Wolverine Jamboree

back to results

Oct. 9, 2007

Wolverine Jamboree
Martin, MI
Provided by Great Lakes ChampionChip


Page 1
2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
1 306 Courtney Clancy GULL LAKE 11 19:26 6:16
2 465 Morgan Stuut THREE RIVERS 9 19:33 6:18
3 437 Kayla Trevino SOUTH HAVEN 10 21:11 6:49
4 317 Kaitlin Jeske GULL LAKE 11 21:16 6:51
5 472 Audry Yonge THREE RIVERS 11 21:17 6:52
6 311 Hannah Flynn GULL LAKE 11 21:21 6:53
7 333 Paige Winne GULL LAKE 11 21:31 6:56
8 325 Kelly Petersen GULL LAKE 9 21:49 7:02
9 320 Sara Krajnik GULL LAKE 11 21:58 7:05
10 450 Kayla Barton THREE RIVERS 10 22:06 7:07
11 400 Taylor Mann PLAINWELL 10 22:16 7:11
12 397 Jessica Hodgson PLAINWELL 11 22:18 7:11
13 448 Vonda Allen THREE RIVERS 9 22:39 7:18
14 468 Meghan Walther THREE RIVERS 10 22:51 7:22
15 308 Emily Davis GULL LAKE 10 22:52 7:22
16 313 Rachel Haas GULL LAKE 11 23:15 7:30
17 363 Stacy Allen PAW PAW 11 23:22 7:32
18 396 Bianca Harmon PLAINWELL 11 23:34 7:36
19 331 Marie Tysman GULL LAKE 11 23:35 7:36
20 470 Emily Wenger THREE RIVERS 10 23:38 7:37
21 434 Ellen Pearl SOUTH HAVEN 10 23:41 7:38
22 399 Jenny Loviska PLAINWELL 12 23:49 7:40
23 410 Amanda Urban PLAINWELL 12 23:53 7:42
24 436 Maia Rowles SOUTH HAVEN 11 24:11 7:47
25 452 April Castle THREE RIVERS 9 24:22 7:51
26 395 Ashley Hafer PLAINWELL 10 24:24 7:52
27 307 Allyssa Crittenden GULL LAKE 11 24:26 7:52
28 310 Brooke Feraco GULL LAKE 9 24:38 7:56
29 303 Chelsea Barcikoski GULL LAKE 10 24:38 7:56
30 316 Kelsey Holdridge GULL LAKE 9 24:48 7:59
31 302 Natalie Asaro GULL LAKE 9 25:06 8:05
32 326 Emily Rinninger GULL LAKE 9 25:07 8:05
33 406 Katie Schwallier PLAINWELL 11 25:11 8:07
34 368 Emily Herbert PAW PAW 12 25:17 8:09
35 430 Citlali Alcaraz SOUTH HAVEN 9 25:25 8:11
36 462 Hannah Sampson THREE RIVERS 11 25:30 8:13
37 322 Ali Leder GULL LAKE 12 25:45 8:18
38 319 Alysa Kleckner GULL LAKE 10 25:47 8:18
39 454 Hillary Karbowski THREE RIVERS 10 26:16 8:28
40 398 Emma Kreuzer PLAINWELL 09 26:27 8:31
41 408 Greta Smith PLAINWELL 12 26:31 8:32
42 458 Rachel Plankenhorn THREE RIVERS 10 26:36 8:34
43 390 Kelly Carrier PLAINWELL 12 26:40 8:35
44 375 Anthea Ward PAW PAW 12 26:43 8:37
45 438 Kelsie Underwood SOUTH HAVEN 9 26:46 8:37
46 435 Abby Phelps SOUTH HAVEN 10 26:54 8:40
47 403 Caitlin Miller PLAINWELL 12 26:57 8:41
48 329 Leeann Shaw GULL LAKE 9 27:00 8:42
49 409 Emily Talanda-Fisher PLAINWELL 12 27:14 8:46
50 334 Bridgette Wozniak GULL LAKE 9 27:29 8:51

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

Page 2
2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
51 376 Jackie Wiles PAW PAW 11 27:35 8:53
52 327 Kyle Scarff GULL LAKE 9 27:35 8:53
53 471 Margaret Wenger THREE RIVERS 12 28:02 9:02
54 453 Celia DeBoer THREE RIVERS 12 28:05 9:03
55 404 Kendra Miller PLAINWELL 10 28:11 9:05
56 431 Roxanna Alcaraz SOUTH HAVEN 10 28:11 9:05
57 455 Amber Kent THREE RIVERS 10 28:15 9:06
58 309 Danielle Dillon GULL LAKE 11 28:18 9:07
59 367 Lauren Hansen PAW PAW 12 28:35 9:13
60 323 Gabrielle OBrien GULL LAKE 12 28:50 9:17
61 457 Rachel Lewis THREE RIVERS 10 28:52 9:18
62 318 Caitlin Kirby GULL LAKE 11 29:32 9:31
63 405 Karen Musser PLAINWELL 09 30:20 9:46
64 374 Stephanie Sundberg PAW PAW 11 30:23 9:47
65 328 Brittney Shannon GULL LAKE 10 30:27 9:48
66 304 Ashley Betke GULL LAKE 11 30:31 9:50
67 469 Macy Weaver THREE RIVERS 10 33:27 10:46

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com





2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

WOMEN


1. 26 GULL LAKE ( 21:05 1:45:23)
===================================
1 1 Courtney Clancy GULL LAKE 11 19:26
2 4 Kaitlin Jeske GULL LAKE 11 21:16
3 6 Hannah Flynn GULL LAKE 11 21:21
4 7 Paige Winne GULL LAKE 11 21:31
5 8 Kelly Petersen GULL LAKE 9 21:49
6 ( 9) Sara Krajnik GULL LAKE 11 21:58
7 ( 15) Emily Davis GULL LAKE 10 22:52

2. 44 THREE RIVERS ( 21:42 1:48:26)
===================================
1 2 Morgan Stuut THREE RIVERS 9 19:33
2 5 Audry Yonge THREE RIVERS 11 21:17
3 10 Kayla Barton THREE RIVERS 10 22:06
4 13 Vonda Allen THREE RIVERS 9 22:39
5 14 Meghan Walther THREE RIVERS 10 22:51
6 ( 18) Emily Wenger THREE RIVERS 10 23:38
7 ( 23) April Castle THREE RIVERS 9 24:22

3. 81 PLAINWELL ( 23:10 1:55:50)
===================================
1 11 Taylor Mann PLAINWELL 10 22:16
2 12 Jessica Hodgson PLAINWELL 11 22:18
3 17 Bianca Harmon PLAINWELL 11 23:34
4 20 Jenny Loviska PLAINWELL 12 23:49
5 21 Amanda Urban PLAINWELL 12 23:53
6 ( 24) Ashley Hafer PLAINWELL 10 24:24
7 ( 25) Katie Schwallier PLAINWELL 11 25:11

4. 100 SOUTH HAVEN ( 24:15 2:01:14)
===================================
1 3 Kayla Trevino SOUTH HAVEN 10 21:11
2 19 Ellen Pearl SOUTH HAVEN 10 23:41
3 22 Maia Rowles SOUTH HAVEN 11 24:11
4 27 Citlali Alcaraz SOUTH HAVEN 9 25:25
5 29 Kelsie Underwood SOUTH HAVEN 9 26:46
6 ( 30) Abby Phelps SOUTH HAVEN 10 26:54
7 ( 32) Roxanna Alcaraz SOUTH HAVEN 10 28:11

5. 134 PAW PAW ( 26:19 2:11:32)
===================================
1 16 Stacy Allen PAW PAW 11 23:22
2 26 Emily Herbert PAW PAW 12 25:17
3 28 Anthea Ward PAW PAW 12 26:43
4 31 Jackie Wiles PAW PAW 11 27:35
5 33 Lauren Hansen PAW PAW 12 28:35
6 ( 34) Stephanie Sundberg PAW PAW 11 30:23







2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

GRADE RESULTS - WOMENS



Freshman Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Morgan Stuut THREE RIVERS 9 19:33 6:18
2 Kelly Petersen GULL LAKE 9 21:49 7:02
3 Vonda Allen THREE RIVERS 9 22:39 7:18
4 April Castle THREE RIVERS 9 24:22 7:51
5 Brooke Feraco GULL LAKE 9 24:38 7:56
6 Kelsey Holdridge GULL LAKE 9 24:48 7:59
7 Natalie Asaro GULL LAKE 9 25:06 8:05
8 Emily Rinninger GULL LAKE 9 25:07 8:05
9 Citlali Alcaraz SOUTH HAVEN 9 25:25 8:11
10 Kelsie Underwood SOUTH HAVEN 9 26:46 8:37
11 Leeann Shaw GULL LAKE 9 27:00 8:42
12 Bridgette Wozniak GULL LAKE 9 27:29 8:51
13 Kyle Scarff GULL LAKE 9 27:35 8:53

Sophomore Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Kayla Trevino SOUTH HAVEN 10 21:11 6:49
2 Kayla Barton THREE RIVERS 10 22:06 7:07
3 Taylor Mann PLAINWELL 10 22:16 7:10
4 Meghan Walther THREE RIVERS 10 22:51 7:21
5 Emily Davis GULL LAKE 10 22:52 7:22
6 Emily Wenger THREE RIVERS 10 23:38 7:37
7 Ellen Pearl SOUTH HAVEN 10 23:41 7:38
8 Ashley Hafer PLAINWELL 10 24:24 7:52
9 Chelsea Barcikoski GULL LAKE 10 24:38 7:56
10 Alysa Kleckner GULL LAKE 10 25:47 8:18
11 Hillary Karbowski THREE RIVERS 10 26:16 8:28
12 Rachel Plankenhorn THREE RIVERS 10 26:36 8:34
13 Abby Phelps SOUTH HAVEN 10 26:54 8:40
14 Kendra Miller PLAINWELL 10 28:11 9:04
15 Roxanna Alcaraz SOUTH HAVEN 10 28:11 9:05
16 Amber Kent THREE RIVERS 10 28:15 9:06
17 Rachel Lewis THREE RIVERS 10 28:52 9:18
18 Brittney Shannon GULL LAKE 10 30:27 9:48
19 Macy Weaver THREE RIVERS 10 33:27 10:46

Junior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Courtney Clancy GULL LAKE 11 19:26 6:16
2 Kaitlin Jeske GULL LAKE 11 21:16 6:51
3 Audry Yonge THREE RIVERS 11 21:17 6:51
4 Hannah Flynn GULL LAKE 11 21:21 6:53
5 Paige Winne GULL LAKE 11 21:31 6:56
6 Sara Krajnik GULL LAKE 11 21:58 7:05
7 Jessica Hodgson PLAINWELL 11 22:18 7:11
8 Rachel Haas GULL LAKE 11 23:15 7:29
9 Stacy Allen PAW PAW 11 23:22 7:32
10 Bianca Harmon PLAINWELL 11 23:34 7:35
11 Marie Tysman GULL LAKE 11 23:35 7:36
12 Maia Rowles SOUTH HAVEN 11 24:11 7:47
13 Allyssa Crittenden GULL LAKE 11 24:26 7:52
14 Katie Schwallier PLAINWELL 11 25:11 8:07
15 Hannah Sampson THREE RIVERS 11 25:30 8:13
16 Jackie Wiles PAW PAW 11 27:35 8:53
17 Danielle Dillon GULL LAKE 11 28:18 9:07
18 Caitlin Kirby GULL LAKE 11 29:32 9:31
19 Stephanie Sundberg PAW PAW 11 30:23 9:47
20 Ashley Betke GULL LAKE 11 30:31 9:50

Senior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Jenny Loviska PLAINWELL 12 23:49 7:40
2 Amanda Urban PLAINWELL 12 23:53 7:42
3 Emily Herbert PAW PAW 12 25:17 8:09
4 Ali Leder GULL LAKE 12 25:45 8:18
5 Greta Smith PLAINWELL 12 26:31 8:32
6 Kelly Carrier PLAINWELL 12 26:40 8:35
7 Anthea Ward PAW PAW 12 26:43 8:36
8 Caitlin Miller PLAINWELL 12 26:57 8:41
9 Emily Talanda-Fisher PLAINWELL 12 27:14 8:46
10 Margaret Wenger THREE RIVERS 12 28:02 9:02
11 Celia DeBoer THREE RIVERS 12 28:05 9:03
12 Lauren Hansen PAW PAW 12 28:35 9:12
13 Gabrielle OBrien GULL LAKE 12 28:50 9:17




Page 1
2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
1 489 Nathan Martin THREE RIVERS 12 16:13 5:14
2 445 Mike Peterson SOUTH HAVEN 12 17:03 5:30
3 442 Ben Lewis SOUTH HAVEN 12 17:09 5:32
4 494 Travis Sealy THREE RIVERS 11 17:14 5:33
5 495 Jeff Tuesley THREE RIVERS 11 17:17 5:34
6 425 Morgan Timiney PLAINWELL 10 17:18 5:35
7 447 Max Taylor SOUTH HAVEN 11 17:21 5:35
8 411 Michael Boulter PLAINWELL 12 17:44 5:43
9 487 Ben Jacobs THREE RIVERS 12 17:49 5:45
10 477 RyanJ DeNeau THREE RIVERS 12 17:59 5:48
11 424 Chris Smit PLAINWELL 11 18:00 5:48
12 422 Matt Moran PLAINWELL 12 18:01 5:48
13 385 Russell Poffenberger PAW PAW 12 18:03 5:49
14 360 Tim Simon GULL LAKE 9 18:03 5:49
15 479 David Foura THREE RIVERS 12 18:04 5:49
16 423 Eric Musser PLAINWELL 12 18:07 5:50
17 429 Brandon Zeluff PLAINWELL 10 18:08 5:51
18 427 Zack VerHage PLAINWELL 09 18:09 5:51
19 476 Chad Creager THREE RIVERS 12 18:13 5:52
20 335 Brett Anderson GULL LAKE 11 18:13 5:52
21 383 Josh Grotelueschen PAW PAW 09 18:15 5:53
22 336 Greg Bergland GULL LAKE 11 18:22 5:55
23 413 Corey Cook PLAINWELL 11 18:24 5:56
24 359 Adam Simon GULL LAKE 12 18:24 5:56
25 421 Michael Martin PLAINWELL 12 18:35 5:59
26 493 Jason Roskam THREE RIVERS 11 18:37 6:00
27 474 Korey Blasius THREE RIVERS 12 18:41 6:01
28 492 Alex Poulsen THREE RIVERS 12 18:42 6:02
29 361 Keegan Willis GULL LAKE 10 18:45 6:02
30 486 Jeremy Horton THREE RIVERS 9 18:49 6:04
31 337 Nick Byrne GULL LAKE 11 18:50 6:04
32 342 Troy Elliott GULL LAKE 10 19:00 6:07
33 491 Corey Mykolaitis THREE RIVERS 12 19:03 6:08
34 347 Kyle Goodman GULL LAKE 10 19:08 6:10
35 443 Tim Lewis SOUTH HAVEN 10 19:09 6:10
36 362 Alex Woolf GULL LAKE 9 19:13 6:12
37 388 Alex Wiese PAW PAW 10 19:14 6:12
38 380 Michael Flory PAW PAW 09 19:15 6:12
39 350 Ryan Kolb GULL LAKE 11 19:18 6:13
40 480 Jeff Freese THREE RIVERS 12 19:22 6:15
41 381 Aaron Garceau PAW PAW 12 19:25 6:16
42 349 John Jacobson GULL LAKE 10 19:26 6:16
43 346 Kyle Garner GULL LAKE 9 19:27 6:16
44 420 Ivan Loviska PLAINWELL 10 19:28 6:16
45 344 Tyler Fisher GULL LAKE 11 19:40 6:20
46 481 Victor Gonzalez THREE RIVERS 9 19:51 6:24
47 343 Corbin Fisher GULL LAKE 11 19:57 6:26
48 490 Matt Morrill THREE RIVERS 10 19:57 6:26
49 378 Josh Armbrust PAW PAW 10 19:59 6:26
50 483 Shaun Grace THREE RIVERS 11 20:08 6:29

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

Page 2
2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
51 345 Andrew Gabriel GULL LAKE 12 20:13 6:31
52 357 Chris Reece GULL LAKE 12 20:17 6:32
53 338 Adam Coonrod GULL LAKE 10 20:17 6:32
54 386 Spencer Richardson PAW PAW 10 20:31 6:37
55 348 Don Heywood GULL LAKE 9 20:31 6:37
56 484 Thomas Harrison THREE RIVERS 12 20:43 6:41
57 475 Caleb Cowing THREE RIVERS 11 20:47 6:42
58 488 Harold Kline THREE RIVERS 11 20:50 6:43
59 478 Morgan Emanuel THREE RIVERS 11 20:50 6:43
60 387 Matt Swinehart PAW PAW 10 20:52 6:43
61 354 Will Morse GULL LAKE 9 20:53 6:44
62 473 Lucas Bell THREE RIVERS 10 20:54 6:44
63 419 Shawn Loftus PLAINWELL 11 20:56 6:45
64 382 Garrett Gokey PAW PAW 12 20:58 6:45
65 482 Patrick Grace THREE RIVERS 12 21:01 6:46
66 351 Evan Kreager GULL LAKE 10 21:05 6:48
67 384 Kyle Hickok PAW PAW 12 21:09 6:49
68 341 Austin Dunyak GULL LAKE 10 21:16 6:51
69 412 Jacob Byer PLAINWELL 12 21:25 6:54
70 417 Aaron Howe PLAINWELL 12 21:54 7:04
71 439 Connor Austell SOUTH HAVEN 10 22:01 7:06
72 355 Jacob Pixley GULL LAKE 10 22:41 7:18
73 418 Jake Kruezer PLAINWELL 12 23:18 7:30
74 340 Robbie DePalma GULL LAKE 9 23:25 7:33
75 440 Patrick Fridley SOUTH HAVEN 10 23:25 7:33
76 416 Richard Hollister PLAINWELL 11 24:01 7:44
77 485 Martin Hassenger THREE RIVERS 11 30:18 9:46

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com





2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

MEN


1. 29 THREE RIVERS ( 17:19 1:26:32)
===================================
1 1 Nathan Martin THREE RIVERS 12 16:13
2 4 Travis Sealy THREE RIVERS 11 17:14
3 5 Jeff Tuesley THREE RIVERS 11 17:17
4 9 Ben Jacobs THREE RIVERS 12 17:49
5 10 RyanJ DeNeau THREE RIVERS 12 17:59
6 ( 15) David Foura THREE RIVERS 12 18:04
7 ( 19) Chad Creager THREE RIVERS 12 18:13

2. 53 PLAINWELL ( 17:50 1:29:10)
===================================
1 6 Morgan Timiney PLAINWELL 10 17:18
2 8 Michael Boulter PLAINWELL 12 17:44
3 11 Chris Smit PLAINWELL 11 18:00
4 12 Matt Moran PLAINWELL 12 18:01
5 16 Eric Musser PLAINWELL 12 18:07
6 ( 17) Brandon Zeluff PLAINWELL 10 18:08
7 ( 18) Zack VerHage PLAINWELL 09 18:09

3. 72 SOUTH HAVEN ( 18:33 1:32:43)
===================================
1 2 Mike Peterson SOUTH HAVEN 12 17:03
2 3 Ben Lewis SOUTH HAVEN 12 17:09
3 7 Max Taylor SOUTH HAVEN 11 17:21
4 27 Tim Lewis SOUTH HAVEN 10 19:09
5 33 Connor Austell SOUTH HAVEN 10 22:01
6 ( 34) Patrick Fridley SOUTH HAVEN 10 23:25

4. 103 GULL LAKE ( 18:22 1:31:47)
===================================
1 14 Tim Simon GULL LAKE 9 18:03
2 20 Brett Anderson GULL LAKE 11 18:13
3 22 Greg Bergland GULL LAKE 11 18:22
4 23 Adam Simon GULL LAKE 12 18:24
5 24 Keegan Willis GULL LAKE 10 18:45
6 ( 25) Nick Byrne GULL LAKE 11 18:50
7 ( 26) Troy Elliott GULL LAKE 10 19:00

5. 121 PAW PAW ( 18:51 1:34:12)
===================================
1 13 Russell Poffenberger PAW PAW 12 18:03
2 21 Josh Grotelueschen PAW PAW 09 18:15
3 28 Alex Wiese PAW PAW 10 19:14
4 29 Michael Flory PAW PAW 09 19:15
5 30 Aaron Garceau PAW PAW 12 19:25
6 ( 31) Josh Armbrust PAW PAW 10 19:59
7 ( 32) Spencer Richardson PAW PAW 10 20:31







2007 WOLVERINE CONFERENCE JAMBOREE
RICHLAND, MICHIGAN, TUESDAY, OCTOBER 9, 2007

GRADE RESULTS - MENS



Freshman Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Tim Simon GULL LAKE 9 18:03 5:49
2 Jeremy Horton THREE RIVERS 9 18:49 6:04
3 Alex Woolf GULL LAKE 9 19:13 6:11
4 Kyle Garner GULL LAKE 9 19:27 6:16
5 Victor Gonzalez THREE RIVERS 9 19:51 6:24
6 Don Heywood GULL LAKE 9 20:31 6:37
7 Will Morse GULL LAKE 9 20:53 6:44
8 Robbie DePalma GULL LAKE 9 23:25 7:32

Sophomore Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Morgan Timiney PLAINWELL 10 17:18 5:35
2 Brandon Zeluff PLAINWELL 10 18:08 5:50
3 Keegan Willis GULL LAKE 10 18:45 6:02
4 Troy Elliott GULL LAKE 10 19:00 6:07
5 Kyle Goodman GULL LAKE 10 19:08 6:10
6 Tim Lewis SOUTH HAVEN 10 19:09 6:10
7 Alex Wiese PAW PAW 10 19:14 6:12
8 John Jacobson GULL LAKE 10 19:26 6:16
9 Ivan Loviska PLAINWELL 10 19:28 6:16
10 Matt Morrill THREE RIVERS 10 19:57 6:26
11 Josh Armbrust PAW PAW 10 19:59 6:26
12 Adam Coonrod GULL LAKE 10 20:17 6:32
13 Spencer Richardson PAW PAW 10 20:31 6:36
14 Matt Swinehart PAW PAW 10 20:52 6:43
15 Lucas Bell THREE RIVERS 10 20:54 6:44
16 Evan Kreager GULL LAKE 10 21:05 6:47
17 Austin Dunyak GULL LAKE 10 21:16 6:51
18 Connor Austell SOUTH HAVEN 10 22:01 7:05
19 Jacob Pixley GULL LAKE 10 22:41 7:18
20 Patrick Fridley SOUTH HAVEN 10 23:25 7:33

Junior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Travis Sealy THREE RIVERS 11 17:14 5:33
2 Jeff Tuesley THREE RIVERS 11 17:17 5:34
3 Max Taylor SOUTH HAVEN 11 17:21 5:35
4 Chris Smit PLAINWELL 11 18:00 5:48
5 Brett Anderson GULL LAKE 11 18:13 5:52
6 Greg Bergland GULL LAKE 11 18:22 5:55
7 Corey Cook PLAINWELL 11 18:24 5:56
8 Jason Roskam THREE RIVERS 11 18:37 6:00
9 Nick Byrne GULL LAKE 11 18:50 6:04
10 Ryan Kolb GULL LAKE 11 19:18 6:13
11 Tyler Fisher GULL LAKE 11 19:40 6:20
12 Corbin Fisher GULL LAKE 11 19:57 6:26
13 Shaun Grace THREE RIVERS 11 20:08 6:29
14 Caleb Cowing THREE RIVERS 11 20:47 6:42
15 Harold Kline THREE RIVERS 11 20:50 6:43
16 Morgan Emanuel THREE RIVERS 11 20:50 6:43
17 Shawn Loftus PLAINWELL 11 20:56 6:45
18 Richard Hollister PLAINWELL 11 24:01 7:44
19 Martin Hassenger THREE RIVERS 11 30:18 9:46

Senior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Nathan Martin THREE RIVERS 12 16:13 5:14
2 Mike Peterson SOUTH HAVEN 12 17:03 5:30
3 Ben Lewis SOUTH HAVEN 12 17:09 5:32
4 Michael Boulter PLAINWELL 12 17:44 5:43
5 Ben Jacobs THREE RIVERS 12 17:49 5:44
6 RyanJ DeNeau THREE RIVERS 12 17:59 5:48
7 Matt Moran PLAINWELL 12 18:01 5:48
8 Russell Poffenberger PAW PAW 12 18:03 5:49
9 David Foura THREE RIVERS 12 18:04 5:49
10 Eric Musser PLAINWELL 12 18:07 5:50
11 Chad Creager THREE RIVERS 12 18:13 5:52
12 Adam Simon GULL LAKE 12 18:24 5:56
13 Michael Martin PLAINWELL 12 18:35 5:59
14 Korey Blasius THREE RIVERS 12 18:41 6:01
15 Alex Poulsen THREE RIVERS 12 18:42 6:02
16 Corey Mykolaitis THREE RIVERS 12 19:03 6:08
17 Jeff Freese THREE RIVERS 12 19:22 6:14
18 Aaron Garceau PAW PAW 12 19:25 6:15
19 Andrew Gabriel GULL LAKE 12 20:13 6:31
20 Chris Reece GULL LAKE 12 20:17 6:32
21 Thomas Harrison THREE RIVERS 12 20:43 6:40
22 Garrett Gokey PAW PAW 12 20:58 6:45
23 Patrick Grace THREE RIVERS 12 21:01 6:46
24 Kyle Hickok PAW PAW 12 21:09 6:49
25 Jacob Byer PLAINWELL 12 21:25 6:54
26 Aaron Howe PLAINWELL 12 21:54 7:03
27 Jake Kruezer PLAINWELL 12 23:18 7:30