2014 Outrun Hunger

back to results

Nov. 1, 2014

2014 Outrun Hunger
Commerce, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Outrun Hunger 5k Run/Walk
Age Group Results
November 01, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Deren 55 12 23:32.1 7:35/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joey Mercier 16 1 18:59.1 6:07/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Pamela Conklin 47 26 25:05.9 8:05/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chris Costa 44 4 20:04.2 6:28/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kim Crawford 50 58 28:58.6 9:21/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Cryderman 68 15 23:52.0 7:42/M

Female 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chloe Cotter 9 111 35:03.9 11:18/M
2 Hannah Weyburne 8 139 38:29.6 12:25/M
3 Amelia Day 8 202 54:08.9 17:28/M

Male 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Colton Cartier 6 6 20:16.9 6:32/M
2 Jonah Farabi 9 60 29:04.5 9:23/M
3 Tyler Nazak 9 70 29:49.6 9:37/M
4 Drew Almqnist 7 117 35:59.5 11:36/M
5 Adam Sadikot 7 126 37:14.0 12:01/M

Female 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Griement 14 13 23:34.2 7:36/M
2 Elise Almquist 14 39 27:43.5 8:56/M
3 Kaitlyn Lee 11 75 30:23.6 9:48/M
4 Hannah Pheeney 11 98 33:17.5 10:44/M
5 Lindey Almquist 10 112 35:04.4 11:19/M
6 Madeline Paul 13 116 35:59.0 11:36/M
7 Aubrey Gibbs 11 142 39:16.9 12:40/M
8 Ashley Gibbs 11 144 39:47.1 12:50/M
9 Katy Kuriwchak 13 172 48:22.4 15:36/M
10 Sydney Wasser 10 184 50:11.5 16:11/M

Male 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ricky Rushton 14 23 24:57.0 8:03/M
2 Jonathan Paul 10 24 25:00.2 8:04/M
3 Blake Collins 12 28 25:19.6 8:10/M
4 Paul Vangel 13 29 25:27.3 8:13/M
5 Andrew Dunn 12 47 28:29.2 9:11/M
6 Bradley Corteville 11 48 28:29.5 9:11/M
7 Christopher Potter 10 56 28:53.5 9:19/M
8 Luke Dittman 11 62 29:16.2 9:26/M
9 Mike Trombetta 12 69 29:40.5 9:34/M
10 Max Kelley 11 72 30:18.4 9:46/M
11 Anthony Smith 11 86 32:32.7 10:30/M
12 Ayden Wasser 12 118 36:00.5 11:37/M
13 David Sebesta 10 127 37:20.0 12:03/M
14 Luke Reising 12 173 48:27.8 15:38/M
15 Andrew Schneider 14 181 50:02.6 16:08/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Casey Estes 16 59 29:02.3 9:22/M
2 Mikaela Hamer 17 135 38:15.5 12:20/M
3 Allie Yackley 17 175 48:49.0 15:45/M
4 Abigail Cleveland 15 180 50:00.2 16:08/M
5 Sarah Schneider 16 182 50:03.6 16:09/M
6 Hannah Schneider 15 187 50:23.0 16:15/M
7 Joanna Saad 16 188 50:24.8 16:15/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Riley Hibbard 16 2 19:48.3 6:23/M
2 Michael Weyburne 17 138 38:29.0 12:25/M
3 Nathan Cox 17 183 50:05.1 16:09/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Carney 23 65 29:24.1 9:29/M
2 Rebecca Fellows-Papak 22 106 34:15.2 11:03/M
3 Taylor Buchan 22 113 35:07.6 11:20/M
4 Courtney Staschke 23 132 37:59.2 12:15/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Crimmins 23 21 24:41.7 7:58/M
2 Zach McHdt 23 168 46:26.9 14:59/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Mocny 26 20 24:37.4 7:56/M
2 Lisa Husken 29 40 27:49.9 8:58/M
3 Lauren Abel 28 61 29:07.7 9:24/M
4 Ashlee Carnahan 27 64 29:21.2 9:28/M
5 Heather Pence 29 67 29:32.5 9:32/M
6 Renee Ratliff 27 99 33:20.3 10:45/M
7 Michelle Watry 27 100 33:20.8 10:45/M
8 Katie Martin 28 158 43:03.7 13:53/M
9 Christina Mareouy 29 160 43:06.7 13:54/M
10 Rachel Deren 26 199 53:48.1 17:21/M
11 Lindsey Arnold 29 207 1:01:10.3 19:44/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tom Kruszewski 29 3 19:48.3 6:23/M
2 Graham Abel 29 7 20:40.3 6:40/M
3 Roy Setsuna 29 8 20:50.8 6:43/M
4 Watry Erich 28 9 21:24.7 6:54/M
5 Michael Srupin 26 44 28:06.8 9:04/M
6 Brian Newsome 25 45 28:12.4 9:06/M
7 Eric Stocker 29 74 30:19.0 9:47/M
8 Patrick Tyrrell 25 93 32:53.2 10:36/M
9 Greg Ratliff 28 105 34:07.3 11:00/M
10 George Goettler 29 157 43:03.2 13:53/M
11 Jordan Schultz 29 159 43:05.5 13:54/M
12 Ryan Dittman 28 167 46:25.6 14:58/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Simone Langen 32 35 26:50.5 8:39/M
2 Tara Palmer 33 46 28:21.7 9:09/M
3 Christina Ray 34 49 28:30.4 9:12/M
4 Jennifer Garcia 30 51 28:32.2 9:12/M
5 Lydia Kraft 32 53 28:37.0 9:14/M
6 Elizabeth Belanger 30 101 33:32.3 10:49/M
7 Angela Wrobel 34 140 38:34.5 12:26/M
8 Hadzhiena Irina 33 145 39:58.2 12:54/M
9 Erin Currin 31 170 48:02.6 15:30/M
10 Tara Culbert 31 208 1:01:11.7 19:44/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ravi Shukla 30 22 24:46.8 7:59/M
2 Thomas Czinder 34 33 26:38.4 8:35/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Christenson 37 27 25:18.6 8:10/M
2 Dari Esteban 36 91 32:47.7 10:35/M
3 Kim Randall 36 95 32:55.6 10:37/M
4 Sandy Bailey 39 104 34:04.3 10:59/M
5 Jennifer Spicer 36 108 34:29.7 11:07/M
6 Amy Drongowski 39 131 37:54.9 12:14/M
7 Karen Fordham 39 137 38:25.4 12:24/M
8 Angela Oginski 38 161 44:26.0 14:20/M
9 Sarah Lueck 36 162 44:27.2 14:20/M
10 Leigh Witt 38 165 44:58.1 14:30/M
11 Emily Bertolim 37 176 48:52.2 15:46/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jared Doyle 37 19 24:37.2 7:56/M
2 Matt Berg 36 31 25:52.1 8:21/M
3 James Nazale 37 41 27:51.3 8:59/M
4 Tim Kraft 35 52 28:36.5 9:14/M
5 William Kalin 35 78 31:05.6 10:02/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christina Applegate 40 50 28:31.4 9:12/M
2 Lisa Farabi 42 57 28:57.7 9:20/M
3 Shawna Broida 44 66 29:31.4 9:31/M
4 Robin Maloney 43 71 30:03.9 9:42/M
5 Ann Marie Kelley 44 73 30:18.9 9:46/M
6 Amy Temple 42 83 31:44.6 10:14/M
7 Shelly Karbowski 44 88 32:40.4 10:32/M
8 Niccole Godin 40 92 32:51.0 10:36/M
9 Noelle Cotter 44 110 35:00.6 11:17/M
10 Heather Burrows 42 121 36:33.9 11:47/M
11 Andrea Harris 41 122 36:35.4 11:48/M
12 Sherry Sebesta 44 128 37:20.5 12:03/M
13 Christine Bromm 42 134 38:13.7 12:20/M
14 Stacie Zotkovich 41 136 38:24.8 12:23/M
15 Irene Christy 43 166 45:21.3 14:38/M
16 Erica Wasser 40 185 50:13.7 16:12/M
17 Kathryn Schneider 42 197 53:13.0 17:10/M
18 Lisa Day 42 203 54:14.1 17:30/M
19 Maria Massos 43 205 1:00:25.2 19:29/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kurt Muason 42 5 20:10.1 6:30/M
2 Jason Ryska 43 16 24:12.7 7:48/M
3 Scott Corteville 40 18 24:27.2 7:53/M
4 Karl Krause 44 25 25:04.2 8:05/M
5 David Koan 43 34 26:49.9 8:39/M
6 Mike O'Connor 44 54 28:48.0 9:17/M
7 Scott Waf 42 79 31:06.4 10:02/M
8 Tom Laslcaris 44 107 34:28.4 11:07/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anne Marie Potter 46 42 27:53.8 9:00/M
2 Jennifer Burdgick 48 76 30:31.6 9:51/M
3 Sara Hazen 47 85 32:22.1 10:26/M
4 Dina Sowers 46 123 36:50.0 11:53/M
5 Dianne Blakeney 45 141 39:00.7 12:35/M
6 Nancy Arabbo 45 163 44:33.0 14:22/M
7 Heidi Williams 49 177 48:53.5 15:46/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Clover 49 10 22:03.6 7:07/M
2 Rustyn Robinson 46 11 23:15.9 7:30/M
3 Gerhard Griement 47 14 23:34.6 7:36/M
4 Mark Burdgick 48 17 24:22.7 7:52/M
5 David McVilliams 47 38 27:06.0 8:45/M
6 Hicham Farabi 47 55 28:48.2 9:17/M
7 Mark Moreno 47 80 31:09.0 10:03/M
8 Chris Trombetta 45 89 32:43.8 10:33/M
9 Kevin Maloney 45 96 33:05.2 10:40/M
10 Dave Pahl 49 125 37:04.5 11:57/M
11 Mark Sebesta 46 129 37:20.7 12:03/M
12 Roger Williams 45 143 39:25.5 12:43/M
13 Adil Arabbo 48 164 44:33.3 14:22/M
14 Kevin Lawrence 49 195 53:10.9 17:09/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wanda Feick-Chall 54 90 32:44.2 10:34/M
2 Barbara Cleveland 52 102 33:32.5 10:49/M
3 Mary Fellows 50 130 37:27.9 12:05/M
4 Laura Vogel 51 150 40:51.3 13:11/M
5 Bonnie Harrington 53 153 42:00.5 13:33/M
6 Nancy Carney 53 156 42:55.8 13:51/M
7 Karen Deaver-Lear 52 178 48:53.7 15:46/M
8 Valerie Lennox 54 191 51:04.0 16:28/M
9 Lori Anderson 52 196 53:11.3 17:09/M
10 Paula Famie 52 201 53:49.8 17:22/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ray Collins 53 30 25:28.7 8:13/M
2 Steve Bacon 52 43 28:01.2 9:02/M
3 Joe Lacola 53 77 30:40.4 9:54/M
4 Boo Sadikot 52 82 31:33.5 10:11/M
5 Matt Delaney 52 84 32:09.9 10:22/M
6 Herbert Cleveland 51 103 33:32.7 10:49/M
7 Thomas Estes 53 109 34:33.6 11:09/M
8 James Weston 54 124 37:03.2 11:57/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Suzanne Schulte 55 87 32:38.5 10:32/M
2 Roberta Bullard 59 119 36:09.8 11:40/M
3 Therese Menko 58 146 40:23.9 13:02/M
4 Donna Pylar 55 148 40:48.9 13:10/M
5 Patricia Gross 56 149 40:49.1 13:10/M
6 Eleni Chiachios 57 151 41:15.5 13:18/M
7 Diane Gavron 56 155 42:54.7 13:50/M
8 Karen Allen 55 179 49:01.3 15:49/M
9 Patti Barber 55 200 53:49.0 17:22/M
10 Kathy Harris 56 206 1:01:09.8 19:44/M
11 Mary Sue Coatsworth 55 209 1:02:12.0 20:04/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Doug Pontious 55 32 26:04.0 8:25/M
2 Tim Nelson 56 36 26:54.8 8:41/M
3 David Reid 57 63 29:16.6 9:26/M
4 Rick Franczak 57 97 33:16.4 10:44/M
5 Philip Gavron 58 169 46:41.6 15:04/M
6 Dan Sanders 59 174 48:48.5 15:45/M
7 Charles Lennox 55 190 51:03.6 16:28/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Fisher 62 81 31:31.7 10:10/M
2 Debi Disbrow 60 147 40:39.1 13:07/M
3 Deborah Beauvais 61 171 48:06.2 15:31/M
4 Lesley Stickley 60 192 51:52.6 16:44/M
5 Ann Fraser 62 204 57:15.0 18:28/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Staschke 60 154 42:01.9 13:33/M
2 Daniel Harrington 61 210 1:02:12.5 20:04/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Diane Dunn 68 114 35:15.0 11:22/M
2 Ana Lawrence 65 152 41:17.0 13:19/M
3 Janice Gross 65 186 50:15.1 16:13/M
4 Mary Ellen Cotter 69 193 52:33.6 16:57/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Stewart 65 37 26:59.7 8:42/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Phyllis Pheeney 72 198 53:22.3 17:13/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Walter Pheeney 71 115 35:43.7 11:31/M
2 Franklin Willis 72 120 36:22.4 11:44/M
3 William Lawrence 70 133 38:12.7 12:19/M
4 Fred Menko 70 189 50:51.8 16:24/M
5 Mike Cotter 70 194 52:34.6 16:57/M
6 Dave Boyd 74 211 1:10:16.8 22:40/M

Female 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dee Ruen 76 212 1:10:17.8 22:40/M
2 Maureen Boyd 75 213 1:10:20.5 22:41/M

Female no age provided

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Victoria Kisn 99 94 32:55.5 10:37/M

Male no age provided

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Gavron 99 68 29:40.0 9:34/M




Outrun Hunger 1 Mile Run
Age Group Results
November 01, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

Female 1 Mile

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brindley Kean 10 1 8:36.6 8:36/M
2 Makayla Ray 12 4 9:28.8 9:28/M
3 Emma Krause 12 5 9:35.4 9:35/M
4 Isabelle Krause 8 6 9:47.8 9:47/M
5 Cate Ross 9 7 9:49.8 9:49/M
6 Charlotte Charles 6 9 10:19.6 10:19/M
7 Julie Charles 31 11 10:54.7 10:54/M
8 Lisa Sadikot 44 12 10:56.8 10:56/M
9 Madison Smith 16 13 11:03.1 11:03/M
10 Tessa Kean 8 16 12:25.7 12:25/M
11 Brooklyn Randall 6 17 12:27.0 12:27/M
12 Sophie Gee 11 18 12:31.5 12:31/M
13 Regan Cotter 12 20 12:55.1 12:55/M
14 Ava Cotter 11 21 12:56.6 12:56/M
15 Nancy Nazak 64 23 13:10.9 13:10/M
16 Sarah Weyburne 46 24 13:31.9 13:31/M
17 Sofia Sadikot 7 25 13:33.7 13:33/M
18 Holly Corteville 8 26 13:38.4 13:38/M
19 Wendi Corteville 41 27 13:51.3 13:51/M
20 Barb Edwards 47 28 16:06.5 16:06/M
21 Claire Charles 3 29 16:19.2 16:19/M
22 Nicole Estes 47 30 16:37.4 16:37/M
23 Emily Moreno 17 31 16:47.0 16:47/M
24 Marcie Moreno 45 32 16:48.0 16:48/M
25 Sherri Gee 42 33 18:45.5 18:45/M
26 Dot Vangel 47 34 19:33.5 19:33/M
27 Emily Charles 1 36 20:46.2 20:46/M

Male 1 Mile

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Simon Gricment 10 2 8:57.8 8:57/M
2 Andrew Mercier 8 3 9:03.2 9:03/M
3 William Weyburne 7 8 10:14.2 10:14/M
4 Brent Charles 34 10 10:21.3 10:21/M
5 Dana Day 48 14 11:09.2 11:09/M
6 Charlie Day 6 15 11:09.8 11:09/M
7 Alex Nazak 7 19 12:52.2 12:52/M
8 Matthew Cotter 43 22 12:57.5 12:57/M
9 Steve Vangel 48 35 19:35.0 19:35/M
10 Brian Wrobel 35 37 20:46.6 20:46/M

Commerce, MI
Provided by Michigan Running Foundation