Shepherd Blue Jay Invitational

back to results

Oct. 13, 2007

Shepherd Blue Jay Invitational
Shepherd, MI


MEN'S Boys D1 5k



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Grand Rapids West Catholic 52 7. Morley Stanwood 197 ≥

≥ 2. Shepherd 65 8. Beaverton 206 ≥

≥ 3. Harrison 89 9. Pine River 213 ≥

≥ 4. Big Rapids 92 10. Bullock Creek 229 ≥

≥ 5. Meridian 161 11. Evart 254 ≥

≥ 6. Alma 180 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Antonio Schafer Grand Rapids West Catholic 16:03.5 1

2. Alex Vanias Pine River 16:11.5 2

3. Tyler Noble Shepherd 16:21.2 3

4. Ethan Earnest Big Rapids 16:39.5 4

5. Blake Allison Harrison 16:47.5 5

6. Garin Krahn Beaverton 16:50.7 6

7. Josh Kyser Shepherd 16:58.2 7

8. Wesley Wright Harrison 17:00.3 8

9. Ben Shewan Big Rapids 17:03.6 9

10. Ian Quam Grand Rapids West Catholic 17:06.9 10

11. Michael Kilbreath Meridian 17:08.0 11

12. Matt Woronko Grand Rapids West Catholic 17:16.6 12

13. Caleb Rhynard Shepherd 17:17.6 13

14. Colin Valliere Grand Rapids West Catholic 17:28.5 14

15. Kevin Royce Grand Rapids West Catholic 17:28.8 15

16. Zack Bauer Big Rapids 17:32.7 16

17. Joe Sullivan Grand Rapids West Catholic 17:34.0 P

18. Greg Roberts Beaverton 17:42.6 18

19. Jared Gilbert Shepherd 17:42.8 19

20. Joe Trapp Meridian 17:45.6 20

21. Michael Ledford Harrison 17:56.2 21

22. Zack VanSickle Morley Stanwood 18:00.0 22

23. Lynn Jones Shepherd 18:14.1 23

24. Brian Albaugh Morley Stanwood 18:16.2 24

25. George King Shepherd 18:22.2 P

26. Chris Pease Harrison 18:23.7 26

27. Roger Uplegger Alma 18:24.5 27

28. Jacob Fowler Evart 18:25.1 28

29. Bobby Schmidt Harrison 18:30.3 29

30. Kegan Gibson Alma 18:36.6 30

31. Josh Leyder Big Rapids 18:36.9 31

32. Andrew Bohren Big Rapids 18:37.3 32

33. Sam Cole Shepherd 18:38.2 P

34. Ryan Scott Grand Rapids West Catholic 18:41.1 P

35. Alex Stahl Alma 18:42.2 35

36. Grant Isley Bullock Creek 18:51.8 36

37. Cody Gosma Big Rapids 18:55.7 P

38. Will Mapes Meridian 19:00.2 38

39. Michael Abbe Meridian 19:09.3 39

40. Keith Anderson Alma 19:09.8 40

41. Brandon Schooley Pine River 19:21.0 41

42. Justin Caraballo Moran Morley Stanwood 19:24.1 42

43. Josh Frederick Bullock Creek 19:27.5 43

44. Logan Shanks Big Rapids 19:30.5 P

45. Jared Schumacher Bullock Creek 19:39.7 45

46. Steven Juengel Bullock Creek 19:43.1 46

47. Joe Ross Beaverton 19:45.0 47

48. John Brant Gladwin 19:45.2 -

49. Jason Farrar Alma 19:45.6 48

50. Wyatt Withers Morley Stanwood 19:46.6 49

51. Joshua Merson Evart 19:54.2 50

52. AJ Park Pine River 19:56.3 51

53. Jarron Stack Pine River 19:57.0 52

54. David Haskin Meridian 19:57.4 53

55. Max Eisenhauer Evart 20:03.8 54

56. Ryan Colville Harrison 20:04.2 P

57. Clinton Cargill Harrison 20:05.0 P

58. Derek Swanton Meridian 20:05.6 P

59. Jesse Taylor Evart 20:17.6 58

60. Ryan Decker Bullock Creek 20:21.5 59

61. Spencer VanSickle Morley Stanwood 20:33.0 60

62. Greg Bowen Alma 20:35.5 P

63. Josh Thorpe Morley Stanwood 20:35.8 P

64. Ian Woodby Bullock Creek 20:50.2 P

65. Gerald Rice Evart 21:23.9 64

66. Ronnie Moore Beaverton 21:24.3 65

67. Nathan Schneider Evart 21:27.2 P

68. Russel Agar Pine River 21:40.3 67

69. Ben Carr Morley Stanwood 21:52.8 P

70. Eric Peters Gladwin 21:55.0 -

71. Lance Roth Bullock Creek 22:14.6 P

72. Brad Piach Beaverton 22:18.3 70

73. Coty Prestage Vestaburg 25:40.5 -

74. Lawrence Henry Meridian 25:53.7 P

75. Jacob Shearer Gladwin 25:55.9 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Grand Rapids West Catholic Antonio Schafer 1 16:03 1

Ian Quam 10 17:06 10

Matt Woronko 12 17:16 12

Colin Valliere 14 17:28 14

Kevin Royce 15 17:28 15

Joe Sullivan 17 17:34

Ryan Scott 34 18:41



Grand Rapids West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:25:21 52



2. Shepherd Tyler Noble 3 16:21 3

Josh Kyser 7 16:58 7

Caleb Rhynard 13 17:17 13

Jared Gilbert 19 17:42 19

Lynn Jones 23 18:14 23

George King 25 18:22

Sam Cole 33 18:38



Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:26:32 65



3. Harrison Blake Allison 5 16:47 5

Wesley Wright 8 17:00 8

Michael Ledford 21 17:56 21

Chris Pease 26 18:23 26

Bobby Schmidt 29 18:30 29

Ryan Colville 56 20:04

Clinton Cargill 57 20:05



Harrison ** TEAM TOTAL ** 1:28:36 89



4. Big Rapids Ethan Earnest 4 16:39 4

Ben Shewan 9 17:03 9

Zack Bauer 16 17:32 16

Josh Leyder 31 18:36 31

Andrew Bohren 32 18:37 32

Cody Gosma 37 18:55

Logan Shanks 44 19:30



Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:28:27 92



5. Meridian Michael Kilbreath 11 17:08 11

Joe Trapp 20 17:45 20

Will Mapes 38 19:00 38

Michael Abbe 39 19:09 39

David Haskin 54 19:57 53

Derek Swanton 58 20:05

Lawrence Henry 74 25:53



Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:32:59 161



6. Alma Roger Uplegger 27 18:24 27

Kegan Gibson 30 18:36 30

Alex Stahl 35 18:42 35

Keith Anderson 40 19:09 40

Jason Farrar 49 19:45 48

Greg Bowen 62 20:35



Alma ** TEAM TOTAL ** 1:34:36 180



7. Morley Stanwood Zack VanSickle 22 18:00 22

Brian Albaugh 24 18:16 24

Justin Caraballo Moran 42 19:24 42

Wyatt Withers 50 19:46 49

Spencer VanSickle 61 20:33 60

Josh Thorpe 63 20:35

Ben Carr 69 21:52



Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 1:35:59 197



8. Beaverton Garin Krahn 6 16:50 6

Greg Roberts 18 17:42 18

Joe Ross 47 19:45 47

Ronnie Moore 66 21:24 65

Brad Piach 72 22:18 70



Beaverton ** TEAM TOTAL ** 1:37:59 206



9. Pine River Alex Vanias 2 16:11 2

Brandon Schooley 41 19:21 41

AJ Park 52 19:56 51

Jarron Stack 53 19:57 52

Russel Agar 68 21:40 67



Pine River ** TEAM TOTAL ** 1:37:05 213



10. Bullock Creek Grant Isley 36 18:51 36

Josh Frederick 43 19:27 43

Jared Schumacher 45 19:39 45

Steven Juengel 46 19:43 46

Ryan Decker 60 20:21 59

Ian Woodby 64 20:50

Lance Roth 71 22:14



Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 1:38:01 229



11. Evart Jacob Fowler 28 18:25 28

Joshua Merson 51 19:54 50

Max Eisenhauer 55 20:03 54

Jesse Taylor 59 20:17 58

Gerald Rice 65 21:23 64

Nathan Schneider 67 21:27



Evart ** TEAM TOTAL ** 1:40:02 254



12. Gladwin John Brant 48 19:45

Eric Peters 70 21:55

Jacob Shearer 75 25:55



Gladwin ** TEAM TOTAL ** 1:07:35



Vestaburg Coty Prestage 73 25:40



Vestaburg ** TEAM TOTAL ** 25:40





MEN'S Boys D2 5k



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Bear Lake 32 4. Beal City 117 ≥

≥ 2. Montabella 48 5. Evart 117 ≥

≥ 3. Clare 84 6. Merrill 122 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Ethan BanDePerre Montabella 17:04.8 1

2. Chuck Schoedel Bear Lake 17:34.8 2

3. Derrick Bartlett Montabella 17:39.4 3

4. Jordan Maxey Bear Lake 17:46.8 4

5. Jacob Behmlander Coleman 17:59.3 -

6. Brown Nick Coleman 18:10.6 -

7. Aleck Ghazey Clare 18:15.4 5

8. Danny Brown Bear Lake 18:15.7 6

9. John Evans Bear Lake 18:22.8 7

10. Jacob Fowler Evart 18:25.1 8

11. Robert Smith Merrill 18:26.7 9

12. Ryan Painter Clare 18:32.5 10

13. Mike Esch Beal City 18:37.9 11

14. Braden Aultman Montabella 18:48.4 12

15. Ryan Pienta Bear Lake 18:48.7 13

16. Justin Zupin Bear Lake 18:49.4 P

17. dima Lavender Montabella 18:55.9 15

18. Jordon Butzin Clare 19:06.8 16

19. Caleb Garner Montabella 19:07.1 17

20. Jaron Llewellyn Bear Lake 19:16.6 P

21. Wesley Ellenwood Farwell 19:26.2 -

22. Nik Lambourn Beal City 19:32.5 19

23. Garrett Doughty Clare 19:33.2 20

24. Kevin Pohl Beal City 19:33.8 21

25. Evan Ellis Montabella 19:37.7 P

26. Nathan Morrison Merrill 19:44.2 23

27. Joshua Merson Evart 19:54.2 24

28. Tyler Cooper Merrill 19:55.5 25

29. Lance Perkins Montabella 19:58.0 P

30. Max Eisenhauer Evart 20:03.8 27

31. Jesse Taylor Evart 20:17.6 28

32. Sean Crowley Coleman 20:47.9 -

33. Jacob Shocknesse Coleman 20:49.7 -

34. Bryan Trudgen Merrill 21:15.0 29

35. Gerald Rice Evart 21:23.9 30

36. Nathan Schneider Evart 21:27.2 P

37. Nathan Steffke Beal City 21:30.6 32

38. Caleb Bugai Clare 22:25.6 33

39. Matt Prominski Beal City 22:42.6 34

40. Joe Huntoon Breckenridge 22:59.0 -

41. Dan Newton Farwell 23:16.9 -

42. Karl Meister Farwell 23:42.0 -

43. Rob Ahrns Clare 23:51.5 P

44. Nick Howe Merrill 23:53.1 36

45. Zakk Howe Merrill 23:54.7 P

46. Jonathan Weigold Merrill 25:30.4 P

47. Coty Prestage Vestaburg 25:40.5 -

48. Chris Johnson Clare 26:12.0 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Bear Lake Chuck Schoedel 2 17:34 2

Jordan Maxey 4 17:46 4

Danny Brown 8 18:15 6

John Evans 9 18:22 7

Ryan Pienta 15 18:48 13

Justin Zupin 16 18:49

Jaron Llewellyn 20 19:16



Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:30:45 32



2. Montabella Ethan BanDePerre 1 17:04 1

Derrick Bartlett 3 17:39 3

Braden Aultman 14 18:48 12

dima Lavender 17 18:55 15

Caleb Garner 19 19:07 17

Evan Ellis 25 19:37

Lance Perkins 29 19:58



Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:31:33 48



3. Clare Aleck Ghazey 7 18:15 5

Ryan Painter 12 18:32 10

Jordon Butzin 18 19:06 16

Garrett Doughty 23 19:33 20

Caleb Bugai 38 22:25 33

Rob Ahrns 43 23:51

Chris Johnson 48 26:12



Clare ** TEAM TOTAL ** 1:37:51 84



4. Beal City Mike Esch 13 18:37 11

Nik Lambourn 22 19:32 19

Kevin Pohl 24 19:33 21

Nathan Steffke 37 21:30 32

Matt Prominski 39 22:42 34



Beal City ** TEAM TOTAL ** 1:41:54 117



5. Evart Jacob Fowler 10 18:25 8

Joshua Merson 27 19:54 24

Max Eisenhauer 30 20:03 27

Jesse Taylor 31 20:17 28

Gerald Rice 35 21:23 30

Nathan Schneider 36 21:27



Evart ** TEAM TOTAL ** 1:40:02 117



6. Merrill Robert Smith 11 18:26 9

Nathan Morrison 26 19:44 23

Tyler Cooper 28 19:55 25

Bryan Trudgen 34 21:15 29

Nick Howe 44 23:53 36

Zakk Howe 45 23:54

Jonathan Weigold 46 25:30



Merrill ** TEAM TOTAL ** 1:43:13 122



Coleman Jacob Behmlander 5 17:59

Brown Nick 6 18:10

Sean Crowley 32 20:47

Jacob Shocknesse 33 20:49



Coleman ** TEAM TOTAL ** 1:17:45



Breckenridge Joe Huntoon 40 22:59



Breckenridge ** TEAM TOTAL ** 22:59



Farwell Wesley Ellenwood 21 19:26

Dan Newton 41 23:16

Karl Meister 42 23:42



Farwell ** TEAM TOTAL ** 1:06:24



Vestaburg Coty Prestage 47 25:40



Vestaburg ** TEAM TOTAL ** 25:40





MEN'S Boys D1 and D2 JV



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Grand Rapids West Catholic 15 3. Bear Lake 71 ≥

≥ 2. Shepherd 58 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Paden Stalter UNATTACHED 17:26.9 -

2. Matt Weis UNATTACHED 17:32.3 -

3. Brendon Miller Grand Rapids West Catholic 17:54.1 1

4. Zeke Timmer Grand Rapids West Catholic 17:55.6 2

5. Ian Rheault Grand Rapids West Catholic 18:05.0 3

6. Steve Sterkenberg Grand Rapids West Catholic 18:09.3 4

7. Jerry Brown UNATTACHED 18:23.4 -

8. Ryan Hackett UNATTACHED 18:23.7 -

9. Peter Vereecke Grand Rapids West Catholic 18:28.2 5

10. Caleb Teachout Grand Rapids West Catholic 18:29.9 P

11. Joe Pieri Grand Rapids West Catholic 18:45.3 P

12. Adam Kyser Shepherd 18:47.6 8

13. Andy Frisch UNATTACHED 18:52.0 -

14. Noel Gingerich UNATTACHED 18:55.9 -

15. Dominic Bergquist Grand Rapids West Catholic 18:57.0 -

16. Jon Robison Big Rapids 18:58.6 -

17. Blake Rhynard UNATTACHED 18:58.9 -

18. Brian Nawrocki Grand Rapids West Catholic 18:59.2 -

19. Chevy Hungerford Shepherd 19:01.7 9

20. Carl Bouman Big Rapids 19:09.8 -

21. Eric Schmidt Grand Rapids West Catholic 19:18.8 -

22. Mike Harmon Grand Rapids West Catholic 19:20.2 -

23. Weston Brooks Bear Lake 19:25.0 10

24. Lewis Bartlett Bear Lake 19:26.7 11

25. Byran Beaverson Big Rapids 19:27.8 -

26. Matt Jorgensen Shepherd 19:33.0 12

27. Rob Abid Grand Rapids West Catholic 19:34.9 -

28. Andy Szumski Grand Rapids West Catholic 19:38.4 -

29. Ian Smith Bear Lake 19:42.8 13

30. Devin Roberts Shepherd 19:44.0 14

31. Lance Maney Shepherd 20:25.5 15

32. Ben Wilde Montabella 20:28.2 -

33. John Blankemeier Grand Rapids West Catholic 20:30.3 -

34. Robert Gingery Harrison 20:34.3 -

35. Ken Nawrocki Grand Rapids West Catholic 20:36.6 -

36. Nick Putz Grand Rapids West Catholic 20:36.8 -

37. Brian See Harrison 20:39.1 -

38. Eric Ross UNATTACHED 20:40.9 -

39. Carl Deaton Shepherd 20:44.5 P

40. Eric Nartker UNATTACHED 20:45.3 -

41. Jacob Van Oosterhout Harrison 20:46.6 -

42. Josh Cradduck Alma 20:47.7 -

43. Nathan Nartker Shepherd 20:49.5 P

44. Nick Wallace Shepherd 20:51.1 -

45. Austin Sommer Montabella 20:52.5 -

46. Ken Hager Grand Rapids West Catholic 20:58.7 -

47. Patrick Spalding Bear Lake 21:17.3 18

48. Andrew Humm Morley Stanwood 21:47.9 -

49. Andrew Wert Alma 22:24.8 -

50. Kalvin Dennis Evart 22:31.3 -

51. Kevin Vandeperre UNATTACHED 22:36.4 -

52. Zach Menz Meridian 22:41.9 -

53. Tod Reeve UNATTACHED 22:50.5 -

54. Braden Bowling Bear Lake 23:07.7 19

55. Michael Anibal Bullock Creek 23:12.7 -

56. Justin Brown Bear Lake 23:15.5 P

57. Jon Qualls Montabella 23:28.2 -

58. Ben Erickson Shepherd 23:34.5 -

59. Michael Schram UNATTACHED 23:36.3 -

60. Desi Cates Evart 23:37.8 -

61. John Bruder UNATTACHED 23:38.9 -

62. Anthony May-Mazza Big Rapids 23:50.6 -

63. Tyler Gray Meridian 24:11.3 -

64. PJ Dudinetz Meridian 24:23.4 -

65. Nash Haskell Clare 24:40.8 -

66. Logan Farlow Bullock Creek 24:44.5 -

67. Adam Brege Bullock Creek 24:48.1 -

68. Parker Eldred UNATTACHED 24:55.6 -

69. Chuck Fletcher Montabella 25:03.9 -

70. James Rice Evart 25:06.0 -

71. Ethan Tanis Grand Rapids West Catholic 25:40.0 -

72. Cooper LaPaugh Alma 27:21.3 -

73. Kevin Smith UNATTACHED 28:07.1 -

74. Devon Swanton Meridian 32:12.6 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Grand Rapids West Catholic Brendon Miller 3 17:54 1

Zeke Timmer 4 17:55 2

Ian Rheault 5 18:05 3

Steve Sterkenberg 6 18:09 4

Peter Vereecke 9 18:28 5

Caleb Teachout 10 18:29

Joe Pieri 11 18:45



Grand Rapids West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:30:31 15



2. Shepherd Adam Kyser 12 18:47 8

Chevy Hungerford 19 19:01 9

Matt Jorgensen 26 19:33 12

Devin Roberts 30 19:44 14

Lance Maney 31 20:25 15

Carl Deaton 39 20:44

Nathan Nartker 43 20:49



Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:37:30 58



3. Bear Lake Weston Brooks 23 19:25 10

Lewis Bartlett 24 19:26 11

Ian Smith 29 19:42 13

Patrick Spalding 47 21:17 18

Braden Bowling 54 23:07 19

Justin Brown 56 23:15



Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:42:57 71



Evart Kalvin Dennis 50 22:31

Desi Cates 60 23:37

James Rice 70 25:06



Evart ** TEAM TOTAL ** 1:11:14



Morley Stanwood Andrew Humm 48 21:47



Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 21:47



Bullock Creek Michael Anibal 55 23:12

Logan Farlow 66 24:44

Adam Brege 67 24:48



Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 1:12:44



Montabella Ben Wilde 32 20:28

Austin Sommer 45 20:52

Jon Qualls 57 23:28

Chuck Fletcher 69 25:03



Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:29:51



Clare Nash Haskell 65 24:40



Clare ** TEAM TOTAL ** 24:40



Harrison Robert Gingery 34 20:34

Brian See 37 20:39

Jacob Van Oosterhout 41 20:46



Harrison ** TEAM TOTAL ** 1:01:59



Big Rapids Jon Robison 16 18:58

Carl Bouman 20 19:09

Byran Beaverson 25 19:27

Anthony May-Mazza 62 23:50



Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:21:24



Meridian Zach Menz 52 22:41

Tyler Gray 63 24:11

PJ Dudinetz 64 24:23

Devon Swanton 74 32:12



Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:43:27



Alma Josh Cradduck 42 20:47

Andrew Wert 49 22:24

Cooper LaPaugh 72 27:21



Alma ** TEAM TOTAL ** 1:10:32



MEN'S Middle School Boys



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Shepherd 47 4. Bullock Creek 100 ≥

≥ 2. Bear Lake 56 5. Clare 101 ≥

≥ 3. Mt. Pleasant West Intermediate 60 6. Meridian 150 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Cody Graf (JH) Bear Lake 9:15.0 1

2. Tyler Groenwald (JH) Bear Lake 9:33.7 2

3. Adam Terwillegar (JH) Bullock Creek 9:47.7 3

4. Matt Sherlock (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 9:51.3 4

5. Kurtis Hall (JH) Shepherd 9:54.0 5

6. Josh Goins (JH) Bear Lake 10:00.3 6

7. Kyle Dougherty (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 10:02.1 -

8. Marcus Sura (JH) Shepherd 10:04.6 7

9. Brandon Frank (JH) Clare 10:05.7 8

10. Nick Partie (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:17.6 9

11. Luke Schultz (JH) Farwell 10:18.8 -

12. Caleb Glowacki (JH) Shepherd 10:19.6 10

13. Josh Bledden (JH) Evart 10:23.5 -

14. Tanner Vida (JH) Clare 10:29.2 11

15. Jushua Erickson (JH) Shepherd 10:31.8 12

16. Mason Dunham (JH) Shepherd 10:34.8 13

17. Sean Bradley (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:36.3 14

18. Aaron Schmidt (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:36.6 15

19. Jordan Hales (JH) Clare 10:41.6 16

20. Troy Hamilton (JH) Coleman 10:43.9 -

21. Josh Hutchinson (JH) Shepherd 10:44.8 P

22. Greg Shimmons (JH) Farwell 10:47.4 -

23. Kevin Dast (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:52.1 18

24. Zach Frederick (JH) Bullock Creek 10:55.6 19

25. Taylor Felton (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:58.7 P

26. Sean Bremer (JH) Meridian 11:00.6 21

27. Kyle Nettler (JH) Bear Lake 11:03.6 22

28. Emmett Eurich (JH) Bullock Creek 11:09.8 23

29. Sean Devisser (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:10.1 P

30. Jesse McDevitt-Irwin (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:10.5 -

31. Joe Pattison (JH) Bear Lake 11:11.5 25

32. Andrew Travis (JH) Shepherd 11:12.4 P

33. Nathan Pittsley (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:15.3 -

34. Joey Foster (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:18.6 -

35. Ryan Odykirk (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:34.2 -

36. Evan Hill (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:36.5 -

37. Brent Pobocik (JH) Bullock Creek 11:38.7 27

38. Brian Flachs (JH) Evart 11:42.6 -

39. Dan Shane (JH) Bullock Creek 11:44.7 28

40. Jeremy Hyames (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:45.2 -

41. Andrew Dubay (JH) Merrill 11:47.0 -

42. Dru Durfee (JH) Bullock Creek 11:47.5 P

43. Zachary Stump (JH) Shepherd 11:49.6 -

44. Sam Warner (JH) Meridian 11:56.4 30

45. Brenden Dolehanty (JH) Shepherd 11:57.5 -

46. Adam Onica (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:01.0 -

47. Nick Warner (JH) Meridian 12:04.2 31

48. Michael Caleca (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:13.7 -

49. Ben Roberson (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:14.2 -

50. Trent Vuillemot (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:14.6 -

51. Nathan Lovejoy (JH) Shepherd 12:40.3 -

52. Sam Michael (JH) Merrill 12:44.3 -

53. Brock Swan (JH) Clare 12:46.5 32

54. Ryan Brown (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:49.8 -

55. Connor Wood (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:51.7 -

56. Brandon Wakatani (JH) Shepherd 13:02.0 -

57. Danny Burns (JH) Meridian 13:13.5 33

58. Matt Alpin (JH) Clare 13:19.9 34

59. Austin Roberts (JH) Shepherd 13:26.1 -

60. Theron Smith (JH) Meridian 13:29.0 35

61. Jakob Hall (JH) Shepherd 13:30.1 -

62. Matt Rogers (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:30.4 -

63. MIke Swinson (JH) Bullock Creek 13:35.7 P

64. Jerad VerHulst (JH) Evart 13:49.5 -

65. Yong Los (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:01.0 -

66. Joseph Kachel (JH) Shepherd 14:42.5 -

67. Michael Maxwell (JH) Clare 15:52.9 P

68. Travis Danielson (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 16:44.2 -

69. Jerrod Wheeler (JH) Evart 16:59.6 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Shepherd Kurtis Hall (JH) 5 09:54 5

Marcus Sura (JH) 8 10:04 7

Caleb Glowacki (JH) 12 10:19 10

Jushua Erickson (JH) 15 10:31 12

Mason Dunham (JH) 16 10:34 13

Josh Hutchinson (JH) 21 10:44

Andrew Travis (JH) 32 11:12



Shepherd ** TEAM TOTAL ** 51:22 47



2. Bear Lake Cody Graf (JH) 1 09:15 1

Tyler Groenwald (JH) 2 09:33 2

Josh Goins (JH) 6 10:00 6

Kyle Nettler (JH) 27 11:03 22

Joe Pattison (JH) 31 11:11 25



Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 51:02 56



3. Mt. Pleasant West Intermediate Matt Sherlock (JH) 4 09:51 4

Nick Partie (JH) 10 10:17 9

Sean Bradley (JH) 17 10:36 14

Aaron Schmidt (JH) 18 10:36 15

Kevin Dast (JH) 23 10:52 18

Taylor Felton (JH) 25 10:58

Sean Devisser (JH) 29 11:10



Mt. Pleasant West Intermediate ** TEAM TOTAL ** 52:12 60



4. Bullock Creek Adam Terwillegar (JH) 3 09:47 3

Zach Frederick (JH) 24 10:55 19

Emmett Eurich (JH) 28 11:09 23

Brent Pobocik (JH) 37 11:38 27

Dan Shane (JH) 39 11:44 28

Dru Durfee (JH) 42 11:47

MIke Swinson (JH) 63 13:35



Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 55:13 100



5. Clare Brandon Frank (JH) 9 10:05 8

Tanner Vida (JH) 14 10:29 11

Jordan Hales (JH) 19 10:41 16

Brock Swan (JH) 53 12:46 32

Matt Alpin (JH) 58 13:19 34

Michael Maxwell (JH) 67 15:52



Clare ** TEAM TOTAL ** 57:20 101



6. Meridian Sean Bremer (JH) 26 11:00 21

Sam Warner (JH) 44 11:56 30

Nick Warner (JH) 47 12:04 31

Danny Burns (JH) 57 13:13 33

Theron Smith (JH) 60 13:29 35



Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:01:42 150



Coleman Troy Hamilton (JH) 20 10:43



Coleman ** TEAM TOTAL ** 10:43



Evart Josh Bledden (JH) 13 10:23

Brian Flachs (JH) 38 11:42

Jerad VerHulst (JH) 64 13:49

Jerrod Wheeler (JH) 69 16:59



Evart ** TEAM TOTAL ** 52:53



Mt. Pleasant Sacred Heart Kyle Dougherty (JH) 7 10:02



Mt. Pleasant Sacred Heart ** TEAM TOTAL ** 10:02



Farwell Luke Schultz (JH) 11 10:18

Greg Shimmons (JH) 22 10:47



Farwell ** TEAM TOTAL ** 21:05



Merrill Andrew Dubay (JH) 41 11:47

Sam Michael (JH) 52 12:44



Merrill ** TEAM TOTAL ** 24:31





WOMEN'S Girls D1 5k



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Pine River 17 5. Morley Stanwood 118 ≥

≥ 2. Shepherd 72 6. Bullock Creek 153 ≥

≥ 3. Big Rapids 89 7. Harrison 156 ≥

≥ 4. Meridian 97 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Lia Jones Pine River 18:48.5 1

2. Rachel Whitley Pine River 19:06.0 2

3. Becca Holmquist Pine River 19:24.3 3

4. Brittany Anderson Pine River 19:33.8 4

5. Nissa Looper Meridian 19:40.3 5

6. Teha Ames Shepherd 19:53.7 6

7. Amanda Nicholson Pine River 20:25.3 7

8. Ashley Meyer Shepherd 20:28.5 8

9. Chennah Heroor Big Rapids 20:39.7 9

10. Hollie Sly Morley Stanwood 20:52.7 10

11. Jessica Reeves Meridian 21:01.4 11

12. Cansis Rigg Bullock Creek 21:07.0 12

13. Kyrie Hungerford Shepherd 21:15.2 13

14. Shannon Bradley Shepherd 21:27.8 14

15. Chelsea Dukes Morley Stanwood 21:34.7 15

16. Amber Lash Meridian 21:41.8 16

17. Brittany Buckingham Big Rapids 21:43.7 17

18. Kaye Gray Pine River 21:47.8 P

19. Makenzi Peterson Big Rapids 21:49.6 19

20. Crissy Schmidt Harrison 21:50.4 20

21. Danielle Goodman Big Rapids 21:51.4 21

22. Bri Sieting Pine River 22:04.1 P

23. Katie Simaz Big Rapids 22:10.2 23

24. Emily Ledford Harrison 22:28.0 24

25. Corey Bowen Bullock Creek 22:28.6 25

26. Megan Kuk Big Rapids 22:37.0 P

27. Darlene VerBurg Morley Stanwood 22:47.5 27

28. Hillary Mullin Morley Stanwood 22:49.9 28

29. Tiffany Schmidt Harrison 22:57.9 29

30. Nicole Totten Big Rapids 23:13.3 P

31. Dana Parkhurst Shepherd 23:16.7 31

32. Holly Trapp Meridian 23:26.4 32

33. Jill Kalinowski Gladwin 23:35.7 -

34. Alex Crapo Meridian 23:46.8 33

35. Carissa Onifer Meridian 24:21.5 P

36. Allison Hagle Bullock Creek 24:23.3 35

37. Jena Jerome Shepherd 24:27.5 P

38. Sara Lee Meridian 24:31.1 P

39. Therese Empie Morley Stanwood 25:01.2 38

40. Sabrina Bower Harrison 25:16.3 39

41. Laura Lauer Bullock Creek 25:16.8 40

42. Julie Canze Bullock Creek 26:21.9 41

43. Jessica Terrill Bullock Creek 26:52.7 P

44. Kelly Sian Bullock Creek 27:40.4 P

45. Megan Arnold Harrison 28:36.7 44

46. Julia Carr Morley Stanwood 30:18.0 P

47. Ashlee Hobbs Gladwin 32:48.8 -

48. Brandy Moore Beaverton 34:13.1 -

49. Aurelia Pettit Morley Stanwood 34:48.2 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Pine River Lia Jones 1 18:48 1

Rachel Whitley 2 19:06 2

Becca Holmquist 3 19:24 3

Brittany Anderson 4 19:33 4

Amanda Nicholson 7 20:25 7

Kaye Gray 18 21:47

Bri Sieting 22 22:04



Pine River ** TEAM TOTAL ** 1:37:16 17



2. Shepherd Teha Ames 6 19:53 6

Ashley Meyer 8 20:28 8

Kyrie Hungerford 13 21:15 13

Shannon Bradley 14 21:27 14

Dana Parkhurst 31 23:16 31

Jena Jerome 37 24:27



Shepherd ** TEAM TOTAL ** 1:46:19 72



3. Big Rapids Chennah Heroor 9 20:39 9

Brittany Buckingham 17 21:43 17

Makenzi Peterson 19 21:49 19

Danielle Goodman 21 21:51 21

Katie Simaz 23 22:10 23

Megan Kuk 26 22:37

Nicole Totten 30 23:13



Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:48:12 89



4. Meridian Nissa Looper 5 19:40 5

Jessica Reeves 11 21:01 11

Amber Lash 16 21:41 16

Holly Trapp 32 23:26 32

Alex Crapo 34 23:46 33

Carissa Onifer 35 24:21

Sara Lee 38 24:31



Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:49:34 97



5. Morley Stanwood Hollie Sly 10 20:52 10

Chelsea Dukes 15 21:34 15

Darlene VerBurg 27 22:47 27

Hillary Mullin 28 22:49 28

Therese Empie 39 25:01 38

Julia Carr 46 30:18

Aurelia Pettit 49 34:48



Morley Stanwood ** TEAM TOTAL ** 1:53:03 118



6. Bullock Creek Cansis Rigg 12 21:07 12

Corey Bowen 25 22:28 25

Allison Hagle 36 24:23 35

Laura Lauer 41 25:16 40

Julie Canze 42 26:21 41

Jessica Terrill 43 26:52

Kelly Sian 44 27:40



Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 1:59:35 153



7. Harrison Crissy Schmidt 20 21:50 20

Emily Ledford 24 22:28 24

Tiffany Schmidt 29 22:57 29

Sabrina Bower 40 25:16 39

Megan Arnold 45 28:36 44



Harrison ** TEAM TOTAL ** 2:01:07 156



Gladwin Jill Kalinowski 33 23:35

Ashlee Hobbs 47 32:48



Gladwin ** TEAM TOTAL ** 56:23



Beaverton Brandy Moore 48 34:13



Beaverton ** TEAM TOTAL ** 34:13





WOMEN'S Girls D2 5k



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Clare 29 4. Montabella 88 ≥

≥ 2. Bear Lake 52 5. Merrill 121 ≥

≥ 3. Beal City 81 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Megan Rodgers Clare 19:21.0 1

2. Megan Crandall Beal City 20:04.6 2

3. Breanna Block Beal City 20:44.8 3

4. Katie Wentworth Clare 20:46.1 4

5. Dana Dempsey Clare 20:46.7 5

6. Brenna Miller Bear Lake 21:00.8 6

7. Nichole McGillis Montabella 21:12.3 7

8. Tobi Schoedel Bear Lake 21:34.0 8

9. Katie Teall Clare 21:45.3 9

10. Lindsay Kriebel Clare 22:11.8 10

11. Joy Caris Vestaburg 22:17.2 -

12. Shelby Sidor Bear Lake 22:18.2 11

13. Kristen Klenke Clare 22:18.7 P

14. Katie Alkire Bear Lake 22:19.6 13

15. Taylor Hagen Bear Lake 22:38.6 14

16. Katie Garver Clare 22:38.8 P

17. Kylie Aultman Montabella 22:43.2 16

18. Skye Shappee Montabella 22:50.3 17

19. Elizabeth Schoedel Bear Lake 22:52.6 P

20. Anna Veverica Bear Lake 23:20.9 P

21. Stephanie Francis Merrill 23:35.1 20

22. Kalia Schafer Beal City 23:36.5 21

23. Ari Agukas Merrill 23:54.8 22

24. Carisa Main Montabella 23:59.0 23

25. Kelly Gervin Farwell 24:01.0 -

26. Andrea Howard Coleman 24:18.8 -

27. Sarah Kulhanek Merrill 24:43.6 24

28. Katrina Helmer Montabella 24:59.0 25

29. Diana Crandall Beal City 26:30.3 26

30. Tara Cozat Coleman 26:35.6 -

31. Jessica Mayan Merrill 27:27.8 27

32. Kelsey Siler Merrill 27:45.4 28

33. Erin Myers Vestaburg 27:49.2 -

34. Shelby Stockwell Beal City 28:20.4 29

35. Sam Holt Merrill 28:27.7 P

36. Danni Radosa Merrill 28:28.8 P

37. Renee Shocknesse Coleman 30:29.6 -

38. Elisha Doyle Farwell 31:47.8 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Clare Megan Rodgers 1 19:21 1

Katie Wentworth 4 20:46 4

Dana Dempsey 5 20:46 5

Katie Teall 9 21:45 9

Lindsay Kriebel 10 22:11 10

Kristen Klenke 13 22:18

Katie Garver 16 22:38



Clare ** TEAM TOTAL ** 1:44:49 29



2. Bear Lake Brenna Miller 6 21:00 6

Tobi Schoedel 8 21:34 8

Shelby Sidor 12 22:18 11

Katie Alkire 14 22:19 13

Taylor Hagen 15 22:38 14

Elizabeth Schoedel 19 22:52

Anna Veverica 20 23:20



Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:49:49 52



3. Beal City Megan Crandall 2 20:04 2

Breanna Block 3 20:44 3

Kalia Schafer 22 23:36 21

Diana Crandall 29 26:30 26

Shelby Stockwell 34 28:20 29



Beal City ** TEAM TOTAL ** 1:59:14 81



4. Montabella Nichole McGillis 7 21:12 7

Kylie Aultman 17 22:43 16

Skye Shappee 18 22:50 17

Carisa Main 24 23:59 23

Katrina Helmer 28 24:59 25



Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:55:43 88



5. Merrill Stephanie Francis 21 23:35 20

Ari Agukas 23 23:54 22

Sarah Kulhanek 27 24:43 24

Jessica Mayan 31 27:27 27

Kelsey Siler 32 27:45 28

Sam Holt 35 28:27

Danni Radosa 36 28:28



Merrill ** TEAM TOTAL ** 2:07:24 121



Coleman Andrea Howard 26 24:18

Tara Cozat 30 26:35

Renee Shocknesse 37 30:29



Coleman ** TEAM TOTAL ** 1:21:22



Farwell Kelly Gervin 25 24:01

Elisha Doyle 38 31:47



Farwell ** TEAM TOTAL ** 55:48



Vestaburg Joy Caris 11 22:17

Erin Myers 33 27:49



Vestaburg ** TEAM TOTAL ** 50:06



WOMEN'S Girls D1 and D2 JV



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Big Rapids 23 2. Shepherd 32 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Dorey Gray Evart 22:28.1 -

2. Cindy Cole UNATTACHED 22:31.8 -

3. Melissa Malcolm Big Rapids 22:45.4 1

4. Kayla Neuman Evart 23:03.2 -

5. Andi Bogert Pine River 23:24.6 -

6. Amanda Brock Big Rapids 23:43.1 2

7. Kelsey Mater Clare 23:47.8 -

8. Rebecca Rayburn Big Rapids 23:58.1 3

9. Anna Travis Shepherd 24:07.7 4

10. Aiko Turmo Pine River 24:10.2 -

11. Katherine Schmoke Bear Lake 24:14.9 -

12. Hannah Meyer Shepherd 24:24.7 5

13. Morgan Bandfield Montabella 24:31.1 -

14. Carling Lombard Alma 24:36.9 -

15. Katrina Wert Pine River 24:49.4 -

16. Mallory Walton Shepherd 24:54.3 6

17. Cindy Bradley Shepherd 24:57.5 7

18. Keighly Stewart Pine River 25:03.3 -

19. Kristin Erickson Clare 25:08.8 -

20. Holly Quist Big Rapids 25:12.6 8

21. Keshia Garner Montabella 25:18.7 -

22. Danielle Foster Montabella 25:20.0 -

23. Shelby Kuhn Meridian 25:22.9 -

24. Michelle Bullock Evart 25:34.5 -

25. Meghan Hardy Big Rapids 25:35.3 9

26. Baillie Warner Clare 26:00.4 -

27. Ashley Alexander Meridian 26:07.8 -

28. Zoe Chaffin Alma 26:21.5 -

29. Meghan Tiffany Shepherd 26:28.4 10

30. Anna Mater Clare 27:13.6 -

31. Jenny Alexander Meridian 27:25.0 -

32. Kasey Hungerford Shepherd 27:28.6 P

33. Sarah Menz Meridian 27:34.9 -

34. Kaylee Smith Shepherd 27:37.6 P

35. Tara Roberson Shepherd 28:07.3 -

36. Jenny Simaz Big Rapids 28:12.8 P

37. Mandy Cahoon UNATTACHED 29:18.4 -

38. Christina Rulapaugh Harrison 29:55.1 -

39. Anne Coughlin Shepherd 30:05.5 -

40. Megan Kirkpatrick Bullock Creek 30:29.8 -

41. Ally Sura Shepherd 31:39.8 -

42. Mary Drumheller Shepherd 33:28.2 -

43. Katie King UNATTACHED 35:51.9 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Big Rapids Melissa Malcolm 3 22:45 1

Amanda Brock 6 23:43 2

Rebecca Rayburn 8 23:58 3

Holly Quist 20 25:12 8

Meghan Hardy 25 25:35 9

Jenny Simaz 36 28:12



Big Rapids ** TEAM TOTAL ** 2:01:13 23



2. Shepherd Anna Travis 9 24:07 4

Hannah Meyer 12 24:24 5

Mallory Walton 16 24:54 6

Cindy Bradley 17 24:57 7

Meghan Tiffany 29 26:28 10

Kasey Hungerford 32 27:28

Kaylee Smith 34 27:37



Shepherd ** TEAM TOTAL ** 2:04:50 32



Montabella Morgan Bandfield 13 24:31

Keshia Garner 21 25:18

Danielle Foster 22 25:20



Montabella ** TEAM TOTAL ** 1:15:09



Bullock Creek Megan Kirkpatrick 40 30:29



Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 30:29



Harrison Christina Rulapaugh 38 29:55



Harrison ** TEAM TOTAL ** 29:55



Evart Dorey Gray 1 22:28

Kayla Neuman 4 23:03

Michelle Bullock 24 25:34



Evart ** TEAM TOTAL ** 1:11:05



Pine River Andi Bogert 5 23:24

Aiko Turmo 10 24:10

Katrina Wert 15 24:49

Keighly Stewart 18 25:03



Pine River ** TEAM TOTAL ** 1:37:26



Clare Kelsey Mater 7 23:47

Kristin Erickson 19 25:08

Baillie Warner 26 26:00

Anna Mater 30 27:13



Clare ** TEAM TOTAL ** 1:42:08



Bear Lake Katherine Schmoke 11 24:14



Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 24:14



Meridian Shelby Kuhn 23 25:22

Ashley Alexander 27 26:07

Jenny Alexander 31 27:25

Sarah Menz 33 27:34



Meridian ** TEAM TOTAL ** 1:46:28



Alma Carling Lombard 14 24:36

Zoe Chaffin 28 26:21



Alma ** TEAM TOTAL ** 50:57





WOMEN'S Middle School Girls



⁄ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒø

≥ SCORES ≥

≥ 1. Mt. Pleasant West Intermediate 34 4. Evart 78 ≥

≥ 2. Shepherd 43 5. Clare 118 ≥

≥ 3. Bear Lake 74 ≥

¿ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒŸ



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Ashley Montgomery (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 10:18.5 1

2. Jaylee Brown (JH) Bear Lake 10:42.7 2

3. Amanda Valliere (JH) Bullock Creek 10:48.1 -

4. Michaela Bundy (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:11.3 3

5. Heather Dawson (JH) Shepherd 11:27.8 4

6. Samantha Mullet (JH) Bear Lake 11:34.5 5

7. Kylie Boyd (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 11:40.9 6

8. Maggie Kolb (JH) Beal City 11:47.0 -

9. Allyson Clark (JH) Evart 11:49.8 7

10. Julia Moeggenborg (JH) Shepherd 11:58.2 8

11. Shelby Walton (JH) Shepherd 11:58.8 9

12. Kendle Zalesak (JH) Shepherd 12:11.9 10

13. Krista Gregg (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:12.2 11

14. Jenna Randolph (JH) Shepherd 12:13.6 12

15. Carly Rounds (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:23.8 13

16. Michala Ebert (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:25.7 P

17. Magdalen Hyde (JH) Evart 12:26.4 15

18. Brooke Brasington (JH) Evart 12:30.4 16

19. maggie Oblinger (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 12:31.1 -

20. Brianna Conner (JH) Evart 12:31.6 17

21. Kathleen Guytingco (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 12:32.8 -

22. Shubha Vedula (JH) Mt. Pleasant Sacred Heart 12:39.1 -

23. Courtney English (JH) Clare 12:42.4 18

24. Becky See (JH) Harrison 12:44.1 -

25. Cassidy Florey (JH) Meridian 12:45.1 -

26. Torrie Stoewsand (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 12:45.6 P

27. Amber Frank (JH) Clare 12:46.7 20

28. Taylor Anderson (JH) Bear Lake 12:48.4 21

29. Kaitlyn Draves (JH) Meridian 12:48.7 -

30. Briann Bowling (JH) Bear Lake 13:16.4 22

31. Becca McBryde (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:20.1 -

32. Kaitlyn Parsons (JH) Evart 13:21.2 23

33. Kaylan Fitch (JH) Bear Lake 13:23.5 24

34. Allison Smith (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:24.6 -

35. Darby Reeves (JH) Clare 13:37.3 25

36. Kaylee Teall (JH) Clare 13:37.6 26

37. Dominique Wohlscheid (JH) Shepherd 13:44.1 P

38. Sara Kowalczyk (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 13:50.7 -

39. Andrea Parkinson (JH) Bullock Creek 13:54.9 -

40. Nicole Bullock (JH) Evart 14:03.7 P

41. Gavrielle Kennedy (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:11.1 -

42. Manisha Cole (JH) Beal City 14:17.8 -

43. Natalie DeLorenzo (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:29.5 -

44. Taylor Shuler (JH) Meridian 14:44.3 -

45. Samantha Keeler (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:51.4 -

46. Harley Schmidt (JH) Clare 14:51.9 29

47. Abigail Searles (JH) Merrill 14:55.4 -

48. Sarah McAllister (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 14:55.7 -

49. Kalya Yabb (JH) Clare 15:03.4 P

50. Melissa Reeves (JH) Meridian 15:05.5 -

51. Katie Warner (JH) Clare 15:08.7 P

52. Layken Bechill (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 16:01.4 -

53. Ashley Schuetter (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 16:20.0 -

54. Christi Godde (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 17:00.6 -

55. Amanda Black (JH) Mt. Pleasant West Intermediate 17:23.6 -

56. Michaela DeLong (JH) Bullock Creek 17:27.3 -

57. Emily Moore (JH) Evart 17:47.4 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Mt. Pleasant West Intermediate Ashley Montgomery (JH) 1 10:18 1

Michaela Bundy (JH) 4 11:11 3

Kylie Boyd (JH) 7 11:40 6

Krista Gregg (JH) 13 12:12 11

Carly Rounds (JH) 15 12:23 13

Michala Ebert (JH) 16 12:25

Torrie Stoewsand (JH) 26 12:45



Mt. Pleasant West Intermediate ** TEAM TOTAL ** 57:44 34



2. Shepherd Heather Dawson (JH) 5 11:27 4

Julia Moeggenborg (JH) 10 11:58 8

Shelby Walton (JH) 11 11:58 9

Kendle Zalesak (JH) 12 12:11 10

Jenna Randolph (JH) 14 12:13 12

Dominique Wohlscheid (JH 37 13:44



Shepherd ** TEAM TOTAL ** 59:47 43



3. Bear Lake Jaylee Brown (JH) 2 10:42 2

Samantha Mullet (JH) 6 11:34 5

Taylor Anderson (JH) 28 12:48 21

Briann Bowling (JH) 30 13:16 22

Kaylan Fitch (JH) 33 13:23 24



Bear Lake ** TEAM TOTAL ** 1:01:43 74



4. Evart Allyson Clark (JH) 9 11:49 7

Magdalen Hyde (JH) 17 12:26 15

Brooke Brasington (JH) 18 12:30 16

Brianna Conner (JH) 20 12:31 17

Kaitlyn Parsons (JH) 32 13:21 23

Nicole Bullock (JH) 40 14:03

Emily Moore (JH) 57 17:47



Evart ** TEAM TOTAL ** 1:02:37 78



5. Clare Courtney English (JH) 23 12:42 18

Amber Frank (JH) 27 12:46 20

Darby Reeves (JH) 35 13:37 25

Kaylee Teall (JH) 36 13:37 26

Harley Schmidt (JH) 46 14:51 29

Kalya Yabb (JH) 49 15:03

Katie Warner (JH) 51 15:08



Clare ** TEAM TOTAL ** 1:07:33 118



6. Bullock Creek Amanda Valliere (JH) 3 10:48

Andrea Parkinson (JH) 39 13:54

Michaela DeLong (JH) 56 17:27



Bullock Creek ** TEAM TOTAL ** 42:09



7. Harrison Becky See (JH) 24 12:44



Harrison ** TEAM TOTAL ** 12:44



Beal City Maggie Kolb (JH) 8 11:47

Manisha Cole (JH) 42 14:17



Beal City ** TEAM TOTAL ** 26:04



Meridian Cassidy Florey (JH) 25 12:45

Kaitlyn Draves (JH) 29 12:48

Taylor Shuler (JH) 44 14:44

Melissa Reeves (JH) 50 15:05



Meridian ** TEAM TOTAL ** 55:22



Mt. Pleasant Sacred Heart maggie Oblinger (JH) 19 12:31

Kathleen Guytingco (JH) 21 12:32

Shubha Vedula (JH) 22 12:39



Mt. Pleasant Sacred Heart ** TEAM TOTAL ** 37:42



Merrill Abigail Searles (JH) 47 14:55



Merrill ** TEAM TOTAL ** 14:55