2014 Shermanator Sprint Tri & 5K

back to results

Aug. 2, 2014

2014 Shermanator Sprint Tri & 5K
Sherman Lake, MI
Provided by Gault Race Mgt.


DUATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 156 Josh Haas 33 M 4 10:30 0:49 2 26:23 0:38 2 22:58 1:01:15

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 154 Chris Gaudard 48 F 2 10:26 1:32 3 33:02 1:10 1 21:14 1:07:23

MALE MASTERS WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 2 174 Mathew Van Vleck 47 M 1 9:37 1:14 2 30:48 1:05 1 21:07 1:03:49

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 16 171 Christine Walker 43 F 1 12:05 0:50 2 39:00 1:00 1 27:27 1:20:19

MALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MAE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 152 Natalie Devries 16 F 1 9:57 0:47 1 33:20 0:44 1 22:36 1:07:23


MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 12 167 Kori Monaweck 29 F 1 12:15 0:43 1 34:22 1:17 1 27:34 1:16:08
2 13 153 Carolyn Douglass 26 F 2 12:39 1:15 2 34:25 1:12 2 28:06 1:17:35

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 10 168 Tony Pedrolini 33 M 1 11:16 2:18 1 33:19 2:28 1 25:00 1:14:20

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 8 163 Maria Klein 34 F 1 11:16 1:10 1 31:41 1:14 1 24:47 1:10:06
2 20 169 Jaci Skupien 34 F 2 12:39 0:49 2 42:37 0:37 2 33:21 1:30:02

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 7 159 Reese Hughes 37 F 1 11:21 1:09 1 32:36 0:56 1 23:52 1:09:52
2 14 157 Haley Henderson 39 F 2 11:28 1:04 2 37:17 0:53 2 27:11 1:17:51
3 23 170 Jennifer Valdez 39 F 3 16:29 1:54 3 45:14 0:44 3 42:05 1:46:23

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 16 171 Christine Walker 43 F 1 12:05 0:50 1 39:00 1:00 1 27:27 1:20:19
2 22 158 Lisa Holmes 40 F 2 16:31 1:56 2 42:54 4:16 2 40:49 1:46:23


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 2 174 Mathew Van Vleck 47 M 1 9:37 1:14 2 30:48 1:05 1 21:07 1:03:49
2 3 162 Scott Hutchings 48 M 3 10:22 0:36 1 0:16 30:12 3 25:56 1:07:20
3 6 149 Bob Emery 49 M 2 10:21 0:51 3 33:35 0:52 2 23:10 1:08:46
4 11 151 Brian Devries 46 M 4 11:54 1:26 5 34:13 1:55 4 26:25 1:15:51
5 18 166 Robert Miller 45 M 5 15:41 2:20 4 33:43 1:34 5 32:37 1:25:52

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 15 160 Douglas Hutchings 53 M 1 11:51 1:15 1 32:58 1:36 1 31:58 1:19:36

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 19 161 Kelly Hutchings 52 F 1 14:01 1:44 1 38:28 1:56 1 31:07 1:27:14

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 9 165 Michael Laragy 59 M 2 13:38 0:47 1 35:34 0:44 1 23:19 1:14:00
2 17 155 Kevin Grossheim 57 M 1 12:29 1:22 2 35:51 1:20 2 30:15 1:21:14

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 21 164 Kathleen Laragy 58 F 1 16:17 0:36 1 44:43 0:59 1 32:44 1:35:17

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======




OVERALL DUATHLON FINISHERS


Place Bib# Name City Sta S Ag Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Total Final
===== ===== =================== ================= === = == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 156 Josh Haas Delton MI M 33 6 10:30 0:49 2 26:23 0:38 4 22:58 1:01:15 1:01:15
2 174 Mathew Van Vleck M 47 1 9:37 1:14 3 30:48 1:05 1 21:07 1:03:49 1:03:49
3 162 Scott Hutchings Richland MI M 48 4 10:22 0:36 1 0:16 30:12 10 25:56 1:07:20 1:07:20
4 154 Chris Gaudard Hickory Corners MI F 48 5 10:26 1:32 7 33:02 1:10 2 21:14 1:07:23 1:07:23
5 152 Natalie Devries Mattawan MI F 16 2 9:57 0:47 9 33:20 0:44 3 22:36 1:07:23 1:07:23
6 149 Bob Emery Battle Creek MI M 49 3 10:21 0:51 10 33:35 0:52 5 23:10 1:08:46 1:08:46
7 159 Reese Hughes Kalamazoo MI F 37 9 11:21 1:09 5 32:36 0:56 7 23:52 1:09:52 1:09:52
8 163 Maria Klein Paw Paw MI F 34 7 11:16 1:10 4 31:41 1:14 8 24:47 1:10:06 1:10:06
9 165 Michael Laragy Grand Rapids MI M 59 18 13:38 0:47 15 35:34 0:44 6 23:19 1:14:00 1:14:00
10 168 Tony Pedrolini Plainwell MI M 33 8 11:16 2:18 8 33:19 2:28 9 25:00 1:14:20 1:14:20
11 151 Brian Devries Mattawan MI M 46 12 11:54 1:26 12 34:13 1:55 11 26:25 1:15:51 1:15:51
12 167 Kori Monaweck Galesburg MI F 29 14 12:15 0:43 13 34:22 1:17 14 27:34 1:16:08 1:16:08
13 153 Carolyn Douglass Portage MI F 26 16 12:39 1:15 14 34:25 1:12 15 28:06 1:17:35 1:17:35
14 157 Haley Henderson Kalamazoo MI F 39 10 11:28 1:04 17 37:17 0:53 12 27:11 1:17:51 1:17:51
15 160 Douglas Hutchings Rockford MI M 53 11 11:51 1:15 6 32:58 1:36 18 31:58 1:19:36 1:19:36
16 171 Christine Walker Paw Paw MI F 43 13 12:05 0:50 19 39:00 1:00 13 27:27 1:20:19 1:20:19
17 155 Kevin Grossheim Richland MI M 57 15 12:29 1:22 16 35:51 1:20 16 30:15 1:21:14 1:21:14
18 166 Robert Miller Plainwell MI M 45 20 15:41 2:20 11 33:43 1:34 19 32:37 1:25:52 1:25:52
19 161 Kelly Hutchings Rockford MI F 52 19 14:01 1:44 18 38:28 1:56 17 31:07 1:27:14 1:27:14
20 169 Jaci Skupien Falls Church VA F 34 17 12:39 0:49 20 42:37 0:37 21 33:21 1:30:02 1:30:02
21 164 Kathleen Laragy Grand Rapids MI F 58 21 16:17 0:36 22 44:43 0:59 20 32:44 1:35:17 1:35:17
22 158 Lisa Holmes Vicksburg MI F 40 23 16:31 1:56 21 42:54 4:16 22 40:49 1:46:23 1:46:23
23 170 Jennifer Valdez Kalamazoo MI F 39 22 16:29 1:54 23 45:14 0:44 23 42:05 1:46:23 1:46:23




OVERALL TRIATHLON RELAY TEAMS

Place No. Teamname Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Total Penalty Final
===== ===== ========================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======= =======
1 141 Funky Fresh Fastness 2 9:02 0:32 1 26:15 0:23 3 20:14 35:47 35:47
2 148 Momentum Inspired 4 9:38 0:25 2 27:04 0:21 4 20:14 37:06 37:06
3 142 Team Thrice 1 8:48 0:27 4 28:49 0:20 2 19:52 38:03 38:03
4 143 Tri-a-RN 9 13:00 0:40 3 28:43 0:25 6 21:20 42:22 42:22
5 146 Team Bridges International 5 9:44 0:34 5 33:48 0:22 9 29:25 44:06 44:06
6 144 The Spirit of Kalamazoo 6 10:13 0:26 7 34:05 0:19 5 20:22 44:43 44:43
7 145 Cushman 7 11:06 0:30 6 33:54 0:22 1 19:32 45:29 45:29
8 147 Tri to Win 3 9:16 0:31 9 37:12 0:25 7 22:14 46:58 46:58
9 213 Three Little Darlings 8 11:53 0:38 8 36:59 0:24 8 24:28 49:29 49:29




AQUA-BIKE RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 194 Kenneth Salome 51 M 5 12:29 2:23 1 28:23 43:13

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 186 Erika Fojtik 20 F 2 16:36 1:40 1 35:06 53:22

MALE MASTERS WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 2 189 Randy Parker 60 M 1 8:53 2:54 1 33:14 44:59

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 190 Yvette Petti 51 F 1 15:23 2:08 1 38:05 55:36

MAE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======


MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 7 193 Matthew Potter 30 M 1 11:39 9:22 1 36:27 57:26
2 8 192 Jacob Potter 32 M 2 16:34 4:26 2 36:31 57:29

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 6 191 Jason Pierce 38 M 1 10:14 2:24 1 43:23 56:00

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 3 195 Charles Way 48 M 1 11:22 2:55 1 33:17 47:33

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======


FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======



SPRINT TRIATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 22 Jeff Daniels 42 M 3 8:14 0:38 1 26:15 0:44 6 19:09 54:59
2 2 117 Dan Vansweden 50 M 4 8:17 1:15 3 26:39 0:42 4 18:50 55:42
3 3 201 Sean O'Brien 48 M 9 9:29 1:16 6 27:53 0:54 7 19:39 59:09

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 14 129 Sarah Willey 42 F 4 9:44 0:51 4 29:19 0:40 4 22:30 1:03:02
2 16 17 Gillian Colquhoun 17 F 1 7:57 0:54 11 32:21 0:51 5 22:31 1:04:32
3 17 6 Kathy Braginton 42 F 19 11:50 0:48 2 28:09 0:36 10 23:35 1:04:56

MALE MASTERS WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 34 Patrick Farrell 49 M 2 8:24 1:19 4 29:03 0:52 1 19:50 59:27

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 19 150 Christa Johnson 42 F 9 11:56 0:52 1 29:19 1:18 3 22:19 1:05:42

MALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MAE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 127 18 Anna Conrad 14 F 1 18:27 3:23 1 0:19 50:28 1 35:06 1:47:41

MALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 15 44 Liam Griffin 17 M 1 7:52 0:55 2 30:43 1:01 2 23:56 1:04:26
2 23 206 Nicholas Hollander 17 M 2 15:55 0:59 1 30:38 0:49 1 18:28 1:06:47


FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 18 26 Joseph Dolley 18 M 1 8:20 1:11 1 32:05 0:49 1 22:57 1:05:21

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 30 35 Jori Fell 19 F 1 9:41 1:05 1 34:47 0:29 1 23:27 1:09:28
2 79 33 Emma Farrell 18 F 2 10:20 1:59 3 42:37 0:46 2 26:33 1:22:13
3 85 87 Claire Pabst 19 F 3 14:59 2:33 2 38:22 0:32 3 26:38 1:23:01

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 64 David Knupp 21 M 1 9:46 0:58 1 27:15 0:49 1 20:27 59:13
2 57 122 Eric Webb 21 M 5 15:58 2:12 2 30:55 1:15 2 26:06 1:16:24
3 74 100 James Shipp 20 M 2 12:26 2:29 3 37:02 1:22 5 27:48 1:21:05
4 82 41 Mina Georges 23 M 3 13:10 2:59 5 39:26 0:44 3 26:25 1:22:44
5 88 52 Dyami Hernandez 22 M 4 15:56 2:31 4 37:42 0:36 4 27:06 1:23:49
6 106 118 Rushikesh Ved 22 M 6 16:56 3:43 6 39:59 0:59 6 28:26 1:30:01

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 47 58 Lindsey Hutchings 24 F 4 11:01 1:28 2 34:23 1:20 2 25:18 1:13:27
2 54 119 Chelsea Walter 24 F 2 10:58 1:29 1 34:18 1:27 4 26:56 1:15:07
3 68 70 Rebecca Layer 23 F 6 13:17 2:20 3 34:28 0:35 6 28:55 1:19:34
4 70 78 Stephanie Mellinger 20 F 8 14:15 1:48 5 37:25 1:10 1 25:08 1:19:44
5 77 205 Jessica Donnell 22 F 5 11:23 1:31 7 41:38 0:26 3 26:49 1:21:45
6 84 1 Kelsey Adamski 21 F 9 14:31 1:40 4 37:16 0:40 5 28:54 1:22:58
7 99 65 Andrea Kricak 20 F 1 10:20 2:51 6 38:42 0:33 9 34:41 1:27:04
8 109 95 Bethany Schacher 24 F 3 10:59 2:28 8 43:15 0:58 8 33:25 1:31:02
9 120 101 Katherine Short 20 F 7 13:44 2:59 9 54:07 1:09 7 31:03 1:43:00

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 6 92 Clint Post 28 M 1 10:12 1:11 1 29:11 0:42 2 18:38 59:51
2 28 27 Caleb Donnell 28 M 2 11:52 2:02 2 31:50 0:28 3 22:32 1:08:42
3 132 8 Ryan Burdette 25 M 1 2:54 2:04:29

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 38 86 Nicole Obriecht 28 F 1 11:22 1:31 1 32:25 0:43 4 25:49 1:11:49
2 41 81 Brooke Mikle 26 F 2 11:35 0:48 4 35:17 0:22 1 24:13 1:12:12
3 58 91 Alicia Phillips 26 F 4 13:15 1:22 2 34:02 0:26 5 27:39 1:16:43
4 64 30 Allison Dowe 28 F 7 15:30 1:31 3 35:01 1:31 2 24:37 1:18:07
5 69 59 Elizabeth Jasiak 29 F 3 12:51 1:40 6 38:41 0:45 3 25:46 1:19:41
6 100 24 Ann Nelson 26 F 6 15:24 2:20 5 36:54 1:31 6 30:59 1:27:07
7 110 25 Kathryn Degraaf 29 F 5 14:14 1:58 8 40:16 1:22 7 33:46 1:31:33
8 117 61 Lindsay Jones 28 F 9 18:04 2:59 7 39:18 1:14 8 36:20 1:37:53
9 123 37 Rachel Frank 27 F 8 16:38 2:25 9 40:28 2:00 9 43:39 1:45:08


MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 12 114 Skyler Tripp 33 M 1 9:41 0:40 2 28:35 0:54 3 21:33 1:01:22
2 13 210 Tyler Weston 30 M 2 11:36 0:54 1 27:41 1:03 2 21:16 1:02:28
3 27 96 Brad Schmidt 31 M 5 12:47 1:34 6 34:46 0:22 1 19:00 1:08:27
4 45 135 Koky Sisoura 32 M 4 12:42 3:21 3 33:23 1:16 4 22:28 1:13:08
5 60 36 Patrick Frank 32 M 8 14:40 2:54 4 33:38 1:33 5 24:40 1:17:23
6 62 120 Jon Walter 32 M 3 12:26 1:12 5 34:42 0:18 7 29:04 1:17:40
7 86 73 Mike Mann 32 M 6 14:05 3:44 8 35:55 2:11 6 27:20 1:23:12
8 93 108 Brandon Start 32 M 9 16:01 2:12 9 36:57 0:28 8 29:51 1:25:27
9 98 38 Jeremy Fuller 33 M 7 14:37 3:12 7 35:51 2:13 9 30:43 1:26:35
10 128 102 Ben Skupien 33 M 10 18:44 5:14 10 45:19 2:34 10 36:01 1:47:50

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 46 115 Maren Uggen 32 F 2 13:08 1:27 1 34:57 0:15 1 23:37 1:13:22
2 90 43 Carrie Girolami 33 F 1 12:54 1:49 2 36:04 1:37 4 32:17 1:24:39
3 91 90 Meghan Van Lente 34 F 3 14:36 2:35 3 38:13 1:59 2 28:03 1:25:24
4 111 112 Keri Tice 32 F 4 15:30 1:55 4 42:24 1:07 3 31:32 1:32:24

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 7 53 Mike Hghes 38 M 2 9:31 0:51 2 28:37 1:03 1 19:57 59:58
2 11 23 Michael Daniels 36 M 1 9:15 1:00 1 27:55 0:50 4 22:04 1:01:02
3 24 32 Mike Ellinger 35 M 3 11:05 1:42 4 30:38 1:13 5 22:13 1:06:49
4 25 107 Brian Snyder 36 M 7 12:18 2:06 3 30:25 1:12 2 21:10 1:07:08
5 31 60 Ryan Johnson 38 M 4 11:39 1:59 5 31:11 1:18 6 23:48 1:09:54
6 36 83 Jason Musgrave 36 M 6 12:15 2:28 7 33:15 1:32 3 21:43 1:11:11
7 42 128 Ryan Wielenga 37 M 5 11:50 2:03 6 32:06 1:43 7 24:40 1:12:20
8 118 80 Brian Merriam 39 M 8 13:18 3:02 8 44:19 1:18 8 38:27 1:40:21

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 52 106 Holly Gustafson 35 F 2 16:14 1:32 1 32:51 0:52 1 23:22 1:14:50
2 81 2 Minde Artman 36 F 1 15:11 1:34 2 36:36 0:30 2 28:50 1:22:40
3 124 39 Shawna Gallagher 39 F 3 17:18 2:15 4 49:30 1:32 3 34:53 1:45:27
4 134 Stephanie Harringto 36 F 4 17:34 7:50 3 49:18 4:29

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 29 138 Mark Markillie 44 M 5 12:42 1:03 2 30:49 0:51 1 23:36 1:08:59
2 34 98 Jon Schrader 44 M 2 10:15 1:58 4 32:25 0:54 3 24:34 1:10:05
3 39 110 Timm Sturgeon 44 M 4 12:27 1:29 1 30:12 0:28 5 27:27 1:12:02
4 61 85 Derek Nugent 42 M 7 14:28 3:16 6 34:32 1:27 2 23:45 1:17:26
5 63 79 Thomas Mellinger 41 M 6 14:21 2:17 3 31:54 1:37 6 27:52 1:17:58
6 66 71 Troy Leinaar 44 M 3 11:53 1:28 5 33:18 0:47 7 31:24 1:18:48
7 92 88 Mike Parry 41 M 1 10:04 1:59 8 37:54 1:11 8 34:19 1:25:25
8 116 136 Brian McIver 43 M 9 25:26 4:10 9 39:20 1:32 4 27:08 1:37:34
9 121 203 Jeff Crouse 42 M 8 19:31 2:52 7 36:46 3:03 9 41:07 1:43:17


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 20 4 Laura Bowling 43 F 3 10:11 1:02 2 31:38 0:45 1 22:13 1:05:46
2 50 19 Kelly Conway 40 F 2 10:05 0:54 1 31:24 0:58 4 30:55 1:14:14
3 53 77 Allison McKenna 43 F 1 9:40 1:07 4 33:36 1:21 3 29:16 1:14:58
4 56 14 Stacy Caudill 40 F 6 14:51 1:31 3 33:00 0:49 2 25:50 1:15:59
5 94 62 Amelia Katanski 44 F 5 13:25 1:59 5 37:56 1:25 5 30:56 1:25:39
6 103 76 Holly McKee 44 F 4 12:49 2:27 6 38:46 1:11 6 33:51 1:29:03
7 112 49 Nicole Havelka 41 F 7 15:35 2:41 7 39:17 1:44 7 34:29 1:33:45

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 51 209 Menricas Alkemade 47 M 4 14:31 2:27 1 30:11 0:59 3 26:32 1:14:38
2 55 42 Jack Gesmundo 47 M 3 12:46 1:12 2 32:28 0:44 4 28:12 1:15:19
3 65 132 Timothy Zajac 48 M 2 12:24 1:11 3 34:39 1:21 5 28:52 1:18:25
4 72 28 Chuck Donnell 49 M 6 15:02 2:06 5 38:07 0:55 2 24:39 1:20:47
5 76 139 William Moore 45 M 5 14:44 1:54 4 34:59 0:45 6 29:08 1:21:26
6 80 204 Randy Quick 47 M 1 5:27 0:44 9 54:06 0:33 1 21:38 1:22:26
7 114 137 Greg Bouhanna 45 M 7 20:00 2:38 6 41:52 0:45 7 29:50 1:35:02
8 130 133 Roberto Zuniga 47 M 9 25:12 3:08 7 47:37 1:27 9 38:32 1:55:53
9 131 50 Larry Haynor 49 M 8 25:01 3:16 8 47:39 1:28 8 38:31 1:55:53

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 21 56 Kim Houtkooper 46 F 2 11:47 0:53 2 30:27 1:00 1 22:12 1:06:16
2 22 116 Colleen Valkema 48 F 4 11:51 0:56 1 29:50 0:47 2 23:06 1:06:28
3 40 212 Kelly Seelbinder 47 F 1 11:31 1:02 4 33:12 1:11 4 25:14 1:12:08
4 71 202 Cindy Gippert 47 F 6 13:34 2:27 3 32:07 1:14 6 30:57 1:20:17
5 83 75 Deanna Mayo 47 F 5 13:17 1:53 6 37:19 1:33 5 28:53 1:22:53
6 89 72 Cathie Magill 48 F 7 14:15 3:25 8 38:55 2:31 3 24:57 1:24:02
7 101 16 Karen Christensen 47 F 3 11:48 1:13 5 35:55 1:12 8 37:33 1:27:39
8 105 15 Cris Childers 45 F 8 14:16 1:36 7 38:01 0:56 7 34:59 1:29:46

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 10 10 Paul Bushnell 53 M 1 10:25 1:23 1 26:39 0:39 1 21:50 1:00:54
2 26 3 Joe Boucher 50 M 2 10:49 1:32 3 31:17 1:01 2 22:38 1:07:16
3 33 84 David Neely 50 M 4 11:58 1:11 4 31:50 0:55 3 24:07 1:09:59
4 49 93 Lanny Potts 52 M 3 11:14 1:48 2 30:28 1:12 5 29:33 1:14:12
5 78 5 Rick Boyer 52 M 5 17:25 1:50 5 35:51 1:37 4 25:24 1:22:04

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 43 127 Dana White 51 F 1 10:37 1:33 1 32:55 1:16 2 26:04 1:12:22
2 75 63 Sarah King 52 F 4 16:24 1:14 2 37:19 0:45 1 25:34 1:21:14
3 95 45 Linda Grossheim 53 F 3 14:25 1:56 3 37:52 1:33 3 30:30 1:26:15
4 119 211 Madeleine Fojtik 54 F 2 13:36 2:43 4 49:26 1:15 4 34:53 1:41:51


MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 9 207 Bill Greer 55 M 1 9:13 1:34 1 28:45 1:06 1 20:16 1:00:53
2 35 208 Mark Reed 57 M 2 12:10 1:47 2 30:59 1:30 2 24:45 1:11:09
3 59 130 Mitch Wilson 57 M 3 13:01 1:58 3 33:59 1:02 4 27:10 1:17:08
4 73 57 Patrick Huot 56 M 4 15:21 2:00 4 36:21 1:27 3 25:42 1:20:48
5 107 55 Richard Hilliard 56 M 5 18:48 2:51 5 39:53 0:43 5 28:15 1:30:28

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 32 123 Marylynn Webster 55 F 3 14:10 0:37 1 29:35 0:55 1 24:40 1:09:55
2 67 131 Janis Wolbrink 59 F 1 12:23 1:22 2 36:08 0:57 3 28:14 1:19:03
3 87 54 Kristina Hilliard 55 F 2 13:27 3:30 5 38:03 1:03 2 27:13 1:23:13
4 96 103 Mary Beth Skupien 58 F 6 15:22 1:09 4 37:47 1:32 4 30:43 1:26:32
5 108 74 Linda Maring 55 F 4 14:54 1:36 3 37:12 1:18 5 35:56 1:30:54
6 115 97 Carey Schoolmaster 56 F 5 15:03 2:36 6 39:34 2:49 6 37:19 1:37:19
7 125 31 Ellen Draheim 55 F 7 16:48 4:03 7 41:26 1:10 7 43:01 1:46:25

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 8 51 James Henderson 60 M 1 9:38 1:07 1 28:01 0:46 1 21:22 1:00:51
2 44 40 Richard Genderanlik 61 M 2 13:37 1:12 2 31:06 1:00 2 25:49 1:12:43
3 104 121 Jon Walter 62 M 3 15:37 2:42 3 38:47 0:24 3 31:38 1:29:06
4 122 89 Richard Pattison 61 M 4 20:12 5:05 5 44:22 1:38 4 32:21 1:43:36
5 126 82 Garry Muma 61 M 5 20:56 5:52 4 41:04 3:26 5 35:45 1:47:00

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 48 104 Karen Slack 60 F 2 13:29 2:36 1 33:12 1:01 1 23:31 1:13:47
2 102 7 Rebecca Bruns 63 F 1 13:25 1:27 2 38:08 0:54 2 34:10 1:28:02
3 129 13 Marlyn Castner 60 F 3 17:11 3:38 3 47:49 2:04 3 39:45 1:50:23

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 97 68 Allan Lareau 66 M 1 15:39 1:45 1 38:26 0:48 1 29:57 1:26:32
2 113 20 Bob Cook 66 M 2 15:49 3:18 2 40:45 1:05 2 32:53 1:33:48

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 37 140 Earl Gaball 72 M 1 12:11 1:39 1 30:18 1:26 1 26:09 1:11:41

FEMALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal Bib# Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======



OVERALL TRIATHLON FINISHERS

Place Bib# Name City Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Total Final
===== ===== =================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 22 Jeff Daniels Kalamazoo 42 M 4 8:14 0:38 2 26:15 0:44 6 19:09 54:59 54:59
2 117 Dan Vansweden Kalamazoo 50 M 5 8:17 1:15 4 26:39 0:42 4 18:50 55:42 55:42
3 201 Sean O'Brien Richland 48 M 10 9:29 1:16 7 27:53 0:54 7 19:39 59:09 59:09
4 64 David Knupp Scotts 21 M 17 9:46 0:58 5 27:15 0:49 11 20:27 59:13 59:13
5 34 Patrick Farrell Battle Creek 49 M 7 8:24 1:19 14 29:03 0:52 8 19:50 59:27 59:27
6 92 Clint Post Delton 28 M 21 10:12 1:11 15 29:11 0:42 3 18:38 59:51 59:51
7 53 Mike Hghes Kalamazoo 38 M 11 9:31 0:51 12 28:37 1:03 9 19:57 59:58 59:58
8 51 James Henderson Kalamazoo 60 M 12 9:38 1:07 9 28:01 0:46 14 21:22 1:00:51 1:00:51
9 207 Bill Greer Kalamazoo 55 M 8 9:13 1:34 13 28:45 1:06 10 20:16 1:00:53 1:00:53
10 10 Paul Bushnell Kalamazoo 53 M 25 10:25 1:23 3 26:39 0:39 18 21:50 1:00:54 1:00:54
11 23 Michael Daniels Kalamazoo 36 M 9 9:15 1:00 8 27:55 0:50 19 22:04 1:01:02 1:01:02
12 114 Skyler Tripp Hastings 33 M 15 9:41 0:40 11 28:35 0:54 15 21:33 1:01:22 1:01:22
13 210 Tyler Weston Mattawan 30 M 37 11:36 0:54 6 27:41 1:03 13 21:16 1:02:28 1:02:28
14 129 Sarah Willey Kalamazoo 42 F 16 9:44 0:51 17 29:19 0:40 25 22:30 1:03:02 1:03:02
15 44 Liam Griffin Plainwell 17 M 2 7:52 0:55 28 30:43 1:01 39 23:56 1:04:26 1:04:26
16 17 Gillian Colquhoun Battle Creek 17 F 3 7:57 0:54 43 32:21 0:51 26 22:31 1:04:32 1:04:32
17 6 Kathy Braginton Plainwell 42 F 42 11:50 0:48 10 28:09 0:36 34 23:35 1:04:56 1:04:56
18 26 Joseph Dolley Plainwell 18 M 6 8:20 1:11 40 32:05 0:49 29 22:57 1:05:21 1:05:21
19 150 Christa Johnson 42 F 46 11:56 0:52 16 29:19 1:18 23 22:19 1:05:42 1:05:42
20 4 Laura Bowling Byron Center 43 F 20 10:11 1:02 36 31:38 0:45 21 22:13 1:05:46 1:05:46
21 56 Kim Houtkooper Battle Creek 46 F 39 11:47 0:53 24 30:27 1:00 20 22:12 1:06:16 1:06:16
22 116 Colleen Valkema Augusta 48 F 43 11:51 0:56 19 29:50 0:47 30 23:06 1:06:28 1:06:28
23 206 Nicholas Hollander Liberty 17 M 109 15:55 0:59 27 30:38 0:49 2 18:28 1:06:47 1:06:47
24 32 Mike Ellinger Portage 35 M 31 11:05 1:42 26 30:38 1:13 22 22:13 1:06:49 1:06:49
25 107 Brian Snyder Grand Haven 36 M 51 12:18 2:06 23 30:25 1:12 12 21:10 1:07:08 1:07:08
26 3 Joe Boucher Galesburg 50 M 27 10:49 1:32 34 31:17 1:01 28 22:38 1:07:16 1:07:16
27 96 Brad Schmidt Kalamazoo 31 M 60 12:47 1:34 65 34:46 0:22 5 19:00 1:08:27 1:08:27
28 27 Caleb Donnell Battle Creek 28 M 44 11:52 2:02 37 31:50 0:28 27 22:32 1:08:42 1:08:42
29 138 Mark Markillie 44 M 58 12:42 1:03 29 30:49 0:51 35 23:36 1:08:59 1:08:59
30 35 Jori Fell Hickory Corners 19 F 14 9:41 1:05 66 34:47 0:29 32 23:27 1:09:28 1:09:28
31 60 Ryan Johnson Hickory Corners 38 M 38 11:39 1:59 33 31:11 1:18 38 23:48 1:09:54 1:09:54
32 123 Marylynn Webster Holland 55 F 80 14:10 0:37 18 29:35 0:55 47 24:40 1:09:55 1:09:55
33 84 David Neely Mendon 50 M 47 11:58 1:11 38 31:50 0:55 40 24:07 1:09:59 1:09:59
34 98 Jon Schrader Simpsonville 44 M 22 10:15 1:58 45 32:25 0:54 42 24:34 1:10:05 1:10:05
35 208 Mark Reed Plainwell 57 M 48 12:10 1:47 31 30:59 1:30 48 24:45 1:11:09 1:11:09
36 83 Jason Musgrave Mi 36 M 50 12:15 2:28 52 33:15 1:32 17 21:43 1:11:11 1:11:11
37 140 Earl Gaball 72 M 49 12:11 1:39 22 30:18 1:26 62 26:09 1:11:41 1:11:41
38 86 Nicole Obriecht Mattawan 28 F 33 11:22 1:31 44 32:25 0:43 57 25:49 1:11:49 1:11:49
39 110 Timm Sturgeon Portage 44 M 56 12:27 1:29 21 30:12 0:28 74 27:27 1:12:02 1:12:02
40 212 Kelly Seelbinder Kalamazoo 47 F 35 11:31 1:02 50 33:12 1:11 51 25:14 1:12:08 1:12:08
41 81 Brooke Mikle Battle Creek 26 F 36 11:35 0:48 70 35:17 0:22 41 24:13 1:12:12 1:12:12
42 128 Ryan Wielenga Portage 37 M 41 11:50 2:03 41 32:06 1:43 45 24:40 1:12:20 1:12:20
43 127 Dana White Portage 51 F 26 10:37 1:33 48 32:55 1:16 60 26:04 1:12:22 1:12:22
44 40 Richard Genderanlik Battle Creek 61 M 77 13:37 1:12 32 31:06 1:00 58 25:49 1:12:43 1:12:43
45 135 Koky Sisoura 32 M 57 12:42 3:21 54 33:23 1:16 24 22:28 1:13:08 1:13:08
46 115 Maren Uggen Richland 32 F 65 13:08 1:27 67 34:57 0:15 36 23:37 1:13:22 1:13:22
47 58 Lindsey Hutchings Rockford 24 F 30 11:01 1:28 60 34:23 1:20 52 25:18 1:13:27 1:13:27
48 104 Karen Slack Battle Creek 60 F 74 13:29 2:36 51 33:12 1:01 33 23:31 1:13:47 1:13:47
49 93 Lanny Potts Portage 52 M 32 11:14 1:48 25 30:28 1:12 91 29:33 1:14:12 1:14:12
50 19 Kelly Conway Kalamazoo 40 F 19 10:05 0:54 35 31:24 0:58 98 30:55 1:14:14 1:14:14
51 209 Menricas Alkemade 47 M 89 14:31 2:27 20 30:11 0:59 64 26:32 1:14:38 1:14:38
52 106 Holly Gustafson 35 F 113 16:14 1:32 47 32:51 0:52 31 23:22 1:14:50 1:14:50
53 77 Allison McKenna Kalamazoo 43 F 13 9:40 1:07 55 33:36 1:21 90 29:16 1:14:58 1:14:58
54 119 Chelsea Walter Holland 24 F 28 10:58 1:29 59 34:18 1:27 68 26:56 1:15:07 1:15:07
55 42 Jack Gesmundo Portage 47 M 59 12:46 1:12 46 32:28 0:44 79 28:12 1:15:19 1:15:19
56 14 Stacy Caudill Richland 40 F 94 14:51 1:31 49 33:00 0:49 59 25:50 1:15:59 1:15:59
57 122 Eric Webb Portage 21 M 111 15:58 2:12 30 30:55 1:15 61 26:06 1:16:24 1:16:24
58 91 Alicia Phillips Clinton Twp 26 F 67 13:15 1:22 58 34:02 0:26 75 27:39 1:16:43 1:16:43
59 130 Mitch Wilson Portage 57 M 64 13:01 1:58 57 33:59 1:02 71 27:10 1:17:08 1:17:08
60 36 Patrick Frank Richland 32 M 92 14:40 2:54 56 33:38 1:33 46 24:40 1:17:23 1:17:23
61 85 Derek Nugent Plainwell 42 M 87 14:28 3:16 62 34:32 1:27 37 23:45 1:17:26 1:17:26
62 120 Jon Walter Portage 32 M 54 12:26 1:12 64 34:42 0:18 88 29:04 1:17:40 1:17:40
63 79 Thomas Mellinger Portage 41 M 85 14:21 2:17 39 31:54 1:37 77 27:52 1:17:58 1:17:58
64 30 Allison Dowe Indianapolis 28 F 104 15:30 1:31 69 35:01 1:31 43 24:37 1:18:07 1:18:07
65 132 Timothy Zajac Kalamazoo 48 M 53 12:24 1:11 63 34:39 1:21 84 28:52 1:18:25 1:18:25
66 71 Troy Leinaar Delton 44 M 45 11:53 1:28 53 33:18 0:47 103 31:24 1:18:48 1:18:48
67 131 Janis Wolbrink Saugatuck 59 F 52 12:23 1:22 76 36:08 0:57 80 28:14 1:19:03 1:19:03
68 70 Rebecca Layer Howell 23 F 68 13:17 2:20 61 34:28 0:35 87 28:55 1:19:34 1:19:34
69 59 Elizabeth Jasiak Richland 29 F 62 12:51 1:40 100 38:41 0:45 56 25:46 1:19:41 1:19:41
70 78 Stephanie Mellinger Portage 20 F 83 14:15 1:48 87 37:25 1:10 50 25:08 1:19:44 1:19:44
71 202 Cindy Gippert Kalamazoo 47 F 75 13:34 2:27 42 32:07 1:14 100 30:57 1:20:17 1:20:17
72 28 Chuck Donnell Battle Creek 49 M 97 15:02 2:06 95 38:07 0:55 44 24:39 1:20:47 1:20:47
73 57 Patrick Huot Plainwell 56 M 100 15:21 2:00 77 36:21 1:27 55 25:42 1:20:48 1:20:48
74 100 James Shipp Kalamazoo 20 M 55 12:26 2:29 82 37:02 1:22 76 27:48 1:21:05 1:21:05
75 63 Sarah King Richland 52 F 114 16:24 1:14 86 37:19 0:45 54 25:34 1:21:14 1:21:14
76 139 William Moore 45 M 93 14:44 1:54 68 34:59 0:45 89 29:08 1:21:26 1:21:26
77 205 Jessica Donnell Grand Rapids 22 F 34 11:23 1:31 117 41:38 0:26 67 26:49 1:21:45 1:21:45
78 5 Rick Boyer Marshall 52 M 120 17:25 1:50 71 35:51 1:37 53 25:24 1:22:04 1:22:04
79 33 Emma Farrell Battle Creek 18 F 23 10:20 1:59 120 42:37 0:46 65 26:33 1:22:13 1:22:13
80 204 Randy Quick Battle Creek 47 M 1 5:27 0:44 131 54:06 0:33 16 21:38 1:22:26 1:22:26
81 2 Minde Artman Schoolcraft 36 F 99 15:11 1:34 78 36:36 0:30 83 28:50 1:22:40 1:22:40
82 41 Mina Georges Kalamazoo 23 M 66 13:10 2:59 108 39:26 0:44 63 26:25 1:22:44 1:22:44
83 75 Deanna Mayo Galesburg 47 F 69 13:17 1:53 85 37:19 1:33 85 28:53 1:22:53 1:22:53
84 1 Kelsey Adamski Hickory 21 F 88 14:31 1:40 84 37:16 0:40 86 28:54 1:22:58 1:22:58
85 87 Claire Pabst Dewitt 19 F 96 14:59 2:33 98 38:22 0:32 66 26:38 1:23:01 1:23:01
86 73 Mike Mann Battle Creek 32 M 79 14:05 3:44 74 35:55 2:11 73 27:20 1:23:12 1:23:12
87 54 Kristina Hilliard Grand Blanc 55 F 73 13:27 3:30 94 38:03 1:03 72 27:13 1:23:13 1:23:13
88 52 Dyami Hernandez Kalamazoo 22 M 110 15:56 2:31 88 37:42 0:36 69 27:06 1:23:49 1:23:49
89 72 Cathie Magill Richland 48 F 82 14:15 3:25 104 38:55 2:31 49 24:57 1:24:02 1:24:02
90 43 Carrie Girolami Lawton 33 F 63 12:54 1:49 75 36:04 1:37 106 32:17 1:24:39 1:24:39
91 90 Meghan Van Lente 34 F 90 14:36 2:35 97 38:13 1:59 78 28:03 1:25:24 1:25:24
92 88 Mike Parry Portage 41 M 18 10:04 1:59 91 37:54 1:11 113 34:19 1:25:25 1:25:25
93 108 Brandon Start Lansing 32 M 112 16:01 2:12 81 36:57 0:28 93 29:51 1:25:27 1:25:27
94 62 Amelia Katanski Kalamazoo 44 F 71 13:25 1:59 92 37:56 1:25 99 30:56 1:25:39 1:25:39
95 45 Linda Grossheim Richland 53 F 86 14:25 1:56 90 37:52 1:33 95 30:30 1:26:15 1:26:15
96 103 Mary Beth Skupien Richland 58 F 101 15:22 1:09 89 37:47 1:32 96 30:43 1:26:32 1:26:32
97 68 Allan Lareau Kalamazoo 66 M 107 15:39 1:45 99 38:26 0:48 94 29:57 1:26:32 1:26:32
98 38 Jeremy Fuller Battle Creek 33 M 91 14:37 3:12 72 35:51 2:13 97 30:43 1:26:35 1:26:35
99 65 Andrea Kricak Walled Lake 20 F 24 10:20 2:51 101 38:42 0:33 115 34:41 1:27:04 1:27:04
100 24 Ann Nelson 26 F 102 15:24 2:20 80 36:54 1:31 101 30:59 1:27:07 1:27:07
101 16 Karen Christensen Kalamazoo 47 F 40 11:48 1:13 73 35:55 1:12 125 37:33 1:27:39 1:27:39
102 7 Rebecca Bruns Holland 63 F 72 13:25 1:27 96 38:08 0:54 112 34:10 1:28:02 1:28:02
103 76 Holly McKee Battle Creek 44 F 61 12:49 2:27 102 38:46 1:11 111 33:51 1:29:03 1:29:03
104 121 Jon Walter Portage 62 M 106 15:37 2:42 103 38:47 0:24 105 31:38 1:29:06 1:29:06
105 15 Cris Childers Battle Creek 45 F 84 14:16 1:36 93 38:01 0:56 118 34:59 1:29:46 1:29:46
106 118 Rushikesh Ved Ann Arbor 22 M 117 16:56 3:43 111 39:59 0:59 82 28:26 1:30:01 1:30:01
107 55 Richard Hilliard Grand Blanc 56 M 125 18:48 2:51 110 39:53 0:43 81 28:15 1:30:28 1:30:28
108 74 Linda Maring Kalamazoo 55 F 95 14:54 1:36 83 37:12 1:18 121 35:56 1:30:54 1:30:54
109 95 Bethany Schacher Otsego 24 F 29 10:59 2:28 121 43:15 0:58 109 33:25 1:31:02 1:31:02
110 25 Kathryn Degraaf Battle Creek 29 F 81 14:14 1:58 112 40:16 1:22 110 33:46 1:31:33 1:31:33
111 112 Keri Tice Kalamazoo 32 F 103 15:30 1:55 119 42:24 1:07 104 31:32 1:32:24 1:32:24
112 49 Nicole Havelka Kalamazoo 41 F 105 15:35 2:41 105 39:17 1:44 114 34:29 1:33:45 1:33:45
113 20 Bob Cook Hickory Corners 66 M 108 15:49 3:18 114 40:45 1:05 108 32:53 1:33:48 1:33:48
114 137 Greg Bouhanna 45 M 127 20:00 2:38 118 41:52 0:45 92 29:50 1:35:02 1:35:02
115 97 Carey Schoolmaster Kalamazoo 56 F 98 15:03 2:36 109 39:34 2:49 124 37:19 1:37:19 1:37:19
116 136 Brian McIver 43 M 132 25:26 4:10 107 39:20 1:32 70 27:08 1:37:34 1:37:34
117 61 Lindsay Jones Battle Creek 28 F 122 18:04 2:59 106 39:18 1:14 123 36:20 1:37:53 1:37:53
118 80 Brian Merriam Kalamazoo 39 M 70 13:18 3:02 122 44:19 1:18 126 38:27 1:40:21 1:40:21
119 211 Madeleine Fojtik Vicksburg 54 F 76 13:36 2:43 129 49:26 1:15 116 34:53 1:41:51 1:41:51
120 101 Katherine Short Mattawan 20 F 78 13:44 2:59 132 54:07 1:09 102 31:03 1:43:00 1:43:00
121 203 Jeff Crouse Portage 42 M 126 19:31 2:52 79 36:46 3:03 130 41:07 1:43:17 1:43:17
122 89 Richard Pattison Battle Creek 61 M 128 20:12 5:05 123 44:22 1:38 107 32:21 1:43:36 1:43:36
123 37 Rachel Frank Kalamazoo 27 F 115 16:38 2:25 113 40:28 2:00 132 43:39 1:45:08 1:45:08
124 39 Shawna Gallagher Kalamazoo 39 F 119 17:18 2:15 130 49:30 1:32 117 34:53 1:45:27 1:45:27
125 31 Ellen Draheim Kalamazoo 55 F 116 16:48 4:03 116 41:26 1:10 131 43:01 1:46:25 1:46:25
126 82 Garry Muma Delton 61 M 129 20:56 5:52 115 41:04 3:26 120 35:45 1:47:00 1:47:00
127 18 Anna Conrad Delton 14 F 123 18:27 3:23 1 0:19 50:28 119 35:06 1:47:41 1:47:41
128 102 Ben Skupien Falls Chuch 33 M 124 18:44 5:14 124 45:19 2:34 122 36:01 1:47:50 1:47:50
129 13 Marlyn Castner Portage 60 F 118 17:11 3:38 127 47:49 2:04 129 39:45 1:50:23 1:50:23
130 133 Roberto Zuniga Delton 47 M 131 25:12 3:08 125 47:37 1:27 128 38:32 1:55:53 1:55:53
131 50 Larry Haynor Paw Paw 49 M 130 25:01 3:16 126 47:39 1:28 127 38:31 1:55:53 1:55:53
132 8 Ryan Burdette Kalamazoo 25 M 1 2:54 2:04:29 2:04:29
133 134 Stephanie Harringto 36 F 121 17:34 7:50 128 49:18 4:29