Jewell 10 Plainwell 25:03.29 32
36 Chloe Steffes 9 GR Northview 25:05.70 33
37 Keely Siegel 12 GR Northview 25:10.75 --
38 Tiffany Munoz 9 Sturgis 25:17.50 34
39 Elise Boven 9 Grand Rapids Covenan 25:24.85 --
40 Kaitlyn Batchelor 9 GR Northview 25:33.31 --
41 Gwen Kelley 10 Sparta 25:36.85 35
42 Gabbie Gushwa 10 Sturgis 25:37.35 36
43 Samantha Preist 11 Sparta 25:38.49 37
44 Emily Johnson 11 GR Northview 25:40.35 --
45 Maddie Cook 12 Sparta 25:41.05 --
46 Anna Langerak 11 Grand Rapids Covenan 25:42.21 --
47 Clarissa Hubert 11 Sparta 25:46.67 --
48 Jessica Gonzalez 10 Sturgis 25:49.37 38
49 Sophia Cook 12 GR Northview 25:51.27 --
50 Olivia Harlow 12 Plainwell 25:56.79 39
51 Ellie Beachler 11 Plainwell 25:58.90 --
52 Laura Rau 12 Grand Rapids Covenan 26:04.82 --
53 Sarah Moran 11 Otsego A 26:05.51 40
54 Rylie Bundy 9 Sturgis 26:10.94 41
55 Elle Coble 12 Lowell 26:12.56 42
56 Bryanna VanBaren 10 Grand Rapids Covenan 26:12.99 --
57 Katie Perry 9 Sparta 26:14.45 --
58 Mary O'Connor 11 GR Northview 26:22.25 --
59 Taylor Vink 11 Grand Rapids Covenan 26:28.91 --
60 Laura Frey 9 GR Northview 26:29.87 --
61 Maddison Allan 10 Sturgis 26:35.58 43
62 Alexis Ware 12 Otsego A 26:40.59 44
63 Jessica Thornsbury 11 Sparta 26:43.21 --
64 Arianna Foresman 11 Allegan 27:01.69 --
65 Janella Garcia 10 Sturgis 27:06.41 45
66 Collen O'Connor 9 GR Northview 27:11.51 --
67 Shannon McKay 12 GR Northview 27:16.30 --
68 Teagan White 12 GR Northview 27:18.23 --
69 Angela Duran 10 Sturgis 27:29.99 --
70 Christianna Trutsch 11 Allegan 27:37.01 --
71 Rachael Kuipers 10 Holland Calvary Chri 27:43.03 --
72 Jenna VanBaren 12 Grand Rapids Covenan 27:49.79 --
73 Kendra Kamps 12 Grand Rapids Covenan 28:12.98 --
74 Bailee Rieman 12 Plainwell 28:16.08 --
75 Alaina Cholometes 12 Sturgis 28:33.49 --
76 Annalise Murphy 12 GR Northview 28:39.01 --
77 Ashley Robinette 9 GR Northview 28:44.92 --
78 Christina Frey 12 GR Northview 29:00.24 --
79 Brisa Leighton 9 Paw Paw 29:27.83 --
80 Kathryn Miller 11 Lowell 29:39.94 46
81 Natalia Johnston 11 Plainwell 29:51.11 --
82 Anahy Garcia 12 Paw Paw 30:39.29 --
83 Karina Pantoja 12 Paw Paw 31:24.65 --
84 Elise Pelletier 11 Paw Paw 32:06.24 --
85 Rachael Bosch 9 Plainwell 32:30.01 --
86 Hailey Mulder 12 Grand Rapids Covenan 34:26.44 --



JV Girls 3200 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Sparta 51 1 3 8 17 22 35 37
Total Time: 1:55:17 Average: 23:03.35 1-5 Split: 2:58
2 Grand Rapids Covenan 62 5 9 11 16 21 23 26
Total Time: 1:57:48 Average: 23:33.41 1-5 Split: 1:13
3 Lowell 70 2 4 7 15 42 46 -
Total Time: 1:57:40 Average: 23:31.88 1-5 Split: 4:06
4 GR Northview 103 10 19 20 25 29 31 33
Total Time: 2:01:14 Average: 24:14.71 1-5 Split: 1:36
5 Otsego A 117 6 13 14 40 44 - -
Total Time: 2:03:04 Average: 24:36.76 1-5 Split: 3:38
6 Plainwell 121 12 24 27 28 30 32 39
Total Time: 2:02:53 Average: 24:34.47 1-5 Split: 1:36
7 Sturgis 167 18 34 36 38 41 43 45
Total Time: 2:06:52 Average: 25:22.22 1-5 Split: 2:16




JV Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ethan Kamps 9 Grand Rapids Covenan 18:34.83 1
2 Brett Kalsbeek 9 Grand Rapids Covenan 18:37.90 2
3 Nicholas Arnold 9 GR Northview 19:00.36 3
4 Bryce Kent 10 GR Northview 19:05.14 4
5 Justin Postal 9 Sparta 19:08.78 5
6 Ethan Oudbier 9 Sparta 19:09.31 6
7 Jake Griffioen 12 Grand Rapids Covenan 19:10.05 7
8 Jon Krebs 12 GR Northview 19:11.48 8
9 Jacob Molhoek 11 Sparta 19:13.94 9
10 Jeffrey Vandonsalaar 9 Grand Rapids Covenan 19:18.10 10
11 Devin Scott 9 GR Northview 19:24.29 11
12 Nathaniel Walsh 11 GR Northview 19:27.82 12
13 Ben VanHuis 10 Hamilton 19:28.44 --
14 Seth Palmer 10 Lowell 19:34.62 13
15 Zach Koole 12 Grand Rapids Covenan 19:40.24 14
16 Caleb Eastman 10 GR Northview 19:40.70 15
17 Jayden Kalsbeek 9 Grand Rapids Covenan 19:46.50 16
18 Andrew Christian 11 GR Northview 19:47.00 17
19 Noah Franks 9 Sturgis 19:50.14 --
20 David Tay 10 GR Northview 19:52.24 --
21 Jared Jasper 10 Allegan 19:52.61 --
22 Hamin Gil 10 GR Northview 20:04.26 --
23 Logan Wilson 10 Allegan 20:05.57 --
24 Drew Vanderwall 11 Sparta 20:05.99 18
25 Jack Mazurek 10 GR Northview 20:09.02 --
26 Steven Lockwood 10 Paw Paw 20:09.70 --
27 Max Julien 10 GR Northview 20:11.78 --
28 Jordan Hoekstra 12 Grand Rapids Covenan 20:13.69 19
29 Colton Borst 11 Allegan 20:20.51 --
30 Kyle Sokolowski 9 Sparta 20:21.54 20
31 Devin Baab 11 GR Northview 20:25.59 --
32 Abdiel Cardiel 10 Sturgis 20:27.36 --
33 Rodrigo Juarez 9 Comstock 20:44.53 --
34 Levi Spaman 11 Hamilton 20:46.95 --
35 Cole Kalsbeek 9 Grand Rapids Covenan 20:47.63 --
36 Jerry Scott 12 Sparta 20:48.05 21
37 Jacob Kooyer 11 GR Northview 20:52.60 --
38 Josh Moelker 12 Grand Rapids Covenan 20:52.98 --
39 T.J. Mastbergen 12 Grand Rapids Covenan 20:57.62 --
40 Trevor Jasper 10 Allegan 20:57.95 --
41 Brent Engelsma 9 Grand Rapids Covenan 20:59.52 --
42 Austin Sova 10 GR Northview 20:59.90 --
43 Zach Cleary 9 Otsego A 21:05.86 --
44 Nick Falkenstein 10 Sturgis 21:10.37 --
45 Ben Hackett 11 GR Northview 21:11.62 --
46 Louis Ortiz 9 Sparta 21:18.30 22
47 Jarrod Patmore 9 Plainwell 21:20.46 --
48 Jackson Huizinga 12 Grand Rapids Covenan 21:33.73 --
49 Daniel Moore 11 Lowell 21:34.03 23
50 Dino Sivley 10 Comstock 21:35.63 --
51 Jeremiah Cerriteno 11 GR Northview 21:40.78 --
52 Blake Kamps 9 Grand Rapids Covenan 21:48.00 --
53 Conner Lloyd 11 Sturgis 22:06.41 --
54 Jermiah Horton 10 Comstock 22:06.84 --
55 Stephen Rathbun 10 GR Northview 22:16.57 --
56 Daren Moelker 9 Grand Rapids Covenan 22:17.02 --
57 Caleb Moelker 10 Grand Rapids Covenan 22:39.77 --
58 Bradley VanBaren 9 Grand Rapids Covenan 22:45.82 --
59 Alex Christian 10 GR Northview 22:57.65 --
60 Dylan France 9 Otsego A 23:09.15 --
61 Kyle Rohen 11 GR Northview 23:13.91 --
62 Mason Winters 9 Lowell 23:18.01 24
63 Christian Davis 10 Lowell 23:20.28 25
64 Sebastian Nelson 9 Hamilton 23:55.03 --
65 Evan Johnson 10 Lowell 23:57.64 26
66 A.J. Bleier 9 Plainwell 24:18.70 --
67 Victor Planscencia 10 Comstock 24:19.01 --
68 Pit Vollmers 11 GR Northview 24:40.49 --
69 Alex Bennett 10 Sparta 24:49.70 --
70 Ryan Wooten 11 Sparta 24:57.01 --
71 Emillio Tobar 12 GR Northview 26:10.37 --
72 Joesph Friedel 12 Plainwell 30:19.58 --
73 Garrett Dunahee 9 GR Northview 34:55.11 --



JV Boys 3200 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Grand Rapids Covenan 34 1 2 7 10 14 16 19
Total Time: 1:35:22 Average: 19:04.23 1-5 Split: 1:06
2 GR Northview 38 3 4 8 11 12 15 17
Total Time: 1:36:10 Average: 19:13.82 1-5 Split: 28
3 Sparta 58 5 6 9 18 20 21 22
Total Time: 1:38:00 Average: 19:35.92 1-5 Split: 1:13
4 Lowell 111 13 23 24 25 26 - -
Total Time: 1:51:45 Average: 22:20.92 1-5 Split: 4:24





Middle School Girls 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Makenna Veen 8 MS_Plainwell 10:17.80 1
2 Audrey Meyering 8 MS_Thornapple Kellog 11:09.70 2
3 Heaven Watson 8 MS_Otsego 11:10.28 3
4 Hannah Johnson 8 MS_Hastings 11:20.12 4
5 Maria Germain 8 MS_Otsego 11:31.49 5
6 Taylor Price 8 MS_L. E. White (Alle 11:33.56 6
7 Elizabeth Meyering 8 MS_Thornapple Kellog 11:35.32 7
8 Ellen Young 8 MS_Hamilton 11:40.58 8
9 Lauren Myers 8 MS_Thornapple Kellog 11:42.39 9
10 Lexani Alejo 7 MS_Sturgis 11:45.04 10
11 Rebecca Gibson 8 MS_Plainwell 11:46.60 11
12 Mia Phillips 7 MS_Holland Black Riv 11:48.57 12
13 Lauren Vandyke 8 MS_Sparta 11:49.30 13
14 Aubrey Shepherd 7 MS_Thornapple Kellog 11:50.29 14
15 Maya Klanderman 8 MS_Hamilton 11:51.26 15
16 Sabrina Powers 7 MS_Otsego 11:54.84 16
17 Bailey Miller 8 MS_Otsego 11:56.08 17
18 Kennedy VanderLugt 8 MS_Plainwell 11:57.82 18
19 Brooke Jipping 8 MS_Hamilton 11:58.38 19
20 MaKayle Weaton 7 MS_Paw Paw 11:58.81 20
21 Tessa Meggs 7 MS_Otsego 11:59.96 21
22 Paige Timpe 8 MS_Plainwell 12:05.30 22
23 Kiley Pedue 8 MS_Sturgis 12:05.98 23
24 Kendall Paige 8 MS_Sparta 12:11.36 24
25 Madison Bennett 7 MS_Sparta 12:13.32 25
26 Alivia TerMeer 8 MS_Plainwell 12:13.64 26
27 Christina Fink 7 MS_Holland Black Riv 12:14.04 27
28 Annabel Bishop 7 MS_L. E. White (Alle 12:14.53 28
29 Emma Koppers 7 MS_Otsego 12:16.09 29
30 Nadean Gutchess 8 MS_Thornapple Kellog 12:16.64 30
31 Lilly Rehm 8 MS_Sturgis 12:18.24 31
32 Katie Pattok 8 MS_Hastings 12:19.44 32
33 Alison Radke 7 MS_L. E. White (Alle 12:24.51 33
34 Angel Soper 7 MS_Plainwell 12:27.19 34
35 Anna Jackson 8 MS_Holland Black Riv 12:28.12 35
36 Meah Yunker 7 MS_Sturgis 12:31.60 36
37 Bella Charron 7 MS_Hamilton 12:33.36 37
38 Cassidy Engels 8 MS_Otsego 12:33.69 38
39 Laci Gottschalk 7 MS_Sturgis 12:34.03 39
40 Ashley Veldkamp 8 MS_Kalamazoo Christi 12:35.24 --
41 Moriah Sprague 7 MS_Thornapple Kellog 12:35.80 40
42 Angelica Ascencio 7 MS_Hamilton 12:41.20 41
43 Amber Widner 7 MS_Plainwell 12:43.32 42
44 Olivia Cabrera 8 MS_Hamilton 12:44.60 43
45 Kristen Quertermus 8 MS_Plainwell 12:45.64 --
46 Gracie DeWent 8 MS_Thornapple Kellog 12:48.24 44
47 Tori VanTamelen 7 MS_Hamilton 12:49.32 45
48 Rylie Bjorkman 7 MS_Sparta 12:57.70 46
49 Polina Riggin 7 MS_Plainwell 13:00.09 --
50 Brooke Winengar 8 MS_Plainwell 13:04.59 --
51 Jen Johnson 7 MS_Hamilton 13:05.57 --
52 Abby Sandahl 7 MS_Gobles 13:07.24 --
53 Kalyn Wedeven 7 MS_Hamilton 13:08.05 --
54 Maggie Mills 7 MS_Otsego 13:09.64 --
55 Vicki Woolam 8 MS_Bloomingdale 13:11.38 --
56 Zoe Anderson 8 MS_Holland Black Riv 13:14.36 47
57 McKaylya Page 7 MS_L. E. White (Alle 13:14.71 48
58 Keaghan Kelly 7 MS_Gobles 13:16.19 --
59 Haven Beyer 7 MS_Thornapple Kellog 13:16.96 --
60 Mackenzie Miller 7 MS_Paw Paw 13:21.38 49
61 Rayana Sahagun 8 MS_Sparta 13:24.44 50
62 Baillie Morton 8 MS_L. E. White (Alle 13:25.79 51
63 Abby Nawrocki 7 MS_Grand Rapids Cath 13:26.55 52
64 Olaisa Moss 7 MS_Bloomingdale 13:28.23 --
65 Carly Duba 8 MS_Grand Rapids Cath 13:32.11 53
66 Genevieve Manderfield 7 MS_Holland Black Riv 13:37.19 54
67 payton dam 7 MS_Plainwell 13:42.57 --
68 Rachel Webb 7 MS_L. E. White (Alle 13:45.07 55
69 Kayla Morris 8 MS_Hastings 13:46.89 56
70 Sophia Yost 8 MS_Sparta 13:51.00 57
71 Madelynn Jurries 7 MS_Hamilton 13:51.46 --
72 Katie Cook 8 MS_Hastings 13:52.16 58
73 Ashley Goodrich 7 MS_Otsego 13:55.74 --
74 Aanya Usmani 7 MS_Holland Black Riv 13:58.24 59
75 Geneva Webber-smith 7 MS_Otsego 14:01.70 --
76 McKenzie Cooper 8 MS_Thornapple Kellog 14:03.30 --
77 Lili Moore 8 MS_Otsego 14:05.52 --
78 Ciara Byrne 7 MS_Grand Rapids Cath 14:12.40 60
79 Audra Eding 7 MS_Hamilton 14:19.90 --
80 Delanee Murphy 7 MS_Sturgis 14:23.08 61
81 Elli Crandall 7 MS_Hamilton 14:23.56 --
82 Karina Hess 7 MS_Otsego 14:25.22 --
83 Hannah Klok 7 MS_Otsego 14:25.54 --
84 Bri Stanard 8 MS_Paw Paw 14:28.86 62
85 Kate Caldwell 7 MS_Thornapple Kellog 14:29.67 --
86 Nella Pashak 7 MS_Hamilton 14:30.52 --
87 Lizzie Hackett 7 MS_Grand Rapids Cath 14:32.21 63
88 Kennedi Young 7 MS_Thornapple Kellog 14:33.88 --
89 Ebbie Appel 7 MS_Thornapple Kellog 14:34.68 --
90 Aileen Blas-Barrios 7 MS_Sturgis 14:35.80 64
91 Paige Zellmer 7 MS_Thornapple Kellog 14:36.11 --
92 Hannah Fathman 7 MS_Hamilton 14:47.11 --
93 Amanda Fathman 7 MS_Hamilton 14:58.41 --
94 Meleah Bailey 7 MS_Thornapple Kellog 15:00.08 --
95 Kristen Hicks 7 MS_Otsego 15:02.68 --
96 Alejandra Lemus 8 MS_Plainwell 15:04.62 --
97 Isabella Molina 8 MS_Sparta 15:04.98 65
98 Kate VanderMolen 8 MS_Thornapple Kellog 15:14.10 --
99 Emily Young 7 MS_Hamilton 15:25.78 --
100 Sydney Koob 7 MS_Plainwell 15:27.32 --
101 Brenda Aquino 7 MS_Sturgis 15:47.77 --
102 Lillion Benserger 7 MS_Holland Black Riv 15:49.70 66
103 Lillian Gerow 8 MS_Holland Black Riv 15:53.57 --
104 Kaylee Marshall 8 MS_Plainwell 15:56.06 --
105 Ashley Vandemaele 8 MS_Plainwell 15:57.24 --
106 Loralle Pennington 8 MS_Holland Black Riv 15:59.35 --
107 Adrienne Wright 7 MS_Thornapple Kellog 16:03.89 --
108 Elyssa Stanard 8 MS_Paw Paw 16:08.65 67
109 Esabelle Finnie 7 MS_Thornapple Kellog 16:10.14 --
110 Addie Novak 7 MS_Holland Black Riv 16:13.23 --
111 Pauline Weis 6 MS_Grand Rapids Cath 16:14.52 68
112 Sophia Gumbko 6 MS_Grand Rapids Cath 16:14.94 69
113 Taryn Welling 7 MS_Paw Paw 16:26.14 70
114 Amelia Zoch 7 MS_L. E. White (Alle 16:30.11 71
115 Kenzie McManus 8 MS_Thornapple Kellog 16:36.66 --
116 Amber Spiece 7 MS_Bloomingdale 16:52.42 --
117 Bizzy Vandenbos 7 MS_Paw Paw 17:03.79 72
118 AJ Flanders 7 MS_Paw Paw 17:53.03 73
119 Jordan Chester 8 MS_Plainwell 18:31.67 --
120 Eda Mendell 7 MS_L. E. White (Alle 18:33.91 --
121 Katie Groner 7 MS_Plainwell 18:44.46 --
122 Lexi Luyk 8 MS_Thornapple Kellog 19:21.22 --
123 Olivia Oger 7 MS_Hastings 19:35.04 74
124 Mackenzie Russell 8 MS_Plainwell 19:54.07 --
125 Emma Chapman 8 MS_Thornapple Kellog 20:00.47 --
126 Hailey Smith 8 MS_Plainwell 20:04.38 --



Middle School Girls 3200 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 MS_Otsego 62 3 5 16 17 21 29 38
Total Time: 58:33 Average: 11:42.53 1-5 Split: 50
2 MS_Thornapple Kellog 62 2 7 9 14 30 40 44
Total Time: 58:35 Average: 11:42.87 1-5 Split: 1:07
3 MS_Plainwell 78 1 11 18 22 26 34 42
Total Time: 58:22 Average: 11:40.24 1-5 Split: 1:56
4 MS_Hamilton 120 8 15 19 37 41 43 45
Total Time: 1:00:45 Average: 12:08.96 1-5 Split: 1:01
5 MS_Sturgis 139 10 23 31 36 39 61 64
Total Time: 1:01:15 Average: 12:14.98 1-5 Split: 49
6 MS_Sparta 158 13 24 25 46 50 57 65
Total Time: 1:02:37 Average: 12:31.23 1-5 Split: 1:36
7 MS_L. E. White (Alle 166 6 28 33 48 51 55 71
Total Time: 1:02:54 Average: 12:34.62 1-5 Split: 1:53
8 MS_Holland Black Riv 175 12 27 35 47 54 59 66
Total Time: 1:03:23 Average: 12:40.46 1-5 Split: 1:49
9 MS_Hastings 224 4 32 56 58 74 - -
Total Time: 1:10:54 Average: 14:10.73 1-5 Split: 8:15
10 MS_Paw Paw 268 20 49 62 67 70 72 73
Total Time: 1:12:24 Average: 14:28.77 1-5 Split: 4:28
11 MS_Grand Rapids Cath 296 52 53 60 63 68 69 -
Total Time: 1:11:58 Average: 14:23.56 1-5 Split: 2:48





Elementary Girls K-6 2500 Meter Run
===================================================================
Name S Yr Team Time Pts
-------------------------------------------------------------------
1 Madelyn Frens F 6 MS_Kalamazoo Christi 11:15.46 1
2 Taylor Kiss F 6 MS_Sturgis 11:59.44 --
3 Joy Wolfe F 6 MS_Otsego 12:12.01 2
4 Grace Ruimveld F 6 MS_Plainwell 12:12.34 3
5 Jessica Durkee F 6 MS_Thornapple Kellog 12:13.17 4
6 Ali Janke F 6 MS_Otsego 12:27.65 5
7 morgan try F 6 MS_Plainwell 12:30.35 6
8 Allison Teed F 6 MS_Hastings 12:43.70 7
9 Ainsley Oliver F 6 MS_Thornapple Kellog 12:44.02 8
10 Hannah Arends F 6 MS_Grand Rapids Cath 12:54.94 9
11 Lily Offringa F 6 MS_Kalamazoo Christi 12:56.55 10
12 Zoie Banger F 6 MS_Hamilton 13:01.16 11
13 Madyson Oudbier F 5 MS_Sparta 13:01.58 --
14 Taylor Calloway F 6 MS_Sturgis 13:13.61 --
15 Paige Miller F 6 MS_Paw Paw 13:19.64 --
16 Kiah Nichols F 6 MS_Thornapple Kellog 13:23.33 12
17 Carissa Strouse F 6 MS_Hastings 13:23.75 13
18 Korin Whitcomb F 6 MS_Sturgis 13:27.38 --
19 Elizabeth Burrill F 6 MS_Otsego 13:28.38 14
20 Brinley Badders F 6 MS_Otsego 13:28.86 15
21 Tristen Cross F 6 MS_Thornapple Kellog 13:30.16 16
22 Alison Fish F 6 MS_Sturgis 13:30.78 --
23 Jackline Molhoek F 6 MS_Sparta 13:33.30 --
24 Grace McNabnay F 6 MS_Thornapple Kellog 13:34.77 17
25 Vanessa Hedberg F 6 MS_Hamilton 13:35.15 18
26 Claudia Stachura F 6 MS_Otsego 13:40.61 19
27 Annika Pearson F 6 MS_Holland Black Riv 13:42.62 --
28 Ava Freiman F 6 MS_Holland Black Riv 13:43.39 --
29 Emma Conniff F 6 MS_Otsego 13:46.44 20
30 Ashley Koopman F 6 MS_Hamilton 14:05.94 21
31 Brinley Obrien F 6 MS_Hamilton 14:07.55 22
32 Maggie Duba F 6 MS_Grand Rapids Cath 14:09.96 23
33 Mackenzie Hill F 6 MS_Plainwell 14:16.87 24
34 Tennessee Traxler F 4 MS_Sparta 14:18.13 --
35 Libby Gilbert F 6 MS_Grand Rapids Cath 14:20.98 25
36 Leah Luyk F 6 MS_Thornapple Kellog 14:22.07 26
37 Jocelynne Moore F 6 MS_Thornapple Kellog 14:22.38 27
38 Raya Mergen-Henry F MS_Plainwell 14:25.30 28
39 Autumn Wheeler F 6 MS_L. E. White (Alle 14:38.82 --
40 Lexi Munster F 5 MS_Grand Rapids Cath 14:40.83 29
41 Megan Benincasa F 6 MS_Plainwell 14:42.62 30
42 Chloe Powers F 6 MS_Thornapple Kellog 14:46.43 --
43 Kendall Snyder F 6 MS_Thornapple Kellog 14:47.73 --
44 Ellen Shults F 6 MS_Hastings 14:49.05 31
45 Madyson Marshall F 6 MS_Plainwell 14:50.74 32
46 Ashlyn Thom F 6 MS_Plainwell 15:00.25 33
47 Aislynn Bierenga F 6 MS_Thornapple Kellog 15:03.40 --
48 Emily Morrin F 6 MS_Grand Rapids Cath 15:09.10 34
49 Bella Festerling F Unattached 15:12.24 --
50 Madison Ling F 6 MS_Kalamazoo Christi 15:13.98 35
51 Lainie Antisdale F 6 MS_Kalamazoo Christi 15:29.10 36
52 Reese Terpstra F 6 MS_Thornapple Kellog 15:37.89 --
53 Ava Schwan F 6 MS_Kalamazoo Christi 15:38.25 37
54 Rachel Mackellar F 6 MS_Thornapple Kellog 15:40.46 --
55 Grace Kurr F 6 MS_Hastings 15:45.95 38
56 Kiersten Martin F 5 MS_Grand Rapids Cath 15:47.59 39
57 Hannah Crozier F 6 MS_Hastings 15:59.25 40
58 Becca Vandenbelt F 6 MS_Hamilton 16:09.05 41
59 Abby Miles F 6 MS_Otsego 16:13.76 42
60 Kali Schwartz F 6 MS_Otsego 16:16.17 --
61 Paris Viviano F 6 MS_Thornapple Kellog 16:22.73 --
62 Makenna Mars F 6 MS_Otsego 16:25.62 --
63 Emily Brownell F 6 MS_Hastings 16:34.97 43
64 Maddie McCrumb F 6 MS_Thornapple Kellog 16:36.77 --
65 Lauren Fox F 6 MS_Kalamazoo Christi 16:44.74 44
66 Elise DeKoekkoek F 6 MS_Kalamazoo Christi 16:49.31 45
67 Madi Kehoe F 6 MS_Grand Rapids Cath 16:51.97 46
68 Aislan Sikkel F 5 MS_Grand Rapids Cath 16:52.87 --
69 Katie Tobin F 6 MS_Plainwell 16:56.27 --
70 Sydney Wedeven F 6 MS_Hamilton 17:02.97 47
71 Annelise Lee F 5 MS_Grand Rapids Cath 17:11.53 --
72 Lucy Fornetti F 5 MS_Grand Rapids Cath 17:40.45 --
73 Hannah Vann F 6 MS_Hastings 18:00.99 48
74 Kristina Hegedus F 6 MS_Otsego 20:04.11 --
75 Maggie Pierce F 6 MS_Plainwell 20:26.83 --
76 Skyler Pyper F 5 MS_Grand Rapids Cath 21:04.44 --
77 Kira Smith F 6 MS_Grand Rapids Cath 21:22.86 --
78 Grace Price F 6 MS_Hastings 24:39.02 --
79 Kallie Leary F 6 MS_Hastings 25:37.47 --



Elementary Mixed K-6 2500 Meter Run Team Scores
===================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================
1 MS_Otsego 55 2 5 14 15 19 20 42
Total Time: 1:05:18 Average: 13:03.51 1-5 Split: 1:29
2 MS_Thornapple Kellog 57 4 8 12 16 17 26 27
Total Time: 1:05:26 Average: 13:05.09 1-5 Split: 1:22
3 MS_Plainwell 91 3 6 24 28 30 32 33
Total Time: 1:08:08 Average: 13:37.50 1-5 Split: 2:31
4 MS_Hamilton 113 11 18 21 22 41 47 -
Total Time: 1:10:59 Average: 14:11.77 1-5 Split: 3:08
5 MS_Kalamazoo Christi 119 1 10 35 36 37 44 45
Total Time: 1:10:34 Average: 14:06.67 1-5 Split: 4:23
6 MS_Grand Rapids Cath 120 9 23 25 29 34 39 46
Total Time: 1:11:16 Average: 14:15.17 1-5 Split: 2:15
7 MS_Hastings 129 7 13 31 38 40 43 48
Total Time: 1:12:42 Average: 14:32.34 1-5 Split: 3:16




Middle School Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Hunter Zartman 8 MS_Otsego 9:25.65 1
2 Chase Wilson 8 MS_Sparta 9:46.52 2
3 Blane Johnson 7 MS_L. E. White (Alle 9:53.10 3
4 Colton Obrien 8 MS_Hamilton 10:12.83 4
5 Maxwell Klein 8 MS_Grand Rapids Cath 10:14.04 5
6 Jacob Harmon 7 MS_Otsego 10:15.91 6
7 Darrion Thornburgh 8 MS_Sturgis 10:19.56 7
8 Lane Kimes 8 MS_Sturgis 10:25.57 8
9 Jonah Maichele 8 MS_Paw Paw 10:30.64 9
10 Justin Chilla 8 MS_Gobles 10:33.58 --
11 Hayden Korreck 8 MS_Otsego 10:34.01 10
12 Kyle Miedema 7 MS_Kalamazoo Christi 10:34.38 11
13 Ronald Umbenhour 8 MS_Bloomingdale 10:39.67 --
14 Johnathan Cardoza 7 MS_Thornapple Kellog 10:45.37 12
15 Austin Miller 8 MS_Plainwell 10:47.66 13
16 Luke Freyhoff 8 MS_Hamilton 10:48.79 14
17 Ethan Johnson 7 MS_Plainwell 10:50.92 15
18 Alex Larue 8 MS_Paw Paw 10:57.17 16
19 Andnet Deboer 7 MS_Otsego 11:01.02 17
20 Mavrick Manning 7 MS_Bloomingdale 11:01.53 --
21 Ethan Wooten 8 MS_Sparta 11:02.08 18
22 Owen Stender 7 MS_Otsego 11:03.21 19
23 Noah Deback 8 MS_Sparta 11:06.04 20
24 Jon Arnold 8 MS_Hastings 11:09.40 21
25 Andrew Kubiak 7 MS_Otsego 11:11.92 22
26 Braden Tolles 8 MS_Hastings 11:14.20 23
27 Brennan Lutz 7 MS_Thornapple Kellog 11:17.48 24
28 Josh Brown 8 MS_Hastings 11:18.74 25
29 Chase Hubert 7 MS_Sparta 11:19.11 26
30 Andrew Bickel 7 MS_Otsego 11:21.46 27
31 Aiden Makled 8 MS_Hastings 11:22.67 28
32 Tremaine Brown 7 MS_Sturgis 11:23.00 29
33 Brady Flanders 8 MS_Paw Paw 11:25.52 30
34 Randon Striplin 7 MS_Sparta 11:32.63 31
35 Kevin Tan 8 MS_Kelloggsville 11:36.33 --
36 Finley Tate 7 MS_Paw Paw 11:37.27 32
37 Aaron Hayes 7 MS_Paw Paw 11:37.65 33
38 Gabe VanPutten 7 MS_Sparta 11:38.96 34
39 Jake Maring 8 MS_Thornapple Kellog 11:39.62 35
40 Sullivan Prince 8 MS_Holland Black Riv 11:41.43 36
41 Cole Raphael 8 MS_Thornapple Kellog 11:42.61 37
42 William Rooseim 8 MS_Hastings 11:45.00 38
43 Kyle Parkhurst 8 MS_Hamilton 11:45.72 39
44 Kenny Bickford 7 MS_Thornapple Kellog 11:46.03 40
45 Blake Harris 8 MS_Hastings 11:47.60 41
46 Tim Lyon 8 MS_L. E. White (Alle 11:48.20 42
47 Logan Holewa 8 MS_Kalamazoo Christi 11:49.64 43
48 Tyler Wressel 7 MS_Paw Paw 11:51.01 44
49 Branden Larue 7 MS_Paw Paw 11:59.61 45
50 Griffin Seeber 8 MS_Hastings 12:00.96 46
51 Luc Mcpherson 7 MS_Otsego 12:04.37 --
52 Zachary Barnet 8 MS_Kalamazoo Christi 12:04.78 47
53 Cameron Zoet 7 MS_Thornapple Kellog 12:06.19 48
54 Trevor Thorpe 7 MS_L. E. White (Alle 12:06.84 49
55 Gavin Blades 7 MS_Plainwell 12:07.64 50
56 Noah Hardesty 8 MS_Plainwell 12:11.86 51
57 Luke Larimer 8 MS_Sturgis 12:12.50 52
58 Brendan Bundy 7 MS_Sturgis 12:12.91 53
59 Austin Ruth 8 MS_Thornapple Kellog 12:16.71 54
60 Mateo Arredondo 8 MS_Grand Rapids Cath 12:19.16 55
61 Wyatt Barendreght 7 MS_Sparta 12:19.56 56
62 Connor Sloan 8 MS_Hamilton 12:19.97 57
63 dDominic Vandenklzen 7 MS_Grand Rapids Cath 12:20.86 58
64 Jeremy Muñoz 8 MS_Sturgis 12:23.99 59
65 Jaime Berrios 8 MS_Grand Rapids Cath 12:24.30 60
66 Mitchell Rafter 7 MS_Hastings 12:24.77 --
67 Collin Wooten 8 MS_Sparta 12:25.97 --
68 Chad Garton 8 MS_Otsego 12:34.53 --
69 Micah Ortell 6 MS_Jackson Preparato 12:34.92 --
70 Grant Pearson 8 MS_Gobles 12:39.05 --
71 Cage Porterfield 8 MS_L. E. White (Alle 12:41.96 61
72 John Davidson 7 MS_Holland Black Riv 12:48.47 62
73 Camden Wesseldyke 8 MS_Plainwell 12:50.88 63
74 Riley Park 7 MS_Hastings 12:51.99 --
75 Keegan Barr 7 MS_Paw Paw 12:57.46 --
76 Mitchell Middleton 7 MS_Thornapple Kellog 12:58.14 --
77 Caleb Bowen 7 MS_Paw Paw 12:59.11 --
78 Aiden Williford 7 MS_Paw Paw 13:00.53 --
79 Blaine Brice 8 MS_Otsego 13:03.27 --
80 Evan Cowdry 8 MS_Sparta 13:06.02 --
81 Camden Schmitt 8 MS_Paw Paw 13:08.79 --
82 Alex Steward 8 MS_Hastings 13:09.91 --
83 Derek Rapa 7 MS_Otsego 13:11.41 --
84 David Roark 8 MS_L. E. White (Alle 13:14.76 64
85 Chris Sellers 7 MS_Plainwell 13:21.11 65
86 Zach Near 7 MS_Grand Rapids Cath 13:29.32 66
87 Josh Haskell 8 MS_Grand Rapids Cath 13:38.51 67
88 Elijah Laburn 7 MS_Holland Black Riv 13:39.91 68
89 Thomas Doyle 7 MS_Grand Rapids Cath 14:02.14 69
90 Gabe Mills 8 MS_Otsego 14:03.94 --
91 Aiden VanLoo 7 MS_Kalamazoo Christi 14:10.21 70
92 Charles Campbell 7 MS_Bloomingdale 14:10.61 --
93 Anthony Kinne 7 MS_Thornapple Kellog 14:15.28 --
94 Brendan Gross 7 MS_Otsego 14:17.57 --
95 Trent Lampen 7 MS_Hamilton 14:20.65 71
96 Nick Katsma 7 MS_L. E. White (Alle 14:20.98 72
97 Colton Kilpatrick 8 MS_Sparta 14:25.79 --
98 Andrew Carlyle 7 MS_Plainwell 14:28.23 73
99 Michael Heistand 8 MS_Paw Paw 14:32.75 --
100 Ryan Triemstra 8 MS_Kalamazoo Christi 14:34.16 74
101 Matthew Wreschinsky 7 MS_Holland Black Riv 14:41.95 75
102 Brendan Chaudoir 8 MS_Grand Rapids Cath 14:46.32 --
103 Ben VanHoven 7 MS_Thornapple Kellog 14:49.06 --
104 Claten Patten 7 MS_Hastings 14:50.91 --
105 Charles Miller 8 MS_Paw Paw 14:51.92 --
106 Tim Douglas 9 Bloomingdale 14:55.38 --
107 Jake Caron 7 MS_Paw Paw 14:56.23 --
108 Justin Edgington 8 MS_Plainwell 14:56.55 --
109 Brayden Huyser 7 MS_Hamilton 14:56.83 76
110 Joshua Merz 8 MS_Holland Black Riv 15:04.84 77
111 Isaac Benitez 7 MS_Sturgis 15:06.85 78
112 Henry Dykema 7 MS_Grand Rapids Cath 15:12.85 --
113 Gavin Denman 7 MS_Thornapple Kellog 15:39.95 --
114 Wesley Stewart 7 MS_Otsego 15:46.59 --
115 Dalton Soergel 7 MS_Sturgis 16:07.81 --
116 Garrett Slotman 6 MS_Otsego 16:44.28 --
117 Bryce Trail 8 MS_Sturgis 16:59.31 --
118 Shane Coykendall 7 MS_Thornapple Kellog 18:06.19 --
119 Tysen Wilson 7 MS_Kalamazoo Christi 18:46.10 79
120 Seth McColgan 7 MS_Sparta 19:29.64 --



Middle School Boys 3200 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 MS_Otsego 53 1 6 10 17 19 22 27
Total Time: 52:20 Average: 10:27.96 1-5 Split: 1:38
2 MS_Sparta 97 2 18 20 26 31 34 56
Total Time: 54:47 Average: 10:57.28 1-5 Split: 1:47
3 MS_Paw Paw 120 9 16 30 32 33 44 45
Total Time: 56:09 Average: 11:13.65 1-5 Split: 1:08
4 MS_Hastings 135 21 23 25 28 38 41 46
Total Time: 56:51 Average: 11:22.01 1-5 Split: 36
5 MS_Thornapple Kellog 148 12 24 35 37 40 48 54
Total Time: 57:12 Average: 11:26.23 1-5 Split: 1:01
6 MS_Sturgis 149 7 8 29 52 53 59 78
Total Time: 56:34 Average: 11:18.71 1-5 Split: 1:54
7 MS_Hamilton 185 4 14 39 57 71 76 -
Total Time: 59:28 Average: 11:53.60 1-5 Split: 4:08
8 MS_Plainwell 192 13 15 50 51 63 65 73
Total Time: 58:49 Average: 11:45.80 1-5 Split: 2:04
9 MS_L. E. White (Alle 219 3 42 49 61 64 72 -
Total Time: 59:45 Average: 11:56.98 1-5 Split: 3:22
10 MS_Grand Rapids Cath 244 5 55 58 60 66 67 69
Total Time: 1:00:48 Average: 12:09.54 1-5 Split: 3:16
11 MS_Kalamazoo Christi 245 11 43 47 70 74 79 -
Total Time: 1:03:14 Average: 12:38.64 1-5 Split: 4:00
12 MS_Holland Black Riv 318 36 62 68 75 77 - -
Total Time: 1:07:57 Average: 13:35.32 1-5 Split: 3:24



Elementary Boys K-6 2500 Meter Run
===================================================================
Name S Yr Team Time Pts
-------------------------------------------------------------------
1 Tucker Seelbinder M 6 MS_Kalamazoo Christi 10:46.50 --
2 Braden Griffin M 6 MS_Holland Black Riv 10:56.29 --
3 Vance Muenzer M 6 MS_L. E. White (Alle 11:19.97 --
4 Jackson Jones M 6 MS_Sparta 11:23.74 1
5 Christopher Landry M 6 MS_Sparta 11:35.07 2
6 Kenneth Munoz M 6 MS_Sturgis 11:42.00 --
7 Eli Veen M 6 MS_Plainwell 11:42.74 3
8 Jack Geukes M 6 MS_Thornapple Kellog 11:46.36 4
9 Jax Wilson M 5 MS_Sparta 11:51.44 5
10 Camden Reynolds M 6 MS_Thornapple Kellog 11:54.70 6
11 Tyler Zichterman M 6 MS_Kalamazoo Christi 11:55.08 --
12 Connor Strudwick M 6 MS_Sturgis 11:56.07 --
13 Evan Ludema M 6 MS_Plainwell 11:56.44 7
14 Lance Riddle M 6 MS_Sparta 11:59.79 8
15 Drew Nathan M 6 MS_Thornapple Kellog 12:10.94 9
16 Payton Wilkinson M 6 MS_Thornapple Kellog 12:15.10 10
17 Anthony Betten M 6 MS_Grand Rapids Cath 12:15.94 11
18 Logan Kolhoff M 6 MS_Otsego 12:18.82 12
19 Samuel Rehm M 6 MS_Sturgis 12:25.37 --
20 Greyson Borg M 6 MS_Hamilton 12:29.66 --
21 Austin Williford M 5 MS_Paw Paw 12:35.58 13
22 Nicholas Cockerel M 6 MS_Otsego 12:36.18 14
23 Dillon Vlietstra M 6 MS_Plainwell 12:39.74 15
24 Finley Russell M 6 MS_Grand Rapids Cath 12:42.34 16
25 Chris Douglas M 6 MS_Paw Paw 12:43.28 17
26 Carl Shadowens M 6 MS_Grand Rapids Cath 12:44.49 18
27 Ethan Doxey M 6 MS_Hamilton 12:47.46 --
28 Zac Byron M 6 MS_Otsego 12:51.52 19
29 elijah korreck M Unattached 12:53.50 --
30 Ben Hammonds M 5 MS_Grand Rapids Cath 13:05.53 20
31 Caleb Ewald M 6 MS_Holland Black Riv 13:08.93 --
32 Eli Festerling M Unattached 13:13.01 --
33 Nick Ramsey M 6 MS_Otsego 13:16.50 21
34 Trenton Johnson M 6 MS_Otsego 13:16.92 22
35 Gerrit Degraaf M MS_Sparta 13:17.32 23
36 Cole Muenzer M Unattached 13:24.18 --
37 Brayden Pease M 6 MS_Paw Paw 13:35.71 24
38 Aiden Manges M 6 MS_Paw Paw 13:37.06 25
39 Kyle Davis M 6 MS_Bloomingdale 13:41.17 --
40 Kenny Sheffer M Unattached 13:44.82 --
41 Josh Blades M 6 MS_Plainwell 13:45.70 26
42 Gage Pompileo M 6 MS_Otsego 13:49.43 27
43 Ethan Meyers M 6 MS_Sparta 13:50.22 28
44 Clay Oosting M MS_Sparta 13:56.42 29
45 Noah Momber M 5 MS_Sparta 13:56.77 --
46 Matt Koeman M 6 MS_Holland Black Riv 13:57.95 --
47 Matthew Prentice-Sao M Unattached 14:01.76 --
48 Kendyl Bjutma M 5 MS_Sparta 14:02.51 --
49 Logan Vernia M 6 MS_L. E. White (Alle 14:17.33 --
50 Jose Arellan M MS_Sparta 14:21.77 --
51 Gage Prange M 5 Unattached 14:27.76 --
52 Xavier Prentice-Sao M Unattached 14:41.18 --
53 Michael Blair M 6 MS_Thornapple Kellog 14:44.29 30
54 Corbin Fleischmann M 6 MS_Thornapple Kellog 14:45.42 31
55 Mason Phillips M Unattached 14:58.18 --
56 Spencer Lynch M 6 MS_Paw Paw 15:01.82 32
57 Will Ruiter M 6 MS_Hamilton 15:03.02 --
58 Matheson Verni M Unattached 15:17.14 --
59 Jose Berrios M 5 MS_Grand Rapids Cath 16:05.66 33
60 Owen Henry M 6 MS_Plainwell 16:59.72 34
61 Aiden VandenElzen M 5 MS_Grand Rapids Cath 17:00.30 35
62 Benjamin Logan M 6 MS_Holland Black Riv 17:07.00 --
63 Yash Hazari M 6 MS_Otsego 17:13.11 36
64 Garrett Cleary M 6 MS_Otsego 17:15.74 --
65 Noah Lee M Unattached 17:17.05 --
66 Kyler Hamlin M 6 MS_Sturgis 17:52.22 --
67 James Dickens M 5 MS_Grand Rapids Cath 18:07.35 37
68 Jack Howard M 5 MS_Grand Rapids Cath 18:11.77 --
69 Donovan Goodwin M 6 MS_Otsego 18:42.70 --
70 Zac Ploeg M 6 MS_Thornapple Kellog 20:25.24 38
71 Lucas Ploeg M 2 MS_Thornapple Kellog 23:56.74 --
72 Mitch Vann M 6 MS_Hastings 24:59.89 --
73 Drew Ploeg M 1 MS_Thornapple Kellog 26:08.98 --



Elementary Mixed K-6 2500 Meter Run Team Scores
===================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================
1 MS_Sparta 39 1 2 5 8 23 28 29
Total Time: 1:00:08 Average: 12:01.48 1-5 Split: 1:54
2 MS_Thornapple Kellog 59 4 6 9 10 30 31 38
Total Time: 1:02:52 Average: 12:34.28 1-5 Split: 2:58
3 MS_Plainwell 85 3 7 15 26 34 - -
Total Time: 1:07:05 Average: 13:24.87 1-5 Split: 5:17
4 MS_Otsego 88 12 14 19 21 22 27 36
Total Time: 1:04:20 Average: 12:51.99 1-5 Split: 59
5 MS_Grand Rapids Cath 98 11 16 18 20 33 35 37
Total Time: 1:06:54 Average: 13:22.80 1-5 Split: 3:50
6 MS_Paw Paw 111 13 17 24 25 32 - -
Total Time: 1:07:34 Average: 13:30.69 1-5 Split: 2:27