Wildcat Invitational

back to results

Oct. 14, 2007

Wildcat Invitational
Plymouth Canton Educational Park


Middle Scho

Overall Pla Name School Grade Time
1 Enrique Sondaku Saline 8 12 18
2 Tyler Gross Saline 8 13 00
3 Tyler Socha Central-Canton 7 13 15
4 Jonathon Sollish Berkley 7 13 19
5 Andrew Wapieras Berkley 7 13 31
6 Ryan Hart Berkley 8 13 42
7 Garrett Neumann Discovery-Plymouth 8 13 49
8 John Alex Pearsall Saline 8 13 56
9 Alex Hartman Saline 7 14 00
10 Leeland Criso AATC 7 14 24
11 Harry Burrmorr AATC 6 14 24
12 Alyssa Cummings AATC 7 14 28
13 Aryell Pasternal St. Paul Lutheran 8 14 32
14 Hannah Cummings AATC 4 14 33
15 Oho Dusseau Berkley 7 14 39
16 Luke Laramee Berkley 6 14 42
17 Haleigh Cummings AATC 4 14 44
18 Cally Jastrou Saline 8 14 45
19 Hunter Krebs Saline 7 15 00
20 Spencer Kennedy Saline 8 15 05
21 Sebastian Betzer Berkley 6 15 19
22 Lucas Arrivo AATC 5 15 32
23 Matt Geiger Saline 8 15 47
24 Caleb Cooper Berkley 8 15 52
25 Nicolas Arrivo AATC 3 16 01
26 Shelbea James AATC 4 16 04
27 Lauren Allport Saline 8 16 06
28 Keith Cummings Saline 7 16 20
29 Daniel Westfell Saline 7 16 30
30 Christina Whitorth St. Paul Lutheran 8 16 57
31 Eden Krull AATC 6 17 08
32 Rachael Paxton Saline 8 17 12
33 Abby Jenks Saline 7 17 13
34 Olivia Weilard Berkley 6 17 31
35 Marla Krasnick Berkley 6 18 03
36 Lura Nye Saline 7 18 07
37 Marissa Dillon Berkley 6 18 46
38 Corinne Moses Berkley 6 19 09
39 Kyra Neumann Discovery-Plymouth 7 19 31
40 Audrey Nichols Berkley 6 19 49
41 Julia Wilkinson Berkley 6 19 49
42 Abigail Matthews Berkley 7 19 57
43 Julia Goldsworthy Berkley 7 19 59
44 Carly Bornstein Berkley 6 20 01
45 Tristin Clark Saline 7 20 54




Men's JV

Overall Pl Place Name School Grade Time
1 1 Stephen Balaze Plymouth 9 19 -5
2 2 Austin Jones Franklin 9 19 14
3 3 Bobby Wilson Franklin 9 19 32
4 4 Colin Hessel Plymouth 12 19 37
5 5 Zach Koch Plymouth 9 19 41
6 6 Ari Walter Berkley 10 20 22
7 7 Steve Kemp Brother Rice 9 20 26
8 8 Ty Schwaegler Plymouth 9 20 35
9 9 John Ferseisa Franklin 10 20 36
10 10 Zach Belanger Franklin 10 20 46
11 11 Stuart Gregory Franklin 12 20 48
12 12 Eric Hydorns Brother Rice 11 20 49
13 13 Austen Campbell Berkley 11 20 50
14 14 Augie Oden Brother Rice 11 20 51
15 15 Gregory Sollish Berkley 9 21 01
16 16 Anthony Grechiolo Franklin 10 21 07
17 17 Cam Benedict Plymouth 9 21 25
18 18 Matt Grigorian Brother Rice 10 21 30
19 ** Sam Sonnega Salem 10 21 32
20 19 Phil Anderson Brother Rice 11 21 32
21 20 Shane Kennedy Plymouth 10 21 38
22 21 Vince Pettelle Berkley 10 21 39
23 ** Mike Lax Plymouth Parent OLD 21 47
24 22 Dylan Noble Plymouth 9 21 49
25 ** Matt Zmuda Plymouth 9 21 49
26 23 Eriz Czech Franklin 10 21 53
27 ** Allen Sponenburgh Franklin 12 22 14
28 24 Mike Lucas Brother Rice 12 22 15
29 25 Chris Hall Brother Rice 10 22 17
30 ** Justin Jacobson Franklin 11 22 20
31 26 Brandon Sylsma Berkley 10 22 22
32 27 Andrew Sharez Berkley 9 22 29
33 ** Ryan Sanchez Brother Rice 10 22 34
34 ** Mark Kemp Salem 10 22 38
35 ** Derek Dale Franklin ** 23 27
36 ** Alex Jouney Plymouth 9 23 34
37 ** Elliot Koch Brother Rice 9 24 07
38 ** Kistan Desqi Salem 9 24 28
39 ** Sam Berson Brother Rice 10 25 23
40 ** Sean Carr Brother Rice 10 25 29
41 ** Larry Dawkins John Glenn 12 26 02
42 ** Kevin Kaminski Brother Rice 9 27 33
43 ** Cory Jacobson Franklin 9 29 55
44 ** Josh Nosiewicz Salem 12 38 13




Overall Pla Team Places Score
1 Franklin 2,3,9,10,11(16, 35
2 Plymouth 1,4,5,8,17(20,2 35
3 Brother Rice 7,12,14,18,19(2 70
4 Berkley 6,13,15,21,26(2 81




Women's JV

Overall Pla Place Name School Grade Time
1 ** Ersula Farrow Woodale 5 22 14
2 1 Tiffany VanUrden Franklin 10 23 33
3 2 Megan Lark Franklin 9 23 40
4 3 Jessica Rocheieau Salem 11 23 53
5 4 Emily Willer Salem 10 24 04
6 5 Amanda Young Franklin 11 24 19
7 6 Freyal Shah Salem 12 24 25
8 7 Kelsey Kaplan Franklin 12 24 26
9 8 Rachael Morrison Salem 10 24 37
10 9 Claire Sinai Berkley 9 24 43
11 10 Elizebeth Reinke Franklin 12 24 53
12 11 Heather Maclean Salem 11 25 04
13 12 Jackie Hursell Franklin 9 25 14
14 13 Tara Ellis Mercy 10 25 19
15 14 Rachael Maisden Salem 11 25 41
16 15 Alyssa Calkin Salem 9 25 42
17 16 Hannah Baron Berkley 11 25 52
18 17 Stephanie O'Neil Mercy 9 26 08
19 18 Colleen O'Malley Mercy 9 26 18
20 19 Jane Taylor Franklin 9 26 30
21 ** Emily Weathers Franklin 9 26 35
22 ** Maya Podonowski Franklin 12 26 44
23 ** Taylor Abbey Salem 12 26 50
24 20 Megan Petzold Berkley 11 26 59
25 ** Karen Kalinski Franklin 10 27 07
26 ** Meg Pairitz Salem 9 27 09
27 21 Erin O'Donnell Mercy 9 27 11
28 ** Whitney VanOrden Franklin 12 27 24
29 22 Alyson McAdams Mercy 9 28 14
30 23 Laura Bridges Mercy 11 28 26
31 ** Stephanie Nichols Garden City 11 28 46
32 24 Danielle Kramer Berkley 10 29 05
33 ** Sydney Joraisa Franklin 11 29 23
34 25 Jordan Shifman Berkley 9 33 01




Overall Pla Team Places Score
1 Franklin 1,2,5,7,10(12,1 25
2 Salem 3,4,6,8,11(14,1 32
3 Mercy 13,17,18,21,22( 91
4 Berkley 9,16,20,24,25 94




Women's Vars

Overall Plac Place Name School Grade Time
1 1 Courney Plummer Garden City 12 20 59
2 2 Ashley Bailey John Glenn 10 21 04
3 3 Satcey Richardson John Glenn 12 21 28
4 4 Katie Grassa Berkley 11 21 29
5 5 Bobbi Berveridge Garden City 10 21 31
6 6 Mallory Church Franklin 9 21 43
7 7 Shannon Griffith Salem 9 21 45
8 8 Karina Nordstrom Mercy 9 21 45
9 9 Christina Milne Garden City 11 21 46
10 ** Danielle Kanclerz AATC 10 21 47
11 10 Kelly Walblay Franklin 9 21 50
12 11 Jen Martin Mercy 11 21 58
13 12 Kara Booms Salem 9 21 59
14 13 Alex McHugh Salem 10 21 59
15 14 Vikki Gutowski Northville 12 22 06
16 15 Natalie Grimmer Northville 9 22 10
17 16 Sydney Behrann Berkley 11 22 13
18 17 Megan Wickens Franklin 9 22 18
19 18 Phoebe Valtoof Salem 9 22 32
20 19 Brittany Dilley Franklin 10 22 41
21 20 Maria Rucco Northville 11 22 58
22 21 Breanna Minick Franklin 10 23 00
23 22 Keara Campbell Fox Berkley 9 23 11
24 23 Jessica Battle Salem 11 23 21
25 24 Shannon Nizzile Franklin 10 23 23
26 25 Maudie Smith Northville 11 23 30
27 26 Kelsey McGill Mercy 10 23 37
28 27 Jenny Pollak Berkley 10 23 43
29 28 Kristen Singletury Northville 11 23 46
30 29 Annie White Salem 11 24 03
31 30 Kaitlyn Cray Salem 11 24 07
32 31 Danielle Levy John Glenn 12 24 28
33 32 Katie O'Donnell Mercy 12 24 39
34 33 Michelle Levy John Glenn 10 24 40
35 34 Evi Cenolli John Glenn 10 24 40
36 35 Victoria Church Franklin 10 24 49
37 36 Connie Farlow Berkley 12 24 53
38 37 Liz Moses Berkley 9 24 54
39 38 Katie Conley Mercy 10 25 04
40 39 Sasha Dusky Berkley 11 25 17
41 40 Julia Kowalski Mercy 11 25 25
42 41 Lauren Parr Mercy 9 25 26
43 42 Olivia Longguski Garden City 11 25 46
44 43 Whitney Spencer Garden City 11 26 36
45 44 Katie Torok Garden City 12 26 40
46 45 Emily Toupin Northville 9 26 50
47 46 Jennifer Nichols Garden City 11 28 17
48 47 Amy Selenski John Glenn 11 29 02

Overall Pla Team Places Score
1 Franklin 6,10,17,19,21(2 73
2 Salem 7,12,13,18,23(2 73
3 Garen City 1,5,9,42,43(44, 100
4 Northville 14,15,20,25,28( 102
5 John Glenn 2,3,31,33,34(47 103
6 Berkley 4,16,22,27,36(3 105
7 Mercy 8,11,26,32,38(4 115




Men's Varsit

Place Place Name School Grade Time
1 1 Mike Murphy Brother Rice "A 11 16 46
2 2 Justin Huey Plymouth 12 17 04
3 3 Evan Sirena Franklin 12 17 22
4 4 Zquen Shrikian Berkley 12 17 26
5 5 Derek Lax Plymouth 11 17 35
6 6 Mike Kreatovich Franklin 12 17 38
7 7 Sean Clifford Brother Rice "A 11 17 40
8 8 Brendan Tamm Brother Rice "A 10 17 53
9 9 Josh Zang Berkley 12 17 53
10 10 Doug Cole Franklin 12 17 55
11 11 Alex Noble Plymouth 12 17 57
12 12 Chris Rourke Brother Rice "A 12 18 00
13 13 Dylan Taylor Franklin 11 18 02
14 14 Sam Ellis Brother Rice "A 12 18 04
15 15 Matt Neumann Plymouth 10 18 05
16 16 Warren Buzzard Plymouth 10 18 08
17 17 Conner Jessup Brother Rice "B 10 18 20
18 18 Matt Kravutski Brother Rice "B 12 18 32
19 19 Chris Copacia Berkley 12 18 35
20 20 Nick Gherandini Franklin 10 18 38
21 21 Scott Scharl Brother Rice "B 12 18 43
22 22 Connor Walby Brother Rice "B 10 18 43
23 23 Pete Walbley Franklin 11 18 45
24 24 Jack Jessup Brother Rice "B 10 18 48
25 25 Tim Boes John Glenn 11 18 49
26 26 John Hermiz Berkley 12 18 50
27 27 Mike Nord Loy Garden City 12 18 51
28 28 Jason Riffel Franklin 10 18 52
29 29 Jimmy Eiben Plymouth 10 18 55
30 30 Mike Gardner John Glenn 12 18 59
31 31 Vic Kravuski Brother Rice "B 10 18 59
32 32 Andrew Schwartz Berkley 11 19 03
33 33 Mike Napieraj Berkley 12 19 06
34 34 Garrett Bixler Brother Rice "A 9 19 12
35 35 Armando Diaz Brother Rice "A 11 19 14
36 36 James Hiedow Brother Rice "B 10 19 16
37 37 Lucas Seibel Plymouth 12 19 23
38 38 Eric Mlynar John Glenn 11 19 25
39 39 Robert Cowing Salem 10 19 25
40 40 Giles Mike Salem 12 19 47
41 41 Neal Gerlach Salem 11 19 51
42 42 Andrew Ricci Berkley 12 19 57
43 43 Dan McCahill John Glenn 12 20 10
44 44 Andy Milad Salem 9 20 22
45 45 Rob Mancuso Salem 12 20 23
46 46 Mike Rowley Salem 11 20 37
47 47 Mayur Patel Salem 12 20 41
48 48 Anthony Waldrop Garden City 12 20 49
49 49 Gary Lawrence John Glenn 12 20 55
50 50 Justin Kollar John Glenn 12 22 30
51 51 Mason Mitchell Garden City 11 22 52
52 52 Ryan Vichinsky John Glenn 11 22 57
53 53 Josh Avery Garden City 11 25 28
54 54 Kirk Barikmo Garden City 9 26 14




Overall Pla Team Places Score
1 Brother Rice "A" 1,7,8,12,14(34, 42
2 Plymouth 2,5,11,15,16(29 49
3 Franklin 3,6,10,13,20(23 52
4 Berkley 4,9,19,26,32(33 90
5 Brother Rice "B" 17,18,21,22,24( 102
6 John Glenn 25,30,38,43,49( 185
7 Salem 39,40,41,44,45( 209
8 Garden City 27,48,51,53,54 233