SPRING GALLUP

back to results

Mar. 25, 2001

SPRING GALLUP
ANN ARBOR, MI
Provided By Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 1 Andy Hass Ypsilanti 22 16:55 5:27

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 7 Catherine Herne Ann Arbor 27 18:55 6:06

MALE AGE GROUP: 1 - 16
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 6 Mark Varney Canton 16 18:49 6:04
2 38 Mark Burkhart Livonia 16 22:26 7:14
3 52 Ben Balogna Livonia 15 23:16 7:30
4 64 Tom Oatley Ann Arbor 15 23:56 7:43
5 93 Jacob Rodriguez-Noble Maumee 16 26:10 8:26
6 114 Robert Reik Ann Arbor 13 27:24 8:50
7 127 Nick Forbes Ann Arbor 10 27:58 9:01
8 141 David Rowton Ann Arbor 15 28:40 9:14
9 158 Andy Poskie Plymouth 11 29:55 9:38
10 163 Carlo Bertoia Milford 15 30:25 9:48
11 169 Robbie Poskie Plymouth 14 30:52 9:57

FEMALE AGE GROUP: 1 - 16
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 24 Natasha Luppov Ann Arbor 14 21:17 6:52
2 95 Karen Guy Ann Arbor 12 26:18 8:28
3 96 Allison Oatley Ann Arbor 12 26:19 8:29

MALE AGE GROUP: 17 - 25
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 2 Ryan Linden Rochester Hills 18 18:02 5:49
2 12 Ryan Towles Ypsilanti 23 19:52 6:24
3 26 Jimmy Ho Ann Arbor 23 21:23 6:54
4 29 Andrew Idema Ann Arbor 22 21:48 7:01
5 32 Marcus Sarkesian Canton 23 22:05 7:07
6 48 Timothy Johnson Lansing 25 22:58 7:24
7 50 Brad Finkbeiner Ann Arbor 24 23:07 7:27
8 121 Phillip Barrientos WEST BLOOMFIELD 22 27:36 8:54
9 137 Steven Krieger Ann Arbor 20 28:24 9:09
10 150 Richard Liang Ann Arbor 22 29:09 9:23
11 186 Yogesh Khare Farmington 24 32:59 10:37
12 197 Allan Kacab Utica 20 33:53 10:55
13 202 Michael Ducher Eastpointe 19 34:29 11:06
14 229 Allen Akroush Canton 24 41:03 13:13

FEMALE AGE GROUP: 17 - 25
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 8 Nikole Shriner Ypsilanti 25 18:59 6:07
2 45 Brandie Fitzsimmons Belleville 19 22:53 7:22
3 69 Holly Plumb Dundee 19 24:42 7:57
4 71 Becky Verkerke Ann Arbor 20 24:48 7:59
5 82 Carol Lijeck Portage 25 25:46 8:18
6 92 Lauren Noble Maumee 18 26:10 8:26
7 100 Lisa Baran South Lyon 17 26:36 8:34
8 122 Marisa Brown Ann Arbor 17 27:40 8:55
9 123 Lauren Ernst ANN ARBOR 23 27:40 8:55
10 129 Hillary Taylor Ann Arbor 21 28:00 9:01
11 132 Jenny Jacobs 24 28:08 9:04
12 136 Sarah Walker Ann Arbor 20 28:23 9:09
13 142 Ani Sercmik Ann Arbor 17 28:41 9:14
14 144 Kelly Kalbfleisch Belleville 21 28:42 9:15
15 147 Annmarie McEvoy Ann Arbor 25 29:02 9:21
16 149 Jen Bodzin Ann Arbor 22 29:08 9:23
17 154 Elana Levine Ann Arbor 23 29:30 9:30
18 156 Kendra Bigsby Ann Arbor 23 29:49 9:36
19 161 Kimberly Schneider Ann Arbor 25 30:14 9:44
20 196 Nicole Babcock Ann Arbor 19 33:50 10:54
21 203 Tricia Eminger Ypsilanti 25 35:12 11:20

MALE AGE GROUP: 26 - 34
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 11 Eric Zack Boston 30 19:48 6:23
2 13 Peter Pampalone Ann Arbor 31 20:08 6:29
3 19 Frank Montgomery Farmington 32 20:51 6:43
4 22 Michael O'Brien Berkley 29 21:11 6:49
5 33 Jon Dix GRASS LAKE 29 22:07 7:08
6 54 Mike Steiger Ann Arbor 34 23:21 7:31
7 57 Ajit Venkataram Ann Arbor 30 23:30 7:34
8 65 Sean Frazier Ann Arbor 30 24:17 7:49
9 81 Shigeru Sadakane Northville 32 25:39 8:16
10 83 Christopher Weller Portage 27 25:46 8:18
11 84 Jason Richmond Livonia 28 25:47 8:19
12 85 Jack Giampalm STERLING HTS 31 25:53 8:20
13 91 James Westbrookiii Clarkston 33 26:09 8:25
14 101 John Cunningham Ann Arbor 33 26:39 8:35
15 110 Jeff Cleveland Ypsilanti 34 27:01 8:42
16 111 Barry Martin Ann Arbor 28 27:08 8:44
17 112 Christopher Marroni Saline 27 27:08 8:45
18 113 Jody Stacy SOUTH LYON 30 27:17 8:47
19 140 Vijay Rawat Ann Arbor 29 28:39 9:14
20 160 Siddharth Mangharam Ann Arbor 26 30:01 9:40
21 165 Al Puglessi South Lyon 29 30:33 9:51
22 173 Scott Miller Saline 31 31:32 10:10
23 184 Lee Hollander Ann Arbor 32 32:35 10:30
24 187 William Edwards Clarkston 34 33:00 10:38
25 198 Scott Alexander Ypsilanti 32 33:57 10:56
26 206 Afonso Miu Ann Arbor 27 35:16 11:22
27 211 Shannon Tobias Dexter 31 35:49 11:32
28 220 Max Perilstein Canton 31 38:19 12:21
29 226 Patrick Porte Ann Arbor 30 39:11 12:37

FEMALE AGE GROUP: 26 - 34
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 37 Juli Bergman ANN ARBOR 28 22:25 7:13
2 41 Laura Schaiffer Pontiac 28 22:40 7:18
3 47 Krisztina Gerhardt Ann Arbor 27 22:55 7:23
4 61 Deb Hallal Ypsilanti 28 23:40 7:38
5 80 Kristi Gilbert Ann Arbor 32 25:33 8:14
6 90 Janae Townsend Ann Arbor 26 26:04 8:24
7 99 Julie Vaughn Ann Arbor 31 26:34 8:34
8 106 Annmarie Holmes Belleville 26 26:55 8:40
9 117 Kelley Altese Ann Arbor 34 27:27 8:51
10 134 Jennifer Graf Ypsilanti 27 28:16 9:06
11 145 Chantal Follett Ann Arbor 34 28:46 9:16
12 152 Amy Montgomery Farmington 32 29:17 9:26
13 153 Margaret Gheen Ann Arbor 30 29:26 9:29
14 157 Chris Iley Jackson 30 29:50 9:37
15 164 Amy Alderman Ann Arbor 30 30:31 9:50
16 174 Amber Boyless Ypsilanti 26 31:44 10:13
17 176 Colleen Waitz Saline 27 31:47 10:14
18 177 Eliza Marroni Saline 26 31:50 10:15
19 178 Gabrielle Brown 30 31:51 10:16
20 179 Miranda Kuchinski Ann Arbor 33 31:52 10:16
21 185 Kristine Collins Ann Arbor 32 32:51 10:35
22 190 Jane Sierra Ypsilanti 30 33:16 10:43
23 192 Cindy Waitz Ypsilanti 33 33:22 10:45
24 204 Heather Wilson Ann Arbor 27 35:13 11:21
25 207 Eloisa Mocorro 30 35:21 11:23
26 210 Kelley Forbes Ann Arbor 31 35:48 11:32
27 214 Laura Maniccia Ypsilanti 30 36:00 11:36
28 224 Jennifer Porte Ann Arbor 30 38:59 12:33
29 230 Ann Akroush Canton 27 41:04 13:14

MALE AGE GROUP: 35 - 42
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 3 Jay Coggins Ann Arbor 40 18:05 5:50
2 4 Ulrich Duffner Ann Arbor 38 18:42 6:02
3 10 Brian Donnellan Ann Arbor 38 19:35 6:18
4 14 John Larin Ann Arbor 41 20:09 6:29
5 17 Steve Wittig Ann Arbor 39 20:30 6:36
6 18 Jonwaine Collins Ann Arbor 42 20:48 6:42
7 21 David Boyle Carleton 41 21:06 6:48
8 25 Sean Donevan Dexter 39 21:22 6:53
9 27 Dave Valley Shelby twp 38 21:37 6:58
10 30 Kenneth Castle Ann Arbor 42 22:00 7:05
11 31 Damon Fueri Southfield 39 22:01 7:06
12 42 Jeff Klink Chelsea 37 22:41 7:18
13 60 Mark Ware LAKE ORION 38 23:39 7:37
14 62 Paul Merica Ann Arbor 40 23:50 7:41
15 68 Steve Bardtstart Ypsilanti 38 24:35 7:55
16 88 Mickael Thompson Saline 41 25:57 8:22
17 104 Chad Chamberlain Jackson 35 26:46 8:37
18 108 K.C. Choi Ann Arbor 42 26:57 8:41
19 116 Mike Mungle Belleville 35 27:26 8:50
20 119 Donald Anderson ANN ARBOR 42 27:33 8:52
21 125 Michael Haggerty Riverview 36 27:53 8:59
22 133 Jas Singh Ann Arbor 37 28:14 9:06
23 135 Frank Reynolds Milan 38 28:19 9:07
24 159 James McAllister Ann Arbor 40 29:56 9:39
25 168 Tim Heintz Waterford 41 30:51 9:56
26 175 Mark Maher Ann Arbor 42 31:46 10:14
27 180 Paul Kuchinski Ann Arbor 35 31:53 10:16
28 221 Jeffrey Ziesche Pittsburgh 39 38:21 12:21
29 223 Jimmy Barba Livonia 36 38:52 12:31
30 238 Mark Mueller Ann Arbor 37 45:22 14:37

FEMALE AGE GROUP: 35 - 42
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 59 Anna Meyendorff Ann Arbor 42 23:36 7:36
2 103 Cindy Chrisman 38 26:43 8:37
3 107 Marcella Pulte Ann Arbor 39 26:55 8:40
4 124 Cindy Carter Ypsilanti 41 27:48 8:57
5 130 Lesa Huget Ann Arbor 40 28:01 9:01
6 148 Jeanne Williams Ypsilanti 35 29:03 9:22
7 155 Marie Whiscnant Ann Arbor 38 29:34 9:31
8 167 Kathy Roush Ann Arbor 40 30:49 9:56
9 171 Kathleen Keeley Ann Arbor 41 30:55 9:57
10 199 Jennifer Conn Ann Arbor 35 34:05 10:59
11 200 Catherine McClure Chelsea 42 34:06 10:59
12 213 Carolyn Reedy Pinckney 40 36:00 11:36
13 215 Gina Shreve Ann Arbor 41 36:17 11:41
14 218 Jacque Hack Waterville 36 37:25 12:03
15 219 Karen Kruzel Toledo 37 37:25 12:03
16 237 Nancy Liedel Mokena 37 45:21 14:37
17 239 Andree Gustav Ypsilanti 36 45:26 14:38

MALE AGE GROUP: 43 - 50
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 5 Rick Straub Northville 46 18:47 6:03
2 9 Mike Stone Southfield 50 19:05 6:09
3 15 Roger Luckhardt Westland 45 20:19 6:33
4 16 David Luckhardt Ypsilant 49 20:20 6:33
5 20 Danny McClure Jackson 43 21:00 6:46
6 23 Vladimir Luppov Ann Arbor 45 21:17 6:51
7 28 Larry Barnett Southfield 45 21:38 6:58
8 35 Steve Bauslaugh Canton 45 22:15 7:10
9 36 John Boulahanis Livonia 43 22:24 7:13
10 40 Michael Romej Ann Arbor 44 22:35 7:17
11 44 Ron Emans Ann Arbor 48 22:51 7:22
12 58 Edward O'Reilly 47 23:33 7:35
13 63 John Reutter Ypsilanti 47 23:52 7:41
14 67 Carl Kowalewski Saline 50 24:29 7:53
15 76 Dennis Wojcik Dexter 47 25:05 8:05
16 79 Thomas Biblewski Toledo 50 25:30 8:13
17 94 John Blumhardt Adrian 47 26:12 8:26
18 98 Larry Baran South Lyon 50 26:26 8:31
19 102 Daniel Sporer Brighton 46 26:42 8:36
20 109 Jack Bauer Ann Arbor 47 26:59 8:42
21 115 Timothy Falk Onsted 43 27:25 8:50
22 126 Roger Reik Ann Arbor 48 27:54 8:59
23 128 William Guthrie Dexter 48 27:59 9:01
24 131 Len Niehoff Ann Arbor 43 28:03 9:02
25 138 Bob Howard Pinckney 50 28:27 9:10
26 170 Tony Wesley DEARBORN HEIGHTS 44 30:53 9:57
27 191 Tom Wakefield Ann Arbor 47 33:20 10:44
28 193 Bob Goodsell Ann Arbor 43 33:23 10:45
29 201 Michael Noble Maumee 46 34:17 11:03
30 233 Don Schwab Saline 45 43:57 14:09
31 245 Douglas Palmer Belleville 44 46:45 15:03

FEMALE AGE GROUP: 43 - 50
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 46 Corliss Irrer Ann Arbor 47 22:54 7:23
2 53 Gina Norris Detroit 44 23:18 7:31
3 70 Susan Jones Saline 47 24:47 7:59
4 105 Lillian Pandza Canton 49 26:48 8:38
5 146 Susan Webb Ann Arbor 45 28:52 9:18
6 151 Sue Stickel Ypsilanti 50 29:16 9:26
7 162 Jackie Deron Ann Arbor 49 30:23 9:47
8 172 Francene Lundy Ypsilanti 46 31:15 10:04
9 194 Kate Pepin Ann Arbor 45 33:47 10:53
10 209 Andrea Heldsinger Ann Arbor 49 35:47 11:32
11 222 Linda Hylenski Ann Arbor 49 38:44 12:28
12 231 Sue Fullington Algonac 48 43:55 14:09

MALE AGE GROUP: 51 - 59
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 34 Jerry Mittman Northville 56 22:10 7:09
2 43 Dan Gamble Ann Arbor 58 22:48 7:21
3 49 John Fornaess Ann Arbor 54 23:04 7:26
4 51 William Kraus Springfield 56 23:11 7:28
5 55 Jerome Tomc Maumee 58 23:28 7:34
6 66 William Garrity Ann Arbor 52 24:21 7:51
7 74 Owen Jansson Ann Arbor 56 24:53 8:01
8 75 Peter Brown ANN ARBOR 52 24:58 8:03
9 77 Mark Decamp Ann Arbor 54 25:11 8:07
10 78 Ramakrishnan Krishnan ANN ARBOR 54 25:22 8:10
11 86 Charles Pierson Plymouth 52 25:54 8:21
12 87 Norman Werner Livonia 54 25:55 8:21
13 89 Coyote Clair Risner Stockbridge 56 26:00 8:22
14 118 David Blough Dexter 54 27:31 8:52
15 143 Geoffrey Voght Ypsilanti 55 28:41 9:15

FEMALE AGE GROUP: 51 - 59
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 39 Carolin Dick Ann Arbor 53 22:33 7:16
2 120 Cora Hill Southfield 57 27:35 8:53
3 188 Anne Wilkinson Ypsilanti 51 33:14 10:42
4 195 Erlene Wnorowski Ann Arbor 56 33:48 10:53
5 205 Nelda Walch Dexter 52 35:15 11:21
6 216 Diana Winn Canton 54 36:34 11:47

MALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 56 David Schupbach Jackson 60 23:29 7:34
2 97 Phil Meyers Ann Arbor 60 26:20 8:29
3 139 Ed Torrance Saline 63 28:30 9:11
4 166 George Fahmie Ann Arbor 62 30:38 9:52
5 182 Bob Littky Farmington 66 32:16 10:24

FEMALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 73 Ellen Nitz Milford 60 24:52 8:01
2 183 Eleanor Shaw Ann Arbor 64 32:24 10:26




************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Harry Stoddard 333 WHITMORE LAKE 58 30:02 9:40

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Joan Berman 358 Ann Arbor 63 34:50 11:13

MALE AGE GROUP: 1 - 16
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Scott Oatley 322 Ann Arbor 8 46:37 15:01

FEMALE AGE GROUP: 1 - 16
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Maria Bertoia 339 Milford 12 51:26 16:34

MALE AGE GROUP: 17 - 35
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Mike Simon 361 Ann Arbor 31 48:21 15:34
2 John Gallagher 336 ANN ARBOR 31 50:18 16:12

FEMALE AGE GROUP: 17 - 35
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Nicole Ahrens 309 MacHester 27 42:00 13:32
2 Tracey Murphy 306 Chelsea 26 42:01 13:32
3 Cynthia Benson 330 Jackson 25 42:26 13:40
4 Suni Shah 337 Ann Arbor 23 44:23 14:18
5 Kelly Korreck 350 Ann Arbor 24 44:24 14:18
6 Susan Lepri 351 Ann Arbor 23 44:25 14:18
7 Beth Simon 362 Ann Arbor 30 48:23 15:35
8 Jennifer Richmond 366 Livonia 26 49:54 16:04
9 Melissa Larkin 335 Ann Arbor 27 50:18 16:12
10 Sharron Martin 369 Ann Arbor 28 53:41 17:17
11 Niki Matusko 340 Chelsea 30 53:52 17:21
12 Zeynep Suzer 305 SOUTH LYON 28 53:53 17:21
13 Kimberley Harper 345 Berkley 30 54:41 17:37

MALE AGE GROUP: 36 - 49
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Mark Comstock 332 Ann Arbor 48 33:59 10:57

FEMALE AGE GROUP: 36 - 49
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Patty Dobbs 302 Algonac 49 37:38 12:07
2 Lora Schwab 368 Saline 45 41:56 13:30
3 Tonya Patray 342 Ypsilanti 39 44:21 14:17
4 Carrie Miles 341 Ann Arbor 40 44:21 14:17
5 Laurel Copeland 304 Ann Arbor 44 46:09 14:52
6 Chris Lakatos 343 Canton 49 46:33 15:00
7 Kathy Leonard 344 Dexter 47 46:33 15:00
8 Dawn Iley 353 Jackson 36 46:59 15:08
9 Goloria Voght 313 Ypsilanti 47 46:59 15:08
10 Karen Walter 311 Ypsilanti 39 48:46 15:42
11 Laurie Moore 349 Ann Arbor 43 49:03 15:48
12 Clarice Littlejohn 326 Jackson 49 49:16 15:52
13 Valerie Oatley 323 Ann Arbor 48 54:27 17:32
14 Julie Harrison 167 Milford 42 54:30 17:33
15 Vicky Hepler 363 Ann Arbor 38 56:23 18:10

MALE AGE GROUP: 50 - 89
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Alex Bensky 359 Detroit 52 31:15 10:04
2 John Caldwell 360 Ann Arbor 65 33:45 10:52
3 Larry Baker 310 Ann Arbor 57 37:10 11:58
4 Frank Montgomery 365 Wilmington 65 46:07 14:51
5 Brian Oatley 324 Ann Arbor 50 46:38 15:01

FEMALE AGE GROUP: 50 - 89
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Shirley Torrance 355 Saline 55 37:18 12:01
2 Joanne Alber 308 Ann Arbor 64 45:38 14:42
3 Maureen Lochey 307 Manchester 57 45:54 14:47
4 Karen Vandemark 352 Ypsilanti 57 47:00 15:08
5 Yvonne Jones 325 Ann Arbor 64 48:21 15:34
6 Bettylou Brayton 316 Ann Arbor 68 48:22 15:35
7 Nancy Philp 321 Ann Arbor 62 49:04 15:48
8 Dorothy Brooks 348 Ann Arbor 67 51:59 16:45
9 Linda Scherdt 354 Plymouth 57 53:40 17:17
10 Marjorie Russell 347 ROYAL OAK 58 54:41 17:37
11 Flo Montgomery 364 Wilmington 65 57:45 18:36

ANN ARBOR, MI
Provided By Gault Race Management