2014 St. Clair Turkey Trot

back to results

Nov. 1, 2014

2014 St. Clair Turkey Trot
St Clair mi
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


St. Clair Turkey Trot 5K 5k Run/Walk
Age Group Results
November 01, 2014
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Meran Kohn Richmond 35 4 20:44.3 6:40/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 64 21 23:17.8 7:29/M

Female 5 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Pavey Wales 9 56 26:52.1 8:38/M
2 Lainey Yaek Richmond 9 86 33:07.3 10:39/M
3 Peyton Leaver St. Clair 9 129 39:08.5 12:35/M
4 Ella Beauvais Walker 8 132 39:19.7 12:39/M
5 Alyssa Schafer St. Clair 7 148 43:37.3 14:01/M

Female 10 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Maureen Brunner Saint Clair MI 13 31 24:37.9 7:55/M
2 Ashleigh Dickman Wales 13 47 26:05.5 8:23/M
3 Gracie Corbin Allenton MI 14 51 26:16.3 8:27/M
4 Elizabeth Laenen China Twp. 13 63 27:58.9 9:00/M
5 Samantha Dodson China Twp. 13 65 29:06.4 9:21/M
6 Zoe McGuffie Wales 10 74 30:07.5 9:41/M
7 Maddie Leaver Saint Clair MI 13 80 31:23.8 10:05/M
8 Riley Denuyl Marysville 10 88 33:11.1 10:40/M
9 Gracie Graber Wales 10 91 33:21.0 10:43/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Angy Arredondo Almont MI 17 52 26:21.1 8:28/M
2 Justine Harnish Clyde 17 71 29:49.2 9:35/M
3 Dani Jandura Marysville 17 125 38:48.2 12:29/M
4 Chloe Thomas Fort Gratiot 18 128 39:02.5 12:33/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Allison Maynard Marlette 23 35 25:02.4 8:03/M
2 Sophie Stilwell Marysville 24 40 25:33.9 8:13/M
3 Kaitlyn Catanzaro Fort Gratiot 22 81 32:03.3 10:18/M
4 Jade Fournier Marysville 21 98 34:18.5 11:02/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Laura Brunner Royal Oak MI 26 20 23:13.8 7:28/M
2 Joy Vanbuskirk East China 25 41 25:44.1 8:16/M
3 Tara Yax China Twp. 26 117 37:22.3 12:01/M
4 Katy Emerich Casco 28 152 49:46.6 16:00/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Samantha Ernst New Baltimore MI 31 32 24:41.1 7:56/M
2 Kathy McCabe East China 33 49 26:14.3 8:26/M
3 Laura Vanhoutte Avoca 33 60 27:36.6 8:52/M
4 Christine Jones China Twp. 31 78 31:16.0 10:03/M
5 Gretchen Pilon Casco MI 33 112 36:56.4 11:53/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Daneille Fowler Avoca MI 35 5 20:57.9 6:44/M
2 Aimee Ritchie Almont MI 38 18 23:00.9 7:24/M
3 Jessica McDonald Saint Clair MI 37 26 24:02.2 7:44/M
4 Rebecca Dawson Saint Clair MI 37 28 24:13.2 7:47/M
5 Stacey Terhune East China 38 42 25:57.5 8:21/M
6 Amberly Zimmer Mount Pleasant MI 35 48 26:05.8 8:23/M
7 Lisa Koehn East China MI 37 77 31:14.9 10:03/M
8 Angela Jones Richmond 36 106 35:36.2 11:27/M
9 Shawna Bailey Marysville 37 109 35:53.2 11:32/M
10 Shana Jaehn Riley Twp. 38 115 37:09.5 11:57/M
11 Susan Paternoster Chesterfield 37 116 37:21.0 12:01/M
12 Rylee Beauvais Grand Rapids MI 37 133 39:25.0 12:40/M
13 Jennifer McGuffie Wales 39 139 40:55.3 13:09/M
14 Trisha Roberts Saint Clair MI 35 145 42:56.8 13:48/M
15 Kelli Schafer St. Clair 38 147 43:37.0 14:01/M
16 April Reed Saint Clair 37 151 44:15.9 14:14/M
17 Jamie Consiglio New Baltimore 38 159 55:17.3 17:47/M
18 Tiffany McNair Chesterfield 37 161 55:18.9 17:47/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Barb Smith East China MI 44 36 25:07.2 8:05/M
2 Christine Jebrael Saint Clair 43 39 25:24.0 8:10/M
3 Claudine Treutle Riley Twp. 42 54 26:43.9 8:35/M
4 Rebecca Osterland East China 44 55 26:50.1 8:38/M
5 Michelle L Dixon Port Huron 44 61 27:38.2 8:53/M
6 Diane Hintz East China MI 42 69 29:34.3 9:30/M
7 Suzi Straffon Chesterfield 43 85 33:07.2 10:39/M
8 Cara Denuyl Marysville 42 89 33:11.3 10:40/M
9 Michelle Wendling Wales 40 95 34:13.4 11:00/M
10 Stephanie Neiman East China MI 42 96 34:13.6 11:00/M
11 Angie Rock East China 41 101 35:02.1 11:16/M
12 Lilly Daniel Marine City 43 118 37:30.8 12:03/M
13 Missi Jones Marysville 42 122 38:15.5 12:18/M
14 Jennifer Stier Wales 44 124 38:44.7 12:27/M
15 Jayleen Seaton Emmett 42 127 39:00.2 12:32/M
16 Shannon Schuster Riley Twp. 40 134 40:19.0 12:58/M
17 Jennifer Dodson Saint Clair MI 40 149 43:56.1 14:08/M
18 Tina Susko Chesterfield 43 160 55:18.3 17:47/M
19 Stacey Crawford Marysville MI 42 162 57:05.6 18:21/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Beth McComas St. Clair 45 30 24:25.6 7:51/M
2 Sarah Teets North Street MI 47 43 25:59.2 8:21/M
3 Brenda Fuller Port Huron 49 58 27:12.2 8:45/M
4 Sandy Bennett Saint Clair 47 66 29:09.5 9:22/M
5 Sheila Glod Detroit MI 46 72 29:52.4 9:36/M
6 Jan Klisz Saint Clair MI 45 79 31:20.7 10:05/M
7 Joyce Bock Shelby Twp. 48 83 32:43.4 10:31/M
8 Tracy Chapple Brights Grove 45 84 33:00.2 10:37/M
9 Annette Harnish Clyde 47 94 33:46.5 10:51/M
10 Judi Jandura Marysville MI 49 131 39:10.2 12:36/M
11 Dawn Gauthier Clinton Township MI 46 141 41:23.2 13:18/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Sinnott Smiths Creek MI 54 53 26:22.0 8:29/M
2 Susan Tews China Twp. 55 73 30:04.3 9:40/M
3 Susan Tucholski Richmonc 55 87 33:09.1 10:40/M
4 Melinda Thompson Fort Gratiot MI 52 90 33:19.7 10:43/M
5 Monica Watson Port Huron MI 57 99 34:54.6 11:13/M
6 Karen Morgan Davison 53 110 36:04.6 11:36/M
7 Tamara Howes Marine City 54 114 36:57.9 11:53/M
8 Kim Potvin Saint Clair MI 50 126 38:59.5 12:32/M
9 Belinda Spencer Macomb Twp. 56 140 41:23.2 13:18/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen McCabe East China MI 64 62 27:47.0 8:56/M
2 Pam Provost Sandusky MI 65 67 29:11.1 9:23/M
3 Maggy Zidar Pontiac MI 64 70 29:45.1 9:34/M
4 Carol Scherer Kimball 63 92 33:27.0 10:45/M
5 Debbie Pulver Kemockee 63 104 35:29.6 11:25/M
6 Kathy McNair Chesterfield 67 157 55:16.3 17:46/M
7 Sheryl Kawala Sterling Hgts 64 163 57:09.8 18:23/M

Female 70 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carmen Aguinaga Port Huron MI 71 100 34:59.0 11:15/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Trevor Wilczurski Fort Gratiot MI 18 1 18:17.7 5:53/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sean Pynaert Brightsgrove ONT 41 3 20:36.9 6:37/M

Male 4 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 833 50 26:16.0 8:27/M

Male 5 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Camden Khon Richmond 9 6 21:03.2 6:46/M
2 Shane Clark Richmond 9 27 24:06.5 7:45/M
3 Donovan Schuster Riley Twp. 9 33 24:44.3 7:57/M
4 Jeffrey Green Emmett 9 93 33:34.6 10:48/M
5 Jackson Jones Richmond 9 107 35:36.7 11:27/M
6 Reed Schuster Riley Twp. 9 108 35:38.8 11:27/M
7 Shane Elsner Memphis 9 120 38:14.6 12:18/M
8 Ian Kimmel Marysville 9 135 40:36.7 13:03/M
9 Logan McGuffie Wales 9 136 40:45.6 13:06/M
10 Nicholas Reed Saint Clair 7 143 42:19.9 13:36/M
11 Logan Roberts Saint Clair MI 7 144 42:45.2 13:45/M
12 Michael Reed Saint Clair 9 150 44:14.1 14:13/M
13 Liam Kimmel Marysville 7 154 49:59.5 16:04/M

Male 10 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Wilczynski MI 14 8 21:37.3 6:57/M
2 Gabriel Treutle Riley Twp. 10 25 24:02.2 7:44/M
3 Ryan Schuster Riley Twp. 11 34 25:00.6 8:02/M
4 Payton Vanhoutte Avoca 10 38 25:18.3 8:08/M
5 Thomas Wendling Wales 11 46 26:03.6 8:23/M
6 Jacob Sulkowski Wales 10 57 26:53.5 8:39/M
7 Aedan Forbes Marysville 12 64 28:10.7 9:03/M
8 Sean Loudon Memphis 10 75 30:10.8 9:42/M
9 Max Wood Marysville MI 12 82 32:29.3 10:27/M
10 Jared Bedard East China MI 14 97 34:14.2 11:00/M
11 Andrew Laenen China Twp. 10 103 35:15.5 11:20/M
12 Troy Trombley Riley Twp. 10 105 35:36.1 11:27/M
13 Cole Crawford Marysville MI 13 111 36:22.4 11:42/M
14 Eric Jaehn Riley Twp. 10 113 36:57.0 11:53/M
15 Owen Green Riley Twp. 10 119 38:12.4 12:17/M
16 Jacob Hallock Memphis 12 121 38:15.2 12:18/M
17 Kaleb Akans Wales 10 137 40:46.2 13:06/M
18 Jonathan Hallock Memphis 10 138 40:55.2 13:09/M
19 Travis Crawford Marysville MI 13 146 43:25.8 13:58/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jaryd Forbes Marysville MI 16 2 20:00.0 6:26/M
2 Jayme Glod Wales 17 7 21:21.3 6:52/M
3 Caleb Ritchie Almont MI 15 17 22:44.5 7:19/M
4 Joseph Dickman Wales 15 24 23:41.0 7:37/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Andre Howes Harrison Twp 23 13 22:13.3 7:09/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Josh Sinnott Marysville MI 32 12 22:10.2 7:08/M
2 Alan Emerich Casco 30 153 49:46.8 16:00/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steve Davenport Marine City MI 37 14 22:19.7 7:11/M
2 Jason Beauvais Grand Rapids MI 39 59 27:14.7 8:45/M
3 Rick Laenen China Twp. 39 102 35:14.0 11:20/M
4 Jeremy Roberts Saint Clair MI 35 158 55:16.5 17:46/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Leigh Chapple Brights Grove 43 9 21:45.0 7:00/M
2 Jeff Sibilla Marysville 43 19 23:06.4 7:26/M
3 Sean Dickman Wales 42 37 25:12.4 8:06/M
4 Stan Pyryt Marysville 41 45 26:01.8 8:22/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dan Davenport Saint Clair MI 45 10 21:51.1 7:02/M
2 James Olack Saint Clair MI 48 22 23:19.0 7:30/M
3 Duane Fitch East China 45 29 24:23.7 7:50/M
4 Michael Wood Marysville MI 45 44 26:00.1 8:22/M
5 Johnny Reed Saint Clair 45 130 39:09.4 12:35/M
6 Paul Kimmel Marysville MI 48 155 50:04.5 16:06/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tim Heintz East China MI 58 15 22:23.5 7:12/M
2 Jeff Paul Macomb 52 16 22:29.9 7:14/M
3 Michael Grover St. Clair 56 68 29:20.7 9:26/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sal Hernandez Croswell MI 62 11 21:58.9 7:04/M
2 Kenneth Rowe Southgate MI 67 23 23:39.3 7:36/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Art Smith Port Huron MI 74 76 30:29.3 9:48/M
2 Darrell McKee Harrison Township MI 80 123 38:42.1 12:27/M
3 Marvin Stevenson Rochester Hills MI 79 142 42:15.7 13:35/M
4 Jim Santer Marine City MI 72 156 51:44.9 16:38/M