2015 Jackson Invitational

back to results

Sep. 26, 2015

2015 Jackson Invitational
Jackson, MI
Provided by A2 Race Management


D2D3D4 Jackson Invitational - 9/26/2015 7:00:00 PM
Ella Sharp Park, Jackson , MI

D2 Varsity Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------------------
1 Daniel Steele 12 Sturgis 16:09.1h 1
2 Shawn Bell 12 Sturgis 16:28.8h 2
3 Lake Buseth 11 Parma Western 16:34.7h 3
4 Matthew Levitt 12 East Grand Rapids-A 16:37.6h 4
5 Will Finch 10 Otsego 16:39.6h 5
6 Jack Schafer 11 Adrian 16:47.2h 6
7 Nathan Maurer 12 Williamston 16:51.2h 7
8 Jacob Inosencio 12 Parma Western 16:53.0h 8
9 Ben Fagen 10 Coldwater 16:55.5h 9
10 Alex Comerford 9 Otsego 16:58.9h 10
11 Josh Evers 12 Coldwater 17:03.2h 11
12 Gezahegn Starr 9 Parma Western 17:06.8h 12
13 Jack Lacasse 11 Tecumseh 17:08.5h 13
14 Garrett Smith 12 Williamston 17:15.3h 14
15 Jacob Starr 12 Otsego 17:18.8h 15
16 Chris Davis 10 Fowlerville 17:19.1h 16
17 Andrew Periard 9 East Grand Rapids-A 17:20.0h 17
18 Nick MacGeorge 12 East Grand Rapids-A 17:25.6h 18
19 Sammy Moran 11 Otsego 17:28.5h 19
20 Gavin Stintzi 9 Adrian 17:31.6h 20
21 Aaron Davis 10 Williamston 17:33.3h 21
22 Cam Brylowski 12 Otsego 17:34.0h 22
23 Jordan Parkinson 11 Coldwater 17:35.5h 23
24 John Bowen 12 Williamston 17:40.0h 24
25 Matt Sowles 12 Coldwater 17:40.9h 25
26 Michael Uglietta 11 East Grand Rapids-A 17:45.1h 26
27 Ryan Sanderson 11 Sault Area 17:45.8h 27
28 Adam Clemens 12 Coldwater 17:47.5h 28
29 Clay Boak 12 Fowlerville 17:48.0h 29
30 Grant Robitaille 12 Williamston 17:53.6h 30
31 Collin Thompson 12 Tecumseh 18:01.6h 31
32 Reid Grunewald 12 East Grand Rapids-A 18:06.1h 32
33 Ray Vigo 11 Tecumseh 18:07.3h 33
34 Devon Walsh 12 Jackson Northwest 18:08.2h 34
35 Jonathan Yepez 10 East Grand Rapids-B 18:08.8h 35
36 NATE BUTRIS Lumen Christi 18:09.8h 36
37 Ian Thomsen 10 Tecumseh 18:10.3h 37
38 Dontae Edwards 10 Adrian 18:11.8h 38
39 Andrew Farlow 11 Sault Area 18:15.6h 39
40 Chris Larson 11 Sault Area 18:17.9h 40
41 Ethan Aerts 12 Coldwater 18:18.5h 41
42 Easton Schultz 12 East Grand Rapids-B 18:23.1h 42
43 Isaac Corbiere 12 Sault Area 18:24.2h 43
44 Chase East 12 Fowlerville 18:24.8h 44
45 Martin Calvillo 12 Sturgis 18:25.2h 45
46 Rence Force 9 Adrian 18:28.1h 46
47 John Muir 11 Williamston 18:29.4h 47
48 Seth Damstra 9 East Grand Rapids-B 18:30.0h 48
49 Tyler Robertson 11 Parma Western 18:31.9h 49
50 Jake Bundy 10 Sturgis 18:32.1h 50
51 Russell Brown 9 TC West-B 18:33.2h 51
52 Joe Meston 10 East Grand Rapids-A 18:35.4h 52
53 Aaron Kinsella 11 Sault Area 18:36.2h 53
54 Lucas Manuszak 10 Tecumseh 18:36.8h 54
55 Tristan Kellar 11 Parma Western 18:38.9h 55
56 Jacob Goodrich 11 Otsego 18:40.5h 56
57 Lance Wood 11 Tecumseh 18:47.9h 57
58 Drew Marten 11 Tecumseh 18:48.8h 58
59 Bradley Robinson 12 Sault Area 18:51.5h 59
60 Emory Etienne 10 East Grand Rapids-A 18:51.7h 60
61 Wesley Broadbent 12 Fowlerville 18:55.6h 61
62 Brendan Sprowls 11 Sturgis 18:58.1h 62
63 SPENCER GOOD Lumen Christi 18:58.4h 63
64 Joey Dodge 11 Jackson Northwest 19:00.9h 64
65 Davion Pearson 11 East Grand Rapids-B 19:03.6h 65
66 Mikael Ranta 12 Sault Area 19:03.9h 66
67 Ian Jones 12 East Grand Rapids-B 19:04.3h 67
68 Xavier Harrell 9 East Grand Rapids-B 19:19.4h 68
69 Jacob Fair 11 Coldwater 19:22.9h 69
70 Aaron Pieper 10 Fowlerville 19:27.9h 70
71 Tyler Collins 10 Jackson Northwest 19:31.8h 71
72 Michael Petterson 11 Adrian 19:33.7h 72
73 Nick Rapin 9 TC West-B 19:35.9h 73
74 Jared Oosse 9 TC West-B 19:37.0h 74
75 Steven Orrostieta 12 Sturgis 19:37.4h 75
76 Bryce Alfred 9 Jackson Northwest 19:39.8h 76
77 Nate Wilson 9 TC West-B 19:42.5h 77
78 Eathan Patrick 11 Parma Western 19:53.4h 78
79 Todd Moody 11 Jackson Northwest 19:58.2h 79
80 Michael Carley 9 TC West-B 20:06.0h 80
81 JOHN SMITH Lumen Christi 20:16.5h 81
82 Jason Seekamp 9 TC West-B 20:19.3h 82
83 Andrew Amato 9 TC West-B 20:23.4h 83
84 Ben Dix 10 Fowlerville 20:32.3h 84
85 Andrew Baker 9 Sturgis 20:38.3h 85
86 DANE GRIMES 12 Adrian 20:45.6h 86
87 Joel Holzhausen 12 Williamston 20:50.5h 87
88 SCOTT FITZGERALD Lumen Christi 21:06.9h 88
89 CHAUNCEY SMITH Lumen Christi 21:24.0h 89
90 Zachary Rose 11 Fowlerville 21:43.5h 90
91 Tyler Dodge 11 Jackson Northwest 21:49.1h 91
92 Austin Dodge 11 Jackson Northwest 23:20.9h 92



D2 Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
================================================================================
1 Otsego 71 5 10 15 19 22 56 -
Total Time: 1:26:00 Average: 17:11.90 1-5 Split: 55
2 Coldwater 96 9 11 23 25 28 41 69
Total Time: 1:27:03 Average: 17:24.49 1-5 Split: 52
3 Williamston 96 7 14 21 24 30 47 87
Total Time: 1:27:14 Average: 17:26.67 1-5 Split: 1:03
4 East Grand Rapids-A 97 4 17 18 26 32 52 60
Total Time: 1:27:15 Average: 17:26.87 1-5 Split: 1:29
5 Parma Western 127 3 8 12 49 55 78 -
Total Time: 1:27:46 Average: 17:33.03 1-5 Split: 2:05
6 Sturgis 160 1 2 45 50 62 75 85
Total Time: 1:28:34 Average: 17:42.63 1-5 Split: 2:49
7 Tecumseh 168 13 31 33 37 54 57 58
Total Time: 1:30:05 Average: 18:00.87 1-5 Split: 1:29
8 Adrian 182 6 20 38 46 72 86 -
Total Time: 1:30:33 Average: 18:06.42 1-5 Split: 2:47
9 Sault Area 202 27 39 40 43 53 59 66
Total Time: 1:31:20 Average: 18:15.88 1-5 Split: 51
10 Fowlerville 220 16 29 44 61 70 84 90
Total Time: 1:31:56 Average: 18:23.05 1-5 Split: 2:09
11 East Grand Rapids-B 257 35 42 48 65 67 68 -
Total Time: 1:33:10 Average: 18:37.90 1-5 Split: 56
12 Jackson Northwest 324 34 64 71 76 79 91 92
Total Time: 1:36:19 Average: 19:15.75 1-5 Split: 1:51
13 TC West-B 355 51 73 74 77 80 82 83
Total Time: 1:37:35 Average: 19:30.89 1-5 Split: 1:33
14 Lumen Christi 357 36 63 81 88 89 - -
Total Time: 1:39:56 Average: 19:59.08 1-5 Split: 3:15




D2 Varsity Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------------------
1 Meg Scheske 9 Sturgis 18:59.0h 1
2 Megan Aalberts 11 Otsego A 19:22.8h 2
3 Sophia Hirzel 11 Otsego A 19:27.1h 3
4 Gracie VerHage 10 Otsego A 19:28.3h 4
5 Julia Vanitvelt 11 Powers Catholic 19:30.7h 5
6 Maddie Marciniak 10 Otsego A 19:35.4h 6
7 Kate O'Connell 10 East Grand Rapids-A 19:37.1h 7
8 Audrey Whiteside 9 East Grand Rapids-A 19:46.8h 8
9 Abby Theodorsdottir 9 East Grand Rapids-A 19:47.1h 9
10 Sydney Kubiak 9 Otsego A 19:54.9h 10
11 Ollie Updike 10 Fowlerville 20:01.0h 11
12 Sarah Cannon 10 East Grand Rapids-A 20:01.6h 12
13 Maria Purcell 11 Powers Catholic 20:03.0h 13
14 Anna Laffrey 12 East Grand Rapids-A 20:09.0h 14
15 Claire McNally 10 AA Gabriel Richard 20:09.9h 15
16 Christina Sawyer 11 Tecumseh 20:13.3h 16
17 Jesse Jacobusse 11 Chelsea 20:13.9h 17
18 Mackenzie Kalchik 10 Sault Area 20:14.3h 18
19 Karana Wickens 12 Chelsea 20:15.0h 19
20 Alyssa Baumgarten 12 Williamston 20:20.9h 20
21 Marilyn Schonhard 10 Lumen Christi 20:21.7h 21
22 Lyndsey Braman 11 Powers Catholic 20:22.6h 22
23 Emma Dempsey 12 Adrian 20:25.6h
24 Allison Hughes 9 Chelsea 20:27.3h 23
25 Madison Secord 12 Otsego A 20:29.2h 24
26 Katie Theis 11 Otsego A 20:29.5h 25
27 Sarah DeDolph 12 Powers Catholic 20:35.9h 26
28 Libbie Gleason 9 Powers Catholic 20:39.4h 27
29 Erica Drobny 11 Otsego B 20:43.6h 28
30 Bridget Parker 12 Fowlerville 20:43.8h 29
31 Molly Farrell 10 Otsego B 20:45.7h 30
32 Shannon McDonnell 12 Lumen Christi 20:48.6h 31
33 Ellie Drake 11 East Grand Rapids-B 20:50.6h 32
34 Olivia Bennett 11 Powers Catholic 20:51.0h 33
35 Ember Larson 9 AA Gabriel Richard 20:51.4h 34
36 Marina Yamaguchi 12 Otsego B 20:51.8h 35
37 Dana Bodary 10 AA Gabriel Richard 20:52.1h 36
38 Charlotte Etienne 12 East Grand Rapids-A 20:52.6h 37
39 Gina Farrell 10 Otsego B 20:53.1h 38
40 Caroline Hirth 10 Chelsea 20:53.8h 39
41 Megan Arbic 9 Sault Area 20:57.8h 40
42 Riley Zick 10 Adrian 20:58.6h
43 Emma Battle 9 East Grand Rapids-B 20:59.8h 41
44 Anna VanderLaan 9 East Grand Rapids-B 21:05.3h 42
45 Anna Vogel 10 AA Gabriel Richard 21:07.9h 43
46 Allison Rand 9 Lumen Christi 21:09.1h 44
47 Hannah Jones 10 Williamston 21:10.3h 45
48 Jacqueline Taylor 9 Chelsea 21:12.8h 46
49 Emma Roedel 12 Fowlerville 21:14.9h 47
50 Alicia Medrano 12 Adrian 21:16.4h
51 Jensen McEldowney 12 Lumen Christi 21:19.0h 48
52 Brenna Stratton 10 Otsego B 21:20.1h 49
53 Andrea Hernandez Garcia 11 Sturgis 21:22.3h 50
54 Delaney Bush 12 Otsego B 21:24.9h 51
55 Auden Elliott 11 East Grand Rapids-B 21:30.3h 52
56 Grace Rumler 11 AA Gabriel Richard 21:32.2h 53
57 Emily Roth 11 East Grand Rapids-B 21:37.2h 54
58 Courtney Arbic 11 Sault Area 21:38.1h 55
59 Kelley Malewitz 12 East Grand Rapids-B 21:39.4h 56
60 Sophia Dinverno 10 Lumen Christi 21:39.8h 57
61 Erin Rutledge 9 Tecumseh 21:45.6h 58
62 Josie Roos 11 Sault Area 21:46.1h 59
63 Grace Glagola 12 AA Gabriel Richard 21:46.6h 60
64 Megan Ivey 12 Williamston 21:47.7h 61
65 Kristen Brylowski 9 Otsego B 21:48.1h 62
66 Amanda Cullin 11 Lumen Christi 21:54.5h 63
67 Rebecca Maynard 12 Parma Western 21:55.5h 64
68 Sydney Hendrickson 9 Lumen Christi 22:00.1h 65
69 Natalie Purcell 12 Powers Catholic 22:00.7h 66
70 Amberlee Kreis 11 Williamston 22:02.8h 67
71 Mackenzie Vogt 12 Parma Western 22:03.9h 68
72 Maddie McCahill 11 East Grand Rapids-A 22:06.3h 69
73 Emily Alderman 11 Tecumseh 22:07.3h 70
74 Elena Ghezzi 10 AA Gabriel Richard 22:12.2h 71
75 Emma Robertson 12 Sturgis 22:14.4h 72
76 Theodora Drake 9 East Grand Rapids-B 22:18.4h 73
77 Caroline Lewis 9 Adrian 22:19.3h
78 Katie Selenko 9 Tecumseh 22:21.3h 74
79 Rebekka Ranta 10 Sault Area 22:22.9h 75
80 Katie Weatherford 10 Tecumseh 22:27.3h 76
81 Sydney Matusik 10 Chelsea 22:35.4h 77
82 Sarah Hackman 11 Sturgis 22:37.3h 78
83 Allegra Ward 12 Jackson Northwest 22:38.9h 79
84 Kathleen Stattelman 10 Williamston 22:43.3h 80
85 Rachel Rigotti 10 Fowlerville 22:47.0h 81
86 Kristina Ziemer 11 Tecumseh 22:53.8h 82
87 Lydia Anuszkiewicz 9 Jackson Northwest 22:54.7h 83
88 Vanessa Gonzalez 10 Sturgis 22:58.7h 84
89 Taylor Kalchik 12 Sault Area 22:59.5h 85
90 Mackenzie Helpman 10 Bedford-B 23:06.4h 86
91 Amanda Maurer 10 Williamston 23:09.4h 87
92 Bailey Mehki 11 Bedford-A 23:14.4h
93 Jackie Rosecrants 10 Parma Western 23:20.3h 88
94 Haley Nugent 12 Jackson Northwest 23:26.5h 89
95 Rayka Devraprasad 12 Sault Area 23:32.3h 90
96 Alysa Tillman 12 Bedford-B 23:33.8h 91
97 Emma Hubbard 9 Parma Western 23:37.1h 92
98 Sophia Spalding 9 Fowlerville 23:38.9h 93
99 Olivia Przeniczny 12 Bedford-B 23:44.4h 94
100 Emy Reyes 12 Sturgis 23:50.7h 95
101 Cassie Herman 10 Sturgis 24:05.5h 96
102 Baylee Canning 9 Bedford-B 24:22.7h 97
103 Elizabeth Chang 9 Bedford-B 24:28.1h 98
104 Courtney Rife 10 Fowlerville 24:31.8h 99
105 Maddie Humphreys 9 Parma Western 24:33.6h 100
106 Moriah Torongeau 10 Bedford-B 24:54.9h 101
107 Leah Higgins 12 Fowlerville 25:02.1h 102
108 KAREN CARROLL 12 Parma Western 25:58.4h 103
109 Tessa Gauthier 12 Jackson Northwest 26:01.0h 104
110 Ceily Fessel Doan 12 Parma Western 26:11.3h 105
111 Maddie Swope 12 Jackson Northwest 26:15.6h 106
112 Jenna Sorenson 10 Jackson Northwest 26:33.0h 107
113 Legan Rose 12 Holly-B 26:40.1h 108
114 Kendall Brown 10 Tecumseh 26:54.0h 109
115 Allison Hansel 11 Holly-B 26:57.8h 110
116 Chelsea Wolf 10 Holly-B 27:10.1h 111
117 Anna White 11 Holly-B 27:14.4h 112
118 McKayla Black 11 Holly-B 28:39.2h 113



D2 Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
================================================================================
1 Otsego A 25 2 3 4 6 10 24 25
Total Time: 1:37:49 Average: 19:33.67 1-5 Split: 33
2 East Grand Rapids-A 50 7 8 9 12 14 37 69
Total Time: 1:39:22 Average: 19:52.30 1-5 Split: 32
3 Powers Catholic 93 5 13 22 26 27 33 66
Total Time: 1:41:12 Average: 20:14.29 1-5 Split: 1:09
4 Chelsea 144 17 19 23 39 46 77 -
Total Time: 1:43:03 Average: 20:36.53 1-5 Split: 59
5 Otsego B 180 28 30 35 38 49 51 62
Total Time: 1:44:35 Average: 20:54.82 1-5 Split: 37
6 AA Gabriel Richard 181 15 34 36 43 53 60 71
Total Time: 1:44:34 Average: 20:54.68 1-5 Split: 1:23
7 Lumen Christi 201 21 31 44 48 57 63 65
Total Time: 1:45:19 Average: 21:03.61 1-5 Split: 1:19
8 East Grand Rapids-B 221 32 41 42 52 54 56 73
Total Time: 1:46:03 Average: 21:12.60 1-5 Split: 47
9 Sault Area 247 18 40 55 59 75 85 90
Total Time: 1:46:59 Average: 21:23.80 1-5 Split: 2:09
10 Fowlerville 261 11 29 47 81 93 99 102
Total Time: 1:48:26 Average: 21:41.09 1-5 Split: 3:38
11 Williamston 273 20 45 61 67 80 87 -
Total Time: 1:48:05 Average: 21:36.98 1-5 Split: 2:23
12 Sturgis 285 1 50 72 78 84 95 96
Total Time: 1:48:12 Average: 21:38.28 1-5 Split: 4:00
13 Tecumseh 294 16 58 70 74 76 82 109
Total Time: 1:48:55 Average: 21:46.93 1-5 Split: 2:14
14 Parma Western 412 64 68 88 92 100 103 105
Total Time: 1:55:31 Average: 23:06.04 1-5 Split: 2:39
15 Jackson Northwest 461 79 83 89 104 106 107 -
Total Time: 2:01:17 Average: 24:15.31 1-5 Split: 3:37
16 Bedford-B 466 86 91 94 97 98 101 -
Total Time: 1:59:16 Average: 23:51.04 1-5 Split: 1:22
17 Holly-B 554 108 110 111 112 113 - -
Total Time: 2:16:42 Average: 27:20.28 1-5 Split: 2:00



D3D4 Varsity Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------------------
1 Brennan Burk 12 Hanover-Horton-A 16:48.9h 1
2 Austin Shepherd 12 Hanover-Horton-A 16:54.1h 2
3 Kiehl Smith 12 Jonesville 17:00.5h 3
4 Alan Baird 11 Stockbridge 17:04.4h 4
5 Zach Abbee 12 Hanover-Horton-A 17:08.8h 5
6 Trey Cucuro 11 Whitmore Lake 17:10.4h 6
7 Landon Melling 10 Hanover-Horton-A 17:16.2h 7
8 Bradley Guenther 10 Hanover-Horton-A 17:19.3h 8
9 James Harrell 12 Brandywine 17:25.3h
10 Charles Holbrook 12 Hillsdale 17:27.5h 9
11 Jake Chapman 11 Stockbridge 17:30.7h 10
12 Noah Heckenlively 11 Hillsdale Academy 17:40.2h 11
13 Jay Waggener 11 Hanover-Horton-B 17:46.9h 12
14 Connor Silvestri 12 Napoleon 17:49.3h 13
15 Billy Dowd 12 Napoleon 17:51.5h 14
16 Nick Snider 12 Stockbridge 18:01.7h 15
17 Brandon Shepherd 10 Hanover-Horton-B 18:02.7h 16
18 Hunter Fanson 10 Whitmore Lake 18:13.1h 17
19 Matt Doyle 10 Onsted 18:16.0h 18
20 Patrick Lennon 9 Christ the King 18:16.3h 19
21 Chase Baumgardner 12 Columbia Central 18:18.3h
22 Owen Webb 12 Hillsdale 18:21.2h 20
23 Colton Seigle 10 Whitmore Lake 18:34.3h 21
24 Cameron Vinton 12 Hanover-Horton-B 18:34.9h 22
25 Mark Harting 11 Southfield Christian 18:40.6h 23
26 Jack Youngblood 11 Stockbridge 18:43.4h 24
27 Connor Oakley 10 Hillsdale Academy 18:45.7h 25
28 Jason Chartier 11 Hanover-Horton-B 18:46.1h 26
29 Cedric Santana 12 Michigan Center 18:46.9h 27
30 Zack Keyes 11 Vandercook Lake 18:48.1h 28
31 Mason Burkeen 9 Onsted 18:51.0h 29
32 Schyler Kangas 10 Manchester 18:53.9h 30
33 Isaac Scott 12 East Jackson 18:57.4h
34 Sheldon Mozena 10 Onsted 18:58.9h 31
35 Joel Johnson 11 Napoleon 19:03.3h 32
36 Trent Longbrake 10 Vandercook Lake 19:05.1h 33
37 Logan Mikesell 12 Onsted 19:06.5h 34
38 Donovon Kenedy Hanover-Horton-A 19:07.0h 35
39 Aaron Heath 12 Hanover-Horton-B 19:10.5h 36
40 Brandon Hock 12 Manchester 19:16.4h 37
41 Johannes Olson 11 Hillsdale Academy 19:18.8h 38
42 Alex Bennett 12 Napoleon 19:31.0h 39
43 Bailey Helmick 11 Michigan Center 19:32.7h 40
44 Bryce Stevens Hanover-Horton-B 19:34.4h 41
45 Nick Rush 10 Hillsdale Academy 19:38.7h 42
46 Jettsen Behm 10 Jonesville 19:39.2h 43
47 Joe Berry Hanover-Horton-A 19:41.6h 44
48 John Beuerle 12 Manchester 19:43.0h 45
49 Kevin LaMont 9 Whitmore Lake 19:45.6h 46
50 Louis Holbrook 10 Hillsdale 19:47.3h 47
51 Alex McGowan 12 Hillsdale 19:48.3h 48
52 Robert McClelland 9 Christ the King 19:48.9h 49
53 Kyle Lilley 10 Stockbridge 19:49.7h 50
54 Joshua Youngs 12 Brandywine 19:50.6h
55 Stanley Plennert 11 Stockbridge 19:53.8h 51
56 Nick Wirpio 11 Grass Lake 20:07.8h 52
57 Caleb Daglow 10 Jonesville 20:16.4h 53
58 YaYa Touray 12 Napoleon 20:16.8h 54
59 Carson Crowell 11 Columbia Central 20:21.5h
60 Ben Marsh 11 Jonesville 20:23.9h 55
61 Devin Derr 10 Michigan Center 20:25.5h 56
62 Shane Smith 10 Jonesville 20:27.0h 57
63 Elijah Mckown 9 Onsted 20:32.0h 58
64 Josh Christenson 12 Southfield Christian 20:40.1h 59
65 Tyler Schultz 11 Grass Lake 20:43.7h 60
66 Barrett Bagby 9 Grass Lake 20:45.0h 61
67 Jordan Rimert 10 Vandercook Lake 20:54.7h 62
68 Sam Wyckoff Hanover-Horton-B 20:57.6h 63
69 Colin Lilley 10 Stockbridge 21:04.2h 64
70 Ethan Hunt 9 Onsted 21:05.4h 65
71 Luke Dendy 11 Christ the King 21:06.3h 66
72 Adam Johnson 11 Vandercook Lake 21:09.9h 67
73 Chad Sommers 10 Jonesville 21:20.0h 68
74 Jon Knicklebein 10 Christ the King 21:20.7h 69
75 Ryan Timm 12 Napoleon 21:41.8h 70
76 Avery Iles 10 Grass Lake 21:42.8h 71
77 Gabriel Allis 9 Christ the King 22:02.5h 72
78 Nicholas Doyle 10 Onsted 22:03.1h 73
79 Tim Perredore 9 Christ the King 22:04.6h 74
80 Branden Commet 11 East Jackson 22:08.3h
81 Sam Webb 9 Hillsdale 22:16.8h 75
82 Noah Sweet 9 Grass Lake 22:22.8h 76
83 Tommy Fleming -4 Michigan Center 22:23.4h 77
84 Jacob Brink 10 Southfield Christian 22:26.4h 78
85 Richie Fredrick -4 Michigan Center 22:27.4h 79
86 Ian Calvert 9 Hillsdale Academy 22:33.8h 80
87 Alexander Day 12 East Jackson 22:41.3h
88 Connor Bagby 9 Grass Lake 22:43.5h 81
89 Elijah Herron 9 Manchester 22:43.8h 82
90 Ben Hufford 10 Christ the King 22:54.9h 83
91 John Schneider 12 Columbia Central 23:02.9h
92 Isaac Slate 9 East Jackson 23:03.2h
93 Eric Wagoner 9 Southfield Christian 23:04.3h 84
94 Jacob Foster 10 Vandercook Lake 23:22.9h 85
95 Deacon Fountain 11 Whitmore Lake 23:23.6h 86
96 Caleb Arthur 9 Southfield Christian 23:28.2h 87
97 Max Shew 12 Whitmore Lake 23:33.7h 88
98 Cody Wahl 11 Napoleon 23:39.0h 89
99 Noah Doneth 10 Whitmore Lake 24:00.9h 90
100 Jacob Pitts 12 Hillsdale 24:02.2h 91
101 Nathaniel Birzer 11 Hillsdale Academy 24:24.6h 92
102 Jamie Beck 10 Manchester 24:46.5h 93
103 Charles Simms 12 Southfield Christian 24:54.7h 94
104 Josh Pewsey 9 Columbia Central 25:02.7h
105 Micah Nelson 9 Southfield Christian 25:23.8h 95



D3D4 Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
================================================================================
1 Hanover-Horton-A 23 1 2 5 7 8 35 44
Total Time: 1:25:28 Average: 17:05.43 1-5 Split: 31
2 Stockbridge 103 4 10 15 24 50 51 64
Total Time: 1:31:10 Average: 18:13.93 1-5 Split: 2:46
3 Hanover-Horton-B 112 12 16 22 26 36 41 63
Total Time: 1:32:21 Average: 18:28.18 1-5 Split: 1:24
4 Napoleon 152 13 14 32 39 54 70 89
Total Time: 1:34:32 Average: 18:54.32 1-5 Split: 2:28
5 Onsted 170 18 29 31 34 58 65 73
Total Time: 1:35:45 Average: 19:08.84 1-5 Split: 2:17
6 Whitmore Lake 176 6 17 21 46 86 88 90
Total Time: 1:37:07 Average: 19:25.36 1-5 Split: 6:14
7 Hillsdale Academy 196 11 25 38 42 80 92 -
Total Time: 1:37:57 Average: 19:35.38 1-5 Split: 4:54
8 Hillsdale 199 9 20 47 48 75 91 -
Total Time: 1:37:41 Average: 19:32.17 1-5 Split: 4:50
9 Jonesville 211 3 43 53 55 57 68 -
Total Time: 1:37:47 Average: 19:33.37 1-5 Split: 3:27
10 Christ the King 275 19 49 66 69 72 74 83
Total Time: 1:42:35 Average: 20:30.88 1-5 Split: 3:47
11 Vandercook Lake 275 28 33 62 67 85 - -
Total Time: 1:43:21 Average: 20:40.08 1-5 Split: 4:35
12 Michigan Center 279 27 40 56 77 79 - -
Total Time: 1:43:36 Average: 20:43.15 1-5 Split: 3:41
13 Manchester 287 30 37 45 82 93 - -
Total Time: 1:45:24 Average: 21:04.69 1-5 Split: 5:53
14 Grass Lake 320 52 60 61 71 76 81 -
Total Time: 1:45:42 Average: 21:08.37 1-5 Split: 2:15
15 Southfield Christian 331 23 59 78 84 87 94 95
Total Time: 1:48:20 Average: 21:39.87 1-5 Split: 4:48





D3D4 Varsity Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------------------
1 Lily Durham 10 Christ the King 19:25.6h 1
2 Kathryn Etelamaki 12 Westwood 19:57.5h
3 Andrea Jagielski 11 Hillsdale Academy 19:57.7h 2
4 Taylor Machette 12 Stockbridge 20:36.1h 3
5 Judy Rector 9 Hanover-Horton-A 20:45.6h 4
6 McKenzie Smoyer 12 Napoleon 20:50.9h 5
7 Sarah Kempa 12 Hillsdale 20:53.6h
8 Emily Fonzi 11 Grass Lake 20:56.9h 6
9 Hannah Adams 11 Jonesville 21:01.7h
10 Sarah McEllis 10 Grass Lake 21:02.0h 7
11 Anna Piloske 11 Hanover-Horton-A 21:05.5h 8
12 Jocelyn Boote 9 Manchester 21:15.4h 9
13 Rachel Childs 11 Hanover-Horton-A 21:31.1h 10
14 Kimberlynn Burk 10 Hanover-Horton-A 21:35.9h 11
15 Lauren Goodrow 10 Onsted 21:40.7h 12
16 Madison Vershum 9 Whitmore Lake 21:42.0h 13
17 Ella Suliman 10 Grass Lake 21:53.5h 14
18 Aaliyah Long 9 Hanover-Horton-B 21:56.4h 15
19 Brecquel Kilgore 9 Hanover-Horton-A 21:57.3h 16
20 Rachel Perredore 11 Christ the King 21:58.3h 17
21 Megan Poole 11 Hillsdale Academy 22:04.6h 18
22 Sofia Silvestri 10 Napoleon 22:09.5h 19
23 Macy Schuette 10 Hanover-Horton-A 22:09.9h 20
24 Lindsey VanSumeren 10 Hanover-Horton-B 22:18.0h 21
25 Brianna Baxter 11 Onsted 22:41.1h 22
26 Julia Olson 11 Stockbridge 22:47.1h 23
27 Justice Ruggles 10 Grass Lake 22:54.3h 24
28 Jordan Craven 9 Whitmore Lake 22:55.1h 25
29 Jessica Sherwood 12 Grass Lake 22:56.2h 26
30 Maurgan Lee 12 Southfield Christian 22:59.2h 27
31 Callie McCann 11 Whitmore Lake 23:13.9h 28
32 Sara Erickson 10 Columbia Central 23:14.2h
33 Sydney Coe 11 Napoleon 23:15.9h 29
34 Kaylee Johnson 10 Hillsdale 23:17.0h
35 Alayjah Cognata 10 Hanover-Horton-B 23:18.0h 30
36 Terra Rapp 9 Grass Lake 23:20.1h 31
37 Rylee Hynes 11 Vandercook Lake 23:20.5h 32
38 Claire Calvert 12 Hillsdale Academy 23:56.4h 33
39 Megan Martin 12 Jonesville 24:06.2h
40 Elizabeth O'Hotzke 9 Manchester 24:06.5h 34
41 Chelsea Spangler 11 Whitmore Lake 24:09.8h 35
42 Emily Knicklebein 9 Christ the King 24:10.0h 36
43 Alyvia Hock 9 Manchester 24:17.8h 37
44 Crystal Hall 11 Manchester 24:18.2h 38
45 Autumn Cole 9 Manchester 24:20.5h 39
46 Kassidy Zimmer 12 Manchester 24:22.3h 40
47 Ally Kope 12 Onsted 24:27.7h 41
48 Olivia Reynolds 9 Michigan Center 24:29.2h
49 Juelianina Zimmerman 10 Brandywine 24:33.2h
50 Sydney Slayton 12 Napoleon 24:33.5h 42
51 Kenzie Schmidt Hanover-Horton-B 24:36.8h 43
52 Hannah Bradshaw 11 Manchester 24:50.6h 44
53 McKenze Thompson 10 Grass Lake 24:55.0h 45
54 Aianna Smith 10 Hillsdale Academy 24:57.1h 46
55 Kyliegh Adams 11 Napoleon 24:58.2h 47
56 Kate Piloske Hanover-Horton-B 25:03.7h 48
57 Madelin Chau 9 Southfield Christian 25:09.6h 49
58 Alexandria Downy-Bayes 9 Onsted 25:15.9h 50
59 Kalyssa Taylor 10 Jonesville 25:22.8h
60 Annie Safranek 11 Christ the King 25:24.1h 51
61 McKenzie Carpenter 12 Stockbridge 25:25.8h 52
62 Gretchen Birzer 9 Hillsdale Academy 25:29.9h 53
63 Caroline Culjak 10 Hillsdale Academy 25:39.5h 54
64 Mia Wilson 10 Jonesville 25:43.8h
65 Kristen Miller 11 Hillsdale 25:51.3h
66 Sarah Sziraki 12 Napoleon 25:52.7h 55
67 Julissa Torres 10 Hillsdale 25:58.1h
68 Hannah Sisk 12 Vandercook Lake 25:59.4h 56
69 Brittany Freiermuth 10 Stockbridge 26:02.0h 57
70 Gabrielle England 9 Onsted 26:20.8h 58
71 Sarah Dendy 10 Christ the King 26:47.3h 59
72 Kaylynn Kienutske 11 Michigan Center 26:59.1h
73 Holly Smith 9 Southfield Christian 27:03.0h 60
74 Rylee Rogers 10 Vandercook Lake 27:19.6h 61
75 Claire Smith 11 Southfield Christian 27:27.1h 62
76 Jossalyn Johnson 9 Whitmore Lake 27:40.3h 63
77 Anna Restuccia 11 Christ the King 27:46.3h 64
78 Kaylee Commet 10 Michigan Center 27:50.2h
79 Emily Baird 9 Stockbridge 28:44.6h 65
80 Makala Wayne 12 Stockbridge 28:55.9h 66
81 Haleigh Sanders 10 Vandercook Lake 29:18.1h 67
82 Ella Warolin 12 Napoleon 29:22.8h 68
83 Shawnacee Dillay 11 Stockbridge 31:13.3h 69
84 Hannah Garlington 11 Southfield Christian 31:52.4h 70
85 Nicole Viers 11 Vandercook Lake 32:00.8h 71
86 Grace Carter 11 Southfield Christian 32:54.6h 72
87 Allison Fox 9 Columbia Central 33:28.2h
88 Karly Hancock 11 Vandercook Lake 33:33.5h 73
89 Kendall Huff 9 Southfield Christian 34:02.0h 74



D3D4 Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
================================================================================
1 Hanover-Horton-A 49 4 8 10 11 16 20 -
Total Time: 1:46:56 Average: 21:23.05 1-5 Split: 1:12
2 Grass Lake 77 6 7 14 24 26 31 45
Total Time: 1:49:43 Average: 21:56.55 1-5 Split: 2:00
3 Napoleon 142 5 19 29 42 47 55 68
Total Time: 1:55:48 Average: 23:09.54 1-5 Split: 4:08
4 Hillsdale Academy 152 2 18 33 46 53 54 -
Total Time: 1:56:26 Average: 23:17.11 1-5 Split: 5:33
5 Manchester 157 9 34 37 38 39 40 44
Total Time: 1:58:19 Average: 23:39.64 1-5 Split: 3:06
6 Hanover-Horton-B 157 15 21 30 43 48 - -
Total Time: 1:57:13 Average: 23:26.54 1-5 Split: 3:08
7 Christ the King 164 1 17 36 51 59 64 -
Total Time: 1:57:46 Average: 23:33.03 1-5 Split: 7:22
8 Whitmore Lake 164 13 25 28 35 63 - -
Total Time: 1:59:41 Average: 23:56.15 1-5 Split: 5:59
9 Onsted 183 12 22 41 50 58 - -
Total Time: 2:00:26 Average: 24:05.20 1-5 Split: 4:41
10 Stockbridge 200 3 23 52 57 65 66 69
Total Time: 2:03:36 Average: 24:43.08 1-5 Split: 8:09
11 Southfield Christian 268 27 49 60 62 70 72 74
Total Time: 2:14:32 Average: 26:54.23 1-5 Split: 8:54
12 Vandercook Lake 287 32 56 61 67 71 73 -
Total Time: 2:17:59 Average: 27:35.61 1-5 Split: 8:41