2014 Lansing Christian School 5k/Mile

back to results

Oct. 4, 2014

2014 Lansing Christian School 5k/Mile
Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation


5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Block 44 14 22:56.5 7:24/M

Female 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hope Tebben 8 71 34:42.7 11:12/M
2 Emma Maher 7 88 40:26.9 13:03/M
3 Corrine Ritter 10 91 40:54.9 13:12/M
4 Ella Smith 9 92 40:55.2 13:12/M
5 Maggie Wetzel 9 93 41:03.2 13:15/M
6 Zoe Meyer 6 119 54:14.5 17:30/M
7 Paige Meyer 8 120 54:14.9 17:30/M
8 Elena Stoecker 7 133 1:00:36.1 19:33/M

Female 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lexi Kinnas 11 15 23:11.6 7:29/M
2 Ally Melvin 13 18 23:48.1 7:41/M
3 Alex Erbe 11 28 25:05.0 8:05/M
4 Natalie Tebben 11 33 25:36.0 8:15/M
5 Eliza Lewis 13 62 32:02.4 10:20/M
6 Abby Lyon 13 63 32:02.8 10:20/M
7 Brianna Nelson 12 82 38:53.8 12:33/M
8 Lexie Brown 11 83 38:54.0 12:33/M
9 Sydney Muller 11 95 41:59.7 13:33/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emma Peters 16 29 25:22.1 8:11/M
2 Cassie Dunsmore 18 52 28:29.9 9:11/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alison Demarco 24 55 29:21.4 9:28/M
2 Noelle Vanduinen 29 64 32:05.7 10:21/M
3 Gloria Jentz 22 73 35:36.0 11:29/M
4 Alyson Peterson 26 113 49:22.8 15:55/M
5 Jill Shackelford 27 127 56:05.9 18:05/M
6 Heidi O'Neill 25 128 56:07.5 18:06/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bethany Ritter 35 20 24:03.0 7:45/M
2 Nicole Bisher 31 65 32:39.3 10:32/M
3 Bonnie Binioris 33 70 33:35.0 10:50/M
4 January Hladki 34 76 35:55.3 11:35/M
5 Jesi Myers 34 99 42:59.0 13:52/M
6 Brie McPhall 34 100 43:14.3 13:57/M
7 Keri Rizzo 34 102 43:40.7 14:05/M
8 Andrea Tardino 37 103 43:41.0 14:05/M
9 Jamie Wernet 33 105 43:49.4 14:08/M
10 Catherine Meyer 36 121 54:15.3 17:30/M
11 Stephanie Kiser 30 122 54:19.1 17:31/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Heidi Hagy 48 17 23:47.3 7:40/M
2 Cindy Thomas 40 60 31:52.4 10:17/M
3 Marlene Tebben 45 72 34:47.4 11:13/M
4 Heather Erbe 41 84 39:12.3 12:39/M
5 Julie Wetzel 40 96 42:11.2 13:36/M
6 Tonya McNulty 47 97 42:58.3 13:52/M
7 Monique Nelson 42 109 46:09.8 14:53/M
8 Maricar MacAlincag 41 111 47:57.7 15:28/M
9 Virginia Beasley 41 115 49:54.5 16:06/M
10 Sara Miller 40 118 52:33.9 16:57/M
11 Betsy Jackson 43 124 54:40.4 17:38/M
12 Angie Wright 40 132 59:09.3 19:05/M
13 Bonnie Taylor 47 134 1:01:03.4 19:42/M

Female 50 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joy Witte 55 59 31:50.2 10:16/M
2 Debbie Jamieson 59 74 35:46.3 11:32/M
3 Kelly Booth 59 79 38:08.6 12:18/M
4 Kim Roewert 56 85 39:20.5 12:41/M
5 Karen Thomas 50 98 42:58.7 13:52/M
6 Wendy Hofman 50 104 43:47.0 14:07/M
7 Sharon Carlock 71 110 46:31.6 15:00/M
8 Phyllis Naberhuis 50 112 49:22.4 15:55/M
9 Joanie Noble 59 114 49:26.7 15:57/M
10 Lynn Block 65 117 50:30.5 16:17/M
11 Judy Person 58 123 54:40.0 17:38/M
12 Jill Johnson 55 125 55:08.9 17:47/M
13 Susan Hileman 54 129 58:24.5 18:50/M
14 Judie Quinn 60 130 58:25.3 18:51/M
15 Peggy Riffle 56 135 1:01:03.9 19:42/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Trace Henderson 18 1 17:36.0 5:41/M

Male 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Atticus Erbe 8 56 30:25.8 9:49/M
2 Rylan Melendez 10 58 31:49.3 10:16/M
3 Sebastian Erbe 9 61 31:52.9 10:17/M
4 Alex Binioris 6 69 33:34.6 10:50/M
5 Caleb Nelson 7 108 46:09.3 14:53/M

Male 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Davis Tebben 14 3 19:23.7 6:15/M
2 Trent Kinnas 13 5 20:22.6 6:34/M
3 Evan MacKay 14 8 21:15.7 6:51/M
4 Harrison Granger 14 11 21:47.6 7:02/M
5 Zachary Baker 13 19 23:52.5 7:42/M
6 Michael Wetzel 13 21 24:23.4 7:52/M
7 Nick Booth 14 24 24:43.1 7:58/M
8 Weston Block 12 26 24:58.0 8:03/M
9 Jacob Trafford 11 27 25:02.9 8:05/M
10 Nick Schaeding 12 32 25:34.5 8:15/M
11 Jonah Richards 11 34 25:36.3 8:15/M
12 Wesley Tate 14 39 26:23.4 8:31/M
13 Brendan Lounds 13 42 26:56.5 8:41/M
14 Trevor Dunsmore 12 53 28:30.5 9:12/M
15 Dylan Thomas 11 80 38:19.0 12:22/M
16 Branden Shank 11 81 38:53.5 12:33/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dawson Block 15 2 18:48.9 6:04/M
2 Hunter Block 17 4 19:37.7 6:20/M
3 Jonathan Carlock 18 7 20:47.8 6:42/M
4 Jonathan Fleming 16 10 21:30.1 6:56/M
5 Jacob McDowell 16 23 24:38.5 7:57/M
6 Andrew Miranda 15 43 27:23.0 8:50/M
7 Logan Anderson-Borton 16 50 28:10.2 9:05/M
8 Nate Booth 15 51 28:14.8 9:06/M
9 Garrett Strpko 16 66 32:40.7 10:32/M
10 Jordan Beasley 16 68 33:09.9 10:42/M
11 Jonathan Tufnell 17 77 36:21.9 11:44/M

Male 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Shackelford 27 37 26:09.7 8:26/M
2 Sean Biehn 27 38 26:23.1 8:31/M
3 Peter O'Neill 25 45 27:44.3 8:57/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Bisher 31 13 22:08.3 7:08/M
2 Jamie Wetzel 39 22 24:28.9 7:54/M
3 Arnulfo Macias 32 25 24:54.9 8:02/M
4 Aaron Hartzler 35 46 27:49.2 8:58/M
5 Zach Vanduinen 32 48 27:56.8 9:01/M
6 Jim Richards 38 54 28:52.0 9:19/M
7 Manuel Melendez 37 67 32:49.8 10:35/M
8 Matthew Hladki 37 75 35:54.5 11:35/M
9 Joe Nelson 37 86 39:35.2 12:46/M
10 Kevin Wernet 33 106 43:49.9 14:08/M
11 Dale Wethy 34 107 45:01.0 14:31/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Pierce 46 9 21:24.2 6:54/M
2 Dave Tebben 47 12 21:58.0 7:05/M
3 Richard Sweet 44 30 25:25.1 8:12/M
4 Scott Stoecker 42 31 25:25.4 8:12/M
5 Eric Casteel 42 40 26:30.1 8:33/M
6 Jason Block 43 41 26:40.8 8:36/M
7 John Maher 49 89 40:27.5 13:03/M
8 Robert Taylor 48 116 50:28.5 16:17/M
9 Ron Wright 46 131 58:35.3 18:54/M

Male 50 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Booth 52 6 20:32.0 6:37/M
2 Mark Bush 56 16 23:14.7 7:30/M
3 Tom Hofman 50 35 26:00.1 8:23/M
4 Thomas Jackson 70 44 27:43.1 8:56/M
5 David Miranda 51 47 27:53.8 9:00/M
6 David Stierley 62 49 28:06.9 9:04/M
7 Terry Gawel 64 57 30:29.8 9:50/M
8 Robert Rich 76 78 36:24.0 11:45/M
9 Dave Thurston 66 87 40:26.6 13:03/M
10 Bill Delaney 60 90 40:31.9 13:04/M
11 Gregory Minshall 60 101 43:31.8 14:02/M
12 Douglas Johnson 59 126 56:05.6 18:05/M

Male no age

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Josh Call 99 36 26:04.2 8:25/M
2 Bruce Block 99 94 41:58.5 13:32/M




1 mile
Female

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ava Mustapha 7 4 8:35.4 8:35/M
2 Grace Buchalski 6 5 9:49.5 9:49/M
3 Kaitlyn Cullens 7 7 10:04.9 10:04/M
4 Zoe Wright 3 9 10:12.5 10:12/M
5 Elly Ritter 8 11 10:35.9 10:35/M
6 Chloe Reece 7 15 11:47.8 11:47/M
7 Alyssa Shank 7 17 12:36.2 12:36/M
8 Kaden Hackett 6 20 13:00.5 13:00/M
9 Annie Wernet 5 21 13:01.3 13:01/M
10 Nellie Wernet 7 22 13:02.6 13:02/M
11 Avery Hartzler 7 24 13:03.9 13:03/M
12 Anna Jackson 8 26 13:05.1 13:05/M
13 Allyson Casteel 7 27 13:05.8 13:05/M
14 Hannah Mustapha 4 30 13:15.6 13:15/M
15 Brelyn Magie 5 31 14:16.3 14:16/M
16 Grace Cattron 6 34 14:20.9 14:20/M
17 Lauren Mustapha 2 37 14:36.8 14:36/M

Male

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Trevor Hornberger 11 1 6:42.6 6:42/M
2 Brayden Moore 9 2 8:02.0 8:02/M
3 Bryan McPhall 7 3 8:34.8 8:34/M
4 Cullen MacKay 6 6 9:56.2 9:56/M
5 Andrew MacAlincag 8 8 10:05.2 10:05/M
6 Corey Bisher 8 10 10:27.6 10:27/M
7 Daniel Thomas 10 12 10:44.6 10:44/M
8 Joseph MacAlincag 10 13 10:57.1 10:57/M
9 Lael Ritter 6 14 11:45.3 11:45/M
10 Miles Vanden Bosch 5 16 11:59.7 11:59/M
11 Caleb Ritter 4 18 12:56.9 12:56/M
12 Trevor Orton 7 19 12:58.1 12:58/M
13 No Name No Name 1 23 13:03.5 13:03/M
14 Nolan Cullens 4 25 13:04.4 13:04/M
15 Benjamin Heemer 8 28 13:06.8 13:06/M
16 Nathan Dery 8 29 13:11.1 13:11/M
17 Sawyer Vanden Bosch 8 32 14:16.6 14:16/M
18 Braden Vanden Bosch 10 33 14:16.9 14:16/M
19 Isaiah Bisher 4 35 14:22.8 14:22/M
20 Robert Heemer 10 36 14:26.5 14:26/M
21 Jack Rizzo 3 38 14:37.2 14:37/M
22 Colin Hartzler 4 39 14:37.5 14:37/M

Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation