2015 South Church Family Fitness 5K

back to results

Jun. 5, 2015

2015 South Church Family Fitness 5K
Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation


South Church Family Fitness 5k 5k Run/Walk
Age Group Results
June 05, 2015
Results by: Michigan Running Foundation

Female 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kaylie Soto 9 5 21:29.1 6:56/M
2 Lexi Kinnas 12 14 22:21.3 7:14/M
3 Alyssa Rainsberger 11 17 23:30.3 7:35/M
4 Alexis Shoemaker 10 20 23:38.5 7:37/M
5 Natalie Tebben 12 42 26:26.0 8:33/M
6 Chara Walters 11 48 26:57.7 8:43/M
7 Malia Rodolico 9 63 31:22.6 10:12/M
8 Hope Tebben 9 69 32:34.2 10:33/M
9 Avery Wayner 10 70 32:34.7 10:32/M
10 Kiran Felgenhour 6 78 33:35.7 10:56/M
11 Elaine Fisher 11 89 35:44.8 11:33/M
12 Ella Estep 12 90 35:53.5 11:39/M
13 Kamrey Hall 7 104 40:19.6 13:03/M
14 Allison Lefevre 8 117 44:33.3 14:23/M
15 Isabella Wolthuis 5 119 45:54.2 14:56/M
16 Ariana Pitchford 11 138 59:22.3 19:15/M

Male 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nick Johnson 11 7 21:43.6 7:01/M
2 Riley Olds 9 10 21:53.2 7:04/M
3 Josh Warder 12 16 23:12.6 7:30/M
4 A J Skinner 8 23 23:49.1 7:41/M
5 Andrew Seavey 12 24 23:49.2 7:41/M
6 Josh Wayner 12 27 24:09.9 7:47/M
7 Anthony Rodolico 11 30 24:30.8 7:55/M
8 Nathaniel Kilgore 9 31 24:37.7 7:58/M
9 Matthew Seavey 9 32 24:38.1 7:57/M
10 Josiah Demond 9 40 25:18.1 8:10/M
11 Jaydon Hall 12 41 26:18.2 8:31/M
12 Brendon Hall 10 60 29:33.3 9:35/M
13 Adam Lefevre 11 62 30:22.3 9:48/M
14 Ari Felgenhour 9 76 33:02.9 10:40/M
15 Seth Wolthuis 10 80 34:00.3 11:03/M
16 Braiden Wendling 7 81 34:02.0 11:04/M
17 Hayden Wolthuis 7 134 56:59.8 18:31/M
18 Benjamin Sutter 11 147 1:10:33.3 22:49/M

Female 13 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Maliya Wayner 13 45 26:39.6 8:37/M
2 Ella Fisher 14 57 28:11.3 9:06/M
3 Kaylin Gray 16 71 32:35.7 10:32/M
4 Melanie Srouji 18 72 32:37.5 10:31/M
5 Elizabeth Riley 13 91 36:33.6 11:48/M
6 Abby Gray 13 95 36:55.8 11:55/M
7 Katherine Kuzma 15 101 39:49.1 12:52/M
8 Kayla Hall 13 102 39:51.3 12:52/M
9 Alayna Havens 14 140 1:01:03.5 19:46/M

Male 13 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Davis Tebben 15 1 18:11.3 5:52/M
2 Blake Roodvoets 16 2 19:08.0 6:11/M
3 Caleb Bunce 17 21 23:41.5 7:39/M
4 John Riley 17 28 24:20.9 7:54/M
5 Josh Roodvoets 16 35 24:51.0 8:01/M
6 Jacob Roodvoets 18 37 25:01.2 8:05/M
7 Joe Roodvoets 13 43 26:28.0 8:32/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katie Kirgis 24 55 28:08.9 9:06/M
2 Brandi Block 28 56 28:10.1 9:07/M
3 Zhao Peng 22 98 38:13.1 12:22/M
4 Robin Amber Lee 28 106 40:27.0 13:07/M
5 Zhichen Shen 22 111 42:27.7 13:50/M
6 Yunhua Wan 22 112 42:28.2 13:50/M
7 Alexandra Wendling 27 122 47:14.6 15:21/M
8 Hannah Giunta 29 123 48:52.0 15:52/M
9 Alisha Bryant 29 132 56:44.0 18:28/M
10 Sarah Wolthuis 29 133 56:53.8 18:28/M

Male 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Zhuowen Zhao 23 44 26:29.8 8:34/M
2 Yu-Ting Lin 21 96 37:33.7 12:14/M
3 Pengfei Li 25 97 38:12.6 12:22/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kate Johnson 38 3 20:58.2 6:46/M
2 Michelle Rainsberger 36 18 23:33.7 7:36/M
3 Rachel Cuthbert 31 25 23:59.6 7:45/M
4 Jennifer Hall 39 66 31:45.2 10:17/M
5 Shannon Wayner 34 77 33:29.8 10:50/M
6 Karina Pitchford 36 84 34:38.0 11:16/M
7 Carol Felgehour 39 120 45:57.6 14:55/M
8 Wendy Tait 36 130 56:26.1 18:15/M
9 Patty Rummins 37 144 1:01:50.8 19:57/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jonathon Demond 37 4 21:23.1 6:55/M
2 Benjamin Cuthbert 37 8 21:51.7 7:04/M
3 Claude Hogan 38 15 22:55.2 7:25/M
4 Craig Skinner 37 22 23:48.7 7:41/M
5 Joel Wayner 35 29 24:26.5 7:55/M
6 Jeremiah Kilgore 34 33 24:38.7 7:58/M
7 Kun Gou 34 52 28:00.5 9:04/M
8 Jeff Barker 38 61 29:38.0 9:35/M
9 Timothy Bryant 33 93 36:50.5 12:03/M
10 Eric Hall 39 105 40:20.8 13:04/M
11 Bryan Havens 37 139 1:01:03.4 19:46/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marlene Tebben 45 50 27:14.8 8:48/M
2 Traci Fisher 43 58 28:14.1 9:07/M
3 Suzanne Rodolico 41 64 31:24.3 10:12/M
4 Lisa Seward 48 73 32:51.0 10:41/M
5 Valorie Lefevre 42 118 44:45.8 14:27/M
6 Aline Srouji 42 129 55:13.3 17:53/M
7 Jennie Harwood-Schlaak 48 131 56:43.9 18:24/M
8 Deena Bunce 45 142 1:01:35.6 19:57/M
9 Kimberly Sutter 40 143 1:01:41.5 20:01/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Sutter 41 6 21:33.8 6:58/M
2 Dave Tebben 47 9 21:52.2 7:03/M
3 Daniel Pierce 47 12 22:05.7 7:09/M
4 Kent Nordlund 42 19 23:36.7 7:39/M
5 Darin Thelen 41 26 24:03.5 7:47/M
6 Chris Merrill 49 34 24:50.5 8:03/M
7 Tom Seward 48 46 26:42.2 8:37/M
8 Steve Roodvoets 42 53 28:01.8 9:05/M
9 Brad Lefevre 48 65 31:43.0 10:20/M
10 Aaron Shoemaker 41 67 31:49.7 10:16/M
11 Corb Flegenhour 42 75 33:02.2 10:41/M
12 David Bos 44 79 33:45.5 10:56/M
13 Roger Gray 43 94 36:51.5 11:55/M
14 Steve Wolthuis 44 121 46:19.2 14:56/M
15 Jason Pitchford 43 141 1:01:14.3 19:45/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Barb Schelter 52 47 26:49.6 8:41/M
2 Susan Pifer 54 51 27:29.9 8:54/M
3 Sandra Palmer 54 74 32:57.1 10:41/M
4 Shawna Shaw 50 87 34:57.8 11:18/M
5 Dawn Akers 58 99 39:07.7 12:41/M
6 Lynn Bishop 57 107 40:33.8 13:08/M
7 Mary Hecksel-Perkins 51 109 41:52.9 13:30/M
8 Dorcas Albertson 59 115 44:25.8 14:25/M
9 Becky Shockley 53 126 52:27.7 16:55/M
10 Susan MacIas 58 135 57:37.6 18:40/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Paterson 50 11 22:02.8 7:07/M
2 Tom Schafer 55 13 22:14.3 7:12/M
3 Scott Bunce 51 36 24:55.7 8:03/M
4 Steve Palmer 53 38 25:06.9 8:08/M
5 Steven Schneider 52 39 25:09.6 8:10/M
6 Kevin Shaw 50 88 34:57.9 11:18/M
7 Darin Estep 50 92 36:41.8 11:54/M
8 Miguel Soto 59 103 39:59.7 12:55/M

Female 60 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Boruta 62 83 34:19.5 11:06/M
2 Barbara Granbois 73 100 39:33.6 12:48/M
3 Debbie Akright 62 108 40:43.0 13:11/M
4 Sharon Roodvoets 66 110 42:06.5 13:38/M
5 Anne Tseng 63 114 43:00.9 13:58/M
6 Beverly Reaves 64 116 44:26.0 14:25/M
7 Janet Greer 74 125 52:23.8 16:54/M
8 Marty Tait 65 127 55:08.6 17:53/M
9 Connie Deehan 72 136 57:49.9 18:39/M
10 Carol Senard 72 137 57:51.8 18:40/M
11 Cathy Sutter 67 148 1:10:34.4 22:49/M

Male 60 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Roodvoets 66 49 27:11.4 8:48/M
2 Robert Skabic 67 54 28:02.2 9:04/M
3 John Boruta 65 59 28:21.0 9:11/M
4 Terry Gawel 65 68 32:16.5 10:25/M
5 Stephen Smeltzer 69 82 34:16.1 11:07/M
6 David Stierley 63 85 34:39.3 11:13/M
7 Doug Akright 66 86 34:42.1 11:15/M
8 Christopher Simpson 62 113 42:53.1 13:51/M
9 Glen Akers 60 124 51:47.9 16:46/M
10 Keith Tait 70 128 55:08.9 17:53/M
11 Charles Foster 72 145 1:10:23.3 22:49/M
12 Robert Sutter 68 146 1:10:32.8 22:49/M