2014 Veterans Honor Run

back to results

Nov. 9, 2014

2014 Veterans Honor Run
Burton, MI
Provided by Newton Timing & Race Services


11K RUN RESULTS

MALE OVERALL
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 1 Joseph Orozco 24 Saginaw 43:26 6:22
11/08/2014 2:34PM

FEMALE OVERALL
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 3 Angela Kasten 28 Davison Army 47:15 6:55
11/08/2014 2:34PM

MALE MASTERS
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 8 Kent Wischmeyer 51 Lapeer 49:41 7:17

FEMALE MASTERS
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 20 Colleen Cady 47 Grand Blanc 54:13 7:56

MALE AGE GROUP: 1-10
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

MALE AGE GROUP: 11-14
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 123 Mercedes Perales 14 Swartz Creek 1:38:21 14:24

MALE AGE GROUP: 15-19
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 2 Brian Wiltse 15 Northeast 47:06 6:54
2 4 Devin Hope 15 48:30 7:06
3 6 Josh Short 19 Burton 48:55 7:10
4 13 Thomas Beaubien 16 Flint 51:28 7:32
5 87 Zildjian Vanbrocklin 16 Columbiaville 1:17:09 11:18

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

MALE AGE GROUP: 20-24
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 11 Janice Matlon 24 Burton 50:48 7:26

MALE AGE GROUP: 25-29
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 48 Douglas Lobdell 25 Grand Blanc 1:04:06 9:23

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 67 Amanda Peplinski 29 Burton 1:09:03 10:07
2 95 Kaylee Zapata 27 Davison 1:21:12 11:53
3 96 Megan Sunio 29 Davison 1:21:56 12:00
4 113 Corey Walker 29 Flint 1:32:21 13:31
5 118 Shunda Burks 29 Redford 1:33:53 13:44

MALE AGE GROUP: 30-34
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 17 Alan Chichester 34 Auburn 54:01 7:55
2 19 Jack Spillane 32 Burton Air Force 54:07 7:55
3 26 John Ranville 30 Flint 55:44 8:10
4 32 Will Broderick 33 Dimondale 59:21 8:41
5 56 Russell Smith 32 Flint 1:06:04 9:40
6 81 Jay McDaniel 32 Flint 1:16:03 11:08


FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 37 Rachel Frost 31 Flint 1:01:28 9:00
2 64 Tiffianey Laurin 34 Flint Army 1:08:03 9:58
3 97 Jessica McComb 30 Davison 1:22:00 12:00
4 101 Melissa Chichester 33 Auburn 1:24:05 12:18
5 102 Amanda Dinkel 32 Caro 1:24:05 12:18
6 114 Jessica Daniel 31 Flint 1:32:21 13:31
7 115 Kara Grove 34 Grand Blanc 1:32:22 13:31
8 116 Anne Winn 31 Flint 1:33:51 13:44
9 117 Elyse Jurvelin 31 Flushing 1:33:52 13:44
10 120 Cindi Robinson 33 Flushing 1:36:21 14:06
11 125 Connie Legue 34 Burton 1:41:23 14:50
12 129 Lona Oliver 34 Owosso 1:44:44 15:20

MALE AGE GROUP: 35-39
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 5 Matthew Bartman 36 Northeast 48:51 7:09
2 7 Rudy Zapata 36 Davison 49:05 7:11
3 12 Robert McLean 38 Clinton Twp Air Force 51:14 7:30
4 14 John Debutts 35 Burton 52:00 7:37
5 21 George Johnston 36 Grand Blanc 54:18 7:57
6 63 Scott Eickholt 37 Flushing 1:07:55 9:57
7 84 Rick Hughey 38 Davison 1:16:47 11:14
8 86 Steven Wickham 39 Davison 1:17:08 11:18

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 35 Deanna Pirtle 39 Davison 1:00:53 8:55
2 36 Jennifer Bluhm 35 Linden 1:01:21 8:59
3 42 Amanda McLean 36 Clinton Twp 1:02:19 9:07
4 55 Kristen Wischmeyer 36 Grand Blanc 1:06:01 9:40
5 65 Darcy Czarnik Laurin 36 Midland 1:08:06 9:58
6 66 Carol Smiley 39 Burton 1:08:48 10:04
7 70 Melissa Bard 35 Grand Blanc 1:11:20 10:27
8 74 Cristine King 36 Davison 1:12:18 10:35
9 90 Starla Jill Palso 36 Davison 1:19:20 11:37
10 98 Joleen Diehl 38 Swartz Creek 1:22:55 12:08
11 100 Angela Moore 38 Constantine Navy 1:23:24 12:13
12 119 Kerry Munsey 35 Flushing 1:36:21 14:06
13 126 Erika Garza 37 Swartz Creek 1:41:27 14:51

MALE AGE GROUP: 40-44
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 33 Michael Skaggs 43 Grand Blanc Navy 59:27 8:42
2 62 Eduardo Munoz 43 Burton 1:07:29 9:53
3 69 Derrick Wilson 44 Grand Blanc Navy 1:10:40 10:21
4 83 Scott Edmonds 41 Grand Blanc 1:16:21 11:11
5 99 Dean Perigo 43 Mount Morris 1:22:55 12:08


FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 41 Jamie Swett 42 Metamora 1:01:58 9:04
2 45 Tina Munoz 43 Burton 1:03:45 9:20
3 46 Michelle Woycik 44 Lapeer 1:03:49 9:21
4 49 Ann Kurzyniec 40 Grand Blanc 1:04:07 9:23
5 50 Ann Finley 44 St Clair Army 1:04:25 9:26
6 52 Laura Burnett 42 Burton 1:04:41 9:28
7 75 Shelly Bowman 42 Clifford 1:13:02 10:42
8 82 April Ott 43 Deford 1:16:03 11:08
9 121 Julie Vanbrocklin 42 Columbiaville 1:38:00 14:21
10 124 Krista Hudak 41 Owosso 1:40:32 14:43

MALE AGE GROUP: 45-49
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 9 Daniel Pierce 46 Lansing 50:20 7:22
2 10 Mickey Bauchan 48 Flint 50:41 7:25
3 16 Steve Petrik 47 Lapeer Navy 53:53 7:53
4 18 Patrick Wooley 48 Grand Blanc 54:02 7:55
5 34 Don Lambert 48 Grand Blanc 1:00:03 8:48
6 53 Everett Centerwall III 47 Flint 1:05:28 9:35
7 76 Dwayne Hawk 45 1:13:03 10:42
8 78 Craig Bonesteel 45 Burton Navy 1:15:40 11:05
9 80 Sachin Desai 49 Burton 1:15:44 11:05
10 94 Mustafa Kothari 45 Holly 1:20:22 11:46

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 29 Lisa Hutson 49 Freeland 57:09 8:22
2 47 Laurie White 48 Grand Blanc 1:03:52 9:21
3 60 Kathleen Beaubien 46 Flint 1:07:14 9:51
4 72 Lisa Ardanowski 45 Grand Blanc 1:11:32 10:28
5 73 Rene McMann 46 Burton 1:12:18 10:35
6 79 Paula Bonesteel 46 Burton 1:15:41 11:05
7 93 Annette Fechik 45 Flint 1:19:56 11:42
8 103 Tami Buchan 45 Flint 1:26:17 12:38
9 108 Sarah Evans 49 Metamora 1:27:38 12:50
10 112 Angela Rhode 46 Otisville 1:30:24 13:14
11 127 Sharon Hromada 48 Sterling Heights 1:41:55 14:55

MALE AGE GROUP: 50-54
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 15 Dean Fuller 50 Burton Army 53:29 7:50
2 23 Joe Marshall 50 Burton 54:49 8:02
3 28 Barry Music 50 Burton Army 56:50 8:19
4 38 Jim Zittel 51 Waterford Township 1:01:35 9:01
5 57 Rob Buti 51 Plymouth 1:06:17 9:42

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 40 Robin Hoeffel 50 Goodrich 1:01:56 9:04
2 59 Julie Gallagher 51 Grand Blanc 1:06:45 9:46
3 89 Kimberly McBride 51 Metamora 1:19:05 11:35
4 92 Patricia Ledwick 54 Clio 1:19:56 11:42
5 128 Ruthann Cox 53 Burton 1:44:22 15:17
6 131 Michele Bosak 50 Swartz Creek 1:53:45 16:39


MALE AGE GROUP: 55-59
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 22 Dan Daugherty 57 Grand Blanc 54:26 7:58
2 27 Tony Handlin 58 Flushing 55:47 8:10
3 30 Richard Hilliard 56 Grand Blanc Navy 58:38 8:35
4 61 Dave Shields 56 Davison 1:07:28 9:53
5 107 Ron Evans 56 Metamora 1:27:38 12:50

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 39 Frances Buttigieg 57 Woodhaven 1:01:40 9:02
2 51 Wanda Handlin 57 Flushing 1:04:38 9:28
3 54 Kristina Hilliard 55 Grand Blanc 1:05:29 9:35
4 58 Evann Graton 57 Clio 1:06:35 9:45
5 104 Annette Warren 56 Flint 1:26:49 12:43
6 130 Patricia Gervais 56 Flint 1:50:32 16:11

MALE AGE GROUP: 60-64
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 25 Thomas Hutson 62 Freeland 54:59 8:03
2 77 Bob Jones 61 Mio Air Force 1:13:35 10:46
3 85 Gene Sawdon 62 Croswell Air Force 1:17:08 11:18
4 88 Michael Ruggirello 61 Fenton Air Force 1:17:48 11:23
5 109 Thomas Salvador 64 Flint Army 1:29:25 13:05

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 43 Dona Derossett 62 Otisville 1:03:37 9:19
2 71 Maggy Zidar 64 Pontiac 1:11:28 10:28
3 106 Victoria Salvador 61 Flint 1:27:36 12:49
4 111 Jennie Barkey 62 Flushing Army 1:29:26 13:05

MALE AGE GROUP: 65-69
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 24 Mike Manor 65 Clio 54:57 8:03
2 31 David Pichey 69 Flint Army 58:51 8:37
3 110 Brian Barkey 69 Flint Coast Guard 1:29:25 13:05

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 91 Jane Matthews 69 Gran Blanc 1:19:53 11:42
2 122 Jacqueline Elam 65 Flint 1:38:02 14:21

MALE AGE GROUP: 70-99
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 44 Norman Hart 72 Davison Marine 1:03:41 9:19
2 68 Leonard Block 72 Bay City Army 1:10:29 10:19

FEMALE AGE GROUP: 70-99
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 105 Cathy Detman 76 Flint 1:26:49 12:43



5K RUN RESULTS

MALE OVERALL
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 1 Jacob McDowell 13 Saginaw 17:54 5:46
11/08/2014 2:45PM

FEMALE OVERALL
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 9 Lily Kelsey 14 Northeast 20:00 6:27
11/08/2014 2:45PM

MALE MASTERS
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 2 Eric Larson 44 Fenton 18:12 5:52

FEMALE MASTERS
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 28 Tricia Bicego 42 Grand Blanc 25:18 8:09

MALE AGE GROUP: 1-10
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 39 Samuel Kelsey 10 28:22 9:08
2 47 Brendan Glann 10 Burton 29:40 9:33
3 56 Tristan Glann 10 Burton 31:26 10:07
4 93 Peyton Gillean 9 37:58 12:14

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 48 Isabella Coleman 10 Burton 29:43 9:34

MALE AGE GROUP: 11-14
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 10 Jacob Teeple 11 Grand Blanc 20:24 6:34
2 24 Jacob Dunning 14 Flint 24:38 7:56
3 25 Blake Peterson 13 Grand Rapids 24:39 7:56

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 12 Madeline Horton 13 Otisville 21:28 6:55
2 18 Ava Kelsey 12 23:48 7:40

MALE AGE GROUP: 15-19
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 5 Brendan Suski 15 Grand Blanc 19:08 6:10
2 6 Brandon Peterson 16 Grand Blanc 19:42 6:21
3 22 Nicholas Minca 15 Southeast 24:13 7:48
4 62 Jason Montgomery 18 Davison 31:58 10:18

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 27 Aranda Jabiro 16 Swartz Creek 25:12 8:07
2 72 Lindsay Covert 19 Grand Blanc 33:19 10:44
3 90 Lajala Clark 15 Fenton 35:46 11:31

MALE AGE GROUP: 20-24
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 20 Christopher Behrend 24 Burton Navy 24:12 7:48
2 74 Evan Carritti 23 Southeast 33:22 10:45

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 19 Alescia Munoz 22 Northeast 24:00 7:44
2 41 Aryn Mawer 22 Burton 29:15 9:25
3 58 Erin Jenkinson 22 Southeast 31:34 10:10

MALE AGE GROUP: 25-29
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 14 Jacob Beren 27 Davison Marines 23:25 7:33
2 37 Patrick Forystek 27 Davison Marines 27:28 8:51

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 13 Cassie Williams 28 Caro 22:23 7:13
2 15 Samantha Wiens-Wice 29 Orion Army 23:29 7:34
3 61 Joylynn Sweatland 28 Grand Blanc 31:39 10:11
4 88 Natalie Allison 28 Northwest 35:45 11:31
5 98 Kimberly Dombrowski 29 Flint 39:49 12:49
6 101 Tricia Wells 26 Flint 40:49 13:09

MALE AGE GROUP: 30-34
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 4 Alex Williams 30 Caro 18:40 6:01


FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 70 Allison Borowiak 31 Flushing 33:03 10:39
2 86 Alexandria Lawson 32 Clio 35:42 11:30
3 96 Andrea Dickson-Rekasi 34 Saint Clair Shores 38:36 12:26
4 113 Christina Kerns 31 Davison 45:55 14:47
5 114 Schellen Kidd 30 Flint 47:12 15:12

MALE AGE GROUP: 35-39
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 7 Jeff Wolgast 35 Swartz Creek 19:49 6:23
2 16 Jason Vannest 38 Davison 23:29 7:34
3 23 Jacolbi Jarrett 39 Grand Blanc 24:18 7:50
4 69 Thomas Zuck 37 Flushing 33:03 10:39

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 35 Tina Dean 38 Grand Blanc 27:24 8:50
2 67 Ceyard Kitchen 35 Flint 32:51 10:35
3 71 Annette Matthews 36 Genesee 33:04 10:39
4 79 Doris Hogan 36 Flint 34:21 11:04
5 82 Stephanie Plair-Jarrett 38 Grand Blanc 34:38 11:09
6 87 Erica Myers 35 Montrose 35:43 11:30
7 91 Heather Sandrik 36 Fenton 35:50 11:32
8 94 Amber Gillean 36 Flushing 37:59 12:14
9 95 Kara Cate 39 Clio 38:29 12:23
10 107 Angela Baker 35 Fraser 41:33 13:23
11 109 Rachelle Sies 38 Otisville 41:42 13:26
12 111 Misty Mohr 36 Davison 45:47 14:45

MALE AGE GROUP: 40-44
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 17 Ryan Kelsey 42 Northeast 23:35 7:36
2 21 Brady Pawlik 40 Flint 24:13 7:48
3 53 Brandon Glann 42 Burton 30:36 9:51
4 59 David Golus 44 Clarkston 31:35 10:10
5 68 Jim Wood 44 Flushing Marines 33:03 10:38

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 32 Christine Glann 40 Burton 27:07 8:44
2 49 Jennifer Coleman 40 Burton 29:46 9:35
3 65 Nanette Beck 43 Swartz Creek 32:12 10:22
4 112 Lisa James 44 Genesee Air Force 45:48 14:45

MALE AGE GROUP: 45-49
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 3 John Strycker 47 New Lothrop 18:23 5:55
2 8 Russ Faulkner 48 Grand Blanc Navy 19:58 6:26
3 52 Tony Parker 46 Flint Army 30:24 9:47
4 64 Douglas Beck 45 Swartz Creek Navy 32:12 10:22
5 78 John Dunning 49 Flint Army 34:19 11:03

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 83 Lora Flint 48 Flushing 34:54 11:14
2 85 Becky Minca 48 Southeast 35:10 11:19
3 89 Sindey Gillie 49 Northwest 35:45 11:31


MALE AGE GROUP: 50-54
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 11 Michael Suski 53 Grand Blanc Navy 20:29 6:36
2 30 Richard Horton 50 Otisville Army 25:56 8:21
3 38 Dennis Kelley 53 Lambertville Marines 27:58 9:01
4 40 Tim Nyman 52 Grand Blanc 28:37 9:13
5 57 Barry Church 50 Davison 31:27 10:08
6 76 Ted Valley 52 Flint 33:50 10:54
7 92 Patrick O'Connor 53 Birmingham 36:44 11:50

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 31 Bonnie Streit 50 Davison 26:01 8:23
2 34 Wendy Dove 50 Swartz Creek 27:23 8:49
3 43 Deborah Wilcox 53 Flushing 29:24 9:28
4 50 Cindy McGrady 50 Fenton 29:47 9:36
5 55 Claire Matlon 53 Whippany 31:24 10:07
6 60 Janene Clark 50 Vestaburg 31:38 10:11
7 63 Chris Church 50 Davison 32:00 10:18
8 81 Bridget Edwards 53 Flint 34:33 11:08
9 97 Laurie Houck 53 Grand Blanc 39:49 12:49
10 102 Gina Stewart 53 Davison 41:15 13:17
11 103 Sharon Allen 53 Grand Blanc 41:15 13:17
12 108 Connie Hawley 53 Davison 41:34 13:23
13 110 Robin Mitschke 53 Charlotte Navy 44:57 14:28
14 115 Diane Hall 53 Waterford 52:54 17:02

MALE AGE GROUP: 55-59
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 26 David Welker 55 Flushing Marines 24:39 7:56
2 44 Teddy Houghtaling 59 Lapeer Army 29:28 9:29
3 45 Brian Byr 58 Swartz Creek 29:31 9:31

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 29 Robin Shaffer 58 Millington 25:36 8:15
2 51 Joy Soumis 55 Prescott 29:53 9:38
3 77 Melody Henry 56 Mount Morris 33:52 10:54

MALE AGE GROUP: 60-64
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 33 Lonnie Rich 61 Clio 27:20 8:48
2 42 Terry Gawel 64 Dansville Army 29:16 9:26
3 46 Larry Derossett 63 Otisville 29:36 9:32
4 54 Riley McLincha 63 Clio 30:59 9:59
5 66 Bruce Garner 63 Burton 32:35 10:30
6 116 Timothy Teunis 60 Linden 57:31 18:31

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 99 Nancy Durance 60 Davsion 40:05 12:55
2 104 Anne Figueroa 61 Davison 41:17 13:18
3 105 Jo Royer 63 Flint Army 41:27 13:21
4 106 Jane Odell 60 Flushing 41:28 13:21

MALE AGE GROUP: 65-69
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 100 Maurus Mallory 67 Troy Army 40:09 12:56

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 75 Marge Novak 69 Lansing 33:49 10:53
2 117 Pamela Teunis 65 Linden 57:31 18:31


MALE AGE GROUP: 70-99
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 36 Richard Wallen 74 Flushing 27:27 8:50
2 73 Glen Larsen 82 Grand Blanc Air Force 33:22 10:45
3 80 John Hayes 70 Williamston Navy 34:27 11:06
4 84 Samuel Younce 75 Davison Army 35:01 11:17

FEMALE AGE GROUP: 70-99
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace



5K WALK RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 1 Rick Huber 58 Montrose 27:35 8:53
11/08/2014 2:38PM

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 2 Debbie Tophan 61 Mayville 28:45 9:16
11/08/2014 2:38PM

MALE MASTERS WINNER
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 3 Johnny Olsey 61 Clio 30:46 9:55

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 5 Sparty Mora Fassett 51 Fenton 32:25 10:26

MALE AGE GROUP: 1-10
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 45 Brendan Craig 10 Burton 45:38 14:42

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

MALE AGE GROUP: 11-14
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

MALE AGE GROUP: 15-19
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 77 Haley Gallagher 19 Grand Blanc 1:01:35 19:50

MALE AGE GROUP: 20-24
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 12 Maggie Johnson 24 Burton 35:54 11:34

MALE AGE GROUP: 25-29
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 50 Jaynie Shiflett 29 Davison 46:56 15:07
2 72 Crystal Hubbard 28 Southeast 57:13 18:25

MALE AGE GROUP: 30-34
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 48 Jen Derminer 33 Flint 46:15 14:54

MALE AGE GROUP: 35-39
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 33 Joseph Plumley 38 Burton 42:22 13:38
2 68 Kevin Washington 38 Flint 53:05 17:06

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 11 Jonelle Ross 35 Burton Navy 35:50 11:32
2 57 Beth Curran 35 Grand Ledge 48:18 15:33
3 69 Rebecca Gillespie 38 Flint 53:44 17:18

MALE AGE GROUP: 40-44
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 9 Sean Blasius 42 North Branch 35:02 11:17
2 75 Henry Blake 44 Westland Navy 59:36 19:11

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 14 Teresa Galbraith 41 Swartz Creek 36:05 11:37
2 21 Colleen Parker 44 Northeast 37:50 12:11
3 29 Bethany Haglund 40 Grand Blanc 40:22 13:00

MALE AGE GROUP: 45-49
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 25 Kristyne Traver 45 39:22 12:41
2 64 Tawanda Mattison 49 Grand Blanc 49:41 16:00
3 73 Kristy Blake 46 Westland Air Force 59:29 19:09
4 79 Diane Gardner 48 Mt Morris 1:01:43 19:52


MALE AGE GROUP: 50-54
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 8 Hal Clark 53 Vestaburg Army 35:01 11:17
2 54 Keith McGrady 51 Fenton 47:45 15:22
3 55 Dchan Lewis 50 Flint 48:03 15:28
4 60 Randall Porter 50 Lapeer 48:57 15:46
5 70 Alan Atwood 50 Cedar Rapids Navy 56:49 18:18
6 71 Ronald Jenkinson 51 Southeast Air Force 56:50 18:18

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 7 Shelly Huber 54 Montrose 35:01 11:17
2 10 Kim Poisson 52 Davison 35:16 11:22
3 39 Judy Kelley 53 Lambertville 44:10 14:13
4 47 Kathleen Craig 51 Burton 46:01 14:49
5 59 Ginger Porter 51 Lapeer 48:57 15:46
6 63 Debra Shuck 53 Montrose 49:40 16:00
7 66 Christine Del Greco 51 Rochester Hills 50:13 16:10
8 80 Carmen Jackson 50 Burton 1:01:44 19:53

MALE AGE GROUP: 55-59
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 13 Kevin Dunkel 59 Burton 35:58 11:35
2 24 Greg Reigle 55 Grand Blanc Air Force 39:04 12:35
3 27 Frank Luna 59 Flint 39:40 12:46
4 28 Michael Kelly 56 Grand Blanc 40:13 12:57
5 32 James Matlon 57 Whippany 41:40 13:25
6 36 James Grennay 59 Burton Navy 42:38 13:44
7 41 David Roach 56 Burton Army 44:49 14:26
8 56 Gary Graton 57 Oxnard 48:04 15:29

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 26 Mary Vert 56 Davison 39:29 12:43
2 34 Lori Grooms 58 Burton 42:26 13:40
3 42 Diane Roach 57 Burton 44:50 14:26
4 51 Janice Ciosek 55 Davison 46:56 15:07
5 52 Marsha Blessing 56 Blissfield Air Force 47:00 15:08
6 61 Karen Tippen 59 Clio 49:12 15:50
7 65 Cindy Beliveau 57 Flushing 50:09 16:09
8 67 Debbie Summers 58 Burton 50:15 16:11
9 78 Nancy Fritz 58 Flint 1:01:36 19:50

MALE AGE GROUP: 60-64
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 15 Bob Walls 62 Burton Army 37:12 11:59
2 16 Charles Ross 60 Burton Navy 37:12 11:59
3 43 Willis James 61 Flint Army 45:13 14:34
4 53 David Vert 61 Davison Army 47:10 15:11

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 18 Diane Jerichow 62 Flushing 37:40 12:08
2 22 Mary Withey 64 Flushing 38:25 12:22
3 30 Mary Pat Chynoweth 63 Highland 40:23 13:00
4 35 Peggy Johnson 61 Burton 42:26 13:40
5 40 Marjorie Mercer 60 Blissfield 44:23 14:17
6 44 Elizabeth James 62 Flint 45:14 14:34
7 58 Jeanne Kidle 60 Flint 48:18 15:33
8 62 Karen O'Neill 61 Davison 49:13 15:51


MALE AGE GROUP: 65-69
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 4 Thomas Olmsted 66 Burton Army 31:49 10:15
2 17 Stephen Welch 65 Grand Blanc Navy 37:38 12:07
3 19 Harry Garrison 69 Flushing Army 37:45 12:09
4 23 Donald Raasio 68 Grand Blanc Army 38:50 12:30
5 31 Gregory Chynoweth 65 Highland Army 40:24 13:01
6 37 William Johnson 67 Burton 43:21 13:58
7 38 Art Coon 66 Davison Army 43:23 13:58
8 49 Ken Kircoff 65 Davison Army 46:49 15:04

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 46 Judy Mellow 68 Genesee 45:43 14:43

MALE AGE GROUP: 70-99
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 6 Buzz Purcell 75 Swartz Creek 34:35 11:08
2 74 Gloria Potochick 75 Westland 59:30 19:09
3 76 Michael Potochick 75 Westland Air Force 59:36 19:11

FEMALE AGE GROUP: 70-99
Place Oallplace Name Age City Branch Time Pace
1 20 Wanda Merrell 70 Flushing 37:45 12:09

Burton, MI
Provided by Newton Timing & Race Services