Bluejay Invite

back to results

Oct. 14, 2007

Bluejay Invite
SHEPHERD, MI
Provided by Playmakers.com


MEN'S Boys D1 5k

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Grand Rapids West Catholic 52 7. Morley Stanwood 197 ³
³ 2. Shepherd 65 8. Beaverton 206 ³
³ 3. Harrison 89 9. Pine River 213 ³
³ 4. Big Rapids 92 10. Bullock Creek 229 ³
³ 5. Meridian 161 11. Evart 254 ³
³ 6. Alma 180 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Antonio Schafer Grand Rapids West Catholic 16:03.5 1
2. Alex Vanias Pine River 16:11.5 2
3. Tyler Noble Shepherd 16:21.2 3
4. Ethan Earnest Big Rapids 16:39.5 4
5. Blake Allison Harrison 16:47.5 5
6. Garin Krahn Beaverton 16:50.7 6
7. Josh Kyser Shepherd 16:58.2 7
8. Wesley Wright Harrison 17:00.3 8
9. Ben Shewan Big Rapids 17:03.6 9
10. Ian Quam Grand Rapids West Catholic 17:06.9 10
11. Michael Kilbreath Meridian 17:08.0 11
12. Matt Woronko Grand Rapids West Catholic 17:16.6 12
13. Caleb Rhynard Shepherd 17:17.6 13
14. Colin Valliere Grand Rapids West Catholic 17:28.5 14
15. Kevin Royce Grand Rapids West Catholic 17:28.8 15
16. Zack Bauer Big Rapids 17:32.7 16
17. Joe Sullivan Grand Rapids West Catholic 17:34.0 P
18. Greg Roberts Beaverton 17:42.6 18
19. Jared Gilbert Shepherd 17:42.8 19
20. Joe Trapp Meridian 17:45.6 20
21. Michael Ledford Harrison 17:56.2 21
22. Zack VanSickle Morley Stanwood 18:00.0 22
23. Lynn Jones Shepherd 18:14.1 23
24. Brian Albaugh Morley Stanwood 18:16.2 24
25. George King Shepherd 18:22.2 P
26. Chris Pease Harrison 18:23.7 26
27. Roger Uplegger Alma 18:24.5 27
28. Jacob Fowler Evart 18:25.1 28
29. Bobby Schmidt Harrison 18:30.3 29
30. Kegan Gibson Alma 18:36.6 30
31. Josh Leyder Big Rapids 18:36.9 31
32. Andrew Bohren Big Rapids 18:37.3 32
33. Sam Cole Shepherd 18:38.2 P
34. Ryan Scott Grand Rapids West Catholic 18:41.1 P
35. Alex Stahl Alma 18:42.2 35
36. Grant Isley Bullock Creek 18:51.8 36
37. Cody Gosma Big Rapids 18:55.7 P
38. Will Mapes Meridian 19:00.2 38
39. Michael Abbe Meridian 19:09.3 39
40. Keith Anderson Alma 19:09.8 40
41. Brandon Schooley Pine River 19:21.0 41
42. Justin Caraballo Moran Morley Stanwood 19:24.1 42
43. Josh Frederick Bullock Creek 19:27.5 43
44. Logan Shanks Big Rapids 19:30.5 P
45. Jared Schumacher Bullock Creek 19:39.7 45
46. Steven Juengel Bullock Creek 19:43.1 46
47. Joe Ross Beaverton 19:45.0 47
48. John Brant Gladwin 19:45.2 -
49. Jason Farrar Alma 19:45.6 48
50. Wyatt Withers Morley Stanwood 19:46.6 49
51. Joshua Merson Evart 19:54.2 50
52. AJ Park Pine River 19:56.3 51
53. Jarron Stack Pine River 19:57.0 52
54. David Haskin Meridian 19:57.4 53
55. Max Eisenhauer Evart 20:03.8 54
56. Ryan Colville Harrison 20:04.2 P
57. Clinton Cargill Harrison 20:05.0 P
58. Derek Swanton Meridian 20:05.6 P
59. Jesse Taylor Evart 20:17.6 58
60. Ryan Decker Bullock Creek 20:21.5 59
61. Spencer VanSickle Morley Stanwood 20:33.0 60
62. Greg Bowen Alma 20:35.5 P
63. Josh Thorpe Morley Stanwood 20:35.8 P
64. Ian Woodby Bullock Creek 20:50.2 P
65. Gerald Rice Evart 21:23.9 64
66. Ronnie Moore Beaverton 21:24.3 65
67. Nathan Schneider Evart 21:27.2 P
68. Russel Agar Pine River 21:40.3 67
69. Ben Carr Morley Stanwood 21:52.8 P
70. Eric Peters Gladwin 21:55.0 -
71. Lance Roth Bullock Creek 22:14.6 P
72. Brad Piach Beaverton 22:18.3 70
73. Coty Prestage Vestaburg 25:40.5 -
74. Lawrence Henry Meridian 25:53.7 P
75. Jacob Shearer Gladwin 25:55.9 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Grand Rapids West Catholic Antonio Schafer 1 16:03 1
Ian Quam 10 17:06 10
Matt Woronko 12 17:16 12
Colin Valliere 14 17:28 14
Kevin Royce 15 17:28 15
Joe Sullivan 17 17:34
Ryan Scott 34 18:41

Grand Rapids West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:25:21 52

2. Shepherd Tyler Noble 3 16:21 3
Josh Kyser 7 16:58 7
Caleb Rhynard 13 17:17 13
Jared Gilbert 19 17:42 19
Lynn Jones 23 18:14 23
George King 25 18:22
Sam Cole 33 18:38

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:26:32 65

3. Harrison Blake Allison 5 16:47 5
Wesley Wright 8 17:00 8
Michael Ledford 21 17:56 21
Chris Pease 26 18:23 26
Bobby Schmidt 29 18:30 29
Ryan Colville 56 20:04
Clinton Cargill 57 20:05

Harrison ** TEAM TOTAL ** 1:28:36 89

4. Big Rapids Ethan Earnest 4 16:39 4
Ben Shewan 9 17:03 9
Zack Bauer 16 17:32 16
Josh Leyder 31 18:36 31
Andrew Bohren 32 18:37 32
Cody Gosma 37 18:55
Logan Shanks 44 19:30

Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:28:27 92

5. Meridian Michael Kilbreath 11 17:08 11
Joe Trapp 20 17:45 20
Will Mapes 38 19:00 38
Michael Abbe 39 19:09 39
David Haskin 54 19:57 53
Derek Swanton 58 20:05
Lawrence Henry 74 25:53

Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:32:59 161

6. Alma Roger Uplegger 27 18:24 27
Kegan Gibson 30 18:36 30
Alex Stahl 35 18:42 35
Keith Anderson 40 19:09 40
Jason Farrar 49 19:45 48
Greg Bowen 62 20:35

Alma ** TEAM TOTAL ** 1:34:36 180

7. Morley Stanwood Zack VanSickle 22 18:00 22
Brian Albaugh 24 18:16 24
Justin Caraballo Moran 42 19:24 42
Wyatt Withers 50 19:46 49
Spencer VanSickle 61 20:33 60
Josh Thorpe 63 20:35
Ben Carr 69 21:52

Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 1:35:59 197

8. Beaverton Garin Krahn 6 16:50 6
Greg Roberts 18 17:42 18
Joe Ross 47 19:45 47
Ronnie Moore 66 21:24 65
Brad Piach 72 22:18 70

Beaverton ** TEAM TOTAL ** 1:37:59 206

9. Pine River Alex Vanias 2 16:11 2
Brandon Schooley 41 19:21 41
AJ Park 52 19:56 51
Jarron Stack 53 19:57 52
Russel Agar 68 21:40 67

Pine River ** TEAM TOTAL ** 1:37:05 213

10. Bullock Creek Grant Isley 36 18:51 36
Josh Frederick 43 19:27 43
Jared Schumacher 45 19:39 45
Steven Juengel 46 19:43 46
Ryan Decker 60 20:21 59
Ian Woodby 64 20:50
Lance Roth 71 22:14

Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 1:38:01 229

11. Evart Jacob Fowler 28 18:25 28
Joshua Merson 51 19:54 50
Max Eisenhauer 55 20:03 54
Jesse Taylor 59 20:17 58
Gerald Rice 65 21:23 64
Nathan Schneider 67 21:27

Evart ** TEAM TOTAL ** 1:40:02 254

12. Gladwin John Brant 48 19:45
Eric Peters 70 21:55
Jacob Shearer 75 25:55

Gladwin ** TEAM TOTAL ** 1:07:35

Vestaburg Coty Prestage 73 25:40

Vestaburg ** TEAM TOTAL ** 25:40



MEN'S Boys D2 5k

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Bear Lake 32 4. Beal City 117 ³
³ 2. Montabella 48 5. Evart 117 ³
³ 3. Clare 84 6. Merrill 122 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Ethan BanDePerre Montabella 17:04.8 1
2. Chuck Schoedel Bear Lake 17:34.8 2
3. Derrick Bartlett Montabella 17:39.4 3
4. Jordan Maxey Bear Lake 17:46.8 4
5. Jacob Behmlander Coleman 17:59.3 -
6. Brown Nick Coleman 18:10.6 -
7. Aleck Ghazey Clare 18:15.4 5
8. Danny Brown Bear Lake 18:15.7 6
9. John Evans Bear Lake 18:22.8 7
10. Jacob Fowler Evart 18:25.1 8
11. Robert Smith Merrill 18:26.7 9
12. Ryan Painter Clare 18:32.5 10
13. Mike Esch Beal City 18:37.9 11
14. Braden Aultman Montabella 18:48.4 12
15. Ryan Pienta Bear Lake 18:48.7 13
16. Justin Zupin Bear Lake 18:49.4 P
17. dima Lavender Montabella 18:55.9 15
18. Jordon Butzin Clare 19:06.8 16
19. Caleb Garner Montabella 19:07.1 17
20. Jaron Llewellyn Bear Lake 19:16.6 P
21. Wesley Ellenwood Farwell 19:26.2 -
22. Nik Lambourn Beal City 19:32.5 19
23. Garrett Doughty Clare 19:33.2 20
24. Kevin Pohl Beal City 19:33.8 21
25. Evan Ellis Montabella 19:37.7 P
26. Nathan Morrison Merrill 19:44.2 23
27. Joshua Merson Evart 19:54.2 24
28. Tyler Cooper Merrill 19:55.5 25
29. Lance Perkins Montabella 19:58.0 P
30. Max Eisenhauer Evart 20:03.8 27
31. Jesse Taylor Evart 20:17.6 28
32. Sean Crowley Coleman 20:47.9 -
33. Jacob Shocknesse Coleman 20:49.7 -
34. Bryan Trudgen Merrill 21:15.0 29
35. Gerald Rice Evart 21:23.9 30
36. Nathan Schneider Evart 21:27.2 P
37. Nathan Steffke Beal City 21:30.6 32
38. Caleb Bugai Clare 22:25.6 33
39. Matt Prominski Beal City 22:42.6 34
40. Joe Huntoon Breckenridge 22:59.0 -
41. Dan Newton Farwell 23:16.9 -
42. Karl Meister Farwell 23:42.0 -
43. Rob Ahrns Clare 23:51.5 P
44. Nick Howe Merrill 23:53.1 36
45. Zakk Howe Merrill 23:54.7 P
46. Jonathan Weigold Merrill 25:30.4 P
47. Coty Prestage Vestaburg 25:40.5 -
48. Chris Johnson Clare 26:12.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Bear Lake Chuck Schoedel 2 17:34 2
Jordan Maxey 4 17:46 4
Danny Brown 8 18:15 6
John Evans 9 18:22 7
Ryan Pienta 15 18:48 13
Justin Zupin 16 18:49
Jaron Llewellyn 20 19:16

Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:30:45 32

2. Montabella Ethan BanDePerre 1 17:04 1
Derrick Bartlett 3 17:39 3
Braden Aultman 14 18:48 12
dima Lavender 17 18:55 15
Caleb Garner 19 19:07 17
Evan Ellis 25 19:37
Lance Perkins 29 19:58

Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:31:33 48

3. Clare Aleck Ghazey 7 18:15 5
Ryan Painter 12 18:32 10
Jordon Butzin 18 19:06 16
Garrett Doughty 23 19:33 20
Caleb Bugai 38 22:25 33
Rob Ahrns 43 23:51
Chris Johnson 48 26:12

Clare ** TEAM TOTAL ** 1:37:51 84

4. Beal City Mike Esch 13 18:37 11
Nik Lambourn 22 19:32 19
Kevin Pohl 24 19:33 21
Nathan Steffke 37 21:30 32
Matt Prominski 39 22:42 34

Beal City ** TEAM TOTAL ** 1:41:54 117

5. Evart Jacob Fowler 10 18:25 8
Joshua Merson 27 19:54 24
Max Eisenhauer 30 20:03 27
Jesse Taylor 31 20:17 28
Gerald Rice 35 21:23 30
Nathan Schneider 36 21:27

Evart ** TEAM TOTAL ** 1:40:02 117

6. Merrill Robert Smith 11 18:26 9
Nathan Morrison 26 19:44 23
Tyler Cooper 28 19:55 25
Bryan Trudgen 34 21:15 29
Nick Howe 44 23:53 36
Zakk Howe 45 23:54
Jonathan Weigold 46 25:30

Merrill ** TEAM TOTAL ** 1:43:13 122

Coleman Jacob Behmlander 5 17:59
Brown Nick 6 18:10
Sean Crowley 32 20:47
Jacob Shocknesse 33 20:49

Coleman ** TEAM TOTAL ** 1:17:45

Breckenridge Joe Huntoon 40 22:59

Breckenridge ** TEAM TOTAL ** 22:59

Farwell Wesley Ellenwood 21 19:26
Dan Newton 41 23:16
Karl Meister 42 23:42

Farwell ** TEAM TOTAL ** 1:06:24

Vestaburg Coty Prestage 47 25:40

Vestaburg ** TEAM TOTAL ** 25:40



MEN'S Boys D1 and D2 JV

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Grand Rapids West Catholic 15 3. Bear Lake 71 ³
³ 2. Shepherd 58 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Paden Stalter UNATTACHED 17:26.9 -
2. Matt Weis UNATTACHED 17:32.3 -
3. Brendon Miller Grand Rapids West Catholic 17:54.1 1
4. Zeke Timmer Grand Rapids West Catholic 17:55.6 2
5. Ian Rheault Grand Rapids West Catholic 18:05.0 3
6. Steve Sterkenberg Grand Rapids West Catholic 18:09.3 4
7. Jerry Brown UNATTACHED 18:23.4 -
8. Ryan Hackett UNATTACHED 18:23.7 -
9. Peter Vereecke Grand Rapids West Catholic 18:28.2 5
10. Caleb Teachout Grand Rapids West Catholic 18:29.9 P
11. Joe Pieri Grand Rapids West Catholic 18:45.3 P
12. Adam Kyser Shepherd 18:47.6 8
13. Andy Frisch UNATTACHED 18:52.0 -
14. Noel Gingerich UNATTACHED 18:55.9 -
15. Dominic Bergquist Grand Rapids West Catholic 18:57.0 -
16. Jon Robison Big Rapids 18:58.6 -
17. Blake Rhynard UNATTACHED 18:58.9 -
18. Brian Nawrocki Grand Rapids West Catholic 18:59.2 -
19. Chevy Hungerford Shepherd 19:01.7 9
20. Carl Bouman Big Rapids 19:09.8 -
21. Eric Schmidt Grand Rapids West Catholic 19:18.8 -
22. Mike Harmon Grand Rapids West Catholic 19:20.2 -
23. Weston Brooks Bear Lake 19:25.0 10
24. Lewis Bartlett Bear Lake 19:26.7 11
25. Byran Beaverson Big Rapids 19:27.8 -
26. Matt Jorgensen Shepherd 19:33.0 12
27. Rob Abid Grand Rapids West Catholic 19:34.9 -
28. Andy Szumski Grand Rapids West Catholic 19:38.4 -
29. Ian Smith Bear Lake 19:42.8 13
30. Devin Roberts Shepherd 19:44.0 14
31. Lance Maney Shepherd 20:25.5 15
32. Ben Wilde Montabella 20:28.2 -
33. John Blankemeier Grand Rapids West Catholic 20:30.3 -
34. Robert Gingery Harrison 20:34.3 -
35. Ken Nawrocki Grand Rapids West Catholic 20:36.6 -
36. Nick Putz Grand Rapids West Catholic 20:36.8 -
37. Brian See Harrison 20:39.1 -
38. Eric Ross UNATTACHED 20:40.9 -
39. Carl Deaton Shepherd 20:44.5 P
40. Eric Nartker UNATTACHED 20:45.3 -
41. Jacob Van Oosterhout Harrison 20:46.6 -
42. Josh Cradduck Alma 20:47.7 -
43. Nathan Nartker Shepherd 20:49.5 P
44. Nick Wallace Shepherd 20:51.1 -
45. Austin Sommer Montabella 20:52.5 -
46. Ken Hager Grand Rapids West Catholic 20:58.7 -
47. Patrick Spalding Bear Lake 21:17.3 18
48. Andrew Humm Morley Stanwood 21:47.9 -
49. Andrew Wert Alma 22:24.8 -
50. Kalvin Dennis Evart 22:31.3 -
51. Kevin Vandeperre UNATTACHED 22:36.4 -
52. Zach Menz Meridian 22:41.9 -
53. Tod Reeve UNATTACHED 22:50.5 -
54. Braden Bowling Bear Lake 23:07.7 19
55. Michael Anibal Bullock Creek 23:12.7 -
56. Justin Brown Bear Lake 23:15.5 P
57. Jon Qualls Montabella 23:28.2 -
58. Ben Erickson Shepherd 23:34.5 -
59. Michael Schram UNATTACHED 23:36.3 -
60. Desi Cates Evart 23:37.8 -
61. John Bruder UNATTACHED 23:38.9 -
62. Anthony May-Mazza Big Rapids 23:50.6 -
63. Tyler Gray Meridian 24:11.3 -
64. PJ Dudinetz Meridian 24:23.4 -
65. Nash Haskell Clare 24:40.8 -
66. Logan Farlow Bullock Creek 24:44.5 -
67. Adam Brege Bullock Creek 24:48.1 -
68. Parker Eldred UNATTACHED 24:55.6 -
69. Chuck Fletcher Montabella 25:03.9 -
70. James Rice Evart 25:06.0 -
71. Ethan Tanis Grand Rapids West Catholic 25:40.0 -
72. Cooper LaPaugh Alma 27:21.3 -
73. Kevin Smith UNATTACHED 28:07.1 -
74. Devon Swanton Meridian 32:12.6 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Grand Rapids West Catholic Brendon Miller 3 17:54 1
Zeke Timmer 4 17:55 2
Ian Rheault 5 18:05 3
Steve Sterkenberg 6 18:09 4
Peter Vereecke 9 18:28 5
Caleb Teachout 10 18:29
Joe Pieri 11 18:45

Grand Rapids West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:30:31 15

2. Shepherd Adam Kyser 12 18:47 8
Chevy Hungerford 19 19:01 9
Matt Jorgensen 26 19:33 12
Devin Roberts 30 19:44 14
Lance Maney 31 20:25 15
Carl Deaton 39 20:44
Nathan Nartker 43 20:49

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:37:30 58

3. Bear Lake Weston Brooks 23 19:25 10
Lewis Bartlett 24 19:26 11
Ian Smith 29 19:42 13
Patrick Spalding 47 21:17 18
Braden Bowling 54 23:07 19
Justin Brown 56 23:15

Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:42:57 71

Evart Kalvin Dennis 50 22:31
Desi Cates 60 23:37
James Rice 70 25:06

Evart ** TEAM TOTAL ** 1:11:14

Morley Stanwood Andrew Humm 48 21:47

Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 21:47

Bullock Creek Michael Anibal 55 23:12
Logan Farlow 66 24:44
Adam Brege 67 24:48

Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 1:12:44

Montabella Ben Wilde 32 20:28
Austin Sommer 45 20:52
Jon Qualls 57 23:28
Chuck Fletcher 69 25:03

Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:29:51

Clare Nash Haskell 65 24:40

Clare ** TEAM TOTAL ** 24:40

Harrison Robert Gingery 34 20:34
Brian See 37 20:39
Jacob Van Oosterhout 41 20:46

Harrison ** TEAM TOTAL ** 1:01:59

Big Rapids Jon Robison 16 18:58
Carl Bouman 20 19:09
Byran Beaverson 25 19:27
Anthony May-Mazza 62 23:50

Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:21:24

Meridian Zach Menz 52 22:41
Tyler Gray 63 24:11
PJ Dudinetz 64 24:23
Devon Swanton 74 32:12

Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:43:27

Alma Josh Cradduck 42 20:47
Andrew Wert 49 22:24
Cooper LaPaugh 72 27:21

Alma ** TEAM TOTAL ** 1:10:32



MEN'S Middle School Boys

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Shepherd 47 4. Bullock Creek 100 ³
³ 2. Bear Lake 56 5. Clare 101 ³
³ 3. Mt. Pleasant West Intermediate 60 6. Meridian 150 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Cody Graf (JH) Bear Lake 9:15.0 1
2. Tyler Groenwald (JH) Bear Lake 9:33.7 2
3. Adam Terwillegar (JH) Bullock Creek 9:47.7 3
4. Matt Sherlock (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 9:51.3 4
5. Kurtis Hall (JH) Shepherd 9:54.0 5
6. Josh Goins (JH) Bear Lake 10:00.3 6
7. Kyle Dougherty (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 10:02.1 -
8. Marcus Sura (JH) Shepherd 10:04.6 7
9. Brandon Frank (JH) Clare 10:05.7 8
10. Nick Partie (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:17.6 9
11. Luke Schultz (JH) Farwell 10:18.8 -
12. Caleb Glowacki (JH) Shepherd 10:19.6 10
13. Josh Bledden (JH) Evart 10:23.5 -
14. Tanner Vida (JH) Clare 10:29.2 11
15. Jushua Erickson (JH) Shepherd 10:31.8 12
16. Mason Dunham (JH) Shepherd 10:34.8 13
17. Sean Bradley (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:36.3 14
18. Aaron Schmidt (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:36.6 15
19. Jordan Hales (JH) Clare 10:41.6 16
20. Troy Hamilton (JH) Coleman 10:43.9 -
21. Josh Hutchinson (JH) Shepherd 10:44.8 P
22. Greg Shimmons (JH) Farwell 10:47.4 -
23. Kevin Dast (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:52.1 18
24. Zach Frederick (JH) Bullock Creek 10:55.6 19
25. Taylor Felton (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:58.7 P
26. Sean Bremer (JH) Meridian 11:00.6 21
27. Kyle Nettler (JH) Bear Lake 11:03.6 22
28. Emmett Eurich (JH) Bullock Creek 11:09.8 23
29. Sean Devisser (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:10.1 P
30. Jesse McDevitt-Irwin (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:10.5 -
31. Joe Pattison (JH) Bear Lake 11:11.5 25
32. Andrew Travis (JH) Shepherd 11:12.4 P
33. Nathan Pittsley (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:15.3 -
34. Joey Foster (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:18.6 -
35. Ryan Odykirk (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:34.2 -
36. Evan Hill (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:36.5 -
37. Brent Pobocik (JH) Bullock Creek 11:38.7 27
38. Brian Flachs (JH) Evart 11:42.6 -
39. Dan Shane (JH) Bullock Creek 11:44.7 28
40. Jeremy Hyames (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:45.2 -
41. Andrew Dubay (JH) Merrill 11:47.0 -
42. Dru Durfee (JH) Bullock Creek 11:47.5 P
43. Zachary Stump (JH) Shepherd 11:49.6 -
44. Sam Warner (JH) Meridian 11:56.4 30
45. Brenden Dolehanty (JH) Shepherd 11:57.5 -
46. Adam Onica (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:01.0 -
47. Nick Warner (JH) Meridian 12:04.2 31
48. Michael Caleca (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:13.7 -
49. Ben Roberson (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:14.2 -
50. Trent Vuillemot (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:14.6 -
51. Nathan Lovejoy (JH) Shepherd 12:40.3 -
52. Sam Michael (JH) Merrill 12:44.3 -
53. Brock Swan (JH) Clare 12:46.5 32
54. Ryan Brown (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:49.8 -
55. Connor Wood (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:51.7 -
56. Brandon Wakatani (JH) Shepherd 13:02.0 -
57. Danny Burns (JH) Meridian 13:13.5 33
58. Matt Alpin (JH) Clare 13:19.9 34
59. Austin Roberts (JH) Shepherd 13:26.1 -
60. Theron Smith (JH) Meridian 13:29.0 35
61. Jakob Hall (JH) Shepherd 13:30.1 -
62. Matt Rogers (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:30.4 -
63. MIke Swinson (JH) Bullock Creek 13:35.7 P
64. Jerad VerHulst (JH) Evart 13:49.5 -
65. Yong Los (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:01.0 -
66. Joseph Kachel (JH) Shepherd 14:42.5 -
67. Michael Maxwell (JH) Clare 15:52.9 P
68. Travis Danielson (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 16:44.2 -
69. Jerrod Wheeler (JH) Evart 16:59.6 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Shepherd Kurtis Hall (JH) 5 09:54 5
Marcus Sura (JH) 8 10:04 7
Caleb Glowacki (JH) 12 10:19 10
Jushua Erickson (JH) 15 10:31 12
Mason Dunham (JH) 16 10:34 13
Josh Hutchinson (JH) 21 10:44
Andrew Travis (JH) 32 11:12

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 51:22 47

2. Bear Lake Cody Graf (JH) 1 09:15 1
Tyler Groenwald (JH) 2 09:33 2
Josh Goins (JH) 6 10:00 6
Kyle Nettler (JH) 27 11:03 22
Joe Pattison (JH) 31 11:11 25

Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 51:02 56

3. Mt. Pleasant West Intermediate Matt Sherlock (JH) 4 09:51 4
Nick Partie (JH) 10 10:17 9
Sean Bradley (JH) 17 10:36 14
Aaron Schmidt (JH) 18 10:36 15
Kevin Dast (JH) 23 10:52 18
Taylor Felton (JH) 25 10:58
Sean Devisser (JH) 29 11:10

Mt. Pleasant West Intermediate ** TEAM TOTAL ** 52:12 60

4. Bullock Creek Adam Terwillegar (JH) 3 09:47 3
Zach Frederick (JH) 24 10:55 19
Emmett Eurich (JH) 28 11:09 23
Brent Pobocik (JH) 37 11:38 27
Dan Shane (JH) 39 11:44 28
Dru Durfee (JH) 42 11:47
MIke Swinson (JH) 63 13:35

Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 55:13 100

5. Clare Brandon Frank (JH) 9 10:05 8
Tanner Vida (JH) 14 10:29 11
Jordan Hales (JH) 19 10:41 16
Brock Swan (JH) 53 12:46 32
Matt Alpin (JH) 58 13:19 34
Michael Maxwell (JH) 67 15:52

Clare ** TEAM TOTAL ** 57:20 101

6. Meridian Sean Bremer (JH) 26 11:00 21
Sam Warner (JH) 44 11:56 30
Nick Warner (JH) 47 12:04 31
Danny Burns (JH) 57 13:13 33
Theron Smith (JH) 60 13:29 35

Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:01:42 150

Coleman Troy Hamilton (JH) 20 10:43

Coleman ** TEAM TOTAL ** 10:43

Evart Josh Bledden (JH) 13 10:23
Brian Flachs (JH) 38 11:42
Jerad VerHulst (JH) 64 13:49
Jerrod Wheeler (JH) 69 16:59

Evart ** TEAM TOTAL ** 52:53

Mt. Pleasant Sacred Heart Kyle Dougherty (JH) 7 10:02

Mt. Pleasant Sacred Heart ** TEAM TOTAL ** 10:02

Farwell Luke Schultz (JH) 11 10:18
Greg Shimmons (JH) 22 10:47

Farwell ** TEAM TOTAL ** 21:05

Merrill Andrew Dubay (JH) 41 11:47
Sam Michael (JH) 52 12:44

Merrill ** TEAM TOTAL ** 24:31



WOMEN'S Girls D1 5k

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Pine River 17 5. Morley Stanwood 118 ³
³ 2. Shepherd 72 6. Bullock Creek 153 ³
³ 3. Big Rapids 89 7. Harrison 156 ³
³ 4. Meridian 97 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Lia Jones Pine River 18:48.5 1
2. Rachel Whitley Pine River 19:06.0 2
3. Becca Holmquist Pine River 19:24.3 3
4. Brittany Anderson Pine River 19:33.8 4
5. Nissa Looper Meridian 19:40.3 5
6. Teha Ames Shepherd 19:53.7 6
7. Amanda Nicholson Pine River 20:25.3 7
8. Ashley Meyer Shepherd 20:28.5 8
9. Chennah Heroor Big Rapids 20:39.7 9
10. Hollie Sly Morley Stanwood 20:52.7 10
11. Jessica Reeves Meridian 21:01.4 11
12. Cansis Rigg Bullock Creek 21:07.0 12
13. Kyrie Hungerford Shepherd 21:15.2 13
14. Shannon Bradley Shepherd 21:27.8 14
15. Chelsea Dukes Morley Stanwood 21:34.7 15
16. Amber Lash Meridian 21:41.8 16
17. Brittany Buckingham Big Rapids 21:43.7 17
18. Kaye Gray Pine River 21:47.8 P
19. Makenzi Peterson Big Rapids 21:49.6 19
20. Crissy Schmidt Harrison 21:50.4 20
21. Danielle Goodman Big Rapids 21:51.4 21
22. Bri Sieting Pine River 22:04.1 P
23. Katie Simaz Big Rapids 22:10.2 23
24. Emily Ledford Harrison 22:28.0 24
25. Corey Bowen Bullock Creek 22:28.6 25
26. Megan Kuk Big Rapids 22:37.0 P
27. Darlene VerBurg Morley Stanwood 22:47.5 27
28. Hillary Mullin Morley Stanwood 22:49.9 28
29. Tiffany Schmidt Harrison 22:57.9 29
30. Nicole Totten Big Rapids 23:13.3 P
31. Dana Parkhurst Shepherd 23:16.7 31
32. Holly Trapp Meridian 23:26.4 32
33. Jill Kalinowski Gladwin 23:35.7 -
34. Alex Crapo Meridian 23:46.8 33
35. Carissa Onifer Meridian 24:21.5 P
36. Allison Hagle Bullock Creek 24:23.3 35
37. Jena Jerome Shepherd 24:27.5 P
38. Sara Lee Meridian 24:31.1 P
39. Therese Empie Morley Stanwood 25:01.2 38
40. Sabrina Bower Harrison 25:16.3 39
41. Laura Lauer Bullock Creek 25:16.8 40
42. Julie Canze Bullock Creek 26:21.9 41
43. Jessica Terrill Bullock Creek 26:52.7 P
44. Kelly Sian Bullock Creek 27:40.4 P
45. Megan Arnold Harrison 28:36.7 44
46. Julia Carr Morley Stanwood 30:18.0 P
47. Ashlee Hobbs Gladwin 32:48.8 -
48. Brandy Moore Beaverton 34:13.1 -
49. Aurelia Pettit Morley Stanwood 34:48.2 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Pine River Lia Jones 1 18:48 1
Rachel Whitley 2 19:06 2
Becca Holmquist 3 19:24 3
Brittany Anderson 4 19:33 4
Amanda Nicholson 7 20:25 7
Kaye Gray 18 21:47
Bri Sieting 22 22:04

Pine River ** TEAM TOTAL ** 1:37:16 17

2. Shepherd Teha Ames 6 19:53 6
Ashley Meyer 8 20:28 8
Kyrie Hungerford 13 21:15 13
Shannon Bradley 14 21:27 14
Dana Parkhurst 31 23:16 31
Jena Jerome 37 24:27

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:46:19 72

3. Big Rapids Chennah Heroor 9 20:39 9
Brittany Buckingham 17 21:43 17
Makenzi Peterson 19 21:49 19
Danielle Goodman 21 21:51 21
Katie Simaz 23 22:10 23
Megan Kuk 26 22:37
Nicole Totten 30 23:13

Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:48:12 89

4. Meridian Nissa Looper 5 19:40 5
Jessica Reeves 11 21:01 11
Amber Lash 16 21:41 16
Holly Trapp 32 23:26 32
Alex Crapo 34 23:46 33
Carissa Onifer 35 24:21
Sara Lee 38 24:31

Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:49:34 97

5. Morley Stanwood Hollie Sly 10 20:52 10
Chelsea Dukes 15 21:34 15
Darlene VerBurg 27 22:47 27
Hillary Mullin 28 22:49 28
Therese Empie 39 25:01 38
Julia Carr 46 30:18
Aurelia Pettit 49 34:48

Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 1:53:03 118

6. Bullock Creek Cansis Rigg 12 21:07 12
Corey Bowen 25 22:28 25
Allison Hagle 36 24:23 35
Laura Lauer 41 25:16 40
Julie Canze 42 26:21 41
Jessica Terrill 43 26:52
Kelly Sian 44 27:40

Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 1:59:35 153

7. Harrison Crissy Schmidt 20 21:50 20
Emily Ledford 24 22:28 24
Tiffany Schmidt 29 22:57 29
Sabrina Bower 40 25:16 39
Megan Arnold 45 28:36 44

Harrison ** TEAM TOTAL ** 2:01:07 156

Gladwin Jill Kalinowski 33 23:35
Ashlee Hobbs 47 32:48

Gladwin ** TEAM TOTAL ** 56:23

Beaverton Brandy Moore 48 34:13

Beaverton ** TEAM TOTAL ** 34:13




WOMEN'S Girls D2 5k

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Clare 29 4. Montabella 88 ³
³ 2. Bear Lake 52 5. Merrill 121 ³
³ 3. Beal City 81 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Megan Rodgers Clare 19:21.0 1
2. Megan Crandall Beal City 20:04.6 2
3. Breanna Block Beal City 20:44.8 3
4. Katie Wentworth Clare 20:46.1 4
5. Dana Dempsey Clare 20:46.7 5
6. Brenna Miller Bear Lake 21:00.8 6
7. Nichole McGillis Montabella 21:12.3 7
8. Tobi Schoedel Bear Lake 21:34.0 8
9. Katie Teall Clare 21:45.3 9
10. Lindsay Kriebel Clare 22:11.8 10
11. Joy Caris Vestaburg 22:17.2 -
12. Shelby Sidor Bear Lake 22:18.2 11
13. Kristen Klenke Clare 22:18.7 P
14. Katie Alkire Bear Lake 22:19.6 13
15. Taylor Hagen Bear Lake 22:38.6 14
16. Katie Garver Clare 22:38.8 P
17. Kylie Aultman Montabella 22:43.2 16
18. Skye Shappee Montabella 22:50.3 17
19. Elizabeth Schoedel Bear Lake 22:52.6 P
20. Anna Veverica Bear Lake 23:20.9 P
21. Stephanie Francis Merrill 23:35.1 20
22. Kalia Schafer Beal City 23:36.5 21
23. Ari Agukas Merrill 23:54.8 22
24. Carisa Main Montabella 23:59.0 23
25. Kelly Gervin Farwell 24:01.0 -
26. Andrea Howard Coleman 24:18.8 -
27. Sarah Kulhanek Merrill 24:43.6 24
28. Katrina Helmer Montabella 24:59.0 25
29. Diana Crandall Beal City 26:30.3 26
30. Tara Cozat Coleman 26:35.6 -
31. Jessica Mayan Merrill 27:27.8 27
32. Kelsey Siler Merrill 27:45.4 28
33. Erin Myers Vestaburg 27:49.2 -
34. Shelby Stockwell Beal City 28:20.4 29
35. Sam Holt Merrill 28:27.7 P
36. Danni Radosa Merrill 28:28.8 P
37. Renee Shocknesse Coleman 30:29.6 -
38. Elisha Doyle Farwell 31:47.8 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Clare Megan Rodgers 1 19:21 1
Katie Wentworth 4 20:46 4
Dana Dempsey 5 20:46 5
Katie Teall 9 21:45 9
Lindsay Kriebel 10 22:11 10
Kristen Klenke 13 22:18
Katie Garver 16 22:38

Clare ** TEAM TOTAL ** 1:44:49 29

2. Bear Lake Brenna Miller 6 21:00 6
Tobi Schoedel 8 21:34 8
Shelby Sidor 12 22:18 11
Katie Alkire 14 22:19 13
Taylor Hagen 15 22:38 14
Elizabeth Schoedel 19 22:52
Anna Veverica 20 23:20

Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:49:49 52

3. Beal City Megan Crandall 2 20:04 2
Breanna Block 3 20:44 3
Kalia Schafer 22 23:36 21
Diana Crandall 29 26:30 26
Shelby Stockwell 34 28:20 29

Beal City ** TEAM TOTAL ** 1:59:14 81

4. Montabella Nichole McGillis 7 21:12 7
Kylie Aultman 17 22:43 16
Skye Shappee 18 22:50 17
Carisa Main 24 23:59 23
Katrina Helmer 28 24:59 25

Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:55:43 88

5. Merrill Stephanie Francis 21 23:35 20
Ari Agukas 23 23:54 22
Sarah Kulhanek 27 24:43 24
Jessica Mayan 31 27:27 27
Kelsey Siler 32 27:45 28
Sam Holt 35 28:27
Danni Radosa 36 28:28

Merrill ** TEAM TOTAL ** 2:07:24 121

Coleman Andrea Howard 26 24:18
Tara Cozat 30 26:35
Renee Shocknesse 37 30:29

Coleman ** TEAM TOTAL ** 1:21:22

Farwell Kelly Gervin 25 24:01
Elisha Doyle 38 31:47

Farwell ** TEAM TOTAL ** 55:48

Vestaburg Joy Caris 11 22:17
Erin Myers 33 27:49

Vestaburg ** TEAM TOTAL ** 50:06



WOMEN'S Girls D1 and D2 JV

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Big Rapids 23 2. Shepherd 32 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Dorey Gray Evart 22:28.1 -
2. Cindy Cole UNATTACHED 22:31.8 -
3. Melissa Malcolm Big Rapids 22:45.4 1
4. Kayla Neuman Evart 23:03.2 -
5. Andi Bogert Pine River 23:24.6 -
6. Amanda Brock Big Rapids 23:43.1 2
7. Kelsey Mater Clare 23:47.8 -
8. Rebecca Rayburn Big Rapids 23:58.1 3
9. Anna Travis Shepherd 24:07.7 4
10. Aiko Turmo Pine River 24:10.2 -
11. Katherine Schmoke Bear Lake 24:14.9 -
12. Hannah Meyer Shepherd 24:24.7 5
13. Morgan Bandfield Montabella 24:31.1 -
14. Carling Lombard Alma 24:36.9 -
15. Katrina Wert Pine River 24:49.4 -
16. Mallory Walton Shepherd 24:54.3 6
17. Cindy Bradley Shepherd 24:57.5 7
18. Keighly Stewart Pine River 25:03.3 -
19. Kristin Erickson Clare 25:08.8 -
20. Holly Quist Big Rapids 25:12.6 8
21. Keshia Garner Montabella 25:18.7 -
22. Danielle Foster Montabella 25:20.0 -
23. Shelby Kuhn Meridian 25:22.9 -
24. Michelle Bullock Evart 25:34.5 -
25. Meghan Hardy Big Rapids 25:35.3 9
26. Baillie Warner Clare 26:00.4 -
27. Ashley Alexander Meridian 26:07.8 -
28. Zoe Chaffin Alma 26:21.5 -
29. Meghan Tiffany Shepherd 26:28.4 10
30. Anna Mater Clare 27:13.6 -
31. Jenny Alexander Meridian 27:25.0 -
32. Kasey Hungerford Shepherd 27:28.6 P
33. Sarah Menz Meridian 27:34.9 -
34. Kaylee Smith Shepherd 27:37.6 P
35. Tara Roberson Shepherd 28:07.3 -
36. Jenny Simaz Big Rapids 28:12.8 P
37. Mandy Cahoon UNATTACHED 29:18.4 -
38. Christina Rulapaugh Harrison 29:55.1 -
39. Anne Coughlin Shepherd 30:05.5 -
40. Megan Kirkpatrick Bullock Creek 30:29.8 -
41. Ally Sura Shepherd 31:39.8 -
42. Mary Drumheller Shepherd 33:28.2 -
43. Katie King UNATTACHED 35:51.9 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Big Rapids Melissa Malcolm 3 22:45 1
Amanda Brock 6 23:43 2
Rebecca Rayburn 8 23:58 3
Holly Quist 20 25:12 8
Meghan Hardy 25 25:35 9
Jenny Simaz 36 28:12

Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 2:01:13 23

2. Shepherd Anna Travis 9 24:07 4
Hannah Meyer 12 24:24 5
Mallory Walton 16 24:54 6
Cindy Bradley 17 24:57 7
Meghan Tiffany 29 26:28 10
Kasey Hungerford 32 27:28
Kaylee Smith 34 27:37

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 2:04:50 32

Montabella Morgan Bandfield 13 24:31
Keshia Garner 21 25:18
Danielle Foster 22 25:20

Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:15:09

Bullock Creek Megan Kirkpatrick 40 30:29

Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 30:29

Harrison Christina Rulapaugh 38 29:55

Harrison ** TEAM TOTAL ** 29:55

Evart Dorey Gray 1 22:28
Kayla Neuman 4 23:03
Michelle Bullock 24 25:34

Evart ** TEAM TOTAL ** 1:11:05

Pine River Andi Bogert 5 23:24
Aiko Turmo 10 24:10
Katrina Wert 15 24:49
Keighly Stewart 18 25:03

Pine River ** TEAM TOTAL ** 1:37:26

Clare Kelsey Mater 7 23:47
Kristin Erickson 19 25:08
Baillie Warner 26 26:00
Anna Mater 30 27:13

Clare ** TEAM TOTAL ** 1:42:08

Bear Lake Katherine Schmoke 11 24:14

Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 24:14

Meridian Shelby Kuhn 23 25:22
Ashley Alexander 27 26:07
Jenny Alexander 31 27:25
Sarah Menz 33 27:34

Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:46:28

Alma Carling Lombard 14 24:36
Zoe Chaffin 28 26:21

Alma ** TEAM TOTAL ** 50:57



WOMEN'S Middle School Girls

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Mt. Pleasant West Intermediate 34 4. Evart 78 ³
³ 2. Shepherd 43 5. Clare 118 ³
³ 3. Bear Lake 74 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Ashley Montgomery (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:18.5 1
2. Jaylee Brown (JH) Bear Lake 10:42.7 2
3. Amanda Valliere (JH) Bullock Creek 10:48.1 -
4. Michaela Bundy (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:11.3 3
5. Heather Dawson (JH) Shepherd 11:27.8 4
6. Samantha Mullet (JH) Bear Lake 11:34.5 5
7. Kylie Boyd (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:40.9 6
8. Maggie Kolb (JH) Beal City 11:47.0 -
9. Allyson Clark (JH) Evart 11:49.8 7
10. Julia Moeggenborg (JH) Shepherd 11:58.2 8
11. Shelby Walton (JH) Shepherd 11:58.8 9
12. Kendle Zalesak (JH) Shepherd 12:11.9 10
13. Krista Gregg (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:12.2 11
14. Jenna Randolph (JH) Shepherd 12:13.6 12
15. Carly Rounds (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:23.8 13
16. Michala Ebert (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:25.7 P
17. Magdalen Hyde (JH) Evart 12:26.4 15
18. Brooke Brasington (JH) Evart 12:30.4 16
19. maggie Oblinger (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 12:31.1 -
20. Brianna Conner (JH) Evart 12:31.6 17
21. Kathleen Guytingco (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 12:32.8 -
22. Shubha Vedula (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 12:39.1 -
23. Courtney English (JH) Clare 12:42.4 18
24. Becky See (JH) Harrison 12:44.1 -
25. Cassidy Florey (JH) Meridian 12:45.1 -
26. Torrie Stoewsand (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:45.6 P
27. Amber Frank (JH) Clare 12:46.7 20
28. Taylor Anderson (JH) Bear Lake 12:48.4 21
29. Kaitlyn Draves (JH) Meridian 12:48.7 -
30. Briann Bowling (JH) Bear Lake 13:16.4 22
31. Becca McBryde (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:20.1 -
32. Kaitlyn Parsons (JH) Evart 13:21.2 23
33. Kaylan Fitch (JH) Bear Lake 13:23.5 24
34. Allison Smith (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:24.6 -
35. Darby Reeves (JH) Clare 13:37.3 25
36. Kaylee Teall (JH) Clare 13:37.6 26
37. Dominique Wohlscheid (JH) Shepherd 13:44.1 P
38. Sara Kowalczyk (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:50.7 -
39. Andrea Parkinson (JH) Bullock Creek 13:54.9 -
40. Nicole Bullock (JH) Evart 14:03.7 P
41. Gavrielle Kennedy (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:11.1 -
42. Manisha Cole (JH) Beal City 14:17.8 -
43. Natalie DeLorenzo (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:29.5 -
44. Taylor Shuler (JH) Meridian 14:44.3 -
45. Samantha Keeler (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:51.4 -
46. Harley Schmidt (JH) Clare 14:51.9 29
47. Abigail Searles (JH) Merrill 14:55.4 -
48. Sarah McAllister (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:55.7 -
49. Kalya Yabb (JH) Clare 15:03.4 P
50. Melissa Reeves (JH) Meridian 15:05.5 -
51. Katie Warner (JH) Clare 15:08.7 P
52. Layken Bechill (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 16:01.4 -
53. Ashley Schuetter (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 16:20.0 -
54. Christi Godde (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 17:00.6 -
55. Amanda Black (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 17:23.6 -
56. Michaela DeLong (JH) Bullock Creek 17:27.3 -
57. Emily Moore (JH) Evart 17:47.4 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Mt. Pleasant West Intermediate Ashley Montgomery (JH) 1 10:18 1
Michaela Bundy (JH) 4 11:11 3
Kylie Boyd (JH) 7 11:40 6
Krista Gregg (JH) 13 12:12 11
Carly Rounds (JH) 15 12:23 13
Michala Ebert (JH) 16 12:25
Torrie Stoewsand (JH) 26 12:45

Mt. Pleasant West Intermediate ** TEAM TOTAL ** 57:44 34

2. Shepherd Heather Dawson (JH) 5 11:27 4
Julia Moeggenborg (JH) 10 11:58 8
Shelby Walton (JH) 11 11:58 9
Kendle Zalesak (JH) 12 12:11 10
Jenna Randolph (JH) 14 12:13 12
Dominique Wohlscheid (JH 37 13:44

Shepherd ** TEAM TOTAL ** 59:47 43

3. Bear Lake Jaylee Brown (JH) 2 10:42 2
Samantha Mullet (JH) 6 11:34 5
Taylor Anderson (JH) 28 12:48 21
Briann Bowling (JH) 30 13:16 22
Kaylan Fitch (JH) 33 13:23 24

Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:01:43 74

4. Evart Allyson Clark (JH) 9 11:49 7
Magdalen Hyde (JH) 17 12:26 15
Brooke Brasington (JH) 18 12:30 16
Brianna Conner (JH) 20 12:31 17
Kaitlyn Parsons (JH) 32 13:21 23
Nicole Bullock (JH) 40 14:03
Emily Moore (JH) 57 17:47

Evart ** TEAM TOTAL ** 1:02:37 78

5. Clare Courtney English (JH) 23 12:42 18
Amber Frank (JH) 27 12:46 20
Darby Reeves (JH) 35 13:37 25
Kaylee Teall (JH) 36 13:37 26
Harley Schmidt (JH) 46 14:51 29
Kalya Yabb (JH) 49 15:03
Katie Warner (JH) 51 15:08

Clare ** TEAM TOTAL ** 1:07:33 118

6. Bullock Creek Amanda Valliere (JH) 3 10:48
Andrea Parkinson (JH) 39 13:54
Michaela DeLong (JH) 56 17:27

Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 42:09

7. Harrison Becky See (JH) 24 12:44

Harrison ** TEAM TOTAL ** 12:44

Beal City Maggie Kolb (JH) 8 11:47
Manisha Cole (JH) 42 14:17

Beal City ** TEAM TOTAL ** 26:04

Meridian Cassidy Florey (JH) 25 12:45
Kaitlyn Draves (JH) 29 12:48
Taylor Shuler (JH) 44 14:44
Melissa Reeves (JH) 50 15:05

Meridian ** TEAM TOTAL ** 55:22

Mt. Pleasant Sacred Heart maggie Oblinger (JH) 19 12:31
Kathleen Guytingco (JH) 21 12:32
Shubha Vedula (JH) 22 12:39

Mt. Pleasant Sacred Heart ** TEAM TOTAL ** 37:42

Merrill Abigail Searles (JH) 47 14:55

Merrill ** TEAM TOTAL ** 14:55