MITCA STATE TEAM INVITATIONAL D-3

back to results

May. 27, 2001

MITCA STATE TEAM INVITATIONAL D-3
CLARE, MI


TEAM SCORING - Williamston 1086; Clare 850.50; Hamilton 737; Schoolcraft 690; Yale 614; Benzie Central 543; Battle Creek Pennfield 542; Monroe St. Mary's Catholic Central 534; St. Louis 502.50; Goodrich 489.

SHOT PUT -- 1. Trevis Pitsch, Hamilton, 46-2; 2. Charles Smith, Williamston, 46-1; 3. Ryan Campbell, Clare, 46-1; 4. Travis Smallegan, Hamilton, 45-9.25; 5. Robert Goynier, Monroe St. Mary's Catholic Central, 45-8; 6. John Plumstead, Benzie Central, 44-11.50; 7. Chris Dobias, Williamston, 44-10.50; 8. Matt Bozung, St. Louis, 43-2; 9. Ryan Tomaselli, Goodrich, 42-11.75; 10. Josh Harris, Clare, 41-9.75; 11. Hank Overway, Hamilton, 41-6.50; 12. Tom Longo, Yale, 41-1; 13. Andrew Konyha, Monroe St. Mary's Catholic Central, 40-5; 14. John Miodowski, Yale, 39-4.50; 15. Ed Clark, Yale, 39-2.50; 16. Kipp Cummins, Battle Creek Pennfield, 38-11.50; 17. Barrett Johnson, Goodrich, 38-10; 18. Justin Bacon, St. Louis, 38-8; 19. Ricky Worm, Benzie Central, 37-9.50; 20. Joe Eddy, Goodrich, 37-9; 21. Ross Rogers, Clare, 37-1; 22. Sean St. Peter, Schoolcraft, 36-9.50; 23. Brian Holmes, St. Louis, 36-5.50; 24. Dusty Stiffler, Williamston, 36-5; 25. Josh Goheen, Battle Creek Pennfield, 35-5; 26. Zack Shaw, Schoolcraft, 35-1; 27. Justin Couterier, Benzie Central, 33-6.50; 28. Steve Hudson, Monroe St. Mary's Catholic Central, 33-1.75; 29. Zach Tersteeg, Battle Creek Pennfield, 33-1; 30. Nate Holling, Schoolcraft, 30-5.50.

DISCUS -- 1. Matt Bozung, St. Louis, 141-2; 2. Josh Harris, Clare, 139-2; 3. Travis Smallegan, Hamilton, 133-11; 4. Nimer Aleck, Clare, 129-3; 5. Charles Smith, Williamston, 127-3; 6. Aaron Hughes, Clare, 125-10; 7. Jacob Jondro, Monroe St. Mary's Catholic Central, 120-10; 8. Tom Longo, Yale, 120-10; 9. Jard Deishenger, Hamilton, 118-2; 10. Duane Kamps, Hamilton, 117-0; 11. Chris Dobias, Williamston, 116-8; 12. Sean St. Peter, Schoolcraft, 110-8; 13. Josh Goheen, Battle Creek Pennfield, 108-0; 14. John Miodowski, Yale, 107-9; 15. Ed Clark, Yale, 106-3; 16. Mike Redman, St. Louis, 104-10; 17. Justin Couterier, Benzie Central, 103-4; 18. Ricky Worm, Benzie Central, 102-8; 19. Dusty Stiffler, Williamston, 100-7; 20. Brandon Stroden, St. Louis, 100-3; 21. James DeWitt, Goodrich, 99-4; 22. Nate Holling, Schoolcraft, 96-8; 23. Zach Tersteeg, Battle Creek Pennfield, 91-9; 24. Mike Sliger, Goodrich, 91-8; 25. Ron Motyka, Monroe St. Mary's Catholic Central, 88-6; 26. Justin Burger, Monroe St. Mary's Catholic Central, 86-5; 27. Keith Shampine, Goodrich, 85-8; 28. Joe Baranski, Battle Creek Pennfield, 82-0; 29. Keith Douglass, Schoolcraft, 78-9; 30. Collins Strickland, Benzie Central, 69-8.

POLE VAULT -- 1. Bob Perrin, Yale, 13-3; 2. Brad Slocum, Williamston, 13-0; 3. Jeremy Grant, Williamston, 12-6; 4. Bill Strouse, Clare, 12-6; 5. Kevin Anderson, Schoolcraft, 12-0; 6. Dan Richardson, St. Louis, 11-6; 7T. Chris Werme, Schoolcraft, 11-0; T. Luke Furney, Schoolcraft, 11-0; T. Chris Brown, Goodrich, 11-0; T. Ryan Tripp, Goodrich, 11-0; 11. Rick Weever, Battle Creek Pennfield, 10-6; 12. Kyle Williamson, Hamilton, 10-6; 13. Nimer Aleck, Clare, 10-0; 14T. Brian Geer, St. Louis, 9-6; T. Nick Marlatt, Williamston, 9-6; 16. Jason Sheffer, Benzie Central, 9-6.

HIGH JUMP -- 1. Collins Strickland, Benzie Central, 6-5; 2. Ryan Kersten, Yale, 6-1; 3. Issac Miller, Williamston, 5-11.01; 4. Ben Troost, Hamilton, 5-11; 5. Dan Hawk, Clare, 5-9.02; 6. Todd O'Donnell, Schoolcraft, 5-9.01; 7T. Brent Cuthbert, Monroe St. Mary's Catholic Central, 5-9; T. Jeremy Vanisacker, Monroe St. Mary's Catholic Central, 5-9; 9. Chad Schwabauer, Schoolcraft, 5-7.03; 10T. Josh Rodgers, Clare, 5-7.02; T. Bob Maddelein, Williamston, 5-7.02; 12. Luke Essex, St. Louis, 5-7.01; 13T. Tony McDaniel, Yale, 5-7; 14T. Jon Robinson, Monroe St. Mary's Catholic Central, 5-5.02; T. Jesse Tien, Schoolcraft, 5-5.02; T. Andrew Leis, Clare, 5-5.02; 17. Brad Mulder, Hamilton, 5-5; 18T. Kyle Williamson, Hamilton, 5-3.02; T. Nathan Kares, Battle Creek Pennfield, 5-3.02; T. Dave Stinzi, Williamston, 5-3.02; 21. Ian Hunsinger, Benzie Central, 5-3.01; 22T. Josh McDonald, Battle Creek Pennfield, 5-3; T. Mike Pergatori, Yale, 5-3.

LONG JUMP -- 1. Terry Peugh, Hamilton, 20-11.50; 2. Andrew Leis, Clare, 20-1.75; 3. Paul Hughes, Goodrich, 19-8.50; 4. Kyle Uphold, Battle Creek Pennfield, 19-6; 5. Eric Lampen, Hamilton, 19-6; 6. Dave Stinzi, Williamston, 19-5.50; 7. Bill Schrader, Monroe St. Mary's Catholic Central, 19-5.50; 8. Chris Back, Clare, 18-7.50; 9. Devin Whitney, Battle Creek Pennfield, 18-5.75; 10. Ryan Kersten, Yale, 18-5; 11. Andy Werkema, Schoolcraft, 18-4.75; 12. Shane Santek, Schoolcraft, 18-2.50; 13. Jake Stimmel, Clare, 18-0.50; 14. Dan Richardson, St. Louis, 18-0.50; 15. John Carls, Williamston, 17-8.50; 16. Jordan Dennis, Benzie Central, 17-4.50; 17. Chris Pennoni, Williamston, 17-4; 18. Dayne Fisher, St. Louis, 17-3.75; 19. Chris Russeau, Monroe St. Mary's Catholic Central, 17-2; 20. Brandon Gandy, Battle Creek Pennfield, 17-1; 21. Collins Strickland, Benzie Central, 17-1; 22. Jesse Tien, Schoolcraft, 17-0.25; 23. Mike Pergatori, Yale, 16-10; 24. Scot Peterson, Monroe St. Mary's Catholic Cen tral, 16-4; 25. Jerry Campbell, Yale, 16-2.50; 26. Pat Stanglewicz, St. Louis, 16-0.50.

3200 METER RELAY -- 1. Williamston (A), 8:02.09; 2. Benzie Central (A), 8:10.25; 3. Monroe St. Mary's Catho, 8:14.80; 4. Clare (A), 8:15.55; 5. Goodrich (A), 8:15.99; 6. Battle Creek Pennfield , 8:26.95; 7. St. Louis (A), 8:28.43; 8. Hamilton (A), 8:30.04; 9. Schoolcraft (A), 8:32.20; 10. Yale (A), 8:56.98.

110M HURDLES -- 1. Max Masters, Battle Creek Pennfield, 15.34; 2. Ben Troost, Hamilton, 15.79; 3. Tim Pebbles, Goodrich, 15.94; 4. Jerry Campbell, Yale, 15.97; 5. Dave Stinzi, Williamston, 15.99; 6. Issac Miller, Williamston, 16.28; 7. Ben Kolar, Battle Creek Pennfield, 16.34; 8. Mike Pergatori, Yale, 16.44; 9. Ryan Kersten, Yale, 16.46; 10. Andy VanLeeuwen, Schoolcraft, 16.94; 11. Bob Maddelein, Williamston, 17.10; 12. Allen Goodwin, Clare, 17.14; 13. Dan Richardson, St. Louis, 17.34; 14. Dayne Fisher, St. Louis, 17.44; 15. Mark Loesel, Clare, 17.62; 16. Greg Sas, Hamilton, 17.84; 17. Ryan VanLeeuwen, Schoolcraft, 17.99; 18. Gabriel Giarmo, Monroe St. Mary's Catholic Central, 18.34; 19. Kevin Anderson, Schoolcraft, 18.66; 20. Brent Cuthbert, Monroe St. Mary's Catholic Central, 19.09; 21. Spencer Lavoy, Monroe St. Mary's Catholic Central, 19.12; 22. Chuck Jones, Benzie Central, 19.17; 23. Alex Vance, St. Louis, 20.87; 24. Ryan Geetings, Benzie Central, 21.41.

100 METER DASH -- 1. Kyle Uphold, Battle Creek Pennfield, 11.73; 2. Derek Bergey, St. Louis, 11.74; 3. Kyle Kolbe, Clare, 11.82; 4. Brian Monroe, Schoolcraft, 11.83; 5. Jeremy Grant, Williamston, 11.87; 6. Greg Masserant, Monroe St. Mary's Catholic Central, 11.93; 7. John Armstead, Goodrich, 11.97; 8. Aryan Rochon, Williamston, 12.01; 9. James Severance, Clare, 12.05; 10. Tim Kirby, Williamston, 12.06; 11. Terry Peugh, Hamilton, 12.07; 12. Brad Kammer, Yale, 12.23; 13. Vito Palazzolo, Yale, 12.26; 14. Brian Khousakown, Hamilton, 12.28; 15. Kyle Book, Benzie Central, 12.36; 16. Jerry Boike, Yale, 12.40; 17. Brandon Gandy, Battle Creek Pennfield, 12.42; 18. Trevis Pitsch, Hamilton, 12.43; 19. Jake Stimmel, Clare, 12.48; 20. Devin Clemence, Schoolcraft, 12.50; 21. Ryan Crissman, Monroe St. Mary's Catholic Central, 12.50; 22. John Sanders, Schoolcraft, 12.57; 23. Devin Whitney, Battle Creek Pennfield, 12.69; 24. Moses Rojo, Benzie Central, 12.70; 25. T.J. Ross, St. Louis, 12.71; 26. S hawn Kennedy, St. Louis, 12.77; 27. John Plumstead, Benzie Central, 12.94; 28. Scot Peterson, Monroe St. Mary's Catholic Central, 12.96.

800 METER RELAY -- 1. Schoolcraft (A), 1:33.40 (Brian Monroe, Dave Penning, Ryan Radziwon, Jack Stodola); 2. Williamston (A), 1:33.46; 3. Goodrich (A), 1:34.63; 4. Monroe St. Mary's Catho, 1:35.06; 5. Hamilton (A), 1:35.88; 6. Clare (A), 1:35.89; 7. St. Louis (A), 1:38.64; 8. Benzie Central (A), 1:39.04; 9. Yale (A), 1:43.82.

1600 METER RUN -- 1. Pat Maynard, Williamston, 4:18.09; 2. Aaron Nasers, Battle Creek Pennfield, 4:19.40; 3. Jason Stover, Williamston, 4:20.60; 4. Jeff Luehm, St. Louis, 4:31.30; 5. Aaron Warner, Clare, 4:34.50; 6. David Bills, Williamston, 4:35.20; 7. D.J. Sultz, Benzie Central, 4:35.80; 8. Cody Cooper, Hamilton, 4:40.50; 9. Matt Jados, St. Louis, 4:43.30; 10. Shane Santek, Schoolcraft, 4:45.50; 11. Josh Wheelock, Benzie Central, 4:46.40; 12. Kyle Cutler, Schoolcraft, 4:46.90; 13. Kevin Christensen, Battle Creek Pennfield, 4:47.30; 14. Pete Vogelsburg, Yale, 4:48.90; 15. John Hevenga, Hamilton, 4:50.30; 16. John Giarmo, Monroe St. Mary's Catholic Central, 4:51.70; 17. Nick Oertell, Goodrich, 4:53.50; 18. Steve Scott, Yale, 4:54.90; 19. Mike Kruskamp, Clare, 4:56.80; 20. Kevin Palmer, St. Louis, 5:00.80; 21. Chris Werme, Schoolcraft, 5:02.30; 22. Matt Carrier, Yale, 5:02.50; 23. Paul Jones, Battle Creek Pennfield, 5:09.90; 24. Nick Jacobson, Clare, 5:11.30; 25. Philip Bronson, Monroe St. Mary's Catholic Central, 5:19.80; 26. Chr is Adamec, Goodrich, 5:28.50; 27. Nate Geetings, Benzie Central, 5:49.30; 28. Dustin Smith, Hamilton, 5:56.30; 29. Jim O'Donnell, Monroe St. Mary's Catholic Central, 5:57.70.

400 METER RELAY -- 1. Williamston (A), 44.82 (Nick Troshak, Tim Kirby, Aryan Rochon, Jeremy Grant); 2. Goodrich (A), 44.95; 3. Monroe St. Mary's Catho, 45.65; 4. Yale (A), 45.90; 5. Schoolcraft (A), 45.95; 6. Battle Creek Pennfield , 46.05; 7. Clare (A), 46.17; 8. Benzie Central (A), 47.72; 9. St. Louis (A), 49.53.

400 METER DASH -- 1. Josh Rodgers, Clare, 50.82; 2. Kai Johansson, Benzie Central, 51.84; 3. Jack Brown, Goodrich, 52.60; 4. Brian Monroe, Schoolcraft, 52.64; 5. Chris Schippa, Hamilton, 52.64; 6. Jake Pattenaude, Yale, 52.85; 7. Jon Robinson, Monroe St. Mary's Catholic Central, 53.14; 8. Nick Marlatt, Williamston, 53.15; 9. Ian Hunsinger, Benzie Central, 53.34; 10. Chad Schwabauer, Schoolcraft, 53.64; 11. Brad Slocum, Williamston, 53.74; 12. Matt White, Battle Creek Pennfield, 53.88; 13. Jordan Dennis, Benzie Central, 54.24; 14. Jack Stodola, Schoolcraft, 55.04; 15. Chris Tourjie, Battle Creek Pennfield, 55.14; 16. Nathan Brown, Hamilton, 55.84; 17. Luke Essex, St. Louis, 56.20; 18. Dan Creagh, Williamston, 57.17; 19. Ryan Crissman, Monroe St. Mary's Catholic Central, 58.04; 20. Chad Koch, Clare, 58.42; 21. Jake Stimmel, Clare, 58.47; 22. Kipp Cummins, Battle Creek Pennfield, 58.92; 23. Tony McDaniel, Yale, 60.34; 24. Josh Jados, St. Louis, 60.51; 25. Felipe Casanova, St. Louis, 61.54; 26. Ethan Hauser, Monroe St. Mary's Catholic Central, 62.74.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Ben Troost, Hamilton, 41.06; 2. Eric Lampen, Hamilton, 41.51; 3. Jerry Campbell, Yale, 42.23; 4. Issac Miller, Williamston, 42.48; 5. Dave Stinzi, Williamston, 42.60; 6. Ben Kolar, Battle Creek Pennfield, 42.68; 7. Allen Goodwin, Clare, 42.80; 8. Ryan Kersten, Yale, 43.07; 9. Aaron Tremblay, Schoolcraft, 43.82; 10. Zach Gordon, Clare, 44.07; 11. Gabriel Giarmo, Monroe St. Mary's Catholic Central, 44.12; 12. Andy VanLeeuwen, Schoolcraft, 44.26; 13. Josh Jones, Battle Creek Pennfield, 44.62; 14. Mike Pergatori, Yale, 44.69; 15. Dan Kangas, Williamston, 44.86; 16. Dayne Fisher, St. Louis, 44.93; 17. Greg Sas, Hamilton, 45.14; 18. Mark Loesel, Clare, 45.40; 19. Dan Richardson, St. Louis, 46.12; 20. Pat Walden, Schoolcraft, 47.22; 21. Chuck Jones, Benzie Central, 48.30; 22. Brent Cuthbert, Monroe St. Mary's Catholic Central, 49.30; 23. Ryan Geetings, Benzie Central, 49.77; 24. Randy Youmans, Battle Creek Pennfield, 50.95; 25. Alex Vance, St. Louis, 51.16; 26. Tom Sunderland, Monroe St. Mary's Catholic Central, 56.97.

800 METER RUN -- 1. Aaron Nasers, Battle Creek Pennfield, 1:57.38; 2. Aaron Warner, Clare, 1:59.48; 3. Fil Marlatt, Williamston, 2:00.88; 4. Nick Oertell, Goodrich, 2:01.90; 5. Pat Maynard, Williamston, 2:02.22; 6. Josh Grawey, Clare, 2:04.29; 7. Matt Jados, St. Louis, 2:04.70; 8. Cody Cooper, Hamilton, 2:05.47; 9. Mike Salisbury, Williamston, 2:06.15; 10. Jason Sheffer, Benzie Central, 2:06.61; 11. Dave Penning, Schoolcraft, 2:06.74; 12. Bryan Ogden, Hamilton, 2:07.05; 13. Aaron Hughes, Clare, 2:08.15; 14. Paul Kalesh, Goodrich, 2:10.33; 15. Hank Overway, Hamilton, 2:10.71; 16. Matt Hawkins, Schoolcraft, 2:11.39; 17. D.J. Sultz, Benzie Central, 2:11.47; 18. Jack Brown, Goodrich, 2:12.52; 19. Joe Heine, St. Louis, 2:12.65; 20. Martin Billing, Benzie Central, 2:13.13; 21. Kevin Palmer, St. Louis, 2:13.14; 22. Kendan Myers, Monroe St. Mary's Catholic Central, 2:13.41; 23. Paul Jones, Battle Creek Pennfield, 2:14.90; 24. Cameron Robertson, Schoolcraft, 2:15.69; 25. Bob Kubitskey, Yale, 2:15.78; 26. Don Priess, Yale, 2:21.26; 27. Raphel Rogers, Yale, 2:22.39; 28. Jeff Harras, Monroe St. Mary's Catholic Central, 2:38.76; 29. James Carter, Monroe St. Mary's Catholic Central, 2:47.22.

200 METER DASH -- 1. Brian Monroe, Schoolcraft, 23.34; 2. Kyle Kolbe, Clare, 23.57; 3. Aryan Rochon, Williamston, 23.75; 4. Terry Peugh, Hamilton, 23.89; 5. Max Masters, Battle Creek Pennfield, 23.94; 6. Joe O'Malia, Goodrich, 24.07; 7. Tim Kirby, Williamston, 24.24; 8. John Armstead, Goodrich, 24.25; 9. Brad Kammer, Yale, 24.54; 10. Vito Palazzolo, Yale, 24.60; 11. Paul Hughes, Goodrich, 24.61; 12. Nick Marlatt, Williamston, 24.71; 13. James Severance, Clare, 24.72; 14. Jordan Dennis, Benzie Central, 24.74; 15. Alex White, Monroe St. Mary's Catholic Central, 24.81; 16. Ryan Radziwon, Schoolcraft, 24.84; 17. Chris Back, Clare, 24.94; 18. Kyle Book, Benzie Central, 24.95; 19. Moses Rojo, Benzie Central, 24.97; 20. Chris Tourjie, Battle Creek Pennfield, 25.06; 21. Trevis Pitsch, Hamilton, 25.32; 22. Brandon Gandy, Battle Creek Pennfield, 25.50; 23. Derek Bergey, St. Louis, 25.71; 24. Greg Sas, Hamilton, 26.05; 25. Shawn Kennedy, St. Louis, 26.76; 26. Nick Sacco, Monroe St. Mary's Ca tholic Central, 29.12; 27. Jacob Switzer, St. Louis, 29.31; 28. Brett Roberts, Monroe St. Mary's Catholic Central, 29.57.

3200 METER RUN -- 1. Jason Stover, Williamston, 9:44.54; 2. Jeff Luehm, St. Louis, 9:59.80; 3. Jeff Blanchett, Monroe St. Mary's Catholic Central, 10:02.10; 4. D.J. Sultz, Benzie Central, 10:03.40; 5. David Bills, Williamston, 10:12.10; 6. Josh Wheelock, Benzie Central, 10:18.00; 7. Matt Jados, St. Louis, 10:20.90; 8. John Hevenga, Hamilton, 10:25.30; 9. Cody Cooper, Hamilton, 10:36.90; 10. Josh McDonald, Battle Creek Pennfield, 10:38.10; 11. Matt Carrier, Yale, 10:43.50; 12. Aaron Warner, Clare, 10:44.10; 13. Mike Delaney, Williamston, 10:45.20; 14. Shane Santek, Schoolcraft, 10:48.70; 15. Kevin Christensen, Battle Creek Pennfield, 10:52.30; 16. Kyle Cutler, Schoolcraft, 10:57.40; 17. Steve Scott, Yale, 10:58.00; 18. Mike Kruskamp, Clare, 10:58.70; 19. Shawn Moore, Hamilton, 11:00.40; 20. Daave Abalos, Monroe St. Mary's Catholic Central, 11:01.50; 21. Chris Werme, Schoolcraft, 11:05.30; 22. Ben Kregs, Battle Creek Pennfield, 11:14.90; 23. Nick Jacobson, Clare, 11:16.00; 24. Ben Schoprieray, Benzie Central, 11:22.10; 25. Scott Kloss, Yale, 11:27.80; 26. Pat Stanglewicz, St. Louis, 11:57.60; 27. Tim O'Donnell, Monroe St. Mary's Catholic Central, 14:09.10.

1600 METER RELAY -- 1. Benzie Central (A), 3:28.44 (Jordan Dennis, Brad Giglio, Ian Hunsinger, Kai Johansson); 2. Monroe St. Mary's Catho, 3:29.54; 3. Clare (A), 3:33.21; 4. Williamston (A), 3:33.54; 5. Schoolcraft (A), 3:36.29; 6. Battle Creek Pennfield , 3:40.70; 7. Yale (A), 3:43.28; 8. Hamilton (A), 3:44.83; 9. Goodrich (A), 3:45.89; 10. St. Louis (A), 4:05.52.



TEAM SCORING - Williamston 991; Hamilton 967.50; Shepherd 860.67; Edwardsburg 770; Tawas 595; Yale 577; Benzie Central 554.17; Goodrich 462.50; Monroe St. Mary's Catholic Central 445.67; Saginaw Michigan Lutheran Seminary 409.50.

SHOT PUT -- 1. Becky Breisch, Edwardsburg, 48-3.50; 2. Sarah Enfield, Williamston, 36-10.50; 3. Kona Kenny, Shepherd, 34-1.50; 4. Anna Zych, Benzie Central, 32-4.50; 5. Betsey Lehner, Shepherd, 32-2.75; 6. Kasey Cornwell, Goodrich, 31-10; 7. Megan Bolle, Edwardsburg, 31-9; 8. Melissa Gillard, Hamilton, 31-8; 9. Candace Indelwood, Hamilton, 31-0; 10. Betsy Schumaker, Goodrich, 30-0.75; 11. Nicole Richmond, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 30-0.25; 12. Amanda Ladd, Yale, 29-9; 13. Lindsay Charles, Monroe St. Mary's Catholic Central, 29-3.50; 14. Valerie Wetzel, Tawas, 29-1; 15. Journey Schultz, Williamston, 29-0; 16. Sarah Seelow, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 28-11.50; 17. Sue Schrotenboer, Hamilton, 28-11; 18. Kylie Habedank, Benzie Central, 27-11; 19. Nichole Richardson, Monroe St. Mary's Catholic Central, 27-6.25; 20. Jacqui Cornwell, Goodrich, 27-5.75; 21. Krista Hughes, Tawas, 27-3; 22. Bobbi Rosencrance, Tawas, 26-10.25; 23. Cody Saylor, Yale, 26-9; 24. Sarah Peters, Shepherd, 26-6; 25. Angelee Krumm, Williamston, 25-8.50; 26. Cindy Osborn, Yale, 24-8.50; 27. Jessica Rafalski, Edwardsburg, 22-10; 28. Leanne Miller, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 20-8.50; 29. Emily Woodcraft, Monroe St. Mary's Catholic Central, 20-5.50.

DISCUS -- 1. Becky Breisch, Edwardsburg, 153-10; 2. Kona Kenny, Shepherd, 110-11; 3. Robyn Fahley, Yale, 106-9; 4. Kasey Cornwell, Goodrich, 102-9; 5. Megan Bolle, Edwardsburg, 101-7; 6. Tara Sierzputowski, Benzie Central, 99-10; 7. Sarah Enfield, Williamston, 98-2; 8. Valerie Wetzel, Tawas, 95-11; 9. Betsy Schumaker, Goodrich, 91-2; 10. Jacqui Cornwell, Goodrich, 88-8; 11. Liz Reimink, Hamilton, 87-2; 12. Mary Palazzole, Williamston, 84-5; 13. Anna Zych, Benzie Central, 84-0; 14. Stephanie McArthur, Shepherd, 83-7; 15. Julie Vanberlaan, Williamston, 83-0; 16. Becky Langebartels, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 81-11; 17. Lindsay Charles, Monroe St. Mary's Catholic Central, 81-8; 18. Megan Gillard, Hamilton, 81-6; 19. Nicole Richmond, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 81-4; 20. Amanda Ladd, Yale, 80-8; 21. Tara Boerema, Hamilton, 78-8; 22. Gwen Hamp, Benzie Central, 75-7; 23. Renee French, Tawas, 75-5; 24. Nichole Richardson, Monroe St. Mary's Catholic Central, 72-0; 25. Erin Marcero, Monroe St. Mary's Catholic Central, 71-3; 26. Kristen Wilfong, Yale, 67-8; 27. Betsey Lehner, Shepherd, 67-5; 28. Emily Jung, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 59-7; 29. Jessica Rafalski, Edwardsburg, 52-11.

POLE VAULT -- 1. Becky Warner, Edwardsburg, 10-6; 2. Amy Roth, Edwardsburg, 8-6.10; 3. Abigail Nash, Tawas, 8-6; 4T. Tracy O'Connor, Hamilton, 8-0.04; T. Carri Koates, Williamston, 8-0.04; 6. Jeena Jorgenson, Williamston, 8-0.03; 7. Andrea Wilt, Goodrich, 8-0.02; 8T. Jesse DenBersten, Hamilton, 8-0.01; T. McKenzie Lawson, Yale, 8-0.01; T. Casey Barten, Williamston, 8-0.01; 11. Valerie Wetzel, Tawas, 8-0; 12. Gwen Hamp, Benzie Central, 7-6.01; 13. Amanda Bowers, Edwardsburg, 7-6; 14. Krysten Moran, Yale, 7-0; 15. Libby Schmidt, Shepherd, 6-6.02; 16. Margie Nichols, Hamilton, 6-6.01; 17. Jill Curtiss, Shepherd, 6-6; 18. Jenny Bordwitz, Yale, 6-0.01; 19. Jamie Pease, Tawas, 6-0.

HIGH JUMP -- 1. Rachel Munniksma, Hamilton, 5-5; 2. Beth Vinckier, Yale, 5-0.02; 3. Courtney Kersten, Yale, 5-0.01; 4. Megan Stacy, Shepherd, 5-0; 5T. Joslyn Stacy, Shepherd, 4-10.01; T. Sarah Lindemulder, Hamilton, 4-10.01; T. Sarah Seelow, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 4-10.01; 8. Candace Indelwood, Hamilton, 4-10; 9T. Melissa Morris, Williamston, 4-8.01; T. Kylie Habedank, Benzie Central, 4-8.01; 11. Candice Parron, Monroe St. Mary's Catholic Central, 4-8; 12. Melissa Gorsegner, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 4-6.01; 13. Erika Hoover, Edwardsburg, 4-6; 14T. Emily Krentz, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 4-4.01; T. Megan Grant, Williamston, 4-4.01; T. Dustann Spaulding, Williamston, 4-4.01; T. Marissa Misura, Goodrich, 4-4.01; 18. Amanda Bowers, Edwardsburg, 4-4; 19T. Brienna Alger, Shepherd, 4-2.01; T. Gwen Hamp, Benzie Central, 4-2.01; T. Jessica Brant, Monroe St. Mary's Catholic Central, 4-2.01; 22T. Kristen LeClair, Tawas, 4-2; T. Laine Gordon, Edwardsburg, 4-2.

LONG JUMP -- 1. Leslie Combs, Williamston, 15-8; 2. Janna Zoet, Hamilton, 15-5.75; 3. Tina Kimmey, Edwardsburg, 15-3.25; 4. Ashley Neuhaus, Shepherd, 15-0.50; 5. Katie Porter, Shepherd, 14-10.25; 6. Jamie DeBoer, Hamilton, 14-7.50; 7. `Courtney Smith, Williamston, 14-4; 8. Joslyn Stacy, Shepherd, 14-3.50; 9. Kylie Habedank, Benzie Central, 14-3; 10. Stacy Black, Monroe St. Mary's Catholic Central, 14-2.75; 11. Brandy Barrier, Edwardsburg, 14-0; 12. Sarah Williams, Benzie Central, 13-11.50; 13. Michell Defouw, Williamston, 13-10.25; 14. Kristen LeClair, Tawas, 13-8.75; 15. Lindsay Cullen, Monroe St. Mary's Catholic Central, 13-8.50; 16. Sarah Lindemulder, Hamilton, 13-7.50; 17. Kelsey Baker, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 13-5; 18. Laura. Daniels, Edwardsburg, 13-4.50; 19. Valerie Wetzel, Tawas, 12-11; 20. Rachelle Brown, Yale, 12-10.50; 21. Melissa Gorsegner, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 12-9.50; 22. Courtney Sauer, Benzie Central, 12-7.50; 23. Beth Whittaker, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 12-3; 24. Dasha Yastavoea, Yale, 12-1.50; 25. Jodie Bensinger, Yale, 11-2.50.

3200 METER RELAY -- 1. Hamilton (A), 10:00.12; 2. Tawas (A), 10:00.25; 3. Williamston (A), 10:03.49; 4. Monroe St. Mary's Catho, 10:13.30; 5. Goodrich (A), 10:24.46; 6. Shepherd (A), 10:40.76; 7. Edwardsburg (A), 10:43.00; 8. Benzie Central (A), 10:47.28; 9. Saginaw Michigan Luther, 10:54.48; 10. Yale (A), 11:07.74.

100M HURDLES -- 1. Beth Vinckier, Yale, 16.13; 2. Leslie Combs, Williamston, 16.15; 3. Courtney Kersten, Yale, 16.26; 4. Brandi Bowers, Edwardsburg, 16.84; 5. Katie Moon, Williamston, 17.08; 6. Taryne Kavanagh, Yale, 17.43; 7. Abigail Nash, Tawas, 17.52; 8. Rachel Munniksma, Hamilton, 17.81; 9. Heather Schafer, Shepherd, 17.83; 10. Jamie DeBoer, Hamilton, 17.96; 11. Ashley Hempton, Goodrich, 18.04; 12. Tracy O'Connor, Hamilton, 18.28; 13. Mara Martin, Monroe St. Mary's Catholic Central, 18.29; 14. Joelle Louisignau, Benzie Central, 18.30; 15. Debbie Byron, Monroe St. Mary's Catholic Central, 18.36; 16. Laura Platt, Shepherd, 18.58; 17. Noel Dominick, Shepherd, 18.69; 18. Tara Sierzputowski, Benzie Central, 18.89; 19. Julienne Hamilton, Tawas, 18.94; 20. Stacy Black, Monroe St. Mary's Catholic Central, 19.08; 21. Jenny White, Edwardsburg, 19.10; 22. Holly Barone, Williamston, 19.14; 23. Amanda Musinski, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 19.30; 24. Holly Bronicki, Edwardsburg, 19.73; 25. Katie Edinger, Benzie Central, 19.78; 26. Shannon Treudel, Tawas, 20.72; 27. Emily Jung, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 21.60.

100 METER DASH -- 1. Michelle Kolnitys, Tawas, 13.11; 2. Ashley Neuhaus, Shepherd, 13.21; 3. Jenny Beers, Williamston, 13.26; 4. Amy Wainwright, Tawas, 13.37; 5. Sarah Tarsney, Benzie Central, 13.47; 6. Jessica Quakenbush, Shepherd, 13.51; 7. Tina Kimmey, Edwardsburg, 13.59; 8. Leslie Gubry, Williamston, 13.81; 9. Heather Rejc, Yale, 13.89; 10. Heather LaForge, Williamston, 13.97; 11. Anna Tschetter, Shepherd, 14.00; 12. Sarah Williams, Benzie Central, 14.02; 13. Jamie DeBoer, Hamilton, 14.04; 14. Chelsey Myers, Monroe St. Mary's Catholic Central, 14.07; 15. Sarah Lindemulder, Hamilton, 14.14; 16. Andrea Tubbs, Goodrich, 14.15; 17. Kelsey Baker, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 14.24; 18. Brandy Barrier, Edwardsburg, 14.39; 19. Beth Whittaker, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 14.44; 20. Amanda Bowers, Edwardsburg, 14.45; 21. Abigail Nash, Tawas, 14.54; 22. Rachael Smith, Hamilton, 14.87; 23. Andria Berry, Yale, 15.44; 24. Kassie Carrabino, Monroe St. Mary's Catholic Central, 15.64; 25. Leanne Miller, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 16.24; 26. Katie Keyworth, Yale, 17.20; 27. Sarah Miller, Monroe St. Mary's Catholic Central, 18.29.

800 METER RELAY -- 1. Williamston (A), 1:47.97 (Leslie Gubry, Sonya Hammond, Jenny Beers, Leslie Combs); 2. Shepherd (A), 1:50.52; 3. Tawas (A), 1:52.04; 4. Hamilton (A), 1:52.05; 5. Benzie Central (A), 1:52.35; 6. Edwardsburg (A), 1:54.89; 7. Yale (A), 1:56.31; 8. Monroe St. Mary's Catho, 1:59.48; 9. Saginaw Michigan Luther, 2:06.55.

1600 METER RUN -- 1. Caryn Waterson, Benzie Central, 5:29.70; 2. Kate Rice, Williamston, 5:30.00; 3. Meg Peters, Hamilton, 5:39.90; 4. Sarah Gunn, Edwardsburg, 5:42.50; 5. Kristen Poulos, Goodrich, 5:42.60; 6. Erin O'Mara, Goodrich, 5:44.00; 7. Nicole Feil, Edwardsburg, 5:45.00; 8. Shannon Feil, Edwardsburg, 5:46.10; 9. Emilie Erler, Tawas, 5:48.00; 10. Sara Sterenberg, Hamilton, 5:52.00; 11. Claire Vaughan, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 5:57.40; 12. Jill Curtiss, Shepherd, 5:58.40; 13. Rachel Stuart, Williamston, 5:59.30; 14. Katilyn Murtha, Tawas, 6:02.20; 15. Tracy Hafler, Hamilton, 6:04.80; 16. Jenny Worth, Williamston, 6:05.50; 17. Beth Peshek, Benzie Central, 6:06.10; 18. Denise Byron, Monroe St. Mary's Catholic Central, 6:08.30; 19. Jade Campbell, Shepherd, 6:17.50; 20. Jacci Schmidt, Shepherd, 6:17.90; 21. Jenna Bernabei, Yale, 6:28.50; 22. Meredith Blazejewski, Benzie Central, 6:46.40; 23. Ruth Smith, Yale, 6:49.60; 24. Heather Lixey, Tawas, 6:53.00; 25. Jessica Bra nt, Monroe St. Mary's Catholic Central, 7:00.50; 26. Ashley Hipps, Goodrich, 7:03.70; 27. Satsuki Akahane, Yale, 7:48.20.

400 METER RELAY -- 1. Shepherd (A), 51.27 (Katie Porter, Jessica Quakenbush, Anna Tschetter, Ashley Ne; 2. Williamston (A), 51.91; 3. Edwardsburg (A), 52.89; 4. Tawas (A), 53.03; 5. Hamilton (A), 53.73; 6. Monroe St. Mary's Catho, 54.26; 7. Benzie Central (A), 54.33; 8. Yale (A), 54.51; 9. Goodrich (A), 54.91; 10. Saginaw Michigan Luther, 57.36.

400 METER DASH -- 1. Trisha Kalingenberg, Hamilton, 1:01.22; 2. Bethany Alger, Shepherd, 1:01.67; 3. Taryne Kavanagh, Yale, 1:02.96; 4. Robbin Becksford, Hamilton, 1:03.44; 5. Katie Jason, Williamston, 1:03.67; 6. Emily Krentz, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 1:03.87; 7. Sarah Maurin, Yale, 1:04.53; 8. Ashley DeJonge, Hamilton, 1:04.98; 9. Erin Kolnitys, Tawas, 1:05.35; 10. Denica Brooks, Goodrich, 1:05.55; 11. Sonya Hammond, Williamston, 1:05.78; 12. Suzy Smith, Shepherd, 1:06.52; 13. Amy Roth, Edwardsburg, 1:06.88; 14. Marissa Misura, Goodrich, 1:07.66; 15. Laura. Daniels, Edwardsburg, 1:08.17; 16. Katie Porter, Shepherd, 1:08.30; 17. Journey Schultz, Williamston, 1:08.36; 18. Courtney Sauer, Benzie Central, 1:09.45; 19. Kristen LeClair, Tawas, 1:09.61; 20. Vanessa Vitale, Monroe St. Mary's Catholic Central, 1:10.29; 21. Laine Gordon, Edwardsburg, 1:11.08; 22. Steph Sellnow, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 1:12.05; 23. Jessica McShane, Tawas, 1:15.90; 24. Jenny Peterson, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 1:16.52; 25. Jodie Bensinger, Yale, 1:20.29.

300M LOW HURD -- 1. Courtney Kersten, Yale, 46.28; 2. Beth Vinckier, Yale, 48.30; 3. Brandi Bowers, Edwardsburg, 49.10; 4. Leslie Combs, Williamston, 49.11; 5. Lisa Mueller, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 49.54; 6. Joslyn Stacy, Shepherd, 49.72; 7. Rachel Munniksma, Hamilton, 50.14; 8. Katie Moon, Williamston, 50.37; 9. Jamie DeBoer, Hamilton, 50.47; 10. Ashley Hempton, Goodrich, 50.84; 11. Mara Martin, Monroe St. Mary's Catholic Central, 51.66; 12. Julienne Hamilton, Tawas, 52.41; 13. Tara Sierzputowski, Benzie Central, 53.04; 14. Debbie Byron, Monroe St. Mary's Catholic Central, 53.34; 15. Laura Platt, Shepherd, 53.86; 16. Margie Nichols, Hamilton, 53.89; 17. Katie Edinger, Benzie Central, 53.94; 18. Jenny White, Edwardsburg, 54.73; 19. Holly Bronicki, Edwardsburg, 55.61; 20. Heather Schafer, Shepherd, 55.89; 21. Holly Barone, Williamston, 58.23; 22. Amanda Musinski, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 58.88; 23. Melissa Buckelen, Tawas, 59.83; 24. Emily Jung, Saginaw Michi gan Lutheran Seminary, 1:00.41; 25. Shannon Treudel, Tawas, 1:01.40; 26. Holly Leideker, Yale, 1:07.86.

800 METER RUN -- 1. Caryn Waterson, Benzie Central, 2:22.89; 2. Meg Peters, Hamilton, 2:25.91; 3. Alissa Hall, Monroe St. Mary's Catholic Central, 2:26.04; 4. Amanda Tanner, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 2:29.40; 5. Helena Martin, Williamston, 2:29.97; 6. Brienna Alger, Shepherd, 2:32.23; 7. Nicole Feil, Edwardsburg, 2:33.74; 8. Kortney DeVito, Williamston, 2:34.64; 9. Shannon Feil, Edwardsburg, 2:35.65; 10. Mindi Hedin, Hamilton, 2:37.66; 11. Jamie Pease, Tawas, 2:39.44; 12. Katilyn Murtha, Tawas, 2:40.00; 13. Erin Smith, Goodrich, 2:40.61; 14. Cassie Pace, Edwardsburg, 2:42.36; 15. Kristen Poulos, Goodrich, 2:42.60; 16. Tonya Miller, Yale, 2:45.30; 17. Beth Peshek, Benzie Central, 2:46.32; 18. Marie Riemersma, Hamilton, 2:46.40; 19. Missy Mokma, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 2:46.90; 20. Libby Schmidt, Shepherd, 2:47.07; 21. Aimee Chlebnik, Goodrich, 2:48.72; 22. Hillary Kane, Williamston, 2:48.89; 23. Sarah Maurin, Yale, 2:50.24; 24. Michelle Bartholomew, Shepherd, 2:52.22; 25. Jess ica Brant, Monroe St. Mary's Catholic Central, 2:58.45; 26. Dasha Yastavoea, Yale, 3:08.09; 27. Laura Musinaki, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 3:09.79; 28. Allison Dodge, Benzie Central, 3:11.76.

200 METER DASH -- 1. Michelle Kolnitys, Tawas, 27.24; 2. Jenny Beers, Williamston, 27.26; 3. Lisa Mueller, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 27.28; 4. Taryne Kavanagh, Yale, 27.33; 5. Jenni Mueller, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 27.51; 6. Leslie Gubry, Williamston, 27.86; 7. Sonya Hammond, Williamston, 27.94; 8. Amy Wainwright, Tawas, 28.03; 9. Bethany Alger, Shepherd, 28.06; 10. Robbin Becksford, Hamilton, 28.36; 11. Ashley DeJonge, Hamilton, 28.61; 12. Mariah Call, Benzie Central, 28.64; 13. Rachelle Brown, Yale, 28.86; 14. Chelsey Myers, Monroe St. Mary's Catholic Central, 28.93; 15. Joslyn Stacy, Shepherd, 29.08; 16. Anna Tschetter, Shepherd, 29.23; 17. Erika Hoover, Edwardsburg, 29.24; 18. Andrea Tubbs, Goodrich, 29.47; 19. Candace Indelwood, Hamilton, 29.64; 20. Brandy Barrier, Edwardsburg, 30.00; 21. Kylie Habedank, Benzie Central, 30.89; 22. Aubrey Claire, Edwardsburg, 31.59; 23. Melanie Mangin, Yale, 31.59; 24. Alicia Simon, Monroe St. Mary's Catholic Central, 32.36; 25. Jessica Burkey, Monroe St. Mary's Catholic Central, 34.54.

3200 METER RUN -- 1. Trisha Harm, Monroe St. Mary's Catholic Central, 12:07.00; 2. Kate Rice, Williamston, 12:15.60; 3. Sara Sterenberg, Hamilton, 12:29.00; 4. Emilie Erler, Tawas, 12:33.90; 5. Erin O'Mara, Goodrich, 12:36.00; 6. Sarah Gunn, Edwardsburg, 12:48.80; 7. Kristen Poulos, Goodrich, 12:57.60; 8. Jill Curtiss, Shepherd, 13:20.70; 9. Carrie Galoszynski, Shepherd, 13:23.20; 10. Erica Evans, Benzie Central, 13:36.50; 11. Joelle Louisignau, Benzie Central, 13:39.20; 12. Denise Byron, Monroe St. Mary's Catholic Central, 13:43.70; 13. Tracy Hafler, Hamilton, 13:47.60; 14. Ashley VanDusen, Williamston, 13:47.90; 15. Kathleen Wood, Edwardsburg, 13:54.10; 16. Erica Vore, Yale, 14:05.90; 17. Heidi Koops, Hamilton, 14:07.20; 18. Ericke Barczak, Williamston, 14:27.00; 19. Jenna Riddell, Edwardsburg, 14:42.10; 20. Megan Gillis, Shepherd, 14:55.10; 21. Nicole Mignaro, Monroe St. Mary's Catholic Central, 15:31.50.

1600 METER RELAY -- 1. Yale (A), 4:10.02 (Taryne Kavanagh, Courtney Kersten, Heather Rejc, Beth Vinck; 2. Saginaw Michigan Luther, 4:12.45; 3. Hamilton (A), 4:13.64; 4. Williamston (A), 4:18.01; 5. Benzie Central (A), 4:19.01; 6. Monroe St. Mary's Catho, 4:21.33; 7. Shepherd (A), 4:25.16; 8. Tawas (A), 4:25.93; 9. Edwardsburg (A), 4:27.37; 10. Goodrich (A), 4:33.61.