SHILLELAGH RUN & WALK

back to results

Mar. 18, 2001

SHILLELAGH RUN & WALK
FLUSHING, MI
Provided By Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 Jon Davidson Lapeer 34 21:22 5:21
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 29 Ann Lindow Frankenmuth 31 24:32 6:08
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 10 Joe Lasher Kimball Township 44 22:55 5:44
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 38 Nancy Cassel Northville 50 25:19 6:20
MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 240 Chris Wilson Flint 12 31:50 7:58
2 377 Greg Dedow Clarkston 11 35:13 8:49
3 621 Clinton Hippensteel Flint 12 43:47 10:57
4 700 Matthew Kapraun Flint 9 50:34 12:39
5 865 Joshua Brooks Flushing 8 1:02:48 15:42
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 394 Debra Kapraun Flint 12 35:30 8:53
2 407 Kristina Kohn Grand Blanc 12 35:47 8:57
3 590 Britton Kingsbury Fenton 10 42:15 10:34
4 655 Kelley Fortenberry Flushing 10 46:39 11:40
5 674 Lauren Dedow Clarkston 12 48:06 12:02
AMLE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Michael Callahan Flint 15 23:41 5:56
2 43 Robert Tesler Flint 15 25:31 6:23
3 48 Eric Gutierrez Fenton 15 25:46 6:27
4 51 Matthew Willing Flint 14 26:06 6:32
5 68 Jonathan Mikesell Flushing 14 27:06 6:47
6 70 Seth Alling Brighton 15 27:11 6:48
7 106 Joseph Fizell Flint 14 28:14 7:04
8 119 Nicholas Zendler Flint 15 28:37 7:10
9 185 Scott Sweatland Burton 14 30:37 7:40
10 221 Justin Laster Flint 14 31:25 7:52
11 295 Nicholas Wesener Goodrich 14 33:15 8:19
12 303 Christopher Thompson Flushing 13 33:24 8:21
13 385 Ryan Henson Flint 14 35:17 8:50
14 410 Peter Kohn Grand Blanc 13 35:52 8:58
15 540 Luke Hippensteel Flint 13 40:36 10:09
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 55 Rachel Gutierrez Fenton 14 26:30 6:38
2 373 Katie Fortenberry Flushing 14 35:02 8:46
3 401 Sarah Carman Frankenmuth 15 35:41 8:56
4 414 Jazell Gorman Frankenmuth 15 36:00 9:00
5 470 Erin Raymond Flushing 15 37:31 9:23
6 485 Becky McPherson Flushing 14 37:47 9:27
7 486 Michelle Coleman Flushing 14 37:48 9:27
8 574 Andrea Bosch Clarkston 15 41:53 10:29
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Leo Foley Howell 19 22:13 5:34
2 7 Eric Huffman Swartz Creek 16 22:30 5:38
3 22 Dorice Cunning Flint 19 23:42 5:56
4 33 Marc Chamberlain Flint 18 24:55 6:14
5 35 Derek Fultz Imlay City 17 25:10 6:18
6 36 Duane Ward Flint 17 25:10 6:18
7 40 Michael Whitmire Flushing 18 25:22 6:21
8 42 Sivan Laufer Flint 16 25:28 6:22
9 47 Jacob Schultz Frankenmuth 18 25:41 6:26
10 61 Peter Schmitt Imlay City 16 26:40 6:40
11 422 Tom Ureche Swartz Creek 19 36:11 9:03
12 424 Timothy P Branigan Flushing 19 36:13 9:04
13 492 Thomas Whitis North Branch 18 38:24 9:36
14 558 Nick Kalush Flint 17 41:14 10:19
15 611 Ben Lutz Flushing 19 43:05 10:47
16 660 Brandon Turner Grand Blanc 16 47:15 11:49
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 84 Melanie Schultz Davison 17 27:37 6:55
2 118 Jenny Bellsky Frankenmuth 16 28:36 7:09
3 270 Lara S Sutton Sanford 17 32:29 8:08
4 317 Amy Penn Lake Orion 18 33:39 8:25
5 353 Amy Yancho Montrose 17 34:26 8:37
6 374 Kristel Coronado Lake Orion 18 35:08 8:47
7 416 Becky Turner Grand Blanc 19 36:02 9:01
8 538 Weronika Raszeja Flushing 19 40:28 10:07
9 572 Maria Gusman Rochester 16 41:43 10:26
10 612 Amber Cathey Flushing 18 43:11 10:48
11 628 Molly Branigin Flushing 16 44:07 11:02
12 715 Renae Powell Flushing 18 51:50 12:58
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 26 Bryon Gloden Cement City 20 24:12 6:03
2 73 Mike Zuzelski Flushing 20 27:14 6:49
3 96 Henry Louie Flushing 21 27:57 7:00
4 164 Nicholas Powell Flushing 22 30:03 7:31
5 175 Dan Ruddy Montrose 22 30:24 7:36
6 176 Jonathon Ruddy Montrose 20 30:24 7:36
7 244 Jeff Hurlbert Jr Bloomfield Hills 23 31:57 8:00
8 291 Jason Jones Otisville 23 33:06 8:17
9 476 Jack Mitchell II Flint 23 37:37 9:25
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 153 Merkys Gomez Fenton 23 29:45 7:27
2 192 Katie Renee Kephart Grand Blanc 23 30:48 7:42
3 230 Ellen Herlache Saginaw 21 31:38 7:55
4 232 Stephanie Germaine Kalamazoo 21 31:40 7:55
5 249 Sarah Frost Montrose 22 32:01 8:01
6 307 Jennifer Bonner Saginaw 20 33:27 8:22
7 342 Kelly Pilon Mt Morris 22 34:09 8:33
8 361 Debi Sherman Lake Orion 22 34:37 8:40
9 417 Jennel Martin Marion 21 36:04 9:01
10 456 Monica Heredia Flint 20 37:07 9:17
11 507 Marty Lemon Galesburg 23 38:59 9:45
12 569 Joni Burnell Grand Blanc 21 41:34 10:24
13 592 Danielle Block Clarkston 23 42:16 10:34
14 593 Michelle Block Fenton 20 42:17 10:35
15 599 Misty Jesse Waterford 21 42:39 10:40
16 682 Laura Herlache Saginaw 23 48:55 12:14
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 27 Patrick Patterson Highland 28 24:12 6:03
2 45 Clinton Lawhorne Howell 28 25:39 6:25
3 77 Craig Titsworth Millington 26 27:23 6:51
4 160 Dustin Sutton Midland 26 29:56 7:29
5 182 Craig Flood Milford 25 30:31 7:38
6 194 Jason Schmiedeknecht Davison 28 30:52 7:43
7 195 Jeff Scott Highland 25 30:52 7:43
8 241 Randy Vasquez Lansing 25 31:53 7:59
9 355 Matthew Hunt Clarkston 25 34:28 8:37
10 365 John Cronley Grand Blanc 27 34:43 8:41
11 376 Michael Sanicki Burt 26 35:12 8:48
12 523 Ryan Edwards Lapeer 28 39:39 9:55
13 529 Andrew Werth Flushing 27 40:01 10:01
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 191 Jeanne Fox Grand Blanc 29 30:45 7:42
2 219 Christina Clark Howell 25 31:23 7:51
3 220 Debra Deja Bay City 26 31:24 7:51
4 234 Kimberly Fedison SAINT JOSEPH 29 31:46 7:57
5 247 Julie Pfeiffer Durand 29 32:00 8:00
6 278 Melissa Vaughn Clio 28 32:37 8:10
7 280 Holly Pilon Davison 26 32:40 8:10
8 299 Sara Mc Queen Lapeer 26 33:22 8:21
9 364 Suzanne Bryant Grand Blanc 28 34:43 8:41
10 393 Beth Peruski Grand Blanc 25 35:28 8:52
11 415 Stephanie Sproule Linden 28 36:01 9:01
12 431 Gloria Mendoza Freeland 27 36:27 9:07
13 440 Dennae Davis Montrose 26 36:39 9:10
14 553 Marcie Sanicki Burt 25 41:08 10:17
15 557 Karianne Martus Davison 29 41:13 10:19
16 583 Kitty A Lemon Galesburg 25 42:05 10:32
17 613 Lori Idsinga Burton 28 43:13 10:49
18 862 Jessie Boomer Traverse City 25 1:02:46 15:42
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Thomas Preiss Whitmore Lake 31 21:31 5:23
2 3 Eric Green Auburn Hills 32 21:53 5:29
3 5 Eric G Larsen Davison 30 22:25 5:37
4 18 Allen W Murphy Clio 32 23:30 5:53
5 28 Patrick Byro Flint 32 24:21 6:06
6 37 Anthony Kandt Howell 32 25:11 6:18
7 50 Rob Basydlo Highland 34 26:06 6:32
8 72 John P Krist II Flushing 34 27:13 6:49
9 78 Mark S Alexander Swartz Creek 32 27:28 6:52
10 116 Mike Giles Almont 34 28:32 7:08
11 140 Andy Kostka Fenton 33 29:16 7:19
12 145 Kevin Thelen De Witt 34 29:27 7:22
13 196 Ralph Castro Flushing 32 30:53 7:44
14 211 David Scott Fenton 32 31:12 7:48
15 214 Jay Lauzon Grand Blanc 34 31:13 7:49
16 243 Bobby Vaughn Clio 30 31:54 7:59
17 263 Brian J Case Flushing 34 32:20 8:05
18 268 Bret Forfar North Branch 32 32:23 8:06
19 305 Kevin Gardner Flint 33 33:25 8:22
20 334 Everett Centerwall III Fenton 33 33:59 8:30
21 336 Christopher Bard Grand Blanc 31 34:01 8:31
22 339 Jim Tuohy Grand Blanc 34 34:07 8:32
23 350 Eric Garty Fenton 32 34:21 8:36
24 360 Ric Pyrett Clio 31 34:36 8:39
25 379 Brian Morley Flint 34 35:13 8:49
26 381 David Allen Foutch Flint 34 35:15 8:49
27 383 Anthony Wuebben Rochester 30 35:17 8:50
28 438 Russell Soles Flint 31 36:33 9:09
29 488 Jeffrey Rowley Birch Run 31 38:04 9:31
30 489 Ronald Byard Fenton 33 38:06 9:32
31 496 Rex Donoghue Midland 34 38:31 9:38
32 525 Robert Johnson Flushing 31 39:42 9:56
33 567 Christopher Ariss Fenton 30 41:32 10:23
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 44 Karen Lynn Alexander Swartz Creek 34 25:37 6:25
2 67 Malissa Lauderbaugh Flint 32 27:04 6:46
3 157 Paulette R Hoose Fenton 34 29:48 7:27
4 159 Jody Ariss Fenton 31 29:52 7:28
5 202 Tonia Harvala Fenton 30 31:06 7:47
6 229 Jennifer Wells Laingsburg 34 31:34 7:54
7 260 Angie Whitener Fenton 34 32:14 8:04
8 269 Cheryl Scott Fenton 34 32:28 8:07
9 309 Chantelle Jablonski Linden 33 33:29 8:23
10 329 Heather Baldridge Flint 31 33:54 8:29
11 387 Sue Meriwether Grand Blanc 34 35:23 8:51
12 419 Malinda Martin-Baker Marion 34 36:06 9:02
13 437 Cathy McKown Flushing 31 36:32 9:08
14 454 Lynda Rademacher Flint 33 37:02 9:16
15 459 Alanna Carroll Grand Blanc 33 37:10 9:18
16 461 Shari Davidek Livonia 32 37:14 9:19
17 484 Jennifer Kelly Waterford 31 37:46 9:27
18 491 Donna McLean Grand Blanc 31 38:23 9:36
19 499 Amy Milliman Grand Blanc 30 38:33 9:39
20 533 Julie Sadilek Chesaning 30 40:10 10:03
21 534 Amy Ford Flushing 31 40:10 10:03
22 564 Suzanne Eldred Flushing 34 41:26 10:22
23 566 Rhonda Schultz Charlotte 31 41:29 10:23
24 575 Laura Gonzalez Davison 33 41:55 10:29
25 640 Dawn Gurley Rochester Hills 32 45:18 11:20
26 708 Danielle Routhier Flushing 30 51:17 12:50
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 David Sievert Frankenmuth 36 22:28 5:37
2 8 Tim C Seeley Burton 35 22:42 5:41
3 9 Todd Kelly Troy 39 22:51 5:43
4 15 Arthur MacMillan Grand Blanc 37 23:22 5:51
5 20 John Irwin Saginaw 38 23:40 5:55
6 30 Adam Baldridge Flint 36 24:42 6:11
7 54 Joe Copes Flushing 39 26:28 6:37
8 63 Gregory Lanzetta White Lake 35 26:41 6:41
9 64 Greg Flood Davisburg 38 26:44 6:41
10 75 Jon D Moyer Flint 38 27:18 6:50
11 79 Keith Hieber Lapeer 39 27:30 6:53
12 82 Michael Stuart Clio 39 27:36 6:54
13 97 Matthew Elasivich Flushing 38 27:57 7:00
14 102 Joel Van Slyke Fenton 36 28:08 7:02
15 114 Robert Lenzi Clio 36 28:28 7:07
16 128 Joseph L MacKsood Flint 36 28:53 7:14
17 133 Jeffrey Callard Fenton 37 29:01 7:16
18 143 Kenneth Allen Dearborn 39 29:18 7:20
19 152 Steven A. Fish Grand Blanc 39 29:42 7:26
20 162 Gerald A Bock Flint 38 29:57 7:30
21 200 Robert Allen Vogt Grand Blanc 38 31:03 7:46
22 204 Robert Hughes Flint 36 31:07 7:47
23 217 William Grady Swartz Creek 37 31:19 7:50
24 250 John Kreucher Davison 39 32:02 8:01
25 275 Donald Jacot Vassar 37 32:35 8:09
26 281 John George Flushing 35 32:40 8:10
27 302 Eric Masser Mt Morris 37 33:23 8:21
28 362 Tim Brooks Flushing 36 34:37 8:40
29 382 Jim Phillips Hazel Park 35 35:15 8:49
30 384 Jeff Rains Holly 39 35:17 8:50
31 406 Luther Latchaw Laingsburg 39 35:46 8:57
32 444 Gerald Snyder Flushing 37 36:50 9:13
33 446 James Ortiz Brighton 36 36:53 9:14
34 447 David Kochan West Bloomfield 36 36:53 9:14
35 457 Kirk Carroll Grand Blanc 38 37:09 9:18
36 478 David Hinklen Flint 38 37:38 9:25
37 532 Michael Ford Flushing 35 40:08 10:02
38 543 Paul Taylor Flushing 39 40:37 10:10
39 547 Tom K Flint Swartz Creek 39 40:41 10:11
40 664 Barry Hale Flint 39 47:34 11:54
41 687 Dean Nelson Burton 37 49:14 12:19
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 71 Liz Hendershott Ortonville 35 27:11 6:48
2 163 Lida T Lake Flushing 36 29:58 7:30
3 188 Teresa Ann MacDermaid Grand Blanc 39 30:42 7:41
4 190 Lisa Stokes 36 30:43 7:41
5 224 Brenda Sievert Frankenmuth 37 31:28 7:52
6 239 Julie Bedford Fenton 35 31:50 7:58
7 338 Janice Kay Bambusch Marysville 39 34:06 8:32
8 370 Brenda Hughes Flint 39 34:53 8:44
9 425 Dianne Seymour Linden 37 36:16 9:04
10 427 Jean Murphy Royal Oak 36 36:19 9:05
11 433 Vanassa Hicks Flushing 37 36:31 9:08
12 448 Lee Derrick Lapeer 37 36:53 9:14
13 451 Debbie Williams Grand Blanc 36 36:57 9:15
14 460 Mary Coleman Flushing 38 37:14 9:19
15 494 Debbie Tocarchick Grand Blanc 37 38:29 9:38
16 498 Dawn Cuddie Grass Lake 36 38:32 9:38
17 519 Cherie Snyder Burton 35 39:25 9:52
18 520 Martha Case Flushing 35 39:26 9:52
19 542 Ann Taylor Flushing 38 40:37 10:10
20 549 Bonnie Wood Flushing 36 40:43 10:11
21 577 Kimberly Locher Clio 37 41:56 10:29
22 582 Cindy McGrady Flint 36 42:01 10:31
23 589 Brenda Finkbeiner Davison 39 42:15 10:34
24 591 Kathren Alonzi Clarkston 39 42:15 10:34
25 598 Donna Lorey Linden 35 42:29 10:38
26 601 Beth Martin Fenton 37 42:45 10:42
27 623 Donna Hippensteel Swartz Creek 38 43:51 10:58
28 647 Suzanne Gilson White Lake 39 45:55 11:29
29 665 Debbie Callahan Flint 39 47:36 11:54
30 762 Mary Ellen Fortenberry Flushing 38 55:23 13:51
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 11 Larry Gutierrez Fenton 40 23:10 5:48
2 14 Michael Benedict Flint 41 23:19 5:50
3 16 Roger Lara Grand Blanc 42 23:25 5:52
4 17 Rick Bills Flushing 41 23:26 5:52
5 25 Dale Hansen Swartz Creek 41 24:03 6:01
6 41 Gordon Gibson Flint 44 25:27 6:22
7 46 Jim Northrup Davison 40 25:40 6:25
8 53 Chuck Pendergrass Clio 42 26:25 6:37
9 56 Joe Daunt Lansing 40 26:31 6:38
10 57 Tom Adams Byron 43 26:33 6:39
11 62 Rick Woodring Grand Blanc 41 26:41 6:41
12 74 Randy J Jackson Grand Blanc 42 27:15 6:49
13 90 Douglas Dove Laingsburg 42 27:50 6:58
14 91 Douglas Moore Flushing 40 27:52 6:58
15 94 Mark Dedow Clarkston 42 27:54 6:59
16 98 Jim Debrincat Grand Blanc 43 27:57 7:00
17 101 Donald Pollard Montrose 44 28:03 7:01
18 103 Peter Buccos Marysville 43 28:09 7:03
19 113 Steven Miles Flushing 42 28:26 7:07
20 156 Randy Dickinson Grand Blanc 42 29:48 7:27
21 177 Jim L Pougnet Flushing 44 30:25 7:37
22 189 Blayne Marsh DAVISON 40 30:43 7:41
23 205 Mark Gallagher Swartz Creek 43 31:09 7:48
24 216 David Fleet Swartz Creek 41 31:16 7:49
25 246 Patrick Rourke Swartz Creek 41 31:59 8:00
26 256 John Storrer Davison 40 32:09 8:03
27 273 Brian Bur Swartz Creek 44 32:32 8:08
28 277 Craig A. Beardslee Grand Blanc 42 32:36 8:09
29 282 Tim Callahan Flint 40 32:42 8:11
30 283 Kevin Novess Sr. Mt. Morris 41 32:42 8:11
31 304 Bob Giza 41 33:24 8:21
32 310 James Carpenter A Grand Blanc 43 33:29 8:23
33 311 John Barron Bancroft 44 33:31 8:23
34 313 John Calandra Clarkston 43 33:33 8:24
35 314 Robert Murphy Linden 43 33:34 8:24
36 321 David Amos Grand Blanc 40 33:41 8:26
37 327 Scott Phillips Flushing 43 33:51 8:28
38 341 Bob Bullett Fenton 44 34:09 8:33
39 347 Matt Jones Owosso 41 34:18 8:35
40 348 Donald Miner Goodrich 42 34:18 8:35
41 352 Patrick Doyle Flushing 40 34:25 8:37
42 358 George Ward Flushing 44 34:32 8:38
43 363 Rob Lester Lennon 40 34:41 8:41
44 371 George Lee Grand Blanc 41 34:57 8:45
45 391 Andy Ortiz Grand Blanc 44 35:26 8:52
46 396 Peter Von Drak Flushing 43 35:36 8:54
47 412 Mark Schulte Goodrich 40 35:55 8:59
48 462 Everett Heath Durand 43 37:16 9:19
49 471 Richard Muraske Linden 44 37:35 9:24
50 481 Andrew Griffin Flint 42 37:41 9:26
51 495 Steve Shaheen Flint 44 38:31 9:38
52 497 Bruce Lawrence Flint 44 38:32 9:38
53 502 Michael P Stewart Flushing 43 38:55 9:44
54 515 Craig Snyder Burton 40 39:24 9:51
55 517 Greg Day Waterford 44 39:25 9:52
56 600 Mike Kent Flint 42 42:42 10:41
57 652 Sam Crawford Mt Morris 42 46:14 11:34
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 120 Claire Dedow Clarkston 40 28:38 7:10
2 131 Ruth Lara GRAND BLANC 40 28:58 7:15
3 154 Terry Germaine Flushing 41 29:46 7:27
4 158 Sandy Smith Fenton 41 29:52 7:28
5 165 Lisa Portt White Lake 40 30:08 7:32
6 197 Mary Hansen Fenton 41 30:54 7:44
7 199 Veronica Jackson Lansing 41 31:01 7:46
8 222 Paula Horne Flushing 41 31:27 7:52
9 225 Kristi Pryomski Holly 44 31:29 7:53
10 258 Teri Chambers Fenton 43 32:13 8:04
11 290 Karen S Lewis Brighton 42 32:57 8:15
12 294 Robin R Jackson Grand Blanc 41 33:14 8:19
13 306 Lisa Reed Grand Ledge 41 33:25 8:22
14 323 Rita Powell Flushing 43 33:46 8:27
15 326 Marit Schultz Birch Run 40 33:47 8:27
16 337 Kathryn Kane Flushing 43 34:04 8:31
17 344 Melissa Gifford Flint 41 34:09 8:33
18 354 Donna De Filippo Warren 44 34:27 8:37
19 357 Kelly Lehnst Flushing 41 34:30 8:38
20 388 Judy Rowe Swartz Creek 43 35:23 8:51
21 399 Kristen A Hansen Swartz Creek 41 35:38 8:55
22 409 Holly Edmondson Flushing 40 35:51 8:58
23 413 Anne E Wright Flushing 43 35:59 9:00
24 426 Michele Murphy Owosso 42 36:19 9:05
25 430 Sharon Shearer Flushing 42 36:26 9:07
26 434 Donna Porter Linden 43 36:32 9:08
27 435 Anne Bibik Fenton 44 36:32 9:08
28 441 Denise Ryan Flint 40 36:46 9:12
29 453 Christina Gutierrez Fenton 44 36:59 9:15
30 477 Laurie Perry Grand Blanc 44 37:38 9:25
31 500 Debra Hayes Linden 44 38:35 9:39
32 503 Pamela Kitchen Mt Morris 41 38:56 9:44
33 505 Kathy Duncan Lake Orion 42 38:57 9:45
34 513 Dawn L King Davisburg 44 39:22 9:51
35 531 Tina McPherson Flushing 40 40:07 10:02
36 596 Marcia A Pavkovich Flint 41 42:24 10:36
37 607 Kelley Phillips Fenton 40 42:58 10:45
38 626 Kathie Briceland Clarkston 42 43:57 11:00
39 632 Rebecca Klobucar Flushing 42 44:34 11:09
40 637 Gail Kenny Grosse Pointe Sho 44 44:44 11:11
41 639 Fawn Glassford Flushing 44 44:59 11:15
42 763 Kim N Pastorino Flushing 43 55:24 13:51
43 790 Angela Applegate Davison 43 56:59 14:15
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Jerome Meredith Ann Arbor 45 23:10 5:48
2 13 John Tarkowski Garden City 48 23:10 5:48
3 34 Thomas Rasdale Dewitt 47 25:07 6:17
4 39 Ron Lake Clarkston 48 25:21 6:21
5 66 Patrick Foutch Flint 47 27:00 6:45
6 83 Kenneth Yelle Lapeer 47 27:37 6:55
7 88 Richard Dulaney Flushing 47 27:47 6:57
8 105 Robert Crockett Flint 49 28:11 7:03
9 107 Frank C Johnson Saginaw 48 28:16 7:04
10 112 Thomas A Tuuri Flushing 45 28:23 7:06
11 125 Thomas Skunda Grand Blanc 49 28:49 7:13
12 139 Walter Rickens White Lake 46 29:13 7:19
13 148 Jonathan Lewis Brighton 45 29:32 7:23
14 155 Steve Wilson Flushing 47 29:47 7:27
15 173 David A Ruddy Montrose 45 30:24 7:36
16 187 Bill Mestrezat Grand Blanc 49 30:41 7:41
17 193 Douglas P Adams Flushing 48 30:51 7:43
18 198 Clayton Hubel Flint 45 30:58 7:45
19 212 Michael Majeske Swartz Creek 46 31:13 7:49
20 233 Stephen Lindell Corunna 45 31:46 7:57
21 235 Greg Forrest Burton 48 31:47 7:57
22 237 Dean Aronson Waterford 48 31:48 7:57
23 255 Richard Mooi Lapeer 46 32:09 8:03
24 274 Tim Gauthier Fenton 46 32:34 8:09
25 285 Marshall M Baeckeroot Lapeer 48 32:45 8:12
26 297 Randall Beeny Swartz Creek 48 33:21 8:21
27 300 Michael T Pardington Lapeer 46 33:22 8:21
28 316 Andrew Kaloz Swartz Creek 46 33:34 8:24
29 322 William R Williams Clio 47 33:45 8:27
30 346 Brian E Boudreau Flushing 48 34:13 8:34
31 349 Joe Wright Flushing 45 34:21 8:36
32 375 Dennis Elston Flint 45 35:08 8:47
33 380 Raymond Branch Flint 48 35:13 8:49
34 395 Alan T Popilek Flushing 48 35:35 8:54
35 411 Jack Kohn Grand Blanc 45 35:52 8:58
36 439 Dennis Dalton Montrose 48 36:38 9:10
37 442 Kirk Buzzard Swartz Creek 47 36:48 9:12
38 458 Brian Mitchell Swartz Creek 49 37:09 9:18
39 560 Peter P Griffin Plymouth 46 41:19 10:20
40 568 John Landis Swartz Creek 47 41:33 10:24
41 597 Joe Kingsbury Fenton 48 42:29 10:38
42 617 Ronald J Murphy Flushing 45 43:34 10:54
43 618 Tim Turner Grand Blanc 47 43:35 10:54
44 638 Mario Bulgarelli Troy 47 44:44 11:11
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 111 Joanie Rogucki Pinckney 47 28:22 7:06
2 121 Elizabeth A Gale Flushing 45 28:38 7:10
3 138 Mel H Trowbridge Goodrich 45 29:10 7:18
4 210 Beth Harvey Flushing 47 31:11 7:48
5 215 Valerie Perry Grand Blanc 45 31:15 7:49
6 238 Terese Grondin Milford 47 31:48 7:57
7 265 Barb A Zintsmaster Flushing 46 32:21 8:06
8 266 Debbie Beason Flushing 46 32:22 8:06
9 276 Jackie Herlache Saginaw 48 32:36 8:09
10 315 Kim Kalush Flint 45 33:34 8:24
11 335 Alberta Mitchell Swartz Creek 45 34:00 8:30
12 351 Sandra H Morse Flint 47 34:24 8:36
13 397 Victoria Church Otter Lake 48 35:37 8:55
14 468 Brenda Murphy Taylor 45 37:30 9:23
15 479 Sue Scharrer Clio 45 37:40 9:25
16 480 Rhonda M Ureche Swartz Creek 46 37:41 9:26
17 483 Theresa Pollard Montrose 45 37:45 9:27
18 508 Lou Lawrence Grand Blanc 46 39:01 9:46
19 518 Diane Ruddy Clio 46 39:25 9:52
20 537 Linda Titsworth Davison 49 40:24 10:06
21 539 Betty Dietlein Flushing 47 40:28 10:07
22 544 Terrilynn Hiben Montrose 47 40:38 10:10
23 556 Nellie Detwiler Chesaning 46 41:11 10:18
24 559 Diane S Jerichow Flushing 48 41:15 10:19
25 581 Suzanne Hutto Flushing 47 42:00 10:30
26 586 Jackie Peek Flint 49 42:11 10:33
27 610 Rebecca Smith Haslett 49 43:03 10:46
28 633 Laurie L Doyle Flushing 45 44:34 11:09
29 634 Sherrie Wright Flushing 45 44:35 11:09
30 658 Linda Uren Flint 46 47:08 11:47
31 659 Mary Ann Rickens White Lake 46 47:11 11:48
32 689 Kristine Church Grand Blanc 47 49:21 12:21
33 723 Gilda Greenwood Flint 45 52:20 13:05
34 820 Kathy Hale Flint 48 59:13 14:49
35 841 Nancy L Mudd Oxford 49 1:00:24 15:06
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 24 Michael McDowell Swartz Creek 52 24:02 6:01
2 31 James Carter Okemos 52 24:43 6:11
3 32 Robert F Perry Grand Blanc 50 24:48 6:12
4 59 Michael Manor Clio 51 26:35 6:39
5 76 Patrick Boudreau Flushing 50 27:21 6:51
6 86 Michael Light Auburn Hills 53 27:43 6:56
7 87 George Gray Alma 52 27:45 6:57
8 92 Bruce Coffin Fenton 53 27:53 6:59
9 93 Joseph Griffin Grand Blanc 52 27:54 6:59
10 109 Len J Fuerth Woodslee, Ont 52 28:21 7:06
11 122 John C Mullaly Flint 51 28:41 7:11
12 124 Riley Patrick McLincha Clio 50 28:45 7:12
13 129 Michael Vizena Flushing 50 28:53 7:14
14 130 Larry McCaskey Holly 52 28:57 7:15
15 141 Dave Pine Northville 51 29:16 7:19
16 146 Kevin M Cussans Flushing 50 29:29 7:23
17 150 Michael A Smith Lapeer 53 29:35 7:24
18 161 Michael L. Adams Flint 50 29:56 7:29
19 167 James Hess Lake Orion 53 30:14 7:34
20 169 Jack Levely Royal Oak 50 30:16 7:34
21 171 Terry L Skank Swartz Creek 50 30:19 7:35
22 203 Tim Hinkle Flint 54 31:06 7:47
23 207 Dan J Roesner Rochester 50 31:09 7:48
24 208 David R Cuevas Flushing 52 31:10 7:48
25 223 James Collins Auburn Hills 54 31:28 7:52
26 226 David Guigear Swartz Creek 51 31:29 7:53
27 236 Philip Smith Flushing 54 31:48 7:57
28 245 Craig M. Vest Flushing 53 31:58 8:00
29 251 John R Radcliffe Durand 54 32:02 8:01
30 257 Wayne Denison Pontiac 52 32:10 8:03
31 264 Tom Ryan Frankenmuth 52 32:21 8:06
32 272 Dennis Madalinski Grand Ledge 52 32:30 8:08
33 279 Mike P Harvey Flushing 50 32:39 8:10
34 292 Thomas L Lakies Flushing 52 33:08 8:17
35 308 Peter J Schmit Flushing 53 33:28 8:22
36 324 Frank Allen Jobe Fenton 52 33:47 8:27
37 328 Bill Hansen Brighton 50 33:51 8:28
38 333 Ronald Butler Flint 53 33:59 8:30
39 366 Terry Valentine Cement City 50 34:43 8:41
40 368 Gavin Williams Detroit 53 34:49 8:43
41 372 Ray Linton Grand Blanc 50 35:00 8:45
42 386 Dave Thurston Fowler 52 35:20 8:50
43 389 Joe Edward Adams Davison 54 35:24 8:51
44 402 Charles Harold Gill Burton 53 35:41 8:56
45 418 David Rowe Flushing 53 36:06 9:02
46 421 Gregory Hack Waterford 51 36:09 9:03
47 436 Bart M Zachrich Flint 52 36:32 9:08
48 450 Terry McColl Mount Morris 51 36:56 9:14
49 455 Dennis C Lehnst Flushing 51 37:07 9:17
50 472 Oscar Crumby Flint 52 37:36 9:24
51 487 John C Walton Williamston 54 38:02 9:31
52 504 Butch E Duncan Orion 54 38:57 9:45
53 509 David Sutton Sanford 54 39:06 9:47
54 528 Michael Courtney West Bloomfield 50 39:53 9:59
55 535 Dan Rawson Saginaw 53 40:18 10:05
56 552 Charles D Beavers Goodrich 54 41:06 10:17
57 585 Jim Mitchell Goodrich 53 42:07 10:32
58 608 Richard Smith Haslett 51 43:00 10:45
59 614 Thomas Fonger Flushing 54 43:22 10:51
60 651 Leonard Frank Nowak Jr Flint 53 46:13 11:34
61 724 Edward Ceslick Burton 50 52:21 13:06
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 117 Maggy Zidar Pontiac 51 28:33 7:09
2 144 Donna Olson Bloomfield Hills 51 29:25 7:22
3 242 Cindy Goodhue Highland 54 31:53 7:59
4 254 Janeen A Dvorak Corunna 50 32:06 8:02
5 284 Chris Fuerth Woodslee, Ont 53 32:43 8:11
6 289 Nina C Bovio Brighton 54 32:56 8:14
7 332 Wendy Jamrog Flint 51 33:58 8:30
8 340 Sharon Albertson Flushing 51 34:09 8:33
9 343 Chris Major-Talley Fenton 50 34:09 8:33
10 390 Teresa Haase Clarkston 50 35:25 8:52
11 474 Ann Crumby Flint 51 37:37 9:25
12 510 Karen Eley Lake Orion 54 39:06 9:47
13 527 Mary Spleet Clio 54 39:50 9:58
14 551 Linda Smithwick Swartz Creek 50 41:06 10:17
15 584 Jacquie Wilson Lapeer 54 42:06 10:32
16 595 Sandy Smith Fenton 54 42:19 10:35
17 604 Diane Dunn Walled Lake 54 42:53 10:44
18 615 Linda Madalinski Grand Ledge 53 43:24 10:51
19 627 Judy Lemon Galesburg 51 44:00 11:00
20 631 Velma Williams Flint 52 44:20 11:05
21 650 Diane Lutz Grand Blanc 54 46:12 11:33
22 663 Becky Ballance Goodrich 52 47:25 11:52
23 684 Deborah Busch Flint 52 49:01 12:16
24 705 Shareen Worth Peck 50 51:04 12:46
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 19 James Carlton White Lake 58 23:32 5:53
2 23 Doug Goodhue Highland 59 23:43 5:56
3 69 Jerry Mittman Northville 56 27:11 6:48
4 80 Bill C Kehoe Grand Blanc 57 27:31 6:53
5 81 James Kruse Port Huron 57 27:31 6:53
6 99 Norman Hart Davison 59 28:01 7:01
7 100 Bill Hill Pinckney 58 28:03 7:01
8 110 Norman Staniszewski White Lake 59 28:21 7:06
9 126 Jarrett Lewis FLINT 56 28:50 7:13
10 136 Jim R Sjostrom Fenton 58 29:07 7:17
11 151 Jerry Carter North Branch 59 29:40 7:25
12 172 Edward Cassel Northville 58 30:21 7:36
13 178 Marvin Maher Clio 59 30:26 7:37
14 184 Ron Heames Ann Arbor 57 30:36 7:39
15 186 Tim Giles Flushing 56 30:40 7:40
16 209 Wayne B Zimmerman Lake Orion 58 31:10 7:48
17 228 Conrad Mick Scharrer Clio 57 31:33 7:54
18 231 Raymond L Peck Jr Flushing 56 31:39 7:55
19 253 William C Dignan Swartz Creek 57 32:05 8:02
20 267 Ronald Henson Swartz Creek 55 32:23 8:06
21 359 Roger Kilponen Grand Blanc 55 34:33 8:39
22 367 Steve Duratich Swartz Creek 55 34:46 8:42
23 369 Ray Clinard Holly 58 34:49 8:43
24 378 Paul F Martin Flushing 55 35:13 8:49
25 432 Paul Leece Livonia 58 36:29 9:08
26 445 Bruce Fairweather Clio 58 36:51 9:13
27 452 John Hart Grand Blanc 57 36:58 9:15
28 463 Terry Lee Kephart Grand Blanc 56 37:16 9:19
29 464 Leonard J Block Bay City 58 37:25 9:22
30 473 Michael Lysing Lapeer 55 37:37 9:25
31 530 Brian Barkey Flint 55 40:02 10:01
32 576 Anil Walambe West Bloomfield 55 41:56 10:29
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 252 Kathy Morse Linden 55 32:03 8:01
2 318 Ana Copsey East Lansing 57 33:40 8:25
3 398 Shirley A Larsen Grand Blanc 57 35:37 8:55
4 428 Barbara Bryant Grand Blanc 57 36:24 9:06
5 465 Addie Schneiderhan Grand Blanc 57 37:26 9:22
6 466 Linda L Nelson Ortonville 58 37:28 9:22
7 490 Judy Pannick Swartz Creek 55 38:12 9:33
8 511 Pat A Luce Swartz Creek 57 39:11 9:48
9 512 Mary Lake Clarkston 57 39:21 9:51
10 550 Mary J Shelley Flushing 57 41:04 10:16
11 555 Elena M Keller Lansing 57 41:08 10:17
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 65 Richard Wallen Flushing 61 26:47 6:42
2 85 Bill J Keller Lansing 60 27:39 6:55
3 89 George L Gawthrop Flushing 61 27:48 6:57
4 104 Lee Burch Clio 62 28:11 7:03
5 132 Brian Peacock Nassau Bay 63 28:59 7:15
6 400 Floyd Light Reese 61 35:40 8:55
7 405 Gene Cole Flushing 60 35:45 8:57
8 408 Ed Torrance Saline 63 35:49 8:58
9 475 Elliott Deyo Millington 62 37:37 9:25
10 482 Ron Fizell Flint 64 37:42 9:26
11 563 Edward G Henneke Flushing 61 41:22 10:21
12 571 Kendal Taylor Alanson 61 41:41 10:26
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 166 Ellen S Nitz Milford 60 30:14 7:34
2 298 Cathy D Detman Flint 62 33:21 8:21
3 330 Jan Wallen Flushing 60 33:55 8:29
4 578 Betsy Light Reese 61 41:57 10:30
5 619 Patricia L Fizell Flint 63 43:37 10:55
6 676 Madonna Aubrey Flushing 61 48:30 12:08
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 108 Jim Matherley Burton 65 28:18 7:05
2 115 Bob Daly Fenton 68 28:30 7:08
3 286 Glen A Larsen Grand Blanc 68 32:47 8:12
4 288 Jerry Loviska Fenton 65 32:56 8:14
5 546 Robert D Reneaud Ortonville 69 40:41 10:11
6 579 Harrison D Hensley Pinckney 68 41:57 10:30
7 602 William Wilson Flint 65 42:51 10:43
8 690 Richard Miller Flint 65 49:24 12:21
9 742 Leroy Cypher Flint 66 53:41 13:26
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 331 Chris Swanson MacOmb 65 33:56 8:29
2 643 Evelyn M Reneaud Ortonville 68 45:38 11:25
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 134 Jim H Forshee Ann Arbor 74 29:02 7:16
2 524 Bob Green Linden 70 39:41 9:56
3 573 Bill Kelley Metamora 74 41:52 10:28
4 620 Joe Thornburg Troy 84 43:43 10:56
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
PLACE NAME time time PACE
===== ====================== == ======= ======= =====
1 Stu Allen 41 26:03 25:02 6:16
2 Mark Jagos 44 26:38 25:03 6:16
3 David A Cole 44 27:55 26:15 6:34
4 Ken L McLean 54 30:18 26:20 6:35
5 Philip Beebee 46 29:10 27:01 6:46
6 Scot Reneaud 42 28:50 27:31 6:53
7 George B Rasch 47 30:15 27:48 6:57
8 Larry Martin 43 29:31 27:57 7:00
9 John F McKeon 40 29:03 28:07 7:02
10 Roger Brimley 45 31:09 29:04 7:16
11 Kurt Lake 47 32:14 29:38 7:25
12 James V Reinke 37 30:29 30:08 7:32
13 Lance Wesener 49 33:23 30:13 7:34
14 Mark Eastman 41 32:29 31:13 7:49
15 Jerome Kelley 47 34:11 31:25 7:52
16 Kevin Welch 37 32:00 31:38 7:55
17 Patrick O'Callaghan 43 33:40 31:53 7:59
18 Todd Schmiedeknecht 37 32:20 31:58 8:00
19 Randy Calleses 36 32:55 32:45 8:12
20 Kenneth Deighton 37 33:10 32:47 8:12
21 Bradley J Hart 36 33:16 33:07 8:17
22 Rick Jamison 44 40:19 37:55 9:29
23 John A Zintmaster 45 42:19 39:30 9:53
24 Mike Kapraun 41 44:43 42:58 10:45
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
PLACE NAME time time PACE
===== ====================== == ======= ======= =====
1 Joseph G Schloegl 41 26:21 25:19 6:20
2 Dave Canute 52 28:43 25:22 6:21
3 Tom Seyfried 41 26:35 25:33 6:24
4 Jerry Knoodle 53 30:29 26:42 6:41
5 Rick Breznau 44 30:34 28:44 7:11
6 David Bucholtz 47 31:33 29:00 7:15
7 Eric Brotherton 37 29:33 29:12 7:18
8 Jeffrey Rak 37 30:24 30:03 7:31
9 John Gensel 46 33:47 31:18 7:50
10 Robert Meszko J 43 33:31 31:45 7:57
11 Ted Velat 51 35:44 31:50 7:58
12 Mark Mudd 55 37:31 32:19 8:05
13 Harvey Bishop 49 36:07 32:42 8:11
14 Ralph Trepkowski 41 35:45 34:21 8:36
15 Carlos Reyna 42 36:24 34:44 8:41
16 Earl Gilpin 48 38:58 35:32 8:53
17 Morris Berriman 59 43:01 35:45 8:57
18 Larry Scharer 51 40:42 36:15 9:04
19 Larry Salinas 51 41:38 37:05 9:17
20 William Burgess 56 44:16 37:49 9:28
21 Joshua Hescott 25 51:21 51:21 12:51
HEAVYWEIGHT 220-over POUNDS
PLACE NAME time time PACE
===== ====================== == ======= ======= =====
1 Patrick Snuske 44 30:31 28:41 7:11
2 Stephen Dean 38 29:17 28:45 7:12
3 Jerry Switalski 40 31:13 30:13 7:34
4 Mark W Mattingly 38 31:23 30:48 7:42
5 Sebastion Little 21 32:19 32:19 8:05
6 Ken Geselman 44 34:29 32:25 8:07
7 Harry G Wright 51 37:29 33:23 8:21
8 Dan Kennedy 33 33:40 33:40 8:25
9 Jeff D Brown 37 35:28 35:03 8:46
10 Michael Pastorino 44 38:40 36:21 9:06
11 Peter J Plum 37 36:49 36:24 9:06
12 Gregg A Fotenakes 45 40:41 37:58 9:30
13 Robert Whitefoot 45 43:55 40:59 10:15
14 Randy Roberts 45 44:08 41:11 10:18
15 Daniel D. Elsholz 29 41:59 41:59 10:30
16 Del Doherty 52 1:01:16 54:08 13:32
N
AGE-GROUP RESULTS
2001 SHILLELAGH FOUR MILE RUN RESULTS



************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 Jon Davidson Lapeer 34 21:22 5:21
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 29 Ann Lindow Frankenmuth 31 24:32 6:08
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 10 Joe Lasher Kimball Township 44 22:55 5:44
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AG time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 38 Nancy Cassel Northville 50 25:19 6:20
MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 240 Chris Wilson Flint 12 31:50 7:58
2 377 Greg Dedow Clarkston 11 35:13 8:49
3 621 Clinton Hippensteel Flint 12 43:47 10:57
4 700 Matthew Kapraun Flint 9 50:34 12:39
5 865 Joshua Brooks Flushing 8 1:02:48 15:42
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 394 Debra Kapraun Flint 12 35:30 8:53
2 407 Kristina Kohn Grand Blanc 12 35:47 8:57
3 590 Britton Kingsbury Fenton 10 42:15 10:34
4 655 Kelley Fortenberry Flushing 10 46:39 11:40
5 674 Lauren Dedow Clarkston 12 48:06 12:02
AMLE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Michael Callahan Flint 15 23:41 5:56
2 43 Robert Tesler Flint 15 25:31 6:23
3 48 Eric Gutierrez Fenton 15 25:46 6:27
4 51 Matthew Willing Flint 14 26:06 6:32
5 68 Jonathan Mikesell Flushing 14 27:06 6:47
6 70 Seth Alling Brighton 15 27:11 6:48
7 106 Joseph Fizell Flint 14 28:14 7:04
8 119 Nicholas Zendler Flint 15 28:37 7:10
9 185 Scott Sweatland Burton 14 30:37 7:40
10 221 Justin Laster Flint 14 31:25 7:52
11 295 Nicholas Wesener Goodrich 14 33:15 8:19
12 303 Christopher Thompson Flushing 13 33:24 8:21
13 385 Ryan Henson Flint 14 35:17 8:50
14 410 Peter Kohn Grand Blanc 13 35:52 8:58
15 540 Luke Hippensteel Flint 13 40:36 10:09
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 55 Rachel Gutierrez Fenton 14 26:30 6:38
2 373 Katie Fortenberry Flushing 14 35:02 8:46
3 401 Sarah Carman Frankenmuth 15 35:41 8:56
4 414 Jazell Gorman Frankenmuth 15 36:00 9:00
5 470 Erin Raymond Flushing 15 37:31 9:23
6 485 Becky McPherson Flushing 14 37:47 9:27
7 486 Michelle Coleman Flushing 14 37:48 9:27
8 574 Andrea Bosch Clarkston 15 41:53 10:29
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Leo Foley Howell 19 22:13 5:34
2 7 Eric Huffman Swartz Creek 16 22:30 5:38
3 22 Dorice Cunning Flint 19 23:42 5:56
4 33 Marc Chamberlain Flint 18 24:55 6:14
5 35 Derek Fultz Imlay City 17 25:10 6:18
6 36 Duane Ward Flint 17 25:10 6:18
7 40 Michael Whitmire Flushing 18 25:22 6:21
8 42 Sivan Laufer Flint 16 25:28 6:22
9 47 Jacob Schultz Frankenmuth 18 25:41 6:26
10 61 Peter Schmitt Imlay City 16 26:40 6:40
11 422 Tom Ureche Swartz Creek 19 36:11 9:03
12 424 Timothy P Branigan Flushing 19 36:13 9:04
13 492 Thomas Whitis North Branch 18 38:24 9:36
14 558 Nick Kalush Flint 17 41:14 10:19
15 611 Ben Lutz Flushing 19 43:05 10:47
16 660 Brandon Turner Grand Blanc 16 47:15 11:49
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 84 Melanie Schultz Davison 17 27:37 6:55
2 118 Jenny Bellsky Frankenmuth 16 28:36 7:09
3 270 Lara S Sutton Sanford 17 32:29 8:08
4 317 Amy Penn Lake Orion 18 33:39 8:25
5 353 Amy Yancho Montrose 17 34:26 8:37
6 374 Kristel Coronado Lake Orion 18 35:08 8:47
7 416 Becky Turner Grand Blanc 19 36:02 9:01
8 538 Weronika Raszeja Flushing 19 40:28 10:07
9 572 Maria Gusman Rochester 16 41:43 10:26
10 612 Amber Cathey Flushing 18 43:11 10:48
11 628 Molly Branigin Flushing 16 44:07 11:02
12 715 Renae Powell Flushing 18 51:50 12:58
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 26 Bryon Gloden Cement City 20 24:12 6:03
2 73 Mike Zuzelski Flushing 20 27:14 6:49
3 96 Henry Louie Flushing 21 27:57 7:00
4 164 Nicholas Powell Flushing 22 30:03 7:31
5 175 Dan Ruddy Montrose 22 30:24 7:36
6 176 Jonathon Ruddy Montrose 20 30:24 7:36
7 244 Jeff Hurlbert Jr Bloomfield Hills 23 31:57 8:00
8 291 Jason Jones Otisville 23 33:06 8:17
9 476 Jack Mitchell II Flint 23 37:37 9:25
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 153 Merkys Gomez Fenton 23 29:45 7:27
2 192 Katie Renee Kephart Grand Blanc 23 30:48 7:42
3 230 Ellen Herlache Saginaw 21 31:38 7:55
4 232 Stephanie Germaine Kalamazoo 21 31:40 7:55
5 249 Sarah Frost Montrose 22 32:01 8:01
6 307 Jennifer Bonner Saginaw 20 33:27 8:22
7 342 Kelly Pilon Mt Morris 22 34:09 8:33
8 361 Debi Sherman Lake Orion 22 34:37 8:40
9 417 Jennel Martin Marion 21 36:04 9:01
10 456 Monica Heredia Flint 20 37:07 9:17
11 507 Marty Lemon Galesburg 23 38:59 9:45
12 569 Joni Burnell Grand Blanc 21 41:34 10:24
13 592 Danielle Block Clarkston 23 42:16 10:34
14 593 Michelle Block Fenton 20 42:17 10:35
15 599 Misty Jesse Waterford 21 42:39 10:40
16 682 Laura Herlache Saginaw 23 48:55 12:14
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 27 Patrick Patterson Highland 28 24:12 6:03
2 45 Clinton Lawhorne Howell 28 25:39 6:25
3 77 Craig Titsworth Millington 26 27:23 6:51
4 160 Dustin Sutton Midland 26 29:56 7:29
5 182 Craig Flood Milford 25 30:31 7:38
6 194 Jason Schmiedeknecht Davison 28 30:52 7:43
7 195 Jeff Scott Highland 25 30:52 7:43
8 241 Randy Vasquez Lansing 25 31:53 7:59
9 355 Matthew Hunt Clarkston 25 34:28 8:37
10 365 John Cronley Grand Blanc 27 34:43 8:41
11 376 Michael Sanicki Burt 26 35:12 8:48
12 523 Ryan Edwards Lapeer 28 39:39 9:55
13 529 Andrew Werth Flushing 27 40:01 10:01
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 191 Jeanne Fox Grand Blanc 29 30:45 7:42
2 219 Christina Clark Howell 25 31:23 7:51
3 220 Debra Deja Bay City 26 31:24 7:51
4 234 Kimberly Fedison SAINT JOSEPH 29 31:46 7:57
5 247 Julie Pfeiffer Durand 29 32:00 8:00
6 278 Melissa Vaughn Clio 28 32:37 8:10
7 280 Holly Pilon Davison 26 32:40 8:10
8 299 Sara Mc Queen Lapeer 26 33:22 8:21
9 364 Suzanne Bryant Grand Blanc 28 34:43 8:41
10 393 Beth Peruski Grand Blanc 25 35:28 8:52
11 415 Stephanie Sproule Linden 28 36:01 9:01
12 431 Gloria Mendoza Freeland 27 36:27 9:07
13 440 Dennae Davis Montrose 26 36:39 9:10
14 553 Marcie Sanicki Burt 25 41:08 10:17
15 557 Karianne Martus Davison 29 41:13 10:19
16 583 Kitty A Lemon Galesburg 25 42:05 10:32
17 613 Lori Idsinga Burton 28 43:13 10:49
18 862 Jessie Boomer Traverse City 25 1:02:46 15:42
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Thomas Preiss Whitmore Lake 31 21:31 5:23
2 3 Eric Green Auburn Hills 32 21:53 5:29
3 5 Eric G Larsen Davison 30 22:25 5:37
4 18 Allen W Murphy Clio 32 23:30 5:53
5 28 Patrick Byro Flint 32 24:21 6:06
6 37 Anthony Kandt Howell 32 25:11 6:18
7 50 Rob Basydlo Highland 34 26:06 6:32
8 72 John P Krist II Flushing 34 27:13 6:49
9 78 Mark S Alexander Swartz Creek 32 27:28 6:52
10 116 Mike Giles Almont 34 28:32 7:08
11 140 Andy Kostka Fenton 33 29:16 7:19
12 145 Kevin Thelen De Witt 34 29:27 7:22
13 196 Ralph Castro Flushing 32 30:53 7:44
14 211 David Scott Fenton 32 31:12 7:48
15 214 Jay Lauzon Grand Blanc 34 31:13 7:49
16 243 Bobby Vaughn Clio 30 31:54 7:59
17 263 Brian J Case Flushing 34 32:20 8:05
18 268 Bret Forfar North Branch 32 32:23 8:06
19 305 Kevin Gardner Flint 33 33:25 8:22
20 334 Everett Centerwall III Fenton 33 33:59 8:30
21 336 Christopher Bard Grand Blanc 31 34:01 8:31
22 339 Jim Tuohy Grand Blanc 34 34:07 8:32
23 350 Eric Garty Fenton 32 34:21 8:36
24 360 Ric Pyrett Clio 31 34:36 8:39
25 379 Brian Morley Flint 34 35:13 8:49
26 381 David Allen Foutch Flint 34 35:15 8:49
27 383 Anthony Wuebben Rochester 30 35:17 8:50
28 438 Russell Soles Flint 31 36:33 9:09
29 488 Jeffrey Rowley Birch Run 31 38:04 9:31
30 489 Ronald Byard Fenton 33 38:06 9:32
31 496 Rex Donoghue Midland 34 38:31 9:38
32 525 Robert Johnson Flushing 31 39:42 9:56
33 567 Christopher Ariss Fenton 30 41:32 10:23
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 44 Karen Lynn Alexander Swartz Creek 34 25:37 6:25
2 67 Malissa Lauderbaugh Flint 32 27:04 6:46
3 157 Paulette R Hoose Fenton 34 29:48 7:27
4 159 Jody Ariss Fenton 31 29:52 7:28
5 202 Tonia Harvala Fenton 30 31:06 7:47
6 229 Jennifer Wells Laingsburg 34 31:34 7:54
7 260 Angie Whitener Fenton 34 32:14 8:04
8 269 Cheryl Scott Fenton 34 32:28 8:07
9 309 Chantelle Jablonski Linden 33 33:29 8:23
10 329 Heather Baldridge Flint 31 33:54 8:29
11 387 Sue Meriwether Grand Blanc 34 35:23 8:51
12 419 Malinda Martin-Baker Marion 34 36:06 9:02
13 437 Cathy McKown Flushing 31 36:32 9:08
14 454 Lynda Rademacher Flint 33 37:02 9:16
15 459 Alanna Carroll Grand Blanc 33 37:10 9:18
16 461 Shari Davidek Livonia 32 37:14 9:19
17 484 Jennifer Kelly Waterford 31 37:46 9:27
18 491 Donna McLean Grand Blanc 31 38:23 9:36
19 499 Amy Milliman Grand Blanc 30 38:33 9:39
20 533 Julie Sadilek Chesaning 30 40:10 10:03
21 534 Amy Ford Flushing 31 40:10 10:03
22 564 Suzanne Eldred Flushing 34 41:26 10:22
23 566 Rhonda Schultz Charlotte 31 41:29 10:23
24 575 Laura Gonzalez Davison 33 41:55 10:29
25 640 Dawn Gurley Rochester Hills 32 45:18 11:20
26 708 Danielle Routhier Flushing 30 51:17 12:50
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 David Sievert Frankenmuth 36 22:28 5:37
2 8 Tim C Seeley Burton 35 22:42 5:41
3 9 Todd Kelly Troy 39 22:51 5:43
4 15 Arthur MacMillan Grand Blanc 37 23:22 5:51
5 20 John Irwin Saginaw 38 23:40 5:55
6 30 Adam Baldridge Flint 36 24:42 6:11
7 54 Joe Copes Flushing 39 26:28 6:37
8 63 Gregory Lanzetta White Lake 35 26:41 6:41
9 64 Greg Flood Davisburg 38 26:44 6:41
10 75 Jon D Moyer Flint 38 27:18 6:50
11 79 Keith Hieber Lapeer 39 27:30 6:53
12 82 Michael Stuart Clio 39 27:36 6:54
13 97 Matthew Elasivich Flushing 38 27:57 7:00
14 102 Joel Van Slyke Fenton 36 28:08 7:02
15 114 Robert Lenzi Clio 36 28:28 7:07
16 128 Joseph L MacKsood Flint 36 28:53 7:14
17 133 Jeffrey Callard Fenton 37 29:01 7:16
18 143 Kenneth Allen Dearborn 39 29:18 7:20
19 152 Steven A. Fish Grand Blanc 39 29:42 7:26
20 162 Gerald A Bock Flint 38 29:57 7:30
21 200 Robert Allen Vogt Grand Blanc 38 31:03 7:46
22 204 Robert Hughes Flint 36 31:07 7:47
23 217 William Grady Swartz Creek 37 31:19 7:50
24 250 John Kreucher Davison 39 32:02 8:01
25 275 Donald Jacot Vassar 37 32:35 8:09
26 281 John George Flushing 35 32:40 8:10
27 302 Eric Masser Mt Morris 37 33:23 8:21
28 362 Tim Brooks Flushing 36 34:37 8:40
29 382 Jim Phillips Hazel Park 35 35:15 8:49
30 384 Jeff Rains Holly 39 35:17 8:50
31 406 Luther Latchaw Laingsburg 39 35:46 8:57
32 444 Gerald Snyder Flushing 37 36:50 9:13
33 446 James Ortiz Brighton 36 36:53 9:14
34 447 David Kochan West Bloomfield 36 36:53 9:14
35 457 Kirk Carroll Grand Blanc 38 37:09 9:18
36 478 David Hinklen Flint 38 37:38 9:25
37 532 Michael Ford Flushing 35 40:08 10:02
38 543 Paul Taylor Flushing 39 40:37 10:10
39 547 Tom K Flint Swartz Creek 39 40:41 10:11
40 664 Barry Hale Flint 39 47:34 11:54
41 687 Dean Nelson Burton 37 49:14 12:19
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 71 Liz Hendershott Ortonville 35 27:11 6:48
2 163 Lida T Lake Flushing 36 29:58 7:30
3 188 Teresa Ann MacDermaid Grand Blanc 39 30:42 7:41
4 190 Lisa Stokes 36 30:43 7:41
5 224 Brenda Sievert Frankenmuth 37 31:28 7:52
6 239 Julie Bedford Fenton 35 31:50 7:58
7 338 Janice Kay Bambusch Marysville 39 34:06 8:32
8 370 Brenda Hughes Flint 39 34:53 8:44
9 425 Dianne Seymour Linden 37 36:16 9:04
10 427 Jean Murphy Royal Oak 36 36:19 9:05
11 433 Vanassa Hicks Flushing 37 36:31 9:08
12 448 Lee Derrick Lapeer 37 36:53 9:14
13 451 Debbie Williams Grand Blanc 36 36:57 9:15
14 460 Mary Coleman Flushing 38 37:14 9:19
15 494 Debbie Tocarchick Grand Blanc 37 38:29 9:38
16 498 Dawn Cuddie Grass Lake 36 38:32 9:38
17 519 Cherie Snyder Burton 35 39:25 9:52
18 520 Martha Case Flushing 35 39:26 9:52
19 542 Ann Taylor Flushing 38 40:37 10:10
20 549 Bonnie Wood Flushing 36 40:43 10:11
21 577 Kimberly Locher Clio 37 41:56 10:29
22 582 Cindy McGrady Flint 36 42:01 10:31
23 589 Brenda Finkbeiner Davison 39 42:15 10:34
24 591 Kathren Alonzi Clarkston 39 42:15 10:34
25 598 Donna Lorey Linden 35 42:29 10:38
26 601 Beth Martin Fenton 37 42:45 10:42
27 623 Donna Hippensteel Swartz Creek 38 43:51 10:58
28 647 Suzanne Gilson White Lake 39 45:55 11:29
29 665 Debbie Callahan Flint 39 47:36 11:54
30 762 Mary Ellen Fortenberry Flushing 38 55:23 13:51
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 11 Larry Gutierrez Fenton 40 23:10 5:48
2 14 Michael Benedict Flint 41 23:19 5:50
3 16 Roger Lara Grand Blanc 42 23:25 5:52
4 17 Rick Bills Flushing 41 23:26 5:52
5 25 Dale Hansen Swartz Creek 41 24:03 6:01
6 41 Gordon Gibson Flint 44 25:27 6:22
7 46 Jim Northrup Davison 40 25:40 6:25
8 53 Chuck Pendergrass Clio 42 26:25 6:37
9 56 Joe Daunt Lansing 40 26:31 6:38
10 57 Tom Adams Byron 43 26:33 6:39
11 62 Rick Woodring Grand Blanc 41 26:41 6:41
12 74 Randy J Jackson Grand Blanc 42 27:15 6:49
13 90 Douglas Dove Laingsburg 42 27:50 6:58
14 91 Douglas Moore Flushing 40 27:52 6:58
15 94 Mark Dedow Clarkston 42 27:54 6:59
16 98 Jim Debrincat Grand Blanc 43 27:57 7:00
17 101 Donald Pollard Montrose 44 28:03 7:01
18 103 Peter Buccos Marysville 43 28:09 7:03
19 113 Steven Miles Flushing 42 28:26 7:07
20 156 Randy Dickinson Grand Blanc 42 29:48 7:27
21 177 Jim L Pougnet Flushing 44 30:25 7:37
22 189 Blayne Marsh DAVISON 40 30:43 7:41
23 205 Mark Gallagher Swartz Creek 43 31:09 7:48
24 216 David Fleet Swartz Creek 41 31:16 7:49
25 246 Patrick Rourke Swartz Creek 41 31:59 8:00
26 256 John Storrer Davison 40 32:09 8:03
27 273 Brian Bur Swartz Creek 44 32:32 8:08
28 277 Craig A. Beardslee Grand Blanc 42 32:36 8:09
29 282 Tim Callahan Flint 40 32:42 8:11
30 283 Kevin Novess Sr. Mt. Morris 41 32:42 8:11
31 304 Bob Giza 41 33:24 8:21
32 310 James Carpenter A Grand Blanc 43 33:29 8:23
33 311 John Barron Bancroft 44 33:31 8:23
34 313 John Calandra Clarkston 43 33:33 8:24
35 314 Robert Murphy Linden 43 33:34 8:24
36 321 David Amos Grand Blanc 40 33:41 8:26
37 327 Scott Phillips Flushing 43 33:51 8:28
38 341 Bob Bullett Fenton 44 34:09 8:33
39 347 Matt Jones Owosso 41 34:18 8:35
40 348 Donald Miner Goodrich 42 34:18 8:35
41 352 Patrick Doyle Flushing 40 34:25 8:37
42 358 George Ward Flushing 44 34:32 8:38
43 363 Rob Lester Lennon 40 34:41 8:41
44 371 George Lee Grand Blanc 41 34:57 8:45
45 391 Andy Ortiz Grand Blanc 44 35:26 8:52
46 396 Peter Von Drak Flushing 43 35:36 8:54
47 412 Mark Schulte Goodrich 40 35:55 8:59
48 462 Everett Heath Durand 43 37:16 9:19
49 471 Richard Muraske Linden 44 37:35 9:24
50 481 Andrew Griffin Flint 42 37:41 9:26
51 495 Steve Shaheen Flint 44 38:31 9:38
52 497 Bruce Lawrence Flint 44 38:32 9:38
53 502 Michael P Stewart Flushing 43 38:55 9:44
54 515 Craig Snyder Burton 40 39:24 9:51
55 517 Greg Day Waterford 44 39:25 9:52
56 600 Mike Kent Flint 42 42:42 10:41
57 652 Sam Crawford Mt Morris 42 46:14 11:34
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 120 Claire Dedow Clarkston 40 28:38 7:10
2 131 Ruth Lara GRAND BLANC 40 28:58 7:15
3 154 Terry Germaine Flushing 41 29:46 7:27
4 158 Sandy Smith Fenton 41 29:52 7:28
5 165 Lisa Portt White Lake 40 30:08 7:32
6 197 Mary Hansen Fenton 41 30:54 7:44
7 199 Veronica Jackson Lansing 41 31:01 7:46
8 222 Paula Horne Flushing 41 31:27 7:52
9 225 Kristi Pryomski Holly 44 31:29 7:53
10 258 Teri Chambers Fenton 43 32:13 8:04
11 290 Karen S Lewis Brighton 42 32:57 8:15
12 294 Robin R Jackson Grand Blanc 41 33:14 8:19
13 306 Lisa Reed Grand Ledge 41 33:25 8:22
14 323 Rita Powell Flushing 43 33:46 8:27
15 326 Marit Schultz Birch Run 40 33:47 8:27
16 337 Kathryn Kane Flushing 43 34:04 8:31
17 344 Melissa Gifford Flint 41 34:09 8:33
18 354 Donna De Filippo Warren 44 34:27 8:37
19 357 Kelly Lehnst Flushing 41 34:30 8:38
20 388 Judy Rowe Swartz Creek 43 35:23 8:51
21 399 Kristen A Hansen Swartz Creek 41 35:38 8:55
22 409 Holly Edmondson Flushing 40 35:51 8:58
23 413 Anne E Wright Flushing 43 35:59 9:00
24 426 Michele Murphy Owosso 42 36:19 9:05
25 430 Sharon Shearer Flushing 42 36:26 9:07
26 434 Donna Porter Linden 43 36:32 9:08
27 435 Anne Bibik Fenton 44 36:32 9:08
28 441 Denise Ryan Flint 40 36:46 9:12
29 453 Christina Gutierrez Fenton 44 36:59 9:15
30 477 Laurie Perry Grand Blanc 44 37:38 9:25
31 500 Debra Hayes Linden 44 38:35 9:39
32 503 Pamela Kitchen Mt Morris 41 38:56 9:44
33 505 Kathy Duncan Lake Orion 42 38:57 9:45
34 513 Dawn L King Davisburg 44 39:22 9:51
35 531 Tina McPherson Flushing 40 40:07 10:02
36 596 Marcia A Pavkovich Flint 41 42:24 10:36
37 607 Kelley Phillips Fenton 40 42:58 10:45
38 626 Kathie Briceland Clarkston 42 43:57 11:00
39 632 Rebecca Klobucar Flushing 42 44:34 11:09
40 637 Gail Kenny Grosse Pointe Sho 44 44:44 11:11
41 639 Fawn Glassford Flushing 44 44:59 11:15
42 763 Kim N Pastorino Flushing 43 55:24 13:51
43 790 Angela Applegate Davison 43 56:59 14:15
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Jerome Meredith Ann Arbor 45 23:10 5:48
2 13 John Tarkowski Garden City 48 23:10 5:48
3 34 Thomas Rasdale Dewitt 47 25:07 6:17
4 39 Ron Lake Clarkston 48 25:21 6:21
5 66 Patrick Foutch Flint 47 27:00 6:45
6 83 Kenneth Yelle Lapeer 47 27:37 6:55
7 88 Richard Dulaney Flushing 47 27:47 6:57
8 105 Robert Crockett Flint 49 28:11 7:03
9 107 Frank C Johnson Saginaw 48 28:16 7:04
10 112 Thomas A Tuuri Flushing 45 28:23 7:06
11 125 Thomas Skunda Grand Blanc 49 28:49 7:13
12 139 Walter Rickens White Lake 46 29:13 7:19
13 148 Jonathan Lewis Brighton 45 29:32 7:23
14 155 Steve Wilson Flushing 47 29:47 7:27
15 173 David A Ruddy Montrose 45 30:24 7:36
16 187 Bill Mestrezat Grand Blanc 49 30:41 7:41
17 193 Douglas P Adams Flushing 48 30:51 7:43
18 198 Clayton Hubel Flint 45 30:58 7:45
19 212 Michael Majeske Swartz Creek 46 31:13 7:49
20 233 Stephen Lindell Corunna 45 31:46 7:57
21 235 Greg Forrest Burton 48 31:47 7:57
22 237 Dean Aronson Waterford 48 31:48 7:57
23 255 Richard Mooi Lapeer 46 32:09 8:03
24 274 Tim Gauthier Fenton 46 32:34 8:09
25 285 Marshall M Baeckeroot Lapeer 48 32:45 8:12
26 297 Randall Beeny Swartz Creek 48 33:21 8:21
27 300 Michael T Pardington Lapeer 46 33:22 8:21
28 316 Andrew Kaloz Swartz Creek 46 33:34 8:24
29 322 William R Williams Clio 47 33:45 8:27
30 346 Brian E Boudreau Flushing 48 34:13 8:34
31 349 Joe Wright Flushing 45 34:21 8:36
32 375 Dennis Elston Flint 45 35:08 8:47
33 380 Raymond Branch Flint 48 35:13 8:49
34 395 Alan T Popilek Flushing 48 35:35 8:54
35 411 Jack Kohn Grand Blanc 45 35:52 8:58
36 439 Dennis Dalton Montrose 48 36:38 9:10
37 442 Kirk Buzzard Swartz Creek 47 36:48 9:12
38 458 Brian Mitchell Swartz Creek 49 37:09 9:18
39 560 Peter P Griffin Plymouth 46 41:19 10:20
40 568 John Landis Swartz Creek 47 41:33 10:24
41 597 Joe Kingsbury Fenton 48 42:29 10:38
42 617 Ronald J Murphy Flushing 45 43:34 10:54
43 618 Tim Turner Grand Blanc 47 43:35 10:54
44 638 Mario Bulgarelli Troy 47 44:44 11:11
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 111 Joanie Rogucki Pinckney 47 28:22 7:06
2 121 Elizabeth A Gale Flushing 45 28:38 7:10
3 138 Mel H Trowbridge Goodrich 45 29:10 7:18
4 210 Beth Harvey Flushing 47 31:11 7:48
5 215 Valerie Perry Grand Blanc 45 31:15 7:49
6 238 Terese Grondin Milford 47 31:48 7:57
7 265 Barb A Zintsmaster Flushing 46 32:21 8:06
8 266 Debbie Beason Flushing 46 32:22 8:06
9 276 Jackie Herlache Saginaw 48 32:36 8:09
10 315 Kim Kalush Flint 45 33:34 8:24
11 335 Alberta Mitchell Swartz Creek 45 34:00 8:30
12 351 Sandra H Morse Flint 47 34:24 8:36
13 397 Victoria Church Otter Lake 48 35:37 8:55
14 468 Brenda Murphy Taylor 45 37:30 9:23
15 479 Sue Scharrer Clio 45 37:40 9:25
16 480 Rhonda M Ureche Swartz Creek 46 37:41 9:26
17 483 Theresa Pollard Montrose 45 37:45 9:27
18 508 Lou Lawrence Grand Blanc 46 39:01 9:46
19 518 Diane Ruddy Clio 46 39:25 9:52
20 537 Linda Titsworth Davison 49 40:24 10:06
21 539 Betty Dietlein Flushing 47 40:28 10:07
22 544 Terrilynn Hiben Montrose 47 40:38 10:10
23 556 Nellie Detwiler Chesaning 46 41:11 10:18
24 559 Diane S Jerichow Flushing 48 41:15 10:19
25 581 Suzanne Hutto Flushing 47 42:00 10:30
26 586 Jackie Peek Flint 49 42:11 10:33
27 610 Rebecca Smith Haslett 49 43:03 10:46
28 633 Laurie L Doyle Flushing 45 44:34 11:09
29 634 Sherrie Wright Flushing 45 44:35 11:09
30 658 Linda Uren Flint 46 47:08 11:47
31 659 Mary Ann Rickens White Lake 46 47:11 11:48
32 689 Kristine Church Grand Blanc 47 49:21 12:21
33 723 Gilda Greenwood Flint 45 52:20 13:05
34 820 Kathy Hale Flint 48 59:13 14:49
35 841 Nancy L Mudd Oxford 49 1:00:24 15:06
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 24 Michael McDowell Swartz Creek 52 24:02 6:01
2 31 James Carter Okemos 52 24:43 6:11
3 32 Robert F Perry Grand Blanc 50 24:48 6:12
4 59 Michael Manor Clio 51 26:35 6:39
5 76 Patrick Boudreau Flushing 50 27:21 6:51
6 86 Michael Light Auburn Hills 53 27:43 6:56
7 87 George Gray Alma 52 27:45 6:57
8 92 Bruce Coffin Fenton 53 27:53 6:59
9 93 Joseph Griffin Grand Blanc 52 27:54 6:59
10 109 Len J Fuerth Woodslee, Ont 52 28:21 7:06
11 122 John C Mullaly Flint 51 28:41 7:11
12 124 Riley Patrick McLincha Clio 50 28:45 7:12
13 129 Michael Vizena Flushing 50 28:53 7:14
14 130 Larry McCaskey Holly 52 28:57 7:15
15 141 Dave Pine Northville 51 29:16 7:19
16 146 Kevin M Cussans Flushing 50 29:29 7:23
17 150 Michael A Smith Lapeer 53 29:35 7:24
18 161 Michael L. Adams Flint 50 29:56 7:29
19 167 James Hess Lake Orion 53 30:14 7:34
20 169 Jack Levely Royal Oak 50 30:16 7:34
21 171 Terry L Skank Swartz Creek 50 30:19 7:35
22 203 Tim Hinkle Flint 54 31:06 7:47
23 207 Dan J Roesner Rochester 50 31:09 7:48
24 208 David R Cuevas Flushing 52 31:10 7:48
25 223 James Collins Auburn Hills 54 31:28 7:52
26 226 David Guigear Swartz Creek 51 31:29 7:53
27 236 Philip Smith Flushing 54 31:48 7:57
28 245 Craig M. Vest Flushing 53 31:58 8:00
29 251 John R Radcliffe Durand 54 32:02 8:01
30 257 Wayne Denison Pontiac 52 32:10 8:03
31 264 Tom Ryan Frankenmuth 52 32:21 8:06
32 272 Dennis Madalinski Grand Ledge 52 32:30 8:08
33 279 Mike P Harvey Flushing 50 32:39 8:10
34 292 Thomas L Lakies Flushing 52 33:08 8:17
35 308 Peter J Schmit Flushing 53 33:28 8:22
36 324 Frank Allen Jobe Fenton 52 33:47 8:27
37 328 Bill Hansen Brighton 50 33:51 8:28
38 333 Ronald Butler Flint 53 33:59 8:30
39 366 Terry Valentine Cement City 50 34:43 8:41
40 368 Gavin Williams Detroit 53 34:49 8:43
41 372 Ray Linton Grand Blanc 50 35:00 8:45
42 386 Dave Thurston Fowler 52 35:20 8:50
43 389 Joe Edward Adams Davison 54 35:24 8:51
44 402 Charles Harold Gill Burton 53 35:41 8:56
45 418 David Rowe Flushing 53 36:06 9:02
46 421 Gregory Hack Waterford 51 36:09 9:03
47 436 Bart M Zachrich Flint 52 36:32 9:08
48 450 Terry McColl Mount Morris 51 36:56 9:14
49 455 Dennis C Lehnst Flushing 51 37:07 9:17
50 472 Oscar Crumby Flint 52 37:36 9:24
51 487 John C Walton Williamston 54 38:02 9:31
52 504 Butch E Duncan Orion 54 38:57 9:45
53 509 David Sutton Sanford 54 39:06 9:47
54 528 Michael Courtney West Bloomfield 50 39:53 9:59
55 535 Dan Rawson Saginaw 53 40:18 10:05
56 552 Charles D Beavers Goodrich 54 41:06 10:17
57 585 Jim Mitchell Goodrich 53 42:07 10:32
58 608 Richard Smith Haslett 51 43:00 10:45
59 614 Thomas Fonger Flushing 54 43:22 10:51
60 651 Leonard Frank Nowak Jr Flint 53 46:13 11:34
61 724 Edward Ceslick Burton 50 52:21 13:06
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 117 Maggy Zidar Pontiac 51 28:33 7:09
2 144 Donna Olson Bloomfield Hills 51 29:25 7:22
3 242 Cindy Goodhue Highland 54 31:53 7:59
4 254 Janeen A Dvorak Corunna 50 32:06 8:02
5 284 Chris Fuerth Woodslee, Ont 53 32:43 8:11
6 289 Nina C Bovio Brighton 54 32:56 8:14
7 332 Wendy Jamrog Flint 51 33:58 8:30
8 340 Sharon Albertson Flushing 51 34:09 8:33
9 343 Chris Major-Talley Fenton 50 34:09 8:33
10 390 Teresa Haase Clarkston 50 35:25 8:52
11 474 Ann Crumby Flint 51 37:37 9:25
12 510 Karen Eley Lake Orion 54 39:06 9:47
13 527 Mary Spleet Clio 54 39:50 9:58
14 551 Linda Smithwick Swartz Creek 50 41:06 10:17
15 584 Jacquie Wilson Lapeer 54 42:06 10:32
16 595 Sandy Smith Fenton 54 42:19 10:35
17 604 Diane Dunn Walled Lake 54 42:53 10:44
18 615 Linda Madalinski Grand Ledge 53 43:24 10:51
19 627 Judy Lemon Galesburg 51 44:00 11:00
20 631 Velma Williams Flint 52 44:20 11:05
21 650 Diane Lutz Grand Blanc 54 46:12 11:33
22 663 Becky Ballance Goodrich 52 47:25 11:52
23 684 Deborah Busch Flint 52 49:01 12:16
24 705 Shareen Worth Peck 50 51:04 12:46
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 19 James Carlton White Lake 58 23:32 5:53
2 23 Doug Goodhue Highland 59 23:43 5:56
3 69 Jerry Mittman Northville 56 27:11 6:48
4 80 Bill C Kehoe Grand Blanc 57 27:31 6:53
5 81 James Kruse Port Huron 57 27:31 6:53
6 99 Norman Hart Davison 59 28:01 7:01
7 100 Bill Hill Pinckney 58 28:03 7:01
8 110 Norman Staniszewski White Lake 59 28:21 7:06
9 126 Jarrett Lewis FLINT 56 28:50 7:13
10 136 Jim R Sjostrom Fenton 58 29:07 7:17
11 151 Jerry Carter North Branch 59 29:40 7:25
12 172 Edward Cassel Northville 58 30:21 7:36
13 178 Marvin Maher Clio 59 30:26 7:37
14 184 Ron Heames Ann Arbor 57 30:36 7:39
15 186 Tim Giles Flushing 56 30:40 7:40
16 209 Wayne B Zimmerman Lake Orion 58 31:10 7:48
17 228 Conrad Mick Scharrer Clio 57 31:33 7:54
18 231 Raymond L Peck Jr Flushing 56 31:39 7:55
19 253 William C Dignan Swartz Creek 57 32:05 8:02
20 267 Ronald Henson Swartz Creek 55 32:23 8:06
21 359 Roger Kilponen Grand Blanc 55 34:33 8:39
22 367 Steve Duratich Swartz Creek 55 34:46 8:42
23 369 Ray Clinard Holly 58 34:49 8:43
24 378 Paul F Martin Flushing 55 35:13 8:49
25 432 Paul Leece Livonia 58 36:29 9:08
26 445 Bruce Fairweather Clio 58 36:51 9:13
27 452 John Hart Grand Blanc 57 36:58 9:15
28 463 Terry Lee Kephart Grand Blanc 56 37:16 9:19
29 464 Leonard J Block Bay City 58 37:25 9:22
30 473 Michael Lysing Lapeer 55 37:37 9:25
31 530 Brian Barkey Flint 55 40:02 10:01
32 576 Anil Walambe West Bloomfield 55 41:56 10:29
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 252 Kathy Morse Linden 55 32:03 8:01
2 318 Ana Copsey East Lansing 57 33:40 8:25
3 398 Shirley A Larsen Grand Blanc 57 35:37 8:55
4 428 Barbara Bryant Grand Blanc 57 36:24 9:06
5 465 Addie Schneiderhan Grand Blanc 57 37:26 9:22
6 466 Linda L Nelson Ortonville 58 37:28 9:22
7 490 Judy Pannick Swartz Creek 55 38:12 9:33
8 511 Pat A Luce Swartz Creek 57 39:11 9:48
9 512 Mary Lake Clarkston 57 39:21 9:51
10 550 Mary J Shelley Flushing 57 41:04 10:16
11 555 Elena M Keller Lansing 57 41:08 10:17
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 65 Richard Wallen Flushing 61 26:47 6:42
2 85 Bill J Keller Lansing 60 27:39 6:55
3 89 George L Gawthrop Flushing 61 27:48 6:57
4 104 Lee Burch Clio 62 28:11 7:03
5 132 Brian Peacock Nassau Bay 63 28:59 7:15
6 400 Floyd Light Reese 61 35:40 8:55
7 405 Gene Cole Flushing 60 35:45 8:57
8 408 Ed Torrance Saline 63 35:49 8:58
9 475 Elliott Deyo Millington 62 37:37 9:25
10 482 Ron Fizell Flint 64 37:42 9:26
11 563 Edward G Henneke Flushing 61 41:22 10:21
12 571 Kendal Taylor Alanson 61 41:41 10:26
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 166 Ellen S Nitz Milford 60 30:14 7:34
2 298 Cathy D Detman Flint 62 33:21 8:21
3 330 Jan Wallen Flushing 60 33:55 8:29
4 578 Betsy Light Reese 61 41:57 10:30
5 619 Patricia L Fizell Flint 63 43:37 10:55
6 676 Madonna Aubrey Flushing 61 48:30 12:08
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 108 Jim Matherley Burton 65 28:18 7:05
2 115 Bob Daly Fenton 68 28:30 7:08
3 286 Glen A Larsen Grand Blanc 68 32:47 8:12
4 288 Jerry Loviska Fenton 65 32:56 8:14
5 546 Robert D Reneaud Ortonville 69 40:41 10:11
6 579 Harrison D Hensley Pinckney 68 41:57 10:30
7 602 William Wilson Flint 65 42:51 10:43
8 690 Richard Miller Flint 65 49:24 12:21
9 742 Leroy Cypher Flint 66 53:41 13:26
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 331 Chris Swanson MacOmb 65 33:56 8:29
2 643 Evelyn M Reneaud Ortonville 68 45:38 11:25
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 134 Jim H Forshee Ann Arbor 74 29:02 7:16
2 524 Bob Green Linden 70 39:41 9:56
3 573 Bill Kelley Metamora 74 41:52 10:28
4 620 Joe Thornburg Troy 84 43:43 10:56
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN time PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
PLACE NAME time time PACE
===== ====================== == ======= ======= =====
1 Stu Allen 41 26:03 25:02 6:16
2 Mark Jagos 44 26:38 25:03 6:16
3 David A Cole 44 27:55 26:15 6:34
4 Ken L McLean 54 30:18 26:20 6:35
5 Philip Beebee 46 29:10 27:01 6:46
6 Scot Reneaud 42 28:50 27:31 6:53
7 George B Rasch 47 30:15 27:48 6:57
8 Larry Martin 43 29:31 27:57 7:00
9 John F McKeon 40 29:03 28:07 7:02
10 Roger Brimley 45 31:09 29:04 7:16
11 Kurt Lake 47 32:14 29:38 7:25
12 James V Reinke 37 30:29 30:08 7:32
13 Lance Wesener 49 33:23 30:13 7:34
14 Mark Eastman 41 32:29 31:13 7:49
15 Jerome Kelley 47 34:11 31:25 7:52
16 Kevin Welch 37 32:00 31:38 7:55
17 Patrick O'Callaghan 43 33:40 31:53 7:59
18 Todd Schmiedeknecht 37 32:20 31:58 8:00
19 Randy Calleses 36 32:55 32:45 8:12
20 Kenneth Deighton 37 33:10 32:47 8:12
21 Bradley J Hart 36 33:16 33:07 8:17
22 Rick Jamison 44 40:19 37:55 9:29
23 John A Zintmaster 45 42:19 39:30 9:53
24 Mike Kapraun 41 44:43 42:58 10:45
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
PLACE NAME time time PACE
===== ====================== == ======= ======= =====
1 Joseph G Schloegl 41 26:21 25:19 6:20
2 Dave Canute 52 28:43 25:22 6:21
3 Tom Seyfried 41 26:35 25:33 6:24
4 Jerry Knoodle 53 30:29 26:42 6:41
5 Rick Breznau 44 30:34 28:44 7:11
6 David Bucholtz 47 31:33 29:00 7:15
7 Eric Brotherton 37 29:33 29:12 7:18
8 Jeffrey Rak 37 30:24 30:03 7:31
9 John Gensel 46 33:47 31:18 7:50
10 Robert Meszko J 43 33:31 31:45 7:57
11 Ted Velat 51 35:44 31:50 7:58
12 Mark Mudd 55 37:31 32:19 8:05
13 Harvey Bishop 49 36:07 32:42 8:11
14 Ralph Trepkowski 41 35:45 34:21 8:36
15 Carlos Reyna 42 36:24 34:44 8:41
16 Earl Gilpin 48 38:58 35:32 8:53
17 Morris Berriman 59 43:01 35:45 8:57
18 Larry Scharer 51 40:42 36:15 9:04
19 Larry Salinas 51 41:38 37:05 9:17
20 William Burgess 56 44:16 37:49 9:28
21 Joshua Hescott 25 51:21 51:21 12:51
HEAVYWEIGHT 220-over POUNDS
PLACE NAME time time PACE
===== ====================== == ======= ======= =====
1 Patrick Snuske 44 30:31 28:41 7:11
2 Stephen Dean 38 29:17 28:45 7:12
3 Jerry Switalski 40 31:13 30:13 7:34
4 Mark W Mattingly 38 31:23 30:48 7:42
5 Sebastion Little 21 32:19 32:19 8:05
6 Ken Geselman 44 34:29 32:25 8:07
7 Harry G Wright 51 37:29 33:23 8:21
8 Dan Kennedy 33 33:40 33:40 8:25
9 Jeff D Brown 37 35:28 35:03 8:46
10 Michael Pastorino 44 38:40 36:21 9:06
11 Peter J Plum 37 36:49 36:24 9:06
12 Gregg A Fotenakes 45 40:41 37:58 9:30
13 Robert Whitefoot 45 43:55 40:59 10:15
14 Randy Roberts 45 44:08 41:11 10:18
15 Daniel D. Elsholz 29 41:59 41:59 10:30
16 Del Doherty 52 1:01:16 54:08 13:32




************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Rod Craig Bad Axe 42 31:05 7:47
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Stephanie Konsza Fenton 45 38:25 9:37
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 David Pichey Flint 55 36:12 9:03
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Gayann Roos Flint 46 41:19 10:20
MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Chad Wend Flushing 19 45:36 11:24
2 Brandon Jacobs Swartz Creek 11 50:04 12:31
3 Joshua Enos Flushing 9 57:37 14:25
4 Jeremy Cole Flushing 12 1:02:52 15:43
5 Patrick Murphy Flushing 11 1:04:31 16:08
6 Brandon Lauderbaugh Flint 8 1:11:40 17:55
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Nicole Callahan Flint 13 58:24 14:36
2 Caitlin Pavkovich Burton 12 59:20 14:50
3 Kelsey McKenna Columbiaville 14 1:00:11 15:03
4 Elizabeth Dombrowski Highland 15 1:06:18 16:35
5 Courtnie Russell Saginaw 12 1:07:43 16:56
6 Meghan Lauderbaugh Flint 10 1:11:08 17:47
7 Jennifer McCormick Gaines 12 1:11:19 17:50
8 Ashley Lauderbaugh Fling 6 1:11:47 17:57
MALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Mark Latchana Haslett 28 52:39 13:10
2 Chris Waxweiler Flushing 25 54:04 13:31
3 Andrew Latchana Flint 26 55:46 13:57
4 David Latchana Linden 23 1:00:58 15:15
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Sandy Doe Flint 21 41:29 10:23
2 Tracy Hescott Saginaw 23 46:20 11:35
3 Andrea Dodge Clio 23 49:36 12:24
4 Cynthia Hill Burton 28 51:34 12:54
5 Joanna Dickie Grand Blanc 23 51:58 13:00
6 Stacie Heavner Swartz Creek 26 52:58 13:15
7 Elizabeth Latchana Haslett 28 53:41 13:26
8 Amy Shaw Lansing 23 53:58 13:30
9 Erica Wilson Lansing 26 53:59 13:30
10 Cleopatra Prince Flint 27 54:00 13:30
11 Kimberly Hahn Grand Rapids 25 54:00 13:30
12 Kate Lobsinger Flushing 21 54:04 13:31
13 Heidi Staley Flushing 21 55:37 13:55
14 Torie Sedlarik Clio 26 59:08 14:47
15 Kelly Knysz Fenton 27 59:09 14:48
16 Kelly Collins Kalamazoo 23 1:00:59 15:15
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Tammy Gwillim Swartz Creek 30 39:48 9:57
2 Lori Anthony Swartz Creek 33 52:03 13:01
3 Lisa McNally Flushing 34 52:09 13:03
4 Stacy Stead Flushing 32 52:09 13:03
5 Jodi Herrington Flushing 34 53:08 13:17
6 Michelle Gauthier Burton 33 53:17 13:20
7 Kelly Care Fenton 34 54:06 13:32
8 Nicole Milton Flint 34 54:06 13:32
9 Katie Valentine Grand Blanc 31 54:22 13:36
10 Elizabeth Mallory Fenton 34 56:42 14:11
11 Julie Morgan Flint 30 57:32 14:23
12 Bethany Ward Flushing 33 57:42 14:26
13 Leslie Sedlarik Clio 31 59:08 14:47
14 Amber Hall Swartz Creek 30 59:10 14:48
15 Danette Miarka Flushing 34 59:44 14:56
16 Donna Cox Flushing 33 1:01:44 15:26
17 Shawn Laursen Flint 31 1:03:25 15:52
18 Danielle Gillis Flushing 31 1:05:05 16:17
19 Patricia A Fuller Burton 31 1:08:49 17:13
20 Donna Paffrath Davison 31 1:08:53 17:14
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Jeffrey Sanders Flint 35 36:54 9:14
2 James Groat Linden 38 54:21 13:36
3 Ed Cox Flushing 35 1:01:46 15:27
4 Todd Black Lapeer 37 1:05:20 16:20
5 Keith McGrady Flint 37 1:07:33 16:54
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Susan Mora Fassett Fenton 37 39:39 9:55
2 Michele Colley Flint 35 45:48 11:27
3 Vonnie Prim Flushing 37 48:01 12:01
4 Kimberly Monroe Flushing 39 48:01 12:01
5 Donna-Maria Flood Davisburg 37 49:08 12:17
6 Teresa Canada Flushing 37 55:02 13:46
7 Sheryl Watts Flushing 37 55:37 13:55
8 Linda Johnson-Barnes Flint 36 55:55 13:59
9 Janice Williams Mt Morris 38 55:57 14:00
10 Brenda Bain Mt Morris 38 57:23 14:21
11 Lisa Broad Birch Run 37 58:34 14:39
12 Janine Plum Swartz Creek 37 59:45 14:57
13 Jayne Conrad Flint 35 59:54 14:59
14 Allyson Jones Flint 36 1:00:45 15:12
15 Linda Hess Durand 36 1:02:58 15:45
16 Jacquie Richardson Flint 37 1:03:28 15:52
17 Lori Anderle Byron 36 1:03:34 15:54
18 Laurie Duengel Davison 39 1:05:05 16:17
19 Carmen Russell Saginaw 35 1:05:30 16:23
20 Jennifer Lee Millington 38 1:10:37 17:40
21 Kim McCormick Gaines 36 1:15:25 18:52
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Leo Ermatinger Flint 40 56:29 14:08
2 Kevin La Valle Holly 42 59:32 14:53
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Jeanette Wineland Swartz Creek 42 41:20 10:20
2 Lynette Heinlein Vassar 44 42:14 10:34
3 Joni Lahmann Owosso 42 47:50 11:58
4 Linda Schultz Lapeer 42 49:38 12:25
5 Carol Grahm-Thompson Flushing 44 50:39 12:40
6 Carol Sweatland Burton 44 53:05 13:17
7 Pat Bartolac Fenton 43 53:21 13:21
8 Kathy Thomas Linden 44 54:19 13:35
9 Catherine Heckman Lansing 43 55:49 13:58
10 Anna Caleca Flushing 44 55:54 13:59
11 Deborah Zembo Grand Blanc 40 56:53 14:14
12 Kim Osterwuk Flushing 40 57:46 14:27
13 Angie La Valle Holly 40 1:00:06 15:02
14 Mary Molly Staley Flushing 41 1:00:45 15:12
15 Carolyn Landis Swartz Creek 43 1:00:50 15:13
16 Ann Brimley Swartz Creek 42 1:00:50 15:13
17 Mary Boomer Woodhaven 43 1:02:46 15:42
18 Theresa Hubbard Grand Blanc 41 1:02:59 15:45
19 Jill A Pounds Flint 41 1:03:28 15:52
20 Janet Borgerdine Flushing 41 1:07:44 16:56
21 Dawn Satchell Owosso 40 1:09:07 17:17
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Robert Asplund Grand Blanc 49 39:24 9:51
2 John Thomas Linden 45 39:24 9:51
3 David Stierley Grand Ledge 49 39:38 9:55
4 Lester O Brady Grand Blanc 47 41:08 10:17
5 Mark O'Donnell Grand Blanc 49 43:48 10:57
6 Mike Middleton Fenton 47 49:17 12:20
7 Ron Sullivan Flushing 48 52:05 13:02
8 Jim Boomer 46 59:45 14:57
9 Mike Pavkovich Gaines 47 1:00:33 15:09
10 John P Pilon Mt Morris 47 1:03:18 15:50
11 Timothy Murphy Flushing 47 1:04:28 16:07
12 Dean Bonesteel Flushing 46 1:06:19 16:35
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Gloria Foley Millington 45 42:14 10:34
2 Merri Ann Baker-Radcli Durand 47 43:57 11:00
3 Denise Dvorak Traverse City 45 44:43 11:11
4 Jenny E Kilpatrick Flushing 48 48:09 12:03
5 Jill Weigandt Flushing 47 48:53 12:14
6 Gail Kackley Clio 45 49:31 12:23
7 Sandy Lawrence Swartz Creek 47 50:13 12:34
8 Linda W Levely Royal Oak 48 50:22 12:36
9 Rose Hines Grand Blanc 45 53:03 13:16
10 Pamela Heavner Fenton 45 53:23 13:21
11 Sally Yancho Montrose 45 53:35 13:24
12 Beverly Baker Flushing 49 53:45 13:27
13 Sue Wendel Lapeer 46 54:38 13:40
14 Diane Klump Flushing 45 54:52 13:43
15 Carol Kettlewell Hemlock 49 55:26 13:52
16 Margie Snader Grand Blanc 49 55:37 13:55
17 Diane Banyas Linden 49 55:42 13:56
18 Lou Ciccodicola Grand Blanc 45 55:43 13:56
19 Patricia Hubel Flint 49 56:15 14:04
20 Linda Belford Flint 47 56:50 14:13
21 Victoria Boltz Brighton 46 56:53 14:14
22 Cathy Humphery Flushing 45 57:15 14:19
23 Sylvia Anthony Flint 49 57:18 14:20
24 Debra Claeys-Brown Davisburg 46 59:19 14:50
25 Eileen Casciano Montrose 45 1:01:43 15:26
26 Margo Smith Gaines 49 1:02:21 15:36
27 Judy Gansen Flint 47 1:02:47 15:42
28 Lucinda McNea Burton 48 1:02:48 15:42
29 Marlene Pilon Mt Morris 45 1:03:20 15:50
30 Ann Ventura Grand Blanc 47 1:05:12 16:18
31 Marcia Wingert Davison 45 1:05:21 16:21
32 Cindy Dombrowski Highland 48 1:06:18 16:35
33 Hildegard Bonesteel Flushing 45 1:06:20 16:35
34 Gail Kern Burton 49 1:09:17 17:20
35 Patricia Wesener Goodrich 46 1:09:21 17:21
36 Terry Bigelow Flushing 45 1:10:38 17:40
37 Nancy Jo Gonyea Flushing 45 1:10:57 17:45
38 Barbara Linker Montrose 46 1:11:16 17:49
39 Sandra Wildfong Flint 47 1:19:17 19:50
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Ross Barranco Howell 51 40:36 10:09
2 Danny Wineland Swartz Creek 53 42:56 10:44
3 Tom Belford Jr Flint 52 42:56 10:44
4 Don Knight Flint 54 43:28 10:52
5 Charles Bird Clio 52 45:39 11:25
6 Steven Baroski Grand Blanc 50 46:06 11:32
7 William Hough Flushing 54 48:04 12:01
8 Richard Mitsdarfer Flushing 52 49:44 12:26
9 Thomas I Anders Swartz Creek 54 49:56 12:29
10 Donald Skunda Durand 54 51:21 12:51
11 Robert Baker Burton 51 52:06 13:02
12 William E Irvine Flushing 50 52:21 13:06
13 Martin W Gall Flushing 52 52:49 13:13
14 Wesley Quertermous Grand Blanc 52 53:01 13:16
15 Robert G Wend Flushing 51 53:30 13:23
16 Jerry R Ryan Grand Blanc 51 55:41 13:56
17 David L. Short Saginaw 53 55:48 13:57
18 Dennis Roy Flushing 51 59:15 14:49
19 Ken E Millard Flushing 50 1:00:00 15:00
20 John Kreutzfeldt Flushing 53 1:01:22 15:21
21 Gary Stacy Flushing 53 1:06:20 16:35
22 Allan Karl Flint 50 1:08:17 17:05
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Barbara Cheney Flint 53 42:52 10:43
2 Phyllis J Anders Swartz Creek 53 45:26 11:22
3 Carmen Glowney Grandblanc 51 48:01 12:01
4 Deb Blair Flint 53 49:10 12:18
5 Marcia Noyle Flushing 52 52:30 13:08
6 Christine Wend Flushing 50 53:31 13:23
7 Alice Yelen Grand Blanc 53 55:39 13:55
8 Dorothy Latchana Linden 54 55:46 13:57
9 Mary Rosinski Swartz Creek 54 55:50 13:58
10 Kathi Chene Fenton 51 57:15 14:19
11 Linda Mikolowski Fenton 54 57:25 14:22
12 Fran Roberts Swartz Creek 53 57:26 14:22
13 Carol Mitsdarfer Flushing 51 57:30 14:23
14 Sondra Foley Flushing 54 57:42 14:26
15 Ann Skunda Durand 51 57:59 14:30
16 Joretta Roy Flushing 51 59:17 14:50
17 Linda Guigear Swartz Creek 50 59:19 14:50
18 Martha Morin Flushing 52 59:45 14:57
19 Patricia Nettleton Flushing 50 1:00:01 15:01
20 Helen Smith Clio 53 1:00:17 15:05
21 Paula Steinker Bowling Green 51 1:00:18 15:05
22 Earline Keeley Flushing 50 1:02:24 15:36
23 Beckie King Flushing 53 1:03:48 15:57
24 Peggy A Gall Flushing 51 1:05:28 16:22
25 Corla J Hough Flushing 53 1:05:29 16:23
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Larry Rowe Swartz Creek 56 47:52 11:58
2 Walter A Routhier Jr Flushing 59 51:13 12:49
3 Phil Creaser Flushing 59 54:24 13:36
4 Donald Brink Saginaw 58 55:38 13:55
5 Barry Brown Sr Grand Blanc 59 56:58 14:15
6 Robert Hoffman Flushing 55 57:56 14:29
7 Brian Lander Flint 56 58:49 14:43
8 Ned Powell Linden 58 1:01:14 15:19
9 Larry Brandon Novi 59 1:01:40 15:25
10 Richard Gurley Rochester Hills 55 1:06:12 16:33
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Shirley Torrance Saline 55 47:20 11:50
2 Mary Turton Essex Ont 56 47:44 11:56
3 Jan Barber Swartz Creek 58 49:34 12:24
4 Roberta Sweetman Fenton 59 50:45 12:42
5 Jane Matthews Grand Blanc 55 50:51 12:43
6 Janice K Rockwood Flushing 55 51:15 12:49
7 Susan K Lawrence Burton 55 51:23 12:51
8 Linda Angus Flint 57 55:40 13:55
9 Marianne Daliege Flint 55 58:00 14:30
10 Rita Garnett Burton 57 59:06 14:47
11 Peggy Kleinhenn Plymouth 58 59:18 14:50
12 Grace Hancock Owosso 59 59:47 14:57
13 Kathy Cmejrek Flushing 55 59:47 14:57
14 Judy Perry Flint 58 1:01:34 15:24
15 Mary Cole Flushing 56 1:02:53 15:44
16 Lynne Ransom Flushing 55 1:03:50 15:58
17 Paula Barron Bancroft 58 1:06:15 16:34
18 Donna M Bully Rogers City 59 1:08:48 17:12
19 Diana Schaefer Grand Blanc 57 1:09:16 17:19
20 Linda Russo Swartz Creek 57 1:11:18 17:50
21 Janet Parkhurst Swartz Creek 55 1:14:56 18:44
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Fred J Domine Flushing 61 46:20 11:35
2 Marshall Sanders Flint 60 46:48 11:42
3 David Martin Flint 62 47:24 11:51
4 Richard Hanson Fenton 61 49:01 12:16
5 Don La Rochelle Burton 60 50:35 12:39
6 William Bryant Grand Blanc 60 51:21 12:51
7 Dick Bade Flushing 62 52:05 13:02
8 Len Turton Essex Ont 61 55:04 13:46
9 Howard Hannon Saginaw 63 55:17 13:50
10 Jerry Howey Birch Run 62 57:31 14:23
11 Joseph Young St Johns 61 1:00:38 15:10
12 Tom Bully Rogers City 60 1:03:37 15:55
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Carol Sias Grand Rapids 64 52:35 13:09
2 Judy Rau Flushing 61 57:21 14:21
3 Doris Hatfield Saginaw 61 58:24 14:36
4 Loretta Plamondon Clio 61 58:24 14:36
5 Shirley Miller Flint 64 1:01:24 15:21
6 Ruth Turner Highland 60 1:06:18 16:35
7 Anne C Anderson Flushing 60 1:08:50 17:13
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 James Vanderpool Flushing 66 45:53 11:29
2 Mick McCarty Fenton 69 46:08 11:32
3 Douglas Greene Flushing 68 46:49 11:43
4 Ronald Beebe Flint 65 48:52 12:13
5 Donald Callis Davison 69 53:02 13:16
6 Joseph Schaefer Grand Blanc 67 1:08:43 17:11
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Marion Callis Davison 65 48:00 12:00
2 Carole Beebe Flint 65 48:51 12:13
3 Geraldine Benedict Flushing 66 57:56 14:29
4 Mary Wilcox Flushing 65 1:01:21 15:21
5 Ellen Kettlewell Peck 69 1:31:27 22:52
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Henry C Rudi Grand Blanc 72 48:43 12:11
2 Spencer L Myers Grand Blanc 71 48:48 12:12
3 Al Duch Swartz Creek 82 51:47 12:57
4 Robert M Taylor Flushing 71 59:05 14:47
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Amelia Cimbalik Swartz Creek 72 55:50 13:58
2 Garnet Barron Durand 70 1:08:32 17:08


FLUSHING, MI
Provided By Gault Race Management