2014 Holly Recreation Triathlon

back to results

Sep. 14, 2014

2014 Holly Recreation Triathlon
Holly, MI
Provided by Newton Timing & Race Services


FALL HOLLY RECREATION TRIATHLON / DUATHLON
SEPTEMBER 14, 2014
HOLLY, MICHIGAN
RESULTS BY NEWTON TIMING & RACE SERVICES
OLYMPIC TRIATHLON RESULTS


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 31 David Daprato Grand Rapids 32 1 24:42 0:42 1 1:17:22 0:44 2 43:20 2:26:47
2 2 107 Scott Sanders Brighton 38 2 26:38 1:50 3 1:19:39 1:13 1 41:32 2:30:50
3 3 131 Ryan Hamilton Gaylord 38 3 27:50 1:01 5 1:20:04 0:46 3 44:05 2:33:44
9/14/2014 1:43PM


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 115 Sarah Squires Mayville 27 3 29:42 1:19 2 1:25:59 1:08 1 43:56 2:42:02
2 8 94 Kimberly Rapp Commerce Township 39 5 32:53 2:24 1 1:21:11 1:08 2 48:31 2:46:06
3 13 126 Jenn Wood Bath 42 6 36:08 1:18 3 1:30:00 0:51 4 51:33 2:59:48
9/14/2014 1:43PM

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 81 Kathryn MacGillivray Saginaw 23 1 39:23 2:38 1 1:35:28 1:21 1 57:01 3:15:50

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 11 97 Tyler Rauch Royal Oak 27 1 29:57 1:07 1 1:29:00 0:40 1 50:06 2:50:49

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 15 1 Kari Alsager Mt. Pleasant 26 2 28:09 2:34 1 1:35:59 0:51 1 55:47 3:03:20
2 23 71 Moira Kyweluk Philadelphia 25 1 27:36 4:41 2 1:45:30 2:18 2 1:00:04 3:20:07

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 135 Zach Wooleeler Mason 30 2 40:00 2:49 1 1:25:41 1:11 1 47:36 2:57:14
2 17 84 Scott Mazure Sebewaing 33 1 39:57 4:29 2 1:31:49 1:09 2 47:53 3:05:16

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 140 Patrick Murray Birmingham 38 1 30:58 1:38 1 1:23:26 1:17 1 49:08 2:46:24

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 35 Martin Erickson Bloomfield Hills 43 2 32:05 2:07 1 1:25:05 1:01 1 48:34 2:48:50
2 16 65 Mickey Kimsel Bay City 41 1 30:56 4:00 2 1:36:25 2:07 2 51:43 3:05:10
3 27 13 Andrew Broomfield Midland 43 3 41:10 3:41 3 1:46:36 1:07 3 56:56 3:29:28

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 63 Kim Kanat Beverly Hills 43 1 30:26 3:45 1 1:36:43 2:24 1 59:22 3:12:38

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 139 Graham Wilcock Ann Arbor 46 1 31:47 0:40 1 1:18:32 0:40 1 44:52 2:36:29
2 25 9 Calvin Bordine Clarkston 45 2 31:54 5:12 2 1:38:15 2:08 3 1:07:01 3:24:28
3 28 55 Jason Heth Ann Arbor 45 3 33:11 1:55 3 1:51:45 1:16 2 1:01:23 3:29:28

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 88 Kristen Nickel Caro 48 1 39:20 2:48 1 1:50:36 0:37 1 51:20 3:24:40

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 136 Peter Loetzner Clarkston 54 1 28:28 1:58 1 1:24:52 1:05 1 49:17 2:45:39
2 14 60 Ray Jennings Midland 52 4 35:14 1:48 2 1:25:18 1:12 4 56:58 3:00:29
3 18 17 Rick Bunch Ann Arbor 51 2 30:30 2:55 3 1:35:44 1:49 3 55:09 3:06:04
4 19 113 Steven Sokoloski Perrysburg 50 3 34:13 3:38 4 1:36:01 2:03 2 51:31 3:07:25

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 20 20 Melody Carmichael Temperance 52 1 36:10 1:37 1 1:35:51 2:25 1 52:46 3:08:47

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 14 Ellsworth Bruley Dearborn 56 1 31:59 2:01 1 1:19:41 1:25 1 46:33 2:41:36
2 29 89 Rajit Pahwa Haslett 56 2 58:52 3:59 2 1:41:28 1:19 2 58:21 3:43:56

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 30 59 Veronica Jackson Lansing 55 1 51:38 11:18 4:51:43

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 132 Gary Rennie Tecumseh 65 1 41:33 3:35 1 1:42:51 1:57 1 54:14 3:24:07

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC TEAM RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 129 S&G 1 32:45 0:36 1 1:38:22 0:18 1 44:47 2:56:46



FALL HOLLY RECREATION TRIATHLON / DUATHLON
SEPTEMBER 14, 2014
HOLLY, MICHIGAN
RESULTS BY NEWTON TIMING & RACE SERVICES
SPRINT TRIATHLON RESULTS


SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 56 Keith Higginbottom Elkart 57 3 13:26 1:24 1 37:03 0:37 9 24:22 1:16:49
2 2 77 Joe Lombardo Oakland Twp 41 7 14:35 1:02 3 40:05 0:39 1 21:03 1:17:23
3 3 99 Travis Rhynard Midland 28 6 14:33 0:59 6 41:41 0:54 2 21:13 1:19:18
9/14/2014 1:44PM


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 103 Karen Rosinski Garden City 52 1 13:47 1:52 3 49:20 1:32 4 28:08 1:34:36
2 19 70 Mary Kurtz Rochester Hills 54 6 17:58 2:47 2 48:47 1:13 3 27:57 1:38:40
3 20 121 Jackie Walker Ann Arbor 23 4 17:13 2:12 4 50:06 0:44 6 28:42 1:38:54
9/14/2014 1:44PM

SPRINT MALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 11 134 Colin Urbaczewski Canton 17 2 13:57 0:55 1 47:36 1:16 1 25:11 1:28:53
2 23 142 Colin Murphy Troy 15 1 11:59 3:14 2 51:03 1:03 2 33:17 1:40:35

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 86 Brian Murphy Troy 23 1 17:39 3:03 1 51:16 1:15 1 24:01 1:37:13
2 37 16 Jacob Budnick Royal Oak 24 2 24:22 3:11 2 52:09 0:54 2 32:30 1:53:03

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 5 James Barthel Sterling Heights 29 2 15:59 1:58 2 44:04 0:54 1 22:02 1:24:56
2 7 124 Steven Will Vassar 28 1 15:30 1:29 1 41:38 0:40 3 26:29 1:25:44
3 27 90 Alexander Piasecki Allen Park 25 3 20:50 3:50 3 52:41 0:55 2 25:44 1:43:58

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 108 Maria Scott Delray Beach 25 4 19:49 2:58 1 53:52 1:02 1 26:05 1:43:43
2 34 91 Rosa Piasecki Allen Park 25 5 20:27 2:54 2 56:28 0:42 2 29:13 1:49:43
3 42 36 Julie Findling Novi 25 1 16:44 2:16 3 1:02:50 1:22 3 34:50 1:57:59
4 46 50 McKayla Hanson Davison 27 6 21:35 3:57 5 1:15:11 2:07:28
5 49 39 Katelin Friederichs Rochester Hills 26 3 19:41 3:57 4 1:08:07 2:04 4 41:02 2:14:50
6 53 87 Kate Murphy Troy 26 2 17:33 5:01 6 1:18:23 0:52 5 46:42 2:28:28

SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 141 Brandon Fish Independence 32 1 14:51 1:32 1 45:25 1:22 1 22:46 1:25:54
2 28 116 Steven Stakich Birmingham 31 2 19:25 4:03 3 50:59 1:37 2 28:09 1:44:10
3 39 118 Bryan Tolles Birmingham 32 3 24:25 3:38 4 56:28 1:00 4 29:47 1:55:16
4 41 83 Tim Mattila Metamora 34 4 29:52 4:47 2 50:52 1:10 3 28:58 1:55:38

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 72 Amy Larson Grand Rapids 30 1 14:52 1:55 1 50:46 0:23 3 31:46 1:39:40
2 32 44 Laurie Griffin Ann Arbor 30 2 18:26 2:13 2 56:33 1:51 1 29:29 1:48:30
3 43 46 Laura Gudme Farmington Hills 31 3 24:57 5:21 3 59:48 1:22 2 29:47 2:01:12

SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 17 106 Christopher House Belleville 36 2 19:46 3:13 2 48:40 1:40 1 24:35 1:37:50
2 21 101 Nicholas Rivera Clarkston 35 4 20:37 3:37 1 47:04 1:59 2 26:08 1:39:22
3 33 74 David Lavender Macomb Twp. 38 3 20:11 5:08 3 51:08 1:36 3 30:32 1:48:33
4 48 64 Ron Kaski North Street 39 1 19:07 2:32 4 1:10:14 0:54 4 38:38 2:11:23

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 45 Melinda Grubich Dewitt 39 3 29:26 0:37 1 44:59 0:43 1 26:22 1:42:06
2 40 4 Sarah Barrett Oxford 37 2 22:00 4:28 2 1:00:07 0:39 2 28:20 1:55:31
3 51 66 Jill Kopec Oxford 35 1 20:53 5:52 3 1:07:27 1:44 3 43:44 2:19:39
4 56 54 Sara Herrmann Three Rivers 37 5 31:30 3:02 4 1:22:20 2:28 4 45:27 2:44:45
5 58 105 Janice Rumph Mattawan 38 4 31:23 2:50 5 1:36:20 1:38 5 46:51 2:59:01

SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 25 Joe Christopher Fenton 40 1 14:47 1:23 1 39:20 0:53 1 23:10 1:19:30
2 29 80 Chris Lundquist Rochester Hills 43 2 19:38 2:18 2 49:25 6:08 2 26:59 1:44:26
3 45 23 Christopher Chamberlin Owosso 43 5 22:36 5:18 4 1:01:40 1:32 3 30:51 2:01:54
4 47 41 David Kunz Swartz Creek 41 3 21:50 4:01 3 59:44 1:12 4 41:20 2:08:06
5 52 127 Brian Zook Saginaw 41 4 22:31 5:18 5 1:10:23 1:52 5 43:48 2:23:51

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 57 42 Kelly Riegel Green Royal Oak 43 1 31:22 2:35 1 1:08:40 1:38 1 1:04:24 2:48:37

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 138 Ousjannikov Michal Rochester Hills 48 1 13:34 1:17 1 42:52 1:31 1 29:00 1:28:11
2 35 92 Troy Pigott Rochester 46 3 23:01 2:41 2 51:35 1:54 2 32:23 1:51:33
3 44 137 Matthew Mattingly Sterling Heights 47 2 22:26 3:26 3 1:01:41 1:01 3 33:03 2:01:36

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 13 133 Bruce Smole Westland 53 2 18:07 2:21 1 26:22 1:34:02
2 15 47 Terry Gunther Sheridan 51 3 18:29 1:31 1 46:29 1:58 2 26:22 1:34:47
3 36 78 Steve Lowes Grand Blanc 50 1 16:30 2:14 2 56:48 1:58 3 35:21 1:52:49
4 50 144 Marshall Grazioli Canton 53 4 27:33 5:05 3 1:05:03 2:30 4 38:14 2:18:22

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 31 58 Shelley Irwin Grand Rapids 54 1 20:29 1:21 1 53:08 1:10 1 30:20 1:46:26

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 19 Ed Carmichael Temperance 56 1 15:47 2:35 1 45:39 1:12 1 24:03 1:29:14
2 24 51 Mark Hatch Dewitt 58 2 18:30 2:41 2 50:37 1:41:19
3 38 57 David Ryan Greenville 57 3 20:29 4:00 3 53:28 1:38 2 34:57 1:54:30

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 54 117 Valerie Strong Midland 56 1 24:25 3:37 1 1:17:38 2:50 1 41:45 2:30:13

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 40 Derrick Fries Clarkston 61 1 12:54 0:32 1 41:19 0:31 2 25:14 1:20:28
2 9 53 James Henderson Kalamazoo 60 2 15:27 1:50 2 44:29 1:14 1 23:28 1:26:27
3 18 48 John Haag Midland 60 3 19:31 1:01 3 47:51 1:24 4 28:35 1:38:20
4 30 67 Richard Krakowski Troy 64 4 22:39 4:19 4 48:54 1:39 3 27:30 1:45:00

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 55 109 Charlie Sears Berkley 73 1 27:17 4:35 1 1:14:27 1:12 1 47:03 2:34:33

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT TEAM RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 128 TMT 1 14:05 1 49:28 1:28:59
2 75 Alexandria Lawson 2 19:08 0:22 2 1:18:07 0:23 1 32:46 2:10:43



FALL HOLLY RECREATION TRIATHLON / DUATHLON
SEPTEMBER 14, 2014
HOLLY, MICHIGAN
RESULTS BY NEWTON TIMING & RACE SERVICES
DUATHLON RESULTS


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 1 61 Jeremy Johnson Bay City 39 1 21:22 6:53 0:58 4 44:04 0:34 1 21:12 1:28:07
2 2 7 Andrew Behnke Linden 38 2 23:05 7:26 0:58 2 42:34 1:05 2 23:43 1:31:23
3 3 125 Bradley Williams Westland 35 3 24:30 7:54 1:19 1 40:37 0:46 3 25:12 1:32:23
9/14/2014 1:44PM


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 5 43 Carol Griffin Grand Rapids 56 1:38:46
2 10 3 Elizabeth Bailey Milford 54 1 28:01 9:01 1:21 1 47:47 1:24 1 29:20 1:47:51
3 12 34 Mary Ehardt Milford 48 2 28:23 9:09 1:16 5 59:44 0:39 2 30:36 2:00:37
9/14/2014 1:44PM

DUATHLON MALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 15 98 Lyndsay Rhoades Rochester Hills 31 2 28:42 9:15 1:26 1 57:46 1:50 1 33:10 2:02:53
2 16 110 Deanna Sloan Keego Harbor 31 1 28:42 9:14 1:26 2 57:47 1:50 2 33:10 2:02:53

DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 4 30 Daniel Curry Caro 35 1 25:00 8:03 1:36 1 43:10 1:34 1 27:07 1:38:24
2 8 32 Brett Deweese Linden 38 2 25:28 8:12 1:11 2 50:47 1:24 2 27:10 1:45:58

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 20 27 Audrey Coe Cincinnati 36 1 31:16 10:04 0:43 1 1:10:18 1:31 1 37:46 2:21:32

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 14 8 Robert Benson Farmington Hills 43 1 25:36 8:15 1:43 1 58:56 1:27 1 34:53 2:02:32

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 17 21 Julie Carr Chesterfield 42 1 29:01 9:21 0:48 1 1:01:15 1:01 1 30:53 2:02:55

DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 6 143 Godfrey Llamas Tecumseh 45 1 25:35 8:14 1:00 1 45:31 1:00 2 27:11 1:40:14
2 7 29 Brian Curl Madison Heights 47 2 25:52 8:20 1:13 2 50:48 1:31 1 25:57 1:45:20
3 11 114 Jeff Spencer Waterford 49 3 25:56 8:21 0:32 4 57:15 0:46 3 29:43 1:54:10
4 18 6 Dwayne Bates Northville 49 4 32:48 10:34 1:31 3 51:45 1:31 4 38:14 2:05:46

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 19 10 Joan Bowman Holt 56 1 32:13 10:23 0:49 1 1:12:07 0:45 1 31:08 2:17:00

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 13 15 Lyndall Bruley Dearborn 63 1 30:30 9:49 2:23 1 53:42 2:09 1 32:46 2:01:28

DUATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 9 130 David Babbitt 66 1 27:45 8:56 1:03 1 48:55 1:01 1 27:59 1:46:42

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUALTHON TEAM RESULTS
Place No. Teamname Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final