2015 Cupcake 5k

back to results

Sep. 26, 2015

2015 Cupcake 5k
Auburn, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Cupcake 5k
Age Group Results
September 26, 2015
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5k walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lori Retzler-Zimmer Unionville 55 2 36:35.0 11:46/M
2 Sandra Cline Saginaw 49 3 39:48.6 12:48/M
3 Sarah Voros Leamington 53 4 39:49.9 12:48/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rachelle Pazdro Midland 40 5 41:05.8 13:13/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Salva Midland 21 10 47:54.5 15:24/M
2 Kendra Gauthier Akron 27 30 51:41.0 16:37/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Meylan Bay City 34 17 48:48.3 15:41/M
2 Holly Kotewa Bay City 36 18 48:51.1 15:42/M
3 Andraelle Snyder St Louis MI 30 22 49:30.2 15:55/M
4 Jamie Thomas Hudsonville MI 32 24 49:57.3 16:04/M
5 Danielle Sapyak Bay City 33 29 51:02.0 16:25/M
6 Kell Schultz Essexville 37 31 51:41.2 16:37/M
7 Crystal Lock Bay City 33 33 53:08.6 17:05/M
8 Courtney Maxson Bay City 30 34 53:09.4 17:05/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ann Salva Midland 45 11 47:54.9 15:24/M
2 Patty Vansteinburg Midland 48 12 47:55.2 15:24/M
3 Joann Przygocki Bay City 47 19 48:51.2 15:42/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Schick Auburn 55 14 48:34.6 15:37/M
2 Jaye Gracia Auburn MI 58 15 48:41.5 15:39/M
3 Kathy Biskupski Midland 55 26 50:34.8 16:16/M
4 Kim Fabish Freeland 56 27 50:40.8 16:17/M
5 Jayne Kruska Freeland 57 28 50:42.7 16:18/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carol Hogan Auburn 66 8 44:47.3 14:24/M
2 Lee Pasztor Midland 68 9 46:51.7 15:04/M
3 Zoe Putnam-May Midland 62 13 47:59.4 15:26/M
4 Roxann Davis St Louis MI 61 35 1:00:06.3 19:19/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Keenan Auburn MI 52 1 34:19.0 11:02/M
2 Mike Fabish Freeland 56 6 43:38.1 14:02/M
3 Ken Kruska Freeland 60 7 43:46.8 14:04/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Pasztor Midland 66 16 48:42.6 15:40/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Kotewa Bay City 36 20 48:58.9 15:45/M
2 Jeff Thomas Hudsonville MI 38 23 49:56.9 16:03/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ken Przygocki Bay City 49 21 48:59.6 15:45/M
2 Jeffrey Behm Bay City 45 25 50:22.0 16:12/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steve Bonds Bay City 54 32 52:54.0 17:01/M

5k Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie McMall Auburn MI 24 2 20:41.6 6:39/M
2 Lori Unruh Midland 35 3 21:38.4 6:57/M
3 Tanya Green Bay City 34 6 22:30.4 7:14/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Martin Freeland MI 56 14 23:52.9 7:40/M

Female 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erica Reymore Bay City 17 25 27:35.5 8:52/M
2 Macy Besaw Kawkawlin MI 9 28 27:50.7 8:57/M
3 Dayna Gesinski Bay City 14 37 30:06.1 9:41/M
4 Ella Lovasco Kawkawlin 9 40 30:26.0 9:47/M
5 Kaitlyn Miller Freeland 11 61 32:33.5 10:28/M
6 Gracie Socier Bay City 6 86 37:09.3 11:57/M
7 Macenzie Burger Mount Pleasant MI 10 87 37:16.5 11:59/M
8 Emma Van Horn Mount Pleasant MI 12 88 37:16.8 11:59/M
9 Ellie Socier Bay City 6 100 40:01.2 12:52/M
10 Rachel Bridges Auburn 9 105 43:13.0 13:54/M
11 Riley Mason Hope 9 108 43:42.6 14:03/M
12 Bailey Burger Mount Pleasant MI 08 111 44:41.8 14:22/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Sequin Fairgrove MI 24 10 22:49.3 7:20/M
2 Katie Bell Hemlock MI 25 30 28:28.6 9:09/M
3 Caitlin Clark Bay City 21 31 28:42.6 9:14/M
4 Jordan Wheeler Freeland 23 39 30:22.2 9:46/M
5 Michelle Sikarskie Midland 24 41 30:30.6 9:48/M
6 Tara Bolton Midland MI 26 44 30:41.6 9:52/M
7 Mallorie Orvis Midland 26 46 30:48.4 9:54/M
8 Stephanie Schacher Auburn 23 49 31:22.4 10:05/M
9 Stephanie Schick Auburn 27 51 31:35.1 10:09/M
10 Diana Willsie Walker 28 52 31:35.6 10:09/M
11 Mary Hesse Midland 24 56 32:00.7 10:17/M
12 Holli Mueller Harrison OH 24 57 32:03.6 10:18/M
13 Chelsea Daniels St. Clair Shores 22 65 33:16.6 10:42/M
14 Kirsten Winek Monroe MI 29 71 34:01.0 10:56/M
15 Angela Licht Freeland 27 81 35:51.5 11:32/M
16 Melissa Goodwin Gladwin MI 24 84 37:01.6 11:54/M
17 Kellie Heitzig Bay City 28 96 39:34.3 12:43/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Renee Dyer Coleman 33 19 25:59.9 8:21/M
2 Santana Kozuch Freeland 30 21 26:09.8 8:25/M
3 Toni Yurcso Saginaw 38 22 26:13.2 8:26/M
4 Lisa O'Laughlin Saginaw MI 35 26 27:43.1 8:55/M
5 Corrie Besaw Kawkawlin MI 39 27 27:50.4 8:57/M
6 Lisa Proeber Saginaw 37 29 27:59.7 9:00/M
7 Melissa Maillette Bay City 37 34 29:32.0 9:30/M
8 Sarahbeth Stewart Saginaw 35 35 29:44.2 9:34/M
9 Jessica Roth Midland 32 38 30:09.5 9:42/M
10 Kimberly Hogan-Boes Auburn 39 43 30:39.8 9:51/M
11 Amanda Lamothe Bay City 36 45 30:45.4 9:53/M
12 Angelica Rajewski Bay City 34 47 31:04.0 9:59/M
13 Carrie Berridge Freeland 37 50 31:31.1 10:08/M
14 Melinda Theis Williamsburg 33 55 31:54.8 10:15/M
15 Kristy Harris Bay City 38 60 32:18.6 10:23/M
16 Julie Richards Bay City 32 63 32:47.5 10:32/M
17 Laura Warhausen Freeland 35 66 33:18.6 10:42/M
18 Torrey Derocher Midland MI 35 69 33:47.0 10:52/M
19 Jennifer Goodwin Gladwin 33 70 33:54.1 10:54/M
20 Millie Jezior Midland 37 72 34:08.2 10:59/M
21 Malinda Belbutowski Atlanta 37 73 34:08.2 10:59/M
22 Rachelle Bryant Saginaw 32 75 34:53.2 11:13/M
23 Jennifer Spicer White Lake MI 37 78 35:15.9 11:20/M
24 Tifanie Tremble Standish 32 79 35:22.5 11:22/M
25 Amanda Dinkel Bay City MI 33 82 36:58.5 11:53/M
26 Melissa Chichester Auburn 34 83 36:58.7 11:53/M
27 Stacie Gatza Bay City 33 89 37:22.8 12:01/M
28 Danielle Liphard Midland 34 94 38:59.9 12:32/M
29 Eva Hinterman Auburn 39 95 39:26.8 12:41/M
30 Connie Champine-Derocher Kawkawlin MI 39 98 39:45.0 12:47/M
31 Lori Stirling Clinton Township 34 99 39:53.6 12:49/M
32 Danielle Socier Bay City 36 101 40:01.3 12:52/M
33 Kelly Sinacola Midland 33 102 40:48.9 13:07/M
34 Sarah Lueck White Lake MI 35 103 41:36.8 13:23/M
35 Kelly Klamer Bay City 32 109 44:27.0 14:18/M
36 Amanda Mussell Bay City MI 32 110 44:38.9 14:21/M
37 Melanie Burger Mountpleasant MI 39 112 45:02.2 14:29/M
38 Dawn Gillard Essexville 34 114 45:04.6 14:29/M
39 Kristin Kazmierski Freeland 34 115 48:22.2 15:33/M
40 Karen Klamer Bay City 34 117 50:30.1 16:14/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kristi Ulicki-Skrocki Saginaw MI 41 23 27:03.5 8:42/M
2 Deb Pisarkiewicz Bay City 40 24 27:14.3 8:45/M
3 Kari Schutt Allen Park 45 53 31:42.1 10:12/M
4 Shelley Miller Bellevue 40 58 32:07.0 10:20/M
5 Toni Clayton Freeland MI 49 64 32:51.6 10:34/M
6 Maria Sitkowski Kawkawlin 43 68 33:37.4 10:49/M
7 Kellee Eyre Bay City MI 45 85 37:04.2 11:55/M
8 Lisa Gower Auburn 43 90 37:49.1 12:10/M
9 Pam Stevens Midland 47 91 38:19.1 12:19/M
10 Theresa Coventry Midland 49 92 38:26.6 12:21/M
11 Kat Volz Sebewaing 48 104 42:48.5 13:46/M
12 Jennifer Gildenstern Midland MI 43 106 43:39.7 14:02/M
13 Jolynn Mason Hope 44 107 43:42.2 14:03/M
14 Lisa Gross Auburn 49 113 45:03.4 14:29/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lora Keenan Auburn MI 51 42 30:36.9 9:50/M
2 Sherry Collins Midland 54 48 31:07.7 10:00/M
3 Sue MacHelski Midland 50 97 39:39.8 12:45/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Maxwell Midland 64 116 48:33.2 15:37/M

Female 70 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Donna Jezowski 72 62 32:41.3 10:31/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Manny Sanchaz Saginaw MI 57 1 18:43.5 6:01/M
2 Toby Bridges Auburn 46 4 21:51.1 7:02/M
3 Daniel Kammer Harrison OH 24 5 22:10.0 7:08/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Skrocki Saginaw 44 8 22:43.2 7:18/M

Male 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Austin Miller Bellevue 13 7 22:32.1 7:15/M
2 Seth Gower Auburn 15 16 24:59.7 8:02/M
3 Kyle Miller Bellevue MI 11 32 29:07.7 9:22/M
4 Braydyn Tremble Standish 9 33 29:16.4 9:25/M
5 Conner Harris Bay City 8 59 32:07.6 10:20/M
6 Levi Socier Bay City 6 74 34:34.4 11:07/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jay Sikarskie Midland 24 80 35:27.3 11:24/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Eric Kozuch Freeland 35 11 23:10.7 7:27/M
2 Robert Green Bay City 31 12 23:35.4 7:35/M
3 John Hinterman Auburn 39 13 23:44.0 7:38/M
4 Tom Grigar Coleman 37 15 24:39.4 7:56/M
5 Andrew Kazmierski Freeland 35 17 25:16.4 8:07/M
6 Ben Roth Midland 33 18 25:40.9 8:15/M
7 Jacob Sinacola Midland 35 77 35:15.9 11:20/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Chris Pichan Auburn 42 9 22:48.2 7:20/M
2 Kyle Boes Auburn 41 54 31:48.5 10:14/M
3 Corey Sitkowski Kawkawlin 45 67 33:25.0 10:45/M
4 Steve Laseki Bay City 44 76 35:03.7 11:16/M
5 Tom Miller Bellevue MI 40 93 38:56.1 12:31/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Manning Saginaw 60 20 26:01.3 8:22/M
2 Frank Johnson Saginaw MI 63 36 29:59.9 9:38/M