FLUSHING TOWNSHIP

back to results

Apr. 1, 2001

FLUSHING TOWNSHIP
FLUSHING, MI
Provided By Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Rick Harris Sarnia Ont 35 1:13:55 5:39
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Laura Ankrum Goodrich 28 1:26:15 6:35
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Larry Gutierrez Fenton 40 1:19:49 6:06
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Nancy Cassel Northville 50 1:29:00 6:48
MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Tony Stein Oxford 16 1:53:31 8:40
2 Kevin Jackson Flint 16 1:56:02 8:52
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Julie Bousson East Lansing 18 2:10:42 9:59
2 Wendy Fuller East Lansing 18 2:10:46 9:59
3 Melissa Lynne Campbell Fenton 19 2:17:31 10:30
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Andy Hass Ypsilanti 22 1:16:26 5:51
2 Kenny Baxendale Clio 20 1:20:15 6:08
3 Ryan Towles Ypsilanti 23 1:29:20 6:50
4 Kevin Pipe Coldwater 24 1:41:41 7:46
5 Chris Covetz Ortonville 20 2:27:51 11:18
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Erin Wallace Westland 24 1:44:17 7:58
2 Christina Balbaugh Saginaw 23 1:56:51 8:56
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Grant Woodman East Lansing 27 1:15:56 5:48
2 Scott Westover Ann Arbor 28 1:22:25 6:18
3 Laud Ryan Saline 29 1:33:31 7:09
4 Jonathan Narr Clinton Twp 29 1:40:32 7:41
5 Paul Learman Bad Axe 27 1:56:49 8:56
6 Geoffrey Pippenger Okemos 26 1:57:46 9:00
7 Michael Sanocki Burt 26 2:11:40 10:03
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Karen Kacer Bloomfield Hills 29 1:57:02 8:56
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Eric Green Auburn Hills 32 1:15:39 5:47
2 Allen W Murphy Clio 32 1:25:12 6:31
3 Bradley Miller Westland 31 1:28:12 6:44
4 Jim Kirschbaum Cass City 34 1:30:43 6:56
5 Stephen Perry Midland 34 1:35:30 7:18
6 Mark S Alexander Swartz Creek 32 1:40:54 7:43
7 Scott Barrett Chesaning 34 1:53:24 8:40
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Malissa Lauderbaugh Flint 32 1:31:19 6:59
2 Mary Dorazio Brighton 33 1:32:02 7:02
3 Caryn Maxwell Oakland 32 1:42:16 7:49
4 Angela Westover Ann Arbor 31 1:46:29 8:08
5 Amy Grasel Frankenmuth 33 1:51:09 8:30
6 Kristine Mccallum Chillicothe 31 1:53:04 8:38
7 Raina Korbakis East Lansing 30 1:53:35 8:41
8 Angie Whitener Fenton 34 1:56:04 8:52
9 Alanna Carroll Grand Blanc 33 2:00:55 9:14
10 Laura Cotton Duford 30 2:18:32 10:35
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Bent Andersen Ann Arbor 37 1:21:56 6:16
2 Karl Zubal Hazel Park 35 1:28:06 6:44
3 Damon Fueri Southfield 39 1:37:57 7:29
4 David Zecchin Sterling Heights 36 1:40:09 7:39
5 Kevin Wolff Rochester 39 1:40:51 7:42
6 Terry Wolf Lansing 39 1:48:08 8:16
7 David Cambridge Sterling Heights 35 1:50:12 8:25
8 Sam Jurden Sidney 39 1:53:30 8:40
9 Todd Schmiedeknecht Grand Blanc 37 1:53:34 8:41
10 Raymond Bonomo Brighton 36 1:55:49 8:51
11 James M Swain Davison 38 1:56:58 8:56
12 Kirk Carroll Grand Blanc 38 1:57:43 9:00
13 Tim Fizell Goodrich 36 1:58:44 9:04
14 Tim Brooks Flushing 36 1:59:12 9:06
15 James G Morgan Okemos 39 2:00:37 9:13
16 Robert Mcvey Greenville 37 2:02:14 9:20
17 Tim Narr Mount Pleasant 37 2:13:09 10:10
18 Alan Janssen Fenton 38 2:17:32 10:30
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Kathy Snyder Flushing 37 1:29:59 6:53
2 Liz Hendershott Ortonville 35 1:36:31 7:23
3 Pamela Iden Davison 39 1:44:40 8:00
4 Kelly Richardson Auburn 39 1:44:53 8:01
5 Jo Darlington Flint 35 2:10:55 10:00
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Joe Lasher Kimball Township 44 1:21:27 6:14
2 Dale Hansen Swartz Creek 41 1:25:15 6:31
3 Brian Bender Alma 43 1:25:29 6:32
4 Dennis Kalichuk London, Ont 44 1:25:41 6:33
5 Roger Lara Grand Blanc 42 1:27:18 6:40
6 Ron Alleman De Witt 42 1:31:18 6:59
7 Chuck Pendergrass Clio 42 1:31:19 6:59
8 James Harrison Fenton 42 1:31:34 7:00
9 Steve Alexander Grand Blanc 43 1:34:32 7:13
10 Mark Dedow Clarkston 42 1:35:43 7:19
11 Peter Buccos Marysville 43 1:36:28 7:22
12 Bruce Devereaux Bath 44 1:37:07 7:25
13 Stefan Kroenung Bloomfield Hills 42 1:39:36 7:37
14 David A Cole Waterford 44 1:39:52 7:38
15 Jim Debrincat Grand Blanc 43 1:40:05 7:39
16 Steve Miles Flushing 42 1:43:18 7:54
17 Richard Howie Waterford 44 1:43:21 7:54
18 Phil Deschaine Haslett 42 1:46:22 8:08
19 Jim L Pougnet Flushing 44 1:46:44 8:09
20 Blayne Marsh Davison 40 1:49:26 8:22
21 Rick Breznau Flushing 44 1:53:24 8:40
22 Dennis Gender Belding 41 1:53:28 8:40
23 Kerry L Foley Mount Morris 43 1:56:51 8:56
24 Douglas Stein Oxford 42 2:00:09 9:11
25 Tim Tompkins Rhodes 41 2:09:57 9:56
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Ruth Lara Grand Blanc 40 1:39:18 7:35
2 Cindy Tews Kawkawlin 42 1:42:06 7:48
3 Gina Norris Detroit 44 1:43:50 7:56
4 Jan Swanson Gooddrich 40 1:53:02 8:38
5 Paula Horne Flushing 41 1:53:24 8:40
6 Claire Dedow Clarkston 40 1:57:06 8:57
7 Teresa M Palmer Flushing 44 1:57:16 8:58
8 Peggy Searight Flint 44 1:59:24 9:07
9 Pamela Babcock Clarkston 40 1:59:25 9:07
10 Denise Ryan Flint 40 2:05:47 9:37
11 Ellen Stewart-Miller Flushing 44 2:13:13 10:11
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Chris Alef Sterling Hts 47 1:26:40 6:37
2 Michael Hagerty Hamburg 48 1:29:40 6:51
3 Steve E Miller Eaton Rapids 49 1:29:50 6:52
4 Steve Babcock Clarkston 45 1:38:14 7:30
5 Kenneth Yelle Lapeer 47 1:38:25 7:31
6 James Scholl Williamston 47 1:39:02 7:34
7 David Crowder Clinton 49 1:39:42 7:37
8 Russ Fall Vassar 45 1:40:10 7:39
9 Robin Gilroy West Bloomfield 46 1:40:14 7:40
10 Brian Lea Honor 49 1:42:55 7:52
11 Irwin Greenbaum Greenville 49 1:43:11 7:53
12 Craig Stone Swartz Creek 45 1:45:05 8:02
13 Greg Forrest Burton 48 1:52:38 8:36
14 Douglas Poulsen Lakeview 45 1:53:30 8:40
15 Ken Jackson Flint 46 1:54:10 8:43
16 James Demello Dearborn Heights 47 1:55:55 8:51
17 Tim Gauthier Fenton 46 2:04:02 9:29
18 William R Williams Clio 47 2:04:53 9:32
19 Jerome Kelley Fenton 47 2:05:24 9:35
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Jacqueline Blair Detroit 45 1:37:21 7:26
2 Mary Reynolds Lennon 46 1:52:55 8:38
3 Diane Himebaugh Westland 45 1:57:05 8:57
4 Debbie Beason Flushing 46 1:57:43 9:00
5 Stephanie Konsza Fenton 45 2:10:55 10:00
6 Dona De Rossett 49 2:12:47 10:09
7 Brenda Murphy Taylor 45 2:14:06 10:15
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Ronald Ruffin Detroit 53 1:24:08 6:26
2 Mike Stone Southfield 50 1:24:28 6:27
3 Tim Flues Munger 52 1:28:10 6:44
4 Bob Cross Rochester Hills 52 1:32:42 7:05
5 Henry Osier Attica 52 1:33:26 7:08
6 Jim Blakely 54 1:35:39 7:19
7 Bob Casteel Owosso 52 1:36:23 7:22
8 Gene Stephens Wyandotte 50 1:37:16 7:26
9 Doug Soliz Allen Park 50 1:39:05 7:34
10 Bill Ewald Kalamazoo 53 1:41:03 7:43
11 Michael Smith 53 1:41:36 7:46
12 Bill Fuchs Port Huron 50 1:43:14 7:53
13 Joseph Griffin Grand Blanc 52 1:43:32 7:55
14 Dave Canute Durand 52 1:45:50 8:05
15 Riley Patrick Mclincha Clio 50 1:47:13 8:12
16 Dan J Richardson Grand Blanc 50 1:50:32 8:27
17 Ken Milito Lapeer 50 1:50:36 8:27
18 Larry Cushman Flushing 50 1:54:20 8:44
19 Fred Smith Flint 53 1:55:59 8:52
20 Thomas L Lakies Flushing 52 1:56:03 8:52
21 Bruce Sage Birmingham 53 1:57:33 8:59
22 Gavin Williams Detroit 54 2:13:13 10:11
23 Gus Bachuwa Grand Blanc 51 2:14:47 10:18
24 Curt W Johnson Flint 50 2:21:55 10:50
25 Tom Belford Jr Flint 52 2:52:20 13:10
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Christine Major-Talley Fenton 50 2:00:43 9:13
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 James Carlton White Lake 58 1:23:31 6:23
2 Jim Kruse Port Huron 57 1:38:56 7:34
3 Tom Wascha Burton 57 1:40:42 7:42
4 Norman Hart Davison 59 1:40:46 7:42
5 Jerry Spiewak St Clair Shores 59 1:43:35 7:55
6 Jerry Carter North Branch 59 1:44:15 7:58
7 Bernard Conway London Ont 59 1:48:45 8:19
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Cora Hill Southfield 57 2:04:35 9:31
2 Addie Schneiderhan Grand Blanc 57 2:22:15 10:52
3 Mary Lake Clarkston 57 2:24:02 11:00
4 Shirley A Larsen Grand Blanc 57 2:28:16 11:20
5 Dorothy L French Flushing 56 2:29:14 11:24
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Richard Wallen Flushing 61 1:39:34 7:37
2 Lee Burch Clio 62 1:43:32 7:55
3 Daniel Hendren Taylor 61 1:43:46 7:56
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Ellen S Nitz Milford 60 1:56:55 8:56
2 Cathy D Detman Flint 62 1:58:31 9:03
3 Jan Wallen Flushing 60 1:58:55 9:05
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Ralph Palmer Midland 67 1:46:13 8:07
2 L Don Pipe Coldwater 65 1:48:40 8:18
3 Darrell Mckee Harrison Twp 66 1:51:46 8:32
4 Marvin Stevenson Rochester 66 1:57:33 8:59
5 Earl Hanson Flint 68 2:12:52 10:09
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Chris Swanson MacOmb 65 2:02:37 9:22



************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Don Singleton Clio 41 15:53 5:07
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Renee Rall Engadine 18 19:43 6:21
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Bryan Alfonso Clarkston 41 16:56 5:27
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Mel H Trowbridge Goodrich 45 22:08 7:08
MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Brandon Brancheau Flint 11 22:07 7:08
2 Chris Wilson Swartz Creek 12 24:32 7:54
3 Andrew Giza Goodrich 8 29:40 9:34
4 Joshua Brooks Flushing 8 31:16 10:04
5 Clinton Hippensteel Flint 11 31:19 10:05
6 Britton Kingsbury Fenton 10 31:21 10:06
7 Gregory Gifford Flint 9 32:36 10:30
8 Mason Olshove Davison 10 35:25 11:25
9 Justin Detwiler Chesaning 11 46:52 15:06
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Elizabeth Williams Flint 12 27:59 9:01
MALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Phil Edwards Flushing 13 18:53 6:05
2 Eric Gutierrez Fenton 15 19:22 6:15
3 Jonathan Mikesell Flushing 14 21:03 6:47
4 Aaron Schian Saginaw 15 21:09 6:49
5 Luke Hippensteel Flint 13 26:18 8:28
6 Donald Gifford Flint 13 30:32 9:50
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Rachel Gutierrez Fenton 14 20:03 6:28
2 Marci Anderon Clio 15 27:08 8:44
3 Barbara Chopp Metamora 15 32:31 10:29
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Kyle Hosler Port Sanilac 16 17:27 5:38
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Andrea Rall Engadine 16 22:00 7:05
2 Sara Grasel Frankenmuth 16 25:55 8:21
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Katie Haggerty Flint 24 38:30 12:24
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Jeff Schember Unionville 26 16:57 5:28
2 Adam Ankrum Otisville 28 19:18 6:13
3 Jason Schmiedeknecht Davison 28 22:09 7:08
4 Ryan Edwards Lapeer 28 27:46 8:57
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Suzanne Burke Fenton 28 27:53 8:59
2 Erin Smith Durand 26 28:00 9:01
3 Traci Smith Midland 29 28:41 9:14
4 Martha Farrar Grand Blanc 26 28:49 9:17
5 Marnie Curtiss Grand Blanc 29 29:18 9:26
6 Amie Zinn Burton 27 29:58 9:39
7 Sarah Morgan East Lansing 25 31:19 10:05
8 Sarah Kaines Fenton 28 33:22 10:45
9 Holly Gonzalez Flint 27 34:27 11:06
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Jon Davidson Lapeer 34 16:18 5:15
2 Bill Walters Mt Morris 32 16:38 5:22
3 Thomas Preiss Whitmore Lake 31 16:43 5:23
4 Eric G Larsen Davison 30 17:07 5:31
5 Alan Gabalis Vassar 30 17:40 5:42
6 Neil Peruski Metamora 31 17:43 5:42
7 Rob Basydlo Highland 34 19:27 6:16
8 Jay Lauzon Grand Blanc 34 23:21 7:32
9 Ric Pyrett Clio 31 24:45 7:59
10 David Allen Foutch Flint 34 27:13 8:46
11 David Kuch Fenton 33 29:33 9:31
12 Christopher Ariss Fenton 30 30:08 9:42
13 Tony Mauro Davison 33 35:26 11:25
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Ann Lindow Frankenmuth 31 19:58 6:26
2 Jody Ariss Fenton 31 22:31 7:15
3 Mary Terry Bancroft 32 29:57 9:39
4 Laura Gonzalez Davison 33 30:55 9:58
5 Cassie Spruill Birch Run 30 36:18 11:41
6 Shannon Henderson Flint 33 40:26 13:01
7 Mary Hewitt Flint 33 40:30 13:03
8 Shannon Loesel Holly 30 43:20 13:57
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Arthur Macmillan Grand Blanc 37 17:13 5:33
2 Chuck Spalding Owosso 38 19:00 6:07
3 Joe Copes Flushing 39 20:06 6:29
4 Greg Flood Davisburg 38 20:16 6:32
5 Matthew Elasivich Flushing 38 20:31 6:37
6 Keith Hieber Lapeer 39 20:54 6:44
7 Kirk Timmons Davison 36 22:06 7:07
8 James Maxwell Flushing 35 23:28 7:34
9 John George Flushing 35 23:59 7:44
10 Albert Walker Columbiaville 39 24:26 7:52
11 Dennis Copes Chesaning 35 26:04 8:24
12 Edward Chopp Metamora 37 32:31 10:29
13 Robby Gifford Flint 36 32:36 10:30
14 Mike Spruill Birch Run 39 36:17 11:41
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Kelly Hooton Clarkston 35 22:04 7:07
2 Renee Dalgleish Fenton 37 23:42 7:38
3 Lisa Thurlow Swartz Creek 38 25:28 8:12
4 Vanassa Hicks Flushing 37 27:59 9:01
5 Davia Sturm West Bloomfield 35 29:21 9:27
6 Wendy Majeske Swartz Creek 37 30:47 9:55
7 Donna Hippensteel Swartz Creek 38 31:25 10:07
8 Ann Myers Fenton 35 33:06 10:40
9 Debra Brancheau Flint 36 36:02 11:36
10 Priscilla Walker Columbiaville 39 37:08 11:58
11 Elizabeth Young Flint 35 43:23 13:58
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Kris Warszawski Northville 41 17:23 5:36
2 Leonard Brousseau Byron 44 19:39 6:20
3 Mark Fosdick Davison 41 19:54 6:25
4 Matt Daly Pinckney 44 20:24 6:34
5 Douglas Dove Laingsburg 42 20:49 6:42
6 Michael P Stewart Flushing 44 21:07 6:48
7 Jim Ciosek Davison 41 23:59 7:44
8 George Baker Flushing 40 25:03 8:04
9 Larry Turnage Davison 42 25:22 8:10
10 Andrew Griffin Flint 42 28:30 9:11
11 Bob Giza 41 29:43 9:34
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Veronica Jackson Lansing 41 23:40 7:38
2 Melissa Gifford Flint 41 26:04 8:24
3 Donna De Defilippo St. Ignace 44 26:16 8:28
4 Mary Eckert Flint 41 27:59 9:01
5 Pamela Kitchen Mt Morris 42 28:37 9:13
6 Barbara Arline Grand Blanc 41 29:14 9:25
7 Catherine Heckaman 43 39:29 12:43
8 Margaret Fall Vassar 44 53:10 17:07
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 David A Ruddy Montrose 45 19:28 6:16
2 Tim Jones Corunna 48 21:46 7:01
3 Randy Fielder Brooklyn 49 21:49 7:02
4 Dave Guimond Ann Arbor 45 22:11 7:09
5 Michael Majeske Swartz Creek 46 22:25 7:13
6 Douglas P Adams Flushing 48 23:00 7:25
7 Paul Gorney Saginaw 45 23:19 7:31
8 Ray Hooton Clarkston 49 23:26 7:33
9 Allen Hosler Port Sanilac 45 24:36 7:56
10 Gerard Wilbrink Williamston 47 24:49 8:00
11 Andrew Taylor Burton 49 24:49 8:00
12 Andrew Kaloz Swartz Creek 46 25:48 8:19
13 Ed Mandel Grand Blanc 45 27:38 8:54
14 Joe Kingsbury Fenton 48 31:47 10:14
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Michelle Jo Dvorak Burton 47 22:44 7:20
2 Nancy Laplante Ann Arbor 45 23:46 7:40
3 Valerie Perry Grand Blanc 45 24:28 7:53
4 Diane Ruddy Clio 46 25:57 8:22
5 Terese Fitzpatrick Howell 47 26:06 8:24
6 Victoria Church Otter Lake 48 26:57 8:41
7 Vicki Pett Saginaw 46 26:58 8:41
8 Sue Scharrer Clio 45 28:20 9:08
9 Betty Dietlein Flushing 48 29:51 9:37
10 Nellie Detwiler Chesaning 46 30:00 9:40
11 Mary Cole Marysville 47 30:43 9:54
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Robert F Perry Grand Blanc 50 19:12 6:11
2 Michael L. Adams Flint 50 22:13 7:10
3 Mark Delbrugge Lincoln Park 50 22:15 7:10
4 Don Michalik Burton 53 23:40 7:37
5 Tim Branigin Flushing 51 23:46 7:39
6 Harry Gabalis Vassar 54 25:09 8:06
7 Dave Thurston Fowler 52 25:22 8:10
8 Mike C Coates Davison 50 25:40 8:16
9 Tom Pobocik Flushing 50 26:54 8:40
10 Rick Williams Linden 54 28:02 9:02
11 Michael Curtis Swartz Creek 51 32:11 10:22
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Janeen A Dvorak Corunna 50 24:11 7:47
2 Kathy Poore Clinton Township 51 26:54 8:40
3 Patty Pipe Coldwater 52 27:48 8:57
4 Linda M Flues Munger 51 28:27 9:10
5 Deborah Busch Swartz Creek 52 37:03 11:56
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Bill Robson Grand Blanc 55 19:31 6:17
2 Jarrett Lewis Flint 56 21:58 7:05
3 Edward Cassel Northville 58 23:08 7:27
4 Conrad Mick Scharrer Clio 57 23:45 7:39
5 Tim Giles Flushing 56 23:50 7:41
6 Ray Clinard Holly 58 24:57 8:02
7 Richard Martenis Lake Orion 59 30:54 9:57
8 Anil Walambe West Bloomfield 55 31:04 10:00
9 Michael Kaines Fenton 57 33:21 10:45
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Kathy Morse Linden 55 24:26 7:52
2 Linda L Nelson Ortonville 58 27:39 8:55
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 George L Gawthrop Flushing 61 21:20 6:52
2 Gene Cole Flushing 60 25:51 8:20
3 Jack Murphy Flushing 64 26:07 8:25
4 Ed Torrance Saline 63 26:46 8:38
5 Elliott Deyo Millington 62 28:25 9:09
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Jim Matherley Burton 65 21:25 6:54
2 Glen A Larsen Grand Blanc 68 24:52 8:01
3 Harrison D Hensley Pinckney 68 32:25 10:27
4 William Wilson Flint 65 33:16 10:43
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 74
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Bill Hayes Goodrich 71 26:13 8:27
2 Bill Kelley Metamora 74 31:06 10:01
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 89
PLACE NAME TOWN time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Jim H Forshee Ann Arbor 75 22:03 7:06
2 Joe Thornburg Troy 84 35:47 11:32
Heavy Weight: 185 - 199
PLACE NAME TOWN time time PACE
===== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 Philip Beebee East Lansing 46 22:22 20:36 6:38
2 Kenneth Deighton Oxford 37 24:14 23:49 7:40
Heavy Weight: 200 - 219
PLACE NAME TOWN time time PACE
===== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 Joseph G Schloegl Flint 41 19:56 19:02 6:08
2 Donald Jacot Vassar 37 24:24 23:59 7:43
3 Len Koren Port Huron 32 24:44 24:44 7:58
4 William Pressel Flushing 35 28:16 28:10 9:04
5 Tony Brunk New Haven 39 30:03 29:08 9:23
Heavy Weight: 220 - Over
PLACE NAME TOWN time time PACE
===== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 Mark W Mattingly Grand Blanc 38 23:07 22:34 7:16
2 Ken Geselman Hubbardston 44 26:04 24:23 7:51
3 Larry Salinas Burt 51 28:01 24:50 8:00
4 Mike Beardslee Howell 48 27:57 25:21 8:10
5 Matt Stimac Davison 29 27:10 27:10 8:45
6 Jason Hepner Davisburg 28 27:17 27:17 8:47




************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 David Pichey Flint 55 26:56 8:40
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Debbie Topham Mayville 48 29:20 9:27
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Harry Stoddard Whitmore Lake 58 27:36 8:53
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Jeanette Wineland Swartz Creek 42 31:05 10:01
MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Laura Sprague Grand Blanc 18 30:43 9:54
2 Theresa Klee Ubly 14 43:42 14:04
MALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Sandy Doe Flint 21 31:10 10:02
2 Cynthia Hill Burton 28 40:42 13:07
3 Heidi Staley Flushing 21 41:41 13:26
4 Amy Daliege Grand Blanc 24 41:44 13:27
5 Amanda Snyder Davison 24 46:06 14:51
6 Trisia Edwards Lapeer 27 46:11 14:53
7 Stacey Hall Fenton 26 46:31 14:59
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Tammy Gwillim Swartz Creek 30 30:43 9:54
2 Jodi Herrington Flushing 34 40:43 13:07
3 Nicole Milton Flint 34 40:43 13:07
4 Elizabeth Mallory Fenton 34 40:54 13:10
5 Gina Couturier Flint 31 46:54 15:06
6 Andrea Hepner Davisburg 30 48:01 15:28
7 Joyce Brunk Harrison Twp 33 50:16 16:12
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Cheryl Stacer Mcvey Greenville 35 33:54 10:55
2 Kimberly Monroe Flushing 39 36:26 11:44
3 Vonnie Prim Flushing 37 36:28 11:45
4 Sheryl Watts Flushing 38 41:42 13:26
5 Teresa Canada Flushing 37 43:01 13:51
6 Kellie Tennant Mount Morris 35 46:33 14:59
7 Brenda Bain Mt Morris 38 46:52 15:06
8 Donna-Maria Flood Davisburg 38 48:02 15:28
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Lynette Heinlein Vassar 44 32:10 10:22
2 Pam Jaques Flint 40 34:22 11:04
3 Sandra Bethell Eagle 43 35:18 11:22
4 Carol Graham-Thompson Flushing 44 36:18 11:41
5 Joni Lahmann Owosso 42 36:29 11:45
6 Penny Jurvelin Flushing 41 38:45 12:29
7 Kathy Thomas Linden 44 41:36 13:24
8 Dawn Satchell Owosso 40 53:42 17:18
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 David Stierley Grand Ledge 49 29:49 9:36
2 Robert Asplund Grand Blanc 49 29:52 9:37
3 John Thomas Linden 45 30:33 9:51
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Gayann Roos Flint 46 31:36 10:11
2 Gloria Foley Millington 45 32:10 10:22
3 Diana Dodd Grand Blanc 48 35:40 11:29
4 Sandy Lawrence Swartz Creek 47 39:05 12:35
5 Rose Hines Grand Blanc 45 39:08 12:36
6 Terri Sullivan Mt/ Morris 47 40:41 13:06
7 Pamela Heavner Fenton 45 40:50 13:09
8 Vickie Boltz Brighton 46 44:32 14:21
9 Donna Kaloz Swartz Creek 48 45:17 14:35
10 Debra Pahman Fenton 45 46:07 14:51
11 Nelda Hebert Grand Blanc 49 46:27 14:58
12 Linda Belford Flint 47 46:28 14:58
13 Kim Wilkins Swartz Creek 45 46:34 15:00
14 Lucinda Mcnea Burton 48 47:00 15:08
15 Judy Gansen Flint 47 47:00 15:08
16 Gail Kern Burton 49 53:42 17:18
17 Cathy Asplund Grand Blanc 47 55:56 18:01
18 Sandra Wildfong Flint 47 1:01:30 19:48
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Ross Barranco Howell 51 29:20 9:27
2 Don Knight Flint 54 32:36 10:30
3 Danny Wineland Swartz Creek 53 33:51 10:54
4 Charles Bird Clio 52 34:58 11:16
5 Michael Young Fenton 51 37:44 12:09
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Janet Ellis Flushing 50 34:09 11:00
2 Laura Gentry Linden 51 35:10 11:20
3 Janis Denkins Flushing 50 39:40 12:47
4 Carol Mitsdarfer Flushing 51 42:22 13:39
5 Sondra Foley Flushing 54 43:01 13:51
6 Shirley Hathaway Linden 54 52:50 17:01
7 Susan Couturier Swartz Creek 52 52:51 17:01
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Doug Fisher Flushing 58 37:01 11:55
2 Ned Powell Linden 58 46:31 14:59
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Shirley Torrance Saline 55 36:29 11:45
2 Roberta Sweetman Fenton 59 38:47 12:29
3 Jane Matthews Grand Blanc 55 38:55 12:32
4 Cathy Epperson Grand Blanc 58 39:01 12:34
5 Janice K Rockwood Flushing 56 39:05 12:35
6 Monica Wood Swartz Creek 56 41:21 13:19
7 Mary Cole Flushing 56 44:16 14:16
8 Judy Perry Flint 58 46:01 14:49
9 Judy Estes Burton 56 46:24 14:57
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Marshall Sanders Flint 60 36:26 11:44
2 Don Larochelle Burton 60 39:15 12:39
3 Robert Giza Flushing 62 41:48 13:28
4 Joseph Young St Johns 61 51:49 16:41
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Nancy Giza Flushing 61 56:44 18:16
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 James Vanderpool Flushing 66 34:13 11:01
2 Mick Mccarty Fenton 69 34:13 11:01
3 Douglas Greene Flushing 68 36:08 11:38
4 Donald Callis Davison 69 40:39 13:05
5 Ronald Beebe Flint 65 41:03 13:13
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Marion Callis Davison 65 35:46 11:31
2 Carole Beebe Flint 65 37:03 11:56
3 Betty Dunlap Goodrich 69 40:18 12:59
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN AG time PACE
===== ========================== ================= == ======= =====
1 Robert H Thomas Northville 72 35:00 11:16
2 Henry C Rudi Grand Blanc 72 37:08 11:58
3 Spencer L Myers Grand Blanc 71 37:37 12:07
4 Al Duch Swartz Creek 82 39:39 12:46